Kolendampvergiftiging in opvoedingsgesticht Britsche torpedojager op de Noordzee gezonken Nieuwe phase in oorlogvoering der Geallieerden? NIET LANGER DRALEN! Churchill's vermaan tot de neutralen Afwisselende weekends Rome informeert te Berlijn Italiaansch schip in vlammen fc fc li Broeder en huisknecht dood op bed Tal van schepen tijdens weekeinde vergaan ACHT D00DEN EN 73 VERMISTEN Buitenlandsch Overzicht Influenza MAANDAG 22 JANUARI 1940 Britsche kruiser houdt Japansch schip aan Duitschers van boord gehaald en meegenomen Ward Price bij den H. Vader „Bemiddeling tusschen de oorlog voerenden thans niet mogelijk" Mussolini over brood en wapenen „Een mislukte oogst gelijk aan een mislukten veldslag" Vliegveld te Solo Toestand van twee jongens ernstig Duitsche verloven beperkt Aanvallende duikbooten gezonken Britsche vliegtuigen in den aanval Italië vastbesloten een Sovjet expansie op den Balkan te stuiten Arbeiders gedood door vloeibaar staal België's steun voor Finland Indië voor Nederland Verscheidene vaartuigen snellen op de S.O.S.-seinen te hulp Zeshonderd passagiers aan boord Eén sloep vermist Ook Nederlanders aan boord Negentien graden vorst in Twente De Waal zit ook bij Gorkum vast VIER JAAR WEGENS VERDUISTERING ZWAAR WEER BIJ SEMARANG de JSk Pat K, °P< Minister van Kleffens is een geluk kig man als politicus. Over het algemeen heeft hij zich het minst van al zijn collega's te beklagen over critiek, indien men tenminste de aan vallen van de nooit tevreden en altijd stokende nationaal-socialisten en com munisten buiten beschouwing wil iaten. Deze vreemd-denkende extremisten zoo zij al denken richten trouwens hun botte pijlen op alle ministers zon der uitzondering en dat zal wel zoo blij ven, zoolang Nederland geen filiaal van Duitsehland of Sovjet-Rusland isEn dat zal voorzoover het van het wils krachtige en weerbare Nederlandsche volk afhangt duren tot St. Juttemis. Onze minister van Buitenlandsche Zaken het mag paradoxaal klinken heeft den wind mee, want door den hachelijken oorlogstoestand in Europa is het belang van een strikte handhaving onzer alzij dige onzijdigheid en volkomen zelfstan digheid zóó overheerschend geworden en zoo algemeen erkend, dat al het andere daarvoor naar het tweede en derde plan terugwijkt. Op zichzelf is deze handha ving onder de steeds wisselende en wis selvallige omstandigheden en te midden van de nu eens dreigende dan weer flik flooiende, maar meestal ons schade en verlies en moeilijkheden bezorgende oor logvoerenden lang niet gemakkelijk. Doch Z. Exc. van Kleffens opgevoed in den harem van de diplomatie en de buitenlandsche politiek kwijt zich met veel tact en behoedzaamheid en ook met de noodige energie en vasthoudendheid van deze, zijn meest belangrijke en zware taak, en wordt daarbij gesteund door het oprechte vertrouwen van de overgroote meerderheid van het Nederlandsche volk. Niettemin heeft een passage in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer ons bepaald teleur gesteld. Wij deelen zonder eenig voorbe houd de opvatting van de regeering, dat de positie van onzijdige, welke ons land in de huidige oorlogsomstandigheden in neemt, de noodzakeiijkheid medebrengt van een zekere beperking van meenings- uiting in de pers, vooral wat den vorm aangaat, waarin deze gegeven wordt. Maar wij kunnen geen waardeering heb ben voor de wijze, waarop de regeering nog altijd maar de beste middelen blijft overwegen om excessen te kunnen tegen gaan. Het is natuurlijk prachtig, dat de regeering naar de beste middelen zoekt, maar dat zoeken duurt nu al veel langer dan wenschelijk is. Bijna dagelijks ko men er in de communistische en natio- naal-socra.listische pers excessieve uitin gen voor, die zoowel voor het gezag van de regeering als voor haar neutraliteits- handhaving en den indruk daarvan in t buitenland zeer gevaarlijk kunnen wor den. Wanneer er brand uitbreekt in huis, gaat men toch ook niet op een stoel eerst rustig zitten overwegen, wat nu de aller beste manier kan zijn om dien brand te blusschen, terwijl men ondertusschen de gretige vlammen rustig laat voortvreten aan den inboedel! Neen, dan neemt men zoo snel mogelijk de meest voor de hand liggende en als doelmatig erkende bluschmethode te baat. Stel u voor, dat de brandweer zou aarzelen het vraat zuchtig vuur met een flinken straal te bestrijden uit vrees voor de waterschade, die daarvan het gevolg kan zijn. Het beste blijkt veelal de vijand van het goede. En zoo is het ook hier. Wij zien gaarne van de beste middelen af, mits wij maar goede krijgen. Nu gebeurt er heelemaal niets, tenzij overwegen. Bo vendien worden de traagheid en de aar zeling van de regeering op dit belangrijk punt al door sommige N.S.B.-ers uitge legd op een wijze, die het prestige van de regeering en haar zelfstandigheidspoli- tiek zoowel binnen als buiten de gren zen onmogelijk goed kan doen. Deze beweren toch, dat de regeering geen maatregelen tegen hun pers kan en durft nemen, omdat Duitschland dan wel eens in net geweer zou kunnen ko men ter bescherming en ondersteuning van zijn „verdrukte minderheid". Deze bewering moet radicaal gelogenstraft worden door daden, niet omdat zij ge loofwaardig zou zijn, maar omdat er nu eenmaal menschen zijn, die er geloof aan willen hechten. Het is o.i. daarom zaak, dat liever vandaag dan morgen (morgen kan het immers reeds te laat zijn) de regeering zooal niet de denkbaar beste (ook dat zal altijd een relatief begrip blijven) in ieder geval goede en effectieve middelen zal aan wenden om een definitief einde te ma ken aan alle excessieve persuitingen, die het hoogste belang van volk en staat in gevaar kunnen brengen. TOKIO, 22 Jan. Een Bri* hc krurser heeft Zondag het Japansche s.s. „Asama Mam" (van de Yusen Kaisja-lijn) aange houden en 22 Duitscliers van boord ge haald en meegenomen. Volgens het D. N. B. hebben de Britten het geheele schip doorzocht. Er waren in totaal 51 Duitschers aan boord, doch de Britten na men alleen de Duitsche matrozen mee en lie ten de anderen, die bijna allen kooplieden waren, ongedeerd. De Japansche admiraliteit heeft in een offi cieel communiqué verklaard, dat de 22 Duit schers. die door de Britten van boord werden gehaald, uit de Vereenigde Staten afkomstig waren en via Wladiwostok naar Duitschlanc. wilden terugkeeien. Domei voegt hieraan toe, dat deze mannen tot de bemanning van de „Columbus" behoorden. Het Duitsche consulaat te San Francisco evenwel verklaart, dat geen enkel lid van de bemanning van de „Columbus" aan boord van de „Asama Maru" was gegaan, doch dat het waarschijnlijk Duitsohe matrozen van andere schenen zijn geweest, b.v. van een schip van de Standard Oil dat op 11 Januari de haven van San Francisco verliet. Vernomen wordt dat onlangs nog een andere groep Duitsche matrozen uit San Francisco vertrokken is aan boord van een schip, dat niet met name ge noemd wordt. De Britsche ambassade te Tokio heeft ver klaard, dat het optreden van den Britschen kruiser volkomen in overeenstemming; is met het volkenrecht. Het recht, aldus te handelen, is ook gedurende den huidigen oorlog door geen enkelen neutralen staat in twijfel getrokken en de Duitsche regeering heeft eveneens dien overeenkomstig gehandeld. versterkt door de politiek van Roosevelt, die een persoon ijk vertegenwoordiger bij den Paus oencemd heeft. Ward Price voegt hieraan toe, dat de Paus bij een tcgenwoordigen stand van zaken een bemiddeling niet mogelijk acht. Hij zou echter bereid zijn een bemiddelingstaak te aanvaarden, wanneer de gelegenheid zich zou voordoen. LONDEN, 22 Jan. (Havas) Ward Price, de speciale correspondent van de „Daily Mail", is door Z. H. den Paus in audiëntie ontvangen. Hij maakt in een artikel melding van de erklaring over de houding van het Vaticaan ten aanzien van de mogelijkheid eener vredes bemiddeling. Hij zegt deze verklaring uit de meest gezaghebbende kring te hebben gekregen. De H. Vader, aldus Ward Price, is zeer be wogen door de verwoestingen in Polen en Fin land en de dagelüksche rampen op zee. Hij is steeds bereid van een gunstige gelegenheid ge bruik te maken om een verzoeningsactie, ge baseerd op een rechtvaardigen vrede, te onder nemen. Voor het oogenblik zou slechts een inleidende arbeid mogelijk zijn, welke een kal meerenden invloed zou moeten uitoefenen. Daardoor alleen zou een duurzame regeling be reikt kunnen worden. De onderhandelaars moeten niet be fout van hun voorgangers van 1918 maken, die geen rekening met den raad van het Vaticaan hielden, 's Pausen hoop op de mogelijkheid van een verzoeningsactie wordt ROME, 21 Jan. (Havas). Bij de prijsuitdeeling aan de landbouwers, die dit jaar in de graan- campagne de beste resultaten boekten, heeft Mussolini een toespraak gehouden, waarin hij o.m. betoogde, dat de strijd voor Italië's autar kie zal worden voortgezet met die taaie energie, waarvan Italië zoowel in tijd van oorlog als in tijd van vrede blijk heeft gegeven om aan het Italiaansche volk het bezit van goede wapenen en brood te verzekeren. De Duce betoogde nadrukkelijk, dat de oogst van 1939 in totaal 80 millioen quintalen heeft opgebracht en sprak den wensch uit, dat de volgende oogst even bevredigend zal zijn, in weerwil van, of juist met het oog op de storm achtige tijden, die de menschheid thans beleeft. Een mislukte oogst staat gelijk met een mis lukten veldslag. Iritiien de atmosferische omstandigheden gun stig blijven, zal de oogst voldoende zijn om 45 millioen inwoners van het schiereiland te voeden. „In de wereld die thans op haar kop staat," aldus de Duce, „geven de Italiaansche boeren het toonbeeld van kalmte en discipline. zy laten aan de „strategen van de café's in de stad" de taak over de militaire en diplomatieke plannen voor de verbrokkeling of den wederop bouw der staten voor te bereiden. Zij houden van hun grond, dien zij in het zweet huns aanschijns vruchtbaar maken en letten op niets anders dan op het doel: de pro ductie van 90 millioen quintalen te bereiken, hetgeen een overwinning voor de geheele natie zou zijn. SOLO, 22 Jan. (Aneta) By hét intreden van den drogen moesson zal, naar men verwacht, een aanvang worden gemaakt met den aanleg van een vliegveld. In den nacht van Zaterdag op Zon dag heeft zich in huize „Sint Joseph" een opvoedingsgesticht voor jongens te Roermond, een ernstig geval van kolendampvergiftiging voorgedaan, waardoor twee personen om hét leven zijn gekomen. De toestand van twee jongens is ernstig. De 57-jarige broeder Honorius verscheen Zondagochtend niet in de H. Mis. Men ging naar zyn kamer, doch kreeg na kloppen geen gehoor. Toen men de deur opende, vond men den broeder dood op bed. Eeni- gen tyd later vond men ook den huis knecht, den 57-jarigen fr. Amoldussen uit Oss, die in de kamer naast die van den broeder sliep, dood op zyn bed. Geneeskundig - 'nulp werd ingeroepen en uit het rapport van den dokter bleek, dat mén met kolendampvergiftiging te doen had. Op êen verdieping hooger zijn de slaapzalen an de jongens gelegen. Ook hier was de kolen damp doorgedrongen. Bij twee jongens deden zich ernstige ziekteverschijnselen voor. Ze zyn naar het St. Laurentius Ziekenhuis overge bracht. Hun toestand is ernstig. De oorzaak van de vergiftiging moet gezocht worden in een hapering ygn de centrale ver? warmingsinstallatie. Deze installatie was kor ten tijd geleden omgebouwd van olie- tot kolen- stookinrichting en eenige dagen geleden in ge bruik genomen. Broeder Honorius was afkomstig uit West- falen. LONDEN, 22 Jan. (Reuter). Volgens een of ficieel draadloos Duitsch bericht van Zondag avond zijn alle verloven voor de Duitsche troe pen aan het front beperkt. Deze beperking, zoo verklaarde de omroeper, is veroorzaakt door transportmoeilijkheden ten gevolge van de felle koude. De verloven voor troepen in binnen- landsche garnizoenen zullen eveneens beperkt worden. LONDEN, 22 Jan. De Britsche torpedo jager „Grenville" is op de Noordzee gezon ken door een torpedo of een mijn. Het officieele communiqué van de Britsche admiraliteit luidt: De admiraliteit betreurt het, te moeten mededeelen, dat Zr. Ms. torpedojager „Gren ville" (commandant Creasy) door een mün of een torpedo in de Noordzee tot zinken is gebracht. Honderdachttien officieren en manschappen zijn aan land gezet. Van acht man is bekend, dat zu gedood zijn; 73 wor den er vermist en zijn, naar moet worden aangenomen, omgekomen. De geredde bemanning is in een haven aan de Oostkust van Engeland aan land gegaan. Dokters en ziekenauto's stonden te wachten De gewonden, o.w. verscheidene, die er erg aan toe waren, zijn naar het ziekenhuis gebracht en ter verpleging opgenomen. Het schip is een flottieljeleider en behoort tot hetzelfde type de G-klasse als de „Gipsy", die m November j.l. bij de Oostkust Is gezonken. De „Grenville" mat 1485 ton en werd in Augustus 1935 te water gelaten. De flottieljeleider had, onder normale om standigheden, een bemanning van 175 koppen en was bewapend met vijf 4.7 inch kanonner, acht 2.1 inch torpedo-lanceerbuizen er. zes kleinere kanonnen. De kostprijs heeft 336.000 pond sterling bedragen. De „Grenville" is de vierde torpedojager, dien Engeland in dezen oorlog verloren heeft. Het in Aberdeen thuisbehoorende 1086 ton metende Britsche stoomschip Ferryhill is op een mijn geloopen en binnen enkele minuten buiten de Engelsche Noordoostkust gezonken. De ontploffing kon aan de kust gehoord wor den. Men gelooft, dat twaalf leden der beman ning verloren zijn. Twee overlevenden zijn aan land gekomen. zy zijn in een ziekenhuis opgenomen. De Fer ryhill bevond zich op een half uur afstand van de haven, toen het schip op een mijn liep. Een kustwachter verklaarde: „Het schip leek on- middeliyk na de ontploffing te breken. Het zonk zoo vlug, dat de bemanning geen tijd had in de booten te gaan." Het Britsche tankschip Caroni River (7.807 ton), dat na vernieuwd te zon een proeftocht maakte, is Zaterdag voor de Zuidwestkust ten gevolge van een ontploffing gezonken. De op varenden konden allen door een kustvaartuig van boord worden genomen. Sommigen hun ner zyn echter gewond. Het Engelsche s.s. Protesilaus, groot 9577 ton, Is Zondag buiten de Westkust van Engeland op een mijn geloopen. De uit 60 koppen bestaande bemanning is aan land gebracht. Dertien hun ner, voor het meerendeel Chineezen hebben verwondingen bekomen. Ten slotte is, de, „Llandaff Castle" (10786 ton) van' de Union Castle Dine bij een aanvaring aan den voorsteven beschadigd. Het schip had 170 passagiers aan boord en was op weg naar Zuid- Afrika. Zaterdagavond is h"t schip een haven van de Zuidkust binnengevaren. Men verwacht, dat de schade spoedig hersteld zal zijn en dat het schip binnen een week de reis zal hervat ten. De Llandaff Castle had twee dagen geleden de haven verlaten, zy is in botsing gekomen met een schip van hetzelfde konvooi. De pas sagiers zyn naar huis teruggegaan. De bemanning van het Noorsche s.s. Notos, die Zondag in een Noordeiyke haven van Enge land is aangekomen, heeft gemeld, dat een duikboot Zaterdag buiten St. Hilda ten Westen van de Hebrider. is aangevallen. Een luide ont- Toen Engeland en Frankrijk op dien onver- geteiyken Zondag van 3 September 1939 aan Duitschland den oorlog verklaarden, omdat het Duitsche leger op bevel van Hitier Polen was binnengevallen, welke staat van Londen en Pa rus een garantie had ontvangen tegen een Duit sche agressie, verwachtte men in de beide Wes- lerrche hoofdsteden als onmiddellijke rea:tie nierop twee dingen, die thans echter na vier en een halve n aand oorlog nog niet gezeurd zijn: een Blitzkrieg, waarbü het heele Duiisclie wapen te land. ter zee en in de lucht in een niet te beschrijven hevigheid tegen de Geal lieerden zou optieden en een opstand in Duitsch- lano tegen het rationaal-socialistische regiem, welke of zou uitgaan van de Duitsche volks massa die zich door Hitler's politiek bedrogcr. zou achten of zou geleid worden van bovenaf, door rr-ogere conservatieve Kringen. De Poolsehe rept. al) ek werd weliswaar in enkele weken van de landkaart weggevaagd door een Blitzkrieg, maar tegenover het Westen hield het Diitscnc leger zich rustig, verschanste zich in en achter zyn Segfriêdlinie en bepaalde zich tot kleine dèfensieve acties ais de Fransche verk mnings- troepsn zich wat al te ver over de grens waag den. Alleen ter zee werd sinds het uitbreken van den er-log een felle strijd gevoerd. Oox de ver wachting der Geallieerden, dat het Duitsche yolk tegen zyn leiders in opstand zou komen, is niet vervuld. Ondanks de talryke geruchten over ontevredenheid onder het volk en oneenigheid in politieke en legerkiingen zijn er toch op het oogenblik geen ernstige naar buiten tredende teekenen, die er op zouden wijzen, dat het Duit sche volk niet eendrachtig fcliter zyn Führer staat. Londen en Parys moeten dus erkennen, dat het verloop der gebeurtenissen anders is geweest dan zy verwacht hadden. Zullen de Geallieerden zich hier eenvoudig bij neerleggen of zullen ze een nieuwe politiek gaan voeren, welke niet op gevaarlijke speculaties, maar op realiteit gebaseerd is? Deze realiteit Peteekent, dat Engeland en Frankryk inzien, dat zy dezen oorlog niet „op hun slofjes" Kun nen winnen, zooals men vooral in Engelsche kringen vaak m het begin gedacht heeft. Want ofschoon de blokkade Duitschland Inderdaad groote schade toebrengt, is de uitwerking hier van toch niet zoodanig, dat zy de Geallieerden waarschuniijk in korten tyd aan de overwinning zal helpen. Daarover beschikt het Derde Rijk de Britsche minister van Economische Oorlog voering gaf het de vorige week zelf toe nog over te veel wegen in Oost- en( Zuid-Oost- Europa, waarlangs het levensmiddelen en grond stoffen kan krijgen. Houden wy verder rekening met het feit, dat de troepen der Geallieerden in de Maginot-linie en het Duitsche leger in d- Siegfried-linie als twee geweldige massieve blok ken tegenover elkander liggen en deze niet te forceeren zijn dan ten koste van honderddui zenden menschenlevens, waartoe beide momen teel niet bereid schynen, dan zien wij, dat bij den huidigen stand van zaken deze oorlog zeei lang kan duren. Toch doen er zich den laatsten tyd in het kamp der Geallieerden teekènen voor, welke er I op wijzen, dat men de politiek van afwachten heeft laten varen en op de een of andere wijze een beslissing wil uitlokken. Een nieuwe phase In den oorlog schynt aangebroken. Chamberlain maakt nu in zijn redevoeringer geen onderscheid meer tusschen het Duitsche volk en zijn leiders, maar liy waarschuwt de Duitschers, dat zij mede verantwoordeiyk zijn voor hetgeen zal gebeuren; nog maar zelden werpen de Britsche vliegtuigen pamfletten uit, omdat zij een averechtsche uitwerking hadden. Britsche en Fransche ministers verzekeren her haaldelijk, dat zy Finland effectieve hulp zullen verleenen, al willen zij er zich niet in bijzon- heden over uitlaten. Gingen er deze dagen geen geruchten dat een groot expeditieleger onderweg is naar het hooge Noorden? In het Nabüe Oos ten staat de Fransche generaal Weygand met een leger gereed, om bij de minste waarschuwing op den Balkan of in Klein Azië toe te slaan. Chamberlain en Halifax zeggen, dat wy nu de stilte beleven, die den storm voorafgaat. Het is niet onmogeiyk, dat het ontslag van Hore Belisha als minister van Oorlog en het onder één commando brengen van de Britsche lucht macht in Frankryk in verband moeten worden gebracht met deze nieuwe politiek; Hore Belisha paste niet meer in deze phase van den oorlog, waarin niet een minister, maar de opperbevel hebber heeft te beslissen. In dit licht moeten wy ook de jongste redevoe ringen van Churchill en Hallfax zien. Winston Churchill betoogde Zaterdagavond, dat er niets zal overblijven van de kleine Europeesche staten met hun scheepvaart en hun bezittingen als En geland en Frankryk een eerloozen vrede zouden moeten sluiten. Het is het bekende argument der Geallieerden. Zij zouden allicht niets liever willen dan dat de neutralen met hen mee optrokken tegen Duitschland. Alle belligerenten vinden het een bijna onverdraagiyke gedachte, dat er nog neutralen bestaan. Onze regeering doet er goed aan, telkens opnieuw te verzekeren, dat wy on ze neutraliteit naar alle züden zullen hand haven. Het vorige weekend was de internationale toestand zoo gespannen, dat ae regeeringen van België en Nederland zich gedwongen zagen eenige byzondere maatregelen te nemen; dit weekend werden wy vergast op propaganda speeches van Goebbels, Churchill en Halifax. Zoo worden wij getraind in den zenuwoorlog. ploffing werd gehoord en men zag een dikken rook opstijgen van de duikboot die daarop ver dween. Men had den indruk, dat de onder zeeër wellicht gezonken is. Verder verhaalden zij, dat zij onmiddellijk, nadat een dikke rookzuil uit de richting van de duikboot opgestegen was, een torpedo dicht langs hun schip zagen gaan. De duikboot werd niet weer gezien. De uit 30 koppen bestaande bemanning zette de reddingsboot uit, maar keerde naar het schip terug, toen zij consta teerde, dat de duikboot verdwenen was. Overlevenden van het Zweedsche stoomschip Pajala, dat Vrijdag j.l. ter hoogte van de He- briden door een duikboot zonder waarschuwing tot zinken is gebracht, verklaren, dat een Britsch oorlogsschip twee granaten op de duik boot heeft afgeschoten en zeggen er van over tuigd te zijn, dat de tweede granaat den onder zeeër getroffen heeft. De kapitein en de uit 35 koppen bestaande be manning van de Pajala zijn in een Schotsche haven aan land gebracht, zy waren gered door een Britsch oorlogsschip na byna twee uur in de reddingsbooten te hebben doorgebracht. De kapitein vertelde dat zijn schip zich aan de Noordwestkust van Schotland bevond, toen een duikboot aan de oppervlakte der zee verscheen. De onderzeeër bevond zich op eenigen afstand, maar de Zweedsche vlag welke aan den zijkant geschilderd was, en verlicht, was duideiyk zicht baar. Zonder eenige waarschuwing werd de Pajala eenige minuten later door een torpedo getroffen. Het schip zonk in 35 minuten. De duikboot verscheen weer aan de oppervlakte, maar gaf zich in het geheel geen moeite de bemanning te hulp te komen, die echter in staat was zich in de reddingbooten in veiligheid te brengen. Een lid der bemanning werd by het verlaten van het schip gekwetst. De kapitein zeide nog dat het oorlogsschip de duikboot reeds eerder op den dag had waargenomen en aan gevallen Hiermede is de lijst der gezonken schepen nog niet voltallig. Zoo is Zaterdag de Nautic, een Estlandsch schip, buiten de Shetlandeilanden gezonken. De bemanning werd door een onbe kend stoomschip aan boord genomen. Een van Haugesund komend Noorsch stoom schip heeft een opvarende van het Zweedsche schip „Foxen" (1304 ton), dat op de Noordzee is gezonken, aan boord genomen. De kapitein van het Noorsche schip heeft geseind, dat hem niét bekend is, waar de „Foxen" is gezonken en wat het lot van de rest der bemanning is. Het Deensche s.s. Tekla (1215) is Zondag voor de N.O. kust van Schotland gezonken, naar men aanneemt tengevolge van het loopen op een mijn. Negen leden der bemanning zyn aan boord genomen van een Noorsch schip en worden naar Bergen gebracht. Negen anderen worden ver mist. Het Britsche ministerie van Luchtvaart deelt mede, dat Britsche vliegtuigen Zondag op de Noordzee vier vü'andelijke patrouillevaartuigen hebben waargenomen, die met hun luchtafweer geschut een hevig vuur openden. De vliegtuigen lieten hierop bommen vallen, waarvan enkele op een paar meter afstand van de vaartuigen neerkwamen. De vliegtuigen werden niet be schadigd en van de inzittenden werd niemand gedeerd. LONDEN, 22 Januari. (Reuter.), Een der diplomatieke correspondenten van de Sunday Times verklaart van uiterst bevoegde zyde te vernemen, dat de Italiaansche regeering zich zeer onlangs tot de Duitsche regeering heeft gewend met de vraag, hoe de houding van Ber lin zou zyn nopens een mogeiyke expansie van Rusland op den Balkan. De correspondent voegt bier aan toe, dat Italië, volgens zün inlichtingen, duidelijk heeft gemaakt dat hel een dergelijke Rus sische penetratie niet zou kunnen dulden en zich zijn volledige vrijheid van hande len zou moeten voorbehouden in geval van bepaalde Russische bewegingen. ROUAAN, 21 Jan. (Havas) Zaterdagmid dag laat is in een van de werkplaatsen der hoog ovens van Colombelles een houder gesmolten staal uitgestort op een groep arbeiders. Viér hunner kwamen om het leven. BRUSSEL, 22 Jan. (Havas). België heeft thans geantwoord op den oproep van den Vol kenbond inzake hulpverleening aan Finland. In het antwoord wordt gezegd, dat de Belgi sche regeering bereid is, den menschlievendén arbeid in Finland te steunen. BATAVIA, 22 Jan. (Aneta) Op verzoek van het in Nederland gevormde nationale comité, waarvan Prinses Juliana eere-voorzitster is, tot leniging van de tengevolge van de tegenwoor dige omstandigheden in Nederland geleden nooden, is in Nederlandscli-Indië een comité ge vormd met het doel een eenmalige geldinzame ling te organiseeren tot steun van de in nood verkeerende landgenooten overzee, die door de huidige omstandigheden in moeiiykheden ver- keeren. De vice-president van den Raad van Ned.-Indië, mr. Spit, is voorzitter van dit co mité. Door geheel Indië zullen gewestelijke en plaatselyke comité's worden opgericht. Veelal het gevolg van verwaarloosde koe. Maak een eind aan gevatte kou door keel, borst «n rug in te wrijven met deze krachtige zalf. Verwijdert congestie, vergemakkelijkt de ademhaling en helpt spoedig. TOULON, 22 Jan. Het Italiaansche motor schip „Orazio" (11.669 ton) met ongeveer 1000 opvarenden aan boord, is Zondagoch tend tusschen Genua en Barcelona in brand gevlogen. Volgens een draadloos bericht, dat te Toulon is opgevangen, stond het schip, dat 600 passagiers aan boord heeft, buiten Tou lon in vlammen. De „Orazio" was onderweg van Genua naar Barcelona, toen Zondagmorgen het schip bevond zich op dat oogenblik op 60 myi van Barcelona de brand uitbrak. Zondagavond werden S.O.S.-seinen uitgezon den aan alle in de nabijheid varende sche pen, waarin medegedeeld werd, dat de red dingbooten met de passagiers waren neer gelaten. Havas, meldt verder, dat onmiddeliyk na ont vangst van de S.O.S.-seinen twee Fransche tor- pedobootjagers naar de plaats des onheils zijn gezonden om de schipbreukelingen op te pikken. In verschillende ziekenhuizen en klinieken te Marseille en Toulon zijn alle maatregelen ge troffen om de schipbreukelingen op te nemen. De Fransche torpedojagers hebben reeds een deel der schipbreukelingen aan boord genomen en zetten hiermede koers naar Marseille. Een Italiaansche stoomer, de „Conté Bian- camano", had eveneens de S.O.S.-seinen opge vangen en zich naar de plaats des onheils be geven, alsook het Fransche schip „Ville d'Ajac- cio". Ook zij hebben een deel der opvarenden aan boord genomen. Het bericht omtrent den aan boord van de Orazio uitgebroken braiva heeft te Rome een diepen indruk gemaakt. Het schip was Zaterdag uit Genua vertrokken naar Barcelona, de eerste haven die het op weg naar Valparaiso zou aan doen. Er waren talryke passagiers aan boord, Italianen en Zuid-Amerikanen, o. m. leden van een Italiaansche luchtvaartmissie die zich naar Bolivia begaf. Maandagochtend te half negen zyn te Mar seille aan boord van de „Ville d'Ajaccio" 47 pas sagiers van de „Orazio aangekomen. Een der sloepen van de „Orazio" wordt ver mist. Aan boord bevonden zich zeven personen, Jl onder wie de Italiaansche'gezant in een van de;\ I Zuid-Amerikaansche repuDliekeh. Het msftiu'" schip staat nog in brand. Hét wordt geheeli-f verloren geacht. Lissone-Llndeman, agenten der scheep vaartmaatschappij „Italia", deelen ons me de, dat meerdere Nederlanders met de „Orazio" onderweg waren, o.a. naar Bogo ta, Arica, La Guaira en Valparaiso. Dadeiyk na het bekend worden van de ramp is telegrafisch om inlichtingen be treffende de getroffen Nederlanders ver zocht, zoodat men hoopt de namen der ge- redden spoedig te vernemen. De algemeene luchtdrukverdeeling is in de afgeloopen dagen sterk gewijzigd. Minima trek ken van het Iberisch Schiereiland over de Mid- dellandsche Zee naar den Balkan, buigen van daar om naar Noord-Duitschland en dringen dan in Westeiyke richting tot onze omgeving door. Zu brengen sneeuw op de Spaansche hoogvlak ten,«in Noord-Italië, op den Balkan en over onze omgeving. Het eerste minimum van deze serie bereikte ons Zondag in den loop van den dag met plaat selijke zware sneeuw. Na passeering van zyn storingsfront klaarde de lucht in de Oostelijke provincies tüdeiyk op. In den avond passeerde opnieuw een zwakke storing met sneeuw. Deze werd in den nanacht gevolgd door een opklaring in het Noord-Oosten, waarbij de temperatuur boven het sneeuwdek zeer snel daalde. Vlieg" veld Twente had vanmorgen 18 graden vorst en in den loop van den ochtend nam deze nog toe -19 graden om 10 uur. Over de Oostzee nadert de volgende depres sie, onder haar invloed dalen de barometers i° Denemarken en neemt ook het maximum over Scandinavië vooral in het Zuiden in beteekenis af. Op het eilandje Bornholm In de Oostzee heerschte een zware storm uit Noord-Oost. Van Zaterdag af zit de Waal by Gorkum v»st en is de veerdienst over de rivier geheel Se' stremd. Men zou vandaag onderzoeken of mogelijkheid bestaat, een pad over de rivier afib te leggen. De werkzaamheden zullen worden uitgevoerd door leden van het gemeentepersoneel, terwiJ1 ook militairen hierbü behulpzaam zullen zijn- BATAVIA, 22 Jan. (Aneta). De Raad va" justitie deed uitspraak in de zaak tegen den vroegeren boekhouder-kassier van Bavota, P' J. K„ die wegens verduistering van ƒ93.000 wei'd veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf. SEMARANG, 22 Jan. (Aneta) Sedert 19 nuari waait de blauwe vlag reeds van het ba" venkantoor te Semarang. Alle communica» tusschen den wal en de op de reede liggen^ schepen is verbroken. Dit Is in geen jaren voo gekomen. Verschillende schepen zün doorgei ren naar andere havens. N| Me* Ke» li i; I93i 193e Or 1' 1 1 1 be Bi: Sta «50* Hy§ Tab Zeg? Bel, Fr. ÊtL Dl. «10» Pru, Pru Bk Fra Fra Oo, Int. Con Cvi,. Vu Oo Oor Oosi IA" Ru Mon Aloa Fr.6> 2500 tóias Pun- &-UX 4Ö0O HUr Roti: Oon. 1880 beu Obli TSJ 2\v CHi Spoc JAI P.L.i O O! Re. Boi I Oi l£ F18: gbi. Piyi O ti Oh AUb Obl. Un. B&hJ ®aoi «aor Saoi ®ao l 9*0 t S*0 1 ÓHl Al| Doi Ric Peru Cri «ec.l BRi 4.M: 8 26 8®en 5e 6e Ie 8e Doj 2e P-\6 3e '*-G Rr; 3e Pil Y 9-j Pëeu t(uL i. 3« BU'] en 8e le SCr le Si >°ér: '«eb pRl P"iik ór,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2