De „Arendskerk" getorpedeerd in de Golf van Biskaje Alle opvarenden werden gered Italiaansche sympathie voor Nederland en België j,Ons antwoord dient Moskou te bevredigen" Influisteringen van Londen en Parijs? Door Duitschen onderzeeër m „Finland behoeft spoedige hulp" Hevige aardschok Het nieuws van heden Euwe zorgt voor goed einde Berlijn wenscht geen uitbreiding van het gevechtsterrein' op bicilie EEN VERKLARING VAN MINISTER KOHT DEFENSIE-MAA TREGELEN VINDEN INSTEMMING VLIEGTUIG FUNGEERT ALS LIJKKOETS i Nederland pleegt zelfstandig te oordeelen Stemming in België kalm Laatste partij gewonnen Commentaar op de Belgisch- Nederlandsche maatregelen VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 2IVi ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM DINSDAG 16 JANUARI 1940 - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 22189 De Vereenigde Nederlandsche Scheepvaartmaatschappij ver nam Maandag om 5 uur in den namiddag van het bureau Zee- verkeer, dat volgens een telegram uit Londen haar circa 8000 bruto rg. ton groote motorschip Arendskerk, gebouwd in 1938, dat op weg was van Antwerpen naar Zuid-Afrika, in de Golf van Biskaje op een afstand van ongeveer 100 mijl van Ouessant getorpedeerd en gezonken is. Alle opvarenden zijn gered door het Italiaansche stoomschip Fedora en worden vermoedelijk te Lissabon aan land gezet. Het schip is door een Duitschen onderzeeër getorpedeerd. Er waren geen passagiers aan boord. Niettegenstaande de vele schitterende successen Meer hulpuit de Ver. Staten Een Duitsche bakkerij aan het Westfront. Op planken liot het bij de troepen ge liefde kommiesbrood 'voor de consumptie gereed Een overzichtsfoto van het geweldig sterk verdedigde eiland Helgoland in de Noordzee voor de Duitsche kust De Bilt meldt: Zweedsch protest te Moskou Rome gelooft niet in een Duitsche dreiging Het isolement van Schier monnikoog Een Belgische rechtzetting Rectificatie NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel SO ct i^get. roededeellngen 50 cent; Idem op pag één 65 :ent per regel BIJ eontrset sterk verlaagde p-i)zen Voor de kleine annonces .Omroepers" zie de rubriek De Ver. Ned. Scheepvaartmij. deelt nog mede, dat het m.s. Arendskerk Maandag te 1 uur voor middag Ouessant passeerde, zoodat de torpedee- J'ihg Maandagochtend te circa 7 uur moet heb- "en plaats gevonden. Het schip vervoerde onge ler 4000 ton normale stukgoed-lading van Ant werpen naar Zuid-Afrika. Later heeft de Ver. Nederlandsche Scheep vaartmaatschappij een telegram ontvangen van flen kapitein van het getorpedeerde schip, den heer Wijker, thans aan boord van de Fedora. Kapitein Wijker meldde in dit telegram, dat zijn schip, na onderzocht te zijn, door een Duitschen onderzeeër getorpedeerd is. De bemanning, die in haar geheel gered is, bestond uit 65 koppen, onder wie 28 Europeanen. De overigen waren Britsch-Indiërs. LONDEN, 15 Jan. Een woordvoerder van het Linsche gezantschap heeft er tegenover Reuter gewezen, dat Finland, als het den oorlog wil ^verleven, meer buitenlandsche hulp noodig heeft. Het zou, zeide hij, tragisch zijn, als de Wereld zou denken, dat Finlands groote succes sen te land beteekenden, dat Finland bezig was, hen oorlog zonder veel moeite te winnen. Dit is hiet zoo. De Finnen zelf zijn er zich zeer wel Va'i bewust, dat de successen zooals te Suomus- ^bni plaatselijke successen waren. Groote mas k's Russische troepen worden nog steeds in den |hrijd geworpen en, wat nog belangrijker is, de pbssen zijn met hun bommenwerpers meester in jlet luchtruim. Het is niet teveel gezegd, dat het Jot van Finland afhangt van de mogelijkheid, hieer hulp in de lucht te krijgen. Finland doet een beroep op de geheele wereld, het te helpen, 'c°dat het zich met de Russische luchtmacht kan meten. Volgens een Reuterbericht uit Washington heeft Roosevelt de Congresleiders er van in aannis gesteld, dat hij spoedig een mededeeling *eu zenden aan het congres over uitbreiding van hulp aan Finland. n» *i ROME, 15 Jan. Maandagmiddag om 14 uur 21 is in Palermo op Sicilië een korte, maar vrij hevige aardschok gevoeld. Volgens de eerste berichten, die hierover te Rome zijn ontvangen, heeft deze aard beving twee dooden geëischt, terwijl ver scheidene personen gewond werden. Een aantal gebouwen, waaronder groote bouwwerken en kerken, is ingestort. De aardbeving op Sicilië duurde vier secon den. Een der dooden was getroffen door een brokstuk van den gevel van een kerk, dat om laag stortte. In vele huizen ontstonden scheu ren in de-muren. Een vijftiental personen werd gewond tijdens de paniek, die onder de bevol king ontstond. llllllllllllll!llllllllllllllllll£ VERWACHTING: Invallende vorst, betrokken tot zwaar bewolkt, regen- of sneeuwbuien, matige tot krachtige, Westelijke tot Noordelijke, tegen of in den avond verder ruimende wind. j= Een voor van lage drukking strekt zich van de Oostzee naar Jutland en Zuid- Noorwegen uit. Ten Noorden van deze voor voert een krachtige Oostelijke lucht- strooming continentale arctische lucht aan, waarin zich buitengewoon lage tem- peraturen voordoen (over Estland vroor het Zondagavond 31 graden). j= De arctische hoogedruk nam nog een weinig in beteekenis toe. Het maximum over den Balkan heeft in de laatste 12 uur opnieuw sterk in beteekenis ingeboet. OSLO, 15 Jan. De Noorsche minister Buitenlandsche Zaken Koht heeft te- Senover het Noorsche telegraafagentschap Verklaard; dat het Noorsche antwoord aan ®e Sovjet-regeering betreffende de inbreu- ken> die op de neutraliteit gepleegd zouden 4lin, de Sovjet-unie volkomen dient te be ledigen. „De Noorsche regeering", aldus ^°ht, „verklaart, dat zij geheel neutraal is. willen natuurlijk binnen onze grenzen öe vrijheid van optreden, waarop wij inge- ^'Se de verdragen recht hebben, bewaren. TV i j der 1,a«wgezet." verklaren, dat wij binnen de perken verdragen zullen blijven en wel zeer öe; Dit ïzoek Stockholm verneemt Havas: Uit het on- van de scherven van de bommen welke door vliegtuigen van onbekende natio- 'eit ten Zuiden van Lullea zijn neergeko- 4 d is gebleken, dat hierop Russische letter- ^hs stonden. Stockholm, 15 Jan. (Zw. Tel. Ag.) Het tveedgche ministerie van Buitenlandsche ^akcn deelt mede, dat de Zweedsche legatie Moskou instructie heeft gekregen te pro- tcstcercn tegen de bombardeering van het eiland Kallax, welke Zondag is geschied. In een toespraak voor de radio heeft Prins Karei, de president van het Zweedsche Roode Kruis, verklaard, dat de eerste door het Zweed sche Roode Kruis naar Finland gezonden ambu lance bij het front in het Zuiden van Finland op volle kracht werkt. Een andere ambulance, be staande uit dertig auto's en 127 personen, zal waarschijnlijk deze week naar het front in Noord-Finland vertrekken. De inzamelingen voor de ambulance hebben V/K millioen kronen opge bracht. Verder wordt gemeld, dat Zondag in Zweden in talrijke fabrieken is gewerkt om het hulp fonds voor Finland te steunen. De bekende schrijfster Selma Lagerlöf heeft aan het co mité tot hulp aan Finland de gouden medaille gezonden, welke haar door de Zweedsche aca demie is verleend, alsmede de gouden medaille van haar Nobelprijs voor Literatuur. In een commentaar op de Zweedsch-Russische notawisseling en op het bombardement door Russische vliegtuigen van een eiland in den noordelijken Zweedschen archipel, schrijft het rechtsche Zweedsche blad Allehanda: Men moet de ontwikkeling afwachten. Spoe eng zal blijken of er verband bestaat tusschen de diplomatieke en de militaire activiteit var, den kant van Rusland ten aanzien van de Scan dinavische landen. Men kan zich ook voorstel len, dat er verband bestaat tusschen de ge beurtenissen in het Noorden en de spanning aan het West-Europeesche front. Het is echter nog te vroeg om er een oordeel over uit te spreken Het liberale blad Aftonbladet schrijft van eenzelfde formeel standpunt, zeggende dat het r.iet correct is de beweging der Zweedsche vrijwilligers als voorwendsel te nemen voor een oiplomatieke polemiek. Ieder weet, dat de Sov jets in talrijke landen vrijwilligers in actie heb ben gehad. Onze Romeinsche correspondent seint ons Maandagavond; Nu de namen van Nederland cn België naast die van Zweden en Noorwegen het zeer twijfelachtig voorrecht genieten te prijken in de koppen, welke in de Italiaan sche pers voor het allerbelangrijkste nieuws de aandacht vragen, denkt men weer aan het gerucht dat in November ging over een Italiaansche interventie ten gunste van Nederland en België te Berlijn. Dat gerucht doet heden als actueel opgeld tezamen met een ander gerucht, ook al niet nieuw meer, volgens hetwelk het Kroonprins Umberto was, die den Belgischen Koning van het dreigende Duitsche gevaar op de hoogte stelde. De familierelatie tusschen het Italiaan sche en Belgische Koningshuis, de relatie van tezamen er op of tezamen er onder tusschen Nederland en België, de relatie tusschen Italië en Duitschland, nog altijd nauw-nauw genoeg om compromitteerend te kunnen zijn, daar heeft men in het kort een aantal factoren te zamen gebracht, waarin voor Italië redenen opgesloten zouden kunnen liggen om ten gun ste van België en Nederland zoo noodig te Ber lijn te intervenieeren. Naar in Romeinsche kringen, die men óp internationaal politiek ge bied ten zeerste bevoegd moet achten, gelooft men niet in zulk een interventie, noch als ooit hebbende plaatsgevonden, noch als ooit zullen de plaats vinden. Italië heeft tot nu toe vast gehouden aan zijn zoogenaamde nationale aspiraties. Een artikelenreeks als die van Gayda over „Italië en de oude geallieerden" bewijst zulks en zoo doen dit ook iederen dag korte venijnige stukjes in de Popoio d'Italia en andere „partijbladen". Zijn nationale aspiraties plaatsen Italië naast Duitschland. Daartegenover staat zijn anti-bolsjewisme zou men zeggen, doch het Italiaansche anti-bolsjewisme is niet allereerst idealistisch maar realistisch. Nog maar kort geleen werd, zooals bereids in ons blad werd gemeld, 111 de Italiaansche pers weer eens te kennen gegeven, dat wan neer het bolsjewisme maar binnen Rusland bleef, het Italië hiet interesseerde. Omdat het Italiaansche anti-bolsjewisme realistisch is, ver dedigde de Corriere Padano van heden Rusland tegen de beschuldiging, dat het Afghanistan en Iran bedreigde. Die beschuldiging riekt volgens de Corrierc- Pada.no naar de petroleum, waar Frankrijk en Engeland op aasden. Wanneer Rusland de be langensfeer van Italië maar intact laat, be hoeft zijn anti-bolsjewisme voor Italië geen reden te zijn om zich tegen Duitschland te keeren. Italië denkt en daarin heeft het geen ongelijk allereerst aan zijn eigen belangen Of een interventie ten gunste van Ne derland en België te Berlijn in de lijn dier belangen ligt, mag zeer de vraag heeten. Een andere kwestie is, dat Italië een Duit schen inval in België en Nederland geens zins gaarne zou zien en dat het met in stemming verneemt, dat de staat van ver dediging van Nederland en België steeds perfecter wordt. In genoemde, zeer terzake-kundige politieke kringen bleek men overigens de meening toe gedaan, dat Duitschland die instemming met Italië deelde. Men kon zich in die kringen niet voorstellen, dat Duitschland lichtvaardig de mogelijkheid van een vrede middels een voor alle partijen eervol compromis, een mogelijk heid die men nog altijd aanwezig achtte, uit zou schakelen. De „Osservatore Romano" onderscheidt zich van de Italiaansche couranten, doordat zij de alarmeerende berichten uit Nederland en België vergezeld doet gaan van commentaar. Zij merkt op, dat de militaire solidariteit tusschen de beide landen den laatsten tijd ten duidelijk ste gebleken is en niet aan den minsten twijfel onderhevig kan zijn. De jongste radiorede van minister De Geer voert zij als bewijs aan voor de vaste beslotenheid van Nederland, om zijn grond, zijn rechten en tradities tegen iederen aanrander te handhaven. Maandagmiddag om half drie is op het eiland Schiermonnikoog een Fokker F7 van de K.L.M. geland, met aan ooord het stoffelijk overschot van den te Rotterdam gestorven heei J. Visser, die van het eiland afkomstig is en er zal begraven worden. Eer.ige familieleden van den overledene kwamen met het toestel mee. Er werd geen post vervoerd, aangezien het hier een speciale vlucht betrof. Bestuurder was de heer Bax. Dinsdagochtend keert het vliegtuig naar Schiphol terug. Van Schiphoi uit zal dan te vens een nieuwe vlucht naar de Waddeneilan den worden gemaakt. BERLIJN, 15 Jan. In verband met de door België en Nederland genomen veilig heidsmaatregelen meldt het Duitsche Nieuws bureau het volgende; „Naar overeenstemmend uit welingelichte kringen in Amsterdam en Brussel vernomen wordt, hebben de Engelsche en de Fransche regeering in Amsterdam en Brussel informaties ingefluisterd, die de Nederlandsche en Belgischr regeering aanleiding moesten geven tot de door haar uitgevoerde maatregelen Men heeft den indruk, dat aan Fransche zijde tengevolge van den druk uit bepaalde kringen, een sterkere neiging tot een levendiger oorlogsbedrijvigheid is opgetreden. Met het oog op de onmogelijk heid aan de Maginot-linie actief te worden zou men derhalve thans Duitschland in België èn Nederland willen provoceeren." Naar aanleiding van hei bovenstaande D.N.B.-bericht kunnen wij krachtens in formatie te bevoegder plaatse mededeelen, dat van de verspreiding van berichten als hier bedoeld, door de Engelsche en Fran sche regeeringen hier te lande niets bekend is. Overigens, zoo werd opgemerkt, pleegt de Nederlandsche regeering haar inzicht in de internationale situatie te vormen op grond van berichten, waarvan herkomst en be trouwbaarheid door haarzelve gecontroleerd kunnen worden Ten aanzien van bovenstaanden Duitschen commentaar op de door België en Nederland genomen maatregelen, wijst Let Belgisch pers bureau Belga er op, dat geen enkel de pers in lichtend persoon van bevoegde persoonlijkheden te Brussel verklaringen heeft kunnen krijgen in den geest van die, welke door het DNB wor den vermeld. Volgens een bericht van Havas uit Bern, maakt de Duitsche pers veel ophef van de schending van Duitsch grondgebied door een Nederlandsch vliegtuig, doch verzuimt de officieele tegenspraak der Nederland sche regeering van deze bewering in het Duitsche legerbericht van Zaterdag te vermelden. Onze Brusselsche correspondent seint ons Maandagavond Te Brussel was het in de de Wetstraat Maandag zeer kalm. Zonder de militaire wacht, welke Zondagmorgen vroeg weer in alle ministcrieele ambtsgebouwen heeft post gevat, was de toestand dezelfde als Vrijdag laat. De indruk was, dat er na eenigszins opwindende uren, waarmede de afkondi ging van phase D van de mobilisatie was gepaard gegaan, thans eenige ontspanning was ingetreden. Hieruit meende men te mogen afleiden, dat de internationale toestand niet meer hetzelfde ernstige karakter vertoonde als 48 uren tevo ren. Verzekerd wordt dat phase D der legerver- sterking, welke zoo langzamerhand leidt naar de algemeene mobilisatie, in den huidigen tos stand zal worden gevolgd door nieuwe militaire maatregelen. De persdienst van het Departe ment van landsverdediging, waarvan de activi teit Zondag was geschorst, in afwachting dat het pas opgerichte algemeen hoofdkwartier een beslissing in. dit opzicht treffen zou, heeft Maandag zijn werkzaamheden hervat. In den vooravond is de Eerste Minister Pierlot door den Koning ontvangen. Des avonds had de we- kelijksche kabinetsvergadering plaats. In den middag had Pierlot op het Departement van Buitenlandsche Zaken een conferentie gehad met Spaak en den minister van Defensie, ge neraal Denis. Het D.N.B. over de maatregelen in Ne derland en België; een Nederlandsche en een Belgische tegenspraak. De houding der Scandinavische landen tegenover de Sovjets. Men verwacht, dat Hore Belisha in de Parlementszitting van vandaag zijn aan gekondigde verklaring zal afleggen. Korte maar vrij hevige aardschok op Sicilië. Het motorschip „Arendskerk" is in de Golf van Biskaje door Duitschen onder zeeër getorpedeerd; alle opvarenden gered. Bemanning van de „Vredenburg", die bij Zuid-Amerika op de rotsen liep, te Rotterdam aangekomen. Heffing van een winstbelasting voorge steld. Voorontwerp van een wettelijke regeling inzake vacantie met behoud van loon bij Hoogen Raad van Arbeid aanhangig ge maakt. Kolendampvergiftiging te St. Odilien- berg; een doode. Beurs van New York: Koersen brokkel den af. Zoo nu en dan leest men in dagblad of tijdschrift een rectificatievoor een schrijf-, zet- of drukfout. Zoo'n rectificatie geeft te denken. Want ve len zijn wat al te vlug met het schrij ven en moeten dan zich zelf corrigee- ren in het openbaar. Wat altijd min der prettig is. Daarom waarschuwden de Romeinen al: „qui scrïbit, bis legi"wat zooveel wil zeggen als: kijk dubbel uit uw oogen wanneer ge de verantwoordelijkheid eener publi catie op u neemt! De fout kan ook 'n drukfout zijn en daarom zij de lezer er altijd op be dacht, met grooten ernst en aandacht te lezen. Vóór ge uw eindoordeel trekt, ga eerst na of uw meening op een zetfoutje kan berusten. Enver mijd zooveel mogelijk rectificaties in uw leven doch zoo ze noodig zijn, schrik er niet voor terug en heb eer bied voor hen die voor een fout dur ven uitkomen en haar willen herstel len. Die mentaliteit moeten we waar- deeren. Een rectificatie moge dus op onnauwkeurigheid, onjuistheid, dom heid of misschien zelfs op aanvanke lijke kwade trouw duiden ten slotte ontsiert ze het blad niet. De veertiende en laatste partij van den tweekamp EuweKeres, welke Zondag werd afgebroken, is Maandagmiddag in het Amsterdamsche Schaakhuis voortgezet. Na 61 zetten heeft Keres den strijd opgegeven. Het eindresultaat is dus: Keres 7% punt, dr. Euwe 6J4 punt. Onze Berlijnsche correspondent seint ons Maandagavond De Berlijnsche pers van Maandagavond gaat niet verder in op de verontrustende berichten, die in Nederland en België de ronde gedaan hebben. Wel vermelden de bladen het D.N.B.-bericht over de intrek king der militaire verloven in ons land en in België, zonder dat daar echter een sen satie van gemaakt wordt. Men beschouwt de geheele aangelegenheid m politieke kringen als een provocatie van de zijde der geallieerden, op welke Duitschland met verder wenscht in te gaan. Het komt ook tot uiting in het opschrift „Gifspuitje", dat de „Börsenzeitung" hedenavond boven het ge noemde D.N.B.-bericht plaatst. De „Dienst aus Deutschland" die heden een artikel ,,De Bel gisch-Nederlandsche kwestie" bevat, schrijft daarin, dat men hier kennelijk met een truc der Britsche propaganda te maken heeft en dat de geallieerden dooi het rondstrooien van alar meerende geruchten tot een uitbreiding van het oorlogsterrein in het Westen trachten t® komen. Duitschland, zoo heet het dan verder, is niet van plan op onvruchtbare polemieken in te gaan, zoolang de status quo niet be dreigd wordt. Alles wijst er op, dat men te Berlijn op het oogenblik de situatie in het Westen liever niet wil toespitsen en dat voor een militaire actie van Duitsche zijde, waarin ook Nederland betrokken zou worden, onder deze omstandigheden niet gevreesd be hoeft te worden, hetgeen niet wegneemt, dat men te Berlijn de ontwikkeling in de neutrale landen van West- en Noord- Europa met de meeste aandacht olijft vol gen en dat Duitschland een wijziging van de houding dezer landen te gunste van de geallieerden in geen geval zou dulden. Men krügt hier sterk den indruk, dat Duitsch land nog bezig is zjjn posities te consolideeren en dat het derhalve oen oorlog zooveel mogelijk wenscht te localiseeren. Elke uitbreiding van het gevechtsterrein zou immers het voor Duitschland zoo belangrijk- lil- erkeer met de neutrale landen, waaraan he1 aan alle kanten grenst, slechts kunnen belemmeren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1