X Jongens Rijbroekjes KATH. VOLKSBOND m Haarlem, 4 Jan. Sterke en warme dracht in den winter DE SPECIAALZAAK LEDENVERGADERING JAARLIJKSCHE OPRUIMING MAANDAG 15 JANUARI N.V. WED. OOSTEN ZOON's Complete Woninginrichting DONDERDAG 4 JANUARI 1940 Bij het afscheid van den Hoogeerw. heer H. Sondaal Als Deken van Haarlem Deken Melchers en de Bisschoppelijke Kweekschool GELOOF EN WETENSCHAP H.O.V. VRIJDAG-CONCERT Dirigent Marinus Adam. Solist Louis v. Maanen, violoncello OP MILITAIREN RIJDEN OP ST. MORITZ h WAAROM BLIJFT DE BROUWERSKOLK GESLOTEN? ,AUTOLOOZEN ZONDAG" GEREDEN Diensttelegram bekend gemaakt E. FENGER Kath. Studieclub Graficus Installatie Ouderraad KATH. VOLKSBOND BURGERLIJKE STAND BUITENGEWONE BELANGRIJKE Onze UIT DE HOOFDSTAD POGING OM EXECUTIE TE STAKEN FAALDE Deurwaarder voor het hof in het gelijk gesteld Schoolschaaktournooi Tweede dag Bijtournooi ERNSTIGE BOTSING OP DE MERWEDEBRUG Militaire motorrijder zwaar gewond begint DES MOR GE A'S 10 EER ZWARE STRAF WEGENS DIEFSTAL IN ZWEMBAD AGENDA Bioscopen Stadsschouwburg S Januari Apotheekdiensten Nieuwjaarsbal in het Concert gebouw Gebruikt Kinderpostzegels voor vlucht naar Zuid-Afrika Sierduiven-tentoonstelling Ontslag aangezegd aan 300 man IJS STREMT SCHEEPVAART. VERKEER DIPLOMATIE STAD Ongetwijfeld zal Katholiek Haarlem noode kennis genomen hebben van het bericht, dat Deken Sondaal gemeend heeft goed te doen bit zijn ambt ontslag aan te vragen. Dit be richt zal met gemengde gevoelens zijn ont vangen, daar iedereen gaarne dien onvermoei- öen werker een wat rustiger leven gunt, doch anderzijds hem toch ook niet zonder leedwezen bit zijn hoog en door hem zoo voortreffelijk Waargenomen ambt ziet weggaan. Toch moet daarnaast bij Katholiek Haar- fem een gevoel van groote dankbaarheid jegens Qod aanwezig zijn, dat Hij ons zoovele, lange jaren heeft doen genieten van de vele welda den, welke Hij ons door Deken Sondaal heeft doen toekomen. Deze in bijzonderheden op doemen, ik zou het niet kunnen, omdat het Vele goeds dat Katholiek Haarlem door zijn Êaven van geest en hart mocht ontvangen, °Ötelbaar is. Bij dit heengaan uit zijn ambt is het Fran- sehe spreekwoord zeker toepasselijk: „Partir c'est mourir un peu". Katholiek Haarlem en Deken Sondaal waren voor ieders gevoel een Ondeelbare eenheid, door zijn werken onder, eh zijn medeleven met ons. Nog herinner ik blij als oud-parochiaan der St. Jozef-kerk, zijn Intrede daar als kapelaan in het jaar 1908. ïteeds spoedig kenmerkte kapelaan Sondaal zich k een onvermoeide werkkracht. Nimmer was hem iets te veel, wanneer hij anderen van dienst kon zijn. Men wist, dat bij geestelijke of diaterieele nooden men bij kapelaan Sondaal biet tevergeefs aanklopte en dat men zonder hoost nimmer bij hem vertrok. Ook door goe den, afdoenden raad wist hij menigeen te hei- ben en verloren t;ust terug te geven. Is het te verwonderen, dat deze vriend van ellen, die zich zoo vol warme belangstelling Voor alles interesseerde, maar in het bijzonder Voor hetgeen de hem in geestelijke zorg toe- Vertrouwde personen en gezinnen betrof, spoe dig den „druksten" biechtstoel en spreekkamer had? En het waren niet alleen de parochianen van St. Jozef, die zijn belangstelling hadden en 2ich tot hem wendden met hun nooden, ook Van buiten de parochie, ja zelfs menige niet- hatholiek wist hem te vinden. En meestal niet tevergeefs! Toen dan ook op een „kwaden dag" (voor de ®t. Jozefparochie) kapelaan Sondaal zijn be- boeming tot Rector der Maria-Stichting ont ging, werd deze tijding door alle parochia- ben met weinig vreugde begroet. Was het te verwonderen, dat, toen na eenige jaren bekend werd, dat de alom beminde Priester als herder in de parochie zou terug keren, er bij de parochianen een groote Vreugde heerschte? Reeds spoedig was de lei- hing van dezen stoeren werker en organisator Soed merkbaar. Onder zijn bestuur moest de Parochie van St. Jozef wel in bloei toenemen, trouwens, elkeen werkte gaarne mede om de Plannen van zóó'n leider te helpen verwezen- hjken. Zijn werken kenmerkte zich steeds door veel takt en groote interesse voor het wel en wee van ha aan zijn zorgen toevertrouwden. Maar ook aan het menschelijk kunnen is een grens. Voor alles en allen stond Pastoor Sondaal steeds klaar. Ongewroken op zijn ge- Sondheid bleef dit werken op den duur niet. En is zijn leven als deken van Haarlem ge makkelijker geworden? Elk, die hem meer van habij kent en dikwijls met hem in aanraking hwam, weet dit beter. Ook als Deken heeft hij booit rust gekend of zich gegund. Hij bleef ook toen de vraagbaak en hulp voor velen. Moge ha goede God hem nog vele jaren een meer rnstig leven schenken in het bezit van een 6oede gezondheid tot eigen welzijn en dat van h® zoozeer door hem geliefde Maria-Stichting, tVclke zeker niet zijn priesterlijken arbeid en Waardevolle adviezen kan missen. W. J. B, VAN LIEMT. ken van Haarlem voldoende gelegenheid is om te rijden, mag men dus verwachten, dat de toe loop uit Haarlem niet zóó groot zal worden, dat 't ijs al direct stukgereden zal worden en dat 't voor de jeugd daar minder genietbaar zal wor den. Weliswaar is de oude politie-keuringscom- missie niet meer in dienst, maar er zijn toch ook wel onder de jongere agenten menschen, die eens een steekproef kunnen nemen. De hoogeerw. heer A. J. C. Melchers was ge durende een tiental jaren regent van de Bis schoppelijke Kweekschool te Beverwijk. Over dien tijd schrijft drs. de Jongh ons: Begin Januari 1928 werd kapelaan A. Mel chers benoemd tot regent van de Bisschoppe lijke Kweekschool te Beverwijk als opvolger van regent Höppener, die deken van Delft werd. Regent Höppener had talrijke jaren de leiding gehad en op school en leeraren een eigen stem pel gedrukt; de taak van den nieuwbenoemde was niet gemakkelijk. Doch de zeer bijzondere kwaliteiten van regent Melchers deden hem dadelijk de sympathie van jongens en leeraren winnen. Als geboren paedagoog wist regent Meichers, dat, indien hij de genegenheid der leerlingen had, hij alles kon bereiken, wat hij wilde. Hij was er voor de jongens en daarvoor moest elk ander belang wijken. Met het scherp aanvoelingsvermogen, dien leeftijd eigen begrepen de jongens direct, dat hun regent iemand was, die veel voor hen overhad. Gedurende de tien jaren van zijn regent schap, deed hij dan ook alles, vaak door het brengen van vele persoonlijke offers, om le ven en kleur te brengen in het zware, eentonige kweekelingenbestaan. Hij voerde het cultureel peil op door lezingen en voordrachten te laten houden, liet onder bekwame leiding tooneel- stukken opvoeren; hij veraangenaamde hun leven door bioscoopvoorstellingen en organiseer de gemeenschappelijke fietstochten. Met de sympathie volgde ook het vertrouwen. Hij durf de het aan wat op weinige internaten in Nederland het geval zal zijn den jongens der hoogste klasse een zekere mate van vrijheid te verleenen. In overeenstemming met zijn juiste begrip van de liturgie, liet hij, zonder overdrijving, de kapel radicaal veranderen. De devote, treffende wijze, waarop hij 's morgens het H. Misoffer opdroeg maakte een sterken, blijvenden indruk op de jongens. Menig onderwijzer of hoofdonderwijzer zal dankbaar terugdenken aan het persoonlijk con tact, waaruit men een rijkdom van reëele wijs heid kon putten, juist in die jaren, die vaak van beslissende beteekenis voor de toekomst zijn. Ondanks zijn drukken werkkring zag hij nog kans zijn practische kennis der paedagogie aan te vullen met de theoretische door het volgen van den kath. cursus tot opleiding van akte Paedagogiek M.O. te Amsterdam. Zijn omgang met de leeraren kenmerkte zich door jovialiteit en beminnelijkheid. Hij behar tigde naar best vermogen ieders belangen, wat in den moeilijken tijd van inkrimping niet een voudig was. Het was daarom voor de Kweek school een treurige dag, toen in Maart 1938 zijn benoeming tot pastoor te Haarlem bekend werd. Er ging iemand heen, die bemind was. Wij wenschen den katholieken van Haarlem geluk met hun nieuwen Deken, die zijn rijke gaven van hart en verstand geheel ten dienste zal stellen van hun belangen. ALF. DE JONG, math. drs. leeraar St. Ignatius-Coll., Amsterdam - Op de tiende bijeenkomst van de vereeniging Oeloof en Wetenschap, welke op Vrijdag 12 Ja- JJbari des avonds om kwart over acht in den Stadsschouwburg zal worden gegeven, spreekt 'es-admiraal b.d. L. J. Quant te Amsterdam ?ver „De maritieme verdediging van het Neder- ar>dsche imperium". Het eerste concert in dit nieuwe jaar in de Vrijdag-serie, dat onder leiding van Marinus Adam staat, brengt als hoofdschotel voor het orkest de zoo populaire vijfde Symphor.ie in e kleine terts van Tschaikowsky. De solo-cellist van de H. O. V. speelt het con cert van Haydn, dat al eveneens tot de belang rijkste werken van het cello-repertoire gerekend wordt. Het concert begint met de Sinfonia m F. gr. terts van Johan Sebastian Bach: een klassiek begin en een romantisch einde van dezen avond. °p St. Moritz is het gisteren buitengewoon fbk geweest. de morgenuren werd er door vele militai- eh hard gereden op de korte baan. Des middags kwamen er ongeveer 2000 milf- haben, voor het meerendeel Friezen en Gro- f'bgers, die den heelen middag estafette heb- ^h gereden. een nader te bepalen datum zullen deze edstrijden worden hervat. Des avonds werd St. Moritz druk bezócht door Urgers. Dnze correspondent te Overveen schrijft: - Dp de Gouwzee wordt schaatsen gereden en q Üszeild, de Gouwzee, een voor alle winden bep liggend water met al de gevaren voor wak- en windgaten. Maar de Brouwerskolk, geheel eschut door hooge boomen en duinen en waar een gelijkmatig, vooral even dik ijsvlak tf°rdt gevormd, schijnt men nog steeds niet be- °Uwbaar te achten. vs Us is er thans prachtig, geheel sneeuw- en 'ldvrij, maar als ijsbaan blijft de Kolk onge- jbt. Waarom worde er dan niet, evenals vroeger, 'egenheid gegeven om te schaatsenrijden, j-^ooral voor de kinderen is de Kolk zoo'n ge dikte, veilige gelegenheid. Nu er in de omstre- Twee weken geleden stonden voor de Haar- lemsche Rechtbank terecht een 56-jarige inwo ner van Bergen cn een 41-jarige Lissenaar, die op „autolooze" Zondagen gereden hadden. Tegen den eersten werd 50.of 30 dagen, tegen den tweeden 30.of 18 dagen ge- eischt. Beiden werden veroordeeld tot 20 subs. 12 dagen. Naast de komst van onze eerste ge loofsverkondigers, naast het herstel van onze godsdienstvrijheid en van het' regelmatig Kerkelijk bestuur, achten Wij de stichting der katholieke Universi teit eene der voornaamste gebeurtenissen in onze vaderlandsche kerkgeschiedenis. Het Hoogwaardig Episcopaat tot de Katholieken van Nederland, 8 Sept. 1931. gendijk; H H. J. van Bottenburg en C. G. Tim mermans Pacuy. Gehuwd: 4 Jan. R. H. C. Suik en S. de Lang. Overleden: 2 Jan. J. M. Diekmann, 57 j., Bus ken Huetstraat; P. Klein, 59 j., Kamperlaan; 3 Jan. J. Vermast, 71 j., Timorstraat; J. C. H., z. van H. Meijer, 3 j., Nassau.aanJ. Bekker, 87 j., Altenastraat; Sj. F. G., 2 m., z. van P. J. Bosma Meeuwenstraat. Een 51-jarige kantoorhouder van de P.T.T. te Heemskerk stond voor de Haarlemsche Recht bank terecht. Op 6 September j.l. had hij een regeerings- telegram van den burgemeester, gericht aan den commandant hospitaaldienst van het 7de R. I., openbaar gemaakt. Dit telegram bevatte een verzoek om een militair ontheffing te verleenen van den dienst plicht in verband met zijn waarschijnlijke be noeming tot hoofd van den Luchtbeschermings dienst te Heemskerk. Verdachte zat dien avond in een café te kaarten toen zijn zoon hem kwam waarschuwen, dat er een regeeringstelegram was, waarmee zijn dochter, wie het telefonisch was aangeboden, geen raad wist. Verdachte was toen naar zijn kantoor gegaan. Toen hij in het café terugkeerde, werd hem gevraagd, wie er nu weer moesten opkomen. Hij had geantwoord, dat er niemand moest op komen, maar dat er iemand uit dienst moest worden gehaald voor de luchtbescherming: De burgemeester, als getuige gehoord, beves tigde de feiten. Drie getuigen, die den bew'usten avond met verdachte in het café hadden gekaart, verklaar den, dat de kantoorhouder eerst op hun vraag iets over den inhoud had losgelaten. Hij had niet verteld, welken militair het betrof en ook niet, dat deze benoemd zou worden tot hoofd van de luchtbescherming. De directeur van het Postkantoor te Bever wijk, de onmiddellijke chef van verdachte, verklaarde, dat deze goed bij hem stond aan geschreven. Alleen van den burgemeester had hij klachten over den man gehad. De Officier van Justitie merkte op, dat ver dachte op de vragen van de cafébezoekers moeilijk een vager antwoord had kunnen geven. Niettemin achtte hij het ten laste gelegde be wezen en vorderde een lichte straf, n.l. 10 of zes dagen. De verdediger, mr. Simons, pleitte op juri dische gronden vrijspraak. Uitspraak over veertien dagen. In den' ouderdom van 78 jaar is alhier over- Iedei\ de heer E. Fenger, gepensionneerd re chercheur der gemeentepolitie. De heer Fenger werd op 30 Juni 1861 gebo ren, kwam op 10 Januari 1894 bij de politie in dienst en werd op 21 October 1922 na 28 jaren bij de politie te hebben gewerkt gepen sionneerd. Men herinnert er aan, dat hedenavond om 8.15. uur in den St. Jozefburcht, Begijnhof, een lezing wordt gehouden over het onderwerp: „Wat is Diepdruk", door den heer H. Launs- bach. Tevens wordt een reizende Focus-Photo- serie geëxposeerd, met toelichting door den heer H. Spierings. Op Donderdag 11 Januari, des avonds te 8 uur, heeft ten stadhuize de eerste vergadering ter installatie van den ouderraad plaats. Hedenavond om 8 uur wordt de groote bui tengewone ledenvergadering gehouden van den Kath. Volksbond in gebouw St. Bavo. De voorzitter houdt een rede over den hui- digen toestand, zoowel op politiek als econo misch terrein. De leden worden dringend uitgenoodigd deze vergadering bij te wonen. Geboren: 3 Jan. A. C. Faber—Vink z.; N. Bot Zieleman z.; P. J. van Bezu—de Vink d.; C. Kostervan Everdingen z.; 2 Jan. C. E. Wen singvan der Reep d.; 3 Jan. A. den Dekker Kuperus d.; H. A. Verreij—Pardoen d.; H. W. Bruinsmavan Schaijk d.; 4 Jan. H. M. Maier Henke z. Ondertrouwd: 4 Jan. A. J. Mulder en J. C. Hijnsbergen; N. J. Goezinne en Ch. E. G. Ho- op DONDERDAG 4 JANUARI a.s. des avonds 8 uur, in het gebouw ST. BAVO. Op de Agenda staat: Belangrijk overzicht en indrukken over den huidigen en econo- mischen toestand, door den voorzitter den heer J. PH. H. CASTRICUM. Niemand verzuime deze vergadering. HET BESTUUR Is dit „ergens in Nederland"? Inderdaad. Maar de kathedraal St. Bavo op den ach tergrond verraadt alles. In de schaduw van het prachtige bouwwerk schaatsen de jongens van het Zooveelste, inclusief de onmisbare „kokkie". Dat is heel vlug ge gaan dezen tweeden keer, dat we op de schaats staan dit jaar. Zondag regende het nog en door het dunne vliesje, dat Maandag op de grachten lag, zakten de meeu wen herhaaldelijk. Die beesten wegen een pond. En twee dagen daarna konden tweehonderd-ponders zonder gevaar al over de singels en de grachten zwieren. Dat zijn zoo de verrassingen van vader Winter. Prettige verrassingen, die ons tegen over den ouden man vriendelijk stemmen. Ijsbanen openden hun poorten voor een al direct talrijk publiek en op de singels en de grachten heerschte gisterenmiddag reeds een gezellige ouderwetsche drukte. De ijsbaan aan de Kleverlaan, die van St. Moritz aan de Amsterdamsche vaart, de Volharding in Heemstede, Eindenhout en Brederode trokken vele bezoekers, fenomenen op de schaats, gevorderden en begin nelingen. Door den ijsbond Hollands Noorderkwartier is vandaag een baan uitgezet op den Kloppersingel; op de Amsterdamsche Vaart en de Westergracht en op ver schillende andere singels en vaarten in onze stad wordt eveneens druk gereden. En om van het ijs toch maar zooveel mogelijk te profiteeren men weet nooit hoe vlug het weer kan gaan dooien en De Bilt is niet zoo erg optimistisch in zijn voor spellingen worden in allerijl groote wedstrijden georganiseerd, niet in het minst voor de militairen, waarvan er vele uit het schaatssportcentrum bij uitnemend heid, uit Friesland, komen. Pluk den dag, zegt een zeer oud spreekwoord, dat wel ter harte wordt genomen in deze dagen Dat het op sommige bevroren wateren nog gevaarlijk schaatsen is, blijkt wel uit het feit, dat gisteren een dame, een •militair en een burger door het ijs van de Delft gezakt zijn. Zij konden zonder moeite weer op het droge worden gebracht. Giste renavond is op den Kloppersingel een 18-jarige typograaf gevallen. Met een lichte hersenschudding is de jongeman in het Groote Gasthuis ter observatie opgenomen na door den Ongevallendienst in de dr. Kuiperschool te zijn behandeld. De agent van Spaarndam .deelt ons mede, dat het ijs op het Noorder Buitenspaarne en de Mooie Nel zeer gevaarlijk is. Met een gerust hart kan men schaatsen op den Scho tersingel, den Kloppersingel, het Westen van de Jan Gijzenvaart, het Zuidelijk deel van de Delft tusschen Stuijvesandtbrug en de zwemschool, de Westergracht en de Zomervaart. Een deurwaarder wilde eenige maanden ge leden een executieveiling houden ten laste van twee houtbewerkers te Diemen. Hij was juist begonnen en had, zooals dat gebruikelijk is, de veilingsvborwaarden voorgelezen, toen een man door de aanstaande koopers heendrong, roe pende: „Je veilt mijn hout, dit stukje terrein had ik gehuurd en hier ligt mijn eigen hout opgeslagen. Tot staving van zijn bewering toon de hij facturen. De deurwaarder vermoedde echter, dat er een addertje Onder het gras school en hij hechtte te weinig geloof aan den vermeenden eigenaar om de veiling stop te zetten. De verkoop ging door en de beweerde eigenaar deed een bod op zijn eigen hout. Per slot van rekening kon hij niet betalen en het hbut werd herveild. Eenigen tijd later werd de deurwaarder ge dagvaard door den beweerden eigenaar tot be taling van f 2000.schadevergoeding. In de eerste plaats wilde hij zijn hout vergoed hebben, maar in de tweede plaats had hij bedrijfsschade gehad, omdat het hout bestemd was voor een bij hem besteld ameublement. De rechtbank liet den eischer toe tot het bewijs, dat het zijn hbut was, dat de deurwaarder had verkocht. Van dit interlocutoir vonnis teekende mr. B Stoppelsteen, optredende voor den deurwaarder, appèl aan. Het hof ging zelf kijken op de plaats, waar de executie-veiling was gehouden, om te bebordeelen, of een verwarring inderdaad mo gelijk was geweest. Het hof wees den eisch af, op de gronden door mr. Stoppelsteen aangevoerd: de men schen, die ter plaatse waren en ook eischer, moesten hebben geweten, dat ter plaatse op het hout beslag was gelegd. Wanneer iemand daar eigen hbut had opgeslagen, dat dus buiten de executieveiling viel, had deze den deurwaarder tijdig in kennis moeten stellen. Daar het protest tegen de veiling, door eischer ingediend vlak vbor de verkoop begon, niet voldoende was, treft den deurwaarder geen ver wijt, dat hij de executie doofzette. Op deze gronden werd de vbrdering in haar geheel af gewezen. In het hoofdtournboi had een zeer belangrijke ontmoeting plaats tusschen de Vita en de Rid der. De Vita, die met zwart speelde, opende e4, waarop zwart antwoordde met Pf6 „de Aljechin- opening. Wit schoof de f pion bp en zoo ont stond er een zeer open spel. De Vita luidde een koningsaanval in, waardoor zwart gedwongen was de h pion op te spelen. Er kwam nu een zeer zware druk bp den zwarten koningsvleu gel, terwijl er bovendien nog een „voorzet" dreigde, waarbij koning en koningin tegelijk schaak kwamen te staan. Ten slotte bezweek zwarts koningsstelling en de Ridder capituleer de. Er waren toen 25 zetten gespeeld. Een keurig gespeelde partij van de Vita! Eveneens belangrijk was de partij Verdenius— Erbrink. Het was een Fransche opening, waarin Verdenius bij den lOen zet 'n koningsaanval be- gbn. Er ontstond een matdreiging voor zwart, die werd opgelost door afruil van de dames. De partij ontwikkelde zich rustig verder. Wit verkreeg een ver opgeschoven pion, die hem geen voordeel bracht. Tenslotte ontstond een eindspel met loopers van gelijke kleur, waarbij zwart een pion meer had. Maar door een minder sterken zet van Erbrink ging zijn geringe winstkans verloren en werden de par tijen remise. In de finale van het hoofdtournooi is de stand als vblgt: 1. De Vita 2. Erbrink 3. Verdenius 4. De Ridder gesp. gew. rem. verl. totaal 2 2 0 0 2 2 110 1% 1 0 1 0 plus 1 afgebr. partij. 1 0 0 1 0 plus 1 afgebr. partij. 5. Bode 2 0 0 2 0 Uitslagen v. d. verliezersronde van het hoofd tournooi. Ie ronde a: v. Pampus--Weert 10; Jager v. Pampus 0-1BoutellierJager .1—0; Vo gelv. Pampus 0—1; Boutellierv. Pampus b. GrapperhausLanz 10; Deinsem Lanz 0—1. 2e rbnde: RumpffBekker 10; Bekker Krug v. HeesRumpff Vi. le Competitie: TailleurCohen 10; Gans Tailleur 10; Beunderv. d. Vlugt 10; Smitz Beunder 01. 2e Competitie: Marlet—Rbdriguez Tereira 10 (niet opgek.). Ploegv. d. Ouw 10; ter BeestSchaap Marletter Beest 01. 3e Competitie: JonkersKooi 10; Vogel Kooi 01; JonkersWinkel 10; v. Dotten- burgh—Kalis 1—0; VOgel—v. Dottenburgh 1—0. 4e Competitie: v. d. BergKok 01; v. d. Hoffv. d. Berg 0—1; v. Tongeren—Kok Koopmanv. Tongeren 01; Hooningv. d. Hoff 0—1; Koopmans—HOoning 01. 5e Competitie: Akkerboomde Brink 10; Kranendonkv. Raait 01; de Waalv. Raait 0—1; v. d. velde—de Waal 1—0; Akkerboom- de Waal 1—0. Hedenochtend heeft op de Merwedebrug een ernstige botsing plaatsgehad tusschen een mi litairen vrachtauto en een militairen motor rijder, waarbij laatstgenoemde zwaar gewond werd. De auto kwam van de richting Muiden en op het gladde wegdek van de brug heeft de bestuurder trachten te remmen, met het ge volg, dat de auto naar links schoot en daarbij in botsing kwam met een van de tegenover gestelde richting komenden dienstplichtigen motorrijder. Deze werd van zijn motor geslin gerd, waarbij hij een zWare verwonding aan het hoofd opliep, terwijl ook een beenbreuk gecon stateerd werd. Een militaire dokter uit Diemen verleende de eerste hulp, later bijgestaan door dr. W. Balfoort. Een patrouille marechaussees, die juist passeerde, heeft een onderzoek naai' de schuldvraag ingesteld. De ernstig gewonde motorrijder werd met een Roode Kruis-auto van het leger naar het O. L. Vrouwegasthuis te Amsterdam overgebracht. Hoewel de botsing op Muider grondgebied plaats had, was de Die- mer politie spoedig aanwezig, daar het ongeluk vlak bij de gemeentegrens geschiedde; zij heeft het verkeer, dat door de nieuwsgierigheid der autobestuurders vast dreigde te loopen, gere geld. Harteljjorïsstr. 13-17, Haarlem Opnieuw hoorde een 19-jarige jongen, die in een badinrichting hier ter stede een portemon- naie had gestolen, een maand gevangenisstraf tegen zich eischen. De politierechter had hem tot die straf veroordeeld en de procureur-gene raal, mr. J. Versteeg, vond het feit hoogst ern stig. Met de jeugd van den verdachte is reeds bij het vonnis rekening gehouden. Bij het getuigenverhoor voor het Hof kwam naar voren, dat de jeugdige verdachte vriend schapsbetrekkingen met een 30-jarige vrouw had onderhouden. Het tweetal kreeg ruzie en de vrouw, die op zekeren dag van haar zoontje hoorde, dat haar vroegere vriend ging zwem men, toog naar de zweminrichting om den bad man den raad te geven eens een oogje op hem te houden, omdat hij wel eens iets uit de bad hokjes kon wegnemen. Inderdaad gedroeg hij zich hoogst verdacht en toen hij later vóerd gefouilleerd, vond men een portemonnaie, die uit een der hokjes bleek te zijn gestolen. De buit was slechts gering; wat buitenlandsch geld van weinig waarde. Aanvankelijk hield de jongen vol de porte monnaie te hebben gevonden, later legde hij een bekentenis af. Gebouw St. Bavo: H.O.V.-koor, 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur; Fed. Gr. en Fr. han del, 8 uur; Rechtsk. advies, 78 uur; Best. Meubelmakers, 8 uur; Fol.besturen, 10 uur; R.K.V.B., 8 uur. Rembrandt: „Kouwe drukte", alle leeftijden, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „Sneeuwwitje", alle leeftijden, 2 uur „Ik ben geen misdadiger" en „Een reuzen- type", boven achttien jaar, 8.15. Luxor: „Sweethearts", alle leeftijden, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Hotel du Nord, toegang boven achttien jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Mo viae: Doorloopend programma. Spaarne: „De drie musketiers" en „Gemas kerde Lorro". Zondag 7 Januari, 2 uur: Kindermatinee Geloof en Wetenschap, het Marionetten-theater van Bert Brugman. Zondag 7 Januari, 8 uur: R.K. Blindenbond ,J5t. Odilia", film, zang en piano. Maandag 8 Januari, 8.15 uur: abonnement le serie, Het Residentie Tooneel: ,,'n Doctor's Dilemma". Dinsdag 9 Januari, 8.30 urn:: Leidsch Studen ten Tooneel, „Het Avontuur van Ambrose Apple John", ten bate van O. en O. Donderdag 11 Januari, 8.30 uur: Leidsch Stu denten Tooneel, „Het Avontuur van Ambrose Apple John" (voor O. en O.-militairen). Gebouw St. Bavo: H.G.K., 8 uur; R.K. Bs- volkingsbureau, 8 uur; Schaakclub, 8 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 105 uur. K&unstzaal Leffclaar: Expositie 105 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. De avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waargenomen door: Bosch- en Vaart-apotheek, B. en V.straat 26; H. Remmers, Kruisstraat 6; Noorderapo theek, Jan Gijzenkade 181. Steeds geopend zijn: C. E. Schotman, Binnen weg 206208; Elswout-apotheek, Bloemendaal- scheweg 341; Aerdenhout-apotheek, Zandvoort- schelaan, tel. 26772; Heemsteedsche apotheek, Binnenweg 28, tel. 28127; Bloemendaalsche Apotheek, Bloemendaalscheweg 85, telef. 22181. Het kan dus geen kwaad, indien men er een flinken voorraad van opslaat. Hier mag men .hamsteren" en moet men hamsteren. Zaterdag 6 Januari a.s. vindt in de groote zaal van het Concertgebouw een .Nieuwjaars bal" plaats, dat georganiseerd wordt door de Dansacademie J. G. Martin en Zonen. De dansmuziek zal verzorgd worden door „The Wanderers" uit Den Haag, en „The Merry makers" onder leiding van Jan Staats. De groote zaal van het Concertgebouw wordt voor deze gelegenheid feestelijk verlicht, terwijl bovendien een smaakvolle plantenversiering wordt aangebracht. Voor den tweeden bijzonderen KLM.-vlucht naar Zuid-Afrika, welke op 15 Januari a.s. aan vangt. geeft de K.L.M. speciale briefomslagen uit, die desgewenscht na in Johannesburg te zijn afgestempeld, zullen worden teruggezonden aan den afzender. Het Amsterdamsch Comité tot plaatsing van de Weldadigheidspostzegels en -prentbriefkaar ten spoort de gebruikers van deze briefomslagen aan gebruik te maken van de kinderpostzegels. De couverts zijn verkrijgbaar bij d? K.L.M. en aan het Kinderpostzegeltentje in het hoofd postkantoor. Morgen, 5 Januari, is het de laat ste dag. dat de kinderpostzegels verkrijgbaar zijn. De kinderpostzegels Wijven vijf jaar geldig. Op Zaterdag 6 en Zondag 7 Januari a.s. hou den de sierduivenvereenigingen „Oud-Holland- scne Tuimelaarsclub" en „Indië en Omstreken" in het gebouw Plantage Franschelaan 41 een gecombineerde kampioens-tentoonstelling, waar op ongeveer 550 binnen- en buitenlandsche sierduiven aanwezig zullen zijn, waarbij vele rassen, welke nog niet eerder op een tentoon stelling aanwezig waren. Bij de N.V. Ficus-Houtindustrie te Eindhoven is het personeel, dat uit 300 man bestaat, tegen as. Maandag ontslag aangezegd. Dit ontslag houdt verband met slapte in het bedrijf als gevolg van den oorlogstoe stand. De directie stelt zich voor door reorgani satie van het- bedrijf andere productie mogelijkheden te scheppen. Naar wij vernemen, zijn de stuwen in de Maas te Sambeek, Belfeld en Roermond platgelegd, waardoor de scheepvaart wordt gestremd. De stuw bij Grave was heden nog open. zoodat de schepen op hun terugvaart naar Nijmegen deze stad nog konden bereiken. Wanneer het blijft vriezen, zal deze stuw even eens worden platgelegd. Het ijs was hedenochtend minder dicht dan gisteren. Op de Waal voor Nijmegen lag van ochtend drijfijs over een derde van de breedte. De scheepvaart ondervindt daarvan nog geen hinder. De stand van de Waal was heden 8.30 M. beneden N.A.P. De nieuwbenoemde militaire attaché van Hon garije, kolonel Coloman Hardy, is vanmorgen door den minister van Defensie ontvangen, waarna hij een bezoek gebracht heeft aan den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht. De attaché is hedenmorgen tevens door den Hon- gaarschen gezant, den heer Bela Szent-Istvany, aan den Minister van Buitenlandsche Zaken voorgesteld. De militaire attaché van Japan, kolonel Take- nobu Manaki. die binnenkort naar Japan terug keert. heeft vanmorgen afscheidsbezoeken ge bracht aan den Minister van Defensie en aan den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5