De oorlog op zee, te land en in de lucht Zuinic New-Yorksche Beurs iïlET BEflZME BESCHOUWINGEN UIT DEN FRANSCHEN HOEK DONDERDAG 11 JANUARI 1940 Zuinig met menschenlevens, met munitie en met woorden SPANNING Het front op zee Het front in de lucht Het front op het land Lezingen Van Wijngaerdt Hollandsche Kunstenaarskring Veiling te Dordrecht Ninaber van Eyben exposeert in de Bossche Leeszaal Wolkenkrabbers raken uit de mode Nederlandsch instituut van prak- tiseerende psychologen Schenking aan het Rijksprenten kabinet Nijverheidsonderwijs Stemming onregelmatig. Nu de regeering de ben- zinedistributie nog kon uit stellen, hoopt iedereen op afstel! Of dat gebeurt hangt óók van af, dus: weest CONCURRENTIECONFLICT OP SNEEKERMEER 6+ 6 79 79 79 5 5 5 4 4 4 9 9 8 8 8 5 5 4 4 1 1 23 23 5 5 85 12 12 12 6 6 2 21 40 40 WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT Jan n.21 40 35 33 Rogge 72+-- 71 71 39| 34 J 32 72 71 71 6.47 6.65 52+ - 51+- 39 38 IN TIJDEN VAN is de spanning van uw banden dubbel van belang! Luchtgebrek ver móórdt uw banden ende bandenhan- del ligt aan banden I VROUW IN BRAND GERAAKT Draagbare altaren voor gemobili seerde priesters SCHAATSENRIJDEN Elf merentocht J. LANGEDIJK WINT BEKER TE OUDKARSPEL BILJARTEN KAMPIOENSCHAP 2e KLASSE DRIEBANDEN AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 10 Januari Clearingkoersen FAILLISSEMENTEN (Onze Parijsche correspondent schrijft ons:) Het „G. Q. G.", het groote Fransche hoofd kwartier, heeft zijn eigen stijl en zijn eigen manier om iets uit te drukken. Die stijl vormt een schril contrast met alle andere stijlen. Het is een kenmerkende front-stijl. Zuihig met menschenlevens, zuinig met munitie en zuinig met woorden, schijnt het devies te zijn van de Fransche legerleiding. Wij kunnen ons hier over verheugen, over elk van deze drie punten. Zuinig met woorden! Weinig zeggen en veel zwijgen. Weinig zilver, maar veel goud. Niet spreken, maar doen! De woorden zijn voor al len, die zich achter het front bevinden. In de vuurlinie, in de gevechtszones heeft men geen tijd te verspillen. Daar moet men óók met woorden zuinig zijn. Al ware het alleen om zich hierdoor te oefenen in de zuinigheid, een der voornaamste deugden voor hen die een moder nen ooriog voeren. De lakonieke kortheid is hierom het hoofdkenmerk van den stijl van het Fransche hoofdkwartier. Jtien a signaler!" Drie woordjes, waaruit dikwijls het oorlogs communiqué bestaat. Soms zelfs tweemaal per dag. 's Morgens en 's avonds „Rien a signaler". „Niets te melden". Het publiek ver achter het front, het pu bliek in het buitenland wil echter graag iets meer van de krijgsverrichtingen weten. En als er dagelijks „niets te melden" valt, dan is er geen oorlog! ..Niets te melden", of „Ontmoetingen tus- schen patrouilles", hoogstens als hors d'oeuvre een luchtgevecht tusschen jachttoestellen en waarnemers of bommenwerpers. Dat is alles wat tot heden aan het Westfront is gebeurd. Maar wanneer het zoo doorgaat, waar is dan het einde? Zonder slag of stoot wordt een oor log niet gewonnen. En als beide partijen slechts verdedigen De Geallieerden voeren strijd op drie fron ten. Op het zeefront is hij in vollen gang. Hier is zijn karakter wel zeer offensief aan beide zij den. Maar het actie-terrein is zoo groot, dat ons voorstellingsvermogen het niet omvatten kan. Voor de Geallieerden komt het er op aan den vijand alle verbindingswegen met de landen buiten Europa af te snijden. Voor eiken onbe- vocroordeelden waarnemer is het verkregen re sultaat niet twijfelachtig. Dit is, zoo niet be slissend, dan toch bevredigend uitgevallen voor Frankrijk en Engeland. Om dit vast te stellen behoeven wij niet te luisteren naar den zoeten sirenenzang van de tegenstanders der Fran- schen en Engelschen. We behoeven slechts een heel eenvoudig antwoord op een heel eenvoudige vraag te geven. Wat zijn immers de kansen van een in Nederlandsch-Indië voor Duitschland bevracht schip en wat zijn de kansen als de lading voor Engeland bestemd is? Wat is waar schijnlijk het lot van een Nederlandsch schip, dat, met Duitsche goederen bevracht, op weg is naar Tandjong-Priok? De zaak nuchter bekijkend, moeten we, na vier maanden oorlog, wel tot de conclusie ko men, dat de Duitsche tegen-maatregelen verre van doeltreffend geweest zijn. Tot welken uit slag heeft de contra-blokkade door middel van de duikbooten geleid? Het door Duitschland in den onder-water-oorlog verloren materieel moet wel zoo groot zijn, dat deze oorlog in zijn hui- digen vorm, op dit oogenblik, voor hem verloren moet worden geacht. Hoe groot het aantal der duikbooten, dat niet meer opgedoken is, be draagt, hiermede behoeven we ons denken heelemaal niet te vermoeien. Als die oorlog zulke prachtige resultaten heeft opgeleverd, waarom voert Duitschland hem dan nu niet met een nog grootere kracht? Inmiddels heeft 't wapen van de magnetische mijn zijn intrede gedaan. Resultaat? Na eenige weken van mag netische mijnen varen de Fransche en Engel- sche schepen af en aan alsof er niets aan de hand is. Troepen-transporten uit Indië en Ca nada hebben zonder incident plaats. Ten slotte rest Duitschland nog het wapen van het kaper schip. De ervaring op dit gebied opgedaan is echter, gezien het gebeurde met de „Graf Von Spee", zoo treurig, dat het Derde Rijk wel geen lust meer zal hebben kaperschepen uit te zen den. Engeland en Frankrijk zouden, zooals de za ken ter zee staan, niet wenschen in de Duitsche schoenen te staan. Hun zee-offensief heeft een besten uitslag, aangezien dagelijks de blokkade- strop iets meer wordt toegehaald. Hun contra offensief heeft eveneens een zeer bevredigend resultaat, daar, duikboot, kaperschip en magne tische mijn ten spijt, het aantal verliezen aan koopvaardijschepen wekelijks afneemt. Voor Engeland en Frankrijk zijn de perspectieven van den zee-oorlog in 1940 dus gunstig. Na het opmaken van de balans kwamen zij tot een belangrijk batig saldo. Door de uitmuntende hoedanigheden, die de Vliegmachine stempelen tot een der meest ge duchte wapenen in den modernen oorlog, kun nen wij de groote bedrijvigheid in de lucht ver klaren, terwijl strijd te land nauwelijks wordt gevoerd. Aan het offensieve karakter van den lucht-krijg mag niemand twijfelen. Elke ver kenningstocht, ook al ontstaat er geen gevecht, is een zeer positieve aanvalsdaad. Het zou even wel van weinig inzicht getuigen hieruit af te leiden dat de luchtoorlog zijn hoogste intensi teit heeft bereikt. Hiervan zijn we nog zeer ver verwijderd. Uitzonderingen daargelaten zijn de geweldige botsingen tusschen luchtvlo ten uitgebleven. En het is best mogelijk, dat zij voorioopig nog zullen uitblijven, misschien zelfs in dezen oorlog in het geheel niet voor komen. Een welsprekend feit is echter, dat het voornaamste deel van de Fransche oorlogscre- dieten voor 1940, 206 milliard franken, voor het luchtwapen bestemd is. Overweging verdient ook de omstandigheid, dat de vliegtuigindustrie in Frankrijk zoozeer geperfectionneerd kon women, dat men nu een zwaren bommenwerper per etmaal per fabriek construeert. De re geering, die deze versnelling van het «instruc tietempo niet voldoende acht, gaat voort met belangrijke bestellingen in Amerika te plaat sen. En Engeland en de Dominions arbeiden op nog grooter schaal aan de versterking van het luchtwapen. Het is voornamelijk het operatie-gebied te lande, dat de ontevredenheid van de verre waar nemers opwekt. Wat is een operatiegebied, waar in niet geopereerd wordt? Frankrijk en Engeland, maar vooral Frank rijk, dat hier het opper-commando voert, heb ben allerminst tot een defensieven oorlog op het land besloten. De afwezigheid van veldsla gen en gevechten op groote schaal bewijst niets. Zij kan integendeel het bewijs zijn, dat het le- gercommando der Geallieerden zich tot in de kleinste bijzonderheden voorbereidt op een reeks beslissende aanvallen. De waarheid is, dat Frankrijk met zorg en inzicht de landsverdedi ging heeft uitgebouwd tot een organisatie, die nauwelijks haar gelijke heeft. Men verlieze niet uit het oog, dat Frankrijk in September nog slechts beschikte over een zuiver defensieve weermacht, die niet berekend was op een agres sieven oorlog. Frankrijk had geen bedoelingen, die het bezit van een offensief leger gerechtvaar digd zouden hebben. De oorlog rru liet den Ge allieerden geen keus. Onmiddellijk na de oor logsverklaring trokken de Fransche troepen over de Duitsche grenzen, daar dit de eenige me thode was om den Oostelijken bondgenoot ver lichting en hulp te bieden. Polen bezweek even wel onder de overmacht van zijn aanvallers. Op dat moment had de toestand een grondige wij ziging ondergaan. Het motief, den aanval te land verder te voeren, had opgehouden te be staan, daar Frankrijk en Engeland, dank zij hun heerschappij ter zee, den tijd aan hun zijde hadden. De Fransche troepen werden te ruggeroepen binnen de sfeer van de Maginot- linie en het opper-commando kon zich vrijwel geheel bepalen tot de methodische versterking en vervolmaking van de weermacht der Geal lieerden. Dit alles is dus geen tactiek van verdediging alleen. Sedert zijn vier maanden verloopen. In alle opzichten heeft de situatie, vergele ken met die van September van het vorige jaar, een verbetering ondergaan. Zonder onderbre ken is er aan de Maginot-linie gewerkt. Was deze reeds voor den oorlog over de geheele breedte van het Oostfront een machtig bolwerk, thans is zij ook in de diepte vrijwel geheel uit gebouwd. Elke poging om in deze linie een bres te slaan is op redelijke gronden tot mislukking gedoemd. Beschouwt men bovendien het steeds aan groeiende Engelsche expeditie-corps en de ver sterkingen, welke regelmatig uit de Dominions en Fransche koloniën aankomen, dan is het duidelijk, dat de Geallieerden thans te land over vrijwel alle legermachten en het materiaal be schikken noodig voor een groot offensief. Waar en wanneer dit offensief plaats zal hebben be paalt het opper-commando. Dat het hiertoe niet overijld zal overgaan, staat als een paal boven water. Dat het zich alle waarborgen voor een groot, en als het kan beslissend succes, ver zekeren zal, behoeft evenmin in twijfel te wor den getrokken. Op elk punt van het. bestaande front en op elk ander front, dat, gezien de politieke span ningen, ontstaan kan, moeten de Geallieerden op de snelste en krachtigste wijze kunnen in grijpen. Toen de heer Piet van Wijngaerdt zich, bij het slot van zijn vijfde lezing in dit seizoen, be reid verklaarde bij voldoende deelname nog een vijftal lezingen in aansluiting bij de vorige serie te houden, bleek de belangstelling hiervoor dermate, dat tot deze voortzetting kon worden besloten. Deze vijf nieuwe lezingen zullen plaats vinden op 12 Januari, 26 Januari, 9 Februari, 23 Februari en 8 Maart a.s., aanvangende des avonds te 8.15 uur in „Parkzicht" te Amster dam. Zaterdag 13 Januari a.s. te half drie heeft in het Stedelijk Museum te Amsterdam de ope ning plaats van een tentoonstelling van den Hollandschen Kunstenaarskring. Exposeerende leden zijn: Else Berg, A. Colnot, Jos. Croin, G. Hordijk, Hildo Krop, Germ, de Jong Frits Klein, Harrie Kuijten, C. J. Maks, J. J. Mool- huizen, S- L. Schwarz, Jan Sluyters, H. L Son- caar, H. Wezelaar, Piet v. Wijngaerdt, Jan Wiegers en Joh. Wertheim. Genoodigden zijn: Frits van Hall, Reimond Kimpe, Joh. Buning, D. Filarski, Frits Sieger en Gerarda Rueter. Op 23 en 24 Januari a.s. vindt in het Alge meen Verkooplokaal, Vischmarkt 17 te Dor drecht, onder directie van de fa. A. Mak te Dordrecht, een veiling plaats van schilderijen, w.o. vele werken uit de Haagsche-, Romanti sche- en 17e eeuwsche Hollandsche School, alsmede van antiquiteiten, uit Brusselsche en Dordtsche collecties. Voorts van Maastrichtsche inzendingen van middeleeuwsche religieuze kunst, alsmede voorwerpen uit Haagsche en Rotterdamsche verzamelingen. De kijkdagen zijn 20, 21 en 22 Januari van 104 uur. Ninaber van Eyben houdt van 13 tot en met 27 Januari in de Openbare Leeszaal te 's-Her- togenbosch een tentoonstelling van schilderijen, emailschilderingen en grafiek. Herman van den Eerebeemt, eereburger der stad, zal deze tentoonstelling openen op Zater dag 13 Januari, te drie uur. Naar de Afnerikaansche architect Ralph Walker, die aan het hoofd staat van een groot architectenbureau in New York, mededeelt, ra ken wolkenkrabbers uit de mode. De kamers in booge huizen zijn moeilijk te verhuren, om dat de huur te hoog is. Zelfs het Rockefeliei- center, dat groote vermaardheid bezit, is maar voor 9/10 bewoond. De hoogste wolkenkrabber, het Empire-State Building werd door huurlus- tigen bestormd, toen het gebouw pas klaar was, thans staat dit gebouw voor 1/3 leeg. Een en ander zou te wijten zijn aan de.uit breiding van het telefoonverkeer en aan de verbetering! der straten. Het is mogelijk goede zaken te doen, zonder een duur kantoor te be zitten in het hartje van New York, zoodat vele zakenlui hun centrum verleggen naar de bui tenwijken van de stad, waar de huren veel lager zijn. Het Nederlandsch instituut van praktisee- rende psychologen deelt ons mede, dat inge volge de verkiezing, in de laatste algemeene vergadering gehouden, het bestuur als volgt is samengesteld. Prof. dr. H. J. W. F. W. Brugmans, Gronin gen, voorzitter; prof. dr. G. Révész, Amster dam, secretaris; dr. L. H. M. Berger, Den Haag; mr. dr. R. A. Biegel, Den Haag; dr. J. Lubsen Nzn, Amsterdam; prof. dr. F. Roels, Utrecht; prof. dr. H. C. Riimke, Utrecht; prof. dr. Th. Rutten, Nijmegen en dr. J. van Dael, Rotterdam. Mevrouw de weduwe F. SchaapMooy, te An keveen, heeft aan den staat der Nederlanden geschonken, ter plaatsing in het Rijksprenten kabinet te Amsterdam, een verzameling van 75 teekeningen, bestaande uit een schetsboek en een aantal lbsse boomstudies, boschgezichten en andere schetsen uit. de Vechtstreek en Het Gooi, welke vervaardigd zijn door wijlen haar echtgenoot, den heer E. R. D. Schaap. De minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen heeft deze schenking gaarne aan vaard en de schenkster deswege zijn dank be tuigd. Onder den titel „Statistiek van het Nijver heidsonderwijs 1935, 1936 en 1937" verscheen dezer dagen hij de Rijksuitgeverij een publica tie, verzorgd door het Centraal Bureau voor de Statistiek, waarin een uitvoerig gedocumenteerd verslag wordt gegeven van de ontwikkeling van het Nijverheidsonderwijs in de schooljaren 1935- 1936 t.m. 1937-1938. De beide voorgaande edities van deze statis tiek trokken bij haar verschijning niet slechts de aandacht van de direct bij dit onderwijs ge- interesseerden, doch ook in vele kringen daar buiten werd dit boekwerk geraadpleegd en be sproken, en terecht. Geen tak van onderwijs toch is zoo nauw bij den algemeenen economi- schen toestand betrokken en ondergaat daarvan zoo den invloed als het nijverheidsonderwijs. Het is vooral het bedrijfsleven, dat bij dit on derwijs geïnteresseerd is en welks toestand zich daarin tot op zekere hoogte weerspiegelt. Groot- en kleinindustrie betrekken van het technische nijverheidsonderwijs haar geoefenae en geschoolde krachten; een opleving daar be- teekent een vermeerderde vraag naar afgestu deerden van lagere en middelbare technische scholen. De scheepvaart, zoowel de binnenvaart als de vaart ter zee, ontvangt haar dek- en technisch personeel eveneens van het nijver heidsonderwijs. Hetzelfde geldt voor de lucht vaart. Werkgevers, werknemers en allen, die zich voor de beroepsopleiding interesseeren, kunnen de beantwoording van vele vragen omtrent het zoo gecompliceerde en uitgebreide nijverheids onderwijs in dit boekwerk vinden (eind 1938 telde dit onderwijs bijna 152.000 leerlingen). De statistiek bevat in 68 tabellen daaromtrent een schat van gegevens. In de uitvoerige inlei ding zijn de belangrijkste cijfers uit de tabel len gedistilleerd en van commentaar voorzien zoodat ook de leek op statistisch gebied het boek met vrucht zal kunnen raadplegen. Een over zicht van de ontwikkeling van het nijverneids- onderwijs vanaf het jaar 1921 wordt door zes sprekende grafieken toegelicht en een vluchtige kennismaking van de paragrafen, gewijd aan de ambachts- en vakscholen voor jongens, doet zien, dat men hier behalve de gebruikelijke scholen- en leerlingenaantallen nog vele andere bijzonderheden aantreft. De lezer kan er o.m. nagaan, hoeveel leerlingen voor een bepaald beroep worden opgeleid, den duur der opleiding, de onderwijsvakken, den aard der genoten voor opleiding, leeftijd, lesuren en bevoegdheden der leeraren en vele andere onderwijstechnische bij zonderheden. De vertrekcijfers der leerlingen geven een inzicht in de jaarlijksche „productie'' der scholen, terwijl tevens cijfers omtrent het „rendement" der scholen worden verstrekt. Uit de detailcijfers blijkt o.m. een verminder de belangstelling voor het timmervak en een enorme stijging van het aantal adspirant-me- taalbewerkers. Aangaande de Avondnijverheidsscholen voor jongens zijn gelijksoortige gegevens als van de ambachts- en vakscholen opgenomen. In het bijzonder het leerlingental van deze scholen voor aanvullend onderwijs blijkt afhankelijk te zijn van het economisch getij. Werkende jon gens zijn tevens schoolgaande jongens. De scholen voor middelbaar technisch en NEW-YORK, 10 Jan. (Part.). Ofschoon de dalende beweging zich ter beurze van New- York heden niet voortzette, althans bij opening, kon toch niet gezegd worden, dat er in de houding van de markt een verbetering was ge komen. Deze bleef' n.l. onveranderd lusteloos wegens gebrek aan belangstelling, waaruit reeds volgt, dat er weer zeer weinig affaire was. Het aanbod had echter opgehouden en dit had tot gevolg, dat aanvankelijk een iets meer prijshoudende stemming bestond, zij het, dat de koersontwikkeling wederom onregelma tig was en de leidende fondsen over het alge meen weer kleine fracties lager noteerden. Hierin kwam na de eerste transacties eenige verbetering, maar van langen duur was dit niet, want in het verdere verloop zette onder leiding van staal en koperwaarden weer een hernieuwde afbrokkeling in, die zich weliswaar in zeer langzaam tempo en bij geringe affaire voltrok, maar de markt in het tweede uur toch weer vrij algemeen op een wat lager niveau deed belanden, al bleven de verliezen dan in hoofdzaak tot 1/8 a dollar, hoogstens een halven dollar in een enkel geval, beperkt. Be paalde oorzaken waren hiervoor niet aan te wijzen. Het nieuws uit' het bedrijfsleven was ook vandaag weer gunstig, althans waren er geen indicaties van een meer geprononceerden terugslag dan die, welke met het seizoen sa menhangt en die zich in verschillende takken van het bedrijf reeds eenige weken afteekent. Het vertrouwen blijkt echter nog steeds niet te zijn teruggekeerd en het is voor een niet gering deel de onzekere en onoverzichtelijke situatie in Europa, die daaraan schuld is. Hoe wel het natuurlijk niet doenlijk is, voorspellin gen te doen, zijn er toch weinig aanwijzingen, dat in dezen toestand spoedig verandering zal komen. Een der weinige uitzonderingen vorm den heden de vliegtuigwaarden, die na de lusteloosheid van de laatste dagen thans weer wat meer belangstelling trokken. Douglas Air craft waren zelfs bepaald vast met een winst van circa 114 dollar. Overigens waren er geen vermeldenswaardige feiten. De handel nam in het tweede uur nog verder in omvang af. Wer den in het eerste uur nog 150.000 shares af gedaan, in het tweede uur bedroeg de omzet slechts 110.000 shares. De tweede beurshelft gaf een herstel te zien, dat zich echter in langzaam tempo voltrok, doch waardoor de noteeringen van de meeste fondsen boven het vorig slot belandden. Een laatbeurs daarop volgende lichte reactie was oorzaak, dat het hoogere koerspeil niet behou den bleef en het slot gaf meerendeels kleine verschillen aan beide zijden. Van de staalwaar- den konden U.S. Steels en Bethlehem Steels tot resp. 65 en 80 monteeren, doch dit peil bleef niet behouden. Eerstgenoemd fonds gaf per saldo een klein verlies, Bethlehem Steel een winst van een halven dollar te zien. Ook de overige fondsen op deze afdeeling lagen of iets hooger of iets lager dan gisteren. De be drijvigheid in de staalindustrie schat Iron Age op een onveranderd percentage, n.l. 86. Als gevolg van de groote afleveringen (die van de U.S. Steel over December geven weer een zeer bevredigend beeld) vertoont het cijfer der onuitgevoerde orders een flinken terug gang. In de volgende maand verwacht men weer een toeneming van de binnenkomende orders, vooral van de zijde der auto-industrie. Luchtvaartwaarden lieten zich van hun goeden kant kennen; één der groote luchtvaartmaat schappijen heeft bij de Douglas Aircraft de grootste bestelling op commercieele vliegtui- kunst- en kunstnijverheidsonderwijs zijn even als de zee- en luchtvaart, de zeevisscherij en de binnenvaartscholen en de opleidingen voor scheepsmachinisten afzonderlijk vermeld, waar door het mogelijk is, de punten van overeen komst en verschil tusschen gelijksoortige instel lingen na te gaan. Een aanzienlijke toeneming van het aantal leerlingen der zeevaartopleidin gen vindt een verklaring in het tekort aan jeug dige stuurlieden eri vooral scheepsmachi nisten bij de zich vernieuwende en zich uitbrei dende koopvaardijvloot. Afzonderlijke vermelding verdienen hier nog de gegevens omtrent de leerlingen voor wie met werkgevers z.g. leerling-contracten waren afge sloten. Tenslotte het Meisjesnijverheidsonderwijs. De statistische weergave van dezen belangrijken tak van onderwijs is in deze statistiek aanmerke lijk verbeterd en de lezer vindt omtrent de 61.500 leerlingen menig belangwekkend gegeven ver meld. Welke beteekenis heeft het meisjesnij verheidsonderwijs voor de bestrijding van het tekort aan Nederlandsch huispersoneel? Wat 1s het doel der scholen voor Maatschappelijk Werk en zijn er ook scholen, welke winkelpersoneel opleiden? Op deze vragen en nog vele andere geeft de statistiek het antwoord. Omtrent het voor ons platteland zoo gewichtige Landbouw- huishoudonderwijs wordt menige interessante bijzonderheid vermeld. De commissie, bedoeld in artikel 2 van de Binnenvaartrampenwet, heeft op 4 December 1939 te Leeuwarden een onderzoek ingesteld naar hetgeen 21 September 1939 op het Snee- kermeer is voorgevallen tusschen den Esma- sleep en den Risico-sleep. Haai' verslag is thans als bijvoegsel van de Ned. Staatscourant van 10 Januari verschenen; volgens dat verslag is het volgende komen vast te staan: Des namitdags omstreeks 3 uur, oij mooi en helder weer, voeren de sleepboot Esma met vier sleepschepen, geladen met kolen, elk groot ongeveer 250 ton en de sleepboot Risico, met drie sleepschepen van ongeveer dezelfde grootte, op het Sneekermeer, komende uit de richting Sneek met bestemming Leeuwarden. De Esma, een motorsleepboot van 110 pk., voer niet met volle kracht. Kapitein op deze sleepboot was de heer B. Toen deze oe sluis van Terhorne genaderd was en zich met zijn sleepboot oevond ter hoogte var. de vijfde ton voor die sluis, hoorde hy dat de achter zijn sleep varende sleepboot Risico een fluitsein liet hooren om te kennen te geven, dat hij met zijn sleep den Esma-s.eep wilde inha.en en passeeren. Kapitein B. heeft toen niet, gelijk hij ver plicht was, aan dien oploopenden sleep ruimte gelaten en vaart geminderd, doch nij is zijn koers blijven vervolgen. Op een herhaald sein van de Risico heeft kapitein B. zelfs meer gas gegeven, om toch maar den Risico-sleep voor te blijven. Andere schepen waren daar toen niet en er was voldoende ruimte om den Risico-sleep nog voor de sluis bij Terhorne gelegenheid te geven den Esma-sleep in te halen. De kapitein van den Risieo-aeep, die met zyn drie schepen veel sneller voer en ook kon varen den de Esma-sleep, werd ongeduldig en hij heeft zich opgewonden, omdat de kavitein van de Esma hem niet voorbij wilde laten gaan. De kapitein van de Risico is toen opgeva- ren, doch het was hem onmogelijk de derde lengte van den Esma-sieep, de Spes, te pas seeren. Bij de pogingen, dit sleepschip voorbij te komen,' hebben de Spes en de Risico elkaar geraakt, tengevolge waarvan de Spes eenige schade heeft opgeloopen. Om erger te voorkomen, heeft tenslotte ka pitein K. van zijn sleepboot af den tros, die de derde met de vierde lengte van den Esma- sleep verbond, losgemaakt. Hierdoor was de kapitein van de Esma ten slotte wel gedwongen om te stoppen, en de Risico-sleep heeft toen den Esma-sleep voorbij kunnen varen. De oorzaak van dit voorval is gelijkelijk aan den kapitein van de Esma en van de Risico te wijten en de commissie aarzelt niet, beider gedrag ergerlijk, ja, kwajongensachtig te noemen. Kapitein B. was verplicht geweest gelijk hij zelf trouwens heeft toegegeven om den Risico-sleep te laten passeeren. Het was onverantwoordelijk en onbehoorlijk van kapitein K., om te trachten desnoods met geweld den Esma-sleep te passeeren. Kapitein K. heeft de grenzen van het ge oorloofde verre overschreden, en hij heeft door zijn wangedrag zelfs het sleepschip Spes en de opvarenden in gevaar gebracht, door te trach ten met den kop van zijn sleepboot dit schip opzij te dringen. De commissie spreekt haar ernstige afkeu ring over het gedrag van kapitein K. uit. De oorzaak van dit ergerlijke geoeuren ligt naar het oordeel van de commissie in het verlangen van beide kapiteins, om zoo moge lijk het eerst aan te komen aan de losplaats van de Electrische Centrale te Leeuwarden, waar, in verband met de heerschende voorschrif ten omtrent het ingaan van Ugtijd, het voor- deelig kan zijn zich het eerst te meiden. Dit voordeel dat beide sleepbootkapiteins blijkbaar voor hun sleepschepen trachtten te behalen, heeft vcor hen echter geen reden mogen zijn om zich op de bovenomsenreven wijze te misdragen, daarbij zelfs menschen levens, schepen en ladingen aan gevaar blcot stellende. gen, ooit gedaan, geplaatst, n.l. van 15 toe stellen tot een waarde van pl.m. 5.500.000. Tevens circuleerden berichten, dat door Enge land overwogen zou worden in de eerstkomende 18 maanden een hoeveelheid van 10.000 vlieg tuigen te bestellen. Douglas Aircraft monteer den bijna 2 dollar. Voor de overige waarden op deze afdeeling bleef de winst beperkt. Automobielwaarden, equipmentshares, kunst- zijde-aandeelen, chemische fondsen, tabakken en aandeelen in fabrieken van electrische apparaten lagen prijshoudend in de markt, evenals rubbers. Van de mijnen, die een on regelmatig voorkomen hadden, stelden Cerro de Pasco na een prijshoudende opening zich geleidelijk aan op lager niveau en het slot was ruim 1 dollar lager. Ook sporen, koperwaar den, oliefondsen, warenhuisaandeelen, public- utilities en aandeelen in telegraafmaatschap- pijen waren verdeeld met kleine ,voor- of na- deelige verschillen. De omzetten bedroegen in totaal 600.000 shares. Laatst gedane koersen Jan. 10 9 8 Allied Chemical American Can Co. Am. Car F.dry Am. Rolling Mills Am. Smelt Rcf. Am. Tel. Tel. Am. Tobacco B. Am. Waterworks Anaconda Copper Atchison Topcke Baltimore Ohio Bethlehem Steel Canadian Pacific Case Tresiiing Chase National B. Ches. Ohio Chicago Rock Isl. Chrysler Motor Cities Service Consol Gas N.Y. Continental Oil 7 Dawesl. 5'A Young Deleware Huds. Douglas Aircraft Dupont de Nem. Eastman Kodak El. Bond Sh. General Electric General Motors Good Year Hudson Motor Illinois Central Intern. Harvester Intern. Nickel intern. Tel. Tel. Kennecott Copper Missouri Pacific Idem pref. Montgomery Ward Nat. City Bank Nat. Dairy Prod. New York Central North. Am. Av. North. Amer. n.a. Norfolk Western Pennsylvania Phillips Oil Proctor Camble Publ. Serv. N. J. Radio Corporation Rep. Steel Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-J. Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp A U. S. Leather U. S. Rubber U. S. Steel Western Union Westingh. Eiectr. Woolworth Building 3 ex dividend nieuwe aan fleelen. gedaan en laten, t bieden. 173 172 176 114 114 114 29 29 30 16 f 16 f 17 51 50 51 172 172+ 172 89 88 89 11 11 f 11 29| 29 29 24 24 24 6 71 70 71 36 37 36 41 41 42 i A 4 88 87 88 31 31 1 31 23 24 24 13 13 12 21 21 i 21 80 78 80 182 182 183 163 163 165 8 40 40 40 54 54 54 23 23 f 23 5 1 12f 12 f 12 58 58 59 38 381 38 f 4 1 37 i 37 37 3 8 53| 53 54 30 29 29 16 17 17 17 17 17 25 24 25 23 214 214 215 23 23 23 39 40 40 68 68 67 41 41 i 41 51 22 22 22 83 f 84 12 12 12 14 14 14 18 18 19 6f 45 45 45 10 10 11 94 94 94 46 45 46 2 t 38 38 38 64 64 f' 65 26 f 26 26 114 114 114 40 ex coupon. Slotkoersen Jan. NEW YORK, 10 Jan. 10 9 8 Brussel 16.82 16.79 16.77 Rome 5. j5 3.05 Madrid 9.95 9.95 Bern 22.4 22.43 Oslo 22.72 22.72 A'dam 53.34 53.30 53.28 Londen 3.95 3.96 3.91 Parijs 2.24 2.24 2.23 Berlijn 40.20 40.20 NEW YORK, 10 Jan. 10 Jan. 9 Jan. 10 Jan. 9 Jan. Katoen Mrt It.12 Mei tO.83 Rubber Standaard Dec 19.65 Jan 19.63+ - Mrt. 19.25- Mei 18.89-— Koffie 11.18Juli 1042-43 11.10Oct. 10.79— '043-44 19.52f Juli 19.50 —Sept. 19.22 -Oct. 18.83+ 18.63+ 18.62- 18.55 18.54 18.39+ 18.40- (Rio Dec. Mrt. Mel Juli Sept Suiker Juli Jan. Mrt Mei Tin L.OCC Nieuw contract) 4.2 J 4.28 4.32 4 35 1.81 1.87+ 1.92+ 1.97+ 48.00 4.21 ■-+ 4.28 -j- 4.32- 4,35-+- Mrt. Mel Juli Sept. Dec. (Santos) 6.19 6.26 6.32-- 6.37 6.41-- 1.79 1.87+ 1.92+ 1.97+ 48.25 Jul) 2.00+ Sept Nov - Jan. 2.C0+ 10 Jan. 9 Jan. Tarwe Mei 102 - i 101 i - f Mei Juli 99 3 98 I Juli Sept. 99 f - 98 - Sept. iVlais Me) 58+ -— 58 -— Mel Juli 58 f 58 J - Juli Sept. 59 59 Sept Reuzel Jan 5.82 +5. a5+ Mei 6.45 -f- Mrt 6.27 6.3c+ Julj 6.62 6.20 - 6.28 6.35- 6.38 6.41 2.01 2.0. 47.25 10 Jan. 10 Jan. 9 Jan. Haver .■mijn 46.87 CHICAGO, WINNIPEG, 10 Jan. 10 Jan. 9 Jan. 10 Jan. 9 Jan. Tarwe Dec. 87 Mei 88 Oct.. 89+ Rogge pec 77 f - Mei 76+ -- Jul) Haver Mei 401 Juli 381 86 f - Dec. 871 Mei 88 Jull 761 Me) 75 'c Oct. Gerst Lijnzaad 197+ -- 194 J - - 192+ 192 51 f 50+ 197 94 Oct. 38 De 46-jarige vrouw M. C. van den B. kwam in haar woning aan de West-Kruiskade te Rot terdam met haar kleeren in aanraking met een brandende haard, waardoor zij in brand raakte. Zij vluchtte de straat op, waar een voorbijganger met zijn jas de brandende kleeren doofde. De vrouw werd naar het Ziekenhuis aan den Cool- singel vervoerd, waar zij in den loop van den middag aan de bekomen verwondingen overleed. De inzameling, waaraan alle Fransche ka tholieken bijdroegen en welke dient voor <Je aanschaffing van draagbare altaren voor ge mobiliseerde priesters, heeft reeds een bedrag van niet minder dan 2.600.000 francs opgele verd. Tot het einde van 1939 konden 3500 draag bare' altaren aan gemobiliseerde priesters be schikbaar worden gesteld. De Vereeniging tot Bevordering van he# Vreemdelingenverkeer te Sneek organiseert Za terdag 13 Januari een elfmerentocht door den Z.W. hoek van Friesland. Het vertrek is vastgesteld des ochtends ne gen uur van de Waterpoort te Sneek. Het eindpunt is eveneens te Sneek. De afstand be draagt ongeveer 80 K.M. Elke deelnemer, die den tocht volbrengt, ont vangt een herinneringsmedaille. Op de banen van de ijsclub „Volharding" te Oudkarspel zijn Woensdag wedstrijden in het hardrijden gehouden, waaraan o.m. deelnam de kampioen van Nederland, Jan Langedijk. Hij bezette op alle afstanden de eerste plaats, waar door hij definitief in het bezit van den Willem Kos-beker kwam. Op de 500 meter noteerde Langedijk den snelsten tijd, welken hij ooit in Nederland heeft gemaakt. De gedetailleerde uitslagen luiden: 500 meter: 1. Langedijk (Rotterdam) 48,1 sec. 2. Van Zijp (Oudkarspel) 53,2 sec. 3. Leek (Oudkar spel) 53,3 sec. 4. Kos (Oudkarspel) 55.2 sec. 1500 meter: 1. Langedijk 2 min. 39 sec. 2. Van Zijp 2 min. 51.4 sec. 3. M. Strijbos (Woudmeer) 2 min. 51,8 sec. 4. Leek 2 min. 56,2 sec. 3000 meter: 1. Langedijk 5 min. 39.2 sec. 2. Strijbos 5 min. 44,2 sec. 3. Van Zijp 6 min. 3 sec. 4. Spanjaard 6 min. 7 sec. Naar wij vernemen, zullen de volgende acht deelnemers uitkomen in de wedstrijden om het kampioenschap tweede klasse driebanden, welke van 26 tot 28 Januari in Den Haag worden gehouden: B. H. Borrenkamp (Rotterdam), J. Keesink (Nijmegen), A. G. Tournier (Rotterdam), J. C. Baay (Rotterdam)Ch. Weynschenk (Amster dam), A. Wilhuizen (Den Haag), J. Swaalep (Amsterdam) en M. Knoop (Amsterdam). (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.30 uur tot 4.30 uur Philips 130 Anaconda 23+4 U. S. Steel 48 1/16 Rep. Steel 17% Gew. Marine 7+4 Van 4.30 uur tot 5.00 uur Anaconda 23 5/1623+4 U. S. Steel 48 1/16 Rep. Steel 17%—17 9/16 Gew. Marine 7+4 Koersen voor stortingen op 11 Januari 1940 tegen verplichtingen, luidende in: Reichsmar- ken 75.28, lires 9.55. Opgegeven door v. d. Graaf en Co. N.V. Afd. Handelsinformaties Surséance van betaling: 4 Januari 1910 is definitief surséance van be taling verieend aan M. Verdegaal, bloembollen- kweeker, te Noordwijkerhout, voor den tijd van 1+4 jaar. Bewindvoerder is Mr. F. Donker Curtius, Den Haag. Uitgesproken: 8 Jan.: J. A. van Driest, Loosduinen, Wiihel- mmastraat 69 A, te Maassluis, handelende on der de Firma Meubelfabriek J. A. van Driest, voorheen Firma Offers en van Driest. R.C. Mr. H. van Wageningen, Cur. Mr. IJ. H. M. Nijgh, Den) Haag. S. A. Schut, Den Haag, Suezkade 25. R.C. Jhr. Mr. P. G. M. van Meeuwen, Cur. Mr. P. H. Noordhoff, Den Haag. A. van den Nieuwendijk, Voorhout, Jacoba van Beierenlaan no. 150. R.C. Mr. A. J. Paulus, Cur. Mr. W. B. H. A. Heskes. Leiden. 9 Jan.: J. Faas, expediteur, Krommenie, Vlusch 29. B.C.- Mr. E. J. W. Top, Cur. Mr. A. W. Helle- ma, IJmuiden. A. G. Schuurmans. leerling kraan-machlnlst, Haarlemmermeer, Spierimgerweg 1025. R.C. Mr. E. J. W. Top, Cur. Mr. J. E. Goudsir.lt, te Hoofd dorp. G. J. Verwer, vrachtrijder, Haarlem, Kam perstraat 10 rood. R.C. Mr. E. J. W. Top, Cur. Mr. M. van Toulon van der Koog, Haarlem. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 5 Jan. N.V. Tehuizen van Neutrale Goede Tem pelieren, Rotterdam. Gedeponeerde uitdeeiingslijsten 2' Jan.: A. Dik, timmerman, stadskaiaal. Ge ëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst. Uitk. 27,7014%.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2