Diocesaneoriëntatie gewenscht Tegenstellingen thans 1| Jan Langedijk vierde op de 10.00,0 meter te Oslo K.N.A.U.-voorzitter treedt af SCHERPER DAN OOIT Bestaan der bonden wordt bedreigd IJspret lijdt onder sneeuwval Nederlanders reden zeer behoorlijk Een versneeuwde IJszondag r MAANDAG 22 JANUARI 1940 D.H. V.B.-secretaris over de reorganisatie: Eenhoofdige leiding A V Diocesane kern In sommige streken werden de schaatsen verruild voor ski's! West-Friesche dorpentocht Molen- en merentocht afgelast SCHAATSENRIJDEN De Noren beheerschten het veld Elfstedentocht weer in gevaar Deze week zal hij vrijwel zeker niet gehouden kunnen worden ATHLETIEK De heer Strengholt beveelt G. E. van der Werff Jr. alt zijn opvolger aan BILJARTEN Dubbele zege van Dommering op van der Pol SCHAKEN EERSTE KLASSE-COMPETITIE K.N.S.B. DE SPORTWERELD OHM! Sedert „P.V.C." in 1926 met haar voorstel kwam de ,,R. K.. F." °P te heffen en daarvoor in de Plaats een nationalen bond te stich ten, welke de topleiding in de ka tholieke voetbal-organisatie zou ^vernemen, is er in deze organisatie Vrijwel voortdurend sprake geweest Van tegenstellingen. Eenerzijds Vraren daar de vijf diocesane bon den, welke in federatief verband Vereenigd de algeheele leiding had den, zoowel wat betreft de natio nale competities, alswel gewestelijk 'n eigen diocees over de eigen com petities. Anderzijds waren het een Aantal vereenigingen, spelend in de 'nterdiocesane competities, welke de nationale leiding voor zich op- Mschten. .Geleidelijk zijn die tegenstellingen ontstaan. ^ds meer echter is de gedachte naar voren ^pdioven, dat de landelijke leiding in handen komen van de interdiocesaan spelende „lenigingen, de z.g. „groote" vereenigingen. gevolg van dezen aandrang vond in 1926 w in 1930 een reorganisatie plaats, welke blij- jj.ds de thans heerschende stemming toch Let de gewenschte voldoening geschonken "ft. Uoor de thans voorgestelde reorganisatie jjdlen de tegenstellingen niet verdwijnen. I Meer nog dan tot dusverre wordt Pet' ®ccent gelegd op vertegenwoordiging van 9 Sroote vereenigingen eenerzijds en de dio- I tosane bonden anderzijds. Het gevolg zal F* Sijn, dat de uiteindelijke leiding in hoofd tak zal uitgaan van de groote vereenigin- l f®ni direct waar deze voor 50 pCt. recht streeks in het organisme vertegenwoordigd Sullen zijn en indirect door den invloed, Reiken ze diocesaan kunnen uitoefenen bij keuze van de andere 5C pCt. reorganisatie-commissie heeft niet kun- vaststellen, of de organisatie door de ge ëtaleerde tegenstellingen schade had, ge tril, of beter gezegd, of de uitwendige groei grooter had kunnen zijn, maar wel meen- Zij te kunnen concludeeren, dat de groei IjjM binnen geleden heeft door de tegenstel- ®en, welke zich openbaarden. >i,j. ij zijn er van overtuigd, dat bij een andere OW van organisatie de uitbouw naar buiten Kj i'ijk effectiever had kunnen zijn. Het beste Jt zulks waar te nemen aan de hand van J* procentsgewijze vergelijking met de cijfers ji de neutrale vostbalorgamsatie en de onze. |jMt de groei in de diepte zou hebben ge- |jth, msenen wij op grond van onze persoon- Ce ervaring te moeten ontkennen. Vast staat Udders, de jaarverslagen van de verschillende J^esane tonden getuigen zulks, dat aller gen werk gemaakt wordt van verbetering der Crse onderdeelen. wf^t ontkend mag worden, dat zich in het Öat moeilijkheden hebben voorgedaan, en jA deze den geest, waar nationale samenwer- v'1" werd gevraagd, somtijds hebben bedorven, (^gesteld moet worden, dat deze moeilijkhe- zich grootendeels hebben afgespeeld op het s®nsgebied, waar de bemoeiingen van de dioce- We Ponden ophielden, en die van den nationa- competitie-bond 'n aanvang nemen. Daarom e«n antwoord op de vraag, of zich deze wjMijkheden niet zullen herhalen, en daardoor .betering van den geest in de organisatie mo- tf lJk zal zijn, beheerscht worden door het feit, dan niet een éénhoofdige leiding in onze j holieke Nederlandsche voetbal-organisatie °nnd kan worden. éénhoofdige leiding in onze katholieke Nederlandsche voetbalorganisatie kan op wijzen bereikt worden. Eerstens kan t^Wden overgegaan tot stichting van één t^tionalen bond, met opheffing van de be ende diocesane bonden. Al laat het reor- tWhisatie-rapport de diocesane bonden be- taan, ze zullen langzaam maar zeker door tttjnergeling en financieele uitputting ver fijnen en uiteen vallen in een aantal Waatseijjke onderbonden. Wel mag ver acht worden, dat de stichting van een der- ®6'Üken bond in technisch opzicht tijdelijke ^■betering zal brengen. Dit zal echter ook de eenige verbetering zijn, aangezien de ^*fuit voortvloeiende centralisatie alle ver- E3" initiatief sterk zal doen verminderen. "Vendien blijft de vraag bestaan, of een gelijke 'bidbaar centrale zal zijn. organisatie financieel -c rt" hadeelcn, verbonden aan de opheffing van döiocesane bonden, zijn door de reorganisatie- (v Missie van 1926 en 1930 ernstig onder de fcty eh gezien, en beide commissies hebben de van deze nadeelen aangevoeld. Ze wa- bevi Zop groot„ dat men vrijwel eenparig tot de W^ding kwam, dat deze diocesane bonden in ^hiu geval moesten blijven bestaan. De ver- VJhde motieven hiertoe zijn uitvoerig in het •j, Sanisatie-rapport omschreven. \s6 Verwonderen valt de conclusie van de vo- reorganisatie-commissie niet, indien wij tellen, dat de neutrale voetbalbond, die Wel gecentraliseerd heet te werken, toch in veel gevallen gedecentraliseerd werkt, en een districtsindeeling heeft gekozen, e in groote lijnen analoog is aan onze indeeling. Die districten van den neu- Van den D.H.V.B.-secretaris-pen ningmeester, den heer G. Kruyver, ontvingen wij bijgaand artikel over de reorganisatie in de R. K. Voet balbeweging en over het rapport, dat door de reorganisatiecommis sie na uitvoerig beraad is samen gesteld. De heer Kruyver acht de richtlijnen in dit rapport aangege ven, niet de juiste en wenscht den nieuwen opbouw meer diocesaan ge oriënteerd te zien. tralen bond maken zelfs gewestelijk 't competi tie-programma op voor de elftallen, spelend in de nationale competities. Onze nationale een heid zou er dan ook stellig mede gebaat zijn, Indien de diocesane bondsbesturen met hun technische hulpkrachten meer werden ingescha keld dan tot dusverre, als gewestelijke instan ties van de nationale organisatie. De practijk wijst herhaaldelijk uit, dat veel zaken beter gewestelijk behandeld kunnen wor den. Wat zou het niet voor de eenheid bevor derlijk zijn, indien op deze wijze een regelmatig contact tusschen nationale organisatie en dioce sane organisatie bestond? Men tracht tegenwoordig wel eens den indruk te vestigen, dat de diocesane besturen de te genstanders van de interdiocesaan spelende vereenigingen zouden zijn. Niets is echter min der waar, hetgeen de feiten bewijzen. De dioce sane besturen zien wel in van hbe groot belang het is vele goedgefundeerde „groote" vereeni gingen te hebben en de gevallen zijn talrijk, waarin „groote" vereenigingen, juist dank zij den steun van die diocesane besturen, het leven konden behouden of haar bloei verhoogen. De gedachte, dat bij omvorming van onze bestaande katholieke voetbal-organisatie in een nationalen bond, in technisch oogpunt wel eenige vooruitgang zal worden bereikt, is ge baseerd op het feit, dat de voorstanders van een dergelijken bond het zwaartepunt hoofd zakelijk zOeken in de techniek. Zij hopen door deze omvorming een betere concurrentie-moge- iijkheid te scheppen tegen neutralen bond en neutrale vereenigingen, en zullen derhalve hun heil hoofdzakelijk moeten zoeken in het tech nisch prestatie-vermOgen. Vooral geen eenzijdigheid! Wij moeten hier echter een waarschuwend woord laten hooren tegen de te groote eenzij digheid, een waarschuwend wOord, hetwelk reeds tot uiting kwam in het reorganisatie-rap port van 1926. Inderdaad zou met het toekennen van een te groot gewicht en het verleenen van een te groote plaats aan de techniek de kans groot zijn op verwatering van het principieeie doel van onze organisatie. Weliswaar zijn wy een voetbalbond, die de bevordering van het voetbalspel als programpunt heeft, maar daar aan Onverbrekelijk verbond en dit zelfs voorop stelde: „de verzorging van de godsdienstig-ze- delijke belangen". Een en ander in aanmerking nemend, zijn wij van oordeel, dat de éénhoofdige leiding in onze katholieke /Nederlandsche voetbal-Organi satie op andere wijze verkregen moet worden en wel door instandhouding van Onze diocesane bonden, alsmede volledige inschakeling van deze bondén in het landelijk apparaat. De vraag dient dan allereerst te worden beantwoord Of onze diocesane bondsleiders in staat zijn ook den grooten vereenigingen bij haar interdiocesane competities leiding te geven. Wij zijn van oordeel, dat hierop een volmondig ja tot antwoord kan worden ge geven. Immers, zooals reeds eerder aange geven, béhooren de interdiocesane compe tities gewestelijk te worden geleid. Men zal misschien, en terecht, verwijzen naar den toestand van 19161926, maar niet uit het cog mag wOrden verloren, dat de toenmalige leiders zich aan het hoofd geplaatst zagen van een organisatie, welke zoowel gewestelijk als landelijk snel groeide. De diocesane apparaten waren nog zeer gebrekkig. In het algemeen werden de werkzaamheden door de bestuurs leden zelf, in hun vrijen tijd, verricht. Zij wa ren daartoe reeds door hun diocesaan werk practisch overbelast en hadden daarnaast nog de interdiocesane vraagstukken te behandelen. Geen wonder, dat in dien tijd veel werk onge daan bleef. In de latere periode is echter veel ten gunste veranderd. De diocesane bonden beschikken thans prac tisch zonder uitzondering over behoorlijk inge richte kantoren, waar door bezoldigde krachten de dagelijksche werkzaamheden verricht wor den. De toestand is derhalve in de diocesen thans vrijwel geconsolideerd en de diocesane leiders hebben dus meer tijd ter beschikking om de landelijke zaken te behartigen. Bezien wij den toestand in het Haarlemsche diocees bijvoorbeeld, dan zien wij, dat in het bondsbestuur zitting hebben 4 bestuursleden, die uit „groote" d.w.z. interdiocesaan spelende ver eenigingen afkomstig zijn. En bekijken wij de sa menstelling van de algemeene vergadering, dan merken wij op, dat van de leden van de bonds vergadering dit jaar 34 van de 50 leden uitge sproken vertegenwoordigers van diezelfde „groo te" interdiocesaan spelende vereenigingen zijn. Dit wil derhalve zeggen, dat de belangen van de „groote" vereenigingen door deze organen stel lig wel naar behooren %n deskundig behandeld kunnen worden. Feitelijk is het vanzelfsprekend, dat aan deze vertegenwoordigers ook gewestelijk de leiding over de interdiocesane competities wordt opge dragen. Anderzijds zou het onjuist zijn de dio cesane instanties uit te schakelen van de lan delijke leiding. Hebben dan de duizenden spe lers, die in diocesaan verband uitkomen, geen belang erbij onder welke spelregels zij moeten spelen, hoe voorzien wordt in de technische vorming van leiders, wat er gebeurt met de scheidsrechters, die beschikbaar zijn voor de gansche katholieke voetbalorganisatie, op welke wijze het officieele nieuws zal worden verspreid en met zooveel andere zaken, die het ge'neele bestel van de katholieke voetbalorganisatie ra ken? Daarom dient o.i. de katholieke voetbalor ganisatie voor de toekomst als volgt te wor den opgebouwd. Als kern blijve behouden de diocesane voetbalbond. De 5 diocesane bon den vormen een sterker geheel dan tot dus verre in een: R. K. Nederlandschen Voetbalbond (R.K. N.V.B.), aan het hoofd waarvan een be stuur staat van 11 leden. Ieder diocees vaardigt naar dit bestuur 2 leden af, te kie zen uit het diocesaan bestuur door de wet gevende vergadering van den betreffenden bond. Daarnaast wordt een voorzitter geko zen door de algemeene vergadering van den R.K.N.V.B. De algemeene vergadering van den R.K. N.V.B. bestaat uit 64 leden, dioceesgewijs te kiezen op basis van het totaal aantal leden, plus het bestuur, derhalve tótaal 75 leden. De practijk heeft 'toch wel voldoende uitge wezen, dat de groote landelijke vergaderin gen, waar alle interdiocesaan ingedeelde vereenigingen vertegenwoordigd moeten zijn, 'n paskwil zijn, aangezien bij voorbaat is uit gesloten, dat deze vereenigingen aan een behoorlijke bespreking van de aan de orde komende punten kunnen deelnemen. Wij la ten de enorme kosten, welke een dergelijke vergadering aan het geheel oplegt, dan nog maar bulten beschouwing. De bespreking van moeilijkheden, grieven enz. welke de vereenigingen in de interdiocesane com petities medemaken, zullen veel beter tot hun recht komen, ze zullen ook beter worden aan gevoeld, en alles zal ook betgr recht gezet wor den, indien zulks behandeld wordt in de dioce sane vergaderingen, vanwaar datgene, dat inderdaad van groot belang is, doorgaat naar de nationale vergadering. Wij meenen, dat op deze wijze een geheel ver kregen wordt, waarin op de best mogelijke wijze alle R.K. voetballers op democratische wijze geleid zullen worden. Hierbij zullen wij geen afzonderlijke eenheden krijgen, die verschillende belangen hebben. Integendeel, door regelmatig overleg zuilen de belangen nationaal en gewes telijk geheel op de juiste wijze afgemeten worden. Verwacht mag worden, dat, indien de opbouw van de organisatie volgens vorenstaande ideeën zal worden gereorganiseerd, een veel inniger samenwerking tusschen diocesane en landelijke leiding zal worden verkregen, waardoor veel te genstellingen verdwijnen en conflicten niet ge makkelijk zullen voorkomen. G. KRUYVER Secretaris-penningmeester D.H.V.B. We hebben niet veel schaatsenrijders ge sproken, die zich verheugd uitspraken over him belevenissen van dezen ijs-Zondag. En geen wonder; de sneeuw, hoe mooi ook, heeft de ijssport op groote schaal zoo als die op een vrijen-dag-voor-iedereen ge woonlijk te beleven valt totaal onmogelijk gemaakt. Vele wedstrijden moesten nu wor den afgelast en van de grootere tochten kon ook al niet veel komen. In sommige plaatsen van ons land heeft men er van gemaakt wat er van te maken was. Men liet de ijzers thuis en trok er op uit metde ski's. De skisport is vooral druk beoefend in de omstreken van Haarlem, waar de Bloemen- daalsche hellingen uitermate voor deze sport geschikt zijn. Schaatsenrijders ploeterden zoo hier en daar wat tegen de sneeuwmassa's op, maar een succes is deze sport gisteren toch nergens geweest. De eenige tocht, waarvan nog iets terecht kwam, was de West-Priesche Elfdorpentocht en vooral door den sneeuwval is deze tour voor de deelnemers een groote prestatie geworden. Ruim vijfhonderd schaatsenrijders uit alle deelen van het land hebben aan dezen 42 K.M. langen rit deelgenomen en, gezien de omstandigheden, moet het verbazing wekken, dat 350 rijders den tocht tot een goed einde hebben gebracht. Hoewel het bestuur des morgens nog twijfelde of het verantwoord was dn rit te doen door gaan, zwichtte men voor den drang van velen, die zich hadden laten inschrijven. Het eerste stuk van het parcours was zeer zwaar (het sneeuwdek was bijna 30 c.M. dik), doch verder op bleken de ijsclubs bezig te zijn met het ruimen der banen, zoodat, hoe verdei men kwam, des te beter het ijs werd. Om negen uur zijn de deelnemers uit Enk huizen gestart. Het waren twee Amsterdam mers, de heeren Trooster en Smit, die een uur later vertrokken en toch nog als eersten binnenkwamen. Hun tijden waren respectieve lijk 2 uur 55 min. en 3 uur. De eerste dame was mejuffrouw ,C. Groen (Bovenkarspel), die over den afstand 3 uur 40 min. deed. Ondanks den minder goeden toestand, waar in banen ten gevolge van de sneeuw ver keerden, kan men weer van een volledig ge slaagden tocht van den IJsbond Hollands Noorderkwartier spreken, al vielen er ook ver scheidene ongevallen te noteeren. Twee onge lukken. 2 personen kwamen met een gebroken arm te Enkhuizen, waar een der plaatselijke doktoren eerste hulp verleende. Bovendien is een der deelnemers door het ijs gezakt. Na het groote succes, dat de Zaansche Ver- eeniging voor Vreemdelingenverkeer mocht boeken met haar eerste Zaansche Molen- en Merentocht een prestatietocht van ongeveer 50 K.M. had de organiseerende vereeniging vooir Zondag een tweeden zelfden tocht uitge schreven. De weersomstandigheden gooiden echter roet in het eten, want na onderzoek door contro leurs bleek, dat de baan niet berijdbaar was, omdat op sommige plaatsen de sneeuw een halve Meter hoogte had bereikt. Ook de Zaan sche Reddingsbrigade had geadviseerd den tocht niet te laten doorgaan. Een tweehonderdtal deelnemers, welke wa ren opgekomen, maakten hierdoor een vergeef- sche reis. Winter in Nederland. Men zou zich in de Zuritsersche Alpen kunnen wanen, wanneer de naam van het bekende gebouw te Overveen ons niet anders vertelde 'Xe Oslo zijn Zaterdag en Zondag inter nationale wedstrijden gehouden tusschen een uit acht rijders bestaand Noorsch team, en een gemengde buitenlandsche ploeg, waarin de drie Nederlanders Langedijk, v. d. Scheer en Koops waren opgenomen. On danks de moeilijke omstandigheden als ge ringe training en koude temperatuur heb ben onze jongens het er best afgebracht. Za terdagavond moesten ze onder de laatste rijders worden gerangschikt, maar desniet temin reden ze zeer behoorlijk en vooral ook Zondag waren er goede prestaties, met Langedijk's vierde plaats op de 10.900 metei als hoogtepunt. Het ijs was m p-aennse couu.iie, het vroor nog drie graden, terwijl er thans iets meer wind stond dan den dag tevoren. De prestaties zijn in vergelijking met die van de overige deelnemers misschien niet zoo fraai, doch de tijden bewijzen wel, dat men de trai ning van de afgeloopen week goed heeft ge bruikt. Langeayk was op de meeste afstanden de snelste Nederlander. Op de 1500 meter was Charles Mathisen win naar in een tijd van 2 min. 20.7 sec. gevolgd door Berzins met 2 min. 20.8 sec. en Wallace met 2 min. 21.3 sec. Langedijk noteerde 2 mm. 27.3 sec. en werd als dertiende geplaatst. Van der Scheer en Koops eindigden op de twee laatste plaatsen met respectievelijk 2 min. 30.8 sec. en 2 min. 32.9 sec. Vergeleken met de tijden, welke onze land- genooten deze maand tijdens de Nederlandsche kampioenschappen te Groningen maakten, n.l. 2 min. 33.9 sec. door Langedijk, 2 min. 36,2 sec. door van der Scheer en 2 min. 38.3 sec. door Koops, blijkt toch, dat zij thans in beteren vorm zijn Ook de 10.000 meter werd door Mathisen gewonnen. De Noor noteerde een tijd van 17 min. 37.5 sec. Staks- rud was tweede met 17 min. 42.3 sec., terwijl Wangberg als derde eindigde in 17 min. 50.8 sec. Langedijk reed een fraaie 10.000 meter en kon zich als vierde klasseeren. Men no teerde 17 min. 54.6 sec. voor onzen landge noot. Koops en van der Scheer werden elfde en veertiende met resp. 18 min. 41.8 sec. en 19 min. 27.5 sec. De tijden van onze vertegenwoordigers op de Nederland sche kampioenschappen te Groningen waren op dit nummer 19 min. 15.1 sec. Koops 19 min. 4 sec. en van der Scheer 19 min. 54.2 sec. In het algemeen klassement heeft Charles Mathisen, dank zij zijn twee eerste plaatsen van Zondag en het minder goede rijden van Berzins op de 10.000 meter, de eerste plaats veroverd met 195.635 punten. Berzins is tweede met 196.088 punten. Derde Staksrud met 197.602 punten. Langedijk is door zijn 10.000 meter enkele plaatsen opgeschoven en eindigde als negende met 202.450 pnt. De twaalfde plaats wordt bezet door Koops met 207.797 punten, terwijl van der Scheer als veertiende en laatste eindigde met 210.602 punten. Uit de resultaten blijkt wel, dat de Noren zich sterker hebben getoond dan de rijders der ge mengde ploeg. Van de eerste acht der algemeene rangschikking bezetten de Noren de eerste, de derde, de vierde, de vijfde, de zevende en de achtste plaats. De uitslagen van den eersten dag luiden: 500 Meter: 1. Berzins (Letland) 43 sec. 2. Krog (Noor wegen) 43,1 sec. 3. Wallace (V.S.) 44 sec. 4. Jo- hansen (Noorwegen) 44,3 sec. 5. Mathisen (Noorwegen) 44,5 sec. 6. Janson (Zweden) 44,6 sec. 7. Staksrud (Noorwegen) 44,8 sec. 8. Wang- berg (Noorwegen) 45,3 sec. 9. Elviken (Noor wegen) 45,7 sec. 10. Hagen (Noorwegen) 45,8 sec. 11. Mattinson (Noorwegen) 46 sec. 12. en 13. Bite en Tabaks (beiden Letland) 46,1 sec. 14. Van der Scheer (Nederland) 46,2 sec. 15. Langedijk (Nederland) 46,5 sec. 16 Koops (Ne derland) 47,5 sec. 5000 Meter: 1. Hagen 8 min. 27.7 sec.; 2. Wang- berg 8 min. 30.8 sec.; 3. Berzins 8 min. 32.8 sec.; 4. Mathisen 8 min. 33.6 sec.; 5. Staksrud 8 min. 37.2 sec.; 6. Johansen 8 min. 39.7 sec.; 7. Mattinson 8 min. 45.5 sec.; 8. Langedijk 8 min. 51.2 sec.; 9. Koops 8 min. 52.4 sec.; 10. Elviken 8 min. 53.6 sec.; 11. Tabaks 8 min. 54 sec.; 12. Janson 8 min. 55.3 sec.; 13. Wallace 8 min. 58.3 sec.; 14. Bite 9 min. 9.7 sec.; 15. Van der Scheer 9 min. 17.6 sec.; 16. Krog 9 min. 229 sec. De uitslagen van den tweeden dag luiden: 1500 meter: 1. Mathisen 2 min. 20,7 sec., 2. Berzins 2 min. 20,8 sec., 3. Wallace 2 min. 21,3 sec., 4. Johansen 2 min. 22,6 sec., 5. Janson 2 min. 23,2 sec., 6. Staksrud 2 min. 23.9 sec., 7. en 8. Wangberg en Mattinson 2 min. 24,9 sec., 9. Bite 2 min. 25.2 sec., 10. Hagen 2 min. 26,8 sec., 11. Langedijk 2 min. 27,3 sec., 12. Elviken 2 min. 28 sec., 13. en 14. Krog en Tabaks 2 min. 28,3 sec.. 15. van der Scheer 2 min. 30,8 sec., 16. Koops 2 min. 32,9 sec. 10.000 meter: 1. Mathisen 17 min. 37,5 sec., 2. Staksrud 17 min. 42,3 sec., 3. Wangberg 17 min. 50,8 sec., 4. Langedijk 17 min. 54,6 sec., 5. Hagen 17 min. 59,7 sec., 6. Tabaks 18 min. 7,6 sec., 7. Mattinson 18 min. 11,5 sec., 8. Berzins 18 min. 13,5 sec., 9. Wallace 18min. 18 sec., 10. Johansen 18 min. 19,4 sec., 11. Koops 18 min. 41,8 sec., 12. Janson 18 min. 54 sec., 13. Bite 19 min. 14,7 sec. en 14. van der Scheer 19 min. 27.5 sec. Het eindklassement luidt: 1. Mathisen (Noorwegen) 195,635 punten, 2. Berzins (Letland) 196,088 punten, 3. Staksrud (Noorwegen) 197,602 punten, 4. Wangberg (Noor wegen) 198,220 punten, 5. Hagen (Noorwegen) 198,488 punten, 6. Walace (VS.) 198 530 pun ten, 7. Johansen (Noorwegen) 198.773 punten, 8. Mattinson (Noorwegen) 201,425 punten. 9. Lan gedijk (Nederland) 202,450 punten, 10. Janson (Zweden) 202,563 punten, 11. Tabaks (Letland) 203,313 punten, 12. Koops (Nederland) 207,797 ounten, 13. Bite (Letland) 209,205 punten en 14. an der Scheer (Nederland) 210.602 punten. Jan Langedijk Naar wij vernemen is het traject van den Frieschen elfstedentocht zóózeer door den sneeuwval bedorven, dat alle kans op het doorgaan van den Elfstedentocht voorloopig van de baan is. Men deelde ons mede, dat de tocht vrijwel zeker deze week niet meer kan worden gehouden. Draait het dan weer op niets uit met dezen klassieken prestatie tocht? Onze schaatsenrijders, die, na drie weken achtereen door den plotseling invallenden dooi te zijn teleurgesteld, zich hadden ge spitst op den eersten onverdeeld gunstigen IJszondag, hebben ook thans het festijn van de smalle ijzers niet zonder een bijsmaakje mogen genieten. Ditmaal was het echter niet de dooi, welke zoovele illusies tot des illusies maakte. Het kwik vertoonde welis waar Zaterdagmiddag heel even neigingen om zijn capriolen van de voorgaande weken ie herhalen, maar dat was al gauw over, dus rekende men allerwegen op een schaats- weekend bij uitnemendheid. Tothet begon te sneeuwen. Zaterdagmiddag laat kwamen de eerste vlokken en zij waren voorboden van een sneeuwmassa, welke ten slotte een heelen avond en nacht noodig had om uit te razen. En of dat nog niet genoeg was begon het Zondag op bepaalde tijden en plaatsen nog eens van voren af aan. Daar zaten onze schaatsenrijders nu. Geen dooi, maar sneeuw en vorst tezamen pleeg den verraad jegen de talloos velen, die zich een tocht of tourtje op de schaats hadden uitgestippeld. Reeds Zaterdagavond kwamen er alarmeerende berichten binnen over den toestand van de banen op de Gouwzee, maar dat bleek nog zoo erg niet te zijn als men eerst dacht en later kwam er zelfs een mededeeling, dat men zou zorgen, dat de banen Zondagmorgen in orde waren. Degenen, die deze taak op hun schouders hebben genomen, zouden dit zeker niet zoo kordaat hebben verklaard, wanneer zij ge weten hadden, dat de sneeuw in den nacht van Zaterdag op Zondag zóó overvloedig zou neerdalen. De eene ijskoek was nauwe lijks weggeschaafd of opnieuw legde zich een wit kleed op de baan en kon men met hetzelfde resultaat weer van voren af aan beginnen. Het pleit voor de sportiviteit en den han delsgeest van velen, dat zij tenslotte toch op verschillende plaatsen voor een behoor lijke rij gelegenheid hebben gezorgd, maar de aardigheid was er toch weer een beetje af. Want de sneeuw mag nu geen beletsel zijn op een kort traject, waar de baanvegers }m—-2r vier dan twee uur in actie zijn, maar op de langere route is er tegen deze moeilijk heden eigenlijk niet veel te beginnen. Men kan hier en daar wat vegen, maar de groote trajecten, welke voor het houden van toch ten of rondritten worden benut, zijn bij be nadering niet in hun geheel te bewerken en dus zagen degenen, die toch den noodigen moed voor een verren tocht hadden ver zameld, zich onderweg voor vele hindernis sen gesteld. Moet dat zoo door blijven gaan, dan ach ten we met onze tot nog toe wel zeer onvol maakte IJszondagen de narigheid van den strengen winter wel wat al te duur betaald. Naar wij vernemen heeft in de jongs, vergadering van het bestuur der Koninklijke Nederlandsche Athletiek-Unie de heer A J. G. Strengholt medegedeeld, ondanks het feit, dat zijn mandaat nog tot 1941 loopt, binnenkort te zullen aftreden als voorzitter der unie. Op de algemeene vergadering, welke 10 Maart a.s. te Amsterdam wordt gehouden, moet dus een opvolger worden benoemd in de plaats van den heer Strengholt, die juist tien jaar in het hoofdbestuur der K.N.A.U. heeft gezeten, na de unie reeds vele jaren daarvoor in onder scheidene andere functies te hebben gediend. Gevraagd naar de motieven van zijn aftreden deelde de K.N.A.U.-voorzitter mede, dat hij, naar bekend is, reeds in 1939 heeft willen weg gaan. Op uitdrukkelijk verlangen is hij toen op zijn besluit terug gekomen, voornamelijk op grond van de overweging, dat het z.g. Olympi sche jaar in het vooruitzicht was en in jaren, dat Olympische Spelen worden gehouden, er altijd en in elke sportorganisatie zich extra moei lijkheden voordoen. Hiermede behoeft dit jaar echter geen rekening te worden gehouden, zoo dat met gerustheid de leiding der K.N.A.U. kan worden overgedragen. „Wie zal uw opvolger zijn?" De heer Strengholt deelde mede, dat, indien de tegenwoordige penningmeester, de heer G. E. van der Werff Jr., zou worden gekozen, dit zeer moest worden toegejuicht. De functie zal, naar verluidt, door hem wor den aanvaard. Er is geen bezwaar mede te deelen, dat het uniebartuur met algemeene stemmen heeft besloten hem candidaat te stel ten. Zaterdag is te Arnhem een wedstrijd cadre 45/2 over 1000 punten gehouden tusschen Dom- mering en Van der Pol. De uitslagen luiden: pnt. brt. hs. gem. Dommering 500 40 70 1290 Van der Pol 403 40 133 10.08 Dommering 500 23 100 21.74 Van der Pol 368 23 80 16.00 Zondagmiddag is te Utrecht de wedstrijd UtrechtStaunton voor de eerste klasse B van den K.N.S.B. gespeeld, welke ontmoeting met 72>2 door de Stichtenaren werd gewonnen. De wedstrijd Spangen—H.C.S.V., welke te Rotterdam is gespeeld, eindigde met den voor- loopigen uitslag van 44, doordat twee par tijen afgebroken werden en ter arbitrage op gezonden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 9