u f Koning winter blijft lang aan het bewind p omdat) >,Wie is Jesus?" BELGIE RUIMT EXTREMISTISCHE PERS OP lÊS/M 0 ts ZiXmtgit a h, Ameland reeds 14 dagen geïsoleerd in de ZONDAG 21 JANUARI 1940 VAN WEEK TOT WEEK h, ket Onze electrïcïteïts- voorzïenïng Ir. G. J. Th. Bakker over zijn nieuwe taak NIEUWE UNIFORM VOOR MILITAIRE VLIEGERS jyVJ-S N3 >llQ/\ Pierlot tot De Geer: „Waar blijf jij nu met je Hoilandsche zindelijkheid? Verbinding met Terschelling RotterdamHoilandsche Diep bevaarbaar POST- EN TELEFOONVERKEER MET HET BUITENLAND Luchtpost voor Indië Geen telefoonverkeer met Rusland Telefoonverkeer met N oorwegen Geestelijke bijstand bij luchtaanvallen Aardappelen worden nog duurder God, Gij helper in voorspoed, in beproeving! Hopen moei op U, die U kent. Wani Gij verlaai niei dengene, die U zoeki, o Heer. Graduale Prinses Juliana bij ,,Het Padvindsterspad,', Voorstelling ten bate van het Finsche Roode Kruis Begrafenis van prof. dr. Sormani ENKELE TREILERS VAREN TOCH UIT De moeilijkheden in het visscherijbedrijf FIETSER DOODGEREDEN SLACHTOFFER VAN MOORD BEGRAVEN WIE KOCHT HORLOGES? Onder den titel „Wie is Jesus Christus?" ceft L. van de Walle, leeraar aan het Ko- t'hklijk Atheneum te Brugge, een klein boekje geschreven, dat door de Roomsch Katholieke B°ekcentrale te Amsterdam in Nederland ver breid wordt. Het verscheen met een korte in- eiding van professor J. Coppens van de Uni- Versiteit te Leuven. Deze verhaalt, dat de ^hrijver het werkje heeft opgesteld ten be hoeve van zijn leerlingen „en mede van alle •henschen van goeden wil, die naar het voor beeld van Nathanaël op zoek zijn naar den christus". In den stijl proeft men soms den Westvla- hhng, soms ook den leeraar; in den betoogtrant h'orkt men op, dat de drang naar bondige sa menvatting wel eens ingewikkelde vraagstuk ken vereenvoudigt, maar deze kleine bezwa- mn, indien men het al bezwaren wil noemen, 2Ulien weinig afbreuk doen aan de bruikbaar heid van het werkje voor het doel, waartoe het beschreven werd. Die bedoeling omschrijft de inleider in een vromen wensch: „Moge dit *erkje bij velen vooreerst de nieuwsgierigheid opwekken naar Christus, vervolgens bij hen het Christusprobleem in al zijn diepzinnigheid stel- 'ca, en tenslotte hun de oplossing schenken, hie voor hen en voor de wereld redding brengt". E>eze woorden kan men zoo verstaan, dat het boekje eigenlijk als een allereerste kennisma king met den persoon van Christus bedoeld is voor jeugdige en weinig bestudeerde ongeloo- ViSen, maar dan neemt men de strekking ze ker te nauw, want het is dunkt ons voor- :'i geschikt om katholieken, die Christus belij den en beminnen, tot nadenken te stemmen 0yer allerhande religieuze vragen, welke men hl het practische leven van allendag zoo licht kan verwaarloozen. Het is dus niet uitsluitend, h'lfs niet allereerst, 'n apologetisch boekje. Het een werkje van bezinning, inkeer, meditatie, hiaar tevens van wetenschap, zielkunde, gods kennis. Men zou het een psychologisch portret Vah den Zaligmaker kunnen noemen. Hierbij gaat de schrijver b.v. uit van de ^Oorden, die men in het Evangelie herhaalde lijk tegenkomt, speciaal in het vijfde hoofd ruk van St. Mattheus: „maar Ik zeg u".... hl deze woorden immers neemt Jesus een toon van gezag aan. Hij stelt zich tegenover hetgeen door anderen gezegd is b.vGij hebt ge hoord, dat tot de ouderen gezegd is.... maar *k zeg u...." Hoe is zoo vraagt de schrijver deze tegenstelling gerechtvaardigd? En hij komt tot de slotsom, dat Jesus welbewust op- h'eedt als wetgever. Dit blijkt nog duidelijker hit de woorden: „De menschenzoon is ook de heer "an den Sabbath". Zulke woorden moe- 'eh in de onmiddellijke omgeving, waar ze uit gesproken werden, een diepen indruk hebben bomaakt. Ja, ze moeten zeer stoutmoedig, om biet te zeggen: revolutionnair, hebben geklon ken. Het waren „wondere woorden" zegt de FUteur. En de daden van Jesus stemden ermee Ivereen. Jesus toont, dat hij „de Wet en Gods paderliart beter begrijpt dan de Joden", wan neer hij de veroordeelde zondares naar huis iehdt of met de Samaritaansche vrouw spreekt, he weergalooze sereniteit, ongestoord door het kwaad, die uit heel dit optreden blijkt, wordt °hs duidelijk gemaakt door de vergelijking met Ceh „driftig, hoogstaand mensch", den dichter haute. Dit is zeker een pakkende vondst. Op «Üe manier voelen wij het buitengewone da- Oelijk aan. Vervolgens wordt ons duidelijk ge haakt, hoe heel het optreden van Jesus vrij 's Van egoïsme. Aldus ontstaat een beeld, waar- van wij de trekken duidelijk kunnen waarne men, en dit is de groote verdienste van het Cenvoudige boekje. Hen opmerkelijk hoofdstuk wijdt de schrijver aun het oordeel, dat de vijanden van Jesus °ver Hem uitspraken. Dit oordeel gebruikt hij hiede als materiaal voor zijn karakterschets, ^n beslist vijandig oordeel heeft doorgaans Geinig waarde, maar aangezien men wel alle k*aad over iemand vertellen kan, indien men h°or blinden haat wordt geleid, doch er voor del bij vindt, althans het meest aannemelijk k'l'aad te vertellen, zit er soms in den laster een element van karakterschildering. Hier in trekt de schrijver partij. En hij wijst daar bij op het antwoord van Jesus: „wie uwer kan ^'j overtuigen van zonde?" Zulk een antwoord alleen iemand geven, die een zedelijke ^''acht in zich heeft, waardoor hij niet alleen vtrre boven zijn vijanden, maar ook boven het biWoonmenschclijke verheven is. Immers reeds 00 heidensche treurspeldichter schreef in zijn Mtigone: „aan alle menschen is het zondigen mgen". be vergelijking, die L. van de Walle ont werpt, tusschen Jesus en de groote leeraren de volkeren, zooals Lao Tse, Boeddha, Mo- aftuned, Socrates, is ook héél instructief en ^t ons zien, dat er een wezenlijk verschil be gaat, waardoor het onmogelijk wordt, den dichter van het Christendom met deze men selijke leeraren op één lijn te stellen. lien vindt hier vervolgens bladzijden over S gemoed van Jesus, die heel goede dingen batten, waarop men uit zichzelf niet zoo da- Slijk de aandacht zou vestigen. De schrijver kj ,eeft zich ..werkelijk in zijn stof verdiept. Hij eeft het Evangelie gelezen met.veel eerbied, Sar ook met een frisschen, oorspronkelijken S op al hetgeen er verhaald wordt, en uit die Suur trok hij behartigenswaardige conclusies. Hadat hij de getuigenissen onderzocht heeft, S Jesus van Zichzelf geeft, gaat hij na, wat S moeten denken over de wonderen, die in et evangelie worden verhaald en dan volgt S hoofdstuk over de vraag, wat nu eigenlijk "e Boodschap van Jesus was. Dit is een heel Sd hoofdstukje. Hij noemt daarin de geeste- 'ike geneesmiddelen, die Jesus bracht; aller gist: den onsterfelijkheidszin, vervolgens de wet liefde, daarna de erkenning van de betee- ehis der waarheid in het maatschappelijk Skeer, tenslotte de leer van de onthechting, be laatste beschouwing is gewijd aan de '°°te omwenteling, die Jesus teweegbracht in te geestelijke orde: de bevestiging van het 'hdschap Gods. Hierbij komt ook de Heilige i-haristie ter sprake, zooals in den loop van betoog de stichting der kerk is behandeld ^ie wat meer boeken van verschillenden over liet leven van Jesus heeft gelezen of ernstig doorgekeken, zal uit de hierboven ge geven opsomming der onderdeelen van dit werkje al wel besloten hebben, dat de schrijver, die zich in zijn beschouwingen bepaalt tot het karakter van Jesus als leeraar, een heel origi- neele, en zeker overtuigende methode volgt. Er zijn vele manieren en het is moeilijk te zeggen, welke de beste zou zijn, maar als men zich niets anders ten doel stelt dan de persoonlijk heid van Jesus te leeren kennen, vooral aan jonge menschen van tegen de twintig jaar, dan is de hier gevolgde methode zeker een bijzonder aanbevelenswaardige. Het is om die reden, dat wij wat uitvoeriger de aandacht vestigen op het merkwaardige boekje,- zonder daarmede elke stijlfiguur of uitdrukkingswijze van den schrijver in bescher ming te willen nemen. Wat zijn boekje vooral boeiend zal maken voor de studeerende jeugd; hij verwijst her haaldelijk naar woorden van dichters en uit spraken van wijsgeeren, die op een ontvanke lijk gemoed diepen indruk kunnen teweeg bren gen. Voor gymnasiumstudenten en hun leef- tijdgenooten is dit geschrift dan ook het meest geschikt, wat niet beteekent, dat ouderen het zullen lezen zonder vrucht. Het bevestigt het geloof, het wekt de behoefte aan dieper over weging over de geheimen der genade en het le vert meteen degelijk apologetisch' materiaal. Om intiemer door te dringen tot de kennis omtrent leven en leer van Jesus is het een goede, niet al te veel eischende gids. Elk kan er zijn voordeel mee doen. A. v. D. De in het begin dezer maand met den titel van directeur-generaal in functie ge treden chef van de terzelfder tijd ingestelde afdeeling Electriciteitsvoorziening van het Departement van Waterstaat, ir. G. J. Th. Bakker, was bereid ons het een en ander te vertellen over zijn taak, waartoe hij, na een kwarteeuw het directeurschap van het Haag- sche Êlectriciteitsbedrijf te hebben vervuld, in de tweede helft van November j.l. door <Je regeering werd geroepen. Zooals bekend mag worden verondersteld, be rust de instelling van genoemde afdeeling aan het Departement van Waterstaat op de electri- citeitswet (van 22 October 1938), waarin alge- meene regelen voor de electriciteitsvoorziening worden voorgeschreven. Ir. Bakker stelde in zijn onderhoud met den A.N.P.-redacteur op den voorgrond, dat de elec- triciteitspositir hier te lande zeer gunstig mag worden geheeten en dat wij ten opzichte van de technische organisatie zoowel als van de ta rieven de vergelijking met andere landen heel goed kunnen doorstaan. Hoewel in den laatsten tijd de valuta der tarieven in het buitenland vergeleken bij de onze iets heeft doen dalen, mogen onze tarieven over het algemeen nog zeer laag worden genoemd. De departementale taak zie ik nu zoo al dus ir. Bakker dat wij vooral de verhoudin gen, zooals die ten aanzien van de electriciteits voorziening hier te lande bestaan, moeten zien te bestendigen. Geen ruw ingrijpen van bovenaf dus, maar wel een corrigeerend en coördineerend optreden, omdat de bestaande bedrijven, hoe goed ook geoutilleerd, uiteraard ieder voor zich een beperkte visie hebben, terwijl het departe ment zijn gezichtskring over het geheele land dient te houden. In groote trekken hebben we hier te lande alleen provinciale en gemeentelijke electriciteits- bedrijven en die zullen voortaan alle aan dooi de Kroon te verleenen concessies onderworpen zijn, overeenkomstig de wet, als eisch voor den aanleg en de exploitatie van electriciteitswerken. De provinciale bedrijven werkten reeds met concessies, doch deze zullen, voor zooveel noodig, aan de algemeene regelen te dezer zake dienen te worden aangepast. Het groote nieuwe element is derhalve, dat de gemeentebedrijven nu ook concessie moeten verkrijgen, waarbij zij echter ten opzichte van de tarieven haar volle vrijheid behouden. In het aanvankelijke ontwerp was de bepaling opgenomen, dat de uit de stroomlevering voor de gemeentekas voortvloeiende baten niet hooger mochten zijn dan zij over 1937 waren, doch deze bepaling is tijdens de behandeling in de Tweede Kamer bij amendement-de Geer geschrapt. Is dus, zoo ging de heer Bakker verder, de electriciteitsvoorziening hier te lande heel ver gevorderd, in een enkel opzicht waren we wel achter, namelijk voor wat de koppeling van centrales betreft. Voor alle bij de electriciteitsvoorziening be trokkenen is thans waarborg aanwezig, dat hun belangen voldoende naar voren kunnen wor den gebracht. Immers in den kortelings ge- installeerden Electriciteitsraad heeft de wet een instantie geschapen, die in vele met name genoemde gevallen moet worden gehoord en die verder eigener beweging den minister van raad kan dienen. Een ander punt van groote beteekenis geldt de invoering van deugdelijkheidselschen als gevolg van de nieuwe wet. De centrale overheid kan voortaan zulke eischen stellen voor elec triciteitswerken en daarmee verband houdende inrichtingen, zoomede voor toestellen, bij het gebruik waarvan electrische energie wordt ge bezigd. Niettemin was Nederland over het algemeen met betrekking tot de controle op de installaties reeds heel ver, omdat voor het grootste deel de electriciteitsvoorziening in handen van over heidslichamen was. Ir. Bakker koestert goede verwachtingen in het belang zoowel van de stroomleverende be drijven als van de electriciteits-verbruikende gemeenschap als gevolg van deze centraal ge regelde deugdelijkheidscontröle. Het is, zoo eindigde de nieuwe directeur-ge neraal, zeker niet in de laatste plaats ons doel, te bevorderen, dat de bedrijven al het mogelijke zullen verrichten om de bevolking een volledige „service" te geven. Binnenkort zal voor de vliegers en waarnemers van de militaire luchtvaart een nieuwe uniform worden ingevoerd, aldus bericht de Telegraaf. De thans in gebruik zijnde uniform veroorzaakt den piloten hinder tijdens het vliegen, vooral door de stijve kraag die de bewegingen van het hoofd belemmert. De nieuwe uniform zal den vliegers meer be wegingsvrijheid geven. Zij is geheel zwart en bestaat uit zwarte rijlaarzen met een zwarte rij broek, een zwarte open jas met een liggende kraag, waaronder een wit overhemd met een zwarte das gedragen wordt. De tuniek wordt voltooid met een zwarte pet, zoodat onze vlie gers, wanneer zij in de nieuwe uniform gestoken zijn, eenige overeenkomst zullen vertoonen met de officieren van de Koninklijke Marine. I In de bevaarbaarheid van de Nederlandsche waterwegen is niet veel verandering gekomen. Bij Harlingen en Kornwerderzand is de vaart op de Waddenzee slechts mogelijk met krach tige schepen, terwijl bij den oever de Wad denzee nog hinder oplevert voor schepen met gering vermogen. Bij Zaltbommel is de Waal gesloten, evenals de Lek bij Krimpen en de Boven-Merwede bij Gorinchem. Op den Rot- terdamschen Waterweg bij Rotterdam is de scheepvaart nog slechts mogelijk met speciaal voor de vaart door ijs gebouwde schepen. Dit is ook het geval op de Noord bij Dordrecht, terwijl de Beneden-Merwede alleen bevaarbaar is voor krachtige schepen. Op de Brielsche Maas, waar de scheepvaart gisteren niet moge lijk was, kan thans weer worden gevaren, doch slechts met speciale schepen. In Zeelana is de Westerschelde bij Bath al leen bevaarbaar voor krachtige schepen. De Maas bij Grevevoeur, beneden de sluis bij Andel, het Heusdensch kanaal bij Heusden en de nieuwe Merwede bij Werkendam zijn thans gesloten, terwijl de Bergsche Maas bij Heus den alleen voor speciale schepen bevaarbaar is. De veerdienst Hellevoetsluis-Middelhamif» wordt nog tweemaal per dag, doch ongeregeld, onderhouden, de afvaarten zijn afhankelijk van het getij. Op de Noord wordt zeer licht drijfijs waargenomen, terwijl de Kil open is. De vaarweg Rotterdam-Zeeland wordt zooveel mogelijk open gehouden. De postboot „Noord-Nederland", die Zater dagmorgen om tien uur van Terschelling naar Harlingen vertrok, is Zaterdagmiddag om on geveer half één, tezamen met de postboot „Vlieland", komende van Vlieland te Harlingen gearriveerd. De beide schepen hebben om ongeveer twee uur de haven van Harlingen weer verlaten en de terugreis aanvaard. De „Noord-Nederland" is om ongeveer vier uur weer op Terschelling aangekomen. De zee was betrekkelijk ijsvrij, zoodat de reis geen groote moeilijkheden opleverde. De „Vlieland" bereikte omstreeks half vijf de haven van Oost-Vlieland. Het eiland Ameland is thans veertien dagen geïsoleerd, dat wil zeggen, veertien dagen achtereen is de boot- en scheepvaart verbinding met den vasten wal verbroken en daar Ameland rondom in het ijs zit, ziet het er naar uit, dat hierin in den eersten tyd wel geen verandering zal komen. In deze veertien dagen is op het eiland vier maal een vliegtuig geland, dat post bracht. Winkelgoederen daarentegen komen weinig binnen en zoo langzamerhand begint de voor raad van vele winkeliers te slinken. Wel is er nog geen gebrek, maar toch is er al een be gin gemaakt met rantsoeneeren. Tengevolge van de Regeeringsmaatregelen in verband met de mobilisatie, kon men geen wintervoorraad opslaan, zooals men dat gewoon was te doen en daarom zit men op het oogenblik wel een beetje krap. Enkele bakkers hebben momen- teel geen meel meer in huis. Suiker, zout, petroleum en brandstoffen worden schaarsch. Kon men de vorige winters al spoedig te voet of met voertuigen over het ijs van de Wadden het vasteland bereiken, thans is het ;js tengevolge van de wisselvalligheid van de weersomstandigheden, nog niet betrouwbaar. De sneeuwopruimers hebben druk werk. De verbinding tusschen de verschillende dorpen is door de sneeuw op sommige gedeelten van het eiland vrijwel onmogelijk geworden. De arts, die in Nes woont, en dagelijks zijn patiënten bezoekt per auto, heeft dit twee dagen moeten staken omdat de weg door de sneeuw onbegaanbaar was. Gelukkig zijn er op het eiland op het oogen blik geen ernstige zieken. Een ambtenaar ter secretarie, die te Hollum woont, trachtte Vrij dag per motor Nes te bereiken, doch tweemaal tevergeefs. Door den ijsgang is een kalkschip van schipper Blokzijl, dat te Nes op de reede lag, op drift gegaan en buitengaats op het Bornrif te Hollum tusschen het ijs be klemd geraakt. Het is waarschijnlijk ver loren. De schipper en zijn zoon bevonden zich op den wal, toen het schip losraakte. Soldaten, die op het eiland met verlof zijn, moesten dit verlof door force majeur verlen gen. Indien de voetverbinding met den vasten wal tot stand is gekomen, kunnen zij zich weer naar hun diverse afdèelingen begeven. Ook jongere militairen, die pas onder de wapenen zijn geroepen, beginnen hun dienst met 6611 noodgedwongen verlof. Vanwege het comité voor ijsbestrijding te Rotterdam zijn, na de Noord en de Nieuwe Maas, Zaterdag ook de Dortsche Kil en de Merwede voor Dordrecht ijsvrij gemaakt. Zoo doende zijn al deze wateren de weg van Rotterdam naar het Hollanasch Diep voor de scheepvaart momenteel weer bevaarbaar. Van de Fransche postadministratie is bericht ontvangen, dat postpakketten bestemd voor Fransche militairen in de legerzone slechts toe gelaten zijn tot een maximum gewicht van 10 kg. Bovendien moeten deze zendingen vrij van rechten warden verzonden, de invoerrechten kunnen aan de postkantoren hier te lande wor den voldaan. Voor postpakketten, welke door particulieren als geschenk worden gezonden en waarvan de inhoud slechts bestaat uit kleeren, levensmid delen (behalve dranken) en kleine dageüjksche gebruiksvoorwerpen tot een totaal gewicht van niet meer dan 5 kg., kan in bepaalde gevallen, te beoordeelen door de Fransche douane, vrij stelling van invoerrechten worden verleend. In het adres van bovenbedoelde postpakketten moet het nummer van de Veldpostafdeeling (secteur postal) worden vermeld. Blijkens een door het Nieuws van den Dag van Nederlandsch-Indië uit de Straits Times overgenomen bericht zou de post, welke per vliegtuig van Nederland naar Ned.-Indië wordt verzonden, tengevolge van censuurmaatregelen te Singapore 3 dagen worden opgehouden, en eerst met het volgende vliegtuig weer worden doorgezonden. Er wordt op gewezen, dat dit bericht in zijn algemeenheid zeker niet juist is. Inderdaad is de post eenige malen achtereen opgehouden, zoodat doorzending eerst met het volgend vliegtuig kon geschieden. Sedert de laatste maand is dit echter niet meer het geval geweest. Van het bureau International te Bern is be richt ontvangen, dat Rusland het particuliere internationale telefoonverkeer geheel stopgezet heeft. Ook tusschen Nederland en Rusland kun nen derhalve geen particuliere gesprekken wor den gevoerd. Particuliere telefoongesprekken tusschen Ne derland en Noorwegen mogen thans alleen in de Fransche, Duitsche of Engelsche taal wor den gevoerd. Gebruik van de Nederlandsche taal is derhalve niet meer toegelaten. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft tot de burgemeesters der gemeenten, gerangschikt in de eerste of .tweede geva- renklasse voor de bescherming tegen lucht aanvallen, een circulaire gericht van den volgenden inhoud: Naar verwacht mag worden, zullen de slachtoffers van luchtaanvallen in vele ge vallen het op prijs stellen geestelijken bij stand te ontvangen. Wil deze bijstand nog tijdig verleend kunnen worden, dan is het noodig, dat de kerkelijke bedienaars onmid dellijk bericht ontvangen van de gevallen, waarin hun bijstand gewenscht wordt. Om deze aangelegenheid tot haar recht te doen komen, acht ik het van belang, dat reeds in vredestijd in overleg met de kerk besturen ter plaatse een regeling wordt ge troffen, welke in dit onderwerp voorziet. Ik moge u verzoeken daartoe het noodige te willen verrichten. De vereeniging ter behartiging van den Ne- derlandschen Aardappelhandel te 's-Craven- hage deelt mede, dat, tengevolge van de lang durige en strenge vorst en de daardoor ontstane transportmoeilijkheden en hoogere kosten, de prijs der consumptie-aardappelen in de steden. met ingang van Woensdag 17 Januari was ver hoogd met 50 cent per 100 K.G. en met Maan dag 22 Jan. wederom met 50 cent per 100 K.G zal worden verhoogd. H. K. H. prinses Juliana heeft Zaterdagmid dag, vergezeld van een hofdame, de voorstelling bijgewoond, welke gegeven werd door de Haag- sche afdeeling van het Nederlandsche Padvin- stersgilde in den Koninklijken Schouwburg te 's Gravenhage, ten bate van het Finsche Roode Kruis. De Prinses arriveerde tegen half drie per hof-auto aan den zij-ingang van den Schouw burg, waar een eerewacht van Jeugdige Pad- vindsters stond opgesteld, die een luid „Hiep, Hiep, Hoera" aanhieven, toen de prinses uit den auto stapte. Prinses Juliana was in padvindsterscostuum gekleed. H. K. H. werd in den schouwburg ver welkomd door de voorzitster van het N.P.G. Prinses Juliana nam met haar hofdame in de Koninklijke loge plaats, vanwaar zij de voorstelling gadesloeg. De voorzitster, mevrouw E van den Bosch- De Jongh, sprak in haar openingswoord haar vreugde en dankbaarheid er over uit, dat de Prinses, beschermvrouwe van de N.P.G. deze voorstelling heeft willen bijwonen. Zij wees op de taak van de padvinders: op te groeien tot flinke, krachtige menschen, op wier woord men kan vertrouwen. Het Finsche Roode Kruis vroeg ons hulp. Wij doen ons best die te geven. Ook in andere plaatsen van ons land worden voorstellingen als deze gehouden. Nadat d€ leidster van het tooneelwerk. mej. M. C. Bungenberg de Jong, een korte uiteen zetting van het tooneelstuk „Het Padvindsters- pad", dat werd opgevoerd had gegeven, nam de voorstelling een aanvang. Zaterdag heeft in de Universiteitskerk van St. Augustinus te Nijmegen de plechtige uit vaartdienst plaats gehad van wijlen Prof. dr. P. V. Sormani, oud buitengewoon-hoog- leeraar aan de R. K. Universiteit en oud rector van het Stedelijk Gymnasium te Maas tricht en Nijmegen. De plechtige H. Requiemmis werd opgedragen door prof. dr. D. Franses OF.M., met assistentie van twee priesterstudenten. In het pries terkoor hadden onder meer nog plaats genomen de Rector Magnificus Prof. Mag. dr. G- Kreling en een 20-tal hoogleeraren en meerdere studenten der Universiteit. De studenten hadden hun corps- en instituut- vlaggen in den stoet medegevoerd. Verder werd in de kerk nog opgemerkt de senaat van Ca- rolus Magnus", de moderator Prof. mr. R. Re- gout, mr. L. Banning, curator van het Stedelijk Gymnasium, dr. M. A. Zwarts, rector van het Gymnasium en meerdere leeraren en oud-leera- ren. De absoute werd verricht door Prof. dr. D. Franses. Na de kerkelijke plechtigheid bewoog zich een eenvoudige stoet naar het kerkhof aan den Dalschenweg. Hier hadden zich velen om het graf verzameld, waaronder pastoor Thuis uit Deventer, dr. Braaksma uit Amsterdam en meerdere anderen. De absoute werd verricht door Prpf. dr. Franses. Een zoön van den over ledene dankte namens de familie. Om kwart over negen heeft Zaterdagochtend de senaat der R- K. Universiteit een korte rouw- zitting gehouden. In de universiteitsgebouwen, de bibliotheek en het Sociëteitsgebouw, welke ge sloten waren, hing de vlag halfstok. Tegen de verwachting in kwamen vandaag in IJmuiden geen treilers aan den afslag. De zeven treilers, die thans nog op zee zijn, kun nen Maandag of Dinsdag verwacht worden. Wat de strubbelingen betreft over de nieuwe voorwaarden blijkt, dat weinig overeenkomst onder de zeelieden bestaat. Nadat de „Petten" IJm. 49 op de oude voor waarden naar zee was vertrokken, gaan heden vermoedelijk vier treilers varen, namelijk de .Maria van Hattem'' IJm. 1, „Uiver" IJm. 384, „Norma Maria" IJm. 6 en „Eveline" IJm. 115 Naar wij vernemen, hebben de opvarenden dezer booten een toeslag van tien procent op de netto-besomming gekregen. Dc timmerman W. Hessels uit Hijkersmilde, die Zaterdagochtend met de fiets den verkeers weg wilde oversteken, werd door een autobus van den dienst MeppelGroningen gegrepen en op slag gedood. BATAVIA, 20 Jan. (Aneta). Onder zeer groote belangstelling heeft de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van den vermoorden heer Eibers plaats gevonden. De vertegenwoordiger van de Ned.-Indische Landbouw Maatschappij, de heer J. P. Kuysten, sprak aan de groeve. De commissaris van politie te Hilversum ver zoekt dengenen, die tusschen 8 November 1939 en heden van een particulier een der volgende horloges hebben gekocht, daarvan mondeling of schriftelijk aan zijn bureau, Langestraat 13, mededeeling te willen doen: 1. Een gouden heerenremontoir, merk G. T„ dubbele kast met versierselen aan den acnter- kant bewerkt en voorzien van een klein ringe tje. Op de voorkast een klein schildje en zonder secondenwijzer. 2. Een gouden heeren cylinder-horloge, ouoer- wetsch, 18 karaats goud, wijzers en seconden- wijzer blauw van kleur, op de achterkast een motief, voorstellende een bloemerneroep; daarbij behoorende een dunne gouden ketting, ongeveer 30 c.M. lang en bestaande uit dunne staafjes van elk 1 y3 c.M. lang; voorzien van een r.orloge- sleuteltje. 3. Vierkant verchroomd polshorloge, voorzien van een zwarte wijzerplaat met witte Arabische cijfers en bevestigd aan een leeren riempje met gesp.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5