fe SANOSTOL IJsel over Haarlems straten Het R.K. Militairen- tehuis op wielen Mr. Dr. A. Baron Röell Haarlem, 9 Jan. Kustvaartuig op mijn geloopen Vraag mijn merk DINSDAG 9 JANUARI 1940 Een kwarteeuw Commissaris der Koningin Op 16 Januari a.s. zal het 25 jaar geleden 8ijn, dat de toenmalige burgemeester van Amsterdam, mr. dr. A. baron Röell, tot commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland werd benoemd. Niet ten on echte werd deze onderscheiding beschouwd de bekroning van een zeer verdienstelijk ambtenaarsleven. Dat het den heer Röell 'hans gegeven zal zijn, zijn zilveren jubi- '6um als zoodanig te vieren is derhalve wel een groote merkwaardigheid. Daar komt h°g bij, dat de jubilaris op den 21sten Augustus van het afgeloopen jaar 75 jaar ls geworden en zijn vitaliteit en arbeids macht nog steeds zoo groot zijn, dat ieder- eeh het zou betreurd hebben, als de heer Nöell in de afgeloopen jaren op de gedachte «oy zijn gekomen afscheid van zijn hooge 'Uiictie te nemen. ?eh; Sr Sd Sdi yoi. Jubileum- en Nieuwjaars receptie R. K. School aan den Heerensingel begint Donderdag De Big van het 168ste Aanbesteding bruggenbouw Dief door bestolene gepakt Het lekkere levertraan-product Hier en daar was het beter schaatsen dan loopen! Brutale oplichtster aangehouden Haarlem's Muziek-Instituut N.I.V.A. Ongeluk op de Fonteinlaan De R. K. Leeszaal STADSSCHOUWBURG „Een dokters-dilemma" De heer G. Spaan geridderd Huldiging van den onder comman dant van de brandweer De werkloosheid Een minder gunstige week BURGERLIJKE STAND Mevr. Schwab-Welmann Een vooraanstaand tooneelkunste- naresse in ruste overleden AGENDA Stadsschouwburg 10 Januari Bioscopen Apotheekdiensten De vier opvarenden gered en aan boord van het s.s. Tiberius genomen Z. H. Exc. de Aartsbisschop krijgt den wagen in Utrecht te zien STAD Gesproten uit een oud, voornaam geslacht, in den loop der eeiiwen reeds vele hoogst ^kwame en verdienstelijke mannen aan de ^örninistratie en regeering van stad en land beeft geschonken, en zelf een edel regent, moet et hem wel een eer en een voldoening wezen, ?Jjn land zoovele jaren te hebben mogen dienen, i'erwijl leden van het college van Gedeputeerde ®taten kwamen en gingen en ambtenaren, na herhaalde malen te hebben gejubileerd, door kun hoogsten chef ten afscheid op hartelijke rjiize werden toegesproken, bleef Commissaris ?ócll op zijn post en iedereen vond dat de bieest natuurlijke en voor de hand liggende ^uk van de wereld. Baron Röell werd in 1864 te 's-Gravenhage geboren. Hij bezocht daar het gymnasium er. "tudeerde aan de universiteit van Leiden, waar g'i 4 April 1892 promoveerde tot doctor in de 5a-atswctenschappen op een dissertatie, getiteld "Wetgeving op de huisvesting van arbeidende "bassen" en stellingen tot doctor in de Rechts wetenschap. In 1893 kwam hij aan de provin ce griffie van Gelderland in den rang van fjujunct-commies, het jaar daarna als afdee- j Ugschef aan de provinciale griffie van Over- £*ei en reeds in 1898 volgde zijn benoeming C burgemeester van Leeuwarden. Zes jaar latei ei"d hij burgemeester van de Geldersche k°°fdstad en in 1910 zag hij zich benoemd tot krgemeester van Amsterdam als opvolger van ftir, j. dr. van Leeuwen, die toen Commissaris der W°ningin in de provincie Noord-Holland was Worden. Nadat deze in 1915 zijn functie ver beeld had voor die van vice-president van der, ^d van State, volgde de heer Röell hem ook Haarlem op. Hi de afgeloopen 25 jaar heeft de neer Röell volle maat van zijn beproefde krachten en gewijde energie aan de behartiging der be- 1e t*ugen van het bloeiende en volkrijke gewest Oord-Holland gegeven. De tijdsomstandigheden jachten mede, dat het beeld van het provin- 'aie administratie- en bestuursapparaat geheel ®tanderde en cat de provinciale bemoeiingen het openbare leven een ongekende, een 'jha duizelingwekkende vlucht namen. Gebee. euwe gebieden, zooals die van de watervoot- ening, de electriciteitslevering en de gezond- ®idszorg wterden betreden; het ambtenaren- rps kreeg een wettelijk geregelde positie, ir. ®reenstemming met de sociale wenschen van üh n de verouderde waterschappenrege- Ug werd door een moderne organisatie vervar.- U; het met sprongen stijgende verkeer vroeg verkreeg een schitterend en uitgebreid we- ka ne'' waar noodig door eer grandioos stel ahalen versterkt. jjJu het begin van zijn ambtsperiode trof de l9i°V*ncie de nog welbekende watersnood van waarvan het gelukkige gevolg was, dat Sdige toestand van Noord-Holland verbeterd zijn doortastend ingrijpen de waterstaat- en voor eeuwen op hechte grondslagen ge- eerd. De oorlog van 19141918. de daarop i 'Sende hoogconjunctuur met haar vele ver- q kingen tot het doen van onmatige uitgaven, j," Jarenlange deprimeerende crisis met haar q.khner gekende werkloosheid en inzinking van land- en tuinbouw maakten de ambts- 'iode van baron Röell tot een der moeilijkste, q^kc de Proviincie ooit gekend heeft. Niet al- ceh vond de behartiging van al deze belangen hem een kundig organisator, die mede dank J zijn uitnemende administratieve kennis aan 'es vorm en gestalte wist te geven doch, tot den huidigen dag bezield met een benijdens- aardig frisschen, jongen geest, toonde hii zich gewoonlijk de warmste voorstander van de eUwe ideqën. ^.Hegaafd met een groote menschenkennis wist y'J zich bovendien te omringen met een staf jj b knappe ambtenaren en medehelpers, die vetTl de uitvoering van de moeilijke opdrachten j^rgemakkclijkten. Wie nagaat wat er in N.- q hand op het gebied van het Nijverheidson- Swijs door de Provincie tot stand is gebracht jb bevorderd; wat er gedaan is voor het be- v?ud van artistieke cultureele waarden uit ver- qbgen eeuwen; voor de verbetering van de jb®nbare hygiëne, waarbij slechts gedacht be- °Sft te worden aan de bestrijding der tuber- W'ose, aan de krankzinnigenverpleging en de JS voor onvolwaardige geesteszwakken; voor Vjet behoud van het natuurschoon in de pro- j^hcie wat b.v. de stichting van het Gooisch btuurreservaat tot gevolg had en het toe- v,cht op de totstandkoming van uitbreidings- i ahnen. .-oet wel de conclusie trekken, dat er l! Noord-Holland in menig opzicht baanbre- bd werk is verricht, waarvan de heilzame gevolgen tot in verre geslachten zullen worden genoten. Als voorzitter van de Statenvergaderingenen van de kleine commissievergaderingen, waar geschillen van bestuur worden behandeld, is de heer Röell vrijwel niet te overtreffen. Hij do mineert de bijeenkomsten niet alleen door de fijne kennis van de reglementen, welke hij met correcte hoffelijkheid weet te hanteeren, maar vooral door zijn kennis van het te behandelen onderwerp, dat hij gewoonlijk tot in alle on- derdeelen bestudeerd heeft en waarvan hij de wettelijke mogelijkheden tot in details heeft nagegaan en overziet. Door zijn breede opvat tingen en zij.n zin voor werkelijkheid heeft hij de doorvoering van nieuwe parlementair- democratische gebruiken zeer vergemakkelijkt en zelfs bevorderd, waarbij zijn niets en nie mand ontziende onpartijdigheid hem te hulp kwam en instemming, vertrouwen en bewonde ring afdwong. Tegenover sprekers, die zich nog maar moeilijk aan het milieu wisten of wensch- ten aan te passen, was hij steeds een toonbeeld van hoffelijkheid en geduld, zonder zich de teu gels uit handen te laten nemen. Deze hoffelijkheid en onpartijdigheid kre gen een bijzondere sympathieke uiting, wan neer hij bij jubilea, afscheid of overlijden van Statenleden, ambtenaren of verdienstelijke burgers eere wist te geven wien eere toekwam en daarbij steeds den juisten toon wist te tref fen. Of iemand hem na stond in politieke over tuiging, maakte daarbij voor hem geen verschil uit. Zijn representatieve plichten nam hij op hoogst voorname wijze waar, daarin op beval lige en innemende wijze gesecondeerd door zijn echtgenoote, mevrouw Röellbaronesse de Vos van Steenwijk. Vele malen werden de Commissaris der Koningin en mevrouw Röell op bijeenkomsten van katholieken gezien. De belangstelling van baron Röell beperkt zich allerminst tot het strikt ambtelijke. Zoo is de naam van baron Röell onafscheidelijk verbonden aan het Concertgebouw te Amster dam, van welks vereeniging hij jarenlang voor zitter is geweest. Zoowel de commissaris als zijn echtgenoote hebben veel voor de ontwikkeling van de kunst en der wetenschap gedaan. Sinds 1915 is baron Röell voorzitter van de Holland- sche Maatschappij der Wetenschappen en sinds 1923 voorzitter van de Koninklijke Vereeniging Koloniaal Instituut. Voorts is hij o.m. lid van het curatoren-college der universiteit van Am sterdam, voorzitter van het Gooisch Natuurre servaat; commissaris van de Stoomvaart Maat schappij „Nederland". In het jaar 1929 nam hij als gedelegeerde van de Nederlandsche regee ring deel aan het Pacafic Science Congres te Batavia en bezocht hij na afloop Java, Bali en Sumatra. Zijn hoogst verdienstelijke arbeid is erkend o.m. door zijn benoeming tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw, tot groot officier in de Orde van Oranje-Nassau, de toe kenning van het eereteeken van het Duitsch Roode Kruis eerste klasse. Wij zijn ervan overtuigd, dat de heer Röell de grootste belooning voor en de grootste vol doening van zijn arbeid vindt en heeft gevonden in dien arbeid zelf. Het beste, wat hem daar om op deze stond kan worden toegewenscht, is dan ook wel een nog jarenlange durende goede gezondheid en arbeidskracht en arbeids- lust om zijn krachten met opgewektheid en voortvarendheid aan zijn taak te blijven geven. Met voldoening kan de heer Röell terugzien op een rijk gevulde 25-jarige bestuursperiode, welke voor Noord-Holland van het allergrootste ge wicht en zeer vruchtbaar is geweest. Het bericht over de viering van het jubileum van den Commissaris der Koningin in Noord- Holland, mr. dr. A. Baron Röell, heeft niet juist aangegeven wanneer vereenigingen en corpo raties hun opwachting kunnen maken. Daar om laten wij hier de regeling volgen, zooals zij thans is vastgesteld: De Commissaris van de Koningin en baro nesse Röell zullen hun Nieuwjaarsreceptie voor autoriteiten en particulieren houden op Woens dag 17 Januari, des avonds te negen uur. Deze receptie zal met het oog op het ambtsjubileum plaatsvinden ten gouvernementshuize te Haar lem (Paviljoen aan den Dreef). Deputaties van vereenigingen en corporaties, die gelukwenschen willen aanbieden, zullen op Dinsdag 16 Januari in den namiddag eveneens ten gouvernementshuize worden ontvangen. Over het juiste uur wordt verzocht overleg te plegen met den griffier der Provinciale Staten. Men deelt ons mede, dat de St. Jozefschool aan den Heerensingel haar poorten morgen nog niet voor de leerlingen zal openstellen. De mi litairen hebben weliswaar het gebouw verlaten doch men is met de schoonmaak nog niet zoo ver, dat morgen reeds met de lessen een aan vang kan worden gemaakt. Zoowel de fröbel school als de lagere school zullen Donderdag beginnen. Na een tournee door Nederland en België komt het tooneelgezelschap „De Schouwspelers" a.s. Zondagavond 14 Jan., aanvang 8.15 uur, in het Gem. Concertgebouw voor een grooten lach- avond. Opgevoerd wordt de populaire militaire klucht „De Big van het 168ste", waarin de voornaamste medespelenden zijn: Caroline van Dommelen, Wim Grelinger, Tonny Otterloo e.a. Ged. staten der provincie Zuid-Hollana heb ben aanbesteed: Het maken van een tweetal bruggen met aansluitende viaducten in het in aanleg zijnde weggedeelte Rijnsaterswoude Haarlemmermeerpolder over de Drecht en Leid- schevaart, een en ander met bijbehoorende en bijkomende werken, gelegen in de gemeenten Woubrugge, Rijnsaterswoude en Leimuiden. De laagste inschrijfster was de N.V. P. C. Za- nen te Heemstede voor f 375.800. Gisterenmorgen om tien minuten over half twaalf deed een reiziger aangifte bij de politie van vermissing van zijn rijwiel, dat voor een huis aan de Eendrachtstraat stond. Anderhalf uur later kwam dezelfde reiziger weer op bezoek bij de politie met de door hem vermiste fiets en met den 36-jarigen varensgezel uit Schiedam, die haar gestolen had. Deze man bekende bovendien nog twee rijwielen in IJmui- den te hebben gestolen. De varensgezel is in bewaring gesteld en zal aan de politie worden voorgeleid. Vraag 't lékkere levertraanproduct Sanostol in de flesch met héér foto er op! Want dët is het levertraan product, dat smakelijk gemaakt werd door toevoeging van sinaas appelsap. Maar ook het eenige levertraanproduct met de zoo waardevolle vitaminen A, B, C en DSanostol, noodzakelijk voor Üw kind, onontbeerlijk ook voor U De „familieverpakking" van f. 2.75 is 2 >/2 X zoo groot als de bekende flacon van f. 1.40. Dus voordeeliger! BROCADES-STHEEMAN 8. PHARMACIA Om kwart voor één vertelde de A.N.P.-om- roeper het bij de nieuwsberichten en om kwart over één slipten de eerste wielrijders op het steeds gladder wordende wegdek. Het regende en het begon te vriezen en de natte straten werden ijsbanen, waar het ver keer een onmogelijkheid werd. De gemeente-reiniging kon het niet bij- beenen, zoodat om ongeveer drie uur de stra ten het tooneel vormden voor vele valpar tijen. Vooral om vier uur en half vijf, toen vele scholen uitgingen, kregen de valpartijen meer een „en masse"-karakter. In het Noordelijkste gedeelte van onze stad, even boven de Jan Gijzenvaart was het zóó glad, dat op de kade, zoowel als in de Roer- dompstraat en aangrenzende straten door de jeugd druk werd geschaatst. Vanzelfspre kend kon er van loopen toen geen sprake meer zijn, en de fietser, die het waagde de bocht Rijksstraatweg—Jan Gijzenvaart opzijn rijwiel te blijven zitten, zat er een oogenblik later naast. Vooral autobussen, auto's en trams hadden het te kwaad. Met man en macht werkte men aan de N Z. H. T. M. en aan de Brockway om het ver voer gaande te houden, doch met weinig resul taat. Het tramverkeer op de lijn Amsterdam HaarlemZandvoort geschiedde zeer bevredi gend, althans de omstandigheden in aanmer king genomen. De trams hadden alle twintig minuten vertraging, doch het verkeer bleef re gelmatig. Veel last bezorgde het weer den trambestuur ders, omdat de ruiten bevroren waren en het zicht daardoor bijna rShil was. Verder was de ijsafzetting op de beugels zeer hinderlijk. Het tramverkeer in de stad functionneerde zeer goed, terwijl op de lijn naar Leiden de automatische seinlichten bevroren waren. De bussen haddden het het zwaarst te verantwoor den. De bus van de N. Z. H. van Bloemendaal naar het station en dan over de Leidschevaart naar Heemstede wist men te handhaven, zij het dan ook met veel moeiten en zorgen. Af en toe kwam een bus naar den kant van den weg om daar te stranden, maar spoedig was er dan assistentie van het hoofdkantoor zoodat de stag natie doorgaans spoedig verholpen was. De andere buslijnen hebben in den vooravond een drietal uren moeten staken, omdat het rijden op wegen, die nog niet bestrooid waren, zeer onverantwoordelijk was. Begrijpelijkerwijze had de tram 't des avonds en in den vooravond zeer druk met het vervoer van de velen, die zich niet te voet, per fiets of per auto naar hun woning durfden begeven. De trams waren zooveel mogelijk voorzien van volgwagens, zoodat een regelmatig vervoer ge waarborgd was. De Brockway-maatsehappjj, die haar lijnen tot diep in de buitenwijken uitstrekt, was wel zeer ongelukkig. Er was niet gestrooid en het rijden met de zware bussen was zoowel voor passagiers als voor de andere weggebruikers levensgevaarlijk. Gisterenavond werden dan ook alle bussen binnengehaald. Even later werd weer beperkt gereden, doch toen de slechte weerstoestand aanhield en de voor ruiten zwaar bevroren waren, heeft men het vervoer maar stopgezet. Doordat vanmorgeh in de buitenwijken nog zoo goed als niet gestrooid was, kon lijn I niet rijden. De maatschappij heeft aan de Gemeen tereiniging wel het verzoek gericht om te strooien in de straten waar zjj haar bussen rijdt, maar aan dit verzoek kon men geen ge volg geven. Lijn II en III rijden thans weer zoo goed als normaal. Ook het taxibedrijf was gisterenmiddag en gisterenavond gedeeltelijk lamgelegd, niette genstaande de vele personen, die vervoerd wenschten te worden. In den avond, toen op meerdere plaatsen was gestrooid, ging men weer rijden. De drukte was toen zoo groot, dat de meeste wagens bezet waren en velen teleur gesteld moesten worden. De Gemeentereiniging begon gisterenmid dag met strooien en vanmorgen heeft zij dit werk voortgzet. Deze dienst werkt thans met 8 a 10 wagens, w.o. wagens van Openbare Werken. Men is thans in de voornaamste straten der buitenwijken bezig. De poliklinieken der ziekenhuizen hebben het gisterenmiddag en gisterenavond druk gehad met het behandelen van personen, die bij val partijen gewond waren. Men heeft veel gebro ken armen en beenen moeten behandelen. Een en ander hebben wij reeds uitvoerig bericht. Het is te hopen, dat het met de gladheid, een der verraderlijkste winterverschijnselen, spoedig gedaan zal zijn. Het diene nog even te worden opgemerkt: particulieren zijn ver plicht zand of asch te strooien op de trottoirs voor hun huizen. Zij bewijzen zichzelf daarmee een dienst, én de overheid,, én anderen. Dit geldt niet alleen voor Haarlem, maar ook voor de inwoners van Heemstede, Bloemendaal, Santpoort en andere gemeenten. Het is 4e politie van Heemstede gelukt Maan dagavond het jonge meisje, dat dé laatste weken verschillende winkeliers in deze ge meente op brutale wijze had opgelicht, te ar resteeren. Zij had het vooral gemunt op juweliers en kapperszaken. Ondanks het feit, dat reeds vorige week in de dagbladen tegen dit meisje gewaarschuwd was, kreeg zij toch bijna dage lijks zonder betaling alles mee, wat maar van haar gading was. Wanneer zij voldoende had uitgezocht en had laten uitpakken, kwam het meisje plotseling tot de ontdekking haar portemonnaie vergeten te hebben. Zij gaf dan een gefingeerd adres op, altijd in een buurt waar gegoed publiek woont en haar optreden boezemde steeds zooveel ver trouwen in, dat de winkelier het steeds goed vond, dat zij den volgenden dag wel even zou komen afrekenen. Maandag zond de politie aan iederen win kelier een goed signalement met het verzoek, onmiddellijk te waarschuwen wanneer deze jon gedame in den winkel zou komen. Deze tactiek leidde tot succes. Toen een juwelier op den Binnenweg deze circulaire ontving, schrok hij danig, want even te voren had hij het meisje op voormelde wijze een fraai polshorloge „ver kocht". Onmiddellijk waarschuwde hij de po litie en na een uitgebreid onderzoek gelukte het den rechercheur te Marvelde het meisje des avonds in haar betrekking aan te houden. Ze zou juist uitgaan voor een verjaarsvisite en daarvoor had ze dien middag op haar manier ingeslagen: een polshorloge, een kistje sigaren een doos sigaretten, een doos chocolade en een pakje bonbons. De daderes is een 18-jarig meisje, dienstbode afkomstig uit Haarlem. Bij onderzoek op haar Kamertje werd een koffer vol opgelichte goe deren in beslag genomen, bijouterieën, prach tige vulpenhouders, doozen zeep, parfum, pot ten crème enz. Bij een opticien heeft ziJ &.a. een prachtige barometer opgelicht en haar ouders ten ge schenke gegeven. Het meisje is voor onderzoek aan het politie bureau in bewaring gesteld. Mej. Ans Bcuters is met ingang van 1 Januari benoemd als leerares voor piano en mej. N. datenburg als leerares rhythmisch dansen en ballet aan het Haarlems Muziek-Instituut. De Kring Haarlem en omstreken van het Ned. Instituut van Architecten (N.I.V.A.) belegt op 19 Januari, des avonds om acht uur in Lido aan het Houtplein een lezingenavond. Arch. J. de Boer van Halfweg zal spreken over: Mystiek in de Bouwkunst" en drs A. v. d. Boom uit Haarlem zal spreken over: „Pro blemen in de glasschilderkunst". Vanmorgen reed op de Fonteinlaan een Aalsmeersch schilder in een auto. De auto slipte door de gladheid van den weg en ramde een lantaarnpaal. Zoowel auto als lantaarn werden zwaar beschadigd. De schilder bekwam geen letsel. In verband met de weersgesteldheid zal de R. K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. N. Gracht 70, des avonds gesloten zijn. Wie zich gisteravond naar het Wilsonplein be gaf, om de opvoering van „Een dokters-dilem ma" door het Residentie-Tooneel bij te wonen, waagde zich op glad ijs, in meer dan één zin. Bij een abonnementsvoorstelling laat men zich niet zoo gemakkelijk van een bezoek aan den schouwburg afschrikken als bij een gewone ge legenheid, maar het heeft ons toch verrast, dat zoovelen den tocht over den gevaarlijk gladden weg hadden gewaagd om de uitvoerige boutades van den gevaarlijk-gladden G. Bernard Shaw aan te hooren. Sinds 1913 is dit spel van den geestigen en scherpzinnigen satiricus niet meer op het Ne derlandsche tooneel geweest. Nu geeft het Resi dentie Tooneel er een opvoering van, die in vele opzichten voortreffelijk mag heeten. Met Dirk Verbeek, Adolphe Engers, Jan C. de Vos, Piet Bron, Henk van Buuren en Philippe la Chapelle als de verstarde specialisten genieten we voortdurend van een dialoog, waar de von ken afslaan. Vera Bondam is in de rol van naïeve kunstenaarsvrouw zoo ontroerend, als Shaw dit maar toestaat, en Johan de Meester typeert den schilder-comediant even overtui gend, als hü met veel begrip en in goed tempo de regie voert. Het is allemaal verbazend knap, wat men op zoo'n avond te hooren en te zien krijgt. Maar dit wil nog niet zeggen, dat het geheel bevredigt. Het paradoxale van den genialen auteur verbijstert op den duur. Hü, die de die ren in bescherming neemt, pleegt onbarmhartig vivisectie op 's menschen geest en karakter, een ontleding, waarachter men den weemoed van den kunstenaar kan vinden, maar die door het sarcastisch gebaar danig schrijnt. De denkbeel den tuimelen verwarrend over elkaar en in dit milieu van heidensche, materialistische weten schap overheerscht een beklemmend cynisme. Er is een teveel aan geestelijke afbraak en a-moreele propaganda, die in de schriele dra matische effecten geen tegenweer ontmoet. Voor een studie van Shaw kan dit spel leerzaam zijn en dan is het ook interessant, maar overigens zien wij geen reden om het bijwonen van de voorstelling aan te bevelen. Ons publiek savoureert zoo'n stuk maar ma tig. Het bleek wel duidelijk uit het dalende en thousiasme bij de langdurige ontwikkeling van het dilemma, dat de schrijver alleen aan de orde heeft gesteld om de reactie van zijn fi guren op moreele vraagstukken te schetsen. Liefhebbers van tooneel zullen hun bewonde ring voor het gebodene niet loochenen, maar zij gaan na zoo'n avond innerlijk teleurgesteld naar huis. H. B. v. d. S. Het zeldzame jubileum, dat de heer G. Spaan, ondercommandant van de Haarlemsche Vrij willige Brandweer vandaag viert, is door de vrijwilligers hedenmiddag op luisterrijke wijze herdacht. Vijftig jaar gaf Spaan zijn krachten aan 'net Haarlemsche corps en naast dit gouden jubi leum vierde hij tevens zijn zilveren als lid van den staf. Om een uur vanmiddag werd de ju bilaris met zijn echtgenoote en familieleden in de groote garage van de brandweerkazerne binnengeleid. De groote ruimte was feestelijk versierd met groen en palmen en talrijke bloem stukken. De Haarlemsche vrijwilligers vormden een eerewacht. De burgemeester van Haarlem, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, woonde met de wethouders W. J. B. van Liemt, mr. ar. F. A. Bijvoet en D. J. A. Westerveld benevens den gemeente-secretaris mr. Th. Wesstra, de plechtigheid bij. Voorts waren daar de com mandant van de Haarlemsche brandweer, de heer C. J. van den Broek en het geheele brand weercollege. De burgemeester voerde als eerste het woord, namens het gemeentebestuur en uit eigen naam. De viering van een jubileum als dit, dient te worden ingezet op de plaats van uw werkzaamheid en het verheugde spr. daarom, dat de huldiging geschiedde ten over staan van het brandweercorps. Vijftig jaar lang heeft U uw beste diensten aan de brandweer en aaardoor aan de gemeente Haarlem gege ven en al dien tijd als vrijwilliger. Voor al die diensten zijn wij u bijzonderen dank verschul digd. De brandweer is een vriend in den nood, dat onderlinge vrijwillige hulp betoont, dat zoo sterk tot uiting komt in kleine gemeenschap pen, In dorpen enz., is in de groote stad wat moeilijker vol te houden. Het besef dat wij elkaar helpen moeten is ook daar echter levendig. Dat geeft aan het brandweercorps juist zulk een groote bekoring. Het gemeentebestuur en in het bijzonder de burgemeester is u zeer erkentelijk voor het werk, dat u verricht heeft; voor den trouw en de overtuiging, waarmee u het brand- weerbelang steeds diende. Op spr. voordracht had de regeering besloten de verdiensten van den heer Spaan te erkennen door hem te be noemen tot ridder In de Orde van Oranje Nassau. Onder een spontaan applaus spelde de burgemeester den jubilaris de versierselen aan deze orde verbonden, op de borst. Hierna was het woord aan commandant van den Broek, die memoreerde, dat Spaan al de vierde is tijdens zijn ambtsperiode die het gou den jubileum viert. Voor hem waren het de heeren D. van Hemert, Daudy en J. Martin. Spr. ging vervolgens de bewogen geschiedenis van de laatste twintig jaar na en vermeldde als bijzonderheid, dat de heer Spaan op de plaats waar hij thans gehuldigd wordt, 70 jaren geleden geboren werd. Nadat het corps het Wilhelmus had gezongen, overhandigde de heer van den Broek zijn secretaris een gouden arm bandhorloge. De heer P. B. Kerkhoff bood na mens den brandmeester een klok aan, in meer dan een opzicht een symbolisch geschenk zeide spr. Steeds ging u met uw tijd mee, zelfs gaf u het tempo aan. U was steeds ons voorbeeld, besloot spr. In een geestige toespraak vertolkte er. Spoel- der de gevoelens der vrijwilligers van „De Tien". Hij bood den jubilaris, die vijftig jaar lang een voorbeeld in plichtsbetrachting was, een radiotoestel aan. Nadat de heer F. J. Lou- wenberg namens de ladderbrigade een vaas en een kandelaar van Delftsch aardewerk had aan geboden en de heer A. C. J. Grooteboer in een kernachtige toespraak als woordvoerder van het vaste personeel van de brandweer de theore tische en technische kennis van dén jubilaris van het brandweervak geprezen had, dankte de heer Spaan voor deze grootsche huldiging. Des middags om drie uur volgde een receptie bij Brinkmann. In de afgeloopen week steeg het aantal werk- loozen te Haarlem met 27 tot een totaal van 5163. Gezien het feit, dat In de overeenkomstige week van het vorige jaar de werkloosheid met 21 afnam, is het ongunstig verschil cnas 48. Toch zijn er nog 1155 werkloozen minder dan in 1939, 1414 minder dan in "38, 1517 minder dan in '37, 1721 minder dan in "36, 762 minder dan in '35 en 383 minder dan in 1933. In ver gelijking met 1934 zijn er echter 68 werkzoe kenden meer en in vergelijking met '32 zelfs 1164. Daar echter in het voorjaar van "32 óe werkloosheid belangrijk steeg, heeft men goede hoop, dat het cijfer in de komende maanden beneden dat van acht jaar terug zal komen. Geboren: 6 Jan.: W. Teeuwenvan der Goes, d.; M. M. de GraaffStam, z.; 7 Jan.: G. vari der Meulen—Nijman, z.; G. Groenendal—Ho- gendoorn, d.; G. Stienstra—Vledder, d.; 8 Jan.: A. Groeneveld—Bakker, d.; Ch. S. Nijenhuis— Greeff, z.; J. H. OpdamKorthouwer, z.; 9 Jan.: A. J. van der VeldtSnoeks, d. Overleden: 7 Jan.; J. B. Bongers, 80 j., Kerk straat; 8 Jan.: M. VuijkSchenk, 78 j., Wes- terhoutpark; J., 17 m., z. v. D. van Gelder, K'.e- verparkweg; A. Wijnen. 45 j., Schoterweg. Een actrice die meerdere geslachten van haar zeer beschaafde, fijne en eigene kunst heeft doen genieten, mevr. Schwab-Welmaim, is in Heemstede overleden. Jaren lang heeft zij op het Leidscheplein in den Stadsschouwburg van Amsterdam gearbeid en trad daar meestal in samenwerking met haar echtgenoot, Hermann Schwab op. Mooie jaren van ons tooneel heeft deze kunstenaresse meegemaakt en zij heef. haar deel gehad aan de tooneelglorie van een halve eeuw. In de latere jaren trad zij nog op onder Cor van der Lugt Melsert in Den Haag. Met haar daalt een kunstenaresse ten grave, die èn om haar persoon, èn om haar kunst, zoo wel in als buiten de kringen van het tooneel in bijzonder aanzien stond. 29 April 1862 werd zij te Amsterdam gebo ren. Zij bezocht aldaar de tooneelschool onder mevr. Kleine Gartman, verwierf de bronzen medaille van Koning Willem in en kwam in 1882 bij de Kon. Vereen. Het Nederlandsch Too neel. Bij de oprichting der Ned. Tooneelveree- niging in 1893 werd zij hieraan verbonden, doch was van 1904 tot 1920 wederom lid der Kon. Vereeniging. Vervolgens kwam zij aan het Rot- terdamsch Hofstadtooneel. Onder vele blijken van belangstelling vierde het echtpaar Schwab 30 Juni 1937 zijn gouden huwelijksfeest. Haar Koningin Louise in Multatuli's „Vor stenschool," mevr. Alving in Ilsen's „Spoken', Moeder in Brusse's „Boefje" en vele andere ge stalten zullen ons van haar in herinnering blijven. L. V. d. B Gebouw St. Bavo: Recollectie 8 uur; Metaal bewerkers 8 uur; Afdr. Graf. Bond 8 uur; Best. Bouwvakbond 8 uur; St. Caecilia 8 uur; Rechts kundig Bureau 8 uur; com. Winterhulp 8 uur; Gec. Best. Melkhandel 8 uur. H. K. B„ TempeliersstraatLezing A. J. Meye- rink 8 uur. Dinsdag 9 Januari, 8.30 uur: Leidsch Studen ten Tooneel, „Het Avontuur van Ambrose Apple John", ten bate van O. en O. Donderdag 11 Januari, 8.30 uur: Leidsch Stu denten Tooneel, „Het Avontuur van Ambrose Apple John" (voor O. en O.-militairen). Gebouw St. Bavo; P. T. T., 8 uur; Best. Graf. Bond, 8 uur; Dames St. Caecilia, 8 uur; Proza, 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Kunstzaal De Bols: Expositie 105 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Frans Halsmuseum; Expositie 105 uur. Gebouw K. v. K., Nassau plein 4: verg. K. v. K-, 8.15 uur. Brinkmann, Gr. Markt: Ir. Lienesch over „Mo dem gebruik van grasland", 8 uur. Rembrandt; .Moeder", boven 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema; „Vier mannen en een gelofte" en „Kom je ook achter de tralies", toegang boven 18 jaar, 2 en 8.15 uur. Luxor: „Sweethearts", alle leeftijden, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Robert Koch" boven veertien jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Mo viaeDoorloopend programma. Spaame; „De havik der wildernis", „Het geheim". De avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waargenomen door: Duijm en Keur, Keizerstraat 6; Begemann en Sneltjes, Kruisweg 30, Mamix-apotheek, Mamix- straat 65. Steeds geopend zijn: C. E. Schotman, Binnen weg 206208; Elswout-apotheek, Bloemendaal- scheweg 341; Aerdenhout-apotheek, Zandvoort- schelaan, tel. 26772; Heemsteedsche apotheek, Binnenweg 28, tel. 28127; Bloemendaalsche Apotheek, Bloemendaalscheweg 85, telef. 22181. Vanochtend is op de Noordzee bij de Noord-Hinder het Nederlandsche mo torschip „Truida", thuisbehoorende te Wildervank, op een mijn geloopen en gezonken. De geheele bemanning, welke uit vier personen bestond, is gered en aan boord genomen van het s.s. „Tiberius" van de K. N. S. M., dat zich toevallig in de buurt bevond. De „Truida", een kustvaartuig van 176 bruto ton, was met een lading stijfsel op weg van Koog aan de Zaan naar Londen. Het schip was Maandagochtend om acht uur van lJmuiden vertrokken. Kapitein was de heer H. Pinkster uit Groningen. Het schip behoort toe aan den heer E. Heidema uit Alkmaar. De „Truida" was in 1928 op de werf van Jan Smit te Vierves-laten gebouwd. De „Tiberius" bevindt zich op weg naar Amsterdam en wordt vanmiddag of vanavond te lJmuiden verwacht. Een van de twee .Rollende Militairen-vereeni gingen", de groote wagens, waarmee de gemo- biliseerden op afgelegen plaatsen worden be zocht, teneinde ook hen te doen deelen in gees telijke verzorging en ontspanning, reed heden morgen tegen half twaalf bü het Aartsbisschop pelijk Paleis aan de Maliebaan te Utrecht voor. Om half elf, op welk tijdstip Majoor H. van Straelen met zijn auto dan ook arriveerde, werd de auto verwacht, doch door de gladde wegen was het te begrijpen, dat de aankomst eerst veel later zou zijn. Tegen half twaalf kwam eindelijk de lange groene auto, die in de bekende leger-kleur is geschilderd, in de Maliebaan uit de richting van den Singel in het zicht. Voorzichtig zwenkte de chauffeur het voertuig den midden-rijweg van het andere gedeelte van de Maliebaan op om vervolgens aan de zijde van het paleis terug te keeren. Uit den auto stapten de Kolonel-hoofdaalmoe zenier, Mgr. J. J. J. Noordman, en de aalmoeze nier, majoor A. J. v. d. Oudenhoven. Spoedig was het ongewone voertuig door publiek om ringd, dat met belangstelling door de epen deur de keurige inrichting in oogenschouw nam. We hebben daarover reeds uitvoerig geschre ven. Na eenige oogenlplikken kwam Z. H. Exc. de Aarstbisschop, Mgr. dr. J. de Jong, naar bui ten, gevolgd door zijn beide secretarissen, de zeereerw. heeren Dr. J. Geerdink en Th. van Luenen, die het .Militairen-tehuis op wielen" in gingen en met veel bewondering de zaak daar bekeken. Mgr. was vol lof over de practische inrichting. Z. H. Exc. liet zich een en ander uit leggen en bezichtigde ook het uitwendige van den wagen met levendige interesse. Toen de Aartsbisschop weer in zijn paleis was terugge keerd, liet Mgr. zün personeel 'n kijkje nemen. Om ongeveer twaalf uur vertrok de auto naar Zeist om daarna door te rijden naar Overmeer bij Nederhorst den Berg, waar hedenmiddag om drie uur de eerste dienst zou worden ge houden. Men had dezen eersten dag voor wat het rij den betreft de weersomstandigheden niet mee. De chauffeur van de V.I.O.S., de autobus onderneming uit Rotterdam, waarvan de wa gen afkomstig is, kon met het oog op de glad heid slechts zeer langzaam rijden. Hij was des morgens om kwart over negen reeds uit Den Haag vertrokken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5