N.V. De Kennemer Bankvereeniging Nogmaals Banken van Leening O? STOFZUIGERS Gemeenteraad De Spaarnestad Haarlem, 10 Jan. Zijn ze noodig of niet? VERZILVERT ALLE COUPONS, DIVIDENDEN EN LOSSINGEN Echte Belg. Anthraciet WOENSDAG 10 JANUARI 1940 De behoefte aan Nutscrediet - J Maar nu het noodcrediet? Hef de bank van leening op Opheffen goed, maar dan iets anders! Houtplein 8 Het ijs in en om Haarlem Wordt zeer gevaarlijk UITBREIDINGSPLAN VAN HAARLEM Ontwikkelingsavond „Vrijmetselarij" „God en het huisgezin" De Stofzuiger Centrale Hageman Ged. Oude Gracht 52 - Telef. 12762 Nieuwjaarsrede van den burgemeester HET AVONTUUR VAN AMBROSE APPLEJOHN Het Leidsche Studenten-tooneel voor O. en O. H. B. v. d. S. Bollen uitgevoerd zonder vergunning Ongeluk in het duister Brood onder gewicht Afm H.L. 22/35 2.60 30/50 2.40 15/22 2.23 8/15 1.80 SRANDSTOFFENHANDEL AGENDA Bioscopen Stadsschouwburg 11 Januari Bioscopen Apotheekdiensten BURGERLIJKE STAND Tusschen twee auto's bekneld geraakt STAD Ons artikeltje over de Haarlemsche Bank Van Leening heeft ons eenige uitvoerige en belangwekkende ingezonden stukken bezorgd van den heer Ir. A. J. H. van Ouwel, te Santpoort, die aan het crediet- Vraagstuk niet alleen een speciale studie gewijd heeft, maar het resultaat daarvan binnenkort zelfs door middel van de druk pers wereldkundig hoopt te maken. De heer Van Ouwel is het oneens met de door ons geuite bewering, dat de Banken van Lee- hing nog steeds niet gemist kunnen wor sen. Hij meent, dat zij uit den tijd zijn en Overbodig kunnen worden gemaakt. Wij laten zijn betoog over „nutscrediet" Oh „noodcrediet" hier volgen, omdat het een door ons zeer geapprecieerde aanvul ling van ons eerste, artikel is en voegen er aan het slot ons antwoord aan toe. heer van Ouwel schrijft ons: U dankend voor de plaatsing in Uw ochtend- Wad van 28 December van mijn opmerking bij artikel over de gemeentelijke bank van lening wil ik gaarne op de in het naschrift gestelde vragen nog antwoorden. Hoewel slechts zeer in het kort. Want het eenvoudig schijnende vraagstuk van het v°lkscrediet is vrij gecompliceerd, zoodat U Voor een eenigszins uitvoerige behandeling wei vaste rubriek zoudt mogen openen. Hw eerste vraag, luidende, is er naast de ^le reeds bestaande volkscredietinstellingen b°g plaats voor andere, werd U waarschijnlijk, "'■gegeven, doordat ik opperde, de aan de ge meentelijke bank van leening verstrekte subsi mes na evt. opheffing van de bank van lee- Whg te verstrekken aan „goed georganiseerde mstanties, welke beoogen op de meest doel matige wijze financieele hulp te bieden in noodgevallen." Ik heb daarbij echter uitsluitend gedacht aan reeds bestaande liefdadige instel- Wgen, welke thans reeds op eenigerlei wijze i'bancieele hulp verleenen. Op deze kwestie f°m ik aan het eind van deze regelen nog 'erug, Hw tweede vraag is van meer crediet-tech- j^chen aard, n.l. of ik een oplossing zou we- |en vor degenen, die, na evt. opheffing van de ®®®k van leening, op staanden voet eenig geld "oodig zouden hebben. Ik zou mij daarvan te ^brakkelijk afmaken, indien ik slechts ant- V'Oorrdde, dat daarvoor ook de banken van filing niet werden opgericht en evenmin daar- y°°r met zware subsidies worden in stand ge- .TL hoi 'uden. Ik zal daarop iets dieper moeten in gaan. Het in de banken van leening toegepaste bandsysteem werd door Franciscanen in Italië beóacht uitsluitend voor een liefdadig doel, n.l., °m de arme lieden te houden uit de handen van woekeraars en de opzet bij de oprichting van onze gemeentelijke banken van leening was ®eeh andere. De huidige maatschappelijke ver- 'Oudingen echter verschillen nog al iets van me Uit de late middeleeuwen en zelfs van die •an 19U, ^oen met de pandhuiswet feitelijk ot de oprichting van meerdere gemeentelijke m®tellingen werd aangespoord. In Uw artikel 16 December wijst U zelf reeds op de wel- aartverbetering van de loontrekkenden, welke danken zijn aan de kapitalistische produc- 'ewijze en de arbeidersbeweging beide. Maar erWiji, omdat de loontrekkende bij een stij- ~md welvaartspeil op de grens van zijn inko- j d is blijven leven, de credietbehoefte sterk a toegenomen, wordt deze in steeds mindere mate bij de banken van leening gedekt. U drijft daaromtrent zelf: "Van de arme menschen, arbeiders en vrou- 6]atl van arbeiders, die de gewoonte hebben e week panden te beleenen en af te losser^ 3" de bank zeker tegenwoordig niet meer be- aan. Dat is er in Haarlem bijna heelemaal wit." ^at is de oorzaak? .^ij het ontwerp-pandhuiswet merkte de Me- 0rie van Toelichting (Min. Heemskerk) in 1909 h' a. v. de banken van leening op: „zij zijn h°°dig en zullen dat blijven, zoolang niet vor- 2 b van crediet voor de on- en minvermo- jphden zijn gevonden, die hen even gemakke- 'J* aan geld helpen als de banken van lee- 0'ög". Sedert is in het volkscredietwezen het "derscheid tusschen „nutscrediet" en „nood- mdiet" scherper aan den dag getreden en h?°r de verstrekking van het eerste werden 'eUwe, meer efficiënte methoden gevonden, .aardoor dit arbeidsterrein voor de bank van jibing verloren ging. Niet onaardig wordt verschil tusschen de oude en de nieuwe ethode geïllustreerd door een hier voor mij ?gend voorbeeld. Een vrouw te Rotterdam «u. e 37.50 leenen en kreeg de volgende eon- e ie® van de gemeentelijke bank van leening alleen betaalzegelbedrijf tegenover elkaar ge- ®ahk van leening. a 3.08 aan kostenvergoeding, k Trapnaaimachine moest als pand een half ar gemist worden. Transportkosten van machine naar en van mk van leening. Cliënte moest aflossingsbedrag op eigen acht bijeensparen. ^btaalzegelbedrij f f 1.63 aan kostenvergoeding. Naaimachine bleef beschikbaar, pand noch Werd vereischt. b Geen extra kosten. Het bedrag werd in 25 gelijke wekelijksche sfbbynen opgehaald, hetgeen steeds de veilig- j^'ling van de spaargelden voor de aflossing ten goede komt. If^bk de credietverleening volgens het huur- jj"°bsysteem biedt vele voordeelen boven het "bdsysteem en het mag dan ook geen ver- ^bdering wekken, dat de bank van leening a 1 grootste gedeelte van haar arbeidsterrein j. b de commercieele nutscredietinstellingen eft verloren. kredietverstrekking aan noodlijdenden boeten de nutscredietinstellingen weigeren, °bidat de daaraan verbonden risico's haar V°°r de noodzakelijkheid zouden plaatsen ^aar tarieven te verhoogen. Daardoor zou- ^®b zij aan nuttigheid inboeten. Consequen- 'e: juist de noodlijdenden, die de meeste ^genioetkoming noodig hebben, moeten blijven wenden tot de bank van lee- b'hg en de hardere voorwaarden daarvan ^bbepteeren, hoe hard dit ook moge zijn, b^'j zij door liefdadige instellingen kun- b'h worden geholpen. De pauperiseerende ^®rking van het pandsysteem op de nood lijdenden mag ik bekend veronderstellen en het streven van de sociale werkers is er dan ook op gericht aan dezen langs an deren, meer philantropischen weg hulp te verleenen. Voor het arbeidende volk heeft de bank van leening dus uitgediend. De moeilijkheden van Indische verlofgangers en winkeliers, die stante pede eenig contant geld noodig hebben, vallen niet onder de wer kingssfeer, welke voor de bank van leening was bepaald. Zijn deze zonder bank van lee ning onoverkomelijk? Ik geloof toch van niet. Een Indisch verlof ganger kan zeker ook buiten de bank van lee ning nog wel een honderd gulden leenen, even als de winkelier, die een oogenblik krap zit. Zou het buitendien niet beter met het eergevoel van den handelarijvenden mid denstand strooken, indien deze, bij behoef te van eenige beteekenis van dien aard, de verstrekking van dergelijke credieten zelf organiseerde, analoog b.v. met de werkwijze van de boerenleenbanken? In ieder geval, waar de minder met aard- sche goederen bedeelden niet meer van de diensten van de bank van leening willen pro- fiteeren of, in noodgevallen, volgens onze nieu were opvattingen van sociale hulpverleening, op andere wijze geholpen moeten worden, is het niet verantwoord om de subsidie aan banken van leening nog langer te verstrekken onder het mom, dat met deze subsidie de arme lie den geholpen worden. De subsidie onder die leuze opstrijken en het bestaansrecht van dei bank van leening verdedigen met de bewering, dat andere categorieën van menschen er toch profijt van trekken, is toch wel, om geen ster ker woord te gebruiken, vreemd. Resumeerend en tegelijk terugkomend op vraag 1: a Commercieele instellingen verstrekken vol gens het huurkoop- en het betaalzegelsysteem op veel gunstiger condities „nutscrediet" aan loontrekkenden dan de bank van leening dat ondanks subsidies kan. b Voor „noodcrediet" mag de noodlijdende volgens onze sociale opvattingen niet aange wezen blijven op de bank van leening. c De bank van leening kan dus rustig wor den opgeheven. d De verstrekking van „noodcrediet" en in het algemeen de verleening van financieele hulp aan noodlijdenden kan door de bestaan de liefdadige vereenigingen op dat gebied krachtig en doelmatig worden georganiseerd met behulp van de gelden, welke na opheffing van de bank van leening voor het doel, hulp verleening aan on- en minvermogenden, vrij komen Aanleiding tot een meer diepgaande bespre king van deze materie zult U misschien vinden in de lezing van het resultaat van mijn studie van dit onderwerp, waarvan een deel binnen kort in druk zal verschijnen. Hoogachtend, Ir. A. VAN OUWEL. Naschrift der Redactie: De korte zin van bovenstaand lang stuk is, dat de geachte inzender adviseert de banken van leening in Haarlem en andere steden op te heffen. Wij hebben reeds een vorige maal laten weten, dat wij daar allerminst bezwaar tegen zouden hebben, mits er iets anders, als het kan iets beters, voor in de plaats komt. En nu kan het aan ons liggen, doch dat betere vinden wij vooralsnog in het betoog van den deskundigen inzender niet aangegeven. Inzen der maakt onderscheid tusschen het verstrek ken van „nutscrediet" en het geven van „nood crediet". Voor het „nutscrediet" zorgen, volgens inzender, de betaalzegelbedrijven en crediet- verstrekkingen volgens het huurkoopsysteem op voortreffelijke wijze en op veel gunstiger condities dan de banken van leening. Volgens inzender is dat dan ook de oorzaak, dat de Bank vanLeening steeds meer klanten ver liest en hij meent, dat de Bank. van Leening voor het arbeidende volk heeft uitgediend. Goed, wij willen op gezag van inzender aannemen, dat dit alles volkomen juist is, maar het gaat niet om het verstrekken van „nutscrediet", doch om het „noodcrediet". om geld dus, dat iemand noodig heeft als hij, al of niet plotse ling, op „zwart zaad zit." En nu kan inzender wel decreteeren of wenschelijk vinden, dat „voor noodcrediet een noodlijdende, volgens onze so ciale opvattingen niet aangewezen ma<g zijn op de banken van leening", de nuchtere prac- tijk zegt dat het anders is en leert, dat b.v. de Haarlemsche bank van leening over 1938 nog altijd een omzet heeft gehad van bijna twee ton. Dat schijnt er toch op te wijzen, dat de bank van leening in onze stad voorziet, in, wat men pleegt te noemen „een behoefte". Inzender is van meening, dat de Indische verlofganger, welken wij ten tooneele gevoerd hebben, ook buiten de bank van leening nog wel een hon derd gulden had kunnen leenen. Als inzender dan maar zou willen aangeven hoe en vooral of het op even discrete manier had kunnen gebeuren als bij de bank van leening het ge val was. De Indischman kende geen sterveling in Haarlem en had het geld spoedig noodig. Met even naar de Bank van Leening te gaan werd hij op staanden voet geholppen en niemand van zijn buren of hotelvrienden stak er zijn neus in. Inzender heeft het over eergevoel, maar wij kunnen toch waarlijk niet inzien, dat het voor den Indischman of den winkelier zooveel eer voller is vijftig gulden van een buurman te leenen dan vijftig gulden te ontvangen op een pand in de bank van leening. Een jonge man kreeg des morgens van zijn ouders een brief, waarin hem gevraagd werd, voor een spoedgeval, honderd gulden te willen overmaken. Hij had ze niet, wilde graag helpen, maar zag er tegenop zijn patroon om een voorschot te vragen. De bank van leening bracht uitkomst. Iemand had al een paar dagen een dwangbevel tot het betalen van zijn belasting in huis. Hij had tot den laatsten dag uitgesteld, omdat hij op dien dag een betaling verwachtte. Deze kwam niet. De bank van leening ver schafte hem het benoodigde geld. Een klein baasje uit Drenthe was in Amsterdam en kreeg daar een mankement aan zijn auto. Reparatiekosten dertig gulden. Hij had zooveel geld niet bij zich. De bank van lee ning was vlak in de buurt. En nu moge de Liefdadige Instelling, welke inzender wil belasten met het verstrekken van noodcrediet, zoo liefdadig zijn als zij wil, en de gemeente mag aan die vereeniging zoo'n hoog subsidie verstrekken als inzender maar wenschen kan, er kan eenvoudig geen sprake ,van zijn, dat die vereeniging aan onzen In- dischman, aan den zoon, aan den laten belas tingbetaler of aan ons kleine baasje zoo maar direct en alleen op het vertoonen van hun eer lijke gezicht het benoodigde „noodcrediet" zou kunnen verschaffen. Althans heeft inzender in zijn artikeltje niet aangegeven, dat het wel zou kunnen gebeuren. Het is niet verantwoord, schrijft inzender, gemeentesubsidie te geven aan de Bank van Leening onder het „mom", dat met deze sub sidie „de arme lieden geholpen worden". Het is ons niet bekend, dat de banken van leening alleen in stand worden gehouden om „arme lieden" te helpen. Integendeel, de gemeente draagt de aan de banken van leening verbon den uitgaven (het is ook mogelijk, dat zij, zoo als b.v. vroeger het geval was, voordeel op leveren), omdat de banken van leening ln een behoefte voorzien en om iedereen, die daar aan behoefte heeft in spoed- of andere geval len „noodcrediet" te verschaffen. De bank van leening is dus een doodgewone, streng zakelijke door de gemeente in stand gehouden crediet- tnstelling. Wij hebben in ons eerste artikel dan ook geschreven niet te begrijpen, waarom het mét die banken van leening zoo'n sombere, duistere vertooning moet wezen, zooals bijna overal het geval is. Laat men er gerust een vroolijker uiterlijk en interieur aan geven. Intusschen zullen niet alleen wij, maar on getwijfeld allen, die zicji voor deze kwestie in teresseeren, met belangstelliug het eerlang te verschijnen drukwerk van inzender tegemoet zien. Het stoomgemaal Spaarndam begon gister morgen te werken en daardoor is het ijs in en om Haarlem hoogst gevaarlijk geworden. Vooral het ijs op het Spaarne, Mooie Nel, Nieuwe Gracht en op de andere grachten is niet meer te vertrouwen. Doordat de Kloppersingel tengevolge van de afdamming bij het Kenaupark niet in den maalkring valt, is daar aan de kwaliteit van het ijs niets veranderd. Daar is het ijs nog zeer goed. Men zij gewaarschuwd. Donderdag wordt de ijsbaan op den Klopper- singel weer uitgezet. Te Aalsmeer is de Westeinderplas goed en tusschen Groote en Kleine Poel uitstekend. Bij K.B. is ongegrond verklaard een aantal be zwaren tegen het besluit van Gedeputeerde Sta ten van Noordholland, waarbij is goedgekeurd het uitbreidingsplan van Haarlem voor het ge deelte der gemeente, gelegen ten Oosten van den Vondelweg, ten Zinden van de Heksloot, ten Westen van het Noorder Buitenspaame en ten Noorden van de Jan Gijzenvaart. Donderdagavond 8.15 uur spreekt pater J. ten Berge S.J. over de „vrijmetselarij" in het Paro chiehuis van het Kleverpark, Velserstraat 17. Voor hen, die belang stellen in dit onderwerp, belooft 't te worden een interessante en leer zame avond. Dit is het onderwerp waarover Professor Dr. Alphons Steger aa. Vrijdag, 's avonds om half negen spreekt in het Jeugdwerkgebouw aan het Teylerplein. Mogen velen in dezen tijd, waarin het huisge zin zoo wordt aangevallen, de uiteenzetting van dezen eminenten spreker beluisteren. Toegang is voor iedereen geheel vrij. 45 bekende merken Ook in hnnrkoop Haarlem Alvorens de raad heden de behandeling der agenda aanving, sprak de burgemeester, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, de hierna volgende Nieuwjaarsrede uit: Bij den aanvang van deze eerste vergadering in het nieuwe jaar wensch ik u allen, voor u zelf en uw gezin veel heil en zegen in 1940. Deze heilwensch, dikwijls zoo gedachteloos uit gesproken, krijgt in de tijdsomstandigheden, waaronder wij leven, een diepere beteekenis. Wij hopen het allen vurig, dat ons geliefde va derland en daarmee ook deze stad gespaard mogen blijven voor de zware oorlogsramp, waar onder zoo onnoemelijk velen thans reeds gebukt gaan; maar bij het uitspreken van dien heil wensch komt een andere bede op onze lippen, een bede om kracht en wijsheid, om vastbera denheid en kalmte, als het ons opgelegd mocht worden, ons deel van die rampen te dragen. Dat wij dan als bestuurders van deze gemeente in onze taak niet te kort mogen sahieten en dat het vertrouwen, waarmede de burgerij van deze gemeente u, en de regeering mij, opgedragen heeft, haar belangen voor te staan en haar te beschermen ook in de moeilijkste ure, niet be schaamd moge worden. In mijn Nieuwjaarsrede van het vorig jaar mocht ik gewag maken van rijken zegen, die ons Koninklijk Huis ten deel viel. Ook dit jaar kan ik dit doen, nu aan ons Prinselijk paar een tweede dochter geboren werd. Wat uw raad betreft bracht het jaar 1939 het periodieke aftreden der leden, waardoor 12 leden niet in den nieuwen raad terugkeerden. In de raadsvergadering van 30 Augustus j.l. mocht ik de verdiensten van de afgetredenen naar voren brengen. Ook in ons dagelijksch bestuur kwam een tweetal wijzigingen. Het verheugt mij, u te kunnen verzekeren, dat het college in zijn nieuwe samenstelling in een even prettigen geest van onderling vertrouwen zijïi arbeid verricht als dit met het vorige het geval was. In het ambtena rencorps waren de mutaties betrekkelijk gering. Ik moge hier met leedwezen memoreeren het overlijden van den gemeente-ontvanger, den heer J. P. de Klerk en van den heer W. A. J. van de Kamp, in leven ambtenaar van den bur gerlijken stand, speciaal belast met het voltrek ken van huwelijken en tot 1931 meer dan 30 ja ren lid van uw raad. Welk onderdeel van het gemeentelijk leven men ook in oogenschouw neme, overal bracht de mobilisatie een breuk in de continuïteit, zoodat het moeilijk valt, een samenvattend oordeel uit te spreken over de beteekenis van 1939 voor Haarlem. De mobilisatie bracht ons een sterk vergroot garnizoen, waarvan de huisvesting het gemeen tebestuur veel hoofdbrekens kostte. Voor enkelen onzer het ongerief van inkwartiering, voor be drijven en vereenigingen en niet het minst voor ons onderwijs het gemis van gebouwen, een gemis, waarvan wij de beteekenis niet onder schatten, maar dat minder voelbaar werd, door dat onderling overleg en wederkeerige behulp zaamheid althans een deel der bezwaren konden wegnemen. Voortdurend overleg met de militaire autoriteiten heeft ons dagelijksch bestuur in staat gesteld, de lasten ervan te beperken en zoo gelijk mogelijk te verdeelen. Met waardeering wil ik hier melding maken van de aangename verhouding tusschen mm- taire en civiele autoriteiten hier ter stede, in t bijzonder met den tegenwoordigen garnizoens commandant en zijn voorganger. Als hoofd van de politie wil ik hieraan toevoegen, dat de zoo talrijke militairen een bijzonder gunstigen in druk maken, wat hun gedrag in het openbaai betreft. Ordeverstoring of openbare dronken schap van militairen komt in Haarlem zoo goed als niet voor, al zou de snelheid waarmee mili taire auto's of motorrijders zich door onze stad verplaatsen, zich nog wat beter kunnen aan passen aan de beperkte ruimte in onze binnen stad. Het aantal inwoners van Haarlem bedroeg op 31 December 1939 140.454; de bevolking ver meerderde in 1939 met 2878, waarvan 1139 door geboorte-overschot en 1739 door vestigingsover schot. Bij dit laatste moet men bedenken, dat de uitgifte van distributiekaarten velen, die dit verzuimd hadden, er toe bracht zich te laten inschrijven; een kleine creditpost van deze bui tengewone omstandigheden is, dat ons bevol kingsregister thans „up to date" is in den let terlijken zin van het woord. Een merkwaardig beeld va.n den tijd geeft het Door de goede zorgen van 't Comité O. en O. hebben onze militairen iets prettigs te wach ten. Het Leidsche Studenten-tooneel heeft aan geboden voor de soldaten in onze stad twee uitvoeringen te geven van het blijspel „Het avon tuur van'Ambrose Applejohn" door Waiter Hac- kett. Gisteravond kreeg Haarlem in den Stads schouwburg een voorafgaande vertooning voor publiek-zonder-uniform, die ten doel had, de beide avonden voor de landsverdedigers finan cieel mogelijk te maken. Deze opzet blijkt geslaagd te zijn De schouw burg was voor een zeer groot deel bezet met dames en heeren in avondtoilet dit laatste met het oog op de dansgelegenheid, die na af loop van de voorstelling in ,,Lido" zou worden gegeven. Verschillende vooraanstaande persoon lijkheden onder wie de burgemeester ga ven door hun tegenwoordigheid blijk van hun belangstelling in de ontspanning der militairen en de inspanning der student-tooneelisten. De voorzitter van het Haarlemsche Comité O. en O., de heer J. B. Schuil, kon dan ook een opgewekt welkomstwoord spreken, waarbij hij den dank van het Comité uitte jegens de edel moedige tooneelvereeniging, het salonorkest van het 7e Depot, dat den avond met muziek op- vroolijkte, en degenen, die belangloos mate rialen en meubilair voor het stuk hadden af gestaan. Daarna begon de voorstelling, die een zeer vlot verloop had. Dit avontuur van een achtenswaardigen En- gelschen landheer, die op veertigjarigen leef tijd tot de ontdekking komt, dat hij zijn kleur loos bestaan van iederen dag hetzelfde in het eendere familiekringetje niet langer kan vol houden, zoodat hij hartstochtelijk naar een emo- tioneele afwisseling snakt, is zóó gezellig uit gewerkt, dat de militairen er ongetwijfeld een kostelijken avond mee beleven zullen. We zullen den inhoud niet uitvoerig weer geven, want dit zou nadeel doen aan het ge- hoegen van hen, die op een der beloofde avon den den heer Ambrose Applejohn in zijn roman tische ervaringen gaan volgen. Daarom ver tellen we alleen, dat de vertolker van de hoofd rol, de heer L. E. van Holk, er uitstekend in slaagde, die aardige figuur voor ons in echte blijspelsfeer te doen leven. Eerst was hij over tuigend de keurige, huiselijke, op zijn gemak gestelde bewoner van een voornaam landhuis en daarom deed de overgang naar het reman- tisch-heldhaftige zuiver komisch aan. In zijn ontmoetingen met degenen, die het op de ver borgen schatten van het huis hebben gemunt en evenzeer in zijn ten tooneele gevoerden droom van kaperkapitein trof hij telkens den juisten tcon. Voor een dilettant was dit een goed door gewerkt staal van typeering en actie,waarmee hij het stuk droeg. Gelukkig hing niet alles van den hoofdper soon af. Mej. A. M. Snoeck Henkemans trad riet onverdienstelijk op als de zeer achtens waardige tante; mej. A. A. Labberton was nog even vlotter dan de toegewijwe Popy, die in de avonturen van haar held deelt; met nog meer talent speelde mej. J. E. Boon de rol der sirene, die als Russische vluchtelinge met bekoorlijke allures den toegankelijken Ambrose in moei lijkheden brengt. De heer W. Koops en jkvr. T. Sandberg vormden een indrukwekkend boeven- paar; W. J. Geertsema beeldde aardig den lich telijk vervaarlijken Borolsky uit en zoo zou den wij alle medewerkenden kunnen noemen. Voor een liefhebberij-vertooning was deze weergave van het vermakelijke en boeiende stuk waarlijk goed. Aan het decor was bijzondere zorg besteed door de fleurige aankleeding van het levendige tusschenbedrijf op het kaperschip werd de droomsfeer aardig versterkt en het vlotte samenspel deed de komische momenten tot hun recht komen. Aan het einde der voor stelling werden alle dames met bloemen gehul digd, een fleurige lofprijzing, waarmee de zaal door hartelijk applaus instemde. We mogen het herhalen: een goede uitvoering van een prettig stuk een voortreffelijke greep van het Comité O. en O. en een belofte voor de militairen, die Donderdagavond 't avontuur van Ambrose Applejohn zullen genieten. aantal huwelijken, dat 1399 bedroeg tegen 1014 in 1938. Dit accres is bijna uitsluitend een gevolg van de mobilisatie, n.l. toename tot 10 April (vóórmobilisatie) 18, van 11 April28 Augus tus 122, van 29 Augustus tot 31 December 245. Ik wil mij hier onthouden van sociaal-economi sche bespiegelingen over dit verschijnsel en mij bepalen tot de opmerking, dat velen die mis schien als bruid voor het eerst in haar leven de hal van ons Stadhuis betraden, thans trouwe Laterdagsche bezoekers van deze historische piek zijn geworden. Het aantal gesteunden krachtens de steun regeling bedroeg begin Januari 1939: 3708 met een totaal wekelijksch steunbedrag van f 45.700.In den loop van het jaar daalden deze cijfers met schommelingen tot 2292 en f 26.362.maar aan het eind van 1939 bedroe gen zij weer resp. 2708 en f33.902.Voor de ondersteuning ingevolge de Armenwet zijn de overeenkomstige cijfers: begin Januari 1939: 3131 en f 29.743minimum gedurende het jaai 2761 en f22.996.—, einde December 3067 en i 31.811.—. Het aantal ingeschrevenen bij de gemeente lijke arbeidsbeurs bedroeg: begin Januari 1939: 6318, minimum 4288, einde December 5136. De onmiskenbare daling van het aantal werkloozen die ons geheele land vertoont vinden wij hier terug. Wanneer men deze cijfers nader tracht te ontleden om den invloed van de mobilisatie er uit af te scheiden, blijkt dit zeer moeilijk te zijn. Groote schommelingen zijn er 't gevolg van geweest, maar of het eindresultaat op 31 December veel anders geweest zou zijn zander mobilisatie, durf ik niet beweren, al kwamen er individueel groote verschuivingen voor. De gezondheidstoestand was in 1939 gunstig. Het aantal aangegeven gevallen van roodvonk bedroeg 225 tegen 224 in 1938. Er kwamen geen sterfgevallen voor; in het algemeen waren het lichte gevallen. Het totaal aantal gevallen van alle overige besmettelijke ziekten bedroeg slechts 9. Een belangrijk besluit nam Uw Raad op 12 April toen, in samenwerking met *n groot aantal omliggende gemeenten, besloten werd tot het instellen van een psychiatrischen voor en nazorgdienst. Op het onderwijs, ik zeide het reeds, drukt zwaar de last der inkwartiering: een lichtpunt was de opening der Beatrixschool op 29 Augus tus en der nieuwe Floraschool op 15 November. Een belangrijk ontwerp-besluit voor het Chr. bijzonder onderwijs, dat op de agenda van he den voorkomt, is de vrucht van veel en geduldig overleg in het afaeloopen .iaar. Onze dienst voor Openbare Werken heeft in 1939 ook niet stil gezeten. Afgescheiden van den scholenbouw, zoo juist vermeld, kwam in 1939 gereed de vernieuwing van de Ged. Oude Gracht en de Raaks met de belangrijke rioleerings- werken aldaar, terwijl de nieuwe vleugel van het stadhuis binnen enkele weken voltooid zal zijn. Op 15 Februari viel, na gedegen voorbe reiding, het beginselbesluit inzake de Bakenes sergracht, op 24 Mei het maken van een ver bindingsweg Zomervaart—Nieuweweg. terwijl op 5 Juli de formeele machtiging tot het sluiten van een overeenkomst met het Rijk voor het groote rioleeringsplan werd verleend. Voor het gasbedrijf was van belang het na eenige dramatische intermezzi sluiten van een overeenkomst met Heemstede tot gasle-- ering en het daarbij behoorende besluit tot den bouw van twee nieuwe gasovens. Omtrent de luchtbescherming heeft uw Raad zich een tweetal malen in principieelen en ma- terieelen zin uitgesproken; bij de uitvoering van die besluiten is door de betrokken diensten veel werk verzet, maar vooral wil ik memoreeren, dat geleidelijk de bevolking in haar geheel door drongen wordt van de noodzakelijkheid, zich zelf actief met deze problemen bezig te houden. Nu wij in een periode van betrekke'ijke rust leven wil ik er nog eens op aandringen, dat wij hierin niet mogen verslappen. Nog veel meer inwoners moeten lid worden van de Vereeniging voor luchtbescherming, nog veel meer kan ge daan worden aan de zelfbescherming, nog velen kunnen het vrijwillige kader van luchtbescher mingsdiensten komen versterken en de oefenin gen van de verschülende diensten kunnen nog wel trouwer bezocht worden. Ook hier geldt de oud-Hollandsche spreuk „Volhardt en w&Gckt"» Moge deze spreuk, niet alleen wat de lucht bescherming betreft, voor ons allen de leidraad zijn onzer taakvervulling in 1940. (De zitting duurt voort.) In April van het vorige jaar heeft een Hille- gommer getracht eenige zakken met gladiolen- bollen naar de grens te voeren. Even voorbij het plaatsje Zundert in Noord-Brabant, op on geveer 200 meter afstand van de Nederlandsch- Belgische grens, werd hij door de douane aan gehouden. De voorraad bollen werd in beslag genomen. Woensdagmorgen behandelde de Haar lemsche kantonrechter deze strafzaak, nadat de verdachte reeds eenigen tijd terug bij verstek tot een hechtenisstraf van vier weken was ver oordeeld. Hij was toen in verzet gegaan. Maar ook nu was hij niet aanwezig. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie persisteerde bij zijn eisch van zes weken. Voor het pogen uitvoeren van bloembollen in strijd met de Landbouwcrisiswet achtte hij dezen straf geenszins te zwaar. De verdachte had verklaard, dat hij de bollen in Zundert had willen verkoopen, maar aan gezien de man ver voorbij Zundert was aan gehouden, hechtte men niet te veel geloof aan deze verklaring. Mr. O. H. v. Wijk, die als ge machtigde optrad, bepleitte op juridische gron den vrijspraak. De Kantonrechter veroordeelde den Hillegommer echter tot een hechtenisstraf voor den tijd van een maand. In Novembe van het vorige jaar reed een landarbeider uit Abbenes met zijn blinden neef op een tandem over den Venneperweg in den Haarlemmermeer. Een vrachtauto stak dwars den weg over. Doordat deze wagen een langen boom vervoerde, waarvan een zeer groot gedeelte uitstak, zag de landarbeider te laat, dat hij nog niet achter den vrachtauto om zijn weg kon vervolgen; Door zich op het laatste moment te bukken kon hij een botsing met den boom nog vermijden. Maar de achter hem zittende blinde werd tegen den boom geslingerd en van de fiets gerukt. Het mag een wonder heeten dat de man niet ernstig gewond werd. Indien de vrachtouto-bestuurder den boom had verlicht, zou wellicht niets gebeurd zijn. Wegens dit verzuim werd hem door den kanton rechter een geldboete van 8 opgelegd. De man met het pakje brood, die hedenmor gen de rechtzaal binnenwandelde als gemach tigde van een broodbakker in den Haarlemmer meer, werd door den kantonrechter viendelijk verwelkomd. „Hebt u onzen koffiemaaltijd mee genomen?" vroeg hij. Maar de gemachtigde was bang, dat de brooden wat aan den harden kant zouden zijn. Zij waren daq ook niet direct versch. De bakker, van wien ze afkomstig waren, was reeds weken geleden door een ambtenaar van den Keuringsdienst bezocht, die op het labora torium een analyse genomen had en tot de on- clusie was gekomen, dat de brooden te weinig drc-ge stof bevatten. Dit nu bestreed de gemach tigde. Zooals alle bakkers in den Haarlemmer meer had ook zijn cliënt de brooden per pond deeg vervaardigd. Gaar gebakken wogen ze dan vier aons. De ambtenaar was echter van mee ning, dat bij het gewicht de veidingsstoffenreds, dus niet z.g Belg. kwaliteit. per FR. VARKENMARKT 6-10, TEL. 14164-139W Gebouw St. Bavo; P. T. T., 8 uur; Best. Graf. Bond, 8 uur; Dames St. Caecilia, 8 uur; Proza, 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Gebouw K. v. K„ Nassauplein 4: verg. K. v. K-, 8.15 uur. Brinkmann, Gr. Markt: Ir. Lienesch over „Mo dern gebruik van grasland". 8 uur. Ev. ,uth. Kerk, Witte Heerenstraat: Kerk- concert, 0.15 uur. Rembrandt; „Moeder", boven 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „Vier mannen en een gelofte" en „Kom je ook achter de tralies", toegang boven 18 jaar, 2 en 8.15 uur. Luxor: „Sweethearts", alle leeftijden, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Robert Koch" boven veertien jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. MoviacDoorloopend programma. Spaarne; „De havik der wildernis", „Het geheim". Donderdag 11 Januari, 8.30 uur: Leidsch Stu denten Tooneel, „Het Avontuur van Ambrose Applejohn" (voor O. en O.-militairen). Vrijdag 12 Januari, 8.15 uur: „De maritieme verdediging van het Ned. Imperium", voordracht te houden door Vice-Admiraal b-d. L. J. Quant (voor Geloof en Wetenschap). Zaterdag 13 Januari, 8.15 uur: Het Neder- landsch Tooneel .Phaedra." Zondag 14 Januari, 8.15 uur: „Westerman en zoon" (dt>or R. K. Ver. Thalia Maandag 15 Januari, 8.15 uur: idem. Dinsdag 16 Januari, 8.30 uur: Leidsch Stu denten Tooneel „Het avontuur van Ambrose Applejohn" (voor O. en O. militairen). Donderdag 18 Januari, 8.15 uur: TOoneelgroep „Het Masker" „De Schaduw." Gebouw St. Bavo; R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur Ledenverg. R.K.V.B., 8 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie. 105 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Gem. Concertzaal: C. O. V., 8.15 uur. Rembrandt; „Moeder", boven 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „Vier mannen en een gelofte" en „Kom je ook achter de tralies", toegang boven 18 jaar, 2 en 8.15 uur. Luxor: „Sweethearts", alle leeftijden, 230, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: .Robert Koch", boven veertien jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: Doorloopend programma. Spaarne: ,JDe havik der wildernis", „Het ge heim". De avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waargenomen door: Duijm en Keur, Keizerstraat 6; Begemann en Sneltjes, Kruisweg 30; Marnix-apotheek, Mar- nixstraat 65. Steeds geopend zijn: C. E. Schotman, Binnen weg 206208; Elswout-apotheek, Bloemendaal- scheweg 341; Aerdenhout-apotheek, Zandvoort- schelaan, tel. 26772; Heemeteedsche apotheek, Binnenweg 28, tel. 28127; Bloemendaalsche Apotheek, Blopmendaalscheweg 85, telef. 22181. vermengd waren met water, zoodat het gewicht aan droge stof te klein was. Het broodbesluit, waarbij de minimum-eischen, welke aan bruinbrood gesteld kunnen worden, zijn vastgesteld, bestaat reeds 15 jaar. Verdachte had hiervan dus op de hoogte kunnen zijn. De kantonrechter legde een boete op van 25, een straf, die 5 lager was, dan de ambtenaar ge- eischt had. Geboren: 7 Jan.; J. M. L. Kloostervan der Eem, d.; 8 Jan.: J. RenoutBrugman, z.; M. Suerink—Bank, z.; 9 Jan.: G. N. J. Schuit—le Nobel, d.; T. C. KloetJanssen, d.; W. Koek koekGoedejohan, z. Overleden: 6 Jan.: B. A. Arentsvan der Wal, 75 j„ Kenaupark; 7 Jan.; P. J. Grootes, 58 j., Coornhertstraat; J. M. B. Roelvink, 76 j., Overtonstraat; 8 Jan.: A., 3 m., d. v. J. H. Hirs, Pieterstraat; A. van der Leij, 76 j„ Klop persingel; E. T. van Buren, 73 j„ Hazepaters laan; A. M. Muller, 33 j., Hazepaterslaan 6; 9 Jan.: M. J. StamBarneveld, 86 j.. Kleverlaan; A. A. C. S. M. Tepe, 65 j., Wegenweg; J. L. M. Vissers, 24 j., Da Costastraat. Ondertrouwd: 10 Januari: B. H. L. E. Wal ker en E. Berg; W. Vermeer en M. M. Bot; A. Faber en G. de Wolf; F. M. Hekelaar en A. H. van Doom; Th. H. Vermeulen en A. A. Werk; J. Hovenier en A. v. d. Ploeg; H. Ploeger en A. Huizing; H. J. L. Manders en J. Jansen; J. H. Gommers en D. Schrama; A. M. Krielen en G. Romkema; M. M. Dahlen en J. Martens; A. P. L. Langendijk en A. C. E. Swarte; F. H. Cramer en J. M. J. C. v. Boekei; T. Veenings en G. M. v. Bohemen; C. W. Th. Heemskerk en E. J. C. Raspe. Gehuwd: 10 Januari: B. Bosdijk en A. M. van der Landen; A. M. van der Velden en W. G. Wijtkamp; M. van Leeuwen en B. I. J. Schem- mekes; L. P. Becker en C. M. de Zwart: C. P. Böhm en W. van Lubeek; W. C. van Teunen- broek en M. M. Ringers; J. J. Stevens en J. C. L. Liedmeijer. Gisterenmiddag om tien minuten voor half drie stond een 34-jarige chauffeur naast zijn auto op het Spaarne. Een vrachtauto, bestuurd door een 53-jarigen Heemstedenaar, week bij het passeeren van den geparkeerden wagen niet vol doende uit, waardoor de chauffeur tusschen de twee auto's bekneld raakte en met een bekken fractuur, na door den Ongevallendienst behan deld te zijn, naar het Groote Gasthuis werd ver voerd. Tegen den bestuurder van den vracht auto, die bovendien niet in het bezit bleek te zijn van een rijbewijs, is proces-verbaal opge maakt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5