DE GEBROEDERS „GOOCHEM" FINANCIËN GARENMAGAZUN Wij luisteren naar... "AKKERTJES TE VOET VAN HOL WERD NAAR AMELAND Dagfilm INDUSTRIA AMSTERDAM.C W aterstanden DINSDAG 9 JANUARI 1940 LOONSVERHOOGINGEN ONDERWIJZER IN HOOGER BEROEP VRIJGESPROKEN Hoevelen stierven den verdrinkingsdood WIELRENNEN Het criterium van Amsterdam DAMMEN OM DEN MEESTERTITEL Chronische verstopping TAFELTENNIS R. K. Nationaal tournooi van Winfried LAW NT EN NIS ItaliëHongarije 11 WANDELSPORT MOBILISATIE-MARSCH 23—26 FEBR. TE BUSSUM SCHAATSENRIJDEN PRESTATIETOCHT WEDSTRIJDEN K.N.S.B. Woensdag 10 Januari Rheumatische pijnen DE IJSHOCKEY-COMPETITIE WINTERSPORT IN ITALIË Sneeuwbericht van 8 Januari MARKTEN POSTVLUCHTEN cw a— Een gebeurtenis uit 1850 In de maand Januari van het jaar 1850 on dernamen pastoor Westers van Ameland, Cor nells Haverschmidt, diens broeder Johannes en Nieolaas van der Werff, een reis te voet over ijs van Holwerd naar Ameland. De laatstge noemde drie personen waren van Dokkum af komstig en omstreeks 20 jaren oud. Pastoor Westers heeft de avonturen op schrift gesteld, waarvan ons een afschrift in handen kwam. Thans, nu dit eiland wederom geïsoleerd is, Hjkt het ons niet onaardig hier het relaas te laten volgen „Nadat wij reeds drie dagen weeens den in gevallen dooi en dikken mist vruchteloos op een goede gelegenheid gewacht hadden om van Holwerd naar Ameland over te steken, klaarde de lucht eindelijk des Zaterdags tegen den middae op. Dit deed ons besluiten om den overtocht te beproeven. Dat wij niet een ge makkelijke reis zouden hebben, begrepen wij licht; alles ging boven verwachting wel en vrij voorspoedig, totdat wij omstreeks 20 A 25 minu ten nog van den Amelander wal verwijderd, niet door mist, maar door een sneeuwjacht overval len werden, zoodat wij de plaats onzer bestem ming niet meer konden zien en onze richting alleen naar het compas moesten nemen. Terwijl het ijs zwakker begon te worden en wij naar de sterkste plaatsen zochten, begon het water al meer aan te vloeien en peilden wij reeds 3 voet diepte. Dit deed bij ons de vrees ontstaan, dat wij niet verder konden gaan en dat wij een veilige plaats moesten opzoeken, teneinde daar tot laag water te vertoeven, om dan droogvoets naar huis te kunnen gaan. Doch wat wij voor het veiligste hadden ge kozen werd juist geheel onvoorzien ons onge luk. Hadden wij dat voorzien, dan gewis zouden wij de reis naar den Amelander wal moedig hebben voortgezet. Des avonds toen de lucht ophelderde, konden wij duidelijk de lichten van Buren en Nes onderscheiden en bevonden wij alzco, dat wij den goeden koers hadden. Omstreeks 8 uur scheurde ten oosten van ons het ijs en dreven wij westwaarts, totdat wij het dorp Nes noord ten oosten van ons kregen en zoo west waarts dreven tot in het zeegat van Ameland. Daar voelden wij de deining der Noordzee en de kapen van Terschelling kwamen ons nabij. Hier brak onze groote jjsschots in vier stukken Gelukkig echter, dat de vloed intrad, daar wij anders de Noordzee zouden zijn ingedreven. Nu vleiden wij ons met de hoop van omstreeks naar dezelfde plaats te zullen drijven, van waar wij gekomen waren maar helaas! Bij het op komen der zon ontwaarden wij eei^ gezicht van Ameland en van den vasten wal en van Ter schelling verwijderd te zijn en dat wij naar Harlingen voortdreven. Juist dreef naast onze schots een veel grootere dan de onze en wij be sloten gemakshalve op dezelve over te gaan. Eenigien tijd later geraakten wij aan den grond en tegen den middag, toen het water wegge vallen was, bespeurden wij, dat wij aan den kant van een der vaarwaters op een zandplaat zaten. Werwaarts wij ook onze Wikken wendden, nergens daagde redding voor ons op, nergens vooruitzicht op behoud. Evenwel verlieten wij onze schots en wilden wij het beproeven om zoo mogelijk Terschelling te bereiken, doch vruchteloos. Pas waren wij een half uur gegaan, of al meer diepte welke ons noodzaakte terug te keeren. Nog geen moed verloren, nog eens een uitweg naar den vasten wal gezocht, doch die uitweg was er niet. Er bleef niets anders over dan naar onze oude schots terug te gaan en ons in de bescherming van de Voorzienigheid aan te bevelen. Intusfchen begon ons de honger te prikkelen, vermits de weinige voorraad, dien wij mede ee nomen hadden, den vorigen avond reeds gebruikt was en dit bracht ons op de gedachte om mos sels te zoeken, welke de Algoede Voorzienigheid ons ook geschikte en gretig en smakelijk ver slonden werden. Dien avond en ook den volgenden dag bleef onze schots vlotteloos zitten, terwijl wij ons onledig hielden met bij tusschenpoozen op dezelve heen en weder te wandelen. Des nachts begon de wind zich zoodanig te verheffen, dat wij ons niet dan met de grootste inspanning op het ijs staande konden houden en wat onzen toestand nog hachelijker maakte, was de nijpende koude en de eene sneeuwbui na den anderen, die ons schier het geheele gezicht benamen. Aldus aan koude en dorst prijsgegeven en 't niet langer kunnende uithouden, hoopten wij den volgenden dag met eb naar Ameland af te drijven en dan een sjouw op te steken. Doch de goede God had het anders beschikt en beter met ons voor. Des avonds om 9 uur was onze schots vlot en begonnen wij weder westwaarts te drijven. Eb en wind voerden ons echter terug en brachten ons weder in het zeegat, eerder dan wij zulks verwacht hadden. Dezelfde dei ning had weder dezelfde uitwerking; onze schots brak weder in drie stukken en thans vreesden wü het ergste, daar de wind ons naar de Noord zee voortstuwde. Reeds waren wij halfweg in het zeegat, toen de vloed inviel en het ijs van buiten naar binnen werd teruggedreven. Dit had het gelukkige gevolg, dat de zuidwesten wind en de vloed van het noorden het ijs zoo danig in één schoof, het het een ijsveld scheen te zijn en juist toen onze toestand het ergste en gevaarlijkste scheen te zijn, was onze redding ten naaste bij. Het was 5 uur des ochtends, de maan scheen helder. Toen kwam bij ons allen schier gelijktijdig de gedachte op, nu te be proeven den wal te bereiken. En moedig onder gedurende inroeping van. den Goddelijken bij stand werd de tocht ondernomen en onder groote moeilijkheden volbracht. Zoo bereikten wij na drie volle dagen en nachten op ijsschot- sen, in kouden en harden wind, met sneeuw en honger en dorst worstelende te hebben doorge bracht, den vasten grond. Onder een herhaald God zij geloofd en gedankt voor de redding, drukten wij elkander de hand. Nauwelijks aan wal zijnde, begaven wij ons naar het naaste gelegen dorp Hollum, waar wij liefderijk werden ontvangen en ons met groote deelneming het noodige verschaft werd. De gevolgen van de doorgestane koude bleven niet uit. De teenen van de voeten bleken door de vorst te zijn aangetast. Pastoor Westers en N. van der Werff herstelden weer geheel. C. Haverschmidt verloor al zijn teenen en een ge deelte van zijn voet. Zijn broer Johannes ver loor ook al zijn teenen en is later overeden. De afdeeling Waspik van den Ned. Kath. Bond van Bouwpatroons heeft besloten over te gaan tot loonsverhooging. De loonen zijn gebracht op 56 cent per uur. De N.V. Draadindustrie v.h. Klomp—Bueters te Veghel heeft het loon van het lagere per soneel met 10 pCt. en dat van het hoogere met 5 pCt. verhoogd. Het Gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft arrest gewezen tegen J. P. N., onderwijzer te Schinnen, die in hooger beroep was gekomen van een vonnis van den politierechter te Maas tricht, waarbij hij werd veroordeeld tot een geldboete van ƒ15, te vervangen door 10 dagen hechtenis, ter zake van mishandeling van scho lieren, gepleegd op 19 Juli j.l. Het hooger beroep was ingesteld met het mo tief, dat hier niet zou zijn geweest een mishan deling, maar een toepassing van het tuchtigings- recht van den onderwijzer. De advocaat-generaal mr Massink had beves tiging van het vonnis geëischt, doch een geld boete van 10 of 5 dagen hechtenis. Het Gerechtshof heeft, arrest wijzend, mis handeling niet bewezen geacht en verdachte vrijgesproken van het hem ten laste gelegde. Jaaroverzicht 1939 Als een gevolg van een sterk gevoerde actie door velen is de verdrinkingsdood verminderd. Over de jaren 1903 tot 1910 bec.roeg dit aantal gemiddeld 939 per jaar; over de jaren 19201937 gedaald tot 648 per jaar Onze bevolking neemt toe met ongeveer 100 OOO zielen per jaar. Verdronken in 1939: jongens: 168, Meisjes: 67, mannen: 238, vrouwen: 37, in auto's: 34. In totaal: 544 dooden. (In 1938: 461 verdronken,. Gered wercen of wisten zich te redden in 1939: jongens: 241, meisjes: 80, mannen: 219, vrouwen: 57, uit auto's: 336. In totaal: 933 gered. (In 1938 749 geredden). Auto's, bussen en vrachtauto's te water in 1939: 164. (In 1938: 148 wagens). Jongeman verdronken Vanochtend is, nabij de oude Havenbrug te Vlaardingen, het lijk opgehaald van den 21-ja- rigen arbeider J. Poot, wonende aldaar. De Jongeman werd sedert Maandagavond ver mist. Daar men een ongeluk vreesde, is men met de hulp van een politiehond gaan zoeken. Het spoor leidde naar de Delftlandsche sluizen, waar men begon te dreggen. Eenige honderden meters van deze plaats heeft men het lijk van den jon geman gevonden Op 26 Mei rond de Boschbaan Behoudens goedkeuring van de autoriteiten zal het Criterium van Amsterdam rond de Boschbaan ditmaal door de wielervereeniging Olympia worden georganiseerd op 26 Mei van dit jaar. Veld van Antwerpsche Zesdaag- sche compleet De directie van het Antwerpsche Sportpaleis is er tenslotte na lang onderhandelen in ge slaagd het veld voor de komende Antwerpsche zesdaagsche samen te stellen. Dit ziet er als volgt uit: van Vlietvan der Voort, Slaats— van den Broek, Braspenningvan Amsterdam en SchulteBoeyen (Nederland). Van Belgi sche zijde starten: Romain en Sylvere Maes, KintVlaemynck, HuysDeneef, Thyssens Clautier, SomersVerhagen, CoolsMeer- schaert, BruneelNaye, VissersScherens, van den DriesscheDeclerq, van SimaeysHen- drickx, SeynaeveMichaux. De uitslagen van de voortgezette wedstrijden om den meestertitel luiden: J. M. BomP. H. Idzerda 20 J. van DijkJ. Druijf Jr. r 02 P. H. IdzerdaJ. Druijf Jr. 1—1 J. M. Bom*—J. van Dijk 20 De stand is nu: J. M. Bom 4 3 10 7 J. Druijf Jr. 5 2 2 1 6 P. H. Idzerda 5 13 15 J, van Dijk 4 0 0 4 0 In geval van adviseeren doktoren: „Geen ruw-reinigende laxeermiddelen". Deze geven wel tijdelijk opluchting, maar bij chronische verstopping is het gebruik er van nut teloos. De oorzaak der'kwaal nemen zij n.l. niet weg, terwijl bovendien de darmen onnoodig sterk worden geprikkeld. De oorzaak van chronische verstopping ligt in een gebrek aan massa in de darmen. De spijsverteringsresten uit het voedsel, de z.g. ballaststoffen vormen daar een natuurlijke massa. Alleen wanneer deze groot genoeg is om voldoen den weerstand uit te oefenen, kunnen de darm spieren zich samentrekken en zoodoende de darm beweging veroorzaken. De moderne sterk gecon centreerde spijzen zijn evenwel arm aan spijsver teringsresten, zoodat een tekort aan massa - dus aan weerstand - in de darmen ontstaat. Dit heeft een verslapping der darmspieren tot gevolg. Normacol neemt de oorzaak weg. De kleine zuiver plantaardige korrels Normacol zwellen in den darminhoud gelatineus op tot een sponsachtige massa, die de plaats inneemt der ontbrekende balaststoffen. Nu kunnen de darm- spieren weer hun normale werking uitoefenen. Neem nog heden een proef met Normacol. Het is een onschadelijk natuurlijk werkend middel, dat chronische verstopping opheft en een gezon den stoelgang bevordert. Om circa half twaalf opende de voorzitter, de heer Jo de Ridder, het tournooi en heette alle deelnemers welkom. Hij sprak zijn voldoe ning uit over de groote deelname, welke bijna tweehonderd tennissers bedroeg, hetgeen, ge zien de tijdsomstandigheden, een mooi resul taat was. De wedstrijden hadden een vlot ver loop. Voor de finale hoofdklasse plaatsten zich twee DSB-spelers. n.l. Verdiesen en Lorsheyd. Een prachtig gespeelde finale volgde, waarin beide spelers hun beste spel gaven. Dat ook de spanning niet ontbrak, bewijzen de uitslagen: 21-18, 21-23, 21-13, 18-21, 16-21, waardoor Lorsheijd een fraaien beker in zijn bezit kreeg. Om den derden prijs streden Strang van DSB en Duineveld van Winfried, waarbij Strang den prijs won.- Voor het dubbelspel eerste klas plaatsten zich LorsheydStrang en v. GaaienPutman voor Jong Leven. De laatsten gingen met de eer strijken. In de damesklas ontstaat steeds meer strijd. Een groote verrassing was hier. dat de tweede klasser, mej. van Beets, won van mej. C. Sel- tenrjjch. In alle klassen werd zwaar, maar zeer sportief gastreden om de eerste plaatsen en er was dan ook niemand, die veel boven zijn me despelers uitstak. Het tournooi verliep zeer vlot, ondanks het ingewikkelde programma en •reeds om tien uur kon de voorzitter, na een dankwoord aan alle medewerkers, de prijzen aan de gelukkige deelnemers uitreiken. De uitslagen waren als volgt: Hoofdki'.as: 1. Lorsheyd, 2. Verdiesen. 3.. Strang (allen D.S.B.); le klas: 1. Simons, 2. Bruins (beiden D.S.B.), 3. Kramer (V.LF.); 2e klas: 1. Krouwels (I.V.O.). 2. Ruygrok (D. E.S.); 3. Stadhouder (D.S.B.). Junioren: 1. Warmerdam (IVO), 2. Kienset (v. Nispen), 3. v. d. Veldt (IVO). Dames: 1. v. Beek (Quick), 2. C. Seltenrijch (Jong Leven), 3. de Vette (Quick). Heeren dubbel le klas: 1. v. Gaaien-Putman (Jong Leven), 2. StrangLorsheyd (DSB); hee- rendubbei 2e klas: 1. Elzendoorn-Luysterburg (SOS), 2. KramerJong (Gez. I, Amsterdam); dames dybbel1. A. Cornelissen-Oude Weer- nink; mixed dubbel: 1. v. Gaaien, J. Selten rijch (Jong Leven)2. C. Eekhout-Putters (Quick-DSB). Te Milaan spelen de vertegenwoordigende ploegen van Italië en Hongarije een driedaag- schen wedstrijd. Op den eersten dag zorgde de jonge Italiaansche speler del Bello voor een verrassing. Hij sloeg den bekenden Hongaar- schen oud-beroepsspeler Szigeti in 4 sets. 't Dub belspel werd door de Hongaarsche combinatie gewonnen, zoodat de stand thans 11 is. In opdracht van den Sticht-Gooischen Wan delsportbond organiseert de Bussumsche wan delclub E>e Kievit op 23, 24 en 25 Februari a.s. te Bussum een grooten nationalen Mbbilisatie- marsch ten bate van het centraal comité voor O. en O. Zij die een prijs beschikbaar willen stellen voor de deelnemende militaire detachementen of burgergroepen kunnen deze zenden aan het secretariaat Keizer Ottostraat 121, Bussum. De „Noorder IJsbond" heeft Maandag een prestatietocht over een afstand van 144 K.M. en een toeristentocht over 72 K.M. georgani seerd, waarvoor in totaal zeshonderd deelne mers'hadden ingeschreven. Het gladde wegdek was echter oorzaak, dat tweehonderd rfjders niet op tijd vanmorgen om zeven uur aan den start te Winsum konden verschijnen. Aan den prestatietocht namen 120 rijders deel. Het traject liep van Winsum over Gro ningen, Appingedam, Onderdendam, Uithuizen, Zoutkamp naar Winsum. Eerste werd G. Duiker te Groningen, die daarmede in het bezit kwam van de „Gouden Schaats", welke het gemeentebestuur van Win sum beschikbaar had gesteld. Op hem volgden J. Vos te Garshuizen en J. Korst te Bedum. Het trio legde den afstand af in 7 uur 41 minuten. Voor den toeristentocht verschenen 280 in schrijvers aan den start, ten deele moesten zij het zelfde traject afleggen, n.l. Winsum, Gro ningen, Appingedam, Onderdendam, Winsum. R. F. Blauw uit Groningen werd eerste in den tijd van 4 uur 17 min., 2. en 3. H. Lam berts te Sappemeer en K. Hommers te Over- schild, beiden in denzelfden tijd als de win naar. Het presidium van den Koninklijken Neder- landschen Schaatsenrijders-Bond heeft de vol gende wedstrijden uitgeschreven: Op Woensdag 10 Januari wedstrijden in het HILVERSUM II, 301.5 M. NCRV-Uitzending 6.307.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart 8.00 Berichten ANP, 8.20 Gramofoonmuziek, 11.00 Gramofoonmuziek, 11.15 Cello, piano en gramofoonmuziek, 12.15 Gramofoonmuziek, om 12.30 berichten ANP, 1.10 Ensemble „Zingares- ca" en gramofoonmuziek. 2.30 Voor jeugdige postzegelverzamelaars, 3.00 Dames-ensemble Van Eden en gramofoonmuziek, 5.45 Gramo foonmuziek, 6.00 Land- en tuinbouwcauserie. 6.206.25 Gramofoonmuziek, 6.30 Taalles en technisch onderricht, 7.15 Gramofoonmuziek, 7.30 Cursus koperzagen, 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-berichten. 8.15 Arnhemsche or- kestvereenigmg en solist, 8.509.20 Tuinbouw, causerie, 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur, 10.30 Gramofoonmuziek. HILVERSUM I, 1875 en 414.4 M. VARA-Uitzending 8.00 Berichten ANP, 8.10 Orgelspel, 8.45 Gra mofoonmuziek, 9.30 Keukenpraatje, 12.00 Gramofoonmuziek, 12.15 De Ramblers, 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek, 1.001.45 Roslan-orkest, 2.00 Causerie „Stofversieren". 2.30 Residentie-orkest (opn.), 3.Ó5 Gramofoon muziek. 3.15 Voor d'e kinderen, 5.30 VARA-ork., 8.00 Herhaling SOS-berichten, 8.03 Berichten ANP. 8.20 Rosian-orkest, 9.00 Radio-tooneel, 9.30 Schaaknieuws, 9.35 Dubbelmannenkwartet „Kunstmin", 10.00 VARA-orkest. 11.00 Berich ten ANP, 11.10 Schaaknieuws, 11.15 Orgelspel en zang, 11.4512.00 Gramofoonmuziek. ENGELAND, 391 en 449 M. (Na 6.20 n.m. ook 342 M.) 12.20 Cello en piano, 12.50 BBC-Salonorkest, 1.20 Berichten, 1.30 Orgelspel, 3.20 Alfredo Campoli's salonorkest, 4.05 Peter Fielding's Ha. waiiankwintet, 4.20 Berichten, 4.35 Orkestcon cert, 5.50 BBC-Harmonieorkest,_ 6.20 Berich ten, 7.05 De Rhythmettes, 7.40 Orkestconcert, 9.20 Berichten, 9.50 BBC-Theaterorkest, 11.20 Het Blech strijkkwartet, 11.50 Carroll Gibbons en zijn Band, 12.2012.35 Berichten. RADIO-PARIS, 1648 M. 12.05 Pianovoordracht, 12.20 Koorzang, 1.05 Vioolvoordracht, 1.35 Cembalovoordracht, 2.00 Gramofoonmuziek, 2.05 Zang, 2.30 Klarinet- voaidracht, 4.50 Pianovcordracht, 5.35 Kamer muziek m. m. v. solisten, 6.35 Viool en piano, 7.20 Lichte muziek, 9.05 Symphonieconcert, 10.20 Zang, 11.05 Gramofoonmuziek, 11.20 Ka mermuziek, 11.35 Het Parijsch blaaskwintet, 12.0512.20 Gramofoonmuziek. KEULEN, 456 M. 5.50 Hermann Hagestedt's orkest, 7.40 Gra mofoonmuziek, 10.50 Gramofoonmuziek, 11.20 Concert, 1.15 Muzikaal tusschenspel, 1.35 Po pulair concert, 2.45 Muzikaal tusschenspel, 4.30 Omroeporkest en solist, 5.45 Gramofoon muziek, 6.20 Otto Dobrindt's orkest, 7.35 tot sluiting: Zie Deutschlandsender. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek, 12.51 en 1.30 Om roeporkest, 1.502.20 Gramofoonmuziek, 5.20 Kamermuziek, 6.50, 7.20 en 7.35 Gramofoon muziek, 8.50 Omroeporkest, 9.20 Nationaal or kest van België en solist, 10.30 Nationaal orkest van België, 10.5011.20 Jazzmuziek (gr.pl.). 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek, 12.50 en 1.30 Radio, orkest, 1.502.20 en 6.05 Gramofoonmuziek, 6.35 Gramofoonmuziek met toelichting, 7.05 Gramofoonmuziek, 8.2011.20 Uit Venetië: „La fiamma", opera. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 9.20 Berichten, 9.50 Het Waldemar-kwintet, 10.20 Politiek overzicht. Hierna: Symphonie concert, 11.20 Berichten. Hierna tot 12.20 Nachtconcert. "AKKERTJES" werken niet al leen pijnstillend maar ze ver wijderen ook de stoffen, die Uw rheumatische pijn veroorzaken. helpen direct! hardrijden voor amateurs op de banen van de ijsclub „Veendam" te Veendam over 500 en 1500 meter. Op Woensdag 10 Januari wedstrijden om het kampioenschap van Groningen in het schoon- rijden voor dames en heeren, georganiseerd door de ijsclub „Fiivelgo" te Appingedam. Op Donderdag 11 Januari nationale wedstrij den in het hardrijden voor amateurs te War- menhuizen. De nationale wedstrijden in het hardrijden, welke vandaag te Uithoorn zouden worden ge houden, zijn tot morgen, Woensdag 10 Januari uitgesteld. Het wedstrijdbedrijf, dat door de felle vorst van de laatste week even onderbroken werd, zal waarschijnlijk bij het aanhouden van den dooi volgende week zijn voortgang vinden. Het is de bedoeling om de competitie Ne- derland-België met den wedstrijd Amsterdam- Luik te vervolgen. Hierop zal Amsterdam- Tilburg, Den Haag-Antwerpen en Den Haag- Amsterdam op de Amsterdamsche Kunstijsbaan worden gespeeld. De stand van de competitie is thans als volgt; Doelpunten gw. onb. vrl. voor tegen pt Amsterdam Tilburg Den Haag Brussel Antwerpeii Luik gsp. 4 4 3 3 1 1 10 11 4 4 0 3 2 9 6 6 4 5 7 5 2 2 0 0 Door verschillende omstandigheden kan de Belgische serie van de competitie pas na 27 ja nuari na den wedstrijd België-Nederland be ginnen, zoodat eerst dan een zuiver beeld van den stand te verkrijgen zal zijn. Veel zal dit feit echter aan de gunstige positie van Amsterdam niet kunnen veranderen. Voorzichtig ging hij op zijn knieën liggen en begon met angstig gezicht den hond aan te kijken. Nu hij juist dat ver haal van dien wilden stier gedaan had, was hij wel verplicht zijn lessen in praktijk te brengen. De hond liet een vervaarlijk gegrom hooren en daarbij kwam een gebit te voorschijn om van te rillen. Pas op, baas, straks hapt hü een stuk uit Je heus. riep een van de jongens. Alsof de buldog het gehoord had, nam hij op hetzelfde oogenblik een sprong en zat boven op den boer. Wolken zand stoven op en het werd een gevecht van belang. Pit noch Pat durfden tusschenbeide komen. Eindelijk had de hond de broek van den boer beet en na rukken en trekken stond hij eens klaps met een deel van dat fclawTingstuk in zijn bek. Bardonecchis 1312 M„ licht bewolkt, 35 c.M. sneeuw, poeder. Cervinia-Breuil 2010 M„ mooi, 28 o.M. sneeuw, goed. Colle Xsarco 1100 M„ bewolkt, 15 e.M. sneeuw, poeder. Claviere 1760 M., bewolkt, 40 c.M. sneeuw, poeder. Cortina d' Ampezzo 1226 M., bewolkt, 40 c.M. sneeuw, poeder. Courmayeur 1228 M„ mooi, 25 c.M. sneeuw, poeder. Martello (Val) 2160 M„ mooi, 65 c.M. sneeuw, poeder. Merano-Avelengo 1298 M., mooi, 15 cM. sneeuw, poeder. Misurina 1756 M„ bewolkt, 40 C.M. sneeuw, poeder. Ortisei 1236 M., mooi, 20 c.M. sneeuw, poeder. Pocol-Cortina 1540 M., bewolkt, 60 c.M. sneeuw, bevroren. Sestriere 2033 M„ licht bewolkt, 45 c.M. sneeuw, poeder. S. Martino di C. 1467 M., bewolkt, 30 c.M. sneeuw, poeder. Valtournanche 1524 M„ mooi, 15 c.M. sneeuw, poeder. NOORDSCHARWOUDE, 9 Jan. 9600 kg. Roode kool 4.40—5.10, 3200 kg. Gele kool 3—3.10, 8100 kg Uien 3.00. grove Uien 2.702.80. VINKEVEEN. 8 Jan. Coöp. Groenten, en Vruch tenveiling „Vinkeveen". Witlof I 11.50—14, II 6.50 8, stek 55.50, Boerenkool 4,105.80 per 100 kg- LEIDEN, 9 Jan. Veemarkt. Aangevoerd: 150 varkens, zware 6568, lichte 6364 ct. per Kg. Handel slepend. BROEK OPLANGENDIJK, 9 Jan. Aanvoer: 6600 Kg. roode kool f 4.605.50 24700 Kg gele kool f 2.603.60; 350 Kg. Deensche witte kooi f 2.90; 5000 Kg. uien f 33.10, grove uien f2.90, drielingen f 1.301.40 3600 Kg. peen f 1.602.20. ROTTERDAM, 9 Jan. Veemarkt. Totaal aanvoer: 100 paarden, 6 veulens, 776 magere runderen, 960 vette runderen, 15 vette kalve ren, 86 graskalveren, 930 nuchtere kalveren, 440 schapen en lammeren, 7 varkens en 49 bokken en geiten. Prijzen per kg.: Vette koeien le kw. 82, 2e kw. 68, 3e kw. 4656; vette ossen le kw. 76, 2e kw. 68, 3e kw. 4656; stieren le kw. 74, 2e kw. 64, 3e kw. 54; vette kalveren le kw. 145, 2e, kw. 125, 3e kw. 95105; schapen le kw. 47, 2e kw. 42, 3e kw. 37; lammeren le kw. 50, 2e kw. 45, 3e kw. 40; slachtkalveren le kw. 50, 2e kw. 45, 3e kw. 50; graskalveren 2e kw. 60, 3e kw. 50; slachtpaarden le kw. 58, 2e kw. 48, 3e kw. 40. Prijzen per stuk: Schapen le kw. 28, 2e kw. 20, 3e kw. 15; lammeren le kw. 19, 2e kw. 15, 3e kw. 10; nuchtere slachtkal veren le kw. 14, 2e kw. 13, 3e kw. 118; nuch tere fokkalveren le kw. 26, 2e kw. 22, 3e kw. 18; slachtpaarden le kw. 260, 2e kw. 180, 3e kw. 120; werkpaarden le kw. 360, 2e kw. 240, 3e kw. 140; hitten le kw. 250, 2e kw. 200, 3e kw. 120; kalfkoeien le kw. 285, 2e kw. 195, 3e kw. 140; melkkoeien le kw. 280, 2e kw. 195, 3e kw. 140; varekoeien le kw. 180, 2e kw. 130, 3e kw. 100; vaarzen le kw. 145, 2e kw. 125, 3e kw. 95; pinken le kw. 105, 2e kw. 85, 3e kw. 65; graskalveren le kw. 60, 2e kw. 40, 3e kw. 30; bokken en geiten le kw. 12, 2e kw. 8, 3e kw. 6. Overzicht: Vette koeien en ossen: aanvoer korter, handel tamelijk, prijzen iets stijver. Ossen als gisteren; prima koeien tot 88 ct., ossen tot 82 ct. Stieren: aanvoer gelijk vorige week, handel stroef, prijzen iets hooger. Vette kalveren: aanvoer gering, handel vlug, prij zen stabiel, prima 1.501.55. Schapen en lam meren: aanvoer matig, handel willig, prijzen iets hooger. Nuchtere slacht- en fokkalveren: aanvoer iets kleiner, handel vlot, prijzen hoog. Paarden: aanvoer klein, handel kalm, prijzen voor werkpaarden en hitten iets hooger en slachtpaarden aanmerkelijk hooger. Kalf- en melkkoeien: aanvoer korter, handel redelijk, prijzen constant. Varekoeien: aanvoer gelijk vorige week, handel stil, prijzen le kw. onver anderd, 2e en 3e kw. iets hooger. Vaarzen en pinken: aanvoer gewoon, handel flauw, prijzen onveranderd. Graskalveren: aanvoer matig, handel redelijk, prijshoudend. Bokken en gei ten: aanvoer gelijk vorige week, handel vlug, prijzen iets hooger. GRONINGEN. 9 Jan. Veemarkt. Kalf- en melk koeien: I 250—265. II 210—230, III 130—160, kalf- vaarzen I 200210, II 120150, vroegm. koelen I 160—180, II 140—150, varekoelen I 140—160, II 110130, vaarzen I 120150, alles in guldens per stuk. Stieren I 5456, II 4550 cent per kg. Kal veren en pinken 55.00110 per stuk. Slachtvee I 7275, II 5862, III 4045 cent, vette kalveren I 96100, II 7684 cent per kg. Weideschapen 14.0019, vette lammeren 13.0017, vette schapen I 24.00—30, II 17.00—20, per stuk. Biggen 8.00—12 per stuk, 1.402 per week. Vette varkens I 56 57, II 5054 cent. Zouters 5253 cent. Aanvoer: 705 runderen, 689 kalveren, 529 scha pen, 647 varkens, 91 biggen, 5 paarden. Overzicht. Voor het kalf- en melkvee, dat traag werd verhandeld, handhaafden de prijzen zich slechts met moeite. Voor a'e stieren en het eerste kwaliteit slachtvee waren de prijzen bij geringen aanvoer ruim zoo hoog. Voor de afwijkende soor ten was het aanbod voor een vluggen omzet te groot. Vette kalveren weinig ter markt en weinig kooplust. Nuchtere kalveren werden verhandeld van 5 tot 9 gulden. Zware soorten noteerden hoo ger. De handel in wolvee verliep over het geheel ,;eer langzaam met onveranderde prijzen. Voor de vette varkens liepen de prijzen, door den grooten aanvoer, iets terug. Zouters prijshoudend. De handel in biggen had weinig te beteekenen. PURMEREND, 9 Jan. Gemeentel Kaasbeurs. Verhandeld 9 partijen, wegende 18000 kg. 230 kg. boter: melkboter 1.701.72 per kg Veemarkt. Aanvoer totaal 223 stuks. 150 vette koeien 7090 cent per kg. 73 gelde, en melk koeien 110.00275 per stuk handel goed. 1 paard 140.00 per stuk, handel matig. 51 vette en graskal- veien:'vette kalveren 0.801 per kg., graskalveren 45.0060 per stuk. 146 nuchtere kalveren: voor de slacht 13.00—17, voor de fokkerij 14.00—19 per stuk. 65 vette varkens voor de slacht 7075 cent per kg., handel matig. 30 biggen, 579 schapen 20.00—32 per stuk, handel goed. Kipeieren 44.50 per 100 stuks, eendeieren 2.70 per 100 st. N.H. Blauwe: 400 kuikens 6570 cent per kg. 3600 oude kippen en hanen (wit en rood') 4552.5 et. per kg. Handel pluimvee matig Konijnen 0.503 per stuk. 300 eenden 40—60 cent per stuk. Duiven 40 cent per paar. 15 ganzen 3.00 per stuk. Weinig aanvoer door gladde wegen, waardoor hooge prij zen. PURMEREND, 9 Jan. Aangevoerd: 75000 een deneieren f 2.85—2.90; 80000 kippeneieren f 3.40—4.50. HEEN TERUG Driemaal per week luchtpost naar Indië NAPELS ATHENE RHODES ALEXANDRIé LYDDA BAGDAD BASRAH DJ ASK KARACHI JODHPUR ALLAHABAD. CALCUTTA. RANGOON BANGKOK... PENANG MEDAN SINGAPORE. BANDOENG.. Jan. Jan. De rubberprijs te Londen daalde met 1/32 a. tot 1111/16 d. per lb. Volgens opgave van het Internationale Rubber Restrictie Cjomité bedroeg het we- reldrubb er verbruik in de eerste elf maanden van 1939 52.195 ton meer, dan in het geheele jaar 1938 en 143.000 ton meer dan in de eerste elf maanden van 1938. De wereld- export bedroeg in de eerste elf maanden 1938 901.516 ton, of 84.273 ton meer dan het verbruik in deze periode. Op de beurs te Parijs verkeeren de bij het Middellandsche Zee-bekken en de Balkan- landen betrokken fondsen in een gedrukte stemming, welke, naar men meent, van Londen uitgaat. De Amerikaansche handelsbalans was in 1939 volgens den minister van Handel nog steeds actief. Het voordeelig saldo liep ech ter terug als gevolg van het feit, dat de Amerikaansche fabrieken in 1939 meer bui- tenlandsche grondstoffen afnamen. Montgomery Ward boekte in de eerste elf maanden aan verkoopen 471.83 mill., tegen 408.04 mill, in dezelfde periode van het vorig jaar. De American Tel. and Tel. boekte in De cember j.l. 80.500 telefoonaansluitingen, te gen 66.300 in December 1938. In het geheele jaar 1939 776.579, tegen 430.900 aansluitin gen in 1938. De American Power and Light boekte in het jaar per einde November een netto- ivinst van 10.23 mill., tegen 9.76 mill, in het vorig jaar. De XJnited Aircraft ontving van de Ame rican Export Air Lines een order voor de levering van drie groote vliegbooten voor een non-stop-dienst naar Europa, ter waarde van 2 mïllioen. De Baltimore and Ohio boekte in 1939 een winst van 2.394 millioen, tegen een verlies van 13.32 mill, in 1938. De Amerikaansche vliegtuig-ondernemin gen boekten in 1939 700 millioen aan or ders, welk bedrag ongeveer gelijk staat aan het totaal van vijf voorafgaande jaren. De onuitgevoerde orders bedragen thans 680 millioen. Voor de Wabash Railw. is bij de Interstate Commerce Commission toestemming ge vraagd, een levering aan te gaan bij de Re construction Finance Corporation van 9-3 mill., voor aflossing van promessen bij de Refico ten bedrage van 6.5 mill, en vooT het repareeren van 1694 goederenwagons, ten bedrage van 2.8 mill. De New York Chicago and St. Louis boekte in de eerste elf maanden aan netto-ont vangsten 2.02 mill., tegen een deficit van 1.44 mill, in de overeenkomstige periode van 't vorig jaar. In November j.l. 499.22-, tegen 192.511 in November 1938. Het kunstzijde-verbruik in de Vereen. Staten bedroeg in 1939 356 mill. lb. en was 30 pet. grooter dan in 1938. Hiermede werd een hoogte-record bereikt. Het stapelvezels' verbruik beliep 100 mill. lb. en was 88 pet grooter. De staal-productie in de Vereen. Stated wordt voor deze week op 86.1 pet. der capa citeit geraamd, tegen 85.7 pet. de vorige week en 51.7 pet. in de overeenkomstige week van het vorig jaar. GEBOUW - LEESMUSEUM ROKIN 102 TEL-359SÖ DINSDAG, 9 Jan. W Keulen 6 u Lobith Nijmegen St Andr Arnhem Vreeswijk i a Westervoort Deventer Kampen Mastr Ha 1) Borgh Belfeld Venlo Grave 2) Sluis Lith 41.30 10.49 4,83 1.15 0.00 0.00 C.0C 0.00 0.00 0.00 0.00 0.10 0.01 0.0C 0.C0 0 18 0.0G 0.0C 1.13 0.55 J.C7§ 0.03 0.06 0.C6 J.02 C 07§ 0.CO* 0.00 0.001 0.00 0.19 0.C0 0 0 o 0.00 0.00 0.00 39 56 37 79 3.10 10 39 10.75 8.06 5.56 2 82 10.52 8.20 3.00 0.48 11.11 8.79 5.16 3.50 O.OC 0.23 0.53 43.10 14.23 13.70 0 7.61 0.82 drijfijs drijfijs over 1/10 der rivierbreedte, t drijfijs over 3/10 gedeelte der rivierbreedtö ijs vast over de volle rivierbreedte Stuwen open te Linne, Roermond, Belfeldi Sambeek en Lith. AMSTERDAM Kanaalwater Amstelwater 8 u 0,52— AP u 0.60- AP 2 u 0.60— AP IJselm water 5 u 0,05— AP 12 u 0.02- AP 2 u 0.02— AP WATERSTAND OP DEN RIJN 9 Jan. 8 Ja0* 2,13 2.07 0.73 0.70 1.85 1'92 0.— 0.- 0.28 0.22 0.06 0.01 l— G.— 0.— 0.— 8 u 0.52— AP 12 u 0.60— AP 2 u 0.6J- AP Stadswatei 8 u j.52— AP 12 u 0 60— AP 2 u 60 - AP 12 9 Jan 8 Jan. 9 Rheinl 0.— 0.— Cobien2 Breisacb 0,— 0.— Trier Kehl 0.— 0.— Keulen Maxau 0— 0.— Ousseic Mannh 2.90 2.89 Ruhror' Lihi J. 0— Duisburg Mainz 2.79 2.76 Schweml Bingen 0— 0.- Wurzburg Caub 1.98 1.95 Strassb.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 6