w de zoon van Finn WOENSDAG 10 JANUARI 1940 Limb, klei-industrie Onderhandelingen voor nieuwe C.A.O. vastgeloopen Prof. dr. A. Smijers Benoemd tot lid der Koninklijke Vlaamsche Academie HANDEL EN NIJVERHEID IN DE RESIDENTIE Nieuwjaarsrede voorzitter Haagsche Kamer van Koophandel Nederl. mijnwerkers in Duitschland Hooge belangstelling bij huwelijk ONDERSCHEIDING VOOR MOEDIG SOLDAAT HET AFSCHEID VAN VICE- ADMIRAAL A. VOS Autobus botste tegen vischauto Twee personen werden ernstig gewond IN DUST RIEELE VERDEDl- GINGS-VOORBEREIDING Ir. Groothoff afgetreden als Regeerings-commissaris EEN BEROOVING TE 's GRAVENHAGE DE TURFPRODUCTIE H. C. Nijkamp lid van de Eerste Kamer BEGRAFENIS GRAAF VAN ALDENBURG BENTINCK EERSTE KAMER VERGADERDE VIJF MINUTEN VERMISTE SCHAATSEN. RIJDER VERLOREN GEACHT CONTINGENTEERING VAN VLEESCH De C.A.O. voor de sigarenindustrie GIRODIENST WORDT STEEDS MEER POPULAIR GEESTELIJKE WEERSTAND IN DEZEN TIJD 23ste Katholieke Studentendag Chr. Stadhouders overleden Minister J. v. d. Tempel bij jeugdwerkloozen Zijn bezoek aan Eindhoven en 's Hertogenbosch UIT DE STAATSCOURANT Onderscheidingen Ontslag Rijksverzekeringsbank Posterijen Hoog Militair Gerechtshof Landmacht Rechterlijke macht DOOR aW1 A J. DAWSON Te Tegelen en te Reuver zijn dezer dagen bij enkomsten gehouden van de arbeiders, werk zaam in de klei-industrie te Tegelen, Belfsld en Reuver in verband met het afloopen van de col lectieve arbeidsovereenkomst. Naar aanleiding van deze vergaderingen heeft het hoofdbestuur van den Ned. R.K. Fabrieks- arbeidersbond St. Willibrordus, waarbij deze ar beiders georganiseerd zijn, het volgende pers- eommuniqué verstrekt: De besturen der onderscheidene afdeelingen *aren reeds enkele malen bijeengeroepen ten fcinde verslag te hooren uitbrengen van de ge ëerde onderhandelingen tusschen de klei-indus- «Seelen en het hoofdbestuur van St. Willibror- flus. ,Na de gehouden besturenvergaderingen is op hieuw een bespreking gehouden met de werk gevers. De door de werkgevers gedane voorstel len tot herziening der arbeidsvoorwaarden 1939 htvamen feitelijk neer op: a. een C.A.O. voor den duur van een jaar met ®en opschortende voorwaarde; b. een minimum uurloon voor Venlo en Tege len van f 0.40 per uur en voor de overige ge iteen ten in Limburg van f 0.39 per uur; c. een gezinstoeslag aan gehuwden en kost winners ad f 1 per week voor Venlo en Tegelen «h f 0.95 voor Belfeld en Reuver. d. uitbetaling van een tweetal Christelijke 'Cestdagen; (.tot nu toe gold één Christelijke «estdag) Deze toezeggingen weken zeer belangrijk af *an de voorstellen der arbeiders en hielden naar hun oordeel onvoldoende rekening met de reeds ihgetreden stijging van de kosten van het levens- °bderhoud en derhalve evenmin voldoende met be eventueel te verwachten stijging in 1940. De toezeggingen der werkgevers zijn in de vbrgaderingen met de besturen zeer uitvoerig en 2eer zakelijk besproken. De conclusie was even- Wel, dat zij niet te aanvaarden waren. Ten eerste om den materieelen inhoud zelf •haar anderzijds omdat zij verre achterbleven bij he arbeidersvoorstellen, die behelsden: 10 pCt. 'bonsverhooging met een minimum van 44 ct. Per uur voor de eerste, resp. 42 ct. voor de •weede klasse; uitbetaling van Christelijke feest dagen en invoering van vacantieciagen. Opgemerkt worde, dat in deze industrie nog steeds geen vacantiedagen noch doorbetaling van Christelijke en R.K. Feestdagen bestaat. De laatste bespreking met deze fabrikanten Saf ook geen uitkomst. Naar aanleiding daarvan werd met de arbei ders vergaderd. Zeer uitvoerig werden de werk- Kbversvoorstellen besproken. De conclusie was, dat deze voorstellen geen "hsis vormden voor aanvaarding door de arbei ders. Bij schriftelijke stemming zijn deze voor alen met bijna algemeene stemmen verworpen. Prof. dr. A. Smijers, hoogleeraar in de mu ziekwetenschap aan de Rijksuniversiteit te Ctrecht, is benoemd tot lid van de Koninklijke ^'aamsche Academie voor Wetenschappen, Let uren en Schoone Kunsten van België. In de Dinsdag gehouden openbare vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken' Woor 's Gravenhage heeft de voorzitter, de heer G. Verbeek, een Nieuwjaarsrede gehouden. Na een inleidend overzicht over het afgeloo- Pen jaar, waarbij veel aandacht werd besteed aan de door den oorlogstoestand ontstane moei- hjkheden, behandelde spr. de internationale handelspolitiek en de in 1939 tot stand gekomen Wetten, die van belang zijn voor het bedrijfs leven. Vervolgens besprak spr. den gang van het bedrijfsleven m het district der Kamer. Te dien hanzien merkte hij op, dat, over het algemeen lichte verbetering kon worden geconsta teerd tot de maand Augustus. Toen trad er eer. hort durende stagnatie in. Van ongeveer half Augustus tot begin Octo ber is de omzet van tal van artikelen abnor maal hoog geweest; na dien tijd constateert len teruggang. Met een beroep op de stijging der kosten voo'- 'evensondérhoud hebben in sommige bedrijven Werknemers reeds geageerd voor loonsverhoo- Kihg, aldus spr. Vooropstellend, dat de stijging hier kosten, in vergelijking met die in de aas Pen oorlog voorafgaande 12 maanden, tot op heden ongeveer 6 pet. bedraagt, is het de vraag deze poging verantwoord was, meende spr. Naar zijn meening zouden gerechtvaardigde '°onsveranderingen tot stand moeten kunnen hornen, zonder de goede verstandhouding tus- schen de beide belanghebbende partijen te ver- Storen. Spr. zag de mogelijkheid hiervan in: Sen Automatisch beweeglijke loonschaal bijv., geba kerd op de indexcijfers. Omtrent de meest belangrijke bedrijven ir. het district merkte spr. o.m. het volgende op. Het hotel-, café-, restaurant- en badbedriif Werkte niet bevredigend. De voortdurende poli- 'eke spanning hield de buitenlanders terug. De laatste week des jaars stak gunstig af bij haar voorgangsters, dank zij de actie der V.V.V. De bouwnijverheid lijdt zeer onder de gevol gen van den oorlog. Van particuliere zijde wordt zoo goed als niets ondernomen. Men hoopt, dat de in uitzicht gestelde werken, zooals het nieuwe stadhuis, het groote P.T.T.- gebouw e.d., spoedig tot uitvoering gebracht zullen worden. Het vreemdelingenverkeer, dat reeds sterk den invloed van de politieke dreiging onderging, kwam, na de oorlogsverklaring, vrijwel geheel te vervallen. De V.V.V., 'er op bedacht, om deze bron van welvaart voor onze stad niet geheel te doen op drogen, versterkte haar propaganda in het eiger. land op energieke wijze. Het bezoek van land- genooten aan Den Haag en Scheveningen nam aanzienlijk toe. Voor de Kerstdagen en den Nieuwjaarsdag werd een bijzonder krachtige campagne gevoerd. Het resultaat was zeer groot. Spr. besloot met den wensch. dat de wereld spoedig weder beschenen moge worden door de vredeszon en dat een nieuwe vrede een recht vaardige zal zijn. Sedert het uitbreken van den oorlog is de trek van Nederlandsche arbeiders uit Limburg naar Duitschland belangrijk verminderd. Tal van arbeiders achtten het raadzaam, zich niet meer over de grens te begeven. Het zijn voorna melijk bouwvakarbeiders, die blijkbaar liever thuis bleven. De mijnwerkers bleven tot nu toe nog rustig doorwerken, daar de gewijzigde deviezen-bepa lingen op hen niet werden toegepast. Er zijn Limburgsche grensgemeenten, vanwaar dagelijks meer dan 100 mijnwerkers over de grens trekken. Maar den laatsten tijd is hun aantal sterk gedaald. Dit houdt verband met het be perkte grensverkeer. Niemand mag n.l. meer de grens passeeren tusschen 8 uur des avonds en 7 uur des mor gens. Daardoor is het voor de mijnwerkers on mogelijk, om in de dag- en middagdiensten te gaan werken. Op de z.g. dagschicht komen de mijnwerkers te laat en bij het eindigen van den middagdienst komen ze voor een gesloten grens. Mijnwerkers, die van den nachtdienst gebruik zouden willen maken, dienen dus te zorgen, dat ze voor des avonds 8 uur de Duitsche grens heb ben gepasseerd, met het gevolg, dat ze 12 uur en langer van huis zijn, om te kunnen gaan wer ken. Zoo'n lange dag animeert al evenmin en om zich in Duitschland te gaan vestigen is al even weinig aanlokkelijk. Indien op een of andere manier geen gunstige oplossing gevonden wordt, is het te voorzien, dat weldra de trek van Nederlandsche mijnwer kers naar de naburige Duitsche mijnen, tot de geschiedenis zal behooren. Dinsdag is te Wassenaar het huwelijk voltrok ken tusschen mr. H. P. Linthorst Homan, se cretaris van de directie van de Philips-fabrie- ken te Eindhoven, en mej. R. H. Del Court van Krimpen. Op het gemeentehuis heeft de heer C. J. Breedvelt, lid van den gemeente raad, als ambtenaar van den burgerlijken stand het burgerlijk huwelijk voltrokken. Ge tuigen voor den bruidegom waren diens broe der mr. J. Linthorst Homan, commissaris van den Koningin in Groningen en mr. G. C. U. baron van Hardenbroek uit Nijmegen. Voor de bruid getuigden haar zuster mevrouw M. A. B. RöellDel Court van Krimpen en haar oom, jhr. R. H. M. van Loon uit Doorn. De bruid was gekleed in het wit en de bruidegom droeg het groot-tenue van eersten luitenant der rijdende artillerie. Na deze plechtigheid heeft ds. H. W. Creutz- berg uit Den Haag in de Kieviet-kerk het hu welijk ingezegend. Prinses Juliana en Prins Bernhard waren onder de zeer vele belangstellenden, die den dienst bijwoonden. Om tien minuten over half twaalf kwam het prinselijk paar per auto bij de kerk aan. De Prinses droeg een bruinen bont mantel en de Prins was in uniform. In de Keraco-kazerne te Eindhoven is op plechtige wijze de Koninklijke medaille voor menschlievend hulpbetoon aan den dienstplich tige J. Lokker, van het Regiment Jagers uit Den Haag, uitgereikt. In den zomer van 1939 heeft hij, op post staande aan het Eindhovensch Kanaal onder de gemeente Geldrop, met groot gevaar voor eigen leven de drenkelinge mej. Beerings, winkelcheffin uit Eindhoven, gered. Hij sprong bij die gelegenheid te water en verrichtte de redding ondanks de groote bezwaren van den daar ter plaatse hoogen wal. Deze redding ge schiedde echter niet dan nadat Lokker eerst aan zijn plicht als schildwacht had voldaan door tevoren zijn post aan een kameraad over te geven. Na afloop der plechtigheid werd een défilé gehouden. Ter gelegenheid van het aftreden van vice- admiraal A. Vos als hoofd van de afd. Materieel Zeemacht aan het Departement van Defensie, hebben de directies der gezamenlijke scheeps bouwmaatschappijen hem Dinsdagavond in hotel Wittebrug in Den Haag een diner aangeboden. Dinsdagmiddag omstreeks vier uur is op den Broeker jaar weg nabij Monnikendam door de gladheid van den weg een botsing ontstaan tus schen een autobus van de Waco en een visch auto van de firma Tuyp te Voléndam. Bij de aanrijding werd de vrachtautp ernstig gehavend. In de cabine van den wagen zaten drie Volen- dammers, de gebroeders H. en T. Guit en zekere Mooier, die allen werden gewond. H. Guit was er evenwel het ernstigst aan toe. Nadat hem ge neeskundige en geestelijke bijstand was ver leend, werd hij evenals Mooier naar het O. L. Vrouwegasthuis te Amsterdam vervoerd. T. Guit werd naar zijn woning te Volendam overge bracht. Achter in den wagen bevonden zich vier Vo- lendammers, die er met lichte verwondingen af kwamen en huiswaarts konden keeren. In den autobus, die op weg was van Hoorn naar Amsterdam, liep een militair een verwon ding aan het hoofd op. Deze wond was evenwel niet van ernstigen aard, zoodat de man zijn reis kon voortzetten. Omtrent deze botsing werd later nog gemeld, dat deze om kwart over drie geschiedde op den Broekerjaaigweg, juist halverwege Monniken dam en Broek in Waterland. De vrachtauto welke de Dijksbrug gepasseerd was en in de richting Monnikendam reed, geraakte door het zeer gladde wegdek op het linker weggedeelte en botste tegen den van de andere zijde ko menden Waco-bus. In de cabine van den vrachtauto zaten H. Guit en C. Mooyer. De eerste liep ernstige in wendige kneuzingen en verwondingen aan het hoofd op, de ander brak het linker bovenbeen en bekwam eveneens ernstige snijwonden aan het hoofd. Zij werden, nadat twee geneesheeren uit Broek in Waterland en Monnikendam de eerste hulp hadden verleend, naar het ziekenhuis te Amsterdam vervoerd: De broer van Guit, die met vier andere Volendammers achter in den bak had plaats genomen, kreeg een lichte her senschudding, doch kon, evenals de overigen, die er met schrammen of een blauw oog af kwamen, naar huis worden gebracht. In den autobus zaten drie militairen en vier kinderen. Slechts een der militairen werd ge blesseerd en kreeg een onbeteekenende wonde aan den kin. Hij kon de reis naar Amsterdam vervolgen. De autobus, die aan de voorzijde ernstig be schadigd was, werd, evenals de vernielde vracht auto, naar een garage gesleept. Ir. Groothoff, die per 1 Januari 1.1. als direc teur-voorzitter der Artillerie-Inrichtingen is afgetreden, heeft met ingang van denzelfden datum eveneens zijn functie van regeerings- commissaris voor de Industrieele Verdedigings voorbereiding neergelegd. Op verzoek van den Minister van Defensie blijft ir. A. Groothoff werkzaam als voorzitter van het directorium van het Centraal Orgaan voor de voorziening in de behoeften van de Weermacht. Ir. F. A. Begemann, te voren plaatsvervan gend regeeringscommissaris en als zoodanig eveneens met ingang van 1 Januari 1940 af getreden, heeft het werk van het regeerings- commissariaat overgenomen in zijn tegenwoor dige functie als directeur van het „Centraal Or gaan", terwijl als plaatsvervangend directeur van het Centraal Orgaan is benoemd de ge neraal-majoor W. N. Becking. Op een avond in Mei werd de gedelegeerde van een handelssyndicaat, de heer F. K., in een woning in de Hofwijckstraat te 's-Gravenhage beroofd van een bankbiljet van 100 pond ster ling, alsmede van eenig Nederlandsch geld. Hij deed aangifte bij de politie. Reeds nadat het nummer van het gestolen 100 pondbiljet aan alle banken was opgegeven, kwam 19 Mei de 42-jarige koopman Ph. P. bij de Ned. Handelmaatschappij te Den Haag, om het bil jet te wisselen. Hij werd gearresteerd en heeft zich Dinsdag wegens diefstal subs, heling voor de Haagsche rechtbank te verantwoorden ge had. Bovendien waren bij huiszoeking een aan tal lampen bij hem aangetroffen, welke van de gemeente Den Haag waren. Het slachtoffer van de berooving verscheen niet als getuige, daar hij inmiddels naar Ameri ka was vertrokken. De officier van justitie eischte een gevange nisstraf van zes maanden. Mr. M. H. Huijgens, de verdediging voerend, achtte de dagvaarding hoogst onduidelijk. Met de berooving heeft verd., volgens pl., niet het minste te maken. Wat de gestolen lampen betreft, ook hier acht te pl. geen heling of schuldheling bewezen en hij drong op vrijspraak aan. Uitspraak 23 Januari. De minister van Economische Zaken heeft ten aanzien van de turfproductie voor de campagne 1940 de volgende regelingen getroffen. De totale productie voor met de handgestoken fabrieksturf zal ten hoogste 30.000 dagwerken mogen bedragen. Als basisjaren zullen weer gel den 1937 en 1938. De verveners mogen 110 produceeren van hun gemiddelde productie in deze jaren, d.i. 10 meer dan in de campagne 1939. De bestaande toeslagregeling blijft ongewij zigd. Voor het graven van splittingturf kan een extra toeslag worden gegeven van ten hoogste 10.per dagwerk. De productieregeling voor machinale huis- brandturf wordt ongewijzigd gehandhaafd, zoo dat de totale productie ten hoogste 44.000 stob ben baggerturf en 286.000 duizendtallen persturf mag bedragen en de verveners 90 pet. van hun gemiddelde productie in de basisjaren 1934 en 1936 mogen produceeren. Het productierecht van baggerturf kan evenwel niet meer voor dat van persturf worden geruild. Zoowel voor fabrieksturf als voor huisbrand- turf geldt daarenboven, dat de minister van Economische Zaken bij uitzondering in bijzon dere gevallen toewijzingen voor de productie kan geven in afwijking van deze regelingen. De aan vragen hiertoe moeten ook bij de Ned. Turfcen- trale worden ingediend. Indien door wijziging van omstandigheden een hoogere turfproductie wenschelijk mocht blijken, zal tijdig aan de verveners worden medegedeeld, welke verandering in de regelingen zal worden aangebracht. Als opvolger van het overleden lid van de Eerste Kamer, L. F. J. M. van Voorst tot Voorst, heeft het Centraal Stembureau tot lid van dit college benoemd verklaard den heer H. C. Nijkamp, te Enschede. Op plechtige wijze is Dinsdagmiddag het stof felijk overschot van Godard John George Charles graaf van Aldenburg Bentinck, die in November 1918 gastvrijheid verleende aan Keizer Wilhelm, toen deze zich door de in Duitschland opkomende revolutie genoopt zag de vlucht naar ons land te nemen, :n het familiegraf op de oude begraafplaats te Ame- rongen bijgezet. In de galerij van het kasteel Amerongen werd een rouwdienst gehcuden, onder leiding van ds.. W. Barbas, Ned. Herv. predikant te Hen- geloo, die een zoon is van den vroegeren pre dikant te Doorn, onder wiens gehoor de ex- Keizer zich vele malen heeft bevonden. De echtgencote van den ex-Keizer, Prinses Hermine, had Vrijdag ten sterfhuize bloemen gebracht, alsmede een brief van den ex-keizer, waarin deze zijn deelneming had betuigd en had medegedeeld, dat hij wegens verkoudheid de kamer moest houden en derhalve tot zijn leedwezen verhinderd was de teraardebestelling bij te wonen. Als vertegenwoordiger van den ex-Keizer bij de uitvaart trad Oberst-leutnant Von Dommes op, terwijl een greote krans met witte violen en tulpen met een lint, waarop de letters W. en H., de gevoelens van sympathie van de bewo ners van Huize Doorn vertolkte. Daarnevens waren er nog ongeveer 70 bloem stukken van de familie, vrienden en relaties van den overledene. Na den dienst begaf de rouwstoet zich naar de ongeveer een kwartier van het kasteel af gelegen begraafplaats, welken afstand familie leden en vrienden te voet aflegden. Jhr. H. van den Bosch schetste de verdiensten van graaf Bentinck voor zijn gemeente en zeide, dat Amerongen veel aan de ontslapene had te danken, die ook voor spreker persoonlijk een getrouw medewerker is geweest. De oudste zoon, graaf Carlos Eentinck,, dankte voor de laatste eer, aan zijn vader be wezen. Onder voorzitterschap van mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk kwam de Eerste Kamer Dinsdagavond 8.30 uur bijeen. De VOORZITTER deed mededeeling van het besluit der centrale afdeeling, om onmiddellijk na de openbare vergadering een aantal wetsont werpen in de afdeelingen te onderzoeken. De vergadering werd te 8.35 uur gesloten. Onvermoeid zijn reddingsploegen uitgetrok ken, om te zoeken naar den vermisten 28-ja- rigen inwoner van Nijkerk, den heer A. J. Mol, die Zondag j.l. per schaats uit deze plaats vertrok, om een tocht naar Amsterdam te ma ken en van wien men sindsdien niets meer ge hoord heeft. Het geheele ijsvlak is afgezocht en ook de gemeenten op den oever van het IJsselmeer zijn gewaarschuwd. Men heeft hem echter nog niet gevonden, zoodat de mogelijkheid, dat hij nog in leven is, uitgesloten wordt geacht. Er zullen dan ook geen nieuwe opsporingen wor den ondernomen. Een tragische bijzonderheid is, dat Mol eerst zes weken geleden in het huwelijk trad. De contingenteering van vleesch zal met in gang van 16 Januari voor den duur van een jaar worden verlengd. De Bedrijfsraad voor de Sigarenindustrie heeft een verzoek tot verbindendverklaring van de bepalingen van de collectieve arbeidsover eenkomst voor die industrie ingediend, strek kende tot het tegengaan van de toepassing van deelarbeid bij het maken van bosjes en s.garen. Dit verzoek met bijbehoorende stukken ligt tot en met 27 Januari a.s. voor belangheD >enden ter inzage op de bureelen van de districtshorf- den der Arbeidsinspectie te Amsterdam, Haar lem, 's-Gravenhage, Rotterdam, Utrecht, Breda. Maastricht, Arnhem, Deventer en Groningen. Ook bij het Departement van Sociale Zaken zijn afschriften verkrijgbaar. Bezwaren tegen inwilliging van oedoeid vpr- zoek kunnen voor of op 27 Januari as. schrif telijk bij den minister van Sociale Zaken wer den ingebracht. De toenemende waarceering voor den post- chèque- en Girodienst blijkt niet alleen uit de voortdurende vermeerdering van het aantal rekeninghouders, maar cok 't steeds Icendiger wordend verkeer op de postrekeningen. Zoo steeg in het afgeloopen jaar net aantal aangeslotenen met bijna 34.000 tot een totaal van rond 365.000. Het aantaj boekingen op de postrekeningen vermeerderde met 11 pet. tot ruim 113 nuliioen, terwijl daarbij een geldelijke omzet werd bereikt van niet minder dan 22 y, milliard gu.den Vermeldenswaard is hierbij, dat door het Centrale Girokantoor per dag gemiddeld 100.000 afrekeningen aan de rekeninghouders worden overzonden en dat het algemeene tegoed op de postrekeningen ultimo December bijna 328 mil- 'ioen gulden beliep. Onder deze veelzeggende zinspreuk, nemen verschillende Federaties, wier sociaal-maat schappelijk arbeidsveld groote groepen van ons volk omvatten, het initiatief tot nadere bezin ning over bestaande of mogelijke gevaren, waarmede de oorlog ook ons volksleven be dreigt. Door den nood van dezen tijd zijn vele mannen uit hunne gezinnen en zaken opgeroe pen tot den dienst. Dat kan niet anders, nu overal om ons land de oorlog in Europa hooger oplaait. Allerwege worden maatregelen getrof fen, om ook voor ons land de economische ont wrichting, gepaard gaande met verarming en gebrek, tegen te gaan. Er zijn echter nog talloos veel andere drei gingen op geestelijk en moreel gebied, en cok die kunnen en moeten worden afgewend. Daar om moeten niet alleen het leger, maar ook de achterblijvenden worden opgeroepen tot grooter waakzaamheid, tot meer gespannen activiteit inzake het zuiverhouden van huwelijks- en gezinsverhoudingen. Het geldt hier bezinning op mogelijk nadeelige gevolgen van heel onze veranderde levens- en bestaanswijze, ook voor de a chterblij venden: de vrouw, het kind, ten slotte heel de samenleving van ons volk. Dat moet gezamenlijk opstaan in grooteren weer stand en sterker volharding om ieder voor zich in de branding van den tijd het bootje te houden in een vasten doelbewusten koers. Het initiatief van bovenbedoelde federaties be doelt dan ook door middel van een werkcomité en door organisatie van een serie lezingen door bekende sprekers van allerlei gezindte en rich ting, tot grooter inzicht en helderder voorstel ling der verschillende betrokken problemen te geraken. In het werkcomité hebben zitting genomen Mr. H. de Bie, voor den Ned. Bond tot kinder bescherming, Ds. J. Beyerman voor de Fed. v. Ver. voor geestelijke Volksgezondheid, Dr. J. Eykman, voor het Ned. Jeugdleidersinstituut, Mr. A. de Graaf, voor het Nat. Comité tot be strijding van den handel in vrouwen en kin deren, Prof. Dr. J. E. de Quay voor den cen- tralen raad van Advies voor Ontwikkeling en Ontspanning, Mej. Mr. E. Ribbius Pelieter, als lid der Eerste Kamer, Mr. H. M. L. H. Sark voor de Federatie van Instellingen voor de on gehuwde moeder en haar kind, Mej. J. Wester man voor den Nationalen Vrouwenraad, ter wijl Mej. C. Thierry, Reguliersgracht 114, Am sterdam het secretariaat op zich genomen heeft, bij wie toegangsbewijzen zijn aan te vragen. Om des tijds wille zijn bedoelde lezingen alle in één middag samengevat en wel op Maan dag 22 Januari te 2 uur. Zij worden gehouden in de groote zaal van het Jaarbeursgebouw te Utrecht. Als sprekers hebben zich bereid verklaard: Dr. J. Lammerts van Bueren: Geesteiijke weerstand in dezen tijd; Mr. L. Einthoven: De beteekenis van geestelijke volkskracht voor hen die onder de wapenen zijn; Z.Eerw. Henri de Greeve: Het gezin in dezen tijd; Mevr. Ch. L. Polak-Rosenberg: De houding van onze meis jes en vrouwen; Dr. J. van der Spek: Zenuwen oorlog; K. Vorrink: De roeping der vrije jeugd- vorming. Op 19, 20 en 21 Januari zal te Delft de 23ste Katholieke Studentendag worden gehouden. Het programma dat het bestuur der Unie van R. K. Studentenvereenigingen zich voor oogen heeft gesteld, is als volgt samengesteld: Op den eersten dag worden voetbal- en hockeywedstrijden gehouden, waarna een thee en een diner volgt in het Eigen Huis van „Sanc- tus Vergilius". Op den tweeden dag worden de faculteitsver gaderingen gehouden in het Eigen Huis. Zondag 21 Jan. wordt des morgens een H. Mis opgedragen door den Unie-moderator in de ka pel van het St. Hypolitusgesticht, waarna ge zamenlijk ontbijt in het Eigen Huis. Des na middags vindt in Stads Doelen een feestverga- dering plaats, tijdens welke prof. dr. J. A. Ver aart een rede zal uitspreken over „De student en de maatschappij". Dezer dagen is te Rotterdam aan hartverlam ming overleden de heer Chr. Stadhouders, be drijfsleider van de N.V. Koolhoven-vliegtuigen. Omtrent het bezoek van den minister van Sociale Zaken, dr. J. van den Tempel, aan eenige instellingen ten behoeve van de jeugd werkloozen te Eindhoven en 's Hertogenbosch, vernemen wij nog het volgende: Te Eindhoven, waar de minister Dinsdag ochtend vertoefde, vergezeld van de heeren Meyer de Vries, regeeringscommissaris voor de Werkverruiming, ir R. A. Verwey, directeur van den Rijksdienst voor de Werkloosheidsver zekering en Arbeidsbemiddeling en N. H. de Graaff, hoofdcontroleur voor de Jeugdzorg, werd een langdurig bezoek aan de Jeugdregis- tratie gebracht. Een korte bespreking met B. en W. ging hieraan vooraf. De minister liet zich op het bureau van de Jeugdregistratie voorlichten door mr. Werner, directeur van den sociaal-economischen Dienst aldaar en door enkele andere heeren, die inlichtirfgen ver schaften omtrent de werking van het stelsel der jeugdregistratie ter plaatse. De geheele niet-schoolgaande jeugd van 14 tot 21 jaar te Eindhoven wordt practisch door deze Jeugd registratie bereikt. Opvallend is het, dat van de zijde der werkgevers zeer groote medewer king wordt verleend en dat het overgroote deel van hen alleen aan die jongelui plaatsing ver leent, die bij de Jeugdregistratie staan inge schreven. Door het werk van het bureau der Jeugdregistratie is tevens bereikt, dat zeer velen deelnemen aan allerlei werkzaamheden, welke voor de jonge werkloozen worden georgani seerd. Tijdens het bezoek van den" minister wa ren verschillende jongelui op het bureau aaji- wezig, zoodat de minister zich practisch kon vergewissen, hoe deze organisatie function- neert. In den namiddag bracht de minister een langdurig bezoek aan de Centrale Werkplaats voor Jeugdwerkloozen in Den Bosch, waar P. en W. hem voorlichtten. Deze werkplaats, waar zeer vele jonge werkloozen een arbeidsveld heb ben gevonden, bestaat uit drie afdeelingen: me taalbewerking, timmeren en schilderen. Ook hier valt te constateeren dat in toenemende mate de werkgevers gebruik maken van de diensten van hen, die door deelneming aan de Centrale Werkplaats hebben bewezen, dat zij in tijden van werkloosheid hun vakkennis heb ben willen vermeerderen. De minister bezichtigde het gebouw en tevens maakte hij van de gelegenheid gebruik de on langs geopende en geheel door jeugdige werk loozen gebouwde St. Paschalisstichting te be zichtigen. Met den trein van 15.45 uur heeft hij 's Her togenbosch verlaten, uitgeleide gedaan door burgemeester Van Lanschot. Toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille. in brons, aan A. H. de Heus, wonende te Weesperkarspel, stoker bij de Koninklijke Cacao- en Chocoladefabriek C. J. van Houten en Zoon N.V. te Weesp. Benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau: C. Spaan, onder-oommandant van de Haarlemsche vrijwillige brandweer, tevens secre taris van het brandweercollege, aldaar Met 1 Januari 1940 is aan W. Musse, hoofd commies bij het dep. van Binnenlandsche Za ken, als zoodanig eervol ontslag verleend. Met 16 Januari 1940 is benoemd tot admini strateur bij de Rijksverzekeringsbank in tijd. dienst dr. J. Engelfriet en met 1 Januari 1940 tot referendaris bij de Rijksverzekeringsbank in vasten dienst J. A. Th. M. Brans, thans hoofd commies. Met 1 April 1940 is aangewezen als directeur van het post- en telegraafkantoor te Bolsward de commies bij den P.T.T.-dienst M. C. van Duin te 's-Gravenhage (hoofdbestuur). Aan den gep. schout-by-nacht-titulair E. G. de Wijs, is op verz. eervol ontslag verleend als raad in het Hoog Militair Grechtshof te 's Gra venhage, onder dankbetuiging. Aan den res. dirigeerend officier van gezond heid der derde klasse dr. A. Geesink, van den geneeskundigen dienst der landmacht is eervol ontslag verleend. Herbenoemd tot kantonrechter-plaatsvervan- ger: in het kanton Apeldoorn: Jhr. mr. C. G. C. Quarles van Ufford, mr. H. T. Th. Walter; in het kanton 's-Gravenhage: Mr. P. S. Noyon. mr, W. van Elden; in het kanton Delft: C. W. de Rochefort; in het kanton Assen: Mr. R. Huges; in het kanton Alphen: Mr. F. A. Helmstrijd; in het kanton Middelburg: Mr. P. Dieleman, mr. F. B. Evers; in het kanton Amsterdam: Mr. H. G. W. Wordt; in het kanton Heerenveen: Mr. W. T. van der Ley; in het kanton Deventer: Mr. dr. H. W. Jordens; in het kanton Schiedam: mr. M. M. van Velzen; in het kanton Delft: Mr. Ph. B, Libourel; in het kanton Leiden: Mr. E. A. Cos- man; in het kanton Dordrècht: Mr. K. K. Douw van der Krap. Benoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Emmen: mr. G. L. Mens Fiers Smeding, burgemeester der gemeente Sleen. 42 De dokter te Edmonton, die zijn em- tig gewonden en vergiftigden nek en rech- er duim verpleegde, was toevallig een man, die eer gevoelig was voor 't schilderachtige en die *0hoeg journalistieke bekwaamheid had, om ••Ike zichtbare incidenten door een romanti kken of avontuurlijken bril te bekijken. Ben verslaggever van „Edmonton Bulletin," i'e om een „verhaal" voor zijn krant verlegen .Is, had het geluk den dokter in zijn spreek- krner in het nauw te brengen. Het resultaat !:as, dat de verslaggever in aanzien steeg na ?6 publicatie in het Bulletin van een buitenge- 1 °on artikel van drie kolommen, dat al spoedig 1 heel Amerika bekend was. Uittreksels van 't, varhaal" werden naar Europa overgeseind. 'ekjes van Dick en Jan waren bij onderne- Jjënde drukkers in Edmonton verkrijgbaar en ërden naar de einden der aarde gedistri- Heerd, wat voor de eigenaars een voordeelig i^kje was. ^ele maanden later waren uittreksels en zeldzaam-verknoeide verzen over dezen „Odys seus van het Noorden" in de nieuwsbladen van Siam, de Philippijnen, Mauritius, Paraguay en allerhande vreemde plaatsen te vinden. Na eenigen tijd bracht het Londensch och tendblad het nieuws aan het huisgezin te Nut- liill, en aan Dr. Vaughan te Sussex. Het was een feit, dat de inhoud van het ver haal boeiend genoeg was; want het is voor een man geen geringe zaak om in een temperatuur van vijftig graden beneden nul, met geen an dere hulp dan die van een husky-teef, een be laden slede twaalf dagen lang te trekken, en dan nog voor een krankzinnige te moeten zor gen, die hem bijna reeds vermoord had. Voeg hierbij het' romantische herstel van den be roemden „K.N.W.B.P.-bloedhond," (zooals Jan werd genoemd) welke zijde van de zaak in het bijzonder de dagbladschrijvers amuseerde. Tot op zekere hoogte alzoo verhoogde dit het aanzien bij de K.N.W.B.P., en werd, meer dan anders gebeurd zou zijn, in het oogloopend ver meld in de archieven van het corps. Een zonderling iets bij dit alles was het feit. dat ieder ander er meer van wist dan de twee mannen, die er het meest bij betrokken waren; want toevallig hadden noch Dick Vaughan, noch Jim Willis de gewoonte om kranten te lezen. Willis was zeer ontsteld en in verlegen heid gebracht, toen hij ontdekte, dat hij hon derden mijlen ver. in Vancouver, plotseling zoo befaamd was geworden. In Edmonton behandelde Dick Vaughan de fotografen stuursch en barsch. omdat hij be greep dat hij en Jan zoo'n beetje voor den gek werden gehouden. Door de verslaggevers werd hij als hopeloos beschouwd, omdat hij eenvou dig weigerde hun iets te vertellen. Hun vragen kwetsten den ambtelijken trots, dien hij bezat als man van discipline en hij maakte hun duidelijk, dat hij niets, hoegenaamd kon zeggen, wat betreft zijn officieele plichten. Maar zijn onschuld maakte op den langen duur verbazend weinig indruk. Het verhaal van den dokter was voor de journalistiek een echte vondst: voor vindingrijke schrijvers de rijkst- mogelijke mijn om in te delven: per slot van rekening heeft ook de meest besliste terughou ding geen invloed op het werken van camera's' Bovendien was het welkom, dat Dick en Jan ten deel viel aan het station te Regina, vrij op gewonden voor één van de twee menschen in Canada en de Vereenigde Staten, die de nieuws bladen niet hadden gelezen. „Excuseer me dat ik het zoo zeg," zei Dick fluisterend tegen kapitein Arnuth, „maar dit is een duivelsche geschiedenis ik ik heb niets te zeggen!" De menigte aan het station riep goedgeluimd om een „toespraak"; men hoorde camera's knip pen als revolverkanonnetjes en de journalisten te Regina grepen Dick hoe langer hoe woester bij de armen; ze toonden daarbij groote per soonlijke dapperheid, want Jan gromde zeer dreigend, als hun handen de tuniek van .den sergeant aanraakten, en uit algemeene men- schenmin was Dick genoodzaakt den beroem den hond bij den nek te grijpen en nadrukke lijk te bevelen zijn woede te beheerschen. Toen Dick achtereenvolgens aan kapitein Ar nuth alles had uitgelegd, vond hij het zelf een moeilijk oogenblik, nu hij Jan gevonden had, om te zeggen, dat hij zijn ontslag uit het corps verlangde en naar Engeland wenschte terug te keeren. „Naar den drommel met dit alles! Je staat officieel vermeld als een ervaren sergeant-in specteur en officieus natuurlijk wordt me gezegd, dat we alleen nog maar wachten op de tijding uit Ottawa om je je officiersrang toe te kennen." Dick haalde zijn schouders op in een komi sche wanhoop. Zijn rede werd eindelijk afge stoken van de zeer gevaarlijke hoogte van een kantoorkruk, een verhevenheid, die Jan zeer ernstig wantrouwde zoodat hij zich gedrongen voelde op zijn achterpooten te gaan staan, ter wijl hij zijn voorpooten naast de hielen van zijn meester neerzette, waarbij hij de fotogra fen de beroemdste van alle kiekjes, die ze tot nu toe nog hadden gekregen, bezorgde, De toespraak, die door een van de meest be lovende jonge journalisten van Regina steno grafisch werd opgenomen, was, al was ze niet geheel afgewerkt, toch een duidelijk snelgroei end product, daar het zich gaandeweg ontwik kelde tot een lange halve kolom in enkele nieuwsbladen. De rede luidde als volgt: „Het is zeer goed van jelui, mannen hm u hebt gelijk, mijnheer! hm dames en heeren! maar u weet zeker wel, dat ik niet in het publiek kan spreken. Het geeft ook niets. Ik hm ik ben allen buitengewoon verplicht. Wat u zegt is hm wel, de zaak is. dat ik slechts gedaan heb wat ieder ander in mijn geval zou hebben gedaan. Het is heer lijk jelui allen weer te zien en ik heb den weggeloopen politiehond weer teruggebracht. Dank u!" En volgens den stenograaf was dat alles, Maar een edelmoedig hoofdredacteur begreep de toespraak geheel anders; en de dagbladle zers kwamen ongetwijfeld tot de slotsom, dat nu ook redenaarstalent moest worden gevoegd aan de andere eigenschappen van de veelzijdige K.N.W.B.P Er waren geen verlegen-makende veAoeken om toespraken in de kazerne, maar zelfs daar moest Dick (nog altijd op de hielen gevolgd door Jan, op wien een van de indrukken, ver oorzaakt door zijn terugkeer tot de saamge- stelde omstandigheden der beschaving, een angstige vrees was, dat zijn hooge meester op de een of andere manier van hem zou worden weggevoerd, indien hij hem een oogenblik uit het oog verloor) het hoofd bieden aan een snel vuur van complimenten, uitgesproken in de tegenwoordigheid van alle officieren en onder officieren. „Gij hebt schitterend uw plicht gedaan als sergeant van de K.N.W.B.P., en voor ons. die weten wat dit beteekent, is het niet duidelijk hoe de bekwaamste man van het land ooit zou kunnen hopen om hooger lof dan die te krij gen." Dit waren de slotwoorden van den chef; en het luidkeelsche, al was het wat schorre hoera geroep, dat op die woorden volgde, geuit door de mannen, die verzameld stonden achter Dick en Jan, zoowel als door de groep naast den chef, had de vreemde uitwerking, dat Dick's oogen vochtig werden, zoodat ze pijnhjk staken; en toen hij zijn saluut bracht, voordat hij ver trok, zag hij bekende gebouwen vóór zich slechts vaag als door een nevel. HOOFDSTUK XXX De val van Sourdough Juist vóór het invallen der duisternis dien avond riep kapitein Arnuth Dick uit zijn kwar tier en vroeg hem of hy een wandeling met hem wilde doen. Zij gingen samen weg, op den voet gevolgd door Jan. Voordat de kazernepoort was bereikt, ontmoette sergeant Moore hen, onmiddellijk gevolgd door Sourdough. Sourdough was in het laatste jaar heel wat verouderd; maar in weerwil van zijn verwron gen voorpoot, waardoor hij een weinig kreupel liep, regeerde de oude hond nog al de andere honden uit de kazerne als een despoot. Maar al lang had hy in het geheel geen werk ver richt; zelfs had hy niet eens ernstig gevochten, of was hij in aanraking gekomen met honden van het Noorden. Zijn snelste bewegingen zou den te lomp en te langzaam hebben geschenen, vergeleken bij den werkenden .husky." die ge hard is door het wilde leven en in het tuig loopen in het Noorden. Maar zijn gemelijke aanmatiging en wreedheid waren er niet min der op geworden, zooals men kon bemerken uit het feit. dat hij recht op de keel van Jan toe sprong, zoodra hy den zwaren hond in het oo( kreeg. (Slot volgt)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 3