Een koudegolf trekt over Europa en Amerika w: FINANCIEN 4 Wij luisteren naar... DE NIACARA-WATERVAL BEVROREN VREEMDE VLIEGTUIGEN ONDER VUUR GENOMEN W ater standen I Dagfilm 0 Zenuwachtig MAANDAG 22 JANUARI 1940 „De barre winter van 1940" Wolven naderen de dorpen Vreemdelingen in ons land Drie „Aether-pïraten" veroordeeld PRINS BERNHARD NAAR HET WESTFRONT DOODELIJK ONGEVAL TE KAMPEN De Hudson bevroren Sneeuw en zandstormen Geteisterd Turkije Neem Het ijs op kanalen en rivieren KORPORAAL GEDEGRADEERD Derde Orde Studiedag te Utrecht Naar een radicale beleving van den Regel Bidweek NAAR DE MISSIE Passagiers van de „Randfontein" naar ons land De passagiers van het s.s. „Randfontein", uit Zuid-Afrika komend, zijn Zaterdag volgens bij de reederij ontvangen bericht met de Ba tavier-lijn uit Londen naar Nederland vertrok ken. Dinsdag 23 Januari Academische examens 6 3 Ei 0— o._ o-_ 0.- Ch ie zijn plicht doet slechts uft dwang, leeft vergeefs zijn leven lang 482e STAATSLOTERIJ um POSTVLUCHTEN 8 8 Montgomery Ward heeft evenals Scars Roebuck velé prijsverhoogingen op den nieu wen catalogus geplaatst. De prijzen zijn ech ter lager dan in 1937. Het indexcijfer van de industrieele bedrij vigheid van de Vereenigde Staten bedroeg in December .1. 128 tegen 104 in December '938. Voor Februari wordt een geringe da- :ng verwacht. De American Hide and Leather boekte in het vierde kwartaal van 1939 een netto winst van 288.000, of 0.28 per aandeel tegen 185.000 of 0.20' p. a. in het vierae kwartaal 1938. In het tweede half jaar 340.000of 0.37 per aandeel, tegen 325.000 of 0.33 p. a. in het tweede hal- jaar 1938. De New-York Chicago and St. Lóuis boek te in 1939 volgens voorloopige opgave een netto-winst van 3.27 mill, of 3.29 P°, aandeel, tegen een verlies van $1.15 muu in 1938. De Southern Pacific boekte in December j.l. aan bruto-ontvangsten 18.42 mill., te gen $16.87 mill, in December 1938. Aan net to's 2.59 mill, tegen 2.04 mill. In het ge heele jaar aan netto's 28.42 mill, tegen $14.29 mill, in 1938 De Kansas City Southern boekte in De cember aan bruto-ontvangsten 1.18 mui tegen $1.02 mill, in December 1938. Aan netto's $255.000 tegen $215.000. De General Cigar keert een kwartaal-d'- vidend uit van 1.75 op de 7 pet., cum. preh aandeelen. De automobiel-productie bedroeg in- de afgeloopen week 108.545 wagens tegen 111.330 stuks in de voorafgaande week en 19.205 wagens in de overeenkomstige wePK van het vorig jaar. De sluiting der petroleum-productie 111 Texas zal, uitgezonderd van Oost-TexO' op Zaterdag en Zondag worden opgeheven De benzinevoorradeji van de Vereen. Sta-^ ten zijn in de vorige week met 1.017.000 va ten tot 82.002.000 vaten gestegen. Verwach1, ivordt dat per einde Maart a.s. de voorra den tot 95 millioen vaten zullen stijgen. De staalproductie in het Pittsburgh-djs trict wordt voor deze week op 79 pet. da capaciteit geraamd, tegen 85 pet. de vorw week en in het Youngstown-district op pet. tegen 74 pet. De Kennecott Copper zal, indien de toe stand op de kopermarkt niet verbetert, af> productie beperken. MAPKTEn li 1 var vai tiai Uit gel ..Fi I Wa IJl de «ig eer ka) eer dal He ric] tr.a MOEILIJKHEDEN TE IJMUIDB OPGELOST? De bijzonder strenge koude van dezen winter, die in de herinnering wel geboek staafd zal blijven als „de barre winter van '4C, heeft in een groot deel van Europa en Amerika het verkeer gedeeltelijk of geheel onmogelijk gemaakt. Talrijke ongelukken, waarbij dooden- te betreuren zijn, worden gemeld. In de omgeving van ons land bracht een vlak minimum, dat zich van Duitschlantk uit naar Frankrijk schijnt te bewegen, ge durende een groot gedeelte van den Zondag sneeuw. Na ie. passeeren van haar storings';or." caalde de temperatuur snel. Zoo meldde Maas tricht minus tien graden; over Spanje trekt een actieve depressie in Oostelijke richtins Zij veroorzaakt op de hoogvlakte zweren sneeuw val en langs de Portugeesche kust stortn en tegen In de Povlakte kwamen Zondagavond reeds temper-Vurer van 12 graden onder nul voor. Lu geh el Nocrd-Italië is het opnieuw ijzig koud. Te Br scia wees de thermometer in den nacht van Za.oraaj op Zondag 14 graden vorsr aan wat sirds verscheiden jaren niet gebeurd is. Op yei'scKU ende plaatsen is ook weer sneeuw gevallen waardoor het autobusverkeor ge stremd werd. In de buurt van Florence zijn Goor de gladheid verscheiden ongevallen ge beurd. In het Sesia-dal is een man dor..:ge vroren. In Hongarije is behalve het verkeer ocx de levensmiddelen- en fcolentoevoer geheel m de war. Vooral te Boedapest, aldus meldt u. N. B., ziet net er siecht uit en de kolenhat.de.'a- len kunnen nauwelijks meer leveren. Ir. de groote huurhuizen met centrale verwarming is aileen 's ochtencis warm water te krijgen Ver schillende scholen zijn wegens kolengebrek gesloten. Acht duizend arbeiders zijn bezig de sneeuw op te ruimen. Men heeft berekend, dat 4 y, millieen kubieke meter sneeuw de straten bedekken. De sneeuwstormen in Joego-Slavië hebben ontzettende schade aangericht. In het geheele land zijn op tal van plaatsen de telefoonver bindingen onderbroken. Vele plaatsen zijn van de buitenwereld afgesneden. Men vreest, naar D. N. B. meldt, dat zich onoverwinnelijke moei lijkheden zullen voordoen bij de ravitailleering der gebieden, die het meest te lijden hebben gehad. Bosnië het Zuidelijk deel van Servië en eenige andere streken hebben last van een wolvenplaag. Troepen wolven houden zich op ln de buurt van dorpen, waar zij gevaar ople veren voor menschen en dieren. In eenige De Regeeringspersdienst meldt: Ter kennis wordt gebracht, dat met ingang van een nader te bepalen datum, welke bin nen zeer afzienbaren tijd zal zijn, de ver leende verblijfsvergunningen aan visum- plichtige vreemdelingen niet meer :t recht zuilen geven voor doorlating naar Neder land. Van dien datum af zullen dus ook de hier te lance gevestigde vreemdelingen, onderdanen van een voor Nederland visumplichtige mo gendheid, die tijdelijk naar het buitenland ver trekken, voor terugkeer naar Nederland een visum behoeven. Deze visa voor terugkeer moeten tijdig voor vertrek naar 't buitenland worden aangevraagd bij het hoofd van de plaatselijke politie (vreem delingendienst) der gemeente, waar de vreem deling woont. De hoofden van de plaatselijke politie zenden de aanvragen voor deze visa voor teruekeer in bij den visadienst. Directe aanvragen bij den visadienst worden niet in behandeling genomen. De kosten van een visum voor terugkeer be dragen welk bedrag bij de aanvrage moet wore'en gestort. In den nacht van 10 op 11 Mei van dit jaar deed de Rotterdamsche politie een inval in een huis aan dp van Vlooswijkstraat aldaar, waar zij een complete geheime zendinrichting ont dekte en in beslag nam. Drie mannen, «die het apparaat bedienden, werden gearresteerd. Op 8 Januari stonden zij in hooger beroep voor het Haagsche Gerechtshof terecht. De advocaat-generaal, mr. J. U. Polman, eischte voor S. en H. verzwaring van de straf tot drie maanden gevangenisstraf. Tegen den derden verdachte werd bevestiging van de opgelegde straf (een maand gevangenis straf) geëlscht. De uitspraak luidde thans tegen H. en S twee maanden en tegen M. een maand gevange nisstraf. Z. K. H. Prins Bemhard heeft heden namens H. M. de Koningin, vergezeld van zijn waame- menden adjudant luitenant-kolonel H. J. Phaff, een bezoek getwacht aan een gedeelte van het Westfront van de vesting Holland. Zondagnacht omstreeks 12 uur is op den Luchtwachtpost te Kampen een vreeselijk on geluk gebeurd, waarvan de 23-jarige soldaat A. de Jong het slachtoffer is geworden. Door een niet op te helderen oorzaak -s ge noemde de Jong van een ongeveer 25 M hoos dak. waar hy zijn waarnemingen verrichtte, naar beneden gestort. Het slachtoffer was bijna onmiddellijk dood. Het ongeluk werd terstond opgemerkt, waar op onmiddellijk het ziekenhuis vterd gewaar schuwd. Hulp mocht helaas niet meer baten. Het slachtoffer was ongehuwd. plaatsen hebben de boeren reeds gewapende troepen gvormd, die zullen probeeren de wol ven te verdrijven. Uit vele streken komen be richten binnen ovef slachtoffers van de koude. In het Zuiden van Servië en Montenegro heeft de sneeuwlaag een dikte van een meter bereikt. Op sommige plaatsen ligt zelfs drie meter sneeuw. De verkeerswegen zijn verbro ken. In het Sandsjak zijn 6 personen door de koude bevangen en overleden. De Donau is ge heel dicht gevroren. In de Vereenigde Staten zijn tot dusverre 150 menschen aan de kou gestorven. Zondag waren er te New-York twee slachtoffers. De koudegolf, die over Noord-Amerika trekt, heeft thans ook de zuidelijke staten bereikt. Overal worden ongevallen en groote branden gemeld. In Albana zijn temperaturen gere gistreerd, lager dan die in Alaska. Het spoor wegverkeer ondervindt veel stagnatie. De autobusdiensten in het Midden-Westen moes ten ten deele gestaakt worden In Florida en Texas is vrijwel de geheele zuldvruchtenoogst bevroren. De haveningangen aan de Oostkust zijn door het ijs veelal niet bevaarbaar. Ver scheiden kleine schepen zijn verloren gegaan. De Hudson is tot vlak bij New-York dichtgevroren. IJsschotsen drijven in de haven van New-York en stremmen het ver keer. De Niagara-waterval is bijna geheel bevroren. Om de electrische centrale in be drijf te kunnen houden, moest men zijn toevlucht nemen tot dynamiet. Sneeuw en zandstormen richten verwoestin gen aan op de Deensche eilanden Laaland en Falster, waar een trein gedurende twaalf uren geblokkeerd was. Nabij hen vuurtoren op het eiland Falster heeft men twee mannen kunnen waarnemen op een ijsschots, zonder dat het mogelijk was hun te hulp te komen.De verbindingen van het eiland Saltholm met* het vasteland zijn verbro ken, per vliegtuigen worden levensmiddelen der waarts gebracht. Tweeduizend zwanen zijn in het ijs vastgevroren. Waarschijnlijk zal men hen moeten slachten. De loodsdienst in dei) Grooten en den Klei nen Belt, bij Gjedser en de Oeresund is ge staakt. Ook in Zuid-Zweden hebben Zondag zware sneeuwstormen gewoed Vooral het eiland Oeland is hevig getroffen. In Zuid-Zweden leid de de sneeuwstorm gedeeltelijk tot 'n volkomen stopzetten van het verkeer. Door de felle koude zijn ook groote belemmeringen voor de scheep vaart opgetreden. Het verkeer tusschen Malmö en Kopenhagen is stopgezet. De koude begon echter Zondag af te nemen Terwijl zich in Anatolie aardschokken blijven voordoen valt er een zoo zware ononderbroken regen, dat de rivieren buiten hun oevers treden Ook in Thracië doen zich overstroomingen voor, waardoor dorpen onder water komen te staan en schade wordt toegebracht aan de telden. De Regeeringspersdienst meldt; Hedenmiddag hebben zich op groote hocgte vreemde vliegtuigen van onbekende nationaliteit van Oost naar West over ons land bewogen en zijn het laatst tusschen Rotterdam en Den Haag gesignaleerd. Onze luchtdoelartillerie heeft ze onder vuur genomen, terwijl Nederlandsche vlieg tuigpatrouilles zijn opgestegen. Omtrent den ijstoestand en de bevaarbaar heid van de Nederlandsche wateren kan het volgende worden medegedeeld: Op de Eems bij Delfzijl is de vaart nog slechts mogelijk met krachtige schepen. De scheepvaart mogelijkheid bij Harlingen op de Waddenzee is wegens slecht zicht niet te beoordeelen. De Waal bij Nijmegen, waar Zaterdag nog eenige scheepvaart mogelijk was, is thans gesloten, evenals bij St. Andries. De Maas en het kanaal by die plaats zijn eveneens gesloten. Op het IJ bij Schellingwoude en de Wadden zee bij Den Oever is scheepvaart alleen moge lijk met krachtige schepen. De scheepvaart op Voorzaan en Binnenzaan bij Zaandam is thans nog mogelijk door een opengebroken vaargeul. Op het Noorder Buiten-Spaame kunnen nog slechts speciaal voor de vaart door ijs gebouwde schepen varen, terwijl in Zuid-HoÜand Bene- den-Merwede. Noord, Mallegat en Oude Maas boven Mallegat bij Dordrecht wel bevaarbaar zijn, doch schepen met gering vermogen onder vinden er hinder. De Oude Maas bij Spijkenisse en de Brielsche Maas bij Nieuwe Sluis liggen thans dicht, evenals de Bergsche Maas bij Heus- den. Op het Hollandsch Diep bij den Moerdijk is de scheepvaart mogelijk door een opengebro ken vaargeul. Overigens hebben in de bevaar baarheid der waterwegen geen veranderingen plaats gevonden. Op de Boven-, Beneden- en Nieuwe Merwede zit het ijs vast, op den vaarweg Rotterdam— Noord-Kil bevindt zich licht drijfijs. De 21-jarige korporaal F. H. uit Haarlem had op 13 September j.l. te Soesterberg, waar hij deel uitmaakte van de wacht bij een mitrail leursnest bij een der hangars, zich te ongereede- ner tijd naar zijn kwartier begeven, waar hij was gaan liggen slapen. Deswege moest hij thans voor den Krijgsraad terechtstaan en de auditeur-militair mr. v. d. Kan eischte tegen hem vier weken militaire detentie met verlaging in rang. Verdedigster mr. E. Lion te Den Bosch vroeg, dat de straf beperkt zou blijven tot detentie zonder verlaging van rang en wees op de fi- nancieele gevolgen, welke zulks voor beklaagde zou nebben. De krijgsraad heeft hem veroordeeld tot twee weken militaire detentie met verlaging tot den rang van gewoon soldaat. Zondag is in het Gebouw voor K. en W. te Utrecht een Studiedag van de Derde Orde van den H. Dominicus gehouden. welke on- der leiding stond van pater Ceslaus Fiels O.P., promotor provincialis van de Derde Ordee in Nederland. Ondanks het minder gunstige weer en de moeilijkheden van de reis. waren zoo goed als alle afdeelingen uit ons vaderland vertegenwoor digd door haar directeuren, bestuurs- en raads leden, terwijl van de Centrale Leiding aanwezig was pater L. Teeuwen O.P., prior van het Do minicanenklooster te Huissen (Gld.). In zijn openingswoord heette pater Piels de talrijk opgekomen deelnemers hartelijk wel1 kom. Na eenige mededeelingen van huishoude- lijken aard en na den oud-prior van Utrecht, pater Smit O.P., aan de bestuurstafel te heb ben uitgenoodigd, verkreeg pater Piels opnieuw het woord tot het houden van zijn inleiding over het onderwerp van den dag. Spr. begon met een terugblik, te werpen over de afgeloopen tien jaar Derde Orde-werk, waar uit bleek, dat veel tot stand was gebracht voor de reorganisatiie van de Dominicaansche Derde Orde. De Centrale Leiding van de Dominicaansche Derde Orde is overtuigd, dat het individueele apostolaat het primaat heeft, terwijl het ge organiseerde daaraan ondergeschikt moet wor den gemaakt. Spr. noemt verschillende redenen hiervoor op en vervolgt dan: Met vast vertrouwen slaan wij deze richting in, bewust dat wij onze menschen moeten op voeden en klaar maken voor dit moeilijke werk. Op den Studiedag wordt dit program in het algemeen behandeld. Daarna gaan wij op Di recteuren-vergaderingen, Congressen en Retrai- ten naar de onderdeelen over. Zoo zal het Na tionaal Derde Orde-Congres van dit jaar gewijd zijn aan het H. Misoffer, als het centrale punt van het godsdienstig leven van den Tertiaris Het individueele apostolaat hangt ten nauw ste samen met de zelfheiliging, waarop een Tertiaris zich krachtens roeping heeft toe te leggen. En den weg tot die zelfheiliging wijst de Regel uitdrukkelijk aan in de hoofdstukken over het gebed, de H.H. Sacramenten, devotie leven en beoefening der boetvaardigheid. Hier ligt.de gezonde norma voor een heiliger en vol maakter leven. Tri het laatste gedeelte van zijn inleiding wees de Promotor Provincialis er met tal van voorbeelden op, op welke manier het blijkt *of het Derde Ordeleven ook inderdaad beantwoordt aan de eischen, door den Regel zelf en het hoogste Ordegezag gesteld. Buitenstaanders moeten duidelijk zien, dat de Derde Orde iets heel voornaams geeft aan haar leden door hen tot andere, tot volmaakter menschen te maken, dan het gros der Katholieken. Daardoor zullen de verouderde vooroordeelen tegen de Derde Orde worden weggenomen en vele vooraanstaan de Katholieken, die hunkeren naar een dieper geestelijk leven, zullen zich gedrongen voelen tot de Derde Orde toe te treden. Het Derde Orde-ideaal stelt ongetwijfeld hoo- ge eischen. Daarom Is het de plicht van allen, die de leiding hebben in de Derde Orde, te zor gen dat den leden de weg, gewezen wordt naar de vervulling van hun roeping, die onafschei delijk verbonden is met een intens geestelijk le ven. Het individueele apostolaat is een moeilij ke. maar heerlijke taak, die de voortdurende inspanning van al onze krachten waard is. Daarom, besloot spr.. met vereende krachten gewerkt aan de verwezenlijking van ons pro gram: „Naar een radicale beleving van den Regel". Na een korte pauze werd in de middagverga dering. voorgezeten door pater prior Teeuwen, uitvoerig gesproken over de inleiding van pater Piels, zoomede over het georganiseerd aposto laat. aan de hand van de voorstellen der af deelingen Nijmegen I en II, Zwolle, Amster dam-Zuid, 's-Gravenhage, Schiedam en Utrecht waaruit voor de andere afdeelingen veel te lee- ren viel. Met een woord van dank aan allen, die had den meegewerkt aan dezen welgeslaagden Stu diedag, waarvan veel vrucht mag worden ver- wacht voor den verderen bloei van de Domini caansche Derde Orde, sloot pater Piels de ver gadering. Voor Dinsdag is de Intentie van de Bidweek. „Terugkeer tot de H.H. Sacramenten door de slechte en afvallige Katholieken". Ze behooren tot de vijanden van het Christen dom, de slechte en afvallige Katholieken. In de statistieken tellen ze mee als Katholiek .en het ware te wenschen, dat dat hun ergste fout was: dat ze een valsch beeld helpen geven in getal len. Vooral in Missielanden doet hun voorbeeld meer kwaad dan de missionaris met woorden vermag goed te maken. Zij brengen de Kerk in discrediet, waar hun leven de tegenspraak is an Haar leer. En voor hen zelf, is de schade mogelijk nog grooter. Ze kennen de genade en de genademid delen; en, al mogen er zijn, voor wie verzach tende omstandigheden kunnen aangevoerd wor den, uiteraard werken zij het meest bewust aan hiïn ongeluk. Zij missen meer dan anderen de vreugde en de hoop in dit leven, en hun eeuwig geluk hangt af van een nooit te voorzien bij zonder ingrijpen der genade. Reden te over, den tijdigen terugkeer van deze verloren zonen met groote vurigheid af te bid den. Van de Zusters van Liefde te Tilburg zullen 20 Januari a.s. van Genua met het m.s. „Mar- nix van St. Aldegonde" vijf eerwaarde zusters naar de Missie van Sumatra vertrekken: Zuster M. Alida Bos, geb. te Oudorp, die na eenige maanden met verlof in het vaderland te zijn 'geweest, voor de tweede maal naar de Mis sie teruggaat; Zuster M. Josephine v. d. Berg, geb. te 's-Gravenhage; Zuster M. Diderica Huls horst, geb. te Bemmel; Zuster M. Myriam Mag- dalena Oei, geb. te Padang en Zuster M. Myriam Jozefa Lim, geb. te Padang. De laatste twee zusters zijn vijf jaar in het Moederhuis geweest en keeren nu na volbrachte studie en het afleggen van de Eeuwige Geloften, naar haar vaderland terug, waar zij evenals zuster Josephe in Sibolga werkzaam zullen zijn. terwijl de beide andere zusters naar Padang gaan. HILVERSUM II 301.5 M. KKO-Ultzending 8.00 Berichten ANP. 8.05—9.15 en 10.00 Gramofoonmuziek, 11.30 Godsdienstig halfuur, 12.00 Berichten, 12.15 KRO-Melodisten en so list, (12.451.10 Berichten ANP en gramo foonmuziek, 2.00 Vrouwenuur, 3.00 Modscur- sus, 4.00 KRO-orkest, 4.45 Gramofoonmuziek, 5.00 KRO-orkest en solist, 5.45 Felicitaties, 6.05 Musiquette, 6.35 Sportpraatje, 7.00 Be richten, 7.15 Cyclus „Naar de nieuwe Gemeen schap", 7.35 Militaire muziek, 7.50 Reportage, 8.00 Berichten ANP, mededeelingen, 8.15 KRO- Symphonie-orkest en soliste, (9.009.20 Voor de jeugd), 10.00 Gramofoonmuziek. 10.05 Rococo-octet, 10.30 Berichten ANP. 10.40 Gra mofoonmuziek, 10.50 Bertus van Dinteren's orkest, 11.1512.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM 1 1875 en 414.4 M. AVRO -Uitzending 8.00 Berichten ANP. 8.10 Gramofoonmuziek. 10.15 Gramofoonmuziek, 10.30 Voor de vrouw, 10.35 Ensemble Rentmeester, 11.00 Voor de wouw, 11.30 Ensemble Rentmeester. 12.15 Ge varieerd concert (opn.), 12.45 Berichten ANP. gramofoonmuziek, 1.00 De Romancers en so liste, 2.00 Voor de vrouw, 2.10 Omroeporkest en solist (opn.), 2.45 Knip- en naaicursus, 3.45 Lyra-trio, 4.30 Kinderkoor, 5.30 Omroeporkest, soliste en gramofoonmuziek, 6.40 Gramofoon muziek, 7.05 Tipica-orkest, 7.30 Engelsche les, 8.00 Berichten ANP, 8.15 Internationaal over zicht, 8.35 Omroeporkest en soliste, 9.15 Gra mofoonmuziek, 9.45 Bonte Mobilisatietrein, 10.45 AVRO Dansorkest, 11.00 Berichten ANP. 11.10 AVRO-Dansorkest, 11.3512.00 Ensem ble Pali. ENGELAND, 391 en 449 M. (Na 6.20 n.m. ook 342 M.) 12.20 Dansorkest, 12.50 Orgelconcert, 1.20 Berichten, 1.30 Orgelspel, 1.502.20 BBC- Theaterorkest, 3.20 BBC-Northern orkest, 3.50 Gramofoonmuziek met conférence, 4.20 Be richten, 4.50 Phil Cardew en zijn Band, 5.50 Uit Turkije: Lichte muziek. 6.20 Berichten, 6.50 Kampconcert, 8.20 Uit Rome: le Acte van de opera „La Bohème", 8.55 Orgelspel, 9.20 Berichen. 10.50 Bob Crosby's orkest (opn.). 11.20 BBC-Schots orkest, 12.00 Frank Biffo's koperkwintet, 12.2012.35 Berichten. RADIO-PARIS, 1648 M. 12.05 Pianovoordracht, 12.35 Vioolvoordracht, I.05 en 1.35 Vocaal concert, 2.00 Gramofoonmu ziek, 2.05 Pianovoordracht, 2.30 Hobovoordracht, 4.50 Zang, 5.35 Kamermuziek. Hierna zang. 6.35 Cellovoordracht, 7.20 Orkestconcert. 7.50 Sym- phonieconcert, 9.05 „La damnation de Faust", opera, 10.35 Altviool-voordracht, 11.05 Raymond Legrand's jazzorkest, 12.0512.20 Gramofpon- muziek. KEULEN, 456 M, 5.50 Gramofoonmuziek, 7.408.50 Leo Ey- soldt's orkest en solist, 10.50 Gramofoonmuziek, II.20 Omroepkleinorkest, 12.20 Het Kleine Om- roep-amusementsorkest. 1.15 Muzikaal tus- schenspel, 1.35 Populair concert, 2.45 Gramo foonmuziek, 4.30 Viool en piano, 5.20 en 6.50 Gramofoonmuziek, 7.35 Zie Deutschlandsender, 8.45 Omroeporkest, 9.5011.20 Zie Deutsch landsender. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20, 1.30—2.20, 5.2C—6.05, 6.50 en 7.20 Gra mofoonmuziek, 8.50 en 9.35 Omroeporkest, solis te en het gemengde Omroepkoor, 10.3011.20 Gramofoonmuziek. 484 M.: 12.20 Gramofoonmuziek, 12.50 en 1.30 Ra dio-orkest, 1.502.20 en 6.35 Gramofoonmuziek, 6.45 Orgelconcert met toelichting, 7.15 Gramo foonmuziek, 8.50 en 10.00 Omroepsymphonie-or- kest en solist, 10.3011.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.35 Otto Dobrindt's orkest, 9.20 Berichten, 10.20 Politiek overzicht Hierna: Populair con cert, 11.20 Berichten. Hierna tot 12.20 Nacht concert. PROGRAMMA VAN RADIO VATICANA Weekprograni vanaf 1 Januari 1940 De uren, hieronder aangegeven, zijn volgens Greenwich-tyd'. ZONDAG 10.00 31.06 M. Godsd. praatje Fransch; Europa. MAANDAG: 1.30 19.84 M. Inlichtingen Por- tugeesch; Brazilië. 2.00 48.47 M. Inlichtingen Fransch; Canada. 2.30 48.47 M. Inlichtingen Engelsch; Noord-Amerika. 11.30 31.06 M. In lichtingen ItèTiaanScïïi Elü*opa. 18.30 48.47 "M. Inlichtingen Itallaansch; Europa. 19.00 48.47 M. Inlichtingen Netferlandsch; Europa. DINSDAG: 13.30 25.55 M. Inlichtingen En gelsch; Philippijnen. 15.00 25.55 M. Inlichtin gen Engelsch: Indië en Australië. 19.00 48.47 M. Inlichtingen Engelsch; Europa. 19.30 48.47 M. Inlichtingen Duitsch; Europa. 20.00 48.47 M. Inlichtingen Portugeesch; Europa. WOENSDAG: 19.00 48.47 M. Inlichtingen Fransch; Europa. 19.30 31.06 M. Inlichtingen Fransch Afrika. 20.00 48.47 M. Inlichtingen Spaansch; Europa. DONDERDAG: 11.30 31.06 M. Godsd. praatje Italiaansch; Europa. 18.30 48.47 M. Godsd. praatje; Europa. 19.30 48.47 M. Inlichtingen Oekrainsch; Europa. VRIJDAG: 1.30 19.84 M. Inlichtingen Spaansch; Z.-Amerika. 2.00 25.55 M. Inlichtin gen Spaansch; Midden-Amerika. 2.30 48.47 M. Godsd. praatje Engelsch; N,-Amerika. 19.00 48.47 M. Godsd. praatje Engelsch; Europa. 19.30 48.47 M. Godsd'. praatje Duitsch; Europa. ZATERDAG: 18.30 48.47 M. Godsd. praatje Duitsch; Europa. 19.00 48.47 M. Conferentie Fransch; Europa. 19.30 48.47 M. Inlichtingen Poolsch; Europa. 20.00 48.47 M. Inlichtingen Spaansch; Europa. Verzoeke rekening te houden met het ver schil van tijd. WAGENINGEN. Geslaagd voor het cand. ex. Nederlandsche landbouw de heeren P. J. van den Bremer, J. v. Gaaien, M. A. Geuze, H, J. Giesen, J. J. Jonker, A. van Leeuwen, H. de Miranda H. A. Ormel, D. Roozeboom. J. W Seinhorst, J. P. J. H. Smits, G. J. Vervelde en H. T. Wiersema. DELFT. Geslaagd voor het cand. examen voor werktuigkundig ingenieur L. A. Vogelaar, Soe- kaboemi. MAANDAG 22 Jan. fee •C 9 a Sedert Gisteren W Keulen 6 u Lobith Nijmegen St Andr Arnhem Vreeswyk i u Westervoort Deventer Kampen Mastr Hs 1) Borgh Belfeld Venlo Grave 2) Sluis Litb 39 56 3.IC 10.75 5.56 10.52 3.00 l i.l) 5.16 Ü.0C 0.53 43.10 14.23 13 70 j 7.61 0 82 zwaar drijfijs. ijs vast. - drijfsijs over 6/10 der rivierbreedte t blank water Stuwen open te Linne, Sambeek en Lith. WATÏ-I; lU.Ü OP OEN K1JN 37 18 0 27 8.75 5 34 8 08 u.49 8 60 2 02 0.C2 41 14 iO 35 5.43 1.58 J.C1 .16 90 J.M J. 16 J.06 JC0 0.00 0 01 J.O. 0.01 0 Cv 3.0C J.01 J.26 00 00§ K0 .00 00 j.a* o.cc* co* J.CC 0.00* JOc j.lO 0 15 0.0. 0.00 00 0.00 Roermond Belfetd 22 Jan. 20 Jan. 22 Jan. 20 Jan. Rheini 0.— ^obieni 67 .68 Breisach 0.— 0.— Trlei .45 9.43 Kehi 0— Keuier 1.23 i 3) Maxau 0.- msseic 0— J. - Mannh 2 34 ,.37 rtuhror 037 - 49 L->hi 0.-» D'i.isbun J 58 J 67 Main? 2'35 Schweir 0 0 Pingen 0- 0— A'ur^buit 0.— f Caub 1.54 1.52 Strassb. 0.- (Niet officieel) 5de klasse, 5de 'ijst Trekking van Maandag 22 Januari 1940 Hooge Prijzen 9617 12416 9167 9318 10140 13132 14107 15008 f 100.000.- f 10.000.- f 1.000.- 16990 1S094 f 400.- 3096 5806 6495 15601 16723 17921 18517 20550 f 200.- f 100.- 4619 7703 15295 15716 16761 19824 2047 4779 6193 6687 7305 9405 12111 13095 14168 14275 11134 20389 Prijzen van 70. 1136 1166 1239 1512 1532 1569 1583 1618 1700 1758 1781 2083 2265 2282 2421 2547 2572 2$86 2613 2631 2953 2974 3044 3215 3246 3721 3729 3760 3823 3829 3847 3913 4096 4226 4311 4381 4393 4457 4710 4791 4857 4918 4935 4972 4979 5147 5171 5230 5530 5548 5606 5619 5769 5817 5873 5935 6032 6150 6363 6370 6382 6456 6583 6640 6655 6739, 6802 6849 6897 6907 6922 6932 7077 7134 7155 7401 7411 7417 7453 7488 7616 7665 7676 7772 7818 7918 7966 7972 8025 8115 8134 8289 8308 8338 8410 8482 8725 8761 8876 9287 9306 9449 9604 9748 9812 9868 9999 10070 10137 10216 10256 10417 10495 10516 10748 10793 10947 11055 11251 11232 11587 11782 11804 11839 11841 11863 11865 11904 11931 12004 12160 12168 12180 12237 12312 12399 12535 12581 12684 12744 12959 13100 13108 13113 13246 13281 13450 13587 13646 13795 13828 13828 138 13837 13838 13866 13877 13952 14012 14100 14162 14165 14274 14295 14341 14378 14431 14597 14627 14799 14803 14835 14973 15027 15032 15229 15242 15263 15354 15390 15438 15470 15576 15667 15912 16054 16250 18375 16389 16427 16499 16539 16636 16862 16949 17069 17070 17108 17220 17416 17724 17847 17855 18281 18563 18579 18723 18760 18820 18954 18996 19073 19306 19362 19364 19386 19468 19633 19708 19739 19748 20040 20052 20264 20677 20860 20935 21031 21036 21049 21138 21287 21302 21354 21465 21490 21503 21612 21644 21729 21775 21837 21866 21989 Nieten 1014 1034 1049 1068 1075 1128 1199 1206 1265 1292 1365 1389 1393 1433 1455 1462 1498 1523 1533 1549 1568 1612 1633 1641 1672 1712 1769 1797 1809 1840 1882 1888 1903 1912 1942 19eT 1989 1998 2071 2092 2101 2110 2122 2189 2245 2252 2262 2274 2318 2333 2342 2375 2525 2570 2616 2679 2697 2712 2732 2744 2793 2864 2881 2901 2951 3001 3056 3058 3066 3116 3119 3120 3156 3157 3201 3213 3287 3297 3309 3313 3333 3361 3387 3440 3466 3502 3543 3626 3634 3670 3688 3744 3846 3881 3911 3949 3967 3983 4031 4082 4174 4183 4264 4310 4320 4334 4337 4354 4431 4460 4481 4500 4532 4570 4584 4611 4649 4680 4690 4720 4725 4759 4772 4777 4789 4819 4823 4841 4842 4844 4850 4856 4961 5164 5185 5190 5-223 5229 5263 5275 5292 5326 5331 5464 5474 5533 5534 5541 5634 5644 5655 5662 5664 5679 5680 5695 5742 5744 5782 5804 5845 5861 5896 5911 5938 5962 5997 6016 6069 6071 6091 6109 6144 6314 6319 6333 6372 6414 6467 6503 6549 6587 6628 6642 6665 6684 6708 6723 6747 6796 6799 6808 6815 6855 6861 6863 7091 7181 7198 7229 7239 7256 7291 7302 7310 7322 7347 7382 7383 7391 7396 7402 7407 7459 7465 7475 7543 7552 7563 7536 7610 7669 7760 7767 7781 7793 7835 7841 7883 7905 7906 7937 7956 7993 7995 8007 8037 8049 8058 8100 8102 8118 8140 8194 8195 8209 8246 8291 8305 8350 8368 8369 8431 8452 8437 8549 8556 8574 8618 8646 8715 8834 8845 8903 .8952 8953 8963 9015 9033 9037 904-5 9068 9103 9136 9166 9180 9186 9198 9223 9266 9271 9303 9354 9381 9382 9392 9394 9444 5451 9505 9595 9596 9644 9653 9700 9731 9755 9809 9852 9860 9870 9907 9977 9991 10063 10066 10164 10205 10214 10313 10339 10350 10389 10449 10457 10472 10562 10587 10621 10636 10683 10692 10721 10722 10730 10792 10847 10882 10901 10977 10992 10995 11019 11044 11088 11089 11125 11152 11170 11181 11193 11232 11244 11271 11292 11299 11331 11338 11355 11420 11477 11522 11562 11572 11627 11669 11683 11689 11712 11719 11723 11761 11770 11771 11784 11834 11838 11853 12003 12015 12017 12046 12125 12216 12224 12344 12345 12415 12438 12466 12469 12489 12517 12552 12710 12749 12755 12775 12784 12789 12823 12828 12848 12953 12966 12977 12982 13026 13043 13121 13144 13288 13363 13410 13596 13714 13741 13745 13778 13792 13800 13878 13887 13911 13913 13916 13933 13937 13942 13960 14058 14129 14130 14140 14204 14223 14225 14236 14243 14247 14258 14281 14293 14305 14318 14415 14418 14482 14483 14495 14556 14602 14618 14623 14635 14744 14777 14780 14867 14908 14911 14916 14958 14974 150C6 15011 15C26 15065 15088 15102 15104 15175 15181 15194 15210 15238 15288 15332 15385 15490 15514 15521 15525 15552 15566 15606 15648 15651 15676 15700 15765 15777 15821 15895 15920 15931 16037 16071 16110 16164 16196 16230 16273 16290 16293 15309 .16324 16380 16406 16433 16450 16473 16490 16521 16524 16530 16626 16713 16740 16782 18820 16823 18824 16849 16851 16857 16865 16875 16081 16905 16986 17008 17022 17065 17067 17143 17143 17222 17267 17270 17302 17346 17486 17492 17525 17563 17625 17659 17698 17710 17792 17793 17867 17868 17928 17942 17970 17985 17990 18001 18015 18065 18120 18154 18224 18252 18319 18434 18455 18457 18469 18473 18531 18607 18630 18665 18676 18763 18794 18817 18837 18865 18882 18888 18930 ;G021 19024 19038 19045 19075 19092 19178 19202 5208 19252 19359 19381 19401 19454 19479 19540 0542 19589 19620 19673 19680 19684 19693 19730 19745 19762 19813 19826 19832 19859 19894 19893 20030 20049 20067 20092 20101 2015-2 20153 70158 20178 20225 20245 20280 20320 20338 20376 20471 20536 20547 20598 20613 20623 20649 20656 2C698 20725 20736 20755 20809 20811 20866 20869 20905 20943 20950 20980 20990 21044 21143 21144 21180 21270 21294 21349 21365 21371 21394 21430 21432 21439 21483 21489 21589 21596 21599 21613 21320 21633 21650 21783 21789 21849 21930 21961 HEEN TERUG Driemaal per week luchtpost naar Lndu cö cö a <D Ph a w NAPELS ATHENE RHODES... VDEXANDRIe LYDDA BAGDAD BASRAH DJ ASK KARACHI. JODHFUR. ALLAH ABAJD CALCUTTA RANGOON BANGKOK. PENANG.... MEDAN SINGAPORE BANDOENG... Jan. 16 16 17 18 9 Jan. AMSTERDAM. 22 Jan. Veemarkt. Ter markt waren hedèn aangevoerd: 388 vet>.c f koelen, waarvan de prijzen warén: le kw. 78--' 90 et, 2e kw.. 68—78 ct„ 3e kw. 54—64 per siachtgewicht; 95 me:k_ en kalfkoeien f lwr 160 per stuk; 13 vette kalveren; 56 nuchter® kalveren f 7—12; 175 schapen en lammeren f —27; 301 varkens: vleeschvarkens, wegende va' 90—110 Kg. 72—76 ct„ zware varkens 72—76 ct'' vette varkens 72—76 ct., enkele hooger. per siachtgewicht. Aangevoerd 2 wagons geslachte runderen U' Denemarken. Overzicht: Slachtrunderen korte aanvoer zeer stugge handel, prijshoudend. Melkkoeie matige aanvoer, willige handel. Vette kalvere zeer matige aanvoer, geen noteering. Nuchter kalveren matige aanvoer, vlugge nandel, Pr^ zen constant. Schapen ruime aanvoer, stug^ nandel, prijzen vast. Varkens zeer matige aah voer, stugge handel, prijzen iets hooger. BROEK OP LANGENDIJK, 22 Jan. Aanvoer- 114'JO Kg. roode kool f 4.805.20; 24000 Kg. Se kool f 3—3.30; 18700 Kg. Deensche witte f 2.40—3; 1200 Kg. peen f 2.90. ROTTERDAM, 22 Jan. Veemarkt. Aan8e' voerd werd in totaal 2516 stuks, t.w.: 663 vet* runderen, 144 vette kalveren, 18 nuchtere veren, 1209 schapen en lammeren, 482 varkeiy Prijzen per kg.: Vette koeien le kw. 84, 2e K 70, 3e kw. 48—58; vette ossen le kw. 80, 2e 70, 3e kw. 4858; vette kalveren le kw. 145, kw. 125, 3e kw. 95105; varkens (levend 8 wicht) le kw. 69, 2e kw. 66, 3e kw. 64; sch pen le kw. 47, 2e kw. 42, 3e kw. 37; lammer le kw 50, 2e kw. 45, 3e kw. 40. Prijzen per stU Schapen le kw 28, 2e kw. 20, Se^kw. 15; la" meren le kw. 19, 2e kw. 15, 3e kw. 10. Overzicht: Vette koeien en ossen: aanvov kleiner, handel tamelijk, prijzen iets hoog.^ prima koeien 90 ct., prima ossen 86 ct. ve kalveren: aanvoer iets korter, handel st:rek^ prijzen onveranderd, prima 1.55. Schapen 2 Het «te: ger »>Fl i ieti tm ge, zie] He lati her one lammeren: aanvoer iets ruimer, handel prijzen van vorige week konden zich moeite handhaven. Varkens: aanvoer aann»8 kelijk kleiner, handel redelijk, prijzen hoog 7 Eenige partijen schapen werden voor exp verkocht. ROTTERDAM, 22 Jan. Aardappelen: Bri® sche Eigenheimers f 3.20—3.25; Zeeuwsche W* f 3.10—3.25; Zeeuwsehe bonte f 3.704; blauwe f 3.70—4; bontjes f 2.40—2.70. Vlasaanvoer: 9715 Kg. blauw schoon; 1°^ Kg. Hollandsch geel, 900 Kg. Dauwroot. Geen prijzen door verdubbeling van nopolieheffing, waardoor deze voor geel gekleurd vlas op 60 per 100 Kg. werd gebrac"^ zullen de prijzen belangrijk onder de richtiyh komen. Men is in vlashandelskringen verslag^ en verontwaardigd, temeer daar de heffing ,5 stroovlas slechts 6 ct. per Kg bedraagt. N1 werd verkocht d®1' Het hangend loonconflict in het IJmul Visschêrijbedrijf heeft door het uitvaren van 0 stoomtreiler „Petten" IJm 49 toch nog een verwacht snelle wending genomen. De verwachting n.l. dat dit voorbeeld va!1 „e- „Petten" spoedig ook door andere treilers volgd zou worden, werd reeds den volgen dag bewaarheid. Zaterdag vertrokken n.l. de 1 ((,r lers „Eveline" en „Maria van Hattum" weer visscherij. ?ee De opvarenden van deze schepen zijn na-a" gegaan op de aanvullende arbeidsvoorwaar van September j.l. plus de 10 pet. toeslag oP eti orocentengeld, hetwelk de reeders dezer da» aan de zeelieden hadden beloofd. ^eei Algemeen verwacht men, dat deze week vele treilers zullen uitvaren, waardoor het flict in het Visschêrijbedrijf wel als geew kan worden beschouwd. I lijk daf op kol der Voe Wai hoe ftie sch sch een E Var bui jui: sen eer, ger een blij ftie chi Sch Set ter die recj bei Sch acj bp ift bc]

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 6