C. W. H. Baard FINANCIEN Duurtetoeslag aan kas trekkers Wij luisteren naar... SALARISSEN VAN HET 0 VERHEIDSPERSONEEL PRINSELIJK GEZIN IN DEN HAAG TERUG W ater standen Dagfilm f DONDERDAG 11 JANUARI 1940 Nadere mededeeling van den mi nister aan de gemeentebesturen Geen besprekingen in den ministerraad Postvlucht naar de Waddeneilanden Dr. Ir. Damme vliegt mee CONTACTCENTRALE NED. MIDDENSTANDSBONDEN HUURVERHOOGING TE SEMARANG SEMARANG, 11 Jan. (Aneta). In verband met de invoering van een straatbelasting, stem de het departement van Economische Zaken toe ln een verhooging van de huishuren, welke het netto-bedrag, dat de eigenaren aan straatbe lasting moeten betalen, niet te boven mag gaan. SCHRIJFAPPARATEN VOOR BLINDEN LEGERMUSEUM IN ATJEH Mr. H. Tichelman overleden Zaaizaden van boonen en erwten Ontheffing vervoers- en afleveringsverbod Zusters Ursulinen te Halfweg Aansluiting bij de Romeinsche Unie „Nederland paraat" 2—9 Maart Boekenweek GEMOBILISEERD SPOORWEG PERSONEEL KNAAPJE VERDRONKEN Geen carnaval te Kerkrade Dit jaar zal te Kerkrade de openbare Car navalviering achterwege blijven. Er wordt geen carnavalsoptocht georganiseerd. Op den zeventigsten verjaardag van den oud-directeur der Amsterdamsche musea Nog conservator van Amstelkring SCHAKEN Keres—Euwe Het verloop van de twaalfde party SCHAATSENRIJDEN DRIE-MEREN-TOERISTEN- TOCHT K.N.S.B.-WEDSTRIJDEN 2832 rijders volbrachten de IJ. H.N.-dorpen tocht BOETE WEGENS ONJUISTE BELASTINGAANGIFTE Modelvliegtuigbouwleider Vrijdag 12 Januari POSTVLUCHTEN 10 Jan. <8 o.oc§ o.oc o.co* Op de beurs te Londen had Chamberlain's rede in het Mansion House een goede ont- vangst, aangezien zij zoo duidelijk en infor-. matief was, als onder de huidige omstandig' heden verwacht kon worden. Speciaal ves- iigde men de aandacht op de opmerking over de noodzakelijkheid, inflatie in het land te voorkomen. Op de beurs te Parijs maakte de jongste rede van Chamberlain een gunstigen in druk, maar deze was niet van stimuleeren- den invloed. Na de koersstijging van den laatsten tijd, als gevolg van terugkeer van het kapitaal en in verband met het ver trouwen in het beleid van den minister van Financiën, Paul Reynaud, treedt reeds eenige dagen een reactie in, welke be schouwd wordt als een technische correctie van het hooge koerspeil. Scandinavische 'waarden worden ten gunste beïnvloed dool de overwinningen van de Finnen op Rus-\ land. De American Smelting and Refining keert een onveranderd kwartaal-dividend uit i 0.50 per aandeel. De Armour en Co. boekte in het jaar p& einde October een netto-winst van 7.01 mill., tegen een verlies van 1.50 mill, het vorig jaar, overeenkomende met 1.99 op de 7 pet. preferente aandeelen. De Associated Gas and Electric boekte W het jaar per einde November aan netto- ontvangsten 135.06 mill., tegen 128.7" mill, in het vorig jaar. Een netto-bedrijfs winst van 38.54 mill., tegen 34.69 mul' De New York Ontario and Western boekte m November een verlies van 197.000, tegel1 213.000 in November 1938. In de eerste CO maanden 1.74 mill., tegen 1.89 mill, in ds overeenkomstige periode van het vorig jaciï- De Kilo Moto boekte in December j.l. eefj goudproductie van 699.5 K.G. In het geheelC jaar 8.648 K.G., tegen 8.433 K.G. in 1938. Maandag a.s. zal de eerste CanadeescM oorlogsleening groot 400 millioen wordei* uitgegeven. Aan kleine beleggers zal gele genheid worden gegeven, in te schrijve^ aangezien de obligaties een waarde hebbel1 van 50 Canadeesche dollars. De staalproductie in Amerika bedraagt thans onveranderd 86 pet. der capaciteit. Dj. staalaf levering en zijn ongeveer tweenia zoo groot als de nieuwe orders, maar m fe bruari zullen de nieuwe orders, naar ver wacht wordt, omvangrijker worden, voorw van de zijde der automobiel-industrie. De ruw-ijzer-productie in de Vereen. Sta' ten bedroeg in December j.l. 3.768.000 to>l> tegen 3.720.000 ton in November. 191 hoos' evens waren in bedrijf De General Motors boekte in het gcheej jaar aan verkoopen aan de verbruike\ 1.364.761 auto's, tegen 1.001.770 wagens 1938. De totale verkoopen aan handelare1 plus verbruikers bedroegen 1.542.776, tegen 1.108.007 wagens in 1938. In het laatste kwartaal 1939 werden Amerika 43.140 goederenwagons besteld, *e gen 15.600 wagons in het geheele jaar 195°'. 127 locomotieven tegen 168 stuks. Verschillende gegevens wijzen er op, de winsten van de chemische industrie de Vereen. Staten in het vierde kwarta", van 1939 een record hebben bereikt, tervlO in het begin van 1940 de resultaten evened1 zeer bevredigend zullen zijn. De president van het Centrale Wolcornjjj te Melbourne deelde mede, dat in het lam sie kwartaal van 1939 contracten zijn afO* sloten voor 1.45 millioen balen wol. De United States Steel Corporation boek' te in December aan afleveringen 1.304-6" ton, tegen 1.271.000 ton in November 694.000 in December 1938. De aflevering* waren de grootste sedert Juni 1937. In n geheele jaar 1939 bedroegen de afleveringe 10.651.000, tegen 6.626.000 ton in 1938. MARKTEN De minister van Sociale Zaken heeft een cir culaire tot de gemeentebesturen gericht, waarin het volgende gezegd wordt: Ik heb besloten er mijn goedkeuring aan te hechten, dat ten aanzien van kastrekkers de duurtebijslag van 5 pet. zóó wordt ge ïnterpreteerd, dat eerst wordt uitgerekend, welk bedrag aan steun (met inbegrip van brandstoffenbijslag en duurtebijslag) zou worden genoten, indien geen kasuitkeering plaats vond. Het verschil tusschen dit uit gerekende bedrag en het bedrag der kasuit keering mag dan als duurtebijslag worden verstrekt Hier iaat ik twee voorbeelden volgen: A. In een bepaald geval zou aan steun rret, inbegrip van brandstoffenbijslag mogen worden uitgekeerd f 10!.Hierbij komt duurte bijslag a 5 pet. is f 0.50, totale uitkeering f 10.50. Zou in dit geval de kasuitkeering f 10.20 zijn, dan mag f 0.30 kasbijslag in den vorm van duurtebijslag worden gegeven. B. De steunuitkeering bedraagt f 15.de kasuitkeering f 12.De steunuitkeering wordt eerst vermeerderd met 5 pet., zoodat deze wordt f 15.75. Van deze f 15.75 wordt de kasuitkeering ln haar geheel afgetrokken, zoodat de rest f 3.75 bedraagt. Dit bedrag mag dan bij wijze van gecombineerden kas- en duurtebijslag wor- oen uitgekeerd. Voor het overige blijft de inhoud van mijn circulaire van 19 December 1939 geheel van kracht. Ofschoon ik wel het bezwaar onder oogen heb gezien, dat het verleenen van terugwerkende kracht aan deze regeling aan de gemeentelijke administratie bijzondere werkzaamheden be zorgt, zie ik mij op billijkheidsoverwegingen toch genoopt om een beroep op XI te doen om haar van 19 December IJ. af te doen ingaan. #3 V D-. Snel en goed \XriGPt Fe.OU, r Ijlla helpen hierbij altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 et. Cachets, genaa md.Mijnhardt jes" 2 st. 1 Oct. Doos 50 ct Naar wij van bevoegde zijde vernemen, mist het bericht in een der bladen, dat een bespreking in den ministerraad is gehouden over de overheids-salarissen, of althans een nota door den minister van Binnenland- sche Zaken is samengesteld, welke dezer dagen in den ministerraad ter sprake komt, allen grond. Er is ln den ministerraad ge heel niet over die zaak gesproken en door den minister van Binnenlandsche Zaken ls geen nota samengesteld, laat staan bij den raad. ingediend. Vanochtend om elf uur is de D.C. 3 „Xema" met gezagvoerder Parmentier van Schiphol op gestegen voor het maken van een nieuwe post vlucht naar de door het ijs geïsoleerde wadden eilanden Schiermonnikoog en Ameland. De post werd in Eelde aan boord genomen. De tocht werd medegemaakt door den direc teur-generaal der P.T.T., dr. Ir. M. H. Damme, die hiermede van zijn persoonlijke belangstel ling in deze bijzondere postverbinding blijk gaf De Vereeniging Contactcentraie der drie Ned. Middenstandsbonden bericht, dat het secre tariaat gedurende het jaar 1940 bij toerbeurt zal worden waargenomen door het Bureau van den Nederlandschen R. K. Middenstandsbond, Mau- ritskade 23 te 's Gravenhage. BATAVIA, 11 Jan. (Aneta). In verband met den huldigen internationalen toestand, waardoor de import zeer wordt bemoeilijkt, stelde de Nederlandsch-Indische blindenbond een onderzoek in naar de mogelijkheid om schrijfapparaten voor blinden in Nederlandsch- Indië te döen vervaardigen. De eigenaar van een der metaalfabrieken liet een proefexemplaar van zwaar koper vervaar digen, dat aan de hoogste eischen voldoet. Daar aan deze apparaten groote behoefte bestaaJ, hoopt het bestuur binnenkort de eerste order te kunnen plaatsen. MED AN, 11 Jan. (Aneta) De onlangs in Deli gehouden inzameling van gelden voor op richting van een nieuw gebouw voor het Leger museum te Koetaradja bracht ruim ƒ11.000 ®p. De „Deli Courant" verneemt, dat er pogin gen in het werk worden gesteld om het ge bouw voor het museum, in plaats van te Koe taradja, .te Medan te plaatsen. Hiertegenover staan de betrokken kringen in Atjeh niet af zijdig. BATAVIA, 11 Jan. (Aneta). Overleden is irtr. H. W. B. Tichelman, hoofd van de afdeeling algemeene zaken bij den belastingdienst van het departement van Financiën. Vanmorgen is het stoffelijk overschot onder enorme belangstelling op het kerkhof Tanah Abang ter aarde besteld. Verscheidene sprekers voerden het woord. Het Prinselijk gezin is Woensdag van Soestdijk te Den Haag teruggekeerd en heeft Zijn intrek genomen in het paleis Noordeinde. Van officieele zijde vernemen wij het vol gende Zooals bekend kan worden verondersteld, werd bij Koninklijk Besluit van 282 Augustus 1939 het vervoeren en afleveren van zaaizaden van stam-, stok-, snij-, sla- en pronkbooner. en van peulen, tam- en rijsdoperwten, voor zoover deze in den tuinbouw voor versch ver bruik worden geteeld, verboden. Van deze verbodsbepalingen is nu ontheffing verleend aan zaacJhandelaren, die in 1939 als zoodanig gevestigd waren en zijn georganiseerd bij de Nederlandsce Groenten- en Fruitcentrale te 's Gravenhage, onder voorwaarde, dat zij zich ten aanzien van het vervoer houden aan door ceze centrale gegeven voorschriften. Voor niet georganiseerde handelaren blijft het mitsdien verboden, de genoemde zaden te vervoeren en af te leveren. Telers van deze za den kunnen zich voor het verkrijgen van ver- voervergunningen wenden tot den provincialen voedselcommissaris in hun gebied'. In tegenstelling met de regeling voor de ge meente voor de genoemde zaden is het ver voeren afleveren van zaden van tuinboonen vrij. Het jarenlange streven om alle orden der Zus ters Ursulinen over de geheele wereld te veree nigen en onder te brengen in de z.g. Romeinsche Unie hêeft voor wat de Nederlandsche Provincie betreft tot hét beoogde doel geleid. Het genera laat van de Unie is gevestigd te Rome. Reeds zijn een aantal kloosters met circa 7000 Zusters hierbij aangesloten, t.w. in Polen, Enge land, China, Tsjecho-Slowakije, Amerika (70 huizen) en Java (Ned.-Indië) 15 huizen. De Ned. Provincie telt 22 huizen met plm. 1000 zusters. De orde der zusters Ursulinen te Halfweg is gesticht door de H. Angela (sterfdag 27 Januari) en men volgt den regel van den H. Augustinus. Terwijl de zusters Ursulinen diverse charita tieve werkzaamheden verrichten, belasten de Halfwegsche Zusters zich uitsluitend met het ge ven van onderwijs aan de vrouwelijke jeugd. Ais gevolg van de aansluiting zal het orde kleed der zusters eenige wijziging ondergaan; zoo zal o.m. de kap een verandering meebrengen. Thans zijn ijverige handen bezig de noodige wijzigingen aan te brengen. Einde Januari hoopt men hiermede gereed te zijn en zal men de zus ters in haar nieuwe kleedij kunnen aanschou wen. Naar wij vernemen, zal, dank zij ce samen werking der radio-orr.roepvereeniglng, in net raam van het algemeen programma een reeks radio-voordrachten gehouden worden, waarin, aan de hand van ervaringen uit het verleden en uit het heden, de geestelijke krachten, welke in het Nederlandsche volk leven, behandeld zullen worden in het licht van den huidigen oorlogstoestand ln Europa en de gevaren welke deze ook voor ons land kan inhouden. De eerste voordracht ln deze reeks zal Vrijdag avond gehouden worden van 8.40 tot 9 uur door prof. jhr. mr. B. C. de Savornin Lohman voor de microfoon van de N.C.R.V. over het onder werp „Nederland paraat." Prof. de Savornin Lohman is sinds 1912 hoog leeraar in het Nederlandsch staats- en admini stratief recht en in de wijsbegeerte van het recht aan de Utrechtsche universiteit, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, lid van de Legercommissie en niet-militair lid van oen Raad van Defensie. De Boekenweek 1940 zal worden gehou den van 2—9 Maart a.s. De gala avond, waarmede deze Boekenweek officieel wordt geopend, valt op 29 Februari as. in den Koninklijken Schouwburg te 's-Gravenhage Naar aanleiding van een verzoek van den Personeelraad der N. S„ om de periodieke ver boogingen van het spoorwegpersoneel, dat zich wegens mobilisatie in militairen dienst bevindt normaal te laten doorgaan, heeft, naar wij ver nemen, de directie in gunstigen zin beslist, zoo- dat de gemobiliseerden in aanmerking zullen komen voor de salarisverhoogingen, die zij ook zouden ontvangen hebben als zij niet in mili tairen dienst waren geweest. Woensdagmiddag tusschen twee uur en half drie is te 's Hertogenbosch nabij het voetbal- terrein aan den Graafschenweg het 8-jarig jongetje L. door het ijs gezakt en verdronken Het lijkje werd door de politie opgehaald. Het Heden, 11 Januari, wordt de oud-directeur der Amsterdamsche gemeentemusea,- de heer C. W. H. Baard, zeventig jaar. Hij wilde dien dag in dén kring zijner kinderen met zijn eehtgenoote doorbrengen en daarom vonden zijn vrienden hem heden niet thuis op Huize Duinrust te Overveen. Maar zijn opvolger jhr. D. C. Röell heeft het -sympathieke initiatief genomen om aan de zéér velen, die den gevierden oud-direc teur gaarne de hand hadden gedrukt, daartoe de gelegenheid te geven Zaterdagnamiddag op de plek van zijn 40-jarigen levensarbeid: het Stedelijk Museum te Amsterdam, Paulus Pot terstraat 13, waar de heer Baard in de Sophia Augusta-stichting dien middag nog eenmaal de eerste persoon zal zijn. Wie den vitalen, werklustigen, hulp vaardigen^ mensch kent, zal moeilijk kunnen gelooven, dat deze jong uitziende, levendige, in alles belang stellende en dagelijks nog in de hoofdstad ver toevende kunstkenner zijn zevende kroonjaar be reikte. Hij staat dan ook nog midden in het kunstleven en bleef de door autoriteiten en par ticulieren gezochte en geëerde adviseur, wiens voorlichting en medewerking op prijs worden ge steld. Zelf heeft de eenvoudige persoonlijkheid des heeren Baard van geen huldiging willen weten: „Men'heeft mij bij mijn zilveren feest in 1920 en bij mijn 40-j. jubileum en afscheid in 1936 geëerd; dit zij voldoende." Maar zijn vriendenkring dacht er anders over en zoo staat deze zeventigjarige andermaal in het midden onzer belangstelling. 11 Januari 1870 te Delft geboren, trad hij 1 Dec. 1895 in Amsterdamschen gemeentedienst als assistent van Van Someren Brand, die kort tevoren benoemd was tot conservator van het Suasso-Museum. Baard is betrekkelijk spoedig de conservator van het Stedelijk Museum ge worden, die er een levend museum van heeft gemaakt waar het eigen kunstleven van den modernen tijd zijn uitdrukking vond. In een tijd dat Vincent van Gogh nog weinig' werd geacht heeft hij een tentoonstelling ingericht en zich alle moeite gegeven om werken van hem voor de gemeenschap te winnen. Het Amster- damsch Stedelijk Museum werd een midden punt van het kunstleven der hoofdstad en de verschillende schildersorganisaties vonden bij den hulpvaardigen leider een gastvrije gelegen heid voor haar exposities. Meerdere vereenigin- gen boden hem het eerelidmaatschap uit er kentelijkheid aan. In een tijd, waarin voor het gemeentelijk museumwezen een eigene en van de rijksmusea wei te onderscheiden plaats moest worden be paald, heeft de heer Baard het Stedelijk Mu seum der hoofdstad doen worden tot een cen trum, in binnen- en buitenland gekend en ge waardeerd. Hij heeft in zijn tijd gelegenheid geschapen om het publiek met het allerbeste in kennis te brengen van de moderne kunst en zoowel de groote „vierjaarlijksche" van eertijds als de latere belangrijke exposities van Neder landsche en buitenl. kunst trokken enorme be langstelling. Hij heeft mede de plannen voorbe reid tot uitbreiding van 't museum, welke plan nen door de tijdsomstandigheden nog geen uit voering konden bekomen. Zoo is Baard in 'n tijd perk. van opkomst van ons stedelijk museum der hoofdstad de wegbepaler en organisator geweest op wiens arbeid de tegenwoordige directie voort bouwt. Onder zijn directie is ook in het Waaggebouw het historisch museum van Amsterdam inge richt en na het heengaan van Coenen en 't Hooft nam hij tevens de leiding over der musea Wiilet-Holthuysen en Fodor. Bij zijn zilveren jubileum werd hem de titel van di recteur verleend. Onder hem zijn de genoemde gemeentemusea vervolgens onder één directie vereenigd. Na zijn aftreden wegens het bereiken van de gestelde leeftijdsgrens bleef de heer Baard die als overtuigd katholiek zoowel den eerbied van geloofsgenoot als andersdenkende voor zijn overtuiging steeds had afgedwongen met hart en ziel ln Amsterdam al vestigde hij zich met zijn eehtgenoote te Overveen. In vele kunst commissies heeft hij zitting gehad, o.a. in de staatscommissie voor de reorganisatie van het museumwezen, en nog is hij lid van menige commissie o.a. voor het toezicht op het ge meentelijke kunstbezit aan schilderijen. Jarenlang is de heer Baard regent geweest van de Stichting Museum Amstelkring tot hij vóór eenige jaren daarvoor om bepaalde redenen bedankte. Geen wonder echter dat hij met leed wezen het verval van dit merkwaardig monu ment van geschiedenis en kunst zag en het is voor een groot deel aan zijn initiatief en ijveren te danken dat dit prachtig historisch grachten huis met ingebouwd kerkje gered werd. Het ge reorganiseerde bestuur onder leiding van den nieuwen voorzitter, den heer W. J. Dreesmann, stelde er prijs op, dat de heer Baard conservator van het museum zou worden en zoo heeft on eer zijn conservatorschap de algéheele restau ratie en reorganisatie van Museum Amstelkring (Ons Lieve Heer op Solder) kunnen plaats vin den. En de jonge zeventiger komt er nog ge regeld werken. In de bibliotheek welke zijn werkkamer is, kan men hem aantreffen wan neer men nader wil ingelicht worden over het historisch en kunstbezit van dit museum, dat weer midden in de algemeene belangstelling is gebracht. Moge hij nog vele jaren aldus in de hoofdstad werkzaam zijn L. v. d. B. Het titanische tweegevecht op de vier en zestig velden werd Woensdagavond verder ge voerd in de hoofdstad met de twaalfde partij. Een talrijk schaakminnend publiek, waaronder zich kenners van het zuiverste water bevon den, had zich in Bellevue genoeglijk rond de tafeltjes gezet, waarop bord met stukken ge serveerd stonden. Dra na de opening der partij wachtte men in strakke spanning zet na zet op het demonstratiebord af, om dan telkenmale druk analyseerend de beteekenis te doorvor- schen. Na de glorieuze zege, die dr, Euwe in de elf de partij had behaald, bleef zijn taak alsnog verre van gemakkelijk om op de drie partijen, die nog voor den boeg lagen, er één in te halen, en dat tegen een verbluffende kracht als Keres, die er niet te goed voor bleek, drie overwin ningen in successie te bevechten.' Daarbij kwam dat Euwe twee keer met zwart en maar een keer met wit had te spelen. Veel stond dus op het spel bij een enkele partij. Toen dan ook deze strijd van den avond door Euwe verloren werd en de stand op 75 voor Keres kwam, was hiermede alle kans voor onzen landsman om de match te winnen afgesneden en kan hij in net gunstigste geval den slotstand gelijk maken. De twaalfde partij werd de kortste en voor Euwe de zwakste uit dezen tweekamp. Als steeds was Keres weer op een nieuwtje uit; „probatum est", dacht de jonge Est en opende, wit spelend, onregelmatig met Pf3, een zet, die zoowel tot het Réti-complex kan leiden als tot een damegambiet kan voeren. Hoezeer Euwe, die met d5 antwoordde, ook trachtte op laatstgenoemd terrein te komen, telkens ma noeuvreerde Keres zoo, dat dit mislukken moest en hield aldus het spel in onregelmatige ba nen. Op den zestienden zet ging Euwe niet in op een dame-afruil, die hem werd geboden, en liet daarmede een goede kans schieten, om, gelijk bij de analyse na afloop der partij bleek, in een eindspel te komen, dat vele remisemo gelijkheden inhield. Intusschen was de eene zwakte na de andere in de zwarte stelling ont staan; een kwetsbare pionnenstand op oen damevleugel, de onmogelijkheid om te rochee- ren, de beide loopers alleen in handen van wit, dat alles stapelde de moeilijkheden voor zwart dermate op, dat de druk op zijn stelling nage noeg onhoudbaar werd. Terwijl Euwe al meer in het defensief ge dreven werd, kon Keres een stelling opbouwen, waaruit deze, een winnende combinatie wist te ontwikkelen, die verderen tegenstand nutteloos maakte, zoodat op den 23en zet Euwe de wapens strekte. De volgende partij wordt Zaterdag in „Ons Gebouw" te Hilversum gespeeld. De veertiende partij, het slot van de match, gaat Zondagmid dag weer in Bellevue te Amsterdam. Het verloop der twaalfde partij volgt hier onder: Wit: P. Keres Zwart: dr. M. Euwe Onregelmatig 1. Pgl—f3, d7d5; 2. c2—c4, d5xc4; 3. e2—e3, c7c5; 4. Lflxc4, Pg8—-f6; 5 0—0, a7—a6; 6. b2—b3, b7b5; 7 Lc4—e2, Lc8—fc-7; 8. Lel—b2. Pb8—d7; 9. a2—a4, Dd8—b6 10 a4xf5, a6xf5; 11. Talxa8, Lb7xa8; 12. Pbl—a3, La8—c6; 13. d2— d4; e7e6; 14. d4xc5, Lf8xc5; 15. Pf3d4, Lc5xd4; 16. Ddlxd4, Db6—b7, 17. Dd4—b4, Pf6 d5; 18. Db4d6, Pd5—e7; IS. Tfl—cl, b5—b4; 20. Pa3c4, Pe7—f5; 21. Dd6—f4, Lc6xg2; 22. Pc4d6t, Pf5xd6; 23. Df4xd6. Zwart geeft op Zondag j.l. werd in Noord-Holland de tweede dorpentocht van de IJ. H. V. gehouden en Zondag 14 Januari wordt een nieuwe tocht georganiseerd, echter nu in een geheel andet deel van Noordholland. De ijsbond heeft thans een route over de meren ten zuiden van het Noordzeekanaal gekozen. De tocht, welke nu uitgestippeld is, brengt de deelnemers over de Westeinder plassen, het Braassemermeer en de Kagerplassen. De route is als volgt: Aalsmeer (start), West- einder plassen, Leimuiden, Oude Wetering, Braassemermeer, Wijde A, Nijpwetering, Kop- poel, Oude' Kaag, Spijkerboor, De Kaag en terug naar Aalsmeer. De afstand is 55 K.M., zoodat iedereen gemakkelijk den tocht kan medemaken. Inschrijving kan telefonisch ge schieden bij de dorpentocht-commissie van de IJ. H. V. Het startbureau is Zondag gevestigd in de „Oude Veiling", Marktstraat, Aalsmeer, terwijl de start om 9 uur plaats vindt. Er zal voor dezen rit een aparte medaille geslagen worden, welke elke deelnemer, die den rit vol brengt, zal ontvangen. Het presidium van den Koninklijken Neder landschen Schaatsenrijders Bond heeft de vol gende wedstrijden uitgeschreven: Op Vrijdag 12 Januari nationale wedstrijden voor amateurs in het hardrijden te organisee- ren door de Jjsclub Zwanenburg en omstreken te Zwanenburg. De wedstrijden zullen over 500,, 1500 en 3000 meter worden verreden. Op Zaterdag 13 Januari nationale wedstrij den in het schoonrijden voor amateurs. Deze wedstrijden worden eveneens door de jjsclub Zwanenburg en omstreken te Zwanenburg ge organiseerd. Op zondag 14 Januari nationale wedstrijden voor amateurs in het hardrijden over 500, 1500 en 3000 meter te Heerenveen. De organisatie is in handen van de Konink lijke Ijsvereeniging Thialf. Op Zondag 14 Januari nationale wedstrijden in het hardrijden voor amateurs over 500, 1500 en 3000 meter op de banen van de ijsclub Vol harding te Oudkarspel. Tijdens deze wedstrijden zal de beker van de Noord-Hollandsche Brand waarborgmaatschappij definitief worden ver reden. Op Zondag 14 Januari nationale wedstrij den in het schoonrijden voor amateurs te Nieuwe Niedorp. Op Zondag 14 Januari zal de ijsvereeniging Nova Zembla te Krommenie nationale wed strijden in het hardrijden voor amateurs over 500, 1500 en 3000 meter houden. ALKMAAR, 11 Januari. Het is Zondag j.l. wel een zeer groote dag geweest voor den Ijsbond Hollands Noorderkwartier. De dorpentocht door het waterrijke land van Noordholland boven het tJ bracht niet alleen meer dan 3400 deelnemers aan den start, maar den dooi ten spijt wisten 2832 van hen het geheele traject af te leggen, waarvan 2180 burgers en 652 militairen. In totaal hebben 20 detachementen militairen aan den tocht deelgenomen. De bouwkundige P. N. de B. heeft zich voor de Haagsche Rechtbank te verantwoorden ge had wegens overtreding van de wet op de ver mogens en inkomstenbelasting. De B. bleek een aantal effecten, vorderingen en obligaties in het geheel niet of te laag in waarde voor de vermogensbelasting opgegeven te hebben en ook bij de inkomstenbelasting te hebben ver zuimd, rente, dividend, etc. van deze stukken te vermelden. Het betrof hier een bedrag van ongeveer 20.000,dat verzwegen was. De rechtbank legde den bouwkundige een geldboete van 1500.subs. 100 dagen hechte nis op. 's GRAVENHAGE. De centrale jeugdcommis sie der Koninklijke Nederlandsche vereeniging voor luchtvaart heeft het examen afgenomen van 17 cursisten, die den cursus modelvliegtuig bouwleider hadden gevolgd. Geslaagd zijn: W. H. Dresscher, rijk Haarlemmermeer; P. E. van Dijk jr., Utrecht; D. van Hartingsveldt. Alk maar; J. P. H. Huijskens, Breda; B. W. L. van der Klaauw. Wassenaar; H Th. Olthof jr.. De venter; M. Ifedding. Amsterdam; W. Ponsen, Dordrecht; J. Schuite, Amsterdam: J. Stots, Groningen; L. A. M. Trutjens, Arnhem; L. Vis ser, 's Gravenhage en A. H. J. Zomerdijk, Am sterdam. De candidaten P. E. van Dijk jr., J. P. H. Huijskens en H. Th. Olthof jr. hadden een dus danig goed examen gedaan, dat hun den door de Nationale Luchtvaart School beschikbaar gestelden prijs een gratis proefvliegles kon worden toegekend. HILVERSUM II, 301.5 M. Algemeen programma, verzorgd door a'e NCRV 8.00 Berichten ANP, 8.20 Gramofoonmuziek, 11.00 Gramofoonmuziek, 11.15 Zang, piano en gramofoonmuziek, 12.15 Gramofoonmuziek, om 12.30 berichten ANP, 1.00 Amsterdamsch Salonorkest en gramofoonmuziek, 3.00 Haagsch trio, 4.15 Gramofoonmuziek, 4.306.25 „Quin- tolia" en declamatie, 6.30 Tuinbouwpraatje, 7.15 Letterkundig halfuur, 7.45 Gramofoonmu. ziek, 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-be- richten, 8.15 NCR V-orkest en een vocaal kwar tet, 8.409.00 Causerie „Nederland paraat". 0.30 Actueel halfuur, 10.00 Berichten ANP, 10.05 Causerie „Ons gezin ln de crisis", 10.35 „Presto", 11.10 Gramofoonmuziek. HILVERSUM I, 1875 en 414.4 M. 8.00 VARA, 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 4.00 VARA, 9.00 VARA, 11.0012.00 VARA 8.00 Berichten ANP, 8.10 Orgelspel, 8.30 Gra. mofoonmuziek, 10.20 Gramofoonmuziek, 10.40 Pianovoordracht, 11.30 VARA-orkest, 12.00 De Palladians, 12.45 Berichten ANP, gramofoon muziek, 1.00 AVRO-Amusementsorkest en so liste, 2.00 Voor de vrouw, 2.10 Lyra-trio, 3.00 Declamatie, 3.30 AVRO-Dansorkest, 4.00 Gra mofoonmuziek, 4.30 Zang en piano, 5.30 Gra mofoonmuziek, 6.006.30 Orgel en zang, 6.55 Gramofoonmuziek, 7.18 Berichten ANP. 9.00 Radiotooneel, 9.20 De r mblers, 9.45 Esmeral da, 10.00 Radiotooneel met muziek, 11.00 Be richten ANP, 11.10 Jazzmuziek (gr.pl.), 11.40 12.00 Orgelspel. ENGELAND, 391 en 449 M. (Na 6.20 mm. ook 342 M.) 12.20 Luigi Voselli's orkest en soliste, 1.20 Berichten, 1.30—2.20 Orkestconcert, 3.50 Cello en piano, 4.20 Berichten, 4.50 Bioscooporgel- spel, 6.20 Berichten, 7.05 Zang, 8.20 De Kamer- muziekspelers, 8.50 BBC-Theaterkoor en -or kest, 9.20 Berichten, 10.35 Cabaret, 11.10 BBC- orkest, 11.50 Carroll en zijn Band, 12.2012.35 Berichteh. RADIO-PARIS, 1648 M. 12.05 Solistenvoordracht, 12.20 Lichte mu ziek, 1.05 Solistenvoordracht, 2.00 Gramofoon muziek, 2.05 en 2.30 Solistenvoordracht, 3.20 Orgelconcert, 4.50 Solistenvoordracht, 5.35 en 6.35 Kamermuziek, 7.20 Lichte muziek. 9.05 Het Nationaal orkest en het Felix Raugel-koor. 11.05 Solistenvoordracht, 11.2012.50 Het Rhené-Baton-orkest. KEULEN, 456 M. 5.50 Gramofoonmuziek, 7.40 Leo Eysoldt's or kest, 9.30 Viool en plano, 9.50 Gramofoonmu ziek, 11.20 Concert, 1.15 Muzikaal tusschen- spel, 1.35 Populair concert, 2.45 Muzikaal tus- schenspel, 2.50 Omroeporkest en solist, 5.10 Gramofoonmuziek, 6.2o Erich Schnei-a'ewind's orkest, 7.35 Concert, 8.45 Gramofoonmuziek, 9.50 tot sluiting: Zie Deutschlandsender. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek, 12.50 en 1.30 Om roeporkest, 1.502.20 Gramofoonmuziek, 5.20 Pianovcordracht, 5.50 Omroepdansorkest, 6.20 Gramofoonmuziek. 6.50 en 7.20 Zang. 7.35 Gra mofoonmuziek, 8.20 „Le Bourgeois gentilhom- me", opera, 9.50 Nadia Boulanger's ensemble, 10.3011.20 Omroepdansorkest. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek, 12.50 en 1.30 Ra dio-orkest, 1.502.20 Gramofoonmuziek, 5.20 Radio-orkest, solist en gramofoonmuziek, 6.50 Gramofoonmuziek, 8.50 en 9.35 Het Nationaal orkest van België en solist.. Hierna: Gramo foonmuziek, 10.3011.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.35 Concert, 9.20 Berichten, 9.50 Operette concert, 10.20 Politiek overzicht. Hierna Con cert, 11.20 Berichten. Hierna tot 12.20 Nacht concert. TERUG HEEN Driemaal per week luchtpost naar Indic NAPELS ATHENE RHODES ALEXANDRIè LYDDA BAGDAD. BASRAH DJASK KARACHI... JODHPUR. ALLAHABAD CALCUTTA RANGOON BANGKOK... PENANG MEDAN SINGAPORE BANDOENG Jan. DONDERDAG, 11 Jan. Waar- nemingspunten - 3 CO - g 8 w os 3 t> U 8 s co S se Gis 5 JU 9 dert teren S Sb S Keulen 6 u 39 56 3775 0.00 0.C8 Lobith 3.1 10 46 0.05 j.00 Nijmegen 10.75 8.04 ..01 J.01 St Anüi V\ 5,56 2.70 0.00 .'02 Arnhem 10.52 8.25 0.05 J.0C§ Vreeswijk i - 3.00 0.— 0.00 CCO Westervoort 11.11 8.85 0.07 Deventer 5.16 4.15 0.32 O.OO Kampen 0.OC 0.15 OOC 0.05: Mastr Hjs 0.53 0.00 1) Borgh 43,10 41.58 0.00 0.12 Belfeld 14.23 11.28 0 24 0.00 Venlo 13.70 0.00 0.00 Grave 0 O.OC 0.00 2) Sluis 7.61 4,88 0.60 Llth 0.82 1.25 (.70 0.00 drijfijs drijf ijs over 1/10 der rivierbreedte, t drijf ijs over 3/10 gedeelte der rivierbreedte ijs vast over de volle rivierbreedte Stuwen open te Linne, Roermond, Belfeld, Sambeek en Lith. AMSTERDAM Kanaalwater Amstelwater 8 U 0.50— AP 8 u 0.50— AP 2 u 0.48— AP 12 u 0.48- AP U 0.46- AP 2 u 0.46- AP stadswatei IJselm watei u j.50— AP 8 u 0.02— AP f u 0.48- AP 12 u 0.02- AP u J.46 AP 2 u 0.01— Al- WATERSTAND 11 Jan, 10 Jan. Rheini Brelsacb KebJ Maxau Mannh Lihr Mainz Pingen Caub OP DEN RIJN 11 Jan. 10 Jan. 0.— 0.— Cobienz 2.01 2.09 0,— 0.— Drier 1.65 1,18 0,— 0,— Keulen 1.81 1'89 0,- 0.— Qusselc 0.— 0,_ 2.78 2.85 Ruhror' 0.20 0.25 0.— 0'— Dulsburj, 0.03 0.— 7.79 2.76 Schwein' 0— 1.82 1.85 Wurzburj 2.00 0.- 1.93 2.00 Strassb. 0.- 0.- BARNEVKLD, 11 jan. Pluimveemarkt. OUd® kippen 0.60—1.20 per stuk, 38—46 cent P«t Oude hanen 60—90 cent jonge hanen 25—60 eCj, per stuk. Jonge hennen 35—45 cent per kg. Blauwen 65—75 cent per kg. Jonge hennen 0-»" 1.40. duiven per paar 3045 cent, tamme een 3550 cent jonge woerden. 40—60 cent, ganL(,f 502.25, per stuk. Kalkoenen 5060 cent Jt. kg. Tamme konijnen 0.752, wilde konijnen 0 v, 80 cent, fazanten in jachttijd 0.801.20 per et Aanvoer 16800 stuks. Handel Iets vlugger. Eiermarkt. Kipeieren: witte 4.404.60, geniCfijj de 4.50—4.70, bruine 4.70—5, jonge heneleren 4.20 per 100 stuks. Aanvoer 796000 stuks. H4 del traag. .A GOUDA, 11 Jan. Veemarkt. Aangevoe in totaal 546 stuks, waarvan 16 slachtvarkebyy vette 33—34 ct. per pond, levend met 2 P" korting, 291 magere varkens 25—45, 149 0» gen 12—16, 81 nuchtere kalveren 5—11, 3 sch» pen 18—28, 6 bokken en geiten 2—6 per Handel redelijk. Algemeene markt. 92 paxW kaas. le kw. met rijksmerk 31—33, 2e kw. m rijksmerk 29—30. Handel goed. 229 ponden ter. Goeboter 80—85 ct., weiboter 75—80 c per pond. Handel vlug. 58000 eieren. Kipeier 4.755, kleine kipeieren 44.25, eendeieren tot 4.25 per 100 stuks. Handel vlug. e GOUDA, 11 Jan. Coöp. Zuid-HollandscO Eierveiling g. a. (C, Z. H. E.) Aanvoer 28 kipeieren. Prijzen 56/58 kg. 3.50—3.80, 58/" kg. 3.80—4.10, 60/62 kg. 4.10—4.20, 62/70 4.20—4.80 bruine 58/70 kg. 3.854.90. NOORDSCHARWOUDE, 11 Jan. 82700 kg. Ro°V kool 4.505.40, 12600 kg. Gele kool 2.80—3" 55000 kg. Deensche Witte kool 2.603.20, 500 Groene kool 3.40 3200 kg. Uien 2.80—3.20, lingen 1.00. „j> VINKEVEEN, 10 Jan. Coöp. Groenten- Ki Fruitveiling „Vlnkeveen". Witlof: I 1214.50, 6.508, stek 5.006 per 100 kg. 's-HERTOGENBOSCH, 10 Jan. Veemarkt. Op ri markt van heden waren aangevoerd 3091 stu4 2126 runderen 55 vette kalveren, 423 nucüt" kalveren, 341 biggen, 9 zeugen, 137 schapen-la",, meren. De prijzen waren als volgt: kalfltoej 140.00240, magere ossen en koeien 95.00—*^ per stuk. Vette ossen en koeien: le kwal. 76—° 2e kwal. 6468, 3e kwal. 5258 cent per kg. vee 75.00130, graskalveren 55.0075, nucht" j kalveren 6.00—10 zeugen 70.00—110, biggen 13- 19, schapen 18.0028, lammeren 14.0016 V stuk. k"9,1' Verdere mededeelingen. Aanvoer van rundyri' vooral van vetvee, zeer groot. Vetvee le schaarsch en duur, 2e kwal. en 3e kwal. zeer ri» me aanvoer iets lager. Stieren matige aanvo*-, prijshoudend. Weidevee matige afmvoer, iets j, ger. Graskalveren weinig aanvoer betere hano iets hcoger. Nuchtere kalveren zeer groote aa voer, vlotte handel, Iets hooger. Fokvarkens h9 del kalm, prijshoudend. Biggen zeer kleine aa> voer, prijzen als vorige week. Schapen en lam1" ren matige aanvoer, vlotte handel. Iets hoogeL^ HILVERSUM, 10 Jan. Boter 1.70—1.80 per eieren 44.5 cent per stuk. Oude kaas 30—f belegen kaas 2830, jonge kaas 2530 cent PU pond. Oude kippen 5075, jonge kippen 1 jonge hanen 2560 cent, tamme konijnen 9" 175, eenden 4060 cent per stuk. Duiven 2» 50 cent per paar. BROEK OP LANGENDIJK. 11 Jan. 42200Jy4 Roode kool 4.30—5.40. 56400 kg. Gele kool 2.5"' 3.50. 40600 kg. Deensche Witte kool 2.403 7000 kg. Uien 3.10—3.40, grove 2.50—2.60. drieli'j gen 1 70, nep 2.70, 3000 kg. Peen 1.702.50, kg. Bieten 2.80.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 6