UIT DEN OMTREK BEV VE D Laatste Nieuws S.J.DE GOEDE-EDEGO Hoogovenbedrijf in dezen tijd DE RIJKSVISCHAFSLAG IN IJMUIDEN 1939 viel mee GEEN ACCOORD DER VS. MET ARGENTINIË NA HET VLIEGONGELUK BIJ PERNIS RIJWIEL SEIZOEN 1940 f 33.- Excl. O.H. Kosten MAANDAG 8 JANUARI 1940 Belangrijk onderdeel voor de zelf- verzorging in Nederland Werkloosheid blijft stijgen Burgerlijke Stand Stille Omgang ROND DE IJSBANEN IN ONZE GEMEENTE V erkeersongeval Naar de 50.000 Burgerlijke Stand Voorschriften der distributiewet IJMUIDEN ONTSPANNING VOOR DE SOLDATEN GOEDE RESULTATEN DER KUSTVISSCHERIJ Opening politiebureau Nieuw adresboek Uit het politierapport Meisje op straat overleden Wethouder P. Bosman overleden HAARLEMMERMEER HEEMSTEDE Hardrijden van mili tairen te Heemstede HILLEGOM OVERVEEN R.K. HAARL. VOETBALBOND TAFELTENNIS Schoolkampioenschappen WIELRENNEN H.R.C. „Excelsior" (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Luitenant Coppers met militaire eer ter aarde besteld De Katholieke Kerk in Sovjet-Polen Prof. dr. J. Veraart R.K.W.V. „Achilles" SCHAKEN R. K. Schaakclub „Het Witte Paard" Onze bekende ROYAL STANDARD DAMES-, HEEREN- en KINDERRIJWIELEN, compleet m. ELECTR. lamp, ELECTS, achterlicht, keiiingkasi, remnaaf, drager mei standaard, jasbeschermer en slot, mei VOLLE garantie. ZIJLSTRAAT 13 bij de brug en KINDEKHIJISVEST bij de brug. In „Samen", het maandblad voor directie en personeel van Hoogovens, Mekog en Cemij, schrijft de directeur, Ir. G. A. Kessler, een korten terugblik op het jaar 1939, waarbij hij wijst op de positie van ons land temidden van de oorlogvoerenden. Lr. Kessler vervolgt dan: Wel blijkt het nu hoe in de 20 jaren na den wereldoorlog veel in ons land op industrieel ge bied is tot stand gekomen, waardoor een veel grootere mate van zelfverzorging mogelijk is ge worden. Onze groep van bedrijven neemt een belang rijke plaats in bij deze ontwikkeling. IJzer, staal, buizen, cement, Nibekof, al deze produc ten zijn eerst in de laatste 15 jaren in ons land tot vervaardiging gekomen. Voor ijzer en gegoten buizen is ons land practisch onaf hankelijk geworden van het buitenland, van stikstof eveneens, waarbij aan de Mekog een belangrijke plaats toekomt; de Cemij vervult een gelijke rol voor de cementvoorziening van ons land. dat echter voor de helft nog op buiten- landsche leveringen is aangewezen. Van staal tenslotte is de eigen aanmaak, die voor 1940 op pl.m. 200.000 ton mag worden geschat, wel belangrijk, maar toch in verband met de totale behoefte van Nederland, nog relatief beschei den. Van deze ca. 200.000 ton zullen wij ca. 60 pet. produceeren. Het is de vraag, of al deze bedrijven in vol len omvang zullen kunnen worden voortgezet. Alles hangt af van den aanvoer der grondstof fen, Ijzerertsen, kolen en schrot. Wij beschikken over flinke voorraden, maar de ertsen moeten van overzee komen en van dien kant dreigt het gevaar Het zal moeilijk zijn den aanvoer op peil te houden. Voor kolen en voor schrot ziet de toekomst er minder zorgelijk uit, omdat de kolen, die wij verwerken, voor een belangrijk deel en het schrot geheel en al van Nederland- sche herkomst zijn. Het is te verwachten, dat de afzet van onze producten minder bezwaar zal opleveren dan de aanvoer der grondstoffen, ofschoon toch wel mag worden vermeld, dat het lang niet zeker is, dat de verkoopprijzen zullen kunnen worden verhoogd in dezelfde mate als waarin de kostprijs zal stijgen. Wij hebben, aldus schrijft Ir. Kessler verder, ons er niet van laten weerhouden onze nieuwe werkzaamheden met kracht voort te zetten. Begin 1940 verwachtte hij, dat de 2e Siemens Martin-staalover in bedrijf zal komen, eind 1940 moet de 3e S. M.-oven gereed komen en begin 1941 moet volgens het programma de plaatwalserij gereed zijn. De mobilisatie hééft een groot aantal jonge mannen uit ons midden weggehaald. De banden met deze menschen zijn niet verbroken. Hun dienstbetrekking blijft gehandhaafd en voor zoover zij kostwinners zijn, wordt hun militair inkomen eerst voor rekening van de maat schappij en daarna ten laste van de Wencke- fcachfor.dsen aangevuld. Zaterdag stonden bij de Gerpeentelijke Ar beidsbeurs ingeschreven 926 werkloozen. waar onder 143 uit de gemeente Heemskerk, tegen 683 (148) in de voorafgaande week. Ondertrouwd: Fr. Spies en A. Schmit L. J. Wagter en A. Booker J. H. Proper en W. R. Koek A. van Herwijnen en A. Verbeek. Getrouwd: W. A.. de Graaff en H. Rozemeyer W. Bruyns en A. J. M. de Ruiter. Geboren: I. C. M. Adrichem-Dijkman Dulkes. d. P. L. Romunde-Roth. z. M. Kok-Jan- sen. z. G. M. Boelee-Neuteboom. d. E. C. Stad-Joor. z. A. Cornelissens-Niehot. z. M. Hille-de Boer. d. S. A. W van der Winden- Dekker. d. G. L. de Kreuk-Bartelings. z. C. Pirovano-de Boer, z. J. C. Koks-Duijn. d. H. J.. Smit-Kneppel, d. Overleden: P. Maurice 68 j.. Romerkerkweg 31 E. C. Freek 48 j.. echtgen. van Jac. Vil ten te Velsen J- v. d. Bend 54 j, ongeh. Com. Matersweg 47 KI. Half 74 j„ Heems- kerkerweg 38. De jaarvergadering van het Genootschap van den Stillen Omgang wordt gehouden op Don derdag, 11 Januari a.s. in het K.S.A.-gebouw. In deze vergadering zullen mededeelingen worden gedaan omtrent de viering van het 25- jarig bestaan. Voorts vermeldt de agenda een bestuursver kiezing wegens periodiek aftreden van den heer C. G. van Baar. Koning Thialf heeft langer geregeerd dan menige schaatsliefhebber wel had durven ver wachten. Jammer evenwel zijn de goede gele genheden om deze gezonde wintersport te be oefenen, in onze gemeente zeer beperkt. De liefhebbers van schaatsenrijden in IJmuiden- West werden enkele jaren geleden verheugd met een speciaal aangelegde ijsbaan op het terrein achter het station. Tot twee maal toe hebben de exploitanten in de eerste jaren te vergeefs water op deze aangelegde baan ge sproeid, doch de vorst bleef uit. Het derde jaar kon slechts éen dag gebruik gemaakt worden van het ijs en toen viel de dooi reeds in, ter wijl ook de dikte van het ijs veel te wenschen overliet, waardoor het zand in groote plekken zichtbaar werd. Dit is wel ook een van de re denen waarom de exploitanten besloten heb ben deze baan in de daarop gevolgde jaren met meer te gaan besproeien. De bewoners van Velsen konden vele jaren volop hun geneugten botvieren op de prachtig beschutte ijsbaan voor den ingang der Meer- vlietstraat nabij Velserbeek, doch het inmiddels geDOuwde pompstation .was oorzaak, dat dit prachtig terrein niet meer voor dit doel ge bruikt kan worden, daar een klein vijvertje overbleef. Verreweg het grootste deel onzer inwoners is aangewezen op de ijsbanen van de onbe schutte ondergeloopen polders. Gelukkig was de wind in de afgeloopen week niet sterk, waar door ook hier volop van deze sport te genieten was. Vooral Zaterdagmiddag trokken zeer vel" inwoners, gewapend met hard- of schoonry- ders, naar den polder. Ook de bewoners van Santpoort hebben in hun ijsbaan nabij de ruïne van Brederode een ideaal plekje, doch deze is te klein om een groote massa te kunnen bergen. Velen zoeken dan ook betere gelegenheden op in de randgemeenten, waarvan sommige des avonds ook nog verlicht zijn. Zaterdagmiddag zijn door diverse omstan digheden tal van plaatsgenooten min of meer ernstig gewond op de ijsbanen. Een achttienjarige jongen B. H. viel door 't uitglijden op de schaats van een ander, waar door een ijzeren punt diep in zijn hoofd drong. Direct werd hij naar Dr. B. aan den Stations weg gebracht ter medische behandeling. Ook een 30-jarige dame kreeg een ernstige hoofdwonde tengevolge van een val op de baan. Een 18-jarig meisje werd door een groep hard rijders zcodanig aangereden, dat zij bewuste loos werd opgenomen en per brancard naar haar woning moest worden vervoerd. Nu de dooi eenmaal is ingevallen, is het te hopen, dat geen slachtoffers meer te betreu ren zullen zijn, tengevolge van het onbetrouw baar geworden Ijs. Op de Verloren van Themaatlaan is een autobus van de onderneming „Stormvogels" op een luxe auto gereden, doordat laatstgenoem de van richting veranderde zonder zijn rich tingaanwijzer te gebruiken. De luxe auto werd zwaar beschadigd, terwijl de chauffeur aan zijn hand verwondingen opliep, welke mogelijk het verlies van een of meerdere vingers ten gevolge kunnen hebben. Het aantal inwoners onzer gemeente blijkt in de maand November een weinig te zijn toe genomen. Dit aantal steeg van 48618 tot 48655 op 1 December j.l. Die maand werden 57 nieuwe wereldbur gers geboren. 254 verlieten de gemeente, ter wijl een precies even groot aantal personen zich in onze gemeente vestigden. 20 persönen overleden, waardoor het bevolkingscijfer met 37 steeg. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat in het volgend jaar nog de 50.000ste inwoner (ster) kan worden ingeschreven. Geboren: A M. v. d. Zwanvan Beynum.z.; E. v. d. WildtRus, d.; M. v. LeeuwenSchou ten, d.; N. C. ZeegersBijl, 2 z.; C. M. IJzer mande Etruijn, d.; J. J. BabeliowskyMoo- lenschot, d.; C. P. EskesVerkooijen, d. Ondertrouwd: S. J. Erkamp en C. R. M. Koopman; H. van Huisstede en C. van Breu- gel; Th. A. van Kampen en B. Huijbens; J. van Bavinkhoven en M. Baggerman; B. Delger en H. M. Koper. Getrouwd: G. J. v. d. Aar en P. H. J. Giele; A. Blonk en J. de Bruijn; P. N. v. d. Putte en A. G. Gerrits; Th. C. Handgraaf en H. M. Deutscher; Th. Noordman en H. v. Berghe; H. L. Hikke en K. G. Heijer; C. Kint en G. v. Ham. De Burgemeester brengt ter openbare kennis, dat van heden af gedurende drie maanden ter secretarie dezer gemeente (le afd.) voor een ieder ter lezing is nedergelegd zijn besluit tot vaststelling van algemeen verbindende voor schriften als bedoeld in art. 15, 2e lid, der Dis tributiewet 1939. Honderden matrozen en militairen van de stelling IJmuiden hebben Zaterdagavond een genotvollen avond gehad in het St. Fidelis- gebouw. Het was de ontspanningscommissie gelukt om beslag te leggen op het bekende Amsterdamsche Gezelschap „De Beursben gels", die zooals de conferencier Jack Junior ons mededeelde, geheel belangeloos door het land trekken om de soldatenkampen, bij voor keur de afgelegen plaatsen te bezoeken en onze landsverdedigers een genotvollen avond te bezorgen. Dit gezelschap, dat uit 40 medewerkenden bestaat, welke allen beursbedienden of beurs- be zoekers zyn, is inderdaad geslaagd met de 13e opvoering van de Non-stop-revue „Daar komen de Soldaten" Aan het zeer rijk' gevarieerd programma met zang, dans, muziek en sketchjes, bleek veel zorg te zijn besteed, waardoor de afwerking van het programma vlot verliep. Prachtige tableaux werden gevormd met de kleurlichten. Ook voor de liefhebbers van zang viel veel te genieten. Het laatste nummer van een tableau de la troupe van de 40 medewerkenden, die een enthousiast applaus in ontvangst mochten ne men. Nadat Luitenant ter Zee le klasse De Boer den Beursbengels namens allen woorden van oprechten dank had gebracht voor deze zeer gewaardeerde en belangelooze medewer king, werd deze onvergetelijke avond met het Wilhelmus gesloten. De kustvisschers, die voor het uitbreken van den oorlog een betrekkelijk schaarsch loon wis ten te verdienen, profiteeren thans zeer sterk van den geringen aanvoer van visch. Alle soor ten platvisch, schol, tarbot en tong zijn in de afgeloopen maanden voor uitstekende prijzen verkocht. De IJmuider vischkotter Nelly van B. IJm. 23, de eerste visschersboot, die na het uit breken der vijandelijkheden weer ter visscherij uitvoer, is een van deze gelukkigen. Deze week was deze kotter weer aan den afslag en besom- de voor de lading ruim ƒ2.000. Het nieuwe politiebureau aan het Tiberius- plein is, naar wij vernemen, thans zoover ge reed gekomen, dat het naar alle waarschijnlijk heid deze maand nog in gebruik zal worden genomen, Naar men ons meldt, zal voor de gemeente Velsen een nieuw adresboek worden vervaardigd. Deze nieuwe uitgaaf zal omstreeks Paschen ver schijnen. In afwijking van vorige uitgaven, zal dit adresboek geen telefoonnummers vermelden, omdat het hoofdbestuur van P.T.T. het publi- ceeren hiervan in adresboeken heeft verboden- Op den Stationsweg heeft een aanrijding .nats gehad tusschen een autobus van de N V. Stormvogels en een militairen vrachtauto. Beide wagens werden licht beschadigd. Nabij de Ju- lianabrug sloeg in een militaire colonne een paard op hol. Het dier rende de Kennemerlaan in en werd in deze stra'at door militairen ge grepen en tot staan gebracht. Het 8-jarig meisje R. L., wonende in de Kortenaerstraat werd Zaterdagmorgen voor de school onwel. Het meisje wilde zich naar huis begeven, doch in de Van Speykstraat werd de toestand zoo ernstig, dat zij zich aan het hek moest vasthouden. Enkele seconden later zeeg het kind ineen en werd in een na bijgelegen woning binnengedragen. Een spoedig ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. De heer P. Bosman, oud-wethouder in onze gemeente, is in den ouderdom van 68 jaar overleden. De ontslapene werd in September 1917 tot raadslid gekozen en trad twee .jaar later, na de verkiezingen, weer af. Vanaf 1923 tot 1931 bleef hij onafgebroken lid van den gemeenteraad. Van 1931 tot 1935 is hy wet houder geweest van Sociale Zaken. Uitslag aanbesteding Schoolgebouw Op de Donderdag ten raadhuize te Hoofddorp door het gemeentebestuur van Haarlemmermeer ge houden aanbesteding voor den bouw van een school voor openbaar lager onderwijs op een terrein, gelegen langs de Arendstraat, hoek Roerdompstraat in het Badhoevedorp werd als volgt ingeschreven: Perceel I (grond-, beton-, metsel-, timmer en ijzerwerken)G. Roossloot, Bergen (N.H.) voor f 87.250.—, P. Stam te Nieuwkoop f81.400.N.V. de Beek, Haarlem f 77.683.C. van Dijk, Nieuwveen f 76060.C. Witziers, Badhoevedorp f76000.—, J. F. Jansen, Nieuw- Vennep f 75.490.—, G. Roos, Badhoevedorp f 75000—, Gebrs. Vink en Veenman, Noorden (Z.H.) f 74.300.—, A. van Varik, Haarlem f 73.850.J. F. Philips, Haarlem f 73645.J. J. Portegees, Haarlem f 73.600, T. ter Douw te Nieuwerkerk a. d. IJssel f 72.600.Gebrs. de Graaff, Halfweg f 71.930.—. Perceel II (lood- en zinkwerken, waterlei ding en sanitair): C. Meijer, Hillegom f3381. Gebrs. Verhagen, Halfweg f 2841.70, N.V Loodg. zink- en San. werken (P. L. Lanting) f2780.-, L. Agtereek, Sloterdyk f 2085.60. Perceel III (glas- en schilderwerk)A. Ree kers en Zn., Nieuw-Vennep f 6363.M. Kor- tenoeven, Nieuw-Vennep f 4444, Fa. Post, Bad hoevedorp f 3979.J. Oosterom, Badhoeve dorp f 3777.R. Heikens, Hoofddorp f 3830. E. Veerkamp, Amsterdam f 2178. Gunning aangehouden. Door de N. V. Geruischlooze weg, hadden op de v. Merlenvaart langs de Vryheidsdreef Zaterdagmiddag wedstrijden plaats voor mili tairen, waarvoor deze N.V. een geldbedrag voor prijzen had beschikbaar gesteld. Hoewel aanvankelijk een 80-tal rijders zou deelnemen, was er door de militaire leiding een selectie toegepast, zoodat nu 26 van de beste Friezen aan den start verschenen. Vooral in de eindritten werd een felle strijd gestre den, met als gevolg dat Sietse de Groot in den fraaien tijd van 17 sec. beslag legde op den len prys. De totaaluitslag was als volgt: le prijs 20.— Sietse de Groot, 2e prijs 12'/a Sj. Sickes, 3e prijs 8—, A. v. d. Meulen, 4e pr. ƒ6.— H. Wijbinga, 5e pr. ƒ5.— W. v. d. Mey, 6e pr. 4.— H. Walda, 7e pr. 3.— Sj. de Jong, 8e pr. ƒ2.50 A. P. Boersma. De geheele regeling was mede in handen van de directie en personeel van het bedrijf. Des avonds had in een gezellige bijeenkomst in café v. d. Heuvel de uitreiking van de prij zen plaats, waarbij mede aanwezig waren de familieleden der directie. Nadat de directeur, de heer A. J. Schoolder- man, met eenige toepasselijke woorden de prij zen had uitgereikt, waarbij alle verliezers als troostprijs een zakdoek ontvingen, een geschenk van de firma ter Weerman en Zn., vertegen woordiger de heer J. A. ter Wolde alhier, voer de het woord de heer Geertsema, technisch ambtenaar van het bedrijf, die na dankwoor den gericht te hebben tot den burgemeester, Jhr: H. v. Doom, den inspecteur van politie A. Berentsen en zijn politiecorps, den heer J. Nees- kens, opzichter van openbare werken, en de mi litaire autoriteiten om hun sportieve me dewerking, schetste hoe men er toe gekomen was dezen middag te organiseeren. Vroeger zelf gemobiliseerd geweest zijnde, al dus spr., wisten wij, dat, ook al is ieder door drongen van zijn plicht, zijn land te dienen, de verveling een niet te onderschatten vijand is Vaar Urk door het ijs per boot niet te Schiphol een vliegtuig met post naar het bereiken is, vertrok hedenmorgen van eiland. De zakken worden ingeladen van ieder militair, een bacil die ieder op zijn tijd aanvoelt, en het dus een burgerplicht is van een ieder, mede te werken aan een ontspan ning ook al behoeft men den militair niet te vertroetelen. Tenslotte dankte luit. H. de Vries voor den gezelligen middag en avond, den militairen zoo spontaan bezorgd. Rest ons nog te melden, dat den militairen enkele ververschingen werden aangeboden. Als gebruikelijk werd de dag besloten met het Friesche Volkslied en het Wilhelmus. Hardrijderij de Volharding. Zaterdagmiddag had op de ijsbaan de „Volharding" wederom een hardrijderij plaats voor militairen, nu voor de jongens van de artillerie, over 160 M. Er waren 50 deelnemers. Ook nu weer' heeft het talrijke publiek genoten van een feilen kamp van onze Friesche jongens. De prijzen, die bestonden uit sigaren en siga retten, deels ook geschonken door O. en O., wer den als volgt gewonnen: 1. Evers, tijd 17.4 sec.; 2. Snoek, 3. Slot, 4. v. Leeuwen, 5. Grijdanes, 6. Ton, 7. v. Diemen, 8. Jelters, 9. de Beste, 10. Lazones. Na afloop reikte de voorzitter, dr. G. H. On- stein, onder eenige toepasselijke woorden de prijzen uit, waarna kap. Schreuder namens de jongens van de R.A. dank zegde voor den ge zelligen middag, voor het beschikbaar stellen der pry zen en de gastvrijheid, die de militairen op de baan mogen ondervinden. Loop der bevolking in 1939. Op 31 Dec. 1938 bestond de bevolking uit 5932 m. en 5889 v., totaal 11821. Op 31 Dec. 1937 was dit aantal 11598. De bevolking nam toe door geboorten met 148 m. en 150 vr.; door vestiging met 257 m. en 343 vr., tezamen 901 personen. Vermindering der bevolking kwam door over lijden van 32 m. en 28 vr., en door vertrek van 328 m. en 419 vr., tezamen 678 personen. De bevolking vermeerderde zoodoende met 91 personen en bestond op 31 Dec. 1.1. uit 5977 m. en 5935 v., totaal 11912 personen. Er werden in 1938 totaal 111 huwelijken ge sloten tegen 88 in 1938. Het aantal ingeschreven echtscheidingen be droeg in het geheel 1, tegen 3 in 1938. Het aantal levenloos geborenen bedroeg 6. in 1938 7. Alles overziende was 1939 een gezond jaar voor de bevolking en ging zij normaal vooruit, ofschoon het aantal vertrekkenden te hoog is tegen het aantal, dat zich hier kwam vestigen. Daaraan zijn de omstandigheden van dezen tijd en de treurige toestand in het bollenbedrijf vanzelf niet vreemd. Zilveren feest Gisteren hebben de heer en mevrouw J. BarnhoornBoogmans hun zil veren huwelijksfeest gevierd. De heer J. Barn hoorn is te Overveen een bekende persoonlijk heid, daar hij reeds ruim 25 jaar lid is van het collectantencollege, penningmeester van den R.K. Middenstand en lid van de Bloemis- tenpatroonsvereeniging. In de parochiekerk te Overveen droeg een neef van het bruidspaar, Dom H. ter Meer S.A.L. een H. Mis uit dankbaarheid op. Van 2.30 tot 4 uur gingen velen naar gebouw „Domi", om het bruidspaar geluk te wenschen. e rijke dient te handelen als de rentmeester van God. Het heeft wel een week of zes geduurd voordat de eerste trawler zich. na het uit breken van den oorlog, buitengaats begaf en het „bloembollengevaar", zooals de zee- mijnen onder de visscherslui genoemd wor den, trotseerde om weer de door Nederland zoo begeerde haring te verschalken. Reeds na een paar dagen kon het schip, de „Ade lante" van de reederij „De Daad", zonder brokken te hebben gemaakt, met een be vredigende vangst terugkeeren en toen dit eerste schaap over den dam was. volgden er meer. Het voorbeeld van de Deensche visschers werkte daarbij stimuleerend en misschien ook wel een beetje op het eergevoel van de Neder- landsche zeelieden. De Deensche vischauto's uit Esbjerg doorkruisten in dien tijd heel West- Europa. maakten uitstekende zaken en de ex- porthandel van IJmuiden stond geheel stil. Sindsdien is daarin verandering gekomen. Er zijn overeenkomsten gemaakt tusschen de ree- derijen en de visschers en tegenover de reeders heeft de Regeering een deel van het aan het bedrijf vastzittende risico op zich genomen. Tot nu toe is de vaart niet onfortuinlijk geweest. Er zijn, helaas, schepen niet meer in de haven te ruggekeerd. maar als wij ons herinneren, dat tijdens den grooten wereldoorlog, verdeeld over alle Nederlandsche visschersplaatsen. niet min er dan 1022 visschers het leven op zee hebben elaten en dat algemeen verondersteld werd. clat de gevaren, welke de visschers zouden be dreigen in een volgenden oorlog, den tegen- woordigen dus, grooter zouden zijn dan die in de periode 1914—1918, dan vallen de ongelukken nog mede. De rampen, die in het begin van den oorlog enkele onzer Nederlandsche Mijnen vegers en vele handelsschepen hebben getrof fen, deden het ergste verwachten. Mogen onze visschers ook bij verderen duur van den oorlog gelukkig varen. Van hoeveel belang het voor ons land is geweest dat de visschers niet bij de pakken zijn gaan zitten, toonen de omzetcijfers van den Rijksvischafslag te IJmuiden over 1939 aan. Deze zijn, ondanks de vier maanden oorlog, maar ruim één millioen gulden la ger dan verleden jaar. Er was voor dit jaar gerekend op een omzet van f 7.500.000 en er blijkt nu voor f6.300.000 te zijn afgeslagen. Als men in aanmerking neemt, dat slechts gedurende twee derden van het jaar onder nor male omstandigheden werd gewerkt. is dat geen slecht resultaat. Het is waar. dat er in de laatste maanden wegens den oorlogstoestand hooge besommingen voor de aangevoerde visch zijn gemaakt, maar daar staat tegenover, dat niet alle trawlers uit waren. Bijna fantastisch zijn de besommingen, welke enkele treilers van de IJmuider visschersvloot, gerekend over het heele jaar 1939, hebben ge maakt. Niet minder dan zes slaagden er in meer dan honderdduizend gulden voor de aan gevoerde visch te noteeren. De „Delft" IJm. 17, die enkele weken geleden de recordbesomming van f 18.000 op één reis haalde, heeft over het heele jaar een omzet gehad van ruim f 190.000, dus bijna tweehonderdduizend gulden. Nog nimmer is één Nederlandsche trawler tot zulk een prestatie gekomen. De treiler „Haarlem" maakte f 160.000. Beide schepen behooren toe aan de reederij De Vem. De „Erin" bracht het tot ruim f 130.000 en de „Caroline" tot ruim f 110.000; de „Norma Marie" en de „Viking Bank" kwamen met respectievelijk f 107.000 en f 106.000 ook boven de ton gouds uit. Het heeft heel wat voeten in de aarde gehad, voordat er een aantal visschersschepen op uit trok. En ook nu nog zal er niemand zijn, die de menschen dwingen zal in deze buitengewone omstandigheden hun leven te wagen. Maar nu de visscherij hervat is, blijkt, dat het voor ons land en voor IJmuiden een zegen is. Aan de kranige Nederlanders, die het zeegat uitgaan, een eere-saluut! (Onderstaande reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplage) WASHINGTON, 6 Jan. (Havas). In gezag hebbende kringen wordt vernomen, dat het af breken der onderhandelingen over een handels verdrag met Argentinië definitief is. Het af breken is hoofdzakelijk veroorzaakt door rede nen van algemeene Amerikaansche politiek, veeleer dan door detailkwesties. Men wijst er op, dat dezelfde tarieven van reducties en con cessies aan Argentinië zijn aangeboden als die, welke door de Amerikaansche regeering wer den voorgesteld tijdens de onderhandelingen over handelsverdragen, die met andere lan den zijn afgesloten. De handelspolitiek van het staatsdepartement en de politiek van ex pansie van den internationalen handel blijven beperkt door de noodzakelijkheid geen nadeel te berokkenen aan de Amerikaansche binnen- landsche productie, industrieel of agrarisch. Aangezien de door Argentinië gevraagde con cessies een bedreiging schenen te zullen vor men voor de belangen van de Amerikaansche producten werd besloten de onderhandelingen op te geven. Men voegt hieraan toe, dat de standpunten van de Vereenigde Staten en Ar gentinië vrijwel onverzoenlijk zyn. Voor het oogenblik overweegt men niet de mogelijkheid van een hervatten der onderhandelingen, aan gezien alle pogingen vruchteloos zijn gebleven. Over enkele dagen zal men ongetwijfeld de afbreking aankondigen van de onderhande lingen met Uruguay, aangezien deze afhangen van het succes van een accoord met Argentinië. De onderhandelingen met Chili verloopen zon der incidenten. Programma Zondag 14 Januari 1940 I. AllianceHBC, 12 uur. TYBB—Hoofddorp Boys, 12 uur. SantpoortDSS, 12 uur. II. DEK—DSS, 12 uur. NAS—OIV, 12 uur. HBCConcordia, 12 uur. III. VCV—DEK, 12 uur. TZBSantpoort, 12 uur. IV ConcordiaTYBB, 12 uur. HBCAlliance, 1.30 uur. V. Vogelenzang—NAS, 12 uur. v. NispenVVF, 12 uur. Programma Zaterdag 13 Januari 1940 VI. HBC 5—OIV 2, 2 uur. DSS 4—TYBB 4, 2 uur. VII. TYBB 5—DEK 3, 2 uur. DSS 5—HBC 6, 2 uur. VIII. Hoofddorp Boys 2DSS 6, 2 uur. HBC 7—VVF 2, 2 uur. Gisterenavond werd in het Instituut Zandt aan de Badhuisstraat de finale schoolkampioen schappen om de persoonlijken titel gespeeld, tusschen Wille en Wolters. Wolters won de eerste partij met 2117. Wille de tweede partij met 2117. Wolters was weer winnaar van de derde party met 21—16, zoodat dus laatstgenoemde kam pioen werd. Bovengenoemde vereeniging hield op de ho metrainers een wedstrijd voor recordverbete ring over 1 en 3 K.M.: De uitslag was als volgt: 1 K.M.: 1. Boersma 381/5; 2. J. Smit 38 2/5; 3. J. Westbroek 38 3/5 B.M.; 4. W. Fennis Hedenmorrgen is te Voorburg ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den re serve-luitenant Th. H. J. Coppers, die by het vliegtuigongeval bij Pernis om het leven kwam. De H. Mis werd opgedragen door den pastoor J. B. Miiller. met assistentie van de kapelaans J. J. Visser en Th. Dekker. Het koor voerde de vierstemmige Mis van Perosi uit. By de plechtigheid waren tegenwoordig lui tenant A. de Groot, namens den inspecteur der Militaire Luchtvaart, kapitein Grandia, luite nant Martijnse en luitenant van Almelo, na mens het depót Rotterdam der luchtstrijdkrach ten, de heer C. Sipkes, namens de Luchtvaart- school, officier-vlieger der Marine Mar ai-en, kapitein Lamert en luitenant Vermeulen namens den commandant van het Tweede Luchtvaart regiment. Van de firma Koolhoven zagen wij verscheidene vertegenwoordigers van directie en personeel. De heer Frits Koolhoven was per soonlijk aanwezig. Bij de begrafenis, welke daarna met militaire eer geschiedde en stond onder leiding van kapi tein van Eekeren, liet de Minister van Defensie zich vertegenwoordigen door den garnizoens commandant, overste Knel. De heeren v. Graft, inspecteur en J. Coops, directeur der Nationale Luchtvaartschool, majoor S. Thomas, comman dant van het vliegpark Waalhaven en vele an deren gaven van hun belangstelling blijk. Nadat de absoute was verricht, droegen twaalf onderofficieren en vier officieren het stoffelijk overschot van de kerk naar het graf. De kist was gedekt met de nationale driekleur en ver sierd met sabel en kepi van den overledene. Een schat van bloemen dekte de baar: er wa ren kransen van de K.L.M.-vliegers, Nationaal Herstel, de Marine-Luchtvaart, de Fokker fabrieken, de Koolhovenfabrieken en van vele militaire instanties. Toen de kist in het graf verdween bracht een vuurpeleton, onder leiding van luitenant Oud man, de laatste eer. Volgens inlichtingen van 't agentschap Four- nier wordt de toestand van de Katholieke Kerk in het door de Russen bezette deel van Polen steeds moeilijker. Van 15 December af zijn de overheden bezig een lijst van alle priesters sa men te stellen. De Transcontinental Press bericht, dat een heftige anti-religieuze actie wordt voorbereid. De kerken worden in beslag genomen of moeten hooge sommen gelds betalen. De goederen van kerken en kloosters zijn onder militaire be waking gesteld. Priesters, die naar zieken of stervenden gaan, moeten het Allerheiligste goed verborgen houden. Wij vernemen, dat prof. dr. J. A. Veraart sinds enkele maanden weer tot de Katho lieke Staatsparty is toegetreden. 401/5; 5. H. v. Dijk 44; 6. M. Taveme 45; 7. W. Wooning 45. 3 K.M. 1. Boersma 2 min. 9 sec.; 2. J. Smit 2 min. 17 4/5 sec.; 3. C. de Gier 2 min. 28 sec.; 4. M. Taveme 2 min. 39 sec.; 5. Fennis 2 min. 39 sec.; 6. Ch. Schelfaut 2 min. 44 sec.; 7. W. Wooning 2 min. 45 sec. Uitslag Junioren 500 M. 1. C. Boersma 22 sec. 2. J. Boudewijn 24 2/5 sec. 3. Schipper 261/5 sec. Uitslag C. kl. 1. Ch. Schelfaut 29 4/5; 1. M. Taveme 29 4/5. Velen van onze leden hadden Zondag de schaatsen verkozen boven den hometrainer, waarom besloten werd de gelegenheid tot het verbeteren der records uiterlijk tot heden (Maandag) avond na de vergadering open te stellen, doch dan is het ook onherroepelijk af geloopen. De bezitters van de records zijn momenteel: A en B-klasse: 500 M. B. Schel, 213/5 sec: 1000 M. B. Schel, 43 2/5 sec; 3 K.M. B. Schell, 2 min. 16 1/5 sec. B-klasse en Junioren; 500 M. B. d'Haene, 23 2/5 sec; 1000 M. B. d'Haene, 47 3/5 sec; 3 K.M. Beekhuis, 2 min. 54 sec. De uitslagen van de onderlinge competitie- partijen van deze week luiden: lste klas 0—X Th. de Looze—B. Walker H. StolvoortP. Stam 0—1 M. Vermeer—J. Reeuwijk afgebr. 2de klas 0—1 P. CastenmillerR. Hartoch W. Vosse—P. van Deyzen 0—1 G. Nijssen—J. Kortekaas 1—0 N. Hoogland—Th. Schoorl afgebr.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 10