BEV Waar de filmband rolt LAATSTE NIEUWS Zoekt gij betrouwbaar j Personeel? j i Plaats dan een „Om roeper voor 90.000 gezinnen J gm ëiiiniiuniiHiiuiiiiiiiimiiiiiiiiiiiuiiiiiniiiiiiiimiiiitiinmiiiiiiiiiiiiiiiivmiiiiiiiiiiiiiiiiiinmiiiUiUtnmnuura ZATERDAG 20 JANUARI 1940 Wintertentoonstelling geopend LEERLINGEN VOOR DE AMBACHTSSCHOOL PROPAGANDA-STUDIED AG R. K. DRANKBESTRIJDING Gevonden voorwerpen Uitbreiding van het slachthuis Nieuwe hal voor het slachten van kleinvee CINEMA-PALACE Jesse James „De Wreker" Gloria Jean in de film ,-Pip met vacantie" DE KAT EN DE KANARIE Griezelfilm met Paulette Goddard in Frans Hals FEESTAVOND VAN DE HANZE Vreemdelingenverkeer in de badplaats De schamele straatzanger van Maria Kruisvaart-cohort >,St. Paulus REMBRANDT-THEATER De nieuwe kinderstem Gloria Jean in Pip-Emma met vacantie BLOEMEND AAL HEEMSTEDE Lindeteves-Stokvis declareert Spet.int. div. T reinvertragingen BOOTDIENST HERVAT VEERDIENST GESTAAKT i-mM Nancy Kelly en Tyrone Power in „Jesse James" Gedeeltelijk gecorrigeerd) Maeki aan het Finsche front gewond Wereldrecordhouder hardloopen „Luchtmacht aan het Westfront actief" De verliezen der Britsche koopvaardij LUXOR-THEATER Goodbye Mr. Chips ,,Het beslissende jaar" zegt Göbbels Pauselijk antwoord aan Roosevelt Op het Witte Huis overhandigd De temperatuur stiiöt in Turkije Overflakkee in het ijs ONTSLAG BIJ VAN LEER'S WALSBEDRIJVEN Exportmoeilijkheden SPAARNE-THEATER „Marokkaansche Liefde" en „Bull dog Drummond gearresteerd" wat MOVIAC Charlie Chaplin is winkelchef' NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT IiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitniiiiiniiiiiiiiiÜ STAD In tegenwoordigheid van tal van autoriteiten, waaronder de wethouders W. J. B. van Liemt en D. J. A. Westerveld, den gemeente-secretaris, mr, Th. Wesstra, heeft de burgemeester, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, gisterenmiddag de winter-tentoonstelling in de expositiezaal van het Frans Halsmuseum geopend. Er zijn reeds vele tentoonstellingen na de ontruiming van het museum georganiseerd en tenslotte heeft ook dé gemeente er den smaak van te pakken gekregen, zeide spr. Zij maakte het houden van deze tentoonstelling, welke in meer dan een opzicht de moeite waard is, financieel moge lijk. Dank bracht spr. aan de verschillende col- lectionnairs voor het afstaan van hun eigen dommen en aan den directeur van het museum, den heer Gratama, aan wiens initiatief dit schoone resultaat te danken i». Wij mogen er trotsch op zijn een dergelijke expositie te kunnen houden. Zij is zoowel voor deskundigen en fijnproevers als voor leeken te waardeeren, zij brengt in deze moeilijke tijden verpoozing voor oog en geest en een sfeer van rust en evenwichtigheid. Spr. hoopte tenslotte, dat de toestand zich zoo moge ontwikkelen, dat het in den zomer reeds mogelijk zal zijn een deel van de eigen kunstwerken van het museum weer ten toon te stellen. Maandag, 22 Januari as., wordt de inschrij ving van leerlingen voor de ambachtsschool wederom opengesteld. Wij deelen den lezers mede, dat vorige jaren gebleken is, dat tijdige aanmelding gewenscht moet worden geacht om teleurstelling te voorkomen. De inschrijving kan geschieden op dagen en uren. vermeld in de in dit blad voorkomende advertentie. De jaarlijksche studie-bijeenkomst van Maria- bond, Kruisverbond en Propagandacommissies, wordt ook dezen keer te Haarlem gehouden en wel op Zondag 21 Januari a.s. van twee tot vijf uur 's middags in de Sociëteit Sint Bavo, Smedestraat. Het is gebruik op deze vergaderingen een onderwerp te behandelen, dat actueele betee- kenis heeft en aanleiding kan geven tot een vruchtbare gedachten-wisseling. Op het pro gramma van Zondag staat een inleiding van den zeereerw. pater dr. H. van Rooy O.F.M., over: „Bloedonderzoek bij verkeersongevallen onder alcoholinvloed, waarbij vooral gelet zal worden op het door katholieken in te nemen standpunt". Door de vele verkeersongevallen van den laatsten tijd. waarbij de invloed van alcoholgebruik min of meer duidelijk blijkt, is dit onderwerp er een van algemeen belang. Om de weggebruikers te beschermen tegen gemak kelijk te voorkomen ongevallen is het noodza kelijk, dat de beteekenis van het alcoholge bruik op dat punt voor iedereen duidelijk wordt. Daarnaast is het een eisch van rechtvaardig heid, dat geen oordeel wordt uitgesproken zon der goeden grondslag. Het bloedonderzoek na het voorkomen van een verkeersongeval roept kwesties op, waarvan het belang niet mag wor den onderschat. Daarom is het juist gezien van de besturen, die de studie-bijeenkomst beleggen, een deskundige als pater dr. Van Rooy over dit thema te doen hooren. De vergadering is kosteloos toegankelijk voor de leden der katholieke drankbestrijdersver- eenigingen voor wie ook de gedachtenwisse- ling over dit en andere punten wordt vrijge houden maar indien er nog plaatsen be schikbaar blijven, worden ook andere katholieke belangstellenden toegelaten. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Sme destraat,, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Bril, De Graaf, Hof van Egmond 22; Bankbil jet, H. E. M. A., Kruisstraat; Taalboekje, Bureau van Politie Smedestraat; Gehoorapparaat, Ver- zeylberg, Jan Luykenstraat 42; Deukhoed, Booy, Dietsveld 39; Zaklantaarn, Verzijlberg, Acacia straat 58; Jongensportefeuille m. i., R. K. School Timorstr. 17; Damesportemonnaie m.i., De Wil de, Wouwermanstraat 28rood; Damesportemon naie m. i., Mos, Spionkopstraat 22; Pakje pillen, Bureau van Politie, Smedestraat; Rijwielplaatje, Stachelhuizen, Elzenplein 34; Rijwielplaatje, Drogisterij Juno, Plataanstraat 88; 2 sleuteltjes, Estaripper, Tetterodestraat 69; Overschoen, Smink, Leidschevaart 434; Actetasch m. i., v. d. Veldt, Brouwersvaart 16d; Tasch m. schoolboe ken, Me.uring, 2e Vooruitgangstraat 42; Vulpen, Steenkist, Führhopstraat 39. In verband met de zeer noodzakelijk geble ken verbetering der inrichting van het Open baar Slachthuis hebben B. en W. maatregelen beraamd om de uitbreiding van het slachthuis thans met den meesten spoed ter hand te kunnen nemen. Het is immers wel niet aan twijfel onderhevig, dat de inrichting van het Openbaar Slachthuis, gelet op het huidige gebruik, veel te wenschen overlaat. Het slachten van groot- zoowel als kleinvee heeft reeds vanaf de opening van het slachthuis plaats in de grootvee-slachthal. Voor het slachten van kleinvee is in deze hal slechts een ruimte van plm. 30 M2 beschikbaar, welkè ruimte zonder twijfel veel te beperkt is en dan ook regelmatig aanleiding geeft tot gegronde klachten. Bij de opening van het slachthuis was die kleine ruimte voldoende. Sedert eenige ja ren neemt het aantal kleinveeslachtingen der mate toe, dat het gemis van een voldoende ruimte voor die slachtingen thans onhoudbare bezwaren medebrengt. Het aantal kleinvee slachtingen is in den loop van de jaren 1930 tot en met 1939 toegenomen met 340 pet. (in 1930 werden in totaal 919 stuks kleinvee geslacht, in 1939 was dit aantal 3126). Bovendien heeft een verschuiving plaats gehad in de slachtda- gen en wel in dien zin, dat, terwijl vroeger 5 dagen per week werd geslacht, in de laatste jaren 90 pet. der slachtingen plaats vindt op Maandag en Dinsdag, hetgeen tengevolge heeft, Na afloop van den Amerikaanschen Burger oorlog, toen onnoemelijk veel avonturiers, oud soldaten. landverhuizers en andere gelukzoekers over het land zwermden, ging men er toe over, groote spoorwegverbindingen aan te leggen, met als voornaamste die van de Oostkust naar de Westkust. Daartoe zou het noodzakelijk zijn, groote terreinstrooken te onteigenen, welke in het claimbezit waren van pioniers en voortrek kers, die zich hier gevestigd hadden. Teneinde tijd te winnen en doelmatig en snel te werk te kunnen gaan, zette de Regeering der Vereenigde Staten den landeigenaar het mes op de keel en voor een handvol geld verkreeg men de onder- teekening van de acte van overdracht. Tegen dezen gang van zaken kwam een een voudige jongeman, Jesse James, in verzet. Zijn rondborstige natuur verdroeg dit onrecht niet en hij stelde geweld tegenover geweld. Hij en zijn broer Frank weerden zich en moesten vluchten om de gevolgen van hun verzet te ont gaan. Het ondervinden van groot onrecht kan som- LRembrandt. Theaterj tijds een wrange uitwerking hebben op de ziel. Jesse James en zijn broeder kropten al hun haat op, die zich richtte tegen den spoorweg en den trein. En dit was 't begin van 'n allerwon derlijkste en schier ongeloofelijke periode uit de geschiedenis der U.S.A. Bij de twee gebroe ders sloten zich nog enkele anderen aan tot 'n schamelen troep struikroovers, desperado's, gangsters, om het moderne woord te gebruiken en met die kleine schare ruiters, aangevoerd door Jesse, werden de vermetelste treinaan slagen beraamd en uitgevoerd. Telkens en tel kens weer werd het IJzeren Paard tot staan gebracht en uitgeplunderd en dit bedrijf werd jaren voortgezet. En de dag kwam. dat Jesse James een meisje ontmoette, dat hij tot zijn vrouw wou maken. En het rooversbedrijf onderging een korte pauze. De jonge vrouw ried hem aan 't kwaad uit te boeten, zichzelf vrijwillig over te geven, (waarbij een milde straf in uitzicht was ge steld) en met ontlast geweten elders een nieuw leven te beginnen. Jesse James nam om ha rentwille dit voorstel aan en gaf zich vrijwil lig gevangen. Toen bleek, dat de Overheid slechts verraad in den zin had en dat van een milde straf geen sprake kon zijn Jesse James wist daarop zijn ademlooze, wilde vrijheid tóch weer te heroveren. Maar er was geen spoor van zachtheid of vriendschap meer in hem overgebleven; hij was als een ontem baar wouddier, gevaarlijk voor alles en ieder een. behalve voor zijn vrouw en kind. Een verrader, een gemeene huurling, schoot Jesse James neer om de geldsom te verdienen, die was uitgeloofd. Maar burgers hielden bij zijn graf een rede. die duidelijk liet blijken, dat zij zijn wilden vrijheidszin, zijn verwrongen rechtvaardigheidsgevoel, zijn ontembare man nelijkheid en heel zijn heroïek leven hadden verstaan In deze spannende film worden de hoofdrollen gespeeld door Tyrone Power en Nancy Kelly. De film is geheel in technicolor en daardoor des te aantrekkelijker. Filmliefhebbers die van griezelen houden kun nen we aanraden deze week eens een kijkje te gaan nemen in bovengenoemd theater, waar zij voor 100 pCt. waar krijgen voor hun geld. „De kat en de kanarie" is een avonturenfilm van uit zichzelf open gaande deuren, bewegende pa- neelen, geheimzinnige handen en stemmen en verrassende moorden, juist als griezelaars van professie ze zoo gaarne wenschen. Hoofdper- dat de beperkte slachtruimte destemeer klemt. Dat uitbreiding van het slachthuis zeer nood zakelijk is, moge voorts blijken uit het feit, dat de Inspecteur van de Volksgezondheid meer dere malen op de urgentie van uitbreiding met een aparte hal voor het slachten van kleinvee heeft gewezen. B. en W. hebben een plan uitgewerkt, hetwelk in afwijking van het oorspronkelijk plan, zoo sober mogelijk werd gehouden, zulks in ver band met de inmiddels door de buitengewone omstandigheden ingetreden prijsstijging der be- noodige materialen. Het thans ingediende plan is echter zoodanig opgezet, dat in de toekomst het oorspronkelijk plan zonder bezwaar in zijn geheel ten uitvoer gelegd zou kunnen worden. De thans voorgenomen uitbreiding en ver bouwing van het openbaar slachthuis, bestaande uit bijbouwing van een hal voor het slachten van kleinvee en het maken van een toegang tot deze nieuw te bouwen hal, waarvoor het gasbedrijf een strook grond zal moeten af staan, zijn door den dienst van Openb. Werken begroot op f 10452.83, welk bedrag echter in verband met de prijsstijging der benoodigdc materialen en de bijkomende kosten van in richting met f 2000 verhoogd zal dienen te worden, zoodat de totale kostprijs ongeveer f 12500 zal zijn. Op grond van het vorenstaande noodigen B en W. den raad uit ter uitvoering van het ter inzage liggende plan van uitbreiding van het Openbaar Slachthuis een crediet toe te staan van f 12500. De afdeeling Beverwijk van de R. K. Mid- denstandsvereeniging „De Hanze" hield in het K.S.A.-gebouw een uitstekend geslaagden feest avond, die druk bezocht was. De avond werd door den voorzitter, den heer N. J. Out, geopend. De heer Out wees er op, dat ook in dezen tijd, die zich overigens niet voor feestvieren leent, een gepaste ontspan ning noodig is. Het saamhoorigheidsgevoel wordt er door aangekweekt en men blijft niet te veel op eenzelfde punt staren. Het programma werd verzorgd door het trio Hado en de band „The Five Stars", onder lei ding van Jan Vessies, die met leuke liedjes en populaire muziek de stemming er in hielden. In deze feestelijke sfeer werd het mooie werk van Santos niet vergeten. Ook werden de aanwezigen toegesproken door den geestelijk adviseur, den weleerw. heer kapelaan R. v. Ginkel. Een gezellig bal besloot dezen feest avond De Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer te Wijk aan Zee houdt Dinsdagavond in café „De Zon" haar jaarvergadering. Aan de orde komt o.m. een bestuursverkiezing, wegens periodieke aftreding van de heeren M. Klein, B. Schelvis en C. de Boer. De leden van de Maria-Congregatie zullen 24 Januari a.s. in het K.S.A.-gebouw een opvoe- ring geven V3.n ,jDe schamele strRRtzRnger v3.n Maria." Zondag 28 Januari geeft het Kruisvaartco hort „St. Paulus" van de parochie van O. L. Vr. van Goeden Raad, een uitvoering in de gymnastiekzaal aan den Galgenweg. Het programma vermeldt o.m. de opvoering van een dynamisch tableau in zeven deelen, naar een ontwerp van A. Sweers. soon in dit drama is Paulette Goddard, die dank zij den gril van een rijke» oom in het bezit is gekomen van een niet te versmaden erfenis, op voorwaarde echter, dat zij binnen een maand tijds niet krankzinnig is geworden of gestorven is. Is dit wel gebeurd dan vervalt haar erfe nis aan een bloedverwant, die in een tweede testament is genoemd. En inderdaad, terwijl we ons aanvankelijk afvragen wat deze ge heimzinnige clausule beteekent, kunnen we ons aldra de bedoelingen van den eigenaar- digen ouden heer begrijpen. De familieleden im mers moeten den nacht in het verafgelegen, griezelige huis waar de erflater gestorven is doorbrengen en daar komen zij voor zooveel onprettige verrassingen te staan, dat men in derdaad een mensch van ijzer moet zijn om er levend ert dan nog normaal weer uit te ko men. Levend komen er niet alle personen van dit drama uit. maar Paulette blijkt over een dergelijke constitutie te beschikken, dat ZU de vele avonturen, welke haar daar het verblijf on aangenaam maken, zonder al te veel geschokt te zijn, weet te dragen. De geheimzinnigheid van het geval wordt nog verhoogd door de Mon- goolsche huishoudster, die de gasten zoo moge lijk nog angstiger maakt dan ze al zijn, maar ten slotte toch ook zoo vriendelijk is om het hare tot de oplossing bij te dragen. Een voor behoud voor achttienjarigen lijkt ons niet on gegrond, maar dezen kunnen toch in ieder ge val de film wel gaan zien. Joe Pasternak, de productieleider der vele Deanna Durbin-films, die millioenen harten over de geheele wereld verteederd hebben, heeft thans een nieuwe ster ontdekt in den vorm van de 11-jarige Gloria Jean, die be stemd is de rollen van Deanna Durbin, die thans „grooter" werk gaat verrichten, over te nemen. In haar eerste film „Pip met vacantie" be toont Gloria Jean zich inderdaad een waardig opvolgster van Deanna. Zij fladdert vroolijk door het leven, verteedert iedereen, brengt met behulp van haar barschen grootvader en zijn wandelstok oude en jonge paren bijeen, heelt scheidingen enz. Tusschen dat alles door zingt zij vele min of meer sentimenteele liederen als „Shepherds Lullaby" oftewel „Sehlafe mein Prinzchen, schlaf ein", „High School Cadets" oftewel den Cadettenmarsch van Sousa, „Annie Courie" etc. De geschiedenis, die de film vertelt, komt in het kort hierop neer. Pip, Emma, Binns (Gloria Jean) is een volkskind, dat met haar ouders, haar norschen grootvader en ontelbare ooms rustig en gelukkig ergiens in een grootstad, woont, totdat zij de gelegenheid krijgt deel te nemen aan een zomerkamp voor rijke jonge- meisjes, die zich vereenigd hebben in de Pen- guins-club. Terwijl de meeste meisjes uit de hoogte op de arme Pip neerzien, wordt Pip met Burgerlijke stand. Geboren: C. A. Mooije- kind—Tromp, z.; G. J. Stuurman—Bothof, z. Ondertrouwd: J. P. Timmermans en A. Op dam; D. Kuiper en A. J. Kroon. Getrouwd: E. Paap en J. van den Bos; H. J Timmerman en M. M. J. Smit. OverledenW. L. A. Warnier, 64 j.; K. J. M Selis (echtge. van L. C. Vervooren), 26 j., overl. te Haarlem; W. Thonnet (echtge. van J. van Delft), 82 j. Geslaagd Aan de Universiteit te Leiden is geslaagd voor het candidaatsexamen in de geneeskunde mej. C. M. Bruin, alhier. (Onderstaande reeds geplaatst m een deel onzer vorige oplage Daar reeds thans kan worden vastgesteld, dat de resultaten over het jaar 1939 niet zul len achter blijven bij die over 1938 en de fi- nancieele middelen het toelaten, achtte het bestuur van Lindeteves-Stokvis het verant woord, een interim-dividend van 5 pet. uit te keeren. (Over het voorafgaande boekjaar werd een jaardividend van 121/2 pet. uitgekeerd', een tusschentijdsche uitkeering had niet plaats) Ten gevolge van sneeuwval en ijzel hebben de treinen veel vertraging. Het spreekt vanzelf, dat de Spoorwegen thans alle krachten inspannen, om volgens de dienst regeling te kunnen 'olijven rijden. De stuif sneeuw van de laatste dagen, vergezeld van lage temperaturen, maakt een voortdurend schoonhouden der wissels noodzakelijk. Gevaar kan zoo'n vastgevroren wissel niet opleveren, maar wel vertraging. Alle beschikbaar personeel wordt opgeroepen, maar bij een weersgesteldheid als Donderdag is het onmogelijk de treinen, vooral Je stoomtreinen, op tijd weg te krijgen, waarbij dan nog komt de vertraging, ontstaan op punten, waar Defensie langzaa; rijden noo dig oordeelt. Bij het samenstellen van de stoom treinen gaat alles wat stroef, zoodat voor elke te maken manoeuvre meer tijd noodig is dan anders, hetgeen vertraging moet veroorzaken. Dat de Spoorwegen alles doen om den trei nenloop volgens dienstregeling te bevorderen, blijkt wel uit den maatregel, dien zij, ingaande 15 dezer, voorgeschreven hebben. Bepaald is, dat de machinisten en bestuurders voor het in rijden (binnen het vastgestelde maximum der snelheid) premie zullen ontvangen, terwijl bij te lang rijden boete zal worden opgelegd. De postboot, welke de verbinding Terschel- ling_Harlingen onderhoudt en die Donderdag middag wegens den ijsgang op de Waddenzee naar Harlingen is teruggekeerd, is Vrijdag wederom van Harlingen vertrokken. De boot is Vrijdag 11 uur met ruim twee uur vertraging op Terschelling aangekomen. Direct na aankomst is de terugreis naar Har lingen weer aanvaard. Naar de K.N.A.C. meldt, is in den loop van Vrijdag de veerdienst Gorinchem—Steenwijk wegens ijsgang gestaakt. Omtrent hervatting van den dienst op heden bestaat nog geen zekerheid. HELSINKI, 19 Jan. De bekende Finsche hardlooper en wereldrecordhouder Taisto Maeki werd aan het front door een gra naatscherf gewond. De verwonding blijkt echter van niet ernstigen aard te zijn. Men verwacht, dat Maeki spoedig zal herstellen. Of hij echter in de toekomst nog de athletiek zal kunnen beoefenen kan thans nog niet worden gezegd. Naar men weet zou Maeki, in gezelschap van Nurmi, naar de Ver eenigde Staten gaan om door middel van wed strijden te trachten gelden voor zijn land in te zamelen. Maeki gaf er echter de voorkeur aan naar het front te gaan. Taisto Maeki heeft verscheidene wereldre cords op zijn naam staan. De records op ae 5.000 meter, de 2 Engelsche mijlen, de 3 Engel- sche mijlen, de 6 Engelsche mijlen en de 10.000 meter zijn in zijn bezit. Vooral het laatste we reldrecord, dat over de 10 K.M., heeft destijds veel opzien gebaard, omdat de Fin de eerste athleet was, die dezen afstand binnen het half uur aflegde. PARIJS, 19 Jan. (Havas) - Het Fransche avondlegerbericht luidt „Te land een kalme dag. Bedrijvigheid der luchtmacht aan beide zijden." Het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat de Britsche koopvaardijvloot in de afgeloopen week buitengewoon zware verliezen heeft ge leden. Tusschen 12 en 18 Januari gingen, voor zoover bekend is, 13 stoomschepen en 5 pa trouille-vaartuigen verloren. De verliezen aan vernietigde vijandelijke tonnage, aldus 't bureau, beliepen 60.555 ton. Daaronder valt 't Fransche s.s. „Montaudan", dat 4191 ton mat. Met inbe grip van de 22.000 ton van het zwaar-bescha- digde Canadeesche passagiersschip „Duchess oef York" bedroegen de verliezen der Fransch- Britsche koopvaardij in deze week ruim 80.000 ton. een van hen, Janet Cooper, dik bevriend. Deze Janet gaat gebukt onder een groot verdriet, immers haar ouders willen gaan scheiden. Door tusschenkomst van Pip's grootvader komt alles echter in orde, en samen zijn haar ouders getuige van Janet's succes bij een zwemrace, dat haar meteen tot presidente der Penguins- club maakt. De oude presidente, die oogenschijnlijk Pip zeer kwalijk gezind was, blijkt het ook al niet zoo kwaad gemeend te hebben, en ook met haar wordt Pip goede vrienden. Reeds eerder stal Pip het hart van de strenge directrice, de aardige assistent-directrice, diens aanbidder, en den goedigen concierge van 't tentenkamp Folio, Zoo eindigt deze film met de installatie van Pip tot lid der Penguins-club, in 'n vreedzame sfeer. Onnoodig te zeggen, dat zij daarbij haar hoogste lied zingt. Voor iedereen. Uitgebreide beeldenreeksen over binnen- en buitenlandsehe militairen en militaire opera ties, alsmede een alleraardigste teekenfilm gaan in dit programma vooraf. Dan komen er op het tooneel de 4 Misleys, die buitengewoon knappe staaltjes van acrobatiek en edele balan- ceerkunst te aanschouwen geven, welke luid applaus ontlokken. Doch de hoofdschotel is toch ongetwijfeld het debuut van een 11-jarig zangsterretje, dat in de voetstappen van haar beroemde en po pulaire voorgangster Deanna Durbin hoopt te treden. Men zal zelden een zoo charmante en ontroe rende film hebben gezien als Goodbye Mr. Chips; een film, die den toeschouwer zoo aan- LONDEN, 19 Jan. Omtrent een redevoering, die heden door rijksminister Göbbels in Posen zou zijn uitgesproken, meldt Reuter, dat de minister daarin o.m. gezegd heeft: „De plutocratieën in Londen en Parijs zullen spoedig genoeg merken, wat de plannen van den Führer zijn. Wij hebben van den aanvang af verklaard, dat wij niet met den aanval willen beginnen, omdat wij dezen oorlog' niet wensch- ten. De meening van ons volk moge verdeeld zijn over deze of gene kwestie, maar wat de Engelschen betreft is er maar één meening, n.l.: vernietig ze. Ik waarschuw u, dat wij het beslissende jaar genaam en vriendelijk bezig houdt, dat hij tijd en plaats vergeet; een film, waarin de Engelsche humor op zijn best verschijnt en waarin de held de liefste man van de wereld is, geplaatst in omstandigheden, die op zichzelf al even interes sant. zijn als hij zelf. Eigenlijk is mr. Chipping, leeraar in de oude talen op Brookfield befaamde Engelsche mid delbare school 'n doodgewone schoolmees ter, een tikje verwaarloosd, als hij eenmaal over zijn eerste vurige jaren heen is en geleerd heeft de jeugd te nemen zooals ze is. De lessen geeft hij naar best vermogen, de vacanties brengt hij door in eenzame verveling. Mr. Chipping heeft dunkt ons, van het leven niet veel meer te ver wachten en men vraagt zich af, wat hij nu zal gaan doen om tot de hoogten van een stillen held op te klimmen. Wel, hij laat zich door zijn Duitschen collega overhalen zijn groote vacan tie in Tirol dooi- te brengen. Daar waagt hij zich op hooge bergtoppen, tot hij verdwaalt en zijn vrienden hem reeds verloren waanden. Er is nog Iemand verdwaald, een lieve jonge vrouw, die haar broodje zit te eten en rustig wacht op de reddingspatrouille, die wel komen zal. Op een schreeuw van Chipping antwoordt zij en de held der bergen roept verbijsterd: „Een vrouw!" Deze vrouw, Katherine, wordt mevrouw Chipping en de eerste toespelingen vallen aan den rand van een afschuwelijk ravijn, waar Katherine na eenige oogenblikken reeds ont dekt heeft, hoe deze gave en bedeesde man een hart van goud verbergt. Enfin, ze wordt Mrs Chipping en tevens een belangrijke figuur in Brookfield, waar ze de jeugd in haar huis ont vangt, en haar man met zorgen en bewonde ring omringt. Ze noemt hem Chips, iedereen noemt hem Chips en de jongens zeggen Mr. Chips en Mr. Chips is de aandoenlijkste man van Brookfield. Dit belet hem wel een beetje forsche carrière te maken, maar zijn vrouw zegt dat het wel komen zal en dat hij eens directeur van de school zal worden. Kan Chips nog gelukkiger zijn? Ja, als hij vader gaat worden. Hij wordt geen vader en zijn vrouw sterft. Zijn klas verneemt het pas als zij met Chips een Aprilmop heeft uitge haald en plotseling zakt de stemming diep on der nul. Chips' leven voltrekt zich dan verder zonder schokken. Hij handhaaft de traditie van zijn vrouw, troost en helpt en gedraagt zich gelaten, maar onderhoudt tevens den humor, dien zijn vrouw in hem wakker geroepen heeft. Zoo komt langzaam de oude dag en het pen sioen. zonder dat Chips directeur is geworden. Dan breekt de wereldoorlog uit, Brookfield ver liest zijn beste krachten en Chips wordt opge roepen omde leiding van de school op zich te nemen. Zijn vrouw krijgt dus toch gelijk en voor haar portret gezeten beleeft Chips een van zijn laatste groote oogenblikken. Hij wordt weer iets jonger, dirigeert Brookfield als een rijk, geeft Latijnsche les en zit plotseling in een hevig bombardement. Het kraakt en dondert en de jongens zitten op hun banken te rillen Maar Chips weet er raad op. Hij laat De Belio Gallico opslaan en vertalen op bladzijde zooveel, waar Caesar zijn lezers uiteenzettingen geeft over de strijdmethoden der Germanen en mei dit wapen verslaat hij de vrees bii de ionaens. zijn binnengetreden. Een dergelijk conflict eischt vele offers. Het is niet aangenaam, in een koude kamer te zitten. Het is evenmin prettig, in de frontlinie te liggen en te moeten denken, dat de zaken thuis slechter worden'' WASHINGTON, 19 Jan. (Reuter). Het antwoord van den Paus op de vredesboodschap van Roosevelt op Kerstmis is door den Aposto- lischen delegaat op het Witte Huis overhandigd- Na de overhandiging verklaarde de Delegaat, dat Roosevelt „zeer voldaan was over den in houd der nota." Naar verluidt zal de nota later gepubliceerd worden. ANKARA, 19 Jan. (Havas). In geheel Turkije is de temperatuur aanmerkelijk geste gen. Onder invloed van zon en Zuidenwind zijn sneeuw en ijs weggedooid behalve in het Oos ten des lands. In het gebied Ismir heeft het he vig geregend, zoodat men thans nieuwe over stroomingen vreest. In de gebieden Erbaa, Diksar en Amasya zijn lichte aardschokken ge" voeld, die evenwel geen schade hebben aange richt en waardoor geen slachtoffers zijn ge vallen. De veerboot der R.T.M., die den dienst van Mitidelharnis op Hellevoetsluis onderhoudt, heeft met veel ijs te kampen. Metershooge ber gen ijs drijven in het Haringvliet rond. De ijs- breker „Siberië" heeft twee kustvaarders, welke geladen waren met uien en in de haven van Middelharnis waren ingevroren, naar Rotterdam gesleept, vanwaar zij hun reis konden vervolgen- De veerboot, welke van Ooltgensp.'aat naar Din- telsas vaart, onderhoudt dezen dienst nog vrÜ regelmatig. Hiermede worden veel levensmidde len, enz. aangevoerd. Aangezien het vervoer vab uien per R.T.M. van het eiland niet mogelijk is> zijn in de haven De Galathee nabij Ooltgens- plaat enkele kustvaarders gearriveerd, die het vervoer van uien op zich zullen nemen. In verband met de moeilijkheden, welke de uitvoer van haar producten ondervindt e» waardoor beperking der productie noodzakelijk is geworden, heeft de directie van Van Leer's Walsbedrijven te Velsen aan een honderdtal arbeiders ontslag aangezegd. Naar wij vernemen kon een vijftigtal arbeiders, dat aanvankelijk eveneens voor ont slag in aanmerking kwam, bij andere afdee-' lingen worden ondergebracht. die in een schaterlach uitbarsten. De oorloS gaat voorbij, Chips trekt zich weer terug, wordt gehuldigd en gaat zÜn dood tegemoet in all® rust. Men fluistert om zijn sterfbed en hij rea geert met grapjes. Hij sterft kalm als een uit geleefd man. En als de oogen van Chips dicht gaan hom1 I' hij een jongensstem: „Goodbye Mr. Chips. Chips is dood, Brookfield blijft leven een lieve herinnering aan hem. Enkele genera ties heeft Chips geleid; die nu beroemde man nen zijn, waren eens zijn jongens en voor hem zijn ze dat gebleven. Een film als Goodbye Mr. Chips kunnen vbJ van harte aanbevelen. Marokkaansche liefde, de eerste film van h®' interessante programma, dat deze week in de Spaarne Sound Theater draait, is een schep ping van den bekenden regisseur Rex Ingram- Hij ontsluiert met deze rolprent de vele gehei men van het mysterieuze leven in Marokko eb Marakkech en hij doet dit op een pakkend wijze, zoodat de film van het begin tot het eibd een lange celluloid-band spanning is. Het 1 een boeiende liefdesroman, vol kleur en levem te midden van het mooie Atlasgebergte v'a_ Noord-Afrika. Een film, die wij kunnen aan bevelen. De tweede film is getiteld Bulldog Drumin01 li d gearresteerd. De naam doet reeds vermoeden, de toeschouwer voorgezet zal krijgen. Het de vierde film in de Bulldog Drummond-reek Aan sensatie, vechtpartijen, ontvoeringen en de - gelijke kan men zijn hart ophalen. Het programma is voorbehouden voor P° sonen boven 14 jaar. „»y&t Het non-stop-programma van Moviac deze week als hoofdschotel een van Char bekende kluchten: „De winkelchef". t0(; Charlie behoort tot de oudste, maar tevens de meest populaire sterren van het film-f*1" s ment. Ongetwijfeld zal het aantal toeschou van het Moviac-programma dit in de kom® week bewijzen. er> Naast deze geweldige klucht, die van eersten tot den laatsten centimeter een ls slag op de lachspieren is, draaien er. z dje gewoonlijk, enkele met zorg gekozen stuk voor stuk de moeite van een bezoek Moviac waard zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 4