Tweede Kamer oordeelt over Indische begrooting New-Yorksche Beurs ZATERDAG 20 JANUARI 1940 Naar nauwere samenwerking van Nederland en Indië faillissementen Waardeering voor het gevoerde beleid Financieel beleid Economische zorg yaa een ruimere economische samenwer Politiek aspect Berichtgeving van Aneta Zedenmisdrijven Nieuw-Guinea Onderwijs Artikel 177 Na onregelmatige opening volgde herstel; slot bracht weinig verschil Het voedingsvraagstuk Defensie AAN GEVOLGEN OVERLEDEN 4 WISSELKOERSEN AMER1K. GOEDERENMARKT 101 i - i I 4 Economische controle in Argentinië HET FRANSCH-SPAANSCHE HANDELSVERDRAG SCHAATSENRIJDEN WEDSTRIJDEN „THIALF" TE HEERENVEEN Roos eerste in het algemeen klassement Academische examens AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 19 Januari Clearingkoersën Aan het Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer over de Indische begrooting voor 1940 is het volgende ontleend: Vele leden gaven uiting aan hun waardeering voor het algemeene beleid, zooals dat door den minister ën den Gouverneur-Generaal wordt gevoerd. Andere leden oordeelden, hoezeer overigens ook z« zich in menig opzicht achter Regeering en Gouverneur-Generaal konden scharen, het gevoerde beleid in financieel opzicht aan ern stige bedenking onderhevig. Op dit cardinale punt achtten zij een koerswijziging noodzake lijk, opdat niet te eeniger tijd een toestand ontsta, waarin financieeie moeilijkheden dwingen ook af te zien van het vele goede, dat thans nog bereikbaar is. Verscheidene leden verklaarden met het alge meene beleid slechts matig te zijn ingenomen. Uit menige beslissing van den Volksraad en uit verschillende in dat college gedane uitlatin gen mag de gevolgtrekking worden gemaakt, dat zoowel in inheemsche kringen als binnen andere overwegend Indisch georiënteerde groepen een sterkere behoefte aan meer staatkundige rechten bestaat dan de regeering blijkbaar onderkent of althans wenscht te erkennen. Eenige andere leden, die zich bij het critische gedeelte van dit betoog aansloten, noemden het in het bijzonder ook teleurstellend, dat noch in de Troonrede, noch in de jongste rede van den Landvoogd tot opening van de zitting van den Volksraad eenig perspectief inzake de politieke ontwikkeling van Indië in de naaste toekomst werd geopend. Indien men aldus verscheidene leden het financieeie beleid van de laatste jaren nagaat, zooals dat in de ramingen van middelen en uit gaven tot uiting komt, moet men tot de conclusie komen, dat dit beleid niet gedragen wordt door de immer toch nog juiste gedachte, dat een slui tende begrooting een primaire eisch van goede financieeie politiek is. Nu zijn de uitkomsten voor een deel gunstiger geweest dar. aanvankelijk werd verwacht. Dit was echter niet te danken aan eenige daad van financieel beleid, doch aan de economische op leving. welke in 1936 begon en waarvan in het bijzonder de jaren 1937 en 1938 hebben geprofi teerd. Wat meer in het bijzonder de onderhavige be grooting betreft noemden de hierbedoelde leden het hoogst bedenkelijk, dat de Indische regee ring eenvoudig constateert de uitgaafzijde van het budget niet voor verlaging vatbaar te ach ten, terwijl zij met betrekking tot de inkomst zijde slechts het initiatief wenscht te nemen tot een bescheiden opvoering van 's Lands middelen door belastingverhooging. Een krachtige bezui niging achtten zij in de allereerste plaats nood zakelijk. Hun beschouwingen beëindigend, gaven deze leden nog als hun meening te kennen, dat in den financieelen toestand van Ne- derlandsch-Indië alle reden gelegen is om het vraagstuk van het toepassen van een korting op de reeds toegekende pensioenen opnieuw in overweging te nemen. Tegen dit denkbeeld werd aanstonds opge komen door andere leden, die met betrek king tot de pensioenen wel bereid waren hun medewerking te verleenen aan het afsnijden van excessen, doch niet aan het toepassen van een algemeen geldende korting of aan het tot stand brengen van een regeling van nivelleerenden aard. Vele andere leden verklaarden zich met de financieeie politiek, gelijk die de laatste jaren door de regeering werd gevoerd, geheel te kun nen vereenigen. Naar verscheidene leden meenden, zal de toe passing van het door de Indische regeering uit eengezette stelsel van financiering der defensie- uitgaven, daarop neerkomende, dat die uitgaven in beginsel in haar geheel ten" laste van den ge wonen dienst zullen worden gebracht, onver mijdelijk tot een veel te zwaren druk op dien dienst leiden. Zij vroegen daarom, of niet als nog de instelling van een defensiefonds voor Indië in overweging kan worden genomen. Andere leden daarentegen achtten de in dezen bij de regeering bestaande voornemens juist. Gevraagd werd. of de minister bereid is te be vorderen, dat de totstandkoming van een heffing op oorlogswinsten zooveel mogelijk wordt be spoedigd. Verscheidene leden betoogden, dat, indien men het economisch aspect een oogenblik be schouwt los van de oorlogsomstandigheden, er alleszins reden is tot voldoening over het be reikte resultaat. Naar hun oordeel zal het economisch beleid vooral gericht moeten zijn op het belang van de Indische samenleving zelf en zal elk ander belang slechts in de tweede plaats mogen ko men. "zoo zei het bijv. gewenscht zijn zooveel mogelijk te bevorderen, dat de Inheemsche nijverheid, welke van zoo uitnemend belang voor de economische ontwikkeling van Indië, is. niet met Nederlandsch doch met Indisch geld wordt gefinancierd. Eenige andere leden, die zich bij deze ziens- Wijze aansloten, meenden te moeten consta- teeren, dat in het verleden slechts al te weinig met deze gezonde gedachte is rekening gehou den en dat het daaraan is te wijten, dat tot dus ver het economisch beleid heeft gefaald. Noch de gevoerde actieve handelspolitiek aldus deze leden noch de samenwerking tusschen Nederland en Indië heeft, althans voorzoover de inheemsche bevolking betreft, het verwachte resultaat opgeleverd. Verscheidene andere leden wezen er naar aan- leidlna van deze beschouwingen op, dat de er varing al wel heel duidelijk heeft uitgewezen, dat het inheemsche initiatief te gering is om een krachtiger drang naar ontplooiing der pro ductieve krachten te kunnen brengen. Credietverleening door de overheid, op zich zelf niet de meest verkieslijke vorm van finan ciering zal niet voldoende baat kunnen ge ven. Noodzakelijk zal het daarom zijn, dat voor dit doel het inheemsche kapitaal door Neder- landscr kapitaal wordt aangevuld. Voor het overige achtten de hierbedoelde leden het standpunt, dat het Economisch beleid een zijdig op het belang van de Indische samenle ving moet zijn gericht, ook principieel niet Juist. Dankbaar erkennend, dat de Regeering ook op het gebied van het Westersch grootbedrijf diligent is, drongen dezelfde leden er op aan dat, nu de eerste vruchten van die diligentie zich zijn begonnen te vertoonen, op dezen weg met zoo mogelijk nog meer kracht zal worden voortgegaan. Daarbij zou, naar zij meenden, vooral zooveel mogelijk Nederlandsch kapitaal behooren te worden aangetrokken. king, misschien beter omschreven als de stelselmatige opbouw eener Rijkshuishouding door wederzijdsche hulp en steun, verwacht te een deel dezer leden nog grootere resul taten dan van alle vormen van samenwer king in kleiner verband, welke zijn of nog zouden mogen worden beproefd. In het bijzonder meenden verscheidene leden in het kader dezer beschouwingen uiting te moeten geven aan hun waardeering voor het feit, dat door de instelling van het semi-offi- cieele „Instituut voor Nederlandsche Economi sche Belangen in Nederlandsch-Indië" voor de economische samenwerking tusschen de bei de gebiedsdeelen nieuw perspectief is ge opend. In het bijzonder verwachten zij van dit instituut, dat het in ruime mate Nederlandsch kapitaal voor de industrieele ontwikkeling van Indië zal weten te interesseeren. Vele leden brachten de voedselschaarschte op Java ter sprake. Verscheidene leden, die er op wezen, dat in het belang van de bevolking verruiming van den invoer, met inachtneming uiteraard van de belangen der opkomende inheemsche nij verheid, noodzakelijk is, stelden de vraag, of er geen aanleiding bestaat om, in navolging van hetgeen in Nederland geschiedde, een aan tal contingenteeringen op te heffen of te ver zachten. Het continueeren van de emigratie naar de buitengewesten na het wegvallen van de daar voor in de jaren 1936 tot en met 1939 beschik baar geweest zijnde 3 millioen uit de Neder landsche welvaartsbijdrage werd algemeen toe gejuicht. Naar verscheidene leden betoogden zou het bij den opzet «er hierbedoelde emigratie be oogde doel slechts ten volle worden bereikt, in dien per jaar ten minste tweemaal zooveel jonge Javaansche gezinnen als thans zouden kunnen emigreeren. Vele leden verklaarden zich te kunnen ver eenigen met het door den Volksraad aanvaarde amendement, strekkende tot een krachtige be vordering van de desa-economie. Ook de geleidelijke inschakeling der desa in het zich ontwikkelende industrialisatieproces achtten verscheidene leden een aangelegen heid, welke onder de oogen behoort te worden gezien. Vele leden achtten voortgang met het aan brengen van staatkundige hervormingen in Ne derlandsch-Indië gewenscht, al behoort daarbij naar hun meening de noodige omzichtigheid te worden in acht genomen en al verdient het huns inziens zeker geen aanbeveling, in de des betreffende plannen reeds thans gelijk van bepaalde zijde wordt voorgestaan een herzie ning van de positie van den Volksraad te be trekken. Naar hun oordeel bestaat een der voor naamste plichtcr der regeering daarin, dat met alle beschikbare krachten wordt voort- gewerkt aan de ontwikkeling van de in heemsche bevolking, zoowel op geestelijk als op economisch gebied Verscheidene andere leden verklaarden zich net de hiervoren ontwikkelde zienswijze geens zins te kunnen vereenigen. Ontkend moet wor den aldus deze leden dat een normale staatkundige ontwikkeling noodzakelijk bij de lagere bestuurseenheden zou behooren te wor den ingezet om daarna langs den weg der ge leidelijkheid zich naar de hoogere voort te zet ten. Regionaal en centraal bestuur hebben elk een eigen taak en een eken sfeer. Tusschen beide behoort een onderling verband te zijn En in dat verband staat het centrale bestuur in zekeren zin als het hoogere boven het regio nale. Dit houdt echter niet het bestaan van een absolute rangorde in. Bezwaarlijk valt naar de meening van som mige leden te ontkennen, dat het stadium, waarin de politieke ontwikkeling in Indië zich bevindt, de overweging van een herziening van de positie van den Volksraad en van de staat kundige verhouding tot het moederland noodig maakt en dat de tijdsomstandigheden daartoe te meer dringen. Naar het oordeel der leden, die dit betoog hielden, ware als eerste stap in de gewenschte richting de voorbereiding aan te bevelen van een op bescheiden voet te organiseeren beraad, dat zich zou moeten eoncentreeren op de vraag, of, en zoo ja, in welke opzichten de Indische staatsregeling in de practijk een natuurlijke- ontwikkeling van de staatkundige verhoudingen in Nederlandsch-Indië en van die tusschen dat gebiedsdeel en het moederland heeft belem merd. Zij bepleitten een wijziging betreffende de samenstelling van den Volksraad en meenden allereerst de beperking van het benoemingsrecht te moeten voorstaan. Intusschen is het, naar van meer dan een zijde werd betoogd, niet alleen op het tot dusver in dit gedeelte van het verslag bestreden gebied, dat de regeering zich te genover denkbeelden en verlangens van de groote meerderheid der Indische bevolking weinig toeschietelijk betoont. Ook bijv. haar houding inzake de concessie-aanvra gen, welke aanvragen weder op den ouden voet werden toegewezen, zonder dat reke ning werd gehouden met de wenschen van den Volksraad betreffende den zetel der be drijven, heeft groote teleurstelling gewekt Niet minder ontstemming heeft zeker ook het feit gewekt, dat bij de jongste benoeming van een Volksraadvoorzitter opnieuw van de voordracht van het college is afgeweken. Naar het oordeel der hier aan het woord zijnde le den bestaat er ook afgezien van de concrete feiten alle aanleiding deze houding te her- zien. Gevraagd werd naar de overwegingen, welke er toe hebben geleid in dit geval geen Inheem sche te benoemen, terwijl de Regeering er blijkbaar geen bezwaar in ziet, Inheemschen in den raad van Indië op te nemen. Vele leden stelden er prijs op, tegenover de boven weergegeven critiek te doen blij ken van hun groote waaraeering voor het rustige en beheerschte beleid, dat in dit opzicht is en wordt gevoerd. Hoogst onaangenaam had deze leden ds vorm getroffen, waarin de leiders der Gaboen- gan politik Indonesia hun pleidooi voor een volwaardig parlement hebben gegoten. Naar hun oordeel komt aan de Indische re geering een woord van hulde toe voor de strikte en rechtvaardige wijze, waarop zij het gezag weet te handhaven. In het bijzonder verdient het naar hun meening vermelding, hoe die gezagshandhaving in de spannende eerste oorlogsmaanden niet alleen niets van haar kracht, doch ook niets van haar even wicht heeft verloren, zoodat orde en rust ten volle verzekerd waren en op dit onaantast bare fundament zonder stoornis aan de ver hooging van het geestelijke en stoffelijke wel zijn der Indische samenleving kon worden voortgewerkt. Met nadruk drongen vele leden er op pa", dat de regecring niet langer zal vol harden in de lijdelijke houding, bij de be handeling van de begrooting voor 1939 door haar verdedigd met betrekking tot het optreden van de Nationaal-Socialistische Beweging in Indië in het algemeen en den invloed van die politieke strooming binnen het ambtenarencorps in het bijzonder. Verscheidene leden vestigden de aandacht op het voortduren van het ook reeds ten vorige jare geconstateerde misnoegen in Indië ovei de berichtgeving van het persbureau Aneta. Andere leden hadden niet den indruk, dat terzake van de hierbedoelde berichtgeving te kortkomingen zijn te constateeren, welke tot maatregelen van de zijde der regeering aan leiding zouden moeten geven. Met kracht meenden verscheidene leden te moeten opkomen tegen de steeds wed-er op duikende klachten over zgn. ongelijke rechts- bedeeling. Sommige leden herinnerden er aan, dat ge- ruimen tijd geleden in de Indische pers in ver schillenden vorm de aandacht werd gevestigd op de overbelasting van rechterlijke ambte naren, welk verschijnsel zelfs zou hebben ge leid tot het plegen van zelfmoord door twee Landraadsvoorzitters. Vele leden betuigden hun instemming met het krachtige optreden van Regeering en rechterlijke macht inzake de bekende zedenmisdrijven. Andere leden, die niet ontkenden, dat hier een sterk ingrijpen noodig was, vroegen toch. of niet in zeker opzicht met meer beleid te werk had kunnen zijn gegaan. Gevraagd werd voorts, of het waar is, dat eenige terzake van misdrijven als de hierbe doelde veroordeelde ambtenaren na omme komst van hun straftijd wederom, zij het in tijdelijk dienstverband, in een gouvernements betrekking zijn of zullen worden geplaatst. Verscheidene leden bepleitten verbetering van den rechtstoestand der Indische ambtena ren. Aangedrongen werd op het treffen van maat regelen, welke leiden tot een grootere eerbie diging van de Zondagsrust. Een behoorlijk uitgegroeiden, rechtstreeks onder den gouverneur-generaal staanden socialen dienst achtten vele leden een on afwijsbare voorwaarde voor de totstand koming in het vereischte tempo van een passende sociale wetgeving in dit gebieds deel. Herinnerend aan de belofte in de vergadering der Kamer van 21 Maart 1937 door den toen- maligen minister van Koloniën gedaan, dat, indien de Indische ondernemingen bij eenige economische opleving nalatig zouden blijken in de behartiging van de belangen van de in haar dienst zijnde arbeiders, de Regeering de noo dige maatregelen zou treffen om die onderne mingen daartoe te dwingen, vroegen verschei dene leden, of de huidige minister voornemens is, die belofte gestand te doen, en zoo ja, met welke middelen hij zich dan voorstelt het be- dogde doel te bereiken. Dat alle bemoeiingen betreffende de bestrij ding van de werkloosheid onder Europeanen werden gecentraliseerd, vond toejuiching. Gevraagd werd, of de regeering bereid is de mogelijkheid open te stellen, dat kinderen van Joodsche vluchtelingen in Indië worden toe gelaten, indien kan worden aangetoond, dat die kinderen daar bij particulieren opneming vinden. Verscheidene leden achtten aanleiding aan wezig, de beschouwingen over het Departement van Einnenlandsch Bestuur der begrooting te doen aanvangen met een woord van waardee ring voor de uitnemende wijze, waarop in het algemeen zoowel de Europeesche als de in- landsche bestuursambtenaren hun in het bij zonder thans allerminst lichte taak vervullen. Vele leden verzochten te mogen worden in gelicht met betrekking tot den stand der open legging van Nieuw-Guinea. Kan vroegen deze leden de regeering aan de Kamer eenig inzicht verstrekken in de resultaten, welke de Nieuw-Guinea-Petroleum-Maatschappij, d!e Nieuw-Guinea-Mijnbouw-Maatschappij en de Nieuw-Guinea Handel Maatschappij tot dusver hebben bereikt, en wellicht ook mededeelingen doen omtrent verdere uitingen van onderne mingsgeest met betrekking tot dit gebied? Verscheidene leden verklaarden het zeer te betreuren, dat de regeering er niet toe kan be sluiten, tot algeheele afschaffing van de hee rendiensten over te gaan. Verscheidene leden verklaarden het zeer te betreuren, dat het aangevangen overleg met de aardolie-bedrijven inzake een extra-heffing op haar producten geen voortgang heeft ge vonden en dat als gevolg daarvan de door die bedrijven reeds gestorte gelden zullen worden en voor een deel reeds zijn gerestitueerd. Met voldoening hadden zeer vele leden ken nis genomen van de voornemens tot uitbreiding en versterking van eenige takken van onder wijs. Die voldoening kon een deel dezer leden er echter niet van weerhouden, te constateeren, dat hetgeen thans zal worden gedaan bij lange na niet genoeg is om den bestaanden achter stand in te halen. Afgezien van de frequentie van het volkson derwijs, kan het peil daarvan naar het oordeel van vele leden niet bevredigend worden ge acht. Dit onderwijs is voor een belangrijk deel in handen van leerkrachten, die nauwelijks eenige opleiding hebben ontvangen. Ten einde aan de gevoelde bezwaren eeniger- mate tegemoet te komen ware, naar men meende, de bevordering te overwegen van de toevoeging van een vierde en vijfde klasse aan de volksschool daar, waar de behoefte aan voortgezet onderwijs aanwezig blijkt en voor loopig op de oprichting van een vervolgschool geen uitzicht bestaat. Wat het Hollandsch-Indisch onderwijs be treft, gaven verscheidene leden te kennen, zich niet wel te kunnen indenken in het stelsel door de Indische regeering met betrekking tot dat onderwijs gevoerd. Onjuist achtten verscheidene leden het, dat in 1940 geen nieuwe cursisten tot de opleiding voor de Indische hoofdakte zullen worden toe gelaten. e Vele leden vonden aanleiding te betoogen, dat de nog vaak gegeven en ook hier weder tot uit drukking komende voorstelling, dat het bijzon der onderwijs boven het openbare bevoordeeld zou worden, niet in overeenstemming is met de werkelijkheid. Vele leden stelden de vraag, of de re geering bereid is, in het te verwachten ont werp tot herziening van de Indische staats regeling een bepaling op te nemen, welke het bestaande artikel 177 dier wet geheel doet vervallen of daarin althans wijziging brengt. Zeer zouden zij het waardeeren, indien op de bovenvermelde wijze gevolg zou worden gegeven NEW-YORK, 19 Jan. (Part.) Wallstreet legde heden een wat gunstiger stemming aan den dag dan gisteren, maar al was de markt na een onregelmatige en weifelende opening later vas ter, dit verloop maakte toch niet den indruk een omslag in het ongunstige sentiment, dat zich sedert eenigen tijd kenbaar heeft gemaakt, in te luiden. De handel bleef hierbij n.l. weer van matigen omvang en het herstel werd in niet geringe mate veroorzaakt door baisse-dek kingen. Groote kooplust was er dan ook nog niet. Vooral de aanwijzingen uit Engeland, dat de realisatie van het Amerikaansche fondsen- bezit in Engeland niet- lang meer op zich zal laten wachten, is oorzaak van de groote terug houdendheid, omdat velen meenen, dat deze verkoopen nog gedurende langen tijd een druk op de New-Yorksche beurs zullen blijven uit oefenen, zelfs al kan worden aangenomen, dat het Britsche bezit aan Amerikaansche fondsen door de gedurende de afgeloopen maanden plaats gehad hebbende verkoopen reeds niet onbelangrijk verminderd is. De vrees wordt ge koesterd, dat de daarvan vermoedelijk het ge volg zijnde voortdurende ongeanimeerde beurs- tendenz een ongunstigen invloed op de ontwik keling van het zakenleven zal hebben. Stimu- leerend nieuws was er heden overigens niet, al waren er ook geen berichten, die voedsel -zou den kunnen geven aan de door velen gekoester de vrees, dat zich nu reeds een sterken terug slag in het bedrijfsleven zal manifesteeren. De opening was zooals gezegd onregelmatig, hoewel koerswinsten daarbij in de meerderheid waren. Staalwaarden bleven echter aanvankelijk onder vrij sterken druk staan en dit verhinderde aan vankelijk een voortzetting van de opwaartsche beweging. Een uitzondering hierop vormden ech ter de vliegtuigwaarden, die reeds direct zeer vast gestemd waren en daarna nog verder kon den stijgen. Nadat voor deze fondsen geruimen tijd een groote reserve aan den dag was gelegd, bleek nu de belangstelling te zijn toegenomen Tegen het einde van het eerste uur trad een vrij goed herstel in voor de staalfondsen. ten deele als gevolg van baisse-dekkingen en dit had een gunstigen invloed op de geheele markt, die gedurende het tweede uur een vrij algemeene stijging te zien gaf, zoodat over een breed front koerswinsten van Vt dollar ontstonden Ook de staalwaarden konden zich toen boven het vorig slotpeil verheffen. De affaire kromp echter tijdens deze stijging vrij sterk in, zoo dat deze niet al te sterk gefundeerd scheen. De markt bleef dan ook in een onzekere houding verkeeren. Bij de vliegtuigfondsen konden win sten van een dollar en meer worden geregi streerd. De omzetten bedroegen in het eerste uur 190.000 shares en in het tweede uur 100.000 shares. Het aanbod had in de tweede beurshelft weer de overhand en pas in het laatste uur volgde weer een koersverbetering. Het slot kwam ech ter in onregelmatige houding tot stand, waarbij over het 'algemeen de voor- en nadeelige ver schillen tot fracties van eenige dollar beperkt bleven. Bethlehem Steel, die 's middags tot 71 inzakten, konden laatbeurs een halve dollar ver beteren, doch het einde van den beurshandel kwam voor dit fonds 7/8 lager af. U. S. Steels en Youngstown konden na eenige fluctuaties aan den aandrang, welke zoowel van de zijde der kerken als van die van de zendingscorpora ties en van de missie wordt uitgeoefend tot het opheffen van de vrijheidsbeperking, welke ar tikel 177 inhoudt. Verscheidene leden wezen op het regelmatig achteruitgaan van den gezondheidstoestand van de inheemsche bevolking, als gevolg van de ondervoeding, waaronder zij lijdt. Malaria, tu berculose en pest maken onder die verzwakte bevolking een abnormaal groot aantal slacht offers en zijn haar een ware geesel geworden. Naar de meening van die leden dient de re geering aan het voedingsvraagstuk bijzondere aandacht te schenken. De aandacht werd gevestigd op het weinig bevredigende karakter van de vrachtenpolltiek van de K. P. M. in het interinsulaire verkeer. Verscheidene leden opperden in het bijzonder bedenking tegen de monopolistische positie van deze maatschappij. Aangedrongen werd op de benoeming van een commissie, aan welke zou worden opgedragen de aangelegenheid van de positie der K. P. M. in haar vollen omvang aan een onderzoek te onderwerpen en, zoo de resultaten van dat on derzoek daartoe zouden leiden, de noodige voor stellen ter zake te doen. In verband met de belangrijke bedragen, wel ke voor de verdere uitbreiding en modernisee ring van het leger worden uitgetrokken en met de uitgaven van gelijken aard, welke nog in uitzicht worden gesteld, stelden verscheidene leden de vraag, wanneer het legerbestuur meent met deze reorganisatie geheel gereed te kun nen zijn. Aangedrongen werd op het in het leven roe- Pen van een inheemsche volksmilitie. Vele leden spraken naar aanleiding van dien aandrang als hun meening uit, dat een uit breiding van de militie tot de inheemsche be volking voor de verdediging van Java niet ur gent is te achten en bovendien om financieeie redenen thans niet uitvoerbaar zou zijn. Gevraagd werd of de proeven met metalen bommenwerpers als geslaagd kunnen worden beschouwd en of de plannen tot aanschaffing van deze vliegtuigen voor Indië doorgang zul len vinden. Van verschillende zijden werd de vraag giesteld of de stijging van de kosten van levensonderhoud de regeering aanleiding kan geven een toeslag te verleenen op de pensioenen van dc oud-Indische militairen. Vele leden verklaarden het te betreuren, dat er inzake de versterking van de defensie in Indië controversen zijn ontstaan, doordat allerlei in deze geen verantwoording dra gende personen het pleit hebben geveerd voor een bepaalde, eenzijdige bewapening, zonder rekening te houden met den organi- satorischen samenhang van alle wapenen te land en ter zee. Gevraagd werd of in Indië beschikt werd over vliegtuigen, die ingericht zijn voor het uitwer pen van drijvende mijnen en, zoo neen, of het in dienst stellen van zoodanige vliegtuigen spoe dig kan worden verwacht. Eveneens zou men gaarne vernemen, of de regeering geslaagd is in het aanschaffen van luchtkruisers. De 70-jarige mevrouw A. M. Kolderhof-de Vletter, die eenige dagen geleden in hara wo ning in de Zomerhofstraat te Rotterdam in brand is geraakt is in het ziekenhuis aan den Bergweg aldaar aan de bekomen verwondingen overleden. per saldo een kleine winst boeken. Automobiel- waarden, equipmentshares, kunstzijde-aandee- len en van de aandeelen in telegraaf-maat- schappijen Amer. Tel. Tel. verlieten de markt in prijshoudende stemming. Vast waren lucht vaartfondsen, van welke rubriek Douglas Air craft en United Aircraft resp. 1 en IK dollar monteerden. Het slot kwam op deze rubriek niet op het hoogste punt van den dag. De flauwe stemming voor koperschroot oefende niet veel invloed uit op het koersverloop der betreffende waarden. Slechts weinig verschil viel eindelijk op te teekenen, evenals voor sporen, mijnen, wa renhuisfondsen, public-utilities, chemische fond sen, aandeelen in fabrieken van electrische ap paraten en oliewaarden. Rubbers waren aan den luien kant. Amer. Tobacco, die de laatste dager- goed gedisponeerd waren, moesten heden IK punt van hun winst afstaan. De omzetten be droegen in totaal 640.000 shares. Laatst gedane koersen Jan. Allied Chemical American Can Co. Am. Car F.dry Am. Rolling Mills Am. Smelt Ref. Am. iel. Tel. Am. Tobacco B. Am. Waterworks Anaconda Conper Atchison Topeke Baltimore Ohio Bethlehem Steel Canadian Pacific Case Irjsiiing Chase National B. Ches. j? Ohio Chicago Rock Isl. Chrysler Motor Cities Service Consol Gas N.Y. Continental Oil 7 Dawesl. 5 K» Young Deleware Huds. Douglas Aircraft Dupont de Nem. Eastman Kodak El. Bond Sh. Generai Electric General Motors Good "*rear Hudson Motor Illinois Central Intern. Harvester r913ÏN ujojui intern. Tel. 6? Tel. Kennecott Copper Missouri Pacific Idem pref. Montgomery Ward Nat. City Bank Nat. Dairy Prod. New York Central North. Am. Av. North. Amer. n.a Norfolk Western Pennsylvania Fhillips Oil Proctor Camble Publ. Serv. N. J. Radio Corporation Rep. Steel Sears Roebuck Shelf Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-J. Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp A. U. S. Leather U. S. Rubber U. S. Steel Western Union Westingh. Electr. Wool worth Building - ex dividend t 19 18 17 172 4 173 172 114 114 114 26 25! 26! 15 i 15 4 15! 47 47 4 47 4 171 4 171 4 170 4 88 90 88| 10! 10 10 4 27 4 27 4 27 22 4 22f 22! 54 5 t 5 4 714 72| 73! 5 4 5 4 54 69| 69 69 4 34 35 35 39 39 f 40 4 i X X 82 4 82 4 83 44 44 44 31 4 31 4 31 23! 23! 23 4 11 11 84 9 18 4 18f 194 79 78 78 18l 180 4 181 160 161 159 74 74 74 38 f 38 4 38 4 52 f 51 4 52 4 22! 22| 22 54 54 54 11 4 li! 11 55 4 55 4 55! 36 4 36 4 36| 4 4 44 35 35 36 4 8 8 4 8 514 51 4 51 29 23 29 4 16| 16 f 16 4 16 4 16 4 164 24 4 24 4 24 4 22 22 4 22 4 208 207 207 21 1 21! 22 39 39 39 68 68 68 39 4 39| 40 4 6 5! 5! 19 4 19 20 82 4 82 4 83! 12 4 11 4 11 i 11 4 12 4 114 134 13 4 13 4 17 4 17 4 17! 7 1 7! 74 44f 43 5 44 10 4 10 4 10 4 93 4 93! 93 4 46 44 45! 24 2! 2! 37 37-4 37! 57 57| 59 23 4 23 4 23 4 107 107 108 40 4 40 4 40 4 ex coupon. nieuwe aan fteelen. gedaan en laten. t Died en. NEW YORK, 19 Jan. Slotkoersen Jan 19 18 17 Brussel 16.83 16.83 Rome 5.J5 3.05 Madrid 9.95 9.95 Bern 22.43 22.42 Oslo 22.72 4 22.72 4 A'dam 53.17 53.24 53.13 Londen 3.96 4 3.96 f 3.95 4 Parijs 2.24! 2.24 4 2.24 4 Berlijn 40.20 40.20 NEW YORK, 19 Jan. 19 Jan. 18 Jan. 19 Jan. 18 Jan. Katoen Nieuw contract Jan. Mrt. Mel 11.24-27 11.28-8 10.88 10.96 Juli Oct. Dec. Rubber Standaard - Jan. 19.09+- 19.25+Jull Mrt. 19.19- 18.90 —Sept. Mel 18.7918.71 —Oct. Dec. Koffie (Rio - Nieuw contract) 10571065— 9.76-986 87- 968 979 18.66 18,50+- 18.46 18.44 - 18.39 18.30+ 18.25 19.16+ - (Santos) 19 Jan. 18 Jan. 18 Jan. Tarwe 98 98 Mei Jull Sept. Alais Mei Jul) Sept Reuze) Jan 6.25+ 6.30+ 102 i - J 99 - i 98| - J Mel Jul) Sept. 58 4 58 4 -9 4 - 58! - 58 J - 59 4 Mel - Jull ept. 19 Jan, Haver 39 4 •- 39| 34! 34 4 32 32J Rogge 72 4 - 71 7i 72 714-- 71 - Mrt 6.12 4 6.45 Mel Jull 6.65 6.85+ WINNIPEG, 6.62 4 6.80+ 19 Jan. 19 Jan. ifarwe Mel 87 Jul) 87 Oct.. 88 4 Rogge Mei 79 18 Jan. S9 Mei 87 4 Jull -— Dec. Jul) Oct tavei Mel Juli 78{ 74 414 39 4 70| 77! 75 4 40 38 Mel Juli Oct. Oct. 19 Jan. 18 Jan. Uersi 53|-- 53 4 - 514— 514 Lijnzaad 199 199 196 19 i 192 36 4 36 i BUENOS AIRES, 19 Jan. (D.N.B.). Het Argentijnsche kabinet heeft besloten tot op heffing van de bij het begin van den Europee- schen oorlog in het leven geroepen controle commissie van levensmiddelen en andere be langrijke verbruiksartikelen. Er werd een nieuwe organisatie gesticht, welke direct onder het ministerie van Landbouw staat en uitgebreide bevoegdheden heeft gekregen. Behalve controle op de prijzen zal ook, b1 verband met den oorlog in Europa, een scherpe controle worden uitgeoefend op den geheelen handel, alsmede op de verzorging van het land met de noodzakelijke verbruiksgoederen. Mrt. 4.37 4.37 Mrt. 6.27 6.27 Mei 4.39 4.39 Mei 6.34 6.33 Juli 4.41 4.41 Jull 6.39 6.38- Sept. 4 44 4.44 Sept. 6.44 6.42 Dec. Dec. 6.50 6.48 Suiket Jan. 1.89 1.96+ Sept. 2.08+ Mrt. 1.94+ 2.0 Nov Mei 2.00+ 2.05+ Dec. 2.09+ Juli 2.04+ 1.90 Jan. 2.07+ 2.U8+ Tin Locc 46.00 47.25 i.nyijn 452.5 461-7 4 CHICAGO, 19 Jan. PARIJS, 19 Jan. (Havas). Het handelsver drag, dat Donderdag te Madrid tusschen Spanje en Frankrijk is ondsrteekend, is het eerste ver drag tusschen Frankrijk en het nationalistisch® Spanje, dat gegrond is op de uitwisseling van waren. Frankrijk zal Spanje voorzien van rijst, graan, kunstmest, landbouwmachines, automo biele», motoren en electrische apparaten, ter wijl Spanje grondstoffen zal leveren, waaraan de Fransche industrie behoefte heeft. Het verdrag is een bewijs van de vriendschap pelijke verhouding tusschen beide landen. Door de Koninklijke IJsvereeniging „Thialf" t® Heerenveen werden Vrijdag wedstrijden in h®» hardrijden voor amateurs gehouden om den Wil lem van Risenbeker over de afstanden 500» 1500 en 3000 meter. De uitslagen luiden: 500 meter: 1. Roos (Amsterdam) 49,9 sec.: de Vries (Amsterdam) 50 sec., 3. Schouten (Warnsveld) 51,3 sec., 4. Bosson (Amsterdam' 52,8 sec., 5. Kremer (Amsterdam) 52,8 sec. 1500 meter: 1. Roos 2 min. 45,3 sec., 2. de Vri® 2 min. 48,3 sec., 3. Kremer 2 min. 48,8 sec., Schouten 2 min. 51,2 sec., 5. Boston 2 min. 51. sec. 3000 meter: 1. Roos 5 min. 40,1 sec., 2. Krem®1 5 min. 48 sec., 3. Schouten 5 min. 49 sec., Bosson 5 min. 49,4 sec., 5. Scheer (Twisk) 5 mih- 519 sec. Algemeene rangschikking: 1. Roos 161.667 puh- ten, 2. de Vries 166.433 punten, 3. Schoute» 166.532 punten, 4. Kremer 167.066 punten, Bosson 168.166 punten. LEIDEN. Geslaagd: doctoraal examen genees kunde: de heer en P. S. Blom, Den Haag, Crezee, Rotterdam, A. A. F. Asjes, Den HaaB' M. G. Bon, Oegstgeest. Bevorderd tot apotheker: de dames M. Fran_ zen, Dordrecht; C. L. v. d. Handel, Rotterdam. A. W. J. E. Waltheer, Den Haag en de heerch' J. C. Mertens, Voorburg; J. Polderman, D® Haag; P. Pols, Rotterdam; A. Ringeling, D®" Haag en H. A. Weber, Den Haag. Artsexamen le gedeelte; de heeren O. Frank, Den Haag; J. J. Spierenburg, Oversell!®- Tj. Kuipers, Den Haag; H. Flu, Leiden en h' de Grobt Oegstgeest. Bevorderd tot arts: de heeren: J. H. Jaarsm Rotterdam; W. Dijk. Den Haag en C. W. van Raalten, Den Haag. UTRECHT Geslaagd voor het semi-arw examen: H. H. F. Hobbek, J. J. M. van Niste rooy en K. J. M. C. A. W. Phaf. Bevorderd tot arts de heeren: G. A. Hagen en J. B. Verhey. Candidaatsexamen rechten: L. Stallaen.- mej. W. L. Rose. Candidaatsexamen klassieke letteren: m®J' B. E. Kraemer, J. Vondeling. Candidaatsexamen Ned. letteren: mej. S. Roosenburg. LEIDEN Geslaagd voor het candidaats examen klassieke letteren: mej C. van de Linde, Leiden. (Medegedeeld door' Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.304.30 uur 254% 94—941/4 21 9/16—21% 42% 42% 53%—53 11/16 15%15% 17% 513/16 Kon. Olie Unilever Anaconda U. S. Steel Beth. Steel Rep. Steel North Am. Aviation St. Br. Van 4.30—5 uur U. S. Steel 42% ■North Am. Aviation 17% St. Br. 5% Koersen voor stortingen op 20 Jan. 1940 teg®° verplichtingen luidende in: Reichsmarken 75.45, Lires 3.55. Opgegeven door v. d. Graaf Co.. N.V- (Afd. Handelsinformaties) Failliet verklaard: 18 Jan.: Franciscus Arnoldus van der Heyd^t, sigarenhandel, Arnhem, Spijkerstraat 18. H. R. de Zaayer. Cur. mr. J. C. Hummelen, hem, Eusebiusbinnensingel no. lb. „rg. De Vennootschap onder de Firma ^1 Koster, graan- en nreelhandel, tevens grootnai in grutterswaren, Heerewaarden. R.c. mr. de Zaayer. Cur. mr. J. van Nes, Tieï. jtp- Cornells Marinus Kosters, vennoot V.d. p. ma Gebrs. Kosters Heerewaarden. R.c. mr. de Zaayer. Our. mr. J. van Nes, Tiel. „ir0)» Dirk Jan Kosters, vennoot van de v- Gebrs. Kosters, Heerewaardeni. R.c. nvr. K. W- Zaayer. Cur. mr. J. van Nes, Tiel. Johannes Franciscus Rutten, schoenm <j0 Nijmegen, Voorstadslaan 197. R.c. mr. H. R- Zaayer. Cur. mr. J. van Ophuysen. Nïjimegein c. Piet Smit, bakkersknecht, Leeuwarden 0t, mr. S. N. van Opstall. Cur. mr. S. van der Yjeti. bureelchef Griffie der Rechtbank te Leeuwa-1 E. W. Bökmann, handelende onder te naam' Clubmeubelfabriek „Erbo", wonende Zwolle, Koewegje 8. R.e. mr. A. J. M. vanJ+,0U®- Cur. mr. H. Landberg, Sassenstraat 33, +jaü: Vernietigd op grond van hooger beroep, M. A. Snel, thans zonder beroep, Nijmegen- Gedeponeerde uitdeelingslijsten^ec M. J. G. Buytendijkvan Sermont, in .^r trische artikelen, enz., Rotterdam. Geëindigd het verbindend worden der uitdeelingslij pit' P. W. A. van Loon, Amsterdam, machine-" werker en caféhouder. Geëindigd door net bindend worden der eenige uitdeelingsiijst- J. L. Peulen Mzn.. Rotterdam'. Geëindigd ygt- het verbindend worden der eenige uitdeeUng

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2