In den Balkan duiken gevaren op aan den horizon De conferentie te Venetië [ropenliefde f „MENSCHliEVEND" GEBAAR DER SOVJET-UNIE Zee en oorlog eischen hun tol Csaky vergeet zijn vacantie Kou bij Uw kind H. LANDSTÏCHWG JUBILEERT Buitenlandsch Overzicht MAANDAG 8 JANUARI 1940 Manhattan" door Londen vrijgegeven GIFT GOUV. GENERAAL VAN INDIË Verscheidene schepen tijdens het weekeinde vergaan Öp mijnen geloopen »ITAAÏS10TJKKIJ ANTON DRIIKMER W.rmoes.lr, 163 Vice-admiraal Usborne afgetreden Als opperste censor Veerdienst weer normaal Officieel fronfnieuws De verliezen der Britsche marine Het Duitsche legerbericht Succesvolle jacht Twee koningstijgers binnen een kwartier geschoten Aardverschuiving eischt één doode KRATER KABA KEPAHIANG ROOKT Zorg voor jeugdige werkloozen Door Charles Bruce 25-jarig bestaan plechtig herdacht Deken M. P. P. Ratlf Eere-kanunnik van het Bosscie Kapittel PRINSES EN PRINS REDEN SAMEN SCHAATS ï- 8 ll 8 Turkije is getroffen door geweldige nationale rampen. Eerst scheurde en schokte de aarde open om ste den en dorpen en menschen te vernieti gen en toen werden de nog gespaarde gebieden geteisterd door een waren zondvloed. Deze verschrikkelijke cata strophe speelde zich af bij zware vorst en sneeuwval, zoodat het dadelijk ener giek aangepakte reddings- en ruimings- werk in ernstige mate werd belemmerd. Ofschoon de wereld dreigt af te stompen in haar vermogen tot deernis, was zij toch met het rampzalig lot van tiendui zenden Turken en het zwaar beproefde Turksche volk begaan, dat machteloos stond tegenover het verwoestend na tuurgeweld. Van verschillende zijden stroomden gaven en giften naar Tur kije. Op de eerste plaats uit Engeland en Frankrijk, waarmee Turkije ten nauwste door een vriendschapspact verbonden is. Ook echter kwam er een schenking van Sovjet-Rusland ter leni ging van den nood, en wel een be drag van 10.000 dollar, dat door den raad van volkscommissarissen werd ge voteerd. Indien de godlooze bolsjewie ken het Evangelie niet te vuur en te zwaard bestreden, zou men de veronder stelling mogen wagen, dat zij overeen komstig de evangelische raadgeving met deze 10.000 dollars kolen vuurs hebben willen stapelen op het hoofd van Turkije, waarin de vriendschappe lijke gevoelens voor de Sovjet-Unie den laatsten tijd sterk zijn afgekoeld. Thans is deze veronderstelling echter absurd, aangezien de bolsjewieken te duidelijk hebben laten blijken voor geen enkele raadgeving uit het Evange lie toegankelijk te willen zijn. Wel haast even absurd als de tegenstelling tusschen dit menschlievend gebaar en de gewetenlooze onbarmhartigheid, waarmee diezelfde Russische regeering in het eigen land millioenen menschen aan den hongerdood, aan de moordda dige tyrannie en vervolging van Tsjeka en G.Poe heeft prijsgegeven en op het oogenblik buiten de grenzen een onschuldig, beschaafd en vreedzaam zichzelf respecteerend en heldhaftig volk als het Finsche tevergeefs trachtte i&rpletteren onder een lawine van oor logstuig en manschappen. Dit gebaar heeft natuurlijk een politieke bedoe ling, zooals, ook de anti-agressie-co- medie en het- oratorisch pacifisme van Sovjet-Rusland in Genève steeds slechts op politieke bedoelingen waren gegrond. De Turken mogen ten aan zien van de bolsjewieken denken, wat Vergilius den Trojanen ten aanzien van de Grieken in den mond legde, n.l. dat zij te vreezen zijn zelfs als zij geschen ken aanbieden. Wanneer men bedenkt, dat één Nederlandsche dame te Londen 20.000 dollar aan Finland heeft gege ven, dan vormt de gift van 10.000 dollar van het onmetelijke Sovjet-rijk aan Tur kije ook door de bescheidenheid van het bedrag zelf slechts een gebaar, dat moeilijk anders dan op zijn werke lijke waarde getaxeerd kan worden. LONDEN, 8 Jan. De Britsche autori teiten te Gibraltar hebben bevel gekregen, het Amerikaansche passagiersschip „Man hattan", dat Zaterdagavond voor een onder zoek naar contrabande opgebracht werd, vrij te geven. Het schip was Zaterdagavond om 6 uur, op weg naar Genua, in de contrölehaven van Gibraltar aangekomen. De agent te Londen van de „Manhattan" had medegedeeld, dat de lading door de z.g. navicert gedekt was, doch het Britsche ministerie van Economische Oor logvoering had van den Britschen consul te New York hiervan geen mededeeling ontvan gen. De agent heeft daarop bepaalde waarbor gen gegeven, waardoor een deel van de lading te Genua, de haven van bestemming der .Man hattan", aangehouden wordt, totdat deze zaak geheel opgehelderd is. Ten einde verdere ver dere vertraging te voorkomen, heeft het mi nisterie toen Zondagmiddag om 1 uur bevel gegeven, het schip vrij te laten. BATAVIA, 8 Januari (Aneta) De gouver neur-generaal schonk een belangrijke gift ten behoeve van de Nederlandsche oorlogsslacht offers. In tegenwoordigheid van den opperbevelhebber van land- en zeemacht, generaal I. H. Reynders, had Zaterdag te Den Haag de inzegening plaats van twee auto's, die dienst zullen doen als rollende militaire tehuizen. Generaal Reynders (rechts) tijdens zijn rede. In het midden Mgr. J. J. J. Noordman, de hoofdaalmoezenier, die de plechtige inzegening verrichtte in het afgeloopen weekeinde zijn tcnge- olge van het ruwe weer en door het mij nengevaar weer verscheidene schepen op zee vergaan. Te Keijo op Korea vreest men, dat 120 Koreanen Zaterdagochtend vroeg in de Straat van Korea zijn verdronken toen een motorschip van niet nader aangegeven ton nage op 20 zeemijl ten Noord-Westen van het eiland Tsoesjima een motordefect kreeg en door hooge zeeën werd overspoeld. Het schip bevond zich van de Zuidkust van Korea op weg naar Japan, toen het door de ramp werd getroffen. Slechts 14 passagiers, dis bij de plaats van het ongeluk in zee werden aangetroffen, werden door een visschersboot op gepikt. Uit Oslo meldt Reuter, dat het 5062 ton me tende Duit-sche s.s. „Frankenw-ald" van de Ham- burg-Amerika-lijn bij Steinsund aan de Sog- nefjord in Noorwegen, ongeveer 70 kilometer ten Noorden van Bergen is gezonken. De uit 48 koppen bestaande bemanning en de twee Noor- sche loodsen zijn door een Noorschen torpedo- bootjager gered en naar Bergen gebracht. Het uit Alexandrette met 200 passagiers en een belangrijke lading terugkeerende stoomschip Tiphan werd door den storm op de kust b._: Alanya geworpen. De positie van het schip is kritiek. De 8317 ton metende „City of Marseille" is Zaterdag bij de Schotsche Oostkust op een mijn geloopen en heeft midscheeps ernstige schade gekregen. Een lid der bemanning, een Laskaar kwam om het levén, 13 Britsch-Indiè'rs werden gewond. Het schip is Zondag een haven binnen gesleept. Het s.s. Towneley is ter hoogte van de Zuid- Oostkust op een mijn geloopen en gezonken. Alle leden der bemanning konden worden ge red. Een treiler der Britsche marine, de 449 ton metende „Kingston Cornelian", is Vrijdag ir. de straat van Gibraltar gezonken na in aanva ring geweest te zijn met het Fransche passa giersschip „Chella"' (8920 ton). Alle 16 opvaren den van den treiler zijn om het leven gekomen. Het Fransche schip Chella, dat zich thans in de haven van Gibraltar ophoudt, heeft slecht-- lichte schade opgeloopen. Men denkt, dat het weldra weer zal kunnen uitvaren, nadat deze schade zal zijn hersteld. Aan boord van de Chella bevinden zich eenlge passagiers. Als een minister van Buitenlandsche Zaker. plotseling behoefte voelt in een ander land een poosje vacantie te gaan nemen, als bovendien de minister van Buitenlandsche Zaken van dat andere land zoo vriendelijk is zijn collega te verwelkomen en twee dagen lang herhaaldelijk met hem confereert en als tenslotte deze twee ministers Csaky en Ciano heeten, dan weet mer. dat aan een zoodanige ontmoeting een bijzondere politieke beteekenis moet worden géhecht. Het laatste onderhoud, dat beide staatslieden vóór de bijeenkomst van Zaterdag 'en Zondag J.l. te Venetië hadden, vond den 18en Augustus te Rome plaats, eenige dagen voor de sluiting var. het non-agressiepact tusschen Duitschland en Rusland en de daarop volgende Italiaansche verklaring van non-belligerentie. In de eerste helft van Augustus was de Hongaarsche minis ter van Buitenlandsche Zaken bijzonder actief. Hij confereerde met Von Ribbentrop te Salz burg, hij voerde besprekingen met Dr. Frick den Duitschen Rijksminister van Binnenland sche Zaken, hij bracht een bezoek aan Hitlei te Berchtesgaden, vloog vandaar met een door de Duitsche regeering* te zijner beschikking gesteld vliegtuig naar Mussolini en keerde den volgenden dag terug naar Graz en dit alles ge schiedde juist in de dagen, dat Von Ribbentrop met Ciano de later zoo belangrijk gebleken be sprekingen te Salzburg voerde, waarbij zooals de Italiaansche minister in zijn opzienbarende rede van 16 December in de Kamer mededeelde, zich eenige „meeningsverschillen" voordeden over de interpretatie van het militaire pact tus schen Berlijn en Rome, welke tot Italië's niet- deelneming aan den oorlog geleid hebben. Dat ook thans zeer belangrijke kwesties ter sprake zijn gekomen, blijkt wel uit het feit, dat Graaf Csaky onmiddellijk naar Boedapest is terugge keerd in plaats, zooals hij zich nog Vrijdagavond had voorgesteld, een heerlijke vacantie aan de Ligurische riviera te nemen. Er heerscht op het oogenblik een buitenge wone spanning op den Balkan. Omtrent de reden hiervan tast men in het duister. Natuur lijk bestaat er een ernstige dreiging van Sovjet- Russische zijde, maar het Roode leger heeft toch momenteel wel zijn handen zóó vol in Fin land, dat het moeilijk denkbaar is, dat het te gelijkertijd een aanval op den Balkan zal wa gen. Of voelt Stalin zich sterk genoeg op twee fronten oorlog te voeren en is het zijn eenige doel een chaos te scheppen, waarin oorlogvoe renden en neutralen verstrikt raken en waaruit tenslotte het communisme met winst te voor schijn zou komen? Er moet toch wel eenige reden zijn, dat het heele Nabije Oosten onde* leiding van Engeland, Frankrijk en Turkije ge mobiliseerd wordt; dat juist in deze dagen Ko ning Carol een bezoek brengt gan Bessarabië een gebied, dat Rusland terugeischt en in het gezicht van de Sovjet-grens een red? houdt, waarin hij verklaart, dat geen vijand in staat zal zijn een voet op Roemeensch grond gebied te zetten, zoolang Roemenië blijk geeft van zijn huidigen geest van -eendracht. En schreef de „Relazioni Internazionali" nog niet de vorige week, dat Italië niet zal dulden, dat het Roode leger Zuidelijker komt dan de Kar- pathen? Mussolini speelt al jarenlang de rol van be schermer van Hongarije. Hij heeft ook altijd de revisionistische eischen van Boedapest ge steund. De Hongaren hebben zich immers nooit neergelegd bij den vrede van Trianon in Juni 1920, waarbij zij groote deeien van hun land moesten afstaan o.a. Zevenburgen aan Roeme nië. En zoo valt het te begrijpen, dat de be trekkingen tusschen Hongarije en Italië aller hartelijkst zijn- Maar,,poTigarue...yerk.eert op het oogenblik in een weinig benijdenswaardige po sitie mét Slowakije en Rusland op zijn Noord grens. Het voelt den druk van beide landen en daar kan Mussolini weinig aan veranderen. De Hongaren wekken soms den indruk, dat ze van den gecompliceerden toestand op den Balkan gebruik willen maken, om hun natio nale aspiraties te bevredigen, hetgeen zou be- teekenen, dat ze het verloren Zevenburgen met geweld aan Roemenië zouden willen ontnemen. In Augustus zag het er een oogenblik zeer dreigend uit; het „grensincident" dat in onzen tijd vaak als de onmiddellijke aanleiding tot een oorlog dienst moet doen, was er al, maar er gebeurden in diezelfde maand in de landen na bij Hongarije's grenzen zulke vreemde dingen, dat Boedapest spoedig wat voorzicntigèr werd. In October Werden de troepen aan de Hon- gaarsch-Roemeensche grens teruggetrokken, doch in de betrekkingen tusschen beide landen kwam geen verbetering. Zou Hongarije thans weer agressieve plannen koesteren, en moet de Duce het hiervan terug houden? Volgens berichten uit Rome m'oet Ciano den Hongaarschen minister van Buiten landsche Zaken den raad gegeven hebben, een geschikter oogenblik voor de vervulling van de aspiraties af te wachten, omdat de neu traliteit en de staat van niet-oorlogvoerenden van^ de Balkan- en Donaulanden daardoor te loor zou gaan. Rome zou niets liever willen dan dat Hongarije en Roemenië met elkander tot overeenstemming zouden komen', nu beide door Rusland bedreigd worden. Boekarest wil echter van geen concessies weten; het voelt zich zelfs momenteel vrij sterk, nu het zoo juist een nieuw handelsverdrag met Berlijn heeft ge sloten. Duitschland wil Roemenië thans het liefst intact houden, omdat het zijn nood zakelijke grondstoffen, vooral petroleum, uit dit land moet krijgen. En bovendien mag Boekarest nog steeds op Londen en Parijs vertrouwen Graaf Stefan Csaky, de Hongaarsche minister van Buitenlandsche Zaken van wie het destijds een garantie heeft ont vangen. Opvallend is ten slotte, dat er in de Italiaan sche pers herhaaldelijk op gewezen wordt, dat de betrekkingen tusschen Joego-Slavië en Hon garye, dank zij Rome's bemiddeling, den laat sten tijd veel zijn verbeterd. Dit is te interes santer als men weet, dat Hongarije ook nog heel wat grondgebied van Joego-Slavië te vor deren heeft, dat bij Trianon verloren ging. Graaf Csaky is naar Boedapest teruggekeerd om zijn regeering verslag uit te brengen. Hi; fcPJecu aanvankelijk zöö'n haast te hebben, dat piano zelfs, zijn vliegtuig ter beschikking stelde, maar hiervan heeft de Hongaarsche minister toch geen gebruik gemaakt. Er blijkt echter uit dat er te Venetië heel belangrijke kwesties ter sprake zijn gekomen, welke zeer dringend om een oplossing vragen. De Italiaansche Tribuna zal wel gelijk hebben als ze schrijft, dat er gevaren opduiken aan den horizon in het Do- nau- en Balkangebied. DE 5e KLAS begint MAANDAG a.s. a AA AAA 30-003 - 25.000 15.000 1 00.U00 50.000. lO-OOO, SOOO, 2000, 3 1500 1 55 a 1000, 65 6 400, em. Loten verkrijgbaar: l/l a 72, 1/2 a 36, 1(4 6 18, l/5 h 14.40, d 7.20, 1/20 a 3.60. Naar buiten franco na ontvangst 1 postwissel en 5 ct. voor frankeering. - Giro 79244. 'HO van LONDEN, 8 Jan. (Reuter) Officiee, wordt medegedeeld, dat vice-admiraal Usborne is afgetreden als cpperste censor, ten einde een nieuiwe taak van nationaal belang te gaan vervullen, daarvoor hij door zijn ondervinding en dienst bij de marine in het bizonder ge schikt is. Het ministerie van Binnenlandsche Zaken heeft hieraan toegevoegd, dat reeds eenigen tfjd geleden de directeur i-an het censuurbureau wist, dat Usborne wilde aftreden, ten einde zich vrij te maken voor een andere taak. Hem werd evenwel gevraagd zjjli ontslagaan vrage uit te stellen tot hij gemakkelijker kon worden vervangen. De veerdienst DordrechtZwfjndrecht func- tionneert weder normaal. Het Fransche legerbericht van Zondag meldt: „Activiteit van patrouilles op verschillende pun ten van het front. In het begin van den nacht aan beide zijden vrij leVencïge bedry vigheic der artillerie in het gebied ten Oosten van de Blies." Het Fransche legerbericht van Maandag chtcnd luidt: „Kalme nacht. Activiteit van pa trouilles ten Westen van de Vogezen". Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelt mede: „Aan het Westelijk front geen bij zondere gebeurtenissen'. Het luchtwapen netft verkenningsvluchten gemaakt boven Engeland en Frankrijk. Duitsche zeestrijdkrachten hebben een laat sten tijd herhaaldelijk groepen strijdbare Po len, die trachtten van de Oostzeelanden uit het vijandelijke buitenland te bereiken, opgevangen" De laatste verliezenlijst, uitgegeven door de Britsche admiraliteit, bevat de namen van 116 officieren en mine-eren, van wie bekend ié, dat zij dood zijn, en die van elf personen, van wie wordt vermoed, dat zij zijn overleden. Deze lijst, tezamen met de eerder gepubli ceerde lijsten, vermeldt de totale verliezen bij de vloot tot 14 December 1939. Deze verliezen hebben geen betrekking op een bijzonder schip of actie. Het betreft zeven officieren, die gedood zijn, 4 officieren die ver mist zijn en vermoedelijk dood zijn. een die aan bekomen wonden overleden is, drie dooden. twee krijgsgevangenen en crie gewonden en voor wat ae minderen betreft, 58 gesneuvelden drïe aan wonden overledenen, zeven vermisten, van wie men gelooft, dat zij dood zijn, 44 dooden en 103 man, die tijdens den krijgsdienst zijn gewond. BERLIJN, 8 Jan. (D.N.B.) Het opperbevel van de Weermacht maakt bekendIn het grens gebied ten Westen van Merzig werd een vijan delijke patrouille-afdeeling met verlies voor den vijand teruggedreven. Wrijf deze aangename zalf op keel, lorst en rug. Ze voorkomt dat de maag van strek raakt door inwendige medicijnen. Geeftvlugge verlichting, omdat ze de verkoidheid recht- jstrceks bestrijdt. MEDAN, 8 Jan. (Aneta). De assistent van de Deli-Maatschappij, de heer J. A. M. Heer- ken.? Thijssen, schoot Zaterdagavond op de onderneming Payabakong twee volwassen ko ningstijgers binnen het kwartier. De omgeving is hierdoor van een gevaarlijke plaag verlost. BUITENZORG, 8 Jan. (Aneta). De Resi dent van Tapanoeli meldde, dat in den nacht van 1 Jan. tengevolge van een aardverschuiving te Loembanpansoer, Negeri Bakara, drie hui zen zijn vernield, waarbij een jongen van zes jaar is omgekomen. BENKOELEN, 8 Jan. (Aneta). De krater Kaba Kepahiang rookt, hetgeen gepaard gaat met lichte schokken. Naar wij vernemen zal de minister van Sociale Zaken, dr. J. van den Tempel, verge zeld van den heer Meyer de Vries, regeerings- commissaris voor de werkverruiming, Dinsdag ochtend een bezoek brengen aan den dienst voor de jeugdregistratie te Eindhoven en des namiddags aan de centrale werkplaats voor jeugdige werkloozen aan den Orthenschenweg te Den Bosch, teneinde zich op de hoogte te stellen van de werkwijze en de inrichting van de werkplaats en van de bereikte resultaten. In deze werkplaats zijn ongeveer honderd werkloozen te werk gesteld. Zij behoort tot de beste op dit gebied in den lande. 29 Een minuut lang zat het oude opperhoofd zwijgend. Toen richtte hij zich in zijn volle lengte op en deed een stap naar voren. „Vaarwel, Toean," zei hij, terwijl hij een hand uitstak. „We vertrekken voor zonsopgang, ik en mijn dochter en mijn broeder kan er zeker van zijn, dat we alles zullen doen wat we kunnen hoe en wanneer, weet ik niet, maar we zullen een gelegenheid vinden om onzen eed gestand te doen: Tot in den dood, broeder, zelfs tot in den dood, ik en de mijnen, zelfs tot ln den dood." HOOFDSTUK IX Simuk ging haar vader langzaam voor over den heuvel naar het lange huis, dat in het zacht maanlicht lag te peinzen over de dingen die komen zouden. Enkele schrille blafstooten der honden werden spoedig tot zwijgen ge bracht door de welbekende stemmen en onge merkt bereikten ZÜ het kleine gedeelte, dat zij thans hun huis noemden. Zwijgend kroop Pulangga bü den leemen haard, en, ineenge hurkt, ingebakerd in zijn ruimen sarong, keek hij diep in gedachten verzonken naar de vuur- resten. Simuk was eenigen tijd geheel door huiselijke beslommeringen ingenomen, zij waschte zich frisch, liet een pot rijst in het water weeken en nadat ze het vuur weer flink had aangeblazen, liet ze die koken. Met lichte passen stapte ze over den dans vloer, waar op een geweven rottingmat van zwart én witte teekening het oude opperhoofd uit de nu verkreukte dekens op Minandong's roepen te voorschijn was gekropen. Ze haakte een langen smallen bundel van den muur, die geheel in bonte zijde was gewikkeld. Eerbiedig wikkelde ze het omhulsel weg. De satijnhouten scheede en 't ivoren gevest van een kris kwa men te voorschijn. Ze bukte zich heel laag over haar vader heen en zag dat zijn oogen gesloten waren. „Slaap je, vader?" vroeg ze. „Nee kind, ik dacht maar wat na. Maar wat Is er? Ah, Si Gajah!" zei hij, toen hij het blin kende, veerende lemmet in zijn handen om draaide. „Ben jy het? All, ah, wy oudjes zullen dus weer aan het werk trekken, hè. Jij bent nog even blinkend en lenig, terwijl ik verweerd en roestig ben geworden, oude vriend, wy men schen sterven. Myn vader stierf, zyn vader stierf en diens vader, jy leeft, jy sterft nooit, Si Gajah! Maar wat geeft dat allemaal, je past nog even goed in myn hand, als in die goede oude dagen, toen ik beroemd was om myn sner pende sorak en jou suizend uit de scheede trok. Ha, ha! Si Gajah. Nog een keer, dan zul jy wellicht hier op aarde blyven en ik zal dan vertrekken naar den top van den Heiligen Berg, Zaterdag en Zondag werd het ziveren feest gevierd van de H. Landstichting tl de paro chie Meerwijk, welke Driekoninger thans 25 jaar geleden, in 1915, door Z. H. Ee. Mgr. W. v. d. Ven werd gesticht? Tegelijk werd toen Mgr. Vicaris Arn. Suys benoemd tot eersten pastoor, die dus tegelijkertijd zijn 2-jarig pas toraat herdacht. Zaterdag was ht feest voor de parochianen en droeg Mgr. A, Suys in de Cenaculumkerk de plechtige Hoogtis op. Op de daaropvolgende receptie verscheen tal van parochianen, die hun pastoor kwanen geluk- wenschen en als herinnering aan «t jubileum van hun herder een fraai ingeborlen Nieuw Testament ontvingen, met schrifelijke op dracht van den pastoor voor m hetboek. Zon dag was de officieeie viering. Dia morgen droeg Mgr. A. Suys in de Cenaculmkerk een plechtige H. Mis op met assistentie van zyn beide neven Mgr. Frencken uit Bida en M. v. d. Maden, aalmoezenier van en arbeid, eveneens uit het bisdom Breda. Hetparochiaal zangkoor zong de wisselzangen en lerd daar bij geassisteerd door het kerkkoor er Eerw. Zusters van het H. Graf. Tijdens deMis werd door Mgr. Frencken een treffende predikatie gehouden, waarin hij allereerst den jbileeren- den pastoor met zijn parochianen gelkwensch- te en vervolgens schetste hy de beteefenis van 't parochieleven in de maatschappy Vroeger stonden de geloovigen onder het cbecte be leid van den bisschop, later, bij de itbreiding van de kerk, kwamen de parochiesmet hun pastoors tot stand. Spr. schetste bïrin het leven van eenheid, van liefde en vangebed als een machtig middel tot heiligmakin, van de menschen in een geheiligde samenlelng, wel ke ten hemel voert. Na de H. Mis 'erd een plechtig Te Deum gezongen en verlende de pastoor aan alle aanwezigen den puselijken zegen, waartoe de jubileerende pastor vol macht had ontvangen van Z. Em. lardinaal Maglione uit Rome. Na de H. Mis had er in de pastorie -.en druk bezochte receptie plaats, waarin de paioor van vele zijden werd gelukgewenscht met.iijn zil veren feest. Behalve de talryke paichianen werd het felicitatieregister o.a. geteeknd door den Z.Eerw. Fater Dankelman C.s.s.ï, rector van de Nebo, door den Z.Eerw. Pater Jagister Luyckx O.P., van het Albertinum, doo den Z. Eerw. Pater M.Lagro, rector der Matforta- nen van de H. Landstichting, Pater T. Beu kers S.J., Prof. Dr. van Beek, Dr. Huneman van Dekkerswald, Jhr. v. d. Pol, burgmeester van Groesbeek. door Piet Gerrits, dor leden van het hoofdbestuur van de H. Ladstich- ting, notaris van Lonkhuyzen uit /ychen, prof. dr. Tli. Baader, den heer va Dors- machen, verder door kapelaan van de 'steen, namens den Hoogeerw. heer Deken en verder afgevaardigden van verschillende paichieele vereenigingen van den K. R. O., van d N. Y. C. enz. Namens het hoofdbestuur wel hem bij monde van notaris van Lonkhuyai als blijk van erkentelijkheid een feestgave aange boden-in den vorm van't purpereii gé&kd. dat gedragen wordt door den kamerheer vai Z. H. den Paus. tot welke waardigheid. Mgr. i Suys onlangs is verheven. Als feestgave bood e pas toor aan zijn parochie aan den grondslg van een te stichten fonds tot het bouwen ermeu- bileeren van een kleuterschool en voor e ex ploitatie en instandhouding van deze scbol. Tegelijk met het jubileum van de psochie herdacht de heer K. Eggenhuizen zyn zveren jubileum als administrateur der Stiating. Evenals de Vicaris werd ook hij met veelbloe- men bedacht en mocht hij de gelukwer.chen inontvangst nemen van het hoofdbestuv der Stichting, van vele vrienden en van de irec- tie der Spoorwegen uit Utrecht, van deATO enz. Hedenmorgen omstreeks half acht is te Helmond plotseling overleden de hoogee- waarde heer M. P. P. Rath, pastoor vn de. St. Lambertusparochie en deken vél het dekenaat Helmond. Deken Rath werd 20 Juni 1869 te Veghel -e- boren. Na zijn H. Priesterwyding op 27 ï!ei 1893 heeft hij gewerkt aan de opleiding Mn nieuwe priesters. Op 23 Februari 1912 wed hfi benoemd tot pastoor der St. Lambertu- parochie te Helmond. Twee jaar later volgte zyn benoeming tot deken. De overledene was drager van het officiers kruis der Oranje-Nassau-orde. Voorts was hi ;ere-kanunnik van het Bossche Kathedraa Kapittel en voorzitter der Commissie tot Her- lening van den Katechismus Zondagmiddag heeft het Prinseiyk paar ge durende een uur op de Loosdrechtsche plassen schaatsen gereden. waar de stryders van vroeger me reeds wach ten. Dan moet ik goed nieuws van jou aan mijn vader kunnen overbrengen. Hy zal zeker naar je vragen, want jy was steeds zyn trots, de oog appel van zyn bestaan in die heerlijke dagen." De stem van het grijze opperhoofd stierf weg in een gekreun en toen riep hij plotseling uit: „Ik was aan het droomen, Simuk, myn kind, we moeten vertrekken voor de anderen wakker worden en ons komen ondervragen. Kom laat ons nu wat eten en dan optrekken." Simuk legde een versch bananenblad voor hem neer, waar ze een flinke party stoomende ryst opgediend had, met een versiering van zout, gedroogde visch en gekookte junglekruiden. Toen de maaltijd was afgeloopen overhandigde ze hem den halven bast van 'n kokosnoot vol water dat ze tapte uit een der zes voet hooge bam- boeboomen, die in een hoek van het vertrek als voorraadschuur dienst deden. Ze wierp een licht rieten draagmandje over haar schouder en stond reeds gereed om te vertrekken. Geduldig wachtte ze zwygend op haar vader. Nu ze een maal overtuigd was, dat de oude man niet meer aarzelen zou ln het volbrengen van zyn beloofde hulp was alle verzet van daareven in haar ge zonken en toonde ze zich de immer gehoorzame en liefdevolle dochter van een voornaam ge slacht. Langzaam gordde Pulangga Si Gajah rond zyn lendenen. Zijn acht voet hooge speer nam hy van haar plaats tegen den muur. Nog eenmaal wierp hy een langen zwygenden blik over alles wat hij jaren had gekend en nu ver iaten ging. Toen ging hy Simuk voor naar buiten. In het Oosten verkondigde een zwak plekje rose aan den horizon de komst van de zon. De kilte van den vroegen morgen en de mist deden het oude opperhoofd rillen. „Het is koud-, dochter." „Het is zeker koud vader, maar de zon zal spoedig opkomen." „Je had geiyk, dat je zoo dapper tegen den Toean hebt gesproken Simuk, toen ik naliet myn plicht te erkennen. Verstand is koud en vrees is koud, maar moed heeft warmte noodig. Helaas dochter ik ben oud en ik vergat gisteren avond alles. Ik vergat hoe dikwyls ik als man met den dood heb gevoohteri, ik vergat de vreugde van het gevecht, en was jy er niet geweest dochter, dan had ik zelfs myn eed vergeten. Je hebt er heel goed aan gedaan, dat je mij gevolgd bent." „Taman-ku," antwoordde Simuk kortaf. Een lange stilte. Toen vroeg Pulangga met een er eigenaardigen klank in zyn stem: „Dochter vertel me eens, indien myn hart ge weigerd had, indien ik geen moed gevohden zou hebben, indien ik niet vertrokken was, zou Je dan werkelyk alleen zijn gegaan, zooals je den Toean had beloofd? Alleen naar een troep.heet hoofden, die een vrouw niet tellen?" „Zéker, vader." „Dat kan ik niet snappen. Een vrouw is een ouw, waar ook haar wieg heeft gestaan. Had- ik een zoon gekend, dan zou ik gehoopt hebben, dat hy myn plaats had ingenomen in dit avon-' tuur, of tenminste rug aan rug met mij zou hebben gestaan, als het einde gekomen zóu zyh en die honden ons hadden omringd, met hun halfopen snuiten grijnzend van angst en over winning tegelyk, terwyl ze al meer en meer op ons aandrongen. Maar een vrouw.dat is toch heel wat anders?" „Bloed is bloed, vader, of het nu in een zoon of in een dochter stroomt, en u hebt daareven zeer terecht gezegd-, een vrouw is een vrouw, waar ook haar wieg heeft gestaan." „Wat bedoel je daarmee, Simuk?" „Twee dingen, twee verschillende dingen, vader. Zou de dochter van Pulangga den dood vreezen, het gevecht, of angst hebben om haar scherp zinnigheid uit te spelen tegen lagere mannen? Nee, dat is het bloed, de trots vaiï een ryk voorgeslacht." Zij hield plotseling in en Pulangga drong na een oogenblik stilte aan: „En de tweede bedoeling, Simuk, wat is die? Ik kan ze nog niet vatten." „Het valt evenmin gemakkeiyk ze uit te spreken, vader. Gy zult het wellicht «nooit be- grypen." „Je kunt in ieder geval trachten het mij duideiyk te maken. Misschien dat het my toch gelukken zal, er achter te komen." „Nee, vader, ik alleen ken de ware beweeg redenen," antwoordde Simuk en na een pauze ging ze in korte, vlug uitgestooten en telkens onderbroken zinnen verder. Zelf-onderzoek is nooit gemakkelijk en zelfs tegenover haar vader Voelde Simuk zich verlegen worden, toen ze de fynste trillingen van haar innerlijk trachtte op te vangen in de te zware woorden. Wat haar vroeger zoo eenvoudig had geschenen, vertrou wen te schenken aan haar edelen vader en vriend, bleek nu een niet te tillen blok, dat zich tusschen hun harten had geschoven. „Vader, ik ben geen kind meer. Ik weet, ik heb gehoord en ik heb gezien hoe wy vrouwen van het bruine ras verkwanseld-, verkocht wor den. Indien onze ouders koud en wreed genoeg zijn. worden we verruild niet aan den man dien wij beminnen, maar aan den meest biedende. De laatste twee jaren heb ik in voortdurenden angst geleefd, dat een of andere zou komen op dagen om me weg te halen uit mijn rust en geluk naar de schande van het gedwongen koophuwelijk. Met u, vader, voel ik me gelukkig en tevreden ben ik met jouw tegenwoordig heid, jouw bijzijn. Maar een man, een echtge noot uit onzen eigen Salongstam.waar vindt ge in d-eze dagen onder hen nog een geschikte voor de kleindochter van Antak? Ik heb het lot der vrouwen gezien in Bunan en Fort Malcolm. Daar wonen mijn vriendinnen, ook van ons ras, maar van een mindere kaste, die ten huwelijk zijn gegeven aan Chineezen en Dajaks. Zij dienen hen nu als huisvrouwen, zooals het een vrouw naar onze zeden betaamt, en hebben leeren berusten in haar lot. zy weten niet beter. Maar ik kom uit een edeler schoot. Ik ben de telg van een oud-aristocra tisch geslacht. In mij voel ik stroomen, wat de eeuwen door de eersten van ieder volk, van ieder ras heeft bezield/en trots, een gevoel van eigenwaarde. Neen, vader, nooit zal Simuk dulden, dat zy uitgeruild wordt als een stuk vee. .(Wordt vervolgd) •N' 4 8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2