Eb en vloed in de internationale politiek Het Belgische leger paraat Weer bommen op Finsche steden Nieuwe regeering te Tokio Het Finsche front onder druk Moskou waarschuwt met nota's en bommen Samenzwering te New York ontdekt BEPERKTE LUCHTACTIE AAN HET WESTFRONT INBREKER TROK ER PER AUTO OP UIT RQNDQM EEN BIJZONDEREN LEERSTOEL Buitenlandsch Overzicht Drukte in de straten, maar rust in de gemoederen MAANDAG 15 JANUARI 1940 Prins Paul te Zagreb Geschenk van Hitier passeert blokkade Drie schepen vergaan Gevaar in laatste uren niet toegenomen Kolendampvergiftiging Enkele vliegtuigen neergehaald, noodlanding en verkennings vluchten Bij zijn aanhouding vond men voor ruim f 30.000 gestolen waarden -r=- Goddank, er is weer eens rumor in casa, waarbij katholieken zijn be trokken. Na den geslachten en niet meer ten leven te wekken Oss was het blijkbaar al te lang rustig gebleven, ïhans gaat het om een bijzonderen leer stoel aan de universiteit van Leiden en de bezetting daarvan. De eenigen tijd geleden opgerichte „Vondelstichting" deed een verzoek aan den toenmaligen minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, Z.Exc. Slotemaker de Bruine, het stichten van een bijzonderen leerstoel voor de Vondelwetenschap te bewilligen. De stichting zou de daar aan verbonden kosten voor haar reke ning nemen. De universiteiten van Am sterdam en Utrecht voelden niets voor zulk een bij zonderen leerstoel. Daarom wilde men in Leiden dien stoel vesti gen, Ofschoon de Leidsche Senaat una niem, dus waarschijnlijk ook met inbe grip van prof. mr. van Eyck, hoogleeraar in de Nederlandsche letterkunde aan de Leidsche Universiteit, afwijzend adviseer de op het door de Vondelstichting ge daan verzoek aan den minister, besloot de bewindsman toch tot stichting van zulk een bijzonderen leerstoel over te gaan. De minister was daartoe gerech tigd en bevoegd en zal deze beslissing wel genomen hebben op grond van de overtuiging, dat de Vondelwetenschap een belangrijk onderdeel van de Neder- landsche letterkundige wetenschap uit maakt, en zich leent tot een meer ge specificeerde en gedetailleerde wereld beschouwelijke behandeling dan in het gewone, algemeene letterkundige hoogere onderwijs doenlijk is. Was het aanvan kelijk de bedoeling en de gegronde ver wachting, dat dr. C. R. de Klerk, de voornaamste bezorger van de voortref felijke volledige Vondeluitgave der We- re'dbibliotheek, zou worden benoemd, door een publicatie onlangs in de Maas bode verschenen werd wereldkundig ge maakt, dat de benoeming van dr. W. Asselbergs (Anton van Duinkerken) eerlang te wachten stond. Het scheen, dat dr. C. de Klerk wegens zijn gevor- dêrdén leeftijd bezwaren had den leer stoel te aanvaarden en liever een jon gen Katholiek den uiteraard aan een nieuwen bij zonderen leerstoel verbon den moeilijkheden het hoofd wilde la ten bieden. Deze publicatie van de Maasbode nu heeft giftige pennen in bewe ging gebracht en een bepaald on verkwikkelijke polemiek uitgelokt, waarin prof. mr. P. van Eyck een niet in alle opzichten bijzonder fraaie rol heeft gespeeld. Wij willen en zullen hiér niet op alle details van den ge voerden en nog voortgezetten pennenstrijd in gaan, doch constateeren slechts hef volgende lo. Dat prof. mr. van Eyck tegen het instituut van bijzondere leerstoelen in het algemeen, zooals dat thans gere geld is. en tegen dezen bij zonderen leerstoel in het bijzonder, fel gekant is, is zijn goed recht, maar waar hij deel uitmaakt van den Leidschen senaat, kan hij niet met reden beweren, dat de stich ting van dezen bijzonderen Vondelleer stoel voor hem zoo lang mogelijk met boos opzet is verborgen gehouden. 2o. De motiveering van het verzoek aan den minister moge door de Vondel stichting hier en daar al niet bijs ter gelukkig geformuleerd zijn, de voor stelling van zaken door prof. van Eyck als zouden wij hier met een typisch ka tholieke achterbaksche intrige en door drijverij hebben te maken is zeker niet „wetenschappelijk" verantwoord. 3o. Zijn op zichzelf bewonderenswaar dige en nobele trouw aan de nagedach tenis van zijn voorganger dr. A. Verwey als hoogstverdienstelijk Vondelkenner gaat te ver, wanneer hij gratuïet be weert, dat er in één Verwey tien de Kler ken er» twintig van Duinkerkens zouden gaan. 4o. Wanneer hij ter bestrijding van de benoeming van dr. W. Asselbergs voor de Vondelwetenschap geen katho liek, maar een „onbevangen weten schappelijk" geleerde de voorkeur geeft, bewijst hij van Vondels wezen en dichtkunst, waarin het Katholicisme een essentieele beteekenis heeft, even weinig te begrijpen als van het Katho licisme zelf, dat volgens hem blijkbaar niet met wetenschappelijke onbevangen heid te rijmen zou zijn. 5o. Wij zien niet in, dat een dichten de jurist, die tot litteratuur-professor werd benoemd, gelijk prof. mr. van Eyck, de meest aangewezen persoon zou zijn om bezwaren te opperen tegen de be noeming van iemand, die in ieder geval van af zijn eerste optreden in de littera tuur zich sinds jaar en dag hoofdzakelijk met de beoefening en de bestudeering van de litteraire wetenschap heeft bezig-, gehouden en daarvan bewonderenswaar dige en algemeen gewaardeerde bewijzen heeft geleverd in tal van werken, waar onder zelfs één officieel met den prijs der Maatschappij voor Letterkunde werd bekroond. 80. De adviseerende suggestie van prof. van Eyck aan de studenten om dr W. Asselbergs, indien deze benoemd mocht worden, practisch te boycotten, is van een liberale fijnheid, welke zelfs den meest onbeschaafden Katholiek te giof is. Overzien wij deze heele affaire en alles waf daarover in de „Telegraaf", „Het Va derland" en de „Avondpost" geschréven is, dan dringt zich aan ons de indruk op, dat, waar de pogingen om de Katholie ken op politiek terrein terug te dringen ondanks alle „hetze" en verdachtmakin gen zijn mislukt, het thans maar eens op cultureel en wetenschappelijk terrein wordt beproefd. Dat daardoor stelling genomen wordt tegen dat, wat den hoogvereerden, grootsten nationalen dichter, Vondel, in diens leven het meest dierbaar en net meest heilig is geweest, is voor deze vurige en piëteitvolle Von delvereerders, die hem voor bevangen en onbevoegde bestudeering zeggen te willen bewaren, natuurlijk slechts een te verwaarloozen bijzaak. Ook eenige ziekenhuizen en wo ning van Amerikaanschen ge zant werden vernield HELSINKI, 15 Jan. (Reuter). Officieel wordt verklaard dat boven het geheele land hevige bombardementen zijn uitgevoerd, in het bijzonder te Hangö en Tammisaari. Alle verbindingen met deze beide steden zijn ver broken. Tammisaari werd Zondag in den loop van den dag vijf malen aangevallen. De bevol king bevond zich in schuilloopgraven, zoo dat er geen slachtoffers waren. Volgens een jtater Havas-bericht, heeft de Sovjet-luchtmacht Zondag verscheidene plaat sen in Finland gebombardeerd, o.a. Hangö Eckanaes, Lapvik, Loho en Karis. Men heeft nog geen berichten over de aangerichte schade ontvangen, maar wel weet men dat op talrijke plaatsen brand is uitgebroken. De bevolking bewaarde haar kalmte. Over de Zaterdag uitgevoerde bombardemen ten meldt Havas nog, dat Russische viiegtuigen boven Helsinki. Abo, Tampere, Tavastehus en Lahti hebben gevlogen en op al deze steden bommen geworpen. Er zijn slachtoffers gevallen, doch het aantal daarvan is nog niet bekend. Ook zijn in twee verschillende steden bij de bom bardementen ziekenhuizen getroffen. Verder wordt gemeld, dat het Finsche es cortevaartuig „Aura", dat koopvaardijsche pen convooieerde, in de Botnische Golf door een Russische duikboot is getorpedeerd. Het is nog 'niet bekend, hoeveel opvaren den het leven hebben verloren. Men weet slechts dat een aantal matrozen vermist wordt. Volgens Reuter werd over de luchtaanvallen op Zaterdag te Helsinki officieel medegedeeld, dat 13 personen zijn gedood en 71 gewond. Er werden 500 bommen neergeworpen. Tevens bericht Reuter dat de villa van den Amerikaanschen gezant, gelegen in de diplomatenwijk bij Espoo, op ongeveer 20 K M. van Helsinki, Zbndeig'tijdens een Rtts- sischen luchtaanval is vernield. De gezant had de villa eenige dagen geleden verlaten: Legerbericht uit Helsinki Het Zondag uitgegeven Finsche legerbericnt luidt: Op de Karelische landengte de gewone be drijvigheid van patrouilles en verontrustings- vuur der artillerie. Aan het Oostelijke front heeft de vijand in de richting van Ilomats aanvallen ondernomen: hij is echter tot zijn uitgangsstel lingen teruggeslagen. Overigens levendige activi teit van patrouilles en verkenningsafdeelingen en scirêrmutselingeri, waarbij de vijand een aan tal mannen verloren heeft, zoomede materiaal, waaronder zeven gevechtswagens en twee ge pantserde auto's. Van zee niets bijzonders te melden. De aanvallen waren gericht op het gebied tusschen Nystad en Kumo en op de omgeving van Abo, Tampere. Haubo, Lahti en de Finsche Golf. Zij hebben slachtoffers onder de burger bevolking gemaakt. Tot dusverre zijn 15 dooden en verscheidene tientallen gewonden geteld. Bo vendien is een aantal huizen die uitsluitend door burgers bewoond werden, in brand geraakt. In den loop van den dag heeft de Finsche lucht macht Russische schepen gebombardeerd. Ver der zijn twee Russische vliegtuigen neergescho ten. Een Russisch bomoardementstoestel, dat onlangs neergehaald was, is gevonden. ZAGREB (Havas). Zagreb had zich sedert verscheidene dagen voorbereid op het offi- cieele bezoek van Prins-regent Paul en Prin ses Olga. Ondanks de hevige koude toonde de be volking groote belangstelling en geestdrift. Om drie uur is het prinselijk paar met een extra-trein aangekomen. Prins en Pririses werden op het station verwelkomd door Matsjek en andere Kroaten-leiders. Hierna werden toespraken uitgewisseld. Volgens een Reuter-bericht uit Boekarest wordt verwacht, dat Koning Carol einde van deze week tijdens een jachtpartij bij Orvitza in het Roemeensche banaat een ontmoeting zal hebben met Prins Paul van Joego-Slavië. Dergelijke ontmoetingen hebben onlangs met tv.sschenpoozen van enkele maanden plaatsge vonden, doch waarnemers alhier negeeren de berichten in de buitenlandsche pers over een bijeenkomst op 11 Januari. Het verluidt evenwel, dat er op 7 Januari een korte ontmoeting is geweest, toen Carol na zijn te Chisenau gehouden toespraak is doorgereisd naar Orvitza. Ook wordt er aan herinnerd, dat Carol bij die ontmoeting had verklaard: „Bes- sarabië is steeds Roemeensch gebied geweest, is het nog en zal het steeds zijn". PARIJS, 14 Jan. (Havasi. Het Spaansche schip „Castillo Buelar", dat gisteren met een lading Duitsche goederen voor Spanje van Ge nua was vertrokken, zal vandaag te Barcelona aankomen. De Fransch-Britsche blokkade-auto riteiten hebben het schip ongehinderd doorge laten, omdat zich aan boord een auto, geschenk van Hitier aan Franco, bevond. Om aan te too- nen, dat men controle had kunnen uitoefenen heeft een Fransche torpedobootjager het Spaan sche schip gedurende vier uur gevolgd om het daarna goede reis te wenschen. OSLO, 15 Jan. (D.N.B.). Het onder Fana- meesche vlag varende Zweedsche s.s. „May" is te Kopervik aangekomen, met vijf leden der bemanning van het Noorsche vrachtschip „Fred- ville" (1750 ton) aan boord. Dit laatste is op de Noordzee op een mijn geloopen. Elf opva renden worden vermist. Verder berichtte Reuter op Zondag: Na eerst op het strand aan de Fransche kust te zijn geloopen en vervolgens op een zand bank 'te zijn vastgeraakt, is het Britsche' stoomschip „Atlantic Scout" (4.575 ton) binnen tien minuten gezonken. De bemanning van 34 personen kon zich met de reddingbooten in veiligheid bren gen en is in Engeland aangekomen. Volgens een Havas-bericht uit Sjanghai is het Japansche stoomschip „Sumei Maru" na twee ontploffingen op den Jangtse op ongeveer 25 K.M. van Hankau gezonken. Volgens een tele gram uit Hankau schrijven de Japansche vloot- autoriteiten de ontploffingen toe aan oude Chi- neesche mijnen. Bestrijd xe door de 3-Minuten VapoRub - Massage Teveel innemen kan een kindermaag gauw van streek brengen. Om Baby's kou (of de Uwe) vlug en zeker te bestrijden, doe als volgt tegen bedtijd: (1) wrijf flink Vicks VapoRub op keel en borst; (2) wrijf het daarna ook op den rug; (3) ten slotte een dikke laag op de borst doen en met warm flanel bedekken. Geen wachttijd—Werkt direct Door deze massage begint VapoRub direct aooi de huid te werken als een pappleister. Gelijktijdig ontstaan door de lichaamswarmte de heilzame VapoRub-dampen, die 18 x per minuut naar de ontstoken luchtwegen van neus, keel en borst worden ingeademd. Door de urenlange dubbele werking verzacht VapoRub de prikkeling, lost het slijm op, vermindert het hoesten en maakt het ademen gemakkelijk. Opgelucht en zich pret tig voelend, valt Baby spoedig in een verkwik- kenden slaap en 's morgens is de ergste kou meestal voorbij. Verlaagde Prijs 90 ct. Admiraal Jonai thans premier; Arita blijft minister van Buitenl. Zaken TOKIO, 15 Jan. (D.N.B.) Het kabinet Abe is Zondag afgetreden. Tegen alle ver wachtingen in politieke kringen is admi raal Jonai belast met de vorming van een nieuwe regeering. Verder wordt bericht dat de vroegere mi nister van Buitenlandsche Zaken Arita in het kabinet-Jonai dezelfde portefeuille heeft aanvaard. Admiraal Josjida behoudt de portefeuille van Marine. Het afgetreden kabinet Abe heeft, volgens Reuter, een verklaring gepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat Abe in overeenstemming met het geheele kabinet getracht heeft de staats zaken te behandelen, doch dat niettemin ge vreesd moet worden, dat volledige overeen stemming der meeningen ten aanzien van de door de regeering beoogde maatregelen inzake het Chineesche conflict niet werd bereikt. Het kabinet Abe heeft derhalve besloten af te tre den, om een stagnatie in de regeeringszaken, in het -bijzonder met het oog op het Chinee sche conflict, dat in een nieuwstadium is ge treden, te vermijden. Naar Havas bericht juichen economische en financieele kringen te Tokio de keuze van admiraal Jonai toe, en wijzen er op dat de moeilijkheden der Japansche economie eerder vragen om een sterken man dan om een spe cialist. De „Nitsji Nitsji" schrijft dat de figuur van den nieuwen premier groote bekendheid bezit en vertrouwen inboezemt door zijp karaktersterkte en gezond oordeel. De tweede helft van deze maand begint in een wat onrustiger stemming in den interna tionalen toestand dan we de laatste twee maan den gewend zijn. Sinds het uitbreken van den oorlog in Finland concentreert de aandacht zich vooral op hetgeen zich in het hooge Noorden afspeelt, zoodat men soms schijnt te vergeten, dat millioenenlegers in Maginot- en Siegfried- linie tegenover elkander liggen. Iedereen be grijpt, dat dit niet zoo kan blijven. Is een door braak in de Maginot- of Siegfriedlinie niet te forceeren, dan zal men trachten een anderen uitweg te vinden om den vijand aan te grijpen. De activiteit die de Geallieerden ontwikkelen, schijnt er op gericht te zijn, hetzij in het Noor den door effectieve hulp aan Finland, hetzij in Zuid-Oost Europa door een optreden in de Zwarte Zee, Stalin en daardoor indirect Stalins bondgenoot Hitier te treffen. Hoogst waar schijnlijk zal Dultschland niet rusteloos blijven toekijken, wanneer het tot een conflict komt tusschen de Geallieerden en Rusland en zal dus het Roode leger moeten helpen, waardoor het terrein van den strijd verplaatst zou zijn van het Westen naar een gebied, waar de Geallieer den meenen gunstiger te kunnen opereeren. Het is echter duidelijk, dat Duitschland zich niet zonder meer in een positie zal laten dringen, waarin het als zwakkere, hetzij mét of zonder Rusland, tegenover de Geallieerden zou komen te staan. Het is derhalve mogelijk, dat Berlijn een tegenactie zal inzetten. Het is nu eenmaal oorlog en al is hij tot nu toe heel anders ver- loopen dan algemeen in September verwacht werd, men moet er ernstig rekening mee houden, dat deze toestand van betrekkelijke rust heel spoedig kan omslaan. Chamberlain waarschuw de de vorige week zijn landgenooten reeds, dat de stilte, die thans heerscht wel eens de stilte kan zijn, welke den storm voorafgaat. Het is noodig voortdurend paraat te zijn; de oorlog golft over Europa, eb en vloed wisselen elkaar af en de neutrale landen bemerken hiervan den weerslag. De Finnen zullen wel met angst in het hart den thermometer zien stijgen. Zaterdag J.l. was voor het eerst sinds weken de temperatuur wat milder, maar op dienzelfden dag verschenen ook weer boven de Finsche steden en dorpen de zware Russische bommenwerpers, om dood en vernieling te brengen onder een weerlooze be volking; het is een laffe wraakneming voor de nederlagen, die de helfdhaftige Finsche troepen aan het Roode leger hebben toegebracht. Sta lin schijnt er thans alles op te zetten om de Finnen tot onderwerping te dwingen. Het Rus sische leger krijgt aanzienlijke versterkingen vooral aan het Salla-front, waar de situatie dan ook voor de Finnen moeilijker wordt. Intus- schen gaat de verscherping van den strijd ge paard met een toename van geruchten, dat er pogingen worden gedaan om het conflict bij te leggen. Duitschland is door den Russischen veldtocht tegen Finland in een zeer onaangename positie geraakt. Had de nieuwe bondgenoot nu de eene overwinning na de andere'behaald, dan zou Von Ribbentrop vol trots de macht van het Roode leger tegen de vijanden van het Derde Rijk hebben kunnen uitspelen. Het tegendeel is ech ter geschied, met het gevolg, dat het Russische échec ook in de Wilhelmstrasse merkbaar is. Bovendien heeft de strijd in het Noorden aan de spil RomeBerlijn, om het zoo zacht moge lijk te zeggen, weinig goed gedaan. Reeds da delijk bij het uitbreken van den oorlog heeft Mussolini partij voor Helsinki gekozen en liet zijn moreelen steun van materieelen vergezeld gaan. De zendingen oorlogsmateriaal namen een zoodanigen omvang aan, dat Duitschland, al of niet onder pressie van Moskou, zich genoodzaakt zag het transport te verbieden, hetgeen begrij pelijk een protest van Italië uitlokte. Volgens een Zweedsch blad zou na dit protest het embargo op de Italiaansche wUpens weer zijn opgeheven. Maar hoe dan ook, de situatie kan niet anders dan zeer onaangenaam zijn voor Berlijn. Niemand kan twee heeren dienen; de tijd om een keuze te doen schijnt echter nog niet aangebroken. Daarom valt het niet te ver wonderen, dat er geruchten opduiken, dat Duitschland bereid zou zijn te bemiddelen tus schen Moskou en Helsinki. Maar 90k op dit ter rein ligt het vol voetangels en klemmen: het Derde Rijk erkent de z.g. Finsche democra tische regeering-Kuusinen niet en Moskou be schouwt op zijn beurt de regeering te Helsinki als niet bestaande. Bovendien zullen de Finnen thans na hun vele overwinningen minder dan ooit geneigd zijn belangrijke concessies te doen. Volgens Stefani zou er thans door de voornaam ste Noordsehe bladen een campagne zijn begon nen voor een onmiddellijken vrede tusschen Finland en Rusland, welke gebaseerd zou zijn op afstand aan Moskou van een 'zone in Kare llë, noodig voor de bescherming van Leningrad. Veel kans zal deze campagne echter wel niet hebben, want zij zou toch hierop neerkomen, dat Rusland geen vlootbasis zou krijgen aan de Finsche kusten, een van de redenen, waarom de oorlog is begonnen en de regeering te Terioki spoorloos zou moeten verdwijnen, wat voor Sta lin op nog meer verlies aan prestige zou neer komen. De jongste berichten uit Moskou geven al heei weinig aanleiding voor de veronderstelling, dat het conflict spoedig zal Worden bijgelegd. Het ziet er veeleer naar uit, dat Stalin er niet tegen zal opzien, den strijd uit te breiden tot Noor wegen en Zweden. De scherpe nota's, welke dezer dagen uit Moskou in de Noorsche en Zweedsche hoofdsteden zijn ontvangen en waarin Rusland protesteert tegen de houding van deze lander in het Finsche conflict, voorspellen weinig goeds. Het werpen van bommen in de nabijheid van een stad in het Noorden van Zweden kan dan ook als een waarschuwing van Moskou be schouwd worden. Beweerd wordt, dat Engeland onlangs Zweden een garantie zou hebben aan geboden, maar Stockholm durfde deze niet te aanvaarden, omdat het vreesde dat Duitschland een dergelijke garantie als voorwendsel voor een anti-Zweedsche actie zou gebruiken. Te Stock holm is men terecht van meening, dat, wanneer het Roode leger een aanval op ZWeden zou doen, Engeland zich wel zoo bedreigd gaat gevoelen, dat het zich, ook zonder een voorafgaande for- meele belofte, wel aan de zijde van Zweden zal scharen. De Noordsehe landen verkeeren in een wei nig benijdenswaardige positie, en de situatie schijnt voor hen nog met den dag moeilijker te worden. (Van onzen correspondent ie Bross el; Zondagmorgen zijn in België de blauwe affi ches aangeplakt, waarbij phase D van de mobi lisatieverrichting werd afgekondigd, nadat den avond te voren de militaire overheden alle ver loven hadden ingetrokken. Op deze maatregelen was de openbare opinie reeds eenigszins voorbereid. Sedert Vrijdag mocht men immers veronderstellen dat er iets op komst was. Dien morgen had de Koning luitenant-generaal Denis, minister van Lands verdediging, en luitenant-generaal Van den Ber gen, hoofd van den algemeenen legerstaf, ten Paleize ontvangen. Laat op denzelfden avond werden de redacties der dagbladen in de hoofd stad door hun correspondenten uit de streek van Luik en Verviers gewaarschuwd dat ongewone troepenbewegingen werden waargenomen en dat al de verloven in de betrokken eenheden waren geschorst. Men wendde zich tot de departemen ten van Landsverdediging en van Buitenland sche Zaken die evenwel geen inlichtingen kon den verstrekken. Om allen fantastischen geruch ten den kop in te drukken liet de president van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken even vóór middernacht door het agentschap Belga mededeelen dat, ingevolge de besluiten, die vroe ger reeds door de regeering waren vastgelegd, in den loop van den dag zekere beschermings maatregelen waren getroffen. ,,Deze maatrege len", luidde het, „maken slechts de toepassing uit van het verdedigingsplan, voorzien sinds de eerste dagen van de mobilisatie." Het spreekt van zelf dat deze Sibyllijnsche mededeeling de gemoederen niet. bevredigde, te meer daar op hetzelfde oogenblik aangekondigd werd dat de oefeningen met de alarmsirenen, die Zondag in de provincie Brabant zouden wor den gehouden, niet zouden doorgaan. Anderzijds dient er nog op gewezen dat het' Oostelijk gedeelte van België in de jongste da gen herhaaldelijk overvlogen is door Duitsche vliegtuigen. Speciaal moeten wij de aandacht vestigen op de voorvallen waarmede verleden Woensdag de noodlanding van een Duitsch vliegtuig wegens motordefect te Mechelen-aan- de-Maas gepaard is gegaan. Belgische soldaten, die in de streek de wacht hielden, hadden het vliegtuig bij zijn landing gevolgd en waren wei nige oogenblikken nadien ter plaatse. Twee Duit sche officieren stapten uit de machine. Een dezer vluchtte weg, vroeg aan een houthakker een lucifer en stak papieren in brand. Inmiddels echter loste een der Bielgische sol daten een paar schoten, waardoor zij weldra in het bezit kwamen, van de Duitsche docu menten, waarvan slechts weinig beschadigd was. Beide officieren werden naar Mechelen- aan-de-Maas gebracht. Tijdens de ondervraging lukte het een der Duitsche officieren de documenten, die op de tafel lagen, in een kachel te werpen. Een der omstanders aarzelde geen oogenblik de stukken uit het vuur te grijpen. Hebben die stukken, welke de gevangen genomen Duitsche vliegers zoo compromitteerend achtten, achterdocht ver wekt bij de Belgische militaire overheid? Zaterdagmiddag bleek de toestand iets min der zorgwekkend. Dienzelfden dag werd nog tot veler bevreemding overgegaan, tot het de- mobiliseeren van de hoofden der gezinnen die drie kinderen tellen, een maatregel waartoe de pas omgevormde regeering in haar eersten Kabinetsraad besloot. Zaterdagavond, om half elf, liet het Mi nisterie van Landsverdediging door bemidde ling van Belga weten dat alle militairen die met verlof waren zich onmiddellijk bij hun eenheden moesten vervoegen. Ook tijdens de avonduitzendingen van het N.IH. werd dit be richt openbaar gemaakt. Den volgenden ochtend kwam de afkondiging van phase D van de legerversterking. Onnoo- dig te zeggen dat deze tijding, ofschoon niet onverwacht gekomen, toch emotie heeft ver wekt. Het is bekend dat reeds heel wat manschap pen,. behoorende tot phase D, bij vroegere op roepingen werden gemobiliseerd. Het heet thans dat de huidige maatregel alleen werd genomen tot aanvulling van 's lands verdedigingsstelsel en absoluut geen algemeene mobilisatie beteekent, zooals sommi gen ten onrechte veronderstellen. Kalm, zonder vertraging en ook zonder over haasting, heeft phase D zich voltrokken. In de voornaamste straten en langs de middenlanen te Brussel was het Zondag drukker dan ge woonlijk, door het heen en weer trekken van de scharen nieuw opgeroepenen die vooral de trams naar de stations in beslag namen. Phase D van de mobilisatie wordt geken merkt door de oprichting van het algemeen hoofdkwartier dat voortaan alle bevelen zal geven, ook die bevelen welke tot dusver nog gegeven werden door het Ministerie vanLands- Oude dame en haar dienstmeisje omgekomen Vanmorgen heeft men in haar woning te Warffum de ruim 70-jarige mevr. Mulder Perdok en haar 25-jarig dienstmeisje, Tine Riepma, dood in bed gevonden. Zeer waar schijnlijk zijn beiden door kolendampvergif tiging om het leven gekomen. Toen vanmorgen, zooals gewoonlijk, de melk boer aan de woning belde, kreeg hij geen ge hoor. Hij vond dit zeer vreemd, daar de oude dame altijd thuis is. De man waarschuwde de buren, die met den man naar de woning gingen. Toen ook na herhaald bellen en kloppen geen antwoord werd gegeven, werd een ruit ingesla gen en begaf een van de buren zich naar bin nen. Hij opende eerst de deur en vergezeld van twee anderen ging hij het huis doorzoeken. In de slaapkamer, waar zoowel de oude dame als het ^dienstmeisje lagen, vonden de mannen de beide vrouwen dood op bed. Onmiddellijk werd de burgemeester, de heer W. J. H. Hoen, gewaarschuwd, die zeer spoedig met den dokter, den heer M. A. J. Jansma, ar riveerde. Deze laatste kon slechts bij beide vrouwen den dood als gevolg van kolendamp vergiftiging vaststellen. Het schijnt, dat het ongeluk reeds in. den nacht van Zaterdag op Zondag heeft plaats ge had, want de beide vrouwen moeten reeds lan ger dan 24 uur overleden zijn. De kachel, die op de slaapkamer stond, was intusschen uitge gaan. Gewoonlijk krijgt de oude dame op Zon dag bezoek van familie, doch juist gisteren was dit niet het geval geweest. n den strijd tegen het communisme is sociale rechtvaardigheid het sterk ste wapen. „»„„diging. Ook zullen vandaar voortaan de berichten en mededeelingen uitgaan welke be stemd zijn voor de bevolking. Inmiddels heeft de bevolking vernomen dat ook in Nederland militaire verloven zijn inge trokken en dat de Nederlandsche regeering Zon dagmorgen in buitengewone vergadering is bij eengeroepen om den Internationalen toestand te onderzoeken. In België is behalve de Ministerraad, die sinds de vorige week was bepaald op Maandag en die, zooals bekend, een gewone wekelijksche vergade ring is, geen buitengewone kabinetsraad bijeen geroepen. Dat de aanvulling van België's verdedigings stelsel een gevolg is van zekere ongunstige voor- teekenen in den internationalen toestand, lijdt geen twijfel. Toch is men algemeen van gevoelen dat °P het oogenblik België niet meer bedreigd is dan andere neutrale landen en dat het latent gevaar waaraan België het hoofd heeft te bied"" in de jongste uren geenszins toegenomen f- PARIJS, 15 Jan. (Havas) Het legerbe richt van Maandagochtend luidt: „Een kal me nacht". Een Duitsch verkenningsvliegtuig is, naar Havas bericht, bij een vlucht boven Noord- Frankrijk slaags geraakt met enkele Fransche jagers. Na een gevecht van enkele minuten daal de het Duitsche toestel en landde op een veld. De uit drie personen bestaande bemanning gaf zich gevangen. Zaterdag ls binnen de Fransche linies een Duitsch vliegtuig neergehaald. Aangezien de Duitschers aldus meldv Belga uit Luxemburg schieten met vèr- dragend geschut, hebben de Franschen, naar verluidt, een aantal plaatsen tusschen Apach en Thionville ontruimd. Het opperbevel der Duitsche weermacht deel de Zondag mede: „Het luchtwapen heeft ook op den 13en Ja nuari zijn verkenningsvluchten boven Frankrijk en de Noordzee stelselmatig en met succps uitgevoerd. Een Duitsch vliegtuig wordt vermist. De luchtdoelartillerie heeft in de buurt van St. Ingbert een vijandelijk vliegtuig neergeschoten. Enkele vijandelijke vliegtuigen hebben in den nacht van 12 op 13 Januari verkenningsvluch ten boven Duitsch rijksgebied ondernomen. Een Engelsch vliegtuig heeft in den nacht gepoogd, een Noord-Friesch eiland aan te vallen. De bommen vielen in zee zonder schade aan te richten." Verder maakt het Duitsche legerbericht mel ding over schending van Duitsch grondgebied door een Nederlandsch vliegtuig. Deze onjuist heid vindt men elders in ons blad gecorrigeerd Rechercheurs van de centrale recherche te Amsterdam hebben Zondagavond een in breker, die zeer brutaal te werk ging, op heeterdaad betrapt en ingerekend. Om half negen surveilleerden de rechercheurs in de Oranje Nassaulaan. Hun aandacht werd getrokken door een man, die, nadat hij zijn auto in de laan geparkeerd had, zich op ver dachte wijze bij een der huizen ophield. De recherche liet hem rustig begaan, daar bij er wel zorg voor dragend, dat hij niet kon ontsnappen. De man verschafte zich toegang tot een der woningen, sloot de deur achter zich en bleef geruimen tijd binnen. Toen hij naar buiten kwam en zich naar zijn auto wilde begeven, hielden de recher cheurs hem aan en fouilleerden hem ter plaatse. De inbreker had een goeden slag gesla gen, want men vond op hem een groot aan tal gouden sieraden en zilver, tot 'n waar de van naar schatting f 30.000 of f 40.000. Van zelf sprekend werd de ongeveer 49-jari- ge man aangehouden en aanvankelijk overge bracht naar het bureau Overtoom. Later werd hij naar het hoofdbureau van politie vervoerd. NEW YORK, 15 Jan. /Reuer). Achttien leden van een organisatie, welke zich „Christelijk Front" noemde, zijn ge arresteerd door agenten van het Federale Bureau, beschuldigd van samenzwering met het doel in de Vereenigde Staten een revo lutie te verwekken, de regeering omver te werpen en een dictatuur in te stellen. Een klein tuighuis werd blootgelegd te New York City. Beweerd wordt, dat het „Christelijk Front" voornemens was zich er van te bedienen voor revolutionnaire doeleinden. Verder wordt verklaard, dat de gearres teerde personen zijn opgetreden als leden van „sportclubs" en van plan waren met ingang van 20 Januari een regime van ter reur in te stellen, tot uitroeiing van alle Joden en inbezitneming van openare nuts bedrijven. Deze mededeelingen zijn gedaan door Edgar Hoover, den chef van de Amerikaansche G-men. Deze heeft eveneens verklaard dat de voor naamste leider der gearresteerden John. F. Cassidy was, een leider van het „Christelijk Front", die door zijn volgelingen werd aange sproken als de „Fuehrer." Bij verscheidene invallen hebben federale agenten reeds afgewerkte, nog niet gereedge maakte bommen, een aantal geweren en duizen den patronen in beslag genomen. Hoover zeide, dat het „Christelijk Front" duizenden leden telt, doch hij weigerde een schatting te geven over het juiste aantal tot het onderzoek, dat zich over het geheele land uitstrekt, afgeloopen aal zijn. pos

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2