I Tokio protesteert tegen aanhouding Russische aanvallen met behulp van luidsprekers Alle passagiers der Orazio gered Elfstedentocht en sneeuwval Het nieuws van heden Jaardiensten op het Vaticaan gsmrnwmmmv/ZPd VREEMDE VLIEGTUIGEN BOVEN ONS LAND PROJECTIEIENDEELÈN KWAMEN NEER GROOTHERTOGINNEDAG IN LUXEMBURG DE VORIGE WEEK 6700 SOVJET-BOMMEN ONZE NEUTRALITEIT IN GEVAAR GEBRACHT? DE BAROMETER Sjgj» Gebrek aan'benzine in het roode leger? Nieuw middel tegen koude voeten? <EÜ 34 Xi- VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: HASSAULAAN 51 - TEL 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal tè.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SP AA RN EST AD, HAARLEM DINSDAG 23 JANUARI 1940 - OCHTENDBLAD rfklE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22200 O ver meerdere Nederlanders, die met alle recht van geluk kunnen spreken EN Onze regeering zal te Berlijn en Londen protesteeren Ook een Engelsch vliegtuig Onderscheiding voor Franschen generaal 18 man der Foxen" omgekomen Handelsbesprekingen Londen—Bern iN Tsjang zegt: „Geen Vredesonderhandeling' De Finnen hebben vele auto's op de Russen veroverd. Daar de motoren bevroren zijn worden de auto's van sleden voorzien en aldus vervoerd W ;enen een volledige overgave. Duitschers der Asama Maroe moeten worden vrijgelaten" Zal de tocht in den loop dezer week door kunnen gaan? De Bilt meldt: Ook te Kwintsheul sloeg er een door een dak Te Katwijk Het rood-wit-blauw wappert onder zorgvolle omstandigheden Russen bij Ilomantsi teruggeslagen Groothertogin Charlotte van Luxemburg viert heden haar 44en verjaardag Hulde voor Zweedsche piloten Pauselijk Jaarboek vermeldt Mgr. Cortesi als nuntius bij Poolsche regeering „Geen voorvallen De Waal is opnieuw vast gaan zitten. Volwaardig Duitsch journalist te 's Gravenhage gearresteerd .na, d. irethSi as Jo* aiders Sif ts; J°' .smad! ïicic, 2- ter, t V. pen- 32 J- 71 jf" •dam) uweriK hovem Sie- b; He- met I" jj. van Kaal jagan- Zaan- liginï n uit- sschen ewon- t 2—3 tellin? inge* Se ijs* ;n be- roegen Kerst mede- as van i danfc oor i" ïitvoer bra eb' gebed- haak' peeid; 0-1 0-1 afg' af* •ér klem' groot? -19.8®' s cuel' 25 *6 b 0.3» NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen; Per lossen regel SO etInoet -nededeeringen 50 cent; Idem op pag één 55 per regel Bfl contract sterk verlaagde prijzen Veo» da kleine annonces .Otnfoeoers" zie de wtodek MARSEILLE, 22 Jan. (Reuter). De reede- fij van de „Orazio" deelt, in aansluiting op Vorige berichten, mede, dat alle passagiers, ten getale van 417, gered zijn. Slechts enkele machinisten worden nog vermist. Ten tijde- der ontploffing bevonden zy zich in de machinekamer. De Nederlandfiche passagiers van de «Orazio", de heeren J. W. Garschagen en George Witmondt, beiden uit Amsterdam, zijn gered. Aldus bericht het A.N.P. uit Genua, Zy bevinden zich beiden aan boord Van de „Conté Vianchamano", welk schip morgenochtend te Genua wordt verwacht. Voor zoover bekend waren geen andere Ne derlanders aan boord. Eenige landgenooten kunnen van geluk spre ken, nj. mevrouw Donkersloot, de echtgenoote van prof. dr. N. A. Donkersloot, en mevrouw Spek, die passage op de „Orazio" hadden ge boekt, doch na één nacht verbiyf aan boord van het schip dit voor het vertrek uit Genua hadden verlaten en hier zijn achtergebleven. Er was zelfs geen tijd meer de groote bagage her dames te ontschepen, zoodat deze is ver loren gegaan. Ook de familie Benno Frank uit Doetinchem te door het oog van een naald gekropen. Door Onvoorziene omstandigheden kon deze de reis baar Zuid-Amerika niet met de „Orazio" ma ken. zy was gedwongen voor het eerstvolgende schip te Genua achter te blijven. &8 nikk«f 19 65° De Regeeringspersdienst rreldt: XJit nadere rapporten omttrent de overvlieging *an ons land op Maandagmiddag is gebleken, Öat niet verschillende, doch slechts één vlieg tuig zich aan deze schending van onze neutra liteit heeft schuldig' gemaakt. Het vliegtuig, dat op verschillende plaatsen van ons land werd beschoten, is als een Duitsch toestel herkend. Te Berlyn zal naar aanleiding van dit geval een protest worden ingediend. Nader meldt de Regeeringspersdienst, dat Maandagmiddag 12.45 uur een Engelsch vlieg tuig boven Gorkum en omstreken is waargeno men. Ook dit vliegtuig is beschoten. Te Londen zal een protest tegen deze schen ding van onze neutraliteit worden ingediend. PARIJS, 22 Jan. tHavas). Na een heden in h« Spaansche ambassade gegeven noenmaal beeft de Spaansche ambassadeur het groot kruis van militaire verdienste uitgereikt aan hen Franschen generaal Jouart. die als militair httaché in Spanje door den burgeroorlog al- haar werd verrast. In het desbetreffend decreet der Spaansche tcgeering wordt gezegd, dat generaal Jouart blijk beeft gegeven van prachtige militaire eigen schappen en van groote toewijding voor de na tionale zaak. STOCKHOLM, 22 Jan. (D.N.B.) Het eenige hoor een Noorsch stoomschip geredde lid der cemanning van het Zweedsche kolenschap '•Boxen" heeft thans gemeld, dat het schip voor he Noorsche kust na een hevige ontploffing bin- enkele minuten is gezonken. Blijkbaar zijn 18 leden der bemanning omge komen. LONDEN, 22 Jan. (Reuter) De onderteeke- j'hg van een overeenkomst tusschen Groot Brit- mtinië en' Zwitserland over handelskwesties, die k'ch in verband met den oorlog voordoen, wordt, ^aar Reuter verneemt, in kringen die in nauwe ^braking staan met de onderhandelaars over 6eh dag of veertien verwacht. Br wordt de nadruk op gelegd, dat de Engelsch r^Bwitsersche overeenkomst, wanneer zij onder tekend zal zyn, beoogt de handelsbetrekkingen JUsschen de beide landen ten aanzien van con- rabande en vijandelijke uitvoeren te regelen, v °vcr deze zaken wordt thans te Parijs onder- ?ahdeld tusschen de Fransche en Britsche en de ^itsersche regeering. ®rs ÏSJOENGKING, 22 Jan. (Reuter) Een of- 'cieele woordvoerder van de Chineesche re uring heeft den correspondent van Reuter me- "eëedeeld, dat de mogelijkheid voor vredes- t Verhandelingen tusschen Japan en de wettige peering van China thans geheel is verdwenen. 6 Chineesche regeering is vastbesloten den P°riog voort te zetten, en deze vastberadenheid feah slechts worden aangewakkerd door de Ja- J^Usche voorwaarden, welke door Wang Tsjing y/ei zyn aangenomen. Deze voorwaarden immers TOKIO, 22 Jan. (Domei). Het bureau voor inlichtingen van het ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft Maandag avond laat medegedeeld, dat de vice-mi nister Masayoekitani den Britschen am bassadeur, Sir Robert Craigie, uitnoodig- de te elf uur in den avond op het minis terie te komen. Hem zou cian een protest worden overhandigd tegen het aanhouden van het Japansche schip „Asama Maroe" door een Britsch oorlogsschp. Het protest is vervat in vier punten. In het eerste punt wordt gezegd, dat het Japansche schip op 21 Januari te 12.50 uur op de thuis reis van Honoloeloe naar Yokohama op 35 zee mijl afstand van Nojimasaki Point in het dis trict Tsjiba werd aangehouden door een Britsch oorlogsschip. Dit zond een officier mei een aantal matrozen. De officier verklaarde, dat hy in overeenstemming met de interna tionale wet handelde. Zonder den naam en de opdracht van het Britsche schip te onthuller verlangde de officier, dat 21 Duitsche passa giers zouden worden uitgeleverd. De gezag voerder van het Japansche schip weigerde, doch hy beschikte niet over de middelen om te voorkomen, dat de passagiers met geweld van boord werden gehaald. In het tweede punt wordt het standpunt van Japan uiteengezet, dat alleen die onderdanen van een oorlogvoerend land. die deel uitma ken van de weermacht, var) boord van neu trale schepen kunnen worden gehaald. De Ja pansche regeering beschouwt het bovenge noemde optreden van een Britsch oorlogs schip derhalve als een onvriendelijke daad en zy hecht hieraan het hoogste belang. In het derde punt vraagi de Japansche regeering volledige opheldering en behoudt zy zich het recht voor te eischen, dat de ge vangen genomen Duitschers zullen worden vry gelaten. Ten slotte verklaart de Japansche regeering dat het optreden van Engeland de Japansche openbare meening heeft geschokt en een her haling van een dergelijke daad de anti-Brit- sche stemming nog zou doer, toenemen. In verband met de toekomstige verhouding tus schen Japan en Groot Brittannië verzoekt de Japansche regeering aan de Britsche haai volle aandacht aan de zaak te schenken. De voortdurende sneeuwval wordt een ernstige belemmering voor den Elfsteden tocht. Zaterdag was men op de hoofdroute druk bezig, de sneeuw te ruimen en de baan in orde te brengen. De verwachting was, dat er Zondag druk gereden zou worden, maar toen brachten de Zaterdagnacht en Zondag morgen zooveel nieuwe sneeuw, dat alle banen weer vol lagen, zoodat men Zondag bijna geen schaatsenrijder zag. Onder deze omstandigheden viel er voor het centrale bestuur van de Friesche Elfsteden Ver- eeniging Maandag nog niet te beslissen, wan neer de tocht gereden kan worden. Van de meeste centrale posten waren in den loop van het vorige weekeinde goede berichten binnen gekomen. Het ijs schijnt nu betrouwbaar, maar aangezien de sneeuwval het er op uittrekken veel moeilijker maakt en 't dus voor de contro leurs in de elf steden haast niet doenlijk is, op korten termijn zich te oriënteeren omtrent het hun toegewezen baangedeelte, heeft het centrale bestuur den burgemeesters van de elf steden en van de veertien plattelandsgemeen ten, waardoor de Elfstedentocht loopt, telegra fisch verzocht, per omgaande mede te deelen, hoe de ijsbaan in hun gemeente is, speciaal ook wat betreft het sneeuwbezwaar. Men hoopt, dat deze inlichtingen zooda nig zijn, dat in den loop van deze week de tocht gereden zal kunnen worden. Op welken dag de Elfstedentocht gehou den kan worden, valt nog niet te zeggen. De 14 plattelandsgemeenten hebben te zamen ongeveer 200 kilometer baan te verzorgen, d.i. gemiddeld per gemeente 15 kilometer en op vele plaatsen moet de sneeuw niet slechts geveegd, maar met schoppen en mechanische middelen weggewerkt worden. Daarom i^er nu nog niets definitiefs te melden. VOOR DE KUSTSTROOK: Lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Nevelig tot betrokken, nu en dan eenige sneeuw, meest matige wind uit Westelijke richtingen. VOOR HET BINNENLAND: Matige tot lichte vorst, nevelig tot zwaar bewolkt of betrokken, nu en dan eenige sr.eeuw, zwakke tot matige wind uit Wes telijke richtingen. OVERZICHT- Ons land bevond zich gisteren op een vlakken rug van hoogen luchtdruk, die, in beteekenis toenemend, naar het Zuid westen trok. Ten gevolge hiervan was het den gcheeien dag fraai winterweer. De maximum-temperaturen bleven echter zeer laag en in den vooravond kwam plaatselijk zeer strenge vorst voor (Schip hol en Eindhoven om 16 uur 20: minus 17 graden) In den loop van den middag begon de be wolking echter in het Noord-Oosten to© te nemen onder invloed van een mini mum, dat zich over de Oostzee in Weste lijke richting verplaatst. Dit minimum wordt over de Randstaten door sterke drukstijgingen gevolgd, waarbij de lucht opklaarde en de temperatuur weer tot on der minus 10 graden daalde. Op den Oceaan neemt de depressie-activiteit toe, de eerste nieuwe storing veroorzaakt langs de Zuidkust van IJsland zwaren Ooster- storm. Maandagmiddag omstreeks kwart voor twee is, terwijl vreemde vliegtuigen boven het Westland vlogen, op het gebouw van de groente- en fruitveiling van de af deeling Kwintsheul van den bond Westland een gedeelte van een projectiel neergekomen op het afdak, dat het gcheele gebouw om geeft. Het voorwerp sloeg door het dak heen en kwam op de straatsteenen terecht. By onderzoel. bleek, dat 't voorwerp van me taal was en aan de onderzijde uitliep in een tamelijk spitse punt. Aan de bovenzijde bevond zich een schroefdraad, zoodat het zeer waar- schyniyk is, dat men hier met een gedeelte van een granaat te doen heeft. Het gewicht van het voorwerp bedroeg ongeveer anderhalf ons. Het hoofd van den luchtbeschermingsdienst is met het verdere onderzoek belast. Naar wy nader vernemen, schynt het vast te staan, dat het te Katwijk neergekomen voorwerp een projectiel was van een der luchtafweerka- nonnen. SchengenVaals. In 1914 woedde de oorlog om Nederlands Zuid-Oosthoek, trokken de troepen langs Vaals. In 1940 is Schengen, in Luxemburgs Zuid-Oost hoek, de plaats, zelfs de eenige plaats, waar in West-Europa de groote oorlog te land werk dadig aan den gang is: dagelijks regent het er granaten, meest er over henen, soms er op. Langs Luxemburgs Oostgrens: de Westwall of Siegfriedlinie; langs zijn Zuidgrens de voort zetting der Maginotlinie; langs den Westkant, tot in het Noorden, de Belgische Ardennen- jagers, op de loer In hun kazematten. En bin nen dezen driehoek een landje, ter grootte van Drenthe, met 300.000 inwoners, zonder leger dat tot weerstand bieden aan een buitenland- schen vijand in staat of bestemd is Charlotte van Nassau, groothertogin van Luxemburg, viert Dinsdag haar 44en verjaar dag; een der twee vrouwelyke gekroonde hoof den van Europa. Koningin Wilhelmina is de andere. Tot feestelijk vieren van dezen hag is er thans weinig aanleiding. Het Memoriaal, Lu xemburgs Staatscourant, bevatte onlangs het regeenngsbesluit, dat op den Dinsdag in de ka- HELSINKI, 22 Jan. (Reuter) Het oorlogs communiqué van vandaag vermeldt (over den Zondag) Op de landengte van Karelië in hoofd zaak afmattingsvuur van de artillerie. Onze eigen artillerie heeft enkele vijandelijke batterijen tot zwijgen gebracht. In den la ten namiddag is' de vijand begonnen met een concentratie voor een nieuwen aanval bij Taipale. De aanval werd in de kiem ge smoord. In den loop van den dag hebben onze troepen twee tanks vernietigd. Na de gevechten van gisteren werden ongeveer 120 dooden van den vijand geteld in de buurt van onze voorste linies. Tegenover onze eerste linies liggen de lijken van vele honderden. De vijand heeft geprobeerd aan zijn aan vallen effect te geven door luidsprekers, die waOcn opgesteld in zijn linies. Onze man schappen werden opgewekt zich over te ge ven. met de verklaring dat Viborg binnen 48 uur zou worden genomen en de bedrei ging, dat de Duitschers hen te hulp zou den komen en alle Finnen zouden dooden. Te Aittojoki werden de vijandelyke aanval len afgeslagen. Op de grens van Hainuu en Lapland niets nieuws. Ter zee: Niets te melden. In de lucht: De vyandelijke activiteit was op 21 Januari slechts levendig in de oorlogszone. Een nieuwe vijandelijke luchtaanval kwam des avonds voor. Tijdens dezen aanval werden de mannen, die probeerden de branden te blus- schen, uit machinegeweren beschoten. Volgens tot nu toe ontvangen berichten werden bij den aanval vier personen gewond. Een rapport der Finsche defensie deelt mede, dat gedurende de vorige week door Sovjet-vliegers achter het front bijna 6700 bommen zyn uitgeworpen. Hierdoor werden 18 personen gedood en 109 gewond. Het betrekkelijk geringe aantal slachtoffers is hieraan te danken, dat de bevolking zich tij dens het luchtalarm beter weet te beveiligen. De Russische vliegtuigen vliegen dikwijls boven de wolken en laten hun bommen op goed geluk vallen, zonder dat zij zelfs cle aarde kunnen zien. Men schat, dat ieder menschenleven de Rus sische luchtmacht twee vliegtuigen en zes vlie gers heeft gekost. De materieele schade is even eens vry beperkt en het verkeer is om zoo te zeggen niet onderbroken geweest. Het roode leger heeft naar Reuter uit Helsinki bericht een nieuwen aanval ontketend langs de lijn van de Noord-Oost kust van het Ladogameer tot de grens be noorden Ilomantsi. Uit het Finsche leger- bericht van hedenavond blijkt, dat de Rus sen op verscheidene punten teruggeslagen zijn. Vandaag is te Helsinki een aantal buiten landsche vliegers, waaronder enkele Italianen, aangekomen. Een Italiaan, die reeds de uniform van de Finsche luchtmacht droeg, heeft in een interview gezegd, dat hy zeker was van de over winning van Finland, omdat hy zich niet kan indenken, dat de wereld een zege van het bol- thedraal der hoofdstad en in de parochieker ken der andere steden een plechtig Te Deum gezongen zal worden, alle autoriteiten uitnoo- digende, hetzelve bij te wonen. Op het platte land vindt dit Lof as. Zondag plaats. Overi gens is men voornemens, dezen dag slechts so ber en ingetogen te vieren. Toch willen de Lu xemburgers op dien dag getuigenis afleggen van hun groote genegenheid voor en hun diepe ver knochtheid aan hun vorstin, het zoo streng constitutioneele hoofd van hun staat. Want: de Luxemburger houdt van zijn Groot hertogin, zooals de Nederlander van zijn Ko ningin houdt. „De Luxemburger van tegen woordig zoo zeide minister-president Pierre Dupcng het eens wil met al zijn naburen in vrede leven. En in vriendschap. Hij is een mensch met opgerichten hoofde, trotsch op zijn land en op zijn vrijheid; hij houdt van zijn land, niet alleen omdat het hem zijn dagelijkscb brood geeft, maar ook omdat het hem recht sjewisme zal dulden. Hy was via Duitschland naar Firnand gekomen. Toen de grensbeambten hem daar naar het doel van zijn reis vroegen, had hij glimlachend gezegd: „Wintersport" De strijd by Salla duurt nog voort. De Fin nen zetten hun tactiek voort en pogen door snelle patrouilles afdeelingen van het roode leger weg te lokken van de hoofdmacht. By de bombardementen door de Russi sche luchtmacht hebben de vliegers een nieuwe tactiek toegepast. Zij wierpen licht- kogels uit, om hun bombardementen te lei den. Russische vliegers, die gevangen geno men werden, hebben toegegeven, dat ge brek aan benzine begint te ontstaan in het roode ieger. Naar Reuter bericht, heeft de Finsche wooid- voerder te Londen hulde gebracht aan het werk van de Zweedsche vliegers, die dienst doen bij de Finsche luchtmacht. Hij zeide, dat zy zeer succesvol werk hebben geleverd. In Finsche diplomatieke kringen te Londen bevestigt men net bericht, dat Zweedsche vlie gers, die in het Finsche leger streden, om het leven zyn gekomen. Hun beide vliegtuigen kwamen met elkaar in botsing, nadat zij met succes een luchtaanval hadden ondernomen. Naar Hoover, de voorzitter van het Ame- rikaansche comité voor hulp aan Finland, heeft verklaard, zal een nieuwe gift van 400.000 dollar naar dit land worden ver zonden. Reeds is 600.000 dollar overge maakt. VATIKAANSTAD, 22 Jan. (Havas) Vandaag is in de krypte van den Sint Pieter de achttiende verjaardag van het overlijden van Paus Benedictus XV herdacht. Het graf van den overleden Paus was door de geloovigen letterlyk onder de bloemen be graven. Talryke stille H.H. Missen werden gelezen. Volgens Havas verwacht men dat de rouw dienst, welke op 10 Febr. door Z. H. den Paus voor Pius XI z.g. zal worden gecelebreerd, niet op de traditioneele wyze in de Sixtynsche Kapel zal worden gehouden, maar in den Sint Pieter. Dit besluit zou door den H. Vader zyn genomen om tegemoet te komen aan den wensch van een groot aantal geloovigen en pelgrims, die den eer sten jaardienst voor den overleden Opperherder willen by wonen Verder wordt gemeld, dat in de nieuwe lijst van diplomatieke vertegenwoordigers van den H. Stoel voor 1940 wederom mgr. Cortesi voorkomt als nuntius bij de Poolsche regee ring, welke thans haar zetel te Anger in Frankryk heeft. PARIJS, 22 Jan. (Havasj. Het legerbe- richt van Maandagavond iuidt; „Een dag zonder voorvallen In de Fransche Academie van We tenschappen heeft Lapicque medege deeld, dat de geleerden Champie en Coujard proefondervindelijk een oor zaak vaststelden van een ziekte, die vooral in oorlogstijd vele slachtoffers maakt. Het gaat om bevroren voeten, die voornamelijk optreden bij afwezigheid van het vitamine-B. Deze ontdekking zal het volgens Lapicque mogelijk maken een ongesteldheid te bestrij den, die vooral nu de weerstands kracht der natie aantast. geeft te gelooven, te denken, te schryven, te spreken en te handelen, in volle vrijheid bin nen de perken zyner wetten; ook het recht, mede te werken aan het gemeene welzijn én aan zyn eigen geluk.... Onze hoop is gevestigd, zoo besloot de minister-president zijn in het Letzeburger Platt uitgesproken groote rede. in ons recht, in de loyaliteit en de vriendschap onzer naburen, in de bekwaamheden en een vrijheidszin van ons volk en in onze Luxem- burgsche dynastie. Moge God onder ons vor stenhuis ons vrije en onafhankelijke Luxemburg doen voortbestaan!" Over dit intens vrijheidlievende volkje regeert Groothertogin Charlotte van Nas sau. Aug. Collart, de zaakgelastigde van Luxemburg bij het Nederlandsche Hol. schreef eens van deze Vrouwe, die hy, als haar Kamerheer, van zoo naby kent: „Het is Luxemburgs geluk, niet in een tot steeds meer roem komenden mensch het onderwerp voor zijn vereering en het mee- sleepende voorbeeld voor zijn levensopvat ting te moeten zoeken; bescheidenheid en ingetogenheid, twee eigenschappen, die een klein volk betamen, vinden wij op volmaak te wijze in onze Groothertogin beli chaamdHaar devies: Ik Dien, zij ook het onze." De gedachten van zeer velen onder ons, Ne derlanders, vrienden van het kleine Luxemburg, zullen op Groothertoginnedag met stillen ge- lukwensch uitgaan naar dat vriendelijke land je, waarboven dezelfde driekleur waait als ae onze. Moge het rood-wit-blauw. daar als hier. nog jaren zonder tal vrijuit waaien! Bij Ilomantsi werden de aanvallende Russen teruggeslagen. Tokio protesteert tegen de aanhouding der „Asama Maroe" door een Britsch oorlogsschip en de gevangenneming van een aantal Duitschers. Alle passagiers van hfct Italiaansche mail schip „Orazio" zijn gered. In verschillende neutrale landen werd kritiek uitgeoefend op de jongste rede van Churchill. Mislukte poging om de lading van de „Friesland" te lossen. Duitsch journalist te 's Gravenhage ge arresteerd, verdacht van het in gevaar brengen van onze neutraliteit. Voorloopig verslag der Eerste Kamer over de begrooting van het Zuiderzee- fonds. Bijna f 5 millioen beschikbaar gesteld voor telers van gewassen van tuinbouw. Controle op berichten van buitenland sche correspondenten. Te Kwintsheul is een deel van een pro jectiel door het dak van een gebouw ge slagen. Bijeenkomst te Utrecht ter bespreking van sociale problemen in de huidige oorlogsomstandigheden. De vliegramp bij Bali; begrafenis van enkele slachtoffers. Eenige verbetering in de miltvuursituatie. 20-jarig bestaan van den Hoogen Raad van Arbeid herdacht. New-Yorksche beurs: stemming onre gelmatig. Wanneer wij de jeugd willen grijpen moeten we niet komen met dorre ge tallen en geschiedeniscijfers. Maar we moeten de jongeren voeren door de straten onzer steden en langs de landswegen met hun kerken en kapel len en we moeten zoowel het verleden als het heden voor hen doen leven door gestalte te geven aan onze katho lieke pioniers en hun voor het geestes oog te toonen de tijden van weleer voi verdrukking, lijden, strijden en bidden om een vergelijking te stellen met het heden. Wij denken 't soms moeilijk te hebben maar wat hebben wij 't toch in vele opzichten gemakkelijk en zoo'n vergelijking is dikwijls beschamend voor ons. Zijn wij nog wel de groote offers waard die een voorgeslacht om onzentwille bracht? We moeten die icaard zijn: we moeten het toonen we moeten voortbouwen op hetgeen onze pimiiers deden en een nieuwe ge meenschap vormen, wachtend op het klimmen van den nieuwen dag. Ons katholicisme moet daarom een vol waardig katholicisme zijn! De rijkspolitie heeft dezer dagen te 's-Graven- hage aangehouden den Duitscher H. May, ver dacht, betrokken te zijn geweest by handelingen van anderen waardoor onze neutraliteit in ge vaar zou kunnen worden gebracht. De heer May was hier te lande als journalist werkzaam voor den Westdeutschen Pressedienst. Zyn kantoor was gevestigd in de Heulstraat te 's-Gravenhage. ll^ I 1 V', i miiii in I» m i i; Stand op Dinsdag 1 uur van.: 756.4 Vorige stand: 757A

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1