Kalmte aan het Finsche front Gaat Csaky opnieuw naar Italië? Duitsche kogels en bommen op Britsche koopvaarders Herriot opnieuw Kamervoorzitter Nieuw Britsch luchtcommando Het nieuws van heden Deze week geen elfstedentocht OPNIEUW LEGERCORPS OMSINGELD? ENGELSCH TANKSCHIP GEZONKEN CHAMBERLAIN MAANT TOT OPOFFERINGEN Zee-oorlog blijft woeden: 1 HEERKENS THIJSSEN Co VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TEL 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27Vi ct- per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD M£T OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM WOENSDAG 10 JANUARI 1940 - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22209 »,Het geheime wapen van Stalin" Een oproep van Kallio Incidenten tijdens openingszitting der Fransche Kamer door op treden der communisten De economische toestand van Finland Gentlemen's agreement" zou te Venetië zijn gesloten Csaky toch naar Italië Britsche ambassadeur bij Koning Leopold Duitschland houdt geen carnaval Verkeersvliegtuig uit Moskou te Berlijn De Bilt meldt: TRANSPORT- en MOLEST- VERZEKERINGEN 1 DAMRAK 60 AMSTERDAM Telef. 45014 45016 Zaligverklaring dezen zomer verwacht Van stichteres der Carmelietessen van de Liefde SCHATKISTBILJETTEN VOOR MOBILISATIEKOSTEN „De machten van het kwaad zullen niet overwinnen" De Balkan-entente op 4 Februari bijeen? Duitsche officieren naar Sovjet-Unie? Fransch vaartuig bij Spanje vergaan De aanval op het lichtschip De Duitsche bomaanvallen op oorlogsschepen Geconvoieerde schepen Luchtmaarschalk Barratt thans opperbevelhebber der Royal Air Force in Frankrijk Veilig thuis Overwogen wordt een andere route te kiezen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et., Ingei wededeefïngen SO cent; Wem op peg één 65 een» per regel WJ contreet sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces .Omroepers" zie de rubriek HELSINKI, 9 Jan. (Keuter). Het heden Uitgegeven legerbcricht meldt; „Met uitzondering van bedrijvigheid van patrouilles en artillerie aan weerszijden is °veral de dag van 8 Januari kalm vcrloo- Pen, Geen operaties ter zee en niets vermel denswaards in de lucht." Volgens Stefani is de toestand van bet 12.000 man sterke Russische leger in den sector Silla wanhopig, doordat het door de Pinnen omsingeld wordt. Men verwacht, dat capitulatie van dit Russische leger corps niet lang zal kunnen uitblijven. Van de kalmte aan het front in Karelië maken de Finnen gebruik om achter cte Manner- heimlinie twee nieuwe linies aan te leg gen. In hetzelfde gebied werken de Rus sen met koortsachtige haast aa.n verster- kingswerken. Omtrent den slag bij Raate meldt Havas nog, dat de 44ste Russische divisie, welke door de Pinnen werd verslagen, ter versterking was ge- ^nden naar de divisie welke de vorige week bij Suomussalmi was verslagen. De Finnen ope reerden op de flanken van de divisie tijdens een °Pmarsch, welke de eerste beginselen van de diarschveiligheid scheen te negeeren, en vielen in het moerassige gebied. 30 k.m. ten Zuid- Oosten van Suomussalmi. Zij maakten zich •heester van een brug achter de Russen, die "terdoor werden omsingeld. De Russen streden dapper gedurende twee dagen Van de 18.000 ■dan, welke de divisie telde, hebben de Finnen hechts 2000 gevangen genomen. Dezen zagen, bat alle tegenstand nutteloos was en stuurden °dderhandeiaars om zich vervolgens in groepen dver te geven. De rest van de divisie werd ofwel Gedood of is verspreid in de moerassige bos 'dhen, zonder levensmiddelen. Deze vluchtelin- ^cn zijn gedoemd om vap honger en koude om te komen De opeenvolgende vernietiging van twee Rus- *teche divisies in dit gebied maakt niet alleen v°or langen tijd een Russischen aanval op den 8hoorweg Kajaani-Ouiu-Tornea-Haparanda on mogelijk. doch sloeg ook een bres in de Rus sische linie Volgens den correspondent aan het front in Finland van het Zweedsche dagblad ,,Nva Allehanda" hébben de Finnen aan het, einde van de vórige maand èèn gepantsèrde slede buif gemaakt, die beschouwd wordt' als het geheime wapen van Stalin tegen Finland De Russen hoopten, dat dit wapen dezelfde Uitwerking te weeg zou brengen ais het optre den der tanks tijdens den vorigen wereldoorlog, "e gepantserde slede, die den vorm heeft van een torpedo, is voorzien van een schroef en Bewapend met een kanon. Zij is reeds bij net Ladogameer opgetreden en kan een snelheid dalen van 160 k.m. per uur. De slede heeft het v°ordeel boven de tank, dat een ophooping j[an sneeuw niet gevreesd behoeft te worden. staat echter tegenover, dat de bestuurder °dder het vuur der mitrailleurs gewoonlijk zoo derveus wordt, dat hij zijn koelbloedigheid ver- dest en onhandig manoeuvreert. Reeds thans Verklaren de Finnen, dat zij in staat zijn dit dieuwe wapen het .hoofd te bieden. President Kallio heeft een nieuwen oproep ge- \*cht tot de wereld tegen de bombardementen bar Russen op de burgerbevolking. Hij zegt: 'Rusland stelt er zich niet mede tevreden oorlog te voeren tegen ons leger op de gebruikelijke d'ijze, maar het zendt vliegtuigen achter het i^bdt om onze huizen en burgers te vernietigen, is een ongelooflijk optreden van den kant een staat, die op zich genomen heeft de in- PARIJS, 9 Jan. (Havas). Herriot is her kozen tot voorzitter der Kamer met 350 Van dc 424 uitgebrachte stemmen. De Kamerzitting werd om 15.40 uur geopend jdder voorzitterschap van het oudste lid, Levy ^'phandery. De meeste ministers zaten in de eSeeringsbank en de opkomst der afgevaardig- öeh was groot. Onmiddellijk na den aanvang eed zich een incident voor, veroorzaakt door b aanwezigheid van zeven gemobiliseerde com munistische afgevaardigden. Na een korte chörsing werd besloten, dat hun geval bestu urd zou worden door het voorloopige bureau. bureau besliste, dat de kwestie zal worden Oorgelegd aan de Kamer, onmiddellijk na oe nstaiiatie van het definitieve bureau. Hierna sprak Alphandery de openingsrede uit. c IJbens deze rede deed zich wederom een in- bent voor door de communisten. Na de pas ten6' waarin Alphandery hulde bracht aan het Ser, stonden alle afgevaardigden, met uitzon- ering van de communisten, op. De vergadering krachtig uitdrukking aan haar veront- aarcüging en op voorstel van Alphandery werd 6.n motie van afkeuring aangenomen en be- li u11 beze leden te verwijderen. De communis te^ afgevaardigden werden daarop naar bui- gp1 Beleid. De achtergebleven Kamerleden zoi.- kette eensgezind de Marseillaise en Alphandery Sc, zijn rede voort. Na zijn rede las hij een ïc, Djven voor van Daladier, die zich veront- On U!digbe in verband met het hem overkomen m?mk niet aanwezig te kunnen zijn. Kamer ging vervolgens over tot de verkie- Vn» Van een president en van de andere leden het bureau. ternationale beginselen van de oorlogvoering te erkennen. Deze meedoogenloosheid heeft den geest van ons volk niet gebroken, ofschoon de vijand ongeveer 100 plaatsen, onder welke de meeste onzer steden, gebombardeerd heeft. Wanneer men overweegt dat bijna 4000 bom men neergeworpen zijn en machinegeweren zijn gebruikt, is het aantal slachtoffers betrekkelijk gering. Dat is te danken aan vele oorzaken, o.a. aan het feit. dat wij er in geslaagd zijn zeer snel onze luchtafweermaatregelen te organiseeren. In één maand zijn 234 burgers gedood, 269 gewond en 210 licht gekwetst. Ongeveer 170 vijandelijke vliegtuigen met de bemanningen zijn reeds neer gehaald en onze weerstandskracht neemt snel toe, dank zij den yelen luclitafweerwapens, die wij op den vijand buitgemaakt hebben". Te Helsinki heeft tijdens een ontvangst van vertegenwoordigers van de buitenlandsche pers minister-president Ryti een uiteenzetting gege ven van den economisclien toestand van het land. Voor den oorlog was de economische toe stand van Finland zeer welvarend, doch op het oogenblik is deze zeer moeilijk tengevolge van het gebrek aan arbeiders door de mobilisatie en door de moeilijkheid om werk te verschaffen aan allen, die uit de industriecentra zijn geëvacueerd. De huidige gebeurtenissen eischen van Finland een economische krachtsinspanning waarop het als vreedzaam land niet voorbereid was, zoodat het veel in het buitenland moet koopen. Finland heeft er evenwel steeds een eer in gesteld zijn verplichtingen na te komen, welke het door den oorlog moet aanvaarden. BOEDAPEST, 9 Jan. (Stefani) In een tegen- ever vertegenwoordigers van de pers afgelegde verklaring heeft Csaky gezegd, dat hij voor het oogenblik niet naar Rome zal gaan. Tevens sprak hij duidelijk de geruchten tegen volgens welke minister-president Teleki naar de Italiaansche hoofdstad zou gaan. Hij herhaalde, dat het resultaat der Venetiaansche besprekingen uiterst gunstig is geweest. Volgens een bericht van United Press aan haar bladen bevestigen hooge Italiaansche kringen te Rome dat Ciano en Csaky bij hun besprekingen te Venetië een „gentle men's agreement" hebben gesloten, inzake Italiaansche hulp voor het geval een com munistische opstand tegen Hongarije uit breekt. Of deze hulp zich later tot een militair ver bond zal ontwikkelen zooals gisteren te Boeda pest werd gemeld of dat het slechts dezelfde soort steun zal zijn als die aan Franco werd verleend gedurende den Spaanschen burger oorlog, zal, zoo wordt hier van bevoegde zijde verklaard, geheel en al afhangen van de ont wikkeling in de toekomst. Onze Romeinsche correspondent seint ons Dinsdagavond: De „Lavoro Fascista" bericht uit Boeda pest, dat Csaky overmorgen opnieuw naar Italië zal vertrekken en wel dezen keer naar Rcme om, behalve met Ciano, een onder houd met Mussolini te hebben. De „Giornalc d'Italia" heeft dit bericht ook gekregen, maar geeft het, in tegenstel ling met de „Lavoro Fascista", met het noodige voorbehoud. In politieke kringen, alhier, staat men uiterst sceptisch tegenover het bericht. Men kan zich in die kringen niet voorstellen waarom een dergelijke herhaling noodig zou zijn. Te Venetië, zoo meent men, zijn de problemen, die op het oogenblik aan de orde zijn, volledig besproken. Vermeldenswaard is wellicht, dat men hier in verschillende kringen geneigd is de beteekenis van de besprekingen te Venetië veel hooger aan te slaan dan het over die be sprekingen uitgegeven communiqué te recht vaardigen schijnt. Men kan niet zeggen welke belangrijke besluiten er dan wel te Venetië ge nomen zouden zijn. Het is zoo mogelijk een gevoel. Nochtans is het typeerend voor de stemming alhier. Men is hier voorbereid op verrassingen. BRUSSEL, 9 Jan. (Reuter) Koning Leopold heeft vanochtend den Britschen ambassadeur en diens echtgenoote ten paieize ontvangen. BERLIJN, 9 Jan. (D. N. B.) Met het oog op den ernst <3er tijden zal dit jaar in Duitsch land geen openbare carnavalsviering plaats vinden. In plaats daarvan zullen talrijke vroolijke amusementsavonden voor de bevolking en de weermacht georganiseerd worden. BERLIJN, 9 Jan. (D. N. B.) Het eerste Rus sische verkeersvliegtuig is vanmiddag in Ber lijn aangekomen. Het was volgens program op zijn vlucht geland in Minsk, Bialystok en Ko ningsbergen. Morgen vertrekt het toestel weer naar Moskou, waarmee dan de proefvlucht voor den dienst BerlijnMoskou wordt voltooid. VERWACHTING: Meest matige Oostelijke tot Zuid-Ooste- lijke wind. Helder tot lichtbewolkt. Droog weer. Des ochtends strenge tot matige, ïE overdag matige tot lichte vorst. EE =j Het continentale gebied van hoogen lucht- EE druk breidt zich thans in hoofdzaak naar EE het Zuid-Westen en Zuid-Oosten uit. EE Langs de Noorsche kust vertoont de ba- EE EE rometer een neiging tot dalen. Het maxi- EE mum van den luchtdruk in de Baltische EE EE Staten is nu 1050 mbar is 787.5 mm en de stijging bij temperaturen van min 30 gra- EE den houdt nog aan. De temperaturen op EE IJsland zijn slechts weinig lager dan die EE EE in de Middcllandsche Zee. Op dc Azorcn EE was de barometer den geheelen dag sterk EE stijgende. EE illlllllllllllIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIiH i - :iiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiHiiiiiiiiimiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiii>iiiiiu ASSURANTIEBEZORGERS 7MllllilMIIIIIIIIIUIIIill|limilMIIIIIIIMIIl!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIMin Onze Romeinsche correspondent seint ons Dinsdagavond De Congregatie der Riten heeft heden ge- J stemd over twee wonderen, toegeschreven aan I de Eerbiedwaardige Dienaresse Gods, Jacoba de Vedruna de Mas, Stichteres van de zusters Carmelietessen van de Liefde. Naar de „Avve- nire" aanneemt zal de zaligverklaring van deze Eerbiedwaardige Dienaresse Gods tegelijk met enkele andere zaligverklaringen plaatsvinden in Mei of Juni a.s. BRUSSEL. 9 Jan. (Havas) Dc regeering overweegt schatkistbiljetten op korten termijn uit te geven, ter dekking van een gedeelte der buitengewone kosten, voortvloeiende uit de mobilisatie. BERLIJN, 9 Jan. (D.N.B.). Duitsche ge vechtsvliegtuigen hebben vanochtend en vanmiddag een verkenningsvlucht naar de Oostkust van Engeland en Schotland onder nomen. Daarbij zijn verscheidene gewapen de patrouillevaartuigen en koopvaardij schepen, die door deze vaartuigen gecon- voieerd werden, aangevallen en vernield. Alle vliegtuigen zijn onbeschadigd terug gekeerd. Aldus de mededeeling uit Berlijn over de jongste Duitsche aanvallen op de Britsche han delsvloot. Het ministerie van Luchtvaart te Londen deelde daaromtrent mede: Vijandelijke vliegtuigen hebben vanmor gen onder dekking van den mist met bom men en machinegeweervuur aanvallen ge daan op twee koopvaardijschepen buiten de Oostkust van Schotland en op twee andere koopvaarders verder naar het Zuiden. De tot dusverre ontvangen berichten meidén. dat geen ernstige schade is veroorzaakt en dat slechts één man licht werd gewond. Een vijfde schip werd aangevallen door twee Heinkelmachines. Een aantal bom men werd neergeworpen en het schip be kwam schade. Gevechtsvliegtuigen werden de lucht ingezonden, maar ten gevolge van het slechte zicht werd geen contact tot stand gebracht. Omtrent de Dinsdagmiddag ondernomen aan vallen meldt een Reuter-bericht uit Londen: Hedenmiddag zijn aan de Oostkust twee groote bommenwerpers verschenen, die zeer laag vlogen. Zij schoten met machinegeweren op een schip, dat in Noordelijke richting voer en vielen dit daarna aan met bommen, waar van geen enkele het schip raakte. Het schip beantwoordde den aanval met zijn afweerka- non en wist zoo de machines op een afstand te houden. Ten slotte meldt Reuter nog. dat Dinsdag de Duitsche vliegtuigen ook vijf visscherssmakken voor de Schotsche oostkust met machinegewe- Duitsche verkenners aan het West front keeren naar de linies terug LONDEN, 9 Jan. (Reuter). Minister-presi dent Chamberlain heeft hedenmiddag in Man sion House een rede gehouden. (Hiervan werd reeds een gedeelte in een deel onzer vorige op lage afgedrukt Red.). De premier verklaar de vooreerst dat hij vóór alles er naar streefde alles te doen om den oorlog tot een goed einde te brengen. Vervolgens wees hij er op, dat de heerschende kalmte wellicht een naderenden storm aankondigt. De resultaten van den zee oorlog zijn voor Engeland niet ongunstig. Hierna zeide Chamberlain dat net Britsche antwoord op de resolutie van den Volkenbone inzake hulp aan Finland niet slechts een for maliteit zal blijven. Hij bracht hulde aan den Finschen heldenmoed. Daarna wees de premier op ontberingen die het Engelsche volk te wachten staan. „Ik zeg niet dat wij het toppunt bereikt hebben van onze eischen aan de rijkere klassen, doch haar levensstandaard is reeds merkbaar lager geworden. Ik wil niet zeg gen, dat er geen loonsverhoogingen moeten zijn, doch het zou een fout zijn, de loonen te verbinden met de kosten van levenson derhoud. Wij moeten sparen, wij moeten den in voer controlcercn, wij moeten het stellen zonder onnogdige artikelen. Wij aarzelen niet iets aan dc rantsocneeringslijst toe te voegen, wanneer de noodzakelijkheid hier van zich opdringt." De Duitschers moeten, raar Chamberlain verder zeide, beseffen, dat de verantwoordelijk heid voor het voortduren van dezen oorlog en al het lijden, dat het komende jaar nog met zich mee zou kunnen brengen, bij hen ligt, evenais bij de tyrannen die hen regeeren De premier besloot met de wqorden: „Wil worden gesteund door de volken van het Im perium, door de macht en de vastberadenheid varu onzen grooten en moedigen bondgenoot Frankrijk en door de moreels goedkeuring van allen, die beseffen, dat het lot der beschaving verbonden is met ons succes. Tegen zulk een combinatie zullen de machten van het kwade tevergeefs vechten." Tenslotte meldt Reuter nog dat Koning George Maandagavond op Buckingham Pa lace Chamberlain heeft ontvangen. BELGRADO, 9 Jan. (Havas) Vermoedelijk zal de raad van de Balkan-entente, welke be staat uit de ministers van Buitenlandsche Za ken van Joego-Slavië, Turkije, Griekenland en Roemenië, op 4 Februari te Belgrado bijeen komen. ROME (via Bern), 9 Jan. (Havas) De „Cor- riera della Sera" meldt, dat twintig Duitsche stafofficieren naar de Sovjet-Unie vertrokken zouden zijn, ten einde het Russische leger te reonganiseeren. MADRID, 9 Jan. (Reuter). Naar vandaag bekend werd is het Fransche patrouillevaartuig „Barsac" (1.049 ton) Zaterdag tijdens een zwa- ren storm ter hoogte van Vigo aan den grond geloopen. Het schip moet als volkomen ver loren worden beschouwd. Van de overlevenden zijn gisteravond 45 door een Spaansch vaartuig te Vigo aan land gezet, terwijl 18 man vermist worden. ren beschoten. Niemand der opvarenden were echter gewond en de bootjes konden veilig thuiskomen. Het schijnt, dat een stoomschip de aandacht van de visschersvaartuigen heeft afgeleid en dat de vliegtuigen daarop koers zetten in de rich ting van dit schip. Later werd dien kant uit het geluid van ontploffende bommen gehoord. Omtrent den reeds eerder vermelden aanval der Duitsche vliegtuigen op een schip van den Britschen vuurtorendienst, dat was uitgevaren om een lichtschip af te lossen, heeft Reuter vernomen, dat een reddingboot was vertrokken, om de gewonden van het aangevallen schip weg te halen. Men gelooft, dat minstens één mar. doodelijk getroffen is. De Duitschers richtten bij tusschenpoozen gedurende een half uur ma chinegeweervuur op het schip. Twee en dertig man werden gewond, waarvan eenigen ernstig. Verder bericht Reuter, dat het Britsche tankschip „Liberty" (8.485 ton) tijdens het weekeinde in de Noordzee is gezonken, naar men gelooft ten gevolge van het stoo- ten op een mijn. Men vreest, dat twintig man, waaronder de kapitein, om het leven gekomen zijn. Achttien overlevenden zijn gisteren uit Frankrijk in een Kanaalhaven aangekomen. Een der reddingbooten was omgeslagen. Omtrent den ondergang van het tankschip „Liberty" wordt nader vernomen, dat de be manning; nadat een ontploffing een gat in het vaartuig had geslagen, zich in de reddingboo ten had begeven, uit vrees voor brand aan boord. Daar van een dergelijken brand niets bleek, keerden de kapitein en verscheidene an deren weder aan boord terug. Enkele minuten later deden zich twee hevige ontploffingen voor en vrijwel onmiddellijk verdween het schip ir de diepte. Van gezaghebbende zijde te Londen wordt vol gens Reuter medegedeeld, dat vijandelijke vlieg tuigen sedert het uitbreken van den oorlog slechts driemaal een Britsch oorlogsschip met bommen hebben kunnen treffen. Deze drie door Duitsche bommen getroffen oorlogsbodems zijn de „Iron Duke", die als oefenschip dienst doet, do torpedojager „Mohawk" en de kruiser „South ampton". In het geval van de „Iron Duke" en dat van de „Mohawk" troffen de bommen niet rechtstreeks doel, doch vielen zij wel zoo dichtbij dat de bomsplinters schade konden aanrichten. Er wordt op gewezen, dat het vliegkampschip „Ark Royal" zelfs niet beschadigd is. In talrijke duels met Duitsche vliegtuigen, zoo besluit men, hebben de Britsche oorlogsschepen steeds geze gevierd Verder werd te Londen officieel medegedeeld, dat het totale aantal Britsche, geallieerde of neutrale schepen, dat tot dusver geconvooieerd werd, 5.911 bedraagt. Het totale aantal schepen, dat bij het varen in convooi tengevolge van vij andelijk optreden verloren is gegaan, bedraagt 12, of 0,2 procent van het totaal. In de week eindigende op 6 Januari zijn door optreden van den vijand tot zinken gebracht: 2 Britsche schepen, totaal 5.758 ton, en 3 neutrale schepen, t.w. het Noorsche s.s. „Luna" (959 ton) en de Zweedsche s.s. ..Lars-Magnus-Trozelli' (1.951 ton) en „Svarton" (2.475 ton). LONDEN, 9 Jan. (Reuter) Het ministerie van Luchtvaart deelt mede: Luchtmaarschalk A. S. Barratt is aange steld tot opperbevelhebber van de Britsche luchtstrijdkrachten in Frankrijk. Hü zal binnenkort zijn functie aanvaarden. In verband met deze benoeming werd door Downingstreet 10 de volgende mededeeling uit gegeven „De toeneming der sterkte van het leger m Frankrijk heeft noodzakelijkerwijze eenige wij ziging met zich medegebracht in de organisatie der noodige luchtstrijdkrachten, terwijl dit te vens het beste middel was om de noodige coör dinatie met en steun aan het leger te geven In November j.l. werd deze aangelegenheid ge heel overzien in het licht van de practische ervaring bij de uitoefening van controle over de Royal Air Force bij den steun aan het leger in Frankrijk. Als resultaat hiervan werden de volgende aanbevelingen goedgekeurd door het oorlogskabinet, in begin December: „Er moet een commando over de Royal Air Force, dat alle eenheden der R. A. F. in Frank rijk zal omvatten, gevormd worden. Het nieu we commando zal genoemd worden „Britsche luchtmacht in Frankrijk" en onder bevel staan van een luchtvaart-officfer als opperbevelheb ber. De luchtvaart-officier-opperbevelhebber zal tevens verantwoordelijk zijn voor het in over leg met de betrokken opperbevelhebbers van het leger verzekeren van den meest doeltref- fenden steun van de Britsche luchtstrijdkrach ten aan het Britsche expeditieleger en de Fran sche legers aan het Westfront. Tezamen met den opperbevelhebber van de Fransche lucht strijdkrachten zal hij tevens verantwoordelijk zijn voor de coördinatie der operaties van de R. A. F. in Frankrijk met die van de Fransche luchtstrijdkrachten." Deze regeling brengt geen wijziging met zich mede van het principe, dat het verband tus- schen het leger en de R. A. F. beheerscht. Zij is gebaseerd op de analogie der bestaande be trekkingen tusschen de marine en het kustcom- mando der R. A. F. en zal de nauwste samen werking verzekeren tusschen de strijdende troe pen en de luchtmacht. Een rede van Chamberlain in Mansion House te Londen. Duitsche vliegtuigen vallen Britsche koop vaarders op de Noordzee aan. Luchtmaarschalk Barratt werd benoemd tot opperbevelhebber der Britsche lucht macht in Frankrijk. Kalmte aan het Finsche front. Herriot werd herkozen tot voorzitter der Fransche Kamer. Twee personen bij aanrijding bij Mon nikendam ernstig gewond. H. C. Nijkamp is benoemd tot lid van de Eerste Kamer. Bijzonderheden over het bezoek van mi nister Van den Tempel aan instellingen voor jeugdwerkloozen. De Elfstedentocht wordt m geen geval deze week gehouden. New-Yorksche beurs: terugloopende koersen; slot gedrukt. Nimmer is misschien het begrip van „veilig thuis" zóó daadwerkelijk, zóó sprekend tot ons gekomen als thans. Veilig thuis! Wie midden op de gladde wegen in een auto zat heeft duizend angsten uitgestaan. Met de fiets aan de hand moesten fietster en fietser voortkrummelen. De wande laar was er nog het best aan toe als hij op sokken liep. Hoevele hon derden hebben in koude en temidden der gladheid verlangd naar het veilige thuis waar de haard snorde en huts pot of erwtensoep wachtte. Veilig thuis.' Het gezellige warme nestje van het gezinsleven was middelpunt van ons denken en verlangen, van onze rust en onze liefde. Veilig thuis! We leven er voor, we arbeiden er voor, we hebben er ontberingen voor over om ons een huiselijk leven te scheppen. Het gezinsleven is de grondslag van onze maatschappij. Gelukkig degene die bij allen nood. en zorgen nog een veilig thuis het zijne kan noemen. Gij die zoo'n goed, warm veilig thuis kent: denkt nu ook aan hen die het niet hebben of erbarmelijk er aan toe zijn. Helpt! Veilig thuis! Het is thans zeker, dat de Elfstedentocht langs de traditioneele route, met vertrek en aankomst te Leeuwarden, in geen geval in den loop van deze week gehouden zal kunnen worden. Bij doorgaand vriezend weer zal het Centraal Bestuur zich nader beramen om den tocht uit te schrijven. In ieder geval zal het vaststellen van den datum tijdig geschieden, opdat lief hebbers uit andere deelen van het land ge legenheid krijgen zich aan te melden en voor te bereiden. De route LeeuwardenHarlingen is tot nu toe voor de scheepvaart opengehouden. LeeuwardenDokkum is vandaag gestremd, doch men kan er niet rijden door de schotsen. De verkorte route van Franeker naar Dokkum is nog niet vertrouwd, hetgeen veroorzaakt wordt door de stroomingen. Trouwens, het water is dezen winter zeer onrustig en dat is de oorzaak, dat niet overal het ijs mooi en be trouwbaar is. Wel overweegt het Centraal Be stuur een andere route te kiezen, b.v. van Dok kum over Oudkerk naar Leeuwarden, doch dit gedeelte moet eerst geïnspecteerd worden. Van Leeuwarden naar Stavoren en van Stavoren naar Harlingen is prachtig ijs. In Sneek ech ter kan men niet rijden, zoodat hier de ijzers moeten worden afgebonden. Ongetwijfeld kan men prachtige tochten maken, doch de ge- heele route voor den Elfstedentocht is in ieder geval deze week niet te berijden, wat zeer zeker een teleurstelling zal beteekenen voor het groot aantal liefhebbers, dat gehoopt had, dezer dagen aan den traditioneelen rit te kunnen deelnemen. Stand op Woensdag 1 uur v.m.: 776.4 Vorige stand: 777J.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1