Ruim vierhonderd vliegtuigen bombardeeren Finland Een vergeefsche pooltocht op het ÏJsselmeer Sandler: De Finsche oorlog voor Zweden van vitaal belang De Friesland is zinkende Het nieuws van heden De verbinding met Vlieland P.CLC.HAJESNItFS RESULTAAT: ÉÉNDOODE, VIER GEWONDEN Na vier aren zwoegen zag men de bevrijde schepen zich verwijderen Rusland en de positie van Scandinavië DE NEUTRALITEIT VAN DENEMARKEN DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 20 JANUARI 1940 - OCHTENDBLAD Groofe sorieering Hollandsche sigaren, geïmporteerde Havana, Braziel, Manila en Tenerife sigaren Gigareiien Tabak OACBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SP AARNEST AD. HAARLEM DRIE EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 22196 Eenige Russische steunpunten ten Noordoosten van het Ladoga- meer genomen Verbitterde gevechten bij Markijarvi Spoorwegongeluk bij Krakau Hulp uit Sjanghai De Bilt meldt:iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiii| Finsche soldaten bergen het oorlogsmateriaal, dat de Russen na den slag bij Suomussalmi hebben achtergelaten ria; Een Sovjet-blad over het Engelsch- Fransche blok in Scandinavië Geen vrij Zweden naast een Sovjet-Finland Noorwegen en Finland Motie van het Folketing Moskou over „oorlogs aanstichters" De steun der V. S. aan Finland Senaat voelt niet veel voor de ont werpen van Brown en Roosevelt Twee mannen onwel Het convooi op den terugtocht Explosies en branden in Londen Postboot kon wegens ijsgang niet naar Harlingen Suiker op bon 12 Senator Borah stervende OPGERICHT 1826 AMSTERDAM 'S-GBAVENBAfiE NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel So et Inpen nededeetlngen 50 cent; Idem op pag één 65 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek HELSINKI, 19 Jan. (Havas). Vrijdag is In Helsinki luchtalarm gemaakt. Het begon om 14 uur 30 en eindigde 50 minuten later. Geen vliegtuiggeronk werd gehoord, even- hiin een ontploffing. Verder zijn in Zuid- West-Finland Abo (Turku) en omgeving, in Zuid-Finland Mango en Karis door de Sovjetvliegers gebombardeerd. Ook wordt ievendige actie van Russische vliegers ge meld uit de districten van Konvola en Kotha. Er wordt bitter gevochten rondom Markijarvi, op ongeveer 30 K.M. ten Wes ten van Salla. De Russen staan thans, nu hun offensief gebroken is en. nadat zij ern stig het kopstation Kemijarvi hadden be dreigd, voor een tegenaanval, die hen reeds mijlen heeft teruggedreven. Het resultaat van den strijd is echter nog onzeker. De Russen verzamelen hun strijdkrachten en Werpen, naar gemeld wordt, geïmproviseerde Versterkingen op in een halfcirkelvormige opstelling. Beter gevoed en uitgerust dan de troepen, rie aan andere fronten werden verslagen, zul- eh deze roode troepen waarschijnlijk een hard nekkiger weerstand bieden. Men verwacht, dat ®en nieuwe veldslag met onzekeren uitslag maar vSn vitaal belang ophanden kan zijn. Militaire kringen hier ramen, dat de Russen 'Wee divisies hebben in den sector van Salla. Ofschoon zij door hun terugtocht een belang- fÜk militair voordeel hebben verloren, hebben Russen thans veel betere verbindingen met ^Un achterland en krijgen zij voedsel en wa- 'ens langs wegen, die zij zelf hebben aangelegd 'h die loopen tot aan den spoorweg naar Moer- •bansk. Het Finsche legerbericht ever de krijgsver- f'chtingen tot Vrijdagmiddag 12 uur luidt als v°lgt: Te land Op de Karelische landengte heeft niets nieuws voorgedaan. De vijand gaat v°ort versterkingen aan te leggen. Aan het Oostelijk front, ten Noordoosten van Ladogameer, hebben de Finnen eenige ^hssische steunpunten genomen. Tijdens de ^vechten vernielden zij vijf tanks en maakten vier mitrailleurs en vijf automatische gews- eh op de Russen buit. Verscheidene patrouilles v*h den vijand werden vernietigd. In de rich- 'hg van Ilomantsi hebben de Finsche troepen 5eh Sovjet-Russisch detachement, bestaande vijf officieren en vijf en veertig man, ge grimeerd. In de richting van Kuhmo zijn e.vriieens twee Sovjet-Russische tanks vernield, m Lapland niets nieuws. Te Markijarvi zijn de ^'echten den geheelen dag voortgezet. Ter In het Oostelijke deel van de 'hsche Golf was de bedrijvigheid van den vij- in de lucht zeer levendig en gericht op ze- kustforten. De batterijen van het Ladoga- G^r hebben herhaalde malen hun aanvallen ^rivat op doelen te land, gelegen aan de Noor- T'ijke en Noordoostelijke oevers van het meer ah de andere zeefronten niets te melden. In de lucht In het Zuiden van Finland !)eeft de vijandelijke luchtmacht Donderdag ,eh zeker aantal districten in den archipel van Aba (Turku), in het gebied van Hangö en in dal van Jymmene, gebombardeerd. In het floorden van Finland heeft de vijandelijke uriitmacht de gebieden van Nautsi en Kajani stookt. In de zone der operaties boven de Kare lische landengte telde men bijna 250 Sovjet- Russische vliegtuigen en voor het geheele land een totaal van 450 toestellen. Volgens de Vrijdag ontvangen berichten hebben de Russische bommen in het geheele land den dood veroorzaakt van één persoon en Verwondden zij vier personen. In den loop Van den dag hebben de Finnen drie Rus sische toestellen neergehaald In de afgeloopen week hebben Zweedsche Vrijwillige vliegers met succes de vijande lijke gekantonneerde en in colonnes optrek kende Sovjet-troepen gebombardeerd. v^it Bern verneemt Havas, dat de Finsche peering voornemens is op eigen kosten tien qMtsersche chirurgen in dienst te nemen voor T militaire hospitalen. Het politieke departe- 5 eht en het opperbevel van het leger in Zwit- iJ'and hebben hun goedkeuring hieraan ge- k cht en bovendien toestemming verleend, dat hoofd van den geneeskundigen dienst van Zwitsersche leger een collecte houdt onder j hospitaaltroepen, waarvan de opbrengst k dienen tot gedeeltelijke bestrijding van de s'eh der tien Zwitsersche chirurgen. Volgens een Havasbericht uit Sjanghai heeft de Finsche gezant in China, Tanner, medege deeld, dat telegrafisch 25.000 Chineesche dollar naar Helsinki is overgemaakt. Dit bedrag is bijeengebracht door Chineezen en vreemdelin gen te Sjanghai. Drie kwart van het bedrag mag besteed worden voor het koopen van wa penen en een kwart moet besteed worden voor het Roode Kruis. E VERWACHTING: Des ochtends zeer strenge tot strenge vorst, later meest matige vorst. Helder tot IE licht of half bewolkt. Droog weer. Matige, tijdelijk krachtige, Oostelijke wind. Het hoogedrukgebied over de Oostzee- landen neemt nog steeds verder in betee- kenis toe. Ook over Noorwegen blijft de luchtdruk stijgen. De depressie over de Noorsche Zee heeft weinig meer te be- teekenen. In het Middellandschc Zee- E bekken blijft de luchtdruk betrekkelijk H laag. ^llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinillllllllUl Vrijdagavond om half negen kwamen te Elburg zes docdelijk vermoeide mannen met een ijsvlet van hét ÏJsselmeer. 's-Morgcns om acht uur waren zij uil Elburg vertrok ken om te trachten de ingesloten schepen de „IJssel" en de „Holland" te be reiken en voedsel te brengen. Onder hen bevond zich een expert van de verzekeringsmaatschappij, welke de lading van de „Friesland" 70 ton blik, ter waarde van ongeveer ƒ23.000 had verzekerd. Getracht zou worden deze lading te bergen of althans de mogelijkheid tot berging onder oogen te zien. Ook behoorde tot het gezelschap een film operateur, die wilde trachten de terugreis van de schepen naar Amsterdam mede te maken. Na een vermoeienden tocht kwamen om on geveer twaalf uur des middags de schepen in zicht. De mannen zagen ten Westen van de „Holland" twee rookpluimen. Later bleken dit de rookpluimen van de beide sleepbooten te zijn, die toen reeds met de twee schepen op weg waren naar Amsterdam. Aanvankelijk begreep de bemanning van de ijsvlet niet, wat er met de schepen in het ijs gebeurde. Ondanks het feit, dat men Berlijn, 19 Jan. (Havas). Voor de elfde jv-al sedert 4 November is in het door de ^-"tschers bezette gebied van Polen een spoor- e8ongeluk voorgekomen. Gisteren is by Kra- een reizigerstrein op een goederentrein in- |,re<3en, waarbij vijf personen werden gedood. A zwaar en verscheidene licht gewond. STOCKHOLM, 19 Jan. (Zweedsch Tel. Ag.) De actie voor hulp aan Finland, die georgani seerd is door de Zweedsche industrieën, heeft tot dusverre 62 millioen kronen opgeleverd, die ter beschikking van de Finsche regeering zullen wor den gesteld. Het is waarschijnlijk, dat een deel van dit bedrag in Zweden in den vorm van be stellingen zal worden geplaatst. ïntussclien staat Zweden voor een moei lijke beslissing. De regeering poogt een poli tiek van strikte neutraliteit te voeren, maar velen in Zweden willen een militaire inter ventie ten gunste van Finland. Tot hen be hoort de vroegere Zweedsche minister van Buitenlandsche Zaken, Sandler. Deze heeft het woord gevoerd op een bijeenkomst van de afdeeling Stockholm van de Zweedsche sociaal-democratische partij. In deze rede wees hij erop, dat de regeering van de Sovjet-Unie tot zes keer toe verklaard heeft, dat zij niet in staat van oorlog was met Finland, doch sedert de overeenkomst, welke de Sovjet-Russische regeering heeft gesloten met de zoogenaamde regeering Kuusinen, is zij een ware verovering van Finland begonnen. Er is thans geen sprake van het zich meester maken van bases voor de luchtmacht of de vloot, doch van een bolsjewiseeren van het land in al zijn geledingen. Den dag, waarop Kuusinen de macht in Finland in handen zou krijgen, zou het Fin sche volk in slavernij vervallen en zou het bol sjewisme de grenzen van Scandinavië naderen. Nooit moge van Zweden gezegd worden, zoo zeide Sandler o.a., dat het in gebreke bleef zijn verplichtingen tegenover een broe derland na te komen. Zweden moet zich ver plicht voelen Finland allen steun te verlee- nen, waartoe het in staat is. De Pinsche oorlog is van vitaal belang voor het Zweedsche volk en alle beschaafde naties staan voor de vraag, hoeveel steun zij aan Finland zullen verleenen. Finland is gewelddadig aangevallen door een mogendheid, die haar verdragen geschonden heeft. Wat thans met Finland gebeurd is, ligt opgesloten in de definitie van den aanvaller zooals de Sovjets die eertijds zelf gegeven heb ben. Met wat de Finnen „sisu" noemen, met ener gie, hardnekkigheid en enthousiasme, verklaart het geheele Finsche volk, dat het vrede wenscht, maar dat het in de huidige situatie vecht tot den laatsten man om de Russen te verdrijven. De hoofdredacteur van „Socialdemokraten", Hoeglund, die na Sandler sprak, zeide, dat de Russisch-Finsche oorlog de schandelijkste oor log is van de moderne geschiedenis. De bolsje- wisatie van Finland zou een democratisch land uitleveren aan de barbaarschheid. In Rusland is niets meer over van de revolutionnaire geestes gesteldheid. Spreker betoogde vervolgens, dat Stalin ingaat tegen de opvattingen van Lenin, die in 1901 schreef, dat Rusland toen tot zulk een staat van slavernij vervallen was, dat het andere volken wilde onderdrukken. Hij herin nerde voorts aan de woorden van Marx, dat „geen volk vrij kan zijn, dat andere volken onderdrukt". En hij noemde het merkwaardig naïef van de Russen, te beweren, dat een vrij Zweden zou kunnen bestaan naast een gebolsjewiseerd Fin land, met Russische bases op de Aaland-eilanden en Russische duikbooten in de Botnische Golf. Finland, zoo besloot Hoeglund, heeft behoefte aan vrijwilligers, zoowel soldaten als arbeiders, het strijdt immers voor de Westersche bescha ving. Ook voor Noorwegen beteekent een voort schrijden van het bolsjewisme een ernstig ge vaar. Donderdagavond heeft Koning Haakon op het Koninklijk Paleis te Oslo een diner aange boden aan de parlementsleden. Hierbij hield Koning Haakon een tafelrede, waarin hij zeide: „Wij kunnen slechts met afschuw denken aan de toekomst, wanneer de oorlog werkeiyk zal beginnen. De oorlog tusschen Finland en de Sovjet-Unie is een nieuwe factor van gevaar en wij hopen, dat deze twee landen spoedig vrede zullen sluiten. Gelukkig is Noorwegen tot nu toe buiten den oorlog gebleven, doch de moeilijk heden blijven veelvuldig. Er is evenwel een licht punt en dat is de kameraadschap van ons volk. Ik ben overtuigd, dat deze kameraadschap ons zal helpen ons doel, een vrij en onafhankelijk Noorwegen, te bereiken." Ook de voorzitter van de Storthing. Hambro, wees op de solidariteit van het Noorsche volk en zeide: „Overal wanneer mannen en vrouwen van Noorwegen bijeen komen, gaan hun ge dachten en wenschen uit naar Finland. Zij wen- schen een spoedigen en eervollen vrede voor dit dappere buurvolk. Onze wil ons land te verdedi gen kan geen betere uitdrukking van zijn eens gezindheid geven, dan in de namen van onzen Koning en onzen Kroonprins." In het Deensche Folketing heeft de voorzitter hedenmiddag medegedeeld, dat door de meer derheid der partijen een motie van den volgen den inhoud was ingediend: „Het Deensche Fol keting brengt tot uitdrukking, dat men het van alle kanten der Deensche bevolking er over eens is, dat de neutraliteit des lands in stand moet worden gehouden en dat de middelen, waarover men beschikt om de vrijheid en onafhankelijk heid van Denemarken te handhaven en te ver dedigen, zoo noodig moeten worden gebruikt. Het Folketing zegt tevens de regeering zijn steun toe in den arbeid voor dit doel." Deze motie werd niet onderteekend door de nationaal-socialisten en communisten, die elk drie leden hebben in het Folketing op een totaal van 149. Het Sovjet-Russische blad Oetsjitelskaia Gazeta schrijft, dat de Engelsch-Fransche oorlogsaanstichters er op alle manieren naar streven Noorwegen en Zweden in den oorlog tegen de U.S.S.R. mee te sleepen. Zweden en Noorwegen zijn bedekt met een net van recruteeringsbureaux, die er mede belast zyn „vrijwilligers" naar het Finland van Man- nerheim te zenden. De Zweedsche bladen voeren een uitzinnige anti-Sovjet-propagan- da en eischen interventie van het leger aan den kant van het Witte Finland. Het blad schrijft dan verder over de werke lijke bedoelingen van het Engelsch-Fransche blok in Scandinavië, zeggende: Het gaat er om de Scandinavische landen op te dryven tegen de U.S.S.R., zich meester te maken van het Ska- gerak en het Kattegat, een Noordsche Place Sandler d'Armes in het leven te roepen voor operaties der Engelsch-Fransche marine- en luchtstrijdkrach ten en de blokkade van Duitschland naar de Oostzee uit te breiden. Het streven van Enge land en Frankryk om het Noorden in den oorlog mee te sleepen, wordt door Duitsche kringen be schouwd als een integreerend deel van den strijd, die gericht is tegen de Duitsche grondstoffen- markten en afzetgebieden voor goederen, tegen de levensmiddelenvoorziening van de burgerbe volking. Concludeerende schrijft het blad, dat de En gelsch-Fransche manoeuvres in Scandinavië steun vinden bij hef Zweedsche imperialisme, dat reeds lang er van droomde uit het nauwe kader der neutraliteit te stappen in de breede arena van het politieke spel. De Zweedsche imperialis ten beschouwen deze „mogelijkheid" als gelegen in een interventie in den strijd in Finland. Daarom hebben zij zich aangesloten bü het En gelsch-Fransche blok. WASHINGTON, 19 Jan. (Reuter) Men verneemt, dat de regeering der V. S. zoekt naar een compromis, dat het haar mogelijk zal ma ken de Finnen te helpen, zonder dat er kans bestaat op schending der neutraliteit. In wel ingelichte kringen verwacht men een week einde van drukke besprekingen tusschen offi- cieele personen, zooals Jesse Jones, en leden van het Congres. De senator Drown, de vader van het ontwerp tot het verstrekken van een leening van 60 millioen dollar aan Finland, betoogt, dat Fin land een onbeperkte regeeringsleening noodig heeft. Hij staat op het standpunt, dat een der gelijke leening niet in strijd met het neutrali- teitsstatiAit kan zyn, omdat in het Finsch- Russische conflict geen beroep op dat statuut is gedaan. Men zegt verder, dat hij bereid is, met aanzienlijke veranderingen in zijn ontwerp in te stemmen, indien Finland daardoor spoe dig hulp kan krijgen. Volgens de „Washington Post" staan de lei ders van den Senaat zoowel tegenover het ontwerp van Brown als tegenoverhet laatste denkbeeld van Roosevelt een niet-militair bankcrediet tameiyk koel, of houden zij een slag om den arm. Men gelooft dat Senaats- kringen meer gevoelen voor een particuliere inzameling, waarvoor Finland wapens zou kun nen koopen. Brown is echter van meening, dat op die wijze niet genoeg byeengebracht zou worden. stevig doorliep, naderde men de schepen niet. Integendeel, zy raakten steeds verder weg. Tenslotte drong het tot de mannen door, dat de schepen den terugtocht reeds aanvaard hadden en dat was een zeer groote teleurstelling. In plaats, dat hun nu een warme maaltijd in een behaaglijke kajuit wachtte, vonden zij slechts het koude wrak van de „Friesland", dat sinds Woensdag steeds dieper gezonken was en nu met de gangborden op het ijs rustte. Het water stond aan boord van het wrak tot over de dekken. Van eenig comfort was dus geen sprake en toen de vertegenwoordiger van de verzekeringsmaatschappij zijn inspectie had be ëindigd werd de terugtocht zoo spoedig moge lijk aanvaard. Het vroor hard, doch gelukkig was er slechts weinig wind. Aan boord van de „Friesland" werd de meegenomen mondvoorraad verorberd en een slok uit de cognacflesch genomen „tegen de koude voeten" en om half twee be gaven de zes mannen zich weer op het ys om te trachten zoo spoedig mogelijk Elburg te be reiken. Vooral de terugtocht is zeer zwaar geweest. Wij spraken Vrijdagavond na de behouden aankomst met den verzekeringsexpert en hij typeerde den tocht met de woorden: „Het was verschrikkelijk." Op de vlet was een groote hoeveelheid vleesch, worst, koffie, boter, brood en tabak, alsmede honderd kilo aardappelen geladen. Wel had men de lichtste vlet, die te krijgen was, voor dezen tocht meegenomen, doch het was nog een heele vracht, welke de mannen door de laag bevroren sneeuw, welke sinds Donderdag het ijs bedekt, moesten trekken. Toen de terugtocht een klein uur oud was, werd een der mannen onwel, waarschijnlijk was hij door oververmoeidheid en koude be vangen. Besloten werd de aardappelen op het ijs achter te laten en op deze wijze ontstond voldoende ruimte in de vlet om den zieke een plaats te geven. Met kranten en overjassen werd de man toegedekt. De geul in het Üs °P ongeveer anderhalf uur gaans van Elburg, welke reeds Woensdag was gesignaleerd, bleek te zijn ingedijd tot een breedte van ongeveer dertig met-er. Reeds op de heenreis had de bemanning van de vlet hier rtiet moeilijkheden te kampen gehad. Toen men op den terugtocht de spleet bereikte, bleek het water te zijn bevroren, echter niet voldoende, om de vlet te dragen. Met stokken moest eerst een vaargeul wor den gemaakt, voordat men met de vlet den overtocht kon maken. Dit oponthoud was voor een tweede lid van de bemanning te machtig. De korte rustperiode deed zijn spieren verstij ven. Ook voor hem moest een plaatsje in de vlet worden ingeruimd. Het was voor de zoo zwaar beproefde man nen een verademing, toen zij om ongeveer 7.30 op het ys een vijftal inwoners van Elburg te genkwamen, die hen tegemoet waren gegaan Deze namen het touw van de vlet over en toen was het grootste leed geleden. In het café van den heer De Vries in Elburg had men alles klaargezet om de mannen zoo goed mogelijk te ontvangen. Groote teilen met warm zout water stonden gereed om den vermoeiden voeten nieuwe kracht te schenken en een groote pan erwtensoep stond op het vuur. De vlet, welke Woensdag uit Urk naar de „Holland" en de „IJssel" was vertrokken, is Vrijdagavond om zes uur nadat de sleepbooten de schepen uit het ijs hadden verlost, op Urk teruggekeerd. De bemanning van deze vlet wist te vertellen, dat aan boord van de schepen de stemming uitstekend was. Het kruien van het ijs in den nacht van Woensdag op Don derdag had weinig schade berokkend. De situatie was, nadat de passagiers Woens dag de „Holland" hadden verlaten, vrijwel niet gewijzigd. Er was, dank zij den goeden zorgen van den wal en den aanvoer per vliegtuig, vol doende voedsel aan boord. Het ijs was kalm en er was slechts weinig wind. Het vriesweer was gunstig voor de beschadigde schepen, daar het de kans op kruiend ys sterk verminderde. Om elf urn- verliet de bemanning van deze vlet de schepen die op dat tijdstip den terug tocht aanvaardden. Voorop voeren de „Wilhel- mina" en de „Daniël", die een breede geul in het ijs maakten, dan volgde de „IJssel" op eigen kracht en dit schip sleepte weer de „Hol land", welke zijn machinevermogen moest be nutten om te pompen. Toen de schepen eenmaal los waren gekomen bleek, dat de schade aan de „Holland" ernstiger was, dan aanvankelijk gedacht werd. Men achtte het aan boord daar om raadzaam, dit schip te laten sleepen om geen enkel risico te loopen. LONDEN, 19 Jan. (Havas). In den afge loopen nacht is brand uitgebroken in een fabriek in de Londensche voorstad Enfield. Men was het vuur spoedig meester en de schade is gering. Het is niet uitgesloten, dat hier sabo tage is gepleegd. In een timmerfabriek te Croydon heeft zich Vrijdagmiddag een ontploffing voorgedaan, doch ditmaal schijnt aan opzet niet te worden gedacht. Een groote ketel van een centrale verwarming is uit elkaar gesprongen, tengevolge waarvan een muur om de fabriek gedeeltelijk is ingestort. De ontploffing, die op een kilometer afstand werd gehoord, heeft gelukkig geen slachtoffers geëischt. Ten aanzien van de ontploffing in de kruit fabriek te Waltham Abbey wordt officieel me degedeeld, dat er op grond van de op het oogen- blik beschikbare gegevens geen reden is om te vermoeden, dat deze ontploffing het gevolg is van sabotage. De zaak wordt evenwel onder zocht door een officieele commissie van onder zoek. De houding der Scandinavische landen ten opzichte van den oorlog in Finland. Eenige Russische steunpunten ten Noord oosten van het Ladogameer door de Finnen genomen; activiteit der Sovjet luchtmacht. Voorloopig verslag der Tweede Kamer over de Indische begrooting voor 1940. Radiorede van prof. Huib Luns over Nederland paraat Bon 12 geeft recht op het koopen van een k.g. suiker. Controle op filmvertooningen in „be sloten kring"; wetsontwerp ingediend. Bemanning van de getorpedeerde „Arendskerk" wordt Dinsdag in ons land terug verwacht. Beurs van New York: Na onregelmatige opening volgde koersverbetering; slot bracht over het algemeen weinig verschil. In koude wat warmte. Gij, die nu warm bij uw kachel zit met de uwen en de radiodenkt eens aan onze jongens aan de gren zendenkt eens aan de stakkers met schamele woningendenkt aan de stoere kerels die worstelen boven de wateren met ijs en sneeuw. En weet dan uw bevoorrechte positie te waardeeren door veel, veel voor anderen te doen. Ge behoeft niet met een vlet er op uit om eten te brengen aan een bemanningwier schip door 't ijs gekraakt wordt. Gij behoeft niet op wacht te staan temidden van nacht, sneeuw en koude verlatenheid. Gij behoeft niet vodden samen te zoe ken om uw kinderen te dekken. Welnu, toont uw dank voor hetgeen gij boven zoovelen vóór hebt. door van hetgeen ge bezit rijkélijk mede te deelen aan behoeftigen. En weet ook aan hen, die niet behoeftig zijn maar hun arbeid buitenshuis in felle koude hebben, wat warme vreugde, wat verkwikkende versterking te doen toekomen. Toont wat genegene menschelijkheid. Maakt het leven prettiger door hartelijkheid en goed-doen. De postboot „Vlieland", welke Donderdag middag wegens ijs het eiland niet kon berei ken. is Vrijdagmorgen omstreeks elf uur uit Harlingen op Vlieland aangekomen. Om twaalf uur heeft men getracht naar Harlingen weg te varen, doch wegens zwaren ijsgang is dit mis lukt. De post kon dan ook niet naar den vas ten wal worden gebracht. Hedenochtend om 9 uur zal een nieuwe po ging om met de „Vlieland" Harlingen te be reiken, in het werk worden gesteld. Van 20 Januari tot en met Donderdag 8 Februari zal bon 12 van de Ryksdistributie- kaart recht geven op het koopen van één kilogram suiker. WASHINGTON, 19 Jan. (Havas). Senator ïarkley heeft na een bezoek aan Borah ver jaard, dat de toestand van den senator geen nkele hoop meer geeft. Hij voegde hieraan toe: ,Het is nog slechts een kwestie van uren." Stand op Zaterdag 1 uur v.m.: 767J» Vorige stand: 765.5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1