Laatste Nieuws Het Britsche leger groeit Nieuwjaarszitting Kamer van Koophandel Zoekt gij betrouwbaar j Personeel? g Plaats dan een „Omroeper" g voor 90.000 gezinnen Opmerkingen te over den melkprijs Haarlem Het hoogoven- bedrijf in 1939 Einde 1940zullen er 3.000.000man onder de wapenen zijn Overwinnen zonder vechten Schaatsenrijders voorzichtig! Het Nederlandsche Opera- Ensemble krijgt f500 BRITSCH COMMUNIQUE OVER LUCHTGEVECHT ZWARE STRIJD IN DEN SALLA-SECTOR liiiiMiiMiiiiiiMifiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiniiiiiiiiiiniiiiiiHiiiiiuuiniiiiuniiMiiiiiuiiiiiiiiniiiHiuiiimtiiianira DONDERDAG 11 JANUARI 1940 |ii!iHii!Hii!iiiiiiiiHHiiiHiiimiiHffliiHMiiiiiHiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiinnnnmfmRminfflnuniiiiiii!Hinmmmim| GEMEENTERAAD Opera-ensemble Nieuwe christelijke school Anthony Fokkerlaan De melkprijs in Haarlem Gasballonnen en brandbare films R.K. DAMCLUB „T.E.P." R.K. Leeszaal 's avonds weer open IJMUIDEN ,Het is de vraag of dit bedrijf met zijn belangrijke nevenbedrijven in vollen omvang zal kunnen worden voort gezet aldus ir. Benoemingen G. A. Kessler De kwestie van de spoorweg en overlaadhaven is al in 1885 besproken De drie voorzitters herkozen Verkiezingen Nieuwjaarsrede wee der nieuwe Duitsche vlieg tuigen zouden zijn getroffen Tot hulp aan Finland bereid Zware ijsgang in den IJssel Twee stoombooten zitten vast NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT iiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimuiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiimmiiimminii STAD EUWS Na de Nieuwjaarsrede van den burgemees ter, gisteren in de vergadering van den Haar- lemschen gemeenteraad gehouden, dankte de heer WOLZAK A.R.) den voorzitter voor de gelukwenschen, den raad aangeboden; weder - keerig bood spr. namens den raad den burge meester en diens gezin ziin gelukwenschen aan voor het jaar 1940. Onder uw leiding, aldus spr.. moge de raad ook in dit jaar onder Gods ze gen nog veel verrichten voor de goede stad Haarlem. Het Nederl. Opera-ensemble heeft eenige we ken geleden een opvoering in onze stad ge geven, welke nog gevolgd zou worden door twee andere. Daar het aan het ensemble anders fi- rancieel onmogelijk zou zijn geweest, die twee opera's (Hansel und Gretel en Faust) in onze stad op te voeren, stelden B. en W. voor aan dit gezelschap een bedrag van f 500 toe te ken nen uit het fonds voor Kunsten en Weten schappen. Als voorwaarde wordt gesteld, dat de H.O.V. op deze avonden haar medewerking zal verleenen. De heer PEPER (Comm.) vroeg of er een aantal plaatsen voor de minst draagkrachtigen zal worden beschikbaar gesteld. De heer VAN DAM (V.D.) en mevrouw SCHELTEMA CONRADI (Lib.) achtten deze subsidieverleening wel zeer incidenteel. Is er in dit geval wel aanleiding toe? vroegen zij zich af En de heer VISSER iC.H.) deelde namens zijn fractie mede, zich moeilijk met dit voor- Stel te kunnen vereenigen. De heer NOORDHOFF (S.D.) was het vol komen met den voorzitter eens. Om Haarlem geen cultureel verlies te laten lijden, meenden E. en W. in dit bijzondere geval een bedrag te kunnen toekennen. Wethouder BiJVOET zeiae, dat dit en semble in de andere plaatsen, waar het op trad, groot succes heeft behaald. De Haar lemmer is echter zeer voorzichtig, wat moge blijken uit het feit, dat de schouwburg eerst druk bezocht wordt, nadat over het op te voeren stuk een gunstige recensie in de bladen is verschenen. Dit gezelschap dient in zijn loffelijk streven gesteund te worden. Bovendien spreekt de muziek-oramatische kunst tot de volksmassa. De goedkoopere rangen zijn bij opera-uitvoeringen zoowel in het buitenland als hier het drukst bezet. Wij doen er goed aan, ook hiermede reke ning te houden. De VOORZITTER verbaasde zich over den tegenstand, welke het voorstel onder vond. Hij achtte nu het psychologische mo ment gekomen, om deze subsidie voor een maal te verleenen. De heer VAN DAM was van meening, dat men later altijd nog wel kan overwegen over toekenning van een bedrag. Waarom moet de raad nu zoo ineens besluiten? Spr. achtte aan neming van het voorstel ongewenscht. Het voorstel werd daarna aangenomen met 2315 stemmen. Perceel Oudeweg 52 werd in verband met de verplaatsing van het woonwagenkamp ter sloo ping uit het woningbedrijf teruggenomen. Aan H. Bijl werd grond verkoeht aan de Dutrystraat; perceel Ripperdastraat 2 werd ver huurd. De raad stelde gelden beschikbaar voor aan schaffing van leerboeken en platen voor de Iloraschool. Ten behoeve van de U.L.O.-school aan de Overtonstraat 42 werd een voorschot op de gemeentelijke vergoeding over 1939 verleend. B. en W. vragen een crediet van f 154.000 vtjór den bouw en de inrichting van een chris telijke U L O -school aan de Uiaslaan. Een ter rein van 2100 M2 moet daartoe door de ge meente aan het schoolbestuur worden afge staan. Goedgekeurd. De naam Iliaslaan werd ter nagedachtenis van den onlangs overleden vliegtuigbouwer veranderd in Anthony Fokkerlaan. Vervolgens kwamen de vragen van den heer Peper (Comm.) aan de orde. Wat heeft het ge meentebestuur bij de snijdende koude van de laatste dagen voor de armen en de werkloozen gedaan en welke maatregelen zijn in voorbe reiding? vroeg hij. Wethouder VAN LIEMT (R.K.) zeide, dat ook B. en W. begaan ziin met het lot van de armen en werkloozen. De aanvragen om B- steun worden met den grootsten spoed en zoo soepel mogelijk behandeld. Het plaatsen van vuurpotten acht spreker nog niet zoo noodig, dat is niet het aangewezen middel voor hulp en masse Bij voortgezette koude zullen echter verwarmde lokalen worden ingericht. Het inge komen adres van de afdeeüng Haarlem van den landelijken bond van werkverschaffingsarbeiders en werkloozen om te ondersteunen de door deze organisatie aan den minister van Sociale Zaken gedane verzoeken om verhooging van den brand- stoffentoeslag en ruime verstrekking van fi st eun is er een, dat toch geen resultaat zal hebben. Overigens wordt dit in antwoord op een desbetreffende vraag van den heer Peper per week 6000 liter warm voedsel verstrekt oat over is van de militairen De heer Schcll (S.D.) had in November van het vorige jaar eenige vragen gesteld betreffende den melkprijs te Haarlem. De resultaten van het onderzoek van B. en W. waren ter visie gelegd De VOORZITTER zeide. dat er wei niet veel aan den prijs veranderd zou kunnen worden. Wij kunnen nu wel zeggen de regeling in het wettelijk consumptiegebied te betreuren, maar het is nu eenmaal zoo. gemeentebestuur wellicht pogingen bij de re geering gedaan zouden worden om verandering in den hoogen prijs (15 cent per liter) te bren gen. Spr. had het belang der verbruikers voot oogen. Melk is een volksvoedsel, dat door ieder een, van zuigeling tot grijsaard, wordt gebruikt De prijsregeling is thans zoo goed als geheel in handen van de organisaties der veehouders en der melkhandelaren het C.M.C. en het A.V.M. die elkaar sedert eenigen tijd gevonden hebben. Het gevolg is, dat de prijs hier 2 cent per liter hooger is dan in het Oosten van het land. Als men de bezorging behoorlijk organiseert, zou de prijs, volgens spr„ goedkooper kunnen zijn. fiet was spr. duidelijk, dat niet een soort van ruilverkaveling tusschen de wijken van verschillende melkbezorgers tot stand ge bracht kon worden, maar zooals de toestand thans is distribueert een melkhandelaar uit Noord zijn melk ook in andere, ver van dit stadsgedeelte liggende wijken. De VOORZITTER deelde mede, dat de ïege- hng van het C.M.C. en het A.V.M. nog niet zoo oud is. Tegen de door den minister aan deze vereenigingen verleende z.i. te groote macht is bezwaar gemaakt. Met de opmerkingen van B en W. is echter geen rekening gehouden. En ook nu achtte spr. een beroep een slag in dr lucht. Waar de belangen bij de gebruikers liggen, moet echter zeker ten aanzien van een teer artikel als melk ook met de kwaliteit rekenhv worden gehouden. En een verbetering- daarvan mag niet ontkend worden Dat de distributie goedkooper zou woraen ir. dichte bevolkingscentra bestreed spr. Het iigi er aan hoever producent en consument van el kaar afliggen. Hier is geen sprake van woekerwinst, merkte de VOORZITTER ten slotte op. maar de prijs m Haarlem is het natuurlijke gevolg van het nu eenmaal aanvaarde systeem. Het gaf ook spr, echter een gevoel van wrevel, indien hij het groote verschil tusschen den prijs in het Westen en Oosten des lands constateerde. De heer SCHOLL merkte nog op. dat produ cent en distribuant zich vereenigden, doch dat de schakel verbruikers In den keten nog ont breekt. Overigens bleef hij er bij, dat de prijs duurder is. omdat de bezorging in de stad zoo oneconomisch geregeld werd. Met citaten uit vakliteratuur zeide spr aan te toonen, dat het niet juist is, dat de melk er kwalitatief zoo op vooruit is gegaan. De VOORZITTER zegde toe een schrijven over deze materie aan de regeering te zullen richten. B. en W. stelden voor de algemeene politie verordening zoodanig te wijzigen, dat het ge vaar voor brand en ontploffingen verminderd wordt. In den vervolge zal het daarom verboden zijn zonder goedkeuring van B. en W. gas ballonnen ter uitreiking of ten verkoop in voorraad te hebben; tevens zal verboden zijn zoogenaamde normaalfilms in een woning, win kel etc. (bioscopen natuurlijk uitgezonderd) aanwezig te hebben. Goedgekeurd. Maandag 8 Januari werd in het St. Jozefgezel- ïengebouw aan het Frans Halsplein de wedstrijd T. E. P.St. Bavo A gespeeld, welke na ver woeden strijd door St. Bavo gewonnen werd. De gedetailleerde uitslag is als volgt: T. E. PSt. BAVO A 1. H. Rump—B. Stevens 02 2 B. v. d. KroftL. v. d. Voort 02 3. J. v. d. KroftJ. v. d. Zwan 1—1 4. A, BronstringJ. Stevens 20 5. D. RumpF. Broekman 20 6. J. SpijkersN. Somer 20 7. J. OvertoomJ. v. d. Vorst 02 8. P. KlaverR. Nieuwenhuis 11 9. A. v. LoenenJ. Witteman 02 10. C. Koek—J. Schilder 1—1 Totaal 9—11 De uitslag van den wedstrijd D.E.Z.T.E.P.H. R.K.D. gespeeld op 28 Dec. 1939 luidt als volgt: D. E. Z.—T. E. P. H. R. K. D. 1. J. ZuidgeestG. Boxelaar 02 2. A. JansenC. Koek 02 i 3. A. VoomenJ. Valk 02 4. J. Kerkvliet—J. de Ree 0—2 5. C. v. BreugelT. Orth 02 6. A. BehageJ. Dijt 20 7. A. SelhorstFlorie 02 8. G. OpstalJ. de Bruin 02 9. N. O.—N. O. 1—1 10. N. O.—N. O. 1—1 Totaal 416 Naar men ons mededeelt zal de R.K. Leeszaal N. Gracht 70, vanaf heden des avonds weder om geopend zijn. Tot leden van de plaatselijke commissie van toezicht op het Middelbaar onderwijs werden gekozen de heeren P. Tervooren. arts, en mevr. H. Sterringa-van Raven te Haarlem. „De terugblik, dien ik tegen Kerstmis ge woon ben op het afloopende jaar te richten, zal ditmaal nog grooter zijn dan gewoonlijk. Heel ons werken wordt beheerscht door het feit, dat in dit jaar de sinds lang dreigende oorlog is uit gebroken. Vanaf 1 September bevindt ons land zich ingeklemd tusschen de oorlogvoerende par tijen. De inachtneming van de politieke neutra liteit eischt van ons land de grootst mogelijke militaire paraatheid, van de Regeering wijs be leid en sterke zenuwen en van ons volk in de eerste plaats geduld en vertrouwen. De bedreiging dat ook wij in den strijd betrok ken zullen worden, is nog geenszins geweken. Maar Nederland beleeft, ook zonder in den strijd militair partij te zijn, moeilijke tijden. In normale tijden, aldus Ir. C. A. Kessler, di recteur der Koninklijke Nederlandsche Hoog ovens en Staalfabrieken in het bedrijfsblad „Sa men". zijn de belangen van ons bedrijfsleven nauw vervlochten met den handel met de drie belligerenten. Het is onmogelijk deze handelsbetrekkingen op den ouden voet voort te zetten. De invloeden die van z.g.n. blokkadepolitiek der geallieerden uitgaan, zijn zeer ingrijpend, terwijl de onveilig heid van de Noordzee en van de toegangswegen tot onze havens door mijnen en door de actie van de Duitsche onderzeebooten uitermate be denkelijke gevolgen heeft voor onze volkshuis houding. Als de groote rivieren en de vrije zee, waaraan Nederland gelegen is, ophouden veilige en goed- koope verkeerswegen te zijn, dan is het met de welvaart van ons land gedaan. De gevolgen hiervan worden na vier maanden van oorlog reeds duidelijk merkbaar, ofschoon het land nog ruim. van voorraden voorzien is. Bij een langen duur van de thans bestaande verhoudingen zullen wij in ons land tot vergaan de beperkingen en versoberingen worden genoopt en zal het in het Nederlandsche bedrijfsleven stil worden. Wel blijkt het nu, hoe in de 20 jaren na den wereldoorlog veel in ons land op industrieel ge bied is tot stand gekomen, waardoor een veel grootere mate van zelfverzorging mogelijk is ge worden. Onze groep van bedrijven neemt een belang rijke plaats in in deze ontwikkeling. Ijzer, staal, buizen, cement, stikstof, al deze producten zijn eerst in de laatste 15 jaren in ons land tot vervaardiging gekomen. Voor ijzer en gegoten buizen is ons land prac- tisch onafhankelijk geworden van het buiten land, voor stikstof eveneens, waarbij aan de Mekog een belangrijke plaats toekomt. De Cemy vervult een gelijke rol voor de cementvöorziening van ons land, dat echter voor de helft nog op buitenlandsche leveringen is aangewezen. Voor staal tenslotte is de eigen aanmaak, die voor 1940 op pl.m. 200.000 ton mag worden ge schat, wel belangrijk, maar toch in verband met de totale behoefte van Nederland, nog relatief bescheiden. Van deze circa 200.000 ton zullen wij circa 60 pCt. produceeren. Het is de vraag of al deze bedrijven in vollen omvang zullen kunnen worden voortgezet. Alles hangt af van den aanvoer der grondstof fen, ijzerertsen, kolen en schroot. Wij beschikken over flinke voorraden, maar de ertsen moeten van overzee komen en van dien kant dreigt het gevaar. Het zal moeilijk zijn om den aanvoer op peil te houden. Voor kolen en voor schroot ziet de toe komst er minder zogelijk uit, omdat de kolen, die wij verwerken, voor een belangrijk deel en het schrot geheel en al van Nederlandsche herkomst zijn. Het is te vervechten, dat de afzet onzer producten minder bezwaren zal opleveren dan de aanvoer der grondstoffen, ofschoon toch wel mag worden vermeld, dat het lang niet zeker is, dat de verkoopprijzen zullen kunnen worden ver hoogd in dezelfde mate waarin de kostprijs zal stijgen. Zooals U weet hebben wij er ons door den oorlogstoestand niet van laten weerhouden om onze nieuwbouwwerkzaamheden met kracht voort te zetten. Begin 1940 verwachten wij, dat de 2e S.M.-oven in bedrijf zal komen en begin 1941 moet volgens het programma de plaatwal- serij gereed zijn. De mobilisatie heeft een groot aantal jonge mannen uit ons midden weggehaald. Het opge ven van het regelmatig werk in kantoor of fa briek, omdat het vaderland andere diensten van ze verlangt, beteekent een offer, dat voor ver- scheidenen zwaar Is. De banden met deze men- schen zijn niet verbroken. Hun dienstbetrekking blijft gehandhaafd en voor zoover zij kostwinners zijn, wordt hun militair inkomen eerst voor re kening van de Maatschappij en daarna ten laste van de Wenckebachfondsen aangevuld. Ten aan zien van hun wederindienststelling na demobi lisatie moet de onderneming zich voor elk geval afzonderlijk de noodige reserves voorbehouden, daar de omstandigheden, die dan zullen heer- schen, niet te overzien zijn. Het ligt echter wel in de bedoeling om zoolang mogelijk en zooveel mogelijk er naar te streven voor de terugkee renden uit militairen dienst de plaatsen open te houden. Voor ons allen is de oorlog de achtergrond ge worden van ons dagelijksch werken en denken. Een groot verlangen naar een werkelijken vrede vervult een ieders gemoed. Het zou een heerlijk ding zijn, als er ook vertrouwen kon bestaan, dat deze spoedig komen zal. Maar daarvoor is noodig, dat er achter het militair bedrijf een meer broederlijke zin tus schen de volkeren merkbaar werd. De voorteeke nen da'arvan zijn nog niet te ontdekken. Moge het nieuwe jaar ons nader brengen tot het begin althans van een opruiming van al het kwade werk, dat over Europa gekomen is". (Gedeeltelijk gecorrigeerd (Van onzen Londenschen correspondent) De technische bijzonderheden omtrent de door den Koning onderteekende proclamatie, krach tens welke bijna twee millioen man tusschen 19 en 27 jaar zich voor militairen dienst zullen moeten laten inschrijven, zijn voor lezers buiten Engeland van weinig belang. Wat hen daaren tegen interesseeren zal, is de practische uitwer king van deze proclamatie. De inschrijving wordt gevolgd door oproeping en de eerste klasse zal waarschijnlijk niet vóór Maart opgeroepen worden. De leeftijdsklassen zijn 19, 23, 24, 25, 26 en 27, benevens die 20-jari- gen, die dezen leeftijd bereikt hebben sinds de proclamatie van 1 December, waarbij de klasse opgeroepen werd, waartoe zij toen nog niet be hoorden. De 21- en 22-jarigen waren reeds op geroepen. Omtrent het tempo der oproepingen is niets bekend gemaakt, doch men neemt aan, dat al de bij de jongste proclamatie betrokkenen vóór het eind van het pas aangevangen jaar opgeroepen zullen zijn. Overigens spreekt het vanzelf, dat het tempo versneld kan en zal worden, indien de gebeurtenissen op het oorlogsterrein dit nood zakelijk maken. Opgemerkt wordt, dat de op 1 December in geschrevenen nog niet opgeroepen zijn, en dat eerst tegen de helft dezer maand alle Oetober- manschappen onder de wapenen zullen zijn. Ongetwijfeld hadden de vorige lichtingen snel ler onder de wapenen kunnen komen, indien dit gewenscht geweest was. De militaire toestand maakte dit echter niet noodzakelijk en het is een niet gering voordeel, dat de overijling, welke de dienstneming van vrijwilligers in de eerste maanden van den vorigen oorlog kenmerkte, thans vermeden kan worden. De laatste proclamatie is de derde sinds het De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken vergaderde gister avond in het eigen gebouw aan het Nassau- plein. Wegens de verkiezingen stond het eerste deel der vergadering o.l.v. den heer ir. F. C. Dufour. Deze hield een lange openingsrede, waarin hij voornamelijk een vergelijking trof tusschen de Kamer van Koophandel van 19121922 en die van thans. Spr. wees o.a. op de zuinigheid, die vroeger zoozeer betracht werd. De oude Ka mer behandelde o.a. den aanleg van het Noord zeekanaal en de belangen van het Spaarne als scheepvaartweg de kwestie van de spoor- en overlaadhaven het marktwezen, P.T.T.-aange- legenheden, adviezen op wetgevend gebied. Gezien de actueele beteekenis der kwestie lichten wij uit het betoog de visie van spr. oP de spoorweg- en overlaadhaven. Van 1885 af zijn er steeds plannen ontwor pen om goederen direct uit schepen in spoor wagens te kunnen laden en omgekeerd goede ren uit wagens op schuiten te kunnen brengen, voor het vervoer van en naar verschillende fa brieken langs het Spaarne. Hoewel er in 1892 een zeer goed uitvoerbaar project werd ge maakt, waaraan ook de gemeente wel wilde medewerken, bleef het bij plannen. Toen de bouw van een nieuw personen- en goederen station met de verhoogde banen binnen de Ge meente aan de orde kwam, leek het, dat ook het havenvraagstuk tot oplossing zou komen en een overslaginstallatie aan het Spaarne werke lijkheid zou worden. Helaas de plannen ont- j wikkelden zich in een andere richting en de De heer SCHOLL had gedacht, dat door heispoorhaven aan de Leiaschevaart werd gepro jecteerd. tegen de adviezen van de Kamer van Koophandel in: Hiermede werd de ontwikke ling der Haarlemsche nijverheid sterk belem merd, want de vaart door de verschillende stadsgrachten, die een geringe diepte hadden met nauwe doorvaarten en lage vaste bruggen, was voor schuiten van grootere afmetingen be laden met zware machinedeelen, onmogelijk. Eerst nu zal door den aanleg van de nieuwe haven in den Waarderpolder met haar spoor- aansluitingen het vraagstuk definitief worden opgelost. De vraag is menigmaal gesteld: hoe het mogelijk was, dat een betrekkelijk eenvoudig vraagstuk eerst na zooveel jaren tot een einde gebracht kon worden. Ik meen, dat hiervoor twee antwoorden zijn: 1. dat noch de spoorwegen, noch het locale buurtvaartverkeer voor een samenwerking veel voelden, men bleef liever elk baas op eigen terrein en trachtte een zoo groot mogelijk ge deelte van het verkeer tot zich te trekken en te behouden. Eerst in de latere jaren werd in gezien, dat samenwerking ook voordeelen kon opleveren. 2. In het laatst der vorige en het begin ctezer eeuw waren er hier ter stede groepen, die meenden, dat Haarlem niet moest trach ten een industriestad te zijn, maar bovenal aantrekkelijk als woonstad moest worden gemaakt. Er bestond een zekere tegenwer king tegen alles wat de nijverheid betrof Hoewel zulk een houding verklaarbaar is kan. zij toch niet standhouden, want elke gemeenschap heeft voor haar cJagelijkschi behoeften een zekere nijverheid noodig, die zich wanneer haar leiders voldoende energie i hebben zal trachten, ook een markt buiten j de kleine gemeenschap te vinden. De grond slagen voor de grootindustrie worden aldus gelegd! en het komt mij voor, dat de goede oplossing voor een gemeente zoowel naar den eenen als naar den anderen kant ge zocht moet worden, dus zoowel industrie als woonstad, Men ziet een dergelijke ont wikkeling o.a. ook in Den Haag, in Arnhem en zelfs in een plaats als Velp. Tot algemeen voorzitter werd herkozen de heer J. J. Swens, die allereerst van de gelegen heid gebruik maakte om de nieuwe leden wel kom te heeten en den heer Dufour te bedanken voor zijn toespraak. Ook de voorzitter van de afdeeling Grootbe drijf de heer J. Kruimel en van de afdeeling Kleinbedrijf de heer H. J. L. Klein Schiphorst werden herkozen met algemeene stemmen. Plaatsvervangers werden de heeren F. C. Breitenstein en G. Deddens. De heer Swens sprak daarna de gebruikelijke Nieuwjaarsrede uit. De maanden, die den oor log voorafgingen, waren „zeer in het algemeen genomen" nog zoo slecht niet. Zelfs met de voortdurende oorlogsdreiging en onzekerheid om ons heen was de toestand, de omstandig heden in aanmerking genomen, vrij bevredigend. De oorlog heeft grondige wijzigingen ten ge volge gehad; de regeeringsbemoeienis strekt zich bijna over alles uit. Prijsopdrijving is te gengegaan,, dank zij de regeeringsmaatregelen. De prijzen der artikelen zullen echter in het- algemeen hooger worden. De cijfers over de werkzaamheden der Kamer komen in het jaarverslag beter tot uiting. Toch wilde spr. één cijfer noemen, nL dat der certificaten van oorsprong en legalisaties. Waar dit in 1938 bediïfeg 8489, is dat in 1939 teruggeloopen tot 6016 of 2473 minder. Dit spreekt ten aanzien van den export uit ons district een duidelijke, maar sobere taal. De voorzitter richtte zich dan tot den secre taris en zijn staf. Dikwijls moesten onder zeer moeilijke omstandigheden met een zeer onvol ledige personeelsbezetting dé werkzaamheden der Kamer verricht worden. Dank voor den velen arbeid! Tenslotte sprak spr. de hoop uit, dat spoedig vrede gesloten zou mogen worden en dat' Ne derland buiten den oorlog blijve. Daarna werden de verschillende commissies samengesteld. De Ned. Kamer van Koophandel te Buenos Aires kreeg een subsidie van f 25.—. Goedgekeurd werd de brief aan den Minister van Economische Zaken, betreffende steun aan het bloembollenbedrijf. De vergadering werd daarna gesloter1 uitbreken van den oorlog. Zijn de nieuwe groe pen ingeschreven, dan zullen, met inbegrip van hen, die in Juni ingelijfd werden krachtens de Wet op de Militaire Opleiding, ruim 3.000.000 man óf in actieven dienst zijn, óf tot den dienst opgeroepen kunnen worden. Ingeschreven zijn tot nu toe: 1 Juni 1939 (wet op Mil. Opl.) 240.000 1 October (proclamatie) 230.000 1 December (proclamatie) 240.000 Hierbij komen nog verscheidene honderddui zenden, die deel uitmaken van het staande leger, benevens tienduizenden vrijwilligers. De „Daily Express" brengt kritiek uit op de vorming van een millioenenleger. Dit blad is zeer patriottisch en zeer kritisch en zou waar schijnlijk ook kritiek geleverd hebben, indien de regeering niet voortgegaan was met het inschrij ven en oproepen van nieuwe lichtingen. 1. Er bestaat geen behoefte aan zulk een leger. De Maginotlinie is reeds voldoende bewapend en bemand. Er staan reeds meer troepen dan er noodig zijn en de linie is zoo goed gebouwd, dat zij den Franschen te land volop veiligheid ver zekert. 2. Ter zee en in de lucht vervult Engeland zijn part in den oorlog reeds op reusachtige schaal. Het moet zich op deze twee gebieden concen- treeren. Het is voor Engeland even dwaas een leger te vormen, zoo groot als het Fransche, als het voor Frankrijk dwaas zou zijn een zoo groote vloot te bouwen als Engeland. 3. Engelands financieele en economische kracht ijn van de grootste waarde voor de oorlogvoering. Door de vorming van een groot leger worden zijn industrieën en het algemeene zakenleven onherstelbaar geschaad. 4. Frankrijk is er veel beter aan toe dan En geland, omdat het een bloeienden landbouw heeft. Engeland heeft een wanhopige behoefte aan „recruten voor het land". Het blad roept het publiek op blijk te geven van vastberaden verzet tegen het voorstel tot vorming van dit reusachtige leger. „Dan," meent de „Express", „zal inschrijving plaats hebben, maar de oproeping zal uitgesteld worden." Het argument, dat er meer troepen aan de Maginotlinie staan dan er gebruikt kunnen worden, lijkt aannemelijk genoeg. Maar in dezen oorlog schijnen de Geallieerden een zeer belang rijk beginsel voorop te stellen. Het bestaat hier in, dat alleen door meer troepen aan de Magi notlinie gereed te houden dan er noodig zijn, vermeden kan worden, dat er minder troepen staan dan er noodig zijn. Er zijn niet alleen te veel troepen aan het front, omdat er niet op groote schaal gevochten wordt, maar ook het omgekeerde is waar: er wordt niet op groote schaal gevochten omdat er te veel troepen staan. Engeland en Frankrijk hebben zich voorgeno men in dezen oorlog zuinig te zijn met menschen- levens. Vandaar dat zij kwistig zijn met het op roepen van recruten. Hoe meer er opgeroepen worden, hoe grooter de kans is, dat het doel ten koste van niet al te zware offers bereikt zal worden. Winston Churchill heeft vijf of zes jaren ge leden de gevleugelde woorden gesproken: „God dank voor het Fransche leger!" Er kan een tijd komen, dat sommige volken, met inbegrip van het Fransche, zullen uitroepen: „Goddank voor het Engelsche leger!" zelfs, en vooral, als dat leger niet gedwongen wordt in grooten stijl slag te leveren. Wij verkondigen hier geen paradoxen, doch slechts de eenvoudige, feitelijke waarheid, die men voor oogen moet houden indien men be grijpen wil waarom Engeland vóór het eind van 1940 waarschijnlijk meer dan 3 millioen man onder de wapenen zal hebben. Om te vechten, als het möèfc; maar vooral om niet te vechten, als het kan. Velen hebben vergeten, of hebben nooit ge weten hoeveel manschappen de voornaamste oorlogvoerenden gedurende den vorigen oorlog mobiliseerden; hoeveel er gedood en gewond werden. Hier volgen eenige cijfers: Gemobiliseerd Gedood Gewond Britsche Rijk 8.904.000 1.089.919 2.400.988 Frankrijk 8.410.000 1.393.388 1.490.000 Italië 5.615.000 460.000 947.000 Vereenigde Staten 4.355.000 115.660 205.690 Duitschland 11.000.000 2.050.466 4.202.028 Oostenrijk-Hongarije 7.800.000 1.200.000 3.620.000 Bulgarije 1.200.000 101.224 152.400 Turkije 2.850.000 300.000 570.000 Wij geven hier uitsluitend de cijfers betreffende die landen, die meer dan 1 millioen man gemo biliseerd hadden; de cijfers betreffende Rusland zijn ons niet bekend. Door vóór het eind van 1940 ruim 3.000.000 man gemobiliseerd te hebben, zal Engeland wel licht voorkomen, dat het Britsche Rijk er vóór het eind van den oorlog 9.000.000 gemobiliseerd zal hebben met aftrek van eenige millioenen dooden en gewonden. De Vereenigde Staten mobiliseerden in 1917 en 1918 4.000.000 man, waarvan de helft in Frank rijk aankwam en waarvan slechts een klein deel aan den strijd deelnam, zoodat Amerika s ver liezen procentsgewijs zeer gering waren. Maar Amerika zou groote verliezen geleden hebben, indien het niet in zoo korten tijd zooveel mil lioenen gemobiliseerd had, die overwinnen kon den zonder te vechten. Deze les hebben de Ge allieerden begrepenl LONDEN, 10 Jan. (Reuter). Het ministerie n Luchtvaart deelt mede: Een formatie Britsche vliegtuigen heeft van daag tijdens een verkenningsvlucht op de uit reis boven de Noordzee een aantal vijandelijke gevechtsvliegtuigen ontmoet. Er ontspon zich een gevecht dat ongeveer een half uur duurde. Waargenomen werd dat. een Messerschmitt 110 in zee stortte, en voorts is reeds bekend dat een andere een noodlanding in Denemarken heeft moeten maken. Een van onze vliegtuigen ging verloren, doch de overige hebben, na den vijand te hebben verdreven, den tocht tot de oostelijke grens van het te verkennen gebied voortgezet en zijn daarna behouden terugge keerd. Volgens Reuter werd kort na middernacht te Londen vernomen, dat de aanval op Brit sche verkenningsvliegtuigen was ten uitvoer gelegd door eenige der snelste Duitsche ge vechtsvliegtuigen van een der meest modem typen. Het gevecht heeft zich voorgedaan op 200 mij1 uit de Engelsche kust. De Britsche vliegtuigen hebben de uitdaging van hun snellere tegen standers aangenomen en een geconcentreerd vuur gericht op verscheidene vliegtuigen. Zelfs de hevigste aanvallen in gesloten formatie wer den door de Britsche vliegtuigen met succes af geslagen. Bij den eersten aanval werd een Britsch vlieg tuig getroffen. Het toestel geraakte daardoor achter. Een tweede aanval werd direct op dit vliegtuig ingezet. Men heeft het in zee zien val len. Enkele minuten later sloeg een vijandelijk gevechtsvliegtuig met groote snelheid te water. Groote zuilen van water en schuim spatten in het rond. Verscheidene schutters hadden op het vijan delijk gevechtsvliegtuig gevuurd. (Berichten opgenomen in een deel van onze vorige oplaag) In verband met de ongevallen, welke ge durende de laatste dagen op het IJsseimeer zijn voorgekomen, wordt van bevoegde zijde gewaarschuwd, dat de schaatsenrijders op het IJsseimeer zeer voorzichtig moeten zijn. Er komen in het ijs veel wakken voor, vooral op plaatsen waar pieren zijn en waar riviertjes in het meer stroomen. GENÈVE, 10 Jan. (Havas). Achttien rege^ ringen hebben thans den secretaris-genera3 van den Volkenbond in kennis gesteld va haar bereidwilligheid tot hulpverleening a3 Finland, zooals aanbevolen in de resolutie Assemblée van 14 December j.l. Onder deze regeeringen bevinden zich e tiental Amerikaansche republieken, waarona de Vereenigde staten. Twaalf landen heb nog niet geantwoord. HELSINKI, 10 Jan. (Reuter) Volgens de jongste in Helsinki ontvangen berichten wordt er bij Salla nog steeds hevig gestreden, hoewel er van het Salla-front geen officieele berichte» beschikbaar zijn. Vernomen wordt, dat de Rus sische troepen in de stellingen ten Westen va» de stad veel hardnekkiger strijden dan hun col lega's te Suomussalmi. Bij Salla zijn het keur troepen met een veel grooter beweeglijkheid da» de Russische soldaten aan de andere fronten tot dusver aan den dag hebben gelegd. Zij hebbe» zelfs patrouilles uitgezonden om te trachten de Fmsche stellingen te omsingelen. In de jongste Finsche legerberichten is op dezen zwaren strijd nabij Salla gezinspeeld. De temperatuur is iets gestegen. De lucht is bedekt met laag hangende wolken. Na de groote Finsche overwinning bij Raate hebben de Finnen ook, zooals reeds in ons blad werd gemeld, een aantal gepantserde sleden, die dóór middel van een luchtschroef worden voort bewogen, buitgemaakt. Hierbij is evenwel, naaf thans blijkt, geen sprake van een geheim wape»' Dergelijke sleden worden reeds lang in Noord- Europa en Canada gebruikt en de Russen hebbe» ze dikwijls gebruikt voor patrouilletochten op het ijs bij Kroonstad. De sleden zijn geen offen sief wapen van groote waarde en worden voor namelijk gebruikt voor het onderhouden van de verbindingen tusschen de afdeelingen van he roode leger onderling. De IJssel voor Zutphen is thans vol drijfJsj Dinsdagavond vertrok de stoomboot „Stad D®' venter" uit Deventer binnendoor in de rich ting Amsterdam. Blijkens ingekomen bericht heeft de boot door het zware drijfijs schade opgeloopen. Zij verspeelde o.a. haar roer. Met de „Stad Zwoll® van dezelfde reederij kwam de „Stad Deve»* ter" vanmiddag om half twes de Noorderhave» te Zutphen binnen De stoomboot „Zuiderzee" van de firma KoP' pen van den dienst Amsterdam-Kampe»' Zwolle en de „Abraham van der Schuyt" va11 de reederij Van der Schuyt te Rotterdam heb ben Dinsdagavond nog gepoogd vanuit Deven ter Zwolle te bereiken. Bij Wijhe hebben de& twee booten den tocht moeten staken. Zij ten in het ijs vast.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 4