Iersche rebellie verijdeld Laatste Nieuws Zoekt gij betrouwbaar Personeel? 1 I Plaats dan een „Omroeper" voor 90.000 gezinnen STAD Belangrijkheid van de Dail-zitting Sinn Fein en I.R.A. Bruine boonen op den bon De erwten weer v.z.v. 19 Januari: vrij! DINSDAG 9 JANUARI 1940 1 GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN UITSLAG DERDE ONTMOE TING ZWEMCOMPETITIE TAFELTENNIS Kindervoeding Zand voor uw huis Kunstkring Heemstede BEVERWIJK KAMER VAN KOOPHANDEL BELANGRIJK INSTITUUT Wat voor onze omgeving werd bereikt De gladde wegen VELSEN KON. NED. HOOGOVENS R.K, Staatspartij en de groep Heeremans In den Dorpentocht Gevonden en verloren voorwerpen IJMUIDEN DE GLADDE WEGEN Voor de soldaten Scheepvaart sterk verminderd f Te kort dreigde De nieuwe Finsche overwinning Hongaarsche pers over V ene tië-bespr eking Doodelijk treinongeluk in Frankrijk AUTO-ONGELUKKEN TE ANNA-PAULOWNA Nog meer slachtoffers van het ijs Verdwaald of verdronken? Minister beleedigd £j s ëiiinifiimiiiniuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHmiHiiiiiiiMiHimiiiimiiiiviiHiiiiiiuiiiiiiiwMiiiiuiiiniinNiiiiia NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT HiiiiiiumiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiirmiiiiitifmiitii^ Inlichtingen aan het Bureau van Politie Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Boor kuiken; Elferink, Frans Halsstraat 11 Bankbiljet: Kernekamp, Voorduinstraat 4 1 paar heerenhandschoenen; v. d. Eykhof, Elzen plein 16 Horloge met ketting; Carton, Aster straat 20 Heerenhandschoen; Elferink, Frans Halsstraat 11 1 paar heerenhandschoenen; Blanket, Lanie Raamstraat 25 Rcod Hockey stick: v. d. Eyckhof, De Ruyterplein 12 Lederen handschoen; v. Kooten, Maasstraat 36 Gele hond: v. Slipriaan, Drappenierstraat 17 Motor kap; Bureau van Politie Smedestraat Overall; Bureau van Politie Smedestraat Overhemd Vissers. Gruttostraat 27 Leeren pet; Smit, Graaf van Wiedstraat 19 Damesportemonnaie mi.; Bos, Pres. Steynstraat 92; Parapluie v. Slooten, Sillemstraat 20: Portemonnaie m.i.; Wemik, Zuiderbuitenspaarne 165 zw. Rijwielplaatje; Ruygrok-v. d. Werve, Oostvest 12 Gouden ring; v. Dijk. Kleine Houtstraat 32 Rijwielplaatje; Leeflang, Pieter Maritzstraat 22 Damesrijwiel; Büster, Jan Steenstraat 38 Rijwielplaatje; v. Rijn, 2e Vooruitgangstraat 7 Rijwielplaatje; de Nieuwe, Amulfstraat 1 Combinatietang; Dek ker, Ged. de 1. Reystraat 101 Actetasch m. boe ken; Politieposthuis Rijksstraatweg: vulpen; Heeren, Reifzstraat 14 Verlofpas op naam; Groot, Jan van Zurenstraat 15 Vulpen; Wan ders, Krelagestraat 12 1 paar wanten; Jansen. Haraenjansweg 86. Door de Heemsteedsche Poloclub werden de wedstrijden georganiseerd ter gelegenheid van de 3e ontmoeting van de zwemcompetitie. Het Sportfondsenfcad was met veei supporters bezet. Allereerst werd begonnen met het nummer 66 meter rugcrawl voor heeren nieuwelingen Dit nummer werd in een 6-tal series verzwom- men. De uitslag werd: 1) A. v. d. Boogaarde, DWR, 51.5 sec. 2) L. ten Berge, DWR, 530 sec. 3) P. Gottmer, VZV, 54 sec. Hierna volgde de 100 meter borstcrawl dames. Hieraan deden niet minder dan 30 zwemsters van 6 verschillende vereenigingen mede De be kende Teuna Burggraaff, die in het afgeloopen seizoen nog het Nederlandsch record over de 800 meter verbeterde en die thans lid is van Nereus, won gemakkelijk. Uitslag: 1) T. Burggraaf, Nereus, 1 m. 14.9 sec. 2) H. v. Koperen, DWR. 1 m. 20.4 sec. 3) M. Kwak. VZV, 1 m. 20.8 sec. Als laatste nummer werd verzwommen de 3 x 66 meter wisselslagestafette heeren nieuwe lingen, in 3 series. Het aantal ploegen bedroeg 11. De laatste serie, waarin Haarlem, DWR er. VZV waren ingedeeld, was DWR de snelste. Onder geweldig enthousiasme wor. DWR De uitslag was: 1) DWR, 2 min. 37.2 sec. 2) Haarlem. 2 min. 37.4 sec. 3) VZV, 2 min. 39 sec. In het voormalig Sanderinstituut aan den Kleinen Houtweg werden Zondag de Haarlem- sche kampioenschappen tafeltennis gespeeld. In de eerste klasse heeren slaagde E. van Abbevé er in als winnaar uit het strijdperk te treden. In de tweede klasse heeren enkelspel werd de heer Zalm winnaar. In de hoogste damesklasse won mej. Barmé. Door ..Kindervoeding" werten in de afgeloo pen week verstrekt 3971 porties warm eten n.l. tn totaa. Rijksstraatweg 839 Weltevredenstraat 961, Zoetestraat 817. Buitenrustlaan 709, Kaar- lemmerliedastraat 535 (vanaf 4 Januari geves tigd Teylerplein), Vcorm. Spaamdam 110. B. en W. van Haarlem herinneren de inwo ners aan de verplichting hun opgelegd bij aitt. 55 en 56 der Algem. Politieverordening om bij gladheid van den openbaren weg voor of langs ce vo le treedte van hun perceelen ter breedte van ten minste twee meter zand, asch ot turf- mo m te strooien. Voorts is het verboden, wanneer het vriest, den openbaren weg te schrobben of daarop wa ter uit te storten. De tweede uitvoering van den Kunstkring Heemstede is op Woensdag 10 Januari, des avonds 3.15 uur in het gebouw van den Nea Protestantenbond aan de Postlaan. Paul Huf zal dien avond declameeren. Gisterenavond heeft de heer H. H. Meyer, lid van de Haarlemsche Kamer van Koopnan- del afdeeling kleinbedrijf en lid van den ge meenteraad van Velsen, voor de leden van den R. K Bakkerspatroonsbond een lezing gehou den over het werk van cte Kamer van Koop handel in het algemeen zoowel als voor onze omgeving en ook in verband met de vesti gingswet. Spr. betoogde in den aanvang van zijn le zing, dat velen nog sceptisch staan tegenover het werk van de Kamer van Koophandel. Vele middenstanders zelfs beschouwen haar als vol ledig overbodig en toch is het werk van cte Kamer van zoo grcote beteekenis voor hen, dat de geringe jaarlyksche contributie van 2.50 goed besteen is. Niettemin groeit het besef, dat een bloeiende industrie en een belangrijke han del voorwaarden zijn voor ons volksbestaan en dus ook voor den middenstand. Er zijn in ons land 36 Kamers van Koop handel. De Haarlemsche Kamer bestrijkt de gemeenten Haarlem, Velsen, Beverwijk, Heems kerk. Bloemendaai, Zandvoort, Hillegom, Ben- nebroek. Lisse. Haarlemmermeer, Aalsmeer en Heemstede. Vrijwel alle landen hebben derge lijke instituten. De eerste Kamer van Koop handel (wanneer men haar ten minste 2100 wil noemen) werd in 1639 te Marseille gesticht. Hoewel in ons land eerst in de jaren 1810—1813 eenige Kamers van Koophandel werden opge richt, beschikte de Amsterdamsche handel reeds in de 17e eeuw over eigen vertegenwoor digers. 3ij de resolutiën van de vroedschap van 14 Nov. en 5 Dec. 17vd werd opgericht „een ccllegie van commercie", dat bestond uit eenige raden van Amsterdam en uit voorname en de „ervarene ccopluiden van allerlei negotie en nering e". De vroedschap achtte een dergelijk college gewenscht „om op de conservatie en de vermeerderinge van de negotie hun ter stad op te letten, mitsgaders van tijd tot tijd te overwegen en bij forma van advies of te be richt te beramen of aan te wijzen de middelen die daartoe dienstig zullen zijn." Aldus kan men het in de historie lezen Hieruit blijkt, dat de grondgedachte, welke aanleiding was voor de oprichting van 'de col leges van commercie, in wezen gelijk is aan die. welke onze kamers van koophandel in het le ven heeft geroepen. Twee eeuwen geleden werd dus net groote belang van een dergelijk insti tuut reeds ingezien. Spr. behandelde hierna uitvoerig de samen stelling en de werkwijze van de kamer, waar voor onlangs nog verkiezingen hebben plaats gehad. Daarby waren in Velsen, waar 1000 stemgerechtigden zijn, slechts 183 ter stembus gekomen. Spr. kon hieruit geen andere con clusie trekken dan dat de middenstanders laksch zijn. Het mag hun toch niet onverschillig zijn, wie deel uitmaken van de kamer. Het mag dan '.vaar zijn, dat de kamer alleen adviezen uit brengt, toch kunnen die adviezen erooten in vloed uitoefenen op de overheidsmaatregelen en het is dus van belang, welke adviezen er uitgebracht worden. Daarin kunnen ook de ka tholieke beginselen tot uitdrukking worden ge bracht. Juist cmdat in de kamer menschen zitten, die speciaal en zeer nauw met handel en in dustrie in verband staan, ligt het <op den weg ook van de gemeenteraden, om adviezen van de kamer in te winnen. In het algemeen moest spr. echter constateeren, dat van deze gele genheid weinig gebruik wordt gemaakt. Er zijn er, die het in strijd met de waardig heid van de gemeente achten doch deze opvat ting is onjuist. Meer samenwerking ware ge wenscht; ten slotte beoogt men hetzelfde doel. Spr. wees hierna op het contact, dat de kamer heeft met andere*K. v. K., ook in andere landen. Van hoeveel beteekenis zulks kan zijn, bewijst een voorbeeld van den Aalsmeerschen bloemen- kweeker, die een wagon bloemen naar Frankrijk had gezonden, welke om een of andere reden werd opgehouden aan de Fransche grens. Voor de kostbare bloemenlading kon zulks natuurlijk fataal worden. Dank zij echter het onmiddellijk overleg met de Kamer van Koophandel te Parijs, kon de wagon binnen enkele uren worden vrij gegeven. Ook in onze eigen omgeving zijn vele voor beelden van de succesvolle activiteit van de Ka mer van Koophandel. In dit verband herinner de spr. aan de actie indertijd voor een langer openstellen van het telefoonkantoor, dat te Vel sen en Beverwijk toen om 9 uur 's avonds ge sloten werd. De asphalteering van de Bree- straat is het werk van de Haarlemsche Kamer van Koophandel geweest, evenals de uitbreiding van het aantal ponten. Thans heeft het tun- nelvraagstuk de volle aandacht van de Kamer. Spr. haalde nog vele andere voorbeelden aan. De werkzaamheid wordt verder geïllustreerd door het aantal inlichtingen, dat aan de Kamer gevraagd wordt. In het afgeloopen jaar werden 31363 inlichtingen verstrekt, dat is 2600 per maand. Een kleine fabriek te Velsen verzocht de Ka mer adressen voor het verkrijgen van vilt. De papierfabrieken konden het vilt niet meer leveren en het fabriekje dreigde door gebrek aan grond stof ten onder te gaan. De Kamer evenwel ver strekte binnen 8 dagen 100 adressen in België en Duitschland waar vilt te krijgen was en de zaak was voor elkaar. Wat de vestigingswet betreft, het Is waar dat deze aan velen moeilijkheden in den weg legt, maar aan den anderen kant mag niet wordën vergeten, dat op het gebied van administratie er bij den middenstand nog veel ontbrak. Ware de vestigingswet er niet geweest, er zouden zich ook in onze omgeving heel wat meer nieuwe zaken gevestigd hebben van heel wat beunhazen. Door de eischen, welke thans gesteld worden, wordt dit, alles ondervangen. Spr. gaf een over zicht van de Kamer, die met de uitvoering van de wet is belast. In 1939 werden 2529 inlichtin gen hierover aan de Kamer gevraagd. Er waren er bij, die aan geen enkelen eisch voldeden en reeds aan het loket moesten worden afgewezen. Er werden door de Kamer 47 aanvragen om ves tigingsvergunning behandeld, waarvan er 40 werden toegestaan en 4 werden afgewezen. Drie aanvragen werden aangehouden voor nader on derzoek. Dat de Kamer ten opzichte van de tijdsom standigheden actief is bewijst ten slotte de in stelling van een commissie, die voor gemobili seerde zakenmenschen groote verloven tracht te verkrijgen. Deze commissie mocht reeds vele successen boeken. Spr. eindigde met den wensch uit te spre ken, dat deze lezing bij de middenstanders meer belangstelling zal hebben gewekt voor deze be langrijke instelling. Ook de Beverwijksche straten vormden gister middag spiegelgladde ijsvlakten, waarop het verkeer zich slechts met groote moeite gaarde en staande ken houden. In c'e Koningstraat gleed een juffrouw, die bij wijze van voorzorg sokken over haar schoe nen had aangetrokken, uit en viel daaibij zoo ongelukkig, dat zij haar rechterbeen brak. Het duurde gerumen tijd voordat eerste hulp aanwezig was. Gedurende dien tijd was het slachtoffer gedwongen in haar oenarde positie op straat blijven zitten. In het afgeloopen jaar blijkt het aantal scheepsladingen piekijzer belangrijk ten ach ter te zijn gebleven bij het jaar daaraan voor afgaande. De export van dit product, dat voor namelijk zijn weg vindt naar de Scandinavi- scheh eilanden daalde van ds 148 scheepsladin gen in 1938 tot 113 in 1939. Ook de maand December gaf een scherpe daling te zien. Slechts een 5-tal scheepsladin gen werd geëxporteerd tegen 20 in de over eenkomstige periode van 1938. De ontwrichting van een deel van het in ternationale bedrijfsleven en de moeilijkheden bij de scheepvaart zijn hieraan niet vreemd. Naar wij vernemen zijn door twee leden van de groep-Heeremans stappen gedaan, om tot samenwerking met de R. K. Raadsfractie te geraken. De secretaris van de R. K. Raads fractie deelde ons mede, dat nog geen enkele beslissing is genomen eh dat deze zaak wellicht in de centrale vergadering zal worden gebracht In den bekenden „Dorpentocht door Noord- Holland" blijken tal van plaatsgenooten te heb ben deelgenomen en velen hebben dezen tocht tot een succesvol einde weten te brengen. On danks den ingevallen dooi bleek het ijs tegen veler verwachting in, op sommige plaatsen nog uitstekend te zijn, hoewel andere stukken daar entegen erg onbetrouwbaar waren geworden waardoor belangrijke stukken moesten worden vermeden. Naar men ons mededeelde, hebben de vol gende plaatsgenooten het eindpunt bereikt H. Smit, A. v. d. Wiele, L. Dekker, K. Meyer C. Verschoor, M. Verbaan, R. Dam, B. Wijker en C. v. d. Plas. Hoofdbureau van politie (Willemsplein) vulpen, bril, mes in schede, heerenrijwiel, ring met sleutels, heerenhandschoen, grijze glacé handschoen, grijze runderhandschoen, grijs groene militaire veldmuts Bureau van politie IJmuiden Oost (Engel- mundusweg)een paar kinderwantjes, twee gordijnrails, diverse handschoenen, een wiel- naafdop, een portemonnaie met inhoud, ©en bril, een belastingmerk. Bureau van politie Velsen Noord (Wijker- straatweg)een kinderwantje, een getuig schrift, een geldstuk, een gouden ring, twee honden, een dolkmes, twee kwitantie-zegels, een heerenrijwiel, een handwarmer, diverse handschoenen. Politie Santpoort (Station*een vulpen, een tabaks- of sigarettenpijpje, diverse handschoe nen. Maandag 15 Januari a.s. zai de Velser Zwem- vereeniging in hotel „Kennemerhof" haar jaar- lijksche ledenvergadering houden. De agenda vermeldt o.m. jaarverslagen, be stuursverkiezing, verkiezing pers- en propagan- da-commissie en verkiezing afgevaardigden voor den Kring Haarlem. Om de jaarvergadering bij de leden te doen inslaan en te animeeren, heeft het bestuur het idee opgevat om na af loop der vergadering een bal te organiseeren. De gladde wegen, veroorzaakt door ijzel, heb ben ook in onze gemeente vele moeilijkheden in den weg gelegd aan het groote verkeer en de weggebruikers. De gladheid nam in den na middag een zooaanigen vorm aan, dat het voor de autobussen onverantwoordelijk was verder te rijden en de meeste bussen hebben hun dien sten moeten staken. Ook vele andere vracht- en besteldienst auto's hebben het vervoer gestaakt. Enkele Deensche auto's met aanhangwagens, die met honderden kistjes visch beladen waren, durf den het niet wagen de Halkade nabij de Julia- nabrug af te rijden met hun vracht en bleven boven aan den weg staan. Naar wij vernamen hebben deze chauffeurs criemaal zooveel tijd noodig gehad om van de Duïtsch-Hollandsche grens naar IJmuiden te komen als normaal het geval was. Het is voor den vischhandel te hopen, dat de ijzel geen stagnatie zal veroor zaken in den aanvoer van Deensche consigna- tie-visch. Ernstigeongevallen zijn, voozoover wii vernamen, gelukkig nog niet voorgekomen. Wel ontstond er bij de Julianabrug een op loopje, toen een chauffeur wilde' remmen en de auto tengevolge van de gladheid van lust wegdek naar het trottoir weggleed, waardoor een 9-jarige jongen werd gegrepen en tegen den grond werd geslingerd en tusschen trot toir en auto beklemd geraakte. Gelukkig ble ken de opgeloopen kneuzingen van lichten aard te zijn. Het aantal fietsers dat met den grond kennis gemaakt heeft is legio. De zand-auto's hebben in de belangrijkste straten der gemeente wel een weinig zand ge strooid, doch dit bleek lang niet voldoende te zijn voor de geheel met ijzel bedekte straten. Aan den radio-oproep aan de inwoners om een cieel van den weg met asch of zand te bedekken werd dcor zeer velen gevolg gegeven. Uit den aard der zaak kan de gemeente in zulk een kort tijdsbestek, ondanks veel materiaal, geen afdoende maatregelen nemen en daarom is ce medewerking der burgerij ten zeerste te waar- deeren. Naar de Ontspanningscommissie medecfeelt, staat er voor onze tijdelijke medeburgers, de soldaten en matrozen, weer een aantal feest avonden op het programma. .Talrijke ar- tisten van naam verleenen hierbij hun mede werking, zoo o.m. het gezelschap van Frits Bouwmeester en Speenhoff. (Berichten opgenomen in een deel van onze vorige oplaag) Het scheepvaartverkeer door onze sluizen blijkt in het afgeloopen jaar vrij sterk te zijn gedaald. Het aantal binnengekomen zeesche pen bedroeg in 1939 3388 tegen 3962 motor- en stoomschepen in het jaar daaraan vooraf gaande. De tonnage daalde van 24.000.000 kub. meter in 1938 tot 20.000.000 kub. meter in 1939. Uit ae statistieken van de scheepvaartbewe ging op het Noordzeekanaal gedurende de maand December blijkt wel, dat dit waterver keer nog steeds zich in dalende lijn beweegt. Alleen de maand December geeft een achter uitgang te zien van bijna 50 pet. aan tonnage. Het aantal zeeschepen daalde van 367 in 1938 tot 150 in December 1939. Wanneer men de eerste verhooren naleest, waarin de beschuldigingen tegen een dozijn Iersche republikeinen, gearresteerd naar aan leiding van den wapenroof in Dublin en den gevangenisopstand te Londonderry, worden geuit en vragen worden gesteld die door de verdachten steeds op stilzwijgen worden „ont haald" dan kan men de bezorgdheid van den Ierschen Dail goed begrijpen. En men vraagt zich af, of er in de Kerstweek inder daad een opstand voorkomen is of dat deze nog moet losbarsten. De ondergrond en ach tergrond van deze revolutionnaire beweging moge hier in een duidelijker licht dan dat der krantenberichten gesteld worden. Direct na de opening van de Dail-zitting be schuldigde de minister van Justitie, Boland, het Iersche Republikeinsche Leger (I. R. A.) ervan, een rebellen-organisatie te zijn, die het geld voor wapenen en zelfs de ontploffings middelen van handlangers in de Vereenigde Staten ontvangt. De minister diende dan ook een spoed-wetsontwerp in, waarbij de Iersche regeering speciale volmachten krijgt en de Be voegdheid over te gaan tot interneering van de leden der genoemde onwettige organisatie. „Voor het waarborgen der openbare veiligheid en voor de verdediging van den staat in oorlogs tijd kunnen we anders geen verantwoordelijk heid op ons nemen", riep de minister uit tot den gespannen luisterenden Dail. Zoowel Ier sche burgers als vreemdelingen zullen nu vol gens de termen van het wetsontwerp kunnen geïnterneerd worden, hetgeen van belang is, daar de rechtbank nog onlangs geïnterneer de leden van de L R. A. heeft vrijgelaten op grond van hun Iersch burgerschap. Minister Boland verklaarde, dat de regee ring in Dublin inlichtingen bezit, welke haar ervan overtuigd hebben, dat zij tegenover een internationale organisatie staat, die voorzien is van veel geld, wapenen en explosieven, en die slechts tot doel heeft, het huidige Eire te doen ineenstorten. Op allerlei wijze kwam het geld daarvoor uit de Vereenigde Staten, zoowel in den vorm van handelscredieten en cheques als In contanten. Een der gearresteerden van den Phoenixpark- overval bleek 7500 dollar in reischèques bij zich te hebben en een ander 1115 dollar in bank biljetten. Bij haar nasporingen heeft de poli tie ook nog wapenen en explosieve stoffen ont dekt, die letterlijk over heel Ierland waren verspreid. De regeering gelooft, dat de rebellen- organisatie niet over zooveel mannen beschikt, als in de bladen van Dublin wordt beweerd, maar zij heeft de zekerheid, dat de leden van de I. R. A. allen terdege zijn geoefend, zoowel in het scherpschieten als in het gebruiken van bommen en zelfs vechtwagens. Met een paar duizend resolute en welgeoefende mannen meende deze organisatie heel Ierland te Kun nen terroriseeren Op de vraag van den leider der arbeiders oppositie, Dinnon, of de regeering ook precies wist, uit welke Amerikaansche bron dat geld komt, antwoordde de minister, dat de regee ring in het bezit is van de vele politie-rapporten en inlichtingen, welke alle verwijzen naar de Gaelic League in de Ver. Staten. Deze Liga telt meer dan een millioen militante leden. Dinnon insinueerde toen, dat de Valera „mis schien wel omstandiger inlichtingen kon ver schaffen", waarop de minister verklaarde, dat deze zeker niet een gewelddadige actie tegen Ulster voorstaat zooals de I. R. A. De bekende Iersche oppositie-leider Cosgrave, politiek tegenstander van de Valera, achtte in terneering in Ierland onpractisch en onredelijk, zoolang er niets anders dan verdenking tegen de geïnterneerden zou bestaan. Hij riep uit: „Deze regeering (van De Valera) wascht de handen niet in onschuld tegenover de Iersche republikeinen! Zij heeft vroeger die rebellen zich laten organiseeren; zij heeft latere orde verstoringen behandeld, alsof het daden van hoogverraad waren en geladen geweren laten ge bruiken, wanneer de politie-gummistok vol doende ware geweest". Hij diende een voorstel in om de behandeling van het regeeringsont- werp te verdagen, totdat een ontwerp van grondwetherziening zou zijn ingediend, zooals beloofd was. Tijdens de debatten kwamen nog berichten bij den Dail binnen van opstootjes in Cork, waar de politie werd verhinderd verdachten aan te houden, terwijl over en weer flink ge schoten werd. Het bericht maakte grooten in druk op de Dailleden, evenals de telegrammen uit Londonderry, waar ongeregeldheden even eens nog voorkwamen. Het te Dublin voorgevallene herinnert sterk aan den opstand der „Sinn Fein", een extremis tische organisatie als de I. R. A. in de Faasch- dagen van 1916. Op Paaschmorgen 1916 drongen Sinn Feiners eveneens het fort van Phoenix-Park te Du blin binnen en overmanden de kleine bezetting, waarvan er velen op Paaschvacantie waren. Ter zelfder tijd was het gerucht van de landing van Sir Roger Casement met een aantal op standige Ieren op de Westkust van Ierland bekend geworden. In de eerste dagen van den oorlog had Sir Roger zich naar Berlijn bege ven, waar hy later uit de daarheen overge brachte Iersche krijgsgevangenen een brigade samenstelde, die naar Eire zou worden overge bracht „om Ierland van Britsche troepen te zuiveren". Slechts 52 man scheepten zich ech ter in, aan boord van het Britsch vrachtschip „Castro", dat door de Duitschers in het begin van den oorlog was buitgemaakt en als een Noorsch schip werd gecamoufleerd. Het schip werd naar de Westkust van Ierland gezonden, waar aan boord van een Duitsche onderzeeboot Sir Roger zyn mannen zou opwachten. Op 16 April voer men de Duitsche Bocht uit en op 20 April landde de vrachtboot op een punt van de Noord-Westelijke kust, op het eilandje Inishtooskert. Maar.... de Duit sche duikboot was er niet! Deze had Sir Roger Casement veel verder aan wal gezet in de baai van Tralco. De Britsche Intelligence Service had echter uit Berlijn reeds uitvoerige aanwijzingen ge kregen. Toen dan ook de Duitsche vrachtboot, na de Ieren ontscheept te hebben, weer zee koos, werd zij achterhaald en, nadat de be manning zich veilig had gesteld, bracht de ka pitein het schip tot zinken. Sir Roger wist nog Dublin te bereiken, op 24 April 1916. Daar wer den overheden en garnizoen, die reeds door den op 16 April uitgebroken opstand waren overweldigd, in verzekerde bewaring gebracht en brak de Paasch-rebellie in haar vollen om vang uit. Heel Dublin werd bezet, de Four Courts (het douane-gebouw) na een bloedigen strijd tot puin geschoten. Maar reeds den volgenden dag wisten loyale Ieren, geholpen door Britsche troepen uit Ulster, de stad te heroveren, waarna het bloedige avontuur spoe dig geëindigd was. De Valera werd met zijn medestanders gearresteerd, evenals Sir Roger Casement. Deze wera naar Londen overgebracht en in den Tower opgesloten, om, na een kort proces, op 3 Augustus 1916 te worden terechtge steld als een verrader. De latere geschiedenis van Eire is bekend. De stryd om de macht tus schen Cosgrave, die met de Engelschen wilde sa menwerken, en De Valera, die een onafhanke lijk Ierland tot ideaal had, is uitgeloopen op het vormen van een geregelde regeering, die van de republikeinsche organisatie nog heel wat last heeft ondervonden tot in deze dagen. Daarom is de jongste speciale zitting van den Dail en de loyale houding van de Valera van zooveel belang geweest, omdat de regeering van Eire er alles op gezet heeft, om aan „de verbrokkeling van Ier land" door de afscheiding van de vijf graaf schappen van Ulster - zoo mogelijk nog dit jaar een einde te maken. Maar dan op loyalé, met meer op revolutionnaira wijze, in overleg met de Britsche regeering. W. In den loop van de volgende week zal met distributie van grauwe erwten, capu- cijners en alle soorten boonen (waaronder dus vallen, om. bruine en witte boonen) een aanvang worden gemaakt. Zooals bekend, waren tengevolge van ver schillende omstandigheden tot voor kort <3e voorraden van deze artikelen nog niet voldoen de om tot distributie te kunnen overgaan. De minister heeft tot zijn voldoening geconstateerd, dat vooral in de laatste weken deze producten in voldoende mate by de provinciale voedsel- commissarissen zijn ingeleverd, hetgeen ten deele te danken is aan de gunstige weersom standigheden, die het dorschen bevorderd heb ben, en aan het feit, dat de telers gevolg gege ven hebben aan den onlangs door den minister gedanen oproep en hun volle medewerking hebben verleend. In overleg met de winkeliersorganisaties is bepaald, dat met de distributie van de ge noemde artikelen op 19 Januari a.s. begon nen zal worden. Van dien datum af zal men in den winkel deze producten kunnen koopen tegen inlevering van een nader aan te wijzen bon der Rijksdistributiekaart. Het rantsoen, dat men op dien bon, die geldig zal zyn van 19 Januari tot en met 15 Februari, kan ver krijgen, bedraagt V2 pond boonen of capu- cijners of grauwe erwten. De eerste toewijzing zal Vrijdag 12 Januari a.s. in het bezit zijn van de kleinhandelaren, die verstandig zullen doen de toewijzingen onmid dellijk bij hun gebruikelijke leveranciers in te wisselen, aangezien bij het aanhouden van de vorst transportmoeilijkheden verwacht kunnen wdrden. De grossiers zullen op aanvraag reeds deze week door de vereeniging ,J3e Korenbeurs" van vooraad worden voorzien. Mede wegens de mogelijkheid van transportmoeilijkheden wordt het pu bliek dringend aangeraden op 19 Januari a.s. niet dadelijk alle bons in te wisselen, daar de in de winkels beschikbare voor raad niet voldoende kan zijn om in de eer ste dagen reeds het geheele Nederlandsche volk van de toegewezen 2200 ton boonen, grauwe erwten en capucijners te voorzien, te meer daar men er zeker van kan zijn, dat iedereen in den loop van deze periode de toegewezen hoeveelheid zal kunnen ver krijgen. Van verschillende zijden is de vraag gesteld, waarom eigenlijk de boonen, grauwe erwten en capucijners gedistribueerd moeten worden, daar de consumptie immers normaal genomen de productie niet overtreft. Ter beantwoording van deze vraag deelt men ons mede, dat, zoo als in een vorig persbericht reeds was uiteen gezet, o.a. door het ontbreken van een voor raad boonen bij het uitbreken van den oorlog en het late dorschen tengevolge van de weers omstandigheden, een tekort dreigde. Voorts heeft de weermacht, zoowel voor directe con sumptie als voor voorraadvorming, groote hoe veelheden noodig. Een en ander heeft tot ge volg, dat het artikel niet vrijgelaten kan wor den. De distributie brengt een billijke verdee ling van de beschikbare hoeveelheden over alle consumenten tot stand. Indien niet gedistribueerd zou worden, zou het gevaar bestaan, dat door hamsteren, het geen uiteraard slechts de beter gesitueerden kunnen doen, de minder kapitaalkrachtigen on der de bevolking van dit zoozeer begeerde voed sel verstoken blijven. Voorts deelt de minister mede, dat tege lijkertijd met den aanvang van de boonen distributie de distributie van groene en spiterwten beëindigd zal worden, waardoor voor dit artikel de vrijheid voor de consu menten weer hersteld wordt. De minister heeft dit besluit kunnen ne men, daar verwacht wordt dat de motieven, die destijds geleid hebben tot het invoeren van deze distributie, thans niet meer gelden, hetgeen uit de volgende gegevens moge blijken. Thans wordt slechts ruim 60 van de erwten bonnen bij de detaillisten ingewisseld. Door het invoeren van de boonendistributie zal dit percen tage ongetwijfeld nog lager worden. Er bestaat derhalve geen gevaar meer, dat de beschikbare hoeveelheid groene en spliterwten niet billijk verdeeld wordt, terwijl ook gevaar voor hamste ren niet langer aanwezig wordt geacht. Bovendien heeft ae veevoederpositie zich zoodanig ontwikkeld, dat de vrees, dat een te groot; deel van den erwtenoogst zou worden be stemd voor veevoeder hetgeen, mede een be langrijke overweging is geweest om over te gaan tot de erwtendistributie zich thans niet meer voordoet. Wel dienen de détaillisten de ingenomen erw tenbonnen van de laatste distributieperiode op de normale wijze in te leveren, aangezien an ders bij een eventueele toekomstige distributie van dit artikel moeilijkheden voor hen zullen ontstaan. Zooals bekend, heeft tijdens de distributie van groene en spliterwten de verkoop aan den handel uitsluitend plaats gevonden via de ver eeniging „De Korenbeurs". Ook na het beëindi gen van de distributie van deze artikelen blijft de verkoop nog geschieden via deze vereeniging (Gedeeltelijk gecorrigeerd) HELSINKI, 8 Jan. (Havas). De Finsche over winning bij Raate, waarvan in het legerbericht van heden melding gemaakt wordt, is ongetwij feld de grootste die tot dusverre werd behaald. In drie weken tijds hebben zij drie Russische divisies vernietigd, een bij Tolvajarvi, een bij Suomussalmi en de laatste tusschen Suomus- salmi en Raate. Een Russische divisie is 15.000 tot 18.000 man sterk. De Finsche oorlogsbuit is zeer aanzienlijk. De Russen hebben een enorme hoeveelheid materiaal, paarden en uit rusting van iederen aard achtergelaten. Ook ditmaal hebben de Finnen de tactiek van patrouilles gevolgd. Deze sneden de ravitaillee- ringsafdeelingen van den vijand af en verras ten de opmarcheerende troepen of de erken- ningafdeelingen. De Finsche luchtmacht heeft een belangrijke rol gespeeld door de Russische kampementen en convooien tot vrij ver op Rus sisch gebied aan te vallen. In een strijd van één tegen tien hebben de Finnen ten volle gebruik gemaakt van patrouilletechniek en hun bewe gingssnelheid. aan het front „niets belangrijks gebeurd." Volgens het Russische legerbericht is er BOEDAPEST, 8 Jan. (Stefani). De commen taren der Hongaarsche dagbladen over de Ve- netiaansche besprekingen stellen op den voor grond, vooreerst dat de gedachtenwisselingen zijn gevoerd in een sfeer van groote hartelijk heid en de ItaliaanschHongaarsche vriend schap steeds nauwer en hechter wordt. Zij wij zen er verder op dat de belangen van beide lan den in het Zuidoosten volkomen identiek zijn, en beide landen een gelijke houding aannemen ten aanzien van den huidigen Europeesehen oorlog. Ook wenschen Italië en Hongarije een sterk Joego-Slavië. Zij stellen verder in het licht dat noch Italië noch Hongerijë eenigerlei militaire actie begin nen in het Donaubekken en op den Balkan, zoolang hun vitale belangen niet worden ge schonden. Verder staat geen der beide landen gunstig tegenover de vorming van een zuidoos telijk blok. Volgens de „Pester Lloyd" zou Ciano in het. as. voorjaar naar Hongarije gaan om met Csaky de gedachtenwisseling voort ts zetten. PARIJS, 8 Jan. (Havas). Op den avond van den zesden Januari is tijdens slecht weer en mist een trein met verlofgangers, welke in de buurt van Orly met geringe snelheid reed, aan gereden door een trein met verlofgangers, wel ke volgde. Er zijn zeven dooden en 18 gewonden te betreuren. Kort na elkaar zijn Maandag omstreeks twee uur nabij de brug over het Balgzandkanaal te Anna Paulowna twee ongelukken gebeurd. Even over de brug, in de bocht van de Lely- straat, reed een personenauto door de gladheid tegen een verkeersbord. Het voertuig maakte vervolgens een slag-om en botste met het achterste gedeelte tegen een hek, dat vernield werd. Daarna stortte de wagen van den Imo gen berm en bleef beneden naast het Balg kanaal liggen. In den auto werd niemand ge wond. Eenige oogenblikken daarna wilde de be stuurster van een auto uit Wieringen enkele meters voor de brug remmen. De auto reed evenwel het trottoir op en sloeg tegen een muurtje, waarvan een klein gedeelte voor in den auto drong. De eenige inzittende, mevrouw Scholts uit Den Oever, geraakt bekneld tusschen stuur en zetel. Zij liep een hoofdwonde op en brak een been en enkele ribben. Zij werd naar het ma rine-hospitaal te Den Helder vervoerd. Zondagnamiddag is de 29-jarige ongehuwde A. G. Bastiaans bij het schaatsen op het Nieu we Eindhovensche kanaal onder de brug nabij den Oirschotschedijk door het ijs gezakt en verdronken. Een inwoner van Nijkerk, de 28-jarige A. J. Mol, Is Zondag omstreeks negen uur per schaats van Nijkerk uit in de richting Amsterdam vertrokken. Sindsdien heeft men niets meer van hem vernomen. Een ongeluk wordt gevreesd. Vanmorgen zijn uit Nijkerk, Bunschoten en Huizen reddingsploegen met ijsvletten vertrok ken om den vermiste te zoeken. Deze pogingen hebben tot nog toe echter geen resultaat op geleverd. De mogelijkheid wordt niet uitgesloten ge acht, dat M. verdwaald is. De burgemeester van Nijkerk heeft daarom schippers, die zich op het oogenblik op het IJselmeer bevinden, per radio dringend verzocht goed uit te kijken. Het ijs ter plaatse is door den sterken dooi in de afgeloopen 24 uur zeer zwak geworden. Hun, die inlichtingen kunnen verschaffen, wordt verzocht zich in verbinding te stellen met den burgemeester van Nijkerk. licht brongt geluk, genot, teleur- j stelling. De procureur-generaal by den Hoogen Raad heeft geconcludeerd tot verwerping van het cassatieberoep van den N.S.B.-er van M. Rost van Tonningen, die door het Haag- sche gerechtshof wegens beleediging van den minister van Justitie in een artikel over de zaak Oss in het Nationaal Dagblad is veroordeeld tot een geldboete van 100 gul den. De Hooge Raad zal op 15 Januari arrest

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 4