Laatste Nieuws c Zoekt gij betrouwbaar Personeel? 1 Plaats dan een „Omroeper' voor 90.0C0 gezinnen Het jubileum van baron Röell Het vergaan van Je „Spaarndam" BROEIING IN KATOEN VEROORZAAKTE BRAND LONDEN ERKENT: DRIE DUIKBOOTEN VERMIST GEEN BRITSCH-N00RSCHF- ONDERHANDELINGEN TANKSCHIP IN VLAMMEN WOENSDAG 17 JANUARI 1940 Grootsche huldigingdie met vele geschenken gepaard ging Hulde van corporaties FAILLISSEMENTEN DE VOORSTELLINGEN VAN „AMBROSE APPLEJOHN" Voor de militairen VROUWELIJKE JEUGDBEW. VOOR KATH. ACTIE „Cirkels" Moore's School Gevonden dieren en voorwerpen HEEMSTEDE BLOEMEND AAL (Onderstaande reeds geplaatst ire een deel onzer vorige oplage Behandeling voor den Raad voor de Scheepvaart Nadere bijzonderheden over de vuurzee te Soerabaja (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Het schip in tweeën gebroken en aan Engelands Zuidwestkust gezonken Engelsch koopvaarder onklaar geraakt Een geheimzinnige brand IJs kruit van het IJsselmeer IJmuider treilers niet uitgevaren SiiiiiwiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiimiMiiiniiiiiiiiiHttiniiiiiHiiiiiiiiiviiiiiiiiiimtiiiiiiitiuiiuuiiiiiiiiHiuiUB NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 99 I iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuuiuiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiMfiHiiiiiiira STAD De huldigingen van mr. dr. A. baron Röell, die gisteren zijn 25-jarig ambtsjubi leum als commissaris der Koningin in Noord-Holland vierde, volgden elkander in de Statenzaal te Haarlem op. Nadat des morgens de leden van Provinciale Staten en het griffie-personeel hun eerbied en dank betuigd hadden, kwamen des middags om half drie de burgemeesters, oud-burge meesters en afgevaardigden der waterschap pen in de provincie bijeen. De burgemeester van Haarlem, dr. J. E. ba ron de Vos van Steenwijk, leidde de verschillen de sprekers in en bracht een groet en geluk- wensch over van den burgemeester der hoofd stad, cV. de Vlugt, die wegens een lichte on gesteldheid verhinderd was aanwezig te zijn. Namens de burgemeesters sprak nu jhr. van Nispen tot Sevenaer uit Laren. Wij huldigen u niet alleen als commissaris der koningin, al dus spr., maar tevens als magistraat van groot formaat, een stoere werkkracht, als represen tatief figuur niet te overtreffen. Spr. toonde door vele voorbeelden aan, nöe het persoonlijk initiatief van dsn jubilaris vruchtbaar was voor Noord-Heiland. Hij prees diens belangstelling voor dg kunst, een cultu reel belang van de eerste ordehij herinnerde aan de bescherming tijdens den watersnood van 1916, aan de oprichting van het Hoogheemraad schap N.-H. Noorderkwartier, aan het Noord- Kollandsch Landschap en het Gooische Natuur reservaat. Gij waart steeds voor ons een hoog en waar dig superieur, ging spr. voort, een man, die op debres stend voor de belangen van de waar digheid van ons ambt. Wetende, dat cok mevrouw Röell de kunst een zeer warm hart toedraagt, bood spr. een prachtig, groot schilderij van Gabriels aan, voorstellende een landschap aan de Locsdrecht- sche plassen. Namens de oud-burgemeesters herinnerde de heer J. van Reenen aan de heerlijke samen werking in vroeger jaren. Er vormde zich een hulde-comité, bestaande uit de heeren J. van Reenen (vroeger burgemeester van Bergen), H. de Bordes (Bussum), mr. H. Th. s' Jacob (Bus- sum), R. G. Rijkens (Velsen) en jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen (Bennebroek). Vijftig oud burgemeesters brachten het huldeblijk bijeen, het schilderij „Vianen", vervaardigd door den Larenschen schilder Anth. P. Schotel. Tenslotte vertolkte de heer J. Commandeur, burgemeester van Wognum, de dankbare gevoe lens van de Vereeniging van Noordhollandsche Waterschappen. Hij bood een groot Perzisch bloemenkleed aan. In zijn dankwoord wees baron Röell er op, dat er van de 125 burgemeesters die er bij rijn komst waren, nog maar 7 over zijn. Gelukkig leven velen nog jn goede gezond heid, getuige ook hun aanwezigheid. Spr. dankte voor de geschenken en vervolgde: Ik heb met „mijn" burgemeesters altijd goed OP kunnen schieten, er is nooit een wan klank geweest. Dat Noordhoüand welvarend is komt mede door de wijze waarop de bur gemeesters hun taak uitoefenen. Ga zoo door! Ik ken de moeilijkheden der water schappen in tijden als we nu beleven, be sloot spr., houd stand en overwin ze! Dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk en se cretaris Jansonius uit Haarlemmermeer boden daarna bloemen aan namens de Ver. van Bur gemeesters en secretarissen in Noordholland. In de koffiekamers bleef het gezelschap nog eenigen tijd bijeen. Om half vier begon de hulde van corporaties en vereenigir.gen. Tevoren had men zijn komst moeten berichten, zoodat de duur van dit on derdeel van het program te bezien was. Wij noemen: bestuursleden van het Gooisch Natuurreservaat, der Hollandsche Maatschappij van Wetenschappen. N.H. Bond Provinciaal Per soneel. Sociëteit „Trou moet Blcyken", groep 5 der AR.K A. Arti et Amicitia. Alg. Ver. voot Bloembollencultuur, afd. N. N. Ned. Bond van Gemeenteambtenaren. Ned. Herv. Gemeente Amsterdam, R. K. Studentenvereeniging te Am sterdam. Ned. Bond Personeel in Overheids dienst, Bureaux der Kamer van Koophandel Amsterdam en Haarlem. Artis, Scheidsgerecht voor provinciale ambtenaren, Roode Kruis. Kon Oudheidkundig Genootschap, Verzekeringska mer. Bond Ned. Architecten. Witte Kruis. Kon Academie van Wetenschappen, Vrouwelijke Studentenvereeniging Amsterdam, Ver. van Bur gemeesters en Secretarissen N. H„ Ver van Ned. Gemeenten N.H., Genootschap „Kunst zij ons doel". Haarlemsche Bachvereeniging. Kerke- raad en Diaconie Ned. Herv. Gemeente te Haar lem, Haarlemsche Orkest Ver.. Deputatie Pol der 's Graveland. Diamantbeurs Amsterdam, N. H. Ver. tot bestrijding der t.b.c., Concert gebouworkest. Verder jhr. Reigersman, oud hoofddir. van den Provincialen Waterstaat. Biina al deze vereenigingen zonden een bloe menhulde. Des avonds vond ten huize van den com missaris een diner plaats, waaraan de commis sarissen der verschillende provincies met hun dames aanzaten. Faillissementen uitgesproken op Dinsdag 16 Januari 1940: De Naamlooze Vennootschap N. V. Velser Bcuwmaterialenhanc'el, gevestigd te Veisen en kantoorhoudende te Beverwijk, Alkmaarsche- straatweg 19. Curator mr. J. Deenik, te Haarlem. Rechter-commissaris in bovengenoemd fail lissement mr E. J. W. Top te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werden opgehesen de faillissementen van: P. J. Christiaanse, ocurantenbezorger wonen de te Haarlem. Curator mr. H. J. Pot te Haarlem. G. J. S. van Wijk, grossier in carbolineum en teerproducten, vroeger wonende te Duivendrecht, thans te Heemstede. Dcor het verbindend worden der uitdeelings- lifst zijn geëindigd de faillissementen van- A. Venema, timmerman, wonende te West- zaan. Curatrice mevr. E. A. J. Scheltema—Conradi te Haarlem. De nalatenschap van J. C. H. H. M. Kleyntjes, gewoond hebbende te Haarlem. Curator mr. Silvain Groen te Haarlem. W. H. J. Rabbe, ijzerhandelaar, wonende te Haarlem, Kruisweg 60. Curator mr. T. A. M. A. van Loben Seis te Haarlem. Op 16 Januari 1940 is aan de N.V. Bloem- bollenkweekerij en -handel De Koster, gevestigd en kantoorhoudende te Bennebroek, Duinlaan 12, definitief surséance van betaling verleend voor den tijd van l'/2 jaar, ingaande 21 No vember 1939. Bewindvoerder mr. T. A. M. A. van Löben Seis te Haarlem. Gisteravond heeft Het Leidsche Studenten Toovieel voor de tweede maai voor militairen in den Stadsschouwburg „Het Avontuur van Ambrose Applejohn" gespeeld. De zaal was stampvol en het succes zeer groot. Na afloop der voorstelling heeft de heer J. B. Schuil de spelenden namens het Comité van „O O" op het tooneel bedankt en aan den hoofdpersoon, den heer van Holk, als hulde aan Het Leidsche Studenten Tooneel een krans aangeboden. Heden, Woensdag, 17 Januari, 's avonds om haif 8, bijeenkomst van de leidsters van de middengroepen, om 'n werkprogramma op te stellen. Om half 9 maandelijksche leidstersvergade ring in 't Clubhuis, Leeghwaterstraat 4, Haar lem. Alle Haarlemsche leidsters worden ver zocht aanwezig te zijn! Op Maandag 22 Januari a.s. begint er een practische leidsterscursus. Zooals bekend be staat deze cursus uit 8 avonden. Gegeven wordt oa.: „Iets over de Jeugdleiding in t algemeen." Handenarbeid. Tooneel - zang - spelleiding. „Hoe geef ik een jongste groep." „Hoe geef ik een oudste groep." Voor eventueele leidsters-candidaten een goede gelegenheid zich van de practijk van de Jeugdbeweging op de hoogte te stellen. Opgaven ten spoedigste te richten aan: Cirkeldepartement, Koningslaan 30, Amster- dam-Z. Voor de laatst gehouden examens Stenografie en Machineschrijven slaagden 18 der aangemelde candidaten van Moore's School of Commerce, Frans Halsstraat 1, te Haarlem, en wel voor Machineschrijven De dames R. Buma, J. F. Teunissen, R. Helle- mons, T. Kalis, J. J. Groenevelt, A. Krul, E. Wicherlink en I. A. Schumacher, Ook de heëren H. Adding, J. N. Eggerding, Th. Gillissen, R. van Es. Steno-Typiste Nederlandsch 130 lettergrepen: De dames A. C. Bullinga, J. van Ommen, C. L. Baggerman en A. Wiggers. Steno Nederlandsch 130 lettergrepen: De heer Kramer. Steno Duitsch 100 lettergrepen: Mej. J. M. Schuilenburg. Intusschen zijn ook 'de eerste resultaten der cfficieele praktijkexamens binnengekomen, en dusver slaagden voor Boekhouden: de heeren G. van Hees (Mere.), H. Gloerich (Ver. v. Leeraren) en W. Teunissen 'Ver. v. Leer. Boekh.). Engelsch: de heeren G. v. Hees (Merc, en Liteh) en E. v. d. Eist (Ver. v. Leeraren). Duitsch; Mej. de Vries (Liteh). Fransch: Mej. van Monsjou (Mere.). Inlichtingen aan 't Bureau v. Politie, Smede- straat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. armband, v. Emmerik, Hessensstraat 106; kin- derbril, v. Lambeck, Padangstraat 40; bril, v. Putten, Assendelverstraat 42; étui inh. vulpen en -potlood, v. Dijk, Ursulastraat 13; witte hond, Durenberg, Wagenweg 224; een paar kinder schoentjes, Fouw, Godfr. v. Bouillonstr. 21rood; heerenarmbandhorloge, Bijster, Jan Steenstr.38; damesarmbandhorloge, Warmendam, v. Oosten de Bruynstraat 75; harmonica, Lansfermyr, Pe- pijnstraat 339; meisjesjasje, Bureau v. Politie, Smedestraat; alpincmuts, Spijker, Steenbokstr. 2; ijsmuts, v. Schie, Schalkwijkerweg 105; por- temonnaie m. inh., Krug, Planetenlaan 122; idem, v. d. Meer, Pieter Kiesstraat 31zwart; idem, Proost, Ripperdastraat 24; idem. Hoorn, Zuiderhoutlaan 20; damesportemonnaie m. inh., Rienstra, Pres. Steynstraat 64; idem, v. d. Hulst, Bleekenbergplein 15; sleutel, Spijker, Steenbokstraat 2; hooivork, Bureau van Politie, Smedestraat; kolenzakken, v. Wijk, Amsterdam straat hofje 3aa. Jan P. Strijbos voor de militairen Op uit- noodiging van de commissie O. en O. hield de bekende natuuronderzoeker Jan P. Strijbos voor de in Heemstede gelegerde militairen een voor dracht over zijr zoo bewogen maar interessan ten onderzoekingstocht naar Spitsbergen. Onder het zeer aandachtige gehoor waren mede aanwezig de Veldprediker majoor Bere- kamp, vele officieren, onderofficieren en man schappen, 'oenevens het meerendeel van het co mité O. en O. De heer N. Vos, voorzitter van het comité, heette de aanwezigen welkom en dankte den heer Strijbos voor zijn bereidwilligheid ons eenige uren te doen genieten van ziin bevindin gen in het hooge Noorden, daarbij »eruïnerend aan de moeilijkheden, die de hèer Strijbos daar heeft ondervonden. In een duidelijke en leerzame voordracht gaf de heer Striibos, die bij zijn optreden met applaus werd ontvangen, een beeld van zijn bekend „uitstapje" naar het hooge Noorden, dat hij met Jaap Mees heeft gemaakt. Gevonden dieren en voorwerpen Terug te bekomen bij: v. Asdonk, Raadhuisstraat 62: broche; Bureau van Politie: ceintuur; Hofman, Binnenweg 132, handschoenen; P. v. d. Velde, Borneostraat 13, wanten; Kikkert, Wagnerkade 71, glacé handschoenen; Assendelft, Javalaan 24, groene kap; M. de Bruin, Heemsteedsche- dreef 101, damesarmbandhorloge; Mariaschool, Molenwerfslaan, zwarte hond; Wagemans, Prin senlaan 5, handwarmer; Bureau van Politie, wollen kap; v. d. Mark, Turfmarkt 28 te Haar lem, cocoslooper; Assendelft, Jayalaan 24, oor knop; T. Piebers, Kerklaan 44, rijwieibelasting- merk: v. Deventer. Zandvoortsclielaan 117, sleu tel van een kunstschaats; Wesseling. Eiken laan 45. vulpen: Sloof. Zandvoortschelaan 96. veldmuts Burgerlijke Stand Geboren: d. van A. Oort huisBakkum; z. van L. A. WeijersHartwig; d. van O. M. DeegenaarSmink; d. van M Kramer—Bruggekamp. OndertrouwdE. A. M. Weber en J- E. van Tinteren. Getrouwd: M. C. van Vessem en A. vanEilder- beek; J. N. Stassen en A. G. M. Koekkoek; C. Diependaal en E- M. K!oos. Overleden: D. J. Spaling, 82 jaar; M, G. de Dilde. wed. Dolstra, 73 jaar; G. Groer.eveld, 63 jaar, echtg. van J. N. Huijg. Het duurtetoeslagvoorstel. De commissie van Sociale Zaken schrijft aan B. en W.: Het voorstel van den heer Schulz om aan de in de werkverschaffing geplaatste arbeiders een -murtetoeslag toe te kennen van 5 pet., hetwelk U om advies in handen stelde van de Commissie voor Sociale Zaken, heeft een onderwerp van bespreking uitgemaakt in de op 5 dezer gehou den vergadering dier Commissie. Algemeen kan men het er over eens zijn, dat een zekere tegemoetkoming in den vorm van duurtetoeslag noodzakelijk was. Evenwel heeft men gevoeld, dat in vele gevallen de bestaande marge van 10 pet. tusschen het loon in het vrije bedrijf en het werkverschaffingsloon bij de toekenning van een toeslag van 5 pet en re kening houdende met de waarde van de ver strekte kolenbons en het voordeel van goedkoo- pc boter, etc. geheel of bijna geheel verloren zou gaan. Een duidelijk beeld van de gevolgen ten opzichte van deze marge zal de commissie eerst kunnen krijgen, nadat haar de daarvoor noodige gegevens zullen zijn verstrekt. Deze worden inmiddels verzameld. In afwachting daarvan meent de Commissie vooralsnog haar advies over de toekenning van een in percenten uiteedrukten duurtetoeslag te moeten opschorten. Zij begrijpt echter, dat de werkloozen niet op de bestudeering van dit vraagstuk kunnen wachten, waarom zij U in overweging geeft, te bevorderen, dat aan de werkloozen over de maanden Januari en Fe bruari een, duurtetoeslag wordt verleend van f 0.50 per week. Naar aanleiding van dit voorstel van de Com missie van Sociale Zaken deelen B. en W- mede, dat, ofschoon de meerderheid van het College van oordeel is, dat door toekenning van den voorgestelden duurtetoeslag de loonen der tewerkgestelden die der arbeiders werkzaam in het vrije bedrijf bedenkelijk naderen, die meer derheid nochtans meent zich bij dit voorstel te moeten neerleggen. Evacuatiekosten. Bij raadsbesluit van 19 •October j.l. is ten laste der begrooting dienst 1939 een bedrag groot f 5.000.gevoteerd voor evacuatiekosten. Hiermede is echter niet kunnen worden vol staan. Hoofdzakelijk toch voor dekens was nog be- noodigd een bedrag groot f 6.600.In totaal derhalve f 11.600— (zie 10e suppl. begrooting 1939). Thans is nog noodig gebleken over te gaan iof aanschaffing van extra stroozakken, extra dekens en brandstoffen, waarvan de kosten vol gens opgaaf van den leider van den Distributie- dienst bedragen totaal f 12.400. Een crediet hiervoor wordt aangevraagd. Steun aan beeldende kunstenaars. Het bij de rondvraag der vorige raadsvergadering door den heer Mr. Enschedé gedaan voorstel om f 1.000.beschikbaar te stellen voor het geven van opdrachten aan beeldende kunstenaars is in onze vergadering besproken. Het denkbeeld is bij B. en W. opgekomen om eenige dier kunstenaars uit te noodigen tot het ontwerpen van een eenvoulig monument op te richten op een nader te bepalen plaats ter nagedachtenis aan de in den thans heer- schenden oorlog bij rampen omgekomen ingeze tenen dezer gemeene. De ontwerpen zouden dan aan de beoordee ling van een daartoe door B. en W. uit te noo digen commissie van deskundigen kunnen wor den onderworpen. Voor de uitvoering van dit plan zouden B. en W. een nader te bepalen bedrag beschikbaar willen stellen. Indien de Raad zich hiermede kan vereeni gen, verzoeken B. en W. hun thans voor het maken van ontwerpen een crediet te verleenen. Cursussen Vrijwillige Brandweer. B. en W. schrijven aan den Raad: Door den Instructeur der Vrijwillige Brand weer is een plan ontworpen voor het houden van een viertal cursussen voor de: I Vrijwillige Brandweer Bloemendaal; n. Luchtbeschermingsdienst (afd. Brand weer) III. Afd. Bloemendaal van de Ned. Vereeni ging voor Luchtbescherming. De aan die cursussen verbonden kosten be dragen f 413.20. B. en W. stellen voor een crediet tot dit be drag te verleenen. Gymnasiaal en Middelbaar Onderwijs. B. en W. stellen voor te besluiten den burgemees ter te machtigen met de gemeente Haarlem de overeenkomst aan te gaan betreffende de toelating van leerlingen uit deze gemeente op het Gymnasium en de scholen voor middelbaar onderwijs te Haarlem. (Voor een H.B.S.-leerling betaalt dé gemeente f 450.—, voor een gymna siast f 375. Verbreeding Kennemerweg B. en W. stel len voor te besluiten ter verbreeding van 'n ge deelte van dsn Kennemerweg (Noord-Westzijde) tegen den prijs van f 3 per M2. aante koo- pen: van de N.V. Maatschappij tot beheer en exploitatie van onroerende goederen „Veen- duin" twee strooken grond, ter gezamenlijke oppervlakte van ongeveer 300 M.2 en van de Stichting „Huize Wildhoef" een strook grond ter oppervlakte van ongeveer 650 M.2. Verkoop grond B. en W. stellen voor te verkoopen aan de Vereeniging Kennemer Ly ceum tegen den prijs van f 1.60 per M.2 een ■strook grond aan de Oostzijde van de Willem de Zwijgerlaan, tusschen die laan en het sport terrein van het Kennemer Lyceum, zulks onder voorwaarde, dat tot gebruik en ten nutte van het aangrenzende gedeelte van de Willem de Zwijgerlaan en ten laste van het aan de Oost zijde van die laan gelegen sportterrein van het Kennemer Lyceum als erfdienstbaarheid worde gevestigd een bouwverbod. De netto-opbrengst van de over te dragen strook» grond zal ten goede komen a an de grond- exploitanten S. Rinkema en H. F. Roosdorp. GEMEENTERAAD De agenda voor de vergadering van den Raad der gemeente Bloemendaal, op 18 Januari, des namiddags 2 uur, ten Raadhuize te Overveen, bevat o.m. de volgende punten: Beëediging en installatie nieuw inkomend raadslid (U. Hempenius). Benoeming lid: Financieele commissie. Commissie voor het gas- en waterbedrijf. Commissie voor georganiseerd overleg. Verzoek om afschrijving schoolgeld. Instandhouding Graaf FlorisschOol. Verzoek van het bestuur der St. Adelbertus- tchool om medewerking overeenkomstig art. 72 der L. O. Wet 1920 voor het aanschaffen van leermiddelen. Vaststelling: 10e suppl. begrooting, dienstjaar 1939. 11e suppl. begrooting, dienstjaar 1939. 2e suppl. begrooting, dienstjaar 1940. Voorstel toekenning van duurtetoeslag aan de werkloozen. Wijziging overeenkomst met Haarlem betref fende toelating van leerlingen op het gymna sium en de scholen voor M.O. Aankoop strook grond voor verbreeding van den Kennemerweg, Wijziging en aanvulling der Bouwverordening. Wijziging Verordening bouwrijp maken van gronden. Grondverkoop aan de Willem de Zwijgerlaan. Credietaanvrage voor het geven van opdrach ten aan Beeldende Kunstenaars. Credietaanvrage voor het geven van een 4-tal cursussen door den Instructeur der Vrijwillige Brandweer voor de Vrijwillige Brandweer en den Luchtbeschermingsdienst. Verzoeken om ontheffing bepalingen der Be bouwingsvoorschriften. Instandhouding Graaf Florisschool De Graaf Florisschool te Vogelenzang telde in 1939 niet gemiddeld 50 leerlingen, zoodat zij ingevolge de Lager Onderwijswet zou moeten worden opgeheven. Daar echter in dat geval de ongeveer 45 leerlingen dan de 5 K.M. verder ge legen Vondelschool in Aerdenhout zouden moe ten bezoeken, stellen B. en W. ingevolge art. 19 der L.O.-wet voor tot instandhouding dezer school te besluiten. Leermiddelen St. Adelbertusschooï B. en W. stellen voor de gevraagde gelden voor de aanschaffing van leermiddelen voor de St. Adelbertusschooï aan den Dennenweg te ver leenen. Hierbij bevindt zich ook een koffer- harmonium, zonder welk instrument geen goed zangonderwijs volgens de Ward-methode kan worden gegeven. In zijn zitting van Dinsdagmiddag onder zocht de Raad voor de Scheepvaart onder voorzitterschap van prof. mr. B. M. Taverne, wederom de oorzaken van een scheepsramp, welke het gevolg was van den oorlog. 27 No vember liep het stoomschip „Spaarndam" van de Holland-Amerika Lijn voor de Theemsmond, twee mijl ten Noordoosten van het TOngue-lichtschip, op een mijn. Na de ontploffing, welke de Spaarndam van boeg tot bovendek openscheurde, ging het schip van 8857 ton verloren. Van de beman ning van 45 personen kwamen drie hof meesters en een matroos om. De eenige vrouwelijke passagiere verloor bij de ramp eveneens het leven. De „Spaarndam" was 22 September met een lading stukgoed uit New-Orleans naar Rotter dam vertrokken. 10 October kwam het schip in Duins aan, waar het 26 November werd vrijge geven. in den vroegen morgen van 27 Novem ber voer het schip van Gravesend naar Neder land. Op korten afstand van de Engelsche kust geschiedde de ramp. De 41 overlevenden werden door een loodskoster in Engeland aan wal ge bracht. De Raad voor de Scheepvaart hoorde Dins dagmiddag als getuigen den kapitein, den heer F. H. Dobbinga en den eersten stuurman, den heer J. van Herk. Nadat de zitting was geopend herdacht prof. Taverne het overleden lid van den raad, den heer P. A. Arriens. Als eerste getuige werd gehoord kapitein F. H. Dobbenga. Deze vertelt de voorgeschiedenis van de ramp. Lang heeft het schip in Duins gelegen, totdat het toestemming kreeg naar Londen op te stoomen. De kapitein kreeg de route op langs het Sunk- lichtschip. Het was dien morgen heiig. Slechts een halve mijl zicht. Er waren Engelsche marine officieren aan boord. Plotseling voelde de kapi tein een trilling, welke afkomstig bleek te zijn van dieptebommen. Op vragen van den president vertelde de ka pitein, hoe hij de „Simon Bolivar" na den onder gang te hulp wilde komen. Het bleek niet noodig te zijn. 24 November kreeg de heer Dobbinga een route van de admiraliteit. 25 November was er geen loods te krijgen, zoodat het schip eerst op 26 des morgens om 10 uur vertrok. Voordien kreeg hij opnieuw een route, welke thans om de Noord leidde. Het was slecht weer. Maandag 27 November, om half negen, ging de loods van boord. Het bleef stormweer. De opge geven koers werd zoo stipt mogelijk gevolgd. Peilingen bewezen, dat de koers precies gevolgd werd, nadat een nieuwe koers was uitgezet vol gens de gegevens van de Engelschen, welke leid de naar het Knock Deep, waar de ontploffing gebeurde. De huid van het schip werd eruit gedrukt, waaruit zou kunnen worden opgemaakt, dat een ontploffing van binnen uit niet tot de onmoge lijkheden behoort. 4 Het ruim, waar de ramp gebeurde, was geladen met koper, olie, tabak en katoen. Van een hel- sche machine wist de kapitein niets. Na de ontploffing brak het schip onmiddellijk in tweeën. Toen de ramp geschiedde, liet de kapitein zich op zijn knieën vallen, om niet door scher ven getroffen te worden. Voorzitter: Was er niets aan te doen, dat de stoomfluit kon worden afgezet? Dit was toch hinderlijk voor het reddingswerk. Kapitein: Ja, hinderlijk was het wel, maar er was niets aan te doen. Een geluk bij de red ding is geweest» dat niemand op het voorschip aanwezig was. De kapitein had deze opdracht speciaal gegeven. Toen de kapitein van de brug kwam, zag hij de scheur, waarin werking zat. De heer Dobbenga vreesde, mede door de zware zeeën, dat het schip door midden zou breken. Daarom gaf hij opdracht aan de be manning, het schip te verlaten. Er waren sloepen genoeg met een capaciteit van 320 personen. Sloep zes sloeg tegen het schip stuk De inzittenden vielen in het water drie van hen kwamen om het leven. Voorzitter: En sloep vijf? Kapitein: Door het losschieten van een voor talie viel deze sloep scheef. Toen vielen de menschen er uit, ook de vrouwelijke passagiere van 74 jaar, die niet kon worden gered. Zij heeft wel prachtig mijn opdrachten opgevolgd- Zij mocht niet in haar hut blijven tijdens de vaart. De drenkelingen zijn later door een looöskot- ter gëred, evenwel niet alle inzittenden Voorzitter: Hoe kwam het. dat het met deze sloep zoo mis liep? Kapitein: Het slechte weer was- hiervan de oorzaak voor een groot deel. In het begin was noch aan bakboord, noch aan stuurboord een lijzijde. De bootsmansjongen is aan boord omgekomen. Ik heb hem nog gezien op het sloependek aan stuurboordzijde. Hij was door een stuk ijzer ge troffen. Op slag werd hij gedood. De andere omgekomenen heb ik niet meer gezien. Voorzitter: -En het schip? Kapitein: Dat zonk steeds dieper. Voorzitter: U bent ten slotte op het loodsschip gekomen? Kapitein; Ja. Ik liet daar dadelijk rol lezen. Toen bleek', dar er 3 vermistei. waren. Een bleef aan boord, de hofmeester stierf op den loodskot ter. Na 4 uur kwamen wij aan land. Het was 2 uur. Daarna kon ik eerst telegrafeeren. Ik wilde met een sleepboot terug naar het schip om te zien of er iets van de lading was te redden. De Engelschen gaven geen toestemming. Den volgenden morgen zou ik gaan. Maar op nieuw weigerde men toestemming. Met een vis- schersboot ben ik toch gegaan. Toen *>-ndde luik 6 van mijn schip. Het schip zat aan den grond. Ik ben nog oc het achterschip geklommen, maar ik kon niets meer doen. In het vervolg van zijn relaas vertelde kapitein Dobbenga, dat het schip brandde. Voorzitter: Hebben de Engelschen naderhand nog iets gezegd? Kapitein: Ik ben wel voor een co.1 missie ge weest, maar men stelde meer belang in de soort explosie. Voorzitter: Denkt u aan een drijvende mijn? Kapitein: Neen, het schip liep 12'/2 mijl, een magnetische mijn misschien, of twee mijnen tegelijk. Éenige andere leden van den raad vroegen of de mogelijkheid zou bestaan, dat een of ander individu een tijdbom in het schip zou hebben geplaatst. De mpitein meende van niet. Sloepenrol is tweemaal gehouden en in Duins is herhaaldelijk geoefend. De tweede getuige, J. van Herk, eerste stuur man, verklaarde, dat hij er zeker van is, dat de ontploffing aan een mijn is te wijten. Een ontploffing van binnen uit is volgens dezen getuige uitgesloten. Hij kon niet zeggen, of de waterzuil na de ontploffing van binnen of van buiten af kwam. De Raad zal later uitspraak doen. SOERABAJA, 15 Jan. (Aneta) Om trent den enormen brand op Tandjong Perak te Soerabaja kan nog worden gemeld, dat het vuur schijnt te zijn uitgebroken in een stapel katoen, waaruit een magazijn meester plotseling een groote steekvlam zag schieten. Dit wijst in de richting van zelf ontbranding. Juist in verband met de brandbaarheid van katoen had het Stroo- hoedenveem de wachten in de goedang (magazijn) verdubbeld, om te waken tegen strootjes rookende koelies. Aangewakkerd door den wind, breidde het vuur zich met groote snelheid uit. Toen de blussching goed op gang was, bleek het slechts mogelijk zich tot bescherming van de belendende perceelen te bepalen. Een critieke situatie werd nog geschapen door de aanwezigheid van vaten asfalt en 220 drums met aceton, waarvan voora» het laatste een zeer brandbaar en ontplofbaar product is. Een ramp werd echter voorkomen, door de drums in het water te rollen. Inmid dels w'as volgens de orders alles gereed, om de aan de overzijde liggende „Indrapoera" weg te sleepen, voor het geval de in het water gewor pen drums aceton zouden ontploffen en vooi de schepen een gevaar zouden vormen. De voor de brandende goedang lossende „Silverquava" en „Bloemfontein" waren reeds onmiddellijk na het uitbreken van den brand in veiligheid gebracht. Het vuur werd met 15 tot 17 stralen bestre den, met als resultaat dat gisteren in den loop van den ochtend het gevaar van uitbreiding was voorkomen, doch alle spuiten moesten nog den geheelen dag aan hét werk blijven om het vuur binnen de perken te houden. De verbrande goedang was verzekerd voor een bedrag van 130.000. Het verloren gaai, hiervan is een groote slag voor het havenbedrijf. De schade aan opgeslagen goederen kan nog niet worden vastgesteld. In de goedang, die 13.000 vierkante meter groot was, lagen o.a opgeslagen: 2000 ton katoen, 1000 ton eua krantenpapier, 100 ton nieuw krantenpapier 9 auto's, 100 ton suiker, 600 kubieke meter hout partijen bordpapier, gaplekmeel, goeniezakken, ledige conservenblikken en ongeveer 500 tor stukgoederen, gelost uit Amerikaansche sche pen. Het Stroohoedenveem onderhandelt tharu met de directie van de haven over de inhuu: van een havengoedang van 5000 vierkante meter. LONDEN, 16 Jan. (Reuter) De admi raliteit deelt mede: De duikbooten „Seahorse", Undine", en „Starfish" zijn niet op haar bases terug gekeerd en hebben evenmin bericht gezon den. Deze drie vaartuigen zijn gebezigd voor bijzonder gevaarlijke diensten en de admiraliteit vreest, dat zij thans als ver loren moeten worden beschouwd. Aan de verklaring wordt toegevoegd: „De Duitsche radio heeft medegedeeld, dat de be manningen van de „Undine" en de „Starfish" gedeeltelijk zijn gered", LONDEN, 16 Jan. (Havas). Het Britsche ministerie van Buitenlandsche Zaken ont kent, dat Engeland met Noorwegen onder handelingen zou voeren over het garander- ren van de Noorsche integriteit, zooals uit zekere informaties zou kunnen gebleken zijn. Deze informaties worden onjuist ge noemd. LONDEN, 16 Jan. (Reuter) Voor de Zuid westkust var. Engeland is Dinsdag aan boord van een petroleumtankschip brand ontstaan. De Engelsche kustwacht zag, hoe het schip plotseling in vlammen gehuld was. Drie red dingsbooten kozen zee. Drie stoomschepen, eer» patrouilleboot en andere vaartuigen, die zich in de nabijheid bevonden, haastten zich even eens om hulp te verleenen. Toeschouwers aan de kust vertelden, dat het schip, waarvan een dichte rook opsteeg, in tweeën brak; een der deelen leek naar de kust te drijven. Korten tijd later is het schip gezonken, ter wijl het water met brandende olie was bedekt. De bemanning van een der reddingsbooten was van meening-, dat het schip 8000 ton tot 10.000 ton groot was. Een ooggetuige aan den wal vertelde, dat hij bij het schip iets had gezien, dat hij voor een duikboot hield. Even later stond 'de tankboot in brand. PANAMA, 16 Jan. (Reuter) Een van de nieuw ste Engelsche koopvaardijschepen, het 5265 ton metende s.s. „Merchant Prince", is vandaag door het Engelsche s.s. „California Star" Balboa bin nengesleept. De Merchant Prince was op ge heimzinnige wijze onklaar geraakt op 800 mijl van de kust. Terwijl het schip hulpeloos rond dreef brak plotseling brand uit in een hoeveel heid op dek gestuwd hout. Na vijf uur werken slaagde men er in het vuur te blusschen. De Britsche consul-generaal In Balboa stelt een onderzoek in. Tengevolge van den Zondag ingevallen dooi, den sterken wind en mede door het spuien van verschillende sluizen, is het ijs op het IJselmeer op sommige plaatsen gaan kruien, vooral langs de kust van Noord holland, waar de ijsmassa's een angstwek kende hoogte bereiken. Zoo stapelen zich bij de waterwinplaats van het provinciaal waterleidingbedrijf Noordhol land tusschen Andijk en Enkhuizen enorme ijs massa's op, welke een prachtig schouwspel op leveren, maar die op den duur een bedreigd kunnen gaan vormen voor den dijk en de daar achter gelegen huizen. Bij een Oostenwind iS de kans groot, dat deze ijsmassa's nog verder naar de dijken worden gedreven. Ook bij den Wierdijk te Enkhuizen vertoont het ijs beweging. Hier heeft het een hoogte van vier meter bereikt. Over gevaarlijke bewegingen van het ijs langs de kust tusschen Hoorn en Enkhuizen, waar da ijsmassa's verleden jaar metershoog den ge heelen dijk bedekten, bereikten ons nog geen berichten. Reeds geruimen tijd werden er tusschen de reeders van visschersvaartuigen en de opvaren den van de IJmuider treilervloot. onderhande lingen gevoerd over een nieuw arbeidscontract. Het oude arbeidscontract liep op 31 December j.l. af: Niettegenstaande op dat tijdstip nog geen besluiten genomen waren, hebben de vis- schers na een korte onderbreking besloten om, tijdens de besprekingen, weer ter visscherij uit te varen in de hoop, dat spoedig overeenstem ming zou worden bereikt. Bij de aanvullende arbeidsvoorwaarden in Oc tober j.l. kregen de opvarenden o.m. 50 pCt. toeslag op hun vaste gage. Na enkele reizen bleek ook dat een reedern in afwijking van de met de vak-organisaties getroffen regeling ook 50 pCt. op het procenten- geld beloofde en ook uitbetaalde, hetgeen bij de opvarenden een gevoel van rechtsongelijk heid deed opkomen, alsmede den wensch het zelfde te mogen ontvangen. De opvarenden verzochten nu in het nieuwe arbeidscontract o.m. ook hun procentengeld op de brutobesomming met 50 pCt. te willen ver- hoogen. De reeders hebben thans aan de diverse zee lieden-organisaties tegenvoorstellen toegezon den. Een deel der opvarenden kwam Maandag in vergadering bijeen ter bespreking van den toestand. Daar zij de meening zijn toegedaan, dat hu» verdiensten niet in overeenstemming zijn met '4 gevaar, aan dit bedrijf verbonden, hebben deze besloten niet meer te gaan varen. Hierbij moet evenwel worden vastgesteld, dat het gemiddelde procentengeld der opvarenden bijna verdubbeld is als gevolg van de veel hoo- gere besommingen die bijna eveneens het dub bele zijn van die van vóór den oorlog. Ook de exploitatie-kosten van de reeders zür) belangrijk gestegen en denken we b.y. aan de hooge molestpremie, hoogere gages, duurder^ ongevallenverzekering en duurder materiaal. De treilers, die 16 dezer moesten uitvaren, zijn thans nog niet naar zee gegaan. In hoe verre dit het gevolg is van dezen eersten ver- gaderdag, het koude weer'en de verscherping van den internationalen toestand, zal nader moeten blijken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 4