De kerkelijke goederen en de staatsregeling van 1798 danst e tth.Cn d W A CRAMA^ Laatste Nieuws TREKJES -CORSET INSTITUUT „FRIS" BESTE SCHAAR^ Ned. Landbouwbank N.V. Wij noteeren de bij ons verzil verde coupons en waarschuwen U bij eventueele uitloting, con versie of dividend-betaling HUUR TAMMER BEUN'S LOEMENMACAZIJN ZONDAG 14 JANUARI 1940 CROOTE HOUTSTRAAT 135 TELEFOON 15499 ZOEKT U E En CT KOOP ER DAM EEN Bijkantoor HAARLEM Twee die 't nooit leeren ONBETROUWBAAR IJS BURGERLIJKE STAND „HET MASKER" BEVERWIJK STRENGE KOUDE VER SCHERPT DEN NOOD Comité vraagt kleeding en dekking Gevonden voorwerpen NIEUWE CURSUSSEN Ongeval op de ijsbaan Bedrijfsongeval Benoemd Weer duizend werkloozen Burgerlijke Stand (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Op een klip geloopen Duitsch schip gezonken ZWEMMEN DUEL OP DE 100 METER SCHOOLSLAG Tusschen Jo Waalberg, Alie Stijl en Doortje Heeselaars (Berichten opgenomen in een deel van onze vorige oplaag) Nieuwste aanwinst der Britsche luchtmacht Vliegtuigen, voorzien van een toren met vier kanonnen Een aardbeving te Los Angeles JONGEN IN BRAND GERAAKT Vice-admiraal Vos commandeur Oranje-Nassau GIERSTRAAT 75 - TELEFOON 14858 HAARLEM Tante es wat gezucht en gezakdoekt. A% STAD Wij hebben, eenige weken geleden, in een Zondagmorgennummer, enkele geschiedkun dige herinneringen opgehaald over de naasting der katholieke kerken in Haarlem da de Reformatie en over de wijze, waarop in Haarlem de Staatsregeling van 23 April 1798 is uitgevoerd. Die Staatsregeling zelf is echter zoo interessant, dat het de moeite Waard is, daarvan wat meer te vertellen. Verschillende katholieke schrijvers hebben °ver den voor de katholieken in menig op- z'cht voorspoedigen Franschen tijd geschied kundige beschouwingen gegeven, zooals Dr. Nuyens in zijn opstel „De Emancipatie der Katholieken op het eind der XVIIIe eeuw", de heer J. C. Hezemans in zijn merkwaar dige geschiedenis van „De vrijwording van Staats-Brabant in 1795" en Mgr. J. Vregt in de_ „Bijdragen tot de Geschiedenis van het Bisdom Haarlem". Ons tegenwoordig ge slacht weet er echter weinig van, zoodat een korte herhaling van het door hen te doek gestelde voor tal van katholieken we tenswaardige bijzonderheden zal bevatten. In de eeuwen van geloof en liefde, c.e zoo ge- Sttiade en gelasterde middeleeuwen, wedijverden te kinderen der Kerk om hunne heilige Moe ter te ondersteunen, op te luisteren en in staat stellen haar grootsche roeping te vervullen. j~ds Vaderland mocht, zeker niet minder dan net overig christelijk Europa, zich verheugen in tallooze prachtige kerken, de glorie, net sieraad en middenpunt van steden en dorpen; t^ken, die hoe beroofd en in vervallen toe- «and, nog ten huldigen dage onze bewondering Wekken. Met tal van altaren, met onnoemlijke kunstgewrochten, door ce offers der geloovi- °®n, veelal van Vorsten en grooten des lands errykt, waren die kerken ook rijk aan goe- t.er®n en fondsen, voor haar onderhoud en ver dring bestemd. Eerbied, dankbaarheid jegens j1 Uhrie geestelijke leidslieden in wie hun ge- t°f de dienaren van den levenden God, de faatsbekle'eders van Christus zag, deed de ge' ioo1 j. wigen in navolging der eerste christenen, met lefde hun offers brengen aan ce voeten van opvolgers der Apostelen in tal van. rijke dichtingen en fondsen als pastorie-, vicarie-, JUemorie-, getijde-goederen, proostdijen, kanun- U'ksdijen, praebenden enz. enz. Zorg voor hun S'gen zielenheil, innig besef van schuld by die zij naar de vermaning van O. L. Heer jUct aalmoezen wilden afkoopen, medelijden de zielen in het vagevuur, liefde voor de hue noodlijdende ledematen van Christus, cat Hes riep die schoone stichtingen in het leven, ut onderhoud van de geestelijken, tot het op jagen van H. Missen, töt oprichting van ab elen en kloosters, tot leniging van duizenden 'enden in Godshuizen van allerlei soort. Dat k'les bezweek echter onder den storm, die in ';5 zestiende eeuw ook in ons vaderland tegen H. Kerk woedde. De zoogenaamde Hervorming Utnam aan de Kerk haar bezittingen, verdreef 6 kloosterlingen uit hun kloosters, de trouw- «eblêven geloovigen uit hun prachtige heilig dommen en verwijderde daaruit, niet zelden jjj®t vernieling van onschatbare kunststukken, tj es wat hun dierbaar was. Zij eigende zich „6 rijke foncsen toe aan God en zijne H. Kerk Schonken. Doch niet alleen particuliere eigeu- zich van die kerkelijke goederen toe, wat ,J draar machtig konden worden, ook de Staten e Schikten aldra eigenmachtig over kloosters kloostergoederen, verkochten ze als waren jj staatseigendommen, om in verschillende be seften, vooral in een oorlog tegen Spanje, te °°rzien. Be beginselen der Pransche omwenteling gilden spoedig ook in ons Vaderland gereeden j Sang. Na het vertrek van Prins Willem V in, e büari 1795 kregen zij voor goed de overhand ^Werden de rechten van een mensch en bur- Wi de volkssouvereiniteit, gelijkheid van allen 'r de wet, algemeen erkend, gehuldigd en TT er lustig op los. Geen hinder zult TJ ontmoeten bij het dragen van en De soepelheid waarmee het uw lichaam omvat laat ruimte voor iedere beweging alom den volke verkondigd. Daarmede stortte ook de oude vermolmde Staatsinrichting met hare Staatskerk ineen. En het spreekt vanzeif, dat bij de vernietiging van de Staatskerk en hare voorrechten ook de kerkelijke goederen en fondsen, waarvan zij uitsluitend het genot had, ter sprake kwamen en ook dienaangaande een andere regeling werd verlangd en ont worpen. Reeds in 1794 hadden de katholieken in Noord, toen genaamd Staats-Brabant, zoo verhaalt de heer Hezemans, de kerken, welke sedert 1634 buiten gebruik waren en gesloten stonden, weder in bezit genomen. De Hervorm den begonnen die echter terug te vorderen, onder voorwendsel dat zij Jiun eigendom waren. Ofschoon in de meeste dier plaatsen geen her vormde gemeente bestond en de Hervormden vrijwel overal £n tie minderheid waren. In een proclamatie, door de Representanten van Staats-Brabant den lsten October 1794, te Til burg uitgevaardigd, werd onder anderen gezegd, dat het onderscheid tusschen heerschenden en getolereerden godsdienst vervallen was. De Pro testanten moeten tevreden zijn, aldus luidde het, met de volle vrijheid, die zij genieten, maar afstand doen van het begrip van overheersching. De kerken, welke zij niet gebruiken, moeten zij niet beschouwen als hun eigendom, maar ze voorloopig, tot er over beschikt is, aan de Roomschen in gebruik laten. De Hervormden bleven echter volhouden, dat alle kerken hun eigendom waren en poogden overal de katho lieken daaruit te weren. Den 15den December 1795 lieten diezelfde Representanten van Bra bant een besluit afkondigen o.a. bevattende, dat, „aangezien de Hervormden de kerken niet in gebruik hebben als een eigendom, dat hun in liet bijzonder toekomt, is goed gevonden te verklaren, dat de kerken, torens en klokken het eigendom zijn van de gezamenlijke ingeze tenen der respectievelijke gemeenten." Dit was een geheel nieuw denkbeeld nopens den eigen dom der kerken, 't welk later ook voor het geheele land zou gelden, met dien verstande, dat het óók zou gelden voor de gebouwen, die wèl In gebruik waren bij de Hervormden. De Nationale Vergadering, den len Maart OP STAAT 1795 geopend, moest een constitutie voor de Bataafsche Republiek ontwerpen, waartoe een commissie uit haar midden werd benoemd van 22 leden. Aangaande de daarin op te nemen bepalingen betreffende den godsdienst waren allen het er over eens, dat de Kerk van den Staat moest worden gescheiden en daar alle burgers gelijke rechten hadden, om het even welken godsdienst zij belijdden. Doch ten aan zien van verdere daaruit ontstane vraagpunten bleken de gevoelens zeer verdeeld te zijn. Zoo werd, wat de kerken betreft, het denkbeeld ge opperd, dat de verschillende gezindten simul taan gebruik van de kerken zouden kunnen maken, of, waar meer dan één kerkgebouw aan wezig was, dat de kerken aan de belijders der verschillende godsdiensten zouden kunnen wor den toegewezen. Nog terwijl de commissie met haar taak bezig was, werd In de Nationale Vergadering op voorstel van Ploos van Amstcl, een Katho liek advocaat te Amsterdam, afgevaardigde voor Amstelveen, na lange beraadslaging, op 5 Augustus 1796 de heerschende Staatskerk vervallen verklaard, waarvan bij procla matie van den 18en daaraanvolgende aan het volk werd kennis gegeven. Een commis sie zou de gevolgen van dit besluit regelen. Bij de debatten over die punten, zegt dr. Nuyens, sprak de priester J. van Rijswijk, kapelaan te Sneek, ietwat zalvend over al- gemeene verdraagzaamheid. Hij verklaarde, dat hij, hoewel zijn geloofsgenooten veel voor de Gereformeerden hadden moeten be talen, daarom toch geen teruggave van alle geestelijke goederen, kerken en vrome in stellingen, welke hun waren ontnomen, terug verlangde. Maar een ander katholiek, vol revolutionnaire begrippen, met name van Hooff, eischte het beslag op alle geestelijke goederen. De katho lieken beriepen zich op het oudste bezit en de oorspronkelijke herkomst; -de Hervormden grondden zich op het recht van wettige verove ring, zoowel op de Spaansche dwingelandij als op de katholieken, die op sommige plaateen, zooals b.v. in Brabant, volgens hen, den Span jaarden weer bijgevallen waren, Dr. Nuyens merkt op, dat onder de katholieken in de Na tionale Vergadering geen enkele stem zich ver hief om de kerkelijke goederen, die van hunne (Amsterdam) Ced. Oude Gracht 29 voorouders afkomstig waren, van vóór de Re formatie als hun toebehoorende op te eischen. Misschien gevoelden zij zich niet sterk genoeg tot zulk een eisch en achtten zij het doelmatiger met het algemeen gevoelen In te stemmen, dat die goederen aan de Natie vervallen waren. Van Januari tot einde Mei 1797 duurden de discus sies m de Nationale Vergadering voort. Velen, onder wie de katholieke afgevaardigde van Grave, Krieger, verhieven hun stem tégen het natio naal verklaren van de kerkelijke goederen. Hij achtte het rechtvaardiger de gezamenlijke bur gers van elke burgerlijke gemeente als de wet tige eigenaars dier goederen te beschouwen en hun die alzoo toe te kennen. Op 18 Mei werd met 59 tegen 43 stemmen besloten dat de goederen niét nationaal zouden zijn, maar plaatselijk. De ontworpen „consti tutie", waarvan de bepalingen betreffende den godsdienst een onderdeel moesten uitmaken, werd echter, daar zij ais geheel aan alle par tijen mishaagde, in de grondvergaderingen van 8 Augustus 1797 met 108.761 tegen 27.955 ver. worpen. Een tweede Nationale Vergadering kwam den lsten September 1797 bijeen. Daarin hadden de Unitarissen de overhand op de Foe- deralisten en Moderaten. Opnieuw toog men daar aan het ontwerpen van een nieuwe con stitutie. Ontzettend was de beroering in het land. De Vergadering werd bestormd met re- queiten. Op 7 November kwamen 596 requesten met 85000 handteekeningen in. De Gereformeer den van Holland gaven het eerste voorbeeld: reeds 31 October kwamen 65 gelijkluidende ver zoekschriften in van ingezetenen van Amster dam met verzoek om aan de kerkgenootschap pen het bezit te laten van de gebouwen, goe deren en fondsen tot dezelve behoorende of ten dienste van dezen geaffecteerd; of dat anders bij constitutie zou worden bepaald, dat de Staat zal zorgen voor alle kosten, tot de publieke godsdienstoefening vereischt wordende. Een Staatsgreep, in navolging van die, welke in Frankrijk op 4 September 1797 plaats had, maakte een eind aan. de partij «tl in de Natio nale Vergadering'. De hevige Unitarissen hadden hunne plannen in overleg met den Franschen gezant te 's-Gravenhage en gesteund door de Fransche generaals Joubert en Daendels be raamd. Midderich, voorzitter der Vergadering, die katholiek was, had als zoodanig het bevel over het garnizoen van de Hofstad. Met geweld van wapenen maakten de Unitarissen zich van de Vergadering meester. De voornaamste Foe- deralisten, 22 in getal, en zelfs eenige gematigde Unitarissen werden in hechtenis genomen en de Nationale Vergadering constitueerde zich als „Constitutioneele Vergadering", representeeren- de het Bataafsche Volk. Zij benoemde een Uit voerend Bewind. Nu kwam weldra zonder eenig verzet ook een constitutie tot stand. Den 25sten Januari 1798 werden daarvan reeds de begin selen goedgekeurd, die aan de constitutie ten grondslag zouden liggen. Den 6den Maart bracht een commissie een ontwerp ter tafel; den 17den kwam dit ontwerp in beraadslaging en nog dien zelfden dag werd het bij acclamatie aange nomen. De ontworpen constitutie werd daarop overal in het land verspreid en den 23sten April 1798 bij volksstemming aangenomen met 153913 tegen 11597 stemmen. Men had echter te voren gezorgd, dat al wie zich nog aan het oude re- geeringsstelsel hield, uit de grondvergaderingen geweerd werd. Den len Mei werd de nieuwe constitutie plech tig afgekondigd. Drie jaar lang bleven de ge meenten der voormaals heerschende kerk nog de tot dan toe genoten tractementen genieten; de gepensionneerde predikanten bleven hun pensioenen houden; alle geestelijke goederen en fondsen, waaruit vroeger die tractementen en pensioenen betaald werden, werden echter nationaal verklaard. De kerkgebouwen en pas toriehulzen der voormalig heerschende kerk, voor zoover zij geen eigendom van de gemeenten waren, werden ter beschikking gesteld van het plaatselijk bewind, dat ze naar evenredigheid van de grootte van de kerkelijke genootschap pen had te verdeden. Over deze verdeeling is toen nog een heete strijd gevoerd tusschen katholieken en protes tanten, waarbij de katholieken vrijwel overal aan het kortste eind trokken, deels uit een vrees, die na twee eeuwen van achteruitstelling volkomen begrijpelijk was, deels omdat zij het juiste inzicht in den toestand misten. Gisteren is een kolenschuit, komende van Spaarndam, door het Noorder Buitenspaarne en het Spaarne naar het Zuider' Buitenspaarne gevaren, waardoor het ijs op het Spaarne en op vele plaatsen onbetrouwbaar is geworden. Geboren; 12 Jan.: V. M. Gilingvan Wes ten, z.; J. A. H. de GraafStaphorst, d.; J. K. van der MeijSicking, 2 d.; M. HaverN ij man, d.; L. StathiBrandenburg, z. Overleden: 12 Jan.: Ch. G. Heldermanvan Kreel, 78 j., Koninginneweg; B. J. van der Hoeven, 68 j., Ramplaan. Achter elkaar stapten de dames de rechtszaal binnen, met kordate passen en de neuzen in de lucht. Het was alsof de deurwaarder met het afroepen van de na men den gong had geluid voor een boks match. Zelden zijn er twee strijdlustiger dames voor den Haarlemschen politie-rech- ter verschenen. De een, de beklaagde, vol uit zittend op het bankje; haar buurvrouw, de aanklaagster, staande achter het getui- genhek, zegepralend. Er was niet de zooveelzeggende achter grond van de rechtszaal voor noodig ge weest, om te weten, dat deze dames ruzie hadden. De een had getreiterd en de ander had gescholden. Het eerste is slechts tot op zekere hocgte, het laatste is beslist straf baar. Daarom zat de dame, die gescholden had, op het bankje. Maar feitelijk was het lood om oud ijzer. Aan deze beide vrouwen waren de tientallen eeuwen van bescha ving niet besteed geweest. Zij hadden er niets van opgestoken. De gemeenste scheldwoorden waren er geval len bij deze ruzie, die al maanden en maanden duurde en nog niet geëindigd was. En de meest laag bij de grondsche treiterijtjes waren er be dacht om de tegenpartij het leven te versom beren. Maar in dien opzet was geen van beiden geslaagd. Frisch en monter stonden zij voor het aanschijn van den politie-rechter. Dit reisje naar Haarlem was een uitje. Of je nu ruzie maakt bij de Zaan of in een rechtszaal, wat doet 't er toe, was het statidpunt van de vrouwen. En zij kruisten den degen. Mlaar dat mochten zij niet van den Edel achtbare. En toen gooide verdachte het over een ander boegje, Zij was heusch zoo onharte lijk niet voor haar naasten, vond zij. „Neem nou dat geval met die suiker, Edelachtbare, ik had zes pond en toen met die distributie heb ik haar een half pond gegeven. Da's toch zoo onaardig niet." „Hoe kwam u aan die suiker?" vroeg het O. M. direct. „Gehamsterd?" Maar de suiker had de Juffrouw met een vooruitzienden b}ik al maanden van tevoren opgeslagen. Lang voor dat er een hamsterbeschikking in de lucht hing. En na dit intermezzo volgden weer de kleu- rigste verhalen, die zoo fel getint waren, dat de Officier aan ieder, die het hooren wou, ver telde, dat hij liever op 't dak zat dan tusschen deze kijvende huisvrouwen. Hij eischte een boe te van 15. „Vindt u 't veel," vroeg de rechter. „Veel?" zei verdachte met een glimlachje. „Heelemaal niet. Ik heb het er best voor over. Voor nou en nogges." En met een vriendelijk knikje stapte ze uit het bankje. Maar eenmaal op de gang kon ze het niet laten, haar buurvrouw precies te vertellen hoe zij over haar dacht. En zij deed dit niet fluis terend. En de buurvrouw nam dit niet. Zoodat de bode er aan te pas moest komen, die de beide dames bij den kraag greep en buiten de deur zette. Getuige maakte na een kwartier haar ren- trée. Tusschen twee zaakjes kwam zij, sidde rend van verontwaardiging, de zaal weer biii- nen. „Ze heb me weer uitgescholden," riep ze. „Ik ga weer een aanklacht indienen." De publieke tribune schudde het hoofd. Twee, die het nooit leeren. „De schaduw" De Tooneelgroep Het Masker, dir. Ko Amoldi, zal op Donderdag 18 Januari as. in den Stads schouwburg de eerste voorstelling ln Haarlem geven van De Schaduw (L'Ombra), tooneelspel in drie bedrijven van Dario Niccodemi, met Else Mauhs in de hoofdrol. Dit is de eerste nieuwe rol van Else Mauhs in dit seizoen. EEN STOFZUIGER de wereldberoemde „ERRES" slede voor slechts 60 ct. p. week ELECTR. TECHN. RADIO BUREAU KLEVERLAAN 176-178 Telef. 14753 Haarlem Bekend om zijn 100 pCt. service Koning Winter heerscht nog in al zijn strengheid. Wie voldoende kleeding en dekking heeft, kan zich tegen dezen strengen heer be hoorlijk wapenen, voorai wanneer de kachel voldoende gestookt kan worden. Maar bij velen is dit niet het geval. Ten gevolge van werkloosheid en andere oorzaken, zijn er velen, die_ hoewel er op onderschei den gebied het mogelijke wordt gedaan niet over voldoende verdedigingsmiddelen tegen dat heerschap beschikken, terwijl er anderen zijn, die op zolder en in de kasten nog wel een en ander hebben liggen, dat voor hen geen waarde meer heeft, dat zij toch niet meer gebruiken, maar dat van groote waarde zou zijn voor lien, bij wie de koude als het ware aan de ootten knaagt. Die artikelen behooren alleen maar van plaats te verwisselen en van waardelooze zaken tot waardevolle te worden. Om daarbij een bemiddelende rol te spelen, hebben eenige inwoners der gemeente de han den Ineengeslagen en hebben anderen zich bereid verklaard opgaven in ontvangst te nemen, dat men iets beschikbaar heeft. Men ga dus na, of men op het gebied van boven- of onderkleeding, schoenen, dekens, beddegoed, zelfs huisraad (kachels!) iets heeft, dat men bewaart, hoewel men het hist noodig heeft en geve dit op aan een van on derstaande adressen. Gezorgd zal dan worden, dat het zoo spoedig mogelijk wordt wegge haald en dat het op die plaatsen komt, waar het nuttige diensten kan verrichten. Wie spoe dig helpt, helpt dubbel. Opgaven kunnen worden gedaan bij: Freule P Boreel, Huize Wester hout, tel. 3339; zuster Hv Houtwipper, Zeestraat 210, tel. 3570; mevr. W. J. Huender—Bosch, Wijk aan Zee, tel. K 517—223; mevr. G. M. Vermeulen—Graafsma, Parklaan 7, tel. 3692; mevr. D. de Vries— Wierda, Zeestraat 86, tel. 3368; mevr. W Nooi—Van Oosten, Blcemhofstraat 3. Wie zich (met of zonder auto) beschikbaar wil stellen voor het transport eer goederen, geve zich op bij; dr. A. Vis, Zeestraat 101. tel. 3221. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Sme- destraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Schakelarmband, Broekman, Schoterstraat 35. Ceintuur, Loerakker, Theemsplein 24. Schaartje in étui, Stokman, Zuid-Schalkwijk. Radiateur- hoes, Rijskamp, Archipelstraat 71. Damesarm bandhorloge, Kuyer, Vrouwehekstraat 44. 1 paar handschoenen, Metz, Nic. v. d. Laanstraat 24. 1 paar kinderhandschoenen, Nieuwland, Lourens Costerstraat 19. Kindertuig, Timmer, Hercules straat 24. Ledige kist, Politieposthuis, Rijks straatweg. Zakmes, Uittenboogaard, Adr. Pauw laan, Heemstede. Overall, Fictoor, Leidsche- straat 106. Pakje inh. das, Rolfs, Anegang 17. Schortje, Hendrik, Dr. Leydsstraat 86. 1 paar sokken, v. Geldorp, Caninefatenstraat 57. Gym nastiekschoenen, Overbeek, Bataviastraat 51. 1 paar gymnastiekschoenen, Spijker, Steenbok straat 2. Actentasch m. i., Crombeen, Sophiastr. 41 rood. Actentasch m. boeken, Bakker, Groote Houtstraat 154. Typen, Steno, mod. talen Esperanto en Schriftverb. 54 Leidsehevaart 54 HAARLEM Op een der ijsbanen aan de Adrichemstraat, kwam een matroos zoo ongelukkig te vallen, dot hij zijn sleutelbeen brak. Nadat door het Rcode Kruis eerste hulp was verleend, is het slachtoffer naar het Roode Kruis-zlekenhuis gebracht- By het Walsbedrijf van Van Leer had een der arbeiders het ongeluk, bekneld te raken tusschen stalen balken, waardoor hij zijn linkerbeen brak. Nadat eerste hu p was ver leend is de man naar het Roode Kruis-zieken- huis overgebracht. Tot onderwijzer aan de RK. Jongensschool aan den Romerkerkweg, is benoemd de heer G. Merz, te Uitgeest. De heer Merz was reeds eenigen tijd werkzaam als kweekeling met acte aan de Jongensschool aan den Galgeweg. De vorst laat haar invloed op de arbeids markt geducht gelden. Zaterdag stonden Bij de gemeentelijke arbeidsbeurs ingeschreven 1000 werkloozen, waaronder 157 uit ce gemeente Heemskerk, tegen 926 (143) in de voorafgaande week. Ondertrouwd: A. Hilbers en J. J. M. West geest; E. A. Jacobs en A. M. Burger. Getrouwd: F. A. de Jong en H. Th. Bakkei; Jac. de Roos en G. C. M. Geldermans. Geboren: G. Schoutende Winter, d.; G. G tie JongHoogeland, d.; A. M. Dekker—Zeg- waart, d.; C. C. Weel—Duinmayer, z.; E. M. van Breugel—v. Straten, z. Overleden: P. van Wijngaarden, 80 j., Meer straat; J. Klein, 77 J., echtgenoot van L. Visser, Koningstraat 184; G. D. Snuif, 59 j., echtge noot van P. Uilkema, alhier, Beecksanghlaan 11. ROME, 13 Jan. (Havas). Een van een motor voorzien zeilschip, dat 200 ton hout aan boord had, is op een klip geloopen. Ze ven matrozen kwamen in zee terecht; drie hunner verdronken. De vier inzittenden wer den ernstig gewond. Volgens een door Reuter opgevangen radio bericht uit Tallinn zou een Duitsch schip ge zonken zijn, na op een mijn te zijn geloopen. Het was een houtschip, dat tusschen Tallinn en Baltiski voer. De bemanning is gered en opge pikt door e^n ander Duitsch schip. Op den 100 meter schoolslag der nationale wedstrijden van het IJ, Zondagavond in het Sportfondsenbad te Amsterdam, zullen in één serie starten Jo Waalberg, Doortje Heeselaars en Alie Stijl. In verband met de verbetering van het wereldrecord op de 100 yards schoolslag door Alie Stijd en vooral de wijze waarop zij dit deed, belooft het nummer 100 meter schoolslag bui tengewoon belangwekkend te worden. LONDEN, 13 Jan. (Havas). De Britsche lucht macht beschikt thans over vliegtuigen, voorzien van een toren met vier kanonnnen. Dit is OA. het geval by de zeer snelle jagers Boulton PauL De kanonnen vuren automatisch. De Boulton Paul werd voor den oorlog te Northolt aan de leden van het Britsche parle ment getoond, evenwel zonder de vier kanon nen; hiervan werd ook geen melding gemaakt. In de Duitsche bladen zijn thans foto's van het toestel verschenen en daarom hebben nu ook de Britsche bladen publicaties uitgegeven. LOS ANGELES, 13 Jan. (Havas). Te Log Angeles is een hevige aardbeving gevoeld. Tal rijke personen snelden de straat op. Schaëk werd niet aangericht. In de fabriek van de N.V. Robus, aan den Kanaaldyk te Helmond, is een ernstig ongeluk gebeurd. Doordat de 15-jarige M. C. te dicht bij het vuur van een oven kwam, vloog zyn schootsvel in brand. Toen zyn kameraden er in geslaagd waren de vlammen te dooven, had de jongen reeds ernstige wonden opgeloopen. In levensgevaarlijken toestand is hy naar het St. Antonius-Gasthuis overgebracht. Naar wy vernemen heeft de Minister van Defensie Zaterdag den op 1 Januari j.l. afgetre den chef materieel van de zeemacht, den vice- admiraal A. Vos ontvangen. In tegenwoordigheid van den secretaris-generaal van het Departe ment van Defensie, den heer Ringeling, van den chef van den Marinestaf, den vlce-admlraal Furstner en van den sinds 1 Januari opgetreden chef materieel, den schout-bij-nacht Doorman, heeft de minister den heer Vos mededeeling ge daan van diens benoeming tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau. U sPyt me" zei de verpleegster „maar B'OUw nu niet naar de zieke gaande juf- 't ls eindelijk weer es ln slaap geraakt en Zou zonde zyn, om...,': »ièfatuui'iyk, zuster, natuurlijkik zal 't te 'n m'n hoofd halen, om m'n tante wakker ^aken...," vC^ar als u 'n poosje wilt wachten, me- «U: ïJa. Staq en ik heb nof wat Boodschappen in de tery'°an kom ik liever morgen nog es Bicq Beb 'n tros druiven meegeno- prachtig zijn ze, vindt u niet, zuster? eq u vooral zeggen, dat ik er geweest ben tev„.eer belangstellend naar de toestand heb jBormeerd?" Wó>,elc.er' mevrouw, ik zal 't niet vergeten, „z'"' die vrouw Winkels, nietwaar?" «q" flegt u maar, dat nicht Lize er geweest is v',etisa,'i ik haar van harte spoedige beterschap 'ijlt O, jahoe is de toestand eigen- »0 i 't o°S'enblik?" wa^ zal ik u ze8gsn, mevrouw ,n,en zeventig Jaar, hè u denkt...." &etai°0r z°over ik 't kan bekijkendie tem- die maar niet omlaag wil...." U,'a"-. tjaenfinzoo lang er leven otwaar, nou zuster.... u doet de groeten tja.... dat kan nog wel zoo lang wel.... ik kom zoo gauw mogelijk weer es kij ken zegt u maar Lize was nauweiyks de straat uit toen ze Gre ta tegen 't lijf liepDie had 'n groote bos bloemen en 'n doosje van 'n banketbakker „Goeie genade, meid, wat 'n bloemenen dat in deze tijd van 't jaarzal aardig wat kosten. „Nou ja.... voor 'n suikertanteDaar hoef je zoo raar niet voor te kijkenwe hoeven elkaar toch niks wijs te maken, wel? We gooien toch allemaal 'n schelvischje uit om 'n kabel- jouwtje te vangenIk heb nog 'n flesch eau de cologne óók in m'n tasch „Toe maar.... toe msarNou, Je treft 't nietze slaapt en de verpleegster vertikt 't om bezoek bij haar toe te laten „Komt goed uit, want ik moet nog op visite by 'n vriendinen als de verpleegster ont houdt, dat ik bloemen en slagroom en eau de cologne heb gebracht...," „Stel je voor" lachte Lize wat hatelyk „dat ze d'r eigen in de namen vergist Het dreigde 'n ruzietje te worden Maar daar had je Mia met 'n heel mand je fruitdat na 'n paar poeslieve groet- iachjes jaloersch werd bekeken. „Da's nummer drie die er naast grijpt" grinnikte Lize met eenig leedvermaak „Tante siaapt en wordt door hare majesteit de ver pleegster niet gewekt...." „Nou, dat tref ik dan, want ik heb m'n rijd staan te verkletsenIk zal 't mandje fruit afgeven en.... wacht, ik heb geloof 'k nog 'n visite-kaartje in m'n taschje.... daar zal ik dan op schrijven: met de beste wenschen.... Hoe gaat 't met 'r?" „Hmdie verpleegster keek erg beden kelijk „Zoodus 't zal er dan eindeiyk van ko men!" „Ohhh!" klonk het in duo terug. „Daar hoeven jullie heusch niet zoo veront waardigd ohhh voor te roepen, hoor! Jullie dén ken precies 't zelfde wat ik hardop durf te zéggenik hou niet van huichelen, dat we ten jullieHebben we d'r geen jaren en ja- ven achterna moeten loopen met cadeautjes en versnaperingen.... hebben we niet al die rijd haar grillen en nukken en standjes en terecht- wyzingen moeten verdragen? 't Was me nogal 'h lekkerdjephoe! En dan 'n ouwe vrijster, die geen kind of kraai achterlaat en met 'r geld nooit iemand 'n plezier heeft gedaanwie zal er dus om haar treuren? Ze was nog te gie rig om 'n dubbeltje aan de armen te geven. Praat ik leugens of niet?" „Jagoed beschouwd" vulden de an dere nichten om beurten aan „zit er veel waarheid inen als ze toch niet beter kan wordenNietwaar? Dan moeten we eigen lijk wenschen, dat haar 'n lang ziekbed bespaard blijft.... want ze mag dan lastig en gierig en onaangenaam geweest zyn.. dat gun je toch je grootste vijand niet Nou, 't liep dan ook af met tantein droeve tegenwoordigheid van de drie nichten en hun echtgenootenDe vrouwen produceerden 'n zoo groot moeeliik aantal film-tranen.de mannen keken zooals men behoort te kijken bij dergeiyke gebeurtenissen. Er werd in overleg met de verpleegster ge sproken over eenige papieren en mogelijke po lissenwant er moesten vanzelf de noodige formaliteiten worden vervuld. De oudste ging zoeken in de linnenkast.... Er werd intusschen 'n kop koffie ingeschonkenen maar weer „Ach ja" snoot Lize voor de zeventiende maal haar neus ,,'t ls dan wel 'n gezegende leeftildmaar we zullen tante toch erg.... erg.... mimimissen.... ze was altijd zoo lief en zoo hartelijk en zoo belangstellend naar de kinderen en zoo't Werd zoo'n pret tige gewoonte, om hier te komen „Maar we hebben toch de voldoening" deed Greta snikkerig „dat we tante haar ziekbed zoo aangenaam mogelijk hebben ge maakt.... 't heeft haar niet aan bewijzen van deelneming ontbroken en dat zal Ik altyd.... altijd. Maar nu waren de benoodigde papieren ge vondenen blijkbaar nog iets meer dan die.... want 'n hand, die alleen maar 'n sim pele begrafenis-polis of iets dergeiyks vast houdt, beeft gewoonlijk niet. De overige vyf keken in groote, hoewel zoo veel mogelijk gecamoufleerde spanning naar die bibberende hand.... en vandaar naar de mond en de oogenEn ze hoorden het volgende voorlezen, terwijl de verpleegster beseheiden de kamer verliet. „Voorloopige mededeeling over mijn laatste' wilsbeschikking. Niet geheim, althans niet voor miin familieleden. Toen ik my onlangs niet prettig voelde, en bedacht, dat hierop wel eens mijn laatste ziekbed kon volgen, kwam ik tot ernstige bezinning over mijn acht en'zeventig levensjaren. Dit zijn voor het overgroote deel jaren geweest, waarin ik alleen aan me zelf dacht en nooit aan anderen. Ik kwam tot de erkenning, dat ik zeer ondankbaar was geweest tegenover Hem, Die mij zoo overvloedig met aardsche goederen had gezegend. Ik heb alles genomen en nooit iets terug gegeven. Dit is de groote fout geweest van myn leven en ik dank de Hemel voor dit oogenblik van inkeer. Ik heb daarom gemeend, dubbel te moeten goed maken, wat ik in dom egoïsme al die jaren heb ver zuimd. Ik ken mijn familieleden als rechtscha pen menschen. Zij hebben mij dit bovendien herhaaldelijk zelf verklaard. Ook weet ik, dat zy financieel onafhankeiyk zijn en nooit op mijn geld hebben geaasd; ook dit hebben ze mij herhaaldelijk en nadrukkelijk laten blijken. Dit is voor mij een groote geruststelling, want in het tegenovergestelde geval zou ik verplicht zyn het allereerst aan hen te denken. Ik heb daarom zonder eenige gewetenswroeging beslo ten, tachtig procent van mijn bezittingen te vermaken aan verschillende liefdadige instel lingen. Het restant zal ruimschoots voldoende zijn, om mijn neven en nichten schadeloos te stellen voor de vele stoffelyke bewyzen van sympathie, welke ik steeds van hen mocht ont vangen. Ik dank hen voor de hartelijke en pret tige omgang en zal mijn hoofd neerleggen in de rustige zekerheid, dat zij...." Verder kwam de voorlezer niet, want Lize kreeg op dit oogenblik 'n zenuw-aanval, die zich uitte in oorverdoovend gekrysch en voor de om- zittenden niet ongevaarlyk beenen-gespartel. „Hou je gemak!" siste haar man „Die verpleegster ls hiernaast in de kamer!" Lize. bedaarde opvallend snel, althans voor zoover het de luidruchtigheid van dé aandoe ning betrof. Er werden vuisten gebald, monden dichtge knepen en woorden gemompeld, die 'n correcte pen gewoonlyk niet neerschryft. Mia schurkte haar mantel aan met het voornemen, onmid dellijk het huis te verlaten. Greta wilde haar voorbeeld volgen toen een der mannen met sussend gebaar het sein gaf voor 'n meer rus tige bespreking. Die bespreking kwam, maar rustig is anders. Ze hadden jaren tegenover de kennissen opgeschept over ue schatryke suiker tante.... en die mochten natuurlyk zoo weinig mogelyk merken van deze groote teleurstel ling; daar zou natuurlijk anders nog jaren over gespot en gelachen worden. Dus.... hoe beroerd 't ook was.... ze moesten zich groot houden en aan „tante" (er werd 'n ander woord ge bruikt, met het vóórnaamwoordje „dat") de laatste eer bewijzen op 'n manier, die geen ach terdocht wekte. Eerst werd er geprotesteerd door de meerder heid en pertinent verklaard, dat ze er geen halve rooie cent aan zouden besteden. Maai ten slotte werd er zuchtend gezwicht voor de argumenten. En zoo gebeurde het, dat er met de begrafe nis 'n krans meeging met het opschrift: .Rust zacht, dierbare tante." G. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 3