:tiii i: c«. [pureren Jongen s-R roekjes Seven Sisters'-Wa/es De Spaarnestad' KARPETTEN en J.C. HAAN -HAARLEM Haarlem, 8 Jan. Heerlijk warm IJzersterk Voordeligl EFFECTEN - COUPONS LIPS' SAFE-INRICHTING PERZISCHE TAPIJTEN MAANDAG 8 JANUARI 1940 Mr. dr. F. A. Bijvoet I2yz jaar lid van den Haarlem- tchen Raad OU)E MAN PLOTSELING OVERLEDEN V»or de Hoogmis in de St. Liduinakerk ZONDAGMIDDAGCONCERT H. O. V. Inkeer Een week Naar den nieuwen dag" in de parochie van pastoor van Eeden STROOIEN VAN ZAND EN ZOUT Een uitgebreide sortering DE SPECIAALZAAK CiED. OUDE GRACHT 82 TELEFOOA 13870 (2 lijnen) Geloof en Wetenschap Kindermatinee „De Tooverviool" A.R.K.A. GROEP GEMEENTE AMBTENAREN PHAEDRA Racine's meesterwerk in den Stadsschouwburg Onderwijzersspaarbank KUNSTAVOND Ned. R. K. Blindenbond St. Odilia (afdeeling Haarlem) J. a „Algemeen Steun comité 1939" Een circulaire van de Haarlemsche commissie JUBILEUM-LOTERIJ De geestelijke vernieuwing van den mensch BURGERLIJKE STAND F. Laven t Luchtbescherming Haarlem-Zuid 22/35 en 30/50 2.85 15/22 2.45 8/15 1.95 Per 70 K.G 2.70 2.30 1.80 BHAIVDSTOFFENHAXUEL 99 FR. VARKENMARKT 6-10, TEL. 14164-13904 een schitterende sortering tegen sterk verlaagde prijzen Barteljorisstraat 39-41 - Tel. 10250 AGENDA Bioscopen Stadsschouwburg 9 Januari Bioscopen Apotheekdiensten IJspret in het water En de gladheid van den weg MOEDIGE SOLDAAT KRIJGT BELOONING STAD Nog maar twee jaar was de heer Mr. Dr. F. A. Bijvoet in Haarlem als advocaat en pro cureur gevestigd, .toen hij op 11 Juli 1927 tot lid van den Haarlemschen gemeenteraad werd gekozen. Hij was toen nog geen 26 jaar oud. Het feit, dat wijlen zijn vader in. vroeger jaren eveneens deel uitmaakte van den Haarlem schen gemeenteraad en als zoodanig nog steeds in een uitstekende herinnering in Haarlem Voortleefde, was aan zijn candfdaatstelling niet vreemd geweest. A.s. Donderdig 11 Januari zal de heer Bij- Voet zijn 12%-jarig jubileum als lid van den Haarlemschen 3,aad kunnen vieren. Er is, zeker 'oor katholieken, wel reden toe, dft feit even te gedenken, want door zijn werk zaamheid heeft hij de juistheid' van de keuze van cd kiezers in 1927 bewezen. Tal van nut tige adviezen ieeft hij in het belang van de gemeente Haaiem gegeven en de R.K. Staats partij heeft hj op bijzondere wijze aan zich verplicht, doorlat hijgeruimen tijd als leider van de R.K. Raadsfractie is opgetreden. Deze positie was, coordat hij zoo jong was, zeer moeilijk, doet hij heeft het vertrouwen van zijn fractiegeiooten weten te winnen en in tal van redevieringen, waaronder verschillende van breede er diepe structuur, heeft hij de ka tholieke begiiselen belicht en tegen soms hef tige, scherpe en venijnige aanvallen verdedigd'. Tevens was hj voorzitter va.n de gecombineerde rechtsche fraties, die toen in voorvergaderingen de agenda's ier te houden raadsvergaderingen bespraken en op den gang der raadsdebatten grooten invlod uitoefenden. In Septembr van verleden jaar werd hij tot Wethouder vai Haarlem gekozen en hoewel er Verschillende raadsleden buiten de katholieke en sociaal-deiocratische fracties bezwaar maak ten tegen aei politieken bouw van het college Van B. en V., is er noch in, noch buiten den raad', ook raar één enkele stem vernomen, die den hee Bijvoet niet een alleszins voor zijn nieuwe aak berekend man vond. In den korten tijd an zijn wethouderschap heeft hij zich dan oo: reeds als een goed bewindsman doen kenner Het jongeraadslid van 1927 heeft blijkbaar den maarscalkstaf in zijn ransel gehad. En het is zeke: niet te verwachten, dat zijn rol spoedig zal ijn uitgespeeld. Als het leven hem daartoe de elegenheid laat, zal hij stellig nog Sewichtige iensten aan de R.K. Staatspartij kunnen beajzen. o.m. dient hij haar reeds als lid' van der raad van studie en documentatie oer R.K.SJ? Ook buitn den raad laat de heer Bijvoet van zich sreken. Niet alleen als gezien en bekwaam avocaat, maar ook o.m. als voorzit- ter van ht Centrumcomité Koninginnedag, bestuurslid -an de afdeeling Haarlem van den R.K. Vredebond, curator van het gymnasium en ook in ele andere functies. De heer Sjvoet werd' 22 October 1901 te Haar lem gebore. Hij studeerde o.m. te Amsterdam en te Freiurg, Zwitserland, en promoveerde op een aaiige dissertatie over „Directe volks- wetgeving, referendum en volksinitiatiefrecht" wat reedstcn aanwijzing was voor zijn latere Carrière. Hoewel oper geen edel metaal wordt ge noemd, zade heer Bijvoet bij zijn jubileum van a.s. Dondddag niettemin heel wat blijken van vriendscha en waardeering ontvangen. Gisteromorgen, even voordat de Hoogmis om half ien in de St. Liduinakerk aan de Zaa- henstraa zou beginnen, zakte de ongeveer 65- jarige her J. M. B. Roelvink, die in een van de vooree banken had plaatsgenomen, in el kaar. Hij wrd de pastorie binnengedragen, waar hem óor kapelaan van der Beek het H. Oliesel >erd toegediend. Een inmiddels gewaar schuwd! geneesheer, die zeer kort daarna arri veerde, kon slechts den dood constateeren. De her Roelvink was een bekend parochiaan van St Liduina. Reeds geruimen tijd was hij zeer slcht ziende, zoodat hij zich gebrekkig in het verkeer kon begeven. Deoinfonia in F gr. terts van Joh. Seb. Bach, Welk< ook op het laatste ledenconcert het pro- gramna opende, ging ook thans als eerste num mer. Het viel op, dat de stemming der instru- menen dezen middag aanmerkelijk zuiverder Was en dat de, ondanks alles nog voldoende bioélijkheden opleverende hoorntrekjes, nu veel bevedigender klonken. Een en ander ging ook in iet samenspel der strijkers wat minder stroef, Zcxdat we een goede auditie kregen van het aan afvisseling rijke werk van den Leipziger Cantor. als hoofdwerk voor de pauze had Marinus Acam de keuze laten vallen op de Symphonie Ccncertante van Mozart. Dit muziekgenre was vooral in de jaren 1760 tot 1850 zeer geliefd. Het aantal werken was ftinstens zoo groot als de solistenconcerten. Dit concert voor viool en alt-viool in Es-dur, (K.V. •64) is zeer typisch van opzet, en geheel gehou den in den stijl van de werken der jonge Mann- heimer-Parijsche school. Het eerste Tutti is Prachtig met zijn ruischende, aan elkaar ge koppelde motieven, of zooals het eerste Thema, een typisch Mannheimer-thema in dalend ac toord, later herhaalt. De beide solisten zetten samen in een cantabile-inleiding in tertsen (de- timen) in, maar gaan dan spoedig er toe over, korte nieuwe thema's na elkaar te herhalen. Dat zou wel eens vervelend kunnen worden, indien deze thema's door Mozart niet bijzonder aardig gemoduleerd waren. Het orkest begeleidt hier en daar met kleine thematische reminis- tenzen. Het tweede deel, het Andante, is wel het mooiste deel van de symphonie. De wonder mooie, diep ernstige melodie in mineur, wordt eerst door de viool, dan door de alt-viool met een kleine versiering overgenomen. Dan, in Es- öur overgaande, beantwoorden beide instrumen ten elkaar in steeds korter wordende muzikale Zinnen. Het tweede thema staat in c-moll en is een herhaling van het eerste thema in Es. Het diep aangrijpende middendeel wordt ge volgd door een opgewekt en bekoorlijk naspel in Presto-tempo, in Rondo-vorm, waarin de soli imitatorisch en hier en daar zelfs canonisch, eerst twee nieuwe thema's brengen, gevarieerd met het vroolijke tweede thema, terwijl het zege- bewuste hoorn-thema van het eerste deel voor het slot terugkeert. Als geheel een werk rijk ean afwisseling en prachtig van echt Mozarteske melodieën, ongetwijfeld een der schoonste con certen van dezen Weenschen meester. De dames Lida-Varenkamp-Langerveld, viool en Senate Zwaardemaker behaalden er als solisten een groot en welvérdiend succes mee. Haar sa menspel was perfect, en even geacheveerd als de toon van haar fraaie instrumenten nobel en stevig. De voordracht was in de snellere deelen pittig en fiksch, in het ontroerende Andante treffend van warmte en innigheid. Het orkest secondeerde beide solisten uitstekend onder Adam's bezielende leiding, zoodat er een fraai geheel ontstond, dat niet naliet de toehoorders te begeesteren tot lang en drie, viermaal her haald applaus, waarin Marinus Adam met zijn musici welverdiend deelen mocht, 'n Fraaie bloe menhulde werd beiden dames-solisten aangebo den. De Symphonie in D kl. terts van César Franck, le père Angélique, vulde de tweede concerthelft. Aangezien we de interpretatie van dit rijke werk van den Luikschen meester, die in Parijs werkte en stierf, door onze H.O.V. bekend veronderstel len mogen, maken we hier slechts melding van het geestdriftig applaus, waarmee dirigent Adam en de uitvoerenden aan het slot werden beloond voor hun toegewijde en verzorgde prestaties. J. S. Het Woensdag-concert is naar Dinsdag ge bracht en wordt door Marinus Adam geleid, Theo v. d. Pas, de geziene gast bij de H.O.V., zal het pianoconcert van Grieg voordragen en met concertmeester Gijs Beths en den solo- fluittist Joh. Spies de obligaat-partij spelen in het vijfde Brandenburgsch concert van J. S. Bach. De orkest-bijdragen bestaan uit de Sympho nie in Es gr. terts van Mozart en het sympho- nisch gedicht „Le chasseur maudit" van César Frannck. „Inkeer" is het parool van de actie, die in de parochiee van O. L. Vr. van Zeven Smarten en H. Bavo gedurende deze week wordt gevoerd. Deze week van inkeer werd gisterenavond met een Lof geopend, dat werd gecelebreerd door pastoor A. P. van Eeden met assistentie van kapelaan M. H. v. d. Togt en van den spreker van den avond, pater J. Bonsel der Montfortanen. Pater Bonsel behandelde gisterenavond het onderwerp „Zwervers in den nacht", naar aan leiding van den tekst van Isaias „Wachter, hoe ver is de nacht". „De menschheid is vastgeloopen; de weg. dien men heeft ingeslagen, leidde naar de verwar ring. Hoe komt de mensch daaruit? In deze dagen, aldus pater Bonsel. die zijn samengevat in „De week van inkeer" zal den weg- terug worden gewezen, den weg. die voert naar vrede en geluk. De wereld is haar ondergang niet nabij, zooals zwartkijkers voorspellen; in het licht van Gods Openbaring zullen wii aantoo- nen. dat een nieuwe dag aanbreken zal. Gedurende deze week zullen wii onze aan dacht wijden aan de problemen die de mensch heid bezighouden en die door menschenhersens niet kunnen worden opgelost. De mensch weet zijn rustpunt niet meer te vinden, de mensch ziet het doel van zijn leven niet meer. De rust, de volmaakte tevredenheid zal men nooit vin den, geen mensch heeft die ooit gevonden en geen mensch zal die ooit hier op aarde vinden. De rust vindt men in het andere leven; dat andere leven is het einddoel van dit leven. En dat is de wereld vergeten. De wereld wil alles op eigen gelegenheid klaarspelen, zonder God. De mensch verstootte God en daarom werd de wereld een hel. Die heidensohe geest heeft ook zijn invloed doen gelden op onze zielen. Wij moeten het stuur omgooien, wii moeten ons om- keeren, wij moeten ons bekeeren! Wij moeten de waarheid volgen, de waarheid, de lichtende Ster,, die den weg naar Bethlehem wijst. Toen de Drie Koningen de stad Jeruzalem binnenkwa men en zich aan het Hof van Herodes vervoeg den zagen zij de ster niet meer, zij waren op dwaalwegen geraakt. Maa,r toen zij dien weg verlieten kwam de ster weer te voorschijn en zij bereibten Bethlehem. De wereld is ook van den rechten weg afge dwaald; zij ziet de ster der waarheid niet meer. Wij moeten terug! In deze „week van inkeer" zullen wii trach ten te zien, wat er aan ons mankeert, dan zullen wij in de schaduw van den Kruisboom den nieu wen dag tegemoet gaan." Vanavond om 8 uur zaj Pater Bonsel spre ken over ,,De dageraad", Dinsdagavond over „de Morgenster". Woensdagavond over „De Zon van Gerechtigheid". Donderdagavond over „In het zonnelicht der Liefde", Vrij dagavond over „Deuren en vensters open voor den nieuwen dag" en Zaterdagavond over „Omhoog naar de stralende toppen". Volgende week Zondagavond zal Pater Bonsel zijn serie predikaties besluiten met een conferentie over „De eeuwige dag". Te beginnen met Woensdag zullen door een Pater van Driehuis in de kerk conferenties wor den gehouden voor de schooljeugd. Deze kinder- preeken zullen des morgens worden gegeven, ongeveer om 10 uur. Zondagmiddag te pl.m. 4.30 uur heeft de Reinigingsdienst eenige strooimachlnes uitge zonden. Verder in den avond bleek het noodig nog meerdere maatregelen tegen de toenemen de gladheid te nemen. Tot des nachts 2.30 uur zijn de motorwagens voor het zand- en zout- strooien in bedrijf geweest. Ook hedenmorgen was het weder noodig verschillende wegen te bewerken. Gisterenmiddag werd in den Stadsschouwburg, tot in den nok gevuld met vroo'ijk snaterende en van pret gierende jeugdige belangstellenden, opgevoerd het poppenspel „De Tcoverviool", be werkt en gemonteerd door Bert Brugman. De kinderen hebben genctcn. maar ook de ouderen, c'ie aanwezig waren, verdenken wij er ernstig van, dat zij schik-hebben gehad in de „aangrijpende" geschiedenis van den luien boe renknecht Haps, wiens dagelijksche bezigheid hoofdzakelijk bestaat uit eten, drinken en slapen. De avonturen, welke Haps beleeft, als hij met drie centen loon op zak een heele schat! zijn baas verlaat, zijn ook werkelijk het mede- beleven waard: 't zal je gebeuren, dat ie in het gebergte een armen, ouden bedelaar ont meet, die je in ruil voor je „kapitaal", zegge schrjjve drie centen een tooverviool cadeau doet, waarop je maar behoeft te spelen om iedereen te laten dansen! Met zijn viool wist Haps „dik" geld te ver dienen en vanwege zijn reputatie mocht hij selfs voor het hof van hertog Richard komen spelen; bij deze hofscène was een bezoek van Prinses Juliana en Prins Bernhard ingelascht. waarbij aardige effecten bereikt werden; de poppen geleken uitstekend en de stemmen var. enze Prinses en van onzen Prins werden goed geïmiteerd, tot zelfs in het Duitsche accent van den Prins toe Het blijde einde bestond hierin, dat Haps, dank zij zijn toovervioolspel wist te ontsnappen aan den „dood door ophanging" en, een rijke boerenknecht geworden, trouwt met zijn Griet. Na de pauze is er hartelijk gelachen om het leuke niemendalletje van den kunstschilders knecht, die, om aan geld te komen, een dame ging uitschilderen, maar op het doek een ezelskop produceerde. Dat gaf natuurlijk hevige verwikkelingen waarvan vele kleintjes vannacht misschien nog grappig gedroomd hebben. „Geloof en Wetenschap" is er weer volkomen in geslaagd, de jeugd een prettigen middag te verschaffen. De groep gemeente-ambtenaren van de afd Haarlem der A.R.K.A. vergaderde in hotel „De Leeuwerik". Uit het jaarverslag van den secretaris ver namen wij, dat het ledental van de groep thans 131 bedraagt; een vooruitgang van 9 leden. De actie va,n het bestuur, gevoerd tot positiever betering van verscheidene leden, gaf reden tot voldoening. De aftredende bestuursleden, de heeren Renne en Steinhoff werden bij acclamatie her kozen, terwijl in de vertegenwoordiging voor het Georganiseerd Overleg en voor verschei dene dienstcommissies geen wijziging werd ge bracht. De agenda voor de jaarvergadering van de landelijke groep, kwam hierna in bespreking en gaf stof tot verscheidene opmerkingen. Me degedeeld werd. dat de voorzitter en de secre taris de afdeeling Haarlem zullen vertegen woordigen. Bij de rondvraag werd door een der aanwezigen gevraagd, wijziging te brengen in de methode van onderzoek voor positieverbe tering van leden, waarbij de voorzitter toezeg de, deze zaak eerst in de bestuursvergadering te zullen bespreken. De geestelijke adviseur dankte de aanwezigen voor hun goede opkomst en het bestuur voor de prettige samenwerking in het afgeloopen jaar ondervonden. Spr. vroeg bijzondere be langstelling voor diegenen ook onder de ambtenaren die tengevolge van de tijdsom standigheden in moeilijkheden komen te ver- keeren. Als katholieke ambtenaren hebben wij den plicht elkaar te helpen, zooveel dat in ons vermogen is, aldus spr, In enkele punten gaf hij aan, hoe hij denkt deze hulp te kunnen verleenen. Wanneer in het nieuwe jaar naas tenliefde en onderlinge hulpvaardigheid be tracht worden, dan zal het voor allen een goed en gezegend jaar zijn. De voorzitter dankte den spreker voor diens hartelijke toespraak en de aanwezigen voor hun opkomst en geanimeerde besprekingen. Zaterdag 13 Januari zal Het Nederlandsch Tooneel, directeur Cor van der Lugt Melsert, artistieke leiding Cor van der Lugt Melsert, Ai- bert van Dalsum, A. Defresne, in den Stads schouwburg te Haarlem de eerste opvoering voor Haarlem geven van Racine's meesterwerk Phaedra in de vertaling van prof. J. L. Walch. Regie: A. Defresne. Décor en costumes ont worpen door H. Th. Wijdeveld. Medewerkenden: Charlotte Kohier, Corrie Korevaar, Gusta Chrispijn-Mulder. Aline Mar kus, Stine Lerou, Louis van Gasteren, Johan Schmitz, Eduard Palmers. De thans reeds meer dan 50 jaar bestaande hulpspaarbank, opgericht door het Ned. Onder wijzersgenootschap heeft over 1939 3 pet. bijge schreven. De gidsen" van de parochie Overveen hebben zich Zaterdag op het ijs van den Schotersingel uitstekend vermaakt. Foto van talrijke deelneemsters aan dit schaatsen festijn Eenmaal in het jaar houdt de afdeeling Haar lem en omstreken van den zoo sympathieken Bond, welke zich het lot aantrekt der blinden in de Bloemenstad, een feest-avond. Dit ge beurde ook Zondagavond weer in den Stads schouwburg. Als een zeer bijzondere attractie prijkte op het omvangrijke programma het optreden van het vooral ook door de radio welbekende Hofstad's Koorknapen-ensemble, onder leiding van den heer Theo van Elferen. Ofschoon het zegenrijke werk der Blinden- vereeniging op zich zelf reeds den steun en de sympathie verdient van onze stadgenooten, spreekt het toch wel van zelf. dat meerderen deze bijzondere gelegenheid om het bekende Haagsche Matrozenkoor te hooren, niet wilden laten voorbijgaan. En we hebben ze weer gehoord, die frissche. goed geschoolde jongensstemmen heusch niet overgecultiveerd, zeooals men nog kort geleden geliefde te beweren. We hebben ze ge hoord in geestelijke en wereldlijke liedjes, ge varieerd van keuze en dus ook gevarieerde eischen stellend aan voordracht en dictie en aan zangtechniek. Van de Latijnsche motetten spande het vijfstemmige Confitemini Domino van Palestrina wel de kroon, wat de uitvoering betreft. Het werd gezongen vol beheersching, met fraaie, soepele voordracht en uitstekende stembeheersching. Wanneer ook al een enkele maal de lage alten even detoneerden, een diep dalende notenreeks niet altijd zuiver intoneer den, maar dit was toch slechts sporadisch het geval. En wanneer we nog een kleine opmer king zouden willen maken, dan zouden we erop •willen wijzen dat de articulatie niet altijd scherp genoeg is, zoodat van den tekst nogal eens een en ander verloren gaat. Maar moeilijk blijft dit met jongens ongetwijfeld en we zullen den heer Theo van Elferen, die zulke fraaie resul taten met zijn jeugdig ensemble bereikt hier over dan ook niet al te hard vallen. Van de Ne- derlanclsche, ten deele folkloristische liedjes viel de aardige compositie van de 10-jarige stadge- noote der Hofstad-zangertjes, Betty van Rhijn, uitstekend in den smaak, terwijl ook het Bra- bantsche iiedje van den Boei* die uit Zwitserland kwam, geestig-gereserveerd nuchter als 't werd gezongen, uitbundig en welverdiend succes ver wierf. De voorzitter van den Blindenbond. de heer Louman, dankte leider en jongens zeker uit al ler naam en we mogen met hem hopen dat de Haagsche zangertjes volgend jaar weer voor de blinden zullen concerteeren, wanneer ze dan al thans niet op „internationale" tournée zijn! Het optreden voor de eerste maal in een groote zaal in een groote stad van den blin den pianLst Antoon van Rooy, heeft ons bijzon der getroffen. Afgezien van de eigenaardighe den, die het spel van iederen blinde steeds zul len blijven kenmerken, en waarbij vooral een iets geringere souplesse in de voordracht onver mijdelijk schijnt, kunnen we den heer de Rooy gelukwenschen met het prachtige resultaat door hem, met zeker dubbel inspannende studie be reikt. Het is een recital geworden, dat uit stekend de technische kwaliteiten, maar ook de muzikalé spelopvatting van dezen pianist heeft doen uitkomen. Want van Beethoven, over Cho pin, Schumann en Grieg naar Debussy en Rach maninoff. van welken laatste hij het lang niet gemakkelijke Polichinelle speelde, is een heele weg. De Polonaise op. 40 van Chopin bekoorde ons persoonlijk het meeste door de sterke ex pressie en in de Nocturne zoowel als in het Adagio van Beethoven's 13e Sonate gaf de heer van Rooy zeer gevoelig, kleurig spel te genieten. Zijn succes was dan ook welverdiend en hij kan zich zeker, zooals de heer Louman opmerkte, elders doen hooren met alle kans op succes. De blinden-film in 3 acten van Jan Hin, „Het licht inwendig" bewees opnieuw, welk een prach tige documentaire kwaliteiten deze rolprent be zit, en terecht was een daverend applaus aan het einde de belooning voor het vertoonde. We mogen hopen dat de aansporing welke Rector van Zon tot de vrij talrijke bezoekers richtte, later hier en daar handig door voor zitter Loumans nog eens onderstreept, gewil lige ooren moge hebben gevonden. Het sympa thieke en verdienstelijke )*erk voor de Blinden verdient zulks ongetwijfeld. Vermoedelijk zal uw aandacht gevallen zijn op het dezer dagen opgericht „Algemeen Steun comité 1939", waarvan H. K. H. Prinses Ju liana eere-presidente is en de voorzitter de oud-minister Mr. J. B. Kan, lid van den Raad van State. Dit Comité is ingesteld teneinde in één cen traal orgaan te belichamen de behartiging van de in deze zorgvolle dagen zoo bij uitstek ge wichtige ondersteuning van de talloozen, die bijstand behoeven. In hoofdzaak zal ingescha keld blijven de werkzaamheid, tot dusver ver richt door de Koninklijke Nationale Vereeni- ging tot Steun aan Miliciens en het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft allen burgemeesters verzocht het initiatief te nemen tot het houden van een plaatselijke in zameling en het welslagen van deze collecte met alle middelen te bevorderen. De Regeering heeft het oprichten van plaat selijke afdeelingen overbodig geacht, doch al leen aangespoord tot het houden van 'n plaat selijke inzameling. In verband hiermede nu heeft de burge meester van Haarlem ondergeteekenden uit genoodigd, omtrent het houden van zoodanige inzameling overleg te plegen en deze met kracht te bevorderen. De Commissie is te rade geworden, dat het gestelde doel, het verkrijgen van bijdragen van alle lagen der bevolking, allereerst moet wor den nagestreefd door een straatcollecte te houden. Bereids is besloten deze te doen plaats hebben op 20 Januari a.s. Daarnaast meende de Commissie hen, die voor dit bij uit stek nationale doel een ruimer bedrag willen beschikbaar stellen, dan in collecte-bussen pleegt gestort te worden, daartoe langs ande ren weg in de gelegenheid te stellen en het is daarom, dat wij u komen mededeelen, dat de penningmeester onzer Commissie, de notaris N. J. Hoeflake, Wagenweg 58, gaarne bereid is bijdragen in ontvangst te nemen. Daartoe zij storting op zijn postgironummer 14489 vriende lijk aanbevolen. De Commissie voornoemd: Mr. J. N. J. E. Heerkens Thyssen, voorz. Mr. P. E. Barbas, secretaris. N. J. Hoeflake, penningmeester, Wa genweg 58. Giro No. 14489. Mr. A. Bruch. Mr. L. G. van Dam Mr. F. A. Davidson. Ir. F. C. Duf our. Mevr. A. J. Gerritsz-Schagen. J. P. de Josselin de Jong. Jhr. Mr. E. J. Strick van Linschoten. J. J. Swens. Jhr. F. Teding van Berkhout. Mr. Dr. W. P. Vis. E. van der Wall. D. J. A. Westerveld. G. H. Weustink. De jubileum-loterij, georganiseerd bij het gou den jubileum van den Kath. Volksbond ten bate van het plaatselijk comité van Herwonnen Le venskracht" en het comité „Winterhulp" heeft nog steeds een groot aantal loten in voorraad, wat voor het bestuur aanleiding is geworden de trekking uit te stellen tot 1 Mei as. Mogen wij nog 'n aansporing geven, dat de loten, welke nog in voorraad zijn. spoedig verkocht zullen zijn, opdat op 1 Mei de trekking door gang kan vinden? Er zijn bijzonder mooie prijzen aan deze loterij verbonden en men steunt daarmede een sympa thiek doel. De loten kosten slechts 10 cent. De loten zijn verkrijgbaar in het gebouw1 St. Bavo en bij de bestuursleden van Herwonnen Levenskracht en comité Winterhulp. Over bovenstaand onderwerp spreekt Donder dag 11 Jan. de Hoogeerw. heer Plebaan Filbry in het gebouw St. Bavo des avonds acht uur. De toegang is geheel gratis voor alle katho lieken van Haarlem Ook dames zijr. welkom. Deze ontwikkelingsavond gaat uit van de commissie voor arbeidersontwikkeling. Geboren: 5 Jan.: S. SlurinkKoelma z.; A. BesseDekker z.; A. F. OvertoomDonsen d.; M. G. W. BindelsKorremans z.; 6 Jan.: C. C. van Puyfelikter Metz z.; M. BosmaWijnands z.; J. W. C. MeijerDisco z.; M. A. OlkIsel- horst z.; 7 Jan.: M. HartEberl d.; G. M. Pot Lagerweij z.; Ch. W. GeerlingsFlorie z.; E. J. M. HoekVisse d. Overleden: 5 Jan.: A. LimbachAshoff 72 j., Parklaan; F. Laven 59 j„ Vrouwehekstraat; 6 Jan.: B. T. 14 j., d. van K. Elzinga, Fr. Varkens- markt; Ch. Konijnenburg 81 j., Velserstraat; C. M. 3 j., z. van A. Baars, G. v. Aemstelstraat; H. Boeré 60 j., Leidschevaart; J. S. 9 m„ d. van H. Boerrigter, Zuidpolderstraat; K. van der Horst 48 j., Korte Annastraat; W. J. Alderliesten 82 j„ Schotersingel; J. van Reenen 80 j„ Kruis straat. De heer F. Laven, opzichter van Hout en Plantsoenen, is in den ouderdom van 59 jaar overleden. Sinds 9 November 1919 was de heer Laven te Haarlem in dienst; sedert 1 Maart 1935 was hij opzichter. Hij had Hout en Hertenkamp onder zijn zorgen en leidde de werkzaamheden, die door werkloozen in den Hout werden uitgevoerd. Morgen, om twaalf uur, wordt zijn stoffelijk overschot op de Algemeene Begraafplaats aan de Kleverlaan ter aarde besteld. Voor de leden van de Ned. Ver. voor Lucht bescherming, afd. Haarlem-Zuid, zal de heer Meyerink op 9 Januari, des avonds om 8 uur in het gebouw van den Haarlemschen Kegel bond, een lezing houden over „Redders van drenkelingen i.v.m. verduisteringsvoorschrif ten". Het Vakhoofd, de heer G. T. P. Verschoor, zal den spreker inleiden. DE IDEALE BRANDSTOF Afm. per H.L. is plm. 73 K.G. 99 Gebouw St. Bavo: R. K. Armbestuur. 8 uur; Raskonijn. 8 uur; Haarlem's Zanggenot. 8 u.; Tusschen het Riet, 8 uur; R. K. Bevolkings bureau,- 8 uur. Rembrandt; .Moeder", boven 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „Vier mannen en een gelofte'" en „Kom je ook achter de tralies", toegang boven 18 jaar, 2 en 8.15 uur. Luxor: „Sweethearts", alle leeftijden, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Robert Koch" boven veertien jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: Doorloopend programma. Spaame: „De havik der wildernis", „Het geheim". Maandag 8 Januari, 8.15 uur: abonnement le serie, Het Residentie Tooneel: ,,'n Doctors Dilemma". Dinsdag 9 Januari, 8.30 uur: Leidsch Studen ten Tooneel, „Het Avontuur van Ambrose Apple John", ten bate van O. en O. Donderdag 11 Januari, 8.30 uur: Leidsch Stu denten Tooneel, „Het Avontuur van Ambrose Apple John" (voor O. en O.-militairen). Gebouw St. Bavo: Recollectie 8 uur; Metaal bewerkers 8 uur; Afdr. Graf. Bond 8 uur; Best. Bouwvakbond 8 uur; St. Caecilia 8 uur: Rechts kundig Bureau 8 uur; Com. Winterhulp 8 uur; Gec. Best. Melkhandel 8 uur. Kunsthandel De Bois: Expositie 105 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 10—5 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. H. K. B„ Tempeliersstraat: Lezing A. J. Meye rink 8 uur. Rembrandt: „Moeder", toegang boven 18 j„ 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. „Door het land van Boeddha en Brahma", half twaalf. Cinema: „Vier mannen en een gelofte", „Kom je ook achter de tralies", boven 18 j„ 2, 5 en 8.15 uur. „Sneeuwwitje", half twaalf, alle leef tijden. Luxor: „Sweethearts", alle leeftijden, 2.30, 7 en 9.15 uur. ,De graaf van Monte Christo", alle leeftijden, half twaalf. Frans Hals; „Robert Koch", moven veertien jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: Doorloopend programma. SPaarne: De havik der wildernis en Het Ge heim. De Zondags- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waar genomen door; Duijm en Keur, Keizerstraat 6; Begemann en Sneltjes, Kruisweg 30, Mamix- apotheek, Mamixstraat 65. Steeds geopend zijn: C. E. Schotman. Binnen weg 206208; Elswout-apotheek, Bloemendaal- scheweg 341; Aerdenhout-apotheek. Zandvoort- schelaan, tel. 26772; Heemsteedsche apotheek, Binnenweg 28, tel. 28127; Bloemendaalsche Apotheek, Bloemendaalscheweg 85, telef. 22181. Voor velen zal de eerste blik uit het venster gisterenmorgen een ontgoocheling zijn geweest. Strenge tot matige tot lichte vorst was er voor speld. En het regende. Dat was voor allen, die een ouderwetschen schaatstocht hadden uitge stippeld, een teleurstelling, maar vooral voor de duizenden, die in den loop van den Zaterdag nieuwe schaatsen haddén gekocht. De eenige troost voor dezen is, dat het mischien nog eens gaat vriezen alle goeie dingen in drieën. En kele enthousiasten hebben toch de ijzers onder gebonden. Maar hun aantal was miniem. Een handjevol menschen op de ijsbaan aan de Kle verlaan, enkele tientallen op de vaarten en grachten in onze stad en in de omgeving daar van. En het echte ijsgenot proefden zij niet. Er stond hier en daa-r zelfs drie centimeter water op het ijs, hetgeen vooral de voorzichtigheid ten goede kwam. Iedere val stond gelijk met een nat pakt En de straten, die des morgens nat waren ge weest, werden des middags glad. Een aantal aanrijdingen en ongelukken was hiervan het gevolg. Op de Fontein reed een auto tegen een boom. Ruim een uur later, om vijf uur onge veer, gleed een 19-jarig meisje uit op de Brou- wersbrug. Zij brak haar rechterenkel. Des avonds om half elf reed een 55-jarige dame met haar echtgenoot op de Kousebandbrug. Zii slipte, viel en kreeg een gecompliceerde rechterbeenbreuk. En om even over elven reed een 28-jarige mo torrijder uit Heemstede op den hoek van de Leidschevaart en de Westergracht, waar hij werd aangereden door een personenauto, waar van de bestuurder had willen remmen, maar over de gladde straat doorgleed. De motorrijder brak vermoedelijk zijn kuitbeen. En tenslotte gleed om half 8 in de Byzantiumstraat een voetganger uit. De jongeman brak ziin knie schijf. De natuur was de menschheid niet erg gun stig gezind gisteren. Zaterdagmorgen heeft, zooals wij in ons blad van gisteren meldden, de in Haarlem gelegerde soldaat H. T. Schouten twee kinderen, die in een wak waren geloopcn, op moedige wijze ge red. Hoewel hij zelf door het ijs van de Delft zakte bij zijn reddingspogingen, mocht het hem gelukken het meisje en het jongetje op bet droge te brengen. Hedenmiddag werd hij door overste H. Polis op diens bureau ontvangen en gecomplimen teerd met zijn heldhaftig optreden. En van het bestuur van de IJsclub voor Haarlem en omstreken Schouten reed op de ijsbaan toen hij het hulpgeroep hoorde mocht hij gisterenmiddag na een korte huldiging een gratis abonnement voor het loopende seizoen in ontvangst nemen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5