ZuiniG mET eenzinE De scherpe neus van Clasina Haarlem, 23 Jan. Ernstig ongeval op den VJ HACO-TREKKING DINSDAG 23 JANUARI 1940 Die baanbrekend werk van enkele kilometers verrichtte GEZINSAVONDEN RIJKSSTRAATWEG De bloemenkeuring Aanslag om een croquet je Revue voor en door de militairen Première te Heemstede EXAMENS INSTITUUT PONT N.N. V. HET FEEST VAN DEN OVERSCHOEN Dertig werkloozen meer „ST. GENESIUS" „Mijnheer de Senator" Teylers Tweede Genootschap Hercules-Winfried afd. Tafeltennis V. HALEM'S HOEFIJZERKANTOOR SCHOTERWEG3 STADSSCHOUWBURG Mevrouw Warren's bedrijf Spoed gewenscht R. K. Vrouwenbond Van het reinigingsfront BURGERLIJKE STAND Toestand H. F. Fluitman Nu de regeermg de ben zinedistributie nog kon uit stellen, hoopt iedereen op afstel l Of dat gebeurt hangt óók van af, dus: weest AGENDA Bioscopen Stadsschouwburg 24 Januari Bioscopen Apotheekdiensten (Berichten opaenomen in een deel van onze vorige oplaag) Engelsche treiler verloren geacht Duitsch aandeel in Roemeensche fabrieken Met een auto naar Urk MIJN IN DE HAVEN VAN BRESKENS ENGELAND SPREEKT TEGEN STAD Clasina heeft zich gistermorgen weer kranig gehouden. Haar scherpe neus sneed door het ijs, totdat groote tien tot vijftien centimeter dikke ijssehotscn afbraken en kantelden in het woelige water van haar kielzog, dat vuilgeel was in vergelijking met het zuivere wit van de sneeuw, die het ijs met een dikke laag bedekte. Het vroor tien graden toen Clasientje haar baanbre kend werk begon. Kapitein De Boer bedient in zijn stuurhutje bet roer-rad. Erg warm is het er nu bepaald niet, maar In ieder geval beter dan buiten. Vlakbij het roer staat een petroleumkacheltje, dat maar amper in staat is de bloemen van de ruiten te «ouden. De Boer draait het rad, en in de machine kamer gooit machinist De Groot er nog een schepje op. Twintig meter vooruitom- Schakelentien meter achteruitom- Schakelentwintig meter vooruit..... Waar de ijsbrekersneus van sleepboot Clasina Maria kwam, bestond de macht van het ijs niet meer. Öet brak af als suikergoed. Tot den Koudenhorn had Clasina het niet Soo zwaar, want hier was ze op het eind van de vorige week ook al eens geweest en tenge volge daarvan had het ijs geen kans gehad °m een behoorlijke dikte aan te nemen, voor soover men een dikte van een of anderhalven decimeter niet behoorlijk wenscht te noemen. „Wacht effe," zegt De Boer, wanneer hij aan zijn rechterhand de ijsbaan ontdekt, waarop hij Zondag, heeft geschaatst, „daar motte we omheen, anders krijg ik mot met de schaatsenrijders." En hij vaart er met een ruime bocht omheen, zoodat de baan intact blijft. De Boer blijft graag goede vrienden met iedereen. Hij weet, dat hij een heeleboel men schen geen plezier doet, met het openbreken van den hechten dam, dien Koning Winter over het Spaarne geslagen heeft. Maai- het kan niet anders Twintig meter vooruittien meter ach teruit. Vlak voor de Catharijnebrug zit Clasientje Vast. De Boer zet de handle voor de stoomschui- ven beurtelings in den voor- en in den achter- öit-stand. Maar Clasientje blijft puffend, hij send en blazend zitten. Totdat De Groot met een ijzeren schop het ijs weghakt, dat achter hen „neus" terecht is gekomen en dat den te- rUgtocht verhindert. We krijgen het koud De Boer en De Groot kun je niet rekenen. Die hebben zich gekleed als voor een Pool-expeditie (waar het tusschen twee haakjes wel iets van Weghad!) en daar doe je als stadsmusch, ook ai heb je een pet of een bontmuts op, heel Weinig tegen. Dan de pet van De Groot, die hij heelemaal Over zijn ooren kan trekken En die in Bor deaux gekocht is, vertelt-ie niet zonder trots. Want De Groot is machinist op de groote Vaart geweest. Maar omdat „je in dezen tijd v'an alles aanpakken moet" zit De Groot nu op Clasientje. Clasina Maria heeft een warm hart, dat nu weer eens vooruit, en dan weer eens achteruit klopt. Doch dat alleen warm blijft onder de hoede van De Groot, die ons daar een complete causerie over de werking van Clasicntje's kloppende hart voorzet, alsmede een stoel, om onze voeten bij den vuurhaard te kunnen warmen. En wanneer onze voeten weer voeten ge worden zijn inplaats van een paar ijsklom pen en we ons heerlijk gekoesterd hebben aan het warme hart van Ciasina, klauteren We het kippenladdertje weer op naar het dek, waar het gevaarlijk glad is. Voorbij de spoorbrug krijgt de boot het hard. Bet ijs heeft hier een respectabele dikte en •bet heel kleine stukjes v/anneer Clasientje 'oopend geweest was, had er sprake kunnen zijn !an „voetje voor voetje" komen we vooruit. daarmee dupeeren we de bewoners van de Woonschepen ha ven, die geen water meer kun nen krijgen, omdat hun waterleiding bevroren en die water haalden aan de publieke bomp aan den Spaarndammerweg. Helaas, na werking van Clasina's scherpen neus was «et bereiken van den overkant over het ijs a®n onmogelijkheid geworden Den watervogels, die verkleumd en verhongerd het ijs zaten, bewezen we echter een groo- tea dienst door het ijs open te breken. Onmid dellijk zochten de dieren het dampende water °t>- Dampend, omdat het water vier graden Celsius was en de temperatuur buiten het water ^eel lager. Om tien uur zijn we vertrokken, om uur waren we, waar we zijn moesten, bij de bspiermagazijnen van de N.V. Drukkerij De ^Da.arnestad in de voormalige fabrieken van d'bhen en van der Laan in den Waarderpolder ah het Noorder Buitenspaarne. Clasientje was klaar. De vaargeul was open. Bog een laatste opwekking voor het bezoeken ah de gezinsavonden welke heden- en mor- |ebavond gehouden worden in het gebouw St. avo, des avonds acht uur. De welbekende en gevierde kanselredenaar, de ,ebreerw. heer Rector Drost, zal daar een rede °bden over het gezinsleven. Verder zal het nuttige met het aangename 'gewisseld worden, met tooneel, muziek en ahg. v De toegangsbewijzen zijn a 10 cent te ver- ''Ügen in het gebouw St. Bavo. 's-Avonds is het ^bgeliik dat men kaarten kan verkrijgen. Bet zal een avond worden die voor de katho- 'eken van Haarlem bijzonder aan te bevelen is. Distermiddag om vijf uur is op den Rijks- Stp v aatweg tegenover perceel 285 een ernstig Jb'keersongeval gebeurd. In dezelfde richting ys een 64-jarige fietser, reed daar een autobus. c01êens de verklaringen van den chauffeur en b der passagiers reeds de bus langs een file °htsrijdende fietsers. Een van hen stak zijn Jbi uit en zwenkte gelijktijdig naar links. De j.^ was toen reeds vlakbij, maar door stevig .'buien en uitwijken naar links wist de chauf- jk'' een aanrijding te voorkomen. Toch hoorde J een klap en zag den fietser op den weg lig gen. Vermoedelijk is de man geslipt in de rulle sneeuw, mogelijk heeft hij met zijn arm den bus toch nog geraakt. Met een zware hersenschudding, een wonde boven het rechteroog en eenige schaafwonden is het slachtoffer naar de St. Joannes de Deo vervoerd. De Ongevallen Dienst verleende de eerste hulp. De remmen van den bus waren perfect in orde. Door de politie wordt een nader onderzoek in gesteld; in verband daarmee verzoekt zij ge tuigen van dit ongeval zich aan het bureau Smedestraat te willen melden. Ondanks het zeer strenge winterweer was er toch nog aardig wat goeds in de keuringzaal te Haarlem aanwezig. De fa. J. W. Lafeber te Lisse had een pan met E. V. T. Mr. Kan ingezonden. Een zeer goede roode tulp. Ook de E. V. T. Brillianey is een beste roode tulp, met Vermilion Brilliant bloed. J. v. d. Slot bracht wederom de goede Poetaz Narcis Anna Marie, rijkbloeiend. N. V. L. C. v. d. Ven uit Hillegom liet ons een beste narcis zien, Pr. Lebrun, een heele goede Bicoler. Inc. Carlton van D. v. Egmond was uitste kend en rijkbloeiend. H. v. Haaster uit de Zilk vergastte ons met een pan Hyacinthen, Witte Gertrude, beslist een zeer goede aanw'inst. Ook vonden wij een Bicoler Zaailing van Topper en Prins uit Sassenheim, best. J. W. Boon uit Bovenkarspel demonstreerde zijn groene partij Wedwood in den vorm van een pracht pot van deze soort. Volmaakte groote bloemen met lange steelen. Gebr. de Ruiter van Oegstgeest bracht een vaas gele trompet-Narcissen van de rijkbloeien- de Sole Mio. Poeticus Glorius van W.Molenaar uit Sas senheim was niet zoo goed, doch zeer rijk bloeiend. G. Lubbe te Oegstgeest bracht een goede gele trompet-Narcis, Rembrandt. Deze zal haaf weg wel vinden. Van denzelfden inzender was er ook de fraaie Scarlet Leander, met crème wit dekblad en groote roode cup. Een zeer goede kist met M. d. T. Imperator van de Ver. Culturen uit Noordwijk demon streerde de zeer goede eigenschappen van dit soort. Fa. Gebr. Bot uit Grootebroek bracht twee vazen met Copland-sport. N.l. donker rose en rose Copland No. 5. O.i. geen verbetering van de bestaande soorten. Fa. P. Langedijk uit Venhuizen liet een pan met E. L. T. Walstreet zien. Een beste gele tulp. Van Warnaar en Co. te Sassenheim zagen wij Poeticus Crenver en Barry Brisht Circle. Zeer goed Narcissen, met rood oog en cup. G. Vreeburg, Lisse, bracht M. d. T. v. d. Eerde, een zeer goede kers-roode tulp, schitte rend van vorm. Een beste gele tulp is Ine Carlton. Inc. Clamor trok de meeste aandacht. Dit is er een van voornamen stand. Kleur crême-wit dekblad, diep-gele cup met donker-" oranje rand en daarbij rijk bloeiend. De Mendel-Tulp Celline, van denzelfden in zender, een beste roode-tulp, verkreeg het vroeg- broei-getuigschrift. De N. V. P. Bakker, Enkhuizen, bracht een goede Darwin-Tulp Marathon, rose-rood in stevigen stand. De heer Fred Singer uit Wij denes bracht een zeer uitgebreide proef van een vroege Bartigon, welke onder leiding van Dr. W. E. de Mol, Ga- lileï-plantsoen te Amsterdam Varen geforceerd. Bij deze proef kwam wel zeer goed uit, dat deze soort Bartigon veel vroeger is dan de bestaande soort. Daarom achten wij het wel zeker, dat men van deze soort in de toekomst Vel meer zal hooren. De Algemeene Ver. voor Bloembollencultuur bracht een uitgebreide collectie Copland-sport. welke over twee a drie weken weer zal vertoond worden en zoo vervolgens nog eenige malen met het doel ze dan eventueel op naam te stel len en zoodoende verwarringen te voorkomen. Uit de proeven kan men zien dat het broeien dit jaar niet zoo gemakkelijk gaat. Ook uit het buitenland hoort men klagen over geheel of gedeeltelijk mislukken van den broei De man op het bankje moest wel dol zijn op croquetjes. Hij had er zoowat een moord voor gedaan en dat in zeer letterlijken zin. Daarom zat hij nu op het bankje en schaamde zich een beetje. Dat doen zij meestal, wanneer zij zich, weer heelemaal nuchter, de daden als volgeling van Bacchus verricht, voor den geest trachten te halen. Dan bezien zij met een critisch oog de vreemde zig-zag-paden, welke zij toen ge gaan zijn en die geen critiek kunnen ver dragen. En dan komt het berouw. Ook de man in het bankje zal achteraf wel gedacht heben „had ik maar nietmaar hij had wel en daar zat ie nou. Een bejaarde heer was er de dupe van ge worden. Op weg naar huis langs het Teylermu- seum wandelend, had de dronken man hem aangesproken. De bejaarde heer voelde zich hoog verheven boven benevelde breinen en wandelde door. Hij hield zijn pas eerst in bij een automatiek, waar hij een croquetje wensch- te te nuttigen. Daar was niets op tegen. Als vrij biirger in een vrij land kon hij binnen het ka der van de wet doen en laten wat hij zelf wil de. Croquetjes vallen binnen het kader. Even na hem bereikte de dronkaard, ov.er- eindgehouden door een vriend, de automatiek En bij het gezicht van den etenden heer ont waakte in hem een zeer eenzijdig gemeen schapsgevoel. Hij wou ook een croquetje. „Trac- teer mij nou es," fleemde hij. Maar de oude heer duwde hem van zich af en dacht er niet aan. En daar had hij gelijk in. Dat begint met een croquetje. Maar waar is het eind. Toen hij klaar was met nuttigen, vervolgde hij zijn weg, gevolgd door den waggelenden medeburger als een trouwe, maar kwaadaardige hond en diens steun en stut: den vriend. Ook moreel wilde die vriend steunen, maar zijn behartens- waardige woorden „wees nou wijzer" en „hou je nou koest" hadden ongesproken kunnen blij ven. „Laat je nou niet kennen voor een dubbeltje en geef mij een croquet," riep de dronkaard. En hij riep dat tot driemaal toe en steeds werd zijn houding agresiever. Toen greep hij den ouden heer beet en gaf hem een vuistslag op het oog en zelfs gooide hij hem tegen den grond. Een week lang moest zijn slachtoffer in het ziekenhuis liggen. „Het lijkt wel Chicago," vind de Haarlem- =che politierechter cosmopolitisch. Er kwam ook een limonadefabrikant voor het hekje om te verklaren, dat deze man zeer dron ken was geweest, weliswaar niet van zijn limo nade, Hij had eerst bier gedronken en „daar boven op nog wat borrels", hetgeen immer wei nig bevorderlijk is voor het geestelijk even wicht. De officier bood zijn cliënt een maand logies aan, waarop deze opmerkte niet aansprakelijk gesteld te willen, worden voor hetgeen hij in dronkenschap had gedaan. Dan weet je toch niet wat je doet, was zijn standpunt. Maar de rechter, die hem conform den eisch veroordeelde, rijmde een vers, waarin de aan zijn ambt verplichte wijsheid lag opgesloten: wat men dronken doet, wordt nuchter weer geboet. Die woorden gaf hij den man mee in de cel, ter overpeinzing. Dank zij de medewerking van O. en O. en vele andere organisaties zijn reeds talrijke prettige avondjes voor de gemobiliseerde mili tairen in den lande gehouden. En zoo mochten wij Maandagavond weer getuige zijn van een ontspanningsavond in het R.K. Vereenigings- gebouw te Heemstede dat tot in de uiterste hoeken bezet was met officieren en manschap pen. Dezen avond werd een revue opgevoerd, geheel door militairen in elkaar gezet, décors en costumes zelf door hen vervaardigd en ook geheel door de „jongens" opgevoerd. De titel was „Een avondje bij onze Veld", een onder werp, dat wel bijzonder in de lijn lag van den opperwachtmeester J. M. Knoop, die, zooals ons verteld werd, dagen en nachten gearbeid heeft aan dit groote werk, dat slechts met een korte pauze van 8 uur tot middernacht duurde. Het Staf-show-orkest, dat den geheelen avond zeer verdienstelijk begeleidde, opende den avond en nadat staande het Wilhelmus was gezongen, volgde de proloog, waarna dan aanving de re vue met de afkondiging der mobilisatie, met Kobus Kuch als een der eersten, die den solda tenrok zal aantrekken. Er volgen roerende af scheiden van huis en haard. Wij volgen den militair op weg naar de kazerne, wij zien het eerste bezoek bij den fourier, hoe Jansen er zich uitpraatte, aardige tafereelen op de solda- tenkamer, kortom een beeld van het echte sol datenleven. Weken van voorbereiding zijn er noodig ge weest, niet enkel voor hetschrijven der revue en het instudeeren, maar ook en vooral voor het vervaardigen der décors en de kleeding. Zoo o.a. van het mooie décor van het tafereel „de schildwacht aan de grens," de visioenen van 19141918 Bijzonder mooi was ook de finale der eerste helf van den avond „Ons mooie Hol land", en dan als slotfinale de „Hulde aan het leger." Natuurlijk was er de noodige afwisseling tij dens de décorveranderingen. Kobus Kuch, het optreden van de „Veld-girls", Peter Pech, ook heel natuurlijk nagebootst, Mie en Ko, juffrouw Snip en Snap en dan niet te vergeten een ac cordeonvirtuoos. Een bijzonder oogenblik was de huldiging van kapitein Schreuders, die een dezer dagen zijn 15-jarig jubileum vierde als kapitein van het zooveelste. Met eenige toe passelijke woorden werd hem namens de man schappen een zilveren sigarettenkoker aange boden. Alles bijeen een bijzonder geslaagde avond, die den velen officieren en manschappen eenige prettige uren hebben bezorgd. De afdeelingscommandant zeide, dat het hem bijzonder getroffen had, dat men zich niet enkel bepaald heeft tot humor, maar dat het werk ook een dieperen achtergrond heeft, „waarmede gij getoond hebt volbloed Neder lander te zijn." Behalve de heer Knoop, die met een grooten krans gehiulclgd werd, ontvingen allen een souvenir als blijvende herinnering. Deze revue is waard een toeT te maken door verschillende kampementen. Voor de in het 4e kwartaal gehouden exa mens, afgenomen door het Centraal Bureau Instiuut Pont en, voor zoover bekend, voor de examens Mercurius, Ver. v. Leeraren en L. I. T. E. H., slaagden de volgende candidaten, allen opgeleid door het Instituut Pont te Haarlem: Voor stenografie Nederl. 130 lgm.: de dames Nijhuis, Goldbohm, Kimman. Koenders, Postma. Voor stenografie Fransch 100 lgm.: mejuffrouw R. v. Vuure. Voor stenografie Engelsch 130 lgm.: mejuf frouw L. Deuling. Voor machineschrijven vaardigheidsdiploma: de dames Boon, Brun, v. Daalen, Den Hertogh, Koster, Linders, Luyckx, Oomen, Peper, Postma, Seyffert, Scholte, Stam, Ouwerkerk en de heeren Boon, Bruin, Kühlemayer. Voor machineschrijven praktijkdiploma': de dames v. Bael, Goldbohm, Kimman, Koenders, Pot en de heeren Rot, Sterk en Wesstra. Voor Duitsch: Mejuffrouw H. Kamp en de heer B. v. Woerden. Voor Engelsch: Mejuffrouw L. Arnold en de heeren de Boer, v. Hees, Kapteyn den Bouwees- ter, Luydendijk, Willemse. De afdeeling Haarlem der Ned. Nat. Hist. Vereeniging heeft haar jaarvergadering op 26 Januari in Brinkmann. Dr. W. K. Hirschfeld houdt een lezing over „Grepen uit de erfelijkheidsleer". Het weerbericht gewaagde niet van absoluten dooi, en in de bui tenwijken bleef het sneeuwdek in derdaad ook zoo goed als ongerept de omgeving versieren. Hoogstens ontdekten de bewoners in die ivij- ken, dat de bevroren kraan weer loopen wilde en dat de bloemen in de kamer geen concurrentie meer ondervonden van die op de ruiten. De stadsmusschen deden echter wel andere ervaringen op. Zij waad- d'en door de modder van de city. Werden nu en dan verrast door een miniatuur-lawine „ergens van bo ven" en stelden verder vast, dat de sneeuw vlugger gevallen dan opge ruimd is. Met zekere bravour keken de menschen naar degenen, die de laatste jaren nog niet hebben ge leerd wat aanpassen beteekent. En door de straten reden de pekelwa- gens, die de dikke sneeuwbrij ver dunden en trokken lange stoeten handkarren met extra-reinigers. Het dooide! Wederom is de werkloosheid gestegen met 30; in dezelfde week van 1939 daalde het aantal werkloozen met 53. Thans zijn er 5320 ingeschrevenen bij de Gem. Arbeidsbeurs, wat 951 minder is dan verleden jaar in dezelfde week, doch 1079 hooger dan in dezelfde week van 1938. De R. K. Gemengde Tooneelvereeniging „St. Genesius" voert op Zondag 28 Januari in „Vree burg" te Bloemendaal, des avonds om 8 uur het blijspel van Franz von Schontham: „Mijnheer de Senator" op. Dit is het eerste stuk. dat „St. Genesius' op voert onder regie van Willy de Maaré. De directeuren van Teylers Stichting en de leden van Teylers Tweede Genootschap te Haarlem deelen mede, dat zij voor het jaar 1940 de volgende prijsvraag hebben uitgeschre ven: „Gevraagd wordt een proefondervindelijk on derzoek naar den invloed van de zuurstofspan ning op de ontwikkeling van stengelvegetatie- punten tot spruiten, zoowel bij de planten, waarbij het vegetatiepunt in een knop besloten ligt, als bij dezulke, waarbij het vegetatiepunt in onmiddellijke aanraking met de buitenwe reld staat." De antwoorden moeten voor of op 1 Januari 1942. zonder naam en alleen met een spreuk onderteekend, worden gezonden aan het funda tiehuis van wijlen den heer P. Teyler van der Hust te Haarlem. Op de prijsvraag voor het jaar 1938 van Tey lers Tweede Genootschap, waarbij gevraagd werd een onderzoek naar den invloed van de Fransche grands rhetoriqueurs" van de 15e eeuw op de Nederlandsche letterkunde, is een antwoord ingezonden, in de Fransche taal ge steld, onder de spreuk: „o rethrijeke, aucten- tijeke conste lieflijck", Mariken van Nieume- ghen. Uitgeschreven blijft de prijsvraag: „Het ge nootschap vraagt een opgave mét beschrijving van de hier te lande vervaardigde familiepen ningen, van de oudst bekende af tot het jaar 1813." In verband met de tijdsomstandigheden is de termijn voor de inzending van een antwoord voorloopig met een jaar verlengd tot 1 Januari 1942. Uitslagen der wedstrijden in de week van 14 tot 21 Januari: le klas: Winfried III—G. T. T. C. I. 2e klas: Winfried V—S. V. O. II; D. T. S. II— Winfried IV. 3e klas: BloemendaalWimfried VII 100. 5 de klasse ÏOO.OOO.— •50.000 - 30.000 - 25.000 - 15.000 - 10.000 5000 enz. Voor zoover de voorraad strekt nog enkele briefjes verkrijgbaar TELEFOON 13370 HAARLEM Toen zij dit zedenspel van G. B. Shaw weer op het repertoire van Het Nederlandseh Tooneel zagen terugkomen, zullen velen zich hebben afgevraagd, of het wel een goede zet was, in dezen tijd met een min of meer verouderd stuk voor het voetlicht te treden. Het is mogelijk, dat de uitvoering daarop een verrassing vormde.' men ontkomt niet aan de bekoring van een scherpen, veelomvattenden geest als dien van Shaw, terwijl bovendien deze auteur in „Me vrouw Warren's bedrijf" tooneelspel van on- gemeene kracht aanbiedt. Als deze vier bedrij ven zijn afgewerkt, zal men allerlei bedenkin gen kunnen hebben tegen den schrijver en zijn drama: dat hij, o ja, met veel omzichtigheid, zakelijk en koel, maar dan toch wel zéér dui delijk over onderwerpen spreekt, die in een fat soenlijk gezelschap doorgaans niet tot de con versatie behooren dat hij op stuitende ma nier in zijn sociaal spel den godsdienst betrekt en dezen in den persoon van een nietswaardi- g'en dominee een ellendige rol toekent dat hij wel met meesterlijke hand karakters en toestanden teekent en tusschen een dochter en haar moeder een ontstellend moreel en psycho logisch probleem opwerpt, maar zich aan de moeilijkheid van een verhelderende oplossing onttrekt en een sympathiek meisje, de hoofd figuur in hetzelfde barre scepticisme achter laat, waarmee de schrijver zelf zijn geestelijk wezen teekent men kan dat allemaal en nog veel meer tegen Shaw en zijn werk inbrengen, maar.... niemand zal na het bijwonen van dit spel kunnen beweren, dat hij geen prachtig', levend, boeiend tooneel heeft gezien. Ons bezwaar betreft voornamelijk het feit, dat men dit stuk heeft gekozen voor een abon nementsvoorstelling. Het is niet alleen geen spel voor iedereen, maar het lijkt ons volkomen on geschikt om in dezen vorm gepresenteerd te wor den. Er zijn ten slotte ook onder de tooneel- liefhebbers laat staan onder de menschen van „een avond uit" te velen, wien men een dei-gelijke voorstelling ontraden moet. Zelf zouden zij ook een andere keus vormen. Nu rest ons nog aileen te zeggen, dat het stuk onder regie van Frits van Dijk een opvoering vond, die in vele opzichten onverbeterlijk was. Welk een schitterende typeeringen! Mien Duymaer van Twist schilderde de ge stalte van Mevrouw Warren, „directrice van een consortium van inrichtingen van twijfel achtig allooi in eenige hoofdsteden van Euro pa" met een verve, die den aard van deze vrouw in alle schakeeringen weergaf. Met Myra Ward als haar uiterlijk koele, wilskrachtige en tegelijk fijngevoelige dochter het type van het moderne meisje uit een vorig tijdperk in zuivere beelding tegenover zich, bereikte zij in het gespannen slotbedrijf met een aan grijpenden dialoog een hoogte van actie, welke een diepen indruk naliet. Dat was groot too neelspel. Louis de Bree was heel fijn in de rol van si- nisteren geld-edelman, Theo Frenkel deed ons door zijn mooie typeering bijna in de onnoozel- heid van den romantischen Praed gelooven en Ludzer Eringa maakte van den griezeligen do minee, wat er van te maken was. De jonge rol van arroganten domineeszoon en futlcozen minnaar was aan Guus Oster toever trouwd, een goed speler, een prettige tooneel- figuur, maar niet ervaren genoeg om het moei lijke karakter, dat Shaw in Frank Gardner te beelden gaf, tot zijn recht te laten komen. Ddar- door deed zijn brutaliteit tegenover den vader nog hinderlijker aan en bleef zijn verhouding tegenover Vivie Warren te vaag terwijl toch alles zielkundig zoo scherp omlijnd staat. „Mevrouw Warren's bedrijf" behoort tot de voor bijwoning ontraden stukken. Wie reden heeft om Shaw goed te leeren kennen, zal het niet willen missen en van deze opvoering door het Nederlandseh Tooneel moet getuigd wor den, dat zij de bezwaren zooveel mogelijk re duceert en daarbij de goede kanten van het drama helder in het licht stelt. H. B. v. d. S. r. De bekende Haarlemsche beeldhouwer J. P. Maas, de kunstenaar, die o.a. de Kathedraal in de Bisschopsstad van zoo veel rijk beeldhouwwerk voorzag, is he den zijn tachtigste levensjaar ingetre den, na ongeveer vijf jaar te Haarlem zelfstandig als beeldhouwer gevestigd te zijn geioeest. Een rustend kunstenaar, Zooals wij reeds meermalen hebben vermeld, maakt de bloembollenstreek uitzonderlijk moei lijke tijden mede. Om dien het hoofd te bieden verwacht zij steun van de Regeering. Zeker is. dat zonder overheidssteun tal van nijvere wer kers ten gronde zouden gaan en de bollencul- tuur, een der weelderigste welvaartsbronnen van ons vaderland, voor vele jaren bijna geheel zou opdrogen. De dagen, dat men dergelijke dingen aan het ongebreideld spel van de liberaal inge stelde economie overliet, zijn lang voorbij en de solidariteitsgedachte is ook bij de bollenkweekers en bollenexporteurs spoediger gemeengoed gewor den, dan men een dertig jaar geleden durfde verwachten. Men verwacht in de bollenstreek dus steun van de Regeering. En nu kan men over het algemeen wel zeggen, dat Minister Steenberghe het vertrouwen van de bollenkweekers heeft. Men begrijpt, dat hij geen ijzer met handen kan breken en wat hij doet voor het vak, wordt ge waardeerd. Zijn maatregelen blijken gewoonlijk op zakelijke en voor de hand liggende gronden te kunnen worden verdedigd. Maar momenteel wordt men in de bollenstreek toch onrustig, omdat er nog maar steeds geen officieel besluit is genomen betreffende de te betalen vergoeding voor de door het Surplusfonds aangekochte bollen. Men wenscht dien prijs op 71 van den geldenden minimumprijs bepaald te zien en op de instemming der Regeering daarmede is het wachten. Nu is het wel begrijpelijk, dat de Minister voorzichtig moet zijn met het nemen van dergelijke beslissingen. Het gaat bij zijn departement veelal om aangelegenheden, waar van geen precedenten zijn aan te wijzen. Hij kan niet laten nagaan, hoe men dat vroeger al eens gedaan heeft en hij loopt steeds de kans, dat een onverwachte gang van de wereldgebeurtenissen al zijn berekeningen volkomen doet falen. Maar den Minister dat alles toegegeven men zit in de bollenstreek broodnoodig om crediet verlegen. Door den oorlog hebben tal van kweekers en exporteurs de verkochte bollen niet kunnen afle veren. Dat beteekent voor hen gebrek aan con tanten, terwijl de schulden zijn blijven staan. Zij hebben daarom geld noodig van de crediet- instellingen, doch deze geven geen crediet, als zij niet weten, dat de voor in te leveren bollen te be talen prijs voldoende is om hun vordering te dekken. Er bereiken ons dringende klachten uit de bollenstreek, waaruit blijkt, dat het uitblijven van de ministerieele beslissing het economisch leven dreigt te remmen. Als er geld voor de kweekers komt, zal dat ook in andere kringen verder rollen. Het is daarom, dat wij den nood kreet, welke ons bereikt, verder doen klinken. Wij herinneren de leden van den R..K. Vrou wenbond aan den genoeglijken middag, dien het bestuur van bovengenoemden bond van plan is op Woensdag 24 Januari as. te 2 uur in het gebouw „St. Bavo", Smedestraat, aan de kinderen te bereiden. Het zangkoor „De Nachtegalen", onder lei ding van mej. C. Kampmeyer, zal dezen mid dag met zang en tooneel opluisteren, terwijl in de pauze een aantal verrassingen wacht. De leden hebben vrijen toegang met 2 kin deren; voor meerdere kinderen is voor zoover er plaats is een kleine storting vereisebt. Hedenmorgen vroeg zijn de hoofd- en as- phaltwegen gepekeld, terwijl de overige wegen door de motorsneeuwploegen worden bewerkt. Aangezien 't hedenmorgen, toen de sneeuw ruimers zich aan de posthuizen meldden, volop sneeuwde, zijn geen werklieden aangenomen om sneeuw te ruimen ten einde geen vergeefschen arbeid te verrichten. Geboren 20 Jan.: E. H. Sandersvan der Veldt, d., H. J. HuizingaKars, d.; 21 Jan.: L. J. de Jong—van Oei. d; 22 Jan.: W. M. Trou wenMostert, z.; M. W. Visbeenvan Groot- veld, z.; G. M. van DiggelenLacunes, z. Overleden 22 Jan.: A. M„ 1 m., d. v. H. W. Falke, Kamperlaan. Ondertrouwd 23 Jan.: H. A. Hendriksen en G. Koel. De toestand van den heer H. F. Fluitman. te Enkhuizen, voorzitter van den kieskring Den Helder, is nog steeds zeer ernstig. De patiënt is soms buiten bewustzijn. Gebouw St. Bavo: St. Jozefsgezellen 8 uur: R.K. Volksbond, 8 uur; Rechtsk. Bureau, 8 uur. Concertzaal: H.O.V. „Samson et Dalila", 8.15 u. Rembrandt: „Pips met vacantie", alle leeftij den, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „De wreker", boven 18 jaar, 2 en 8.15 uur. Luxor: „Goodbye Mr. Chips", alle leeftijden, tijden. 2.30, 7 en 9.15 uur. Mo viae: Doorloopend programma. Spaarne: „Marokkaansche liefde", „Bulldog Drummond", boven 14 jaar. Dinsdag 23 Januari, 8.15 uur: Piano-recital door Monique Haas (voor Ver. Voor de Kunst). Gebouw St. Bavo: Proza. 8 uur; Coll. St. Bavo, 8 uur; Kinderfeest RK. Vr. B„ 2 uur; Melkhandelaren, 8 uur; Best. Transportarbei ders, 8 uur; Best. Bakkers, 6 uur; Ledenverg. Graf. Bond, 8 uur. „De Leeuwerik", Kruisstraat: o. en O.-avond, 8 uur. Raadzaal Prinsenhof: Bijeenkomst Borg stellingsfonds, 8.15 uur. Gem. Concertgeb.: „Die Spaeme-Sanghers"- concert, 8.15 uur. Kunstzaal De Bojs: Expositie 105 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Rembrandt; ,Pips met vacantie", alle leeftij den, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palaee: „De wreker", boven 18 jaar, 2 en 8.15 uur. Luxor: „Goodbye Mr. Chips", alle leeftijden, 2.30, 7 en 9.15 Frans Hals: „De kat en de kanarie", alle leef tijden, 2.30. 7 en 9.15»uur. Mo viae: Doorloopend programma. Spaarne: ..Marokkaansche liefde", „Bulldog Drummond", boven 14 jaar. De avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waargenomen door de volgende apotheken: C. Loomeyer, Barteljorisstraat 11; Park-apo theek, Kleverparkweg 13; Teyler-apotheek, Tey- lerplein 79. Steeds geopend zijn: C. E. Schotman, Binnen weg 206208; Elswout-apotheek, Bloemendaal - scheweg 341; Aerdenhout-apotheek, Zandvoort- schelaan, tel. 26772; Heemsteedsche apotheek, Binnenweg 28, tel. 28127; Bloemendaalsche Apotheek, Bloemendaalscheweg 85, telef. 22181. LONDEN, 22 Jan. (Reuter). De admira liteit heeft een communiqué uitgegeven, waarin wordt medegedeeld: De secretaris der admiraliteit betreurt het te moeten mededeelen, dat Z. M.'s treiler „Valdora", tijdelijk gezagvoerder Potterton, over tijd is. Daarom moet aangenomen wor den, dat hij gezonken is. De „Valdora" was bemand met negen zeelieden en mat 251 ton. Verder heeft de admiraliteit Maandagavond de namen gepubliceerd van twee officieren en 25 manschappen van den koopvaardij -kruicer ..Rawalpindi", die zich als krijgsgevangenen in Duitschland bevinden. Zij zijn opgepikt door het vestzakslagschip „Deutschland". nadat dit de „Rawalpindi" tot zinken had gebracht tijdens den slag buiten IJsland in November j.L BOEKAREST, 22 Jan. (Reuter). Naar vernomen wordt, heeft Duitschland een be langrijk aandeel verworven in twee van Roe- menië's grootste bewapeningsfirma's door een uitspraak van een speciale Roemeen sche juridische commissie, die ongeveer een half millioen aandeelen en certificaten on der berusting van den bewaarder van vijan delijken eigendom te Londen waardeloos verklaard heeft. Een onlangs in Roemenië aangenomen wet verbiedt, dat aandeelen van Roemeensche maat schappijen, die voor de landsverdediging wer ken, in het buitenland geplaatst of van de hand gedaan worden, en voor zoover deze aan deelen zich reeds in buitenlandsch bezit bevon den konden zij waardeloos verklaard worden, ofschoon de bezitters er van de uitgifte in Roe menië van duplicaten met dezelfde nominale waarde konden eischen. De Duitschers hebben onmiddellijk gebruik van deze wet gemaakt om duplicaten te eischen voor 177.600 aandeelen in de Resita, het gewel dige ijzer- en staalsyndicaat. en 328.255 aandee len in het vuurwapenconcern Copsa Mica Cuoir. Maandagavond omstreeks half elf is de ga ragehouder J. Schimp, uit Lemmer, met een auto over het ijs te Urk aangekomen. Dit fs de eerste auto, welke dezen winter op Urk arri veerde. De reis had een vlot verloop. In den winter van 1929 was de laatste autotocht naar Urk ondernomen. Breskens is Maandagmiddag aan een groot gevaar ontsnapt. Een mijn. welke hoogst waar schijnlijk 's morgens de haven was binnenge- dreven, bevond zich daar te midden van het drijfijs, toen zij 's middags omstreeks half vier werd opgemerkt door reizigers van de veerboot Vlissingen-Breskens. Zij rapporteerden hun be vinding, waarna terstond de marine te Vlissin- gen werd verwittigd. Deze zond een demontage- ploeg, welke de mijn onschadelijk maakte LONDEN, 22 Jan. (Reuter) Het ministerie van luchtvaart deelt mede: Gisteravond is in Nederland officieel ver klaard, dat een vliegtuig van de Royal Air Force des middags over het Zuiden van Ne derland had gevlogen en dat het vuur op dit toestel was geopend. Een volledig onderzoek is ingesteld, waarbij werd vastgesteld, dat het be wuste vliegtuig geen Britsch toestel kon ge weest zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5