Grensverkeer staat bijna stil FINANCIEN Wintersche kwalen? Dan Mijnhardtjes halen! Wij luisteren naar... WEER DRAADBREUK BIJ DE SPOORWEGEN Dagfilm W a ter standen Restaurant DORRIUS ZATERDAG 20 JANUARI 1940 Tilburgs burgemeester geïnstalleerd De Bidweek GOEDERENVERVOER Storing van ruim een uur op het traject AmsterdamUtrecht Harlingen werd niet bereikt Postboot moest naar Terschelling terugkeeren Het drama in Indië Nadere bijzonderheden over den moordenaar DE SCHEEPVAART OP OOST-INDIë VOLKSRAADSLEDEN VRAGEN Volkenbondscomité' s in Den Haag INDISCHE GIFTEN VOOR FINLAND RIJKSVISCHAFSLAG 1000 voor het Steuncomité De Carnavalsviering in Limburg Omhoog geloopen schip vlot gekomen De ingestelde Contact commissie Nadere mededeelingen van den Regeeringspersdienst Omzetbelasting in Italië Schatkistbiljetten in België verwacht BELEEDIGING VAN DEN G.-G.? Opleiding matrozen en stokers in Indië Nieuwe gemeente-secretaris van Edam-Volendam Opleiding katholieke helpsters Roode Kruis BILJARTEN Kampioenschap van Nederland hoofdklasse klein biljart VOETBAL Landenwedstrijden van Italië Een zon ontploft Zondag 21 Januari Maandag 22 Januari De loco-tin-prijzen te Londen zijn verdel gedaald met 3 tot 234.10 per ton en W 'termijn-prijzen met 3.10 tot 234.10, al gevolg van liquidaties en van de flauw stemming der Amerikaansche staalprijzen- De voorraden in Engeland zullen waar schijnlijk per einde Januari aanzienlijk Be' stegen zijn in verband met de groote tio veelheden erts, welke in de laatste weke' zijn aangekomen. De kleinhandels-prijzen voor thee in E"' geland zullen vermoedelijk met 2 a 3 d. w Lb. worden verlaagd en laar men aanneem1 zal de minister voor Voedselvoorzienv<v groote hoeveelheden thee ter beschikki van de markt stellen. Academische examens MARKTEN 1132 Bij Griep. Koorts. Kou, Rheumatische pijnen, Spit, Pijnlijke ledematen, Ziek en hangerig ge voel. De echte zijn niet rond, maar hartvormig 12 st. 50 ct., 2 st. 10 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Vandaag is te Tilburg de nieuwe burgemees ter, mr. J. C. A. M. van de Mortel, op plech tige wijze geïnstalleerd. Nadat deze dag was begonnen met het opdragen van een plechtige H Mis in de parochie Koningshoeven, waarbij de geheele gemeenteraad en zeer vele belang stellenden aanwezig waren, kreeg om tien uur de schooljeugd gelegenheid den nieuwen bur gervader te begroeten. In de burgerzaal van het paleis-raadhuis werden van iedere k'as der lagere scholen zes kinderen toegelaten. Vierhonderd in getal zongen zij mr. Van de Mortel een welkomstlied toe, terwijl de voor zitter van „Tilburg Vooruit", de heer Fr. Mut- saerts, ce gevoelens van Tilburgs hcpe ver tolkte. In dezelfde burgerzaal kwam het gemeente- personeel een uur later zyn opwachting maken bij den burgemeester. De gemeentesecretaris was wegens ziekte verhinderd bij deze gelegen heid het woord te voeren. Daarom sprak als oudste hoofdambtenaar de commissaris van politie, de heer P. A. M. Preusting. Deze gaf namens allen uiting aan de gevoelens van groote voldoening, die in het corps van ambte naren zijn gewekt coor de benoeming van mr. Van de Mortel, dien zij allen zoo lang kennen en waardeeren. Voor de plechtige installatievergadering werd de burgemeester met zijn familie door de wethouders aan zijn woning in de St. Joseph- straat afgehaa'd. De leden van de Tilburgsche Rij vereenig in g gingen voor de auto's en toen voigc'e een tocht door de feestelijk versierde straten naar het raadhuis. In de vestibule stond het muziekcorps van Huize Nazareth opgesteld, dat bij het binnen treden van mr. Van de Mortel het Volkslied speelde. Een dochtertje van wethouder Eijke- msns bood mevrouw Van de Mortel bloemen aan. Behalve de leden van een raad waren in de raadzaal zeer vele belangstellenden aanwezig. Onder hen zagen wij den Hoogeerwaarden heer J. F. M. Sanders, deken van Tilburg; ds. P. van de Wal namens de Nederlandsch Her vormde Gemeente ds. J. de Vries, namens de Nederlandsche Gereformeerde Kerk; voorts den heer B. Gersons namens de Israëlietische Gemeente. Verder waren aanwezig de Eerste Kamer:eden H. M. J. Blomjous en P. W. de Jong, ce heer Th. van Rijen, lid van Ged. Staten van Noordbrabant; prof. H. A. Kaag, fector-magnificus van de Katholieke Econo mische Hoogeschool, mr. A. baron van Wijnber gen. het bestuur van „Tilburg Vooruit", het bureau van de Kamer van Koophandel en Fabrieken e. a. Zooals gebruikelijk, opende de oudste wet houder, de heer Eijkemans, de vergadering. De secretaris las voorts het Koninklijk Besluit van de benoeming van den heer van de Mortel tot burgemeester van Tilburg voor. Daarna bracht de wethouder dank aan Hare Majesteit de Koningin voor de benoeming van dezen burge meester. Hij is een man van bijzondere be kwaamheid en van uitmuntende karaktereigen schappen. Een verrassing is deze benoeming niet, want toen in November mr. dr. Vonk de Both, de voortreffelijke magistraat, die 24 jaar aan het hoofd van de gemeente heeft gasfaan. is afgetreden, werd al aanstonds de naam van mr. Van d® Mortel genoemd als de meest ge- wensoht®. opvolger. Algemeen heerschte vreugde over de benoeming van een. Tilburgenaar, die als geen ander de nooden van de gemeente kent. De heer Van de Mortel kent door jarenlang practisch werk het bestuursapparaat tot in ieder onderdeel. Hij is een man, dien wij hebben leeren kennen a's een hoogstaand en fijngevoelig mensch. ..Zoo hebben wij u gekend als wethouder, zoo willen wij u eeren als burgemeester. De wet houders en de raad treden u met hartelijke genegenheid tegemoet. Uw liefde voor de stad is bekend. Eervolle benoeming, u elders aange boden. hebt gij van de hand gewezen, om de belangen van Tilburg te kunnen dienen. Het is voor de bevolking van Tilburg een groote troost, dat in deze moeilijke tijden het bestuur in uw handen is gelegd. Moge Gods zegen op uw werk rustenaldus besloot de wethouder zijn rede. Ten slotte hing hij, na ook mevrouw Van de Mortel te hebben geluk gewenscht, den burge meester de ambtsketen om. Burgemeester Van de Mortel bracht dank aan de Koningin voor zijn Benoeming. Hij hoopte met de medewerking van wethouders, gemeen teraad en gemeentepersoneel nog zeer veel voor Tilburg te kunnen deen. Wanneer de verwach tingen. omtrent zijn bestuur gekoesterd, in ver vulling zullen gaan. dan zal hij tevreden zijn. Nadat ook de fractieleiders het woord hadden gevoerd, werd de vergadering gesloten. Vervolgens werden in de Burgerzaal verver- achingen rondgediend. Om vijf uur recipieerde de burgemeester; velen kwamen hem bij deze gelegenheid geluk- wenschen. In den avond zou een fakkeloptocht gehouden worden. Morgen is de intentie van de Bidweek: „Te rugkeer van de Lutheranen en andere Protes tanten. Wie hun tijdschriften en andere uitin gen nagaat, raakt mede bewogen door de droef heid. waarmee de besten hunner de onderlinge versplintering constateeren. En de kern hunner oorspronkelijke en telkens verder woekerende verdeeling en onderverdeeling is zoo tragisch diep geworteld in het wezen van hun leer: het vrije onderzoek. Hier ieggen zij een onoverbrug bare kloof ook tusschen henzelf en de Moeder kerk. die toch volgens Gods bestel de leerares is met Goddelijk gezag, ook over individueele zienswijzen/Dat Nederland een Protestante na tie is. is niet overeenkomstig de feiten, maar er groeit geen Nederlandsch Katholiek op, zon der dat hij, mogelijk wei dagelijks, met hen heeft te leven. De liefde voor den naaste is bij een Nederlander noodzakelijk ook: de liefde voor den Protestant. Weinigen kunnen direct helpen aan den terugkeer van één hunner tot de Moederkerk, maar allen kunnen voor hun Protestantsche broeders bidden, en voor allen is dftt dus ook de vervulling van dien eersten grooten plicht: de naastenliefde. De Alg. Ned. Beroepsautovervoerders Bond (AI4B.A.>, opgericht onder de leden van den A.N.W.B., de afd. Beroepsvervoer van den Bond van Bedrijfsautoverkeer in Nederland (B.B.N.), de Bond van Expediteurs en Transportonderne mers (B.E.T.O.) en de Centrale Organisatie voor het Beroepsgoederenvervoer langs den Weg (C.O.B.) hebben een adres aan den minister van Waterstaat doen toekomen, waarin zij ver klaren, dat de uitzonderlijk bevoorrechte posi tie der Ned. Spoorwegen, vergeleken by het par ticuliere vervoerbedrijf, culmineert in de finan cieele bedryfsvoorwaarde (doordat de Staat zich garant stelt voor de exploitatie-uitkomsten van het Spoorwegbedrijf) en in de economische be dryfsvoorwaarde (doordat de Ned. Spoorwegen, naast het goederenvervoer ook het personen vervoer over geheel Nederland monopolistisch uitoefenen over alle eenigszins langere afstan den, op grond van de wet Autovervoer Personen en de hanteering daarvan bij de uitvoering). Adressanten herinneren aan een motie, aan genomen op de in Juni j.l. te Rotterdam ge houden algemeene vergadering van den B.B.N., waarin de regeering, dragend de tekorten der Ned. Spoorwegen, werd verzocht, daaraan deze regeling te verbinden, dat de N.S. aan vaste reëele tarieven worden gebonden zoodanig, dat den vrachtauto geen voor hem geëigend vervoer wordt ontnomen. Een adres van» overeenkomstige strekking is vanwege den bond Schuttevaer ten aanzien van het goederenvervoer te water aan den minister toegezonden. De strenge vorst doet op verschillende manie ren haar invloed gelden op het spoorwegverkeer Hoewel steeds alle krachten worden ingespan nen, om de onvermydelijke vertragingen wegens het slecht-functionneeren van wissels te voor komen, kan men deze stagnatie niet geheel overwinnen. In de meeste gevallen kan het ver keer echter normaal voortgang vinden, op en kele uitzonderingen na, wanneer de vorst ern stige defecten veroorzaakt. Zoo was het Vrydag- morgen, teen een electrische voedingsdraad bij het Centraal Station in Utrecht brak. Vanmorgen deed zich eenzelfde euvel voor in de buurt van Breukelen. Het was 7 uur, toen de electrische treinen tusschen Amster dam en Utrecht niet verder konden, omdat zij geen stroom kregen. Dadelijk nam men op de stations in Utrecht en in Amsterdam alle maatregelen om het verkeer over Hilver sum te leiden. Dit ging natuurlijk niet zonder stagnatie. De treinen vertrokken met groote vertraging en kwamen ook te laat binnen, omdat de lijn naar Hilversum de grootere verkeersintensiteit niet kon verwerken. Om ongeveer 8 uur was de breuk weer her steld, zoodat om 8.34 de electrische trein van Amsterdam C.S. naar Utrecht over Breukelen en Maarssen vertrok. Uiteraard duurde het nog eenigen tijd voor dat het reizigersverkeer, dat op deze uren van en naar de hoofdstad zoo druk is, weer geheel normaal kon doorgaan. De postboot „Noord-Nederland", die de ver binding tusschen Terschelling en Harlingen onderhoudt, heeft Vrijdag de haven van Har lingen niet kunnen bereiken. Onverrichterzake is de boot toen omstreeks vier uur in de havén van Terschelling teruggekeerd. Vanmorgen heeft de „Noord-Nederland" een nieuwe poging on- nernomen. De sleepboot „Volharding" heeft het schip om half 10 de haven van Terschelling uitgesleept. Mocht de postboot er in slagen, Harlingen te bereiken, dan zal ze vandaag niet naar Terschelling teruggaan. Waarschijnlijk zal dan morgen, Zondag, de tocht naar Terschelling worden aanvaard. BATAVIA, 19 Jan. (Aneta). Omtrent het drama, dat zich op de onderneming Tjikandi Ilir heeft afgespeeld, waarbij de heer F. H. Eibers werd vermoord, kan nog worden mede gedeeld, dat de moordenaar voor de leden van de familie Eibers totaal onbekend Is. Nasporin gen brachten aan het licht, dat hij den naam Arsad draagt en, naar schatting, vijf en twintig jaar oud is. Hij woonde in een kampong, circa zeven kilometer van Tjiakndi Ilir verwijderd. Hij oefende daar het beroep van landbouwer uit en stond bekend ais een „Santri" (iemand, die zich aan godsdienstige overpeinzingen overgeeft en door vasten en onthouding een afgezonderd en godsdienstig leven leidt). De laatste twee maanden waren zijn gedragingen abnormaal. Het is gebleken, dat de moordenaar, toen hij het landhuis van den heer Eibers binnendrong, geheel ongekleed was, doch zich met een dik ken stok had gewapend. Eerst later maakte hij zich meester van de meest uiteenloopende klee- dingstukken van den heer des huizes, welke hij aantrok. Een poging, in het militair hospitaal gedaan, om hem te verhooren, mislukte, daar Arsad hardnekkig weigerde op de gestelde vragen te antwoorden. De kogel uit den dienst-revolver van den technischen leider der veldpolitie, waardoor hij werd neergeveld, is diep in zyn rechterschouder gedrongen. Deze kogel is nog niet verwijderd. BATAVIA, 20 Jan. (Aneta.) Te beginnen met de „Indrapóera", welke 3 Februari as. van Tandjong Frio-k en de „Dempo", welke 7 Fe bruari van Genua vertrekt, zullen de schepen van den Rotterdamschen Lloyd weer aanloopen te Singapore en Colombo. De „Johan van Oldenbarnevelt" is vanmorgen na een zonder emoties verloopen reis van Genua te Tandjong-Priok aangekomen. BATAVIA, 20 Jan. (Aneta.) De stroom van schriftelijke vragen, die ter mondelinge beant woording op den binnenkort in den Volksraad te houden vragendag zijn ingediend, is reeds ingezet. Tot dusver hebben verschillende leden reeds meer dan twintig vragen ingediend. Deze betreffen een rijke variatie van onderwerpen, o. a. de prijsstijging, de discriminatie van in- heemsche en Chineesche werkloozen ten op zichte van Europeesche werkloozen bij de ver leening van steun, het ryst surplus van Java en het Hongeroedeem, inheemsche candidaten voor de K. M. A.. de reorganisatie van het Mid delbaar Onderwijs, het onderricht van het Ne derlandsche volkslied op scholen, verschillehde ambtenaarszaken, de periodieke aflossing van dé dienstplichtigen bij de zeemacht, enz. Men meldt ons van de grens: Vereenzaamd liggen de laatste weken de em placementen der spoorwegstations langs de grens. Waar nog voor korten tyd lange, volbe- laden goederentreinen over de blinkende rails rolden op weg naar de uitvoerhavens Rotterdam en Amsterdam, om hun last machines, auto's, halffabrikaten en andere Duitsche producten af te geven voor Amerika en andere werelddee- len, heerscht nu het grootste deel van den dag stilte. Zoo is ook hier aan de Oostgrens de Brit- sche blokkade van den Duitschen export merk baar. Alleen het reizigersverkeer, dat door Duitsch- land zelf streng geblokkeerd is, heeft nu en dan eenige opleving. De laatste dagen dezer week kwamen weer eenige honderden joodsche emi granten, meest uit Midden-Duitschland via BentheimOldenzaal over de grens, bestemd voor de „Westerland", welke mailboot 20 Ja nuari van Antwerpen zal vertrekken of voor de „Veendam", welke 24 Januari van Rotterdam gaat. Deze niet-ariërs waren gelukkig, op Ne- derlandschen grond te zijn, waar ze niet afge zonderd van de groote gemeenschap worden ge houden en hun volle menschenrechten gelden. „Gott sei gelobt", was de hartgrondige uitroep van een joodsche dame, toen ze de nelderver- lichte wachtkamer van het Nederlandsche grensstation binnentrad. Naar Düitschland is het verkeer miniem en de paar Hollandsche reizigers, die in Bentheim moeten overstappen in de aan sluitende D-treinen, worden tot Osnabrück in coupé's met neergelaten gordijntjes ge plaatst met de strenge order geen pogingen te doen naar buiten te kijken. De beteekenis van dit bevel wist onze zegsman niet; hij acht het een deel van een algemeenen maatregel, die in heel Düitschland genomen is. Wellicht houdt 't verband met het groo te troepenvervoer van de laatste week. Zoo passeerden via het spoorwegknooppunt Löhne i. W. naar het Zuid-Westen tallooze treinen met soldaten, terwijl ook uit net Noord-Westen vele troepen zuidelijker ge concentreerd zijn. Dat het Duitsche passen kantoor te Amsterdam log maar uitsluitend in- en uit-reisvisa voor Düitschland via Bentheim verleent, is een greo- e strop voor de reizigers. Zoo ontmoetten we ezer dagen een dame uit Heerlen, die steeds -ia Aken naar haar familie in Düitschland ge- eisd had en nu haar weg over Oldenzaal moest nemen, wat haar een schade van 20.be rokkende. Een reiziger uit Emmerik mocht slechts via Bentheim zijn reis naar Nederland maken. Intusschen rollen de kolentreinen, die voor rang hebben op het geheele Duitsche spoorweg net, onophoudelijk door het land, om het nij pende gebrek aan brandstoffen het hoofd te bieden. In heel veel plaatsen had de détail- handel niets in voorraad, doch doordat de weer macht uit haar opslagplaatsen beschikbaar stelde, werd heel vaak oogenblikkelyke nood ge lenigd. In sommige plaatsen, o. a. te Schüt- torf i. H„ is het voorgekomen, dat bij het bin- nenloopen van een kolentrein deze door de in gezetenen als het ware bestormd werd, omdat men vreesde dat de aangevoerde hoeveelheid niet voor alle ingezetenen toereikend was. Heel veel maatregelen worden dan ook genomen, welke moeten leiden tot brandstofbesparing Zoo is het vanaf Zaterdag 20 Januari verbo- uur hadden zien uitgebreid, moeten vroeger sluiten. Naar gelang de grootte der stad verschillen deze sluitingstijden. De uiterste toegestane sluiting is om 1 uur. In de laatste Volkenbondsvergadering is het besluit genomen tot instelling van een centraal comité tot coördinatie van de financieele, eco nomische en sociale werkzaamheden in de verschillende landen. Op 7 Februari zal 't or ganisatiecomité tot uitvoering van dit besluit büeenkomen. Dit zal geschieden niet te Genève, doch te 's-Gravenhage, in het Vredespaleis, daar ook andere staten dan Volkenbondsleden in dat comité zitting kunnen hebben. Van ge noemd comité zal Dr Colijn vrü zeker voor zitter worden. Op 9 Februari komt, eveneens in het Vre despaleis, het comité de supervision bijeen. Dit is het voormalig comité der controle van den Volkenbond, waaraan enkele bevoegdheden van volkenbondsraad en -vergadering zijn overge dragen. Van dit comité, waarvan dr. Colijn en graaf Carton de Wiart deel uitmaken, zal de president van het Noorsche Storting', de heer Hambro, voorzitter zijn. Om den heer Hambro de lange en moeilijke reis naar Genève te besparen, zal dit comité eveneens in Den Haag bijeenkomen. De vergaderingen van beide comité's zullen twee of drie dagen duren. BATAVIA, 20 Jan. (Aneta). De inzameling voor het Flnsche Roode Kruis bracht tot dusver f 14.594 op, waarvan f 5125 afkomstig is uit de hoofdstad en de rest van elders uit geheel Indië. Heden géén aanvoer op de vischmarkt IJmuiden. Het dageiyksch bestuur van het Algemeen Steuncomité 1939 deelt mede, dat de Staats mijnen in Limburg aan den burgemeester van Hoensbroek een bedrag van 1000 hebben ge schonken als bydrage voor het Algemeen Steun comité 1939. De territoriale bevelhebber in Zuid-Limburg heeft definitief de verordening inzake slui tingsuur enz. voor de drie carnavalsdagen vastgesteld. Het sluitingsuur voor Maastricht, Heerlen, Kerkrade, Sittard, Gelecn, Vaals, Schaesberg, Brunssum, Stein, Echt, Valkenburg en Eygelshoven is bepaald op 12 uur, voor de overige gemeenten op 11 uur. Er kunnen ook dans- en muziekvergunnin- gen worden verleend, doch alleen tot het slui tingsuur. Optochten, maskerades enz. zijn verboden. VLISSINGEN, 19 Januari Het Nederland sche sa. „Parkhaven", dat naby Bath omhoog zat, is vannacht vlot gekomen en heeft ter reede van Vlissingen geankerd voor orders. Hot Japansche sa. „Tasimo Maru" is nog niet vlot gekomen. N. Z. Voorburgwal b.h. Spui, Amsterdam. PLATS DU JOUR EN LA CARTE De Regeeringspersdienst licht de instelling van de contactcommissie voor financieele be langen in het buitenland, waarvan wij reeds melding maakten, als volgt toe: De huidige oorlog heeft, evenals de wereld oorlog, het aanzien gegeven aan moeilijkheden van velerlei aard, welke worden ondervonden bij de behartiging van de financieele belangen van Nederland in het buitenland. De commissie zal aan de regeering in het algemeen advies moeten uitbrengen over alle zaken van financieelen aard, waarbij Nederlandsche belangen in het buitenland zijn betrokken. In het bijzonder heeft de commissie ten doel coördineerend op te treden voor de behandeling van vraagstukken, voor welker oplossing de vereeniging voor den effecten handel, als vertegenwoordigster van belang hebbenden, een beroep op den steun en het ingrijpen der regeering zal moeten doen. Onder de huidige omstandigheden houdt dit in, dat de commissie heeft te adviseeren nopens alle vraagstukken, die voortkomen uit het in grijpen der oorlogvoerende mogendheden op het gebied van het effecten- en geldverkeer, voor zoover deze voor Nederland van belang zijn. Voorts heeft de commissie er, voor zorg te dragen, dat de maatregelen, die met name de vereeniging voor den effectenhandel zal nemen ter oplossing van die vraagstukken, de instem ming hebben van de regcering en harmoniecrcn met het algemeen regeeringsbeleid. ROME, 20 Jan. (D.N.B.). In de staatscou rant is een koninklijk besluit opgenomen, waar bij met ingang van 8 Februari in geheel Italië een omzetbelasting van twee procent zal worden geheven. BRUSSEL, 20 Jan. (Havas) De regeering stelt zich voor, r.adat de kwestie van de steen- kolenindustrie zal zijn opgelost, schatkistbons van 3, 4 of 8 maanden uit te geven, waarvan de rente zal schommelen tusschen twee en 2% procent. Deze emissie is bestemd tot dekking van de mobilisatie-uitgaven en zal niet beperkt zijn. SEMARANG, 20 Jan. (Aneta). De hooidre- dacteur van het dagblad „Mataram" te Djokja, zal 13 Februari voor den Raad van Justitie te Semarang terecht staan, beschuldigd van belee- diging van den gouverneur-generaal. Deze zaak diende reeds eerder voor den politierechter te Djokjakarta, doch deze verwees de zaak naar den Raad van Justitie BATAVIA, 20 Jan. (Aneta). In verband met de bijzondere tijdsomstandigheden zullen de marine-opleidingen voor Europeesche matrozen en Europeesche stokers met Indisch verband, welke opleiding normaal in Nederland wordt gegeven, voorloopig in Indië worden gehouden. De werving van de z.g. voorjaarsploeg, welke stagnatie ondervond, wordt thans met kracht voortgezet. Naar wy vernemen kan voor de post van ge- meenteseretaris van Edam-Volendam, als op volger van dr. H. J. A. Eijkman, de benoeming worden verwacht van den heer D. Beets, thans hoofdcommies ter secretarie aldaar. Hedenavond om 19.35 uur zal voor den K.R.O.- microfoon een vraaggesprek worden gehouden met eenige bestuursleden van het nationale Wit-Gele Kruis over de resultaten, welke bereikt zyn bij de opleiding van katholieke helpsters en over de plannen welke op dit gebied nog bestaan. Vrydagavond zijn te Utrecht de wedstryden voor het kampioenschap van Nederland, hoofd klasse klein biljart aangevangen. De uitslagen luiden: Beekhof 400 42 38 9.52 Sa es 252 42 36 6.— Slikker 400 26 87 15.38 Haberer 270 26 50 10.38 Kohier 400 38 49 10.52 Velgersdyk 282 38 32 7.42 Mulder 400 39 46 10.25 Penning 323 39 36 8.27 Mulder 400 28 54 14.28 Haberer 307 28 52 10.96 Penning 400 36 41 11.11 Kohier 340 36 46 9.44 Velgersdyk 400 25 81 16.— Beekhof 330 25 49 13.20 Slikker 400 28 45 14.28 Saes 205 28 22 7.32 De volgende landenwedstrijden zyn vooi Italië in de komende maanden vastgesteld: 3 Maart Turyn: Italië—Zwitserland, 14 April Rome: ItaliëRoemenië, 5 Mei Milaan: Italië Düitschland, begin Juni: ItaliëPortugal te Napels, begin December Rome: Italië—Honga rije. ERFURT, 20 Jan. (D.N.B.). Aan de hand van waarnemingen, welke zijn gedaan op de ster renwachten van Hamburg en Sonneberg, is vastgesteld, dat zich een geweldige catastrophe in de sterrenwereld heeft voorgedaan. In het Melkwegstelsel is een zon, gelijk aan die van ons eigen zonnestelsel, ontploft, ten gevolge van een plotselinge ontaarding van de atomen, waaruit deze vuurbol was samengesteld. Door het geweld van de ontploffing werd het omhul sel van deze ster met een snelheid van enkele millioenen kilometers per uur naar alle zyden het wereldruim ingeslingerd. HILVERSUM II, 301.5 M. 8.30 NCRC, 9.30 KRO, 5.00 NCRV 7.45—11.15 KRO 9.30 Gramofoonmuziek, 10.00 Hoogmis, 11.15 Gramofoonmuziek, 12.15 Causerie „De fruitteelt in Nederland" 12.35 Gramofoon muziek. 12.45 Berichten ANP, 1.00 Lezing over Jean de Racine, 1.20 Musiquette, 2.00 Vraag en antwoord. 2.45 Gramofoonmuziek, 3.00 Rotter- damsch Philharmonisch orkest en soliste (opn.), 4.00 Rococo-octet, 4.30 Ziekenhalfuur, 4.55 Gramofoonmuziek, 5.00 Gewijde muziek (gr.pl.), 7.45 Berichten, 7.50 Gramofoonmu ziek. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen 8.15 Vroolijk programma, 9.00 Radiotooneel met prijsvraag, 9.20 Gramofoonmuziek, 9.30 KRO- orkest, 10.30 Berichten ANP, 10.40 Epiloog, 11.0011.15 Esperantonieuws. HILVERSUM I, 1875 en 414.4 M. 8.55 VARA, 12.00 AVRO, 5.30 VARA, 8.00—12 00 AVRO 8.55 Gramofoonmuziek, 9.05 Tuinbouwhalf- uurtje 9.30 Orgelspel, 12.00 Causerie „Onze Weermacht". 12.25 AVRO-Amusementsorkest en soliste, 12.45 Berichten ANP, gramofoon muziek, 1.00 AVRO-Amusementsorkest en so liste, 1.30 Causerie „Gesproken mailbrief" 1.50 Gramofoonmuziek, 1.55 Declamatie, 2.002.27 Boekenhalfuur, 2.30 Concertgebouworkest en solist, ca. 3.10 Filmrubriek 4.30 AVRO-Dans- orkest, 4.55 Sportnieuws ANP, 6.00 Bravour en Charme, 6.30 Sportpraatje. 6.45 Sportberich ten ANP, gramofoonmuziek, 7.28 Rosian-ork., 8.00 Berichten ANP, 8.20 Gramofoonmuziek. 8.40 Hersengymnastiek. 9.10 Omroeporkest. 9.35 Radiotooneel, 10.10 Omroeporkest en so list 11.00 Berichten ANP. 11.10—12.00 Gramo foonmuziek. ENGELAND, 391 en 449 M. (Na 8.20 n.m. ook 342 M.) 11.50 BBC-Schotsch orkest, 12.45 Harry Eugleman's kwintet en solist, 1.20 Berichten, I.30 Orgelspel, 2.25 Northumbrian-zangers, Newcastle-strljkkwartet en solist, 2.50 „The Bohemians", 3.20 Stedelijk orkest van Birming. ham. 4.20 Berichten, 5.05 Pianovoordracht, 6.20 Berichten, 6.55 Het Willie Walker-octet, 7.20 BBC-orkest 7.55 Orgelspel, 9.05 Zang, 9.20 Berichten, 9.35 Selectie uit de operette „La vie parisienne". 11.15 Hefr Menges-strijkkwar- tet, 11.55 BBC-Sakmorkest, 12.2012.35 Be richten. RADIO-PARIS, 1648 M. 12.05 Zang, 12.35 Pianovoordracht. 1.05 Fluit_ voordracht, 1.35 Zang, 2.00 Gramofoonmuziek. 2.05 Cellovoordracht, 2.30 Hoornvoordracht. 3.35 Het Loewenguth-kwartet, 4.20 Zang, 4.35 Chansons, 5.50 Symphonieeoncert, 11.05 Strijktrio, 12.05—12.20 Gramofoonmuziek. KEULEN, 456 M. 5.20 Havenconcert. 7.30 Gramofoonmuziek, 9.20 Gramofoonmuziek, 11.20 Leo Eysoldt's or kest, solisten en pianoduo, 1.15 Muzikaal tus schenspel, 1.35 Populair concert 2.45 Muzikaal tusschenspel. 3.20 Verzoekconcert, 7.3511.20 Zie Deutschlandsend'er. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 9.20 Gramofoonmuziek, 11.35 Orgelconcert, 12.05 en 12.20 Gramofoonmuziek, 12.50 en 1.30 Het Van Dame-septet,1.5b2.20 Gre.mploop- muziek. 2.50 Spel 'met muziek, 4.50 Piano- voordracht, 6.35 Viool en piano, 7.20 Gramo foonmuziek, 10.30 Fragmenten „Cosi fan tut te", opera (gr.pï.j, 11.2012.20 Jazzmuziek (gr.pl.). 484 M. 9.20 Gramofoonmuziek, 11.20 Het Koninklijke Koor „Roland de Lattre", 11.35 Gramofoon muziek, 12.05 Pianovoordracht, 12.35 Gramo foonmuziek, 12.50 en 1.30 Radio-orkest. 1.55 2.10 Gramofoonmuziek, 3.454.05 en 4.555.15 Militair concert, 7.15 en 7.35 Gramofoonmu ziek, 8.50 Cabaretprogramma, 9.35 Radio-ork. en soliste 10.30 Radio-orkest, 10.50 Omroep- dansorkest. 11.2012.20 11.2012.20 Gramo foonmuziek DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 7.35 Omroeporkest, Omroepkoren en solis ten, 9.20 Berichten, 9.50 Egon Kaiser's orkest, Joe Bund's kwartet en solist, om 10.20 Poli tiek overzicht, 11 20 Berichten. Hierna tot 12.20 Nachtconcert. HILVERSUM II, 301.5 M. NCRV-Uitzencilng 8.00 Berichten ANP 8.20 Gramofoonmuziek, II.30 Gramofoonmuziek, 12.30 Berichten ANP. 12.40 Stichtsch Salonorkest en gramofoonmu ziek, 2.00 Reportage, 2.452.55 Gramofoonmu. ziek, 3.00 Kookpraatje, 3.30 Christ, liederen (opn)., 4.45 Gramofoonmuziek 6.15 Gramo- loonmuziek, 7.45 Gramofoonmuziek, 8.00 Be richten ANP, herhaling SOS-berichten, 8.15 Orgelconcert 9.30 Gramofoonmuziek, 10.00 Be richten ANP, 10,30 Rediva-sextet en gramo foonmuziek 11.35 Gramofoonmuziek. HILVERSUM I. 1875 en 414.4 M. Algemeen programma, verzorgd door de AVRO 8.00 Berichten ANP, gramofoonmuziek, 8.30 Orgelspel, 9.00 Winterpotpourri, 10.15 Gramo foonmuziek, 10.30 Voor de vrouw, 10.35 En semble Jetty Cantor, 11.00 Voor de vrouw. 11.10 Ensemble Jetty Cantor, 12.00 Gramofoon muziek, 12.45 Berichten ANP, gramofoonmu ziek, 1.00 Secco en zijn ensemble en solisten, 2.00 Gramofoonmuziek, 2.30 Omroeporkest en solist, ca. 3 20 Perskroniek, 5.30 Puszta-ork.. 6.00 Gramofoonmuziek, 6.15 De Twilight Sere- naders, 7.00 Pianovoordracht, 7.30 Gramo foonmuziek, 7.40 Cyclus „Nederlandsche volks kracht" 8.00 Berichten ANP, 8.15 Concertge bouworkest. 9.20 Radiotooneel, 10.05 AVRO- Amusementsorkest en gramofoonmuziek. 11.00 Berichten ANP, 11.1012.00 AVRO- Dansorkest en gramofoonmuziek. ENGELAND, 391 en 449 M. (Na 6.20 11.m. ook 342 M.) 12.20 BBC-Northern-orkest, 1.05 Populair concert, 1.20 Berichten, 2.00—2.20 Orgelspel, 3.20 BBC-Harmonie-orkest, 3.50 Cello en pia no, 4.20 Berichten, 4.35 BBC-Theaterorkest, 5.50 Walford Hyden's orkest, 6.20 Berichten, 6.55 BBC-Zangers 7.40 Kampconcert, 9,20 Be richten, 9.50 BBC-orkest, 11.20 Phil Cardew en zijn Band, 12.2012.35 Berichten. RADIO-PARIS, 1648 M. 12.05 Cellovoordïacht, 12.20 Raymond Le- grand's Jazz-orkest, 1.05 Pianovoordracht, 1.35 Zang. 2.00 Gramofoonmuziek, 2.05 en 2.30 Vioolvoordracht, 3.2o Orgelconcert, 4.50 Piano voordracht. 5.20 Duetten, 5.35 Het Parijsch blaaskwintet en soliste, 6.35 Viool en plano, 7.20 Orkestconcert, 9.05 Orkestconcert m. m. v. soliste, 11.35 Zang, 12.0512.20 Raymond Legrand's jazzorkest. KEULEN, 456 M. 5.50 Omroeporkest, 7.408.50 Gramofoon muziek, 9.309.50 Omroeporkest en -koor en solisten 11.20 Nedersaksenorkest, 1.15 Muzi kaal tusschenspel, 1.35 Populair concert, 2.45 Muzikaal tusschenspel, 3.20 Gramofoonmuziek, 3.55 Zang, piano en pianoduetten, 5.45 Blaas muziek. 7.35 Gramofoonmuziek, 8.20 en 8.45 Gramofoonmuziek, 9.5011.20 Zie Deutsch- landsender. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek 12.50 en 1.30 Om- roepdansorkest, 1.502.20, 5.55. 6.50 en 7.20 Gramofoonmuziek, ca. 9.20 Gramofoonmuziek. 10.3011.20 Omroepdansorkest. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek, 12.50 en 1.30 Ra dio-orkest, 1.502.20 Gramofoonmuziek, 5.20 Zang en piano, 5.50 Gramofoonmuziek. 6.35 Het Van Hecke-kwartet. 7.05 Dansmuziek (gr- nl.). 8.50 en 9.40 Radio-orkest, 10.30 Omroep koor begeleid door strijkorkest en orgel met toelichting, 11.0511.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.35 Barnabas von Géczy's orkest.»8.20 Het p-rtijnsch Philharmonisch orkest en solist, "20 Berichten. 9.50 Otto Dobriat's orkest om 10 20 Politiek overzicht, 11.20 Berichten Hierna tot 12.20 Naehtconcert. De beurs te Parijs acht het gerechtvaar- igd, een meer afwachtende houding adn te nemen waarin haar buitenlandsche zuster instellingen als Wallstreet, Londen en Am sterdam reeds lang voorgaan. Men staakt een verdere koopbeweging ondanks het feit dat het vertrouwen in de toekomst onge schokt blijft en de jongste verklaringen tB de geallieerde landen met name de verkla ring van den Britschen minister in het La gerhuis omtrent den economischen oorlog tegen Düitschland, in financieele kringen groote voldoening schenkt. Inzake het besluit van de Britsche stanties dat het bezit van buitenlandsche fondsen bij Engelsche onderdanen, moet worden afgestaan en in ruil hiervan Engel sche Staatsfondsen e.a. obligaties zullen worden verstrekt, wordt uit Londen ge meld, dat de Britsche regeering reeds be langrijke bedragen van verschillende be- leggingsmijen heeft overgenomen aan Ca- nadeesche en Amerikaansche fondsen. Men legt er den nadruk op, dat de overdracht aan de Britsche instanties geheel op vrij willige bases heeft plaats gehad. Er bestaat te Londen vrees voor rubber- schaarschte, hoewel de rubberverschepin gen uit Singapore niet verminderen. De ïoco-rubberprijs steeg met Vs d. tot 1 sh- per lb. De prijs voor zwaar koperschroot in de Vereenigde Staten werd verder met Vz dol' larcent per lb. tot 10 Va dollarcent verlaagd overeenkomende met den prijs van 12 dol larcent voor geraffineerd koper. De staalschrootprijs te Pittsburgh ioerd verhoogd. De prijs is thans lSVz a per ton en is 0.50 hooger. De Lockhead Aircraft boekte in 1939 een netto-winst van 3.140.000 of 4.05 per aan deel tegen 5 442.000 of 0.67 per aandee' het vorig jaar. In het Mid-Continentgébied is de Pr09^\ handelsprijs voor benzine sedert begin De cember j.l. voor de vierde maal verlaagd. De National Rayon Weavers Association deelt mede, dat de kunstzijde-weverijen v* het begin van dit jaar op 90 pCt. der capd' citeit werkten; in de eerste helft van Dec- j.l. op 89 pCt. tegen 75 pCt. in dezelfde Pe' riode van het vorig jaar. De American Waterworks, de Common' wealth and Southern, de Commonweal"J Edison, de Consol. Gas of Baltimore en ae Niagara Hudson Power boekten in de laat' ste twee maanden van 1939 een stijging van de electriciteitsproductie van 20 pCt. tei opzichte van de productie in de overeen komstige periode van het vorig jaar- andere nutsbedrijven bedroeg de stijging procent. WAGENINGEN. Geslaagd voor het can^f daatsexamen tuinbouw, mej. M. N. I. de B en de heeren M. S. Eversdyk en H. J. M. »e kes. BROEK OP LANGENDIJK, 20 Jan. A&" gevoerd werd: 31700 kg. roode kool 4.50— 43400 kg. gele kool 2.60-3.30, 29000 kg. Dee' sche witte kool 2.80—3.10, 500 kg. savoye 4.40, 10000 kg. uien 4.20—4.40, grove uien 3A 4, drieling uien 1.601.70, 2900 kg. peen 2. 3,' 1500 kg. bieten 2.10—3.20 per 100 kg. LEIDEN, 19 Jan. Vee- en Kaasmarkt. Aanye^ 364 stuks Runderen, 186 Kalveren, 1532 SchaP0S, 236 Varkens, 2 Stieren, Kalf- en Melkkoeien 180310. h. vlug, 191 Varekoeien 120210, 76 Vette ossen en koeien 200350, per 6088 ct„ handel vlug, Graskalveren t.i te "schapen 17—28, handel m., 1132 vette h» 0 meren 10—17, handel matig, 121 Mestvarken» j -35, 107 Biggen 8—12, 8 Zeugen 40—75 hai tam =n tr 0- Kaasmarkt. Ie soort Goudsche kaas per ou fj0et 31.0032.50, idem 2e soort 29.5030.50, aan 4 partijen. Handel matig. NOORD-SCHARWOUDE, 20 Jan. 92.200 roode kool 4.20—5.00; 32.000 kg. gele 0 2.90—3.40; 120.000 Deensche witte kool P-30^66. z. m„ 18 Vette kalveren 80145, per K.G. 1-° 1.35, h. t., 168 nuchtere Kalveren 512, 400 Vette Schapen 17—28 handel m., 1132 3700 kg. uien 4.10—4.20; grove - 3.60—3.80; drieling uien 1.50; 1400 kg. Blauwe Eigenheid 3.10 3.60—3.80; drieling uien peen 3.00; 1000 2.90. Prijs per 100 kg. ZATERDAG, 20 Jan. Keulen 6 u Loblth Nymegen St Audi W Arnhem Vreeswyk i Westervoort Deventer Kampen Mastr Ha 1) Borgh Belleld Venlo Grave 2) Sluis Lith 1 zwaar dryfys. ys vast. - dryfsys over 6/10 der rivierbreedu t blank water Stuwen open te Linne, Roermond, Sam beek en Lith.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 6