Laatste Nieuws Berlijn ziet bezorgd naar het Noorden WaUeu Slapet* Bestrijding vein miltvuur Gr. Houtstraat 31 bij Anegang - Haarlem ONZE ZELFSTANDIGHEID ONAANTASTBAAR AMELAND V00RL00PIG GEÏSOLEERD? 12 13 38 56 63 65 16 42 85 Nieuwe chr. u.l.o.-school 59 89 69 82 EEN GROOTE PARTIJ lis VOOR SPOTPRIJZEN ZONDAG 7 JANUARI 1940 Een groote uit het bloembollenvak C. M. Grullemans herdacht Verleening crediet REORGANISATIE TERREIN WOONWAGENKAMP VOORSCHOT R.K. U.L.O.- SCHOOL COMMISSIE TOEZICHT MIDDELBAAR ONDERWIJS en voorwerpen bevonden dieren Politieverordening aangevuld TOCHTEN OP DE SCHAATS Inspecteur Adriaanse Door het ijs gezakt Ongeval VERKOOP GROND OUDE MAN ONDER EEN TRAM BRAND IN EEN TECHNISCHE WERKPLAATS „St. Christoffel" R.K. ZWEMVEREENIGING V. O. Z. BURGERLIJKE STAND Elke aanrander van ons grond gebied zal hardnekkigen weerstand onzer wa penen ontmoeten HET WEER IN EUROPA Alle ziektegevallen zijn terug te brengen naar één bron Passagiersboot „Waddenzee" vastgeloopen BIJDRAGEN DER KONINGIN UIT SOPHIAFONDS Pyjama Flanet Pyjama Flanel Wit flanel Laken flanel Wollen flanel Jaeger Baai Ruitstof Japonstof Fantasiestof Wollen Ruitstof Wollen Japonstof Wollen Japonstof Coupon gekl. flanel Coupon gestr. flanel Coupon zwanendons Coupon geel katoen Coupon graslinnen Coupon Luierstof 135 160 264 425 loo 112 paar Zijden DAMESKOUSEN met kleine foutjes 98 flanellenDAMESPYJAMA'S (gestreept) 68 Meter MANTELSTOF, alléén zwart en marine stadIotuws Verleden week Vrijdag is, zooals wij bereids •beidden, in zijn woning te Lisse op 78-jarigen leeftijd overleden de heer C. M. Grullemans, °Udste directeur der N.V. J. J. Grullemans en Zonen, „een man, die in het bloembollenvak geschiedenis heeft gemaakt". Bij de teraarde bestelling van het stoffelijk overschot op Nieuwjaarsdag hebben verschillende vakgenoo- ton de karakteristieke eigenschappen geschetst, Vaardoor hij die geschiedenis maakte. Met den heer Grullemans ontviel aan het Vak wederom een der veteranen, iemand, die volop aan het openbare leven heeft deelgeno men. Bij de oprichting van de vereeniging „De Narcis" werd hij daarvan de voorzitter en wist er een waardevol orgaan voor ziektebestrijding van narcissen van te maken. Het Weekblad Voor de Bloembollencultuur, waaraan wij enkele öezer bijzonderheden ontleenen, zegt van hem, •lat hij de eer, maar dan ook de voldoening heeft gehad in moeilijke tijden leiding te ge- Ven. Zijn voorzitterschap van den Bond van Nloembollenlrandelaren in de moeilijkste perio de van den vorigen wereldoorlog viel samen •bet den tijd van het doel van experimenten op het gebied van teeltregeling en minimumprij- ^b, Grullemans was bereid aan dergelijke Proefnemingen een goede kans te geven. En hij was veel te critisch van aard om uitslui tend het oude, vertrouwde als het beste te be schouwen. Zijn medewerking aan de beweging, b'elke het vak tenslotte zijn Fonds voor Onper soonlijke reclame en het Wetenschappelijk On derzoek bezorgde, getuigde van hetzelfde, In licht en altijd was Grullemans bereid zijn deel te dragen van watin het algemeen vakbelang bloest worden gedaan. Met lid en later voor- bitter te zijn van de Commissie van Toezicht °P de Rij kjtuinbouwschool te Lisse met daar in verbonden Froefschooltuin, toonde hij aan to voelen wat er nog ontbrak aan de opleiding der jonge vakgenooten. Een halve eeuw lang °°k had hij de lasten van het reizen gedragen. Nij wist hoé een reiziger moest zijn en wat hem toekwam. Bovenal excelleerde hij in het onder hennen van den smaak van den buitenland- s°hen afnemer. Wat hij aan het sortiment tul- Pen en gladiolen toevoegde, viel immer bij een Sboote categorie in den smaak. Het was ook de heer Grullemans, die het initiatief tot het bistellen van de controle op de kwaliteit der h°llen, waartoe de regeering een tiental jaren Seleden op verzoek van het Centraal Bloem- h°llencomité overging. Hij was er, ondanks de vele bezwaren, welke aan deze controle vast zaten, voorstander van geworden na een lange ervaring van de schade, welke bollenvak on dervindt door de levering van minderwaardig Soed door bepaalde personen. De heer Grullemans mag een der grooten uit bet vak worden genoemd. Hij is een der steun pilaren en harde werkers in de bollenstreek ge feest. Ook in zijn zaken en huisgezin is hem voorspoed voorbehouden geweest. was zeer spoedig ter plaatse en bluschte met een slang op de waterleiding het om zich heen vretende vuur. Ook de commandant, de heer v. d. Broek, was aanwezig. Verzekering dekt de schade. bergstraat 32, Witte dwergkees, v. Loenen, Brouwersstraat 11 zwart. Wit hondje. Asyl Ridderstraat 11. Witte Keeshond, Asyl Rid derstraat 11. Zwart-wit-bruin hondje, Asyl Ridderstraat 11. 1 Paar dameshandschoenen, Eliam, Damiatestraat 40. Zwart-brui» hond je, Scheepbouwer, Vooruitgangstr. 6. 1 Paar handschoenen, Jacobs, Brouwersstraat 44. Lee- ren heerenjas, Heeremans, Gen. Bothastraat 130. Zwarte kat, Asyl Ridderstraat 11. Koorts meter, v. d. Keur. v. Oosten de Bruynstr. 205. Portemonnaie m. i. Bureau van Politie, Sme- destraat. Portemonnaie m. i., v. Weerden, Spij kermanslaan 21. Damesring, Heuvelmans, Zijl- weg 58. Gouden heerenring, De Rooy, Kle verparkweg 1. 2 Rozenkransen, Adriaans, Aca cialaan 6, Bloemendaal. Rijwielplaatje met naam, De Vries, Jansstraat 67. Heerenschaats, Kronenburg, Verspronckweg 18. Stoffer, Schipper, Busken Huetstraat 9. Schaar, Val kenaar, Diederikstraat 18. Schaats, Stavinga, Mr. Cornelisstraat 96 rood. Damestaschje m. i. Kuipers, Schouwtjeslaan 56. Tasch m. i., van Bergen, Kloosterstraat 57 rood. B. en W. stellen voor te besluiten: Voor het aanschaffen van nieuwe series leer boeken en vernieuwing van schoolplaten voor de Florasehool (Florapark 14) beschikbaar te stellen een bedrag van ten hoogste f 1.777,50. B. en W. schrijven: In verband met de v°orgenomen verplaatsing van het woonwagen kamp en de daaruit voortvloeiende reorgani satie van de ter plaatse gelegen terreinen, is bet gewenscht het perceel aan den Oudeweg bo. 59, gemeente Haarlem, dat op 15 Februari 1940 vrij van huur komt, uit het gemeentelijk Woningbedrijf terug te nemen en te doen sloo tten B. en W. schrijven aan den Raad: Het bestuur van de R.K. Jongensschool voor M.U.L.O., Ged. Oude Gracht 120 te Haarlem, Verzoekt ten behoeve van zijn op 1 September 1939 geopende bijzondere school voor uitge leid lager onderwijs aan de Overtonstraat 42 'lijdelijk gehuisvest in het schoolgebouw Ged. °Ude Gracht 120) een voorschot op de ge> •beentelijke vergoeding over 1939. Tegen het verstrekken van een voorschot op bie vergoeding over het tijdvak van 1 Septem ber tot en met 31 December 1939 bestaat bij °bs geen bezwaar. Ter voorziening in vacatures, ontstaan we- ®ebs periodieke aftreding, heeft de plaatselijke jO'nmissie van toezicht op de Scholen voor Mid delbaar onderwijs de volgende candidaten ge beld; tn de vacature dr. Th. Th. Koot: 1- P. K. J. Tervooren, arts, en 2. j. H. van Beers, arts; en in de vacature "tovr. mr. J. H. G. Schutte—Struick: 1- Mevrouw H. H. L. Sterringa—Van Raven, 'b 2. Mevrouw M. WaardenburgLindeijer. De aftredenden zijn niet terstond herkiesbaar. B. en W. stellen voor te besluiten: 1- Medewerking te verleenen aan het bestuur er Vereeniging voor Christelijk Uitgebreid La- ®er Onderwijs te Haarlem, tot de stichting van ®eh bijzondere school voor uitgebreid lager on derwijs (Prinses Ireneschool) aan de Iliaslaan, W®lk gebouw ruimte moet bieden voor 155 leer- bgen en zal bestaan uit 8 leslokalen en een jkSbhnastieklokaal, terwijl in elke klasse ten °ogste 36 leerlingen zullen worden toegelaten. H. Ten behoeve van de stichting van deze chool af te staan aan het bestuur der Ver eniging voor Christelijk Uitgebreid Lager On- ®rwijs te Haarlem een gedeelte van het aan d® gemeente in eigendom toebehoorend terrein de Iliaslaan, groot pl.m. 2100 m2. Hl. Voor den bouw en de inrichting ter be- 'ikking van B. en W. te stellen een bedrag "to ten hoogste f 154.000. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, jtoedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 u. «erenpolshorloge, v. d. Voorn, Kritzinger- toat 40. Hockeystick, Breugelmans, Aelberts- B. en W. scnryven aan uen Raad: Door een arrest van den Hoogen Raad oer Nederlanden van 31 Mei 1939, gewezen in een zaak betrekking hebbende op de aigemeene po litieverordening van de gemeente 's-Graven- nage, is komen vast te staan, dat het vrijwel genjk luidende art. 152 in onze A.P.V. eigen- njk geen voldoende aanduiding bevat, dat het ue bedoeling is onder meer ook tentoonstellin gen onder ueze bepaling te doen vallen, ter wijl voorts de gebezigde woorden „of andere vermakelijkheden" den minder juisten indruk zouden Kunnen wekken, dat de hier bedoelde vertooningen tevens een vermakelijK karakter zouden moeten dragen. Dit laatste is natuurlijs niet de beuoeung, terwijl de ervaring heeft ge leerd, dat het niet gewenscht is, zeker in dezen tijd niet, tentoonstellingen en dergelijke voort aan te onttrekken aan het in art. 152 be oogde toezicht op vertooningen. Ten einde uu toezicht in zijn tot nu toe gebruikelijken om vang te kunnen blijven uitoefenen, hebben wij ons daarom- in verbinding gesteld met de com missie voor het ontwerpen en herzien der strafverordeningen, met verzoek te willen aan geven welke verduidelijking het voorschrin van art. 152 A.P.V. noodig heeft. Verder heeft het Brandweercollege bij ons de wenschelijkheid bepleit van een tweetal maatregelen ter vermindering van het gevaar voor brand hier ter stede. De ontploffing, welke zich het vorige jaar in een winkelzaak in één der hoofd straten heeft voorgedaan bij het vullen van reclameballonnen met waterstofgas heeft dergelijke ernstige gevolgen gehad, dat het noodzakelijk is gebleken van overheidswege maatregelen te treffen, dat een herhaling daarvan onmogelijk wordt. Op zich zelf zijn deze ballonnen bij ontploffing, b.v. door aanraking met 'n brandende sigaar, voor omstanders ook niet ongevaarlijk, zoodat het ook uit dien hoofde gewenscht is eenige beperkingen op te leggen, o.a. met betrek king tot het aantal, dat gevuld voorradig mag zijn in den winkel. De beteekenis, wel ke deze ballonnetjes als reclame-artikel kunnen hebben, is niet zoo belangrijk, dat ter wille daarvan deze gevaren bestendigd zouden mogen blijven. In verband daar mede komt het ons wenschelijk -voor, de uitreiking van dergelijke ballonnetjes in winkels en magazijnen in het algemeen af hankelijk te stellen van een vergunning van ons college. Voorts is gebleken, dat er hier en daar han del wordt gedreven in oude en gebruikte films van bioscooptheaters. Deze z.g. normaalfilms, welke zeer brandbaar zijn, komen vaak in han den van allerlei, ook jeugdige, personen, die óf niet zijn ingericht op het nemen van de vereischte veiligheidsmaatregelen, óf soms m 't geheel niet op de hoogte zijn van den licht- brandbaren aard van deze films, in tegenstel ling met dien der z.g. smalfilms. Met het oog daarop verdient het aanbeveling ook hier een verbodsbepaling in het leven te roepen, welke controle mogelijk maakt. B. en W. leggen den raad een overeenkomstig ontwerpbesluit voor. De IJsvereeniging voor Haarlem en omstre ken, onderafde-eling van den Ijsbond Noord- Hollandsch Noorderkwartier bericht ons, dat de banen op den Kloppersingel thans in ge bruik zijn genomen. De Leidschevaart is tot Lisse goed berijd baar. Wegens het open water moet dan 1 ki lometer over een zijsloot gereden worden, daar na is de vaart tot Warmond weer goed berija- baar. Van Noordwijkerhout tot De Kaag is het ijs vrij slecht. Op De Kaag is het prachtig; de vaargeul is echter zeer gevaarlijk. Van den Kaag kan men door de wijde A naar het Brasemermeer rijden en naar de Westeinderplassen bij Aalsmeer. Het ijs is daar mooi, pas echter op voor de vaargeul. De Loosdrechtsche plassen zijn goed berijd baar, evenals de Poel bij Amstelveen. De Amsterdamsche vaart is tot Sloterdijk goed. Zeer gevaarlijk is de Mooie Hel en ook het Noorderbuiten Spaarne is nog niet berijdbaar. Voor hen, die het ver van huis willen zoe ken, zij medegedeeld, dat voor het tochtje van Amsterdam naar Marken de schaatsen bij Nieu- wendam kunnen worden opgebonden. De jaar- ten tusschen Purmerend, Monnikendam, Edam en Hoorn en tusschen Zaandam, Ilpendam en Monnikendam zijn goed berijdbaar. De burgemeester van Haarlem heeft met in gang van 1 Maart aan den heer P. M- Adriaanse om gezondheidsredenen eervol ont slag verleend als inspecteur van politie eerste klasse alhier. Vrijdagmiddag om kwart over drie is een tien-jarige jongen door het ijs van den Gast huissingel gezakt. Door middel van handreiking hebben omstanders hem op het droge getrok- ken. Vrijdagavond om 11 uur is een 24-jaiige militair, die bij het schaatsenrijden op den Kampersingel een wak te laat opmerkte, te water geraakt. Door handreiking kon hij op den wal worden gebracht. De gevaarlijke plekken zijn thans afgezet. Op het Soendaplein is Vrijdagavond om streeks tien uur een bejaard echtpaar dat plotseling den rijWeg overstak om de juist vertrekkende tram te halen, door een auto aan gereden. De vrouw brak haar linkerbeen. Zij is naar het St. Elisabethgasthuis vervoerd en van daar naar Amsterdam, waar zij woonachtig is. B. en W. stellen voor: aan H. Bijl te Haarlem tegen den prijs van 9600.in totaal in koop af te staan den grond, gelegen aan de Dutrystaat, groot pl.m. 865 M2, zulks met bestemming om op dien grond zes woonhuizen te bouwen. Zaterdagmorgen omstreeks 9 uur wilde de 75-jarige W. J. Z., wonende Krelagestraat 11, de Dreef tegenover de Hazepaterslaan over steken. Toen hij op het tramspoor was, strui- kelcle hij juist op het oogenblik> dat een tram naderde uit de richting Heemstede. Hij ge raakte onder den wagen en moest later be vrijd worden. Per ziekenauto werd hij naar het Diaconessenhuis gebracht, waar hij tot nu toe niet gehoord kon worden. De politie vraagt getuigen in dit geval. Gisterenmiddag brak brand uit in 'n electro- technische werkplaats aan de Bakenesser- gracht no. 38. Door het snelle ingrijpen der brandweer kon erger voorkomen worden. Slechts een werkbank, eenig gereedschap en een klein gedeelte van de werkplaats brandden uit. Een 14-jarige knecht had een brandenden lucifer, nadat hij een gascomfoor had aange stoken, op den vetten en met petroleum door drenkten vloer gegooid. Toen hij zelf het vuur niet meer meester kon worden, waarschuwde hij zijn baas en deze stelde op zijn beurt de brandweer van een en ander in kennis, Deze De Nederi. R. K. Vereeniging voor Handels reizigers en Agenten „St. Christoffel", afd „St. Paulus", Haarlem, hield Vrijdagavond haar jaarvergadering in Hotel Royal, Stationsplein. De jaarverslagen van secretaris en penning meester werden goedgekeurd; in de kascommis- sie werden benoemd de heeren Lohman en Lobry; de propaganda-commissie werd samen gesteld door de heeren Perquin, Chabot, Sam son en de Haan. Tot afgevaardigde naar di Jaarvergadering te Utrecht werd de heer Over- dijk aangewezen. Voor de diverse vakgroepen werden gedelegeerden benoemd. De aftredende bestuursleden, de heeren P, Bergman en G. H. Numan werden herkozen. Het te houden vastenavondfeest werd vast gesteld op 2 Februari. Dinsdagavond, 9 Januari, wordt in het Sportfondsenbad een militair zwemfeest ge houden. Hierdoor vervallen de zwemuren van V.O.Z., te weten van 8.30—9.30 uur voor heeren en van 9.30—10.30 uur voor dames. Er be staat dien avond dus geen gelegenheid tot zwemmen. Geboren: 5 Jan.: C. W. van Eschvan Straaten, z.; L. H. C. ThesselaarStiphout, z.; J. Been—de Graaf, z.; A. J. NumanKulk, d.; A. de VriesHelmus, z.; E. J. Smitvan Leen, d. Overleden: 5 Jan.: K. J. M. VervoorenSelis, 26 j., Kamperlaan; H. M. van Beugen, 76 j., Populierstraat; D. Wesseling, 85 j., Brouwers straat; 4 Jan.: A. RijbroekVos, 69 j., Zuid polderstraat; 5 Jan.: S. WaalewijnVollenga, 83 j„ Duinoordstraat; D. J. Volkers, 77 j., Klop persingel; 4 Jan.: J. Koomen, 67 j„ Kritzin- gerstraat; E. Fenger, 78 j., Kruistochtstraat; 5 Jan.: J. J., z. van P. Schuijt, Bisschop Otto- straat. vVeineenl Gas ios- aten - desnoods wai bijremmen, als u zoo'n waarschuwingsbord passeert. Want dat staat slechts op plaat sen, waar onverwach' gevaar kan dreigen. Dusweest op uw hoedel (Onderstaande reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplage) De Regeeringspersdienst meldt: Sedert eenigen tijd worden tn buitenlandsche persorganen tenden tieuze berichten omtrent Nederland verspreid, in dier voege, dat twijfel wordt gewekt aan Nederland s vast beslotenheid, om zich met alle krachten waarover het land beschikt, tegen eiken buitenlandschen aanval te verweren. Naar aanleiding hiervan zij nog maals verklaard, ter voorkoming van alle misrekening en ter wegne ming van verder misverstand, dat over Nederlands onaantastbaarheid niet te onderhandelen valt en dat elke aanrander van het Nederland- sche grondgebied den meest hard nekkigen weerstand onzer wapenen zal ontmoeten, van welke zijde de aanval ook moge komen. regen van meer dan 10 mm. In den vroegen morgen passeerde een depressie de Azoren, ge volgd door een snelle luchtdrukstijging en ge paard gaande met zwaren regen. De warmer strooming reikt juist tot het westelijke deel van België en het zuidwestelijke deel van ons land. Een smalle voor van lagen luchtdruk vormt thans de noordelijke begrenzing van het conti nentale gebied van hoogen luchtdruk. De westelijke winden aan de zuidzijde hiervan houden in het Kattegat en het westelijk Oost zeegebied de temperatuur boven het vriespunt. Over de Baltische Staten breidt zich van uit het noorden een nieuw gebied van hoogen luchtdruk uit met temperaturen beneden 20 graden. Het gebied van continentale koude omvat weer de Ardennen en reikt vermoedelijk tot de Vogezen, in Italië reikt het tot de Appenijnen. In Hongarije en de Palkanlanden is de vorst meest matig, plaatselijk echter zeer streng. Op den Oceaan ligt een zeer uitgestrekt ge bied van lagen luchtdruk, langs welks oost- rand zich een breede strooming van warme lucht over het geheele westen met matige snel heden naar het noorden beweegt en tot diep in de Poolzee indringt. In het Z.W. van IJs land steeg bij storm uit Z.O. de temperatuur tot plus 8 graden en viel bij de nadering van een depressiekern in den nacht 5 mm. regen. Langs de Portugeesche kust is de temperatuur 15 graden en vielen in den nacht hoeveelheden (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Men deelt ons mede; Sedert midden December 1939 deden zich ge vallen van miltvuur voor in uitgebreider mate dan voorheen, in het bijzonder in de districten Zuid- en Noord-Holland en aangrenzende dis tricten, nadien sporadische gevallen in andere proyincies. De veeartsenijkundige dienst nam in de eer ste plaats maatregelen, om op de boerderijen, waar zich een of meer gevallen voordeden, uitbreiding te voorkomen door preventieve seruminjecties, hetgeen terstond gunstige re sultaten gaf. Intusschen werd onverdroten ge zocht naar de bron der infectie. In aanmer king genomen het vrijwel gelijktijdig voorkomen in verschillende deelen van het land, werd da delijk gedacht aan voedsel-infectie. Verder nasporen bracht aan het licht, dat vrijwel alle gevallen terug te brengen waren naar eenzelfde bron, een leverancier van beendermeel, dat verwerkt was onder de z.g. mengvoedsels. Getracht is verder onheil te voorkomen door verbod van vervoer van mengvoedsels met dit beendermeel en/of bloedmeel uit déze bron, terwijl maatregelen van verder strekkenden aard in voorbereiding zijn. Er bestaat een voortdurend contact terzake tusschen den veeartsenijkundigen dienst en het Bureau voor Voedselvoorziening in Oorlogstijd, om in onderlinge samenwerking uitbreiding te voorkomen. Zaterdagochtend is de passagiersboot „Wadden zee" van Holwerd naar Nes, op Ameland, met 15 passagiers aan boord, onderweg op de Wad den in het ijs vastgeloopen. Er zet zich veel ijs op de Wadden tusschen Ameland en den vasten wal, zoodat kans be staat, dat. Ameland voorloopig geïsoleerd zal zijn. Onze Berlijnsche correspondent seint ons Zaterdagavond Hoewel de geruchten, dat Duitschland diplo matieke stappen in Zweden ondernomen zou hebben, in de Duitsche hoofdstad ten stelligste worden tegengesproken, blijkt toch uit alles, dat men te Berlijn de ontwikkeling in het hooge Noorden met gespannen aandacht en met een zekere bezorgdheid voelt. De Völkischer Beob- achter schrijft, dat de Westelijke mogendheden, onder het voorwendsel van hulp aan Finland, in Scandinavië vasten voet willen krijgen. Duitsch land, aldus heet het hier, houdt zich weliswaar buiten het Finsch-Russisch conflict, maar kan niet toestaan, dat de geallieerden langs dezen weg Scandinavië tot operatiebasis zouden willen maken. Groote beteekenis moet voorts gehecht worden aan een artikel, dat heden in de Börsenzeitung staat, van de hand van den bekenden Karl Me- gelle. Hierin wordt nog eens uitdrukkelijk op de groote gevaren gewezen, die de conferenties van Genève voor de neutrale landen met zich zou den moeten brengen. De Westelijke mogend heden zouden thans met behulp van de in den Volkenbondsraad genomen besluiten een direct verband tusschen het Finsch-Russisch en het West-Europeesch conflict willen leggen. „De propaganda der geallieerden," aldus Megelle, „trekt onder de vlag van Genève en het motto „Hulp aan Finland" de neutrale landen binnen de oorlogssfeer en tracht door middel van de openbare meening druk uit te oefenen." Voor Nederland mag het als een geruststellend feit gelden, dat dit land in Berlijn tot nu toe nooit in verband met de Finsche kwestie ge noemd werd, hoewel de felle woorden, die de Duitsche pers heden aan den Volkenbond wijdt, uit den aard der zaak ook Nederland aangaan. De Duitsche pers wijdt verder uitvoerige be schouwingen aan de wijzigingen, die het Brit- sche kabinet ondergaan heeft. Men is te Berlijn van meening, dat de gespannen verhouding tus schen Hore Belisha en hooge Britsche officieren de reden voor het heengaan van dezen minister vormde. "Overigens verwacht men, dat de Britsche poli tiek hierdoor geen verandering zal ondergaan en dat Hore Belisha achter de schermen zijn in vloed verder zal laten gelden. Het aftreden van Macmillan, den minister van Voorlichting, komt hier niet onverwacht, aan gezien op het beleid van dezer minister al ge- ruimen tijd in Engeland felle critiek geleverd werd. Naar men ons mededeelt heeft H. M. de Ko ningin aan het Algemeen Steuncomité 1939 en aan de Commissie voor Ontwikkeling en Ont spanning van militairen een bijdrage geschon ken uit de inkomsten van het Sophiafonds, het welk ter beschikking van de Kóningin is ge steld door wijlen H. K. H. Groothertogin So phia van Saxen-Weimar, Prinses der Neder landen. pruiming div. strepen 13, 19 17, 25 extra prijs17, 2/ reclame aanbieding 180 c.M. breed 65 pr. kwaliteit 98 reclame prijs alle kleuren 130 c.M. br. zuiver wol, 90 c.M. br mod. ruiten, 90 c.M. br spotprijs, 130 c.M. br. 12 nieuwe kleuren, 130 c.M. 5 Meter voor 5V2 Meter v. heerenpyjam 4 Meter voor v. 3 tweepers. lakens v. 3 tweepers. lakens voor 6 luiers Wollen Stoffen Coupons MOOBSEL SEIZOEN-OPRUIMING

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 3