w; Hulp aan Turkije Luchtverbinding Indië-Philippijnen w de zoon van Finn economische bepalingen Kerkelijk leven DINSDAG 9 JANUARI 1940 Giften voor de geteisterde gebieden dringend noodig Tu: Luchtvaart De postvluchten in INDIË GIFT VAN HET PRINSELIJK ECHTPAAR BELEEDIGING VAN EEN VOLKSGROEP H. F. VAN DER WOLK BEËEDIGING VAN RESERVE OFFICIEREN AMELAND GEÏSOLEERD F. K. J. Heringa overleden Oud-raadsadviseur Econom. Zaken BURGEMEESTER DEN TEX Treedt af als voorzitter der Burgerwacht „AETHER-PIRATEN" VOOR HET HOF HET RIJKSHONINGMERK TEN DOODE OPGESCHREVEN? GIFT VOOR DE SCHATKIST HULDIGING P. KLEIJS Bijzonder belang in oorlogstijd. Het werk van de K.N.I.L.M. Motorrijder rijdt op stilstaanden auto AAN GEVOLGEN OVERLEDEN Boter naar Engeland Antwoord op vragen Kamerlid Algera Tuinbouw en bollenteelt UIT DE STAATSCOURANT Onderscheiding Zuiderzeesteun Artillerie-inrichtingen Water schappen Gezondheidsraad MOEDER PHILOMENA BEGRAVEN A J. DAWSON Men schrijft ons van bevoegde zijde: Naamloos leed, onbeschrijfelijke ellende heb ben de afgeloopen weken over Turkije gebracht. Aardbevingen van ongekende heftigheid, stor men en overstroomingen zonder tal, zaaiden doocj en verderf in een gebied dat zich over meer dan 150.000 vierkante kilometer uitstrekt, ^e bevolking van een gebied, dus ruim vier maal zoo groot als Nederland, waarin steden en ö°rpen met den grond gelijk gemaakt werden, öraagt haar lot met doffe berusting. De slagen Co°r het noodlot toegebracht, de teisteringen zonder tal, die de losgebroken natuurkrachten aangericht hebben, vernielden tienduizenoeii levens, beroofden de overlevenden die niet ^eten waarheen van al hun bezittingen. Het is Overbodig bier een nadere beschrijving van dezen poel van ellende te geven. De internatio nale pers heeft dit zoo rampzalig gebeuren in al zijn trieste en naargeestige werkelijkheid ge schilderd. Eén lichtpunt kan men gelukkig nog bij deze huiveringwekkende catastrophe onderscheiden: öe humaniteit heeft ook hier weer op prachtige ^'iize acte de présence gegeven. Uit talrijke lan den stroomt de hulp naar Turkije. In een tref- mnde spontane opwelling van naastenliefde gorden gelden of giften in natura gezonden of mgezarneld. Ook Nederland wenscht weer blijk te geven *®n zijn traditioneele hulpvaardigheid. Reeds mochten de hier te lande gevestigde diploma tieke en consulaire Turksche instanties menig hhjk van medeleven en sympathie, zoomede toezeggingen tot steun ontvangen. Velen wilden ?elfs een georganiseerde hulpactie niet afwach- ®n en haastten zich hetzij aan het gezantschap m aan de consulaten van Turkije gelden te doen gekomen, waarbij individueele giften van öO.f 100.enz. geen zeldzaamheid waren. Zooals dezer dagen in de dagbladen bericht erd, lag het in de bedoeling een nationaal °mité hier te lande op te richten. Teneinde chter de spontane uitingen van hulpbetoon iet te remmen, is besloten, gezien het spoed- schend karakter van deze hulpactie, een min- aer omslachtigen weg te bewandelen. Zoo kan dan ook thans medegedeeld worden, cat van vorenbedoeld plan is afgezien. Daaren- mgen bestaat voor de Nederlandsche philan- opie gelegenheid giften voor de geteisterde «cbleden te storten op een voor dit doel bij de v. Hollandsche Bank-Unie, Heerengracht 438, ^msterdarn-C. (Postgiro 42650) geopende reke- 'mg, onder vermelding „Hulp aan Turkije", et gezantschap van Turkije zal voor doorzen- g der stortingen aan de betrokken Turksche ^stanties zorg dragen. bestaat ook groote behoefte aan kleeding, kking, geneesmiddelen enz. Dergelijke giften J" hatura kunnen rechtstreeks aan het Kizil ay jmrkezl (centrale van het „Croissant Rouge" de r(ïuie) te Istanbul worden gezonden. AMSTERDAM, 8 Jan. Op de uitreis be ukten de „Oehoe" met gezagvoerder Viruly rfndoeng en de „Emoe" met gezagvoerder £chot Calcutta. Dit vliegtuig wordt 10 Januari Batavia verwacht. Op de thuisreis landden de „Buizerd" met gezagvoerder van Veenendaal té Medan en dé •.Gier" met gezagvoerder Smirnof te Alexan- •e- Deze machines worden resp. 13 en 9 Ja- hari te Napels verwacht. De minister van Koloniën heeft aan de Tweede Kamer doen toekomen een nota over de tot 1 December 1939 genomen bui tengewone maatregelen op economisch ge bied in Nederlandsch-Indië, alsmede een stuk, getiteld „Aanteekeningen over den eco- homischen toestand van de bevolking van Nederlandsch-Indië in 1939". Aan deze nota ontleenen wij het volgende: De voortdurende verscherping van den inter nationalen toestand in Europa, welke begin €Ptember 1939 leidde tot het uitbreken van eh oorlog, gaf ook in Nederlandsch-Indië aan ging tot het treffen en voorbereiden van bui tgewone maatregelen op economisch gebied. Hierdoor bleek het mogelijk op korten termijn J® geraken tot een stelsel van regelingen, in Pofdzaak betrekking hebbende op de voedsel- v °düctie en voedselaanvoeren, den in- en Uit- ^er en de scheepvaart, de industrie en het t.hrienlandsche prijsniveau, waardoor de versto ng van het economisch leven door den oorlog Europa tot de kleinst mogelijke afmetingen leef beperkt *n de eerste plaats was hiertoe noodig de ^Ivaardiging van een aantal maatregelen van ^'tgevenden aard, waarbij mede door een 'htengewone zitting van den Volksraad in aan- Uiting op de normale zittingsperiode de ^aUwe samenwerking tusschen regeering en °lksraad een zeer snelle behandeling mogelijk "laakte. De uitvoering van de regelingen, waarbij ih meeste gevallen de organen van het departe- ent van Economische Zaken waren ingescha- werd zeer vergemakkelijkt door de groote edewerking van de besturen van provincies k locale ressorten, de hoofden van gewestelijk estuur en de plaatselijke bestuursambtenaren, j.smede van het bedrijfsleven en de organisa- e® van producenten en handelaren, s De veel verbeterde en versnelde binnenland de communicatiemiddelen (radio, vliegtuig) droegen zeer bü tot een goede doorwerking van alle getroffen maatregelen door den geheelen archipel. Bijzondere vermelding verdient in dit opzicht het gebruik van marinevliegtuigen, waar bijzonder snelle verbinding met plaatsen in de buitengewesten noodig was. De medewerking van alle bevolkingsgroepen uit alle deelen van Nederlandsch-Indië en uit ieder onderdeel van het bedrijfsleven was bij zonder groot. De handhaving van het groote aantal regelingen en de doorvoering der ge troffen voorzieningen werden daardoor zeer be vorderd. Gevallen van hamsteren en prijsop drijving bleven beperkt; het publiek bewaarde een groote kalmte; overtreding der prijsbewa- kingsmaatregelen werd streng gestraft. Het bank- en kredietwezen en de beurs ble ven ongestoord functionneeren, terwijl in het algemeen het economisch leven zoowel op het gebied van productie als van distributie vrij normaal voortgang had. Door de talrijke buitengewone economische maatregelen deed zich de urgentie van een meer directe voorlichting van pers en publiek sterker gevoelen. Daartoe werd voorshands een assis tent-resident ter beschikking van den directeur van Economische Zaken voor dit werk vrijge maakt. waarbij voor het contact met de Malei- sche pers een reeds op het departement op dit terrein werkzaam ambtenaar werd ingeschakeld. Hunne Koninklijke Hoogheden Prinses Ju liana en Prins Bernhard hebben het bestuur van de Koninklijke Nationale Zangschool een gift doen toekomen voor het liefdadigheids concert voor het Nederlandsche Roode Kruis, welk concert de Koninklijke Nationale Zang school geeft op Woensdag 24 Januari in het gebouw Diligentia te Den Haag. De Hocge Raad heeft behandeld het cassa tieberoep van M. M. te Utrecht, redacteur van „Volk en Vaderland", die door het gerechtshof te Den Haag is veroordeeld tot een geldboete van ƒ25.wegens het zich in het openbaar bij geschrift opzettelijk in beleedigenden vorm uitlaten over een ten deele tot de bevolking behoor ende groep van personen. In deze zaak heeft mr. van Vessem, die als verdediger van M. optrad, eenige cassatiemid delen toegelicht. Hij haalde verschillende uitlatingen van vooraanstaande personen aan, onder wie ook Joden, die het woord parasiet gebruiken, doch volgens pleiter geenszins in beleedigenden zin. Ten slotte betoogde hij, dat bij den redac teur elke opzet tot beleediging heeft ontbroken De conclusie van het O. M. werd bepaald op 52 Januari. Te Rotterdam overleed dezer dagen de heer H. F. van der Wolk. In 1907 volgde wijlen de heer Van der Wolk zijn vader op als directeur van de Rutten's Bier brouwerij „de Zwarte Ruiter" N. V., waardoor hfj reeds op 30-jarigen leeftijd aan het hoofd van een in ons land zeer bekend grootbedrijf kwam te staan. In 1923 nam de heer Van der WOlk het ini tiatief tot het stichten van Lunchrooms met populaire prijzen. De eerste zaak werd geopend onder den naam Heck's Lunchroom. De naam Heck's was ontleend aan de firma A. J. van Heck Co., toentertijd een nevenbedrijf Oer Mij. Na het succes der eerste lunchroom volgden in snelle opvolging andere. In 1933 nam de heer Van der Wolk het ini tiatief tot het stichten van Cafetaria's. In het vorige jaar werd een dochteronderne ming gesticht, de N.V. Harrison's Expl. Mi)., die in het voormalige Hotel „Victoria" in Den Haag, onder den naam De Bok Harrison's een Hotel, gecombineerd met Cafetaria en Bras serie, in exploitatie bracht. Het aantal personen in dienst der Maat schappij, waarvan zijn zoon F. W. van der Wolk sedert 1939 mede-directeur is, en de met haar samenwerkende en gecontroleerde bedrij ven, bedroeg eind 1939 ca. 2000 personen. Onder groote belangstelling werd het stof felijk overschot ten grave gedragen op de R.K begraafplaats Crooswijk te Rotterdam. Op het terrein van de afdeeling 's-Graven- hage van het vrijwillig landstormkorps lucht- afweerdienst aan den Tp.pijtweg heeft Maan dagmiddag een eenvoudige plechtigheid plaats gehad, waarbij ongeveer honderdtwintig vrij willigers werden toegevoegd aan die afdeeling en drie bij dat korps benoemde reserve-offi cieren voor speciale diensten werden beëedigd De postboot „Lauwerzee", die Zaterdag met vijftien passagiers en de post van Vrijdag op weg van Holwerd naar Nes in het ijs was vastgeloopen, doch gisteren Nes wist te berei ken, kon Maandag door den lagen waterstand en den ijsgang de wadden niet bevaren. Ame land zit derhalve sedert enkele dagen zonder post. Aangezien de vorst thans met krachtigen wind gepaard gaat, zal het met de verbinding over zee voorloopig wel gedaan zijn. Vooral voor de militaire verlofgangers en de zeelieden is deze toestand hoogst onprettig. De eiland bewoners hebben hun hoop thans gevestigd op de K.L.M., die de Amelanders uit hun isole ment zou kunnen verlossen. In 67-jarigen ouderdom is te 's-Gravenhage overleden de heer F. K. J. Heringa, oud-raads adviseur van het Departement van Economische Zaken. De heer Heringa werd 12 December 1872 te Losser geboren. Hij werd opgeleid als marine officier en was van 1893 tot 1900 als zoodanig aan de Koninklijke Marine verbonden. In 1900 verkreeg hij eervol ontslag, uit den zeedienst en aanvaardde een positie in de suikercultuur in Ned.-Indië vanwaar hij als administrateur eener suikerfabriek in 1911 repatrieerde. Hier te lande was de heer Heringa voor verschillende onder nemingen werkzaam. In 1913 werd hij naar Zuid- Amerika uitgezonden en in 1918 was hij weder hier te lande om zijn socialen arbeid in den oor logstijd voort te zetten als directeur van een Rijksbureau. De uitbreiding van het crisis-werk door concentratie leidde er toe, dat hij in 1921 met den rang van administrateur werd benoemd tot chef van de afdeeling Handel en Nijverheid van het toenmalige Departement van Arbeid, Handel ,en Nijverheid, welke functie hij tot 1932 bleef vervullen. Verder was de thans ontslapene regeeringscommissaris bij binnen- en buiten- landsche maatschappijen en instellingen. In 1932 werd hij benoemd tot raadsadviseur aan het De partement van Economische Zaken. De heer Heringa was verder voorzitter van den raad van beheer der stichting Economisch Insti tuut voor den Middenstand. Hij was ridder in de Orde van den Nederland- schen Leeuw. De ter aardebestelling zal Woensdag as. op Oud Eik en Duinen geschieden des namiddags te twee uur. Jhr. Mr. C. J. A. den Tex zal aftreden als voorzitter der Nederlandsche Vereeniging van Burgerwachten met ingang van 1 Februari. Voorzitters der Nederlandsche Vereeniging van Burgerwachten moeten om de vier jaar aftreden. De burgemeester van Bloemendaal zou na deze vierjarige periode ongetwijfeld herkozen zijn, ware het niet, dat zijn ambts bezigheden hem als burgemeester dusdanig in beslag nemen, dat hij geen nieuwe candida- tuur kan aanvaarden. De Nederlandsche Vereeniging van Burger wachten heeft aan dezen voorzitter veel te danken en men zal dit Bericht dan ook met leedwezen vernemen. In den nacht van 10 op 11 Mei 1939 deed de Rotterdamsche politie een Inval in een huis aan de van Vlooswijkstraat aldaar, waar zij een complete geheime zendinrichting ontdekte en in beslag nam. De drie mannen, die het apparaat bedienden werden gearresteerd en door de Rotterdamsche Rechtbank wegens overtreding van de post- en telegraafwet veroordeeld tot een maand gevan genisstraf ieder. Maandag stonden zij in hooger beroep voor het Haagsche gerechtshof terecht. S. en H. bleven bij hun ontkenningen, doch dit vond geen gunstig onthaal bfj den advocaat- generaal, mr. J. U. Polman, die verzwaring van dé straf tot drie maanden gevangenisstraf te gen beiden eischte. De verdediger, mr. G. C. A. Oskam vond een maand, dus zeker drie maanden gevangenis- Straf te zwaar. Tegen den derden verdachte werd bevestiging van ce opgelegde straf (een maand gevangenis straf) geëischt. Uitspraak 22 Januari. Naar vernomen wordt, zou binnen korten tijd het Rijkskwaliteitsmerk op inlandschen honing gedoemd zijn te verdwijnen. Naar bekend is, heeft ons land met het oog op de bestuiving van vruchtboomen thans een groot, tekort aan bijenvolken. Geen wonder dus, dat getracht wordt nog te redden wat mogelijk is. Ten behoeve van 's Rijks schatkist heeft de minister van Financiën een gift van 1000. ontvangen. In hotel Centraal te Den Haag is Maandag het 25-jarig jubileum van den heer P. Kleijs als voorz. van den R.K. Fabrieksarbeidersbond ge vierd, nadat des morgens in de kerk van den H. Gerardus Majella een plechtige H. Mis met as sistentie Was opgedragen. Bü de middagbijeenkomst waren o.m. aanwe zig het Dagelij ksch Bestuur van het Katholiek Werkliedenverbond, voorts de besturen van de vijf diocesane Bonden, de bestuurders van vrij wel alle R. K. vakorganisaties in Nederland, van de christelijke en de neutrale fabrieksarbeiders bonden. Voorts zagen wij ook vertegenwoordigers van de Alg. R. K. Werkgeversvereeniging en van de Algemeene Werkgeversvereeniging. Namens Centraal Beheer was aanwezig Mr. Hagen en namens de Algemeene Bedrijfs Ziek teverzekering de heer Posthumus. Ook verschil lende directies van fabrieken hadden een afge vaardigde naar deze bijeenkomst afgevaardigd, zoodat in het geheel ongeveer 200 personen bij een waren. Velen van hen maakten van de ge legenheid gebruik den jubilaris toe te spreken; deze ontving tegelijk verschillende geschenken. Met de huldiging van den jubilaris ging ge paard het afscheid van enkele hoofdbestuursle den, die hun arbeid met pensioen zullen gaan verlaten: het waren de heeren C. Roestenberg, H. Mulder, H. Braam, P. Jacobs, C. Bakker en A. Janssen. Ook zij werden hartelijk toegespro ken in woorden, die van waardeering van hun prestaties getuigden. De Koninklijke Nederlandsch-Indische Luchtvaart Maatschappij, kortweg K. N. I. L. M., is voor Ned.-Indië wat de K. L. M. is voor Nederland. Daarmede is onze Indische Luchtvaart Maatschappij naar ik meen in hoofd lijnen voldoende geschetst. Want welke Ne derlander kent niet het groote en nationale belang van de K. L. M. voor Nederland en de internationale beteekenis, welke dit luchtvaartbedrijf zich in den loop der ja ren heeft verworven? De K. N. I. L. M. exploiteert sinds vele jaren in Ned.-Indië meerdere binnen- en buitenland- sche luchtlijnen. En dat met een jaarlijksche veiligheidsfactor van100 pCt.! Om een globaal beeld van dit luchtnet te ge ven, laten wij hieronder een korte vermelding van de diensten volgen: BataviaFalembangMedan 2 X v.v. per week. BataviaPalembangSingaporeSaigon 1 X v.v. per week. BataviaBandoeng (afhankelijk van moes son) 2 dan wel 3 X v.v. Per werkdag. BataviaSemarang—Soerabaja 8 X v.v. per week. BataviaSoerabajaBaliKoepangPort Darwin (Australië)Cloncurry—Longreach Brisbane—Sydney 1 X v-v- per week. SoerabajaBandjermasinBalikpapan—Tara- kan 2 X v-v- Per week. SoerabajaBali 1 X v.v. per week. SoerabajaMakassar 1 X v.v. per week. Er zijn voorts meerdere lijnen geprojecteerd, welke echter nog niet geëxploiteerd worden. Wij hebben hierbij alle diensten enkelvoudig opgenoemd; 't spreekt vanzelf, dat verschillende plaatsen door combinatie van de vermelde rou tes meervoudig per vliegtuig bereikbaar zijn, terwijl aansluiting op den K. L. M.-dienst naar Holland en op verschillende buitenlandsche luchtvaartmaatschappijen op diverse punten mogelijk is. Misschien zegt deze opsomming u nog niet voldoende. Welnu, dan verzoeken wij degenen, die zich voor onze luchtvaart in Indië interes seeren, de kaart van Ned.-Indië en omgevende landen eens voor zich te nemen, de bovenge noemde luchtlijnen op te zoeken en dan eens op te tellen hoeveel kilometer de K. N. I. L. M. per week aflegt. Wij zijn er van overtuigd, dat men met Ver bazing en nationale trots zal constateeren wat „koloniaal" Nederland ook op dit gebied pres teert. Uit het bovenstaande blijkt, dat de Knilm niet alleen met meerdere binnenlandsche lijnen het luchtruim boven ons enorm eilandenrijk doorkruist, doch tevens haar „vleugels" over meerdere omringende vreemde landen uitstrekt: Singapore in Engelsch Malaka, Saigon in Fransch Indo-China en Port Darwin, Cloncur ry, Longreach, Brisbane en Sydney in Austra lië. De Knilm bezit nog eenige oudere Fokker-vliegtuigen, die tusschendoor op enkele korte binnenlandsche trajecten nog dienst doen. Deze machines worden echter geleidelijk uit de geregelde diensten terug getrokken vanwege hun geringere snelheid en hun minder rustige vliegeigenschappen, wat met de in Indië nogal eens voorko mende remous voor de passagiers het reizen met deze toestellen dikwijls minder aange naam maakt. De meeste lijnen worden thans bevlogen met de nieuwere Douglas-machines (DC 2), zooals de K. L. M. ook op de HollandIndië-lijn ge bruikt en de Lockheed-vliegtuigen, welke laat ste door hun groote snelheid (300 K.M. per uur) en hun rustige ligging voordeelen bieden. Verder bezit de Knilm voor exploratie-, kaar- teerings- en fotodoeleinden nog de Havilland- Dragon en Grumman Amphibie-toestellen. Hiervan is veel gebruik gemaakt voor de explo ratie van Nieuw-Guinea. Onder de hierboven opgesomde luchtlijnen komt ook voor de verbinding SoerabaiaBand jermasin—BalikpapanTarakan, waarvan de laatste twee genoemde plaatsen zeer belang rijke (en daarom zeer goed verdedigde!) olie havens sijn op de Oostkust van Ned. Borneo. Reeds verscheidene malen zijn besprekingen en onderhandelingen gevoerd om te komen tot doortrekking van deze lijn tot Manilla op de Fhilippijnen, welke eilanden tot de Vereenigde Staten van Amerika behooren. Door deze verbinding zou dan in Manilla aansluiting werden verkregen op den „Ciipper"- dienst van de Pan Amerika Airways, waar door een rechtstreeksche en vlugge verbinding zou worden tot stand gebracht tusschen Ned.- Indië en Amerika. Het schijnt echter dat het zeer moeilijk is dienaangaande tot overeenstemming te komen met de desbetreffende Amerikaansche instan ties, want resultaat is tot nu toe nog steeds niet bereikt, ofschoon deze zaak reeds eenige jaren in beschouwing is. Het behoeft wel geen betoog, dat deze vlieg verbinding reeds in normale tijden van groot belang zou zijn. Wij hebben nu onze eigen luchtverbindingen met West-Azië en Europa, de K. L. M.; wij hebben Onze verbinding met Oost-Azië via de bovengenoemde Knilm-lijn BataviaSingaporeSaigon; wij hebben de Knilm-verbinding met Australië. Op al deze Nederlandsche lijnen sluiten, zooals gezegd, op verschillende punten buitenlandsche lijnen aan. Wat echter nog aan dit internationale net ontbreekt is een rechtstreeksche en korte lucht verbinding Ned. IndiëAmerika. En het is juist zoo jammer, dat er nog maar één schakel in ontbreekt, n.l. de doortrekking TarakanMa nilla. In dezen oorlogstijd is het tot stand komen van dit „sluitstuk" echter bovendien nOg van zeer bijzonder belang. Door het uitbreken van den oorlog en de economische belemmeringen, welke daaruit in steeds sterkere mate voortvloeien, is Indië ge noodzaakt geweest zich wat zijn handel, doch vooral wat zijn invoer van alle mogelijke ver- bruiksartikelen, technische materialen en grond stoffen betreft, te heroriënteeren op de omrin- gendp landen Australië, Japan, maar in het bijzonder op Amerika met zijn schier onuit puttelijke mogelijkheden. De aanmerkelijke tijdwinst, door boven bedoelde vliegverbinding voor de post zou kun nen worden verkregen, zt>u momenteel, nu dikwijls snel zaken doen noodzakelijk is, al leen reeds voldoende motief zijn voor het tot stand brengen van de bewuste verbinding en zou ongetwijfel deze lijn rendabel maken. Maar.... er is nog meer! Nog twee belangrijke gezichtspunten pleiten voor het bereiken van een spoedig en gunstig resultaat. In de eerste plaats zou deze verbin ding dienst kunnen doen als „noodverbinding" voor de luchtpost naar Europa voor het geval de K. L. M. onverhoopt haar dienst Holland Indië v.v. door een ongunstige wending in de internationale ,situatie zou moeten staken. Het spreekt vanzelf dat zulk een tweede of reserve verbinding met het Moederland van onschat bare waarde zou zijn. Maar tevens zou daardoor het voordeel ont staan, dat wij de censuur van de belligrenten, althans zOoals de situatie op het oogenblik is, zouden ontgaan. De HollandIndië vliegroute loopt voor een zeer groot gedeelte over En gelsch gebied en dit land oefent censuur uit bp de post. Momenteel geschiedt, dit te Singa pore. Wij laten hier geheel buiten beschouwing af dit in den tbegepasten vorm al dan niet tot het goed recht van de belligerenten behoort. Het behoeft evenwel in ieder geval geen be toog, dat censuur verre van aangenaam is Kunnen wij echter door een route via neu trale landen deze inmenging ontloopen, dan zal dat uiteraard een ieder slechts welkom zijn. Het moge uit het bovenstaande duidelijk zijn dat om al de genoemde beweegredenen een Knilm-verbinding JavaManilla spoedig tot stand zou moeten komen. Naar wij uit Regeeringskringen vernamen moet deze aangelegenheid momenteel dan ook weer in beschouwing zijn genomen, teneinde te trachten de bewuste verbinding binnenkort tot stand te brengen. In de allereerste plaats zijn behalve de Knilm van Regeeringswege hierin betrokken de afdeeling Luchtvaart van het De partement van Verkeer en Waterstaat en te vens het Departement van Economische Zaken. Het ware te wenschen, dat ook particuliere bedrijfs- en handelskringen in dezen openlijk hun medeleven en medewerking met dit stre ven kenbaar maakten, hetgeen voor de Regee ring ongetwijfeld een groote steun zou betee- kenen. Zondag omstreeks zeven uur heeft op den nieuwen snelverkeersweg Den Haag Utrecht, op het pas geopende gedeelte tus schen Bodegraven en Woerden, het eerste ernstige ongeluk plaats gehad. Terwijl de zandauto, welke bezig was met het strooien van zand op het gladde wegdek, ge parkeerd stond, reed in volle vaart een motor rijder met duo-passagier uit Schiebroek en ko mende uit de richting Utrecht, er boven op. Van de drie personen, die achter bij den auto stonden, konden er twee zich in veiligheid stel len door terzijde te springen, doch de derde persoon, de kantonnier Domburg te Waarder, kon niet meer weg komen en werd aangereden en tegen den auto geduwd. De man leed hevige pijnen en is per passeerenden auto naar het R.K. ziekenhuis te Woerden vervoerd. Hij had behalve vleeschwonden ernstige inwendige kneuzingen opgeloopen. De motorrijder had lichte kwetsuren opgeloopen, terwijl de duo passagier er zonder kleerscheuren was afgeko men. Het motorrijwiel werd beschadigd. Ver moedelijk heeft de motorrijder door zijn zeer groote snelheid den auto te laat opgemerkt, niettegenstaande deze twee roode lichten voer de, terwijl de mist en de gladde weg hier even eens wel parten in gehad zullen hebben. De 45-jarige R. C. van Duyn, uit de Jan Eonjestraat te Rotterdam, die Vrijdag J.l. ten gevolge van onvoorzichtig oversteken op den Oudedijk aldaar door een militairen auto werd aangereden, is thans aan de bekomen verwon dingen overleden. Op de vragen van den heer Algera betref fende de extra-toeslagregeling voor den boter- export naar Engeland gedurende het tijdvak van 812 September 1939. met name of het waar is, dat de Nederlandsche Zuivelcentrale slechts mededeeling heeft gedaan aan een be perkt aantal exporteurs en niet aan alle, en dat de regeling slechts voor eerstgenoemde ex porteurs heeft gegolden, heeft de minister van Economische Zaken voor wat het laatste be treft, bevestigend geantwoord. Het betrof hier een uitzonderlijken maatre gel, welke op korten termijn diende te worden getroffen, ten einde een anders te verwachten belangrijke daling van de commissie-noteering voor Nederlandsche boter tegen te gaan. Uit practische overwegingen is derhalve aan een aantal exporteurs, n.l. <Je dertien grootsten, ge legenheid gegeven in het tijdvak van 8 t/m 11 September 1939 boter met een extra toeslag naar Engeland uit te voeren. In de periode, waarvoor de onderhavige toe slagregeling gold, hebben van de niet ingescha kelde exporteurs drie exporteurs eveneens een beperkt quantum boter naar Engeland uitge voerd. De minister heeft besloten ook aan deze exporteurs alsnog een extra-toeslag te doen toekennen. Op de vraag door den heer Wijnkoop aan den minister van Economische Zaken op 7 De cember jl. gesteld, of de minister het daarheen wil leiden, dat aan telers van bloembollen, die ingevolge de door den minister bevolen maat regelen 50 pet. op hun bloembollenvergunning moeten bekrimpen, en zoodoende dus gronden vrij krijgen, op deze vrij gekomen gronden tuinbouwteeltvergunning en vergunning tot het telen van zaaizaad worde •verleend, heeft de minister thans bericht, dat het niet mogelijk is, binnen den gestelden termijn te antwoorden. Het antwoord van den minister ondergaat der halve eenig uitstel. Aan E. J. Jansen, timmerman bij den dienst van openbare wérken der gemeente Zwolle, wo nende aldaar, is de zilveren eere-medaille, ver bonden aan de orde van Oranje-Nassau, toege kend. Aan mr. dr. E. J. Beumer te Utrecht is op verzoek eervol ontslag verleend als lid en voor zitter van de generale commissie, bedoeld in art. 3 der Zuiderzeesteunwet 1925 met dankbetui ging voor de uitnemende diensten, door hem als zoodanig bewezen. Met 1 Januari 1940 is benoemd in vasten dienst bij het staatsbedrijf der Artillerie-inrich tingen tot adjunct-directeur Ch. A. J. F. Gies- berger. Benoemd in de provincie Noord-Holland tot heemraad van het waterschap De dertig ge- maatschappelijke polders op Texel P. Bakker Azn. te Den Burg (Texel). Benoemd in de provincie Noord-Holland; Met 1 Januari 1940 tot hoogheemraad van het hoogheemraadschap Noordhollands Noor derkwartier J. J. Verfaille te Den Helder, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hij zeventig jaar zal zijn geworden. Met 1 Januari 1940 tot hoogheemraad van het hoogheemraadschap Noordhollands Noor derkwartier J. Versteeg Jr. te Monnikendam, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hij zeventig jaar zal zijn geworden. Tot Heemraad van den Zuidpolder bij Edam: A. Plas te Edam. Te rekenen van 1 Januari 1940 is aangewezen als plaatsvervangend voorzitter van den Ge zondheidsraad dr. C. van den Berg, directeur- generaal van de volksgezondheid. ie zijn plicht doet slechts uit j dwang, leeft vergeefs zijn leven lang. In de kapel van het Moederhuis van O. L. Vrouw te Amersfoort had Maandagochtend om 9 uur de plechtige Uitvaart plaats van moeder Philomena, in de wereld mej. J. H. Manders, Algemeen Overste der Zusters van OL. Vrouw. De Requiemmis werd opgedragen door rector Sanders, met assistentie van den zeereerw. heer Tempelman en rector Oosterman. Op een der zijaltaren droeg Mgr. Verhoeven een stille H. Mis op. In het Priesterkoor hadden om. plaats geno men Z. H. Exc. de Aartsbisschop Mgr. dr. J. de Jong, de officiaal van het Aartsbisdom, de hoogeerw. heer F. van de Loo, de president van het Groot-Seminarie, dr. Hartman, deken Sand- kuijl en vele pastoors uit het Aartsbisdom. Na de plechtige H. Mis had de begrafenis plaats op het R.K. kerkhof, waarbij ook alle zusters van het Convent aanwezig waren. De absoute en teraardebestelling werden verricht door rector Sanders, met assistentie van rector Verhaart uit Lage-Vuursche en rector Terpstra uit Bussum. tin DOOR eze vreugde vervulde Jan dusdanig, dat hij te ^Iden aan dacht, om de twee honden ach- jj hem tot grootere krachtsinspanning te prik- 0oeh. Terwijl de geliefde stem van Dick in zijn Vj, h trilde, zou hij die slee, met zijn tragische I; acht, wel alleen hebben kunnen trekken. Nu ka n z«n makkers het makkelijk; want Jan te blij, te opgewonden, om op hen te letten hield de strengen met zijn enorme kracht 0 strak gespannen, als de snaren van een ij-fb- Des avonds was hij te zeer vervuld met t bewaken van zijn meester, om straffen uit Joelen, indien ze die noodig mochten hebben. 1; den eersten avond van hun gezamenlijk i^Meven leende Jim Willis, met het vuur van 'ang verkropte wraakzucht, Dick's geweer jj Sing „eens met die vervloekte wolven afre- 5'irii," zooals hij zich uitdrukte. Dit wapen was V] repeteergeweer en het lukte Jim om met enoordeelkundige handelingen vier der ^.Hitnoedigste wolven te dooden; dit feit ver- ^"fikte en ontmoedigde de andere zoo, dat hun gevallen vrienden zoo spoedig mogelijk verslonden, waarna ze het pad in den steek lie ten en Jim niet meer hinderden. Overdag bepaalde het gesprek tusschen Dick en Jim zich tot misschien een half dozijn korte opmerkingen, die ze elkaar over de slede heen toeriepen. Maar de avonden bij het kampvuur werden verlengd tot ver over het tijdstip, waar op ze reeds in diepe rust geweest zouden zijn, was ieder van hen alleen geweest. In deze uren, terwijl de andere honden meest al geheel in de sneeuw verborgen in hun nesten lagen te slapen, en Jan tusschen het vuur en de sleden lag en naar de mannen, die beiden zijn meester geweest waren, keek leerden Dick Vaughan en Jim Willis elkaar goed kennen en werkelijk waardeeren. Jim werd weldra gewoon aan de akelige war taal van den krankzinnige, (die, vreemd genoeg, heel gezond scheen te zijn en ontzettend veel at) en hij praatte meer en vertrouwelijker met den Engelschen sergeant der K.N.W.B.P., dan hij in langen tijd met iemand anders gesproken had. Natuurlijk hadden ze het er weldra over, wie de eigenaar van Jan was. Dick informeerde naar de omstandigheden, waaronder Jim Jan gekocht had, en hoeveel hij voor hem had be taald. Op die manier vernam hij het verhaal van den onvergetelijken, noodlottigen tocht van Beeching en Harry. Maar Jim was even stil zwijgend als Dick was geweest over zijn zorgen voor den moordlustigen waanzinnige en zijn eigen arbeid als voortrekker van de slede. Maar Dick was slim genoeg 'om zelf zijn ge volgtrekkingen te maken en terwijl hij zijn vingers in het zachte vel onder Jan's ooren liet rusten, vertelde hij den hond, dat hij nooit mocht vergeten, wat hij aan den man, die hem het leven had teruggegeven, verschuldigd was. Dadelijk liet Jim merken, dat er voor hem geen twijfel bestond wie Jan's eigenaar was. Hij vertelde hoe Jock, daar verweg aan de kust der North Pacific, hem Jan's naam genoemd had en, volgens een foto, in de courant, diens identiteit had vastgesteld. Daarna vroeg Dick, hoeveel hij voor Jan betalen moest, daar hij heel duidelijk inzag, dat de ander als wettig eigenaar rechten op den hond had. Jim lachte eventjes. „Neen," zei hij. „Ik ben nog niet zoover, dat ik geld maak van honden, die anderen ontstolen zijn, mijnheer. Maar het is wel degelijk waar, dat ik in zekeren zin voor Jan betaald heb, en behalve zijn rechtmatige eigenaar, is er niemand in Canada, die geld ge noeg heeft den hond van me te koopen. Ik zou hem nooit verkocht hebben. Ook nu verkoop ik hem niet omdat een gedroogde zalm wel kan zien, dat hij al aan u behoort. Maar hoor eens: ik heb geen geweer, en ik ben erg op dat van jou gesteld ik denk, omdat ik er zoo om ver legen was, vóórdat ik je spoor kruiste. Jan is in ieder geval van jou, maar als je mij als aan denken het geweer wilt geven, dan zal ik je er dankbaar voor zijn." „Het spijt me, maar ik kan je mijn geweer niet geven," sprak Dick, „want het is mijn eigendom niet. Het Is een K.N.W.B.P.-geweer. Maar heb een dag of twee geduld, vrind, en zoodra wê in Edmonton dit heerschap kwijt zijn met een hoofdknik in dè richting van den waanzinnige dan gaan jij en ik er op uit om het beste geweer van de stad op te zoeken; en als we het gevonden hebben, laten We er jou naam op graveeren en er onder: „Van Jan, den K.N.W.B.P.-hond, aan zijn redder." Ik weet, dat je van Jan wel een aandenken zult aannemen, jongen." Zoo gebeurde het. Jim wilde niets van koopen of verkoopen van den hond weten, maar in Ed monton, waar hij zijn slee en zijn span ver kocht, vóór hij den trein naar de Westkust nam, kreeg hij als aandenken van Jan, het beste ge weer, dat Dick vinden kon, gegraveerd zooals afgesproken was; en van Dick kreeg hij een portret van zichzelf met Jan samen. Hun afscheid typeerde 't leven in het Noord westen. Elk van hen wist, dat hij den ander vermoedelijk nooit weer zou zien. Toch scheid den ze als twee intieme vrienden; want hun ontmoeting ook zooals dat alleen in het Noordwesten gebeurt was er een geweest, die weldra tot warme vriendschap of tot haat leidt. Dick, die een indruk van groote flinkheid van den ander had gekregen, vertelde hem van de mogelijkheden, die de K.N.W.B.P. als loop baan voor hem zou hebben. „Voor jou," zei Dick, „zou het werk kinder spel zijn; eenvoudig,van het begin tot het eind." Jim Willis had, als de meeste mannen van 't Noorden, een werkelijken eerbied voor de K.N. W.B.P., maar hij glimlachte bij het denkbeeld zich daar zelf bij te voegen. „Maar, waarom niet," vroeg Dick. „Het zou makkelijk werk voor je zijn." „Ja ik geef toe, dat het werk niet het moei lijkste voor me zou wezen," stemde Jim toe. „Maar och, ten eerste ben ik geen Brit, en wat erger is, een week in een kazerne zou ik niet uithouden." „Maar ze zouden verstandig genoeg zijn om je zooveel mogelijk uit te sturen; dat is toch wel wat voor jou." „Ja, het zwerversleven trekt me aan en ik vrees, dat ik in het corps niet meer in mijn element zou zijn." „Waarom?" „Och, dat is moeilijk uit te leggen, Dick". (In het Noorden noemen de mannen elkaar bij den voornaam of „mijnheer"). „Zie je, jij en ik zijn verschillend opgevoed; en wat voor jou heel gewoon zou zijn, zou mij zoo dol als een stier maken. Ik houd van het leven langs de woeste paden. Maar ik ga er op uit, als ik lust heb en blijf thuis, als ik wil. Ik ben arm, maar er is geen millionnair in heel Amerika, die het recht heeft om tegen me te zeggen: „Kom hierheen, of daar heen," en wat meer zegt, die zal er ook nooit zijn, Dick, niet zoolang ik gezond ben en elandsvleesch kan eten. Het is misschien niet de beste opvatting, maar toch ook niet de slechtste; doch in alle geval, Dick, de eenige die ik er op na houd." Dick knikte instemmend. „Ja, je kunt het duidelijk merken. Denk eens aan dat gevalletje met den krankinnige. Zie Je, ik zou dat heertje net zoo vol lood geschoten hebben als maar kon. „Wil je me bijten?", zou ik zeggen. „Goed, mijnheer de gek," zou ik zeggen. „Ik tel u niet meer dan een dollen „husky," en als ik een dollen „husky" zie, dan schiet ik. Dus, „alsjeblieft" zou ik zeggen; en ik zou hem vol schieten. Maar jij ik zie hoe jij er over denkt. Hij is voor jou een soort hei lige plicht en zoo al meer. Ja, ik begrijp het wel alleen ben ik anders, het is niets voor mij, zie je." Jim had gelijk en Dick wist, dat hü gelijk had. Even rein, rechtschapen en eerlijk als de besten van het Noorden, en handig tot in de toppen van zijn vingers; maar niet het soort voor de K.N.W.B.P. Zoo scheidden ze met een stevigen handdruk. Willis keek nog eens ernstig en bewonderend naar Jan en sprak (eenigszins heesch) deze woorden: „Nu, tot ziens, Jan! Het ga je goed. en dat vertrouw ik wel!" Hij raakte de groote hond niet aan bij deze woorden Trouwens, niettegenstaande hun lang durig en vertrouwelijk samenzijn had deze nooit iets van hem ontvangen, dat op een lief- koozing geleek. HOOFDSTUK XXIX Terug naar Regina Lang voordat sergeant Dick Vaughan hij werd altijd bij beide namen genoemd in het hoofdkwartier der K.N.W.B.P. in Regina aan kwam, was daar bericht ontvangen van zijn vreemde, eenzame reis van het Groote Slaven- meer af, van den brutalen moordenaar, de dolle honden, van de moeiten die de sergeant in het naspeuren ondervond, en dat hij door Jan was opgespoord. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 3