Zoekt gij betrouwbaar j I Personeel? 1 Plaats dan een „Omroeper voor 90.000 gezinnen Bemiddeling voor kleincrediet Hmnittiimiiiniini i DONDERDAG 25 JANUARI 1940 Keesje biljartte te laat li zijn biljarten als arbeid te kwalificeer en? GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN EENDRACHT MAAKT MACHT English Association Oproep tot gebed en boete H. O. V. Samson et Dalila DAMMEN R. K. Haarl. Dambond R. K. Damclub „T.E.P." Haarlemsch Borgstellingsfonds kan den werknemer tot zegen strekken Trouwen op afbetaling BEVERWIJK HET SIMPELE ZANGERESJE VAN MARIA KLEEDING ENZ. VOOR DE ARMEN Cijfers 'T ZILVEREN JUBILEUM VAN DEN STILLEN OMGANG Vastenavondviering Bloemententoonstelling te Beverwijk Burgemeester Scholtens zal de openingsplechtigheid verrichten Gevonden en verloren VORST DUPEERDE DEN BLOEMENHANDEL Bloemen in wollen dekens! Rijksontvanger met eervol ontslag (Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplaag) De uitwassen van het betaalzegelbedrijf Een katholiek initiatief te Bussum Directeur-generaal Rijkswaterstaat Dr. ir. Wentholt volgt ir. Van Vlissingen op Belgisch disconto verlaagd EMILE VAN DEN BOSCH TE AMSTERDAM OVERLEDEN IJMUIDEN WEER TREILERS NAAR ZEE NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 99 g ^liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiittiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiiinmii STAD Keesje de Kuijter, ,Jiet biljantwondiff", zooals zijn officicele titel volgens diverse aanplakbiljetten luidt, was weer eens het onderwerp van een rechtszitting. Weer eens, want Keesje en zijn vader en zijn Impresario zijn tusschen de vier rechts zaalmuren van verschillende steden, oude bekenden. Ditmaal had Keesje in Hotel „De drie Ko lommen" te Aalsmeer gespeeld na 's avonds acht uur. En daar de Ambtenaar van het Openbaar Ministerie dit biljarten wenschte te zien als het verrichten van arbeid in dienst van den hotelhouder, had de laatste zich Woensdagmorgen voor den Kanton rechter te verantwoorden. Ten laste was gelegd, dat hij een persoon be leden den wettelijken leeftijd na 's avonds acht uur had laten arbeiden. Voor het Kantongerecht te Aiphen was Kees je ruim een jaar geleden vrijgesproken, doen dit gold het werken beneden den leeftijd van veertien jaar. Het biljartwondertje had dien leeftijd nu bereikt, doch mocht wettelijk niet arbeiden na 's avonds acht uur. Voor het Kantongerecht werd hedenmorgen de vraag opgeworpen, of zijn biljarten als ar beid moest worden gekwalificeerd. De Ambte naar van het O. M. vond van wel, daar Keesje het deed als broodwinnin?ten deele voor zich zelf, maar voor het grootste deel voor zijn va der en zijn „impresario Een ambtenaar van de Arbeidsinspectie was eveneens deze meening toegedaan. In zijn requisitoir achtte de Ambtenaar van het O. M. de exploitatie van dit kind stuitend. Sinds de rechtbank van Den Bcsch de ex ploitanten had gevonnist, word met Keesje niet meer in dat Arrondissement opgetreden, maar wel elders in het land. Daaraan moet een eind gemaakt worden. Een verooraeeling zou niet mogelijk geweest zijn, wanneer Keesje niet in betrekking zou gestaan hebben met de café's waarin hij op trad. Maar van tevoren was er reclame gemaakt, waren er contracten afgesloten enz. zoodat wel degelijk van een in betrekking staan tot de plaatsen waar Kees optrad sprake is. De Ambtenaar wees in verhand hiermede op een vonnis van de Rotterdamsche Recht bank in een analoog geval; het biljartspel van Keesje valt onder het verrichten van werkzaamheden in een café na des avonds acht uur en is deswege strafbaar. Spr. eischte een straf voor den caféhouder van 20.of tien dagen. De Kantonrechter zal over veertien dagen mededeelen, wat zijn meening over het geval ls. Inlichtingen aan het bureau van politie. Smedestraat. uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Kinderbril, Vallenduuk. Rozenprieelstr. 24. Broche. Liirzen, Kleverparkweg 18. Ceintuur. Moors, Bastiaanstraat 50. Ceintuur v. Leeuwen, Magdalenasteeg 3. Das. Schoen, Eemstraat 20. Distributiekaart De Munnik, Riouwstr. 4. Das. Schipper, Leidschestraat 86. Bril in étui, Bureau van politie, Smedestraat. Engelsche terrier, Postuma, Kinderhuisvest 11. Portemcnnaie met inhoud, Aarsen, Ooievaar- straat 11. Teekenpapier, bureau van politie, Smedestraat. Damesportemonnai met inhoud, Kok, Ooster straat 20. Slede, Pijët, Marsstraat 7 rood. Kinderslede. v. d. Linde, Olycanstraat 50. 1 paar schaatsen, Paulides, Kleverlaan 179. Overschoen, Albers, Gierstraat 27 rood. Overschoen, Muller. Leidschestraat 54 zwart. Vulpen, Heeres, Gasthuisstraat 32. Vulpen en vulpotlood, v. d. Hout, Rozenha- genstraat 49. Bezield door deze sterkende gedachte zijn de vrijwilligers van de afd. Haarlem cler Ned. Ver. voor Luchtbescherming thans in enkele wijken van de stad bezonnen met de inzameling van gelden voor de blokbrandweer. Men weet wat een blokbrandweer is? Een krachtig middel tot gezinsbescherming in tijd van 'nood. In elk van de 130 blokken, waarin onze stad is verdeeld, kan men zoo'n eigen brandweer dringend noodig hebben om den eersten stoot op te vaneen, om snel te kun nen ingrijpen en paniek te voorkomen. Het is dus van groot belang, dat een ieder naar ver mogen helpt het beoogde doel te bereiken, on der het motto: Snelle hulp is dubbele h u 1 p. De aangekondigde huis-aan-huis collecte cl or de menschen, die daartoe door de wijk en blokhoofden zijn gemachtigd, is ingezet. Het aantal inteekeningen op deze lijsten groeit met den dag. De huisbezoekers vertrouwen, dat men zal inzien, hoe noodig een snel ingrijpen van de brandweer kan zijn en dat het zoowel een eigen belang als een algemeen belang is, deze collecte metterdaad te steunen Hoe minder tijd er besteed behoeft te wor den, iemand te overtuigen van de noodzake lijkheid. krachtige medewerking te verleenen, des te sneller kan het omvangrijke werk dat geheel vrijwillig geschiedt! tot een goed ein de worden gebracht. Op ons allen gezamenlijk dus ook op U komt het aan. De afdeeling Haarlem van de English Asso ciation heeft op Donderdag 25 Januari, des avonds om 8 uur, in de „Kerkuil" aan de Nieu we Gracht een bijeenkomst, waarop mr. Carter zal spreken over „Albanië". aantal deelnemers uit Haarlem en omstreken varieeren, doch laag blijven. Aangezien wij aannemen, dat alle deelne mers ook ten volle een boetetocht willen maken, worden uitsluitend de reiskosten 3e klasse op gegeven. Dringend verzoeken wij U, Uwe opgave tot deelneming niet uit te stellen en U vóór I Fe bruari aan te melden bij een van onderstaande adressen Tijdig vcor 11 Februari ontvangt U dan Uw deelnemerskaart. Hun, die niet aan den boetetocht kunnen deelnemen, wordt toch dringend verzocht, de novene te willen houden en de voorgeschreven oefeningen te willen verrichten. De vele trouwe Maria-vereerders, die telken- iare met de Nationale Nederlandsche Bede vaart naar Lourdes optrekken en de zieken die genezing, troost en opbeuring hebben ge vraagd en c'l.t jaar wederom gaarne zouden gaan vragen, doch wegens de internationale moeilijk heden hiertoe niet in de gelegenheid zullen gesteld kunnen worden, zullen zeker gaarne deelnemen aan deze geestelijke bedevaart. Mej. J. Diepenbrock, Zandvoorterpad 7, Over- veen, tel. 19314; mej. A. Lindner, Wipperplein 14, Heemstede, tel. 29088; mej. A. Smit, Zijlwee 2r.. Haarlem, tel. 16383; de heer F. N. Duijn Azalealaan 7. Heemstede (post Haarlem), tel. 26944. Na 31 Januari kunnen géén opgaven tot deel neming meer worden aangenomen, welke tot reductie op de spoorkaartjes recht geven. Op 11 Februari wordt de boetetocht naar de Zcete Lieve Vrouw van 's-Hertogenbosch ge houden. De reiskosten vanaf Haarlem naar 's-Herto genbosch en terug zullen naar gelang van het Een opera-uitvoering in concertvorm brengt vele moeilijkheden met zich mede. Het gemis aan handeling, ballet, costuum en decor moet vergoed worden door een sterk suggestieve ver tolking. De hoorder kan zich dan ten minste het spel als het ware voor den geest roepen en mede leven met de handeling. Voor zoo'n vertolking moet de muziek echter van a tot z geschikt zijn. En dat is Saint Saens' muziek geschreven voor het Bijbelsch onderwerp Samson niet. Menig onderdeel, zoowel lyrisch als drama tisch, is weinigzeggend, verslapt de spanning en schenkt vanzelfsprekend den hoorder geen vol doening. In het eerste bedrijf de zang van den Hebreeuwschen grijsaard, in het tweede de zang van den Hoogpriester bij zijn eerste optre den, en in het derde de geheele samenzang van Palila en den Hoogepriester vanaf „Gloire a Dagon." Daartegenover staan ook meerdere pakkende fragmenten boeiende acten, waarvan we in het bijzonder noemen: de koornummers, niet één uitgezonderd, den bloemendans vol charme en de balletmuziek bij het Bacchanaal steeds hooger opgevoerd de orkestrale natuurschilde ring bij den aanvang van het tweede bedrijf, den zang van Dalila. haar tot driemaal toe verijdeld plan en haar laatsten list om aan Samson het geheim van zijn kracht te ontlokken een ge weldig dramatisch hoogtepunt vormend Sam son's klacht over de bespotting door de Philistij- nen, zijn berouw en bede tot God om nog één oogenblik „het gezicht, de kracht en de overwin ning" te verkrijgen. Zulke onderdeeien vergoeden veel, doch de algeheele indruk is toch: een onevenwichtig werk. Jammer dat het mannenkoor, versterkt met Haarlems Zanggenot, bij dat der dames ver ten achter stond. Bij homophonen samenzang ging alles goed, dikwijls zeer klankrijk en begeeste rend. doch bij bewerkte deelen van het gemeng de en afzonderlijk optreden van het mannen koor bleek een deel van de zangers niet partij en bovendien soms niet toonvast te zijn. Voor de dames niets dan lof. Immer klonk hun zang fraai en beheerscht. Het lentekoor vooral bekoorde in hooge mate. Jeanne van de Rosière, alt, droeg haar om vangrijke partij van Dalila met overtuiging voor. Waar de muziek het sterkst spreekt, kon zij ook natuurlijk het auditorium het best onder diepen indruk brengen (o.a. bij bovengenoemden list). Gerard van den Berk, tenor, kwam goed uit in de lyrische scènes. Dramatiek ligt hem niet zoo gunstig en bij vol orkestspel komt hij er niet boven uit. Hij schonk de meeste voldoening bij reeds genoemde klacht. Chris van Dam, die voor Otto Cuperus inviel, deed zich kennen als een echt operazanger. De partij van Hoogepriester, bariton, lag hem beter dan die van Hebreeuwen diepen bas. Piet Korthout vervulde de kleine rol van den Landvoogd, zijn zang klonk wat donker en onvrij. De vertolkers der kleine partijen stonden niet gunstig en hunne stemmen gingen ten slotte teloor in sterk orkestspel. De H.O.V. gaf doorgaans degelijk spel, de on derlinge zuiverheid liet af en toe iets te wen- schen over. Dirigent Marinus Adam leidde het werk zeer verdienstelijk. De uitvoering was stijlvol, nimmer cpera-pathos, altoos een fijne, Fransche wijze van verklanking. Gezien het slechte weder mag de opkomst van het publiek bevredigend worden genoemd. O. K Voor de wedstrijden van den R. K. Haarl. Dambond werd Dinsdagavond gespeeld tusschen de tientallen van A en B van de Heemsteedsche Damclub „St. Bavo". Was het eerste deel van B over het algemeen sterker dan dat van A, de 5 laatste borden ver loren allen, zoodat A nog een sprekende over winning boekte. De uitslag was als volgt: St. Bavo B St. Bavo A J. J. Warmerdam—B. Stevens 2—0 J. DrayerL. v. d. Voort 20 J. WeijersJ. v. d. Zwan 0—2 G. DoesJ. Stevens 20 N. BijmanFr. Broekman 11 S. J. Kol—N. Zomer 0—2 W. TeeuwenJ. v. d. Vorst -02 S. Diependaal—S. Nieuwenhuis 0—2 d VorstJ. Witteman 02 0—2 F. V. W. WullemsP. Stokman Totaal 713 In den dezer dagen gespeelden wedstrijd TEPDID werden de kampioensillusies van TEP wreed verstoord. De gedetailleerde uitslag luidt als volgt: TEP—DID: H. RumpG. Belderok 0--2. E. v. d. KroftG. Eilers 20, A. BronstringH. Kips 02, D. RumpG. Zijlstra 20, J. Spij- bersH. Blokdijk 20, J. OvertoomW. de Graaf 02, P. Klaver—C. Marjot 02. A. van LoenenJ. Leenaerts 1-1. C. KoekH. Blok dijk 02, J. ValkE. Hoogstraat 11. Uitslag 8—12. De prachtige prestaties van de TEP-spelers J. Spijkers en D. Rump, die uit hun 5 gespeel de competitiewedstrijden resp. 10 en 9 punten behaalden, verdienen bijzondere vermelding. Over de werking van borgstellingsfónd- sen als organen tot b:, ordering van de zelf hulp tot herstel van het financieel even wicht in de huishoudelijke budgets en ter voorkoming van verval tot armoede, heeft de heer P A. van Aggelen, die o.m. secretaris is van de Nederlandsche Vereeniging voor Volkscredietwezen en Woekerbestrijding en secretaris van het Leidsche Borgstellings fonds, gisteravond een belangwekkende in leiding gehouden. Wat is eigenlijk het doel, tot hoever reikt de werkingssfeer van een instelling als het Haar lemsch Borgstellingsfonds, zal men zich wel licht hebben afgevraagd. Op de bijeenkomst van gisteravond, welke ge presideerd werd door wethouder W. J. B. van Liemt, voorzitter van het fonds, is dat duide lijk uiteengezet. Sterk kwam naar voren, dat, zooals de heer Van Liemt in zijn openingswoord zeide, deze materie ook van belang is voor de leidingen van groote ondernemingen Het doel der stichting is woekerbestrij ding door borg te staan voor credietwaardige credietbehoevenden, die, trots ernstige po gingen, niet slaagden in het vinden van voor credietverleening geëischte borgen of in het stellen van gevorderde, zakelijke zekerheid. Onder volkscredietwezen hebben wij te ver staan, aldus de heer Van Aggelen, het geheel van instellingen, dat voorziet in de credietbe- hoeften van de economisch-zwakkeren, van de veelal niet êommercieel vooruitstrevende bevol kingsgroepen, die daardoor niet bij het gewone bankwezen met inbegrip van de Midden- standsbanken terecht kunnen. In engeren zin verstaat men er onder over wegend consumptieve credietverleening aan anderen (bn ondernemers verstrekt; b.v. aan particuliere en ambtelijke werknemers, gepen- sionneerden en werkloozen, terwijl ook het zoowel productieve als consumptieve crediet aan de zoogenaamde kleine zelfstandigen en aan beoefenaars van vrije beroepen er onder valt. De oorzaak van de groote beteekenis van crediet aan verbruikers is gelegen in de eco nomische structuur. De huidige industrie vraagt massa-afname en de bevolkingsgroepen me; kleine inkomens komen niet makkelijk tot sparen. Het koopcrecliet is geen verkwisting, mits het niet boven de draagkracht van den crediet- beboevende gaat. Met psychologische middelen worden de ar beiders door de afbetalingsmagazijnen ertoe gebracht, dikwijls veel te koopen, daar zij in termijnen kunnen betalen. De producent en de kleine consument ontmoeten elkaar bij den verkoop op af betaling. Op deze wijze immers wordt het den laatste mogelijk gemaakt zich radio, fiets, stofzuiger, waschmachine e. d. aan te schaffen. Maar door overcrediteering van den arbeider verstoort men diens finan cieel evenwicht. Er waren spr. gevallen be kend van werknemers met een wekelijksch inkomen van 24, die een schuld van 900 moesten afbetalen. Ernstige gevolgen blijven in vele gevallen niet uit. De betrokkene komt zelfs wel met den rech ter in aanraking als hij nog niet afbetaalde artikelen weer aan den man tracht te bren gen. Te dezen opzichte kan een instelling als het Haarlemsch borgstellingsfonds een zeer voor namen en saneerenden arbeid verrichten De wijze, waarop sommige afbetalingsmaga zijnen met „makkelijke betalingsvoorwaarden" schermen, is wel zeer verleidelijk. Ook de be- taalzegelbedrijven, die dikwijls 10 tot 15 pet. korting op de factuur verlangen en dus ten koste van de winkeliers kunnen werken, wer den door spr. in het geding gebracht. Men kan zelfs op afbetaling trouwen. Hoe talrijk zijn niet de huizen, uiterlijk vol weelde, die echter in feite, door de boven de draagkracht gaande financieele verplichtingen, huizen vol zorgen zijn. Werkgevers met veel personeel zullen wel licht, naar mate de levensstandaard duurder wordt, ondervinden hoever sommigen van hun werknemers in de schulden zitten. Loonbeslag e.d. zijn er het gevolg van. Dit probleem is ook een probleem, dat de aandacht der werkgevers verdient. Het ver waarloosde terrein van de economie in het huishouden wordt b.v. door het hoofdbe stuur van de P.T.T. betreden. Het gaf een huishoudboek uit met zeer nuttige wenken. konden vele gezinnen geholpen worden. Het fonds loste panden in tot een bedrag van ruim 20 mille. Op dit gebied ligt ook voor het Haarlemsche tends nog een belangrijk terrein braak. Ten slotte besprak inleider de wijze van finan ciering der fondsen; voor deze instellingen, wier arbeid van de grootste opbouwende beteekenis is, zouden werkgevers, gemeente en arbeiders organisaties b.v. jaarlijksche bijdragen kunnen geven. Het Borgstellingsfonds moet een centrum van zelfhulp worden. De penningmeester van het Haarlemsche Fonds, mr. P. Fuhri Snethlage, sprak vervolgens over den arbeid in deze stad. Hoofdzakelijk wordt hier nog aan het nooacrediet de aandacht geschonken; het koopcrediet. wordt echter niet verwaarloosd. Het bureau voor bemiddeling en acivies voor kleincrediet is gevestigd in het ge bouw van den armenraad aan den Jansweg. De tooneelcbib van de Maria-congregatie in de parochie van St. Agatha voerde gisteravond in het K.S.A.-gebouw het tooneelspel op ,,'t Simpele zangeresje van Maria". De talrijke aanwezigen de zaal was geheel gevuld werden hartelijk welkom geheetcn door den weleerw. heer kapelaan de Bot, die verder verklaarde, geen pleidooi te zullen hou den vcor het werk van de congregatie. Hij ver trouwde evenwel, dat de ouders zelf zouden zorgen bekend te zijn met de groote beteekenis van de congregatie voor hun kinderen. De eerw. spreker wees ook op het nauwe contact, dat bestaat met de Vrouwelijke Jeugdbeweging v<o- Katholieke Actie en dat thans in Beverwijk reeds vrucht begint af te werpen; ook bij deze uitvoering is de samenwerking tot uitdrukking gekomen. Kapelaan de Bok leidde vervolgens het tooneel spel in met een korte toelichting, waarin hij wees cp het simpele gegeven, dat stamt uit een der oudste stukken uit de 14e eeuw, toen deze spelen nog in allen eenvoud werden opgevoerd op een geïmproviseerd tooneeltje in de open lucht, met de kerk als achtergrond'. Het dage- lijksche leven in dien tijd was geheel doortrok ken van de sfeer van den godsdienst. Zoo is ook het gegeven van dit stuk daarvan doortrok ken. Een meisje, dat haar nood klaagt aan Maria, ontvangt van de H. Maagd een gouden muiltje, dat haar beeltenis aan de voeten draagt De menschen gelooven het kind niet. Zij wordt vcor een dievegge gehouden en de menschelijke „gerechtigheid" laat zich in allen vorm gelden. Totdat Maria zelf de kortzichtigheid van het menschelijk oordeel laat blijken. Aan de opvoering was veel zorg besteed. De uitvoerenden verdienen een compliment voor de wijze, waarop zij de eenvoudige schoonheid van dit spel ontdekten. Hetzelfde geldt voor het décor. Met eenvoudige middelen was men er in geslaagd een aardig en smaakvol geheel te scheppen. Het was een geslaagde avond. De dames, die zich belast hebben met het inzamelen van kleeding enz., zijn Maandag aan het werk gegaan en, naar wij vernemen, lang niet zonder succes. Velen voelden zich gedron gen tot het verleenen van financieelen steun Eten moeilijkheid is nog het vinden van een geschikte opslagplaats voor de verzamelde goe deren, waar deze gesorteerd en zoo noodig her steld kunnen worden. Vooral indien men later over zou willen gaan tot het instellen van een ..Brokkenhuis", hetgeen in de bedoeling schijnt te liggen, is zoo'n lokaliteit noodig. Het co mité houdt zich aanbevolen voor een aanwij zing in die richting. Ook het ophalen van de toegezegde gaven is geen kleinigheid. Als iemand een auto ter be schikking zou kunnen en willen stellen, zou dit met dankbaarheid aanvaard worden. Wat de distributie betreft, schijnt het plan te bestaan, de scholen in te schakelen. Nie mand beter dan het onderwijzend personeel kan weten in welk gezin behoefte bestaat. We ho pen, dat met de hulp van vrijgevige Beverwij- kers een groot aantal kan geholpen worden. En het giro-nummer van den penningmeester, den heer v. d. Nes, is nog altijd 187402. Hier volgt een eerste verantwoording van bijdragen uit het Villapark: N.N. f 0.50; de H. f 0.50; mevr. B. f 2; mevr. M. f 2.50;»mevr. H. f 0.25; Hr. E. f 1; N.N. f 0.50; mevr. W. f 1; mevr. S. f 1; N.N. f 0.25; mevr. W. f 10; mevr. M. f 1mevr. S. f 2.50. Het Haarlemsch Borgstelingsfonds verleent ook hierin adviezen. Zijn arbeid strekt zich ook uit tot het ver zorgen van leeningen; in 1939 b.v. werden on der zijn borgtocht 134 leeningen verstrekt tot een bedrag van f 13.100. De zonder zijn borg tocht, maar door zijn bemiddeling verleende credieten beliepen een totaal-bedrag van f 1060 Het komt bij die credietverleening speciaal aan op persoonlijke credietwaardigheid van den credietbehoevende. Het werk is zeer individueel. Bij iedere aanvrage moet overwogen worden, of de betrokkene wel in staat en bereid is een aangegane schuld terug te behalen. Er moeten inlichtingen worden ingewonnen, waarbij het geheime karakter natuurlijk niet verloren gaat. Dit is geen armenzorg, aldus spr., dit is zelf hulp; het gevoel van eigenwaarde blijft bij den aanvrager gehandhaafd. De resultaten van het werk zijn over de ge heele linie, niet alleen voor den arbeider, zeer gunstig. De werknemer constateert vermindering van loonbeslagen; de middenstand heeft er groot belang bij men koopt minder op de pof; den organen van armenzorg worden belangrijke bedragen bespaard. Het bleek het Leidsche Borgstellingfonds, dat bij de Bank van Leening dikwijls door een en kelen tegenslag panden worden beleend. En in dien men eenmaal begon te leenen, was het einde zoek. Door borgstellingen te verstrekken Zondag 28 Januari wordt door bovengenoemd Gezelschap herdacht het feit dat 25 jaar geleden voor het eerst door Beverwijk werd deel geno men aan den Stille Omgang ter vereering van het H. Sacrament van Mirakel te Amsterdam. Deze dag zal geheel in den geest der vereeni ging gevierd worden. Zondag om 7 uur wordt 'in de kerk van O. L. Vrouw van Goeden Raad een H. Mis opgedragen tot intentie van ons Gezelschap, om half 9 in de St. Agathakerk een gelezen H. Mis en om 10 uur de plechtige H. Mis uit dankbaarheid. Het bestuur verwacht dat alle leden dien dag tot de H. Tafel zullen naderen, het liefst onder de Hoogmis. Des middag van 2 tot 4 uur houdt het bestuur receptie in het K.S.A.-gebouw alwaar verschil lende vereenigingen hun gelukwenschen zullen aanbieden. Alle leden worden met hun dames ook in dien tijd verwacht, waarbij ieder ook iets gepresenteerd zal worden. Des avonds 7 uur plechtig Lof met feest predikatie door den zeereerw. heer J. J. C. M. Looyaard, oud kapelaan van St. Agatha en op richter van het Gezelschap. Laat dien avond de St. Agathakerk overvol zijn, dit is dan een prachtig slot van onze feestviering bij gelegen heid van ons 25-jarig bestaan. Dus, leden, dien dag algemeene H. Commu nie, 10 uur naar de plechtige H. Mis van dank, des middags receptie eri des avonds Lof met feestpredikatie. Mag het bestuur op Uw aller medewerking re kenen? Tot Zondag dus. Naar wij vernemen, verleent de Katholieke Gem. Tooneelvereeniging K.D.O. haar medewer king, op de door het „Comité Katholiek Bever wijk" georganiseerde Vastenavondviering, welke gehouden zal worden op Maandag 5 Februari, in bet K.S.A.-gebouw. K.D.O. heeft daarvoor in studie het blijspel „De tante uit Dollarland", blijspel in twee be drijven van Dick Faber. merk, ruige terrier, heerenrijwiel, glacé dames- handschoen, kosteloos belastingmerk, bruine heerenhandschoen, leeren handschoen, groene want, huissleutel, kosteloos belastingmerk in étui, hondje, paar groene wollen wanten, huis sleutel, ketting, kinderhandschoen, blauwe cein tuur, puntmutsje. Verloren: ijskap, paar damesschoenen, bank biljet van f 10, kinderkoffertje, roode wollen want, notitieboekje, stempelkaart, actentasch met inhoud, rijwielplaatje aan broekveer, bruine portemonnaie, lederen handwarmer, slede, da mesbeursje inh. f 5.65, sporthorloge, bruine wol len handschoen, leesboek, bril met hoornen rand, vulpen-reservoir, Engelsche fox-terrier, distri butiekaart, belastingmerk m. klem, portemon naie met inhoud, handwarmer. Omtrent de groote bolbloemententoonstelling, welke van 8 tot en met 12 Februari a-s. in het veilinggebouw „Kennemerland" aan de Bree- straat te Beverwijk wordt gehouden, vernemen wij nog nader, dat de burgemeester van Bever wijk, Mr. M. J. J. Scholtens, zich bereid heelt verklaard, om de tentoonstelling officieel te openen. Dat het doorgaan van deze interessante ten toonstelling kon worden verzekerd, is vooral ts danken aan de sympathieke medewerking van den directeur van de Vereenigde Veilingen, den heer W. de Groot, die het mogelijk heeft ge maakt, dat men de beschikking kreeg over de groote hal van het veilinggebouw', die voor het houden van een dergelijke tentoonstelling uiter mate geschikt is. Bovendien kan nog worden beschikt over de bovenzaal, waar tijdens de expositie verschillende filmvertooningen op het gebied van bloembollencultuur enz., zullen wor den gehouden. Zeer erkentelijk is de regelingscommissie ook voor de beschikbaarstelling van dennen en heesters, die een fraaie entourage zullen vormen van de verschillende stands. De wanden van de hal zullen straks geheel achter dennenboo- men schuil g£an. Zij worden beschikbaar ge steld door het P.W.N. te Bakkum. Voorts is de medewerking verkregen van den heer A. Blom Hzn„ te Beverwijk, die de water partij zal verzorgen, welke in het midden van de hal wordt aangelegd en waarbij zelfs een rustieke brug niet zal ontbreken. Tusschen de perken worden verder enkele rustieke banken ge plaatst, die de bezoekers gelegenheid bieden om rustig van de voorjaarsbloemenpracht te ge nieten. Want in alle perken, zoomede in de stands van bindwerk en tuinaanleg zullen bol- bloemen verwerkt worden. Het centraal Bloembollencomité stelde niet minder dan 1500 hyacinthenbollen beschikbaar die in de kassen van de Fa. Gebr. de Vries te Beverwijk geforceerd en gereed gemaakt worden, om straks in vollen bloei op de tentoonstelling te prijken. Van vele firma's en particulieren werden reeds fraaie prijzen ontvangen. Verder zal ook de Plantenziektekundige dienst uit Wapeningen op de tentoonstelling niet ont breken. Óp de galerij wterdt een stand ingericht, waar, behalve de ziektebestrijding in bolgewas sen, ook de bestrijding van ziekten in groenten en aardbeien zal worden gedemonstreerd. De heer v. Stijgeren uit Heiloo zal voorlichting geven, zoodat tuinders en kweekers hier vee! wetenswaardigs zullen kunnen opdoen. Wat de filmvertooningen betreft, op 9 Febr des avonds om 8 uur, zullen kleurenfilms wor den vertoond, alsmede de film „Van bol tol bloem". Op 10 en 11 Februari worden telkens van hall 4 tot 5 uur en van 8 tot 11 uur origineele kleu renfilms vertoond van bloeiende ranonkelvelden in de omgeving van Uitgeest en van tuinen en bloemen in de omgeving van Beverwijk. De volgende firma's zullen exposeeren: Vrije inzendingen: S.< de Goede, A. Priester H. Houtwipper Hzn., Fa. Blom, B. J. Hilbers, Tuinbouwstudieclub Beverwijk en Omstreken. N. V. C. de Vries, C. Broeze en de N. V. Koster, alle te Beverwijk; R. W. A. Muijen, Heems kerk; C. J. Theisseling, Castricum; Jac. Tho). St. Pancras; C. Nijmann, Velsen Noord en N Schuit, Egmond-Binnen. Bindwerk bolbloemen: Fa. Jac. Groot, Velsen Noord; Fa. Steijn en Co., Beverwijk en G. v. d. Wel, Beverwijk. Tuinaanleg, waarbij bolbloemen zijn ver werkt: Gorter en v. Eerde, J. W. v. d. Meij en Fa.. Steyn en Co., allen te Beverwijk. Aan het politiebureau is aangifte gedaan van de volgende gevonden en verloren voorwerpen: Gevonden: fluweelen damesmuts, belasting- Tot de categorieën, die van de strenge vorst schade hebben ondervonden, behoort ook de bloemenhandel. Talrijke venters, die de bloe men op straat en langs de huizen verkoopen, verkeerden in de onmogelijkheid hun handel uit te oefenen en velen van hen waren dan ook gedwongen om bij de organen van steun- verleening aan te kloppen. Wanneer men bedenkt, dat de Beverwijksche bloemenveiling voor tweederden den straat handel voorziet, terwijl een derde van den aan voer naar de bloemenwinkels gaat, dan is het duidelijk dat ook de veiling den terugslag van de vorstschade ondervindt. De straathandel heeft tijdens de vorst vol komen stil gestaan. Met alle mogelijke midde len is getracht de teere kasbloemen tegen be vriezing te beveiligen. Er werden warme kruiken in de manden gelegd en wollen dekens om de bloemen gewikkeld, in de hoop, dat de koesterende warmte van dit materiaal Flora's kinderen voldoende zou beveiligen. Er waren grossiers, die hun wagens met pe troleumkachels verwarmden. Enkele partijen bloemen, die naar Duitschland en Zwitserland werden geëxporteerd, werden in watten ver pakt. Doch niettegenstaande al deze voorzorgs maatregelen, konden de bloemen niet voor be vriezing worden gevrijwaard. De kweekers van hun kant hadden de groot ste moeite om hun kassen op temperatuur te houden. Hetgeen niet altijd gelukte! Daardoor heeft de kwaliteit van de bloemen te lijden gehad. Temeer viel het daarom op, dat verschil lende mooie partijen op de veilingen een be hoorlijken prijs opbrachten. Bij Kon. besluit is op zijn verzoek met in gang' van 1 Maart a.s. eervol ontslag verleend aan eten heer J. W. Fóstema, ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen alhier, welke functie hij sedert 4 Maart 1934 vervulde, De Bussumsche katholieke gemeenteraads fractie heeft een initiatief-voorstel ingediend om te komen tot het leggen aan banden van gemeentewege van het z.g. betaalzegelbedrijf. Daartoe heeft zij een ontwerp-verordening op de in betaling neming van betaalzegels. inge diend. Hierin wordt in art. 1 bepaald, dat het verboden is bij het verkoopen van goederen als betaalmiddel te aanvaarden betaalzegels, uit gegeven door betaalzegelkassen, die niet zijn ingeschreven op een door B. en W. aan te leg gen lijst van door hen erkende betaalzegel kassen. Onder betaalzegels worden verstaan zegels, bonnen, geschriften, munten of andere voor werpen, van welken aard ook, die in een of meer winkels of magazijnen ten aanzien van het koopen van zaken met geld worden gelijk gesteld en onder betaalzegelkassen natuurlijke of rechtspersonen, die van het uitgeven van genoemde betaalzegels een beroepof bedrijf maken. Art. 4 bepaalt dat bij beschikking van B. en W., onverminderd het bepaalde in art. 6 der geldschieterswet, na gedaan verzoek op de in art. 1 genoemde lijst worden ingeschreven die betaalzegelkassen, ten aanzien waarvan uit een door of namens B. en W. ingesteld onderzoek is gebleken, dat zij een deugdelijken financiee len opzet bezitten en welke voldoen aan door B. en W. te stellen eischen met betrekking tot de door deze kassen van den verkooper der goederen te bedingen korting of provisie en andere het betaalzegelbedrijf rakende onder werpen, voor zoover niet geregeld bij de Geld schieterswet. De ingeschreven betaalzegelkassen zijn ver plicht B. en W. te allen tijde de door hen ver langde inlichtingen met betrekking tot haar bedrijf te verstrekken en indien B. en W. zulks noodig oordselen een onderzoek door deskun digen van de zijde der gemeente toe -te staan en de daarvoor noodige medewerking te ver leenen. Indien een ingeschreven betaalkas haar bil deze verordening omschreven verplichtingen niet nakomt of niet meer voldoet aan de voor de inschrijving gestelde eischen, of indien an dere omstandigheden naar het oordeel van B- en W. dit wettigen, kunnen B. en W. de in schrijving van die betaalzegelkas, na haar te hebben gehoord, bij een gemotiveerd besluit doorhalen. Overtreding van het bepaalde in art. 1 der verordening worcle gestraft met een hechtenis van ten hoogste 2 maanden of een geldboete van ten hoogte ƒ300 en met verbeurdverkla ring van den betaalzegel of betaalzegels, waar mede de overtreding is gepleegd voor zoover zc aan den veroordeelde toebehooren. De concept-verordening gaat vergezeld van een uitvoerige memorie van toelichting. Bij K. B. is met ingang van 1 Maart 1940 aan ir. J. P. van Vlissingen te 's-Gravenliage op zijn verzoek eervol ontslag verleend als directeur- generaal van den Rijkswaterstaat, met dankbe tuiging voor de langdurige en gewichtige dien sten door hem aan den lande bewezen, en is be noemd tot directeur-generaal van den Rijks waterstaat dr. ir. L. R. Wentholt, hoofdingenieur directeur van den Rijkswaterstaat te 's-Graven- hage. BRUSSEL, 24 Jan. (Belga). Dé Nationale Bank van België heeft met ingang van 25 Januari haar disconto voor geaccepteerde wis sels en warrants verlaagd van 21/2 op 2 pet In zijn woning 2e Jan Steenstraat 58 I Woensdagnacht plotseling overleden de be kende opera- en operettezanger Emile van- Bosch, in den ouderdom van een-en-vijftü? jaar. Hij had Dinsdagavond nog ergens in het land voor „O. en O." gezongen en was daarvan pas 's nachts om vier uur per auto huiswaarts gekeerd. Kort daarna overviel hem de dood. Nog zeer onlangs is Emile van Bosch in Am sterdam in het Theater Carré opgetreden i» de operette „De Koningin van Montmartre een van zijn glansrollen, die nog dateero uit den tijd van Louis Bouwmeesters operette gezelschap „Die Haghesangers", waarvan Enin® van Bosch een der geliefdste artisten was. M operette-zanger heeft Emile van Bosch zich overal in den lande zeer populair gemaakt eV hij heeft zijn reputatie ook weten te hand haven na de ontbinding van „Die Haghe' sangers" toen de omstandigheden wegens hc ontbreken van een goed, vast gefundeerd op®' rettegezelschap voor hem zeer moeilijk wei'cis11' Maar waar Nederlandsche operette-opvoering®1' geënsceneerd werden, daar was Emile va Bosch de eerste tenor. Hij is dit tot het laatst toe gebleven en het is treffend, dat hü d°° den dood verrast werd, juist thuis komend een optreden voor „O. en O.", waarbij hij, 7°°' als steeds, ovationeel succes oogstte. een vijftal stoomtreil®1/3 n.l. de Uiver IJm. 3R ,ns®s vab Dinsdag is wederom naar zee vertrokken Cornelis IJm. 15, Norma Maria IJm. 6, Pri Beatrix IJm. 117 en Haarlem IJm. 9. Naar wij vernemen zijn de opvarenden deze treilers naar zee gegaan op de oude aa. vullende arbeidsvoorwaarden van Septem^ j.l plus den door de reeders toegezegden 1" toeslag op het procentengeld der besomm mits deze een bedrag van 5400.niet te ven gaat. ,ie- De onderhandelingen tusschen de organise besturen der zeelieden en de reeders zullen verzoek van de opvarenden worden voorts en de visschers hopen, dat deze toeslag procentengeld kan worden verhoogd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 4