Cornice-Wales De Spaames Een veelzijdige K.J.M.V. Haarlem, 15 Jan. MAANDAG 15 JANUARI 1940 R. K. METAALBEWERKERS ST. ELOY 52ste Jaarfeest STADSSCHOUWBURG „Phaedra" &-K. STUCADOORSPATROONS Jaarvergadering Jhr. J. TH. VAN SPENGLER t MOZART-CONCERTEN Steno en typen Auto tegen boom Leidsch Studententooneel voor de militairen Spreekuur wethouder Onderwijs 99 Afm. per H.L. is plm. 73 K.G. 22/35 en 30/50/ 2.65 15/22 2.30 8/15 1.85 Per 70 K.G. ƒ2.55 ƒ2.20 1.70 BK ANDSTOFFENHANDEL 99 CREDIET SCHOOLKLEEDING VERHOOGD GLADDE WEGEN IN BLOEMENDAAL Ongeval op het ijs Het ijs werd gevaarlijk Binnenbrand BURGERLIJKE STAND Diocesane bestuurderendag te Leiden Streekplan Kennemer- land-Zuid Gemeenten zijn verplicht tot samenwerking Schaatsenrijden op het strand Jong en oud deed mee Oude Overveners vieren gouden bruiloft Rollandslaan 20 in de bloemen licht brangt geluk, genot teleur stelling. IJSPRET IN ZANDVOORT Het concert voor G. en W. een première voor Haarlem WIELRENNEN H.S.V. De Kampioen R.K.W.V. Achilles SCHAKEN R.K. Schaakclub Het Witte Paard IJSHOCKEY IJshockey voor scholen IJshockey-wedstrijd te Zaandijk AGENDA Bioscopen Stadsschouwburg 16 Januari Bioscopen Apotheekdiensten Laatste Schokker vrouw te Volendam overleden Bij de ontruiming van het eiland in 1859 was zij veertien jaar Nooit mag de naald van den snelheids meter nu boven de 70 komenSneller ijden dan 70 K.M r uur wil zeggen: benzine verspillen en de in voering^/van distri- lü>uti6 i «an I Veest zuinig .net benzine: STAD Het is al jaren traditie, dat de afdeeling Haarlem van den RK. Metaalbewerkersbond „St. Eloy" aan haar jaarfeesten bijzondere zorg besteed en op hoog cultureel peil brengt. Zaterdag hebben wij dezen feestavond bij gewoond en met de aanwezigen kostelijk ge noten. Het muziekensemble van den heer J- Nibbering gaf eerst enkele goede nummers ten beste, waarna de voorzitter der afdeeling, de heer N. de Bie, op het podium verscheen om een kort welkomstwoord te spreken. De voorzitter zeide, dat het parool van de afdeeling dit jaar zal zijn: meer rechtvaardig heid en naastenliefde;' en wee's op de nieuwe gemeenschap. Er staan dit jaar bijzonder belangrijke zaken in de afdeelingen te gebeuren, welke op de le denvergaderingen behandeld zullen moeten worden. Komt dus trouw ter vergadering. Met de afdeeling gaat het crescendo. Een honderd tal nieuwe leden hebben wij mogen inschrijven.- Hierna werd het tooneelstuk „Rond een half millioen" opgevoerd onder regie van Pierre Balledux. Zondagmorgen had om half elf in de St. Josephskerk de jaarlijksche H. Mis plaats voor de leden der afdeeling. De afdeeling Haarlem van den R.K. Metaal bewerkers heeft weer een prettig jaarfeest mo gen vieren. Ter herdenking van Jean Racine's geboorte, Welke drie eeuwen geleden plaats had, heeft Het Nederlandsch Tooneel een kunstzinnige daad gesteld: het voerde het treurspel „Phè- dre" op, in de voortreffelijke vertaling van Prof. dr. J. L. Walch, onder regie van A. De mesne. Voor en na de première zijn de pen nen der critici danig in beweging geweest om de opvattingen van den regisseur aan eigen inzicht te toetsen. Het ging daarbij voorname lijk om de beteekenis van Racine als klassiek schrijver. Defresne's meening, dat Racine een Pseudo-classicus moet heeten, die in zijn dra matische werken wel de stelregels der Grieken heeft overgenomen, maar de religieuze nood lotsgedachte verving door een zuiver mensche- lijken emotioneelen factor, stiet op ernstig ver zet. Kenners der literatuur hebben bij de op voering van het werk kunnen constateeren, dat de 'leiding haar princiep practisch had doorgezet en doelbewust een voorstelling in klassieken stijl had vermeden. Zaterdagavond vond kunstlievend Haarlem gelegenheid den grooten dramaturg in den stadsschouwburg te eeren en te genieten van het meesterwerk gebouwde treurspel „Phèdre", met zijn prachtige dialogen in schitterend beel dende taal. Zeker waren er nog vele ledige plaatsen in de zaal, maar niemand zal verwacht hebben, dat het storm zou loopen naar een tooneelge- beurtenis, waarvan de beteekenis tot een be trekkelijk kleinen kring spreekt. Dit in aan merking genomen, mocht de belangstelling be vredigend heeten. Zelden wordt aan het einde van een voor stelling zooveel enthousiasme getoond als waar- Van wij nu getuige waren. Dat was spontane en demonstratief geuite waardeering voor de kunstzinnige daad en zeker niet minder voor het schoone, meeslepende spel, waarin de op- Zet van den leider werd verwezenlijkt. Voor de titelrol zou men bezwaarlijk een betere vertolkster kunnen vinden dan Charlot te Kohier, die uitnemend de kunst van het schoone verzen-zeggen verstaat en daarbij een aangrijpende actie weet te geven. Zij was tot m iedere zenuw de hysterische vrouw, die haar onwaardige neiging tot den voorzoon on dergaat als een vloek van het noodlot, waar tegen zij zonder uitzicht strijdt en die haar ir. het verderf sleurt. Had zij eerst Frits van Dijk tegenover zich als de jonge Hippolitus, nu ver- Vulde Johan Schmitz deze rol en hij beeldde den vlekkeloozen held ais een kloeke gestalte m schoone vormen. Louis van Gasteren was Theseus. De smart van den vader, die in de lastertaal gelooft en zijn geliefden zoon ver vloekt, om later te treuren over Hippolitus' ontijdigen dood, werd in krachtig spel ver toond, al leed daaronder het rhythme van Walch's klankrijke regels. Corrie Korevaar trad op als de lieftallige bruid van den belasterden heldenzoon en ter- Wijl we haar dictie waardeerden misten we in haar mimiek de. kracht, die övertuigt. De Theramedes van Eduard Palmers bleef °hs vreemd tot het oogenblik van zijn tragisch Verhaal: daar genoten we van een indrukwek kende declamatie. Gusta ChrispijnMulder was te zeer de tooneelspeelster van dezen tijd; haar tpenone sloot zich maar zwak bij de gestyleer- oe Phedra aan. De kleinere rollen van Ismene, Qoor Aline Markus, en vooral van Panope, door Stine Lerou, vonden een goede vertolking. Het bezwaar, tegen Defresne's opvatting in gebracht, werd ons verklaard door het gemis a&h een klassieken stijl, die de tragedie voor a'le tijden aanvaardbaar maakt, en door een **°g meer opvallend gebrek aan eenheid tus- chen de afzonderlijke personen. Het waren Hkens de onderdeelen, die bewondering wek en en daarin was zooveel verscheidenheid van »eest en vorm, dat het geheel geen eigen sfeer ehield. De fel uitgebeelde emoties bleven bin- en de beperking van het gewoon-menschelijke A roept een eisch van natuurlijke waar schijnlijkheid op, waaraan dit drama niet be- htwoorden kan. omdat die buiten zijn bedoe- 'mg ligt. Maar al had ook deze opvoering haar zwakke Punten, zij dwong eerbied af door het vele mhoone, dat geboden werd en zij stemt tot ankbaarheid, omdat zij bewijst, hoezeer er ook JU ons nog ernst wordt gemaakt met de zaak an het tooneel. -Nadat er vele malen „gehaald" was, lieten de «nclcre optredenden het voorplein even vrij oor. charlotte Kohier; daar had het enthou- aste auditorium immers om gevraagd. Te- cht. want haar spel bracht de voldoening an den avond. buiten de organisatie stonden zich spoedig moch ten aansluiten. Blijkens het financieel verslag van den pen ningmeester, den heer F. Müller Jr., mochten wij vernemen, dat ondanks de vele acties, welke in het afgeloopen jaar gevoerd waren, de kas met een batig saldo afgesloten kon worden. De secre taris en de penningmeester werden door den voorzitter bedankt voor hun keurige jaarver slagen. Een voorstel van één der leden, om voor de Vasten nog een gezelligen avond te hebben, werd met de medewerking van den penningmeester aangenomen. Hierna volgde een bespreking over het L.C.C. in verband met de te houden Bonds vergadering. Het voorstel van het bestuur, om n.l. in ver band met het 20-jarig bestaan van den Bond een reiskas te vormen, werd met algemeene stemmen aangenomen. Na de rondvraag sloot de voorzitter met een krachtig en opwekkend woord de vergadering. H. B. v. d. S. g He afdeeling Haarlem van den R.K. Bond van j,. Ucadoorspatroons hield haar eerste vergade- jUg in 1940, onder voorzitterschap van den heer J. Reiber. Na vaststelling der notulen werd door den heer Hienkens het jaarverslag uitgebracht, waarin herinnerde aan het overlijden van den heer 0v- Dam Sr., het vertrek naar Amsterdam van Zen eminenten geestelijken adviseur, kapelaan q' J- v. Dijk. Voorts werd melding gemaakt van gevoerde acties, de prettige samenwerking Sv he zuster- en de werknemersorganisaties en Cheens werd nog gememoreerd, dat het leden- P .S i O O' Al"* TT 1 n p, 7 T 11 Rnr- 1 #-\ 4- nil.. I rt n 1 n pv Hier ter stede is in den ouderdom van 82 jaar overleden de heer jhr. J. Th. van Spengler. Met hem is een bekwaam officier heengegaan, die een groot deel van zijn militaire loopbaan in Haarlem heeft doorgebracht, en onder zijn stadgenOoten groote bekendheid had. Jhr. van spengler werd geboren te Arnhem in 1857. Hij bezocht de H.B.S. te Delft, was ka- det aan de Koninklijke Militaire Academie te Ereda en werd in 1878 officier bij de infanterie. Voor het eerst kwam hij in Haarlem in het jaar 1896, als kapitein der infanterie. Hij bleef daar tot 1899. Van dat jaar tot 1904 was hij kapitein bij de Grenadiers en Jagers in Den Haag en keerde toen naar Haarlem terug als majoor bij het 10e regiment infanterie. In 1911 v/erd hij kölonel, commandant van het 10e re giment en verkreeg op zijn verzoek eervol ont slag uit den militairen dienst in het voorjaar van 1914 Hij vestigde zich in deze omgeving en was o.m. de eerste commandant van de Heem- steedsche Burgerwacht. De begrafenis zal plaats hebben Woensdag om 12 uur op de algemeene begraafplaats te Heem stede. Onder auspiciën van Impresario Ernst Krauss zal de pianiste Lili Krauss met medewerking van een orkest o. 1. v. Bertus van Lier een reeks Mo- zartconcerten in ons land spelen. Het eerste con cert is vastgesteld op Donderdag 25 Januari in de groote zaal van het Concertgebouw te Haar lem. Lili Krauss zal op deze avonden drie concerten van den meester ten gehoore brengen, waaronder enkele tot nu toe zeer zelden gespeelde con certen: Pianoconcerten in Bes (K.V. 456), in Es (K.V. 271) en in C (K.V. 491)het Orkest speelt voorts: Ouverture „Der Schauspieldirektor" en „Duitsche Dansen" (X.Z. 509). Hetzelfde program ma zal te Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Utrecht, Groningen, Eindhoven, enz. enz. worden gegeven. Bij de op Zaterdag gehouden examens van den Bond van St. Genesius „Groote Schrijvers", zijn de volgende leerlingen te Amsterdam geslaagd: Voor Kantoor-Stenografe, 130 lettergrepen, de dames Annie Roelofs, Ria Dijkmans, Agatha Boon en Toos v. d. Vosse, Haarlem. Voor Kantoor-typiste: de dames Corrie van Schaik, Heemstede; Paula Reintjes, Ria Pulles, Annie Hackfoort, Ria Mettes en Willie Goede- mans, allen te Haarlem. Zij genoten haar opleiding in St. Veronica, Spaame 89, Haarlem. Hedennacht is een auto, bestuurd door den heer S. uit Velsen, op de Julianalaan tegen een boom gereden; de boom werd vernield. Dc auto werd ilcht beschadigd. Geen persoonlijke ongelukken. Aan het weekprogramma van het bureau O. en O. ontleenen wij, dat in den Stadsschouwburg morgenavond om acht uur de tweede tooneel- uitvoering van het Leidsche Studententooneel voor de militairen wordt gegeven. *bet gestegen was. Hij besloot zijn jaarverslag den wensch dat de leden, die thans nog De wethouder van Onderwijs, de jiccr D. J. A. Westerveld, zal deze week in plaats van Woensdag zijn spreekuur houden Vrijdagmid dag van half een tot half twee. GOEDKOOPE, PRIMA ANTHRACIET 99 FR. VARKENMARKT 6-10, TEL. 14164-13904 Eenigen tijd geleden heeft wethouder Wester veld in den gemeenteraad namens B. en W. voorgesteld het crediet voor schoolkleeding met f 3000 te verhoogen. Gedeputeerde Staten heb ben tegen deze verhooging geen bezwaren. Zaterdagmiddag kwam een bestelauto, be stuurd door den heer V. uit Amsterdam, op den Parkweg door de gladheid van den weg te slip pen en botste tegen een hek. Auto en hek wer den beschadigd. Op den mr. Enschedéweg kwam een dienst meisje, mejuffrouw H., wonende te Aerdenhout, per fiets door de gladheid van den weg te val len. Dr. Bos heeft haar onderzocht en later naar haar woning vervoerd. Zondagmorgen tien uur kwam een dienstmeis je, mejuffrouw V., per fiets van den Tetterode- weg. Nabij den Bloemendaalscheweg kwam zij door de gladheid te vallen en bleef bewusteloos liggen. Zij werd in het politiebureau binnenge bracht, waar dr. Dryber haar heeft onderzocht. Later werd zij per auto naar haar betrekking te Overveen gebracht. Zondagmiddag was de heer K., wonende te Overveen, op het Brouwerskolkje aan het schaatsenrijden. Hij kwam zoo ernstig te vallen, dat hij bewusteloos bleef liggen. Dr. Bos en dr. Immink verleenden de eerste hulp. Het bleek, dat de heup uit de kom was geschoten. Per zie kenauto werd de man naar het ziekenhuis van St. Joh. de Deo te Haarlem overgebracht. Gisteren zakten twee schaatsenrijders door het ijs van het Noorder Buiten Spaarne. Door dat den vorigen dag een ijsbreker zich een weg door het ijs had gebaand, waren verschillende wakken ontstaan. Beide drenkelingen wisten zich te redden. Om verder onheil te voorkomen, werd door de politie het gevaarlijke gedeelte met stroobossen afgezet. Toen desondanks toch verschillende waaghalzen zich op het gescheur de ijs begaven, zag de politie zich verplicht processen-verbaal op te maken. Des morgens om half tien zakte een 23-jarige student uit Leiden door het ijs van de Amster- damsche vaart. Hij wist zichzelf te redden en begaf zich naar den politiepost, waar men hem van droge kleeren voorzag. Gisterenmiddag om half twee bemerkten voorbijgangers, dat uit een bakkerij aan de Brouwerstraat 57 rookkolommen omhoog ste gen. De bewoners waren afwezig. Direct werd de brandweer gewaarschuwd, die den flinken binnenbrand met een slang op de waterleiding wist te blusschen. Een vonk uit den brandenden oven was in een kist met houtmot terecht ge komen. Zoowel de boedel als het perceel waren verze kerd. Tegen bedrijfsschade was de eigenaar ech ter hiet verzekerd. Geboren: 12 Jan.: A. VosWelbedacht, doch ter; L. M. Dekkersvan Appelen, dochter. 13 Jan.: G. G. BalmPrijden, zoon; M. M. G. KnipBuur, zoon; F. van den Berge—Schou ten, zoon; G. BrouwerEggers, dochter; G. Wagnervan der Pol, zoon; N. PetersenDort- mundt, zoon. 14 Jan.: A. J. F. UitermarkHonnebier, zoon; M. G. PronkSteves, dochter; F. de Bie Meeuwissen, dochter. 11 Jan.: M. VeenendaalSteeman, zoon. Overleden: 13 Jan.: W. Vermeer, 81 jaar, Flo- resstraat. 14 Jan.: M. C. van HoutenDingerdis, 72 jaar, Lange Lakenstraat; L. Gemmeken, 60 jaar, Zijl weg. Ondertrouwd: 13 Jan.: R. H. Uijtenbogaart en M. J. D. H. van der Kuij. Zondag heeft de K.J.M.V. in het bisdom Haarlem haar jaarlijkschen algemeenen be stuurderendag te Leiden gehouden. De geslaag de bijeenkomst werd begonnen met een gezon gen gedialogeerde H. Mis in de kapel van de H.B.S. aan de Mariënpoelstraat, opgedragen door den Bondsmoderator, rector L. Beune. In de hierna volgende geanimeerde vergade ring werd het eerst het woord gevoerd door den scheidenden bondsvoorzitter, dr. W. Deyssel- bioem, die de afdeelingsbestuurderen er van doordrong, dat de Nederlandsche K.J.M.V. zich in de komende jaren voor een bijna boven- menschelijke taak gesteld ziet. Men spreekt over de paraatheid van Nederland in dezen tijd, maar alleen een materieele rijkdom is voor onze beschaving, voor onze cultuur, voor onzen geestelijken rijkdom onvoldoende. Tegenover het offer van de bloem van ons Nederlandsche volk, die huis en haard heeft verlaten om ons land te verdedigen, dienen de jongeren achter het front een krachtige geestelijke bewapening te stellen. Uit den chaos na den vorigen oorlog ontwik kelden zich krachten, welke geen heil ver mochten te brengen. Indien weer de vredes duif over Europa vliegen zal, moeten wij de menschheid de kracht van het Christen dom kunnen geven. Wij moeten ons ten vrede bereiden. Achter de linies vorme men een geestelijk front. Vormt uw karakter, weest katholieken van de daad. Het jaarverslag van den bondssecretaris, Mar tin Geyer, gaf een uitstekend beeld van de werkzaamheid der diocesane K.J.M.V. in het af geloopen jaar. Hulp bieden bij de vorming van de jongemannen in den geest der katholieke actie, dat is de doelstelling der K.J.M.V. En te dien opzichte is er veel gedaan. Naast het godsdienstig terrein besloeg de activiteit prac tisch het geheele leven. Wij noemen de leiders vorming, het gezagsprogram, het nationale zo- merprogram, het familieprogram. De verhouding tusschen de jeugdorganisaties en de standsor ganisaties leidde tot een nauwere en meer vruchtbare samenwerking. En ook met de St. Jozefsgezellenvereeniging, de zusterorganisatie, groeit een steeds betere samenwerking. De Haarlemsche bond telt thans 68 afdeelin gen met ongeveer 2000 leden, waarvan 800 tot de Land- en Tuinbouwjongeren gerekend moe ten worden. Met de financiën is het redelijk gunstig ge steld, zooals uit het verslag van den heer J. Castelein bleek. Het bondsbestuur werd uitgebreid met een lid. n.l. met den voorzitter van den L. T. Raad, den heer J. Geysel. In de plaats van dr. W Deysselbloem werd Herman Geijer te Leiden tot bondsvoorzitter gekozen. In de vacature, ont staan door het aftreden van den vice-voorzitter Chef Brouwer, werd een gemobiliseerde be noemd, de heer P. Roholl, uit Amsterdam. Rector Beune dahkte speciaal dr. Deyssel bloem, die door zijn „katholieke actie-mentali teit" zulk een groot en grootsch werk voor de K J.M.V. verricht heeft. Op deze eerste verga dering in het tweede lustrumjaar bezag de mo derator het resultaat van 10 jaren K.J.M.V. in het bisdom. Het innerlijk werk is zeer goec geslaagd. De beweging heeft veel gewonnen aan diepgang. In het kernwerk mocht men buiten gewone successen boeken. Maar wat betreft de uiterlijke organisatie, zjjn wy er nog lang niet, aldus spr. Er zijn Bij schrijven van 11 October deelden Ged. Staten mede, voornemens te zijn aan de raden der gemeenten Haarlem, Velsen, Heem stede, Bloemendaal, Zandvbort, Haarlem- merliede en Spaarnwoude en Bennebroek de verplichting op te leggen om gezamenlijk te geraken tot de vaststelling van een streek plan. In antwoord op de bezwaren tegen dit plan, ingediend door Bloemendaal, Heem stede, Zandvoort en Haarlemmerliede, schrij ven Ged. Staten thans, naar wij vernemen, dat alle tot de groep behoorende gemeenten verplicht zijn samen te werken. De stemmenverhouding, zooals in het oorspronkelijke plan aangegeven Haarlem 5 stemmen, Velsen 3, Heemstede en Bloe mendaal elk 2 en de andere gemeenten 1 blijft gehandhaafd. Wel een bewijs hoe hard het den laatsten tijd heeft gevroren was het, toen wij op het strand een groote schare menschen zagen schaatsenrijden langs den waterkantEn dat het ijs buitengewoon goed was, vertelde ons een Zandvoorter, die een heel tochtje had ge maakt tot ver voorbij het dorp. De ijslaag is weliswaar niet dik, maar desondanks kei- en keihard. De baan is ongeveer drie mteter breed, op sommige plaatsen zelfs vijf. Het was een typisch gezicht, deze vele schaatsenrijders langs de zee, die vooraan met ijsschotsen bedekt was. Ook was er alweer een begin van een ijsdijk, daar ieder aanrollend golfje een dun laagje ijs afzette. We hebben Zaterdagmiddag een wandeling gemaakt over deze schotsenmassa en telkens zakten we op zachte plaatsen tot aan de knieën in het grove ijs. In den winter van 1928 was deze ijsdijk op vele plaatsen 3 M. hoogEen oude Zand voorter vertelde ons, dat in den beruchten winter van '98 de ijsdijk zelfs een hoogte van 6 M. heeft bereikt. Deze zelfde zegsman vertelde ons, dat het maar hoogst zelden voorkomt, dat men op 'het strand kan schaatsenrijden. Dat was zelfs in '28 niet gebeurd. De omstandigheden waren er dit maal beter voor. daar het voor den terugkeer van de vorst eenigszins geregend had. Toen het zoete water op het grove ijs kwam en de vorst de dikke korst deed verstijven, ontstond langzamerhand deze baan. Op „zeeijs" kan jé nooit schaatsenrijden, was het oordeel van dezen ouden Zandvoorter. Het echtpaar HarrenKooper te Overveen, viert vandaag de gouden bruiloft. In zich is het feit, dat een echtpaar een gouden bruiloft viert, niet zoo bijzonder. Maar waar het hier een echtpaar betreft, dat in Overveen een groote populariteit geniet, meen den wij hierop even meer de aandacht te mogen vestigen. Het echtpaar Harren is met Overveen en met de Overveners vergroeid. Mevrouw Harren leeft, sinds haar geboorte op Overvéenschen grond en de heer Harren bewerkte dien grond vanaf zijn tiende jaar. Zij hebben vandaag ondervonden hoe Over veen gouden bruidsparen pleegt te felicileeren. Zoowel de huis- als voorkamer waren her schapen in een bloementuin, er waren verschil lende fruitmanden en vele schriftelijke en telegrafische gelukwenschen binnengekomen. De „buurt" versierde de deur van het huis door er een eerepcort van seringen en roode tulpen omheen te bouwen en de bel stond van daag niet stil, omdat de buurtbewoners „Opa en Opoe", zooals zij het jubileerende echtpaar bij voorkeur noemen, wilden feliciteeren met het bereiken van dezen gouden mijlpaal van het huwelijksleven. Een groote mijlpaal, die bereikt is door twee oudjes, die alleen maar wat hun leeftijd betreft oud zijn, maar die zich overigens kunnen verheugen in een hart, dat nog jong en jeugdig is. De heer Harren is momenteel 73 en mevrouw Harren 74, maar men geeft hun beiden wel tien jaar jonger. Met Overveen wenschen wij het echtpaar, dat het nog lang moge genieten van een heer lijken onbezorgden levensavond. Gedurende het weekend heeft men ook in Zandvoort nog volop genoten van de ijspret. Zaterdag was het weer ideaal. Een heerlijk zon netje bescheen het fonkelende ijs en met flinke slagen reed men over de flink bezochte banen. De Vijver-ijsbaan in het dennenpark verwerkte een record aantal bezoekers, terwijl ook de Zee- meeuwénbaan het druk had. Toen gisteren ech ter de dooi intrad, verflauwde de belangstelling voor de Vijverbaan en werd het op de Zee- meeuwen-ijsbaan overstelpend druk. Ondanks den mist reed men door en er heerschte zelfs 'n zeer gezellige stemming. Ook des avonds werd er nog druk gereden. De Rinko-ijsbaan kan ook tevreden ziin over het bezoek, alhoewel de betere rijders en rijd sters het nu meer op „de lange baan" gingen zoeken. Men hoopt, dat de vorst maar weer snel zal terugkeeren en daar is naar wij meenen wel kans op. Het concert, dat de vereeniging Geloof en We tenschap Vrijdagavond zijn leden biedt, zal een première zijn voor Haarlem, en gedeeltelijk zelfs een première voor Nederland. De Engel- sche muziek, welke op dezen avond wordt uitge voerd, met medewerking van het Utrechtsch madrigaalkoor en het strijkorkest van de Haar lemsche Orkestvereeniging, werd voordien slechts eenmaal in ons land ten gehoore ge bracht. Op Zondag 14 Jan. had er een jaarvergade ring plaats in Amsterdam van de „Federatie van Wielerclubs in Nt>ord-Holland.'' Ook onze vereeniging, welke reeds vanaf de oprichting lid is van de federatie, was daar vertegenwoor digd en wij mochten het genoegen smaken, dat onze voorzitter, de heer J. ten Hbve, op deze vergadering, waar tevens een periodieke be stuursverkiezing bp de agenda stond, tot voor zitter "werd gekozen. Wel een bewijs hoe hoog de H. S. V. „De Kampioen" staat aangeschre ven bij de Noord-Hollandsche wielerclubs in het algemeen en onze voorzitter in het bijzonder. Zondag 14 Jan. hield „Achilles" een wedstrijd voor leden en donateurs op de schaats. Ondanks dat er al flink water op het ijs stond, was de deelname bevredigend. De beste rijders bleken wel Vlietstra en Ko- bus Rusman. Vlietstra won zijn rit van Rus man, doch later verloor hij een revanche-rit tegen Rusman. Jammer was het dat eenige rij ders, omdat zij gevallen waren, opgaven. De uitslagen waren als volgt: 1. Vlietstra, 2. Rusman, 3. Ekel, 4. D. Claassen, 5. v. Egmond, 6 P. Claassen, 7. Steenvoorden, 8. Koelman, 9. Hobbelen, 10. d'Haene, 11. Korthals. Junioren: 1. Hilterman, 2. v. d. Zijden, 3. N. Zuiddam. Heden-, Maandagavond vergadering om 8.30 uur. Voor de le kl. werden de navolgende partijen gespeeld: B. SpoorTh. de Looze 18 A. HablousA. v. Kesteren J. ReeuwijkC. v. Soest afgebr. 2e klasse N. Hoogland—J. Baas 1—0 P. CastenmillerJ. Wijfjes 01 G. NijssenW. Vosse 01 in Nederland 5000 K. J. M. V.-ers, een aantal, dat vertienvoudigd moest zijn. In vergelijking echter met de andere jeugdbewegingen, katho lieke en niet-katholieke, is de verhouding niet slecht te noemen. „Het voornaamste werk der K. J. M. V. is-eigen innerlijke vorming; karaktervorming, niet allen voor onszelf, maar voor onzen geheelen stand," zoo vervolgde rector Beune. „Beschouw je taak niet al te eng. Niet alleen op hen, die zich bij ons aansloten, moeten wij ons blindstaren, maar de taak van den K. J. M. V.-er strekt zich uit tot den geheelen katholieken midden stand. Binnenkort zal worden opgericht de Ka tholieke Jonge Mannen Centrale, waarin de verschillende jeugdorganisaties vereenigd zullen zijn. Deze Centrale zal alle katho lieke jongemannen omvatten, ook de onge organiseerden; zij is het aangewezen mid del, om ook voor dezen iets te doen. Veel zal door de instelling der K.J.M.C. worden samengeweven; zoo kan een verband ge geven worden oan de Congregatieleden, le den van de parochieele propagandaclubs, voortrekkers, enz. enz. Wij moeten onze gedachten openstellen voor een veelzijdige K. J. M. V.-beweging. Tenslotte werd nog net woord gevoerd door den heer L. J. A. van Doorn, den Hanze-afge- vaardigde in het Bondsbestuur, die er den na druk op legde, dat K. J. M. V. en Hanze bij eikaar hooren, als waren eet twee raderen, welke in elkaar grijpen en elkaar stuwkracht moeten geven. Eens zullen de jongeren van vandaag de ouderen 'moeten vervangen. Op hen rust de taak mee te helpen aan den opbouw van de nieuwe maatschappij, van den nieuwen katholieken middenstand, welke katholieke zakenmenschen zal omvatten, die begrijpen. dat niet geldverdienen de hoofdzaak is, maar die zich bewust zijn van hun dienende taak I ten opzichte van de gemeenschap.. I Op de banen van de IJsclub van Haarlem en omstreken werden Zaterdagmiddag de ijs hockey wedstrijden voor Middelbare Scholen om den Anton Beynesbeker gehouden. Na zeer spor- tieven en dikwijls spannenden strijd kwam het Kennemer Lyceum opnieuw in het bezit van den beker. In den eindstrijd sloeg deze school de ploeg van de 1ste H.B.S. B met 52. De heer Kaars Sypesteyn overhandigde na afloop den beker met eenige vriendelijke woor den aan den aanvoerder van de winnende ploeg. De gedétailleerde uitslagen luiden: Voorronden: 2de H.B.S. BH.B.S. A 30; Kennemer Lyceum—Gymnasium 8—1. le Halve beslissing: le H.B.S. B2de H.B.S. B 2—1; Kenn. LyceumM.T.S. 32. Beslissing: Kenn. Lyceumle H.B.S. B 52 Ten einde de ijshockey aan de Zaanstreek be kendheid te doen verwerven heeft Zondag te Zaandijk, dank zij de welwillende medewerking der beide clubs, een ijshockeywedstrijd plaats gehad tusschen de A.IJ.H.C. en de Blue Six, Leice uit Amsterdam. Voor de wedstrijd een aanvang nam heeft burgemeester van Gelderen den spelers welkom geheeten en hun dank gebracht voor hun komst, de hoop uitsprekende dat deze demonstratie in het belang van de sport en de lichamelijke ont wikkeling, rijke vruchten zou afwerpen. Ondanks de minder goede gesteldheid van het ijs, waardoor niet de gewenschte snelheid kon worden ontwikkeld, is een goede wedstrijd gespeeld en hebben de Zaankanters een juist inzicht gekregen van de waarde van het spel. De wedstrijd A.IJ.H.C.Blue Six eindigde in een 42-zege voor eerstgenoemde club. Gebouw St. Bavo: Fabrieksarbeiders, 8 wïpi R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur; Best. Misse ver. Afrika, 8 uur. Rembrandt: „Vier moedige meisjes", boven 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Moordkamer", ,My lucky star", bo ven 14 jaar, 2 en 8.15 uur. Luxor: „Huckleberry Finn", boven 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Mo viae: Doorloopend programma. Spaarne: „De havik der wildernis", „Ben bange nacht", boven 14 jaar. Maandag 15 Janiari: ..Westerman en zoon" door R.K. Ver. Thalia) 8.15 uur. Dinsdag 16 Januari, 8.30 uur: Leidsch Stu denten Tooneel „Het avontuur van Ambrose Applejohn" (voor O. en O. militairen). Donderdag 18 Januari, 8.15 uur: Toaneelgroep „Het Masker" „De Schaduw". Gebouw St. Bavo Jaarvergadering Land arbeiders. 8 uur Geestelijke Belangen. 8 uur St. Caecilia. 8 uur Rechtsk. Bureau, 8 uur. Kunsteaal De Bois Expositie van 10 tot 8 uur. Kunsteaal Leffejaar: Expositie van 10 tot 8 uur. Frans Halsmuseum Expositie van 10 tot 8 uur. Rembrandt: „Vier moedige meisjes", (bo ven 14 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Moordkamer" en ,My lucky Star", 2 én 8.15 uur (boven 14 jaar). Luxor: Huckleberry Finn (boven 14 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: Doorloopend programma. Spaarne: „De havik der wildernis". ..Een bange nacht", boven 14 jaar. De avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waargenomen door de volgende apotheken: Th. Klinkhamer, Koninginneweg 69; Grijseels en van Hees. L. Veer straat 14; Fr. Halsapotheek, Fr. Halsplein 1. Steecis geopend zijn: C. E. Schotman, Binnen weg 206208; Elswout-apotheek, Bloemendaal scheweg 341; Aerdenhout-apotheek, Zandvoort- schelaan, tel. 26772; Heemsteedsche apotheek, Binnenweg 28, tel. 28127; Bloemendaalsche Apotheek, Bloemendaalscheweg 85, telef. 22181. Het „cleen hoopke" der laatste nog levende Schokkers is wederom met een verminderd. Vanochtend is op 94-jarigen leeftijd te Vo lendam overleden de Weduwe Teuntje TuypBien, ter plaatse de laatste geboren Schoklandsche. Juist den dag vóór haar veer tienden verjaardag, 10 Juli 1859, viel het be sluit der Regeering, waarbij de Schokker bevolking werd aangezegd het eiland te verlaten. Toen was zij een jong, prontig ding van veertien lentes, thans bij haar dood een stok oude vrouw, met haar 94 jaren de oudste inwoonster van het dorp. Maar niet Volen dam, waar zij 80 jaar woonde, was haar thuis, „Skokkeland", dat behield altijd haar liefde, hoe bitter arm er haar jeugd ook was geweest. „Skokkeland", daar kon zij uren over praten, terwijl haar oude oogen verhelder den en haar nauwelijks verstaanbare stem een warmen klank kreeg. Want tot op hoogen ouderdom herinnerde zich Teune van de Bel, zooals zij op Volendam bekend was, hoe zij op Emmeloord woonde met een groot gezin in het heel kleine, schamele huisje. Hoe zij des Zondags wandelde naar de Middelbuurt over den eenigen weg van 't eiland: een smalle plank op palen met ter eene zijde het water, aan den anderen kant het lage dras sige land. En vooral ook hoe arm zij 't er hadden. Teun tje wist nog te vertellen, hoe zij bijna uitslui tend leefden van roggebrood, besmeerd met hot- tekaas, gestremde melk met zout. Op een nacht was er een schip vergaan op de Schokker kust en de lading, bestaande uit gort, spoelde aan. Weken lang hebben toen de Schokkers niet an ders dan gort gegeten, ofschoon de poes er op zat en de lucht haast niet te harden was. En dan kwamen gestadig de stormen en over stroomingen. Bij een flinken wind spoelde de zee al door de buurten. Nog herinnerde Teuntje zich die angstige nachten met het grommen en kermen van den wind, de donkere stem van de branding, die op de palen brak. Tot het water hun huisje binnen drong en vader den kinderen in hun bedstee haastig de overkleeren gaf en ze omhoog bracht naar het lage zoldertje. Een van haar broertjes is toen verdronken. Toch was de verslagenheid groot in de Schok ker gezinnen, toen op dien lOden Juli 1859 de 70-jarige burgemeester Gillot zijn ontslagbrief kreeg en in de daarop volgende dagen zijn ge meentenaren aan moest zeggen, dat het Gou vernement er geen heil in zag nog langer kosten te besteden aan het behoud van het armelijk reepje grond. Zij kregen rustig den tijd om op te breken en op velerlei wijze kwam de Regee ring hun tegemoet. Nog ontving Teuntje Bien geregeld haar „Schokker geld", een wekelijksche uitkeering, die aan al degenen, die nog op Schokland zijn geboren, tot hun dood wordt uitbetaald. Teuntje Bien wist nog goed, hoe ze van Em meloord naar Volendam zijn gekomen. De schip per Roelofs, „zoo'n gnappe man en erg deftig", bracht het gezin en zijn schamel bézit voor tien gulden naar de nieuwe bestemming. Trouw ver zorgd door haar kinderen en kleinkinderen sleet Teuntje haar laatste dagen in het knusse huisje achter den Volendammerdijk, waar zij vanmor gen zacht en kalm is overleden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5