Luchtgevecht boven de Duitsche Bocht Finnen drijven een Russisch bataljon uiteen De wreede Noordzee eischte weer vele slachtoffers m Elfstedentocht 15 Januari? Het nieuws van heden Keres wint na 23 zetten BRITSCHE TOESTELLEN BOMBARDEEREN SYLT VERDERE ZUIVERING BIJ RA ATE BEDRIJVIGHEID IN DE LUCHT" DE BAROMETER Bomaanvallenstranding en botsingen VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 11 JANUARI 1940 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIS: NASSAULAAN 51 - TEL 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal 13.25. Bij onze Agenten 27M ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM DRIE EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 22181 Drie Britsche bommenwerpers neergeschoten Luchtslag bij Sylt 240.000 Britten onder de wapenen geroepen Canadeezen hebben hun posten in Frankrijk bezet Tokio ziet uit naar West en Oost duitsche mijnenlegger vergaan? volksverhuizing aan den Boven-Etsch ia De aardbevingen in Turkije hebben duizenden huizen verwoest. De bewoners kam peeren thans in de openlucht of zijn naar gespaard gebleven streken vertrokken. Telegrafisch overgebrachte foto van eenige inwoners van Erzindjan, die de ruïne van hun ingestort huis verkozen boven evacuatie Eiland Romoe door Engelsche bommen getroffen? Nederlandsch zeeman veroordeeld SPOEDIG HANDELSACCOORD LONDEN—MADRID Grieksche handelsdelegatie te Londen aangekomen De Bilt meldt: Oorlogsmateriaal uit Engeland aangekomen ,,Northwood" slaat luchtaanval af „Upminster" eveneens door bommen vergaan „Rothesay Castle" op Schotsche kust geloopen Stranding en botsingen De Leipziger Messe Muiterij onder de Russen? Belgisch generaal vertelt over strijd in Finland Japanners onderbreken belangrijke spoorlijn Duitsch vliegtuig in België geland Uitvoerverbod voor Zweedsche ski's Botsing in station van Manchester Uw kans MARKER BRUILOFT OP 'T IJS Voor het eerst weer sinds 1917 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et., Inger mededeelingen 50 cent; Idem op peg één SS cent per regel BIJ contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces .Omroeoers" zie de rubriek UlM'j BERLIJN, 10 Jan. (D.N.B.) Vier Duit sche vliegtuigen van het nieuwste type nebben hedenmiddag om 1 uur boven de Duitsche Bocht een escadrille van 9 Brit sche bommenwerpers van het type Bristol- Blenheim ontmoet. Bij het zien der Duitsche Vliegtuigen veranderden de Engelschen hun koers terstond in Westelijke richting en zochten hun heil in de vlucht. Bij de achter- Volging hebben de Duitsche vliegers drie Britsche bommenwerpers neergeschoten. De Duitsche vliegers keerden allen behouden haar huis terug. Waarschijnlijk houdt bovenstaande mededee- i hg verband met het volgend bericht over een 'Uchtslag bij het Noord-Friesche eiland Sylt. Dit eüand werd overigens, zooals elders gemeld, teeds Dinsdagavond door Britsche vliegtuigen gebombardeerd. In een bericht uit Kopénhagen werd volgens Beuter gezegd, dat naar meldingen uit Zuid- jutland ter hoogte van Sylt aanzienlijke activi st van vliegtuigen is waargenomen, waaruit •hen meende te kunnen concludeeren, dat een Root luchtgevecht werd geleverd. Den geheelen Woensdagochtend werd bij tusschenpoozen schieten gehoord en van het Noordelijk de^l van Sylt zag men Duitsche vliegtuigen opstijgen. Vroeg in den middag deden zich drie zware ontploffingen voor, haar men vermoedt veroorzaakt door bom- ®ien, die op het vasteland insloegen. Tijdens Net schieten werd het geheele spoorverkeer °ver den Hindenburgdam gestaakt. Laat in den middag zag men hoe een Duitsch v"egtuig van het type Messerschmitt laagvlie gend en blijkbaar met groote moeite naar Dene marken koers zette. Ten slotte landde de ma- ~hne. De bestuurder verklaarde, dat zijn motor uefect was, doch het toestel bleek kogelgaten te Stoonen. De militaire autoriteiten hebben een ^ucht bij het vliegtuig geplaatst, terwijl de vkeger door de politie wordt vastgehouden. LONDEN, 10 Jan. (Reuter). Vandaag is men begonnen met het onder de wapenen roepen van een nieuwe lichting Britsche dienstplichtigen van 22-jarigen leeftijd, te gelijk met de jongemannen die onlangs 20 jaar oud zijn geworden. De oproeping zal eenige weken duren; 240.000 manschappen zijn hierbij betrok ken. Naar de „Paris-Soir" meldt, is generaal Macnaughton, de opperbevelhebber van het Danadeesche expeditieleger, gisteren met zijn ®taf in Frankrijk aangekomen. Verscheidene afdeelingen der beroemde re- gunenten van Quebec en Montreal zijn even- Sis in Frankrijk aangekomen en hebben haar D°sities ingenomen. Tokio, ÏO Jan. (D. N. B.) Op de pers- conferentie heeft de woordvoerder van het de partement van Buitenlandsche Zaken medege deeld, dat de werkzaamheden voor de grens- jlbakening tusschen Mandsjoekwo en Buiten- m°hgolië heden in Charbin hervat zijn. Te- Vehs zijn heden in Moskou de onderhandelin gen voor het sluiten van een Russisch-Japansch handelsverdrag hervat. De besprekingen met de Vereenigde Staten worden in Washington en vooral in Tokio °°rtgezet. Wel is op het oogenblik geen nieuw onderhoud bepaald tusschen Nomoera en den r'Uerikaanschen ambassadeur, maar vóór den ~®en Januari, den dag waarop het huidige ver- rag afloopt, moet er iets geschieden. Wat de regeeringscrisis betreft, aldus de woordvoerder, gisteren zijn tal van besprekin gen gevoer(i tusschen vooraanstaande Japan se politici. Onder de personen, die met de forming der nieuwe regeering in verband zijn ®ebracht, wordt vooral genoemd generaal Uegaki. Nopenhagen, ÏO Jan. (Havas). De laat- re dagen zijn verscheidene wrakstukken ge- enden, gemerkt OSS M 132, hetgeen doet ver goeden dat de Duitsche mijnenlegger M 132 yen een mijnenveld in de lucht is gevlogen. De „Berlingske Tidende", die dit bericht pu- nceert, voegt hieraan toe, dat Let vaartuig etl bemanning had van 70 koppen. Home. lo Jan. (Havas) Inzake het over- rengen der bevolking van Alto Adige, hebben e bevoegde Duitsche en Italiaansche autori tten nader medegedeeld, dat in de provincie 01zano 229.500 Duitsch-sprekende inwoners an Duitsch ras, op een bevolking van 313.000 6len, in de gelegenheid zijn gesteld het recht an optie uit te oefenen. t Hiervan hebben 166.500 de Duitsche nationali st gekozen. In de provincies Trente. Udine L BeUuno hebben 18.500 Duitsch-sprekenden an Duitsch ras, op een totaal van 37.500, voor m Duitsche staatsburgerschap geopteerd. Lij, die voor de Duitsche nationaliteit hebben t^Pteerd, zullen uiterlijk 31 December 1941 uit §ebied van den Boven-Etsch naar Duitsch- btf moeten vertrekken. LONDEN, 10 Jan. (Reuter) De Britsche luchtmacht heeft gisterenavond gedurende een patrouillevlucht over bases van vijande lijke marinevliegtuigen het Noord-Friesche eiland Sylt gebombardeerd. Naar aanleiding van de berichten over schade aan Deenschen eigendom bij de grens verklaart het ministerie van Lucht vaart, dat, indien de Britsche luchtmacht daarvoor verantwoordelijk zou zijn, de Deen- sche regeering volledige schadevergoeding zal ontvangen. (Deze verklaring uit Londen heeft klaar blijkelijk betrekking op de berichten omtrent bombardeering van het Duitsche eiland Romoe. Red.). Verder verneemt Reuter, dat Britsche vlieg tuigen Dinsdagavond behalve de normale vei- ligheidspatrouillevluchten boven de bocht van Helgoland verkenningsvluchten boven Noord- West-Duitschland hebben uitgevoerd. Eenige leden van het Centraal Bestuur der Elfstedenvereeniging te Leeuwarden hebben Woensdag enkele trajecten van den Elfsteden tocht, n.l. die van Leeuwarden naar Dokkum en vandaar via Franeker naar Harlingen, ge ïnspecteerd. De overige trajecten waren reeds voldoende betrouwbaar gebleken, doch van ge noemde stukken bleken enkele deelen, in het bijzonder FranekerHarlingen, dat niet, zuIks ten gevolge van het stroomen door de Ropta- zjjl. Nu sinds Dinsdag niet meer gestroomd wordt, zal ook dit traject spoedig berijdbaar zjjn. m Bij blijvende vorst zal dan ook de Elfste dentocht Maandag 15 Januari gehouden kunnen worden. De inschrijving is thans geopend bij een voorzitter, mr. M. S. Hepkema of bij eten penningmeester, J. M. Kingma, beiden te Leeuwarden. Sluiting Zaterdagmiddag 4 uur. LONDEN, 10 Jan. (A. N. P.) De 37-jarige kok van het Nederlandsche stoomschip „Honte- stroom", W. W., is vandaag door den politie rechter in het district Tower Bridge veroor deeld tot een boete van vijf pond sterling, om dat hij goederen verborgen had gehouden, waarop rechten betaald hadden dienen te worden. LONDEN, 10 Jan. Naar Reuter in gezaghebbende kringen verneemt verwacht men binnenkort de totstandkoming van een oorlogs-handelsovereenkomst met Spanje, in den geest van die welke onlangs met Zweden is gesloten. Een Britsche handelsdelegatie vertoeft sedert eenigen tijd in Spanje. Als gevolg van de handelsovereenkomst met Zweden is de doorlating van Zweedsche schepen door de Britsche contrabande-contrölestations aanzienlijk bespoedigd. In de week, welke op 6 Januari eindigde, kon de contrabandecommis sie 8 Zweedsche' schepen door laten zonder dat ook maar een hiervan langer dan vijf dagen was vastgehouden. Vier werden na een dag vrijgege ven en een werd vrijgegeven op den dag van aankomst. In dezelfde week werden tien Nederlandsche, 6 Noorsche, 2 Deensche, 2 Spaansche, 1 Grieksch en 1 Italiaansch schip vrijgegeven na niet meer dan 5 dagen te zijn vastgehouden. Verder meldt Reuter dat de Grieksche minister van Financiën Apostolides en de gouverneur van de Bank van Griekenland Varvaressos te Londen zijn aangekomen voor het voeren van handelsbesprekingen. H VERWACHTING: E Matige tot zwakke wind uit Oostelijke richtingen. Helder tot lichtbewolkt. Droog weer. Des ochtends strenge, overdag ma- tige tot lichte vorst. 5 Het continentale gebied van hoogen lucht- druk begint zich thans naar het Zuiden te verplaatsen. Het wordt aan de Noord- Westzijde sterk aangetast door een depressie in de Poolzec, die in den mid- dag IJsland passeerde en storm veroor- zaakte tusschen dit eiland en de Noorsche 2 kust. In het geheele Oosten zijn de tem- peraturen min 15 tot min 25 graden. De zware stormen m de Middellandsche Zee E houden aan. Op IJsland begint de hooge temperatuur te wijken. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllir. HELSINKI, 10 Jan. (Havas) Het Finsche legcrbericht luidt: Te land: De dag van 9 Januari was op de landengte van Karelië betrekkelijk kalm, met uitzondering van het gebruikelijke vu ren van de artillerie en activiteit van pa trouilles. Aan het Oostelijk front, ten Noor den van het Ladogameer, hebben de Fin sche troepen een vijandelijk bataljon uit eengedreven. De rooden lieten 200 dooden op het slagveld achter en 40 gevangenen. Een vijandelijke aan val te Buhtinanmari werd afgeslagen. Te Suo- mussalmi hebben de Finsche troepen naar den kant van Raate de Russische grens bereikt en het terrein tot de grens gezuiverd. Dit is het vierde punt waarop de vijand tot Russisch ge bied is teruggedreven. Overigens is van het front niets belangrijks te melden. De activiteit van patrouilles wordt met succes voortgezet. Ter zee: Vijandelijke vliegtuigen hebben zon der succes gepoogd verschillende objectieven in de Finsche Golf en op het Ladogameer te bom bardeeren. De batterijen van Ladoga en Koi- visto namen aan de operaties deel. In de lucht: Niets bijzonders te melden van de vijandelijke activiteit. De Finsche lucht macht verrichtte een aantal verkenningsvluch ten. Behalve de vliegtuigen, die in het com muniqué van 5 Januari als vernield zijn gemeld, heeft men vandaag nog een vliegtuig gevon den, dat denzelfden dag is neergehaald. Hier door is het aantal der Russische vliegtuigen, LONDEN, 10 Jan. (Reuter) Het Britsche schip „Oakgrove" is na een aanval door Duitsche vliegtuigen vergaan. De geheele bemanning werd gered, uitgezonderd de kapitein, die, toen het schip reeds zinken de was, het laatst gezien is op de brug en waarschijnlijk verdronken is. De tweede officier heeft verklaard, dat een Duitsch vliegtuig het schip met machinegewe ren had beschoten, terwijl een ander bommen liet vallen, waarvan er een de boot midscheeps trof. Drie leden der bemanning zijn in het zie kenhuis opeenomen. De „Oakgrove" was in Mei 1937, tijdens den Spaanschen burgeroorlog, al tweemaal te Bil bao gebombardeerd. Het Britschess. „Northwood" (1.146ton), dat Woensdag is binnengekomen, heeft vol gens den kapitein gisteren op de Noord zee met succes een aanval van twee Duit sche vliegtuigen afgeslagen. De Duitschers beschoten volgens Reuter het schip met machinegeweren en lieten 40 bommen vallen. Het schip beantwoord de den aanval met zijn machinegeweer. Van de opvarenden werd niemand gewond. Omtrent de ramp van de „Dunbar Castle' wordt thans vernomen, dat het schip op weg was van Londen naar Kaapstad in konvooi. Men vreest, dat het aantal dooden vijf be draagt. Men weet zeker dat door de mijnexplo sie gedood zijn de kapitein en twee leden der bemanning. Nog twee anderen worden vermist. Het juiste aantal leden der bemanning staat nog niet vast, doch de reeders ramen, dat dit ongeveer 150 bedraagt. Verder deelde het ministerie van Marine te Londen mede, dat de Deensche schepen „Ivan Kondrup" en „Feddy", waarvan gis teren werd gemeld, dat zij na aanvallen door Duitsche vliegtuigen gezonken wa ren, nog drijvende zijn. Thans zal men trachten de schepen naar een haven te brengen. Men weet nog niet hoeveel opvarenden van deze schepen om het leven zijn geko men. Volgens een later bericht zijn leden der bemanning van het ss. „Feddy" uitgevaren met de sleepboot, die het schip is tege moet gevaren en het een haven heeft bin nengesleept. De brand aan boord van de „Feddy" is m de haven gebluscht, nadat het vuur in den loop van den nacht reeds voor een groot deel vanzelf was gedoofd. Leden van de bemanning der „Ivan Kon- drup" zijn vertrokken om zich te voegen bij de tien andere leden der bemanning, die aan boord waren gebleven. Men ver wacht, dat dit schip later zal worden bin nengebracht. Het 1013 ton metende Britsche ss. „Up minster" is naar Reuter verder bericht Dinsdag voor de Engelsche Oostkust door twee Duitsche vliegtuigen aangevallen. Na een machinegeweervuur geopend te hebben lieten de vliegtuigen bommen vallen, waar van er twee het schip troffen. De kapitein en twee leden der bemanning kwamen om het leven, de overige opvarenden begaven zich in de sloepen, die door de machinege weren der vliegtuigen bestookt werden. Vele uren later is het schip vergaan; de beman ning werd door een ander schip aan boord genomen. Verder wordt gemeld, dat Donderdagavond het 7500 ton metende schip van de Union Castle Line „Rothesay Castle" aan de West kust van Schotland op de rotsen is geloopen. Het schip werd beschadigd. Een reddingboot heeft zich bijna twee dagen bij het schip opgehouden, eer de bemanning kon worden overgenomen.. Passagiers bevonden zich niet aan boord. Naar later werd bericht, zijn twaalf leden der bemanning van de „Rothesay Castle" waar onder de kapitein, aan boord gebleven. Het schip zit nog steeds op de rotsen. Naar Reuter bericht, is het Fransche s.s. Montauban (4191 ton), met een lading kolen aan boord, gisteren aan de Britsche Noordoost kust gestrand. Men vreest, dat bet middendoor is gebroken. De geheele bemanning is in vei ligheid; de reddingboot heeft 39 opvarenden van boord gehaald, doch de kapitein is met drie anderen aan boord gebleven. Volgens te Tallin door D.N.B. ontvangen berichten is het Estlandsche schip „Aina" op de Noordzee in botsing gekomen met een Britsch schip. In hoeverre het Estlandsche schip beschadigd werd is nog niet bekend. Omtrent het vermiste Estlandsche schip „Mina" wordt thans bekend dat wrakstuk ken, afkomstig van dit schip, aan de Brit sche kust zijn aangespoeld. Ten aanzien van het lot van de 17 opvarenden is niets bekend. Ten slotte meldt Reuter, dat het Noorsche schip „Hertha" Woensdag met een Franscli schip in aanvaring is geweest. De „Hertha" die ernstige averij had opgeloopen, moest aan oer. grond gezet worden; de vijftien opvarenden zijn door een sleepboot in een haven aan de kust van Wales aan land gebracht. PARIJS, 10 Jan. (Havas). Het avond- legerbericht luidt: „Optreden van de artillerie aan beide zijden cn verkenningselementen o.a. ten oosten en westen van de Vogezen, Hervat ting van de bedrijvigheid in de lucht." BERLIJN, 10 Jan. ID N. B.) De Leipziger ooi jaarsmesse zal dit jaar van 3 tot 8 Maart ir. alle 24 gebouwen van de Leipziger Messe worden gehouden. dat op 5 Januari is neergehaald, gestegen tot negen. De Finsche gezant te Londen, Gripen- berg, heeft volgens Havas in een radio boodschap verklaard, dat er geen reden is waarom Finland niet voor onbepaalden tijd tegen den vijand stand zou kunnen houden, mits men het wapens en munitie geeft Wij hebben, zeide hij, natuurlijke verdedi gingswerken, wij hebben de kracht en den moed, en met Gods hulp zullen wij ons verzetten tegen den invaller, die ons tracht te vernietigen. De militaire correspondent van Reuter te Helsinki schrijft, dat thans in Finland Britsch oorlogsmateriaal aankomt en dat men daarvan meer nut verwacht dan van het grootste deeJ van den op de Russen veroverden buit. Een correspondent van Havas seint uit Hel sinki, dat op 29 December op de plaats waar hij zich bevond inderdaad muiterijen onder de Russen schenen voor te vallen. Den geheelen dag losten de rooden geen schot, doch wel hoorde men van tijd tot tijd aan den Russi- schen kant schieten en onophoudelijk ge schreeuw. Finsche patrouilles, die bij l^et invallen der duisternis werden uitgezonden, konden zich er van vergewissen, dat de rooden hun stellingen hadden verlaten, met achterlating van hun wapens, munitie en bepakking. Des middags vlogen Russische bombardementsvliegtuigen over de legerplaatsen der roode troepen en lieten drie bommen vallen. Verder werd door Havas uit goede bron te Helsinki vernomen, dat in de Sovjet-Unie een aantal arrestaties verricht is wegens het luiste ren naar Finsche radio-uitzendingen in de Rus sische taal. De correspondent van het Finsche blad Uusi Suomi te Riga bericht, dat besprekingen zijn gevoerd tusschen den commandant van de po litieke commissarissen bij het roode leger, ge neraal Mahlis en de politieke commissarissen van leger en vloot te Kroonstad. Deze laat- sten zouden gebrek aan energie hebben ge toond en zouden geen einde hebben weten te maken aan het gebrek aan discipline bij ver schillende afdeelingen. Uit andere deelen van de Sovjet-Unie is een aantal politieke commissarissen naar Lenin grad overgeplaatst, om die commissarissen, die niet hebben voldaan, te vervangen. De Belgische generaal Emile Badoux, die thans te Brussel teruggekeerd is van 'n verblijf in Finland, waar hij sedert April 1939 heeft me degewerkt aan de organisatie der verdediging van de Karelische landengte, heeft tegenover den militairen medewerker van de „Soir" en kele aspecten van het „Finsche wonder" uit eengezet. De generaal verklaarde o.a.: „Ik heb Fran- schen en Engelschen zien vechten. Ik comman deerde aan den IJzer de besten van de be roemde „mannen van de genie", doch toen ik het werk zag van den Finschen soldaat, stond ik verbaasd." Badoux zeide voorts, dat in de hoogst mo derne onderkomens, die in de Mannerheimlinie zijn gebouwd, de waarnemer ontrefbaar is Hij ziet en wordt niet gezien; hij schiet door een opening, die een granaat niet kan treffen De Finsche mitrailleurschutter laat de Russen na deren en pas wanneer deze op 300 of 200 meter zijn, opent hij het vuur. Dan volgt eon ware menschenslachting. Wat de waarde van de Sovjet-troepen betreft moest de generaal be kennen, dat zij op hem den indruk van waar menschenvee hadden gemaakt. „Deze armoe dig gekleede mannen komen uit verafgelegen streken van Rusland, zonder te weten waar om en voor wie zij moeten vechten. Hun ma teriaal is zeer goed, doch zij weten er zich niet van te bedienen." HONGKONG, 10 Jan. (Havas). Japansche bommenwerpers hebben, naar van geloofwaar dige zijde wordt gemeld, een belangrijke brug van de spoorlijn tusschen Inóo-China en Yun- nam vernield. Hierdoor is voor minstens 14 da gen de voornaamste toegang tot China ver sperd. BRUSSEL, 10 Jan (Belga) Een verdwaald Duitsch vliegtuig heeft wegens motorstoring een noodlanding moeten maken "te Meedelen aan de Maas. Het toestel zou hierbij een boom hebben geraakt. De beide officieren, die zich aan boord bevonden, zijn echter niet gewond Vliegtuig en bemanning zullen worden ge ïnterneerd. STOCKHOLM, 10 Jan (D. N. B.) De uit voer van ski's en skimateriaai uit Zweden, is met ingang van 1 Januari verboden geworden, wegens de behoeften van het leger, vooral voor de noordelijke deelen des lands. LONDEN, 10 Jan. (Havas). In het station van Manchester zijn vanmiddag twee treinen op elkaar ingereden. Achttien personen werden ge wond en hiervan zijn er zeven in een zieken huis opgenomen. Volgens de laatste berichten wordt onder de wrakstukken nog naar slacht offers gezocht. De Finnen hebben ten Noorden van het Ladogameer een vijandelijk bataljon uit eengedreven. Britsche vliegtuigen bombardeerden het eiland Sylt. Boven de Duitsche Bocht vond een lucht- strijd plaats, waarbij drie Britsche bom menwerpers zouden zijn neergeschoten. De Britsche schepen „Oakgrove" en „Upminster" na bombardeering door Duitsche vliegtuigen gezonken. Aan het \Cestfront artillerievuur, verken ningen en bedrijvigheid in de lucht. Vandaag zal een K. L. M.-vliegtuig weer post brengen naar en halen van Ameland en Schiermonnikoog. Vrachtauto op onbewaakten overweg te Hoevelaken door trein gegrepen; chauf feur omgekomen. De Friesche Elfstedentocht op 15 Ja nuari? Jaarvergadering der Landelijke Groep Gemeente-ambtenaren van de A.R.K.A. Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de begrooting van Financiën. Keres heeft de 12e partij in den schaak tweekamp met Euwe gewonnen. New-Yorksche beurs: stemming onregel matig. O Een Chineesch gezegde vermaant: „waag uw kans maar ga eerst na of er wél een kans is." We moeten alle maal op z'n tijd een kans wagen en we dienen met durf en vastberaden heid, zonder overmoed doch met een flinke dosis risico, onze kans te ne men. Evenwel: zonder overmoed. We moeten ons steeds die Chineesche wijsheid voor oogen houden dat er altijd een schijh van kans ten minste moet bestaan wanneer we veel op het spel zetten.-Het is verregaande roeke loosheid, het is domme waaghalzerij wanneer we een kans pogen te for ceer en waar geen schijntje „kans op n kans" bestaat. De Chineezen hee- ten wel eens bij ons dom en „rare Chineezen", maar hun eeuwenoude wijsheid is de overweging dubbel waard en we hébben ons aan hun ver maan te houden: „waag uw kans maar ga eerst na of er wél een kans is." De twaalfde partij van den tweekamp EuweKeres, welke Woensdagavond in „Bei- levue" te Amsterdam werd gespeeld, heeft Keres na 23 zetten gewonnen. De stand is thans: Keres 7 punten, Euwe 5 punten. Vrijdagmiddag zullen de bewoners van het eiland Marken een oud gebruik in eere her stellen. Er zal dan op het ijs een Marker brui loft worden geënsceneerd, waaraan bijna zestig paren zullen deelnemen. Dit is sedert 1917 niet meer voorgekomen Wel hebben de Markers bij de viering van de geboorte van Prinses Beatrix een bruiloftsfeest in elkaar gezet, doch het ijs ontbrak. Waar de conditie van het ijs thans uit stekend is, hoopt men Vrijdag velen uit den om trek op Marken te ontvangen. In de Kerkbuurt wordt de stoet in de oor spronkelijke ouderwetsche kleurige costuums op gesteld, waarvan er sommige honderden ja ren oud zijn. Daarna trekken de bijna zestig paren op naar het ijs in de haven, waar het bruiloftsfeest gevierd wordt en een groot feest maal zal worden aangericht. VI I V V 1 t 1 11 7 r 77/ A//2 Stand op Donderdag 1 uur r.m.: 781.2 Vorige stand: 781.4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1