Jeugd en arbeid De salarissen der Rijksambtenaren V oor jaarsbeurs vervroegd D. W. BRAND'S GIDS VOOR INCOURANTE FONDSEN New-Yorksche Bears Voorloopig geen verhooging te wachten - ZONDAG 7 JANUARI 1940 Militaire parade voor Wang Tsjing Wei Itagaki eischt vorming eener een- trale regeering in China Koning Carol bezoekt Bessarabië ,Jfiemand schende voortaan Roemeensch gebied" Amerikaan verwondt een Japanner Officieel frontnieuws Duitsche hulp voor Turkije Kanaalboot in botsing met marinevaartuig Korte berichten Moedig soldaat redt twee kinderen De werkloosheid en het werk der kampen TOEGESTANE RENTEN Distributie van bruine boonen P. A. W. Philippona TAFEL-, ONTBIJT- EN THEESERVIEZEN - KRISTAL - LOMPENOPSLAGPLAATS IN VLAMMEN Nederlands oudste burgemeester Bij zijn afscheid te Oud-Gastel gehuldigd Pseudo-controleurs Oplichting op de Loosdrechtsche plassen WEKELIJKSCHE INDEX CIJFERS KALENDERS Clearingkoersen Academische examens Prijsverschillen vlas en vlasproducten Telegrambrie ven thans ook naar Suriname BENOEMINGEN IN HET BISDOM DEN BOSCH MARKTNIEUWS KOSTEN f 1. Stemming: Onregelmatig Omzetten: 340.000 I 5 1 WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT MINDER COURANTE EN INCOURANTE FONDSEN FAILLISSEMENTEN SJANGHAI, 6 Jan. (Havas) Te Kjangwan nabij Sjanghai hebben duizend leerlingen van de „Centrale militaire school", in tegenwoordig heid van vele buitenlandsche genoodigden gede fileerd voor Wang Tsjing Wei. De feestzaal- was versierd met een groot por tret van Soen Jat Sen en de vlag van de Kwo- mintang, welke Wang Tsjing Wei thans defini tief heeft aangenomen. Generaal Itagaki, de Japansche oud-minister van Oorlog, thans chef van den staf der Japan sche troepen in China, heeft het plan van het Japansche leger voor de vorming eener centrale Chineesche regeering onder Wang Tsjing Wei overgebracht naar Tokio, waarbij hij verklaarde te zullen aftreden, indien het plan niet aan vaard werd. Daar Itagaki de leider is der partij van jonge officieren, wordt aan dit plan groote beteekenis toegekend. De vorming der nieuwe regeering zou geschieden in Februari a.s. en de ontruiming medebrengen van Nanking door de Japansche troepen en eventueel de terugtrekking der Japansche expeditietroepen. BOEKAREST, 6 Jan. (Stefani). Koning Carol van Roemenië heeft den Driekoningendag doorgebracht temidden van zijn troepen in Bessarabië. Na een godsdienstoefening en een militaire parade, ontving de Koning de plaat selijke autoriteiten en de vertegenwoordigers van de Russische en Duitsche minderheden De Koning legde opnieuw den nadruk op het Roemeensche karakter van Bessarabië en be toogde, dat niemand voortaan meer een ge bied zou kunnen schenden, dat Roemeensch is en dit voor altijd zal blijven. PEKING, 6 Jan. (Domei). Een Japansche ■oldaat is Vrijdagmiddag, toen hij nabij de Amerikaansche militaire barakken in de lega tiewij k van Peking liep, beschoten en gewond door een Amerikaansehen schildwacht. Hij is ter behandeling opgenomen in het hospitaal der Amerikaansche barakken. Zijn toestand blijkt niet zoo ernstig te zijn als aanvankelijk gedacht werd. Het incident is blijkbaar het ge volg van een misverstand, en daarom trachten zoowel de Amerikaansche als de Japansche autoriteiten de zaak in der minne te schikken. PARIJS, 6 Jan. (Havas) Het Fransche leger- bericht van Zaterdagavond luidt: In den loop van den dag hebben onze patrouil les den vijand op verscheidene punten ontmoet. Zij hebben eenige krijgsgevangenen gemaakt. De Fransche minister-president Daladier heeft Zaterdag in het ministerie van Oorlog een con ferentie gepresideerd, waaraan deelnamen d'Autry, minister van Bewapening, Campinchi, minister van Marine, Guy la Chambre, minister van Luchtvaart, Pomaret, minister van Arbeid, generaal Gameün, generaal Colson, generaal Jacomet en deskundigen van de verschillende departementen. ISTANBOEL. 6 Jan. (D.N.B.). De Duit sche regeering heeft besloten de hulp voor de slachtoffers van de aardbeving in Anatolië zoo doeltreffend mogelijk te maken door de noodige verbandmiddelen per vliegtuig naar Turkije te vervoeren. Daar het normale luchtverkeer tus- schen Istanboel en Duitschland is gestaakt, moesten twee speciale Duitsche vliegtuigen voer deze hulpactie worden gebruikt. De beide machines staan in Sofia gereed om te ver trekken. OOSTENDE, 6 Jan. (Belga). De Belgische Kanaalboot „Prince Charles", die Zaterdag morgen van Oostende naar Folkestone vertrok ken was, is in aanvaring gekomen met een Fransch patrouillevaartuig ter hoogte van Duinkerken. Het Fransche vaartuig kreeg zwa re averij. De Kanaalboot is Zaterdagmiddag in Oostende teruggekeerd Talrijke Italianen tusschen 25 en 30 jaar, die In Zwitserland wonen, zijn naar Italië terugge roepen om hun militairen dienstplicht te ver vullen. Het Zweedsche blad „Extrabladet" bericht dat een communistische centrale is ontdekt, wel ke valsche Zweedsche paspoorten vervaardigde Deze valsche passen kostten 100 kronen per stuk Gisterenmorgen heeft de in Haarlem gelegerde dienstplichtige H. T. Schouten twee kindertjes, die door het ijs waren ge zakt op een moedige wijze gered. Hij reed op de ijsbaan aan de Kleverlaan toen hij hulpgeroep hoorde. Hij zag, dat een jon gen en een meisje, resp. zes en vier jaar oud, die op het ijs van de Delft speelden, in een wak waren geloopen. De soldaat klom over de afrastering, die de ijsbaan van de Delft scheidt en snelde de kleinen te hulp. Op anderhalve meter van het wak gekomen zakte hij zelf door het ijs en ver dween geheel in de diepte. Toch mocht het hem gelukken de beide kindertjes te grijpen en aan een agent over te geven. Zijn commandant kwam met droge kleeren en de kinderen konden, nadat zij bij een omwonende van de opgeloopen koude en schrik waren bekomen, met een auto naar huis worden gebracht, zoodat dit ongeluk nog goed is afgeloopen. hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. Voorts genoten 76.447 personen een invalidi- teitsrente als bedoeld in art. 71 dier wet. Krachtens art. 24 der Ouderdomswet 1919 wa ren op vorengenoemden datum 104.678 personen in het genot van een als vrucht hunner verze kering verkregen ouderdomsrente van drie gul den per week. Onder groote belangstelling van de leden van de K.J.M.V. en de Josephsgezellen heeft de wel- eerw. Pater Fritschy, de leider van het Jeugd kamp Don Bosco in Goirle, Donderdag 1.1. te Noordwijkerhout een voordracht gehouden over de werkloosheid onder de jeugd en over de mid delen, waarmede deze bestreden moet worden. In vroeger jaren, aldus pater Fritschy, stond de jongeman anders tegenover het probeeren van den arbeid, dan thans. Zijn eerste taak, wanneer hij de school verliet en het leven bin nentrad, was de keuze van een beroep. Zijn eerste zorg was: de positie te kiezen, die hij later zou bekleeden en waarin hij later het levensonderhoud voor zich en zijn gezin zou vin den. Had hij eenmaal deze keus gedaan, dan werd daaraan alles ondergeschikt gemaakt, dan moest alles: studie, vrije tijd, ontspanning en alle andere ambities, dienen tot dat eene doel: het verwerven van de gekozen positie door het aankweeken van persoonlijkheid en vakbe kwaamheid. Dan legde het geen gewicht in de schaal, dat er in de eerste jaren niet verdiend werd, meestal kwamen er zelfs kosten bij, voor het verwerven van vakbekwaamheid b.v. Maar was eenmaal deze tijd voorbij, dan was er een mensch gevormd, die iets presteeren kon, die wist, waarvoor hij leefde en den weg voor zich zag, waarlangs hij door het leven zou gaan, die een vak kende en daardoor zijn leven en levens onderhoud veilig had gesteld. Daar is verandering in gekomen. De vraag „Wat te beginnen na de school?" wordt tegenwoordig heel anders beantwoord en daarin ligt een voorname oorzaak van de werk loosheid. Men zegt nu niet meer: Ik wil een po sitie en zal desnoods kosten, moeiten noch tijd sparen om die te verwerven, maar het slagwoord is nu: Ik wil geld, geld verdienen, zoo vlug en zoo veel mogelijk. En dan zien we, dat de jon gen zich werpt op de meest ziellooze baantjes: loopjongen, krullejongen, hij wordt seizoenarbei der, enz. Het meisje gaat naar de fabriek: ook haar doel is geworden: het geld, en niet: de voorbereiding op wat eenmaal haar taak zal zijn: Moeder te zijn en een huishouden te besturen. Wat zijn de gevolgen vandeze geldmentali- teit? Vanaf zijn 15de jaar verdiende de jongen geld, maar ook vanaf dien tijd heeft hij opge houden iets te leeren, omdat het geldverdienen dat naar zijn meening onnoodig maakt. Als hij twintig jaar is, zal hij vervangen worden door jongeren, die zijn werk evengoed en goedkooper zullen verrichten en dan staat hij met leege handen, kan niets en weet niets, heeft geen vak geleerd. Hij is werkloos en hij zal ook niet kun nen werken, want hij heeft den werkgever niets aan te bieden: geen vakkennis, maar ook geen arbeidsliefde; er was voor hem nooit een reden, den arbeid lief te hebben. De arbeid diende slechts om geld te verdienen, maar hield zelf niets in, wat hem voldoening kon schenken. Velen kunnen niet meer werken, omdat hun de vakkennis ontbreekt. Velen willen niet meer werken om het werk zelf, omdat hun de arbeidslust ontbreekt. De oorzaak van de werkloosheid onder de jeugd ligt dus hoofdzakelijk in de moreele orde en kan dus onmogelijk met economische maat regelen worden weggenomen. Stempelen, steunuitkeeringen, werkverschaf fingen en allerlei werkplannen kunnen den werklooze geen arbeidsliefde en arbeidslust en, naar de practijk te oordeelen, meestal ook geen vakkennis bijbrengen. Werkgelegenheid is er veel. Dagelijks ont moet spr. werkgevers, die brandend verlegen zitten om personeel, wel te verstaan, aan per soneel met vakbekwaamheid, betrouwbaarheid en liefde voor het werk. Aan zulk een personeel is er een buitengewoon groot tekort. Werk loosheid hangt dus niet op de eerste plaats af van factoren buiten ons. Wij zelf zijn de schuld van de werkloosheid, omdat wij ons niet in alle opzichten geschikt maken voor den arbeid. Hierin ligt echter deze bemoedigende ge dachte: dat wij dus de werkloosheid niet be hoeven te ondergaan als een onafwendbaar noodlot, maar dat wij zelf in staat zijn daar aan een einde te maken. Een hulpmiddel daartoe is het kampwerk voor de jeugdige werkloozen. Dit kampwerk is geen werkverschaffing of zoethouderij. In pa ter Fritschy's eigen kamp te Goirle wordt een program afgewerkt, dat geheel gebaseerd is op den waren, den moreelen aard der werkloos heid. Dit program houdt in: het bijbrengen van Godsdienstliefde, als de onmisbare basis voor ieder goed leven, en wat even voornaam is: het bijbrengen van arbeidsliefde, als het kern punt, waar alle werkloosheidsbestrijding en zeker de bestrijding van de jeugdwerkloosheid van moet uitgaan. Daarnaast wordt met de beschikbare middelen gestreefd naar het bij brengen van de vereischte vakkennis als twee de onmisbare voorwaarde voor de doeltreffende bestrijding van de jeugdwerkloosheid. Met de opwekking tot zijn toehoorders om alle krachten te vereenigen en te richten op dit doel: de bestrijding van de moreele kwaal van de werkloosheid door den moreelen her opbouw van henzelf en hun medemenschen eindigde pater Fritschy zijn rede. Op 1 December 1939 werden 44.327 weduwen- renten en 14.471 weezenrenten krachtens de Invaliditeitswet genoten, terwijl op genoemden datum krachtens art. 373 dier wet 112.942 per sonen in bet genot waren van een als vrucht (Van onzen Haagschen redacteur) De distributie van levensmiddelen krijgt geleidelijk steeds grooteren omvang. Zoo is naar wij vernemen de regeling van de boonen-distributie reeds zoover gereed gekomen, dat zij 18 Januari in werking zal treden. Onder deze regeling zullen behalve bruine en witte boonen ook capucijners vallen. Verdere distributie is voorloopig niet te verwachten. De geruchten, welke de laatste dagen de ronde deden, omtrent verregaande beperkingen, zijn geheel voorbarig. Met name bestaat voor distributie van aardappelen in het geheel geen aanleiding. WEDGWOOD WARE DELFTS AARDEWERK Josiah Wedgwood Sons „De Poreeleyne Fles" Hoogstraat hoek Plaats, Den Haag, Tel. 112312 Verzending naar alle werelddelen (Van onzen Haagschen redacteur) In de verschillende vakcentrales is dien laatsten tijd een actie gaande, welke ten doel heeft van de Regeering te verkrijgen, dat de loonen der rijks-ambtenaren met 5 procent worden verhoogd. Deze kwestie is, zooals wij van de zijde der vakvereenigingen vernamen, reeds bij de Regeering ter sprake gebracht en naar men had begrepen, in welwillende over weging genomen. Wij meenen te weten, dat deze veronderstel ling tot al te optimistische verwachtingen aan leiding kan geven. Er zijn verschillende redenen waarom het Rijk voorloopig niet zal over gaan tot verhooging der salarissen en loonen van personeel in zijn dienst. De voornaamsten zijn, dat de kosten van het levensonderhoud voor ambtenaren slechts met 2 procent zijn gestegen en vervolgens, dat deze verhooging een precedent zou scheppen, waardoor loons- verhooging bij provincie en gemeente, alsook bij particuliere bedrijven noodzakelijk zou wor den. In dit laatste geval zou de Regeering de prijsverhooging, die zij met zoo|veel kracht wil tegengaan, in de hand werken. In verband met het feit, dat de Nederland- sche Voorjaars-beurs dit jaar gedeeltelijk samenvalt met de Leipziger Messe, deelt het secretariaat der Kon. Nederl. Jaarbeurs te Utrecht het volgende mede: De Raad van Beheer heeft reeds in Juni van het vorige jaar besloten tot vervroeging van de Voorjaarsbeurs in 1940. Dit besluit berust op de volgende argumentatie. Bij handhaving van de oorspronkelijke data (1221 M'aart) zou de tweede week samenvallen met de Goede Week. Ook bij de Voorjaarsbeurs in 1932 viel de twee de week samen met de Goede Week, waarbij zich dus eenzelfde situatie voordeed. De resultaten waren toen van dien aard, dat een onderzoek werd ingesteld. Hierbij kwam men tot de con clusie, dat een dergelijk samenvallen onge- wenscht is, daar dit deze beurs, zoowel wat het bezoek, als den omzet ter beurze betreft, niet ten goede komt. Indien de Jaarbeurs na Paschen zou worden gehouden, zou deze vallen m de maand April, hetgeen door het bedrijfsleven als te laat in het seizoen wordt beschouwd, getuige het feit, dat de Brusselsche Jaarbeurs in de laatste jaren is verzet naar Maart; zij valt dus gedeeltelijk samen met onze Nederlandsche Jaarbeurs, het geen wij onzen Zuiderburen nooit kwalijk heb ben genomen, getuige de uitstekende verstand houding van de laatste jaren.. De Raad van Beheer heeft nu bü wijze van uitzondering deze komende Voorjaars beurs een week vervroegd en de data vast gesteld van 514 Maart a.s. De Leipziger Messe is voor de Nederlandsche bezoekers grootendeels reeds des Woensdags of Donderdags afgeloopen en de zakenmenschen, die de Leipziger Messe bezoeken, hebben de tweede week nog alle gelegenheid naar Utrecht te gaan. Zaterdagavond rukte te Den Haag de brand weer uit om een brand te blusschen, die ont staan was in een loods, op een terrein aan de le Van der Kunstraat, de Leeghwaterstraat en de Calandstraat. Daar bevindt zich de opslag plaats van lompen en oude metalen van de firma Gebr. Kemper. Waarschijnlijk door broeiing waren balen lompen gaan branden, waardoor een sterke rookontwikkeling ont stond. De brandweerlieden moesten een gedeel te van het plaatijzeren dak van de loods af breken alvorens het vuur met twee stralen te kunnen aantasten. Het blusschingswerk vor derde door de ontoegankelijkheid van de plaats van den brand, geruimen tijd. In een speciale zitting van den raad der gemeente Oud- en Nieuw-Gastel heeft den heer A. G. J. Mastboom afscheid genomen als burgemeester na een ambtsvervulling van 42 jaar. Verschillende raadsleden huldigden in welge kozen bewoordingen den scheidenden magistraat en namens het gemeentepersoneel sprak de ge meente-secretaris, de heer H. J. van Mechelen. Woordvoerder namens de burgemeesters der omliggende gemeenten was burgemeester Van Campen van Dinteloord. De heer Jac. Jose, oud ste veldwachter, was de tolk van het politiecorps. Burgemeester Mastboom sprak ten slotte een dankwoord. Na de speciale raadzitting volgde een receptie, waar zeer velen van den oudsten burgemeester in den lande afscheid kwamen nemen. Verschillende schaatsenrijders zijn op de Loos drechtsche plassen het slachtoffer geworden van oplichting door personen, die zich uitgaven voor officieel door het gemeentebestuur aan gesteld controleur. Zij lieten de schaatsenr rijders op de geheel vrije plassen toegang be talen. Voor heden is het politietoezicht op de plas sen uitgebreid. Men zal goed doen deze „con troleurs" fn het oog te houden en zoo spoedig mogelijk aan de politie aan te wijzen. De onderstaande indexcijfers van groothan- delsprijzen zijn door het Centr. Bureau voor de Statistiek berekend op basis 19361938 100. Doordat het algemeen indexcijfer van Augus tus 1939 practisch gelijk is aan dat van de ba sisperiode, geven deze indexcijfers een scherp beeld van de huidige prijsstijging in den groot handel. 1936—1938 100 Aug. 1939 Nov. Dec. 2 Jan. 1940 Plantaardige voedings- middelen 92.9 101.5 106.5 107.3 Dierlijke voedings middelen 101.3 124.5 120.7 123.2 Totaal voedings middelen 97.3 113.6 114u0 115.7 Grondstoffen 96.8 130.5 137.0 139.9 Af gew. producten 101.8 117.2 117.7 118.3 Alg. indexcijfer 99.8 111.4 119.9 121.1 Wat het verloop van de kleinhandelsprijzen betreft geven de volgende indexcijfers van win kelprijzen in de tien grootste gemeenten van ons land eenig inzicht. In de berekening zijn prijzen opgenomen van aardappelen, brood, grutterswaren, vleeseh, melk, kaas, eieren, vet ten en kruidenierswaren. De uitgaven voor ge noemde artikelen tezamen omvatten ongeveer 87 pCt. van de totale gezinsuitgaven voor voe ding. Augustus 1939 100 Aug. 1939 Nov. Dec. 2 Jan. 1940 100.0 108.7 108.4 108.0 De berekening van deze indexcijfers is geba seerd op het gemiddelde verbruik van 276 ge zinnen met 'n inkomen van minder dan 1800 per jaar uit verschillende deelen van Neder land. De indexcijfers zijn op heele, eventueele hal ve, punten afgerond 1938 100 Aug. 1939 Nov. Dec. 2 Jan 1940 98.5 104 105 105 Wij ontvingen nog de volgende kalenders: Chr. Horstman—Steinberg N.V., drukinkt- fabriek te Amsterdam, een weekkalender. N.V. Machinefabriek Hensen te Rotterdam: een maandkalender met afbeeldingen uit het bedrijf. N.V. Verzekeringsbank „Victoria" te Amster dam, een driemaandelijksche kalender met af beeldingen van stad en land. Robinson's jongenskalender 1940, met grap pige, aardig gekleurde afbeeldingen van een dieren-Olympiade. Zeer geschikt voor jongens of kinderkamer. Tip-Top Maatkleeding van Theo Jansen te 's Hertogenbosch, een fraai uitgevoerde kwar taalkalender met artistieke platen van oud- Hoilandsche meesters. Joh. Enschedé en Zonen, Grafische Inrich ting N.V. Haarlem, een fraai uitgevoerde maandkalender, met op het schutblad een re productie Azalea in pot van D. Harting. Algemeene Friesche Levensverzekering Mij. te Leeuwarden, maandkalender. „Novaline", zeepfabriek, kantoren Juliana van Stolberglaan 70, Den Haag, maandkalen der. Verzekeringsmaatschapij De Auto Onder linge, Groningen. Maandkalender met ruimte voor aanteekeningen. Koersen voor stortingen op 8 Januari 1940 tegen verplichtingen luidende in: Reichsmarken f 75.48; Lires f 9.55. UTRECHT Geslaagd voor het candi daatsexamen Nederlandsch recht J. D. van den Berg. Van officieele zijde vernemen wij, dat van Maandag 8 Januari af voor vlas en vlaspro ducten bij uitvoer de volgende prijsverschillen zullen worden geheven: f 4.— per 100 kg. vöor ander dan geroot stroovlas; f 8.per 100 kg. voor geroot stroo- vlas; f 6.per 100 kg. voor onbewerkte lok' ken; f 12.per 100 kg. voor gezwingelde lok ken; f 21.per 100 kg. voor snuit, waaronder begrepen hekelsnuit; f 39.per 100 kg. voor gehekeld vlaslint; f 21.per 100 kg. voor an der dan gehekeld vlaslint, ten aanzien waar van door den exporteur voor den uitvoer aan de Nederlandsche Akkerbouwcentrale wordt overgelegd een schriftelijke verklaring van een der besturen van door den directeur deze cen trale aan te wijzen vereenigingen, dat het betreffende vlaslint afkomstig is van vlas, het welk volgens de dauwroot-methode is behan deld; f30.per 100 kg. voor ander dan ge hekeld vlaslint, ten aanzien waarvan door den exporteur niet een verklaring als bedoeld onder vorige artikel wordt Overgelegd. Voor transacties naar het buitenland, welke voor 7 Januari 1940 tot stand zijn gekomen en waarvan de schrifelijke opgave voor of op 9 Januari in het bezit dezer centrale is, gelden de prijsverschillen, welke eenigen tijd geleden werden vastgesteld. De onlangs in het verkeer met Indië inge voerde telegramtarieven kunnen thans ook met Paramaribo en andere bestemmingen in Suri name gewisseld worden. VOor nadere inlichtingen wende men zich tot de telegraafkantoren. Z. H. Exc. de Bisschop van 's Hertogenbosch heeft aan den zeereerw. heer H. J. van Duren, pastoor te Esch, op diens verzoek, om gezond heidsredenen, met ingang van 1 April e.k. eervol ontslag verleend als pastoor der parochie Esch. Verder heeft Z. H. Exc. benoemd: tot Deken van het Dekenaat en Pastoor der parochie Beek- Ubbergen: den Zeereerw. Hooggel. heer Dr. J. P. Chr. M. Teulings; tot Professor aan het Groot Seminarie te Haaren: den Weleerw. heer A. J. M. Kerssemakers, Theologiae Licentiatus van het Angelicum te Rome; tot Pastoor te Vor- tum en Mullem: den Weleerw, heer P. W. J. M. Vossen; tot Kapelaan te Asten: den Weleerw. heer H. J. van Gestel, en tot Kapelaan te Lies- sel: den Eerw, heer A. P. J. Damen, Priester van het Seminarie, AMSTERDAM, 6 Jan. N.V. Nederl. Veiling van Land- en Tuinbouwproducten „Amsterdam"'. Bloe menveiling van 5 Jan. Seringen: Marie Legarye le soort 913, 2e soort 5-7, Charles Dix 812 per 100 tak. Tulpen: Copland 120150, Rose Cop land 170220, Pierson 110150, Piquani 3350, Moore 100150 per 100 stuks. Diversen: Anje lieren 58, Hyacinthen 35 per 100 stuks. Fresia 2030, Snijgroen 1020, Barbaris 20—25 per 100 bee. Fruitveiling van 6 Januari: Appelen: Goudreinetten 1017, Bellefleur 79, Gron. Kroon 815, Zoete Armgard 67, Zoete Camp. 56, Present of England 1015 per 100 kg. Peren: Brederode 6620, Williams 810, Com- tesse de Paris 812, Winterjannen 67, Druiven A36 per 100 kg. Fottenveiling van 5 Jan.: Azalea's 50140, Cyclamen 2045, Primula's 20, Div. varens 1215. Kleine potten Varens 47, Plumoza 45, Adeanthum 79, Cyclamen 1022. Groenitenveiling, 6 Jan.: Sla 24, Knolselderij le soort 36, idem 2e soort 150—250, Bloemkool 1626 per 100 stuks, Waschpeen 812, Spruiten 1028, Roode kool 380650, gele kool 250—400, groene kcol 2420, boerenkool 36, uien 2320, breekpeen 23, Holl. lof 15—20, Prei 10—22 per 100 kg. Peterselie 12—24, Selderij 10—22, Kervel 10—14 per 100 bos. LEIDEN, 6 Jan. Boter. Prima fabrieksboter (contr.) 1.69, prim'a boerenboter 1.621.70. Aan voer 340 kg. Handel matig. Turf. Geen aanvoer. Lange 910 ner looo st. VERSCHENEN: vermeldende van: 2500 niet-officieel genoteerde fondsen de hoogste en laagste noteeringen vanaf 1937 dividenden sedert 1935 kapitalen reserves enz. enz. D. W. BRAND KEIZERSGRACHT 215 AMSTERDAM-C. Laatst gedane koersen Jan. 6 5 Allied Chemical 177 177 American Can Co. 114 i 114} Am. Car F.dry 30} 31 Am Rolling Mills 17 17 Am. Smelt K^f. 5 50} Am. Tel. Tel. 172} 172} Am. Tobacco B 88 88 Am. Waterworks 12} 12 Anacoi-da C pper 29} 29} Atchison Topeke 24 23} Baltimore Ohio 6} 6} Bethlehem Steel 79} 80 Canadian cific 5} 5} Case Treshing 71 73} Chase National B. 36} 36} C es. Ohio 42 41 Chicago Rwck lsl. Chrysler Motor 88 88 Cities Service 4 4} Conso' Gas N Y. 31 t 31 Continental Oil 21} 24} 7 Dawesl. 11 10} 5 34 Young 8} 8} Dele ware Huds. 21} 21 Douglas Aircraft 80} 80} Dupont de Nem. 183} 183} Eas'man Kodak 166 165} El. Bond Sh. 8} 8} General Electric 40} 40} General Motors 54} 54} Good Year 24 23 Hudson Motor 5} 5 Illinois Central 13 12 Lntern. Harvester 60} 60} Intern. Nickel 38} 38} Intern. Tel. Tel. 4} 4 Kennecott Copper 37 f 37} Missouri Pacific A 8 Idem pref. T Montgomery Ward 55} 54} Nat. City Bank 29 29 Nat. Dairy Prod- 17 17 New York Centra' 18 IS North. Am. Av. 25} 25} North. Amer. n.a 23 23} Norfolk, Western 216 215 Pennsylvania 23} 23} Phillips Oil 43} 41 Pioctor Camble 67} 68 Publ. Serv. N. J. 4 41 Radio Corporation 5} Rep. Steel 22 i 22 i Sears Roebuck 86} 86 Shell Union Oil 12} 12} Socony Vacuum 12} 12} Souihern Pacific 15 14 Southern Railway 19} 19} Standard Brands 6} 6} Stand. Oil of N.-J. 54} 46} Tidewater Ass. Oil 11 li Union Pacific 9i 96 United Aircraft 46 46 United Corp A. 2} 2} II. S. Leather U. S. Rubber 38} 39 U. S. Stee' 65} 65} Western Union 26} 26} Westingh. Electr. 114 116 Wool worth Building 40 39} 178 114 i 32} 17 52 i 171 88 12} 30 i 24} 6 t 82 5 f 73} 36} 41} ,0* 5 31 24} 11} 9 22} 82} 183 166} 8} 40 54} 24} 6 13} 61 38} 4} 38} a. 54} 28} 17 18} 25} 23} 218 24} 41} 68} 41 5} 23} 86} 12} 12} 15} 20 6} 45} 11 96} 47} 2} 40 67} 27} 117} 39 NEW YORK, 6 Jan. Slotkoersen Jan. 6 5 4 Brussel 16.74 16.80 Rome 5.35 3.05 Madrid 9.95 9.95 Bern 22.41 22.43 Oslo 22.72 22.72 A'dam 53.28 53.26 53.3f Londen 3.93} 3.93} 3.93 Parijs 2.23} 2.23 2.22} Berlijn 40.20 40.20 6 Jan. NEW YORK, 6 Jan. 5 Jan. 6 Jan. 5 Jan. Katoen Jan. 11.2211.04—o Juli Mrt 1).U-20 10 96-110Oct. Mel 10.81-84 10.70-72 Rubber Standaard Dee. 18.91+18.91+ Juli Jan. 19.00+— 19.00 Sept, Mrt. 18.72+- 18.78- Oct. Mei 18.43 —18.48 Koffie (Rio - Nieuw Dec. Mrt. Mei Juli Sept. 4.21- 4.28- 4.32- 4.35- Suiker Juli 1.87-}— Jan. 1,91 Mrt. 1.95 Mei 1.98 Tin Locc contract) Mrt 4,21Mei 4.28Juli 4.32Sept. 4 35Dec. 048-50 1034-37 18.20-+ 18.56 18.20 18.21 18.20- 18.21 (Santos) 6.25 6.25 6.33-+ 6.34 6.40 6.39- 6.43 ++6.42 6.466.46 1.84+ Juli 1.89+ Sept 1.94+ Nov 1.98+ Jan. 2.02 2.0C+ 2.02+ 1.98+ 47.50 48.00 -mijn 46.37 46.75 CHICAGO, 6 Jan. 6 Jan. 5 Jan. 6 Jan. 5 Jan Tarwe 103} 101 100} 59} 59} 60} Mei Juli Sept. iVlais Mei Juli Sept. Reuzel Jan 5.95+ Mrt 6.60* farwe Deo. 86 f Mei 87 Oct.. fc8 Rogge Dec 76}} Mei 75 Juli Haver - 104-03} - 101 i - f - 10i - -59} .Vlei Juli Sept. Mei 60 - Sept Haver 39}-- 40} 35 -- 35} 33 33 f Rogge 73}-- "3 72 71}— 71} 5.95+ 6.50+ Mel 6.67 Juli 685* WINNIPEG, 6 Jan. 6 Jan. 5 Jan. 6 Jan 5 Jan. Gerst 51} 50} 87 57} 89} Dec. Mei Juli 6.65+ 6182} 51 50} 76} Mei Dec .- Oct, LijnzaaO 196 l95 94 193 i - yt i yj 7 - 191 191 -- Mei Juli 40} 38} 36} 30} Deo. 37, Sedert de vorige opgave werden door d'e firma D. W. BRAND1, Keizersgracht 215 te Amsterdam, de volgende fondsen verhandeld. OBLIGATION Amsterdam 1861 (kl. cp.) 31/} 89 Keulen (eert.) 7 9}}% Mijdrecht, Gem. 2 86 Amsterdamsche Volksbank 4 90 Eerste Nederlandsche Cement Industrie 7 98 Groninger Locaal Spoorweg Maatschappij 3 c/„ 17>/2% Haagsche Handel Maatschappij tot Ex ploitatie van Onroerende Goederen 4 51 Koninklijke Nederlandsche Edelmetaal- bedrijven Van Kempen, Begeer Vos 6 90 Nationaal Grondbezit (kl. cp.) 5 90 Nederlandsch Sportpark, Mij. tot Expl. v. h. 50 Vereeniging tot Christelijke Verzorging van Krankzinnigen in Nederland (kl. cp.) 4 9314% ZutphenEmmerik, Tramweg Maatschap pij 2 >4 1814% OBLIG. R.K. INSTELLINGEN (BINNENLAND) Elisabeth, Par. v. d. H. te Rotterdam 4 85 Familie, Par. v. d. H. te 's-Gravenhage 3% 62 O. L. Vrouw Wijnhaven, Par. te Rotter dam 314 75 Roomsch-Katholiek Armbestuur te Nij megen 4 96 Voorzienigheid, Gesticht De te Leiden 5 94 OBLIG. R.K. INSTELLINGEN (BUITENLAND) Christelijke Liefde, E.E. Z.Z. te Paid'erborn 7 6 Familie van Nazareth, Congr. v. d. H. te Rome 4 72 Hongaarsch Katholiek Fonds voor Eere- dienst 7 814% Jozef, Par. v. d. H. te Tutzing 7 7 Michael, Par. H. te Friedrichstahl 2 4%% Norbertienen, Orde E.E. Z.Z. te Duffel 514 80 PANDBRIEVEN Crédit Foncier Franco Canadien per 1955 5 57 Hypotheekbank voor Amerika (kl. cp.) 5 514% Vereenigde Transatlantische Hypotheek banken (kl. cp.) 3 52 AANDEELEn Amstel Hotel Maatschappij 25 Arnhemsche Waterleiding Maatschappij (f 125.—) 85 Balong Bendo Cultuur Maatschappij 13714% Eerste Roomsch-Katholieke Levensverze kering Maatschappij 100 Gedeh, Assam Thee Ónderneming 10914% Haagsche Buurtspoorwegen (Cert.) 43 Haagsche Handel Maatschappij tot Ex ploitatie van Önroerende Goederen (Pref.) 12 Havenlaan, Maatschappij tot Exploitatie van Onroerende Goederen 714% Hulpbank te 's-Gravenhage 18 Jaarbeursgebouwen, Maatschappij tot Ex ploitatie van (f 1000.20 Johannes Kerkhovenpolder, Maatschappij tot Exploitatie van de 150 Koninkl. Nederlandsche Fabriek v. Verband- stoffen v.h. Uthermöhlen Co54 Koninkl. Nea'erlandsthe Stoomkoffiebran- derijen v.h. E. IJzendijk Jr34 Maastrlchtsche Zinkwit Maatschappij 55 Landbouwbank (Volgest.) (f 1000.—) 45 Maatschappij voor Hypothecair Crediet in Nederland (Volgest.) 55 Meelfabrieken der Nederlandsche Bakkerij 210 211 Nederlandsche Buurtspoorweg Maatschap pij (Afgest.) 8 Nederlandsche Rubber Unie 5 Oost-Java Prauw Maatschappij 60 65 Taloeg Goenoeng Cultuur Maatschappij 195 Vereenigd Bezit van Indische Fondsen 157'/}% Vereeniging tot Bevordering v. d. Bouw van Werkmanswoningen te Leiden 50 Vereeniging, Concertgebouw De te Nijme gen 60 NIET VOLGESTORTE AANDEELEN Eerste Nederlandsche Scheepsverband Maatschap pij 10 gestort f 175.— toe, f 180.toe Utrechtsche Hypotheekbank 10 gestort f 160. toe OPRICHTERSBEWIJZEN Hollandsche Hypotheekbank f 55. Hollandsche Kunstzijde Industrie f 70. Insulinde Cultuur Syndicaat f 65.- Javasche Cultuur Maatschappij f 300.f 305. f 310.—, f 315 Modajac, Cultuur Maatschappij f 25. Moesi Ilir, Petroleum Maatschappij f 6. Pradjekan Tangerang, Cultuur Maatschappij f 3300.— Stngkep Tin Maatschappij f 60.—, f 65.1 70.— Standaard Hypotheekbank f 47.50 WINSTBEWIJZEN Amsterdam Thee Cultuur Maatschappij f 6. Oost-Borneo Maatschappij A. f 305. KoiVikiijke Paketvaart Maatschappij f 2400. f 2450.— Rongga, Landbouw Maatschappij f 410. Satak, Landbouw Maatschappij f 30.— Suiker Cultuur Maatschappij f 75. DIVERSEN Koninklijke Vereenigde Tapijtfabrieken (Amort.- bew. f 182.50, f 185.— Lijm- en Gelatinefabriek Delft (Rest.bew.) f 10. Nationale Voorschotbank (Rest.bew.) 2% 2% 2 Nederlandsche Buurtspoorweg Maatschappij (Amort.bew.) f 22.50 Vereenigde Hollandsche Sigarenfabrieken (Rest... bew.) f 8. Vereenigde Transatlantische Hypotheekbanken (Rest.bew.) 1 LOTEN Lotisico (Doorl.) f 50.50 Paleis voor Volksvlijt 1867 (Afgest.) f 0.50 Rotterdamsche Schouwburg f 0.65 Rotterdamsche Schouwburg (a f 15.f 6.50 Weerbaarheid (Afgest.) f 0.25 Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformateis) 3 Jan.: G. van der Kloot, slager, Rotterdam, B'urg. Meineszlaan 2a. R.c. mr. G. R. W. Kym- meil. Cur. mr. Th. L. W. H. Goeman, Rotterdam;. -H. de Wit, handelaar in chemisch-technische bouwstoffen, Linker Rottekade 138 c., Rotterdam;. R.c. mr. G. R. W. Kymmell, Cur. m'r. A. Bouman, Rotterdam. 4 Jan.: Fokke Abr. Groen, kleermaker, Rotter dam, Beijerlandschelaan 81. R.c. mr. G. R. W. Kymnïell. Cur. mr. A. W. Kist, Rotterdam. 5 Jan.: J. Dijk. verzekeringsinsp., vroeger wo nende te Groningen, thans z. b. w. R.c. mr. J. Feitsma. Cur. mr. H. W. M. J. Rademaker, Gro ningen, Oude Ebbingestraat. J. B. Gerdes Sr., caféhouder, Barnflair. R.c. mr. J. Feitsma, Cur. mr. H. E. Timmerman, Ter- apel. N.V. Jonkhoff's Garage Service, Groningen, Pelsterstraat 12. R.c. mr. J. Feitsma. Cur. mr. M. Levie, Heeresinget, Groningen. H. M. Lukas, kleermaker en manufacturier. Bedum'. R.c. mr. J. G. A. Kattcnbusch. Cur. mr. Th. Sprey. O. Boteringestraat 37, Groningen. Chr. van Aalst, meubelmaker, wonende te Maastricht, Statensingel 142. R.c. mr. Ruland. Cur. mr. Stroom, Maastricht. G. W. Heijnen, varkenskoopman, wonende te Amstenrade, Hommerterweg 32. R.c. mr. Petit. Cur. mr. P. Cremers. Heerlen. In de week van 2 t.m. 6 Januari 1940 werden in Nederland 46 faillissementen uitgesproken. Opgeheven wegens gebrek aan actief de faill. van C. J. van Doorn, monteur, Zuilen; N. J. G. Bvand, Nijmegen; W. J. Schmltz, Monster. Geëindigd door homologatie van het akkoord het falll. van: Wed. van StraalenBoers, Mcnster. Geëindigd door homologatie van het akkoord het faill. van wed. van StraaienBoers, Monster. Gedeponeerde uitdeelingslijston 23 Dec.: B. Smaliegange, Haarlem. Geëindigd door het verbindend wordeni der tweede, tevens slotuitdeelingslijst. Uitk. 8.437 pCt. 27 Dec.: G. A. van Teulingen, landarbeider, A. Paulowna. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst. Uitk. 8.44 pCt. 2 Jan.: G. van Heilsbergen, aannemer. Breda. Geëindigd door het verbindend worden der uit deelingslijst. Uitk. 4.3134 pCt. L. Fassaert, Oisterwijk. Idem. Uitk. nihil. A. M. Hooymaayers, veekoopman, Oosterhout. Idem. Uitk. nihil. Nal. van G. W. Zeers J. Azn„ Amersfoort. Geëindigd door liet vèrbindend wor den der eenige uitdeelingslijst na gedaan verzet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2