Als de benzine-distributie wordt ingevoerd Den Haag als industriestad Aanwijzingen voor verbruikers EN WOESTIJN RAAKT ZOEK TERREINVERANDERINGEN VERBODEN IJSGANG OP DE WADDEN fie, fie. Het Binckhorsthaven- kwartier in exploitatie Sc* VRIJDAG 19 JANUARI 1940 Hoe zal worden gedistribueerd? Speciale regelingen Identiteitskaarten en zegels De a.s. Voorjaarsbeurs te Utrecht NOORDOOSTELIJKE POLDER Met broodmes bedreigd Algemeene bekendmaking van den Opperbevelhebber Beroepsdief had groot operatie-terrein „Zoon van Haar-in-de-war" eindelijk gesnapt nat, Lk %L& nieJti.!" Postboot HarlingenTerschelling onverrichterzake teruggekeerd Nederlander werd terechtgesteld Ijs stremt verkeer te water HOE CHINA MODERNISEERT Na den oorlog weer een der eerste cultuurlanden NIEUW KOLONISATIE TERREIN IN DJAMBI VERBINDING MET AMELAND EN SCHIERMONNIKOOG UIT DE STAATSCOURANT Onderscheiding P. T. T. FEUILLETON DOOR WILLY WATERMAN 'etl' >>De Auto", het offieieele orgaan van de K. A. c., bevat deze week een volledige uit eenzetting van den opzet der distributierege ls van benzine. »Reeds herhaaldelijk", aldus het blad, „heb- jjen wij aangedrongen op de bekendmaking van ®e wijze waarop de distributie van benzine bij ev®ntueele invoering zal worden geregeld. Of schoon men van Regeeringszijde de meening schijnt toegedaan, dat het tijd genoeg is als belanghebbenden zulks vernemen bij de in hering van de distributie en dezen daarover dus steeds nog in het onzekere verkeeren, achten *ii voorlichting thans meer dan ooit geboden, jbidat de onzekerheid een zeer ongunstigen fac tor het vormt voor de normale ontwikkeling van voor ons economisch leven zoo belangrijke 'htomobielverkeer. Voorloopig schijnt er geen reden tot onge rustheid te bestaan, want zelfs de Regeering Pfeft in de volksvertegenwoordiging over onze benzinevoorraden geruststellende verklaringen ''gelegd, zoodat wij veilig mogen aannemen, er vooralsnog geen aanleiding bestaat om Sb' distributie over te gaan. Het zal een ieder duidelijk zijn, dat bij het aststellen der grondslagen voor een billijke b'stributie een andere maatstaf moest worden »a.ngeiegd, dan by de distributie van levens middelen als b.v. boonen en erwten of suiker J iets dergelijks. Daarbij toch kan men vol- aan met een voor een ieder geldende toe wijzing van een bepaalde en gelijke hoeveel- ejd, hetgeen in dit geval onmogelijk en ook bbilljjk zou zijn. Het is misschien noodig dit te verduidelij ken Iemand die uit hoofde van zijn werkkring --viunxiu urg uit iiwiuc v 0,1.1. u,ijxx nwaiuuig "agelijks groote afstanden moet afleggen, zou zeer onjuist worden behandeld, wanneer hij venveel of even weinig liters benzine kreeg begewezen als een ander, die zijn auto slechts einig voor zakelijke doeleinden gebruikt of cze louter voor zijn genoegen heeft. Een bil- JKe distributie zal dus om te beginnen ter ege rekening moeten houden met aard en ^vang van het gebruik dat de automobilist zijn wagen maakt. En verder zal ook de vetsekenis van den werkkring of het bedrijf den houder van de automobiel voor ons v 'homisch leven daarbij een rol hebben te 'ervullen. j Haarnaast kan niet uit het oog worden ver- ,tct, dat rekening dient te worden gehouden het benzineverbruik van de verschillende ?°°rten van automobielen, een verbruik dat wel t?er stérk varieert van ongeveer 1 liter per 4 tot 1 liter per 15 tot 20 K.M. Het komt er dus op neer, dat blllijkheidshal- de benzinedistributie zal zijn gebaseerd op aantal kilometers dat men, in liters ben de uitgedrukt, den automobilist zal toewijzen. i Hij de bovengenoemde toewijzing wordt ge- hiik gemaakt van de opgave, waartoe iedere dtomobilist door middel van het bekende ro- a biljet was verplicht. Op dat biljet moest men opgeven hoeveel K.M. men gemiddeld per '".maand rijdt, hoeveel het gemiddelde bepzine- olieverbruik bedraagt, en tenslotte tot wel- c categorie, van gebruikers men behoort. Voor P laatste opgave was bij het biljet een aan- '.izing gevoegd, vermeldende de verschillende "orten van categorieën en de onderverdeeling Taiwan. ^Aan de hand van deze door den automobilist V0i gedane opgaven, zal worden vastgesteld '°r hoeveel kilometers hem benzine zal wor- Z>1 toegewezen. Uiteraard is daarvoor een jOhdslag vastgelegd overeenkomende met 850 v'£t per door den minister vast te stellen tijd- wat de personenauto's betreft en 400 xjH voor de motorrijwielen, terwijl voor de tyC'cijfsauto's geen vaste grondslag bestaat. j,a.anneer tot distributie zal worden overgegaan, Sen van <3en '3esclli'il3aren voorraad afhan- b welk percentage van dien grondslag voor (ju bepaald tijdvak kan worden aangeschaft. Ü*aard zijn door het bureau dat de distri- <jale regelt, verbruiksnormen vastgesteld voor jL verschillende merken en typen automobie- jj^et zal een ieder duidelijk zijn, dat .het {Rentage tevens afhankelijk zal zijn van de ^Jbgorie waartoe men behoort, en dat de eene s Ceeorie dus beter bedeeld zal worden dan de bdere. trtTffrwijl men wat de motorrijtuigen be- 5p0 'hans gereed is, blijven er daarnaast nog 0Vc?ale maatregelen ter verdere uitwerking ^Cdrijven, welke benzine voor drijfkracht of I «erszins gebruiken, hebben onlangs reeds ge- t)ijh h°id gekregen om opgave te doen van tijU verbruik, opdat daarmede bij de toewij- C van benzine rekening kan worden gehou- lH0p(1.Daarbij behoeven zich uiteraard geen (jtieilijkhecien voor te doen zoolang het be- Viuf11 betreft welke regelmatig benzine ge- -tets anders is echter, dat men ook moet houden met zoogenaamde sei- 'bedrijven, zooals b.v. in den landbouw, V^ijbij alleen in bepaalde weken of maanden htl het jaar, de landbouwwerktuigen in ge- >wf. zijn- de invoering van de distributie- bes hg zal men dus bij de verdeeling van den tei5 hikbaren voorraad in bepaalde tijden ook g, hing met deze gevallen moeten houden, ^an is er tenslotte nog het vreemdelin- *6gel. eer- Daarvoor zal men nog een aparte hng moeten maken. Of en zoo ja in wei- Ter ken geest men daarvoor een oplossing heeft gevonden is ons niet bekend. Het zal den automobilist natuurlijk interes seeren om te weten op welke wijze men de ad ministratieve zijde van dit distributievraagstuk heeft opgelost. Iedere automobilist, die in het bezit is van een motorrijtuigenbelasting-kaart het bewijs dus dat hij zijn automobiel gebruikt en daar voor ook motorrijtuigenbelasting betaalt zal op vertoon van deze kaart binnenkort een zoo genaamd identiteitsbewijs kunnen verkrijgen. Het is de bedoeling dat de uit den verkoop de zer bewijzen verkregen baten zullen worden gebruikt om de uit de distributieregeling voort vloeiende kosten te bestrijden. Op de identiteitsbewijzen zal worden aange geven in welke categorie men is ondergebracht en volgens welken grondslag men zijn aantal kilometers uitgedrukt in liters benzine krijgt toegewezen. Zoodra dan voor een bepaalde pe riode het percentage benzine zal zijn bekend gemaakt, dat men voor zijn categorie, gerekend naar de basis-hoeveelheid, kan koopen, zal men aan het postkantoor, waarbij men staat inge schreven, zegels moeten aanschaffen, welke recht geven op de daarop aangegeven hoeveel heid liters benzine. Deze zegels zullen slechts worden verstrekt op vertoon van de geldige motorrijtuigenbelastingkaart. In een onderhoud heeft de secretaris-generaal van de Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs te Utrecht, de heer W. Graadt van Roggen, mede- deelingen gedaan over den stand van zaken voor de Voorjaarsbeurs in verband met de moeilijke internationale positie. De voorbereiding is iets moeilijker in haar werk gegaan dan gewoonlijk, omdat de onzekerheid van den toestand en dé onoverzichtelijkheid van de naaste toekomst voor vele deelnemers het nemen van een definitief be sluit bemoeilijken en vertragen. Het Jaarbeurs- bestuur is daarbij den deelnemers zooveel moge lijk tegemoet getreden door de inschrijvingen tot 15 Januari als „voorloopig" te, beschouwen en ook ten opzichte van het afsluiten van jaarcontrac ten waarbij ook de deelneming voor de Najaarsr beurs van dit jaar contractueel wordt vastgelegd, is het Jaarbeursbestuur den deelnemers zooveel mogelijk ter wille geweest. Na Nieuwjaar is men begonnen met de voorloopige inschrijvingen de finitief te maken en voor 15 Januari hebben, om zoo te zeggen, alle inschrijvers hun inschrijvings biljet onderteekend. Slechts een klein percen tage van de geregelde deelnemers is afgevallen, doordat zij of niet geheel zeker waren over vol doende grondstoffen te kunnen beschikken, of als importeur te veel in het onzekere verkeerden, wat de moeilijkheden van hun import betreft. Hun plaatsen hebben evenwel nieuwe deelnemers ingenomen, zoodat de komende Voorjaarsbeurs in omvang nagenoeg gelijk zal zijn aan de Voor jaarsbeurs van 1939, welke, zooals men weet, een recordbeurs was. Op de vraag of bij de voorbereiding gebleken is, dat het bedrijfsleven het nut van het Jaar- beursintermediair juist onder deze oorlogsom standigheden nog steeds inziet, antwoordde de heer Graadt van Roggen bevestigend. Een moei lijkheid was voor het Najaarsbestuur, dat er deelnemers waren, die om bijzondere redenen niet aan de Voorjaarsbeurs kunnen deelnemen, doch hun oude stand voor deelneming aan de volgende beurs gereserveerd wilden houden en hoe zeer het Jaarbeursbestuur ook geprobeerd heeft, den deelnemers-ook hierin tegemoet te ko men, is het in de meeste gevallen jammer ge noeg niet gelukt, daar nieuwe deelnemers vrijwel alle opengevallen plaatsen ingenomen hebben. De belangstelling van het buitenland is voor Nederland nog niet verloren gegaan. De Belgi sche, Duitsche, Pransche, Pransch koloniale (Tu nis, Algiers en Marokko), Zuid-Afrikaansche en Zwitsersche collectieve industrieën komen alle op de Voorjaarsbeurs terug. De samenstelling van de komende Voorjaarsbeurs zal dus in groote lijnen geheel gelijk zijn, voor wat de groepenver- deeling betreft, aan die van vorige Voorjaars beurzen. In de nota naar aanleiding van het eindver slag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot voorloopige gemeentelijke indeeling van eenige gebieden langs den rand van den Noordooste lijken polder verklaart de Regeering. dat voor de vrees, dat de thans in overweging gegeven oplossing de eerste schrede zou beteekenen op den weg, die voert naar indeeling van het ge- heele poldergebied bij de randgemeenten, geen grond bestaat. Hoewel de Regeering zich uiter aard haar uiteindelijke oordeel moet voorbehou den tot de commissie, belast met de voorberei ding van de organisatie van den Noordoostelij ken polder haar rapport zal hebben uitgebracht, meent zij reeds thans als haar meening te kun nen uitspreken, dat indeeling van het geheele poldergebied bij de randgemeenten uiterst on waarschijnlijk is te achten. Een burenruzie in Noordwijk was bijna in een bloedbad ontaard, wanneer een der partijen niet energiek had ingegrepen. De families W. en G. leefden in oneenigheid en op zeker oogenblik kwam vrouw W. op vrouw G. af, vergezeld van haar man, die een broodmes in zijn mouw ver stopt had. Toen de man vrouw G. voldoende dicht gena derd was, trok hij het mes met het doel, daarmee vrouw G. in haar rug te-steken. Dit verijdelde gelukkig G., die op het laatste oogenblik W.'s pols greep en zelf wel enkele sneden in zijn hand opliep, doch daardoor grooter onheil had voor komen. W. moest zich Donderdag wegens poging tot doodslag voor de Haagsche Rechtbank verant woorden. Hfj was niet verschenen, hetgeen niet te verwonderen was, daar hij kort na de ruzie uit Noordwijk was verdwenen en men tot op lieden niets van hem had vernomen. De dag vaarding tegen hem moest in het Gerechtsge bouw worden aangeplakt. Zijn verklaring' voor de politie werd voorgele zen. Daaruit bleek, dat hij door het dolle heen geweest was. De Officier van Justitie vroeg veroordeeling wegens poging tot zware mishandeling tot een gevangenisstraf van tien maanden. Uitspraak 1 Februari. In een Algemeene Bekendmaking no. 18 van den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht maakt deze bekend, dat hij een verordening heeft vastgesteld, waarin om. wordt bepaald: Indien door den commandant van de Lucht verdediging ingevolge artikel 1 van de verorde ning van den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht van 28 November 1939 (Algemeene Bekendmaking no. 14) terreinen worden aan gewezen, welke van uitzonderlijk belang zijn voor de luchtverdediging', zal genoemde com mandant, die aanwijzing ter algemeene kennis kunnen brengen door plaatsing van een desbe treffende aankondiging in de Nederlandsche Staatscourant en door aanplakking van die aankondiging aan het gemeentehuis der ge meenten, waarin de bedoelde terreinen zijn ge legen. In dat geval zal een schriftelijke kennisge ving aan de rechthebbenden, als bedoeld in artikel 1, lid 2 van vorengenoemde verordening achterwege blijven. Indien een openbare aankondiging, als be doeld in artikel 1 heeft plaats gevonden, is het ieder verboden eenige verandering te brengen m de terreinen, aangeduid in de openb. aankondi ging en is iedere rechthebbende op deze ter reinen verplicht te zorgen, dat veranderingen als vorenbedoeld door derden niet worden aan gebracht. Bij de openbare aankondiging kan dit verbod tot bepaalde, daarin aan te geven, veranderin gen worden beperkt. De commandant van de Luchtverdediging is bevoegd, om namens den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht van een verbod, als boven bedoeld, geheel op gedeeltelijk onthef fing te verleenen. Bij het verleenen van zoo danige ontheffing kunnen door hem voorwaar den worden gesteld. Worden de voorwaarden niet nagekomen, dan kan de verleende ont heffing door den commandant van de Lucht verdediging worden ingetrokken. De rechthebbende op een terrein als bedoeld bij artikel 1, aangeduid bij openbare aankon diging, wien bekend is, dat dercten zijns on danks eenige verboden verandering in dit ter rein brengen of voornemens zijn te brengen, is gehouden daarvan onverwijld kennis te geven, aan den commandant van de Luchtveroedi- ging. De politie te Maastricht heeft in een loge ment aangehouden een zekeren H, S., uit En schede, verdacht van diefstal van een rijwiel, ten nadeele van G. De aangehoudene, een 31-jarige koopman, bijgenaamd „Zoon van Haar-in-de-war". werd reeds meermalen ter zake rijwieldiefstallen ver oordeeld. Hij werd sindsdien geruimen tijd door de politie in geheel ons land gezocht en stond herhaaldelijk in het Algemeen Politieblad ver meld, doch bleef onvindbaar. Hij wordt verdacht van vele, in den Achter hoek van Overijssel, Gelderland en Noordbra bant gepleegde rijwieldiefstallen. Een surveilleerend agent van politie te Maas tricht gelukte het, de hand op hem te leggen. Bij zijn verhoor op het politiebureau be kende hij al vast niet minder dan 25 rij wieldiefstallen en verduisteringen gepleegd te Delden, Vriezenveen, Oss, Nijmegen, Box tel, Arnhem, Almeloo, Tubbergen, Goor, Oldenzaal, Enschede, Deventer, Losser, Groenlo, Neede, Eibergen, Apeldoorn, Zut- phen, Zwolle, Coevorden, Wierden en Enter. Uit het bovenstaande blijkt, dat deze beroeps- dief er een nog al uitgebreid operatieterrein op na hield. Bij het verleggen van het terrein zij ner misdrijven naar Zuid-Limburg is hij echter niet bijster gelukkig geweest, want bij den eer sten diefstal den besten had men hem te pak ken. Bij het onderzoek verklaarde hij dan ook aan de politie, niet meer naar Maastricht te zullen komen. Daartoe zal hij voorloopig wel geen gelegenheid krijgen, daar hij zich voor de justitie voor al deze feiten zal hebben te ver antwoorden. Geen wonder, want het gordijntje zit voor uw auto-achterruit! Maar als de politie ziet, dat u niets ziet, dan zult u nog eens wat anders zien Slechts ter voorkoming van verblinding mag dat gordijntje dicht! Daarna moet het uitzicht weer onbelemmerd zijn (tenzij u een buitenspiegel aan uw wagen hebt). De postboot, die de verbinding Terschelling- HarJingen onderhoudt en Donderdagmorgen om half acht van het eiland was vertrokken, heeft voor de reis naar Harlingen twee uur langer dan gewoonlijk noodig gehad. Zij bereikte deze plaats eerst om twaalf uur. Om half twee ver trok de boot naar Terschelling, doch na eenigen tijd moest zij terugkeeren door den ijsgang op de Waddenzee. Des morgens had het schip het getij, mee gehad, hetgeen de vaart mogelijk maakte, doch 's middags bleek de postboot niet opgewassen tegen het drijvende ijs. Hedenochtend zal men opnieuw de terugreis ondernemen. CHALONS-SUR-MARNE, 18 Jan. (A.N.P.) Vanochtend bij het aanbreken van den dag is de 26-jarige Nederlander W. Z. van Z., die op 18 November j.l, door den permanenten krijgs raad van het zesde district wegens spionnage ter dood! was veroordeeld, gefusilleerd. De stremming van het verkeer op de Neder landsche vaarwateren is weer eenigszins toe genomen. In Groningen zijn thans Lauwerszee en Reitdiep bij Zoutkamp gesloten. Op de Wad den zee bij Harlingen en bij Kornwerderzand is de ijstoestand niet te beoordeelen wegens slecht zicht. In Gelderland is het kanaal bij St. An- dries nog slechts te bevaren met speciaal voor de vaart door ijs gebouwde schepen. In de pro vincie Utrecht zijn geen veranderingen in de scheepvaartmogelijkheid. Bij Oude Schild is de Waddenzee alleen be vaarbaar voor krachtige schepen. Overigens heeft de ijstoestand op de Noordhollandsché wateren geen verandering ondergaan. De Lek is bij Krimpen alleen voor speciale schepen be vaarbaar, terwijl de Brielsche Maas bij Nieuwe Sluis thans iets gunstiger is; de scheepvaart is daar thans weer mogelijk, doch slechts voor krachtige schepen. In Zeeland is de toestand iets ongunstiger geworden dan Woensdag: bij Wemeldinge is de Oosterschelde en de haven nog slechts voor krachtige schepen bevaarbaar, terwijl op het Zijpe bij Bruinisse de scheep vaart slechts mogelijk is met speciale schepen. Op het Hollandsch Diep bij den Moerdijk, waar de scheepvaart Woensdag met ijsbrekers in stand werd gehouden, is de vaart weer moge lijk doch slechts met speciale schepen. In Lim burg is het Julianakanaal bij Maastricht thans voor de scheepvaart gesloten. Van het Rijn-Schiekanaal, dat grootendeels voor de scheepvaart gesloten is, is het traject Den Haag-Delft bevaarbaar voor krachtige schepen. Bij Enkhuiaen zijn het witte en groene licht van Noord- en Zuiddam van het Krab bersgat weggenomen. Van Borgharen neemt het drijfijs op de Maas tot Lith toe van een twin tigste tot negen-tiende der breedte; dit is meest licht drijfijs, doch hier en daar wordt zwaar drijfijs gemeld Bij Hedel en Kapelsche veer zit het ijs vast, Boven-Rijn, Waal, Boven- en Nieuwe Merwede zijn bedekt me drijfijs, de Beneden-Merwede zit vast. Het ijs op Neder- Rijn en Lek zit vast van Pannerden tot Schoon hoven, van Schoonhoven tot Krimpen is de rivier overdekt met drijfijs. Oude Maas en Gel- dersche IJssel zitten vast, terwijl men tracht, de Kil open te houden. De intrede van den oorlogstoestand is voor de gemeente 's Gravenhage in verschillende op zichten een tegenslag geworden, meer in het bijzonder ten aanzien van de industrieele ont wikkeling waarvan men zich een optimistische voorstelling had gemaakt. „Ongetwijfeld zoo schreef de directeur van den gemeentelijken dienst voor stadsontwikke ling en volkshuisvesting, Ir. P. Bakker Schut oengetwijfeld kan Den Haag niet genoemd wor den een industriecentrum in engeren zin, in de beteekenis, welke men daaraan hecht, indien men denkt aan uitgesproken industriecentra als Enschede, Tilburg, Eindhoven e.d. Maar een stad van een half millioen inwoners, omgeven door een krans van snel groeiende kleinere ge meenten, biedt alleen reeds voor de voorziening in eigen behoeften ruimte voor de vestiging van zeer talrijke bedrijven van de meest verschil lende soort. Dit blijkt dan ook duidelijk uit de beroeps samenstelling der relatief welvarende en koop krachtige Haagsche bevolking. Bij de volkstel ling in 1930 verschafte de nijverheid aan 34.1 pet. der bevolking een bestaan". Meer speciaal dient opgemerkt, dat thans het industrieele be drijfsleven aan meer dan 21000 arbeiders een inkomen verschaft. Deze zijn als volgt verdeeld: 30 bedrijven met meer dan 100 arbeiders, 40 met meer dan 50 arbeiders en 80 met meer dan 25 arbeiders. Het overgroote deel der industrieele werk lieden vindt emplooi in bedrijven, welke van kleineren omvang zijn. Dat de Haagsche indus trie in geen enkel opzicht kan worden verge leken bij andere centra blijkt wel hieruit, dat ongeveer zeven groote bedrijven en een aantal kleinere voor den export werken. Voor de bin- nenlandsche markt werken verschillende be drijven, maar in hoofdzaak beperken zij zich toch tot Den Haag zelf en de omgeving. Het gemeentebestuur van de Residentie heeft ai sinds jaren een politiek gevolgd, die er toe moest leiden, het industrieele leven hier tot hoogeren bloei te brengen. Aan het eind van de vorige eeuw besloot men tot den aanleg van een haven met aangrenzende handels- en in dustrieterreinen, waar ondernemingen, die zich in Den Haag wilden vestigen, een prachtige gelegenheid zouden vinden zich te ontplooien. Het koos daartoe terreinen uit, die voor den aanleg van spoor- en waterwegen gunstig ge legen waren en den woonwijken geen overlast zouden aandoen. De opzet is aJs zoodanig ge slaagd, want sedert 1912 heeft de gemeente aan de Laakhaven en het Laakkanaal uitgegeven on geveer 385.000 vierkante meter grond, waar zich ruim 250 bedrijven hebben gevestigd. Ofschoon de crisis ook niet zonder gevolgen is gebleven op de ontplooiing van het industri eele leven in Den Haag, heeft het gemeente bestuur den moec niet laten zinken. Het was hem nJ. vclkomen duidelijk, dat de eenmaal ingezette stijging zou voortgaan en dat de vier kante meters grond, die in 'het Laakkwartier nog overbleven, weldra zouden zijn in beslag genomen. Deze gemeentelijke bemoeiing bleek juist te zijn gezien. Wanneer wij weten, dat thans al jaren het plan-Binckhorsthaven gereed is, en wij zien, dat in het Laakhavenkwartier nog slechts 10.000 vierkante metei beschikbaar is, dan blijkt volkomen terecht het wijs be:eis. Het complex Binckhorsthaven is gelegen ter weerszijden van de oude Binckhorstlaan, die wordt voortgezet in 'n breeden verkeersweg van 80 M., alhoewel men voorloopig slechts de halve breedte gereed heeft gemaakt. Deze nieuwe verkeersweg geeft aan de stadzijde aansluiting op de Weteringkade en bij Voorburg op ce Prinses Mariannelaan. Een groote vaart door snijdt het gebied, n.I. de Trekvliet, welke op haar beurt doorverbinding geeft met andere waterwegen in ons land. In tegenstelling met de havens aan 't Laak kwartier zijn deze nieuwe van groote afmetin gen, n.I. 40 meter breed en 3.25 M. diep. De overspanning van de brug, die hier zal worden aangelegd, is 10.50 M. Ook hier zal de weg der geleidelijkheid wor den gevolgd. Een eerste etappe van uitbreiding omvat 125.500 vierkante meter terrein, waar door voorloopig op ruime schaal in de behoefte kan worden voorzien. Een heele nieuwe wijk is daar ontworpen, waarvan de straten de na men van zon en sterren zullen dragen. Reeds enkele fabrieken, waaronder een ge meentelijke, zijn op deze terreinen gevestigd. Voorloopig bestaat er nog geen andere verbin ding dan de H. T. M.-lijn naar Voorburg, maar meer is ook welhaast niet noodig, want met den bouw van woningen in deze wijk is nog geen begin gemaakt. Het ziet er ook naar uit, dat daarvan voorloopig niet veel zal komen, omdat de woningbouw hier zoo wel als elders ernstige stagnatie ondervindt. Bij den aanleg van den spoorweg is er reke ning mede gehouden, dat in den Maanweg en den Zon weg een dubbel spoor kan worden aan gelegd. In samenwerking met de Ned. Spoorwegen kunnen dan nog allerlei wijzigingen worden aangebracht. Voor het Comité voor Hulpverleening aan de burgerbevolking van China en de Koninklijke Vereeniging „Oost en West" heeft ir. N. A. van den Heuvel een lezing gehouden over den in vloed van den Sino-Japanschen oorlog op den binnenlandschen toestand van China. Ir. van den Heuvel heeft vijf jaar in China gewerkt, waarvan drie jaar voor het uitbreken van den oorlog. Daardoor kreeg hij gelegenheid den toe stand voor en tijdens den oorlog te vergelijken. Vóór den oorlog kon men twee speciale ken merken van het Chineesche leven aanwijzen. In de eerste plaats de hooge oeroude, maar in tradities vastgeloopen cultuur. Zoo zijn nu nog irrigatiewerken in gebruik, die 2200 jaar gele den zijn aangelegd en nauwelijks voor ver betering vatbaar zijn. In de tweede plaats de remmende tradities, waartegen in 1911 wel een revolutie werd verwekt, maar waardoor nog geen moderne Westersche cultuur mogelijk werd. Echter werd onder leiding van Tsjang Kai Sjek een reconstructieplan opgesteld, aan de uitvoering waarvan ook ir. van den Heuvel heeft meegeholpen. Groote veranderingen wer den hierdoor teweeg gebracht. Als men thans in een kleine provinciestad komt, dan vindt men in de magistratuur tevens den heelen technischen staf voor water- en wegenbouw ondergebracht. De schouwburg staat opgesta peld met technisch materiaal. In den tempel krijgen alle kinderen les van studenten, die daarvoor een of twee jaar van hun studie op offeren. Door den oorlog zijn de plannen niet ge staakt, integendeel presteert men thans het tweevoudige van voor den oorlog. Tot 1937 heeft men in vijf jaren tijds 110.000 kilometer weg aangelegd. Nu gaat dit in versneld tempo ver der. Ir. van den Heuvel is met de Chineesche re geering van Nanking meegetrokken naar Tsjoengking, dat weliswaar een welvarende agrarische provincie was, maar zonder eenige Westersche techniek. In twee jaar tjjds is hier door de centrale regeering in een zelfs voor insiders verbijste rend tempo het nieuwe China opgebouwd. Van Tsjoengking uit werd het geheele achterland in het moderne leven betrokken. Alles wordt volgens vaste plannen onder leiding van inge nieurs tot ontwikkeling gebracht en verbeterd: het water- en wegennet, de irrigatiewerken.de mijnbouw en industrie. Bij dit alles staat men voor natuurlijke moeilijkheden, die men in het Westen nooit gekend heeft. Door de heele ont wikkeling in het achterland, zoo besloot ir. van den Heuvel, zal China na den oorlog in staat zijn om weer tot een van de eerste cultuurlan den van de wereld te gaan behooren. Het zal wel niemand ontgaan, dat zoo ooit dan in onzen tfja, bet algemeen welzijn het bestaan en den krachtigen bloei vordert van katho lieke Hoogescholen. Benedictus XV aan bet Hoogw. Episoopaat van Nederland. Naar het N. v. d. D. v. N. I. verneemt, zal in den loop van April het eerste transport van Javaansche kolonisten vertrekken naar het nieuwe kolonisatieterrein in het Tabir-gebied in Djambi. Hiertoe zijn reeds 500 gezinnen, alle uit Midden-Java, uitgekozen en goedgekeurd. De Javaansche landbouwers beginnen dadelijk na aankomst met de ontginningswerkzaamhe den en ontbossching op de hun toegewezen gronden. In denzelfden tijd bouwen zij him huisjes en planten zij voor de erfcultuur mais, kladi, kat jang en andere kleine voedselgewassen. Voor loopig worden zü ondergebracht in groote lood sen, die tevoren in gereedheid gebracht zijn. Als na een jaar de pioniersarbeid dezer vijf honderd gezinnen bevredigende resultaten af werpt, zal in 1941 een grooter aantal kolonisten naar het Tabir-gebied gezonden worden, dat door zijn ligging en bodemgesteldheid geschikt is voor herberging van duizenden Javaansche boeren. Donderdagmiddag 2 uur is het K.L.M. vlieg tuig „Xema". bestuurd door Parmentier, op Schiermonnikoog aangekomen. Na een vlotte landing is het vliegtuig 20 minuten later met drie passagiers en post naar Ameland ver trokken. Benoemd is tot ridder in de orde van Oranje- Nassau- mej. P. A. L. Snouck Hurgronje, di rectrice van de openbare leeszaal en bibliotheek te Dordrecht. Aangewezen als directeur van het P. T. T.- kantoor te Hoogezand de referendaris der P T.T., A. Monje. door met mi-'n hoofd te draaien en te V-^n- Hun stemmen heb ik evenmin kunnen 20 ecnmaaI weë waren, had ik dien be- tiao,.?611 laP natuurlijk gauw genoeg losge- V6 ,Waren zoo voorzichtig, al dien tijd niet har- Stel 11 duisterend te spreken. Al kom ik die y aHe drie dadelijk op de gang tegen, ik Vfj niet herkennen. Wat hun identiteit be- beb ik nergens houvast aanmaar mis- „kim je vingerafdrukken op mijn hals be,n>" besloot hij hoopvol. 'tger.er hegeerde dit, liet zijn stoel achterover .jj den wand leunen en zei dan: bjkt mij ook het beste, dat je doet alsof tig b niets weet en de zaak met een onschul- "tg^^icht aan den steward vertelt. Natuurlijk .iii dle raPP°rt uit aan den kapitein, maar tie u aan het geval geen aandacht schenkt, is aPitein maar al te blij, dat er aan boord °hnoodige herrie wordt gemaakt en de heele zaak bloedt dood. Trouwens, als jouw naam ergens wordt gehoord in verband met zon derlinge gebeurtenissen, neemt toch niemand het geval au sérieux! Jouw reputatie heeft on misbaar groote voordeelen." Clim snoof verontwaardigd: „Je kunt die voordeelen voor een zacht prijsje van me overnemen! Als ik ergens op 'n politie bureau aangifte wil doen van het een of ander, verloopt alles vlot tot het oogenblik, dat ik mijn naam noem. Dan kijken ze me eerst ongeloovig aan, grinniken dan, en als ik aanhoud, zooais mijn goed recht is, kalken ze met een onbe weeglijk gezicht alles neer en laten de zaak zorgvuldig onaangeroerd, uit vrees dat er weer een mop achter steekt en ze zich belachelijk zullen makenWat je maar 'n voordeel noemt!" Peter stond op, bukte zich en pakte den stoei op, waarop hij gezeten had. Het was een licht stalen ding en woog zeer weinig. Hij zette den stoel weer neer en keek Clim aan: „Weet je dat we morgenvroeg in Tampico aankomen?" Clim zat nog steeds op den rand van zijn bed, rookte sigaretten en wreef met tusschenpoozen met een pijnlijk gelaat zijn hals: „Weet ik," zei hij, „morgen onder het ontbijt moeten we die twee stoelen omruilen, want la ter krijg ik er geen kans meer voor, dan is iedereen in zijn hut bezig, de laatste dingen in te pakken." Peter schudde het hoofd: „Doe het liever nu! Die drie kerels hebben elk hoekje en gaatje van jouw hut onderzocht, ze weten dat het document, dat ze zoeken, niet in jouw hut te vinden is en zullen je hier heusch niet meer komen lastig vallen. De eenige veilige plek voor jouw papier is op het oogenblik je eigen hut! Misschien gebruikt die Franschman zijn ontbijt morgenvroeg op bed.... en krijg dan je papier eens te pakken! Nu heb je een pracht van een gelegenheid om ongemerkt die stoelen even om te ruilen. Over een paar mi nuten begint de eetzaal leeg te loopen en dan is je kans verkeken. Mijn boksleeraar drukte me altijd op het hart: Doe het nu! Pak dien stoel en ruil hem in tegen dien anderen, nu da delijk, schiet op!" Clim schoot op. Hij pakte het stalen meubel, opende de deur, stak zijn hoofd om den hoek, spiedde links en rechts en was het volgend oogenblik in de gang verdwenen. Peter volgde hem, langzamer, en wandelde de gang op en neer om een oogje in het zeil te houden, terwijl Clim aan een deur vier nummers verder klopte om zich ervan te vergewissen, dat de hut in kwestie inderdaad verlaten was. Eenmaal passeerde er haastig een kellner, die enkele schalen op een blad droeg, maar er ver scheen niemand, die ook maar in de verte be antwoordde aan de beschrijving: „Franschman met snorren," en Clim kon ongestoord weer te voorschijn komen. „Hier is-ie," zei hij triomfantelijk en liep mei met den veroverden stoel naar zijn hut terug. Peter volgde hem. Toen hij binnentrad, zat Clim alweer op bed, met zijn beenen schomme lend. De kostbare stoel stond eenzaam in het midden van het vertrek. Peter sloot zorgvuldig de deur achter zich en keerde zich om. Clim wees met een weidsch ge baar naar den stoel en zei: „Ziehier den stoel, in welks schoot zich ette lijke duizenden acres vruchtbare woestijngrond bevinden. Wat nu?" Peter zei niets, maar liep op den stoel toe, pakte hem op en bekeek belangstellend den naad, die aan de achterzijde van de rugbuis liep. Dan wreef hij peinzend zijn kin, staarde Clim ver baasd aan en merkte op: „Zeg, heb jij kleermakers onder je voorou ders?" „Nee," zei Clim, „vast niet, wel een stelletje zeeroovers of zooiets die lui zijn wel handig met de naald, maar dat is toch ver in het ver leden Peter staarde hem nog steeds peinzend aan: „Met wat voor kleur garen zei je ook weer. dat je dien naad had gerepareerd?" Clim's beenen hielden plotseling op met schommelen, hij hief met een ruk zijn hoofd op en zei gespannen: „Met zwart garenwaarom? Is er iets?" Peter keerde de rugzijde van den stoel naar hem toe: „Dan zijn er kaboutertjes aan het werk ge weest; deze stoel is uitermate deskundig ge naaid met fraai gsoen garen in bijpassende tint." Clim sprong van zijn bed en had juist twee passen noodig om bij den stoel te komen. Wat Peter geconstateerd had, was juist. De naad. waarvan hij volkomen zeker wist, dat hij hem met zwart garen had dichtgenaaid op 'n wijze, die zelfs 'n onhandig vrijgezel 't hoofd zou heb ben- doen schudden, was nu op deskundige wijze gestikt met groen garen. Het was zonder eeni gen twijfel hetzelfde garen, dat voor alle naden in de heele bekleeding was gebruikt. Clim zette langzaam het meubel naast zich neer en staarde Peter perplex aan: „Er zijn maar twee mogelijkheden," zei hij dan, „óf dit is een andere stoel dan die ik heb dichtgenaaid, óf iemand is er achier gekomen, dat ik iets in dien stoel heb verstopt, heeft het er uit gehaald en den naad weer netjes dichtge maakt Hij pakte den stoel weer op, haalde een zak mes te voorschijn en peuterde daarmee den groe nen naad los. Het kostte hem nauwelijks eeii hal ve minuut, toen lag de blanke stalen buis bloot. Eén enkele blik was voldoende om te zien dat de twee helften nooit van elkaar waren geweest. „Dit is een andere stoel," zei Clim, „geen twij fel mogelijk, kijk maar, de kit die gebruikt is om de buizen in de mof vast te zetten, zit nog gaaf aan den randmaar waar, voor den drommel, is mijn stoel dan gebleven!" Hij liet den ledigen stoel los en zonk op zijn geruïneerd bed terug. Het losgetornde stuk be kleeding van den stoel hing troosteloos en ver fomfaaid neer. „Zeg, kan er soms iemand geweten hebben, dat jij iets in dien stoel had verborgen?" wilde Peter weten. Clim aarzelde geen seconde en schudde het hoofd. „Onmogelijk. Dat stuk papier heb ik er in ge daan in mijn eigen hut, nadat ik zorgvuldig de deur op slot had gedraaid: Er was niemand in zicht toen ik die twee stoelen omruilde; er moet hier het een of ander stom toeval in het spel zijn. Natuurlijk heeft de een of andere kellner of een kamermeisje mijn stoel met het zwarte garen bij het schoonmaken van de hut ten ergens anders gezet. Maar wat drommel, in wélke hut? Alleen op het eerste klasse dek zijn er een kleine tweehonderd!" Peter zette zich, nog steeds zijn kin wrijven de, behoedzaam neer op den onvruchtbaren stoel. „Dit is een stoel uit een eerste klasse hut. Die stoel van jou kan dus alleen verwisseld zijn met een gelijken stoel, óók uit een eerste klasse hut. Het is natuurlijk het meest waar schijnlijk, dat jouw zwarte garen terecht is ge komen in een hut ergens in de buurt van die van den Franschman met snorren. We hebben nog een paar minuien tijd vóór de passagiers uit de eetzaal komen; ga mee, dan kunnen we vlug even de hutten hier in de buurt onderzoe ken, dat is zóó gebeurd." Hij doofde zijn sigaret, mikte het peukje in een aschbak en glipte de deur uit. Clim volgde hem op dé hielen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 3