Moeilijkheden in de Fransche sportwereld Autosnelweg met gescheiden banen naar het Gooi Ombouw van den bestaanden weg New-Vorksche Beurs Onderhoud met een voetbal en een wieler-official l WOENSDAG 10 JANUARI 1940 Wel de junioren En de voetbalsport? Nieuwe aardschokken in West-Turkije Troepen wolven vallen de uit geputte slachtoffers aan Rosso houdt vacantie De vliegtocht naar eilanden K.L.M.-vliegtuig kon uit stekend landen Werk van acht millioen, dat in den kortst mogelijken tijd zal worden voltooid Dalende tendenz; slot gedrukt. ATHLETIEK ZWEDEN—NEDERLAND VERKORTE BALANS Van de Nederlandsche Bank N.V. WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT 6.60 -f 6.77 Offervaardigheid van katholiek Weenen Kardinaal Innitzer dankt zijn diocesanen ALLE W.A.C.O.-DIENSTEN HERVAT ADVIESCOMMISSIES VOOR VEEVOEDERDISTRIBUTIE BRANDJE IN WERKPLAATS Nieuwe uitgaven AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 9 Januari Clearingkoersen (Van een bijzonderen medewerker) PARIJS Wij hebben dezer dagen met en kele van de meest vooraanstaande Fransche sport-officials een onderhoud gehad, naar aan leiding van de pogingen, die thans in 't werk worden gesteld om de sport ook in dezen oorlogstijd weer nieuw leven in te blazen. Zoo heeft men reeds thans de data vastge steld voor den Tou- de France en voor enkele van de meest klassieke Fransche wegwedstrij den als Parijs—Roubaix (welke dan ditmaal in omgekeerde volgorde zou verreden worden) en andere wegkoersen. terwijl b.v.. ook de Fran sche Voetbalbond alle mogelijke pogingen in 't werk stelt het internationaal contact te behou den. Wij hebben echter den indruk gekregen, dat dit niet zoo gemakkelijk zal gaan. als de eerste berichten wel zouden doen gelooven. Een be kend Fransch wielren-official zeide ons onder meer het volgende: „Kijk eens, ik geloof er niets van, dat er be langrijke internationale weg- en andere wed strijden zullen komen. Men vergete niet, dat alle Fransche renners van reputatie gemobili seerd zijn en practisch niet kunnen trainen. Het bewijs hiervan heeft men kort geleden in het Parijsche Velodrome d'Hiver kunnen zien, toen •nkele Fransche renners, die voor den oorlog tot de sterksten in den lande behoorden, door jonge renners, die elke week in Parijs kunnen rijden aangezien ze nog te jong voor den dienst zijn als het ware werden ingemaakt. De buitenlanders kunnen echter in vele ge vallen wel blijven trainen. Maar het zou toch volkomen onbillijk zijn in vele gevallen zelfs heelemaal verkeerd om de geroutineerde bui tenlanders te zetten tegenover onze opkomende jongeren, die zoowel in kracht als in routine verre bij de buitenlanders ten achter staan. Dat zou dan een ongelijke strijd worden en de buitenlanders zouden met de prijzen gaan strij ken, terwijl onze Fransche renners niets zouden ontvangen! Tusschen twee haakjes, hoe zou den die buitenlanders nu er in Frankrijk zoo'n streng uitvoerverbod voor geld is hun geld mee naar huis kunnen nemen? Neen, zoo verklaarde men ons, wij wtigeren hu eenmaal te gelooven in het plaats vinden van een Roubaix—Parijs, een Tour de France etc. met belangrijke buitenlandsche deelneming. Daar zal men den afloop van den oorlog voor moeten afwachten. Een ander geval is het natuurlijk voor zoover het de junioren betreft. Men zou best een Rou- baix-Parijs voor junioren kunnen organiseeren. Dan staan twee gelijkwaardige typen van ren ners tegenover elkaar en zullen de Franschen waarschijnlijk met meer kans op succes den strijd tegenover de buitenlanders kunnen op nemen. Maar waar deze junioren haast niet bekend zijn, zal voor dergelijke wegwedstrijden in het buitenland betrekkelijk weinig belangstelling bestaan en daarom kunnen we niet gelooven aan een opleving van de sport in den nabijen tijd. Trouwens, er bestaan in Frankrijk ook nog constructeurs. En zonder hen is een wegwed strijd practisch onmogelijk. Of die constructeurs gedurende eten oorlog er iets voor voelen jonge onbekende renners in hun „stal" op tc nemen en toch altijd nog groote onkosten te maken om hen met goed materiaal aan den start te brengen, is weer een nieuwe vraag, welke nog niet beantwoord kan worden. Trouwens vele fabrieken zijn vooi een groot deel in beslag genomen door den staat, in ver band met het uitgebreide bewapeningsprogram ma en men kan zich voorstellen, dat de con structeurs no wc) wat anders aan het hoofd hebben dan wielerwedstrijden." Wij hebben ook een bekenden Franschen voetbal-official naar zijn meening gevraagd en deze zeide ons: „Wel, we spelen dit jaar ver schillende interlandwedstrijden. We komen uit tegen Engeland en tegen Spanje, maar men zal goed doen eerst eens de resultaten hiervan af te wachten. Vergeet niet, dat de meeste spelers onder de wapenen zijn. Zij trainen zooveel als dat in hun vermogen ligt, maar dat vermogen is dikwijls erg klein. Goede trainers ontbreken doorgaans en de vorm vermindert. Het is zeer de vraag of de resultaten van deze interland wedstrijden niet van zoodanigen aard zullen zijn, dat de reputatie van Frankrijk het niet toelaat nog meer van dergelijke nederlagen te lncasseeren. Vooral voor den wedstrijd tegen Portugal houd ANKARA, 9 Jan. (Havas). Gisteravond werden nieuwe aardschokken gevoeld in het westen des lands, o.a. te Izmir, Boloe, Dikili en Pergamon. Deze hebben geen schade aangericht of slachtoffers geëischt. Er blijft overvloedig sneeuw vallen in An kara, maar vooral in Erzeroem, waar de tele graaf-, telefoon- en spoorwegverbindingen ver broken zijn. Naar vernomen wordt zal de schade, aangericht door de recente aardschokken, niet verhinderen de uitvoering voort te zetten van het spoorwegprogram, dat in 1930 aangevangen werd en dat voor 1940 inhield de verlenging van de spoorlijn naar Siras en Erzeroem, de aanbesteding van de lijn KosrtalanDiarbekii Iraansche grens, een veerpont over het meer Van, bcstudeering van een lijn AnkaraIstan- boel via Boloe en Adpazar, in het bijzonder voor de streken, die van beiang zijn voor het toerisme. Naar Reuter uit Istanboel bericht wordt de evacuatie der gewonden en andere over levenden uit Erzindjaa en andere getroffen gebieden in het noorden met de grootste snelheid voortgezet. Thans pas komt aan den dag hoe de afgelegen, verspreide dorpen in het achterland van Erzindjan er aan toe zijn. De overlevenden verhalen dat zij niet alleen te kampen hadden tegen honger en koude, maar ook tegen groote troepen wol ven. Verwoede gevechten moesten geleverd worden door de uitgeputte dorpelingen te gen de uitgehongerde roofdieren. Vo'oral de mannen, die bezig waren met het begra ven van slachtoffers hadden het zwaar te verduren. De verscheurende dieren vielen hen aan, terwijl zij de dooden begroeven. De troepen zetten hun heldhaftig hulpwerk voort, terwijl de sneeuw vier voet hoog ligt. Da gelijks komt hulp uit het buitenland aan. ik mijn hart vast. Mocht het een débacle wor den (en dat is geenszins uitgesloten) dan zou het 't beste zijn de geheele internationale voet ballerij, voor zoover het Frankrijk betreft, ge durende den oorlog maar volkomen te verge ten." Aldus onze zegsman. Of er heelemaal geen pogingen zullen worden gedaan het internationaal contact op sportge bied gaande te houden? Natuurlijk. Wij vernamen vandaag, dat in den boezem van den Franschen Zwembond be spreken is of men de zwemsters van de neu trale landen als daar zijn Denemarken, België, Nederland etc. niet voor meerdere wedstrijden zou kunnen uitnoodigen. Men is blijkbaar op dit idee gekomen door de overwinning van de Belgische zwemster Caroen in München. Het is nog slechts een idee, maar de kans is wel groot, dat men aan deze plannen uitvoe ring zal geven. Het is dan natuurlijk de vraag of ten eerste de zwemsters zelf (of zoo zij jong zijn de ouders van hen) er iets voor voelen naar een oorlogvoerend land te gaan, om er in wed strijden uit te komen. Men verwijze in dit geval niet naar de wielrenners. Die moeten er wel heen voor hun broodje, wanneer het zoover komt; onze zwemsters bedrijven de sport echter nog steeds voor hun genoegen. En tenslotte is het zeer de vraag of de Ne- deriandsche regeering het nu wel wensche- lijk acht, dat Nederlanders in wedstrijden in oorlogvoerende landen uitkomen, louter en alleen voor hun genoegen. (De K.N.V.B. heeft zulks al verboden. Red.). Neen, het zal in Frankrijk niet gemakkelijk gaan de sportmachine op gang te brengen. ROME, 9 Jan. (Havas) De Italiaansche am bassadeur te Moskou, Augusto Rosso, is te Rome aangekomen. Zooals men weet heeft hij in opdracht van zijn regeering verlof genomen, omdat de Sovjet-ambassadeur uit Rome is weg gegaan zonder zijn geloofsbrieven te hebben aangeboden, uit protest tegen de anti-Russi sche betoogingen te Rome na den inval in Fin land. Het K.L.M.-vliegtuig „Xema", dat Dins dagmorgen om kwart over elf met Parmen- tier als gezagvoerder van Schiphol was ver trokken, om Schiermonnikoog en Ameland uit hun isolement te verlossen, is nog vóór vieren Dinsdagmiddag in de hoofdstedelijke luchthaven teruggekeerd. Parmentier was uiterst tevreden over de lan dingsmogelijkheid op de beide Waddeneilanden. In den zomer laat deze vaak zeer te wenschen over door het vele drijfzand, waarop het landen voor een vliegtuig niet mogelijk is. Thans ech ter leverde een landing niet de minste moeilijk heid op. Het strand was een wijde, vlakke baan, welke een buitengewoon fraaien aanblik bood. Parmentier had dan ook slechts oponthoud, om de post uit en in te laden, hetgeen uiteraard slechts weinig tijd in beslag nam. In Eelde, waar het toestel omstreeks twaalf uur landde, kwamen een verpleegster en <3e echtgenoot van een zieke vrouw uit Ameland aan boord. Kort na één uur steeg de „Xema" cp met in totaal 300 K.G. vracht en pakketpost. Het toestel bereikte twintig minuten later Schiermonnikoog, waar het op het Zuid-Wes telijk gedeelte landde. Na korten tijd vertrok het, om enkele minuten na tweeën Ameland te bereiken. De machine keerde met de post van beide eilanden naar Eelde terug, vaii welk vliegveld om kwart over drie de terugreis werd aanvaard. Indien de vorst blijft aanhouden, is de mo gelijkheid niet uitgesloten, dat Donderdag we derom een K.L.M.-vliegtuig naar de beide Waddeneilanden zal vertrekken. De A.N.W.B. schrijft ons: Onlangs op de vergadering van het Neder- landsche Wegen-congres heeft de heer dr. ir. L. R. Wentholt, hoofdingenieur van den Rijks waterstaat, hoofd van den centralen dienst voor de wegen en bruggen, in zijn rede over de uitvoering van het Rijkswegenplan, de ver heugende mededeeling gedaan, dat nu een be slissing is genomen inzake de afdoende verbete ring van de verbinding Amsterdam-Het Gooi, een van de allerbelangrijkste, maar tevens een van de meest gevaarlijke hoofdverkeerswegen in ons land. Deze weg is de eerste Rijksweg geweest, die op ingrijpende wijze werd verbeterd; groote om leggingen om de bebouwde kommen bij Muiden en Naarden en een belangrijke afsnijding bij Eemnes maakten, dat bijna over de geheele lengte een nieuwe weg moest worden gebouwd, maar dat was in een tijd toen nog niet de be ginselen van den autosnelweg (geen gelijkvloer- sche kruisingen, gescheiden banen voor uitslui tend motorverkeer en geen aanliggende bebou wing) voor de hoofdverkeerswegen als juist waren erkend. Het gevolg daarvan is, dat de om bouwing tot autosnelweg van den be staanden, grootendeels nieuwen weg, die voor een groot deel al weer bebouwd is, op groote moeilijkheden stuit. Voor het deel van den weg waar deze bezwaren het grootst zijn, is daarom de keuze van een geheel nieuw tracé overwogen, maar ook hiertegen bleken bezwaren in verband met schending van natuurschoon en recreatiegelegenheid te bestaan, zoodat hiervan tenslotte toch is afgezien en is besloten, met uitzondering van een klein deel ten Oosten van Muiden, tot ombouw van den bestaanden weg tot autosnelweg. De gemeente Amsterdam zal met Rijkssteun een nieuw weggedeelte aanleggen tusschen het onlangs in bedrijf genomen Amstelstation en de Duivendrechtsche brug, terwijl het aansluitende gedeelte Duivendrechtsche brug—Hartveldsche brug zal worden verbeterd, een en ander op zoo danige schaal, dat een aan hooge eischen be antwoordende uitvalsweg wordt verkregen. Van de Hartveldsche brug tot km 5.470, dat is iets buiten de bebouwde kom van Diemen, is de verbetering van den Rijksweg in uitvoering; hier komen twee gescheiden rijbanen voor snel verkeer met een parallelweg voor plaatselyk- en wielrijdersverkeer. Helaas kan men in dit weggedeelte niet aan een gelijkvloersche kruising ontkomen, n.l. bij de ophaalbrug over de Wees per Trekvaart (km 4.930), welke binnenkort voor het verkeer zal worden opengesteld. In het verdere weggedeelte was het mogelijk voor het snelverkeer alle gelijkvloersche krui singen te vermijden; ook het beginsel van de gescheiden rijbanen kon hier worden doorge voerd, behalve op het wegvak, waarin de brug over het Merwedekanaal is gelegen. Ondanks opbreken van de trambaan aldaar, is hier geen grootere breedte te verkrijgen dan 12 M. Zon der zeer hooge kosten zijn de brug en de toe- leidende viaducten niet zoodanig te verbeteren, dat de noodige breedte wordt verkregen voor twee gescheiden rijbanen met een middenberm. De beide banen voor het snelverkeer krijgen de normale breedte van 6.23 M. met 2 kant- strooken van 0.50 M. Zij worden gescheiden door een middenberm, waarvan de normale breedte van 4.50 M. in het bebouwde deel van Naarden- Bussum (Meersteeg tot Craxlo) wegens gebrek aan ruimte moest worden teruggebracht tot 1.50 M. Daardoor is het niet mogelijk hier een be planting aan te brengen, die fungeert als scherm tegen verblindende verlichting, maar dit is geen bezwaar, omdat het cle bedoeling is den geheelen weg te verlichten, zoodat hier met kleine lichten kan (en moet) worden gereden Naast de autobanen worden doorloopende parkeerstrooken aangebracht, waarvan de nor male breedte van 2.50 M. in de bebouwing wordt teruggebracht tot 1 50 M., terwijl deze op en kele plaatsen, waar geen voldoende ruimte is, zullen ontbreken. Ten behoeve van het gewone verkeer en van het locale verkeer worden ter weers zijden parallelwegen aangebracht ter breedte van 5 a 5.50 M. In verband met het drukke verkeer, dat hierop te verwach ten is, vooral in het bebouwde deel, zal hierop uitsluitend verkeer in één richting zijn toegestaan. Om aan de hierdoor ont stane bezwaren voor het locale verkeer tegemoet te komen, zullen op verschillende plaatsen de parallelwegen onderling wor den verbonden door tunnels met beperkte hoogte voor personenauto's) onder den hoofdweg. Voor het rij wiel ver keer wordt aan de Noord zijde een rijwielpad aangelegd van 4 M. breed voor verkeer in beide richtingen; op enkele plaatsen wordt dit onderbroken en zal de pa rallelweg tevens dienen voor het rijwielverkeer. Waar dit in de bebouwde streken noodig is, wordt ook aan de Zuidzijde een rijwielpad aan gelegd, dat dan een breedte krijgt van 2 M. Voor de voetgangers wordt waar noodig gezorgd door aanleg van voetpaden ter breedte van 2 M. Het is begrijpelijk, dat de ombouw van een bestaanden weg voor gemengd verkeer tot auto snelweg binnen de beschikbare beperkte ruimte touw van verschillende kunstwerken noodza kelijk maakt. Bij Jan Tabak bijv. zal de bestaande weg over een paar honderd meter moeten zakken en zullen de beide autobanen onder den Bredius- weg worden doorgevoerd. De parallelwegen kruisen deze a niveau. Voor de rijwielpaden welke ter weerszijden van de parallelwegen lig gen is hier geen plaats. Deze worden hier on der de parallelwegen aangelegd. Hierdoor wordt tevens bereikt,- dat het dikwijls buitengewoon drukke rijwielverkeer niet den eveneens heel drukken Brediusweg a niveau kruist. Op het thans zoo gevaarlijke kruispunt met den Hilversumschen weg, K.M. 26,5 zal de nieuwe weg hieroverheen worden gevoerd en zullen hieronder tunnels worden gemaakt ten behoeve van de langs den hoofdweg gelegen rijwielpaden. Tenslotte dient nog in het bijzonder vermel ding, dat het juiste profiel en de aankleeding van den nieuwen weg, voorzoover deze is gele gen binnen het Gooische Natuurreservaat, in overleg met het bestuur daarvan zullen worden vastgesteld. De kosten van de geheele verbetering, bere kend op de voor-oorlogsche prijzen, zullen rond 8 millioen bedragen en het ligt in de bedoe ling dit werk thans in den kortst mogélijken tijd te voltooien. NEW-YORK, 9 Jan. (Part.). Ook vandaag is er geen verbetering in de situatie in Wall- street gekomen. Bij opening was de stemming weliswaar goed prijshoudend, zjj het onregel matig, doch de belangstelling bleek reeds di rect weer van matigen omvang te zijn en on danks bevredigende berichten uit het bedrijfs leven, ging er dan ook weer weinig om en was er maar weinig vraag. De toestand in Europa blijft bij voortduring den ondernemingslust sterk remmen en vandaag kwam daar nog bij, dat men de rede, die de Britsche premier hedenmiddag zou houden, wenschte af te wach ten, nu er na het aftreden van den minister van oorlog eenige onzekerheid was ontstaan omtrent Engelands toekomstige houding. Toch bleef de ondertoon van de markt aanvankelijk onveranderd gunstig, doch van langen duur was dit vandaag niet, want hoewel in een en kel geval na de eerste transacties nog een lichte opwaartsche richting werd gevolgd, be gonnen de leidende fondsen onmiddellijk na opening terug te loopen en dit had in het verdere verloop voortgang. Zelfs versnelde het tempo der daling zich geleidelijk aan met het gevolg, dat voor staal-, automobiel-, vliegtuig-, koper- en warenhuisaandeelen verliezen van Vx tot 1 dollar en in enkele gevallen nog meer ontstonden. Dit beïnvloedde de overige markt uiteraard in ongunstigen zin, zoodat de terug- loopende tendenz zich geleidelijk aan ook tot de andere afdeelingen uitbreidde, al namen de verliezen elders in het algemeen geen groote afmetingen aan. Waaraan de zwakke stem ming voor de genoemde fondsen moest wor den toegeschreven, was niet vast te stellen. Het aanbod was niet van zeer grooten omvang, al viel het op, dat. terwijl den laatsten tijd dó omzetten tijdens dalingen vrijwel steeds waren ingekrompen, heden het omgekeerde het geval was en de handel gedurende de reactie juist drukker werd, hetgeen niet een bemoedigend verschijnsel kan worden geacht. Bij het einde van het tweede uur bleef de tendenz nog steeds dalend en waren koersverliezen vrijwel alge meen. Intusschen was de inhoud van de rede van Chamberlain bekend geworden, maar deze kon voor de markt niet ontmoedigend worden genoemd, want er bleek geenszins uit, dat Engeland plannen zou koesteren, den oorlog te eindigen. De omzetten bedroegen in het eer ste uur 160.000 shares en in het tweede uur 200.000 shares. In de tweede beurshelft volgde weer een her stel, dat met uitzondering van staalwaarden die een wat grooter verbetering te zien gaven slechts tot uitdrukking kwam in fractioneele prijsverbeteringen. Het slot kwam in gedrukte stemming tot stand, waarbij diverse afdeelin gen nadeelige verschillen te zien gaven van 1 a 1% dollar, terwijl Allied Chemical een vier tal punten moesten afstaan. Staalwaarden be landden over de geheele linie op wat lager niveau, nadat middenbeurs voor U.S. Steel en Bethlehem Steel een verlies van pl.m. 114 punt te registreeren was geweest. Automobielwaar den schommelden in de middaguren binnen nauwe grenzen, waarbij Chrysler per saldo een Naar wij vernemen, zal in Juli a.s. een landeriathletiekwedstrijd tusschen Zweden en Nederland worden gehouden. De ontmoeting, waarvoor het standaardprogramma zal gelden, is te Malmoe of te Stockholm. Activa Binnenlandsche Wis- Hoofdbank Bijbank Agentschappen Totaal Pap. o.h. buit. i. disc Idem Eig. Portef Af: Verkocht, maai voor de Bank nog niet afgeloopen Totaal Beleen, (incl. Voors. in Reken.-Cour. op Onderpand Hoofdbank Bijbank Agentschappen Totaal Op Effecten Op Goederen en Ceelen Totaal Stbl. no. 401) Munt en Materiaal: Munt. Goud Muntmat. Goud Totaal Munt. Zilv. enz. Muntmat. Zilv röLH AA/tDLH f'-A .(ih1 At/TOJULLWLC.(2USCHL/DLH RJBANLtf) Z.AAIL» fAXALLL L WL 6 LOCALL WL& R'JW/LLPAO OA/CLL 'JX /LOL fi SC HL KRI//S/M6 HLT AAA/SLUITIA/6CN /OLM /O ZOHOLP /OLM /OLM /O 'KN1MS0 /OLM /m VL/tmt TOT BLPLRKTL UMTL Totaal Belegging v. Kap. Res. en Pensioen! Gebouwen en Meub der Bank Div. Rekeningen Staat d. Nederlanden (Wet v. 27 Mei 1932 St.bl. No. 221) Totaal Passiva Kapitaal Reservefonds Bijzondere Reserves Pensioenfonds Bankb. in omloop Bankass. in omloop Rek.-Cour Saldo's: Van het Rijk Van anderen Div. Reken. Totaal W.v. a. Ned.-Indië Besch, Metaalsaldo (K3. v 4 Jan. 1929 Stbl. No 3) Schatkistp. rechtst. b. d. Bank ond.gebr, Rentestand sedert 29 Wissel-disconto Promessen-disconto Voorschotten in Rekening-Courant Beleening van Goederen en Ceelen Beleening van Effecten 8 Jan. 1940 18 Dec. '39 6.939.961 443.670 1.841.607 57.969.375 817.740 2.066.460 9.225.239 60.853.576 1.575 000 1.575.000 1.575.000 1.575.000 194.838.471* 4.947.734 43.457.054 174.813.969* 6.704.995 40.509.485 243.243.260 222.028.450 239.323.272' 217.615.119* 3.919.987 4.413.331 243.243.260* 222.028.450* 15.000.000 105.307.605 908.240.109 105.497.605 908.060.177 1.013.547.714 1.013.557.782 10.676.267 12.194.176 1.024.223.982 1.025.751.958 43.804.884 43.855.516 4.580.000 28.373.022 4.580.000 27.498.960 7.629.955 7.629.955 1.362.655.344 1,408.773.417 20.000.000 4.277.243 7.756.940 11.933.309 1.116.915.650 61.283 20.000.000 4.277.243 7.756.940 11.978.243 1.134.857.040 26,089 188.410.851 195.068.898 6.642.019 224.729.412 5.148.418 1.362.655.344 1.408.773.417 60.612 475 60.612.475 499.426.177 481.910.039 51.000.000 Aug. 1939: 3 pet. 3Vs pet. 31/2 pet. 31/2 net. 3y2 pet. verlies van ruim 1 dollar op hun rekening kre gen. Zooals reeds boven gememoreerd, oefen den de gunstige berichten en verwachtingen heden geen enkelen invloed uit. Van de lucht vaartwaarden waren het Douglas Aircraft, Glenn L. Martin en United Aircraft, die nogal van verkoopen te lijden hadden en evenals de meeste andere afdeelingen niet op het laagste punt van den dag sloten; de verschillen in be- nedenwaartsche richting bewogen zich tusschen 11/8 en 13/8 dollar. Voorts waren er nog eenige verspreide fondsen, die een verlies van 1 a 1% dollar te boeken gaven, n.l. Sears Roe buck, Amer. Car Foundry, Chesap. Ohio en Du Pont. Van de overige afdeelingen sloten koperwaarden, warenhuisfondsen, amusements waarden en mijnen in onregelmatige stem ming, terwijl rubbers, oliewaarden, public-uti lities, kunstzijdefondsen, tabakken en aandeelen in telegraaf maatschappijen lui gestemd waren. De omzetten bedroegen 670.000 shares. Laatst gedane koersen Jan. 9 8 6 Allied Chemical American Can Co. Am. Car F.dry Am. Rolling Mills Am. ömelt Rif. Ara. Tel. f. Tel. Aui. Tobacco B. Am. Waterworks Anaconda C ppér Atchison Topeke Baltimore Ohio BethJehem Steel Canadian 1 —Jfic Case Treshing Cuase National B. C es. Ohio Chicago Ruck 1st Chrysler Motor Cities Service Conso! Gas N.Y. Continental Oil 7 Dawesl. 5!4 Young Deleware Huds, Douglas Aircraft Dupont de Nem. Eastman Kodak El. Bond Sh. General Electric General Motors Good Year Hudson Motor Illinois Centra) intern. Harvester Intern. Nickel Intern. Tel. Tel. Kennecott Copper Missouri Pacific Idem pref. Montgomery Ward Nat. City Bank Nat. Dairy Prod. New York Centra! North. Am. Av. North. Amer. n.a. Norfolk 6t Western Pennsylvania Phillips Oil Pioctor Camble Publ. Serv. N. J. Radio Corporation Rep. Steel Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern. Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-J. Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp A. U. S. Leather U. S. Rubber U. S. Steel Western Union Westingh. Electr. Woolworth Building i ex dividend nieuwe aac 4eelen. gedaan en laten, t - bieden. 172 f 176 177 114 114 114} 29 30 30 16 17 17 50 51 5 172 172 172 88 89 88 11 1 11 12 29 29 29 24 .24 24 6 6 6 79 79 79 5 5 5 70 71 71 i 37 36 36 41 42 42 87 88 88 4 4 4 31 31 31 24 24 24 13 12 11 9 8 8 21 i 21 21 78-+ 80 80 182 183 183 163 165 166 8 8 8 40 40 40 54 54 54 23 23 24 5 5 5 12 1 12 13 58 59 60 38 38 38 4 4 4 37 37 37 n t 4 7 53 54 55 29 i 29 29 17 17 17 17 17 18 24 25 25 23 23 23 214 215 216 23 23 23 40 40 40 68 67 67 41 41 i 4 5 5 5 5 22 22 22 84 85 86 12 12 12 12 12 12 14 14 15 18 19 19 6 6 6 45 45 54 10 11 11 94 94 95 45} 46 46 2 2 2 38 38 38 64 f 65 65 26 26 26 114 114 114 40 40 40 ex coupon. Slotkoersen Jan. Brussel Rome Madrid Bern Oslo A'dam Londen Parijs Berlijn NEW YORK, 9 8 9 Jan 6 16.79 16.77 5.05 3.05 9.95 9.95 22.4 3 22.43 22.72 22.72 53.30 53.28 3.96 3.91 2.24 2.23 40.20 40.20 53.2S 3.93 2.23 NEW YORK, 9 Jan. 9 Jan. 8 Jan. 9 Jan. 8 Jan. Katoen Jan. H.1811.23—Juli Mrt 11,10113 -15 Oct. Mei 10.7910.84—- Rubber Standaard Dec. 19.52+- 19.32+ Jull Jan. 19.50 —19.30 —Sept, Mrt 19.22 - 19.00— Oct. Mel 1S.83+-18.68+— Koffie Rio - Nieuw contract) 043-14 1049-50 18.62- 18.34 - 18.40- 18.45+ 18.40 18.30 (Santos) Dec. a Mrt 6.20 - 6.22-- Mrt 4.2L-- - 4.21'- Mei 6.28 6.30 Mel 4.28 - - 4.28- Juli 6.35- 6.37- Juli 4.32-, - 4.32- Sept. 6.38-- 6.43. Sept. 4.35-- - 4 35- Dec, 6.41 6.43.- Suiker Juli 1.79 1.83 Juli 2.01+ 2.02+ Jan. Mrt. Mei Tin Loco 1.87+ 1.92+ 1.97+ 48.25 1.90+ 1.94+ 1.98+ Sept, Nov Jan. 2.0. 2.01+ 46.75 47.75 ,mijn47.25 CHICAGO, 9 Jan, 9 Jan. 8 Jan. 9 Jan. 8 Jan. Tarwe Me) 101 Jull 981 Sept. 98 Mais Mel 58+ •- 59 Jull 58 - 59 I - Sept. 59 J 60 J Reuzel Jan, 5.85-1- 5.90 Mrt. 6.30+ 6.42 9 Jan. Tarwe Dec. 86 86 J Mel 87 f &7 Oct.. 88 J 89 Rogge Dec 76 j 76 J Mei 75 75 Jull Haver Mei 39 Juli 38 Haver 39 J 40 34 J 35 32 33 Rogge Mel 72 -— 72 5 Juli 71 71 I Sept 71 -— 711 103 -03 Mei 100 5 Juli 99 Sept. Mei 6.47 Juli 6.63 WINNIPEG, 9 Jan. 8 Jan. 9 Jan. 8 Jan. Gerst Dec. 51 5 - 51 5 Mei 50 - 50 f Jull Lijnzaad Mel 197 198 f Dec 194195 Oct. 192 192 f Sinds begin Mei 1939 werden alle staatssub sidies aan de Katholieke Kerk in Oostenrijk in getrokken. Met groote zorgen zag men de toe komst tegemoet, daar het geheele onderhoud der Kerk ten laste zou komen van de vrijwillige bij dragen der katholieken. In een Herderlijk Schrijven ter gelegenheid van de jaarwisseling heeft Kardinaal Innitzer den katholieken van Weenen dank gebracht voor hun opofferingsgezindheid. Zelfs in de meest be scheiden omstandigheden zijn groote sommen gemoeid met het onderhoud van de meer dan 500 parochies en de meer dan 1000 zielzorgers, de kerken, de pastorieën en de seminaria van het Aartsbisdom Weenen. De geloovigen echter heb ben deze zorgen op zich genomen. Het is voor den Kardinaal zeer verheugend, dat de katholieken door hun offers een tref fend bewijs hebben gegeven van hun trouw aan de Katholieke Kerk. „Het verheugt mij", aldus de Kardinaal, als bisschop een diocees te bezitten, dat weet, dat de Kerk niet alleen een aangelegenheid is van de priesters, maar dat metterdaad belijdt, dat wij allen, geestelijkheid en volk, de Kerk uit maken. Niets grooters kon aan de Kerk van Weenen geschonken worden dan de levende ge loofszin der eerste Christelijke tijden." De huidige kerkelijke bijdragen der katho lieken zijn inderdaad niets anders dan de of fergaven, die de Christenen destijds bijeen brachten voor het vieren der Agapen. „Mijn bijzondere dank en zegen geldt voor al diege nen, die zich onbaatzuchtig en met ware offer liefde in dienst hebben gesteld van deze zaak. Zooals in de eerste Christentijden de gewijde diakens de materieele zorgen van bisschoppen en priesters verlichtten, zoo oefenen ook nu de Kerk-besturen en hun helpers, ofschoon niet gewijd, een dienst uit van het diakonaat." Tenslotte verzekert de Kardinaal, dat de ge heele geestelijkheid van het bisdom, zich met de meest bescheiden middelen zal tevreden stel len, opdat er geen lasten zullen worden gelegd op die katholieken, die in nog grooteren nood verkeeren. De West-Friesche Autocar Onderneming „Waco", welke in verband met de gladheid Maandag haar autobusdiensten moest staken, heeft Dinsdagmorgen haar diensten op West- Friesland, Amsterdam en Den Helder weer normaal hervat. 39 38 Dec, 37 De minister van Economische Zaken heeft bij beschikking van 2 Januari 1940 een drietal commissies van advies voor de veevoederdis tributie ingesteld, waarin verschillende verte genwoordigers van handel- en industriekrin- gen zitting hebben genomen, te weten: le. de technische commissie van adyies voor de vee voederdistributie, bestaande uit: ir. J. G. Tuk ker, Beekbergen, voorzitter; ir. W. F. Gerhardt, 's Gravenhage, secretaris; ir. A. H. Boerma en dr. ir. M. J. L. Dols, beiden te Voorburg; Th. C. Geudeker, 's Gravenhage, dr. J. Grashuis, Hoogland, mr. G. P. Ter Haseborg en ir. H. G A. Leignes Bakhoven, beiden te 's Gravenhage. Deze commissie brengt advies uit over alge- meene vraagstukken, de veevoer+öorzienfng be treffende, zoo mede omtrent de vaststelling der voedernormen en de samenstelling van het mengvoeder. 2e. De commissie van advies voor de fabri cage van veevoeder, bestaande uit: Th. C. Geu deker, 's Gravenhage, voorzitter: ir. A. H. Boer ma, Voorburg, secretaris: H. M. Abraham, 's Gravenhage, H. Balfoort, Wenum, J. F. Dee- len, Veghel, dr. ir. M. J. L. Dols, Voorburg, dr J. Grashuis, Hoogland, K. Koudijs. Rotterdam, ir. H. G. A. Leignes Bakhoven en H. Reinaud. beiden te 's Gravenhage, H. J. Spiele, Rotter dam, ir. J. G. Tukker, Beekbergen en T. J. Twijnstra, Bilthoven. Deze commissie adviseert in aangelegenheden, de mengvoederfabneage betreffende. 3e. De commissie van advies voor de vee voederdistributie, bestaande uit: Th. C, Geu deker, 's Gravenhage, voorzitter; ir. A. H. Boer ma, Voorburg, secretaris; J. Abma, Broek in Waterland, H. M. Abraham, 's Gravenhage, H. Balfoort, Wenum, J. G. Benes, Hoogezand J. F. Deelen, Veghel. dr. ir. M. J. L. Dols. Voor burg, A. L. van Eek, Zevenbergen, dr. J. Gras huis, Hoogland, J. Hannema, Welsrijp, F. den Hartog, Hoog Blokland (post Arkel), J. G W« Huizing, Weerselo (O.), J. P. F. Janssen, Am sterdam. J. W. Koopmans, Leeuwarden, ir. H. G. A. Leignes, Bachoven, 's-Gravenhagé, J. A. van Noort, Rotterdam, H. A. M. Peters, Lobith, K. A. W. Peters van Oyen, Venlo, H. Reinaud en J. Schilthuis, beiden te 's-Gravenhage, G. vart Stolk jr., Rotterdam, H. Trouwen, Heeze (N.B.), ir. J. G. Tukker, Beekbergen, T. J. Twijnstra, Bilthoven, J. D. Vis, Zaandijk, B. J. Voogd, Zaandam en H. Weekhout, Borculo. Deze commissie heeft tot taak het geven van advies inzake de distributie der voedergrond stoffen onder de mengvoederfabrieken en der mengvoeders onder handelaren en veehouders. TANDJONG-PRIOK, 9 Jan. (Aneta). Tijdens reparatie-werkzaamheden aan het ss. „Man- dar" is heden brand uitgebroken in de werk plaats van de K.P..M te Tandjong-Priok. De haven-brandweer werd gealarmeerd, ter wijl ook de brandweer van Batavia een motor spuit naar Tandjong-Priok zond. De brand was echter van weinig beteekenis en kon door het K.P.M.-personeel zelf met eigen middelen worden gebluscht. Verschenen is de herziene uitgave van een bundel vertellingen van A. A. L. Graumans „D'n Dré en d'n Blauwe van Ulvenhout." Het boekje dat van een omslagteekening werd voor zien door Herman Moerkerk, verscheen by de N.V. Uitgeverij De Torentrans Zeist. (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Siyper) Van 3.30 uur tot 4.30 uur Kon. Olie 268—267)+ Rep. Steel 17 15/16— 17y„ A'dam Rubber 206 Tidewater 9 Van 4.30 uur tot 5.00 uur Unilever 97)4 42 De sr du n Koersen voor stortingen op 10 Januari 1940 tegen verplichtingen, luidende in: Reichsmar- ken 75,36, Lires 9,55,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2