Elfstedentocht ging niet door Tweekamp Euwe-Keres krijgt nog een slot >7 Ook ditmaal geen onverdeeld geslaagde IJszondag ONBETROUWBAAR IJS LANGS I DE GEHEELE ROUTE desillusie voor vele De laatste partij afgebroken Thialf en Soccer spelen krijgertje Nieuw record van Alie Stijl HARDE WERKERS TOCHTEN IN NOORD EN ZUID-HOLLAND MAANDAG 15 JANUARI 1940 Honderden voor niets op reis: (Van onzen redacteur) LEEUWARDEN-ZONDAG. Met een brandenden lucifer Hebben we in den nacht van Zaterdag op Zondag de pui van een der Leeuwardensche hotels „afgetast" op zoek naar een thermo meter en naar de story welke wij vreesden ervan te moeten aflezen. En inderdaad, toen de kleine, bevende vlam eindelijk boven het kwik danste, was het meer een teleurstelling dan een verrassing: drie graden dooi. Het was een bevestiging van wat dien avond in de verschillende hotels al fluisterend werd verteld, een bevestiging ook van onze eigen waarnemingen: een zachte, vochtige tempera tuur en een onheilspellende mist. „Een avond met mist brengt vorst in de kist", waagde nog iemand, maar met dat al groeide toch de kans dat de Elf-Steden-Tocht ter elfder ure weer zou worden af gelast of uitgesteld. &4GO deelnemers waren ingeschreven Morgenstond had dooi in den mond De uittocht SCHAKEN De laatste partij Driemer en-tocht Wedstrijden te Krommenie Te Oudkarspel Te Nieuwe Niedorp WIELRENNEN SchulteBoeyen winnen in Antwerpen Een ronde voorsprong in 100 K.M. koppelwedstrijd IJSHOCKEY ZWITSERLAND—ITALIË 3—1 ZWEMMEN 100 meter schoolslag in 1.21.6 sec. UIT DE SPORTWERELD En zoo trokken velen dien avond ietwat ongerust naar hun étage om -wat kon men anders doen ïustig slapend den volgenden och tend af te wachten. Het was een ietwat dramatisch geval. Want ter- Wijl buiten het kwik hardnekkig bo ven het nulpunt bleef manoeuvree ren, waren binnenshuis, ergens in Leeuwarden, ongeveer 40 men- schen, die er hun slaap voor opof ferden, druk bezig met het admi- nistreeren van de inschrijvingen, die op allerlei manieren waren binnen gekomen. Zeven-en-twintig-honderd deelnemers waren er Zaterdag avond vroeg reeds geteld en toen tnen eindelijk met alles en alles klaar Was bleek, dat niet minder dan 3400 schaatsenthousiasten zich voor den monstertocht over de Friesche Wateren hadden opgegeven. Zaterdagavond was de beweging in de stad niet zoo groot. Een paar honderd deelne mers waren wel in den loop van den dag in de *iesche hoofdstad gearriveerd, maar dat was i zulk een klein percentage, dat er van een epaalde drukte nog niet zoo heel veel te mer- was. Evengoed was er achter de schermen l®11 bedrijvigheid van jewelste. In de hotels J^feidde men zich voor Op een massa-bezoek, pi'ticulieren werden aangezocht om onderdak verleenen, omdat de hotels alléén het niet „hden kunnen bolwerken tegen de legioenen ver Wedstrijdrijders en toeristen, die morgen j^Uwarden als het ware zouden overstroomen. h langs de route, in de steden en dorpen, waar 5 stoet der vier en dertighonderd zou pas- eren, bereidde men zich eveneens op het v®hement voor. Men zocht zich nu vast een r*ed plaatsje uit langs het ijs voor kraampjes schaatsenslijperijen, men bedacht vernuf- plannen om de schaatsenrijders, op die ^vilten, waar het ijs onbegaanbaar was, tegen - 11 kleine vergoeding over het land te trans port *at «eer «eren. Voorraden werden ingeslagen van al den tocht-rijder maar zou kunnen interes sen. Koek, fruit, drank, kauwgom, kortom wat men maar wenschen kon was aan- ,j om de deelnemers ervan te overtuigen, te 1 Friesland zeer wel in staat was hen allen w ontvangen en naar behooren te verzorgen. *v°ral van deze menschen stapten er dien °hd velen met bange voorgevoelens in bed ®h voor ieder die maar eenigszins met den 'Steden-Tocht te maken zou hebben, was ontwaken een niet minder groote teleur- q^'hng. Men merkte het al, wanneer men in Vr°egte het raam van zijn slaapkamer open ly' De temperatuur was zachter dan we haar 5^,, laatste dagen gekend hebben en het zich heren met half open ramen, waaruit een g Andere officier van justitie vóór eenige da- ZPL-Ar» oan min nf mooi» envioiie b/irinolHp t zeker een min of meer serieus bedoelde ,8lhg tot zelfmoord had kunnen distilleeren, V,rj: thans weer de gewoonste zaak van ce Ujh ais men buiten kwam vervloog de laatste fijn, en nauwelijks merkbaar, maar o zoowaar als twee maal twee vier is, dwarrel- de nattigheid neer; er lagen complete plassen q straat en de kans was weer grooter dan ooit, <30 de natuur de historie geen geweld aan zou De Elf-Steden-Tocht stond voor de deur bi-, Us-... het dooide. Nochtans was alle hoop gevlogen. Er waren enkele vroege enthou- ten, die er met de schaats op uittrokken, W bbers van de onvervalschte soort, die typten te kunnen terugkeeren met berichten e minder deprimeerend waren en waaruit Zqjj Unnen blijken, dat het Maandag prachtijs 2Ün, wanneer het dan in den volgenden maar wat wilde opvriezen. Ook werd er ifj officieel bericht verspreid: De tocht gaat 4e eder geval door, maar dat bericht vertrouw- heelemaal nlet en toen later op den ^ist een paar rUders binnenkwamen, die r°°stige verhalen deden over den toestand ijs op het traject SneekLeeuwardoir we genoeg. Ten overvloede slopen we eehs naar onzen thermometer. We hadden nu geen lucifer noodig om te zien, dat het vijf graden dooide Het bestuur van de Elfsteden-vereeniging evenwel bleef niet bij de pakken neerzitten. In verschillende groepen ging men zoo spoedig mogelijk het ijs op om zich van den toestand van het traject te overtuigen, men telefoneerde links en rechts met vertegen woordigers en bleef intusschen voortgaan met het ontvangen van deelnemers, die al spoedig weer naar de provinciehoofdstad begonnen te stroomen. Trein na trein bracht honderden in. het stille Friesche stadje; het begon al aardig op een invasie te lijken en het zal er zeker niet ver vanaf zijn, als we schatten dat bijna de helft van de deelne mers op de plaats van bestemming was aangekomen. Maar de sfeer was, zooals men zich kan be grijpen, niet bepaald honderd procent. Men be hoeft daarvoor heusch geen pessimist of zwart kijker te zijn. De meesten immers hadden zich met veel moeite en vooral ook veel onkosten kunnen vrijmaken voor de reis naar Leeuwar den. En kwamen de deelnemers niet alleen uit de omgeving of de naaste provincies, maar ook uit Amsterdam, Nijmegen, Den Haag, Rotter dam en zelfs uit het Zeeuwsche Goes en andere Zuidelijke plaatsen. Om twaalf uur eindelijk kwam het bericht, dat de aanwezigen uit de spanning hielp. Offi cieel deelde men op de verschillende kantoren van de Elfstedentocht-commissie mede. dat de tocht wegens den onbetrouwbaren en soms zelfs slechten toestand van het ijs voorloopig was uitgesteld. Zooals begrijpelijk heeft men op deze mede- deeling niet met een daverend gejuich geant woord. Maar van een miserabelen boel was toch ook geen sprake. Men keek in den beginne van zelfsprekend even sip, maar aldra kwam toch bij de meesten de nuchtere en practische zijde weer boven. De een trok zich terug in een tele fooncelletje, waar hij zich thuis weer aan meldde voor het diner of een opgewarmd „prakje", de ander raadpleegde het spoorboekje voor de eerste mogelijkheid van vervoer, kortom leder deed heel verstandig zijn best om zoo spoedig mogelijk weer weg te komen. In het „hoofdkwartier" kregen we nog even gelegenheid mr. Hepkema, den voor zitter van het centr. bestuur van den Elf- Steden-Tocht te spreken. Deze vertelde ons, dat de berichten uit de plaatsen langs de route omtrent het al of niet doorgaan, vrij wel geen twijfel lieten. Hindeloopen meldde het eerst slecht ijs, bij Sneek was het wel wat beter, maar toch niet geheel vertrouwd; in Dokkum was het weer miserabel. Zelf heeft de heer Hepkema per auto een ge deelte van het tra ject, en wel in de richting Dokkum verkend. Deskundigen konden daar zonder al te veel moeite uitmaken, al dus de heer Hepkema, dat de kwaliteit van het ijs zienderoogen afnam, en dat het onder de bruggen zelfs al niet meer berijd baar was. De laatste hoop vestigde men op De Bilt. Maar ook daar heeft men de onvermoeide or ganisatoren nul op request moeten geven. In de eerste 36 uur werd gestadige dooi verwacht en ook daarna meende men voorloopig niet op een rentrée van de vorst te mogen rekenen. Toen heeft men den knoop maar doorgehakt en den tocht uitgesteld, een maatregel, welke des te gemakkelijker werd genomen, toen men vernam, dat de militaire deelnemers door het intrekken der verloven definitief waren uitge schakeld. En dus begon de uittocht uit Leeuwarden, een uittocht, welke in verrassend korten tijd voltooid was. Zoo hier en daar bleef nog een enkeling hangen, maar reeds een uur na het afkomen van het definitieve bericht had de stad haar gewone aanzien vrijwel herkregen. En dus ble ven de hoteliers achter met hun besproken en toch ongebruikte kamers; de slijpers, de trans- portmenschen, de leurders behoefden niet in touw te komen. En de kleine handelaren en café's langs de route blijven zitten met een vol optimisme in geslagen voorraad, waarmede zij geen raad we ten, nu de drie duizend, waarvoor dit alles be stemd was, nog vóór „de groote dag" aanbrak weer naar huis zijn teruggekeerd. Als tragische noot vertellen we ten slotte van het jongetje, dat op den weg van het hotel r.aar het station tegen ons opbotsteop rol schaatsen! De dertiende partij tusschen de beide schaakreuzen werd Zaterdag in „Ons Ge bouw" te Hilversum gespeeld, voor een minstens zoo talrijk publiek als hetwelk de voorafgaande partijen in Amstel- en Maas stad had bijgewoond. De strijd, wederom in onverminderde spanning gevolgd, is met een remisepartij geëindigd. Niettegenstaande Keres, die met zwart speel de, bij den 23en zet beslist beter stond en daarbij hoewel eenigszins moeilijk te reali- seeren winstkansen had, stelde hij remise voor. Immers den tweekamp zou hij daarmede alreeds gewonnen hebben, weshalve Jiij liever eenige risico vermeed. Euwe, die er ongunstig voor stond, accepteerde en daarmede was het pleit beslecht. Onderstaand volgt de dertiende partij in notatie. Wit: dr. M. Euwe Zwart: P. Keres West-Indisch 1. d2d4, Pg8—f6; 2. c2—c4, e7—e6; 3. Pgl— f3, b7b6; 4. g2—g3, Lc8—b7; 5. Lfl—g2, Lf8 e7; 6. 0—0, 0—0; 7. Pbl—c3, Pf6—e4; 8. Ddl c2, Pe4xc3; 9. Dc2xc3, Lb7—e4; 10. Pf3—el, Le4xg2; 11. Pelxg2, c7—c6; 12. d4—d5, c6xd5; 13. c4xd5, Pb8—a6; 14. Pg2—f4, Dd8—c8; 15. Dc3—f3, e6—e5; 16. d5—d6, Le7xd6; 17. Pf4— h5, Ld6e718. Lel—e3, Dc8—c6; 19. Df3xc6, d7xc6; 20. g3g4, Le7c5; 21. Le3xc5, Pa6xc5; 22. Tal—cl, a7—a5; 23. Tfl—dl. Remise. De veertiende en tevens laatste partij werd Zondagmiddag weer in Bellevue te Amsterdam gespeeld en is op den 41en zet afgebroken. Euwe, die het zwarte spel had geleid, gaf zijn zet in couvert af, bij een gunstige stelling met goede winstkansen. Het pleit voor de onvermengde schaakliefde van het publiek, dat zijn belangstelling er niet minder om was, nu de spanning voor de be slissing van de match verdwenen is en zich moet beperken tot de partij zelf. Euwe zette ook thans zijn tactiek voort om scherp op winst te spelen, ongeacht de risico's, die hieraan verbonden waren. Dit bleek reeds in de opening. Keres leidde de partij in met het damegambiet, waarvan zijn rivaal een aan genomen damegambiet maakte en dit met een scherpe variant voortzette, die zooveel risico's meebrengt, dat de schaakgeleerden het over de deugdelijkheid er van niet eens zijn. Zoo was weldra een gecompliceerde stelling ontstaan, waarbij Keres zijn kracht in een so- liede centrum en een goede ontwikkeling had gevonden, terwijl Euwe het voordeel van de beide loopers en van het pionnenoverwicht op den damesvleugel machtig was geworden. Keres, die anders van geen passiviteit weet, nam nu een bevreemdende houding van afwachten aan. Onderwijl wierp Euwe zijn troepen in het vuur voor een geduchten aanval op den vijandelijken koningsvleugel. In deze phase van den strijd deed Euwe eerst een pionoffer en bood daarna een looper ten offer aan. Het stukoffer weigerde Keres te aanvaarden, daar hij de gevolgen door zag, die in een matnet verscholen lagen. Euwe kon nu een kwaliteitswinst nemen, doch het leek hem beter een verscherpte voorzetting van zijn aanval door te voeren. Toen deze niet het verwachte succes opleverde, nam hij toch maar de kwaliteit, Keres de consumptie van twee pion nen gunnend, een avans, dat deze later weer moest prijs geven. Na afruil der dames ontstond een voor Euwe gunstig eindspel,, waarin Keres behalve tegen het betere zwarte spel nog tegen een barren tijdnood had te kampen. Hij wist evenwel niet van wijken en toen hij de kritieke tijdgrens gepasseerd had, werd op den 41sten zet afgebroken. De notatie van het reeds gespeelde gedeelte der partij luidt: De hardrijwedstrijden op de baan der Avnsterdamsehe IJsclub. Jan Roos (rechts), winnaar van de 500 meter, tevens van den heelen wedstrijd en Havekotte, die tweede werd, in actie Wit: p. Keres Zwart: dr. M. Euwe Aangenomen damegambiet 1 d2—d4, d7d5; 2 c2—c4, d5xc4; 3 Pgl—f3, a7a6; 4 e2—e$, Pg8—f6; 5 LflXc4, e7—e6; 6 0—0, c7—c5; 7 Ddl—e2, Pb8—c6; 8 Tfl—dl, b7b5; 9 Lc4—b3, c5—c4; 10 Lb3—c2, Pc6—b4; 11 Pbl—c3, Pb4Xc212 De2—c2, Pf6—d5; 13 b2—b3, c4xb3; 14 Dc2Xb3, Lc8—b7; 15 Pf3—e5, Pd5Xc3; 16 Db3Xc3, Ta8—c8; 17 Dc3—el, Lf8d618 Pe5—d3; Dd8—h4; 19 h2—h3, 0—0; 20 a2—a4, b5—b4; 21 Pd3xb4, Lb7—f3; 22 Pb4X a6, f7—f5; 23 Lel—a3, Lc5Xa3; 24 TalXa3, Lf3Xdl; 25 DelXdl, f5—f4; 26 e3—e4, Dh4—e7; 27 Ta3—b3, De7—d6; 28 Ddl—d3, Tf8—d8; 29 Pa6—b4, Dd6Xd4; 30 Dd3Xd4, Td8Xd4; 31 Pb4 d3, g7—g5; 32 h3—h4, Td4xa4; 33 f2—f3, h7— h6; 34 h4X§5, h6-<g5; 35 Tb3—b5, Kg8—f7; 36 Tb5b7f, Kf7—f6; 37 Pd3—f2, Kf6—g6; 38 Tb7—b5, Tc8—clt; 39 Kgl—h2, Ta4—al; 40 Tb5b2, Telfl; 41 Tb2c2, afgebroken. De stelling, waarin werd afgebroken, is de volgende: P. Keres (wit): Kh2, Tc2, Ff2, e4, f3 en g2. Dr. M. Euwe (zwart)Kg6, Tal en Tfl, e6, f4 en g5. De partij zou hedenmiddag i5 Januari om vier uur in het Amsterdamsche Schaakhuis worden hervat. Ondanks de ongunstige weersomstandig heden is de Zaansche Molen- en Meren- tocht, welke door de Zaansche V. V. V. was uitgeschreven een groot succes geworden. Zoodra het des morgens licht begon te wor den, kwamen de eerste deelnemers, die zich nog niet hadden laten inschrijven opzetten, spoedig door vele tientallen en later zelfs hon derdtallen gevolgd. Het V. V. V. -bèstuur, dat blijkbaar op een grooten toeloop had gerekend, had aan den Dam drie inschrijvingsbureaux ingericht, zoodat dat voorbereidende werk een vlot verloop had. Allen ontvingen een deelnemerskaart, waar op de contrólestempels werden aangebracht en een terreinkaartje met de omschrijving der te volgen route. Zoodra de papieren in orde waren, vertrok» ken de deelnemers naar de startplaats aan den Provincialen weg. Inmiddels stonden nog lange rijen voor de drie bureaux te wachten om geholpen te wor den. Te zamen hebben 3748 personen aan den tocht deelgenomen, waaronder zeer vele da mes; ook de militairen waren goed vertegen woordigd. De jongste deelnemer was een 9-jarige Haag- sche knaap, terwijl een 76-jarige Fries uit Leeu warden er zich op mocht beroemen de oudste tochtgenoot te zijn Op een enkele uitzondering na hebben allen den tocht binnen den gestelden tijd afgelegd. De vlugsten hebben het klaar gespeeld in 2 y, uur, doch de meesten deden er 4 a 4 uur over. Hoe goed geslaagd ook, kan niet gezegd wor den, dat de tocht tot zijn recht is gekomen. De dikke mist, die den geheelen dag bleef hangen maakte het landschap dood, zoodat men niet heeft kunnen genieten van het wintersche landschap en de mooie veigezichten. De mist was ook oorzaak dat men soms, vooral op het Alkmaarder meer, de controle posten niet kon vinden en aldus een langere baan heeft afgelegd, dan noodzakelijk was. Ook de kwaliteit van het ijs heeft aan de prestaties afbreuk gedaan. Aan allen die aan de gestelde voorwaarden hebben voldaan, wordt een molen-herinnering geschonken. Zondag is de Driemerentocht verreden, welke uitgeschreven was door de betreffende com missie uit den ijsbond „Hollands Noorderkwar tier", in samenwerking met den Zuid Holland- schen Ijsbond. Met extra-treinen en autobussen werden de ongeveer vijftienhonderd deelnemers naar Aals meer vervoerd, waar het begin- en eindpunt van den tocht was. Om kwart over acht vertrokken de eerste deelnemers van den grooten Westpias. De route leidde over het Braassemermeer en den Kager- plas, vanwaar de deelnemers terug moesten rijden naar Aalsmeer. In totaal een afstand van 55 k.m. Het parcours was zwaar. Niettegenstaande den mist, welke in den middag kwam opzetten en den lichten regenval, waren de schaatsen rijders in beste stemming. De eerste, die de finish bereikte was K. Kla- zema uit Amsterdam, die den tocht volbracht in twee en een half uur. Mej. H. C. ten Bruggen-Cate, eveneens uit Amsterdam, bleek van de dames de snelste en bereikte het eindpunt na drie en een half uur. Mej. Buwolda en de heer E. Haitsnja, beiden uit Amsterdam, reden den tocht twee maal en kwamen om vier uur in den middag aan het eindpunt aan. Onder de deelnemers bevond zich de acht jarige jongen M. G. Spaans uit Hoofddorp. De ijsclub Nova Zembla organiseerde gisteren (Zondag) te Krommenie nationale wedstrijden voor amateurs onder de reglementen van den K.N.S.B. over afstanden van 500, 1500 en 3000 Meter. De hoofdprijs bestond uit een wissel beker, welke vorig jaar voor het eerst verreden is en gewonnen werd door J. Akersloot uit Bergen. Ditmaal was de concurrentie voor den bekerhouder te groot en gelukte het den Am sterdammer Roos beslag op den hoofaprijs te leggen. Ruim 40 renners verschenen aan den start. De volledige uitslagen waren als volgt: 1500 Meter: 1. J. A. Roos, Amsterdam, 2.41; 2. H. S. de Vries, Amsterdam, 2.45.6; 3. E. A. Bosson, Amsterdam, 2.46. 500 Meter: 1. J. A. Roos, Amsterdam, 49.9; 2. H. S. de Vries, 50.6; 3. E. A. Bosson, 52 sec. 3000 Meter: 1. J. van Es, Amsterdam, 5.51.2; 2. E. A. Bosson, Amsterdam, 5.51.3; 9. J. A. Roos, Amsterdam, 5.55.4. Totaal klassement (internationale telling) 1. J. A'. Roos, Amsterdam, 162.799 pnt.; 2. E. A. Bosson, Amsterdam, 165.883; 3. J. van Es, Am sterdam, 166.466 pnt.; 4. H. S. de Vries, Amster dam, 168.916 pnt. Zondagmiddag zijn, de slechte weersomstan digheden ten spijt, op de banen van de ijsclub .De Volharding" te Oudkarspel nationale wed strijden in het hardrijden voor amateurs ge houden over 500, 1000 en 3000 meter. Buyen was de beste rijder en legde op alle drie afstanden beslag op de eerste plaats. De gedétailleerde uitslagen luiden: 500 meter: 1. Buyen (Amsterdam) 52 sec. 2. Leek (Oudkarspel) 53.4 sec.; 3. Spanjaard (Oudkarspel) 54.2 sec. 1000 meter: 1. Buyen 1 min. 44.8 sec.; 2. Srheer (Twisk) 1 min. 58.6 sec.; 3. Strijbis Woudmcer) 1 min. 50.6 sec. 3000 meter: 1. Buyen 5 min. 40 sec.; 2. Strijbis 5 min. 40.2 sec.; 3. Scheer 5 min. 44.8 sec. Zondag werden te Nieuwe Niedorp nationale wedstrijden in het schoonrijden voor dames en paren gehouden. Ditmaal werd mevr. Schoorl- Keetman eerste voor mevrouw Loggers-Boontjes. Ook zegevierde zij in den wedstrijd voor paren, te zamen met den heer Timmermans. De uitslagen luiden: Dames: 1. mevr. Schoorl-Keetman (Barsin- gerhom); 2. mevr. Loggers-Boontjes (Uithui zen); 3. mevr. Schippers (Westzaan). Paren: 1. mevrouw Schoorl-Keetman en Tim mermans; 2. mevr. Loggers-Boontjes en Meeu- wig; 3. Muekster en Goedhart. Het Nederlandsche koppel Schulte—Boeyen heeft op de Zaterdagavond in het Antwerpsche Sportpaleis gehouden wielerwedstrijden een fraaie zegen weten te behalen in een koppel wedstrijd over 100 K.M. De uitslagen waren: Koppelrace voor juniores over 20 K.M.: 1. StoppeleireVerboven. Achtervolging over max. 5 K.M.; 1. Bracke, tijd 6 min. 50 sec. 2. Kemps op 110 meter. Koppelwedstrijd over 100 K.M.: 1. Schulte— Boeyen (Nederland), tijd 2 uur 6 min. 18 sec.; op één ronde; 2. SomersVerhaegen; op twee ronden: 3. ThyssenClautier; op drie ronden: 4. Deneef—Huys; 5. v. d. Voort—v. Vliet; 6. BruneelNaeye; 7. CoolsMeerschaert; op vier ronden: 8. Braspenninxv. Amsterdam; op vijf ronden: 9. De Clerckv. d. Driessche; op zes ronden; 10. Romain MaesSylveer Maes; op acht ronden: 11. Slaats—v. d. Broek (Neder land). De ijshockey-landenwedstrijd Zwitserland Italië is door Zwitserland gewonnen met 31 (00, 20, 11). Bibi Torriani maakte de eerste twee doelpunten, Troude verhoogde den stand tot 30 en vervolgens scoorde Federicci tegen. Het staat er nogal vreemd en het kUnkt ook wel wat naïef, wanneer men zich aldus den titanenstrijd tusschen deze twee vorsten, beide gunstelingen van zeer velen, inbeeldt. In waarheid echter weten we geen betere benaming te vinden voor de wijze waarop de beide regeerders elkaar en ons herhaaldelijk bij den neus nemen. Het begint 's Maandags. Er is dan een ijs- Zondag geweest, dat de dooi als een razende inviel en de voetballiefhebbers zich al op de komende dingen zijn gaan verheugen, om dat de natuur in een milde bui den stren gen, ijzigen Thialf schijnt te zullen verja gen. Maar zoo tegen Dinsdag of Woensdag liggen de adspiraties van de voetbalenthou siasten weer in duigen en begint het harder te vriezen dan ooittot Zaterdag. Dan valt plotseling de dooi in en hebben noch de voetbal- noch de schaatsliefhebbers iets aan hun vrijen Zondag. Voila l'histoire. Deze geschiedenis heeft zich al enkele malen herhaald en dit keer was het zelfs de kroon op het werk. De Elf-Steden-Tocht, waarvoor niet minder dan 3400 enthousias ten naar het hooge Noorden wilden komen, scheen vaster in de schoenen te staan dan ooit, toen plotseling de eerste deelne mers waren al naar Leeuwarden vertrok ken de dooi weer inviel en alle mooie plannetjes van kilometervreters en andere schaatsliefhebbers finaal in gruzelementen smeet. De heeren Thialf en Soccer schijnen er nu een grapje van te gaan maken. Mogelijk dat we den laatsten tijd wat al te veel aandacht aan de nukken van deze machten hebben besteed en dat ze zich heel wat rustiger en attenter zouden gedragen, wanneer we er eens niet meer over spraken of schreven. Hetgeen intusschen vanwege de vele herhalingen waartoe men in deze zoo zoet jesaan zou worden gedwongen onze hei lige bedoeling is. Eén les hebben we echter uit de historie toch getrokken. Het is ons opgevallen dat de stemming van de velen die toch letterlijk voor niets een dikwijls verre en kostbare reis naar Leeuwarden hadden gemaakt, ondanks den tegenslag uitmuntend was. Men kan zeggen dat de schaatsenrijders hun nederlaag zeer sportief hebben opgevat. Een puntje ter meditatie voor de voetballers, die in dergelijke dingen wel eens minder sterk zijn Zondagavond heeft de zwemvereeniging Het IJ te Amsterdam nationale zwemwed strijden georganiseerd, welke buitengewoon geslaagd mogen worden genoemd. De fraaiste prestatie van den avond werd door Alie Stijl verricht. De Meeuwen-zwem ster slaagde erin het Nederlandsche record op de 100 meter schoolslag, dat met een tijd van 1 min. 22.6 sec. op naam stond van Jo Waalberg (ADZ), gevestigd op 3 October 1937 te Gent, met een heele seconde te ver beteren en te brengen op 1 min. 21.6 sec. Het had in de bedoeling gelegen om Alie Stijl, Doortje Heeselaars en Jo Waalberg in één serie op de 100 meter schoolslag te laten starten; Doortje Heeselaars liet echter verstek gaan, zoodat de strijd beperkt bleef tot de twee oud- clubgenooten. Alie Stijl, die onlangs het we reldrecord 100 yards op haar naam bracht, en dezen afstand met den vlinderslag aflegde, zwom ook de 100 meter geheel op deze wijze. De Meeu wenzwemster startte direct in een hoog tempo. Na het eerste keerpunt lag zij al iets voor op Jo Waalberg. Voor de 50 meter noteerde zij 38 sec. Zij maakte op de 75 meter een tijd van 59 sec., waarna het reeds duidelijk was, dat het record van Jo Waalberg verbeterd zou worden. Zelfs was er een kans, dat Alie Stijl ook het we reldrecord, dat met 1 min. 20.2 sec. in het bezit van de Duitsche zwemster Hanni Hoelzner is, nog scherper zou stellen. Helaas was het kee- ren van Alie Stijl niet bijzonder goed maar bo vendien was er nog een andere oorzaak, waar door haar tijd ongunstig beïnvloed werd. Zij raakte met haar hoofd den bassinwand aan, maar volgens het F.I.N.A.-reglement moet dit met de handen geschieden. Zij moest de laat ste beweging dus extra maken. Alie Stijl heeft op dit onderdeel nog niet voldoende geoefend en waarschijnlijk kostte dit verzuim haar een volle seconde. Alie Stijl zwemt nog niet lang op den school slag. Tijdens de wedstrijden op 17 December j.L te Groningen, dus nog geen maand geleden, zwom zij mee op de 3 x 50 meter wisselslag esta fette en nam den schoolslag voor haar reke ning. Alie Stijl zwom dezen afstand met den vlinderslag en op een vraag van het t.-c.-lid mevr. Suttorpvan den Berg, hoe haar dit be viel, antwoordde zij, dat de slag haar zeer goed lag en dat zij er mee wilde trainen. De Meeuwen-zwemster heeft wel een succes vol debuut gemaakt, want de 100 meter was eigenlijk haar eerste schoolslagwedstrijd. Want de verbetering van het wereldrecord 100 yards schoolslag was een individueele poging. De poging van Metman om het Nederlandsen record op de 200 meter rugslag, dat met een tijd van 2 min. 35 sec. op naam staat van J. C. Schef- fer (D.J.K.), te verbeteren, mislukte. De IJ- zwemmer noteerde 2 min. 36.8 sec. en bleef dus bijna 2 sec. boven den tijd van Scheffer. Op het nummer 100 meter borstcrawl voor dames ging de strijd tusschen Beppie van Schalk en Rie van Veen. De laatste moest met 0.1 sec. verschil het onderspit delven. Beppie van Schaik noteerde 1 min. 8.4 sec., een fraaien tijd voor de Meeuwenzwemster. Alie Stijl werd hier derde en haar tijd, 1 min. 9.9 sec. is fraai zoo kort na haar prestatie op den 100 M. schoolslag. Het was jammer, dat noch Dini Kerkmeester, noch Cor Kint startte op de 100 meter rug slag. Thans won Irene van Feggelen gemakke lijk in den matigen tijd van 1 min. 17.8 sec.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 9