Uit den omtrek VE km AMERIKAANSCHE ZIGEUNERS s BON Dat is 'n ZUINIGE snelheid! Help zorgen, dat onze R.K. gemobiliseerden de krant lezen, die zij thuis ook lazen MAANDAG 15 JANUARI 1940 3000 verduisterd Gemeente Alkmaar lijdt het verlies Burgerlijke Stand Nederlandsche Roode Kruis IJMUIDEN Hulpkazeme afgebrand bezoek van den Prins uitgesteld Verkeersongeval V. viert haar eerste lustrum S.O. BENNEBROEK HAARLEMMERMEER HILLEGOM 70 K.M. per uur, dat is een vaart, waarmee u nog uitstekend kunt opschieten en tóch de benzine zuinigheid betrachten, welke thans zoo dringend noodig is. Hoe zuiniger wij zijn, des te langer wordt de benzine distributie uitgesteld, zooals de regeering heeft aangekondigd 1 SASSENHEIM SFAARNDAM NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VOORHOUT Boedapest richt een verklaring tot Moskou ZILK ZAANDAM ROSENBERG IN ONGENADE? Het ongeluk te Groningen UIT DE HOOFDSTAD PORTEFEUILLE MET f 1500 VERDWENEN Qnt &ait dunden! Nou en óf 11 Sterk accelereeren, het gaspedaal forsch intrappen krachtig remmen en door de bocht „scheuren", dat is haast even slecht voor de banden als rijden op te lage spanning. KATH. COMITÉ VOOR VLUCHTELINGEN RIJKSVISCHAFSLAG Vrijdag heeft een jong incasseerder van den ^meentelijken Ophaaldienst te Alkmaar aan (en gemeente-ontvanger bekend, dat hi) zich 1)1 de laatste twee jaren heeft schuldig gemaakt «an verduisteringen tot een bedrag van ruim f 3000. Het geld had hij ten behoeve van den Afkoop van belastingzegels onder zich. De ver basteringen blijken op een geraffineerde wijze J® zijn gepleegd. De aangeslotenen bij den Op haaldienst lijden hiervan echter geen schade Vei de gemeente, die evenwel verzekerd is. Dé bder is na een voorloopig onderzoek overge- "fscht naar het Huis van Bewaring. Ondertrouwd: H. W. Steenbeek en E. M. de *®ger; j. p. Speet en J. F. van der Kolk: G he Bie en W. H. Wolterman; W. Ditmar en L. Vries; G. H. E. Kesting en H. Ch. Meijer: van Donselaar en J. M. E. Schram; C. Ter- toort en M. Soonius; H. Pie en E. Bos. Getrouwd: Th. Jonker en W. G. A. v. Wegen; A. de Vos en A. J. Bakkum; J. Boomkamp ®n A. A. Splunter; J. D. Gras en E. v. d. Duiju "bouten; P. G. Baart en W. H. v. d. Burgn Geboren: F. J. M. OsendarpBelt z.; J. R. dUhlMantel 2 z,; A. P. Wijfjesvan Heumen G. M. v. VeelenZijp d.; B. Droogh—Koele- hiéijer; A. BaardaBosscher z. Overleden: J. Schermer 77 j., echtgen. van 7' Bakker, Stationsweg 205, IJmuiden; M. Slie- JVigs 84 j.; wed. van P. de Haas, Huijgenstraat 5> IJmuiden; M. Mekken 80 j., wed. van A. Zo merdijk, Heemstede, Wilstelaan 43, Santpoort; J. Zijlstra 77 j., echtgen. van D. W. M. Men- 5®°' P. C. Hooftlaan 25, Velsen; M. E. Gomes, j., echtgen. van W. N. Voogt, Jac. van jjbmskerkstraat 61. IJmuiden; A. J. A. Zurlohe 5® J-, wed. van F. F. Dennig, Beverwijk; Th. J. van Kaam, 10 m., d. van A. A. van Kaam, ~®eweg 163, IJmuiden; A. J. Bos, 2 m., d. van Bos Ahornstraat 14, IJmuiden; G. v. Amers- ®ort 75 j„ echtgen. van M. Roemer, Wijker- lraatweg 130 rood Velsen. Met het oog op de buitengewone omstandig- ®®den, waardoor ook aan het Roode Kruis bij- ^hdere lasten worden opgelegd en men zich hi^de door de zeer uitgebreide werkzaamheden, v°or financieele problemen ziet gesteld, die hangend voorziening behoeven, zal, afgezien ah de gewone jaarlijksche collecte, op Zater dag 27 Januari a.s. een extra Nationale Roode *tfuis collecte gehouden worden. Voor deze collecte is een groot aantal dames en heeren noodig, die zich nu reeds kun nen aanmelden aan onderstaande adressen: Voor IJmuiden bij Dr. W. van Haselen, Ka baalstraat 49; voor Driehuis bij M. W. Helle- bions. Da Costalaan 6; voor Velsen Noord bij V Hoekstra, Ogelwightstraat 6; voor Sant port bij W. Deen, Rijksweg 348 en bi) L. Dijk en, Charl. de Bourbonlaan 1. Santpoort- M-ation. Zondagmorgen te circa half twaalf werd de landweer van IJmuiden gealarmeerd voor het .''-breken van een brand in een houten loods, laande aan den Rijksweg nabij de Pont. Deze loods, welke voorheen in gebruik was van '"beiders in dienst bij den tunnelbouw, was ,nans door militairen van de luchtdoelafweer pfcet. Toen de brandweer ter plaatse verscheen c°bd het geheele gebouw reeds in lichter laaie ®h v. viel er aan blusschen niet meer te denken, j® loods brandde dan ook tot den grond toe af. üe eigendommen van de soldaten zijn grooten- e®ls in de vlammen opgegaan. Deze brand werd veroorzaakt door het omval- b van een kachel. Een streng onderzoek wordt bgesteld. *Iet bezoek van Prins Bernhard aan de stel ler S IJmuiden is door omstandigheden tot na- order uitgesteld. 5,°P het kruispunt Velserduinweg—Tuinder- -pat heeft een aanrijding plaats gehad tus- b®n een wielrijder uit IJmuiden-O. en esn ^btobus van de N.V. Stormvogels. Persoonlijke ^gevallen hadden niet plaats. Het rijwiel werd ®nwel geheel vernield. afr?Gcier sroote belangstelling heeft de S.O.V., (Reeling IJmuiden van de Vereeniging .van pbeelonthouders onder Nederlandsch Spoor-, 1, en Autopersoneel Zaterdag naar eerste jlfum herdacht. „b het vereenigingsgebouw aan de Kalver- faat vond des middags om 4 uur de receptie „.pis, waar talrijke sprekers van zustervereeni- jjbgen het woord voerden. De 2e voorzitter, de t J. Mulder, herinnerde in zijn herdenkings- 5 9 er aan, dat de afdeeling IJmuiden in deze Jaar er in geslaagd was reeds tweemaal de psdmedaille te veroveren, voor het grootst Ijbt&l nieuwe leden. De sprekers lieten hun wenschen van fraaie bloemstukken verge- gaan. jjjD®s avonds vond de plaatselijke bijeenkomst De humorist Leo Peelen en de Band Black Jackers" zorgden voor een gezellige v Vl'oolijke sfeer. Een aantal aangeboden ver- tjj^bingen zorgde .er voor dat de keelen op gesmeerd werden. l P K. Volksbond. Woensdag 17 Januari bdt de R. K. Volksbond in het R. K. Vereeni- ®58eb°uw des avonds om 8 uur de jaarver- bering. pspret ^br°ek a0c?len winterdag zijn vermaak op het ijs ge- en zoowel op de Achtersloot als op de gj.05.Vaart en Leidschevaart was het druk. De bro t 6 drukte heerschte echter op de Ben,ne- tusl ervaart, welke een mooie, verbinding vormt *i,id en Rinsvaart en Leidschevaart en vele 1 ei'K uit de richting Haarlem en Leiden door Bennebroek, om zoodoende via Het was Zaterdagmiddag in Ben druk. Groot en klein had op dezen den anderen kant de terugreis te aanvaarden. Vooral op de ijsbaan was dat goed merkbaar. Velen hielden zich daar eve,n op om getuigen te zijn van de door de IJsclub Bennebroek Voor uit georganiseerde wedstrijden, waaraan door verschillende paren werd deelgenomen. Er werd keurig geredei Vooral mej. Gré van Maris en de heer W. Kranenburg reden in prachtigen stijl en het verwonderde dan ook niemand dat zij met den eersten prijs gingen strijken; tweede werd de hr. en mevr. Vermeulen; derde werden mevr. v. d. Walle en de militair v. d. Kamp. Mej. C. de Goede en de heer G. v. Altena ont vingen den vierden prijs en de vijfde prils werd gewonnen door mej. Trui Kranenburg en de heer W. Nieuwenhuizen. Na afloop reikten de heeren v. Beek en v. Lierop aan de prijswinnaars hun prijzen uit. propaganda-vergadering. De afd. Benne- broek-Vogelenzang van de R.K. Hanze zal op Woensdag 17 Januari des avonds om half negen in het café van mej, Goemans te Vogelenzang een specialen propaganda-avond beleggen voor de Vogelenzangsche Middenstanders. Op dezen avond zullen de zeereerw. heer pastoor M. M. v. d. Eem en de heer Jan Mol, lid van het Centraal Hanze Bureau een rede houden Ijsvermaak in de Meer. In het afgeloópen weekeinde heeft de Haarlemmermeer volop van het ijs genoten. Er was dan ook gelegenheid te over. Geen dorp of buurtschap had nagelaten een speciale baan in te richten. Hoofddorp heeft haar mooie landijsbaan evenals Zwanenburg en Sloten. Badhoevedorp rijdt op de Ringvaart, Nieuw-Vennep op de Hoofdvaart. In het plas- sengebied vinden we ijsbaan op ijsbaan. „De Kaag" organiseerde hardrijderijen. Van uit Hoofddorp vertrok een ploeg over de Hoofd vaart naar deze baan toe, wat een mooie tocht werd. Ook nabij Leimuiden hadden hardrijderijen plaats, waarvoor groote belangstelling bestond. De laatste wedstrijden werden gehouden op de baan „De Blauwe Beugel". Ondanks het dooiweer was het Zondag overal nog vrfj druk. Ernstig gewond. Terwijl de heer D. K. in de garage te Hoofddorp bezig was een zware truck te repareeren, schoot de auto van de crick, waardoor de man bekneld raakte tus- schen den auto en den muur. Het personeel schoot toe en bevrijdde den man uit zijn nete lige positie. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. K. klaagde over inwendige pijnen. Auto op het ijs. Zaterdagavond zou een automobilist aan de Schinkelkade even een boodschap doen en parkeerde daartoe zijn auto langs dit water. De remmen vergat hij waar schijnlijk aan te zetten, want nauwelijks was de man den winkel in of de auto reed langzaam naar de Schinkel. Hierboven maakte de wagen een halve salto en met een hevigen slag kwam deze met het dak op het ijs terecht. Dit dak werd ernstig beschadigd, het ijs hield stand. Met een particulieren kraanwagen werd de auto weer op den beganen grond geheschen. O. en O. De door het comité tot O. en O. van de alhier gekantonneerde militairen voor de burgerij georganiseerde tooneelavond, Za terdag J.I., is schitterend geslaagd. „Duikie op het Oorlogspad" werd opgevoerd voor een stampvolle zaal in hotel „Flora". Namens O. en O. werden de aanwezigen wel kom geheeten door den eersten luitenant ir. A. Potjer, die dank bracht aan degenen, die dezen avond hadden georganiseerd en aan allen die door hun aanwezigheid het werk van O. en O. steunden. R.K. Harmonie „Crescendo" Maandag avond gaf de R.K. Harmonie „Crescendo", on- derafdeeling van den R.K. Volksbond, een uit voering in de zaal van W. v. Dril. Toen om 7.10 uur de zaal tot in de hoeken bezet was. sprak de heer L. Seijsener. voorzitter van de Harmonie, een welkomstwoord, in het bijzon der tot den kapelaan, den weleerw. heer P. J. Bottelier. Hij vestigde de aandacht op de groo te moeilijkheden, waar het de bezetting van het orkest betrof. Hulde bracht hij aan de ge trouwheid der donateurs. Dit jaar, 30 Augustus, bestaat „Crescendo" 10 jaar. Spr. sprak den wensch uit, dat het feit feestelijk zal herdacht kunnen worden. Daarna ving het concert aan. onder de bekwame leiding van den directeur, den heer Gerard Dik uit Leiden. Het werd in gezet men 'n pittigen marsch van den direc teur, Fortus Fortuna. De overige stukken wer den in vlug tempo uitgevoerd. Na de pauze werd de avond gevuld door lied jes en voordrachten van den humorist-confe rencier Max van Laarhoven. R.K. staatsparty Eên ongewoon beeld gaf ons de jaarvergadering van de R, K. Staats partij. Slechts 47 personen aanwezig, andere jaren 140 tot 180 aanwezigen. En zoo is het steeds, de wegblijvers hebben een prachtavond gemist, want de rede, welke door den heer H. v. d. Poll is uitgesproken, bracht bij deze felle koude, warmte .in de harten der echte Room- sche Staatspartijers. Enthousiast was ook de openingsrede van voorzitter zwetsloot. Gezien de gebeurtenissen in de wereld kunnen wij niet bij de pakken gaan neerzitten, maar werken wij, gedachtig het woord van den Paus, met alle kracht aan een betere gemeenschap, waar liefde en ge rechtigheid zullen triomfeeren, aldus de voor zitter. De financiën geven nog steeds groote be zorgdheid. De schuld is nog 138.90. De heer Schrama gaf een kort overzicht van het verhandelde in de Kamer en Statencen- trale, waarbij hij er op wees dat in het jaar 1940 te beginnen, een verhoogde afdracht van 5 ct. per lid aan de Kamercentrale zal moeten plaats vinden. Hoewel de heer Schrama op de vergadering der Kamercentrale stelling heeft genomen te gen deze verhooging, is hij overtuigd dat de verhooging noodzakelijk is en wel ten eerste om contact te houden met de ovérzeesche ge westen en vervolgens voor propaganda onder de jeugd. Spr. bracht de gedachten naar voren een propagandafonds te stichten, om zoodoen de uit dè financieele impasse te geraken. Een en ander zal door het bestuur nader worden bezien. De spreker de heer H. J. v. d. Poll hield daarna een rede, welke leerzaam was én enthousiast werd ontvangen. Het eerste gedeel te besteedde spreker aan de geschiedenis der katholieken, de ontworsteling aan den rechte- loozen toestand, waarbij hij roemde het werk van onze groote mannen, welke de geschiede nis heeft gekend. Een der grootsten was Dr. Schaepman. Hij, de groote man, priester in merg en been, muntte uit door staatsmanskunst en al waren er tal van katholieken, die zijn streven niet waardeerden, ja zelfs veel hoon én smaad op hem wierpen, hij heeft doorgezet en voor ons gebracht de Katholieke Staatspartij, Er is in het verleden moeizame arbeid verricht. De huidige sociale wetgeving is voor een groot deel de vrucht hiervan, aldus be sloot spreker. De aftredende bestuursleden de heeren W. Krom en H. Bader Jr. werden bij acclamatie herkozen en in de vacature G. v. Dijk werd gekozen de heer W. Smit. Als candidaten voor de R.K. Statencentrale werden gesteld de hee ren H. Bader Sr.. Mr. Bolsius, P. Heemskerk, A. C. Paardekooper, A. Meijer, Fr. v. Lierop, J. Kortekaas, H. v. Mill, J. C. Schrama, J. Keijzer. Na rondvraag volgde sluiting. Jubileum IJsclub „Nova-Zembia". Zater dagavond werd het jubileum gevierd met een ijsfeest, bestaande uit een défilé van gecostu- meerde groepen en personen en een prikslee wedstrijd. Te ongeveer 8 uur waren vele deelne mers aan eerstgenoemden wedstrijd op de baan aanwezig, tot een aantal van 40. Het was een bont gezelschap: we zagen een groep dames en heeren uit 1880, 2 Oosterlingen, „blonde Mien- tje met een hart van prikkeldraad", e.d. Een jury, waarvan de samenstelling tot nu toe ge heim bleef kwam tot het volgende resultaat: Mooiste groep: Boeren en boerinnen uit 1880, fam. Jukes, boerenpaar, dame en heer uit 1860, A. v. Beieren en mej. M. Kuijper; kerstmanne tje, W. de Boer; creoline (dame in hoepelrok), mej. Suze van Beieren. Leukste paar: mej. Bahn en de heer Zwanen burg en mej. Max en de heer W. Bahn. J Leukste enkeling: prikkebecn, P. Stapel; pier- j rette, mej. N. Onderweegs. Het priksleden had vervolgens plaats, waar- i bij door 20 dames werd deelgenomen, waarvan I wonnen: le pr. mej. M. Burggraaf; 2e pr. mej. S. v. B-sieren; 3e pr. mej. C. v. Warmerdam. Voor hetzelfde nummer hadden zich 40 hee- Onze gemobiliseerden hebben nóg meer behoefte aan een krant dan wij, in dezen tijd. Zij staan nader bij het oorlogsgebeuren rondom ons, dan een van ons. Zij be leven gevaren op zee, gevaren in de lucht gevaren op het land. Zij allereerst willen weten of het groote gevaar ons nadert o* verder van ons verwijderd raakt. Dat moeten wij met hen meevoelen. Om te maken, dat zij zooveel mogelijk een krant lezen, die op het even gewel dige als duistere we reldgebeuren van nu het licht van het ge loof doet schijnen stellen de gezamenlijke katholieke dagbladen van Nederland hun abonné's in staat, een extra abonnement te bestellen tegen halven prijs ten behoeve der gemobiliseerde katho lieken van land-, zee- en luchtmacht. R.K. Centrale „Voor Onze Gemobiliseer den" (V. O. G.), Postbus 2, Heemstede. Van daaruit wordt dan gezorgd, dat di abonnementen zoodanig worden ver spreid, dat iedere katholieke militair, waar hij ook ligt, de krant kan lezen, die hij thuis ook las vanzelfsprekend voor zoover het aantal extra abonnementen dat ons op deze wijze bereikt, het toelaat (deze abonnementen kunnen dus niet aan een bepaalden persoon worden teadres- seerd). Wie hiervoor voelt, gelieve nevenstaanden bon in te vullen en te adresseeren aan de KtyJP DIT UIT EN ZEND HET OP! Aan de R.K. Centrale V.O G Postbus 2, Heemstede. Ook ik wil zorgen, dat Iedere gemobiliseerde katholiek een R.K krant leest. Ik verzoek U daarom op mijn kosten een militair abonne ment tegen halven prijs dus te willen noteeren op waartoe ik vandaag op Uw postrekening 564620. ten name van den penningmeester van het R.K Centraal Comité V.O G te Heemstede, een bedrag stort van voor dit abonnement tot 1 januari a.s. Ook nè dien datum gelieve U de krant door te blijven zenden, waartoe ik vóór den aan vang van elk(e) geregeld remise ad zal zenden. Voor toezending van het blad aan de R.K. militairen zorgt li Doorhalen wat niet bedoeld. Naam: Adres: ren aangemeld, waarvan wonnen: le pr. A. v. Beieren; 2e pr. G. Hartog; 3e pr. W. Bouwens. In den loop van den avond had zich een tal rijk publiek op de banen begeven. Een dame uit de deelnemers voor gecostumeerd rijden, mej. Max, droeg een lofdicht voor over het verleden en heden van de IJsclub, wat zeer veel applaus oogstte. Ongeval. - Zaterdagmiddag was een heer uit Santpoort met zijn dochter gaan rijden op het Spaarne, nabij Spaarndam. Door een val kwam hij met het hoofd op het ijs terecht, waar door hjj een lichte hersenschudding opliep. Zijn dochter, die verpleegster is, kon uitstekende hulp bieden. Met een auto werd de patiënt naar zijn woning teruggebracht. „St. Josephgezellen" Door den vice-praeses, kapelaan H. Stoelinga, werd de jaarvergadering van de Voorhoutsche Sint Josephgezellenver- eeniging geopend. Al had de vice-praeses aan de nuttige wenken, welke in het jaarverslag waren ingevlochten, niet veel meer toe te voegen, toch kon spr. het in het belang van de jongens zelf niet na laten de zijnen aan te sporen toch trouwe en actieve leden te zijn. Spr. dringt er bij zijn jongens op aan, dat zij toch moeten begrijpen, da' het om hén begon nen is, dat niet de zaak moet worden omgekeerd als zou de Gezellenvereeniging' de jongens noo dig hebben, neen, de jongens hebben de gezel lenvereeniging noodig, wat ze nu misschien nog niet inzien of begrijpen, maar in de toekomst toch in ieder geval wel. Dan geeft spr. het woord aan den penningmeester, den heer H. J. Vester, die opgeeft dat er ontvangen is f 661.69, waarin begrepen is f 32.60 batig saldo van 1938, terwijl werd uitgegeven f 526.05, zoodat het batig saldo over 1939 bedraagt; f *35.64. r bestuursverkiezing had een vrij vlot ver loop. Na enkelvoudige stemming werden de her- Amerika is „de smeltkroes aller naties". Al wat in Europa een typisch eigen aard heeft, wat Franschen Fransch maakt, Noren Noorsch en Roemenen Roemeensch, verliest in Ameri ka ten spoedigste zijn eigen karakter. Land verhuizers trekken over den Oceaan, betreden de Nieuwe Wereld en worden Amerikanen. Dit proces gaat ongeloofelijk snel. De zoons en dochters der emigranten zijn reeds voor hon derd procent Yankees en gaan er prat op, dat zij in geen enkel opzicht meer gelijken op hun Europeesche bloedverwanten. En daardoor krij gen de Vereenigde Staten een gelijke gelijk vormigheid. welke wij ons niet kunnen voor stellen. De steden gelijken op elkaar, de men- schen de zeden en de gebruiken. In Europa kan men meestal reeds na acht uur sporens in een geheel nieuwe wereld belanden, waar een gansch andere taal gesproken wordt, an dere kleederdrachten worden gedragen en een totaal verschillende mentaliteit heerscht. In Amerika kan men reizen naar alle vier de windstrekenmen blijft te midden van de Amerikanen, die er stuk voor stuk een eer in stellen, precies te zijn, zooals hun buurman is Alleen in enkele doelen in het zuiden der S. A. vindt men een voor ons Europeanen waarneembaar afwijkend karakter. Dat is in het bijzonder aan de oevers van den Mississip pi, waar eertijds de z.g. „kolonisten" hun plan tages stichtten en hun „koloniale beschaving" invoerden en, naast die beschaving, den gru wel van de slavernij. Allerlei invloeden, dik wijls van onnaspeurbaren aard, hebben er toe geleid, aan deze zoo uitgestrekte streek een eigen karakter te verleenen. Eén dezer fac toren is zonder twijfel: de rivier, die de mach tigste is van heel Noord Amerika en een der grootste van de heele wereld. Zonder twijfel oefent een rivier een grooten invloed uit op t karakter van haar stroomgebied en zijn be woners. De Rijn. de Donau, de Wolga, zij zijn alle met een persoonlijk karakter begiftigd en dit geldt evenzeer voor den Mississippi. Boven dien heeft die slavernij van eertijds tot gevolg gehad, dat hier thans nog een menigte van negers is te vinden, wat eveneens zijn stempel dr.ukt op dit land. Maar het meest typisch is het varend volkje der „Shanty Boaters", een groep, zóó merk waardig, dat het ruimschoots de moeite loont, er hier iets meer van te vertellen. Dit is een geheel geïsoleerde menschengroep, huizend op de Mississippi in groote, ruw getimmerde woon schuiten. die elk tal van gezinnen huisvesten Daarmee varen zij als echte Nomaden ruste loos stroomop- en stroomafwaarts, geregeerd door hun „Judges", die recht spreken, huwe lijken sluiten en alle overige overheidsfuncties verrichten, zoodat ook in dit opzicht deze apar te menschengroep zich geheel buiten de gewone samenleving heeft geplaatst. Officieel heetten de Shanty Boaters (men zegt, dat „Shanty" eigenlijk een verbastering is van het Fransche werkwoord chanter) te leven van de visch- vangst, maar zij zijn vóór alles lui, diefachtig en vechtlustig, zy geven er de voorkeur aan, de oeverbewoners te bestelen. Voorts zyn zij buitengewoon muzikaal en zyn het begaafde zangers, dansers en muzikanten. Bij alle fees ten der oeverbevolking zijn zy trouw present, ook al zün het doldriftige ruziemakers en vechtersbazen. Men ziet dat hun geiykenis met Europee sche zigeuners frappant is, maar met dat al is hun afkomst toch totaal verschillend, zy stam men n.l. af van Fransche aristocraten, dié tij dens de revolutie van 1792 naar Amerika zijn uitgeweken. In de hoop hier een toekomst te vinden. Maar deze edelen, die nimmer eenig handwerk hadden geleerd, slaagden er niet In, temidden der zwoegende pioniers, een bestaan te vinden, weshalve zy er toe kwamen, land verhuizers, die later arriveerden, op te lienten Met groot vertoon van wellevendheid, maakten zij hun slachtoffers en dit bedrijf, dat karak teristiek is voor den Mississippi, hébben huu nakomelingen gedurende de gansche negen tiende eeuw voortgezet. Op den duur zijn zij natuuriyk geheel en al veramerikaniseerd en alleen eenige, steeds hardnekkig weerkeerende voornamen (Simone, Hubert, Renée, Paulette) herinneren nog aan hun afkomst. Deze Shan ty Boaters hebben één grooten zoon voortge bracht, die overigens niet zoo bijster trotsch was op zijn afkomst: den Amerikaanschen schryver Mark Twain, die eigenlijk Samuel L. Clemens heette. Mark Twain heeft bij herhaling boeken ge wijd aan den Mississippi, maar slechts éénmaal heeft hy een klein werkje uitgegeven over de Shanty Boaters, waartoe hij eenmaal had be hoord. Maar: driftig, diefachtig en lui.... het moge zoo zyn. desondanks ligt er een zeld zame bekoring ln het milieu van dit volkje, dat slechts enkele duizenden zielen telt. De Mississippi is zóó enorm groot, dat men op tal van punten van den öénen oever af de overzyde niet met het bloote oog kan waar nemen. En deze stroom is eigenlijk een gan sche wereld op zichzelf. Dit is het rUk van de enorme zandbanken, der dryvende eilanden, der groene schemering. Dit is de wereld der Negro Spirituals, der Ecstasies, van de befaam de „Tobacco Road" en de Hill Billies (de zui delijkste Cowboys). En hier vindt men dat oermuzikale Shantyvolk met zijn zoo geliefde banjo De Wolga, Europa's grootste rivier, is de ba kermat der Russische zigeuners en van het Russisch-nationale muziekinstrument, de bala laika. De Mississippi draagt op zijn breeden rug de Amerikaansche zigeuners en is het va derland van de banjo, het eenige muziekinstru ment, dat Amerika aan het Europeesche orkest heeft weten toe te voegen. Op dat breede water, ln de enge en tevens zoo geïsoleerde gemeenschap der woonschui ten. kon het Shantyvolk zichzelf geiyk biyven waar heel het overige Amerika nivelleerde. Er men kan rustig zeggen dat heel overig Ame rika (met uitzondering van de allernaaste om geving) geen flauw vermoeden heeft van ne: bestaan én den aard van de Shanty Boaters die een unicum vormen en den naam „Ameri kaansche Zigeuners" ten volle verdienen! kiesbare leden Cor v. Kesteren en J. C. v. Gent herkozen, terwijl in de plaats van den aftreden den niet herkiesbaren secretaris P. van Kam pen als nieuweling in het bestuur werd opge nomen Bern van den Nouland Pzn. Na de rondvraag, waarvan ruim gebruik werd gemaakt, volgde sluiting. Vereenigde Haagsche Spelers. In het Pa rochiehuis, had de eerste van de drie uitvoe ringen plaats, van de Vereenigde Haagsche Spelers onder leiding van Pierre Balledux. welke avonden, door pastoor Warmenhoven aan de parochianen zijn aangeboden. Dit uit er kentelijkheid en dank voor de spontane wijze, waarop zijn zilveren priester-jubileum, voor hem tot een onvergetelijk feest is gemaakt. De avond was echter uitsluitend toeganke lijk voor de jeugd van 14 tot 25 jaar. De groote tooneelzaal was tot de uiterste hoeken gevuld. De pastoor heette allen hartelijk welkom, waarna de spelers voor het voetlicht traden. Na eenige gedichten werd een scène ten uit voer gebracht uit het bekende stuk getiteld: „Het zwarte schaap." Na de pauze volgde de opvoering van den komischen éénacter .Mijn tante uit Brazilië." MOSKOU, 15 Jan. (Tass.). De Hongaarsche gezant te Moskou heeft op 14 Januari een be zoek gebracht aan den assistent-volksoommis- saris voor Buitenlandsche Zaken. Potemkin, voor het overhandigen van de volgende offi- cieele verklaring: „Onlangs hebben tendentieuze geruchten de ronde gedaan inzake de onderhandelingen, welke te Venetië zijn gevoerd tusschen de mi nisters van Buitenlandsche Zaken van Hon garije en Italië, graaf Csaky en graaf Ciano. Deze onderhandelingen zouden gericht zyn ge weest tegen de Sovjet-Unie. Het lykt de Hon gaarsche regeering noodzakelijk deze geruch ten categorisch tegen te spreken. Zij acht het verder nuttig hieraan toe te voegen, dat te Venetië niet het vraagstuk van een organisatie van een statenblok is,besproken." De Hongaarsche gezant, Kristpfli, heeft ver zocht deze verklaring ter kennis van de regee ring der Sovjet-Unie te brengen, Ongeval op het ijs Zaterdagmiddag JJ. kwam J. Bakker by het schaatsrüden zoodanig met een anderen jongen in botsing, dat hij be- wustelooos op het ijs bleef liggen. Hij werd bij den heer v. d. Voren binnengedragen, vanwaar hij per ziekenauto naar huis werd vervoerd. De ontboden geneesheer constateerde een her senschudding. Hardrijden Op de Leidschevaart is 'n wed strijd in het hardrijden gehouden, waaraan door dertig personen werd deelgenomen. De eerste prijs de prijzen waren in geld werd gewonnen door den heer B. van Kampen. Ove rigens kwamen alle deelnemers, die geen prüs hadden gewonnen, in aanmerking voor een troostprijs, nj. f 1. Burgeriyke Stand. Geboren: Arie, z. van J. Vis en N. Stroo; Maartje, d. van J. A. Scholtz en H. Kloek; Lambertus. z. van H. Schmitz en C. A. Kooter; Betty, d. van W. Hetteling en G. A. Reijne; Maria, d. van W. Lust en C. Kleijn; Trijntje, d. van P. Fahner en P. Zwart; Geer- truida Klaasje, d. van G. M. Kruse en J. van der Wal; Petronella, d. van H. de Wit en A. A. K. Nooij; Emmy, d. van J. F. Vermij en G. E. Ple- kenpol; Hendrika, d. van H. Prinsze en A. Bak ker; Willem Frederik, z. van S. de Vries en L. van der Knoop; Gerarda Elisabeth, d. van T. A. van Halderen en E. Ncordink; Marcel, z. van J. K. Chevallier en J. M. Linning; Hendrika Johanna, d. van J. C. van der Linden en H. F. de Reuver. Gehuwd: D. Oudhuizen en G. Gouw. Overleden: Jacobus Weeteling, 73 j., wednr. van E. Hekelaar; Guurtje Winter, 82 j., wed. van W. Groen; Maartje Egmond, 78 j., wed. van E. Banning. LONDEN, 15 Januari. (Havas). Volgens den specialen correspondent van de „Observer" is Alfred Rosenberg, „de officieele opvoeder van hét nationaal-socialisme". in verband met zijn verzet tegen de politiek van Hitier jegens Rus land, in ongenade gevallen. Omtrent het ongeluk, dat bij een oefening met springmiddelen in het Oosten der pro vincie Groningen is geschied, vernemen wü nader, dat de gewonde sergeant en een der ge wonde soldaten later zijn overleden. Een firma in bouwmaterialen te Rotterdam heeft bü de politie aangifte gedaan van ver missing van een» portefeuille, inhoudende een bedrag van 15TO. De portefeuille met inhoud was aan den 18-jarigen bediende C. van S. ter hand gesteld, om een betaling te doen bij een bank. Toen hU op het bankkantoor gearriveerd was, bemerkte hy, dat de portefeuille verdwe nen was, met welk feit hy de politie in ken nis stelde. Deze heeft de zaak in onderzoek. Naar wy vernemen, heeft de oud-minister van v'aterstaat. ir. M. C. E. Bongaerts. lid van de weede Kamer, het algemeen voorzitterschap aanvaard van het Katholiek Comité voor vluchtelingen. IJMUIDEN. 15 Jan. Versche vigch. Tarbot 1 1.40, Tong 1.041.50, Heilbot 0.841.10 per kg. Griet 23100—33. groote schol 24.00 middel Schol 20.00, Zetschol 19.00—23, kleine Schol 9.20—20, Bot 10.0013, Poontjes 4.00—10 groot Schol visch 16.00—18 middel Schelviech 14—18.50. klei ne middel Schelvisch ,11.5015.50. kleine Schel- j viacb 912.50, groote Gullen 1012 50. kleine Gullen 7.90—11.50. Wijting 7.00—11. Makreel 17 00 —22 per 50 kg. Kabeljauw 31.0062 per 125 kg. Weet 1.301.80. Leng 1—2.20 Koolviseh 28—34 cent per stuk. Rog 7.00—13 per koop.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 7