Groote brand aan Soerabaja's haven Geen maskerade en optochten Wij luisteren naar... FINANCIEN Kerkelijk leven Pater J. Kronenburg f Dagfilm W aters tanden MAANDAG 15 JANUARI 1940 GESPRONGEN WATERLEIDING VEROORZAAKTE LAST Aanvaring op Wester- schelde Tramwagens botsten tegen elkaar Duizenden rijders op de Gouwzee Autobusdienst stopgezet Ijsgang op rivieren PRINSELIJK PAAR OP HET IJS Urk in isolement SCHUUR UITGEBRAND VIER GEWONDEN BIJ AUTOBOTSING AANVARING OP DE SCHELDE UIT HET GRENSGEBIED RAAD VAN NED.-INDIË MARKTEN 482e STAATSLOTERIJ POSTVLUCHTEN SCHEPEN ZITTEN IN HET IJS VAST CONFLICT VOORKOMEN BIJ „ALKMAAR PACKET" 3 S o.cc ooc o.co o.os SOERABAJA, 17 Jan. (Aneta) Maan dagmorgen in de vroegte is 'n zware brand uitgebroken aan de haven-emplacemen ten van Soerabaja, in de havenwijk Tand jong-Perak. De gebouwen van het Soerabaja-veem vormden een vuurzee: ook de loodsen van het Nanyo-veem (een Japansch concern) werden aangetast. De melasse-tanks van de United Molasses Coy worden bedreigd. Eenige schepen, welke aan de kade lagen, zijn reeds uit de gevaarlijke omgeving weg- gestoomd. De brandweer van Soerabaja. gesteund door particuliere diensten, heelt het vuur aangepakt en bestrijdt dit met alle kracht. De geweldige tanks van de United Malosses Coy. den eenigen grooten exporteur van vloeibare melasse, vor men een uitgebreid complex in de onmiddellijke nabijheid van de haven. Klaarblijkelijk zijn bij dezen brand ook de brandweer-installaties van de verschillende stoomvaart-maatschappijen in het geweer geroepen Schade vele millioenen guldens SOERABAJA, 15 Jan. (Aneta) Om trent den brand in de havenwijk Tand- jong-Ferak wordt nog gemeld: Vannacht om half twaalf is een groote uitslaande brand uitgebroken in het complex Goe- dangs van het stroohoedenveem aan de Genua-kade. De brand is de grootste, wel ke ooit te Soerabaja heeft gewoed. De schade wordt geschat op vele millioenen guldens. Onder de verbrande goederen zijn o.a. groote hoeveelheden katoen, tabak, hout. asphalt en koffie. Met man en macht is 't blussingswerk aange vat door de brandweer, de Kon. Ind. Steenkolen Handel Mij. en de Luchtbescherming. De vuur poel, die een opuervlakte had van eenige tien- du eenden vlerkante meter, kon niet worden bestreden. Wel kon het overslaan van de vlammen naar de Goedangs van het Nanyno- veem. de Java-China-Japan-Lijn en de opslag plaatsen en de Pure Cane Molasse Coy. en de Eocony worden belet. De oorzaak van den brand Is niet bekend. Het totale blusschingswerk zal dagen in be slag nemen. De schepen, die aan de kade achter het brandende complex gemeerd lagen, zijn naar de reede gesleept. Gebluscht BATAVIA, 15 Jan. (Aneta). Het Nanyno-veem verneemt ten aanzien van den brand in Soera baja, dat deze thans is gebluscht. De Goedang van het Soerabaja-veem is to taal uitgebrand De aangrenzende goedangs van het, nanyno-veem en de Java-China-Japan-Lijn hebben geen schade bekomen. Zondagmiddag omstreeks half vijf is te Gro ningen in een cabine boven de groote concert zaal van de „Harmonie" een binnenafslulter van de brandleiding gesprongen. Deze afsluiter was rechtstreeks gekoppeld aan de waterleiding, zoodat een aanvankelijk niet te stuiten stroom het gebouw binnenliep. De afsluiter was bevroren geweest, doch door het stijgen van de temperatuur ontdooid en ge sprongen. Het water stroomde uit de cabine naar de achterzijde van de concertzaal en van daar naar de vestibule en de keuken: alles kwam blank te staan. Het water vond ten slotte een uitweg naar den kelder van de centrale ver- Begrafenis van den bekenden Redemptorist te Nijmegen Zondagavond werden in de St. Alphonsuskerk- van het klooster Nebo te Nijmegen de plechtige Metten gehouden voor wijlen den op 86-jarigen leeftijd overleden historicus en paedagoog pater J. A. P. Kronenburg C.S.S.R. Agens was de Zeereerw. pater A. Dankelman, C.SS.R., rector van de Nebo. De geheele kloostercommuniteit van de Nebo woonde de plechtigheid bij. Maandagmorgen half elf werd in dezelfde kerk de pontificale H. Requiemmis opgedragen door Z. H. Exc- Mgr. Th. Van Roosmalen CJS.S.R. Assistentie verleenden de Zeereerw. paters A. Dankelman, rector van de Nebo als presbyter assistens, A. Grijpink, minister, als eerste troondiaken, prof. mr W. J. A. J. Duynstee als tweede troondiaken. Drs. L. Schils was diaken en de Zeereerw. pater A. van Moorsel, directeur van het Alphonsusseminarie, sub-diaken, ter- wi)l de zeereerw. pater Drs. J. Hamers als cere- moniarius fungeerde. De functie ad librum nam Dr. H. Janssen waar, ad candelam Drs. M. Ver- sfeegen en ad mitram Dr. B. van den Eeren- beemt, allen C.S.S.R. De aregoriaansche zangen werden uitgevoerd door het koor der leerlingen van het Alphonsus seminarie, onder leiding van den Zeereerw. pa ter A. Pieters. In de kerk en ook op het kerkhof werd zeer groote belangstelling aan den dag gelegd, zoo wel uit de kringen van burgerlijke als geeste lijke autoriteiten. Opgemerkt werden de Hoog- terw. pater Provinciaal der Redemptoristen M. Mol, dn Hoogeerw. heer H. Meuffels, provin ciaal der Lazaristen, vertegenwoordigers van de E. W. Paters Dominicanen van het Albertinum, van de Paters Jezuieten van het Bergmanianum, de Z.E. Pater W. Reiring, C.S.SR., rector te Roosendaal en oud-directeur van de Nebo, Dr. Jos. Teulings, pastoor-deken van Ubbergen Beek en Mgr. A. Suys, vicaris van de H. Land stichting. Na de plechtigheid in de kerk bewoog zich een lange stoet van priesters en kloosterlingen naar het kerkhof van de Nebo, waar zij allen zich om het graf verzamelden. De absoute ver richtte de Hoogeer waaide Pater M. Mol, Pro vinciaal der Redemptoristen, met assistentie van de Paters van Moorsel en dr. Schils. Onder de vele belangstellenden werden opgemerkt prof. dr. G.. Brom, Mgr. dr. Goossens uit Roer mond. dr. Spiekman, overste van de paters van het H. Sacrament, dr. Luiks O. P., dr. Keizer S. J„ pastoor van Stiphout uit Groesbeek, pater Lagor, overste der Montfortanen en verder ver tegenwoordigers van de Franciscanen, Carme- lieten. Passionisten, pater Eükeler, redacteur van het Mariatijdschrift en de beide aalmoe zeniers majoor Veeger en Hennekes, beiden C.SB.R. ook van de züde der parochianen van de Meerwijk werd groote belangstelling ge toond. warming en steeg tot de vuurhaarden der ver- tva rmingsinstallatie. Spoedig was de brandweer gearriveerd die de waterleidingafsluiters buiten het gebouw af sloot, waardoor de toevoer van water tot staan kwam. Met behulp van electrische Nortonpom- pen, welke in den verwarmingskelder stonden opgesteld, kon het water worden weggepompt, waarmede men om ongeveer 7 uur gereetj was. Het gebouw had vrij ernstige waterschade op- geloopen. Het concert van het orkest van de Gioningsche Orkest Vereeniging, onder leiding var. Kor Kuiler, dat om 8 uur aanving, kon echter normaal doorgang vinden. Het Engelsche motorschip „Hullgate" gezonken Het vannacht binnengekomen Engelsche mo torschip „Hullgate" is nabij Borsselen in aanva ring geweest met het van Terneuzen komende Engelsche ss. „Moyle", metende 1761 ton van de Shamrock Shipping Cy te Londen, waarbij de „Hullgate" is gezonken. De bemanning is op de „Moyle" overgegaan, welk schip inmiddels ter reede van Vlissingen is aangekomen. De schipbreukelingen, welker aantal nog niet bekend is en van wie er eenigen gewond zijn, werden te Vlissingen aan wal gebracht. Een boot van het Belgische loodswezen, met een dokter aan boord, was de „Moyle" tegemoet gevaren. „Hullgate" behoorde toe aan de Hullgate Ship ping Cy te Huil. Het schip meet 409 rgt. bruto en 219 ton netto. De bemanning bestond uit acht man. Hiervan zijn er zeven in hotel „Goes" on dergebracht. Een lid van de bemanning moest naar het ziekenhuis worden vervoerd. Onder water verdwenen De „Hullgate" is thans geheel onder water ver dwenen. Wrakstukken van de scheepsinventaris drijven rond. Hedenmorgen is het schip vlot gekomen. Het heeft de reis in de richting Vlissingen voort gezet- Twee passagiers gekwetst; ernstige materieele schade Zondagochtend 11 uur zijn twee motorwagens van de Noord- en Zuid-Hollandsche Tramweg Maatschappij onder Broek in Waterland op en kel spoor in volle vaart tegen elkaar gereden. Een motorwagen met twee bijwagens, komende van Monnikendam, was het dubbele wisselspoor 150 meter gepasseerd en stond op het punt de Bioekermeer in te rijden, toen tot groote ver bazing van den bestuurder en conducteur plot seling een motorwagen met bijwagen uit Am sterdam naderde. Met groote snelheid botsten de beide motorwagens op elkaar. De wagen uit Monnikendam werd slechts licht beschadigd, doch het voorbalcon van den wagen, welke uit Amsterdam kwam, werd geheel ingedrukt, ter wijl de vloer door de botsing omhoog was ge- w,pt. De passagiers van dit rijtuig waren erg ge schrokken. Van hen liep mevrouw S. Halder- man, uit Zandvoort, een blessure aan den schouder op; bovendien was haar arm uit het lid geschoten. De geneesheer Eltzbacher, uit Den Haag, die met zijn auto juist passeerde, verleende medische hulp, waarna het slacht offer naar haar woning werd vervoerd. Mej. C. Niboer, uit Amsterdam-Noord, kreeg een lichte hersenschudding, doch kon op eigen gelegen heid huiswaarts keeren. De andere passagiers werden of wel door glasscherven aan gelaat en ledematen verwond, of kwamen met den schrik vrij. Meteen koevoet moest een gat in het inge drukte balcon worden gemaakt, ten einde den bestuurder te bevrijden. Hij kreeg, evenals zijn collega van den anderen wagen, slechts ver wondingen aan de handen. In de tram uit Monnikendam werd geen der passagiers geblesseerd. De bestuurders hebben beiden verklaard, dat de seinlichten op veilig stonden, hetgeen bij een defect mogelijk zou kunnen zijn. De directie der N.Z.H.T.M. deelde evenwel mede, dat de installatie goed function- neerde. Gedurende een uur had het tramverkeer op onthoud. De schaatsenrijders moesten in an dere wagens overstappen. Andermaal hebben cjuizenden ijsliefhebbers een schaatstocht naar Monnikendam en Mar ken en Volendam gemaakt. Het aantal bezoekers was zeker niet minder dan vorige week en zij troffen het beter, want het ijs was zoowel op de trajecten door Wa terland als op de Gouwzee, in tegenstelling met den voorgaanden Zondag, van itstekende kwa liteit. De Volendammer bruiloft op het ijs moest wegens den mist en neerslag tot gunstiger ge legenheid worden uitgesteld. Naar wij vernemen, is in verband met de gladheid van de wegen de autobusdienst Alk maarLeeuwarden van de A. T. O. tot nader order stopgezet. In verband met den dooi is de ijsgang op de Waal en den Rijn aanmerkelijk verminderd, maar er is nog altijd een respectat>ele hoeveel-: held ijs in. Zondagavonc was de Waal voor Nij megen nog voor 4/10 met vrij zwaar drijfijs be dekt. De Rijn, welke Zaterdagavond nog ruim voor de helft met ijs gevuld was, toonde Zondag avond ongeveer 1/3 ijsdekking. De rivieren vallen nog langzaam. Een gedeelte van den drie- merentocht gereden Prinses Juliana en Prins Bernhard hebben Zondagmiddag een gedeelte van de route van den drie-merentocht op de schaats gereden. Het prinselijk paar arriveerde per auto bij de contröle in Oude-Wetering. De Prinses was gekleed in een bruin-rood mantelpak, de Prins was in uniform. Zij bonden op den steiger van de jachthaven „De Brasem" hun schaatsen onder en vertrokken in de richting van de Kaag, langs de route, welke de IJsbond „Hol lands Noorderkwartier" had aangegeven. Commandant van 3e legerkorps zal verordening uitvaardigen Naar wij vernemen, ligt het in het voor nemen van den commandant van het 3e legerkorps, een verordening uit te vaardi gen, waarin wordt bepaald, dat ter gelegen heid van de a.s. carnavalsviering geen openbare vermakelijkheden als maskerade en optochten gehouden mogen worden De openbare gelegenheden zullen na het volgens plaatselijke verordening geldende sluitingsuur niet geopend mogen blijven. Deze verordening zal gelden voor de tot het gezagsgebied van genoemden comman dant behoorende gedeelten van Brabant en Limburg. Nu de dooi is ingetreden, gaat Urk een nieu we periode van isolement tegemoet, aleer de boot van Kampen zich een weg zal kunnen banen door het ijs. De slede, die eetwaren van Kampen naar Urk bracht, heeft Vrijdag 10 uur noodig gehad om de plaats van bestem ming te bereiken. Voorloopig is iedere verbin ding tusschen Urk en Kampen verbroken. Lemmer is nog wel te bereiken. Hedenmorgen is een slede-expeditie naar Lemmer vertrok ken. om 1500 K.G. kaas en boter te halen. Zoo lang als mogelijk is, zal deze verbinding onder houden worden. Militairen verloren vele goederen Te Leerbroek brak Zaterdag brand uit in de groote landbouwschuur van den heer Van der Kley. In deze schuur was een 25-tal militairen gelegerd. Daar zij met eigen middelen den brand niet konden blusschen, riepen zij de hulp van de brandweer in. Hoewel de motorspuit spoedig ter plaatse was en terstond water gegeven werd, kon men niet voorkomen, dat de schuur totaal uitbrandde. Het aangrenzende woonhuis bleef gespaard. Tal van goederen, welke den militai ren toebehoorden, zijn verloren gegaan. De oor zaak wordt gezocht In de centrale verwarming, welke de militairen zelf, doch niet op deskun dige wijze, hadden aangelegd. In Katwoude (gem. Monnikendam) is Zon dagochtend op den weg naar Volendam een bot sing ontstaan tusschen een Haagsche taxi en een kleinen personenauto uit Amsterdam. De bestuurders der beide auto's merkten elkander ten gevolge van den mist te laat op. Met een vaart van 50 kilometer botsten de wagens op elkaar, waarbij de taxi den kleinen auto van voren geheel vernielde. In dezen auto bevonden zich behalve de bestuurder, de heer R., uit Amsterdam, diens echtgenoote, twee zoontjes en een dochtertje van 8 jaar en een zuster van mevr. R., de on geveer 40-jarige mevrouw S„ uit Amstelveen De heer R. kreeg een lichte hersenschudding en een wonde aan het oog, mevr. R. liep een zware hersenschudding op, terwijl haar doch tertje een lichte hersenschudding bekwam en aan een der beenen gewond werd. Mevr. S. bleet ongedeerd. De vier gewonden zijn per auto naar hun wo ningen vervoerd. De inzittenden van de Haagsche taxi kwamen met den schrik vrij. Op de Schelde is ter hoogte van Hansweert het Nederlandsche stoomschip „Orestes" van de K.N.S.M. in aanvaring gekomen met het Noor- sche motorschip „Mosfrint". De „Orestes", groot 2663 bruto registerton, welke op de uit reis naar de Middellandsche Zee was, heeft lichte schade aa.n den voorsteven opgeloopen en is voorloopig naar Vlissingen opgestoomd. Het schip was Woensdag j.l. van IJmuiden naar Antwerpen vertrokken. Naar wij vanuit Oost-Gelderland vernemen, worden de grensversperringen aan Duitsche zijde met hooge hekken ook verder doorgetrok ken naar de zijden van Dinxperlo en verder N.O.-waarts. Deze maatregelen zouden vooral ten doel hebben, de contröle op smokkelaars en ongewenschte gasten, die de Duitsche grens zouden willen passeeren, te versterken. Naar wij vernemen zijn tal van arbeiders, die al jaren vanuit Gelderland in de Duitsche grensplaatsen op fabrieken werken, ontslagen in verband met deviezenbepalingen. BATAVIA, 15 Jan. (Aneta). Vanmorgen werd een buitengewone vergadering gehouden van den raad van Ned. Indië, welken eveneens de Gouverneur-Generaal bijwoonde. Deze vergade ring was reeds eenige weken geleden vastgesteld en hield geen verband met eenig feit op inter nationaal gebied. Geen vrijwilligers uit Indië naar Finland BATAVIA, 15 Jan. (Aneta). De consul van Finland deelde mede, dat van verschillende zijde was geïnformeerd naar de mogelijkheid, van Ned.-Indië uit als vrijwilliger dienst te nemen in het Finsche leger. Dit is voorloopig uitgesloten. Over deze kwestie is met Helsinki gecorrespondeerd. Mocht dienstneming in het Finsche leger mettertijd mogelijk zijn, dan zal hiervan door middel van de pers kennis wor den gegeven. Deensch motorschip aan den grond Het Deensche motorschip „Lalandia", van de reederij The East Asiatic Cy te Kopenhagen, is bij den Timmermanspolder nabij Hansweert aan den grond geloopen. Een achttal sleepbooten is ter assistentie uit gevaren. De „Lalandia" meet 4914 ton bruto en 3095 ton netto. Schaatsenrijder verdronken Zondagmiddag Is de 30-jarige schaatsenrij der J. W. van Geen, uit Alphen aan den Rijn, op het Brasemermeer in een wak gereden en verdronken. Hij bevond zich alleen op 't een zame gedeelte van den plas, dat de tjsclubs hadden afgezet, omdat het Ijs daar zwak was. Uit de verte zagen schaatsenrijders hem in het wak rijden. Zij waarschuwden de gemeen tepolitie van Rijnzaterwoude, die aan 't dreg gen ging en na twee uur het lijk ophaalde. Dinsdag 16 Januari HILVERSUM II. 301.5 M. KRO-Uitzending 8.00 Berichten ANP, 8.05—9.15 en 10.00 Gra- mofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest, 12.45—1.10 Berichten ANP en gramofoonmuziek. 2.00 Vrouwenuurtje, 3.00 Modecursus, 5.10 KRO- Melodisten en solist 5.456.05 Felicitaties, 6.35 Sporthalfuur, 7.00 Berichten, 7.15 Lezing ,X>e a.s. internationale Bidweek", 7.35 Gramo foonmuziek, 7.50 Reportage. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen 8.15 Stedelijk orkest van Maastricht en .solist, 9.00 Voor de jeugd, 9.20 Vervolg concert, 10.00 Interview, 10.30 Berich ten ANP. 10.40 Rococo-octet, 11.00 Gramo foonmuziek, 11.10 Bertus van Dinteren en zijn orkest 11.30—12.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM I, 1875 en 414.4 M. AVRO-Ultzendlng 8.00 Berichten ANP, gramofoonmuziek, 8.30 Orgelspel, 8.50 Gramofoonmuziek, 9.15 Om roeporkest en soliste (opn.), 10.15 Gramofoon muziek, 10.30 Voor de vrouw, 10.35 Ensemble .Jetty Cantor 11.00 Huishoudelijke wenken, 11.30 Ensemble Jetty Cantor, 12.15 Boris Lens- ky's Schr&mmeïtrio, 12.45 Berichten A.NP. gramofoonmuziek, 1.00 Omroeporkest en so liste, 2.00 Voor aë vrouw 2.10 Omroeporkest, 2.45 Knip- en naaicursus. 3.45 Lyra-trio, 4.30 Kinderkoor, 5.00 Kinderhalfuur, 5.30 Omroep orkest, 6.30 Populair concert (opn.), 7.00 Voor de kinderen, 7.05 Pianovoordracht 7.30 Engel sche les, 8.00 Berichten ANP. Internationaal overzicht, 8.35 Bonte Mobilisatietrein, 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 AVRO-Dansorkest, 11.00 Berichten ANP. hierna: Lajos Veres' Zi geunerorkest 114012.00 Gramofoonmuziek. ENGELAND, 391 eil 449 M. (Na 6.20 n.m. ook 342 M.) 12.20 Lewisham Hippodrome-orkest, 1.20 Be richten, 1.30 Gramofoonmuziek, 1.352.20 Het Northern-trio, 3.50 BBC-Harmonieorkest, 4.20 Berichten 4 35 Henry Hall cn zijn dansorkest. 6.05 Gramofoonmuziek. 6.20 Berichten, 7.05 Het Jacquesstrijkorkest, 9.20 Berichten, 10.50 Viola en piano, 11.30 Eddie Carroll en zijn dansorkest, 12 2012 35 Berichten. RADIO-PARIS, 1648 M. 12.05 Zang, 12.35 Vioolvoordracht, 1.05 Pia novoordracht. 1.35 Cembalo en zang 2.00 Gra mofoonmuziek, 2.05 Vervolg van 1.35. 2.30 Saxofoonsolt, 4.50 Pianovoordracht, 5.20 Chan sons, 5.35 Kamermuziek 6.35 Zang. 7.20 Lichte muziek 7.50 en 9.05 Het Nationaal orkest. 10.35 Pianovoordracht. 11.05 Raymond Legrand en zijn jazzorkest, 12.0512.20 Gramofoonmu ziek. KEULEN, 456 M. 5.50 Gramofoonmuziek, 7.408.20 Leo Eysoldt's orkest, 10.50 Gramofoonmuziek. 11.20 Concert 1.15 Muzikaal tusscherispel, 1.35 Po pulair concert 4.30 Pianovoordracht, 5.20 Gra mofoonmuziek. 6.30 Fred Berd-Lehmann's or kest, 7.3512.20 Zie Deutschlandsender. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Om roeporkest, 1.502.20, 5.20, 6.50 en 7.20 Gra mofoonmuziek, 8.50 en 9.35 Omroeporkest en soliste 10.3011.20 Gramofoonmuziek. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek, 12.50 en 1.30 Om- roepdansorkest, 1.502.20 en 6.35 Gramofoon muziek, 6.50 Orgelconcert met toelichting, 8.50 „Rosé et Colas", komische opera, 9.50 Om- roepdansorkest 10.3011.20 Gramofoonmuz. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.35 Volksmuziek, 9.20 Berichten, 9.50 Joe Bund's orkest, 10.20 Politiek overzicht. Hierna: Kamermuziek en zang, 11.20 Berichten. Hierna tot 12.20 Nachtconcert PROGRAMMA VAN RADIO VATICAN A IVeekprogram vanaf 1 Januari 1940 De uren, hieronder aangegeven, zijn volgens Greenwich-tijd. ZONDAG 10.00 31.06 M. Godsd. praatje Fransch; Europa. MAANDAG: 1.30 19.84 M. Inlichtingen Por- tugeesch; Brazilië. 2.00 48.47 M. Inlichtingen Fransch; Canada. 2.30 48.47 M. Inlichtingen Engelsch; Noord-Amerika. 11.30 31.06 M. In lichtingen Italiaansch; Europa. 18.30 48.47 M. Inlichtingen Italiaansch; Europa. 19.00 48.47 M Inlichtingen Nederlandsch; Europa. DINSDAG: 13.30 25.55 M. Inlichtingen En- ge'sch; Philippijnen. 15.00 25.55 M. Inlichtin gen Engelsen; Indië en Australië. 19.00 48.47 M. Inlichtingen Engelsch: Europa. 19.30 48.47 M. Inlichtingen Duitsch; Europa. 20.00 48.47 M. Inlichtingen Portugeesch; Europa. WOENSDAG: 19.00 48.47 M. Inlichtingen Fransch; Europa. 19.30 31.06 M. Inlichtingen Fransch Afrika 20.00 48.47 M. Inlichtingen Spaansch; Europa. DONDERDAG:-11.30 31.06 M. Godsd. praatje Italiaansch: Europa. 18.30 48.47 M. Godsd. praatje; Europa. 19.30 48.47 M. Inlichtingen Oekralnsch; Europa. VRIJDAG: 1.30 19.84 M. Inlichtingen Spaansch; Z.-Amerika. 2.00 25.55 M. Inlichtin gen Spaansch; Midden-Amerika. 2.30 48.47 M. Godsd. praatje Engelsch; N.-Amerika. 19.00 48.47 M. Godsd. praatje Engelsch; Europa. 19.30 48.47 M. Godea'. praatje Duitsch; Europa. ZATERDAG: 18.30 48.47 M. Godsd. praatje Duitsch; Europa. 19.00 48.47 M. Conferentie Fransch; Europa. 19.30 48.47 M. Inlichtingen Poolsch; Europa. 20.00 48.47 M. Inlichtingen Spaansch; Europa. Verzoeke rekening te houden met het ver schil van tijd. ALKMAAR, 15 Jan. Veemarkt. 1 paard geen no teering, 89 vette koeien 170.00320, redelijk. 34 graskalveren 40.0085, 61 nuchtere siachtkalveren 11.00—20, 105 vette schapen 18.00—27. 374 vette varkens 58—64 cent per kg. Handel stug. ALKMAAR, 13 Jan. N.V. Eierveiling voor Holl. Noorderkwartier. Aanvoer 250.000 kipeieren 3.75 5 kleine 3.553.75 per 100 stuks. AMSTERDAM, 15 Jan. Veemarkt. Ter vee markt waren heden aangevoerd392 vette koeien waarvan de prijzen waren: le kw. 7888, 2e kw. 6876, 3e kw. 5464 per kg. slachtgewicht Mindere soorten 4448. 92 melk- en kalfkoeien 180260 per stuk. 39 vette kalveren 2e kw. 76 82, 3e kw. 6474 per kg. levendgewicht. 75 nuch tere kalveren 712 per stuk. Lammeren 1618 per stuk. 452 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90lio kg. 7275, zware varkens 7275, vette varkens 7275 per kg. slachtgewicht. Aan gevoerd 4 wagons geslachte runderen uit De remarken. Overzicht; Runderen matige aanvoer, handel gedrukt met iets lagere prijzen. Vette kalveren korte aanvoer, handel kalm, prijzen iets lager. Nuchtere kalveren korte aanvoer, handel sle pend, onveranderde prijzen. Lammeren handel kalm en prijshoudend. Varkens behoorlijke aanvoer, handel niet willig, prijzen iets lager. AMSTERDAM, 15 Jan. Aardappelprijzen. Noord- hollandsche Bevelanders 2.60. Andijker Blauwe en Bonte 3.10, Friesche en Zeeuwsche Bintjes 2.60, Zeeuwsche Eigenheimers 2.80, Zeeuwsche Bonte en Blauwe 3.40, Zeeuwsche Pooters 2.10. Duinzandaardappelen 3.50. Alles per H.L. Aan voer 17.000 K.G. UTRECHT, 15 Jan. Paardenmarkt Aan voer 300 stuks paarden en veulens. Handel ge drukt. Prijzen: Luxe paarden f 425470 per stuk, werkpaarden f 200—325 per stuk, oude paar- cen f 80160 per stuk, 1-jarige paarden f 125 175 per stuk. 2-jarige paarden f 250—300 per stuk, hitten f 80—150 per stuk. BROEK OP LANGENDIJK 15 Jan. 13000 kg. Roode kool 4.105 10, 5000 kg. Gele kool 33.10, 12600 kg. Deensche witte kool 2.603.10, 3250 kg. Uien 3.203.30, idem grove 2.603.20. HOORN, 13 Jan. Veemarkt. Geen aanvoer. LEIDEN, 13 Jan. Botermarkt. Prima fabrieksbo- ter (contr.) 1.70. prima boerenboter 1.561.70 per kg. Aanvoer 445 kg. Handel matig. LEIDEN. Turfmarkt van 8—13 Jan. Geen aan voer. Prijzen lange turf 9.0010 per 1000 stuks. NOORDSCHARWOUDE, 15 Jan. 31900 kg. Roo de kool 4.40—5, 6500 kg. Gele kool 2.50—2.90, 53800 kg. Deensche Witte kool 2.60—3, 1000 kg. Uien 3.50. OUDEWATER, 15 Jan. Kaasmarkt. Aangevoerd 4 partijen. 180 stuks, 720 kg. met R.M. Zware geen aanvoer le soort geen aanvoer, 2e soort 28.50 30. Handel matig. ROTTERDAM, 15 Jan. Veemarkt. Totaal aanvoer 2948 stuks. t.w. 930 vette runderen, 169 vette kalveren, 15 nuchtere kalveren, 1145 schapen en lammeren, 688 varkens en 1 bok. Prijzen per kg. Vette koeien le kw. 82, 2e kw. 68, 3e kw. 4656, vette ossen le kw. 76, 2e kw 68. vette kalveren le kw. 145, 2e kw. 125. 3e kw. 95105, varkens (levend gewicht) le kw. 84, 2e kw. 73, 3e kw. 61, schapen le kw. 47, 2e kw. 42, 3e kw. 37, lammeren le kw. 50, 2e kw. 45, 3e kw. 40. Prijzen per stuk; Schapen le kw. 28, 2e kw. 20, 3e kw. 15, lammeren le kw. 19, 2e kw. 15, 3e kw. 10. Overzicht: Vette koeien en ossen; aanvoer iets. ruimer, handel flauw, prijzen als vorige week Dinsdag, prima koe tot 88 ct„ prima cs tot 82 ct. Vette kalveren: aanvoer als vorige week, handel matig, prijzen onveranderd, pri ma tot 155. Schapen en lammeren: aanvoer flink, handel kalm, prijzen als vorige week. Varkens: aanvoer grooter, handel stroef, prij zen lager, prima 65 ct. Eenige partijen schapen werden voor export verkocht. ROTTERDAM, 15 Jan. Aardappelen. Briel- sche Eigenheimers 2.602.75, Zeeuwsche Ei genheimers 2.402.60, idem Bonte 3.203.40, idem Blauwe 3.203.40, Brielsche drielingen 2.102.25, Bintjes '2.202.30, Bevelanders 2.20— 2.30, Zand aardappelen 3.506.75. Geringe aan voer. Handel matig. ROTTERDAM, 15 Jan. Vlasmarkt. Aange voerd werd 8450 kg. blauw, schoon 1.251.50, 15450 kg. Hollandsch geel 1.301.55, 2000 kg. Dauwroot 1.50 per kg. De markt is flauw gestemd met lagere prij zen. Enkele beste partijtjes van oude contrac ten brachten nog een behoorlijken prijs op. maar de rest was verlaten. Dauwroot bleef on verkocht. AVENHORN, 13 Jan. Coöp. Land- en Tuinbouw- en Markt.vereen. Avenhorn en Omstreken. 8300 kg. Roode kool 4.605.60. 10700 kg. Gele kool 2.80 3.30 per 100 kg. 52300 kg. Uien: groote maat 3 3.30. gewone maat 3 804.20 per 100 kg. 12500 kg. Bieten: groote 2.803. kleine 3.30 per 100 kg. 18600 kg. Wortelen: Flakkee verbeterde 1.402.30 per 100 kg. BEVERWIJK, 13 Jan Bloemenveiling 't Cen trum. Wm. Copland 1120, Toreador 1620, Ibis 14—17, Fred. Moore 14—18, Gijssendorff 16—19, Wm. Pitt 18—24. Bartigon 12—28, King of the Yellow 1519, Prins van Oostenrijk 1828, Due de Berlin 812. Flamingo 1217, Proserpine 10 15, Prins 20 Rose la Reine 1217, Rose Précose 14 18. Mon Trésor 1420. A. Pierson 1017, alles in centen per dozijn. Blauwe Druifjes 612, Nar cissen 814, Hyacinten 210. (Niet officieel) 5de klasse, 1ste lijst Trekking van Maandag 15 Januari 1940 Hooge Prezen f 1000 4362 16386 19104 21402 f 400.— 20705 f 200.— 3758 7638 9246 12201 17773 f 100.— 1065 1205 1367 2004 7632 14680 15057 19720 20510 205S3 Prijzen van 70. 1012 1314 1443 1884 1936 1969 1973 2025 2041 2186 2200 2285 2336 2392 2423 2545 2620 2752 2773 2796 2863 3061 3115 3128 3137 3167 3334 3395 3441 3703 3742 3839 3848 3938 4039 4159 4278 4383 4656 4763 4869 4940 4997 5078 5436 5451 5624 5984 5992 6010 6141 6350 6441 6551 6807 6816 7002 7100 7335 7339 7381 7403 7472 7576 7633 7765 7910 7934 7984 8186 8224 8239 8266 8496 8596 8718 8769 8826 8904 9064 9096 9161 9769 9925 9942 10255 10420 10826 10869 11196 11228 11276 11460 11494 11530 11696 11720 11759 11823 11849 12021 12518 12945 13251 13409 13621 13631 13663 13704 13765 13783 13809 13991 14078 14145 14294 14608 14654 14668 14767 14824 14837 15016 15234 15253 15270 15783 15850 15870 16134 16275 18363 16491 16552 16816 17013 17113 17163 17179 17235 17412 17637 17859 17998 18189 18203 18217 18358 18734 18769 18836 19002 19020 19040 19076 19102 19164 19277 19405 19534 19584 19618 19702 19991 20278 20400 20496 20639 20708 21003 21117 21121 21154 21371 21876 21915 21959 Nieten 1019 1044 1082 1116 1180 1230 1295 1348 1470 1536 1557 1605 1622 1637 1666 1696 1727 1749 1759 1778 1812 1893 1927 201! 2034 2057 2063 2138 2139 2159 2232 2273 2230 2311 2325 2360 2424 2498 2535 2583 2632 2725 2726 2764 2777 2839 2883 2953 2965 2982 3057 3185 3202 3210 3216 3230 3316 3359 3363 3434 3445 3469 3471 3571 3619 3623 3747 3858 3868 3879 3901 3985 3987 4030 4227 4262 4406 4407 4432 4434 4509 4555 4629 4670 4757 4797 4882 4894 4937 4941 4947 5137-5167 5173 5200 5228 5333 5384 5386 5422 5443 5448 5479 5480 5488 5500 5576 5590 5598 5601 5615 5637 5642 5700 5739 5766 5794 5832 5975 6019 6053 6056 6075 6101 6143 6147 6212 6278 6283 6312 6336 6463 6475 6480 6493 6553 6589 6617 6631 6657 6697 6709 6809 6881 6930 6943 7047 7090 7101 7194 7195 7210 7265 7309 7353 7418 7419 7440 7510 7650 7716 7738 7753 7864 7945 7959 7969 8001 8012 8064 8137 8165 8208 8225 8276 8304 8317 8339 8334 8379 8393 8404 8408 8416 8480 8579 8606 8628 8657 8696 8775 8786 8795 8857 8861 8868 8882 8912 8940 8948 9046 9072 9130 9133 9139 9185 9250 92J4 9362 9399 9428 9504 9582 9585 0723 9782 9797 9822 9889 9908 9910 9-912 9947 9973 10018 10048 10087 10163 10191 10213 10253 102.99 10374 10390 10407 10423 10424 10428 10458 10535 10572 10593 10672 10685 10750 10781 10784 10802 10939 10969 11002 11010 11028 11104 11163 11259 11278 11305 11359 11503 11511 11514 11531 11562 11569 11573 11634 11655 11682 11898 11903 11911 11969 11981 11997 12005 12222 12252 12317 12354 12381 12422 12477 12496 12501 12505 12509 12540 12504 12566 12747 12765 12856 12866 13024 13053 13079 13286 13289 13352 13354 13355 13383 13411 13445 13493 13535 13589 13633 13654 13691 13703 13734 13771 13833 13844 13922 13953 14005 14027 14031 14039 14045 14148 14190 14356 14411 14435 14446 14454 14465 14541 14674 14679 14694 14873 15010 15030 15079 15086 15170 15209 15222 15297 15316 15341 15456 15460 15547 15638 15671 15687 15699 15786 15802 15820 15894 15994 16034 16072 16111 16125 16213 16237 16249 16326 16342 16351 16497 16525 16528 16606' 16686 16694 16711 16725 16736 16746 16764 16840 16876 16922 16946 16965 16974 16980 17147 17196 17240 17257 17258 17311 17377 17406 17438 17451 17626 17666 17706 17764 17771 17906 17956 17991 18114 18239 18248 18274 18304 18317 18396 18404 18536 18540 18669 18G93 18731 18745 18747 18767 18781 18830 18850 19047 19155 19163 19175 19314 19396 19434 19443 19458 19461 19492 19626 19703 19744 19759 19797 19801 19862 19884 19905 19972 20032 20064 20145 20172 20380 20392 20432 20433 20444 20464 20549 20575 20610 20614 20616 20627 20724 20753 20762 20929 20960 20964 21001 21029 21034 21039 21041 21050 21056 21061 21079 21092 21153 21200 21222 21233 21316 21320 21357 21374 21393 21399 21408 21417 21511 21546 21561 21597 21675 21779 21781 21805 21811 21824 21828 21904 21917 21950 21953 HEEN TERUG Driemaal per week luchtpost naar Indië NAPELS ATHENE RHODES ALEXANDRIë LYDDA BAGDAD BASRAH DJ ASK KARACHI. JODHPUR... ALLAHABAD CALCUTTA RANGOON BANGKOK PENANG. MED AN SINGAPORE BANDOENG. Jan. 12 li Jan. Het algemeene indexcijfer van de groot- handelsprijzen in België bedroeg in Decem ber 793 tegen 762 in November j.l: De staalproductie in het Pittsburg-district wordt voor dëze week op 85 pCt. a 86 pCt. der capaciteit geraamd tegen 88 pCt. de vorige week en in het Youngstown-district op 74 pCt. tegen 83 pCt. De American Tel. and Tel. boekte in het vierde kwartaal 1939 volgens voorloopige cijfers een netto-winst van 47.41 millioen of 2.54 per aandeel tegen 40.87 millioen of 2.19 per aandeel in het vierde kwartaal 1938. Het Bell-systeem, dochter-groep van de American Tel. and Tel., bezorgde aan de American Tel. and Tel. in het kwartaal per einde November een netto-winst van 55.52 millioen of 2.97 per aandeel tegen 42.75 of 2.29 per aandeel in de overeenkomstige periode van 1938. Woolworth keert een onveranderd divi dend uit van 0.60 per aandeel. Van de Britsche zustermij. ontving zij uitkeeringen van 20 pCt. van de totale winstcapaciteit. Reynolds Tabacco boekte in 1939 'n netto bedrijfswinst van 34.69 millioen tegen 31.64 millioen het vorig jaar. Een netto winst van 25.64 millioen of 2.56 per aan- üeel tegen 23.73 millioen of 2.37 per aandeel en een dividend van S 0.50 per aandeel. De rubbervoorraden bij handelaren in Malakka bedroegen per einde December j.l. 16.900 ton tegen 24.785 ton per einde Nov. De automobiel-productie in de Vereen. Staten in de afgeloopen week wordt op 111.333 auto's geraamd tegen 87.500 stuks in de voorafgaande week en 86.925 wagens in de overeenkomstige week van het vorig jaar. Colgate Palmolive Peet keert een onver anderd kwartaal-dividend uit van 0.12'A per aandeel. De onderneming zal per 1 April a.s. 2.520.000 6 pCt. pref. aandeelen aflos sen. De parlementaire secretaris van het En gelsche ministerie voor de Bevoorrading zin speelde er op, dat de schatkist er binnenkort waarschijnlijk er toe zal overgaan, het bui- tenlandsch effectenbezit van Britsche on derdanen op te eischen en in ruil daarvoor Britsche Staatsfondsen zal geven. In Lon- densche city-kringen gaat het gerucht, dat deze overdracht tegelijk zal geschieden of als onderdeel van de uitgifte eener nieuwe oorlogsleeningdie eiken dag kan worden verwacht. Vanochtend ongeveer zes uur zijn naar tiet IJsselmeer vertrokken de s.s. „Friesland'. „Holland" en „IJsel" van de firma Koppe uit Schellingwoude. De bedoeling is, om de rivier de IJssel te bereiken en assistentie te verlee- nen aan de stoomschepen „Zuiderzee" en „Abram van der Schuyt". Deze beide schepen zitten sedert eenigen tijd nabij het plaatsje Wijhe in het ijs vast. Men zal trachten ze daaruit te bevrijden. Zaterdag is het ultimatum van den Centra- len Bond van Transportarbeiders, inzake het scheepvaartbedrijf van de „Alkmaar Packet" af geloopen. Er zijn in de loop van de laatste dagen be sprekingen met de werkgevers gehouden, met het resultaat, dat een compromis is getroffen op basis van de landelijke regeling, welke de werk gevers. op een kleine uitzondering na. toepassen- Deze uitzondering motiveeren de werkgevers op grond van het feit, dat de overeenkomst op een drietal punten gunstiger is dan de landelijke regeling. MAANDAG, 15 Jan. - B e IV s ai 5 00 Sedert Gisteren V BI Keulen Lobitb Nijmegen St Ancti Arnhem Vreeswijk Westervoori Deventei Kampen Masti Hi 1) Borgt Beifeld Venio Grave 2) Sluif Lith 39 56 3.1 10.75 5.56 10.5? 3.00 i 1.1) 5.16 O.OC 0.53 43.10 14.23 (3.70 o 7.6) 0 82 37 36 0 32 8.00 2 85 8.65 9.22 8.74 3 50 0.C6 41 65 11.36 4,23 1.23 0.10 J.01 -.01 J.03 0.0C J.00 0.00 0.0( 0.0C 0 00 0.00 J.0C 0.00 j.25§ J.l 6 .08 03 ).36' j.OC' 07 J.00 O.ot J.00 j 60 0.07 0.00 0.00 0.78 0 08 8 zwaar drijfijs. - drijfijs over de volle rivierbreedte. ijs vast. ijs vast. Stuwen open te Linne, Roermond. Beifeld. Sambeek en Lith. sfUflJP S AMSTERDAM Kanaalwater 8 u 0,34— AP 12 u 0.41— AP 2 u 0.47- AP Stadswatei 8 u -'<34AP 12 u 0.41— AP 2 u j.47 AP Amstelwater 8 u 0,34- AP 12 u 0.41- AP 2 u 0.47- AP IJselm watei 5 u j.00AP i2 u J.02- AP 2 u 0.02— AP WATERSTAND OP 15 Jan. 13 Jan. DEN RIJN 15 Jan. 13 Jan' Rhelru Breisacf Ketu Mftxau Mannh L->hi Mainz Ringen Caub 0— 0 0.— 3-68 0.52 2.51 1.70 1.70 0.— 0,_ 0,— 0.— 2.70 0— 0.— 1.76 1.78 JoDien? mei Keulen Jusselc tiuhror Duisburg Schwein' vVurzbu** Strassb .8) n.88 1.42 0.— 0.08 0.32 1-10 0.— 2.21 1.|7 1.77 0.- 0.06 0.12 0.— 1.80 0.—

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 6