Het zilveren ambtsjubileum van Mr. dr. A. Baron Röell DE GEBROEDERS „GOOCHEM" FINANCIEN GARENMAGAZUN "AKKERTJES Wij luisteren naar... CROOTSCHE HULDIGING TE HAARLEM f m INDUSTRIA AMSTERDAM.C W aterstanden Dagfili s DINSDAG 16 JANUARI 1940 Horstbeeld werd onthuld Rede mr. Bomans Hooge onderscheiding Rede van Gedeputeerde A. W. Michels Rede mr. E. Luden 'n Zwaar hoofd helpen direct Chronische verstopping Dankwoord Woensdag 17 Januari OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE Verbruiks- en pootaardappelen MARKTEN fnimj 482e STAATSLOTERIJ Wilson en Co. boekte in het jaar per einde jetober j.l. aan verkoopen 272.SS millioen legen 265.46 millioen in het vorig jaar en n netto-winst van 3.201.000 tegen 19.000. De wereldconsumptie van nikkel in de eerste tien maanden van 1939 wordt op 203 millioen lb.- geraamd tegen 160 millioen lb in de overeenkomstige periode van het vo- rig jaar en 201 millioen lb. in hetzelfde tijdvak van 1937. De General Electric en Westinghouse Electric hebben de Electrical Export ComV- opgericht voor de gezamenlijke electrifica- tie van de Braziliaansche Spoorwegen. De staalproductie in de Vereenigde Sta- ten wordt voor deze week op 84.8 pCt. (Lee capaciteit geraamd tegen 86.1 pCt. de vo~ nge week. De koperschrootprijs in Amerika werd met Vi dollarcent tot 10% dollarcent per l.b. ter- laagd. Bij een belangrijke transactie te Buffalo wera staalschroot verkocht tegen 17V\ pet ton, welke prijs 2.75 lager was dan bij den vorigen verkoop. De invoer van rubber in de Vereenigde Staten bedroeg in December 69.134 ton te gen 42.586 ton in November; het verbruik bedroeg 48.428 ton tegen 54.322 ton en de voorraad steeg met 19.500 ton tot 138.011 ton. De voorraad zou voldoende zijn voor drie maanden verbruik. Men neemt aan, dat Amerika de aankoopen zal voortzetten. De Spiegel Incorp. boekte in 1939, naar raming, een netto-winst van ruim $1.7 mill- of 1 per aandeel tegen 1.61 millioen of S 0.91 per aandeel het vorig jaar. De Père Marquette, dochtermij van da Chesapeake and Ohio Rrd. boekte in de eer ste elf maanden van 1939 een netto-winst van 175.117 of 1.56 per 5 pCt. pref. aan deel tegen een netto-verlies van 2.34 mill- in dezelfde periode van 't vorig jaar en een netto-winst van 1.65 millioen in het over eenkomstig tijdvak van 1937. De werktuigenmachines-productie in Amerika bedroeg in December j.l. .93.3 pCt der capaciteit tegen 91 pCt. in November. De automobiél-v er koop en te Detroit zijn wegens het koude weder teleurstellend Se' iveest. De tinprijzen te Londen zijn in navolginü van de markten in het Verre Oosten en ten gevolge van de verminderde vraag der ver bruikers terug geloopen. De British American Tobacco boekte, Ln 1939 een daling van de winst met 425.000 tot 5.160.000, wegens de hoogere belastin gen. De Londensche beurs zal ingaande 5 Fe bruari in plaats van tot 2 uur tot 3 uur ge opend zijn. Tabaksaanplant vernield door bandjir Prinses Juliana bij Bijz. NoodeO s o.oc ooo o.oc o.a o.oc o.oo coo. ooo aós Vandaag u t' vijf en twintig jaar geleden, dat mr. dr. A. Baron Röell benoemd werd to Commissaris der Koningin in de provin cie Noord-Holland. Ter gelegenheid van dit bijzondere jubi leum kwamen de leden der Provinciale Sta ten hedenochtend in het Gouvernementsge bouw te Haarlem bijeen, om den gouverneur der provincie te huldigen. Deze bijeenkomst, welke een feestelijk ka rakter droeg, werd o.a. bijgewoond door den minister van Binnenlandsche Zaken, den heer H. van Boeyen. Mr. J. B. Bomans, lid van Gedeputeerde Sta ten en waarnemend Commissaris der Koningin, die de leiding had van deze bijeenkomst, opende de rij der sprekers. Het is mij een groot voorrecht de eerste te mo gen zijn om u. onzen Commissaris-Jubilaris, me de namens alle aanwezigen, van harte geluk te wenschen met dit zeldzame feest, waaraan zoo wel rijk als provincie deel hebben, maar de provincie het meest, omdat wij u nooit hebben beschouwd en gij u nooit hebt getoond als den Rijksopziener, den episcopis, maar in u zagen en zien onzen Commissaris, den eersten ambtenaar in de provincie, den voorzitter van Gedeputeerde Staten en Provinciale Staten, die ons, dat is het gewest, steeds waardig representeerde naar buiten. Ik haast mij. noemende de representatie, ook U mevrouw Röell, warmen dank te betuigen voor uw geweldig en voortreffelijk aandeel in dezen plicht, die nu eenmaal den gouverneur van een gewest eigen is. Spr. dankte daarna den minister van Boeyen voor zijn komst en zette vervolgens het verloop van de vergadering uiteen. Wij beleven, aldus spr., een feestdag, een dag van vreugde en dankbaarheid. Van vreugde, om dat het u en ons gegeven is een 25-jarig jubi leum te beleven van den besten commissaris dien Noord-Holland ooit gehad heeft. U meent, dat ik in mineur spreek, waar ik in een tafelspeech in kleinen kring van u sprak als den besten commissaris in Nederland. Maar wij willen geen tien andere provincies tegen ons op zetten. Ik beperk mij dus tot de intieme Noord- Hollandsche opinie: Röell, de beste commissaris, dien onze provincie ooit gehad heeft. En dezen behielden wij 25 jaren. Daarom een dag van vreugde. O ja. ik weet, dat het u nog vreugde- Voller zou stemmen aan het begin dezer 25 jaren te staan, maar het ware dan een andere dag, niet deze zeldzame dag. En dan: wij beleven toch een dag van intrede, n.l. van een nieuwe periode, al durft zelfs mijn klaterend optimisme geen nieuwe 25 jaren voor spellen. Ook daarom mogen wij van een vreugde dag spreken, omdat hij geen uur van afscheid bevat. Een dag van dank tevens, ja van dankbaar heid vooral. Dezen te beleven is een geschenk van God. Onze dank gaat mede uit naar Hare Majesteit, die U benoemd heeft en gehandhaafd, waardoor zij moeilijk, maar schoon Noord-Hol land zeer bijzonderlijk aan zich verplicht heeft. Moge de Almachtige, Geweldige, als Liefderijke Trooster naast u staan in uw verder leven tot loon van uw onverdroten plichtsbetrachting ge durende 25 jaar. Als geloovige kan ik u niets hoogers, kostbaarders en heerlijkers toewen- schen: God zegene baron Röell en zijn gezin. De Kmerheer van H. M. de Koningin, jhr. F. J. E. v. Lennep bracht vervolgens de persoon lijke geuklwe.ischen van Hare Majesteit over bij dti gewichtige ambtsjubileum. Minister Van Boeyen verklaarde zich te ge voelen als een vreemdeling, die het voorrecht heeft om mee te mogen maken een feest, dat gevierd wordt door de vertegenwoordigers van de provincie Noord-Holalnd. Het is volkomen raar: Holland brengt een zijner allerbeste Hol landers eer en hulde! Ik ben blij, dat ik met enkelew oorden mag ze:.gen, hoezeer de regeering uw arbeid waar deert en vandaag dankbaar herdenkt wat u tot. stand hebt gebracht. Wij denken aan uw door wrochte en heldere adviezen en persoonlijk ben ik diep gteroffen door de ervaring, die ik in de laatste 2'- jaar ten aanzien van uw kennis en uw werkkracht, heb opgedaan. Welk deel van uw ambt moet ik vandaag accentueeren? U bent Commissaris der Ko ningin, maar u bent ook regeeringscommissaris. Wanner u eenmaal rusten gaat zal er weinig te voegen zijn aan het credet uwer rekening als regeeringscommissaris. omdat uw optreden veel verder ging dan toezicht houden. Met heel uw ziel, aldus spr., hebt gij de belangen van het Noord-Hollandsche gewest behsrtigdi waardloor ze in de beste har monie gebracht werden. Heel uw leven is een systematische lijn van opgang geweest. Twee en veertig jaar hebt gij u aan de pu blieke zaak gegeven. Wij danken u daar voor en voegen er de hoop bij, dat u het volk van Nederland nog menig jaar zult mogen dienen. God zegene u ook in uw ouderdom! De Minister deelde daarna mede, dat het H. M. de I^Mtingin behaagd had baron Röell te benoemen tot commandeur in de Orde der Nederlandsche Leeuw. Spr. verzocht mevrouw Röell haar echt genoot de schriftelijke mededeeling te over handigen. De heer A. W. Michels, die als oudste lid van Gedeputeerde Staten in zittingstijd het woord voerde wenschte allereerst den Commissaris van harte geluk met de Koninklijke onderscheiding en zeide, dat beter dan wie ook, de leden van Gedeputeerde Staten kunnen oordeeien over de talenten en de werkkracht, de bestuurskwali teiten en de uitmuntende kennis van ons gewest van den jubilaris. Alle leden van ons college zoo ging spreker verder hebben van u in den loop der jaren veel geleerd en het vergaderen onder uw leiding was elke week opnieuw een ni ttige en aangename bezigheid. Ons college is politiek evenredig samengesteld en hoewel het aantal zaken, waarover wij het altijd eens zijn, veel grooter is dan dat. waar over meer of minder meeningsverschü bestaat, komt het natuurlijk voor, dat deze verschillen de moeilijkheid om te besluiten vergrooten. Maar noevele malen waart u het, die na einde loos geredekavel een modus vond, waarmede wij het plotseling allen eens waren. U hebt in de afgeloopen 25 jaar groote ver anderingen in de politieke samenstelling der Staten en dus ook van Gedeputeerde Staten meegemaakt. Maar u is altijd gebleven de on partijdige voorzitter, hoffelijk voor ieder en u volkomen aanpassende aan de zoozeer veran derde omstandigheden. Als we nu na 25 jaar de balans opmaken, dan is het met groote voldoening dat we mogen er kennen, dat u als voorzitter van ons college bij mijn weten nooit gebruik hebt gemaakt van uw bevoegdheid, eenig besluit van ons college ter vernietiging voor te dragen en dat het slechts een heel enkele maal is geweest, dat u bij de duizenden adviezen aan de regeering van uw 'afwijzend gevoelen kennis hebt gegeven. Ook u viel het wel eens moeilijk, een besluit waarmede u het ganschelijk oneens waart, uit te voeren. Maar wij hebben het steeds gewaar deerd, dat zich bij de beslissing der meerder heid hebt neergelegd. Wij da.i'-en u, geachte voorzitter, voor alles, wat u voor ons gewest hebt gedaan en wat u voor ons in al die jaren geweest zijt. Aan mij valt het voorrecht te beurt bij dit feestelijk samenzijn, namens de Provinciale Staten en namens de provincie Noordholland, tot u het woord te mogen richten. Ik moet bekennen dat mij daarbij eenig ge voel van weemoed beklemt, want de spreker van heden had moeten zijn onze collega Klaas de Vries, onze nestor, een man. wiens voortreffe lijke eigenschappen van hoofd en hart hem zooveel meer dan mij tot den daartoe aangewe zen persoon bestemden. Helaas heeft dit niet zoo mogen zijn; zijn gezondheidstoestand belet zijn aanwezigheid in ons midden. Wij wenschen hem een spoedig en algeheel herstel toe. U, jubilaris, moge ik van deze plaats onze oprechte gelukwenschen aanbieden bij de her denking van uw 25-jarig ambtsjubileum als de Commissaris der Koningin in deze provincie Het zal wel weinig zijn voorgekomen, dat iemand, evenals gij. na een schoone carrière als, opvolgend, burgemeester van Leeuwarden, van Arnhem en van Amsterdam, gedurende een kwarteeuw dit zoo belangrijk en veelomvattend ambt van hoofd der provincie bekleedt. In vroe ger tijden en wellicht nog in andere gewesten was dit ambt voor een groot deel een eere-ambt en waren de daaraan verbonden werkzaamhe den in zekeren zin beperkt. Hoe anders is dat in den loop der tijden en bepaaldelijk gedurende de vijfentwintig jaren uwer ambtsvervulling in de provincie Noordhol land geworden. Nauwelijks waart gij een jaar in functie, toen de groote dijkdoorbraken in Januari 1916 ram pen over een belangrijk deel van ons Noorder kwartier brachten. De beteugeling van die noo- den, het herstel van den toestand en de tot standkoming van het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier waren in be langrijke mate te danken aan uw energie en uw beleid. Wat is daarop al niet gevolgd! De Provinciale Electriciteitsvoorziening, de Provinciale water leidingen, het wegenplan en de kanalen, de werkvoorziening, waaraan verbonden is de ont ginningsmaatschappij „Noord-Holland", de uit breiding der Provinciale Ziekenhuizen, de tot stand koming van het Provinciaal Duingebied en van het Gooisch Natuurreservaat, evenals zoovele sociale en philantropische voorzieningen, zijn alle gekomen en gegroeid onder uw bewind en dragen den stempel van uw beleidvol be heer. Ik moge daarbij, wat sommige dezer groote objecten betreft, mijn persoonlijke erva ringen in herinnering roepen. Bij de beteugeling van den watersnood, bij de tot stand koming der provinciale waterleidingen en bij die van het Gooisch Natuurreservaat stond ik, zij het in andere en verschillende functies in nauwe relatie tot u en genoot ik de gelegenheid uw Waarschijnlijk kou gevat. Neem een "AKKERTJE" het uitmun tende middel bij verkoudheid, griep, influenza, kou in 't hoofd. „Bestrijdt op natuurlijke wijze", adviseeren doktoren. Het gebruik van ruw-reinigende laxeermiddelen heeft bij chronische verstopping geen nut. Zij geven wèl tijdelijk opluchting, doch telkens is een nieuwe dosis noodzakelijk, omdat de oorzaak der kwaal er niet door wordt weggenomen. Chronische verstopping en haar oorzaak. Deze ligt in het ontbreken van voldoende massa in de darmen. Een natuurlijke massa wordt daar gevormd door de spijsverteringsresten, de z.g. bal- laststoffen, uit het voedsel. De darmen kunnen slechts dan normaal functionneeren, wanneer deze massa voldoende volume heeft om een tegendruk te kunnen uitoefenen bij het zich samentrekken der darmwandspieren. Is er geen of onvoldoende tegen druk aanwezig, dan verslappen deze spieren. Dit nu gebeurt dikwij ls bij de tegenwoordige voedings wijze. De moderne sterk geconcentreerde voedings middelen zijn arm aan spijsverteringsresten, zoo dat een tekort aan massa in de darmen ontstaat, dus een gebrek aan weerstand. Normacol bestrijdt chronische verstopping langs natuurlijke weg. Het gebrek aan ballaststoffen moet dus worden opgeheven om tot een afdoende bestrijding te komen. Normacol doet dit. De kleine zuiver plant aardige korrels zwellen in den darminhoud op tot een sponsachtige massa, die de plaats inneemt der ontbrekende ballaststoffen. Een gezonde en geregel de stoelgang wordt zoo door gebruik van Normacol op natuurlijke wijze verkregen. hoedanigheden en uw beleid te leeren kennen en waardeeren. Dank zij den mede-arbeid van een voortref felijk college van Gedeputeerden en gesteund door onze Staten was het u gegeven al deze werken, welke hebben gestrekt tot welzijn onzer provincie, onder uw leiding tot stand te zien komen. Met groote voldoening moogt gij daar om op de afgelegde ambtsperiode terugzien en met groote dankbaarheid ziet onze provincie naar uw beleidvol en zaakkundig beheer op. Nog een ander aspect mag ik met een enkel woord belichten. Een belangrijk deel van Uw arbeid is geweest de leiding van het door U voorgezeten college in zijn rechtsprekende taak. Ieder, die in de gelegenheid is geweest, zoo danige zittingen bij te wonen, moet wel ge troffen zijn door de heldere wijze van uiteen zetting van het behandelde onderwerp, door de zakelijkheid Uwer vragen en opmerkingen, door Uw uitnemende kennis en beheersching van ons Staatsrecht. Eten woord van oprechte hul de zij U ook in dezen gebracht. Ten slotte de behartiging van Uw represen tatieve functie. Behalve de gastvrije vervulling daarvan in Uw ambtswoning, waarvan echter als in ieder gezin de eerepalm aan Mevrouw uw Echtge- noote toekomt, breng ik in gedachten Uw aan wezigheid, dikwerf ten koste van tijd en moei te, bij elke belangrijke gelegenheid, waar reden tot jubelen of treuren was en waar menigmaal Uw gevleugeld woord mocht worden gehoord. Gaarne zou ik nog meer in bijzonderheden treden, doch ik wil de wijze les, kortgeleden door den voorzitter van de Eerste Kamer ge sproken, ter harte nemen. Hij zeide n.l.: „Laat Uw woorden weinig zijn," aldus de Prediker, „want de stem des zots komt door de veelheid der woorden." Het is wel vanzelfsprekend, dat de Staten er bijzonderen prijs op hebben gesteld, U op dezen gedenkwaardigen dag hulde en erken ning te brengen en wij danken U ons daartoe de gelegenheid te hebben willen verschaffen. Een gelegenheid, waarvan het karakter en net aanzien zoozeer is verhoogd, door de aanwe zigheid van mevrouw Röell en van Uw kin deren. Echter. „Verba volant", en het is daarom de wensch dér Staten geweest, door een stoffelijk blijk van de erkentelijkheid der provincie een blijvenden stempel op dezen feestdag te druk ken. Bij de keuze van.het huldeblijk zijn wij, het worde ons door U vergeven, niet aan een der meest menschelijke eigenschappen kunnen ontkomen, n.l. de zelfzucht. Wij hopen n.l., dat U dit gedenkteeken een bestemming zult wil len verleenen in ons midden op het terrein Uwer jarenlange werkzaamheid. Geachte heer Röell, wij hebben gemeend U te mogen aanbieden Uw borstbeeld, in marmer door den kunstenaar van Reyn vervaardigd, op dat, wanneer eenmaal door U het „Otium cum lignitate" zal worden genoten, de herinne ring, zoowel aan Uw arbeid als aan Uw per soon levendig zal blijven, evenzeer bij hen, die van Uw langdurige en ernstige werkzaamheid hebben mogen getuigen, als bij hen, die na ons komen en de vruchten daarvan nog zullen ge nieten. Mag ik thans aan freule Röell verzoeken, dit blijk van onze hoogachting te willen onthullen? De waarnemend Commissaris deelde mede, dat- de beeldhouwer Van Reyn gekozen werd, omdat men van hem zulke hooge verwachtingen had. Deze verwachtingen, aldus spr., zijn verre over troffen. Ten slotte sprak de heer v. d. Wal namens de Statenleden, als leider van de grootste fractie. Deze spr. schonk den jubilaris een gouden her- inneringsmedaille Op een dag als vandaag, aldus de jubilaris, wellen in het hart gevoelens op, die men zelden kent. Spr. bracht dank aan de sprekers voor hun waardeerende woorden en hun geschenken. Spr. kwam even terug op de woorden van den heer Michel. „Gij hebt nooit aan politiek ge daan". Dat is inderdaad zoo, en ik heb me er wel bij bevonden, want mijn benoemingen in verschillende functies zijn dcor ministers van zeer uiteenloopende politieke overtuiging ge daan. Het is volkomen juist, dat in het college van Ged. Staten de ware harmonie heerscht; daar ben ik dankbaar voor. In de 25 jaar, ging de jubilaris voort, heb ik niet minder dan 284 Statenleden ge kend. Maar met niet een lid heeft het me HILVERSUM II, 301.5 M. NCRV-Uitzending 6.307.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart 8.00 Berichten ANP 8.20 Gramofoonmuziek, 11.00 Gramofoonmuziek, 11.10 Viool, piano en gramofoonmuziek, 12.00 Berichten, 12.15 Gra mofoonmuziek, om 12.30 Berichten ANP, 12.40 Orgelconcert. 1.40 Zang, piano en gramofoon muziek 2.302.55 Gramofoonmuziek, 3.30 Gramofoonmuziek, 4.30 Gramofoonmuziek, 5.45 Gramofoonmuziek, 6.00 Middenstandspraatje 6.15 Gramofoonmuziek. 6.30 Taalles en tech nisch onderricht, 7.00 Berichten, 7.15 Causerie ,,Op de bres voor Nederlands onafhankelijk heid", 7.45 Gramofoonmuziek, 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-berichten, 8.15 Gramo foonmuziek, 9.20 Arnhemsche Orkestvereeni- ging en solist, 10.05 Berichten ANP, .actueel halfuur 10.35 Gramofoonmuziek. HILVERSUM X, 1875 en 414.4 M. VARA-Uitzending 8.00 Berichten ANP, Gramofoonmuziek, 8 15 Orgelspel, 8.45 Gramofoonmuziek, 9.30 Keu kenpraatje, 12.00 Gramofoonmuziek, 12.45 Berichten ANP, Gramofoonmuziek 1.001.45 VARA-orkest, 2.002.55 en 5.30 Gramofoon muziek, 5.45 Rosian-orkest, 7.10 Koorzang. 8.00 Herhaling SOS-berichten. 8.03 Berichten ANP. 8.20 Verkorte operette .Die schone Galathee", 9.00 Radiotconeel. 9.45 ..The Kilima Hawaiians" en orgelspel. 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Cello en piano, 10.40 Lezing over hormonen, 11.00 Berichten ANP 11.10 De Ramblers, 11.40 12.00 Orgel, cymbaai, xylofoon en vibrafoon. ENGELAND, 391 en 449 M. (Na 6.20 n.m. ook 342 M.) 12.20 BBC-Northern-orkest, 1.20 Berichten, 1.30 Zang, 1.502.20 RAF-Central-orkest, 3.40 Eddiej Carroll en zijn dansorkest, 4.20 Berich ten 4.35 BBC-Sehotsch orkest, 5.50 Revue-or kest, 6 20 Berichten, 7.05 Vioolduetten, 7.20 Mededeelingen, 8.20 BBC-Symplionie-orkest, 9.20 Berichten, 11.20 BBC-Theaterorkest en -koor, 12.2012.35 Berichten. RADIOPARIS, 1648 M. 12.05 Zang, 12.20 Het Félix Raugel-koor, 1.05 Pianovoordracht, 1.35 Zang, 2.00 Gramo foonmuziek, 2.05 en 2.30 Trio Jean Manuel. 4.50 Zang. 5.35 Het Victor Gentil-kwartet en zang. 7.20 Lichte muziek. 9.05 „Manon Les- caut", opera, 10.20 Zang, 10.35 Chansons, 12.05 12.20 Dansmuziek gr.pl.L KEULEN, 456 M. 5.50 Hermann Hagestedt's orkest 7.40 Gra mofoonmuziek, 9.309.50 Zang en piano, 10.50 Gramofoonmuziek. 11.20 Concert, 1.15 Muzi kaal tusschenspel, 1.35 Populair concert, 2.45 Muzikaal tusschenspel, 6.05 Gramofoonmuziek, 7.3512.20 Zie Deutschlandsender. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek, 12.51 en 1-30 Om- roepdansorkest, 1.502.20 en 6.00 Gramofoon muziek, 6.50 Zang. 8.20 ,,Christophore Colomb", opera 10.3011.2o Omroepdansorkest. 484 ML 12.20 Gramofoonmuziek, 12.50 en 1.30 Radio- kest, 1.502.20 en 5.20 Gramofoonmuziek, 5.35 Zimmer-kwartet, 6.05 Gramofoonmuziek, 6.35 Cellovoora'racht, 6.50 Gramofoonmuziek, 8.50 en 9.45 Radio-orkest, 10.3011.20 Gramo foonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.35 Blaasmuziek. 8.20 Erich Schneidewind's orkest en solisten 9.20 Berichten, 9.50 Joro Mi- chalek's orkest, 10 20 Politiek overzicht, hier na: Het Omroeporkest, 11.20 Berichten. Hierna tot 12.20 Nachtconcert. kilo peen f 1.90—2.40, 1100 kilo bieten f 2—2.10. VENLO 15 Jan. Coöp. Veilingvereeniging Venlo. Aangevoerd 2700.000 eieren, Kippeneieren van 3.80—4.70, Kleine van. 3.203.50, Eendeneieren 2.803.40. VINKËVEEN, 15 Jan. Op de Coöp. Groen ten- en Fruitveiling „Vinkeveen" te Vinkeveen zijn de volgende prijzen besteed: Witlof I 19.50 21.50 per 100 K.G., idem II 8.0010.per 100 K.G., idem stek 6.per 100 K.G. PURMEREND, 16 Jan. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 19 paitijen, wegende 50000 kg. Kleine boeren kaas 3 stapeis. 664 kg., prijs 24.00 per 50 kg. 387 >/2 kg. boter 1.651.73 per kg. Veemarkt. Aanvoer totaal 651 stuks runderen: 350 vette koeien 6886 cent per kg., handel ma- rig 276 gelde- en melkkoeien 110.00275. matig. 25 stieren 57—62 cent per kg., matig. 6 paarden 70.00130, stug. 90 kalveren: vette 7895 cent p. kg. en graskalveren 40.0065 per stuk, stug. 500 nuchtere kalveren: voor de slacht 13.0018, voor de fokkerij 15.00—20 per stuk, stug. 260 vette var kens voor'de slacht 55—60 cent per kg., matig. 22 magere varkens 20.0035, matig. 198 ongemerkte biggen 8.00—13. matig. 1650 schapen 20.0032, matig. 47 bokken 3.00—10, matig. Kipeieren 3.754.25 per 100 stuks. 400 N.H. Blauwen (kuikens) 7075 cent per kg. 6100 oude kippen en hanen (wit en rood) 42.550 cent per kg. 1600 eenden 1525 cent per stuk. Duiven 40 cent per paar. 41 ganzen 2.253.25, 12 zwanen 3 50 per stuk GRONINGEN, 16 Jan. Veemarkt. Kall en melkkoeien le kw. 250265, 2e kw 220230. 3e kw. 130160; kalfvaarzen le kw. 200220, 2e kw. 120160; vroegm. koeien le kw. 160 180, 2e kw. 110130; vare koeien le kw. 120— 150; vaarzen le kw. 5254, 2e kw. 4448; stie ren 55—110 ct. per kg kalveren en pinken 55— 110; slachtvee le kw. 7274, 2e kw. 5860, 3e kw. 4044 ct., vette kalveren le kw. 8890, 2e kw. 7280 ct. per kg., weideschapen 1419; vette lammeren 1317; vette schapen le kw. 24—30. 2e kw. 17—20; biggen 8—12 per stuk, idem 1.402 de week, vette varkens le kw. 54 57 ct.; 2e kw. 5052 ct., zouters 5052 ct. Aanvoer: 736 runderen, 703 kalveren, 287 scha pen. 593 varkens. 54 biggen en 1 paard. PURMEREND, 16 Jan. Coöp. Centr. Eieren- veiling G A. Aanvoer: 60.000 eendeneieren 2.903.05. 80.000 kipeieren 3.504.50. ROTTERDAM. 16 Jan. Veemarkt. Totaal aanvoer: 139 paarden, 1 veulen, 634 magere runderen 983 vette runderen, 35 vette kalve ren, 156 graskalveren, 1281 nuchtere kalveren, 481 schapen en lammeren, 3 varkens en 59 bokken en geiten. Prijzen per kg.: Vette koeien le kw. 82, 2e kw. 68, 3e kw. 4656; vette os sen le kw. 76, 2e kw. 68, 3e kw. 4656; stieren le kw. 74, 2e kw. 64. 3e kw. 54; vette kalveren le kw. 145, 2e kw. 125. 3e kw. 95105; scha pen le kw. 47, 2e kw. 42, 3e kw. 57; lammeren le kw. 50, 2e kw. 45. 3e kw. 42; graskalveren 2e kw. 60, 3e kw. 50; nuchtere kalveren le kw. 48, 2e kw: 43. 3e kw. 38; slachtpaa,rden le kw. 59 2e kw. 49, 3e kw. 40. Prijzen per stuk: Schapen le kw. 28, 2e kw. 20, 3e kw. 15; lam meren le kw. 19, 2e kw. 15, 3e kw. 10; nuch tere slachtkalveren le kw. 12, 2e kw. 10, 3e kw. 7; nuchtere fokkalveren le kw. 26, 2e kw. 22, 3e kw. 18; slachtpaarden le kw. 260, 2e kw. 180, 3e kw. 120; werkpaarden le kw. 360, 2e kw. 240, 3e kw. 140; hitten le kw. 250. 2e kw. 200. 3e kw. 120; kalfkoeien le kw. 285, 2e kw. 195. 3e kw, 140; melkkoeien le kw. 280, 2e kw. 195. 3e kw. 140; varekoeien le kw. 190, 2e kw. 135. 3e kw. 105; vaarzen le kw. 145, 2e kw. 125, 3e kw. 75; pinken le kw. 105, 2e kw. 85, 3e kw 65; graskalveren le kw. 60, 2e kw. 40, 3e kw 30; bokken en geiten le kw. 11, 2e kw. 7, 3e kw. 4. moeite gekost om de goede verstandhouding te bewaren. Ik zal trachten nog eenigen tijd mijn best te doen voor de provincie.... als de regee ring mij tenminste nog hebben wil. Spr. bracht hulde aan den beeldhouwer van Reyn en verklaarde gaarne het. kustwerk in het provinciehuis een plaats te geven. De Commisstris eindigde zijn dankwoord met de bede, dat het de provincie wél moge gaan. Vervolgens begaf het. gezelschap zich naar de buffetten, (Gedeeltelijk gecorrigeerd.) Van officieele zijde werd bij publicatie van 23 December 1.1, medegedeeld, dat de garantie prijs voor de in de klasse A goedgekeurde poot- aardappelen niet zou gelden voor de sorteering 35—55 m.M. (vierkantsmaat), zooals op 14 Oc tober 1939 abusievelijk was medegedeeld, doch voor de sorteering 3550 m.M. Daar thans blijkt, dat intusschen zich ge vallen voordoen, waarbij reeds op de maximum maat van 55 m.M. bij de sorteering was gere kend, zoodat het niet onmogelijk is, dat bij wederom instellen van de maximum maat van 50 m.M. schade wordt geleden, heeft de Minis ter van Economische Zaken besloten voor de pootaardappelen van den oogst 1939, goedge keurd in klasse A, den garantieprijs in uitzicht te stellen voor de sorteering 3-555 m.M. 's-Gravenhage, 13 Januari 1940. AMSTERDAM. 16 Jan. Visch. Aangevoerd door consignatiezen dingen. Afgeslagen aan de Gemeente Vischhal De Ruyterkade, Amsterdam. Kleine Schoi 47.50, Schar 3.404.50 per kist van ongeveer 35 kg. Kabeljauw 1.151.60 per stuk. Leng 0.901.50 per stuk. Schelvisch 2605 per 10 stuks. Middel Tongen 1.301.46 per kg. Karper 1213 cent, Snoekbaars 1517 cent per pond. Uit de hand verkocht op het buitenterrein: versche Bokking 1.502 50, Harder Bokking 2.004 pe rlOO stuks. Gest. Makreel 22 cent per pond. HEINO, 15 Jan. 1940 Weekmarkt. Aange voerd 75.000 eieren f 33.75 per 100 stuks. 75 biggen f 1416.50 per stuk. LEIDEN, 16 Jan. Veemarkt: Totaal 153 varkens. Geen zware en lichte afzonderlijk. Prijs zware 62 65, lichte 5860. NOORD-SCHARWOUDE, 16 Jan. 84700 kilo roode kool f 4.304.90, 21500 kilo gele kool f 2.503.30, 121.400 kilo Deensche witte kool f 2.603.20, 10.600 uien f 2.703.50, grove uien f 33.10, drieling uien f 1.20, nep f 2 40, 5400 Toen Grietje in de raadszaal verdwenen was, kwam Piet Pukkel binnen met een groot pak onder zijn arm. „Wat heb jij daar, Pukkeltje/' vroeg Pat. „Mijn pagepak is veel te groot en nu moet ik het ruilen," zeide deze. Daar ze toch moesten wachten, stelde Piet een spelletje voor Ze zouden wat langs de leuning gaan glijden. Pit en Pat von den dit geweldig. „Ik zal het voordoen," zei Piet. Hij legde zijn pak onder aan de leuning, ging daarna naar boven en liet zich met een vaartje eraf glijden. (Niet officieel) 5de klasse, 2de lijst Trekking van Dinsdag 16 Januari 1940 Hooge Prijzen f 1000.— 12880 f 400.— 3153 8400 f 200.- 5539 12999 14520 15190 f 100.— 1312 1921 3762 4489 9225 9465 13891 17215 18411 Prijzen van 70— 1085 1577 1706 1801 1914 2429 2512 2520 2659 2023 2890 3036 3385 3404 3429 3542 3707 4199 .240 4425 4438 4548 4553 4695 4948 4953 5311 5397 5569 5583 5801 6187 6258 6392 6394 6462 6536 6563 6637 6686 6745 6755 6792 6935 7069 7275 7299 7331 7704 7744 7856 8113 823„ 8362 8373 8535 8667 8972 9012 9284 9446 9601 9719 9790 9803 10421 10459 10609 10878 10707 10775 10791 '0926 11075 11133 11408 11456 11535 11609 11675 11731 11914 11964 12244 12283 12534 12590 12661 12672 12686 12751 12867 12913 13310 13363 13374 13436 13525 13599 13700 13881 13926 13941 14119 1428B 14313 14365' 14535 14629 14858 15042 15133 15152 •15273 15321 15325 15361 15446 15463 15731 15758 16026 16079*16122 16123 16155 16214 16285 16403 16440 16647 17164 17353 17560 17631 17844 17932 18021 18032 18173 18256 18311 18321 18386 18445 i8508 18542 18595 18960 19007 19014 19140 19240 19310 19361 19439 19514 19899 19952 20019 20126 20402 20606 20748 20759 20784 20967 21068 21078 21126 21309 21440 21567 21641 21656 21941 Nieten 1038 1069 1115 1189 1300 1337 1341 1382 1445 1461 1476 1480 1489 1492 1589 1607 1613 1630 1715 1760 1764 1842 1868 1988 2064 2080 2166 2182 2190 2320 2354 2387 2389 2448 2453 2475 2485 2493 2534 2553 2589 2610 2673 2684 2690 2775 2906 2941 2952 2978 2993 3019 3034 3041 3222 3264 3275 3326 3360 3408 3427 3562 3573 3622 3733 3735 3778 3891 3968 3970 4017 4122 4142 4184 4202 4245 4328 4347 4439 4448 4499 4562 4566 4579 4662 4663 4707 4764 4782 4808 4960 5029 5044 5090 5123 5146 5153 5178 5210 5302 5367 5411 5457 5511 5630 5646 5648 5699 5875 5894 5966 5967 5970 5985 6108 6125 f134 6154 6176 6221 6227 6368 6373 6408 6452 6484 6574 6584 6625 6632 6643 6731 6906 6950 6958 6965 6992 6993 7005 7022 7061 7111 7148 7156 7189 7218 72(51 7529 7557 7621 7645 7683 7709 7761 7996 8085 8108 8240 8296 8406 8474 8488 8506 8598 8601 8680 8687 8719 8723 8742 8793 8815 8959 8970 9120 9187 9189 9204 9212 9221 9456 9473 9500 9628 9657 9660 9682 9684 9895 9904 9997 10000 10005 10036 10039 10056 10098 10127 10156 10206 10228 10277 10295 10347 10400 10451 10494 10504 10542 10614 10620 10734 10749 10843 10917 10923 11062 11072 11227 11243 11294 11424 11438 11451 11489 11501 11527 11539 11546 11657 11708 11727 11791 11795 11902 11949 11958 12022 12140 12182 12185 12193 12198 12228 12263 12290 12311 12369 12395 12423 12481 12537 12569 12636 12735 12737 12772 12781 12817 12924 12951 12992 13009 13019 13074 13099 13122 13140 13147 13162 13192 13224 13241 13265 13268 13277 13321 13420 13428 13497 13520 13532 13668 13707 13722 13788 13846 13924 !3975 14004 14060 14061 14091 14198 14205 14242 14245 14364 14528 14529 14532 14601 14655 14706 14710 14728 14759 14766 14819 14833 14847 14885 14891 14968 15084 15115 15123 15145 15173 15216 15232 15237 15333 15363 15364 15386 15451 15497 15518 15540 15545 15557 15578 15680 15737 15742 15795 15841 15944 15957 15963 15998 16030 16099 16223 16279 16297 16378 16384 16404 16405 16426 16548 16599 16615 16625 16649 16650 16690 16697 16770 16784 16794 16831 16869 16895 16918 16960 16971 17003 17004 17016 17035 17111 17151 17191 17247 17251 17276 17288 17358 17399 17435 17454 17574 17594 17623 17627 17635 17660 17787 17797 17865 17950 18046 18048 18053 18127 18180 18204 18218 18234 18284 18292 18314 18359 18409 18424 18461 18463 18492 18545 18571 18594 18605 18609 18619 18626 18736 18748 18749 18754 18770 18790 18792 18802 18808 18833 18874 18912 18950 18966 18994 19004 19016 19058 19065 19079 19169 19184 19190 19217 19219 19256 19264 19411 19478 19497 19510 19569 19580 19597 19677 19749 19765 19810 19857 19864 19893 19910 19911 19939 19940 20009 20026 20088 20111 20263 20293 20342 20357 20426 20684 20734 20752 20767 20798 20801 20843 20872 20898 20916 20917 20933 20969 21009 21021 21033 21086 21317 21350 21353 21381 21418 21545 21552 21563 21588 21682 21691 21697 21742 21771 21854 21862 21873 21934 21969 Verbet. 5de klasse, 1ste lijst: 6053 m. z. 6055; 8404 m. z. 10404; 8480 m. z. 10480. GEBOUW - LEESMUSEUM ROKIN 102 TEL-359Sê PREMBOEN, 16 Jan. (Aneta). De tabaks- aanplant onder Keboemen is door een bandjif geheel vernield. Prinses Juliana woonde heden de gewone we- kelijksche vergadering van hét dagelijksch be stuur van het Nationaal Fonds voor Bijzonder® Nooden bij. DINSDAG, 16 Jan. 5 g a tn W) G <u G <f> 3 S jr a G cS Sedèrt Gisteren ao «J Keulen 6 u Lobith Nijmegen St Andr W Amnem Vreeswijk 1 Wester voort Deventer Kampen Mastr Ha 1) Borgh Belfeld Venlo Grave 2) Sluis Lith w 39 56 3.1 C 10.75 5,56 10.52 3.00 I J.l) 5.16 0.53 43.10 14.23 13.70 0 7.6) 0 82 37 45 10 04 7.76 260 9.12 0— 9.23 3 22 0.C6 41.41 10.54 <3,83 1.34 0.09 0.C0 :.0i 0.CC 0.47 0.00 0.01 0.00 oot o.a 0.00 0.11 ,C0§ 128 028 25e J.C0' 0-28 0.00* 0.00 24 0.82 0.00 0.35 0.00 afnemend drijfijs. - drijfijs over de volle rivierbreedte. ijs vast. Stuwen open te Linne, Roermond. BelfeK" Sambeek en Lith. AMSTERDAM Kanaalwater 8 u 0,34— AP 8 u 0.34- AP 12 u 0.41— AP 12 u 0.41- AP 2 u 0.47- AP 2 u 0.47— AP Stadswatei IJselm water 8 u J.34— AP 8 u O.00— AP 12 u 0.41— AP 12 u 0.02- AP 2 u J.47 - AP 2 u 0.02- AP Amstelwater WATERSTAND 16 Jan. 15 Jan. OP Rheim 0— Jobienz 1.89 Brelsacl 0— 0— Trier 0,75 Kehi 0— 0— Keulen 1.51 Maxau 3.60 3-68 Dusseld 0— Mannh 2.46 0,52 Ruhrort 0.22 Lohi 0-— 0— Duisburg 0.45 Mataz 2'50 2.51 Schweinf .15 Pingen 1-65 1.70 vVurzburg 2. IC Caub 1.7° 1.70 Strassb, 0— DEN RIJN 16 Jan. 15 J»0* .8) C.S8 1.42 0.32 ViO 0.08 Ote-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 6