B GEZINSAVOND RECTORDROST Haarlem, 22 Jan. R.K. ZANGCONCOURS MAANDAG 22 JANUARI 1940 Genoegens en ongemak door de sneeuw Honderden sneeuwruimers Te Heemstede Onsportief en laf Bloemendaal Weekprogramma O. en O. 21 t/m 27 Januari De wrekende God Opvoering door Ludamus TRINITEITS-LYCEUM Een uitstekend geslaagde avond Die Spaerne-Sanghers REMBRANDT-THEATER Propaganda-studiedag Katholieke Drankbestrijding Groofe openbare KAARTEN a 10 CENT Het Spaarne-ijs open gebroken BURGERLIJKE STAND Uitbreiding M. T. S. 9 Februari aanbesteding Katholieke Volksbond UIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL HAARLEMMERLIEDE IJsongevallen H.O.V. Solisten: Jacq. Mooienijzer, hoboïst Hans Osieck, pianist HAARLEMMERMEER HEEMSTEDE AGENDA Bioscopen Stad sschouwburg 23 Januari Bioscopen Apotheekdiensten als lid van de R.K. Dames- en Heeren-Zangver. SI. Caecilia LISSE ZANDVOORT Ned. Bond tot het redden van Drenkelingen STAD öe gemeente-reiniging heeft een zeer arbeid- j am weekend achter den rug. Toen het Za terdagavond weer flink begon te sneeuwen, zijn 6 inotorstrooiers uitgerukt, die echter na 4 uur t^jwel onverrichterzake terugkwamen, omdat sneeuwlaag te dik werd en al het gepekel ^hder resultaat bleef. Toen zijn 10 motoi-ploe- ®©n de straat opgegaan om de wegen zooveel hogelijk sneeuwvrij te maken. Zondagochtend ©reien de werklieden afgelost door andleren. *.'n den geheelen Zondag bleven de vegers in ae weer. Weer werden 250 losse werklieden in dienst gnomen. Bovendien huurde men vanochtend Paarden en wagens en 120 handkarren. Het «oor den sneeuwval overtollig geworden per ceel en materiaal van den dienst van Open- ^re Werken is bij het sneeuwruimen tewerk gesteld. Den geheelen Zondag heeft Openbare Wer- en met 2 gemotoriseerde sneeuwschuivers ge kerkt om den weg eenigszins begaanbaar te •£aken. Hedenmorgen rukte een ploeg van 160 «ian uit om wat opruiming te houden. Met de ijsbanen is het hopeloos gesteld. Het ^stuur der ijsvereeniglng „De Volharding" was Zaterdagmiddag druk in de weer met spuiten, voor Zondag een goede ijsvlakte te hebben, "e sneeuw van Zaterdagavond was echter weer spelbreker en dien avond gaf men dan ook even öen moed op. Maar toen Zondagmiddag het sneeuwen op- •j'dd, trokken de ploegen er weer op uit, zoo- ®*t Zondagavond nog gereden kon worden. Als er geen sneeuw meer bijkomt, kan men van- avond weer van de ijssport genieten. Zooals het bij „de Volharding" was, was het ?°k op de andere baantjes, die door enkele baanvegers worden onderhouden. Alleen Groenendaal „vaarde" er wel bij. Velen «Wamen genieten van de natuurschoonheid, 'aarmede het mooie bosch was getooid en er werd volop genoten van de sledesport en de disport. Zondag werd een wielrijder op den Bloemen- ®aalscheweg aangereden door een aantal sle- die achter een auto waren vastgebonden, nette jongelui gaven den bestuurder van den aUt0 een wenk om. door te rijden. Zij riepen: Mj hebben brokken gemaakt. Inmiddels had- ©n zij een kleed over het autonummer gegooid, ^kidat dit niet kon worden genoteerd. De wiel rijder kwam er zelf goed af; maar zijn fiets 'as beschadigd. Zaterdagmiddag drie uur kwam de 12-jarige J°hgen M.M., wonende te Haarlem, per slede j^gen het hek van de Buitenplaats Lindenheu- yL Hij liep een ernstige hoofdwonde op, die "Oor de politie verbonden werd. Omstreeks vier aUr werd de 14-jarige H. V., wonende te Haar- '€m, door een achter hem aankomende slede aangereden. Hij viel daarbij zoo ernstig, dat ij« bewusteloos bleef liggen en werd binnenge- vgen in de villa Beau Regard, waar dr. Im- ihk een hersenschudding constateerde. Op ens advies werd hij per ziekenauto naar zijn koning vervoerd. Verder kwamen Zaterdag in den avond nog tal kan ongevallen voor, waarvan de gevolgen door leden der Bloemendaalsche Reddingsbrigade en ^°ütie uit den weg werden geruimd. Zondag- ''ond negen uur kwam mej. N.' P. uit Sant port met haar slede te vallen. Zij bekwam een ^hstige wond aan het achterhoofd, welke door Immink werd verbonden. Zondag kwam de heer J. L. v. W. uit Heem- ?Pde met een andere slede in botsing. De man 3®P een hersenschudding op en werd naar zijn koning vervoerd. EUWS o.l.v. Lieven Duvosel in de gemeentelijke con' certzaal. Medewerking verleenen Hëlène Ludolph (so praan), Jacob Bijster (organist) en Haarlems Vrouwenkoor. Maandag 22 Januari theoretisch-technische cursussen P.B.N.A. School Jacobstraat bij Post kantoor. Aanvang 19.30. Dinsdag 23 Januari 19.30 I.V.I.O.-cursussen: Moderne talen, Nederlandsch, Esperanto, Han delsvakken, Landbouw, Tuinbouw, Bemestings leer, Wiskunde. Aardrijkskunde, Staatsinrichting enz. U.L.O.-school Jacobstraat bij Postkantoor i Woensdag 24 Januari 20,00 uur Cabaretavond in het Kennemer Lyceum, Stoopplein, georga niseerd door het Comité O. en O. Wijk III Gratis toegangsbewijzen beschikbaar gesteld voor de militairen, gelegerd in Ripperda-kazerne, Vel- serstraat, Schoterstraat en Prinsen-Bolwerk, Medewerkenden: mej. Huissen, tapdanseres; Gerrit Kijk-in-de-Vegte, zang; Kroner, snel- teekenaar; Lawoe, goochelaar, jongleur, xylopho- nist, e. a. Muziek H.B.S.-B.-band. Conférencier H. Smits. 20 uur Cabaretavond in Hotel de Leeuwerik, Kruisstraat 30, georganiseerd door het Comité O. en O. Leidschevaart-kwartier. Toegangsprijs a 10 cent beschikbaar gesteld voor militairen van 1 Dep. Bat. 18 Dep.bat. en II-D.M.D. Mede werkenden prof. Antonini, goochelaar en buik spreker; Scheltus humoristisch mannenkwartet „Mol en Kruis", Hr. de Ru, caricatuur-teeke- naar, mevr. G. Rouwenhorst, de Jazz-band „The Jolly Jokers". 19.30 uur: Clubavond schaken, in bovenzaal Restaurant Munniks, Groote Markt 10. Con sumptie is niet verplichtend. Beginners zijn ook welkom. Donderdag 25 Januari 20 uur Haarl. Revue- Gezelschap o. 1. van Martin van Delden in Gebouw St. Bavo, Smedestraat 23. Opgevoerd wordt de Revue „Amusante Klanken". Mede werkenden: Lou Marti en Jan van Tongeren, karakter-komieken; Frans Eykhof, zanger; „The Flootlight Girls"; Johpie Pims, de jongste con férencier van Nederland, en. a. Toegangsbewijzen a 10 cent beschikbaar gesteld voor militairen van 7e Dep. Bat., 18 Dep. Bat. 9 R. I. en I-D.M.D. 19.30 F.B.N.A.-cursussen (zie programma 22 Januari). Vrijdag 26 Januari 10.30 I.V.I.O.-cursussen (zie 23 Januari). 19.30 Dammen. Simultaan-séance door den heer J. Groenteman, Amsterdam, in bovenzaal restaurant Munniks, Groote Markt 10. Aanmel den vóór 24 Januari bij den contact-onder officier. BERICHT AAN STUDEERENDEN!!! De militairen, die gebruik wenschen te maken van een gratis beschikbaar gestelde studeer kamer, kunnen zich opgeven bij den heer J. F. H. Ehrbecker, Corn. Speelmanlaan 11, Haarlem (secretaris van het Sub-Comité Onderwijs en zelfstudie). v Ludamus heeft haar donateurs gisteravond ©el te genieten gegeven. Niet dikwijls zagen wij een verzorgde opvoering van een dilettan- bgezelschap. tiet stuk, dat men zich gekozen had: „De Wre- ©bde God" van Ed. Veterman, is spannend en ,©estig; het is een society-detective-story, zooals amateurtooneel er verscheidene kent, maar die bij een behoorlijke vertolking den toe- houwer van begin tot eind weet te boeien en .©hl bovendien van tijd tot tijd een dosis ont kenden humor geeft. De keuze van het stuk «Ir - ©sk wel gelukkig. 'iet décor was een juweel. Artistiek en weel- maar niet overdreven. Het was van een die weldadig aandeed. Het beeld van den ^kenden God was fascineerend. En zooals het ©cor waren de costumes. Het adellijk Engelsche Welschap, waarvan een lid gedood werd, zag aristocratisch uit; Sir Robert Highhill, lady ,°hnelby en miss Mabelly b.v. konden zoo uit de «k, ©tch, het Engelsche society blad, zijn wegge- ahdeld. En zelfs de agenten, die slechts weinig I -buten op het tooneel verschenen, waren nog v°nberispelijke uniformen gestoken. Voor die tzorging-tot-in-de-puntjes, welke den avond f*. verfijnde sfeer gaf, verdient den artistieken .Sisseur Jan Kraakman zeker een woord van ?oten lof. q Miet alleen de omlijsting, ook het spel droeg stempel van verzorging. Guus Boersma als Zaterdag 1.1, gaf de „Triniteits-Propaganda- Commissie" in het R. K. Lyceum een bonten avond voor de leerlingen van den bovenbouw. De voorzitter, Chr. Edelhauser, sprak een kort welkomstwoord, waarin hij speciaal pater ter Haar als moderator bedankte voor den genoten steun, waardoor deze avond mogelijk was ge maakt. Na opening leidde de conférencier, die den geheelen avond de verschillende onderdeelen verbond, met een geestig speechje de nieuw op gerichte Lyceumband, de „Knitting-Needles". welke onder leiding stond van H. Zantman, in. Hoewel de ten gehoore gebrachte muziek niet „van alle smetten vrij" was, had dit eerste pu blieke optreden toch groot succes. Alleen was de pianist blijkbaar nog niet geheel aan het Jazz- tempo gewend; de saxophonist was uitstekend; met veel oefenen zullen de „Knitting-Needles" zeker een uitstekende band worden. Een geïmproviseerd Turkenkoor, o.l.v. J. VAist, dat op verdienstelijke wiize eenige liederen zong, had veel succes. Na den koorzang werd een Nieuwjaarswensch door Thomasvaer en Pieternel uitgesproken, gedicht door P. Franse en gespeeld door hem zelf en H. Hamm. De costumeering was af en het geheel werd vlot voorgedragen. Voor de pauze trad nogmaals het koor op en daarna werd een aardjg tooneelstukje opge voerd. Het programma werd besloten met de „Knit ting-Needles". Pater Rector N. Th. Vlaar sprak het slot woord, waarin Z. E. wees op het nut van de propaganda-commissie en dank bracht aan de medewerkers voor de genomen moeite en aan alle aanwezigen voor hun groote opkomst. Woensdag a.s. zal hetzelfde programma voor de leerlingen van den onderbouw worden ge geven. Sastheer Sir Robert Highhill gaf beheerscht zijn houding was volkomen correct, zijn ©Draak niet overdreven. Lady Connelby (Lies ^uoonebeek) was wel de meest aristocratische Hp'be uit het gezelschap; minder op dreef von- Wij haar gemaal, Bernard Schoonebeek. Hoe- ■"b zijn rol hem niet veel gelegenheid tot ont- Turkmans gaf als de beschaafde kaffer Mai- ■U'o TTT n4n»»lr c o 1 4*ö 'f 1 0 r, in III sterk spel te zien. ^root succes had Ben Bunders als de onver- °i'bare butler. Emmy Holzhaus was een lieve %5S Mookly en Ad. Spruyt een beminnelijke ver- L^e jongeling. De moeilijke rol van miss Ma- u? Highhill werd door Nell van Bruggen ver- op een wijze, welke te waardeeren viel. tk0 regisseur zelf tenslotte speelde voor den Set- Van Scotland Yard. Zijn spel was vlot: een ïiekste kerel met tact, humor en bravour. tv ©ze opvoering van de R. K. Gemengde Too- eiVr- 'ereeniging was een succes. Mt. mannenkoor „Die Spaerne-Sanghers" °P Woensdag 24 Januari zijn winterconcert FRITZ HIRSCH-OPERETTE „Freut euch des Lebcns!" van Dr. A. M. Willner en Rudolf Oestcnreicher, mu ziek van Emmerich Kalman. Met dit vroolijke charmante schouwspel heeft Fritz Hirsch zijn naam van uitstekendenope rette-bouwer weer ten volle gehandhaafd. Wie het operette-repertoire kent, dat op de markt is, moet alleen reeds bewondering heb ben. voor het steeds weer opnieuw ontdekken van een nieuw zangspel, dat qua verzorging en afwerking nooit of te nimmer onderdoet voor het voorgaande; en dat voorafgaande is altijd ook up to date geweest. Met raffinement en een klaar oog voor bekoorlijkheden zijn deze operetten steeds geënsceneerd en al is de in trige op zichzelf ook niet steeds een verrassing, de voorstelling is dat altijd wel. Goede, fris- sche en blije decors, vlot samenspel, montere zang en muziek, een uitstekend orkest en een enthousiast ensemble, ziedaar zoo ongeveer de onderdeelen waaruit Fritz Hirsch zijn operetten samenstelt. Naast de getrouwen, die onafscheidelijk aan zijn zijde staan, zooais bijvoorbeeld Paul Har den, Leo Reicher, Sophie Degenhardt en Man fred Loske, duiken van tijd tot tijd weer voor malige prominenten op, wier verschijnen steeds weer tot de aangename evenementen behoort. Dezen keer was het andermaal Hilde Har- mat, die lange jaren triomfen bij 't ensemble vierde en Albert May, eveneens een lid van de oude garde, die na een langdurig engagement naar wij meenen in Zürich tot zijn oude liefde blijkt te zijn teruggekeerd en nog immer bui tengewoon gped in het kader past. Zoo is het geheel weer langzamerhand dezelfde troep, waaraan men indertijd zijn hart verpand en welke in den loop der jaren zoo menig aan genaam uur van ontspanning heeft gebracht. Is het nog noodig te vertellen, dat ook nu weer een prinses haar lieve oogjes slaat op een eenvoudigen jongen en incognito diens liefde weet te winnen, waarna zij na heel veel coupletten zang en ettelijke danspassen tot een mésalliance besluit, welke iedereen in de zaal luide toejuichten? We gelooven van niet. Het is het beproefde recept van de operetten en zij, die misschien het wijze hoofd schudden en van: „altijd het zelfde" spreken, zullen waarschijnlijk in het diepst van hun ziel toch geen ander thema wenschen. Er zijn nu eenmaal sprookjes voor kinderen en sprookjes voor volwassenen, alleen noemt men de laatste: romans, maar in we zen zijn ze toch precies dezelfde. Fritz Hirsch, die in den laatsten tijd voor een Hollandsche „Einlage" zorgt, lanceerde thans het aardige liedje van Annie de Hoog-Nooij: „Geef ze eens een kopje koffie!", een preten tieloos liedje, dat heel gemakkelijk ligt en bijs ter actueel is. Slechts een uitnoodigende mond beweging van Hirsch was noodig om de zaal „mee te krijgen" en dat wil voor Haarlem al heel wat zeggen. Laten we niet eindigen zonder nog eerst even ook de anderen, die zich op de bekende HirscÉ- manier van hun taak kweten, te hebben ge memoreerd. Imre Raday was een goede hertog, al zou men hem ook geen zes kruisjes gege ven hebben; Egon Karter was wederom de ver leidelijke jeune premier, die 't lieve hoofdje van de prinses op hol laat slaan; Ruth Rhoden blijkt een zeer goede soubrette en tevens ook het enfant terrible, dat in geen enkele operette ontbreekt. Het publiek was bijster in zijn nopjes en klapte zijn handen murw om daarvan blijk te geven. Het heeft zich althans Zaterdagavond over „das Leben gefreut V—t. ïj Te Haarlem werd Zondagmiddag in het Ge bouw .St. Bavo de jaarlijksche studiebijeenkomst gehouden, georganiseerd door de diocesane hoofdbesturen van Mariabond en Kruisverbond, in samenwerking met de Propaganda-commis- sies. Het sneeuwweer, dat de reisgelegenheden be lemmerde, was van invloed op het bezoek, maar toch kon de voorzitter, de heer H. B. van der Sande, om twee uur talrijke belangstellenden uit verschillende plaatsen welkom heeten, on der wie ook later de bondsadviseur. de zeereerw. heer A. J. Leesberg en het hoofdbestuurslid van den Mariabond, mej. A..-Sam, waren. Door den voorzitter als deskundig spreker in geleid, hield de zeereerw. pater dr. H. v. Rooy O.F.M., doctor in de criminalogie, een rede over „Het bloedonderzoek bij verkeersongevallen on der alcoholinvloed en het standpunt, dat wij als Katholieken daartegenover kunnen innemen". Het bloedonderzoek volgens de methode van Widmark komt naar aanleiding van de talrijke auto-drama's onder alcoholinvloed de laatste jaren ook in Nederland steeds meer in het middelpunt de; belangstelling te staan, vooral omdat de drie gebruikelijke criteia 't spre ken van wartaal, onzekere gang en alcohollucht in de meeste gevallen ontoereikend blijken om de mate van alcoholbeïnvloeding wettelijk vast te stellen. Om de beteekenis van de bloedproef op haar juiste waarde te schatten, moeten wij er reke ning mee houden, dat ook hieraan practische bezwaren zijn verbonden, die aan de deugdelijk heid en betrouwbaarheid van dit onderzoek wel eenigszins afbreuk doen. Speciaal van belang zijn de twee verschijnselen, dat menschen. die een gelijke hoeveelheid alcohol nuttigen, niet steeds hetzelfde alcoholgehalte in het bloed hebben (individueele concentratie-verschillen) en dat niet iedereen van hetzelfde alcoholge halte evenveel last ondervindt (individueele tolerantie-verschillen). Daarom zullen naast de „steekproef" van Wildmark ook de verklaringen van getuigen omtrent de uiterlijk waargenomen gedragingen bij de verdachte en andere proe Z. K. H. Prins Bernhard heeft namens H. M. de Koningin een bezoek gebracht aan een gedeelte van de Vesting Holland. De Prins inspecteert de diverse onder deelen ven (vingerwijs- en evenwichtsproeven van Quix, Barany. Romberg enz.) hun waarde blij ven behouden. Tot het ondergaan van de bloedproef kan in Nederland niemand tegen zijn wil gedwongen worden, zoolang hieromtrent geen afzonderlijke wettelijke regeling bestaat. Tegen een onrecht- streekschen dwang bloedonderzoek of intrek king van rijbewijs zijn zeker geen moreele bezwaren aan te voeren, terwijl de persoon in kwestie eveneens zonder gewetensbezwaar zijn toestemming mag geven om zich te laten widmarken". Inzoover kan ook van Katholiek standpunt dit middel aanbevolen worden tot een meer afdoende bestrijding van de verkeers- criminaliteit van dronken wegmisbruikers. Met groote belangstelling werd deze voor dracht gevolgd en na een pauze bestond er ge legenheid tot gedachtenwisseling, waaraan door verschillenden werd deelgenomen. De spreker, die er uitmuntend in geslaagd was, zijn weten schappelijk gefundeerd betoog een voor ieder bevattelijken vorm te geven, kreeg nu gelegen heid talrijke punten uit te breiden en te ver duidelijken. Zoowel Freud psycho-analyse als bekende hypnose-theorieën kwamen ter sprake en de stellingen van den inleider werden aan de praktijk getoetst. Ten slotte concludeerde dr. van Rooy, dat de Katholieke drankbestrijding, wil zij vruchtbaar werken, zich moet richten op het geestelijk bewustzijn van den mensch. Deze gedachte werd door den voorzitter in 'n propagandistisch besluit onderstreept, toen hij den luid toegejuichten spreker dank bracht yoor zijn bijzonder leerzame voordracht. Het slotwoord werd gesproken door den zeer eerw. heer pastoor Leesberg, die. naar aanlei ding van het Evangelie van den dag. de leden van Mariabond en Kruisverbond opwekte tot volharding in den goeden strijd. van R.K. VOLKSBOND en ST. JOZEF CEZ. VEREEN. op Dinsdag 23 en Woensdag 24 Jan. 's-avonds 8 uur in ST. BAVO, Smedestraat Spreker de Z.Eerw. Heer Daarna opvoering van het tooneelstukje van Godfried Bomans „EEN EEUW ACHTER" Welwillende medewerking v. R.K. Zangver. St. Caecilia en R.K. Harmonie Utile Dulci verkrijgbaar in St. Bavo Hedenmorgen om tien uur vertrok van Krase- lade Veer aan het Spaarne de sleepboot „Clasina Maria", voorzien van een ijsbrekers-„neus", om een vaargeul te breken in het dikke ijs. Vanmiddag om een uur was de ijsbreker op de plaats van bestemming', t.w. de papiermagazijnen van de N.V. Drukkerij „De Spaarnestad" in de voormalige fabrieken van Cohen en van der Laan aan het Spaarne in den Waarderpolder. Op een en ander komen wij morgenavond met een uitvoerige reportage terug. Gebbren: 19 Jan. W. Martens—Oosterhout, d.; 19 Jan. J. J. BoeserSchouten, d.; 21 Jan. Ch. de GraaffHoogenstein, d.; 18 Jan. J. W. Mol Otte, d.; 20 Jan. S. W. Nietzman—Hollink, z.; 20 Jan. A. BaardAdema, z.; 22 Jan. G. van de Geervan Santé, d.; 21 Jan. M. J. W. Heems kerk—Kooij, d.; 22 Jan. j. H. Peters— van der Aar; 19 Jan. T. StienstraSlijver, d.; 19 Jan. M. Lagerweijvan der Stelt, z.; 20 Jan. F. van Ee—Manten, z.; 22Jan. M. E. Bader—van Maris, z.; 20 Jan. E. H. de Kruijff—Aupers, d.; 20 Jan. J. P M. TillemansChristiaans, d. Overleden: 20 Jan, M„ 5 m., z. van M. Vel- linga, Kamperlaan; 20 Jan. H. Boersma, 76 j„ Dunklerstraat; 20 Jan. M. J. TimmerEichhbrn, 82 j., Ged. Raamgracht; 18 Jan. J. L. Mesman, S3 j., Maerten van Heemskerkstraat; 21 Jan. T. Kraaijeveld—Spaander, 76 j., Kleverlaan; 20 Jan. J. A. A„ 2 d„ z. van A. J. Noijons, Haar- lemmerliedestraat. De belangrijke uitbreiding van de M.T.S., n.l. de bouw van een vleugel met vijf lokalen c.a., gaat, na de mobilisatiestrubbelingen, thans definitief door. Architect J. C. Slagter zal op 9 Februari namens het testuur van het Nijverheidsonderwijs de uitbreiding aan besteden. Donderdag 25 Januari a.s. om 8 uur houdt de Katholieke Volksbond een bestuursraadver- gadering voor alle besturen der onderafdelin gen in het gebouw St. Bavo. Tuinbouw- en Plantkunde Op dp verga dering van „Tuinbouw- en Plantkunde", Dins dagavond in café „Rusthoek" te houden, zal de secretaris het jaarverslag over 1939 uitbrengen. Ook de verificatiecommissie zal dan haar rap port uitbrengen. AJs nieuw te benoemen pen ningmeester (vac.-P. Kool Jzn.) wordt door het bestuur voorgedragen de heer mr. E. J. W. Top te Aerdenhout. Verder wordt er weer een wedstrijd gehou den in 't herkennen van takken. De heer G. J. Boe schoten zal nog- het een en ander mededeelen over de vorstschade dooi den strengen winter. Personalia. De heer J. J. Molenaar Nzn. behaalde dezer dagen te Amsterdam het di ploma Mercurius Boekhouden. Gisteravond om kwart voor negen kwam een 21-jarig meisje, dat op de Westergracht aan het glijden was, te vallen. Zij kreeg een lichte her senschudding. In de goederenloods aan de Wes tergracht werd een man door de koude bevangen en in bewusteloozen toestand gevonden. Men vervoerde hem met een ziekenauto naar zijn woning. oven het recht op eigendom gaat het recht op leven en beide rech ten liggen verankerd in de natuurwet. Het jongste Zondagmiddagconcert was min stens zoo belangrijk als een meer officieel ledenconcert. Dit door de gekozen werken, bene vens door de medewerkende solisten. Geopend werd er door de derde Sinfonia van Carl Philip Em. Bach, waarin drie orkest-leden de gelegenheid kregen hunne solistische gaven te toonen. De heeren Gijs Beths, Leendert dc Graaff, violisten en Fred. Leidner, altist, speel den de soli in deze Sinfonia en vormden te zamen een fraai klinkend, uiterst homogeen trio De warm-gevoelvolle en toch transparante klank van dit trio stak sterk af in den gunstiger, zin des woords tegen het sonoor, soms ooi# mooi donker klinkende strijkorkest. Het geheel werd echt Bach-achtig, voornaam en welover wogen vertolkt. Daarna liet dirigent Verhey zijn eigen hoboïst, Jacq. Moolenijzer, het concert van Handel voor dragen. Een werk, waarin de solist zijn tech nische en muzikale qualiteiten in ruime mate kan toonen. Moolenijzer ontlokte aan zijn instrument eer. weiluidenden, over den ganschen omvang egalen toon, dien men echter toch nog wel eens iets milder en voller zou wenschen. Hij zorgde voor dynamische schakeering en teheerschte de tech niek. Antoon Verhey liet het strijkorkest correct aansluiten, waardoor een stijlvol geheel werd verkregen. Alleen viel ons eenige malen een kleine afwijking in tempo op bij een door den solist ongemotiveerd? aangebracht licht accelerendo. Na de pauze speelde Hans Osieck zijn eigen Concertino voor piano en orkest. Dit werk is goed pianistisch geschreven, terwijl de begelei ding veelal van een degelijke orkestratie-kennis getuigt. De bouw is doorgaans kort en grooten- deels ook krachtig. De spanning verloopt nogal bij uitgebreid passagewerk, langdurige solo zon der begeleiding en in het niet al te diepgaand Presto. Het meest troffen ons het marciale, bijna heldhaftige karakter van het eerste deel, de fraaie wisselwerking van de solo met clarinet en fluit (beide instrumenten iets boven de toon hoogte!) in het Andante en de slotclimax in het Presto. Hoogst oorspronkelijk was het wterk niet al tij a Fransche en Duitsche invloeden qua klankkleur en samenklank kon men aanwijzen en toch wijst dit werk op talent,, dat na gestadige ontwikke ling meer doet verwachten. Hans Osieck speelde de technisch niet ge makkelijke solo-partij met souplesse en vanzelf sprekend met toewijding. Dit laatste mag tevens gezegd worden van het orkest. Dirigent Verhej had zich volkomen vertrouwd gemaakt met de partituur. Tot slot een herhaling van Maurice Ravel's „Valses nobles et sentimentales", de vorige week reeds besproken. Het succes voor het of-kest en zijn eigen solis ten was niet gering. Voor Osieck's praestaties toonde men veel aandacht. Eenige malen werd hij teruggeroepen door het tamelijk enthousiast, vrij goed opgekomen publiek. O. K, Witte Kruis De kring Hoofddorp van de N.H. Vereeniging „Het Witte Kruis" hield Vrij dagavond in hotel De Beurs en zeer belangrijke ledenvergadering, waarin, in verband met de nieuwe statuten, een nieuw bestuur werd geko zen. De voorzitter, Dr. H. G. Pfult, spreekt er zijn genoegen over uit, dat zoo velen aanwezig zijn. Onder hen bevinden zich o.m. burgemeester Mr. A. Slob, de gemeente-secretaris Mr. J. F. Jansonius, de heer W. Slob, mr. Goudsmit etc. Het ligt in de bedoeling, aldus de voorzitter, dat elke kring stemhebbende afgevaardigden kiest naar de algemeene vergadering in de ver houding 1 op 100 leden.. Andere leden hebben slechts adviseerende stem. Het kringbestuur heeft gemeend en bloc te moeten aftreden in verband met de nieuwe reglementen. Na breedvoerige besprekingen wordt het zit tende bestuur, bestaande uit de heeren Dr. H. G. Bult, J. C. Kooy, J. Walpot, Dr. H. D. Nan- ninga, H. Koning, J. Beers, C. Linthout, C. Overbeek en P. Vorst met volstrekte meerder heid herkozen. Deze kring, die onder zich 784 leden telt, moest thans zeven stemgerechtigde leden kie zen. Uit het kringbestuur zullen twee leden worden opgenomen in het hoofdbestuur, zoodat de voorzitter het verkieslijk achtte, de stem hebbende uit de vergadering te kiezen. Mr. A. Slob is er voor, juist de leden van het kringbestuur aan te wijzen, daar dezen ter zake kundig zijn. Dr. Nanninga meent, dat niet-deskundigen zich in het W.K.-leven moeten inwerken; zij zullen meer voor het W.K. gaan gevoelen. Mr. Jansonius stelt voor dat het bestuur zelf de stemgerechtigde vertegenwoordiging moet uitmaken, aangevuld met drie of vier leden uit de vergadering. Met applaus wordt dit voorstel aangenomen. Ditmaal zal het bestuur dus zelf nog enkele vertegenwoordigers kiezen, die dan voor één jaar zitting hebben. Op de volgende ledenvergadering zal het be stuur met een voordracht van enkele personen komen. In de rondvraag beantwoordt Dr. Bult ver schillende sprekers, o.m. over de Witte Kruis- propaganda, waarvoor de circulaires reeds ge reed liggen. Opbrengst collecte De collecte, gehouden in de R. K. kerk aan het Valkenburgerplein ten bate van de St. Elisabethsvereeniging, die zich ten doel stelt steun aan minvermogende kraamvrouwen en zieken in de parochie, heeft opgebracht 467,81. Vergadering- R. K. Volksbond Woensdag avond vergadert de afd. Heemstede van den R. K. Volksbond in het Jeugdhuis, Heerenweg. De agenda bevat o.m. de behandeling van de begrooting voor 1940, benevens de slotrede van den weleerw. heer kapelaan H. J. Kooijman over „Het lied van den arbeid". Schoolwedstrijden De ijsvereeniging „de Volharding" organiseert morgen, Dinsdag op haar ijsbaan aan de Wagnerkade des middags wedstrijden voor de kinderen der diverse scho len. Het ligt in de bedoeling, dat elke school viif of zes van de beste jongens en meisjes laat deel nemen. Zoowel voor de scholen als voor de deel nemende kinderen zijn prijzen beschikbaar ge steld. Geborrw St. Bar©: Woonwagenliefdewerk, 8 u. R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Rembrandt: „Pips met vacantie", alle leeftij den, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „De wreker", boven 18 jaar, 2 en 8.15 uur. Luxor: „Goodbye Mr. Chips", alle leeftijden. 2.30, 7 en 9.15 Frans Hals: 7,De kat en de kanarie", alle leef tijden, 2.30, 7 en 9.15 uur. Mo viae: Doorloopend programma. Spaarne: „Marokkaansche liefde", „Bulldog Drummond", boven 14 jaar. Maandag 22 Januari, 8.15 uur: Abonnement 2e serie, Het Nederlandsch Tooneel, „Mrs War ren's Bedrijf'. Dinsdag 23 Januari, 8.15 4iur: Piano-recital door Monique Haas (voor Ver. Voor de Kunst). Gebouw St. Bavo; st. Jozefsgezellen 8 uur: R.K. Volksbond, 8 uur; Rechtsk. Bureau, 8 uur. Concertzaal: H.O.V. ..Samson et Dalila", 8.15 u. Kunstzaal De Bois: Expositie 105 uur. Kunstzaal Leffelaar; Expositie 105 uur Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Rembrandt: „Pips met vacantie", alle leeftij den, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „De wreker", boven 18 jaar, 2 en 8.15 uur. Luxor: „Goodbye Mr. Chips", alle leeftijden, tijden, 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: Doorloopend programma. Spaarne: „Marokkaansche liefde", ..Bulldog Drummond", boven 14 jaar. De avonddiensten der apotheken zullen tor en met Vrijdagavond worden waargenomen door de volgende apotheken: C. Loomeyer, Barteljorisstraat 11; Park-apo theek, Kleverparkweg 13; Teyler-apotheek, Tey- lerplein 79. Steeds geopend zijn: C. E. Schotman, Binnen weg 206208; Elswout-apotheek, Bloemendaal- scheweg 341; Aerdenhout-apotheek, Zandvoort- schelaan, tel. 26772; Heemsteedsche apotheek, Binnenweg 28, tel. 28127; Bloemendaalsche Apotheek, Bloemendaalscheweg 85, telef. 22181. De R.K. Dames- en Mannenzangvereeni- ging St Caecilia. welke deelneemt aan het op 9 en'16 Juni uitgeschreven zangconcours van den R.K. Bond van Noord- en Zuid- Holl R.K Zangver., vraagt DAMES zoo wel als HEEREN zich te laten inschrijven Aanmelden voor heeren iederen Dinsdag avond en voor dames iederen Woensdag avond van 89.30 uur, in het Gebouw St. Bavo, Smedestraat. HET BESTUUR Hardrijderij achter sleden Alhier werd op de ijsbaan van de Lissesche IJsclub een hardrijderij achter sleden voor paren gehou den. De uitslag was: le pr. f 10 H. Schuiling met mevr. SchuilingWever; 2e pr. f 7.50 S. Hagen met mevr. BosBakker; 3e pr. f 5 H. van Diest met mej. de Vos; 4e pr. f 2.50 Lenstra met mevr. van Velzen. Personalia. Te 's-Gravenhage slaagde voor het praktijkdiploma Engelsche Handelscorres pondentie Mercurius onze plaatsgenoot G. van Gerven. Hij werd opgeleid door den Eerw. Broeder Overste van de Beekbrug. IJs- en sneeuwpret. Gisteren is er in de wintersche badplaats van harte genoten van de wintersport. Overal zag men sleetjes en ook de ski's waren talrijk vertegenwoordigd. In de meeste gevallen waren de ski-loopers uit Bloe mendaal en Haarlem afkomstig en maakten ze via den Zeeweg een rondtrip. De dikke sneeuw maakte dit tochtje tot een waar genoegen. Zeer talrijk waren ook de auto's met sleetjes er achter. Op de Noord-Boulevard zagen we heele slierten achter elkaar. Natuurlijk was er menig vroolijk tooneeltje te televen. Niet in t minst toen enkele dames in een auto probeer den om hun „sleep"# bestaande uit twee stoere heeren, in de sneeuw te doen rollen. Na een snelle tocht gelukte het eindelijk tot hilariteit van de omstanders. De „slachtoffers" rolden meters ver door de sneeuw en kwamen er heel huids af. In de sneeuw kan men zich moeilijk verwonden. De ijsbanen hadden ook reusachtig veel be zoek. Het weer was afgezien van enkele sneeuwbuien ideaal te noemen. Vroolijke muziek op de banen verhoogde de gezelligheid. Velen van buiten Zandvoort maakten een wandeling langs het wonderlijk witbesneeuwde strand. Een lage ijsdijk bij de zee verhoogde de illussie, dat men zich in een Poollandschap bevond. Achter de beschermende duinen was de temperatuur op het strand vrij zacht. Politie-schietwedstrijdcn. Bij de gehouden politieschietwedstrijden van de afdeeling Ken- nemerland van den A. N. P. B. behaalden de agenten van politie Borgo en Akooy alhier resp. den eersten en den tweeden prijs. Een mooie prestatie! Luchtbeschermingsdienst. Met ingang van vandaag zal het Centrale Bureau van den Luchtbeschermingsdienst iederen dag van 2 tot 4 uur geopend zijn ten behóeve van den dienst en voor het verstrekken van gratis in lichtingen. Er wordt hierbij tevens nog eens op gewezen, dat het keuren vqp schuilkelders in overleg met den dienst van Publieke Werken geheel gratis geschied. Personalia. De heer A. Luyendijk alhier is geslaagd voor het Praktijkdiploma Engelsche Handelscorrespondentie Mercurius en van de Ver. van Leeraren in de Handelswetenschap pen. De aangesloten Reddingsbrigades van den Ned. Bond tot het redden van drenkelingen in het District Noord-Holland houden een alge meene Districtsvergadering op Vrijdag 2 Febr., des avonds 8.30 uur, in Hotel „De Leeuwerik". Kruisstraat, Haarlem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5