N. V. De Kennemer Bankvereeniging Begrootings- voorspel STOFZUIGERS Haarlem, 24 Jan. BEGROQTINGSVLOKKEN KERKELIJKE LEENINGEN DE HAARLEMSCHE WONINGMARKT WÉÉ WOENSDAG 24 JANUARI 1940 Het autobus vraagstuk Een vierde Brockwaylyn? De Stofzuiger Centrale Hageman Ged. Oude Gracht 52 Telef. 12762 De eerste gezinsavond De jeugdwerkloosheid H.O.V. Benefietconcert voor de orkest leden met professor Carl Flesch SNEEUWOPRUIMING LEONARD SPRINGER 85 JAAR Houtplein 8 KOOPT EN VERKOOPT Tel. 13S29 (3 lijnen) OBLIGATIEN VAN Vereeniging „Voor de Kunst" AGENDA BURGERLIJKE STAND WIJ MOETEN EENS PRATEN Ski-jöring op den Zand- voortschen Boulevard UIT DEN OMTREK HEEMSTEDE HILLEGOM ZANDVOORT Bioscopen 25 Januari Bioscopen Apotheekdiensten Griep, Kou, Pijn. S.»"h.S,1 ZAANDAM RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN «t Cel' STAD Men kan niet beweren, althans niet waar maken, dat het verslag van dé afdeelingen van den gemeenteraad over het onderzoek van de begrooting voor 1940, met de beantwoording door B. en W., opzienbarend nieuws bevat Wat intusschen niet wegneemt, dat het hier en daar wel aardige, en soms niet onvermakelijke lectuur biedt. Wie voelt zich niet terstond vToolijk geïnteres seerd, als hij leest, dat het college van B. en W. in zijn huidige samenstelling niet beant woordt aan den uitslag der dezen zomer gehou den gemeenteraadsverkiezingen en „dat de aan gebrachte verandering in de samenstelling door niets wordt gerechtvaardigd?" Merkwaardig is niet weinig de terminologie, waarin een en ander nader „gemotiveerd" wordt. „Eenerzijds werd (in de afdeelingen Red.l gewezen op het meer dan droeve feit, dat bij de jongste wethoudersverkiezing opzettelijk en moedwillig een belangrijke groep der bevolking, n.l. de protestantsch-christelijke, niet alleen is uitgesloten, maar is uitgeworpen. Deze houding is hi. te meer te betreuren, nu dit geschiedde onder aanvoering van de Roomsch-Katholieke fractie en haar toenmaligen voorzitter, die zelf zoo herhaalde malen er op heeft gewezen, dat de vroegere samenstelling van het college juist was, aangezien de verschillende stroomingen van den Raad daarin vertegenwoordigd waren. Temeer ook, nu dit is geschied zonder over leg met de partijen, waarmee die fractie te voren vele jaren samenwerkte bij de behartiging der belangen van Haarlem." En dan lezen wij verder, dat naar de aan het woord zijnde raadsleden meenen de oor zaak voor deze veranderde houding naar het schijnt gezocht moet worden in de omstandig heid, dat zoowel de katholieken als de sociaal democraten en de liberalen voldoende vertegen woordiging in het college zagen door den per soon van den burgemeester terwijl deze krachtens zijn positie toch boven de partijen staat. Verfoeid wordt voorts de Roomsch-Roode sa menwerking: vroegere uitspraken zijn verloo chend een traditie van lange jaren ten aan zien van rechtsche samenwerking is verbroken „op onbehoorlijke wijze" zijn de protestantsch- christelijke groepen buiten het college geplaatst, de sociaal-democraten kregen versterking in hst college, hoewel zij bij de verkiezingen met 3.1 pCt. „terugliepen", terwij! de vrijzinnig-de mocraten van 2 op 5 zetels kwamen de sa menstelling van het college had bekeken moe ten worden in het licht van de algemeene lands- politiek en in verband met de eischen van een zoo goed mogelijk plaatselijk bestuur in dezen ernstigen tijd Wij besparen den lezer de verdere jeremiaden; het zal hem, na lezing van het bovenstaande, duidelijk genoeg zijn, dat de raadsgroepen, die zich o.l. ten onrechte verongelijkt achten, haar verlies nog steeds niet nemen kunnen en in zure stemming blijven dóórklagen. Wethouder Bijvoet heeft in de raadsvergade ring van 5 September aangekondigd, dat hij bij de behandeling der begrooting op de te berde gebrachte klachten en verwijten antwoorden zal, en men kan er zich op voorbereiden, dat de beantwoording niet malsch zal zijn, temeer nu in bedoelde raadsvergadering zooals terecht in het voorloopig verslag is opgemerkt ver schillende sprekers wel eenigszins de perken te buiten gegaan zijn en wel een buitengewone toegeeflijkheid is betracht met betrekking tot de vrijheid van spreken. Wij hebben vroeger reeds uiteengezet, dat de oplossing der wethouderskwestie ook voor ons geen ideaal beteekent; nog afgezien van de onvermijdelykerwijze beperkte vertegenwoordi ging van de politieke stroomingen in het col lege van B. en W„ is ook ons mathematisch eerlijkheidsgevoel niet voldaan; wilden wij ten- vo'.le bevredigd zijn, dan zouden wij in het stelsel der evenredige vertegenwoordiging in genoemd college moeten verlangen; 13/39 so ciaal-democratische wethouders, 12,39 R.K., 5 39 vrijzinnig-democratische, 3/39 Ch.-H., 2 39 A.R., 2 39 communistische, 1/39 liberalen en 1 39 „wilden" wethouder; Daar wethouders echter, evenals „gewone' menschen, ondeelbare eenheden zijn en het een wreedheid zou beteekenen, omwille van het ideaal een menschelijk wezen in stukken te hak ken, moeten wij ons wel tevreden stellen met een benadering van het ideaal. En nu kan men met of zonder veel pourparlers de zaak wenden en keeren, zooveel men wil: Eén feit staat vast: de oplossing, welke de wethouderskwestie thans gevonden heeft, is in ieder geval veel eerlijker en juister dan die, welke voorheen verkregen werd; de groepen, die nu zoo hevig klagen over achterstelling, waren In de vroegere constellatie sterk bevoor deeld boven de katholieke en sociaal-democra tische fracties, en voorzoover die groepen den voormaligen toestand wilden bestendigen, heb ben zy willen vasthouden aan een extra-be gunstiging buiten alle proporties. Ook valt niet weg te redeneeren het feit, dat de politieke verhoudingen in het college gewij zigd zyn, nu de burgemeeser zich als „een doodgewone liberaal niets meer, maar ook niets minder" gedemonstreerd en zelfs gepro pageerd heeft. Wat voorheen geduld kon worden en wat kon worden genoemd: nou ja, de naar omstandig heden best-mogelijke oplossing, behoefde en mocht niet langer aanvaard blijven. Tijdens het bespreken van de gemeentebe- grooting 1940 kwamen de busverbindingen van het centrum der stad met de buitenwijken ter sprake. Op sommige trajecten wordt de fre quentie steeds verminderd. Zoo rijdt de bus Ramplaan-stad om het kwartier. Een der leden wenschte de Brockwaybuslijn in het Leidsche- kwartier door te trekken over het De Ruijter- plein en door de van 't Hoffstraat naar het kwartier ten Zuiden van de Pijlslaan. Deze zich snel uitbreidende kwartieren, die min of meer achter de spoorbaan gevangen zitten hebben dringend behoefte aan een busverbinding. Is een overste-gelegenheid van N.Z.H. op Brockway niet fnogelijk? Er wordt nog steeds geen aandacht besteed aan voldoende wachthuisjes. B. en W. verklaren, dat een enkele niet ren- AH bekende merken Ook in huurkoop Huilen dabele autobuslijn de exploitatie van het ge- heele busbedrijf in gevaar kan brengen. Het is niet uitgesloten, dat binnen afzienba- ren tijd de lijnen der Brockway tot vier worden uitgebreid. Een wijziging der lijn Ramplaan- stad is in onderzoek. Er worden besprekingen gevoerd over het invoeren van diensten op de spitsuren. De doortrekking der Brockwaylyn tot achter de Pijlslaan is. zoolang de spoor baan niet is opgehoogd, onmogelijk, omdat de gesloten spoorboomen een goede dienst regeling onmogelijk maken. B. en W. kun nen niet inzien, dat er onvoldoende wacht- gelegenheden zijn. De Brockway heeft 75 halteplaatsen. Moet nu overal een huisje geplaatst worden? Daar de gemeente geen zeggenschap heeft over de buslijnen der NZHTM is het haar niet mogelijk samenwerking tusschen de maat schappijen tot stand te brengen. Gisterenavond werd in de groote zaal van Gebouw St. Bavo de eerste gezinsavond onder auspiciën van den R.K. Volksbond en de St. Jozefsgezellenvereeniging gehouden. Niettegen staande het feit, dat velen zich door 't slechte weer hadden laten afschrikken, werd de avond een groot succes. De Harmonie „Utile Dulci" zorgde tezamen met het mannen- en gemengd koor van „St. Caecilia" voor een aangename muzikale omlijsting. De tooneelclub van de St. Josephgezellen voerde „Een eeuw achter" op. Spreker van den avond was rector Drost, die echter zoo iaat arriveerde, dat wij in ons avond blad van morgen zijn rede. die hii ook heden avond op den tweeden gezinsavond zal uitspre ken, uitvoerig zullen weergeven. Uit het overzicht van de arbeidsbeurs blijkt, dat ook in Haarlem de jeugdwerkloosheid is gedaald. Op 1 Januari 1936 bedroeg het aan tal ingeschrevenen tusschen veertien en zeven tien jaar 223 en tusschen achttien en vieren twintig 1024. Op 1 Januari 1939 waren deze cijfers respectievelijk 1222 en 662 en op 1 jan. 1940 bedroegen zy 86 en 405. De daling is cus zeer geleidelijk geweest en de toekomst ziet er niet zoo somber uit. Een gelukkig teeken is verder, dat de cur sussen voor jeugdige werkloozen zeer druk be zocht werden. Ondanks de mobilisatie zijn er thans nog 80 deelnemers. We vernemen dat de meester-violist. de kun stenaar professor Carl Flesch, een concert met dc HOV komt geven, waarvan de baten geheel aan de orkestleden zullen komen. In antwoord op het desbetreffende verzoek van het bestuur, antwoordde prof. Carl Flesch met de meeste bereidwilligheid, gaarne aan dit verzoek te wijlen voldoen. Voor de sneeuwopruiming zijn hedenmorgen te 7.30 uur aangenomen 360 werklieden, terwijl 10 paarden en wagens en 150 handkarren zijn gehuurd. In de binnenstad en op de hoofdwegen naar buiten wordt de sneeuw opgeruimd en zijn de straatkolken voor den afvoer van het water bij dooi vrijgemaakt. De bekende tuinarchitect, de heer Leonard Springer, viert vandaag zijn 85sten verjaardag. Vanzelfsprekend ondervond hij veel belang stelling van vrienden, relaties, kennissen en familieleden. De verjaardag werd in intiemen kring gevierd. Nadat wij in ons ochtendblad reeds een uit gebreid overzicht hebben gegeven van het be sprokene in de afdeelingen over de gemeente- begrooting 1940, biedên wij hier nog een se lectie aan van pikanterieën. B. en W. zitten met hun handen in het haar waar het betreft het verontreinigen van voet paden door honden. In verband met gerezen moeilijkheden zal geen enkele vergunning meer worden gegeven tot het spannen van doeken over den open baren weg. Wanneer de reorganisatie der Burgerwacht door de goedkeuring van de nieuwe statuten bezegeld is, zal een subsidie-aanvrage ernstig in overweging worden genomen. Voor wien 't nog niet mocht weten, diene, dat onze politie elf schrandere honden in den kost heeft. Voor hoeveel geld geeft de gemeente zoo on geveer per jaar aan drukwerk uit? Dat is rond f 10.000.—. Gevraagd werd of de politie wel voldoende optreedt tegen het vastzetten van het verkeer in nauwe straten. B. en W. bekennen: destra- ten in de binnenstad zijn op het tegenwoordig verkeer niet ingesteld. Toch moeten die stra ten gebruikt worden. Er komen zelden klachten binnen over bal dadigheid van de jeugd ten opzichte van de plantsoenen. Hulde, Haarlemsche jongens. De in gebruik zijnde politiemelders hebben meermalen hun practische waarde bewezen, als het ging om spoedige hulpverleening in de bui tenwijken. Verbetering van de verlichting hoek Zijl straat.Kinderhuisvest is in studie. Het verkeersprobleem bij de Amsterdam- sche Poort is bij Openbare Werken in studie. Met den Rijkswaterstaat wordt een plan uit gewerkt voor verbetering van het Soendaplein. In 1939 hadden zeven verkeersongevallen met doodelijken afloop plaats en 261 waarbij het slachtoffer gewond werd. Op hef Stationsplein gebeurt practisch nooit een ongeluk. De voetgangers moesten zich al leen wat beter aanpassen aan de automati sche regeling van het rijverkeer. Tijdens de kantooruren geven de openbare gebouwen voldoende schuilgelegenheid voor de menschen, die tijdens een luchtaanval op straat zijn. Schuilgelegenheid onder bruggen komt B. en W. weinig aantrekkelijk voor. Volgens B. en W. is er geen reden over te gaan tot de aanschaffing van eigen afweer geschut. Eenige raadsleden zouden gaarne de ventila tie in de bioscopen verbeterd zien. Maar het college kan daarin geen leiding geven. Over het algemeen is de luchtverversching goed te noe men. De verlichting in de stad geschiedt als volgt; voor hoofdverkeerswegen electriciteit, voor zij straten gas. Deze splitsing is voor de gemeente financieel niet ongunstig. Stichting van zweminrichtingen in 't Noor den en Oosten van de stad vraagt in de huidige omstandigheden te veel geld. Uitbreiding van het aantal speelterreinen in het Noorden, Zuiden en Westen van de gemeen te is in voorbereiding. Het nieuwe sportterrein' achter den Klever parkweg wordt dit jaar in gebruik genomen. Dit beteekent een verlichting voor het terrein aan de Kleverlaan. Het bureau der jeugdregistratie zet zijn ar- De "bekende Haarlemsche beeldhouwer J. P. Maas, de kunstenaar, die o.a. de Kathedraal in de Bisschopsstad van zoo veel rijk beeldhouwwerk voorzag, is he den zijn tachtigste levensjaar ingetre den, na ongeveer vijftig jaar te Haarlem zelfstandig als beeldhouwer gevestigd te zijn geweest. Een rustend kunstenaar, die niet rusten kan. (Herplaatsing wegens misstelling). Het optreden van de Fransche pianiste Moni que Haass, uit de school van den beroemden pianist Casadesus, werd voor de vereeniging „Voor de kunst" alhier een groot succes. Het zeer gevarieerde Fransche programma dat zij uitvoerde het zü gezegd, schonk den hoorder een avond van geestelijke hoogspan ning, met een geraffineerde en bewonderens waardige trefzekerheid werd het vertolkt. De 12 etudes, waarmede het programma ge- -uÜMkJ De pianiste Monique Haass opend werd, waren 12 Chopln-facetten welke deze begaafde musicienne in hun prachtigste kleuren deed schitteren. Men zou van deze tengere gestalte niet de geweldige klankproductie verwachten welke zij soms aan den vleugel wist té ontlokken. De handen en polsen maken dikwijls een bul- ging als vormden zij een zwanenhals, doch door die houding geeft zij aan handen en vingers een kracht die haar in staat stellen Chopin zóó te vertolken als zijn muziek dit in de apassionaten- gedeelten vraagt. Doch ook de tegenstelling weet zij te treffen en men hoort vaak een teedere vrouwenstem zingen in een heerlijk mezza voce. In het eerste gedeelte van den avond speelde zij uitsluitend werken voor den vleugel gecom poneerd n.l. de reeds genoemden van Chopin en van Honegger en Roussel, daarna in het tweede gedeelte van den avond die van Rameau, Couperin, Debussy en Ravel. Rameau en Cou- perin misten den uitzonderlijken klank van het clavecimbal doch werden toch door deze be gaafde kunstenaresse met verfijnde touche voor gedragen. Toen maakten we een overgang van de clas- sieken naar de modernen en werden kleinere werken van Debussy en Ravel verklankt. Ook hierin toonde zij zich een kunstenares van de eerste grootte, want hier ging het niet uitsluitend om de techniek doch wel om de plastiek die zij meesterlijk uitbeeldde. Met de techniek speelt zij, men denke maar eens aan de dubbele tertsen en octaven passa ges enz., doch de techniek is geen hoofdzaak bij haar, integendeel, in iedere prestatie domineer de de kun»tenaresse die van het vertolkte een herscheppende wedergave brengt. Mien was dan ook zeer dankbaar jegens haar gestemd en een schat van bloemen waren daar van het symbool. We hebben aan „Voor de kunst" een zeer in teressanten pianoavond te dankên. K. H. Kerkhof f. beid op verzoek van den minister voort. Van 1 Januari tot 1 April is nog subsidie toegestaan. In den loop van het jaar zullen verschillende riolecringswerken worden aanbesteed. Door de mobilisatie ontstond eenige achterstand in 't voorbereidende werk. Op het vrijgekomen terrein aan de Raaks kan in de toekomst een gebouw voor huisvesting van enkele gemeentelijke diensten verrijzen. Een onderzoek dienaangaande wordt ingesteld. Het vraagstuk der groentenmarkt is nog in voorbereiding. De Houtmarkt zal voor aan- en afvoer gebruikt worden, zoodat het eigenlijke marktterrein ruimer wordt. Er zijn minder personen aangewezen als autobewakers op de gratis-parkeerplaatsen. Hoe staan wij, kruideniers, tegenover de con- cérn-overheersching? De circulaire gaat dan voort: „Wij moeten eens praten over ons werk voor u en over ons bouwen. U moet veel weten van uw bedrijf en uw bedrijfsgenooten en daarom moet u aan wezig zijn". Moeten wij hieraan nog iets toevoegen? Ijsbaan Kleverlaan De ijsbaan aan de Kleverlaan van de ijscïub voor Haarlem en omstreken, is vandaag dei. geheelen dag geopend. Gdiotrw St. Bavo: Proza, 8 uur: Cóll. St. Bavo, 8 uur; Kinderfeest R.K. Vr. B„ 3 uurj Melkhandelaren, 8 uur; Best. Transportarbei ders, 8 uur; Best. Bakkers, 6 uur; Ledenverg. Graf. Bond, 8 uur. „De Leeuwerik", Kruisstraat: O. en O.-avond. 8 uur. Een plan voor de inrichting van het open ter rein ten Zuiden van de J. P. Coenschool is ge reed. Er Is echter nog geen geld om het uit te voeren. Eenige leden vroegen een subsidie voor het R. K. Lyceum voor meisjes. B. en W. antwoor den, dat het bestuur zich behoort te wenden tot den Kroon en dat de gemeente de taak van het Rijk niet kan gaan overnemen. De gift aan de H. O. V. uit het zoogenaamde Frans Hals-potje is geheel gebruikt om oude schulden te betalen. Kan het orkest nog niet eens een gift uit dat fonds ontvangen teneinde het slecht gesalarieerde personeel een douceur tje te verschaffen? Na afsluiting van het loo- pende seizoen zijn B. en W. bereid deze moge lijkheid onder de oogen te zien. De belangstelling voor het bureau voor Be roepskeuze kon beter zijn Verplaatsing van de stadsapotheek zal binnen niet al te langen tijd worden voorgesteld. Met de regenten van het Groote Gasthuis wordt overleg gepleegd. Van de 29209 gezinnen in de wijken der uni forme vuilnisemmers zijn er slechts 1468 met een tweeden emmer. Hieruit blijkt, dat het over- groote deel der bevolking den emmerinhoud vol doende vindt. Dit jaar zal de geheele reorgani satie op dit gebied haar beslag krijgen. B. en W. hopen in den loop van dit jaar voor een betere huisvesting voor den dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon. De gemeentelijke middenstandsverzekering le verde over 1938 een verlies op, maar over 1939 kan een batig saldo worden verwacht. Het be drag der reserve is bijna f 20.000. Geklaagd werd over de financieele eischen, die gesteld werden aan den uitgever van het Haarlemsche adresboek. B. en W. erkennen de belangrijkheid van zulk een uitgave. Zij hebben echter rekening te houden met de geldende legesverordening. Het ligt in het voornemen de Dreef dit jaar te wijzigen, doch het is niet de bedoeling daar voor de medewerking van het Werkfonds te vragen. De kwakel over de Houtvaart zal eerst ver dwijnen, wanneer die vaart is omgelegd. Het woningvraagstuk is ook in de afdeelinger. besproken. Op verschillende vragen antwoorden B. en W., dat de toestand op de woningmarkt veel gunstiger is dan in 1914. Op een totaal aan tal woningen van 38095 op 1 Januari 1940 waren 1023 woningen onbewoond of 2.685 pCt., terwijl dit percentage op 1 Januari 1915 1.54 pCt. be droeg. Door de stagnatie in den aanbouw na het uit breken van den oorlog is het aantal onbewoonde woningen niet onbelangrijk gedaald (op 1 Oc tober 1939 waren 1184 woningen onbewoond). Er is dus nog een behoorlijk surplus, maai' B. en W. staan vanzelfsprekend op de bres om ongewenschte toestanden te voorkomen. Het grootste gedeelte van de gezinnen der ge- mobiliseerden is in hun woningen blijven wonen. Wel wordt rekening gehouden met een toene mend aantal huwelijken door de mobilisatie, waarbij het ongewenschte samenwonen de aan dacht heeft. Een tweetal complexen woningen voor ouden van dagen zal spoedig worden aanbesteed. Er is geen tekort aan woningen voor groote gezinnen. Geboren: 22 Jan. M. J. van Straten—Arnoi- dus, d. 23 Jan. A. Eelman—Eenkhoorn, z. M. Hesselsde Groot, z. 22 Jan. J. Groene- veld—Halderman, d. C. Fens—Bruinenberg, d. 23 Jan. J. van SchootenButs, d. 24 Jan. J. S. van den Bergde Schipper, z. 21 Jan. P. W. van EerdenHoutkamp, z. 19 Jan. W. MartensOosterhout, 2 d. Overleden: 23 Jan. L. Bakker—Konter, 80 J, Zocherstraat G. W. A. Obst, 74 j„ Ruichaver- straat J. Vis, 86 j., Koninginneweg 22 Jan. P. Smit, 75 j„ Wagemakerslaan 23 Jan. M. Kehler, 89 j., Ripperdapark T. P. Tasseron, 41 j-, Pijnboomstraat 22 Jan. H. P. Jacobs- zoon—Götte, 41 j., Delftlaan 24 Jan. B. Bos— Nieland, 74 J., Delftlaan 23 Jan. J. H. Kott- man, 67 j., Oudeweg. Ondertrouwd: 24 Jan.: J. C. A. van Dalen en T. Troost H. J. Rootlieb en H. Schaap P. A. J. Veerman en F. H. Beunder J. P. Bier man en D. Kloek J. G. van Koten en A. A. van Velzen J. Joosse en W. de Wit A. Akersloot en H. D. de Boer W. H. van Bo rneren Gréve en S. A. de Josselin de Jong. Gehuwd: 24 Jan.: J. Baltus en L. Busser H. G. Töns en E. W. Kramer L. F. J. Pom- mée en H. C. van Vliet M. M. Wahlen en J Martens Th. Veenings en G. M. van Bo- hemen H. M. J. Dazert en G. Hinze B. H L. E. Walker en E. Berg W. I. H. Brinkmann en A. G. J. A. Hazenberg J. Lagew'eg en J. Th. Asseler C. W. T. Heemskerk en E. J. C. Raspe T. H. Vermeulen en A. A. Werk A. J. J. Reckman en M. van Ommeren F. M. Hekelaar en A. H. van Doorn W. Vermeer en M. M. Bot J. H. Gommers en D. Schram;'. IT. J. L. Manders en J. Jansen J. Hove nier en A. van der Ploeg F. H. Cramer er. J. M. J. C. van Boeckel A. Fabel en G. de Wolff H. Ploeger en A. Huizing Onder dit motto heeft het bestuur van de afdeeling Haarlem van den Ned. R. K. Krui- ceniersbond een circulaire aan de belangstel lenden gezonden. Verschillende vragen zullen op een vergadering, weike morgenavond bij Brinkmann, Groote Markt, wordt gehouden, beantwoord worden. B.v.: hoé staan wij, middenstanders, tegen over de kapitaalinstellirigen. De V.V.V. blijkt ook in den winter niet stil te zitten en heeft geïnspireerd door de gewel dige sneeuwmassa's, welke momenteel in de badplaats voorkomen een wintersportgebeur tenisje samengesteld, dat voor velen tot in den verren omtrek genoeg aantrekkelijkheid zal heb ben om hetzij mee te doen dan wel een kijkje te komen nemen. De V.V.V. organiseert n.l. Zaterdag a.s, bij voldoende sneeuw en overigens sneeuw en weder dienende ski-wedstrijden op den Noordboule vard. Meer in het bijzonder het in Zwitserland zoo alom beoefende ski-jöring, waarbij paarden voor de noodige snelheid zorgen. Voorts sleewed strijden. Er zijn tal van fraaie prijzen aan verbonden, welke des avonds om 8 uur in Pavilion Riclre uitgereikt zullen worden, waarna een gezellig bal volgt. Aanvang der wedstrijden om 2 uur. Het is daarom te hopen dat de gisteren inge treden dooi niet heelemaal doorzet. Schoolwedstrijden bij ,,De Volharding" Dinsdagmiddag werden op de ijsbaan van „De Volharding" schoolwedstrijden gehouden, waar aan door alle lagere scholen werd deelgenomen. Van elke school waren zes van de beste rijd sters en ryders door de schoolhoofden uitgeko zen. Mede doordat „ijsvrij" was gegeven, waren vele scholieren aanwezig, c'ie hun favorieten aanmoedigden. In totaal verschenen 90 deelnemers(sters) aan den start, doch daar op tijd gereden werd, had de wedstrijd, mede doordat de onderwijzers zelf de leiding hadden, een snel verloop. De wisselbeker werd voor .dit eerste jaar ge wonnen door de Jacobaschool. De uitslag van de persoonlijke prijzen was als volgt: 1 Groote zilveren medaille: Bonny van Balen, St. Jozefschool; 2 kleine zilveren medaille: Joop Rusman. St. Aloysiusschool. Meisjes. 1 groote zilveren medaille: Elly v. d. Weijden, Crayennesterschool: 2 a kleine zil- vere medaille: Stien Dekker, Dreefschool; 2 b Anneke Both, Voorwegschool. Burgemeester jhr. J. P. W. van Doorn, die ook den interessanten wedstrijd had bijgewoond en de pryzen uitreikte, prees de animo van de jeugd. Zij heeft getoond de ijssport al goed te kunnen beoefenen. De inspecteur van het Lager Onderwijs, de heer H. v. d. Weijer, toonde eveneens zijn be langstelling door een deel van de wedstrijden te volgen. Rest ons nog te vermelden, dat de wisselprijs een geschenk is van den heer J. Kooijman en dat de heer G. Rooijakkers een groote kist ap pelen had beschikbaar gesteld om uit te deelen onder hen, die geen prijs gewonnen hadden. Werkloosheid. Het aantal ingeschreven werkloozen te Heemstede bedroeg over 1937 ge middeld 380, over 1938 gemiddeld 346 en over het afgeloopen jaar gemiddeld 326. Het ge middeld aantal steuntrekkenden over die jaren was resp. 240, 228 en 219. Afschrijving gasbedrijf. In verband met de bijzondere omstandigheden stellen B. en W. voor ook voor 1940 de extra-afschrijving op het gasbedrijf achterwege te laten. Burgerlijke Stand Geboren: P. G. Wes tenbergBoot d; G. M. JuffermansSmit z. Ondertrouwd: J. W. van Keeken en H. K. Timmers; II. M. J. Juffermans en A. G. Bier man; C. .Th. Juffermans en C. Schoenmaker: H. L.'Meyer en E. v. d. Bos. Getrouwd: J. M. IJland en M. J. Bruinsma; E. J. A. Düsterbeck en H. J. van Oosten. Overleden: H M. Schrödner, 69 j„ wed G. Moeke. Geslipt. Een militaire auto in dienst van de P. T. T. kwam uit de richting Haarlem ter hoogte van de Hartenbaan aan den Rijksstraat weg in een groote hoop sneeuw terecht, waar door hij slipte. HÜ reed door het hekwerk van den heer van Til en kwam op het erf terecht. Het hekwerk werd dan ook over grooten afstand vernield, terwijl de auto ernstig beschadigd werd. De schade werd onderling geregeld. R. K. Volksbond. De Volksbondavonden worden gehouden Woensdag en Donderdagavond in hotel van Dril. Militairenfeestavond De O. en O-commis sie. bestaande uit Burgemeester van Alphen en den hr. Kiefer, belegt Zaterdagavond a.s. in Groot Badhuis een feestavond voor de alhier gelegerde militairen. De tooneelvereeniging „De Schakel" zal een opvoering geven. Ook de Ma rinemannen zullen wederom uitgenoodigd wor den. Het wordt een gezellige avond. Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer Gisterenavond vergaderde de vereeniging voor Vreëmdelingenverkeer onder voorzitterschap van burgemeester H. van Alphep in Bodega Mus- tert aan den Strandweg. Na de opening las de heer G. Kiefer het uit voerige jaarverslag van de Vereeniging voor. Dankbaar werd het vele werk van den inmid dels naar elders vertrokken secretaris-penning meester, den heer C. A. C. Gunthers, genoemd. Niet minder verdienstelijk voor de vereeniging was het werk van den eveneens vertrokken di- Raadzaal Prinsenhof: Bijeenkomst Borg stellingsfonds, 8.15 uur. Gem. Coneertgeb.: „Die Spaeme-Sanghers"- concert, 8.15 uur. Rembrandt; „Pips met vacantie", alle leeftij den, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „De wreker", boven 18 jaar, 2 en 8.15 uur. Luxor: „Goodbye Mr. Chips", alle leeftijden, 2.30, 7 en 9.15 Frans Hals: „De kat en de kanarie", alle leef tijden, 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: Doorloopend programma. Spaame: „Marokkaansche liefde", „Bulldog Drummond", boven 14 jaar. Gebouw St. Bavo: Hengelaars, 8 uur; R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur; Fêd. Gr. en Fr. Han del, 8 uur; Kernvergadering Bouwvakbond, 8 u.; O. en O., 8 uur. De Kerkuil, N. Gracht: English Association, 8 uur. Kunstzaal De Bois Expositie 105 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Frans Halsmuseum; Expositie 105 uur. Brinkmann, Gr. Markt: R.K. Kruideniers, 8.30 uur. Gem. Concertzaal: Mozart-concert Lili Krauss, 8.15 uur. Rembrandt: „Fips met vacantie", alle leeftij den, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „De wreker", boven 18 jaar, 2 en 8.15 uur. Luxor: „Goodbye Mr. Chips", allé leeftijden, tijden. 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: Doorloopend programma. Spaame: „Marokkaansche liefde", „Bulldog Drummond", boven 14 jaar. De avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waargenomen door de volgende apotheken: C. Loomeyer, Barteljorisstraat 11; Park-apo^ theek, Klëverparkweg 13; Teyler-apotheek, •RyV^I lerplein 79. Steeds geopend zijn: C. E. Schotman, Binnen weg 206—208; Elswout-apotheek, Bloemendaal- scheweg 341; Aerdenhout-apotheek, Zandvoort- schelaan, tel. 26772; Heemsteedsche apotheek, Binnenweg 28, tel. 28127; Bloemendaalsche Apotheek, Bloemendaalscheweg 85, telef. 22181. altijd een poeder o5 cachet van Mijnhardt, Mijnbardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 et» Cachets, genaamd.Mijnhardt jes'2 st. lOct. DoosSOct recteur van de vereeniging, den heer J. A. C. Kragt. Op de door hem gelegde fundamen ten zal de vereeniging blijven voortbouwen. Voorts hield het jaarverslag een woord van hulde en lof in voor den commissaris van PP- litie alhier, dr. Ph. L. J. Reijinga voor de bui tengewoon keurige organisatie der verkeers maatregelen tijdens de gehouden baanraces. Vervolgens had de bestuursverkiezing plaats. Aan de beurt van aftreden waren de heeren J* van Raalte en G. Kiefer. De heer Gunthers had wegens vertrek voor zijn functie moeten be danken. Na verschillende herstemmingen werden ge kozen de heeren A. Bakels Jr. en Jung, terwijl de heer G. Kiefer herkozen werd. De heer Kie fer zal voorts de functie van waarnemend di recteur voorloopig blijven waarnemen. De voorzitter gaf vervolgens nog een over zichtelijk beeld van den financieelen toestand der vereeniging. Naast vele meevallers waren er ook enkele tegenslagen, zooals het wieier- criterium en een harddraverij, waarbij de zon Zandvoort in den steek liet. Hierdoor ontstond op de rekening een nadeelig saldo van f 890.—* Nadat nog een verzoekschrift van de Zand- voortsche Handelsvereeniging betreffende het verkeer tijdens hoogtijdagen in het seizoen 111 behandeling was genomen, werd het officieele karakter van de vergadering afgelegd en be stond er gelegenheid om te kienen, waarbij. burgemeester van Alphen als eerste kienroeper zijn traditioneele krentenbrood ontving! Erwtensoep voor een goed doel. Met mede werking van den Kantonnements-Commandant, Kapitein Heerma van Voss, hebben de te Zaan dam gelegerde militairen het plan opgevat tegen 't etensuur met den mooien flinken keukenwagen de stad in te gaan, om tegen een civiel prijsje bekers erwtensoep aan de burgers te verkoopen. De opbrengst van de soep is bestemd voor een zeer sympathiek doel. n.l. een extra-steuntje voor de gezinnen van de mobilisatie-slachtoffer5. Dinsdag zijn zij er mee begonnen. Het denk beeld en de soep hadden een gul onthaal. IJMUIDEN, 24 Jan. Versche visch. Tarbot 1-Bjjj —1.30 per kg. Schar 8.5014, groote Schelvis^ 24.0027, middel Schelvisch 22.00—25. klem middel Schelvisch 14.50—21, kleine Schelvis" 9.60—15, groote Gullen 8.50—15.50, Wijting 4 8. Makreel 9.00 per 50 kg. Kabeljauw 28.00—»" per 125 kg. Vleet 1.00—2, Leng 0.60—1.35. K<X» visch 1590 cent per stuk. Rog 8.0011 per koop- Van de heden aangekomen TREILERS I. S. Groen IJm. 130 380 manden 2810.B®*' gen IJm. 16 550 manden 4880.—. KOIIER IJm. 27 1570.—, NEi: Fed. Fed. 193É 19® Bel BUL; Vl. L. Zegel»; Bel.v, Fr.5- DEN BtL.É ■Bui te. Bo i-■ Dene DUI" tiooc Leen. Beier Bruis Bruis PRa Frank Frank: Hon». Schat LUX, Luxek uusnj Int. ts (.'onv. Cvi. i* VOO. oosr; Hongs Oostr, (Pb-.-. iMrü Roe) Monlr Mon k Br.5-1 2500-5; Fund. 5-lUOÜi 25lX)-i RUS1, Fr. 25» Or.Hu. Or.Ku, Botn.' Both.' Both.' Both.' üoudl 188U CrOudl SER V Obiig. Obhg. TSJE ZVvE ZwKr. ZWIÏ CHIN Spoor J APa B.L.85 OW Obl REP IffiX] Afg.J AUG BOL] Bra: Obli I F18® Obl. Ohl.£'. F1914 Obl: Obl Obl Obl. pa. St Bah®. Bara Bar.di Bio d.. BdeJl Sao f: baoP. Sao Pi SaoP. Sao P; SaoP CHU Alg Atg V. l Bèru 2e üe O RU Brugi Rro ams le l 2ei «een 5e 1 Se 1 ARN Bandi Dor Ens 2e 1 OEL 2e I '*-g: Ril Nuo i. 3e Roi en 6e I le

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2