r r Halifax: „Wij handhaven onze eischen aan Berlijn" - lm, v: Een beslissende Finsche zege bij Salla ophanden? Winter over Europa 's Pausen antwoord aan Roosevelt 17-jarige jongen doodde zichzelf 4* Het onderhoud te Timisoara Het nieuws van heden GEEN ONDERSCHATTING VAN DEN VIJAND SO VJET-SPIONNA GE IN ZWEDEN DE RUSSEN TREKKEN OVERHAAST TERUG DE BAROMETER Rookwolken achter vliegtuigen Overstroomingen teisteren Turkije VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 21 JANUARI 1940 - OCHTENDBLAD te\UX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: ^ASSAUIAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 ^ORnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor 'Haarlem 25 cent per week; per kwartaal &25. Bq onze Agenten 27lA ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITtE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22198 - Lord Halifax De vele moeilijkheden voor een toekomstigen vrede Toen hij zijn vriend een revolver demonstreerde h, Staatsbegrafenis voor Borah DE UITSLUITING DER PRANSCHE COMMUNISTEN h£fuIJS' 19 Jan. (Havas). De Fransehe se- beeft met 294 stemmen voor en geen stem- bjj h tegen het wetsontwerp goedgekeurd, waar- communistische parlementsleden van hun baat vervallen verklaard worden. Hulp aan Finland geen loutere phrase De Bilt meldt: 1 Stormwaar schu wingsdienst V. Engelsch-F r ansche Inkoopcentrale Fransehe ministerraad vergadert 1 T 4 Zweedsche vrijwilligers, die het dapper strijdende Finsche leger zullen gaan versterken IJs in de Seine Officieel communiqué over de besprekingen van Gafencoe en Markowitsj Boodschap van Ciano aan Wang Tsjing Wei Duitsche emigratie uit Oost-Polen DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN 18 karaats Zweedsche vliegers in actie ESTLANDSCH SCHIP IN NOOD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et.. Inget mededeeHngen SO cent; Idem op peg één S5 eet* per regel BtJ contract sterk vedeegde prijzen. Voor de Heine annonces .Omroepers" zie de waterlek WASHINGTON, 20 Jan. (Keuter). Zater dag is de boodschap gepubliceerd, die de Paus aan Roosevelt heeft gezonden als Antwoord op diens Kerst-vredesboodschap. In dit antwoord wordt gezegd: „De on middellijke kansen op vrede zijn verminderd ^t een. geringe waarschijnlijkheid tengevolge Van de hardnekkige hinderpalen, die steeds moeilijker zijn te boven te komen." Öe Paus noemt Roosevelt's Kerstboodschap ',6en voorbeeldige daad van broederlijke, har- r^Üke solidariteit tusschen de Nieuwe en de s>Ude Wereld in de verdediging tegen den Ülen adem der agressieve, anti-christelijke Strevingen." Sprekende over den tijd, waarin ',Cen ware, gezonde vrede, opgelegd door be ginselen van rechtvaardigheid en billijkheid" •f stand zou kunnen worden gebracht, zegt H. Vader „Alleen mannen met groote politieke macht en duidelijk begrip zullen in staat kijn een vrede in het leven te roepen, die een vergoeding vormt voor de onbereken bare offers van dezen oorlog en den weg kan banen voor een internationale erken ning van wederzijdsche wetten en gebruiken der volkeren, een vrede, billijk voor allen, doeltreffend en gesteund door wederzijdsch vertrouwen." De boodschap voegt hieraan toe: „De vrienden van den vrede moeten zich duidelijk den ernst der hinderpalen Voor oogen stellen." Zaterdagavond omstreeks half zes heeft Öch ten huize van een familie, wonende Aan de Ferdinand Bolstraat te Amsterdam, een zeer tragisch ongeval afgespeeld, dat aan een jongeman van 17 jaar, zoon des huizes, het leven heeft gekost. De jongeman wilde een revolver, die vroeger zijn grootvader had toebehoord en die hij blangs had gevonden, aan een vriend demon- heeren. jjad den paj op veiug gesteld, om- ^at hij vermoedelijk wel geweten zal hebben, at de revolver was geladen. Blijkbaar is hij chter niet voldoende met de werking van het fevaarlijke voorwerp bekend geweest, want c0i bli eh hij den vinger aan den trekker bracht, e®k de pal niet op veilig te zijn gesteld en schot ging af. De kogel trof hem in het ''0°fd. Hevig bloedend zeeg hij ineen. Op het j^luid van het schot kwamen familieleden toe- hellen, terwijl ook dadelijk de G. G. D. werd ^alarmeerd. Voordat deze ter plaatse was Jeek het slachtoffer reeds te zijn overleden, e® verslagenheid in het gezin is begrijpeïij- ^wijze zeer groot. Daar het hier een ongeluk etrof werd het stoffelijk overschot niet door Ie ?UGi Politie in beslag genomen, doch kon in de "Aderlijke woning achterblijven. De commissa- .s van het bureau Stadhouderskade heeft een jhöcrzoek ingesteld, terwijl de recherche de Volver in beslag heeft genomen. Washington, 20 Jan. (Reuter). De Senaat Jr V. S. heeft regelingen getroffen voor een jhatsbegrafenis van Senator Borah op a.s. aandag Roosevelt, de leden der regeering qh Van het corps diplomatique zijn uitgenoo- Het stoffelijk overschot zal ter aarde 0l'den besteld te Boisecity in Idaho. j> b een condoléance-telegram schrijft president j^°osevelt, dat dit overlijden een leemte laat bet Amerikaansche leven. Hij prijst den moed e °nafhankelijken geest van den overledene. ehals zijn parlementaire kwaliteiten. q °k de leden van het Huis van Afgevaardig- i, h en de Senatoren betreuren allen het ver- q6 en van een der meest actieve politici in Vereenigde Staten. LONDEN, 20 Jan. (Reuter). Lord Halifax, de Engelsche minister van Buitenlandsche Zaken, heeft in Leeds een redevoering uitge sproken, waarin hij o.m. het volgende uit eenzette „Wij onderschatten de kracht van den vijand niet. Wij zijn er ons van bewust, dat de worsteling heet onze energie en vastberadenheid eischt, maar de eenheid der moreele doelstelling van de democra tieën, welke Hitier zoo laag aanslaat, zal de voornaamste oorzaak worden van zijn nederlaag. Wanneer het Britsche volk gelijk had, zoo als dit tevoren het geva'l was, door weerstand te bieden tegen overheerschmg door een mo gendheid, welke ook, in Europa, dan heeft het thans dubbel gelijk. Zelfs wanneer wij in staat geweest waren tot overeenstemming te komen met Duitsch- land, is het duidelijk dat de nat.-soc. regeering geen enkele scrupule had, welke het ook zij, om haar vrienden in den steek te laten voor ieder politiek doel, dat Hitler wellicht belang rijk acht. De onafhankelijkheid van Finland wordt bedreigd, door een volkomen onuitgelokte agressie, waarvoor Duitschland een zeer zwaar deel van de schuld moet dragen. Het zou niet in het algemeen belang z|jn bekendheid te geven aan de maatregelen, die de regeering neemt om bijstand te ver- leenen aan Finland. Onze belofte dit land te helpen, zal echter geen tijdelijke uitdrukking van academische of formeele sympathie blijven. Duitschlands eenige kans om dezen oorlog te winnen lag er in den oorlog snel te winnen. Toch aarzelde het niet om eenigerlei teedere gevoelens maar om dezelfde reden, waarom een bulderaar aarzelt om iemand te slaan, die wellicht een klap terug zal geven. Onze vredesdoelstellingen zijn duidelijk ge definieerd. Wij moeten vasthouden aan een herstel der vrijheid voor de kleine naties, die Duitschland wreedelijk daarvan beroofd heeft en wij zullen ons best doen Europa te be veiligen tegen een herhaling van dezen ramp spoed. Wij zoeken niets voor onszelf. Wanneer wij wederom de zekerheid zouden gevoelen, dat de Duitsche regeering beloften zou eerbiedigen, zouden wij niet streven naar eenigerlei wraak- gierigen vrede of naar een vrede, die Duitsch land de plaats zou ontzeggen onder dé naties, waar het recht op heeft. De eenige reden, waarom morgen geen vrede kan worden ge sloten is, dat de Duitsche regeering tot dus verre geen bewijs of bereidheid heeft getoond de schade te herstellen, die zijn naburen is toegebracht, of de wereld er van te over tuigen, dat een door haar gegeven belofte meer waard is dan het papier waarop die geschreven staat." Naar Havas nog in Londen verneemt, zal de conservatieve afgevaardigde Adams Donderdag a.s. in het Lagerhuis tot Chamberlain de vraag richten, of hij weet, dat voor een voortzetting van den weerstand de Finnen geholpen moe ten worden door minstens 70 000 man en 400 jachtvliegtuigen. Eveneens zal hij vragen welke maatregelen bestudeerd worden in het belang van het internationale recht en de zaak der Geallieerden, om dringend deze nulp te ver- lcenen IIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIllllllü: VERWACHTING: H In het Noorden tijdelijk stormachtige, overigens krachtige tot matige Noord- Oostelijke tot Noordelijke wind. Betrokken tot zwaarbewolkt, nu en dan eenige j= sneeuw, matige tot lichte vorst. Het maximum over Scandinavië neemt nog steeds in beteekenis toe. Tegelijkertijd =j daalt de luchtdruk echter in onze omge- ving en in het Oostzeegebied onder in- vloed van een storing, welke zich over midden-Duitschland langzaam in Noord- Westelijke richting beweegt. Tengevolge hiervan wakkerde de Noord-Oostelijke wind aan en stak in de Oostzee een zware Noord-Oostelijke storm op, waarbij tevens sneeuw viel. In ons land nam de wind eveneens in kracht toe en viel hier en daar lichte sneeuw, waarbij de vorst tot matig of licht afnam. Op den Oceaan blijft de depressie-activiteit gering. Bij de Azoren bevindt zich thans weer een j= maximum van 1025 mbar. Ook in het Poolgebied neemt het machtige gebied van hoogen luchtdruk, dat nog steeds meer H dan 1046 mbar bedraagt, weer in betee- rE kenis toe. Zaterdagavond werd te 20.40 geseind aan de posten van Hoek van Holland tot 5 de Belgische grens: Weest op uw hoede. STOCKHOLM, 20 Jan', (Reuter) De Zweed- sche politie heeft 'n communistische spionnage- organisatie ontdekt, die in alle deelen des lands voelhorens bezat, aldus meldt Social-Democraten. Reeds zijn veie Zweedsche communisten ge arresteerd in verband met de ontdekking van geheime radiozenders, die bijzonderheden sein den over Zweedsche militaire en industrieele defensiemaatregelen. Het genoemde blad voegt hieraan toe, dat de politie bij haar onderzoek steun heeft ondervonden van niet-communisti- sche arbeiders. Brave Britsche burgers, die mét belangstelling en pen stijven hals de verrichtingen van hoog-vlicgen- de vliegtuigen gadesloegen, zijn dezer dagen vreeselijJc geschrokken van mysterieuzen witten rook die uit de toestellen kwam. Waren deze in brand gevlogen? Verspreidden zij een ot ander giftig gas? Of hulden zij zichzelf in een nevel, zooals oudtijds de Grieksche goden gewoon waren te doen wanneer zij van de eene plaats naar de andere togen? De verklaring is heel eenvoudig. De witte rookwolken worden slechts door het vliegen van de vliegtuigen in de hooge bovenlucht gevormd, en het koude weer maakt de om standigheden gunstiger dan ooit. Onmiddellijk achter het toestel verliest de lucht haar dichtheid; vervolgens ontstaat er condensatie, en door de uitgestooten gassen wor den dan de witte wolkjes gevormd. Vliegtuigen maken dus, juist als schepen, een zog, dat als rook zichtbaar kan worden, maar dan alleen vlak achter de machine en vooral wanneer deze op groote hoogte is. NEW YORK, 20 Jan. (Reuter). Het agent schap Dow Jones meldt uit betrouwbare bron te hebben vernomen, dat alhlier een Engelsch- Fransche inkoopcommissie in het leven is ge roepen, welke zal optreden als algeméén co- ordineerend agentschap tusschen de beide in koopcommissies der geallieerden, 'die ieder af zonderlijk zullen blijven optreden. Het verluidt, dat de bedoeling van de nieuwe commissie is conflicten tusschen de beide mis sies te voorkomen en er vooi zorg te dragen, dat geen conflict zal ontstaan met de regee ring der Ver. Staten over de aankoopen van munitie en de orders der geallieerden. De com missie zal niets te maken hebben met het plaatsen van bestellingen. PARIJS, 20 Jan. (Havas). Zaterdagochtend is de buitengewone ministerraad gehouden op het ministerie van Oorlog, aangezien de mi nisterpresident tengevolge van den val van eeni- gen tijd geleden, nog niet naar het Elysée kon komen. De vergadering werd gepresideerd door president Lebrun. Minister-president Daladier heeft een uiteenzetting gegeven van den di- plomatieken en militairen toestand. Ministe: Dautry bracht verslag uit van zijn reis naai Engeland en de gelukkige resultaten, welke deze heeft opgeleverd voor de gemeenschappe lijke Fransch-Britsche actie. .ïrf: HELSINKI, 20 Jan. (Reuter) Zaterdag tus schen 11 uur 15 en 13 uur 42 is in Helsinki viermaal luchtalarm gemaakt. Sovjetvliegtuigen hebben de stad Abo (Turku) gebombardeerd. Drie bommen hebben het verblijf van den Britschen vice-consul getroffen. De bewo ners. onder wie de vice-consul zelf, bevonden zich in den schuilkelder. Niemand werd ge wond. Het Finsche legerbericht van Zaterdag, dat betrekking heetf op den toestand tot Zaterdag middag 12 uur, meldt: Te land: Op de Karelische landengte heeft een klein vijandelijk detachement Vrijdag vier malen een Finsche steunpositie aangevallen nabij Tai- pale. De aanvallen werden afgeslagen en de vijand liet een veertigtal dooden op het slagveld achter. Overigens een betrekkelijk kalme toe stand, met uitzondering van wederzijdsche af- mattingsacties. Aan het Oostelijk front, ten Noordoosten van het Ladogameer, heeft de vijand verscheidene malen de Finsche troepen aangevallen. De ge vechten werden tot laat in den nacht voort gezet en alle Sovjet-Russische aanvallen werden afgeslagen. In Noord-Finland en Lapland niets nieuws te melden. In den sector van Salla hebben de Finsche troepen twee vijandelijke tanks vernield bij Arkajarvi. Ter zee: Niets belangrijks te melden. In de lucht: In den loop van Vrijdag heeft de vijand een zeker aantal bombardementen van weinig belang ten uitvoer gelegd in het Zuiden en Zuidwesten van Finland en op de Aalands- eilanden, te Kemijarvi en Kajani. In den loop van den avond zette de vijandelijke luchtmacht de aanvallen voort en bombardeerde de streek van Hangö, Aapeenhanta en Kymene. In de zone der operaties voerde de vijand verscheidene bombardementen uit. Volgens de berichten, die tot dusverre ontvangen zijn. is in totaal één per soon gewond. De Finsche luchtmacht nam deel aan een zeker aantal verkenningsacties en bom bardeerde met succes vijandelijke colonnes. Het Finsche luchtafweergeschut en Finsche jacht- toestellen hebben volgens reeds gecontroleerde berichten zeven vijandelijke vliegtuigen neerge haald en bovendien gelooft men nog drie vijan delijke toestellen neergeschoten te hebben, doch dit is nog niet bevestigd. Volgens te Londen ontvangen berichten is zeer bitter gestreden aan het front van Salla, waar de Russen twee divisies, bestaande uit on geveer 45.000 man uitgelezen troepen, tot hun beschikking hebben. Een van deze divisies is, zooals reeds werd gemeld, door Finsche pa trouilles in de val gelokt en aan alle kanten afgesneden. De Russen trekken terug naar ver sterkte linies, waar zij zullen trachten hun troepen weer te verzamelen. In Stockholm is men ervan overtuigd, dat een Finsche overwinning, nog grooter dan die zege bij Suomussalmi, ophanden is Langs den grooten weg van Salla naar dc Russische grens trekken de Russen terug met een grootere haast dan men verwacht had. Rondom Markijarvi, ten Zuid Westen van Salla, zijn Oekrainsche regimenten in den strijd geweest. De gevechten waren zeer verwoed en men verwacht ook daar spoedig de definitieve beslissing. In het gebied van Petsamo ligt de Finsche linie nog buiten Hojenjarvi. Er heerscht slechts geringe artilleriebedrijvigheid. Felle schermut selingen doen zich echter veelvuldig voor. Ei wordt nog steeds nieuw materiaal uit Moer- mansk gezonden naar de Ijsvrije haven van Liinahamari. De Russische luchtstrijdkrachten zijn dag en nacht actief geweest. Ook de Fin sche vliegtuigen waren in actie. Zij zouden bommen geworpen hebben op Russische co lonnes, De ongewoon felle koude van dezen winter en de overvloedige sneeuwval in geheel Europa hebben in verscheidene landen het verkeer stil gelegd. Zoo wordt Europeesch Turkije door hevige overstroomingen geteisterd. De rivieren Ma- ritza, Toedja en Erghene zijn buiten de oevers getreden tengevolge van den over- vloedigen regen- en sneeuwval. Het peil van de rivieren is vier meter gestegen. De te vel de staande gewassen zijn vernield en veel vee is verdronken. De bevolking verlaat haas tig het stroomgebied van de rivieren, doch indien het blijft regenen en dooien vreest men een ernstige ramp. De Oriënt-Express is tusschen de plaatssn Oesunkelprel en Rulesgoirgas blijven steken. Bij Akmissar is een autobus op den weg door de overstrooming verrast en slechts met moeite konden de passagiers gered worden. Uit verscheidene plaatsen in Joego-Slavië wordt gemeld, dat menschen zijn doodgevroren. In talrijke steden en dorpen zijn verder de waterleidingen bevroren, zoo is bijvoorbeeld in Kroatië de oude garnizoenstad Karlsbad zonder water. Het groote vraagstuk is evenwel hoe deze ge weldige sneeuw- en ijsmassa weggeruimd moet worden. Een plotseling omslaan van het 'weer zou een geweldige ramp kunnen veroorzaken. Ook in Parijs heerscht een felle koude; op verscheidene plaatsen in de stad heeft het Vrij dagnacht 14 graden gevroren. In de Seine drijven ijsschotsen, hetgeen bijna nooit voorkomt. Uit Kopenhagen wordt vernomen, dat het toe nemende toevriezen der Deensche wateren een verlammenden invloed heeft op de scheepvaart De Oeresundmaatschappij heeft haar stoomboot- bedrijf naar Zweden geheel stopgezet. Ook de vaarten naar Malmö zijn opgegeven. Het snel- treinverkeer over de Groote Belt heeft men eveneens moeten staken. In de Oostzee is ook praktisch alle scheep vaartverkeer lamgelegd. Alle vuurtorens in de bocht van Riga tot aan Kaap Domesnaes zijn gedoofd. Dit staat in ver band met den ijstoestand- Aangezien de Riga- sche bocht geheel is toegevroren, is ook ieder scheepvaartverkeer met de haven van Riga on mogelijk. Door de aanhoudende koude zijn voorts talrijke telefoon- en telegraaf-verbindingen ver broken. BOEKAREST, 20 Jan. (Reuter). Offi cieel wordt thans medegedeeld, dat Gafen coe Zaterdagmorgen een ontmoeting heeft gehad met den Joego-Slavischen minister van Buitenlandsche Zaken, Markowitsj, na bij de Joego-Slavische grens, in de Roe- meensche stad Timisoara, teneinde de agenda te regelen van de bijeenkomst van den permanenten raad der Balkan-entente, die in begin Februari in Belgrado gehouden zal worden. Omtrent dit onderhoud wordt door Stefani emomen, dat de beide ministers, behalve het geen in het officieele communiqué is medege deeld, ook den algemeenen internationalen po- litieken toestand hebben bestudeerd, waarbij zij vooral hun aandacht wijdden aan den toe stand in het Donaubekken en den Balkan, zulks in het licht van de besprekingen van Csaky met Ciano en van het Roemeensch-Joego-Slavische bondgenootschap. In politieke kringen te Boe karest gelooft men, dat de beide ministers van Buitenlandsche Zaken het op alle punten eens zijn geworden.' Gafencoe keert Zondagochtend naar Boeka rest terug, waar hij terstond door den Koning in audiëntie zal worden ontvangen voor het uitbrengen van een rapport over zijn bespre kingen. TOKIO, 19 Jan. (Domei) Volgens den cor respondent van de „Asahi Sjimboen" te Sjang hai heeft de Italiaansche minister van buiten landsche Zaken, Ciano, aan Wang Tsjing Wei een boodschap gezonden, waarin hij dezen geluk- wenscht met het vooruitzicht op de spoedige totstandkoming van een nieuwe centrale regee ring in China, met Wang als centrale figuur. In oe boodschap wordt Wang Tsjing Wei de verzekering gegeven, dat Italië hcopt op de spoedige totstandkoming van 'n anti-komintern- regeering in China, terwijl Italië zich bereid verklaart, de nieuwe centrale regeering in China te steunen bij het vestigen van een nieuwe orde in Oost-Azië. Wang heeft de ontvangst van de boodschap bevestigd en uiting gegeven aan zijn hooge waardeering voor Mussolini's welwillendheid. BERLIJN 19 Jan. (D.N.B.) Van bevoegde zijde wo"dt vernomen, dat tot dusverre 80.000 beweners van Oost-Puen die van Duitsche afstamming zijn. het door Rusland oezette ge bied hebben verlaten. Van hen zijn 35.000 naar het oude Dubschland gebracht, waar zij, in afwachting van hun vertrek naar de „Ost- gauen", in kampen verblijf houden. Lord Halifax verklaart in een rede te Leeds, dat Engelands hulp aan Finland niet bij een formeele betuiging van sym pathie zal blijven. Men verwacht spoedig een beslissende Finsche overwinning in den Salla-sector. De Pauselijke antwoordnota aan presi dent Roosevelt. Mgr. Suhr, Apostolisch Vicaris van De nemarken, over zijn bezoek aan den H. Vader. De overvloedige sneeuwval veroorzaakt ernstige overstroomingen in Europeesch Turkije. Zeventienjarige jongen te Amsterdam doodt zichzelf met een revolver dien hij zijn vriend demonstreerde. Aardappelprijzen opnieuw verhoogd. Internationale schaatsenwedstrijden te Oslo. Beurs van New York: Stemming prijs houdend. Een onzer katholieke jeupdorgani- ■saties houdt voor de jongeren die in de leiding moeten zetelen, een acht tien-kar aatsdag. Het denkbeeld is nieuw en de geest is nieuw. Wij zelf en onze arbeid dienen 18 karaat te zijn. Ons principieel katholicisme moet 18 karaat zijn en onze katholieke daad eveneens. Het goud wordt ge keurd en draagt een keur van de rijkscontrole. In den smeltkroes van het leven, van lijden en strijden, wordt het goud van ons karakter ge zuiverd. Het blinkend namaaksel moge al even het oog van een ondeskundige voldoen, zoodra de keurproef wordt toegepast erkent de meester dadelijk echt van niet echt en het 18 karaats goud van het minderwaardige. Al zouden we het oude ducatengoud en dat van 24 karaat willen hebben.' In onze samenleving stellen we ons te zeer tevreden met het 14 karaats goud, dat eigenlijk geen goud kan genoemd worden. Erger: we stellen ons tevreden met het grove doublé, dat den schijn van goud heeft maar verder alléén schijn is. Moge het al niet het oude ducaten goud zijn, 18 karaat moet het goud van ons katholicisme, van onze over tuiging en onze handeling wezen. i Het opperbevel van het corps der Zweedsche vrijwilligers in Finland deelt mede, dat forma ties luchtstrijdkrachten, die tot het Zweedsche vrijwilligerscorps behooren, sedert 12 Januari de Finsche operaties te land steunen in het Noorden van het land. Zij ondernemen verken ningsvluchten en richten aanvallen op militaire doelen te land en in de lucht. Minstens zes vijandelijke vliegtuigen zijn tijdens deze opera ties vernield. Na aanvallen, die met succes wa ren bekroond, zijn twee Zweedsche toestellen achter de Russische linies, toen zij uitweken voor het vijandelijke vuur, met elkander in botsing gekomen. Een waarnemer slaagde er in de Finsche linies te bereiken na een avon tuurlijken skitocht. De drie andere leden van de bemanning der beide toestellen zijn waarschijn lijk om het leven gekomen. Dertig jonge Deensche vrijwilligers zijn Vrij dag naar Finland vertrokken, zoo meldt Ber- hngske Titende. Volgens hetzelfde blad,stijgt het aantal Deensche vrijwilligers dagelijks. Ve len hebben reeds dienst gedaan iruDenemarken. OSLO, 20 Jan. Het Noorsche telegraaf agent schap meldt, dat het radiostation in Aalesund noodseinen heeft opgevangen van het Estland- sche s.s. Nautic, groot 2050 ton. De opvarenden zouden reeds in de reddingsbooten zijn gegaan. Stand op Zondag 1 uur v.m. 761J Vorige stand 765.7

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1