Min. Edison vraagt om volmachten jDnDushkind Het groote politieke toumooi in de Ver. Staten begonnen DAMPO VjOAxdzfÜg. spaKett E.R.K. Actieve vertegenwoordigers gevraagd KAPITEIN, SCHEEPS- VOLK EN PASSAGIERS Het jaar der presidents verkiezingen Duitsche vrees voor spionnen JETS LEVENDIGER ACTIVITEIT" B Winterhanden ROL tegen jeuk en zwelling DE „NEUTRALE" REDE VAN ROOSEVELT Buitenlandsch Overzicht Roosevelt's boodschap aan het Congres SLAAP UW VERKOUDHEID WEG VEILIG BELEGGEN LEVENSVERZEKERING-MIJ. N.V. DONDERDAG 4 JANUARI 1940 Molotof naar Berlijn? militair verbond te sluiten ïb On-Arner ikaansche activiteit" Rapport der commissie-Dies Wetsontwerp door de Dail afgehandeld Critiek op passages betreffende handelsverdragen De hulp aan Finland Britsch verwijt aan neutrale exporteurs SCHILDERIJEN TE TORONTO DOOR BRAND VERNIELD Hieronder een Ferdinand Bol Nog vriezend weer Storingsfront passeerde reeds ons land AMERICAN CIGARETTE Kinderbijslag verzekering Telegram van mr. Romme aan het R.K. Werkliedenverbond VALSCHHEID IN GESCHRIFTE EN VERDUISTERING AMBTENAAR EIGENDE ZICH 11.000 TOE MORGEN DE LAATSTE DAG VOOR KINDERPOSTZEGELS Extra-treinen naar Leipziger Messe En medelijden met Hollanders, die door de blokkade zijn uitgehongerd MOEDER PHILOMENA f SCHIPBRUG TE DOESBURG WEGGENOMEN Het rraddeJ daerioe is eea pofes der Nassaus'mgel 3 Nifmegen BIJKANTOREN: AMSTERDAM, Keizersgracht 261 '-sCRAVENHACE, Bezuidenhout 54 2. Exc. Jhr. mr. D. J. de Geer moge al niet over het patriarchaat-ge moedelijke accent van zijn voor ganger in het minister-presidentschap beschikken, zijn nieuwjaarsrede, voor de fadio uitgesproken, kan naar vorm en inhoud de vergelijking met verschillen de radio-toespraken van Dr. Colijn meer dan doorstaan. In deze rede was een hian aan het woord, die weet wat hij wil, die de werkelijkheid en haar mogelijk heden ziet en erkent, die wijs door erva ring en Christelijk geloof zijn verwach tingen van de ontwikkeling der gebeur tenissen en den goeden wil der verant woordelijke leiders der mogendheden niet hooger stelt dan door de feiten ge- rechtvaardigd wordt. Hij geeft zich niet °ver aan optimisme noch ook aan pes simisme, maar houdt zich bereid voor aÜe denkbare eventualiteiten. Het is d®ze houding, die vertrouwen wettigt in het beleid zijner regeering, het is ook deze houding, waardoor hij aan heel ons *olk een voorbeeld geeft. Het moge waar zijn, dat de redding het meest nabij is, wanneer de nood het hoogst gestegen is, dit Wh toch nog niet zeggen, dat geen red- dhig mogelijk zou zijn, vóórdat de nood 2lin hoogste punt heeft bereikt. Inte- 8ebdeel, zoolang de nood nog niet tot het Uiterste gestegen is, kan er meer en ge makkelijker gered worden dan daarna. **et was op grond van die gedachte dan ook, dat H. M. Koningin Wilhel- mina en Koning Leopold opnieuw hun £°ede diensten aanboden, vóórdat de °°rlog in het stadium van algemeene Vernietiging zou raken. Goddank is dit stadium nog niet bereikt en mag er nog &atl getwijfeld worden of het ooit zal ^°rden bereikt. Zeer teekenend noemde öe voorzitter van den ministerraad den °orlog een zichzelf voorttelend kwaad. Elke gewelddaad roept représailles op, dm in gewelddadigheid die trachten te overtreffen, waarop zij het antwoord heeten. Alleen goede wil en begrijpend °verleg kunnen een einde maken aan dit Zlchzelf voorttelend kwaad, waaruit Seen waarachtige vrede en geen betere bekomst zullen kunnen voortkomen. Juist uit het feit, dat alle belligerenten dit den treure herhalen, slechts voor deze beide onschatbare goederen te dijden, zou de conclusie getrokken kunnen worden, dat zij dit niet inzien niet willen inzien. De werkelijkheid echter is, dat, wat de een onder waar- kchtigen vrade en een betere toekomst Verstaat, door den ander beschouwd ^°rdt als een ondraaglijk onheil. De ^ea.llieerden zeggen de wereld te wil- verlossen van de Duitsche bedrei ging en Hitier verklaart diezelfde ge kwelde wereld te willen bevrijden van Britsche overheersching. En in- Usschen dreigt de wereld aan deze bit- r tegengestelde reddingspogingen met ïe<tders en al ten onder te gaan. Het is m^erdaad triest, dat juist in een tijd als eu onze, waarin God Europa zoo 8r°ote mogelijkheden biedt door den Verbazingwekkenden vooruitgang van Wetenschap en techniek om tot ver kering der levensvoorwaarden voor ahen te komen, de menschheid juist die mogelijkheden te niet doet en diezelf de htiddelen aanwendt ten verderve van allen. .Eet is echter voor 'n terugkeer tot he ining nog niet te laat. En met onzen minister-president blijven wij hopen, t de gezagvolle en machtige stem- die daartoe vermanen, alsnog ook 'i de belligerenten weerklank en ge- °°r mogen vinden. Wij deelen het sychologisch inzicht, dat in de oor- 0Svoerende landen om een indruk van ^Ukte te vermijden aan dien weerklank °S geen uiting kan worden gegeven, aar daaruit blijkt nog niet, dat zij niet aUWezig zou zijn. IOtusschen moeten wij ondanks de stoffelijke en geestelijke ellende, v Waaraan ook wij in ons land niet aUhen ontkomen, innig dankbaar zijn, Wij tot dusver voor de oorlogs- f^mp bewaard zijn gebleven en daar- het vertrouwen putten, dat dat ook lU ii;.-,. „„1 WI44.,„„ de toekomst mogelijk zal blijven. Waakzaamheid tegenover de on- v .kheden en vertrouwen in de zeker- eiA van den onwrikbaren wil van re ling en volk om onze neutraliteit Ih Copenhagen, 4 Jan. Uit Berlijn mel- de Scandinavische ochtendbladen, dat jU daar den Sovjet-premier Molotof nog a den loop van deze maand verwacht, om Duitschland een militair verbond te Uiten. la?k initiatief voor het bezoek zou van Rus- tiy Uitgegaan zijn, waarschijnlijk met de mo- ï^iJ^ihg, dat Molotof een tegenbezoek aan von Ua,a Utrop wil brengen. Ruslands verlangen terjr ?ulk een bondgenootschap zou voortsprui- I{pt Uit het verloop van den strijd in Finland, tw Wil zich voor de toekomst van sterkere j^he hulp verzekeren. Tallinnsche correspondent van de „Tid- U", te Stockholm, meldt aan zijn blad, van b0 Ugelichte zijde uit Moskou te hebben ver- hij^11, dat Molotof zijn bezoek aan Berlijn on- na den Russischen aanval op de getl Uerheim-linie zou brengen. De besprekin- hej 2°uden o.a. inhouden: Duitsche hulp bij Verhinderen van verschepingen van wapens Finland via Scandinavië. Weeï Welingelichte kringen te Berlijn wordt be- ttrp dat men daar niet op een officieel recht- sch* bondgenootschap gesteld schijnt te strikt te handhaven, moeten wij zor gend en niet onnoodig bezorgd den moeilijkheden zoo goed mogelijk het hoofd bieden, ieder in zijn kring en op zijn wijze. Kapitein de Geer en het scheepsvolk der regeering de rustige woorden der radiorede bevestigen het opnieuw zijn in den huidigen storm, die ons schip van staat moet trotsee- ren, niet het meest vatbaar voor een paniekstemming. Laten wij van onzen kant den kloeken kapitein en de bemanning de redding niet onmoge lijk maken door ons als redeloos be angstigde passagiers te gedragen en hun op ervaring en kunde en verantwoor delijkheidsbesef gegronde aanwijzin gen te veronachtzamen of te weerstre ven. Eensgezind, paraat en rustig, ver trouwend op God en op de krachten, die Hij onze natie, ons volk en de lei ding schonk, moeten wij allen teza men standhouden, wetend dat nie mand en dus ook wij niet boven onze kracht beproefd zullen worden. PARIJS, 4 Jan. (Havas). Het Fransche legerbericht van Donderdagochtend luidt: „Gedurende den nacht niets te melden." Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte bekend: In het westen tusschcn Moezel en Pfal- zerwald iets sterker storingsvuur van de artillerie dan de vorige dagen. Ook de acti viteit van de verkenningsafdeelingen was iets levendiger. Het luchtwapen maakte verkenningsvluch ten naar Frankrijk en boven de Noordzee. Een Britsch gevechtsvliegtuig werd in de omgeving van Aken, na over Luxemburgsch territoriaal gebied te zijn gevlogen, door een Duitschen ja ger na een körte achtervolging neergeschoten, voordat het over de Duitsch—Belgische grens kon ontkomen. Het vernielde toestel ligt nabij de grens op Belgisch gebied. WASHINGTON, 4 Jan. (Havas). De com missie-Dies, welke twee jaren lang een onder zoek heeft ingesteld naar „ón-Amerikaanscbe activiteit", heeft een verslag van bijna 15.000 woorden gedeponeerd bij het bureau van de Kamer van Afgevaardigden. Volgens dit document werden ongeveer een millioen Amerikanen direct beïnvloed door de ondermijnende werkzaamheden van buitenland- sche agenten in de Vereenigde Staten. Deze invloed is als gevolg der internationale ge beurtenissen evenwel snel verminderd. In het verslag wordt met name geconclu deerd: le. De groote meerderheid der leden van de C.I.O. (Comité voor Industrieele Organisatie) en ook de president, John Lewis, zijn geen communisten. 2e. Het Duitsch-Russische pact heeft er eenigszins toe bijgedragen de constitutioneele democratie te beschermen door „den waren aard van alle dictatuurlanden te doen uitkomen en de tusschen het fascisme van Hitier en het communisme van Stalin bestaande gelijkheid te onthullen." 3e. De German American Bund en de Ameri- kaansche communistische partij worden door agenten van vreemde landen gestopt; 'de Amerikaansche autoriteiten moeten dus hun optreden nauwkeurig nagaan. WASHINGTON, 4 Jan. (Havas). De minister van Marine, Charles Edison, heeft in een brief aan den voorzitter van het Huis van Afgevaar digden gevraagd, of het Congres aan President Roosevelt, wanneer het land in gevaar zou ko men te verkeeren, volmachten zou geven voor het bouwen van oorlogsschepen, het vorderen van grondstoffen en fabrieken, e.d. Deze vol machten heeft de president anders slechts in tijd van oorlog. De minister wees er verder op, dat presi dent Wilson deze volmachten in Maart 1917 heeft gekregen, een maand vóór de Ver eenigde Staten deelnamen aan den oorlog. Thans wil hij deze volmachten slechts, om reeds in vredestijd maatregelen te kunnen nemen voor de verdediging van het land, opdat in geval van nood de wanorde wordt voorkomen, welke zich in 1917 heeft voor gedaan. Tenslotte wordt gemeld, dat het deficit op de begrooting der Vereenigde Staten voor de eerste zes maanden van het financieele jaar 1939/40 bedraagt 2.023.238.159 dollar. Aldus een mede- deeling van het departement van de schatkist, dat er aan toevoegt dat einde Juni 1940 het deficit naar schatting 4 milliard bedragen zal. Wintervoeten, Winterooren Doos 30 en 60 ct. Bij Apothekers en Drogisten. DUBLIN, 4 Jan. (Reuter) Het wetsont werp inzake de volmachten werd in laatste lezing door de Dail aangenomen met 82 tegen 9 stemmen. De Senaat zal het ontwerp Donderdagmiddag cm drie uur in behandeling nemen. In antwoord op een vraag van een lid, die refereerde aan de in beslagneming van remises in Amerikaansche valuta en vroeg of de minister van Justitie reden had te gelooven, dat zij van een buitenlandsche ambassade kwamen, zeide deze minister, dat hij niet precies wist vanwaar het geld afkomstig was, doch dat hij daar zijn gedachten over had. Hij kon niets bewijzen. WASHINGTON, 4 Jan. Volgens Havas wordt in diplomatieke kringen de rede van president Roosevelt beschouwd als een be vestiging van de moreele solidariteit met de beginselen, waarvoor de geallieerden in den oorlog zijn gegaan. Zonder eenig land te noemen heeft de president duidelijk laten blijken, dat de Vereenigde Staten bedreigd zouden worden, wanneer de komende ge slachten het hoofd zouden moeten bieden aan een wereld, waar het recht van den sterkste zou heerschen. De rede van den president werd herhaal delijk door toejuichingen onderbroken. Naar Reuter meldt werd de redevoering van Roosevelt door de radio uitgezonden in het En- gelsch, Fransch, Duitsch, Portugeesch en Spaansch. Volgens Havas heeft een aantal republi keinen de rede van Roosevelt goedgekeurd, behalve dan de passages, waarin de presi dent het voortzetten van de politiek van handelsverdragen aanbeveelt. Ook een aan tal democraten levert critiek op dit punt. Naar Reuter uit Washington bericht, heeft Pittman, de voorzitter van de Senaatscommissie voor Buitenlandsche Zaken, verklaard, dat de wetsontwerpen, welke machtiging geven tot fi nancieele en andere hulp aan Finland, in de nieuwe zitting van het Congres het eerst aan de commissie zullen worden voorgelegd. LONDEN, 4 Jan. (Reuter). Naar hier in wel ingelichte kringen wordt vernomen zijn steeds meer bewijzen aanwezig dat sommige firma's in neutrale landen zich leenen tot pogingen om goederen van Duitsche herkomst als neutrale goederen te camoufleeren. De noodige stappen worden gedaan om het vervoer van dergelijke goederen te stuiten. TORONTO, 4 Jan. (Havas). In het museum „Metropolitan Galery" is brand uitgebroken, waardoor een gedeelte van de werken van oude schilders, welke bij het begin van de vijandelijk heden uit Europa hierheen waren gezonden, is vernield. Onder de verloren gegane meesterwerken zijn „Christus aan het bruiloftsmaal" van Bassano, waarvan waarde wordt ge raamd op 15.000 dollar en „Het schrift op den wand" van Ferdinand Bol. Het gebied van hoogen luchtdruk, dat gisteren bij de Faroer gelegen was, heeft feich in zuid oostelijke richting verplaatst, en vormt thans een uitlooper van den hoogen druk over het Balkanschiereiland. De as van dezen uitlooper ligt juist ten noordoosten van ons land, zoodat de oostenwind hier bleef aanhouden, De depres sie over de Finsche Golf is naar het oosten weg getrokken. Het storingsfront hiervan passeerde Woensdag en vannacht ons land, waarbij het in het noorden plaatselijk lichten regen en mot regen veroorzaakte, gepaard met een tijdelijken dooi. in Groningen bedroeg de minimumtem peratuur 1 graad boven nul, te Den Helder drie graden. In het midden en zuiden bracht dit front alleen toenemende bewolking, die juist in den nacht optrad, waardoor de vorst in betee- kenis afnam. Na het passeeren van het front klaarde de lucht weer snel op, ten gevolge waar van de temperatuur te Eelde in Groningen weer tot 11 graden onder het vriespunt daalde, waar bij mist optrad. In de Randstaten is weer wat sneeuw geval- Met de boodschap van president Roosevelt tot het Congres is gisteren het groote politieke tournooi in de Ver. Staten begonnen. Het zal dit jaar een felle strijd worden, want de Ame rikaansche politici zullen heel wat moeilijke problemen te behandelen krijgen. Om er slechts eenige te noemen: de defensie, de New Deal, de steun aan Finland en dan de voor alle Ame rikanen belangrijkste kwestie van het jaar 1940: zal Roosevelt Roosevelt opvolgen als president en indien niet, welke candidaten zullen in No vember bij de presidentsverkiezingen tegenover elkander staan. Toen Roosevelt begin van het vorig jaar zijn boodschap tot het Congres richtte, was de kortstondige vreugde, welke München had ge bracht, reeds omgeslagen in de grootste bezorgd heid voor hetgeen Europa te wachten stond. „De oorlog", aldus zei de president op 4 Januari 1939, ,,is voorkomen, doch het is steeds duidelijker geworden, dat de vrede niet verzekerd is. Overal rondom ons woeden niet-verklaarde oorlogen, militaire en economische. De stormen, die van buiten komen, bedreigen rechtstreeks drie in stituten, die van oudsher voor de Amerikanen onontbeerlijk zijn geweest. Het eerste is de gods dienst; hij is de bron van de andere twee democratie en internationale goede trouw'. In de moderne beschaving vullen alle drie elkaar aan." Hoe onzeker de vrede was, is spoedig ge bleken.: nog vóór 1939 ten einde was, stond Europa opnieuw in brand. Twintig jaar na pre sident Wilson's bemoeiingen om in ons oude werelddeel voor altijd den vrede te verzekeren, staan wederom de geallieerden en Duitschland tegenover elkander. Het is of er niets veranderd is sinds 1918; een korte adem-pauze waren slechts deze twintig jaar, ten einde den uit- geputten landen nieuwe krachten te geven, niet om daarmee aan den opbouw van Europa te werken, maar om opnieuw den strijd te be ginnen. Het is niet Wilson's schuld geweest, dat Europa in die twintig jaar eigenlijk geen vrede gekend heeft, maar wel zou waarschijnlijk de loop der politieke gebeurtenissen heel anders zijn geweest als Wilson's opvolgers, vooral in de eerste jaren na den oorlog, zich niet zoo afzijdig gehouden hadden van het zieke Europa, dat toen juist zoo'n hulp noodig had. In het afgeloopen jaar heeft Amerika niet voor Europa ondergedaan in de bewapening en sinds het uitbreken van den oorlog heeft het een zoogenaamde neutrale houding aangenomen die met neutraal alleen dit gemeen heeft, dat het niet aan de zijde der geallieerden in den ooi-log medestrijdt, zooals in den wereldoorlog, maar hen wel moreel en materieel op alle mo gelijke wijzen steunt. We herinneren slechts aan Roosevelt's eigen woorden bij het begin van den oorlog, dat de Amerikaansche neutraliteit volstrekt geen neutraliteit is, wat de gedachten en opvattingen aangaat. De wijziging der neu- traliteitswet begin November, welke practisch alleen ten voordeele van Engeland en Frankrijk werkt, is een verder bewijs, hoe onneutraal de •Ver. Staten in dezen oorlog zijn. En zei de pre sident in zijn jongste boodschap niet, dat door isolement zijn land niet welvarend en gelukkig kan zijn! Toch moet men niet verwachten, dat Ame rika spoedig in dezen oorlog aan de zijde der geallieerden zal gaan strijden. Roosevelt ver klaarde gisteren nog eens duidelijk: er zullen geen jonge Amerikanen naar Europa gezonden worden. Er zal in Europa heel wat moeten ge beuren, willen de Vereenigde Staten in deze hun houding wijzigen. Het geheele politieke leven in Amerika wordt dit jaar beheerscht door de komende presi dentsverkiezingen in November. Men zal dan ook alle maatregelen van de regeering mede in het licht van deze voor de Ver. Staten zoo belangrijke gebeurtenis moeten bezien. Zal Roosevelt met de traditie breken en ook voor een derden termijn het presidentschap aan vaarden? Tot nu toe heeft hij zich niet over zijn plannen uitgelaten en ook in zijn jongste rede heeft hij er niet op gezinspeeld. Het valt niet te ontkennen, dat Roo sevelt nog altijd groote populariteit ge niet, vooral doordat hij de Ver. Staten bui ten den oorlog heeft weten te houden. Uit de proefstemmingen, welke in Amerika gehouden worden blijkt, dat hij meer volgelingen heeft dan sedert 1937, toen er een ophitsing onder de democraten ontstond over zijn plannen toe reorganisatie van het hooggerechtshof, het ge val is geweest. Roosevelt heeft de laatste twee jaar dan ook heel wat water in zijn wijn moe ten doen vooral ten aanzien van zijn New Deal- politiek. Roosevelt heeft in het afgeloopen jaar vrij wel geen gelegenheid laten voorbijgaan om den vrede in Europa te redden. Zijn pogen is ech ter vergeefsch geweest. Duitschland en Rusland keurden zijn brieven en telegrammen nauwe lijks een antwoord waardig. Toch heeft hij den moed niet opgegeven. Uit zijn boodschap tot het congres blijkt, dat hij niets zal nalaten om den vrede in Europa te doen terugkeeren. „Er is een groot verschil tusschen het buiten dezen oorlog blijven en het beweren, dat deze oorlog ons niet aangaat," zei de president giste ren. „wij behoeven niet met andere naties ten oorlog te trekken, maar op zijn minst kun nen wij mét andere naties er naar streven een vrede te bevorderen, die zoodanig is, dat hij de moeilijkheden dezer wereld verlicht." Dat het den president ernst is met zijn vredespo gingen is wel gebleken uit de benoeming vlak voor Kerstmis van een persoonlijken vertegen woordiger met den rang van ambassadeur, bij den H. Stoel. Amerika schijnt bereid het Va- ticaan bij zijn vredesactie te steunen en ook de Italiaansche regeering heeft blijk gegeven een zekere medewerking aan de vredespogin gen van den H. Vader te willen verleenen. Mis schien dat de samenwerking van het Vaticaan Amerika en Italië kan bewerken, dat Europa voor de verschrikkingen van een vemietigings- oorlog gespaard wordt. Ien, en de vorst nam er weer tot 5 en 10 graden toe. in Hongarije en op het Balkanschiereiland blijft de vorst zeer streng. Over de Golf van Biscaye ligt een depressie, die langzaam naar het noordoosten doordringt en daarbij tot ongeveer 995 mbar is. Aan de Westkust van Spanje en Portugal bracht zij plaatselijk nog veel regen. Op den Oceaan is bij de zuidpunt van Groen land een diepe depressie verschenen, die zich in noordoostelijke richting schijnt te bewegen. De luchtdruk was daar in den afgeloopen nacht tot 975 mbar gedaald, terwijl aan de noordoost kust van Groenland de hooge druk zich weer herstelde. Tusschen Jan May en en de Noorsche kust bevindt zich een depressiekem van omstreeks 990 mbar. Het storingsfront hiervan veroorzaakte langs de Noorsche kust matigen neerslag in den vorm van regen en natte sneeuw. Het R. K. Werkliedenverbond heeft het vol gende telegram ontvangen: „Gaarne zeg ik U dank voor Uw door mij zeer gewaardeerd telegram bij gelegenheid aanneming ontwerp kinderbijslagverzekering door Eerste Kamer. Verheug mij in den goe den afloop met dit ontwerp, waarvan de in diening alleen mogelijk is geweest door voor bereiding vanuit de maatschappelijke organi saties, waaronder de uwe een eereplaats in neemt." (w.g.) ROMME Een 38-jarige boekhouder, L. van R., heeft van 19361939 als boekhouder gewerkt bij de N.V. Kleinwarenfabriek v.h. Gebr. Oppelaar te Woubrugge. De man heeft drie wissels in die periode getrokken, waaronder hij den naam van zijn directeur, den heer F. de Graag, heeft gezet en hij heeft ook nog ongeveer 4 mille uit de kas genomen. In totaal heeft hij ongeveer 8 mille verduisterd, hetgeen hij toegaf. De Officier van Justitie, mr. Hoekstra, requireerde een jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. P. J. M. Aaiberse Jr., drong aan op een gedeeltelijk voorwaardelijke straf. Uitspraak 18 Januari. Aan den 44-jarigen P. M. M., die hedenmorgen voor de Haagsche rechtbank terecht stond, was ten laste gelegd, dat hij zich als ambtenaar (hij was adjunct-commies der directe belastingen te Leiden) tusschen 1 Januari 1936 en 25 October 1939 ongeveer f 11.000 zou hebben toegeëigend. Verdachte heeft dit toegegeven. De heer H. W. Colinjon, inspecteur der directe belastingen, als getuige gehoord, verklaarde dat in October van het vorige jaar dit tekort was ontdekt. De man heeft bekend, dat hij zich ten eigen bate elf mille heeft toegeëigend. De Officier van Justitie zeide o.a;, dat de Staat der Nederlanden er recht op heeft, dat een amb tenaar absoluut betrouwbaar is. Deze verdachte is nimmer tot bezinning gekomen, maar is steeds doorgegaan met verduisteren. De Officier requi reerde een jaar en 3 maanden gevangenisstraf. Verdachte's verdediger, mr. Rolandus Hoge- doom, meende, dat er aanleiding was voor het opleggen van een gecombineerde straf: gedeel telijk voorwaardelijk en gedeeltelijk onvoorwaar delijk. Uitspraak 18 Januari. Morgen, Vrijdag 5 Januari 1940, is voor alle verwaarsloosde kinderen in Nederland een be langrijke dag. De laatste dag waarop weldadig heidspostzegels Voor Het Kind worden verkocht. Tot dusver is de verkoop van deze postzegels en van de briefkaarten Voor het Kind nog iets onder het totaal van verleden jaar gebleven. En deze laatste dag zal de beslissing moeten bren gen! Het antwoord op de vraag: hoeveel mis deelde kinderen zal Nederland, in de zes en der tig dagen van 1 Dec. 1939 tot en met 5 Januari 1940, door het koopen van kinderpostzegels ge holpen hebben. Vijf Januari is de laatste dag in elf lange maanden. Voor wie aan het begin van de maand zijn postzegelvoorraad voor een geheele maand inslaat is deze Vrijdag de laatste kans om een werkelijk goede daad te doen. En voor ieder Nederlander is het de uiterste termijn om een duren plicht te vervullen. Alleen het vervullen is niet duur de enkele centen van allen vor men de duizenden die het misdeelde kind in Ne derland moeten helpen. Heel een jaar lang! Zooals ons wordt medegedeeld, zullen volgens gewoonte voor het reizigersvervoer naar de op 3 Maart 1940 beginnende Leipziger Voorjaars- Messe uit verschillende landen extra-treinen rij den, waarvan twee voor bezoekers uit Nederland. Hoewel het anders niet gebruikelijk is, zijn ditmaal ten gerieve van de reizigers ook bijzon dere maatregelen genomen voor den terugkeer, waarvoor naar Nederland eveneens twee extra- treinen beschikbaar zullen zijn. Men schrijft ons van de grens: Er behoeft nog slechts een klein duwtje aan de grensdeur gegeven te worden, of de tcegang tot het Derde Rijk is hermetisch gesloten. De enkele gelukkigen, die het klaargespeeld hebben met de Kerstdagen hun familiebetrekkingen, ja zelfs hun vrouw in Duitschland te bezoeken, vor men een schrille tegenstelling met de honderden, wier verzoek om een „Ein- reise-Sichtvermerk in hun pas zagen af gewezen. Men vraagt zich af, waarom die strenge isoleering? Hier langs de grens, waar men nog wel eens in aanraking komt met een Duitscher, zij het dan over het prikkeldraad of over den paal, verwondert men zich aan weerszijden over den harden maatregel. Men brengt hem in verband met de laatste dagen herhaalde waarschuwin gen tegen het spionnage-gevaar, waarbij den Duitschers opnieuw de Wet op het Landver raad onder de oogen gebracht is en men er op attent gemaakt is, dat spionnage „ein un- geheuer weites Feld darstellt." Vooral nu. in deze dagen en weken van groot verkeer, de ver duistering der treinen, het groote getal solda ten, dat steeds onderweg is, alles draagt er toe bij, de stomme waarschuwing „Vorsicht bei Gesprachen, Feind hort mit", welke de laatste dagen vernieuwd aangeplakt is, in acht te ne men. Nu is ten Noorden van de lijn Bentheim Osnabrück de totale afsluiting niet zoo streng als ten Zuiden dier lijn. Dit houdt weer ver band met de concentratie van Duitsche troe- Wrijf rug en borst in met Dampo. Dan bent U den volgenden morgen beter! Pot 50 ct. Tube 40 ct. Doos 30 ct. pen in Coesfeld, Borken, Raesfeldt, Bocholt enz., welke, naar men beweert, als reserve gel den voor den Westwal. Maar niet alleen tegen het spionnagegevaar is deze maatregel genomen. Men ziet ook met gaarne een Duitsch-Nederlandsch en omge keerd verkeer, om het nieuws, dat in de Duit sche bladen methodisch gegeven wordt, niet mondeling te zien aangevuld met dat, wat den Duitschen lezers onthouden wordt. In Duitschland is men algemeen over tuigd, dat Nederland door de Engelsche blokkademaatregelen als 't ware uitgehon gerd wordt. „Auch Holland ist „im Krieg", aber das Land und das Volk wollen es eben noch nicht wissen", zoo oordeelen on ze buren over ons land. En wanneer de grens eenmaal geheel gesloten zal zijn, zul len er nog wel meer sprookjes uitgevonden worden. Intusschen verschijnen in Duitschland hoe langer hoe meer „verboden". Men is gewoon, bij sneeuwval de trottoirs voor de woonhuizen met zout te bestrooien, om zoo spoedig mogelijk van het natte goed bevrijd te zijn. Nu is dat zoutstrooien gedurende den oorlog verboden geworden, omdat de schoenzolen door de pe kel lijdt. Op overtreding van dit verbod is straf gesteld. De Duitsche posterijen hebben in ae drukke laatste jaarsdagen hulp gekregen van de Hlt- ler-Jugend. Over geheel Duitschland zijn eeni ge duizenden jongens van 14 en 15 jaar bij de post ingeschakeld. Op alle mogelijke gebied worden de verschillende partij-organen aan het werk gezet. Dezer dagen is men begonnen met de inzameling van gebruikte jutezakken of resten daarvan. Duitschland kan geen jute meer uit het buitenland betrekken. Zadelma kers en stoffeerders gebruiken thans papieren weefsels. Te Amersfoort is in het Moederhuis aan den Zuidsingel na een ziekbed van eenige maanden de Algemeene Overste, Moeder M. Philomena, overleden. Dit heengaan is voor de Congregatie een zwaar verlies. Gedurende vijftien jaren was Moeder M. Philomena Algemeen Overste. Onder haar leiding kwamen groote werken tot stand. Wij noemen daarvan o.a. het fraaie klooster complex van O. L. Vrouw ter Eem, aan de Daan Fockemalaan, waaraan verbonden is een R.K. Kweekschool en Lyceum voor meisjes. Eveneens werden gesticht de R.K. Huishoud school St. Anna aan de Heerenstraat te Amers foort en het Sanatorium te Lage Vuursche. Vanmiddag twee uur is de schipbrug over den Usel bij Doesbrug wegens ijsgang weggenomen. Het asverkeer is gestremd. De overtocht voor voetgangers en wielrijders geschiedt per boot.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 9