Haarlem vijftig jaar geleden WEILL ZOON Men tcfitijft onó: RADIO van CONFECTIE Haarlem, 20 Jan. ZATERDAG 20 JANUARI 1940 NEDERLANDSCHE HANDELMAATSCHAPPIJ, N.v. Wij verstrekken credieten aan handel en industrie Geloof en Wetenschap Er is veel veranderd Mozar t-F es tival Lezingenavond voor het N.L V.A. SEI/OEX- ÖPRUIMIXG BARTELJORISSTRAAT 26-28 AGENDA ALLIANCE FRANQAISE JEUGDCONCERTEN MET DE H.O.V. PHILIPS en ERRES HAGEMAN Ged. Oude Gracht 52 Een hoogst belangrijke uitvoering Kort historisch overzicht Examen verpleging van zenuw en geesteszieken „Mystiek in de bouwkunsten „Vormproblemen der glas schilderkunst" De uitvoering ST. JOSEPHSGEZELLENVER. Haarlem I Frans Halsplein 7 Gezinsavonden Kath. Grafische Bond NOGMAALS STERK VERLAAGDE PRIJZEN Bioscopen Stadsschouwburg 21 Januari Bioscopen 22 Januari Bioscopen Apotheekdiensten STAD Agentschap HAARLEM Groote Houtstr./Groote Markt Telefoon 13990 (3 lijnen) Bijkantoor Haarlem-NOORD Rijksstraatweg 43 - Tel. 20321 Op zijn tournée door Nederland, welke hij op uitnoodiging van de Alliance Prangaise maakt ter gelegenheid van het feit, dat het drie eeu wen geleden is, dat Jean Racine werd geboren, was de beroemde Fransche tooneelspeler Jac ques Copeau, oud-leider van het Tréatre du Vieux CoJombier te Parijs, gisterenavond de gast van de afdeeling Haarlem, waar hij voor een talrijk publiek brokstukken declameerde van Racine's Bérénice. De voorzitter, de heer Sauveur, herinnerde er aan, dat Copeau ook reeds tien jaar geleden met deze zelfde voordracht in Haarlem geweest is en verwachtte, dat het succes niet minder groot zou zijn dan toen het geval was. Gezeten achter een tafel heeft de groote Fransche acteur blijk gegeven van een gewel dige zeggingskunst en groot beeldend vermogen door dit grandiooze drama voor de toehoorders te doen leven met al de wisselende stemmin gen van smart en vreugde, van vrees en vertee- dering, van beslistheid en aarzeling, waaraan Bérénice zoo rijk is. Hoe geweldig stond daar het conflict tusschen Titus, die de koningin Berenice lief heeft, maar haar niet tot keizerin kan verheffen, omdat de wetten van Rome dat verbieden en haar daarom naar haar land te rugzendt, en Bérénice, die haar liefde miskend acht. Het was jammer, dat veel van de voor dracht verloren ging, omdat Copeau dikwijls te zacht sprak. Wie zich niet voorzien had van een tekst zal moeite hebben gehad van de waar lijk meesterlijke voordracht te genieten. Met het warme dankwoord van den voorzit ter voor deze voorlezingskunst van wel zeer bij zondere soort stemden de aanwezigen door een hartelijk applaus in. Evenals vorige jaren heeft de afdeeling Haar lem van „De Vereeniging voor Muzikale Ontwik keling der Schooljeugd" het plan twee Jeugd- concerten met de H. O. V. te geven en wel op 7 en 21 Februari. Wederom zijn de programma's met zorg sa mengesteld, zoodat de jeugdige toehoorders de gelegenheid krijgen, het orkest in werken van verscheiden aard en bezetting te hooren. Het eerste concert staat onder leiding van Verheij; zijn kennismaking met de Haarlemsche jeugd zal stellig tot blijvende wederzijdsche waardeering leiden. Op zijn programma is een plaats ingeruimd voor den jongen pianist Hans Ocieck, die eigen werk met het orkest speelt. Het tweede concert is aan Marinus Adam toe vertrouwd; het vorige jaar heeft hij de jonge harten stormenderhand veroverd. Bij hem krij gen enkele orkestleden de gelegenheid, hun solis tische bekwaamheid te toonen. Tot nog toe mochten deze concerten een zeer verheugende belangstelling genieten, dank zij de medewerking van het gemeentebestuur, de scholen, de musici en niet het minst van de leer lingen zelf. Moge het dit jaar weer zoo zijn! OOK IN HUURKOOP TELEFOON 12762 HAARLEM „Geloof en Wetenschap" voor Haarlem en omstreken heeft haar leden een zeer bijzonde ren avond aangeboden. Namelijk een avond, waarop uitsluitend waardevolle Engelsche mu ziek uit de 16e en 17e eeuw ten gehoore werd gebracht. De Utrechtsehe toonkunstenaar Jan Smit is zich met zijn Madrigaalkoor speciaal op cteze muziek gaan toeleggen. Door de medewerking van solisten en strijkorkesten is hij in staat een rijk gevarieerd programma samen te stellen: strijkorkestmuziek, werkjes voor gemengd a cappella, piano-soli, muziek voor strijkorkesten koor en bovendien het belangrijkste werk van den meest begaafden Engelschen componist uit die eeuwen: de opera „Dido and Aeneas" van Henry Purcell. Dit programma is nog slechts eenmaal in Nederland uitgevoerd, zoodat Haarlem een voor recht genoot, waarop vele andere steden ja- loersch kunnen, ja ook wel zullen zijn. Engeland wordt, niet geheel ten onrechte, als een onmuzikaal land beschouwd. Men weet er gewoonlijk niet veel meer van dan het bestaan van den componist Purcell, vanwege enkele al hier gespeelde Sonates, het verblijf van Handel en Haydn aldaar, het componeeren van orkest werken door den dirigent Elgar (19e20e eeuw), misschien het bestaan van de componisten Ire land en Scott (voornamelijk geïnspireerd op Oostersche muziek), de onder modem Fran- schen invloed schrijvende Bridge, Helbrocke en de kleine, mooie klavierwerkjes schrijvende Ca- roll en Whitehead. Eén betere oriënteering is gansch niet over bodig, vooral in verband met dit belangrijke programma. Reeds eerder dan in de 16e en 17e eeuw blonk Engeland in de toonkunst uit. Een eeuw vroe ger bereikte men in Engeland een hoogtepunt in zake het aanwenden van de eerste, zeer pri mitieve meerstemmigheid (faux bourdon e. a.) in de kerkmuziek. Niet alleen vaststaande, doch ook wisselende misgezangen werden meerstem mig gezet en geregeld in de groote kerken uit gevoerd. John Dunstoble was toen op dit ge bied toonaangevend in West-Europa. In de 16e eeuw deden de Engelsche bespelers van het Virginal ('n andere naam voor spinet, oud toetsen-instrument, waaruit de piano is ontstaan) van zich spreken. Deze virginalisten waren behalve vaardige bespelers vooral kun dige componisten. Zij schreven klaviermuziek, die geheel zelfstandig werd. De klaviermuziek was tot dien tijd slechts een begeleiding van den koorzang. Beter gezegd nog: het klavier ook de andere instrumenten speelde alleen de zangpartijen mede. Allengs kwamen er kleine voor-, tusschen- en naspelen, doch deze waren nog geheel in den trant der zangmuziek gehouden. Geheel los van de vocale muziek schreven toenmaals William Bird, Gibbons e. a. aparte klaviermuziek, die geheel was ingesteld op den klank van de techniek van het instrument en 'n eigen karakter en vorm o.a. toccata, ricercare en variatie bezat. Deze muziek kenmerkt zich bijzonder door de tranparante wijze van bewerking en getuigt van een groeiend begrip voor de moelijkheden van het instrument. Het grootste deel dezer klaviermuziek is langen tijd in manuscript gebleven en bewaard in het Fitzwilliam-museum te Cambridge in een Virginalbook. In 1897 verscheen een her druk bij Novello te Londen. Vermeldenswaard is de opname van enkele klavierwerken van den Hollander Sweelinck in dit overigens En- gelsch boek. Een bloeitijdperk bereikte de Engelsche mu ziek, zoowel wat betreft de muziek voor het klavier als die voor orkest, zang, tooneel en opera in de 17e eeuw. De groote figuur, jammer genoeg de eenige groote figuur in dit tijdperk, was Purcell. Hij bewoog zich op elk gebied en ondanks zijn kortstondig leven, waren zijn composities ongekend talrijk. Purcell schreef kerk. en kamermuziek, zeer vele stukken ter opluistering van tooneelstukken (benevens orkestrale tusschenspelen, ook zang- en dans- nurrimers), bij het Engelsche hof geliefde Mas kerspelen voorloopers der opera en één opera:'„Dido and Aeneas", waarin hij zijn talent het sterkst ontplooide. Dit werk was niet het type van een zang spel, maar bezat reeds den stijl van de latere opera-tragedie. Ondanks zijn beknoptheid Toevallig kregen wij een dezer dagen het «Jaarboekje voor de stad Haarlem voor 1891" in handen. En omdat dit natuurlijk gegevens bevat over den toestand van Haarlem in het jaar 1890, precies vijftig jaar geleden dus, kunnen wij de verleiding niet weerstaan een paar wetenswaardig heden over „dien goeien, ouwen tijd" aan °nze stadgenooten van 1940 ter vergelijking •net nu mede te deelen. Veel is er veran derd en velen van de menschen, die toen een toonaangevende rol speelden, zijn van ons heengegaan, maar de ouderen onder °ftze lezers zullen zich met genoegen nog tal van feiten en namen herinneren; uit het Jaarboekje blijkt, dat er ook toen een opgewekt leven onder de burgerij heerschte. Onze stad, die, naar burgemeester de Vos van Steenwijk in zijn nieuwjaarsrede mededeelde, °P 31 December j.l. 140.454 inwoners telde, had er op 31 December van het jaar 1890 52.155 burgemeester was de heer Mr. E. A. Jordens, A'a later is opgevolgd successievelijk door Jhr ^r. j, vy. G. Boreel van Hogelanden, Jlir. Mr. B. Sandberg, C. Maarschalk en Dr. J. E baron de Vos van Steenwijk. Er waren toen drie Wethouders, de heeren Mr. A. C. Waller, M. C. Kanter en Dr. D. de Haan en de Haarlem- Sche Raad telde 25 leden, waaronder, voor zoo ver door ons is na te gaan, slechts één katho- 'ek, n.l. de heer G. J. van Dieren Bijvoet. On- Öer de raadsleden treffen wij de namen aan van Mr. H. Enschedé, T. Figee, W. Stolp, Mr. Jh. de Haan Hugenholtz, Mr. A. A. van der "tersch, den kantonrechter, en Jhr Mr. A. J. bethaan Macaré, den lateren procureur-gene- faal bij den Hoogen Raad. Gemeentesecretaris Was de heer Mr A. A. Land, die zijn ambtelijke fopbaan heeft beëindigd als Griffier van de Provinciale Staten van Noordholland. De ge meentesecretarie telde in het geheel dertien ambtenaren, burgerlijke stand en militaire za- asn inbegrepen Het Politiebureau was nog gevestigd in het baadhuis en had zijn ingang in de Zijlstraat. ®r waren vier inspecteurs van politie, vier ad- iUnct-inspecteurs en 64 agenten van politie, jmrdeeld in vier klassen. Commissaris was de "eer A. F. van Kempen. Waar nu het politiebureau in de Smede- 'traat staat was in 1890 het postkantoor. Later 's dat verplaatst naar de Zijlstraat tegenover Nieuwe Groenmarkt en nog later naar zijn ^genwoordig domicilie. De Nederlandsche Seli-Telephoon-Maatschappij deelt mede, dat "aar administratie gehuisvest is in het gebouw belix Favore, Smedestraat 23 (nu Gebouw St. bavo) en dat haar maatschappij, met zetel te Amsterdam, telefoonnetten heeft te Amster dam, Haarlem Zaandam, Hilversum, Baarn, utrecht, Arnhem, Rotterdam, Dordrecht, «hiedam en Den Haag. Het is nog niet zoo éél lang geleden, dat al deze particuliere tele foonnetten zijn overgenomen door het Rijk. Als telefoonpersoneel worden de namen van de flames N. en E. L. Kruysman, in totaal twee flus, opgegeven. Het zal er dus niet druk ge feest zijn als men er rekening mede houdt, flat de telefoonverbindingen niet automatisch, maar door de telefoonjuffrouw werden tot stand gebracht. Het telegraafkantoor kon men 'U de Kruisstraat vinden. Het Huis van Bewa- ''hg, „voorloopig tevens Strafgevangenis" 'armeldt het Jaarboekje stond in de Tucht- huisstraat, op den hoek van de Flotermarkt. !~e ontvanger der Belastingen zetelde op de jh'ocht 12 en die der Buitengemeenten in de 'rans Halsstraat. De Provinciale Griffie was hog in de Jansstraat gevestigd op den hoek van de Ceciliasteeg. Commissaris der Konin- fih was de heer Jhr. Mr. j. w. M. Schorer, ater opgevolgd door Mr. G. van Tienhoven A'e toen nog burgemeester van Amsterdam was, en nog later door mr. (jr. W. F. van Leeu- Wen en Mr. dr. A. Baron Röell, die deze functie "ans 25 jaar heeft vervuld. Leden van Gede buteerde Staten waren mr. F. Th. Wester- °Udt, Mr. A. Rendorp, Mr. J. L. de Leao La- Una, Mr. W. Baron Röell, allen uit Amster- le lïl' en de heeren A. van Stralen, uit Haar- •h, en P. B. j. Ferf, uit Koog aan de Zaan. Bisschop van Haarlem was Z. H. Exc. Aïgr. C. J. M. Bottemanne; vicaris-generaal ^Igr. J. F. Vregt, Geheim Kamerheer van 3. H. Paus Leo XIII, die in het Jaarboekje 'evens als Deken van Haarlem wordt opge geven. Secretarissen van het Bisdom waren fle zeereerw. heeren H. J. A. Coppens en J. Juffermans. Er waren in Haarlem drie katholieke berken, die van de Jansstraat, die van de Nieuwe Groenmarkt en die van het Spaar de. Achter den naam van den pastoor van e Jansstraat, B. Dankelman, staat opge geven, dat hij plebaan is. Even denkt men a-an een vergissing, maar het klopt, want Wan de Kathedraal aan de Leidschevaart Was toen nog niets te zien en de St. Jozef- erk aan de Jansstraat was de moeder berk van het bisdom Haarlem. Urbaan Dankelman had als kapelaans de e E. heeren J. C. M. Klompé, dr. H. v. Aarsen H- Ratelband. Als parochiaal kerkbestuur vin- h wij de namen van de heeren J. W. A. Beij- (vs' L. A. Laurey, J. de Wildt en B. Zuithof. Sanist van de Jozefkerk was de heer N. H. tigfr'essen- Pastoor P. J. Thünissen had de a°rg van de Spaarneparochie met de kape- J. Zwart, A. J. M. Hefkenscheidt en P. J. erman. voeden van het kerkbestuur van O. L. Vrouw j°2«nkrans waren de heeren J. A. M. Lans, P. jj' bijdsman en H. van den Berg. Organist de v,er P- J. Wiegant. Aan het hoofd der parochie 1 den H. Antonius aan de Groenmarkt stond zeereerwaarde heer pastoor N. A. A. Aus- WS' c"e nu n°S in veler herinnering voort el ais de „vaojer". Hij had als kapelaans de herwaarde pater P. van der Burgt, C. Her- J. J. M. Lips en N. J. Brico. Leden van kerkbestuur waren de heeren J. G. Lasance H. de Graaff; organist van de kerk: de onlangs overleden heer P. J. van Kessel. katholieke scholen vinden wij vermeld de Q/b Parochiale Burgerschool aan de Gedempte <n Ae Gracht met als hoofd den heer M. L. v. v^rt, en de R.K. parochiale jongensschool r on- en minvermogenden, met als hoofd S. beer M. H. Tushuizen. Onderwijzers waren d de eerste school de heeren J. Wenting, H bijnkamp, H. van Eijk en en D. Jansen; aan Ïp 'weede de heeren H. van Eek, M. Kok, J ^taa, C. Smit, J. F. Nuyens, L. F. van Gie- zen, M. H. Bickeiaar, J. Watervis, J. Gieske cn ■J. H. Lutz. Voor de meisjes waren er de R.K. Mariaschool aan de Koningstraat en de R.K Meisjesschool in het Veronicagesticht aan het Spaarne. Verder vinden wij nog melding ge maakt van de bijzondere school voor R.K. Jon gens van den heer E. J. Nysen die opleidde voor gymnasium en dergelijke inrichtingen. Hieraan was ook een avondschool verbonden en een in ternaat voor kostleerlingen. De school telde on geveer 75 leerlingen en had, behalve het hoofd, den heer Nysen, als onderwijzers de heeren Th. van der Linden, Ch. Coenraad en J. B. Borssen. Ei' bestond in Haarlem ook een „cursus tot op leiding van onderwijzers aan de R.K. Paro chiale school". Leider van dezen cursus was dg heer M. L. van Gemert. Reeds toen waren er bewaarscholen bij de zusters van de Koning straat en bij de zusters van het Veronicage sticht aan het Spaarne. Om van de katholieke aangelegenheden af te stappen. Commandant van de Haarlem sche schutterij, die uit vier compagnieën be stond, ieder onder commando van een kapitein, was de majoor mr. W. Jager Gerlings, kapitein adjudant was de heer P.. Piepenbrink, in zijn gewone doen havenmeester van de stad Haar lem. Dr. Proot staat als officier van gezondheid bij de schutterij vermeld en de heer C. P. W. Kriens, kapelmeester van het stedelijk muziek korps, als tweede luitenant (a la suite). Ver der vinden wij vermeld, dat Haarlem het hoofd was van het tweede district der nationale mi litie. In de kazerne aan den Koudenhorn lag het 3e bataljon van het 4e Regiment Infante rie met 21 officieren; in de kazerne aan den Schoterweg het depot escadron van het 2e Re giment Huzaren met 9 officieren. Voorts was in de kazerne aan den Koudenhorn de militaire schoolcompagnie tot opleiding van infanterie- officieren gehuisvest, met 6 officieren, terwijl de Militair Geneeskundige Dienst in 't Hospi taal aan de Kinderhuisvest zetelde. Er was ver der een garnizoensbakkerij en een garnizoens kleeding- en nachtlegermagazijn. In die dagen waren de gemeenten in het algemeen erg ge steld op garnizoen. Vooral de officieren brach ten vertier onder de burgerij. Bij de gasfabriek vinden wfj vermeld, dat zij behoorde aan de Imperial Continen tal Gas-Company, wier zetel te. Londen was en die in Nederland concessies had voor de verlichting van de gemeenten Amsterdam, Haarlem en Vlissingen. De concessie voor Haarlem zou eindigen in 1902 en de prijs van het gas was 9 cent per kubieken meter. Voor dien tijd. een prijs, die alleen door gefortuneerden kon worden betaald. De ge meente heeft de gaslevering dan ook in eigen handen genomen. De gasfabriek stond in die dagen aan de Raaks. De Duinwater- maatschappij te Amsterdam, aldus het Jaar boekje, heeft een afdeeling te Haarlem cn levert water voor huiselijk gebruik waar voor de prijs wordt berekend naar het aan tal kamers in het perceel aanwezig. Ook de duinwatcrlevcring is later door de gemeen te in eigen beheer genomen. Wij moeten ons beperken. De door het Jaarboekje verstrekte gegevens leveren een uit stekend overzicht van den gemeentelijken toe stand van het Haarlem van een halve eeuw ge leden en alleen reeds uit het hierboven mede gedeelde blijkt, dat er heel wat veranderd is. Het eerste concert van het -eenigen tijd gele den opgerichte Nederl. Mozart-Orkest zal Don derdag 25 dezer in de groote zaal van het Con certgebouw te Haarlem plaats vinden, en wel onder leiding van den bekenden Nederl'. compo nist en dirigent Bertus v. Lier en met solistische medewerking van de beroemde pianiste Lili Krauss, die drie concerten zal spelen van den meester: de pianoconcerten in Bes (K.V. 456) in Es (K.V. 271) en in C (K.V. 491). Voorts zullen ter uitvoering komen de ouverture „Der Schauspieldirektor" en de „Duitsche dansen" (K.V. 509). Het Nederlandsche Mozart-orkest is samen gesteld uit 44 Nederlandsche musici, waaronder velen, die reeds als solist groote reputatie heb ben, o.a. de concertmeester Joachim Röntgen, voorheen concertmeester te Winterthur (een der beste Zwitsersche orkesten in deze stadde eerste solo-cellist Piet Lentz, bekend door 'het Trio Cor de Groot, Hendrik Rijnbergen, Piet Lentz, en door zijn solo-medewerkingen, o.a. ook bij de Avro en andere omroepvereenigingen, de eerste fluitist Everard v. Royen, de eerste hobo- ist H. Stotijn, de beide bekende altisten F. S. en J. Kerkhoff, de violiste Lucie Lentzvan 't Erve, de cellist Roelof Kroll enz. enz. Het Mozart-Orkest heeft zich ten doel gesteld, de werken van Mozart in dezelfde nauwkeurige voorbereiding ter uitvoering te brengen zooals de eerste klas strijkkwartetten dit na vele re petities gewoon zijn. Terwijl voor de groote orkesten, die iedere week meerdere concert-uit voeringen en daarnaast nog begeleidingen te spe len hebben, het soms onmogelijk is voor één programma meerdere repetities te houden, zal het Mozart-Orkest voor elk programma ten minste een zestal repetities maken. Voor het op 25 dezer uit te voeren programma werden 24 uren gerepeteerd en tallooze uren van gemeenschap pelijk overleg tusschen dirigent en soliste hebben plaats gevonden. Om de schoonheid van Mo- zarts partituren volkomen tot haar recht te la ten komen is het geenszins overdreven, zooveel tijd voor het instudeeren der werken te ge bruiken. Dit Mozart-festival onder auspiciën van de N.V. Internationale Concertdirectie Ernst Krauss, belooft voor de Haarlemsche muzieklief hebbers een muzikale gebeurtenis van den eer sten rang te worden. Door de examencommissie van de R.K. Ge- stichtsartsen-vereeniging werden de overgangs examens afgenomen in de Psychiatrische In richting „St. Bavostichting", Noordwijkerhout. De uitslag der examens luidt: Eerste overgangsexamen: 11 candidaten; ge slaagd de heeren G. van Basten, A. B. M. Köll- mann, M. Kraneveld, H. G. M. v. d. Pol, J. Temme, W. A. H. Woudenberg, G. J. A. Biester- veld, J. Bon, J. Remkes. Tweede overgangsexamen: 6 candidaten; ge slaagd de heeren H. J. v. d. Broek, C. Govers, A. G. Hermans, A. J. Meyerink, H. L. de Reus, H. Wientjes. De Kring Haarlem en Omstreken van het Nederlandsch Instituut van Architecten N.I.V.A. hield gisterenavond in de bovenzaal van „Lido" aan het Houtplein een lezingen- avond, waarop het woord voerden de heer J. de Boer, voorzitter van den Kring Haarlem over „Mystiek in de bouwkunst" en Drs. A. v. d. Boom over „Vormproblemen in de glasschilderkunst". De secretaris, de heer A. V. Hartogh sprak een openings- en welkomstwoord. De architectuur, aldus de heer De Boer, staat in den huidigen tijd in het brandpunt der be langstelling. In het bijzonder wilde spreker de moderne architectuur in haar ware gedaante bespreken. Wanneer we de z.g. moderne bouwwerken van onzen tijd zien, dan moeten we een gemis aan cultureele waarde constateeren. De architect holt in te veel gevallen een modegril van skeletbouw na. Dan ontstaan er gebouwen, die voor de helft venster en voor de andere helft beton en staal zijn. De moderne architectuur moet echter een cultureel karakter dragen. Men moet zich niet laten misleiden. De eenvoud, die door gaans het kenmerk is van het goede en het ware, wordt dikwijls door het minder goede en afkeurenswaardige misbruikt. Het meerendeel der architecten richt zich naar de materie, naar het bedrag, dat men hun aanbiedt en naar den smaak van den opdracht gever. Dat is geen. bouwkunst meer. Dat kan men met den besten wil van de wereld geen scheppend werk meer noemen. Het bouwwerk, dat dan gaat ontstaan draagt in geenerlei opzicht het stempel, ademt niet dén sfeer van den schepper. De architect moet kunstenaar zijn; de bouwkunst is een beeldende kunst; de architect moet werken bouwen, die een blijvende cultureele waar- tte bezitten. Het wel wat al te ver voerende realisme in de moderne bouwwijze voldoet thans reeds niet meer; uit het te ver door gevoerde realisme hebben zich twee stroomingen losgemaakt. De surrealistische strooming is niet de strooming, die voert naar de kunst der architectuur. De strooming, die voert naar een modern toe passen der symboliek, ongeveer op de ma nier, zooals die tientallen eeuwen lang de bouwkunst heeft beheerscht, is de strooming, die van den architect een kunstenaar maakt. De heer De Boer besprak hierna zeer uitvoerig het gebruik van de symboliek in de bouwkunst en hij begon met een uiteenzetting van de my stieke symboliek der grootste architectuurwer ken van het verleden: de Egyptische pyramiden. in dien tijd vierde de symboliek hoogtij. Men gebruikte haar niet als decoratie, maar iedere symbolische voorstelling had een werkelijke be- teekenis. Van grooten invloed op het gebruik der symboliek in de bouwkunst was de gods dienst. Bij de Egyptenaren is dat al heel goed te verklaren, want de priesters waren de bouw meesters. Later gaat het Christendom overheerschen. De symboliek in dienst van de bouwkunst maakt dan een gunstige periode mee. Men ziet een kerstening van de symbolen. De renaissance luidde een nieuw tijdperk in de bouwkunst in. Men bouwde opi de kunst van het bouwen. Moest er een kerk gebouwd wor den, dan hielp eenieder mee, om het bouwen van die kerk mogelijk te maken. Er werd spon taan gebouwd, er ontstonden bouwwerken, waartegen het nageslacht nu nog opziet. Wanneer men de bouwwerken van tegen woordig beziet, dan bemerkt men, dat vele architecten de gulden regels van de bouw kunst niet meer toepassen. De groote ver scheidenheid van bouwwerken is het be wijs, dat men den leidraad kwijt is. Men moet gaan bouwen met de eischen van utiliteit en aesthetica voor oogen. De bouw meester moet zich niet aan de materie ge bonden voelen. De architect moet niet bouwen volgens den kalen skeletbouw, die vele moderne gebouwen vertoonen, maar practisch, nuttig en mooi. De architect moet in alles een kunstenaar en een bouwmeester zijn en geen samensteller van glas, beton en staal. Men moet de symboliek herstellen, de symboliek, die de eigen geest en de eigen sfeer van den bouwmeester, die bij skeletbouw ontbreekt, terug zal brengen. Dat moet het streven zijn van den modernen archi tect, die zichzelf en zijn kunst respecteert. Hij moet zijn talenten benutten op een waardige wijzei Na de pauze sprak Drs. v. d. Boom over „Vormproblemen in de glasschilderkunst". Drs. v. d. Boom had zijn betoog gebaseerd op de ge schiedenis der glasschilderkunst. Uitvoerig !>e- handelde spr. de glasschilderkunst der middel eeuwen, van de Renaissance en van den moder nen tijd. Spreker illustreerde zijn lezing, even als de vorige spreker, met lantaarnplaatjes. 3 bedrijven binnen één uur afgespeeld gaat er een groote kracht van het werk uit. Er zijn invloeden van andere componisten (o. w. Lully) in te bespeuren, doch nimmer wordt het bij Purcell een slaafsche navolging, het werk boet niets van zijn oorspronkelijk heid in. Opvallend is bij Purcell de artistiek aange wende vermenging der po yphonische schrijf wijze met de vrije behandeling der lyriek. Bei ie uiteenloopende richtingen zijn hier tot hoogen graad ontwikkeld. De Church Anthems, Kerke lijke cantates, leveren hiervan mede het beste bewijs. Na Purcell treedt er een stilstand in van enkele eeuwen op compositorisch terrein. Wel stond de muziekbeoefening niet stil, getuige het verblijf in Engeland van componisten als Handel en Haydn, doch een nationale school werd er niet gevormd tot het optreden in de tweede helft der vorige eeuw van Elgar, com ponist van vele hoogstaande werken. Een juist inzicht van het glorietijdperk der oude Engelsche muziek verkreeg men thans door de smaakvolle keuze en de stijlvolle, tech nisch en muzikaal verantwoorde uitvoering der nummers. Geopend werd met 9 korte nummers voor strijk orkest en cembalo, door Purcell gecomponeerd voor „The Fairy Queen" (naar Shakespeare's Midsummernight's Dream)enkele elegante dansen, fraaie Prelude's en een weelderig klinkende Chaconne met een prachtvol midden deel voor 2 violen en altviool. Dit deel bracht een welkom contrast, dat den anderen nummers entbrak. Dynamisch werd daarin te weinig verschil .verkregen, wat niet zoozeer lag aan de kleine bezetting van het strijkorkest, als wel aan de geluid afdempende gordijnen, welke als décor dienden. Het in den Schouwburg aanwezige kamerdécor, dat op de kamermuziek avonden van Toonkunst wordt gebruikt, dempt niet af en richt nog eenigszins het geluid de zaal in. Het Utrechtsch Madrigaalkoor, dat hierna een viertal nummers zong, had door die min der gunstige accoustiek een niet lichte taak. Het koor scheen dan ook in het laatste nummer vermoeid te zijn. De zang klonk daarin niet zoo zeker en fraai als in de vorige nummers. De uitbeelding van de Madrigalen, met hun trans parant stemmenweefsel en mooie klankver houdingen dwong eerbied af. De licht-spranke- lende geest van „On the plains" van Weelkes en de ietwat weemoedige stemming van het „Adieu" van Wilbye werden goed getroffen. Een echt-specifiek werk was Gibbons' „Lon- donstreet cries" voorafgegaan door een sterk sprekenden canon van Lobb, waarvan de span ning bij het slot iets verslapte met de rake karakteriseering van de veelal komisch aandoen de straatuitroepen. Hier gaf het koor een be wijs van zijn technisch vermogen en muzikaal aanpassingsvermogen. De klank van het strijk orkest was bij dit nummer menigmaal iets te zacht en vervaagd. Hans Philips droeg op de Maendler-Schramm- cembalo vier stukken uit het hierboven genoem de Virginaal Book en een Toccata van Purcell voor. Zijn spel was uiterst fijn, de klankkleur werd juist aangebracht en het type van elk stuk duidelijk aangetoond. Purcell's Toccata, veel uitgebreider van vorm dan de andere stukken, is niet louter accoorden en passagewerk; het be zit een logischen gedachtengang, terwijl enkele meer rustig gehouden middendeelen mooie te genstellingen vormen. Was het geheele eerste deel interessant en van 'n artistiek gehalte, de daarna in concert- vorm uitgevoerde opera van Purcell klonk nog ver boven alles uit. Het dramatisch element trad duidelijk op den voorgrond als gevolg van het algeheel opgaan van de uitvoerenden in dit werk, dat één grooten climax vormt. Uit het eerste bedrijf sprak reeds de ernsti ge grondslag van het werk, uit het heksentafe- reel en de woud-scène voelde men al meer de dramatiek en het slottafereel, het vertrek van Aeneas op Jupiter's bevel en de dood van Dido deed werkelijk tragisch aan. Waren alle soli van Aeneas en van de Too- verkol scherpe typeeringen, die van Dido ont roerden steeds, niet het minst de zang bij haar dood. Herhaaldelijk moest het koor zich bij een solo aansluiten. Ook bij de scène van Dido's dood en hier bij het slot werd, zooals door het geheele werk, nimmer naar eenig uiterlijk effect gestreefd. Zacht-zwevend klonk de eenvoudige slotzang, toch een diepen indruk teweegbren gende. Hulde aan de uitvoerenden: Laurens Bogtman als Aeneas, mej. Boelsma, alt, als tooverkol, mej. Maas Geesteranus, sopraan, als Dido, me vrouw Hüsken-Reuderink, mezzo-sopraan, de vertolksters der kleinere partij, het koor en or kest, en bovenal aan den jeugdigen, talentvol len dirigent Jan Smit, die met volle beheer- sching en bezieling het werk stijlvol herschiep. Een artistieke daad van groote beteekenis! Dat het hem gegeven moge zijn, deze oude Engelsche muziek op tal van plaatsen te kunnen intro- duceeren is onze en zeker de wensch van de G. en W.-leden, -die zich hoogst dankbaar toonden voor het aangebodene. Zondag 21 Januari: 9 uur aspirantencursus. Maandag 22 Januari: damcompetitie T.E.P. D.I.D., bovendien T.E.P.H.R.KD.D.E.Z. (bij H.R.K.D.)tooneelrepetitie districtsavond. Dinsdag 23 Januari: 9 uur Scola Cantorum. Woensdag 24 Januari; groote verplichte avond in St. Bavogebouw. Onderwerp van den Centraal-Praeses, Rector H. Drost „FamÉlie- leven". Muziek en zang door onderafd. van R.K. Volksbond. Tooneel door St. Genesius: „Een eeuw achter". Donderdag 25 Januari: 8 uur vergadering actieleiders voor de Nieuwe Gemeenschap in Brinkman, Plein; half 10 vergadering Oranje- Zwart. Vrijdag 26 Januari: half 9 Rederijkerskamer „St. Genesius". Zaterdag 27 Januari: 8 uur onderlinge com petitie „Oranje Zwart". Voor den Gezinsavond zijn ook nog kaarten verkrijgbaar aan de zaal. Begin precies 8 uur, einde 11 uur. G. DE BEER pr., PTaeses. Bent u al in het bezit van een toegangskaart voor een der gezinsavonden, welke zal gehouden worden op Dinsdag 23 en Woensdag 24 Januari in het gebouw St. Bavo, telkens des avonds acht uur, waar als spreker zal optreden de zeereerw. heer rector Drost, afgewisseld door een tooneelstukje, muziek en zang? Laat deze avonden door katholiek Haarlem bezocht worden door een massale opkomst. Het gebouw St. Bavo is geopend om kaarten te halen van des morgens 9 tot 12 uur en van 3 tot 9 uur. De afdeeling Haarlem van den Kath. Graf. Bond houdt Woensdag 24 Januari, des avonds 8 uur, in het gebouw St. Bavo een ledenverga dering, waar als voornaamste punt behandeld zal worden de begrooting 1940. Gebouw St. Bavo: Geel Wit, 630 uur; Gew. zittingen, 4 en 7 uur. Rembrandt: „Pip met vacantie", alle leeftij den, 230, 7 en 9.15 uur. Palace: „De wreker", boven 18 jaar, 2 en 8.15 uur. Luxor„Goodbye Mr. Chips" (alle leeftijden) 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De kat en de kanarie", alle leef tijden, 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: Doorloopend programma. Spaarne: „Marokkaansche liefde", ..Bulldog Drummond", boven veertien jaar. Zaterdag 20 Januari, 8.15 uur: Fritz Hirsch Operette „Freut Euch des Lebens". Zondag 21 Januari, 8 uur: ,De Wrekende God" (door R.K. Ver. Ludamus). Maandag 22 Januari, 8.15 uur: Abonnement 2e serie, Het Nederlandsch Tooneel, „Mrs. W!ar- ren's Bedrijf". Dinsdag 23 Januari, 8.15 uur; Piano-recital door Monique Haas (voor Ver. Voor de Kunst). Gebotrw St. Bavo: Diocesaan Kruisverbond, 2 uur. Gem. Concertgebouw: H.O.V.-conoert, 230 u. Rembrandt: „Pip met vacantie", alle leeftij den, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Lezing met film Jan P. Strijbos, half twaalf. Cinema: „De wreker", boven achttien jaar, 2 en 8.15 uur. „Sneeuwwitje", alle leeftijden, half twaalf. Luxor: „Goodbye Mr. Chips", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. „Muiterij op de Bounty", boven 18 jaar, half twaalf. Frans Hals: „De kat en de kanarie", alle leef tijden, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. MoviacDoorloopend programma. Spaarne: „Bulldog Drummond" en .Marok kaansche liefde", boven 14 jaar. Gebouw St. BavoWoon wagen liefdewerk. 8 u. EK. Bevolkingsbureau, 8 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 105 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 10—5 uur. Rembrandt; „pip met vacantie", alle leeftij den, 2.30. 7 en 9.15 uur. Palace: „De wreker", boven 18 jaar, 2 en 8.15 uur. Luxor: „Goodbye Mr. Chips", alle leeftijden, 2.30, 7 en 9.15 Frans Hals: „De kat en de kanarie", alle leef tijden, 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: Doorloopend programma. Spaarne: „Marokkaansche liefde", „Bulldog Drummond", boven 14 jaar. De avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waargenomen door de volgende apotheken: C. Loomeyer, Bartel jorisstraat 11; Park-apo theek, Kleverparkweg 13; Teyler-apotheek, Tey- lerplein 79. Steeds geopend zijn: C. E. Schotman, Binnen weg 206208; Elswout-apotheek, Bloemendaal- scheweg 341; Aerdenhout-apotheek, Zanavoort- schelaan, tel. 26772; Heemsteedsche apotheek, Binnenweg 28, tel. 28127; Bloemendaalsehe Apotheek, Bloemendaalscheweg 85, telef. 22181. Cheer: De nood der vogels De winter regeert op strenge wijze, ook in onze omgeving. Zoo nu en dan dooit het een enkelen dag, docii daarna zet de vorst weer streng in. De bovengrond is reeds weken lang stijf bevroren en de laatste dagen dekt inbosch en veld een dikke sneeuwlaag alles af. De mensch weet de nadeelen van den winter grootendeels te overwinnen, doch de dieren in het veld en vooral de zwakke vogels hebben in strenge winters een zeer moeilijken tijd. Door de koude hebben zij meer voedsel noodig om voldoende lichaamswarmte te ontwikkelen. De meeste vogels kunnen thans echter hun na tuurlijk voedsel niet vinden, daar de grond verf sneeuw ligt en bovendien hard bevroren is. Zonder hulp van den mensch vermageren de vogels zienderoogen en velen sterven na korten tijd van honger en koude. Kom daarom in deze wintersche dagen «azen kleinen gevleugelden vrienden te hulp. Geef den vogels b.v. wat brood, wat ka-asresten, wat gekookte aardappelen of gekookte rijst, wat zaden en aan de insecteneters wat lijstervoer. Strooi dit voeder zichtbaar steeds op dezelfde plaatsen, geef op verschillende plaatsen en ver spreid het voedsel. Zorg dat de groote troepen meeuwen en kraaien niet in korten tijd alles kunnen opeten wat in hoofdzaak bestemd was voor de kleinere zwakkere vogels. Geef daar om bijvoorbeeld zeer vroeg in den ochtend. Strooi in de tuinen, doch ook in de parken, daar honderden vogels aldaar verblijven en er vaak niet toe komen de woonsteden der men schen op te zoeken. Strooi niet uitsluitend in voederhuisjes, vele vogels zijn daaraan niet ge wend. Help thans de vogels en zij zullen het u spoe dig door hun zang en door het wegvangen van

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5