Verstopping N.V. WED. OOSTEN ZOON's Bloemenpracht in den winter Haarlem, 11 Jan. De Troonrede van Koning Gustaaf Onze eerste plechtige h. mis de toestand van het ijs jaarlijksche Opruiming Zaterdag 13 Jan. gesloten BONNEN DONDERDAG 11 JANUARI 1940 Prijsopdrijver en hamsteraar GLADDE WEGEN IN BLOEMENDAAL VERGADERING RECOLLECTIECLUB IJS-ONGEVALLEN Op de Jan Gijzenvaart en op St. Moritz PROF. HUIB LUNS OVER ROMEINSCHE KUNST Dameskoor „Arcis" en Gemengd kwartet „Zangkunst" GRASLAND IN MODERN GEBRUIK Begin van brand te Aerdenhout De geestelijke vernieuwing van den mensch Haarl. Weer- en Sterrenkundige Kring R. K. HAARLEMSCHE VOETBALBOND Aambeien? Huiduitslag Overtollig vet? Pr. Schieffer's Stofwisselinaszout begint Maandag 15 Jan. a.s. des morgens 10 uur In verband met de voor bereiding der opruiming is onze zaak terwijl deze gedurende de opruiming 's middags tusschen 12 en 2 uur eveneens GESLOTEN is. COMPLETE WONINGINRICHTING Barteljorisstraat 13-17 Haarlem worden ook gedurende de opruiming verstrekt. Paul Huf Neerlands bekendste declamator voor den Heemsteedschen Kunstkring Bolbloemententoonstelling van 8 tot 12 Februari a.s. Van verschillende kanten mocht de tentoon- J Ernstige botsing op de Groote Houtbrug Drie weken hechtenis geëischt tegen trambestuurder V15CHHAL WORDT WACHT RUIMTE Ged. Staten keuren raads besluit goed „NOVA ZEMBLA" BESTAAT ZESTIG JAAR „Weldadigheid naar Vermogen" BURGERLIJKE STAND AGENDA Bioscopen Stadsschouwburg 12 Januari Apotheekdiensten Zweden voelt zich verplicht Fin land met alle middelen bij te staan WIELRENNEN R.K.W.V. ACHILLES SCHAATSENRIJDEN Kampioenschap van Noord- Holland schoonrijden DUIVENSPORT f.V. „DE REISDUIF" STAD Voor de Haarlemsche rechtbank werden Don- Öerclagmorgen een tweetal zaakjes behandeld teSen overtreders van de Hamster, en Prjjs- opdrijvingswet. Een winkelier had in het begin van October «Menzeven, welke hij voor 26 cent nad in- lekocht, voor 49 cent verkocht, in plaats van gebruikelijken prijs te berekenen, n.l. 39 et. Een winkelbediende verklaarde, dat zij op dacht had gekregen de prijzen te verhocgen een bezoek van den reiziger in het desbe- reffend artikel. ^erd.: Deze reiziger zeide mij, dat de p.ijzen •Pet ongeveer 30 pet. verhoogd moesten worden. Officier: Heeft u dat ook aan de politie ver aard? Er staat niets van in 't proces-veroaal. Het is nog vrijwel nooit voorgekomen, dat I'611 verdachte in zaken als deze voor de recht- a°k dezelfde verklaringen aflegt als voor de Militie. Spr. achtte hier zeker sprake van prijs opdrijving en eischte een boete van 25. Vervolgens stond een 57-jarige koopman te- t€cht, wegens overtreding van de Hamster- *et> die omstreeks denzelfden tijd een bus 15 Kg. zeep had gekocht, een hoeveelheid, ait den aard der zaak beduidend grooter dan verbruik voor een week. De handelaar in •dbndenierswaren, die aan verdachte de zeep «ad geleverd, verklaarde, dat hij voordien uit 8rtikel nog nooit aan verdachte had verkocht. Hoeveel bedraagt het wekelijksche gebruik Uw gezin?, vroeg de rechter. E>aar bemoei ik me nooit mee, zei verdachte. Tegen de politie heeft u gezegd: 'n half pond. Verdachte kon zich dat niet meer herinneren. De officier van Justitie eischte, aangezien het 'ei' duidelijk was, dat het den man om het 'Uaken van een winstje te doen was geweest, gevangenisstraf voor den tijd van veertien tia§en. Hitspraak 25 Januari. >vW Hl het met witte seringen en geie tuipen 7>aakvol versierde parochiekerkje van den H. ^btonius te Bentveld droeg Dom Frank Kuin- ers o. S. B. zijn eerste plechtige H. Mis op, ??öat hij op 23 Dec. j.l. door Z. Hoogw. Exc. pêr. Hopmans, Bisschop van Breda, in de St. •bUl's Abdij te Oosterhout tot priester gewijd *as. Voorafgegaan door een schare bruidjes be- ;tad de neomist den met geloovigen geheel ge iden Godstempel. r^P 't altaar zetelden de hoogeerwaarde Abt j. puniët de Pary en de zeereerwaarde Pater viaar, Rector van het Triniteits Lyceum. He jonge priester werd geassisteerd door den '®ereerw. heer P. v. Eeken, pastoor der paro ze van O. L. Vr. van Zeven Smarten te Oud- ®°hoten. als diaken en den eerw. pater H. v. j anenburgh van Heemstede, een zijner con vers, als sub-diaken. .Als turiferarius fungeerde de eerw. pater J. *?ddrix, zoon der parochie, eveneens Bene- j ictijiier monnik te Oosterhout. De zeereerw 'lecr Bos, pastoor der parochie, fungeerde als 6sbyter-assistens. de hem eigen treffende wijze sprak pas- r van Eeden de feestrede uit. 2.Eerw. schetste het leven van den uit de *ereld teruggetrokken monnik, waar die wereld onjuist over oordeelt. ,.Hoezeer zijn er juist monniken en klooster leven noodig, opdat door hun gebed en verster- 'Ufi de zielzorg der parochie-geestelijken en Missionarissen vruchtdragend worde! h Hit de handen van den neomist mochten de ^der, de familieleden en vele geloovigen de Ha Communie ontvangen. Ha de H. Mis werd een feestcantate gezon- Daarna vond een druk bezochte receptie (Mats in de pastorie, 'sMiddags besloot een I, chtig Danklof deze indrukwekkende plech- ll8heid He Ijsbond voor Harlem en Omstreken, on- /'afdeeling van den IJsbond „Hollands Noor- kwartier" deelt ons het volgende mede: ►„I °8 is het malen door Rijnland op de sin- (jj's en grachten merkbaar, niettegenstaande Uialen werd stopgezet. 0 Hp den Kloppersingel heeft de Bond weder manen uitgezet. 5 He Westeinderplas is goed, evenals het Bra- ^Mermeer; bij Oude-Wetering moet men ech- v' afbinden wegens een vaargeul. De Leidsche- ij,art tusschen Noordwijkerhout en Haarlem is ®en uitstekende conditie, g He Kaag is ook goed; oppassen voor de v'aar- ook hier de boodschap. Bij Lisse-stalion men afbinden. lïa,®er goed is er te rijden van de Liebrug via Mfweg over de Ringvaart naar den Cruquius. Se Mooie Nel blijft zeer gevaarlijk. IjHet Ijseimeer zit vol wakken. Vrijdagmiddag bin? een Marker bruiloft op de Gouwzee. Op- den m Nieuwendam bij de R. K. Kerk. r-Hp de ijsbaan St. Moritz is het ijs schitte- rjZaterdagmiddag om 2 uur worden hard- bj erijen gehouden op deronde baan van 500 ku er- Dit is een wedstrijd voor amateurs om jb'-Voorwerpen. dp,. was er gisteren buitengewoon druk en avonds zeer gezellig. Ook vandaag was de "tte et not 'toi611 vrachtauto, welke op den Rijperweg stil- Mam!' Werd door een luxe-auto, die door de aUt van den weg slipte, aangereden; de Werden licht beschadigd. De politie stelt onderzoek in. M half twee Woensdagmiddag had op het Maat lein hoek Kennemerweg een botsing 'W tusschen een luxe en een vrachtauto; de Xpp~ahto werd beschadigd; gladheid v5n den pLWas ook hier de oorzaak. ty0p tenslotte kwam op de Hartenlustlaan tjfv, llsöag een bus van de Mij. Stormvogels te tli^miden door de gladheid van den weg te hbs wagen kwam tegen een hek terecht; 'lelc werden beschadigd; persoonlijke on- cn kwamen niet voor. 01SCia§ ^ield de Recollectie-club Haarlem HaVo;, haar jaarlijksche ledenvergadering in „St. Ha i 1'% Het toepasselijk openingswoord van den baj,ter bij het begin van 1940 bracht hij aan allen die de vereeniging hebben ge- 'n Tiet afgeloopen jaar en in het bij- bof(. hen hoogeerw. heer H. Sondaal tot voor It cn van Haarlem voor den buitengewo- .n" welke de vereeniging in het afge- jaar heeft ondervonden. De jaarverslagen van den secretaris en den penningmeester oogstten veël bijval, een der aanwezige leden sprak dan ook een woord van dank uit namens de vergadering voor de keu rige samenstelling. Tot slot hield de weleerw. moderator L. A. M. v. Teylingen een toespraak, waarin hij de aanwezigen en allen die iets tot bloei der vereeniging in het afgeloopen jaar hebben bijgedragen, een „Zalig Nieuwjaar" toe- wenscht. Op kernachtige wijze zette de eerw. spreker uiteen, wat er vooral met dit „Zalig" bedoeld wordt en hoe vooral de oud-retraitan- ten dit moeten opvatten. Zijneerw. bracht nog een woord van dank aan het bestuur der ver eeniging waarmede hij in het afgeloopen jaar zoo prettig mocht samenwerken, waarna deze vergadering door den voorzitter werd gesloten De ijspret van gisteren heeft twee min of meer ernstige ongevallen ten gevolge gehad. Gisterenmiddag was een 30-jarige dame aan het schaatsen op de Jan Gijzenvaart. Zij viel en bekam 'n lichte hersenschudding. Na door een militairen arts behandeld te zijn werd zij per ziekenauto naar haar woning vervoerd. Gisterenavond kwam een 23-jarige jongeman bij het schaatsen op de ijsbaan St. Moritz te vallen. Het glas van zijn brii drong hem in het voorhoofd. Na door ter plaatse aanwezige Roode Kruis- soldaten te zijn verbonden, werd hij per zie kenauto naar het Diaconessenhuis gebracht, waar hij ter observatie is opgenomen. Men ver moedde nog een lichte hersenschudding. In het gebouw van den Religieuzen Kring te Aerdenhout hield prof. Huib Luns Woensdag avond een voordracht met lichtbeelden over Rome, den Sint Pieter en het Vaticaan, Rafaël en Michelangelo. In geen stad ter wereld aldus begon prof. Luns spreekt de historie zoo tot den mensch ais in Rome en het gevoel van eeuwigheid laar den bezoeker nooit geheel los. Spr. begon met het Rome der oudheid, de Republiek en het Keizerrijk en toonde in de bronzen figuur van Caesar en de statuen en cameeën van Augustus hoe hoog de kunst der oude Romeinen stond. Ook in het altaar des Vredes van Keizer Augustus, welks marmeren bekleeding over de wereld verspreid is, kan men aat zien. Vervolgens komt de tijd, dat Rome vergaat. Veel verdwijnt, fragmenten blijven staan. Onder Constantijn zien wij den invloed van het Christendom, het paleis laterale en de groote basilieken. Weer later droomt een volkstribuun ervan aan Rome den ouden roem terug te geven. Veel later, in de 16e eeuw, onder Paus Julius II, wordt deze droom werkelijkheid. Door zijn initiatief en stuwkracht en door genieën als Alberti, Bramante, Rafaël en Michelangelo. Zoo rijst boven het graf van den apostel de basiliek van St. Pieter, welks bouw VA eeuw heeft geduurd, met den stouten koepel. Talrijke fraaie lichtbeelden toonden de schoonheid van Vaticaanstad en den St. Pie ter met hun onnoemelijke zalen, fresco's be- schilderingen*enz. Geen wonder dat deze mooie lezing met de grootste aandacht door de vele aanwezigen werd gevolgd. Onder leiding van Jan Hensen, den beken den Haarlemschen tenor, gaven het bovenge noemde dameskoor en het gemengde kwartet een uitvoering van gewijde muziek in de Evan gelisch Luthersche Kerk aan de Witte Heeren straat. Het is voor de grootste helft van het pro gramma een soort posthume Kerstviering ge worden. Na het recitatief uit het Weihnachts- Oratorium van Bach zong Jan Hensen een der moeilijkste aria's voor tenor, welke wij kennen; daarop volgde een alt-aria, en deze Bach- fragmènten werden gevolgd door een viertal Kerstgezangen, alle uitstekend gekozen. De uitvoering evenwel liet nogal een en ander te wenschen over. Immers, met de vertolking der Bach-aria grepen beide solisten verre boven hun capaciteiten. De uitvoering krijgt dan al spoedig het karakter van een oppervlakkig en onverantwoord dilettantisme, hoe zeer zij ook bedoeld wordt we mogen dit ten minste veronderstellen als serieuze kunstoefening. En dat is jammer, want met het stemmen- materiaal waarover beide solisten persoonlijk beschikken, en waarover ook vooral de zan geressen van het dameskoor beschikken, kan een goede uitvoering gegeven worden, mits deze op bescheiden basis wordt gehouden, en alle zorg wordt besteed aan rhythmiek, dyna miek, juiste phraseering, tempo-opvatting en klankverhouding plus zuiverheid van intonatie. Wanneer al deze hoedanigheden samen aan wezig zijn, kan, na een aantal waarlijk ern stige repetities, een geheel verkregen worden, dat zelfs bij de eenvoudigste composities, oen toehoorder iets vermag „te doen". Doch er werd ook in de verdere uitgevoerde composities nog te veel tegen deze principes waarmee niet te transigeeren valt gezondigd, om van een waarlijk goed geslaagde uitvoering te kun nen spreken. Het beste, wat de koornummers betrof, vonden we nog „Gloria" van Ph. Loots, „In 't Kleine Stalleke" van Jos de Klerk, Be- nedictus van Berghout en Sanctus van Jan Hensefi, benevens het eenvoudig gezette „Re- gina Coeli" van Ol. Koop. De toon en stem ming van het Gemengd Kwartet vielen óns niet bepaald mee; de mannenstemmen zingen bepaald ongeschoold. Kerstnacht van Emiel Wambach is een grootsch en tintelend opgezet lyrisch Kerst lied, waarin Jan Hensen als solist zijn volle capaciteit kan ontplooien. Jammer daarom was het, dat enkele rhythmische finesses hem ont gingen en een paar verkeerde adem-pauzes (gebo-ren) voorkwamen, zoodat de indruk van het fraaie werk hieronder leed. Overigens nog altijd alle respect voor deze mooie, sterke na tuurstem, waarmee bij nauwkeurige studie toch heel veel te bereiken moet blijven. De samenwerking tusschen de verschillende instrumentalisten liet aan homogeniteit van stemming, klank en rhythme ook nog al een en ander te wenschen over. Jammer van den velen arbeid, aan de in terpretatie van niet minder dan 15 com posities besteed. Ofmoet hier gesproken worden van een te korte voorbereiding? Een wat overhaast in elkaar gezet concert, dat daardoor wat prolyx werd en aan fijne, zorg vuldige afwerking niet datgene gaf, wat ook de uitvoerenden ervan stellig verwacht zullen hebben? Hoe het zij: ook voor dertig menschen kan een uitvoering slagen, en we wenschen den lei der van dezen avond dan ook het geduld toe, hiertoe bij een volgende gelegenheid zijn bij zondere aandacht te wijden. Dan zal hij over gebrek aan appreciatie zeker niet te klagen hebben. J. S. Ir. G. Lienesch, rijkslandbouwconsulent voor de provincie Noordholland, hield bij Brinkmann een lezing over het moderne gebruik van gras land voor de Holl. Mij. van Landbouw, den L.T.B. en den C.B.T.B. Spr. meende de vraag, of er nog iets ter ver betering van het grasland te doen is, bevestigend te moeten beantwoorden. Bij den akkerbouw heb ben nieuwere inzichten betere resultaten afge worpen, ten aanzien van het gebruik van den bodem. Men heeft een tekort aan veevoeder aangevuld door toevoeging van het noodige krachtvoer. In de omgeving van Haarlem mag de boer niet klagen over den prijs van zijn melk. Spr. zegt niet dat de prijs te hoog is, maar als de prijs goed is, komt de boer er niet toe zijn bedrijf te perfectionneeren. In het consumptiemelkgebied zijn er vele fac toren die veroorzaken, dat de kostende prijs hooger is dan in de industrie-streken. Er zijn nu wel overheidsmaatregelen ten aanzien van de voedselvoorziening, maar het is toch noodzake lijk, dat de boer zelf zorgt voor voedseltoevoeging er. dat moet hy zoeken op eigen land. Dat is mogelijk. Gras is een product, dat nagenoeg het geheele jaar door groeit; maar het groeit op zijn manier en niet zooals de boer het wil. De ongelijke groei brengt zijn moeilijkheden mee, doch hoe langer liet staat hoe slechter het wordt. De ongelijke waarde is een gevolg van ongestoorden groeitijd. Een normale zomer is koud en nat en geeft goed gras; wat de stadsbewoner een mooien zomer noemt, is slecht voor het grasland. De weide-tijd duurt 27 tot 28 weken, dus na vier of zes weken moet de boer het land zijn verzorging geven. Heeft men een bedrijf van 15 bunder dan kan men in een modem bedrijf 20 tot 25 koeien houden met het noodige hooi- product. Het heeft geen zin met half April gras te maaien voor den kuil als de koeien in het land moeten; dus men drukke het land bewust door het gebruik van kunstmest. Kunstmest geeft niet alleen een grooteren oogst, maar ook een betere kwaliteit. De graslandgebruiker die volgens de ouderwet- sche methode werkt, legt in het voorjaar zijn portemonnaie op het land. Woensdag ontstond in een villa p den Zwar- teweg in een stookinrichting der centrale ver warming een begin van brand. De vloer, welke onder het beton lag, was in brand geraakt; de brand werd door een brandweerman gebluscht. De brandweer van Bloemendaal, welke gealar meerd was, behoefde geen dienst te doen. Hedenavond acht uur zal dan de eerste ont wikkelingsavond plaats vinden van de commissie voor arbeidersontwikkeling. De spreker over bovenstaand onderwerp is de hoogeerw. heer Filbry, plebaan der kathedrale kerk. Alle katholieken van Haarlem, zoowel dames als heeren, zijn van harte welkom in het gebouw St. Bavo. Voor den H. W. S. K. houdt dr. S. W. Visser in Lion d'Or aan den Kruisweg een lezing over den „Golfstroom" op Vrijdag 19 Januari. Alle voor Zaterdag 13 en Zondag 14 Januari vastgestelde wedstrijden zijn wegens de vorst afgelast. DAN Men voelt zich vrijer en gezonder. Flaoon f 1.05. Dubbele flacon f 1.75 bij apothekers en vakdrogisten. Op de tweede uitvoering in dit seizoen van den Kunstkring Heemstede, declameerde gis teravond de bekende declamator Paul Huf. De bijeenkomst werd gehouden in het gebouw van den Ned. Protestantenbond aan de Post- laan. Paul Huf had een zeer uitgebreid en een aan afwisseling -rijk repertoire meegebracht, dat hij staande op een verhooging onder het orgel voor een niet talrijk publiek afwerkte. Dat de belangstelling voor dezen declamatie avond niet bijzonder groot te noemen was, lag waarschijnlijk wel aan de weersomstandighe den, die een verblijf aan den huiselijken haard aantrekkelijker maakten dan een tocht naar het stemmige zaaltje over koude en gladde straten. Toen we zoo eens het programma bekeken, zagen we al direct, dat Paul Huf rekening ge houden had met de op gedichtengebied wel zeer uiteenloopende smaken van het publiek, en dat er bij de samenstelling was gestreefd naar een „Elck wat wils". Wij kunnen zeggen: met succes. Het peilen van den smaak van het publiek is voor den- gene die optreedt van groote importantie; van den smaak hangt de beoordeeling en van de beoordeeling het succes af. Paul Huf heeft deze kwestie op de eenvoudigste wijze opgelost, iets, waarmee hij het zichzelf niet gemakkelijker heeft gemaakt. Door zijn mond liet hij de dichters van het verleden, maar ook de dichters van het heden spreken; de dichters van de zware dramatiek kregen hun plaats naast de dichters van de losse luim, ernst stond naast humor, felheid naast liefde. Op een bewonderenswaardige wijze paste Paul Huf zich telkens bij zijn declamatie aan, maar af en toe kon hij toch niet vermijden, dat hij terugviel in den stijl en wijze van voor dracht van een vorig gedicht. Het programma voor de pauze was gesplitst in drie gedeelten; gedichten van het verleden, gedichten van het heden en daartusschen als een kransje fijne diamanten een aantal kleine gedichten van den grooten Joost van den Von del. Paul Huf begon zijn declamatie met het on verkorte Wilhelmus, dat men wel heel bijzon der gaat bekijken, wanneer het niet gezongen, maar diep-gevoeld wordt gedeclameerd. De declamator nam daarna een gedicht van Anna Bijns, van Valerius, Daniël Heinsius en Jacob Cats. Men kan van een gedicht genieten door het te lezen, maar ontzaglijk veel meer gaat men het begrijpen en waardeeren, wanneer het goed wordt gedeclameerd. Paul Huf heeft dcor het fraaie declameeren van deze oude gedichten de herinnering aan onze dichters-van-voor-enkele- eeuwen eens danig opgefrischt. In de tweede week van Februari zal Bever wijk weer eens een belangrijke tentoonstelling binnen zijn muren herbergen. Van 8 tot 12 Februari n.l. wordt in de groote hal van net veilinggebouw „Kennemerland" aan de Bree- straat de bolbloemententoonstelling gehou den, die georganiseerd wordt door de bloem- kweekersvereenigingen „Bloembollencultuur", „Flora" en de Tuinbouwstudieclub. Hoewel de inschrijvingsdatum nog niet ver streken is Cde termijn is gesteld tot 15 Januari) heeft de tentoonstellingscommissie reeds zoo veel toezeggingen ontvangen, dat onvoor ziene omstandigheden voorbehouden een mooie en interessante expositie in het vooruit zicht ligt. Zulks temeer, omdat de organisa ties over de medewerking kunnen beschikken van den heer A. B. Martens, tuinbaas van het buiten „Scheijbeeck", die op het gebied van ten toonstellingsarrangementen zijn sporen reeds verdiend heeft, o.m. in Amerika, waar hij op verschillende groote bloemententoonstellingen de Hollandsche inzendingen verzorgde. Zijn mooie groepen tulpen en hyacinthen trokken aan de overzijde van den Oceaan zeer de aan dacht. De Beverwijksche tentoonstelling zal in de eerste plaats broeiproeven omvatten, dit zyn in de kassen geforceerde bolbloemen. Voorts worden voorbeelden in tuinaanleg ge ëxposeerd en verder bindwerk, zooals gearran geerde bloemwerken, enz. stellmgscommissie toezeggingen ontvangen voor de opluistering van de expositie. Zoo b.v. van het Centraal Bloembollencomité, dat hyacin- tenbollen beschikbaar stelde, die in de Bever wijksche kassen werden „gebroeid" en die straks door den heer G. v. d. Wel zullen worden op gemaakt in mandjes, waarin de prachtige bloemtrossen zulk een mooi effect opleveren. Het P. W. N. zal onder zeer gunstige voor waarden boomen en heesters beschikbaar stel len. De wanden van de tentoonstellingshal zul len worden gemaskeerd met pijnhout, zooals dennen e.d., terwijl in het midden van de hal een waterpartij zal worden aangelegd. Het ge heel moet een voorjaarsstemming wekken, te midden waarvan de lentebloemen in hun volle pracht staan. De groote hal van het veilinggebouw leent zich voor tentoonstellingen als deze buitenge woon goed. Het ligt tenslotte in de bedoeling om tydens de expositie op een daartoe geschikt tijdstip n filmvertooning te organiseeren in de bovenzaal van het gebouw, waarbij films zullen woiden vertoond, die op de bloembollencultuur betiek- king hebben. Het is al weer eenige jaren geleden, dat Be verwijk een bloembollententoonstelling gehad heeft en dat was dan nog in den zomer. De komende expositie belooft daarom in dubbel opzicht interessant te worden. De vaklieden immers zullen er ongetwijfeld het beste vin den, dat de kweekers in hun kassen producee- ren, terwijl de liefhebbers en de belangstellen den in het algemeen zullen kunnen genieten van een verzamelde bloemenpracht op een tijd stip, waarop in de vrije natuur alles nog in win- tersche rust verkeert. Bij sommigen is de vraag gerezen, of het in dezen tijd zin heeft, om een dergelijke tentoon stelling te organiseeren. De kweekers evenwel gaan van het standpunt uit, dat men ook in deze moeilijke dagen niet stil mag blijven zit ten, doch integendeel alles in het werk moet stellen om de belangstelling niet te laten ver flauwen. Een standpunt, dat in elk geval res pect afdwingt. Bij de kleine gedichten van Vondel bereikte Paul Huf het hoogtepunt. Buitengewoon correct was zijn voordracht, zijn stijl, nauwkeurig en treffend juist de weergave van alliteratie en rhythme, fraai en suggestief illustreerend zijn mimiek. Van Vondel ging Huf over op de modernere dichters, op Verwey, Marsman. Anton van Duinkerken, Roland Holst en van Eeden. Ook voor deze voordracht niets dan lof. Na de pauze declameerde Paul Huf enkele sappig-Vlaamsche gedichtjes van Gezelle en heel goed gezien en zeer op prijs gesteld hij besloot zijn avond met een gezellig, huiselijk verteld verhaaltje, door hemzelf bewerkt naar Hasse Zetterström. De Heemsteedsche Kunstkring kan op een hoogstaande uitvoering terugzien. Op Zondag 30 April j.l„ 's avonds be ongeveer elf uur, gebeurde te Haarlem in de Grcote Houtstraat, op de kruising Raamsingel, een ernstig verkeersongeluk, waarbij een man werd gedood en een tweede ernstige verwondingen opliep. Een motorwagen van de Noord-Zuid-Holland- sche Tramwegmaatschappij kwam in botsing met een volledig bezette autobus, die de tram rails overstak. De tram ramde de bus, die van rechts kwam, aan de linkerachterzijde. De bus werd ernstig gehavend, een der passagiers werd op straat geslingerd en met een schedelbreuk opgenomen. Korten tijd later overleed hij. Van de tram waren de ruiten van het voorbalcon verbrijzeld, waardoor een der passagiers ern stige snijwonden opliep aan de handen. De officier van justitie eischte tegen den trambestuurder drie weken hechtenis, doch de Haarlemsche rechtbank wees op 5 October j.l een clement vonnis. Verd. werd veroordeeld tot een voorwaarde lijke hechtenis van twee weken met een proef tijd van twee jaar en f 15 boete. De bestuurder was overtuigd van zijn on schuld en hij ging in hooger beroep, zoodat Donderdag deze strafzaak voor het gerechts hof te Amsterdam, gepresideerd door mr. Joh. M. Jolles, diende. Verdachte verklaarde, dat hij naar zijn schatting met de normale snelheid, 20 K.M.. had gereden. Nog voor het oprijden van de Groote Houtbrug had hij met het oog op de nabije halte, den motor uitgeschakeld en de handrem aangedraaid. Uit door deskundigen genomen proeven is gebleken, dat de tram nog een veertig meter is doorgeschoven na de botsing. Verschillende passagiers van het voorbalcon verklaarden, dat zij niet hadden gemerkt, dat de tram vaart verminderde. Uit het slotverhoor van den verdachte bleek nog dat hij eigenlijk slager is. Op Zondagen doet hij bij de tram dienst als hulpbestuurder. Hij is al eens eerder door den kantonrechter beboet in zijn functie als hulpbestuurder. De procureur-generaal mr. A. A. L. F. van Dullemen zeide in zijn requisitoir, dat er proe- ven zijn genomen over den remweg. Het resultaat van de botsing toont aan, dat deze met zeer groote kracht geschiedde. Uit deze beide factoren blijkt, dat de snelheid \an verdachte grooter is geweest dan 20 K.M. per uur en dat hij niet tijdig met alle kracht heeft geremd. Zeer terecht is verdachte dan ook veroor deeld door de rechtbank te Haarlem. Niet vereenigen kan spr. zich met de op gelegde straf: een voorwaardelijke hechtenis en een lage geldboete. Spr. vorderde daarom een onvoorwaardelijke hechténisstraf van drie weken. De verdediger mr. F. van der Goot, pleitte vrijspraak. Het Hof zal 25 Januari arrest wijzen. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland heb ben goedgekeurd het besluit van den Raad der gemeente Haarlem, om een gedeelte van den Vischhal te bestemmen voor wachtruimte, ten dienste van tram- en buspassagiers. Ter gelegenheid van het zestig-jarig bestaan der IJsclub ..Nova Zemblate Spaarndam wordt op de baan aan den Slaperdijk Zaterdagavond ajs. om acht uur indien het ijs nog in prima conditie is een priksledewedstrijd georga niseerd. Wie heeft voor ons kleeren Van dames, kind'ren of heeren? Wil maar telefoneeren. En prompt, zonder dralen, Laten wij 't bij u halen. Telefoon 12255. Postgiro 212793 Geboren: 7 Jan. c. van D. A. van Leeuwen- De Boer; 8 Jan. d. v. M. J. v. d. Bijl-Hageman; 9 Jan. d. van M. J. Koster-Koek; z. van M. Dekker-van der Voet; z. van E. C. van der Bijl- Teijgeler; z. van J. J. H. van Zutphen Ver- steege; 10 Jan. d. van IJ. J. Dijkman-van der Walle. Ondertrouwd: 11 Jan. H. M. J. Dazert en G. Hinze; F. J. de Graaf en B. P. L. Vermij; L. A. F. H. van Wouw en H. van der Stadt. Getrouwd: 11 Jan. P. Meintema en E. van Essen; J. Veuger en A. E. Groot Huize; G. H. Meijer en F. Hoekema. Overleden: 9 Jan. F. G., 4 m.. z. v. A. Rensen. Vooruitgangstraat; A. Wijkhuisen-van Heel. 38 j., Weltevredenstraat; 10 Jan. J. van Alphen. 96 j„ Zuiderstraat; W. M. Martens-van Uden, 81 j» Rollandslaan; W. C. Scholten, 76 j., Doelstraat; W. Koeleveld-, 64 j., Solostraat; A. E. Polderman-Fortgens, 85 j„ Rozen- prieelstraat; A. F. de Waal, 64 j., Dr. Leijds- straat; A. H. Zunneberg-Inberg. Vrouwehek- straat, 44 j; A. M. C. Geheniau-Coenraad. 64 j., Kamperlaan. Gebouw St. Bavo: R.K. Bevolkingsbureau, 6 uur Ledenverg. R.K.V.B.. 8 uur. Gem. Concertzaal: C. O. V„ 8.15 uur. Rembrandt; „Moeder", boven 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „Vier mannen en een gelofte" en „Kom je ook achter de tralies", toegang boven 18 jaar, 2 en 8.15 uur. Luxor: „Sweethearts", alle leeftijden, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals.- „Robert Koch", boven veertien jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: Doorloopend programma. Spaame: „De havik der wildernis", „Het ge heim". Donderdag 11 Januari, 8.30 uur: Leidsch Stu denten Tooneel, „Het Avontuur van Ambrose Applejohn" (voor O. en O.-militairen). Vrijdag 12 Januari, 8.15 uur: „De maritieme verdediging van het Ned. Imperium", voordracht te houden door Vice-Admiraal b.d. L. J. Quant (voor Geloof en Wetenschap). Zaterdag 13 Januari, 8.15 uur: Het Neder- landsch Tooneel „Phaedra." Zondag 14 Januari, 8.15 uur: „Westerman en zoon" (door R. K. Ver. Thalia). Maandag 15 Januari, 8.15 uur; idem. Dinsdag 16 Januari, 8.30 uur: Leidsch Stu denten Tooneel „Het avontuur van Ambrose Applejohn" (voor O. en O. militairen). Donderdag 38 Januari. 8.15 uur: Txmeelgroep „Het Masker" „De Schaduw." Gebouw St. Bavo: Centr. Comm. Werkloozen, 8 uur: H.G.K., 8 uur: Schaakclub, 8 uur; R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur; Best. Transportarbei ders, 8 uur. Gem. Concertgebouw: Erna Sack, 8.15 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 10—5 uur. Kunstzaal Leffelaar; Expositie 105 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. De avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waargenomen door: Duijm en Keur, Keizerstraat 6; Begemann en Sneltjes, Kruisweg 30; Marnix-apotheek, Mar- nixstraat 65. Steeds geopend zijn: C. E.'Schc!tman, Binnen weg 206208; Elswout-apotheek, Bloemendaal- scheweg 341; Aerdenhout-apotheek, Zandvoort- schelaan, tel. 26772; HeenvTeedsche apotheek, Binnenweg 28, tel. 28127; Bloemendaalsche Apotheek, Bloemendaalscheweg 85, telef. 22181. STOCKHOLM. 11 Jan. (D.N.B.). Vanoch tend is de gewone zitting van het parlement op plechtige wijze geopend. Koning Gustaaf verklaarde in zijn troonrede, dat voor den arbeid van den Rijksdag de kwes tie van de veiligheid des lands op den voor grond staat. Deze noodzaak drukt ook zijn stempel op de begrooting. De betrekkingen van Zweden met de buiten- landsche mogendheden, vervolgde de koning, zijn goed. In zijn voortdurend en ernstig streven, de zelfstandigheid en neutraliteit van Zweden nadrukkelijk te handhaven, alsook zijn vriend schappelijke betrekkingen te behouden, rekende hij op den daadwcrkelijken steun van de ge heele natie. Het feit, dat Finland m een gewapend conflict gewikkeld is, heeft diepen indruk op het Zweedsche volk gemaakt. De wil, Finland bij te staan, is ondubbelzinnig tot uiting gekomen. Zweden voelt zijn verplich ting, Finland alle materieele hulp te ver- leenen, die het, rekening houdende met zijn eigen mpgelijkheden, kan geven. De Noordsche samenwerking, zoo ging de koning voort, alsmede de samenwerking met de overige neutrale staten, ligt mij na aan het hart. Deze samenwerking heeft een wezenlijke taak in het behartigen der gemeenschappelijke belangen der neutralen.- De koning hoopte, dat zij ook een factor in dienst van den aïge- meenen vrede zou kunnen worden. De door de regeering ingediende begTooting over het boekjaar Juli 1940 tot en met Mei '41, gebaseerd op de normale uitgaven, raamt de ontvangsten op 1.692 millioen kronen en sluit met een overschot van 236 millioen kronen. Er zij echter op gewezen, dat het begrootings- ontweip geenszins definitief is en dat, naar verwacht wordt, in den loop van het boekjaax aanvullende credieten zullen worden gevraagd, noodig in verband met den oorlogstoestand en de eischen der landsverdediging. Reeds vandaag is zulk een suppletoire begrooting ingediend, uitgaven omvattende tot een bedrag van 171 millioen kronen, waarvan 109 millioen bedoeld zijn voor direete behoeften van de landcverde- diging. Het bestuur van Achilles maakt bekend, dat, wanneer Zondag het ijs te berijden is, een wed- sirijd gehouden zal worden op schaatsen. Ook donateurs kunnen hieraan deelnemen. Bij slecht weer zal er gelegenheid gegeven worden om re- c<Jrds te verbeteren op home-trainers. Op Vrijdag 12 Januari zullen op het gemeen telijk sportterrein te Hoofddorp onder auspiciën van den K.N.S.B. de kampioenschappen schoon rijden voor de provincie Noord-Holland worden verreden. De organisatie is in handen van de Usclub „Haarlemmermeer". Uitslag der gehouden tentoonstelling op 6 en 7 Januari in Café „Dunord". J. F. Scherf: beste vogel der tentoonstelling, duivin (oud), doffer (oud), duivin (jong) en doffer (jong), met 8 eerste en 1 tweede prys; C Th. Verdonk: 2 eerste, 3 tweede en 1 derde prijs; C. Elsedoorn; 2 eerste. 1 tweede en 1 derde prys; P. Kroon: 1 eerste en twee tweede prijzen; C. J. T. Deen: 1 eerste en 1 tweede prijs; W. Jan sen: 1 eerste, 1 tweede en 1 derde prijs; E. J. C. Spook: 1 eerste en 2 tweede prijzen: H. Gras: 1 eerste en een derde prijs; J. C. Kroon: 1 eer ste en een tweede prijs; J. Th. Bakker; 1 eerste prijs; J. H. Knetemann: 2 tweede prijzen; P. v. Andel: 2 tweede prijzen; H. v. Ooijen: 1 tweede prys; N. Wezenbeek 1 tweede; J. Rompa: 1 tweede; Th. A. Heinsbergen: 1 vierde; J. Phi- iippo; een z.e.v.; A- Vergers: een z.e.v. De tentoonstelling mocht zich in een druk bezoek verheugen. De keurmeester, de heer L. Gimbrére, heeft naar aller genoegen gekeurd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5