Poging de Finnen bij Salla in te sluiten verijdeld Volkomen overeenstemming" te V enetië Typhus in Turkije Een verklaring in het Parlement Het nieuws van heden TURKENBURG OPRUIMING SCHILDERIJEN JACQUES AA 1 AKKERTJE „SINT PETRUS" Ski-troepen der Sovjets in actie HELSNKI MAANT TOT WRTROUWEN IERLIJNS GROOTE ZORG: SCANDINA VIË MINISTER STEENBERGHE ONGESTELD Hore Belisha besluit tot: BUS MET MIJNWERKERS GESLIPT KINADRUPPELS BODEGRAVEN ZADEN VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 8 JANUARI 1340 - AVONDBLAD DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE. UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM N.V. VERZEKERING MAATSCHAPPIJ Levensverzekering Studieverzekering Lijfrente Collectieve Pensioenverzekering i Moskou meldt: Niets belangrijks" Oe Völkischer Beobachter" over de hulp der Geallieerden aan Finland Duitsche officieren naar Rusland? Nieuwe overstroomingen in het gebied van Smyrna Het Weer ftp J* Door de Finnen krijgsgevangen gemaakte soldaten van het Roode Leger op weg naar een kamp Tegen het communisme in Zuid-Oost-Europa De Commissaris der Koningin in Groningen, mr. J. Linthorst Homan, was een der eersten, die den nieuwen schaatskampioen van Nederland, Jan Langedijk, gelukwenschte met het behalen van den titel Behandeling van zijn begrooting in de Eerste Kamer uitgesteld De opvarenden van de „Columbus" Via Siberië naar Duitschland terug Accoord van Ankara met Londen en Parijs Sfeer van geheimzinnigheid Reactie van de vah- vereenigingen Een ministerie voor Lands verdediging? 63ste JAARCANC No. 22206 Vele lichtgewonden, van wie een ernstig DIT NUMMER BESTAAT UIT kZ-ÏX BLADZIJDEN Dr. H. NANNING'b VRAAGT PRIJSCOURANT Lusteloos Neem "a 'n Lichting 1924 naar huis Mobilisatie van alle Tsjechen in Engeland NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT MALIEBAAN 50 UTRECHT HELSIWSI, 8 Jan. (Reuter) De hevige .koude dei laatste dagen is voor de Finnen zeer welktn geweest, daar er slechts plaat selijke ac'viteit was zoowel op de landengte van Kareë als aan de Oostelijke grens. De aetiviüit der Russen op de landengte was beperkt to kleine aanvallen en artillerievuur Op die wi.ie konden de Finsche soldaten een Welverdiend rust genieten en waren zij in staat munitie tesparen. Aan ne Oostelijk front zijn de Finnen in staat gelest, eenige troepen in de voorste linies af t lossen. Bij het lombardement van Zaterdag door de Russische luchtmacht op de steden Kuopio en Lahti weden verscheidene huizen vernietigd. Er is echtr/slechts één slachtoffer te betreuren. •De gerucl^n over Finsche luchtaanvallen op Baltischpct in Estland zijn volkomen onjuist en trouwes door de Estlandsche regeering zelve tegengespiken. De Russische luchtbasis daar is te kleir dan dat men een bombardement zou kunnen itvocren, zonder het gevaar, dat Est- landsch gbied getroffen wordt. Finland wenscht de neutriiteit van Estland in geen enkel op zicht te chenden. Het is echter mogelijk, dat de Finshe luchtmacht verkenningsvluchten boven deRussische bases in Estland heeft on- dernomej In heti'lnsche legerbericht van Zondag wordt medegedildOp de landengte van Karalië heeft de vijancin den nacht op Zaterdag aangevalier! na een vorbereiaing door artillerie tusschen het Hatjaiaii-meer en Summa. De aanval wferd afgeslaga. Onze artillerie heeft een vijande lijke cionne, welke op marsch was, zoomede een ravailleeringscolonne verspreid. De vijand was bibnnen zich in te graven en prikkei- draadve;perringen aan te brengen. Bij Aitto- joki vrd een vijandelijke aanval afgeslagen en een ank vernield. In et district Salla werd de poging van een landelijke ski-afdeeling onze troepen in teduiten, verijdeld. De lijken van meer dan 100 man werden op het slagveld ach tergaten. Verder 14 machinegeweren en ande materiaal. In het district Petsamo heef Ifle vüand met tamelijk geringe strijd- kracSeh een aanval ingezet, doch deze werd afgeagen. De (landelijke activiteit ter zee werd dooi het ij; beperkt tot maatregelen om te voorko men, at koopvaardijschepen onze havens zou den bïnenkomen of verlaten. Vijadelijke vliegtuigen hebben Lahti en Kuopi gebombardeerd. Een persoon werd ge dood,,wee gewond. De Finsche luchtmacht heeft oombarde- mentvluchten gemaakt. De Finsche jagers en luchtoelbatterijen hebben de vijandelijke po- ginge om te bombardeeren verijdeia. Twaalf vijanelijke vliegtuigen werden omlaag gescho ten. Iegerberichten der Russen zijn, zooals ge-ocnlijk, slechts uiterst spaarzaam en indien opvallend weinig van den strijd aan defronten in Finland. Ht hoofdkwartier van het militaire district Lenagrad deelt in het communiqué van Zon dag mede: Op 7 Januari fyeeft zich aan het froK niets van beteekenis voorgedaan. In de distjeten Ukhta en Repola activiteit van ver- keners. In het district Petrasavodsk heeft een deiRussische patrouilles een vijandelijke afdee- liir verspreid. Op de landengte van Karelië aciyiteit van patrouilles en artillerievuur. BERLIJN, 8 Jan. (DNB) De „Völkischer Beo bachter" wijdt vandaag een hoofdartikel aan de hulp van de geallieerden aan Finland. Engeland en Frankrijk probeeren, aldus het blad, onder verwijzing naar artikel 16 van het handvest van den Volkenbond, Scandinavië voor hun karretje te spannen en in een toe stand te dringen, welke niet vereenigbaar is met de neutraliteit. Het risico, dat he Scan dinavische landen loopen, is zeer groot, aan gezien de Britsche blokkade-oorlog ten doel heeft, allen toevoer van grondstoffen voor Duitschland af te snijden. Het voornaamste Zweedsche ertsgebied en de voornaamste Noor- sche ertshaven, Narvik, zouden binnen de zone voor den doorvoer voor wapenen komen te lig gen. De Duitsche economische belangen staan dus op het spel, want zonder twijfel is het de bedoeling van Engeland, hier een étape-gebied in te richten, waarvan het doel gemakkelijk te herkennen valt. Het blad verklaart verder, dat het voor Zwe den en Noorwegen niet noodzakelijk is zich op dezen weg te laten dringen. Het systeem van den Volkenbond was gebaseerd op veronderstel lingen, welke niet meer bestaan, zoodat geen sprake meer kan zijn van een nakomen van verplichtingen. Wanneer de Westelijke mogend heden Finland werkelijk willen helpen, dan be staan andere middlen dan kleine staten in levensgevaar te brengen. De houding van Enge land en Frankrijk toont evenwel duidelijk, dat het doel van deze Finsche actie juist is de neu trale landen van het Noorden in gevaar te brengen en dat men vooral te Londen geheel in het plan van den oorlog werkt, nl. anderen de rekening voor Engeland te laten betalen. Door het ongunstige Weer was de activiteit der luchtmacht beperkt. Via de Finsche radio is een oproep tot het Finsche volk gericht, waarin wordt gezegd: „Wij kunnen door geweld worden overwonnen, doch daarvoor zal men ons moeten vernietigen. Aile Finnen worden aangespoord solidair en trouw te zijn, toewijding en zelfverloochening te blij ven toonen en alles te doen om de soldaten, die zich tegen den invaller weren, te helpen. Wij hebben vertrouwen in de toekomst. Wij weten, dat wij een heiligen strijd voor een heilig doe: strijden en wij gelooven, dat geen enkel geweld ons volk neer kan slaan. Vrij, sterk door zijn beschaving en zijn cultuur zal ons volk uit den strijd komen en in de toekomst zullen onze dichters dit tijdvak bezingen als een uur van glorie." De Fransche radio-omroep heeft Zondag avond beweerd, vernomen te hebben, dat twin tig officieren van den Duitschen generalen staf naar Sovjet-Rusland zijn vertrokken om deel te nemen aan de reorganisatie van het roode leget ISTANBOEL, 8 Jan. (Havas). Tengevolge van het ruwe weer en de vele ontberingen zou typhus zijn uitgebroken in Turkije on der degenen die door de aardbeving dak loos zijn geraakt. Er zijn sanitaire maat regelen genomen. De aanhoudende diluviale regens hebben tot ernstige overstroomingen in de buurt van Smyrna geleid. De schade is aanzienlijk. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. De lager gelegen wijken van Smyrna staan onder water. Er zijn huizen ingestort, doch ver lies van menschenlevens is niet gemeld. Het verkeer is verlamd. In de vlakte van Broessa zijn drie dorpen met een gezamenlijke bevolking van 2000 zie len geheel van de buitenwereld afgesloten. Sol daten die van vlotten gebruik maken, trach ten de dorpelingen, wier positie gevaarlijk is, te redden. VERWACHTING geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: j= In het Noorden en Oosten: Wellicht H krachtige Zuidoostelijke tot Oostelijke wind. Betrokken tot zwaar bewolkt, later wellicht opklarend. Wellicht een weinig H sneeuw. Lichte tot matige, tijdelijk wel- licht strenge vorst. j= IE In het Zuiden en Westen: Zwakke tot matige Zuidoostelijke tot Zuidelijke wind. Nevelig tot betrokken met kans op mist. Nu en dan lichte regen of sneeuw. Tem- peratuur om het vriespunt, later lichte vorst. Zon op 8.11 onder 15.56. Licht- op 16.26. Nieuwe Maan 9 Jan. jE iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniii VENETIë, 8 Jan. Na Zondagmorgen een laatste bespreking met graaf Csaky in hotel Danieli te Venetië gehad te hebben, is de Italiaansche minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano, Zondagnacht uit Ve netië weer naar Rome vertrokken. Op het station werd hem door zijn Hongaarschen collega uitgeleide gedaan. Graaf Csaky heeft het voornemen zijn vacantie in San Remo door te brengen, op gegeven. Hij wordt Dinsdagmorgen in Boe dapest terugverwacht om aan zijn regeering verslag uit te brengen van zijn besprekin gen met Ciano. In het officieele communiqué wordt de na druk gelegd op de volkomen overeenstemming tusschen de beide landen. Dit communiqué luidt volgens dtefani als volgt: „De Italiaansche minister van Buitenland sche Zaken Graaf Ciano en de minister van Buitenlandsche Zaken van Hongarije Graal Csaky hebben ter gelegenheid van hun ont moeting te Venetië een gedachtenwisseling gehad over den algemeenen toestand in Europa en zij hebben eens te meeillmet vol doening kunnen constateeren, dat de grond slagen, waarop de vriendschap en de nauwe samenwerking der beide landen zijn geba seerd, hecht en zeker zijn en dat over alle vraagstukken een volkomen gelijkheid van opvatting bestaat tusschen de beide regee ringen. Steiani deelt verder mede, dat de ministers, na de bijeenkomst welke zij Zondag hebben gehad, het hotel verlieten en dat zij, toen zij op de Riv-a degli Schiaroni verschenen, door de menigte stormachtig werden toegejuicht. De menigte bracht leuzen uit ten gunste van Hon garije, den Duce en Graaf Ciano. Vervolgens hebben de beide ministers zich naar het vermaarde eiland Torcello begeven waar zij hebben deelgenomen aan een te hun ner eere door senator Cini aangeboden noen maal. Minister Ciano zeide. dat omtrent alle pun ten werd vastgesteld, dat de beide landen hei eens zijn, niet alleen in zuiver politiek, doe ook in moreel opzicht. Deze eensgezindheid be- T staat ook ten aanzien van het standpunt der twee bevriende mogendheden, wat betreft haar Europeesche en cultureele missie. Opnieuw is bewezen, dat Italië en Hongarije dezelfde poli tieke opvattingen hebben. De correspondent van Havas te Venetië ka:, de volgende samenvatting geven van de punter, welke besproken werden: De gevolgen van het samengaan tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie en van het ver schijnen van het bolsjewisme aan de Hongaar- sche grens; de toestand in net Donaubekken en op den Balkan, in verband met den oorlog; de betrekkingen tusschen Hongarije, Joego-Slavie en Roemenië. Italiaansche waarnemers wijzen op het bui tengewoon groote belang van deze vraagstukken voor de toekomst van Europa. De eenheid var opvatting geldt voor het in te nemen standpunt en de te voeren actie ten aanzien van alle pro blemen. doch wel in de eerste plaats ten aan zien van het communistische gevaar in Zuid- Oost-Europa. Wat dat betreft is geen enkel mis verstand- mogelijk, want Italië en Hongarije hebben in de eerste plaats belang bij de terri toriale en politieke integriteit van de landen in het Zuid-Oosten. Rusland dient zich dat voor gezégd te houden aldus wordt van Italiaansche zijde opgemerkt zoo niet, dan zullen beide landen niet aarzelen represailles te nemen. In het bijzonder wordt de nadruk gelegd o; den vredeswil van Rome en Boedapest. Italië en Hongarije, aldus zegt men, zijn vastbesloten alk- plannen te verijdelen, om het conflict naar den Donau en den Ealkan uit te breiden. Het is van groot belang, zoowel voor hen als voor Europa en de beschaving, dat belet wordt, dat de oorlo-; zich nog meer uitbreidt, vooral ten koste van de Zuid-Oost-Europeesche landen. De Italiaan sche regeering zal zich met alle kracht teger. eventueele pogingen in die richting, welke in elk geval moeten mislukken, verzetten. Diezelfde vreedzame gevoelens koestert men wat betreft de Hongaarsche eischen tegenover Roemenië. Hongarije, aldus Havas, wil geen voldoening door geweld verkrijgen, maar alleen door overreding en door rustig zijn goed recht te proclameeren. Het is tevens vastbesloten zijr. rechten te doen gelden en er naar te streven, dat zij ten slotte erkend worden. Wat de Hongaarsch-Joego-Slavische betrek kingen betreft meent men, dat zij aanleiding geven tot optimistische verwachtingen over de diplomatieke ontwikkeling in Zuid-Oost-Europa Ilomt dat inderdaad tot stand, dan zou Italië kunnen overwegen de belangen van al die lan den te organiseeren, hetgeen voor het oogen- blik niet mogelijk is, gezien de meeningsver- sclriilen tusschen sommige Donau- en Balkan- landen. In verband met een ongesteldheid van den minister van Economische Zaken is de behandeling van zijn begrooting, welke a.s. Woensdag en volgende dagen in de Eerste Kamer zou geschieden, voor onbepaalden tijd uitgesteld. Door deze lichte ongesteldheid is minis ter Steenberghe eenige dagen verhinderd ten departemente te zijn. TOKIO, 8 Jan. (Reuter). De 579 opvarenden van het Duitsche passagiersschip „Columbus" die te New-York waren aangekomen, nadat zij hun schip tot zinken hadden gebracht, zijn vol gens de „Asahi Sjimboen" voornemens over Ja pan en Siberië naar Duitschland terug te kee- ren. De gezagvoerder en 39 opvarenden willen Zaterdag met een Japansch schip van Los An geles vertrekken, 220 gaan vandaag met andere Japansche schepen in zee. LONDEN. 6 Jan. (Reuter). Een economische en financieele overeenkomst tusschen Turkije Frankrijk en Engeland zal binnenkort te Pa rijs worden onderteekend, aldus heeft van daag het radiostation van Ankara bekend ge maakt. LONDEN, 8 Jan. Hore Belisha, de afge treden minister van Oorlog heeft, naar Reuter verneemt, besloten, een persoonlijke verklaring- af te leggen bij de hervatting der parlcmentszitting. Hij zal vandaag voor het laatst op het ministerie van Oorlog verschijnen. Dinsdag zal hij de zegels aan zijn opvolger overhandigen. Volgens een telegram van United Press aan haar bladen, verwacht men. dat Chamberlain op 16 Januari een volledige verklaring zal af leggen over wat er achter de schermen is voor gevallen en dat Hore Belisha mogelijk daarna zijn standpunt zal uiteenzetten. United Press herinnert er aan, dat ook Eden. toen hij aftrad als minister van Buitenlandsche Zaken en Duff Cooper, toen hij de admiraliteit verliet, verklaringen in het Lagerhuis hebben afgelegd. Dat was echter in vredestijd. Het is zeer wel mogelijk, dat Hore Belisha thans in het belang van het land slechts een zeer korte verklaring zal afleggen. Na de opwinding der laatste dagen heeft Hore Belisha zich thans op zijn 17-eeuwscn verblijf in Wimbledon teruggetrokken, waar hij, naar hij aan de pers verklaarde, voor het eerst na drie dagen, weer nachtrust kan genieten. Het Is een zware slag, zoo zeide hij nog, veel zwaarder dan men zich kan voorstellen. Maar het moest komen. Uit alle deelen van het land zijn stroomen van sympathiebetuigingen voor hem binnenge komen, waaruit blijkt, dat sterker met deze kabinetswijziging is meegeleefd, dan met eenige andere kabinetswijziging van den iaatsten tijo Het is mogelijk, dat sommige parlements leden een geheime zitting van het lagerhuis zullen vragen, teneinde over de redenen, die tot net aftreden hebben geleid, ingelicht te worden, tenzij tevoren afdoende verklaringen daaromtrent verstrekt zullen worden. In de Fransche pers wordt het aftreden van Hore Belisha. naar Havas meldt, als een zui ver Britsche aangelegenheiq behandeld. Ai- vorens er commentaren op tc- geven, wil men wachten tot Chamberlain Dinsdag a.s. zijn ver klaring afgelegd heeft Om het aftreden van Hore Belisha hangt een sfeer van geheimzinnigheid. Naar verluidt wist hij Donderdag bij zijn bezoek aan den minister-president nog niets van het lot, dat hem boven het hoofd hing. Chamberlain schijnt dezen dag alles in het werk te hebben gesteld om hem over te halen de portefeuille van Handel te aan vaarden en hij beschouwde de weigering van Hore Belisha niet als definitief. Hij verklaarde dat het werk van Hore Belisha in de geschiedenis geboekstaafd zal blijven. In parlementaire kringen vraagt men zich af voor welken druk de minister-president is ge weken. Naar verluidt heeft de minister-presi dent, alvorens zijn besluit te nemen, Sir John Simon geraadpleegd. In sommige kringen wordt hieraan toegevoegd, dat ook Sir Samuel Hoare van ae zaak afwist. Deze heeft onlangs een be zoek gebracht aan het expeditielener in Frank rijk en men acht het mogelijk, dat deze bij zijn terugkeer naar EngelMid zou hebben gewezen op de verschillen van meening, welke bestonden tusschen de legerleiding en den minister van Oorlog. Men veronderstelt, dat dit invloed heeft uitgeoefend op het besluit van Chamberlain. Hedenochtend zijn de leiders van de vak- vereenigingen bijeen gekomen om het aftreden van Hore Belisha te bespreken en na te gaan, of het aanbeveling verdient onmiddellijk het parlement bijeen te roepen. Een der leiders heeft verklaard, dat men op de eerste plaats voornemens is Chamberlain te vragen de verzekering te geven, dat de benoe ming van Sir Oliver Stanley tot minister van Oorlog geen wijziging zal meebrengen in de sociale wetgeving van het leger en de bevorde ring. Volgens den politieken redacteur van de „Daily Mail" is het mogelijk, dat Chamberlain, na Hore Belisha te hebben vervangen door Sir Oliver Stanley, een ministerie voor Landsver dediging in het leven zal roepen, dat tot taak heeft alle strijdende diensten te leiden. De leider van dit Departement zou dan zon der twijfel Winston Churchill zijn, die populair is en het vertrouwen van alle partijen geniet. Gladheid van' den weg is oorzaak ge weest van een autobus-ongeluk, dat nog betrekkelijk goed is afgeloopen. In den vroegen morgen van Maandag, om 6 uur, slipte een groote autobus met mijnwerkers in de onmiddellijke nabijheid van het dorp Wijlre. De bus kwam eerst met de achterzijde tegen een huis terecht, schoof daarna rakelings langs een transformatorhuisje, drong door een haag en botste vervolgens met den voorkant tegen een huis, waar de wagen tot stilstand kwam. De vijftien inzittenden liepen allen lichte verwondingen op. Ter plaatse konden er veer tien door een geneesheer worden behandeld. Een van hen was vrij ernstig gewond. Hij werd overgebracht naar het St. Josephsziekenhuis in Heerlen. De overigen konden naar huis gaan. De autobus werd aan de voorzijde ingedrukt en voorts zwaar beschadigd. Volkomen overeenstemming tusschen Italië en Hongarije bij de besprekingen te Venetië. Typhus in Turkije; nieuwe overstroo mingen. De koude in Finland maakt militaire operaties vrijwel onmogelijk. Hore Belisha zou in het Parlement een persoonlijke verklaring willen afleggen over zijn aftreden. Minister Steenberghe ongesteld. Deken M. Rath te Helmond plotseling overleden. Verscheidene schepen tijdens het week einde vergaan. Twee vermiste Urker jongelieden bleken in het IJsselmeer te zijn verdronken. Vrachtauto met requisieten verongelukt. Lid der „Jonge Spelers" gedood. Autobus met mijnwerkers geslipt; vele gewonden. Oude man te Haarlem dood op straat gevonden. Gecompliceerde autobotsing te Muiden. Uitslaande brand te Utrecht. Euwe loopt zijn achterstand tot één punt in. Drie en een half duizend deelnemers aan den Elf-dorpentocht door Noord-Holland Provinciale schaatskampioenschappen. Het aangewezen middel bij' BLOEDARMOEDE BLEEKZUCHT MALARIA GEBREK AAN EETLUST au. Men lette op den naam ,,Dr. H. Nanning buiten op de roode doos en op de (lac£n. Prip f 1.J0 Dr. H NANNING'i Pb.rn. Cbtm. Fabriek. K V. OEN HAAG. BIJLSMA'S ASSURANTIEKANTOOR N.V. Keizersgracht 267 Amsterdam Telef. 42167-33540 OORLOGSCHADE- (MOLEST-) VERZEKERINGEN OVER ZEE EN DOOR EUROPA, per spoor, schip ot auto, met en zonder Requisitie en/of Inbeslagname. Onze premies zijn meestal lagerdandebestaondetarieven Bek. Meesters Lag-e prijzen Uzelstr. 105 Amsterdam In de eerste maanden van 1940 zal de rest der lichting 1924 naar huis gezonden worden In den loop van Januari zal een gedeelte van deze lichting afzwaaien. Dit zal behooren tot het wapen der artillerie. In de komende maan den zullen dan geleidelijk de overige dienst plichtigen van deze lichting volgen. LONDEN, 8 Januari (Havas) Volgens den "sjechischen correspondent van de Sunday Ti les zijn de Tsjechische militaire autoriteiten n Engeland na de diplomatieke erkenning van et nationale Tsjechische comité te Londen uk bezig met het voorbereiden van de mo- isatie al dunner landgenooten in Engeland. Mie Tsjecho-Slowaken in het district Londen zullen. voorzoover zij voor den miltairen dienst I geschikt zijn. in de tweede helft van Januari onder de wapenen worden geroepen. Militaire j commissies zullen Engeland afreizen en de ove- I rige effectieven recruteeren. die kort daarna ge mobiliseerd zullen worden. De mobilisatie zal j ook gelden voor alle Tsjecho-Slowaken die in de Dominions wonen. De werving begint reeds in Canada. 7!ii dia nia+ pnn hal r,ph9'«,atï"1-"'el gevolg geven, zullen gestraft worden als de En- gelsche dienstweigeraars.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1