Tokio probeert het met een admiraal De bezoldiging van het overheidspersoneel Vi ropenliefde BETAALDE HULDE Mijnhardtje Zal Jonai meer succes hebben? Amerika als waakhond JOZO NEZO Heden Hongaarsch parlement bijeen DrJ.B.HEENK5 ONDERHANDELINGEN OVER VERHOOGING HOEST FAMEL Buitenlandsch Overzicht \/\kfk foc/f dia qriepwvj! DINSDAG 16 JANUARI 1940 Doodelijke val - .'I--:-'/ Zout uit eigen bodem De 5 pCt. korting op het Bezoldigingsbesluit Salaris-actie Verdeeling Reiger" van Caïro vertrokken Bezoek aan tempel bij Luxor Bedrijfsleider gevonnist Drie schepen zoek VERKOUDHEID BRONCHITIS SIROOP Graaf Csaky zal spreken over de conferentie te Venetië Kantoorbediende stal postzegels In den loop van enkele jaren 10.000 ontvreemd OVERTOCHT GESTREMD m&J- KOORTS POEDERS Ttctppoedar Door Charles Bruce Zooals wij reeds berichtten, bevatte de vroeger beruchte „Tribune", welke in de dagen der Volksfron- terij slechts in naam democratisch ge camoufleerd werd tot „Volksdagblad", ter gelegenheid van den 60sten ver jaardag van Jozef Stalin pagina's ge- lukwensch-advertenties, waarin de „ge liefde leider, helper en kameraad" als de verlosser en de bevrijder van de maatschappij werd gehuldigd. Stomp zinnigheid, kwaadwilligheid en ver dwazing lazen dezen ruiker van vaak potsierlijke, maar soms ook ergerlijke en in ieder geval van een ontstellend gebrek aan Nederlandschen nationa- len zin getuigende gelukwenschen te zamen voor den roeden Tsaar van Mos kou, op wiens bevel ontelbaren het le venslicht werd uitgeblazen, lang voor dat zij aan hun 60sten verjaardag toe waren. Niet tevreden met den rijken oogst van- advecteerende Stalinisten in zijn kolommen, meende het „Volksdag blad" ook redactioneel den cijns van zijn knechtschap met vleierij aan den onderdrukker der volkeren van de Sovjet-Unie te moeten betalen. Het schreef een artikel, waarin als verjaar dagsgeschenk een tweetal resoluties werd aangeboden: één aan Stalin, den bolsjewistischen imperialist, die de helft van Polen inpalmde en bolsjewi- seert, de Baltische landen dreigend tot een knieval dwong en thans Finland onder de wals van zijn massamateri aal zoekt te verpletteren, en één aan den Finschen landverrader Kuusinen, Stalin's marionet, die zich liet vinden voor het minister-presidentschap van een z.g.n. Finsche volksregeering, welke echter in werkelijkheid slechts een vol komen ondergeschikt filiaaltje van" Moskou is. Dit fraaie geschenk-artikel wenschte het Volksdagblad bij wijze van perstelegram naar het Russische persagentschap Inprekorr over te seinen, opdat vadertje Stalin en zijn huurling Kuusinen zich zouden kunnen verheu gen over de geestdriftige sympathie der „Nederlandsche arbeiders". De Nederlandsche militaire auto riteiten hebben echter terecht een stokje gestoken voor dit on- Nederlandsche communistische gedoe. En David Wijnkoop werd natuurlijk prompt op slag woedend. Op hoogen toon stelde hij aan den minister van Defensie vragen over het 'verbieden van de verzending van het bewuste perstelegram. Minister Dijxhoorn heeft den heer Wijnkoop daarop afdoende van antwoord gediend. Waar Neder land noch de Sovjet-regeering. noch haar maaksel de Kuusinenregeering officieel heeft erkend of wenscht te er kennen, maar de meest hartelijke be trekkingen met de officieele en eenig wettige regeering van Finland onder houdt, zou het doorzenden van dit communistische hulde-telegram door deze laatste regeering beschouwd kun nen worden als een onvriendelijke daad. Bovendien bleek uit het ant woord van den minister, dat het Volks dagblad zijn telegrafische cadeautjes niet eens betaald had, maar door den geadresseerde wilde laten betalen. Zouden Stalin en Kuusinen via de In prekorr zich voor eigen rekening „spon taan" door de Nederlandsche commu nisten hebben willen laten huldigen? Wij weten nu zoo langzamerhand wel, hoe in sommige dictatuurstaten en hun onderhoorigheden „spontane" hul- debetoogingen worden georganiseerd. In ieder geval hebben Wijnkoop en con sorten zich met hart en ziel aan Stalin en diens misdadig imperialisme ver kocht, zoodat zij zelfs geen greintje zuiver Nederlandsch rechts- en schaam tegevoel blijken te hebben overgehou den. Hoe lang zal Nederland nog op zulke Nederlanders officieel prijs blij ven stellen? Te Apeldoorn is de gehuwde 55-jarige land bouwer J. Montziaan door een luik van dén hooizolder op de deel van zijn boerderij ge vallen en later aan de bekomen verwondingen bezweken. Stuit die en voorkomt erger door* ft. De echte zijn niet rond, maar hartvormig* Sinds de Duitsch-Russische toenadering in Augustus j.l. tot stand kwam, welke volgens den toenmaligen Japanschen premier baron Hira- noema de basis van Tokio's buitenlandsche po litiek volkomen vernielde, schijnt de Japansche politiek den koers te zijn kwijt geraakt. Gene raal Abe volgde eind Augustus Hiranoema als premier op en kreeg tot taak het binnenland- sche front te reorganiseeren, een Centrale Chi- neesche Regeering te vormen onder leiding van den door den Kwomintang uitgestooten gene raal Wang Tsjing Wei, en met Amerika tot overeenstemming te komen over een nieuw han delsverdrag. Het is Abe niet gelukt dit program volgens de wenschen van het parlement uit. te voeren. Nauwelijks was hij een maand aan het bewind of hij kwam in conflict met het per soneel van het ministerie van Buitenlandsche Zaken over de vorming van een nieuw minis terie van Handel. Het personeel verzette *%ieli niet zoozeer tegen de vorming van zulk een ministerie ais wel tegen het feit, dat de pre mier in kwesties die op den buitenlandschen handel betrekking hadden niet de gewone di plomatieke procedure wenschte te volgen. Abe kon zijn kabinet slechts redden door volledig aan de eischen van het personeel, dat voor het grootste gedeelte reeds ontslag had genomen, toe te geven. Zijn binnenlandsche politiek stuit te eveneens van begin af aan op verzet, vooral de Landdagafgevaardigden uit agrarische ge bieden uitten herhaaldelijk hun groote onte vredenheid over zijn beleid. In de vier en een halve maand, dat het kabinet-Abe aan het bewind is geweest is er vrijwel geen week voorbijgegaan zonder dat er berichten verschenen, dat de centrale Chinee- sche regeering onder Wang Tsjing Wei op het punt stond gevormd te worden. Of het nu aan Wang ligt of aan Tokio, een feit is, dat er tus- schen beide nog steeds geen overeenstemming is bereikt. Het derde punt van Abe's program, verlenging of vernieuwing van het handelsver drag met Amerika, dat 26 Januari a.s. afloopt, is eveneens een fiasco geworden. Het valt dus niet te verwonderen, dat het meerendeel der af gevaardigden in het parlement geen vertrouwen meer in het kabinet-Abe stelde en zijn heen gaan eischte. Thans is er een nieuw ministerie gevormd onder leiding van admiraal Mitsoesama Jonai. Na een generaal krijgt een admiraal, na een vertegenwoordiger van het leger krijgt een ver tegenwoordiger van de vloot de macht in han den. Betrof het hier niet Japan dan zou men aan dit verschil niet veel aandacht wijden,, maar in de Japansche politiek spelen deze twee groe pen altijd een belangrijke rol en de wedijver tusschen beide is zeer groot. Over het algemeen kan men zeggen, dat het leger meer radicaal, de marine meer conservatief is. De iaatste ja ren trad vooral het leger op den voorgrond, de vloot hield zich buiten de politiek en de afsjAe- gelingen hiervan zag men in de kabinetten te Tokio. De benoeming van den 61-jarigen admiraal Jonai kwam geheel onverwacht, maar heeft in politieke kringen een gunstigen indruk gemaakt Of het waar is, wat Reuter onmiddellijk na zijn benoeming seinde, dat de nieuwe premier een vriend der democratieën en een tegenstan der der totalitaire regimes is, zal men nog moe ten afwachten. Ook hier kon wel eens de vWnscin de vader van de gedachte zijn. De nieuwe mi nister van Buitenlandsche Zaken, Arita, be kleedde dezelfde functie in het kabinet-Hira- noema en had toen de leiding bij het incident van Tientsin tegen de Engelschen.Arita heeft dus tot nu toe allerminst blijk gegeven een vriend der democratieën te zijn. Ook de nieuwe mannen te Tokio zullen wel een politiek voe ren, welk uitsluitend gericht is op eigen belang. En dat beteekent momenteel: een zoo voordee- lig mogelijke liquidatie van den strijd in China en een nieuw handelsverdrag met de Ver. Sta ten of ten minste een modus vivendi. Het za.1 trachten buiten het Europeesch conflict te blij ven, en zich daarom met geen enkele groep van mogendheden, hetzij met de Geallieerden, hetzij met Duitschland en Rusland, al te eng verbinden. De benoemingen trouwens van der premier en den minister van Buitenlandsche Zaken wijzen reeds aan fn welke richting de Japansche politiek zal werken. Jonai is een voorstander van een gematigde politiek tegen over Washington en Arita is een beroepsdiplo maat, die als een specialist in Chineesche zaken wordt beschouwd. Washington verwacht, dat het nieuwe Ja pansche ministerie de pogingen om tot een accoord te komen inzake het handelsverdrag met de Ver. Staten zal verdubbelen. Tokio za; dan echter grooteie concessiès moeten doen dan het openstellen van den Jangtse voor bui tenlandsche schepen. Zoolang er in China eer. machtig Japansch leger verblijft, stelt men weinig vertrouwen in de Japansche beloften. De Ver. Staten willen eerst een duidelijk bewijs zien van goeden wil. Eerst daarna valt er over een handelsverdrag te praten. Sinds het uit breken van den oorlog in Europa is Amerika in het Verre Oosten de eenige macht, die Japan in bedwang kan houden. Als een waakhond beschermt het zijn eigen belangen en die van Engeland en Frankrijk. Tot dusver is gebleken dat Japan niet graag kennis maakt met zijn scherpe tanden. het blanke, fijne keukenzout, dat 'n niet te proeven spoortje jodium bevat (de beste waarborg tegen struma!) Perpondspak8 ct. hetzelfde fijne keukenzout zonder jodium.Door geen menschenhand aangeraakt. Per kilopak: 13 ct. TAFELZOUT Stééds droog en goed vloeiend. Ideaal op tafel! Bus van 340 gr.: 15 ct. Bus van 200 gr.: 10 ct. Gevulde strooier 10 ct. N.V. KON. NED. ZOUTINDUSTRIE - BOEKELO Nu de regeering onlangs de steunnormen in verband met de geategen kosten van het levensonderhoud met 5 pCt. heeft verhoogd, rijst de vraag, wat hiervan de consequentie zou kunnen, resp. zou behooren te zijn ten aanzien van het algemeen loon- en salaris peil van het personeel in overheidsdienst. Immers de loonen en salarissen van het personeel in dienst van de overheid hebben sinds eenige jaren een zoodanig laagtepunt bereikt, dat het velen reeds tot de meening heeft gebracht, dat de grens van het toe laatbare overschreden is. Anderen zagen de situatie nog niet zoo somber in, maar toch heeft de Amsterdamsche wethouder voor de Arbeidszaken, mr. G. Kropman, ervan verklaard, dat' de bezoldiging van werklie den en ambtenaren het uiterst toelaatbare ethische minimum bereikt had. Dit punt was bereikt vóór de oorlog uitbrak en in zijn gevolg de verhoóging van het levens peil met zich meebracht. Door den werkloozen- steun met 5 pCt. te verhoogen, heeft de re geering deze verhooging der kosten van het le vensonderhoud erkend. Men vroeg zich dus aan stonds af, wat hiervan de gevolgen voor de be zoldiging van het overheidspersoneel zouden zijn. Met de bovenstaande feiten voor oogen, kan men thans de redeneering opzetten, dat indien de bezoldiging van het overheidspersoneel vóór de stijging der kosten van het levens onderhoud zich op het uiterste minimum be vond, zij er thans onder geraakt is. Zooals mei; uit een bericht in ons blad heeft kunnen lezen, heeft bij de regeering een afwijkende meening post gevat en is zij van oordeel, dat er vóor- loopig van een verhooging der loonen en sala rissen geen sprake kan zijn. Het is echter geen geheim,'dat onder de ambtenaren, zoowel van het rijk, als van provincie en gemeente, de overtuiging algemeen is, dat de bezoldiging zooals die thans geldt, herziening in. gunstigen zin dringend noodzakelijk maakt. En het is ook bekend, dat er in dit opzicht tusschen de vak centrales van overheidspersoneel en de re geering reeds geruimen tijd onderhandelingen gaande zijn. Om het standpunt der ambtenaren beter te kunnen beoordeelen, hebben wij in de kringen van het katholieke overheidspersoneel inlich tingen ingewonnen. Men vestigde er onze aan dacht op, dat de actie, welke thans gaande is, geheel langs vreedzamen weg en in perfecte samenwerking tusschen de vakcentrales van verschillende richtingen gevoerd wordt. Voorts herinnerde men ons eraan, dat de loon- en sa larispositie der ambtenaren, onverschillig of deze in. 's Rijks dienst zijn dan wel in dienst van provincie of gemeente, geheel beheerscht wordt door de regeering, die de lagere publiek rechtelijke organen genoopt heeft het peil der door hen betaalde loonen en salarissen gelijk te schakelen met het door het Rijksbezoldigings besluit ingestelde niveau, daar de regeering een volstrekt uniforme regeling voor heel het personeel in overheidsdienst gewenscht achtte. Het Rijksbezoldigingsbesluit, dat uit betere tijden dateert, is nog altijd van kracht, maar toen de regeering zich in September 1935 voor de noodzakelijkheid gesteld zag. met ingang van 1 Januari 1936 op de wedden en loonen van het Rijkspersoneel een bedrag van 10 millioen te bezuinigen, werd op de geldende wedde- en loonbedragen een korting van 5 pCt. toegepast, terwijl lagere organen gedwongen werden hun bezoldigingen daarmee in overeenstemming te brengen. Deze korting bestaat ook thans nog, en de gemeenten en provinciale besturen heb ben zich hieraan te houden. Van de zelfstandig heid dezer organen is op dit stuk, zoo men ziet, practisch niets meer overgebleven, want zelfs gemeenten en provinciale besturen, die nipt noodlijdend zijn, mogen niet van den maatstaf, welke> gevormd wordt door het Rijksbezoldi gingsbesluit, afwijken. Hieraan wordt in Den Haag uiterst streng de hand gehouden. Ieder besluit, dat door een gemeente genomen zou worden om van deze regeling af te wijken in een voor de ambtenaren en werklieden gunsti gen zin, zou onherroepelijk aan de Kroon ter vernietiging worden voorgedragen. De eenige methode, die er voorshands bestaat om een voor het overheidspersoneel gewenschte verbètering te verkrijgen, is te trachten door onderhande lingen de regeering te doen zwichten. Nu de regeering erkend heeft, dat de ver hoogde kosten van het levensonderhoud een verhooging van de stcunuitkeering met 5 pCt. noodzakelijk maakten, heeft ook het rijkspersoneel het verlangen geformuleerd om het Rijks bezoldigingsbesluit op het oude peil terug te brengen en daarmee de crisis korting van 5 pCt. ongedaan te maken. Het personeel in dienst van provincie en gemeente ondersteunt dc'ze actie, omdat, zou de 5 pCt. korting van het Rijksbezoldi gingsbesluit verdwijnen, daarmee het pla fond, dat de regeering heeft aangebracht in de bezoldiging door de lagere organen, ook even zooveel verhoogd zou worden. Hiermee is nog geenszins gezegd, dat op staanden voet de regeering erin zou toestemmen, dat ook provincie en gemeente de loonen en sa larissen in het algemeen met 5 pCt. zouden verhoogen, maar het is duidelijk, dat de la gere organen hierop een zekere aanspraak zouden kunnen laten gelden. Er zou ten minste voor hen ruimte gekomen zijn, en daarvan verhoopt men dan binnen afzien- liaren tijd een gunstige uitwerking. Trouwens of inderdaad een algemeene ver hooging met 5 pCt. van de loonen der werk lieden en de salarissen der ambtenaren zoo ver kieslijk zou zijn, daarover kan men nog van meening verschillen. Het is een speciale ka tholieke wensch, dat allereerst de positie van de laagst bezoldigden en van de groote gezinnen herzien zal worden en dit strookt ook geheel met het oordeel van een college als het dage- lijksch bestuur der gemeente Amsterdam, waarvan de wethouder voor de Arbeidszaken mededeelde, dat wanneer er een verhooging van de bezoldiging aan de orde mocht komen, daarbij in de eerste plaats gedacht zou moeten worden aan deze beide categorieën. Terecht, zoo meent men in katholieken kring, want om maar te blijven bjj een stad als Amsterdam, daar zijn de gehuwde werklieden in totaal reeds tusschen de 16 en 28 pCt. gekort. Dit neemt natuurlijk niet weg, dat in' andere plaatsen de situatie ook kan verschillen, maar daarin schuilt een reden te meer om nog nader te bezien op welke wijze de lagere organen de ruimte, mochten zij déze verkrijgen na het herstel van het oorspronkelijke Rijksbezoldi gingsbesluit, het beste zouden kunnen ge bruiken. Vooreerst is dus dit herstel de inzet van de onderhandelingen. En daarbij hoopt men ten zeerste, dat de regeering zich alsnog bereid zal verklaren tot inwilliging van dit verlangen, dat terdege geargumenteerd wordt in een volkomen normaal en rustig gevoerde actie. De vakcentrales werken samen, de regeering staat tegenover een partij, die precies weet wat zij wil en waar van de leiders hun leden thans nog geheel in de hand hebben. De regeering wil rust en het land heeft behoefte aan rust. Maar indien er niets gedaan zou worden, dan moet men vreezen, dat de toestand niet altijd zoo kan blijven. De toestand dringt om ver betering. Een groeiende ontevredenheid moet onvermijdelijk leiden tot een straffere actie met de daarmee gepaard gaande onrust, die tot een herhaling van de situatie 1914— 1918 zou kunnen leiden, welke situatie de regeering niet wenscht en die het overheids personeel evenmin wenscht. Welnu, men hoopt, dat de regeering zal inzien, dat er iets gedaan dient te worden en de overtui ging zal winnen, dat de wenschen van het overheidspersoneel onder de thans heer- schende omstandigheden geenszins overdre ven te noemen zijn. Hét toestel van de K.L.M., dat op weg is naar Zuid-Afrika. de „Reiger", is vanmorgen te 5.35 uur Amsterdamsche tijd van Cairo vertrok ken naar Luxor. Te Caïro zijn de heeren van Veen en Kreek als passagiers ingestapt. De „Reiger" heeft te Luxor een tusschenlan- ding van drie kwartier gemaakt. Daarna ver trok het toestel naar Wadi Haifa, waar het om 11.30 uur Amsterdamschen tijd zou landen. Een nader radiobericht van boord van de „Reiger" meldt, dat het toestel om 7.50 uur (A.T.) te Luxor is geland en daar is gebleven tot 9.40 uur (A.T.). Tijdens dit oponthoud brachten de luchtreizigers een bezoek aan den beroemden tempel in de omgeving van de stad. Het toestel volgde af en toe den Nijl. Men kon o.a. de stuwdammen zien. Om 11.30 uur arri veerde de „Reiger" op het vliegveld van Wadi Haifa. Voor de Alkmaarsche rechtbank heeft verle den week terecht gestaan de gewezen bedrijfs leider van de West-Friesche Autocaronderne ming, N. K., die in den loop van de laatste ze ven jaren een pedrag van ongeveer f 9600 had verduisterd ten nadeele van genoemde firma. K., die een onbeperkt vertrouwen genoot, nam voor de firma elke maand 'geld op voor aankoop van wegenbelastingkaarten, maar telkens veel meer dan hij daarvoor noodig had. Hij kon dit zoolang volhouden, omdat er niet de minste controle op zijn handelingen was. De officier van Justitie had twee jaar gevan genisstraf geëischt tegen K., die een volledige bekentenis had afgelegd. De Alkmaarsche recht bank veroordeelde N. K. thans tot 1 jaar gevangenisstraf. De drie stoomschepen van de firma Koppe, n.l. „Friesland", „Holland" en „IJssel", die gisteren uit Amsterdam vertrókken zijn met bestemming Zwolle, zijn ergens op het IJssel- meer blijven steken. Zij waren vanmorgen onvindbaar. Door den sneeuwstorm en de aangekondigde nieuwe vorst periode is de positie der drie schepen niet zonder gevaar. Overwogen wordt de schepen met ijsbrekers te bevrijden, nadat vooraf de plaats van de schepen is vastgesteld door waarnemin gen uit de lucht. In dit verband is het waar schijnlijk, dat de hulp van de K.L.M. wordt in geroepen. Sedert meer dan 30 jaar wordt Siroop Famel door doktoren gewaardeerd als een betrouw baar geneesmiddel ter bestrij ding van aandoeningen der ademhalingsorganen. Kleinè flacon f 1.15 Groote flacon f 1.90 BOEDAPEST, 16 Januari (Havas). Na een reces van vier weken komt het Hon- gaarsche parlement vandaag opnieuw bij een. De minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Czaky, zal een uiteenzetting geven van den internationalen toestand, alsmede van de besprekingen te Venetië. Het gerucht gaat dat de regeering alge meene verkiezingen zal doen houden in Opper-Hongarije, dat onlangs aan Hongarije is toegevoegd. Het orgaan van de regeeringspartij publiceert een artikel van de hand van graaf Csaky, onder den titel „Ontmoeting te Venetië". De minister schrijft hierin: „De onderhandelingen beperkten zich tot het constateeren van een volmaakte harmonie, welke op verheugende wijze bestaat tusschen de politiek van Italië en Hongarije. Met groeiende voldoening hebben we kunnen zien, hoeveel be lang Italië hecht aan een sterk Hongarije, dat in staat is zijn eigen onafhankelijkheid tegen iedereen te verdedigen en zoo zijn bestaan en ontwikkeling te verzekeren. Hongarije kent geen probleem, waarvan een goede oplossing door Italië niet noodzakelijk wordt geacht. De keuze van het juiste oogenblik hangt van de omstan digheden af. De belangen van Hongarije zijn in volkomen overeenstemming met de belangen van geheel Europa. Het onderhoud te Venetië wap tegen niemand gericht. Het doel was zoo spoedig mogelijk een werkelijken constructie ven vrede in Midden- en Zuidoost-Europa te verzekeren. De betrekkingen van Italië en Hongarije met Joego-Slavië zijn uitstekend, evenals de betrek kingen, welke zij met Duitschland onderhouden. Met de groote westelijke mogendheden worden correcte relaties onderhouden. De geheele we reld voelt, welk een ernstige garantie de Ita- liaansch-Hongaarsche samenwerking biedt voor de isolatie van den oorlog en later voor een waarachtigen en duurzamen vrede." Een postzegelhandelaar te 's-Gravenhage kreeg dezer dagen een pakket thuis bezorgd, waarin een groote partij nog niet gebruikte Ne derlandsche postzegels. De nominale waarde was ongeveer 180.en de partij bestond uit 2500 postzegels van 5 cent en verder zegels van 714, 10, 1214, 15 en 20 cent. Het pakket was af komstig uit Eindhoven en de afzender vroeg den postzegelhandelaar in een begeleidend schrijven of hij voor deze zending interesse had. De afzender schreef er bij, dat hij op dit ter rein vroeger reeds zaken had gedaan met een anderen Haagschen postzegelhandelaar, die on langs naar Amerika is verhuisd. De postzegelhandelaar vertrouwde het zaakje niet en hij stelde de Haagsche recherche met een en ander in kennis. Rechercheurs van den centralen opsporingsdienst reisden naar Eind hoven, waar bleek, dat de afzender een 25-jarige kantoorbediende was, werkzaam bij een groote firma in 's-Hertogenbosch. Het in Den Bosch ingesteld onderzoek wees uit, dat de kantoor bediende de naar Den Haag gezonden postze gels had ontvreemd. In den loop van enkele jaren moét hij kans gezien hebben om ten na deele van de firma, waarbij hij werkzaam was, circa 10.000 zegels te ontvreemden. De Haagsche recherche heeft den ontrouwen kantoorbediende ter beschikking gelaten van de politie in 's-Her togenbosch. De A. N. W. B. heeft bericht ontvangen, dat de overtocht bij Lexkesveer (Wageningen) door den ijsgang is gestaakt. ook bij pej-iociieke. pijnen, voor vrouwen een uitkomst. 86 ut hard nauwelijks Simuk's vriendelijken, ge niststellenden glimlach bemerkt. En aanvanke lijk was het haar geheel ontgaan, dat een reepje verfrommeld papier in haar handen werd ge stopt Werktuigelijk had ze het opengevouwen. Toen was door Desmonds handschrift, dat haar verzeteht de draagster volkomen te vertrouwen en de mogelijkheid van een spoedige redding niet uit het oog te verliezen, een regenboog aan haar donkeren hemel gekomen en zij had zich in een vreeselijke huilbui op het ruwe bed geworpen. In dien schier eindeloozen tranenstroom nad ze verlichting gevonden. Vreugde blonk er in door na haar martelaarschap van vrees en bang ver wachten. Al de kracht, al de- moed, die haar gedurende de lange uren van haar eenzaamheid telkens weer hadden gesterkt en opgericht schenen haar te verlaten, nu ze eindelijk be sefte. dat ze niet langer alleen was. De druk der verlatenheid werd eindelijk opgeheven en ze voelde, dat ze ten slotte moest toegeven aan de moordende afmatting, waartegen ze zoo lang had weten stand te houden. Toen ze daar lag uitgestrekt, in een paroxysme van zwijgend voorthuilen, voelde ze Simuk's vriendelijke vingers, die hadr vermoeide leden uitstrekten en door een zeer kundige masage weer gevoel brachten in haar krampachtig samengetrokken beenen. De pijn in haar voeten, die vol schrammen zaten en gezwollen waren van den ongewonen tocht door de jungle, werd met verkoelende windsels heerlijk verzacht en een geurige kop bouillon maakte haar warm en sterk. Simuk's fluisteringen schenen haar vertrouwen in te willen spreken en gewillig was ze onder de dekens gekropen om aan de hevig vertoornde natuur den tol van den slaap te betalen. Vanuit een oneindige verte kwamen nu weer fluisterstemmen tot haar. Het waren onbekende woorden, waarvan ze de beteekenis niet kon vatten. Iemand schudde haar en trok haar tamelijk hardhandig heen en weer. Wat be- teekende dit allemaal? Als een voobijschietend licht kwam het plotseling in haar op, waar ze zich bevond, en met een gil riep ze zich wakker naar de verschrikkingen, die haar weer te wachten stonden. Doch een zachte hand sloot haar lippen en het zachte fluisteren, dat haar oor nu bereikte, herinnerde haar aan Simuk. In haar hand had ze nog steeds Desmond's briefje omklemd. Het krakend papier scheen haar zijn boodschap toe te fluisteren. Ze keerde zich om en zag naar Simuk. De kleine kamer was een beetje verlicht door den rooden gloed van een stervend vuur. Ze kon duidelijk zien, dat Simuk's gezicht strak en ernstig stond en ze vermoedde dat er iets aap. de hand was, dat haar beiden betrof. Een sterke arm hielp haar overeind en éven zwaaide ze duizelig heen en weer. „Vlug, missy," fluisterde Simuk, hoewel wetend, dat Stella haar niet zou verstaan. „Vlug! De maan zal spoedig opkomen en bfjna alle mannen zijn dronken. We moeten nu vluchten." Ze reikte Stella een donker hemd over van een inlandsche vrouw met een bonte sarong en gaf door gebaren te kennen, dat ze die aan moest trekken over haar rijpak met bretels. Geluidloos schoof ze den houten grendel van de deur weg en met de vingers op de lippen deed ze omzichtig enkele passen naar buiten. Toen kwam ze weer terug. Ze bukte zich heel laag en haalde van onder de mat, waarop Stella had geslapèn een bot junglemes te voor schijn. Ze zocht met haar vingers naar de dunne rottingtakken, die de ronde stammen, waaruit de wanden waren opgetrokken verbon den en na een oogenblik viel een paneel voor zichtig op den grond. Stella had alles met groote verwondering aangezien, totdat nu ineens de volle beteekenis tot haar doordrong. Ontsnappen? Vrijheid? Zou het mogelijk zijn? Een oogenblik nog aar zelde zij. Was het wellicht een nieuwe truc, een fist van die duivelsche inlanders, om haar nog verder in de ellende te sleepen? Ze keerde terug naar het bed en daar in de volledige duisternis kwamen Desmond's woorden als vlammende teekenen tegen den donkeren wand van de kleine kamer. Wat had hij gezegd: „Vetrouw de draagster van dit briefje en doe alles was zij je aanraadt." Wat Simuk dus van plan mocht, zijn, zij zou haar gehoorzamen. Simuk knikte haar toe. Ze was met haar werk gereed en had zich nu weer tot het blanke meisje gewend. De zwarte vlek omlijst door de donkerbruine wanden, zag er terugstootend uit. In de fluisterende jungle daarbuiten hing een gevoel van leegte, waar wel duizend gevaren huisden. Dit was ook wel een gevaar, maar het was, alsof binnen de nauwe begrenzing van deze vier wanden, de gevaren slechts stuk voor stuk konden komen. Al den tijd, dat ze daar in haar hoek had gezeten had Stella steeds de overtui ging gehad, dat ze als man tegen man tegenover het gevaar zou komen te staan. Simuk keek haar nog even aan, kroop toen met een lenig bewegen van haar slanke lichaam door het gat. Ze bukte zich, glimlachte even en knikte Stella toe, haar te volgen. Even later was er weer niets dan het zwarte vierkante stuk. Nog een oogen blik van weifeling. Stella vatte al haar moed te zamen en volgde haar. De nachtwind was koud in de zwoele atmosfeer van de benauwde kamer. Ze beefde over haar geheele lichaam toen ze neergehurkt voor de zwarte opening zat. Ze keek naar beneden om den afstand- te kunnen schatten. Het was zoo duister, dat ze niets kon onderscheiden. Een hand greep een van haar neerbengelende beenen. Ze slaakte een onder drukten kreet van schrik. De fluisterstem van een vrouw stelde haar weer gerust. Met een kort schietgebed liet ze zich gaan. Veerend viel ze op den grond. Simuk greep haar onmiddellijk bij haar arm en nam haar mee naar een plaats in de schaduw van hèt huis. Ze luisterde scherp. Er was geen onderbreking in het drummen van de gong, geen pauze in dén wilden krijgszang. Geen alarmkreet werd gehoord, ten teeken dat hun ontsnapping was bemerkt. Twintig meter verder ontdekte men de lage zwarte vlek van de dichtbegroeide heg, die het platgetrapte erf van de jungle afsloot. Simuk nam Stella weer bij haar arm en, leidde haar snel in het open veld. Hun bloote voeten maakten geen geluid en ze bewogen zich als spoken door den stillen nacht. Er was een schijnsel in de lucht, het eerste teeken van het witte licht dat de maan spoedig over de aarde zou uitstorten. Ze moesten zich haasten, wilden ze de dichtbegroeide jungle bereiken, voordat de nachtkoningin boven de heuvels zou verrijzen. Een lichtere, buigende schaduw in het donkel en het schuifelen van bladeren langs haar voeten, waren voor Stella het teeken, dat men het. slingerpad had bereikt, dat naar de rivier voerde. Hoe herinnerde ze zich nog, met welk een wanhoop ze zich eindelijk langs dit pad had laten meesleuren. Later waren daar de kwellingen van overmoeidheid, stukgeloopen voeterf bij gekomen. Eiken stap naar boven, eiken decimeter dien met vorderde tegen de steilte waarboven het huis stond, dat haar gevangenis zou worden, had ze de smarten doorstaan, die zich alleen maar laten beschrijven door ondervinding. Ze had soms het gevoel dat haar longen zouden bar sten, als ze weer naar adem zocht. Maar als ze even stil hield om wat op streek te komen wachtten haar nièuwè verschrikkingen. Eenmaal had ze het gewaagd en onmiddellijk hadden grijnzende kerels hun handen naar haar uit gestoken. Ze hadden haar geduwd en gesleurd en meer dan de koorts in de opengereten voe ten, brandden de plekken, waar die bruine handen haar hadden aangevat. Ze stootte haar voet tegen een dwars over het pad liggenden tak en dit bracht haar weer tot de werkelijkheid terug. Het verleden was nu voorbij en ze moest haar geest geheel instellen op wat komen ging. Haar ware taak was nu eerst begonnen. Het zou al haar doorzettings vermogen en haar wilskracht kosten om tot het beslissende einde vol te houden. Driekwart van den langen tocht naar beneden waren reeds veilig afgelegd, toen Simuk in hield, haar een enkel woord toefluisterde, dat ze echter niet begreep, en toen naar iets zocht onder een struik opzij van het pad. Vanuit die schuilplaats sleepte ze Stella's rijlaarzen te voorschijn, die ze in Ansokol's kamer had zien liggen. Ze begreep, dat ze goed van pas zouden komen om sneller te kunnen loopen en de achter volgers dus zekerder te kunnen-vermijden. Daarbij had ze wel gezien, dat eiken stap, dien Stella met haar ongeschoeide, verwonde voeten, moest doen, een kwelling op zich beteekende. Er was heel wat moed en omzichtigheid voor noodig geweest om het juiste oogenblik af te wachten en toen vastberaden haar kans waar te nemen. Maar ze was er in geslaagd om de laar zen hier te verstoppen, waar niemand ze ooit zou vinden. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2