Explosie te Londen eischt vijf dooden Finsche troepen bij Salla 45 K.M. opgerukt Sovjet-voorstel aan Roemenië? Overweg eischt twee dooden DE TOL AAN ZEE EN OORLOG Schepen in nood op IJsselmeer Het nieuws van heden Het alarm in de lage landen .J Militaire vrachtauto door trein gegrepen Talrijke schepen vergaan Overhaaste terugtocht der Russen aan Ladogameer IJsbrekers naderen HET KREMLIN BETUIGT ZIJN SPIJT NA HET TORPEDEEREN VAN DE ARENDSKERK DE BAROMETER (MDmp-4- VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ftJREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NaSSAULAAN 51 - TEL 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal J&25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM VRIJDAG 19 JANUARI 1940 - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22194 Stalen balken der kruitfabriek werden 500 meter ver weg geslingerd ®rgaan der Komintern wil een pact van wederzijdschen bijstand Boonen op bon 4 EUROPA IN SNEEUW EN IJS "A Maar in de Poolstreken is het weer zacht! V. De Bilt meldt: ?nn ii mil Minim win mi win iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii in lillik Mussolini over juiste kolonisatie Columbus'-beman ning niet vertrokken Elf Sovjet-vliegtuigen neergehaald Omtrent den strijd ten. Noorden van het Moeizame tocht Wegens het vliegen van Russische vliegtuigen boven Zweedsch gebied Ver. Ned. Scheepvaartmij. vaart niet, voordat situatie is opgehelderd Dertig man gered van Britsche onderzeeërs Algemeene dienstplicht in Slowakije De witte wereld Osservatore prijst het waardig heidsbesef en de evenwichtigheid van België en Nederland t NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et Ingez mededeefingen 50 cent; Idem op peg SS cent per regel BIJ contract sterk verlaagde p-iJzen Voo» de kleine annonces .Omroeoers" z'e de rufcrlek LONDEN, 18 Jan. (Reuter) Omtrent de ontploffing in het Noorden van Londen trordt officieel medegedeeld, dat deze zich heeft voorgedaan in de koninklijke kruit fabriek in Waltham Abbey. Volgens de laatste niet-officieele berich ten wordt het aantal gewonden geraamd ep 30. Vijf personen werden gedood, zoo als is medegedeeld in een verklaring van het ministerie voor de voorraden, dat het toezicht heeft op de productie van wapens en munitie. Niet officieel wordt verder hernomen, dat de explosies beperkt bleven tct één loods der fabriek en zoo sterk wa len, dat stalen balken 500 M. ver werden weggeslingerd. Onder normale arbeidsomstandigheden wer den niet meer dan zes arbeiders in elke loods ?er fabriek. De politieafzetting houdt een l€der op een behoorlijken afstand. Van een ze keren afstand gezien echter ziet de fabriek er niet ernstig beschadigd uit. De fabriek ligt in ket hartje van een tuinbouwdistrict en vele honderdduizenden glasruiten zijn versplinterd, ^onderden personen in de omgeving renden "it hun huizen, denkende, dat de ontploffingen Veroorzaakt waren door bommen of geschut muur. Een bewoner zeide: „Er was een ver schrikkelijk, onbeschrijfelijk geraas en het huis 5chudde. Wij dachten aan een luchtaanval en Jtehden naar den schuilkelder. Toen wij het huis verlieten zagen wij een geweldige zwarte jteokwolk in de lucht en toen wij vijf minuten 'ater uit den schuilkelder kwamen, zagen wij "Oven de fabriek een groote vuurzuil, die ver scheidene minuten bleef." Vele personen wer- ®0h de lucht ingeslingerd en vielen op den 8h)nd. Van verscheidene huizen zijn de zol deringen gescheurd en vielen de schilderijen de muren. De ruiten van sommige nabij- hggende huizen braken echter niet, ofschoon Winkelruiten op 10 K.M. afstand vernield wer den. Xn het onbeschadigde deel van de fabriek jmordt het werk normaal voortgezet. Alle ar beiders in de aangrenzende afdeelingen bleven hun post na de ontploffing. Kort voor de a''beiders de fabriek zouden verlaten kwamen honderden personen uit de omliggende buurten "iieen voor den hoofdingang en toen de man den naar buiten kwamen, werden zij verwel- °md door de ongeruste vrouwen en verwan- 11. Een man, die op ongeveer 2 kilometer af tand van de fabriek aan het werk was, zeide: 'Een groote bundel vlammen schoot omhoog, bit ging gepaard met een rukwind alsof een *xPressetrein voorbijreed." Een cordon politie- aSenten rondom de fabriek hield het publiek een afstand. De fabriek heeft een eigen me- jj'schen dienst. Alle gewonden worden daar be handeld. ROME, 18 Jan. (Havas). In diplomatieke dingen te Rome wordt veel commentaar gehecht aan een uit Moskou ontvangen be richt, volgens hetwelk het orgaan van de Komintern in het vandaag uitgekomen hummer aan Roemenië zou voorstellen biet de URSS een pact tot wederzijdschen hijstand te sluiten. t £>it bericht, zoo merkt men in deze kringen jö. verdient de aandacht. Men moet zich her- afteren, dat het optreden van het Kremlin ,j6rst jegens de regeeringen der Baltische lan- Bft en vervolgens jegens de regeering van Hel- h^ki, telkenmale vooraf gegaan werd door gelijke betuigingen van de Sovjetpers. i. Set feit, dat het orgaan van de communis- jteche internationale thans de bedoeling van Kremlin laat doorschemeren om met Roe- ?Bftië te onderhandelen, is vol beteekenis in jj^n zin, dat het wellicht een eerste toespe- lib hui S zou kunnen vormen op het gevaar dat sschien binnenkort aan den dag zou kun- eh treden. Op den grondslag van ae recente er varing is men in dezelfde kringen van mee ding, dat de bedoelingen van Moskou •tegens Roemenië van gelijke orde moeten kjjn als die welke de accoorden met de baltische landen ingaven en de agressie Xggen Finland. Men denkt dan ook, dat busland het voornemen heeft zich Bessa- Jabië te doen afstaan, of op zijn minst zich hl dezen sector en in de Zwarte Zee sterke strategische posities te verzekeren in ruil v°or een pact tot wederzijdschen bijstand hlet Roemenië. ben dergelijke gebeurlijkheid, zoo meent men y* Rome, zou een bedreiging tegen Hongarije K^en- Hoe het ook met de Sovjetbedoelingen eld is, er ligt hier een element, waarmede (koning gehouden moet worden op een oogen- ]'k Waarop sprake is in de pers der betrokken fj telen van een mogelijke en spoedige verbete- in de betrekkingen tussc.hen Boedapest en ^karest. Heden 19 Januari tot en met Donderdag 15 Februari zal bon 4 van de Rijksdistribu- tiekaart recht geven op het koopen van een pond bruine boonen, witte boonen of ahdere gekleurde boonen, capucijners of ^uwe erwten. Uit bijna geheel Europa komen berich ten over de bijzonder felle koude van de zen winter. In Scandinavië is de koude sinds menschenheugenis niet zoo hevig geweest als thans. In de noordelijkste dee- len van Noorwegen en Zweden is de ther mometer tot 48 graden onder nul gedaald. In Denemarken is de koude zoo groot, dat een groot deel der Fjorden en kleine haveningangen toegevroren is en men er rekening mee moet houden, dat bij het aanhouden der vorst binnenkort ook de vaargeul in de belten en sonten dicht vriest. Verscheidene eilanden aan de Deensche kusten heeft men reeds met sleden over het ijs kunnen bereiken. Merkwaardig is, dat in de poolstreken het weer op het oogenblik zeer zacht is. Zelfs in het N.O. van Groenland, het koudste gedeelte van het bewoonde Groenland, bedraagt de temperatuur slechts enkele graden onder nul. Tengevolge van het dichtvriezen van de Oeresont was de verbinding tusschen Denemarken en Zweden verbroken. De spoorwegveerboot, die Zweedsche reizigers van Helsingborg naar Denemarken zou brengen, moest in verband met het kruien van het ijs voor de haven van Helsingör terugkeeren. Evenzoo moesten de reizigers uit Kopenhagen, die van Helsingör de Sont wilden oversteken, in Denemarken blijven. Ook de veerdiensten over de Groote Belt hebben met moeilijkheden te kampen. De veerbooten komen alle met groote vertra ging aan. In Spanje woeden zware sneeuwstormen, vooral in het gebied van Navarra. Op den weg van Irun naar Madrid ligt 70 c.M. sneeuw. De Alsasua-pas is onbegaanbaar. In Zwitserland is de temperatuur in den afgeloopen nacht sterk gedaald. Behalve te Locarno en Lugano, waar het kwik drie en vier graden boven het vriespunt bleef, heerscht overal een felle koude. Te Neu- chatel vriest het 13 graden, te Bern 17 en te La Cahux de Fonds 19 graden. Het treinverkeer met Duitschland is niet verbeterd. De treinen uit Duitschland ko men met groote vertraging aan. De snel trein uit Berlijn, welke Woensdagmiddag 14 uur te Bazel moest aankomen, is eerst des nachts één uur aangekomen. lllllllllllllllllllllllllilllllllU: VERWACHTING: EE Gedeeltelijk bewolkt, geen sneeuw van EE beteekenis meer. In het Westen matige 5 tot lichte vorst, in het Oosten strenge tot EE matige vorst. Meest matige wind uit H Zuidelijke richtingen. Ëj Het storingsfront van het vlakke mi- EE r.imum op de Noordzee beïnvloedde Don- EE derdag den geheelen dag het weer in onze jEE =E omgeving. Het veroorzaakte in het Zuid- EE Westen en tijdelijk ook langs de kust van Noord-Holland temperaturen om het EE vriespunt, terwijl het vooral in het midden EE van het land plaatselijk zwaren sneeuw- EE val bracht. Het maximum over de rand- staten, waarin nog steeds uiterst lage temperaturen voorkomen, neemt voort- durend in beteekenis toe. De koude lucht- massa's dringen steeds verder in het Mid- dellandsche Zeegebied door. Zelfs uit Por- =E tugal en Sardinië wordt sneeuwval ge- EE meld, terwijl op de Adriatische Zee en EE Sicilië zware stormen woeden. Op den onbewaakten overweg bij De Haar tusschen Woudenberg en Veenendaal is Donderdagmorgen een militaire vrachtauto door een trein gegrepen, welke uit de rich ting Veenendaal kwam. De beide inzittenden kwamen om het leven. De sergeant Heeden uit Rotterdam, die naast den bestuurder van den vrachtwagen was gezeten, werd uit den auto geslingerd en was op slag dood. De chauffeur, de soldaat Roosendaal uit Wog- num, geraakte in de cabine bekneld. Nadat men hem had bevrijd, bleek dat de man zware kwetsuren had opgeloopen. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten. De trein, die 9.37 uur in Amersfoort moest aankomen, had vrij aanzienlijke vertraging. De vrachtauto werd geheel vernield. Zee en oorlog blijven hun tol eischen van de scheepvaart. In de laatste dagen zijn weer tal van schepen tengevolge van mijnen, torpédeeringen of van het slechte weer vergaan. Het Noorsche schip „Enid" (1140 ton), thuis- behoorend te Trondheim, is voor de Noordoost kust van Schotland door een onderzeeër getor pedeerd. De bemanning is voor een deel aan boord ge nomen door een Britschen treiler, terwijl de anderen er in zijn geslaagd met een boot een eiland te bereiken. In een haven aan de Zuidkust van Engelana is de bemanning aan land gebracht van het te Newcastle thuis behoorende Britsche s.s. „Cairnross" (5194 ton). Het schip is Woensdag avond voor de Westkust van Engeland op een mijn geloopen en binnen een uur gezonken Een der stokers verklaarde, dat enkele secon den na de ontploffing het water 60 c.M. diep op de stookplaat stond. Het Duitsche schip „August Thyssen" is op een Zweedsche mijn geloopen, toen het schip poogde ten Oosten van den vuurtoren Under- sten in het Zuiden van de Botnische Golf te passeeren, in plaats van ten Westen. De vuur torenwachter zag de bemanning in de booten gaan en temidden van het ijs in Zuidelijke richting varen. Een Zweedsch oorlogsschip is hierop onmiddellijk uitgevaren en heeft de schipbreukelingen aan boord genomen. Het Duitsche schip had verzuimd een mijnen- loods aan boord te nemen. Het Grieksche s.s. „Asteria", groot 3313 ton, is Woensdagavond op de Noordzee op een mijn geloopen en gezonken. Elf overlevenden en het lijk van een lid der bemanning, die uit 24 kop pen bestond, zijn Donderdag in een haven aan de Oostkust van Engeland aan land gekomen. De overlevenden hadden 15 uur rondgedobberd in een kleine boot. Men vreest, dat de 12 an dere opvarenden en een Engelsche loods als verloren moeten worden beschouwd. Het Deensche s.s. „Olga", dat met een lading cellulose van Zweden naar Spanje onderweg was, is Donderdag aan de Noordsche kust bij Halkardsholmen ten Zuidwesten van Torungen na het vertrek uit Arendal, op de rotsen ge loopen. Het schip kenterde na korten tijd en zonk. De 17 leden der bemanning konden aan land komen. Naar verluidt is de stranding te ROME, 18 Jan. (Stefani). Donderdagmid dag heeft Mussolini de eerste vergadering ge presideerd van den algemeenen raad der con sultatieve organen van Italiaansch Afrika. Na een rede van den minister voor Italiaansch Afrika, Teruzzi, sprak Mussolini een korte rede uit, waarin hij zeide: „De geschiedenis der volken, die in staat zijn leven te geven aan een imperium, leert ons, dat in den eersten tijd het imperium een geestelijke, politieke en mi litaire schepping is van het moederland. In het tweede tijdvak leeft en ontwikkelt het imperium zich dank zij den middelen, die voor 't grootste deel geleverd moeten worden door het moe derland. In het derde tijdvak bevredigt het imperium zichzelf geheel, d.w.z. bereikt het zijn volledige economische en militaire zelfgenoeg zaamheid. In het vierde tijdperk is het imperium in staat grondstoffen te leveren en in zijn lan den steeds talrijker massa's menschen uit het moederland op te nemen. Om imperia zeker te behouden moet men ze bevolken. Van deze vier tijdperken kunnen wij het eerste als vol tooid beschouwen. Thans is de taak van de nieuwe consultatieve organen, die van af heden hun werk beginnen, met zoo min mogelijk pa pier en inkt de nieuwe tijden te bespoedigen. Ik ben er zeker van, dat ieder uwer voor het bereiken van dit groote doel zijn krachten, zijn talenten en zijn wil in het werk zal steHen." SAN FRANCISCO, 18 Jan. (Havas). Het Japansche schip „Tatuta Maru", aan boord waarvan 512 leden van de bemanning van de „Columbus" via Japan en Siberië naar Duitsch land zouden terugkeeren, is zonder de Duit sche passagiers vertrokken. Men schrijft dit toe aan de geruchten, dat een Australisch en een Canadeesch oorlogsschip op de loer lagen op een honderdtal mijlen uit de kust, om de Duitschers gevangen te nemen. De commissaris voor de immigratie, Megrath heeft medegedeeld, dat maatregelen zijn geno men om hen op te nemen op het eiland Angel het immigratiestation aan de kust van der. Stillen Oceaan. HELSINKI 18 Jan. (D.N.B.) Terwijl het in Helsinki dertig graden vriest en de voor raden wollen goederen in de grootere zaken reeds uitverkocht of voor de troepen gevor derd zijn, is de temperatuur in de voorsteden, waar talrijke uit de hoofdstad geëvacueerden in lichte, niet voor winterverblijf gebouwde zomerviila's wonen, gedaald tot 40 graden onder nul. De vorst heeft veel schade ver oorzaakt en ziekten door koude en verkoud heden zijn den laatsten tijd zeer toegeno men. Van Woensdag tot Donderdag tegen den mid dag heeft de bevolking van Helsinki geen gebruik behoeven te maken van de schuilplaatsen en bomvrije kelders. Er vlogen geen Russische toe stellen naar Helsinki. Wel hebben Russische vliegtuigen Woensdag Abo en Lappeenranta gebombardeerd. Er braken enkele branden uit en te Lappeenranta zou een burger gedood zijn. Thans worden ook nadere bijzonderheden ver nomen omtrent het bombardement der stad Ekenas op Zondag j.l. Meer dan 100 Russische vliegtuigen deden een aanval op dit stadje, waar elk militair object ontbreekt. Zij wierpen bommen, doch schoten tevens op de brandweer lieden, die het vuur bestreden. Enkele vliegtui gen bleven de brandweerlieden met hun mitrail leurs bestoken en het is werkelijk een wonder, dat niemand werd gedood. Op de 3600 inwoners, die het stadje telt, werden slechts vijf personen gewond. Volgens het Finsche legerbericht van Donder dagavond is er van de Karelische landengte niets nieuws te melden. Aan de Oostelijke grenzen hebben de Fin sche troepen alle vijandelijke aanvallen ten N.O. van het Ladogameer afgeslagen. In den sector 'van Hcttojoki en Kihma hebben Finsche patrouilles verscheidene belangrijke afdeelingen van het Russische leger vernie tigd. In Lapland, in den sector van Salla, zijn de Finsche troepen de laatste dagen 45 K.M. opgerukt. Jontsijiirvi moest worden ontruimd door de Russische troepen, die teruggedreven werden tot Markajarvi, waar de strijd wordt voortgezet. Aan de andere deelen van het front is het betrekkelijk kalm. Ter zee: niets te melden. In de lucht: In den loop van den dag van 17 Januari heeft de vijandelijke luchtmacht nog Abo en Hangö gebombardeerd, alsmede Lap peenranta en Koivisto. Volgens de tot dusver ontvangen inlichtingen werden in Lapland twee personen gedood en vier gewond. In den loop van den dag hebben de Finnen elf Russische bommenwerpers neergehaald. wijten aan het feit, dat de vuurtorenlichten aan de kust met ijs bedekt waren, zoodat een ver keerde koers werd ingeslagen. Aan de Zuidkust van Laaland in Denemar ken heeft men gezien, dat een driemastschoener in de Fehmarn-belt door kruiend ijs vermeld is. Volgens ooggetuigen werd de achtersteven plot seling opgeheven, waarna het schip binnen enkele oogenblikken verdween. Het marinesta- tion te Nyborg heeft onverwijld hulpmaatrege len getroffen. Ladogameer meldt Havas uit Haparanda, aan de Finsche grens: De overhaaste terugtocht van de Sovjet troepen in het gebied van Kitela, op circa 10 KM. ten Oosten van Impilathi, schijnt tot de ineenstorting te moeten leiden van de geheele positie van de Russen in het gebied, dat onmiddellijk ten Noorden van het Ladogameer is gelegen. Voor de verovering van dit gebied, dat den voorpost vormt van de voornaamste Finsche verdedigingsstelling, welke aan den Noorde ij ken heuvel van de Mannerhelmlinie grenst, hadden do Russische troepen zich sedert het begin van den oorlog zeer veel inspanning ge troost. Van den aanvang af heeft het roode leger verwoed gevochten om het bezit van het op enkele kilometers van Kitela gelegen kruis punt, dat <ie verbinding zijner colonnes zou hebben verzekerd met het oog op latere opera ties tegen de voornaamste weerstandslinie der Finnen. De entzetting van Kitela en van dit kruispunt na een overhaasten terugtocht der Russen heeft een bres geslagen in het geheele Russische aanvalsstelsel. Op het oogenblik zou de linkervleugel der Russische troepen, welke in het gebied van pitkaranta steunt op het La dogameer, wanhopig vechten ten einde te voor komen, dat hij door uit het Noordwesten ko mende Finnen omsingeld wordt. De positie dezer troepen is te meer gevaarlijk, daar zij voor den terugtocht slechts beschikken over den weg langs het meer naar Salmi, die bestreken wordt door de kustbatterijen van het eiland Mantsin- saari, waar de Finnen hebben weten stand te houden. De terugtocht der Russische troepen, die naar het schijnt tot taak hebben, zich 'n weg te banen tusschen het Ladogameer en het Fin sche merengebied, ten einde de verdedigers van de Karelische landengte in een rug te kunnen aant allen, moet in verband worden gebracht met het feit, dat het roode leger voor de Mannerh rimlinie op deze landengte sedert bijna een week geen offensief meer heeft ontketend, doch zich veeleer bezig houdt met het graven van loo" -aven en het aanleggen van prikkel draadversperringen om het terrein te verdedi gen. Het schijnt derhalve, dat de commandant der Russische troepen in Karelië heeft afgezien van zijn strategisch plan om van het Zuiden uit Finland binnen te dringen. Donderdagmiddag omstreeks half vijf is Tepas met de Fokker F Vila op Schip hol teruggekeerd van zijn vlucht naar de ingevroren schepen. Tengevolge van het slechte zicht was het hem niet mogelijk de booten te ontdekken, zoodat hij met de le vensmiddelen is teruggekomen. Waarschijn lijk zal hedenochtend een nieuwe poging worden gedaan contact met de schfepen te verkrijgen. Ook Parmentier is van zijn Wad- dentocht Donderdagmiddag omstreeks vijf uur teruggekeerd. Hij rapporteerde, dat hij 5 K.M. ten westen van de ingevroren sche pen de twee ijsbrekers heeft ontdekt. Nader vernemen wij nog, dat zich aan boord van het Fokkervliegtuig de wal-machinist Mun- nik van de reederij Goedkoop bevond, teneinde zijn medewerking te verleenen bij het opsporen van de ijsbrekers. De sneeuwstorm maakte het zicht evenwel onmogelijk, zoodat het vliegtuig onverrichterzake moest terugkeeren. Parmentier deelde nog mede, dat de ijsbre kers, welke hij wel heeft kunnen signaleeren, langzaam vooruit stoomden. Hii vloog onmid dellijk daarop naar het ingevroren convooi. waarboven hij een brief uitwierp, waarin de boodschap was vervat, dat de ijsbrekers nader den. Verzekeringsexperts zullen zich Vrijdagoch tend van Elburg af met een ijsvlet naar het op het IJsselmeer ingevroren convooi begeven, ten einde de schade aan de uit blik bestaande la ding van de Friesland" vast te stellen. Het was Donderdagavond nog niet bekend, of deze ijsvlet ook levensmiddelen voor de be manningen der drie schepen zou medenemen. Donderdag bracht de ijsvlet hun twaalf Gelder- sche brooden, spek, boter en andere levensmid delen. Wy vernemen nog, dat de vuurtorenwach ter van Urk Donderdagavond op het IJssel meer schijnwerpers heeft waargenomen, afkom stig van den ijsbreker Daniël Goedkoop, die met ris Wilhelmina Goedkoop naar het ingevroren convooi op weg is. Het licht kwam uit de richting Marken. Van Urk uit gezien was de positie van de ijsbrekers in vergelijking met Woensdag nau- weiyks veranderd. De ysbrekers bevinden zich dan ook, voor zoover men dat vanuit Urk kan beoordeelen, op veel grooter afstand van het convooi dan vijf K.M. STOCKHOLM, 18 Jan. (Zweedsch Tel Ag.) Het Zweedsche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft van den zaakgelastigde in Moskou een telegram ontvangen, waarin wordt medege deeld, dat na de Zweedsche démarche bij de Sovjetregeering, deze thans een antwoordnota heeft overhandigd. Daarin verklaart de Sovjet regeering. dat twee Russische vliegtuigen bij vergissing de Zweedsche grens gepasseerd zijn, tengevolge van oriënteeringsmoeilijkheden door een sneeuwstorm. De Sovjetregeering betuigt haar spijt over het incident. Naar wij van de directie der Vereenigde Nederlandsche Schecpvaartmij. te Den Haag vernemen, zijn de afvaarten van haar schepen opgeschort en is den agenten aan gezegd, tot nader order geen ladingen aan te nemen. Deze maatregel, welke als een voorloopige is te beschouwen, dient om de directie ge legenheid te geven de situatie, welke door de torpedeering van de Arendskerk is ont staan, te bestudeeren. De definitieve beslis sing zal afhangen van de eventueele verdere behandeling van de affaire-Arendskerk tusschen de Nederlandsche en de Duitsche regecring. BERLIJN, 18 Jan (DNB) Van bevoegde Duitsche zijde wordt vernomen, dat, vol gens de gegevens, waarover men thans be schikt, vier officieren en 26 minderen van de vernietigde Britsche duikbooten Seahorse, Undine en Starfish gered zyn. Zooals bekend bevonden zich in totaal 108 man aan boord van genoemde Britsche onder zeeërs. BRATISLAVA, 18 Jan. (D.N.B.) Het Slo- waaksche parlement heeft heden de nieuwe wet op de weermacht aangenomen, waarbij algemeene dienstplicht wordt ingevoerd. Voor dienstplichtigen en arbeidsplichtigen bedraagt de diensttijd twee jaar. De dienstplicht geldt voor alle mannen van 20 tot 50 jaar. Joden worden niet voor den militairen dienst opge roepen, maar ingedeeld bij arbeidsformaties die onder militair commando staan. De presi dent der Republiek geeft bevel tot mobilisatie en demobilisatie. In de afgeloopen dagen zijn weer tal van schepen vergaan. Finsche successen in het gebied van Salla en ten Noorden van het Ladoga meer. Het orgaan der Komintern bepleit een pact van wederzijdschen bijstand met Roemenië. Moskou betuigt zijn spijt over het vliegen van Sovjetvliegtuigen boven Zweden. Ver. Ned. Scheepvaartmij. vaart niet meer, alvorens de situatie rond de „Arendskerk" is opgehelderd. Op bon 4 van de Rijksdistributiekaart zijn van heden af boonen en capucijners verkrij gbaar. Militaire vrachtauto op onbewaakten overweg bij Woudenberg door trein ge grepen; twee dooden. Beurs van New York: Koersfluctuaties klein en onregelmatig; slot gemakkelijk. De sneeuw is overal dicht gevallen en heeft hier tramdienst en auto- dienst gedesorganiseerd, daar de straten onbegaanbaar gemaakt en elders weer 'n ander ongemak opge leverd. Maar één groot voordeel heeft de sneeuwval gebracht: de sneeuw heeft ons weer geleerd hoe schoon het eigen land, de eigen stad is en wel ke ongedroomde bekoorlijkheden er rondom ons in overvloed aanwezig zijn. De witte teekening van ons land schap is een lust voor het oog maar de witte contouren van menig gebouw hebben ons opeens tot ontdekkers gemaakt: we ontdekten architectoni sche schoonheden of fraaie schilder achtigheden in vele dingen die we eerst onverschillig voorbij liepen. De sneeuw geeft ons onderwijs in schoon heid, doet ons ivondere aspecten ont waren welke we zonder de witte strak heid van 's winters etsnaald nooit zouden gevonden hebben. De sneeuw geeft weliswaar veel overlast, maar verrijkt toch ook ons leven met zoo veel ongekende schoonheid. Laten we optimist zijn en de waarde ervan genieten. Onze Romeinsche correspondent seint ons Donde;-daga vond In het avondblad van heden houdt de buitenlandsch overzichtschrijver van de „Osservatore Romano" zich nogmaals bezig met wat het blad noemt het Nederlandsch- Belgisch alarm. Het Vaticaansche blad scfirijft, dat de be schuldigingen en tegenbeschu-digingen in de bladen der oorlogvoerende partyen naar aanlei ding van dat alarm langzamerhand gemeen plaatsen zijn geworden. Zy zyn versleten en vervelend en in ieder geval volkomen ten on rechte beleedigend voor het waardigheidsbesef en het verantwoordelijkheidsgevoel van de re- geeringen van België en Nederland. Deze landen hebben menigvuldige concrete bewyzen gegeven van evenwichtigheid, gema tigdheid en voorzichtigheid. Het Nederlandsche en Belgische patriot tisme wijst met afkeer de lage insinuaties af, volgens welke de regeeringen in Neder land en België zich voor het spel van der den geleend zouden hebben. Eenieder be grijpt, dat geen regeering de verantwoorde- ïykheid wenscht te dragen voor een alarm en zeer ernstige maatregelen, waarvoor geen andere grond gegeven kan worden, dan het feit, dat een vliegtuig van een der oorlog voerende partijen de grens schond, of dat een of andere courant zich te buiten ging aan een ongefundeerde polemiek. £7 IA VvWVWUH'.l Ml III,77//AizZ Stand op Vrijdag 1 uur v.m.: 762.0 Vorige stand: 76L4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1