'tis *erk,e!ïL Kaan „De Wolbaai" Geit. Cronjéstr. 129 Velsens toekomst Haarlem, 25 Jan. PARELCOKES SANOSTOL met frisschen wel orA" Mot,es pracht marii>e DONDERDAG 25 JANUARI 1940 Het gezin als kiemcel der maatschappij Goede gezinnen alleen kunnen een goede maatschappij vormen C>e avond werd muzikaal opgeluisterd door be R. K. Harmonie „Utile Dulci" en de R. K. Gemengde Zangvereeniging „St. Caecilia", bei- be onderafdeelingen van den R. K. Volks bond. KINDERMATINÉE VAN DE „NACHTEGAALTJES" Voor den R. K. Vrouwenbond DIE SPAERNE-SANGHERS Winter-concert Gladde wegen en valpartijen vle«e^"hZr uit. „,st vliegen de deu ^oo ontvangen- i mten en andere ct. i,-I voor O? fcoordw0 100 gram ■tfaschecht- HOERA mijn Sanostol komt! O. EN O.-AVOND IN 'T KENNEMER LYCEUM R.K.V.V, „AIIHance" K.J.M.V. Kunstzaal Leffelaar VINDINGRIJKE 8 KAPELAAN cooooooooooooooooooooooooooo „De Beul" en de duintop Bloemendaalsche raadsleden con- fereeren op den besneeuwden Zeeweg In het jaar 2000 méér dan 100.000 inwoners? Belangrijke problemen Surséance N.V. Groot Badhuis te Zandvoort H.O.V. VRIJDAGAVOND CONCERT KATH. GRAFISCHE BOND HAARL. R.K. DAM- GENOOTSCHAP BURGERLIJKE STAND Harald Kreutzberg Prijsopdrijvings- en Hamsterwet SANTPOORT IJMUIDEN BRANDJE IN MITRAILLEURS NEST AGENDA Bioscopen 26 Januari Apotheekdiensten KOLENHANDEL KRUL N.V. R. K. Vrouwenbond Zuster van St. Theresia overleden Haar heilige dood TECHN. ADVIESCOMMISSIE VAN DE SPORTRAAD H. F. FLUITMAN Sneeuw in Washington RIJKSVISCHAFSLAG STAD Het gezin is de kiemcel der maatschap pij, aldus rector Drost, die gisterenavond in gebouw St Bavo op de tweede gezins bijeenkomst van St. Jozefsgezellen en R. K. Volksbond het woord voerde. Alleen wan neer de gezinnen worden hersteld en weer goede gezinnen worden, kan men spreken van een verbeteren der maatschappij. Hoe Wil men de wereld verbeteren, wanneer men niet genoeg zorgen aan het gezin besteedt? Pas na een verbetering van het gezinsleven is het mogelijk te arbeiden aan een verbe tering der maatschappij. Met het gezin Valt en staat de maatschappij. De wereld heeft het gezin godloos gemaakt de maatschappij werd godloos. En God trok ♦ijn handen terug van de maatschappij. En bet werd een ontredderde maatschappij. God bioet in ons dagelijksch leven terugkeeren. En bij zal in het dagelijksch leven terugkeeren, Wanneer hij in het gezin wordt hersteld. Het gezin: bestaat er wel iets mooiers? In bet gezin wordt gebouwd aan de maatschap- Pij van morgen. De ouders dienen dat goed te begrijpen. Daarom is het kind in het gezin hoofdzaak. Men ziet zoo dikwijls, dat, wanneer fen der kinderen tot het Priesterschap of tot bet kloosterleven wordt geroepen, dat vader moeder juist aan hen alle zorgen besteden, voor hen harder werken, om toch maar hun studie te kunnen bekostigen. Maar zij verge ten daarnaast zoo dikwijls, dat hun kinderen, Öie niet het religieuze leven aannemen, min stens een even moeilijke toekomst en een min stens even moeilijke en verantwoordelijke taak Wacht. Want de kinderen, die in het huwelijk tre den, hebben ook weer te zorgen voor het ge- yn, ook zij gaan bouwen aan een nieuwe ge- heratie. Bij de opvoeding, die vader en moeder Seven, moet daarmede rekening worden ge houden. Ook de kinderen, die in het huwelijk 'reden hebben recht op een opvoeding in die bichting. Die hebben zij noodig om later met tact en deskundigheid hun eigen gezin groot te brengen. Daartegenover staat, dat het kind aan de ®Uders ook veel verschuldigd is. Het gezin be hoort onder de leiding te staan van den vader. Spr. wees in verband hiermede op het leven van Jezus te Nazareth. De Tooneelclub van de St. Jozefsgezellen Poerde „Een eeuw achter" van Godfried Bo- blans op. De heer J. Ph. Castricum, voorzitter, sprak ♦en openings- en een dankwoord. Gisterenmiddag werd in de groote zaal van Bebouw St. Bavo het jaarlijksche kinderfeest Van den R. K. Vrouwenbond gehouden. Onder leiding van mej. Cis Kampmeijer traa het bekende kinderkoortje „De Nachtegaaltjes' op. Kapelaan Poppen sprak het openingswoord. Het programma, dat de „Nachtegaaltjes" van hfej. Kampmeijer uitvoerden was keurig ver zorgd. De liedjes werden zeer beschaafd uitge voerd en waren fraai van stijl en voordracht. De „Nachtegaaltjes" hebben dezen kindermid- dag zoo weten te vullen, dat niet alleen de kin beren der leden van den Vrouwenbond, maar Ook de aanwezigen, die het met een meer cri- tisch oog en oor bekeken en beluisterden van deze frissche uitvoering genoten hebben. Dat dit een gevolg was van de goed aange voelde leiding van mej. Cis Kampmeijer is iets dat zeker is, terwijl ook het pianospel van mej. hfia Kampmeijer den kleinen zangertjes een *teun was. Het Mannenkoor „Die Spaerne-Sanghers", diriaent Lieven Duvosel, betitelde zijn concert hadër met „winter". Nu het was buiten win ter in den waren zin, maar binnen, in onze Bemeentelijke concertzaal, heerschten geen koude «n geen winterstemming. Menig nummer heeft hamelijk het tamelijk goed opgekomen audito- PiUm warm gestemd voor de koor- en solo- ♦dhgkunst. Enkele nummers van het uitgebreid program ma moeten we in dit opzicht geheel of gedeel- 'blijk uitzonderen. De sopraanzangeres Hélène hüdolph had bü het derde lied: Harpzang van JOs de Klerk, blijkbaar plotseling te kampen biet een indispositie. Alles wat in hooge ligging' 'bg, klonk nogal schril en onzuiver. Het man- henkoor droeg de kleine nummers van Gretiy 1'el goed voor, doch de mezzo forte-klank was blinder fraai, terwijl juist het groote mannen- Wrwerk, Duvosel's „Vrede" in zijn geheel niet Je verklanking en uitbeelding verkreeg, welke bet vereischt om indruk te kunnen maken. Het kerk begon en bleef weifelend van intonatie, ^onvastheid en samenzang. Daartegenover stond veel lofwaardigs. Het daarlems Vrouwenkoor zong na het eerste ftel uit het Stabat Mater van Pergolesi (wei m^nksehoon, doch iets getrokken van tempo; mooien Psalm 23 van Schubert, echte roman- l'sche muziek. Zulke muziek mist haar uitwer king nog steeds niet, mits ze maar welluidend zonder overdrijving warm gevoelvol wordt N-gedragen, zooals thans door Haarlems rouw enkoor. ..Dit koor beschikt over prachtig stemmate- ;i&al; glansrijke sopranen, mooie donker ge- 'hiibreercte alten, beide partijen met groot, afge- bhd klankvolume. Dij zonder fraai, soms zelf weelderig, '°iik de voor het eerst uitgevoerde „A la Mu- Seu" van Chabrier. Daaruit sprak een gedis- 'hgeerde Fransche geest. i De solozangeres, die inmiddels bijna geheel Jbtsteld was, sloot zich in dien trant bij het ,°°r aan. Daardoor voldeed dit aardige werk br. chabrier in zijn geheel, onderhield deze w®' niet hoogst diepgaande, maar toch chai- a«te muziek ons op aangename wijze. Mevrouw Ludolph zong behalve het lied van de Klerk nog een tweetal liederen op Ne- v®rlandschen tekst: „O liefste Jesu soet" van vcftdrik Andriessen en „Morgen" van Flor ®eters, die gunstig voor haar stem lagen. Het mannenkoor opende met Diepenbrock s ehi Creator met orgelbegeleiding. Dit kleur tje gezang genoot een ietwat te enthousiaste bt'tolking. We stellen ons dit werk wat bezon- jt'ter, wei gloedvol voor. Ondanks dit verschil 11 °ï>^atting deed het ons genoegen een dus danig waardevol en veeleischend werk op het programma te zien geplaatst. Beide koren tezamen gaven 'n herhaling van 't met bezieling en stuwkracht geschreven motet: „Montes et colles" van Duvosel en voor de eerste maal Psaume 150 van César Franck. De uitvoering hiervan was van dien aard, dat we ons afvroegen of het niet gewenscht is, derge lijke werken op het eerste plan te zetten. M.a.w. eert vaststaand gemengd koor te vormen. Hier is aanwezig mooi vrouwenstemmenma- teriaal, ondersteund door voldoend bezette mannenpartijen, (iets wat niet altijd voorkomt) wat nu reeds, na enkele repetities, iets goeds bereikt. Jacob Bijster speelde orgelsoli, o a. zijn eigen kundig geschreven Variaties en dubbelfuga over „Merck toch hoe sterk" en begeleidde den zang, ook al was de begeleiding' niet speciaal voor orgel geschreven. De moeilijkheden, die derge lijk orgelspel met zich medebrengt, onderving hij zoo goed mogelijk. Hij zorgde vooral voor afwisseling in klankkleur. De bezoekers toonden zich, niet het minst na Duvosel's Motet, zeer dankbaar. O. K. je gladheid van de Haarlemsche wegen heeft ook gisteren weer verschillende valpartijen ver oorzaakt, waar-van sommige min of meer ern stige gevolgen hadden. Gisterenmiddag om half vier viel een 15-ja- rige jongen, die per fiets op de Kleverlaan reed, ten gevolge va. .de gladheid van den weg. Hij bekwam een lichte hersenschudding en hij klaagde over pijn in den rechterbovenarm. Na door den Ongevallendienst verbonden te zijn, werd hij per taxi naar zijn woning ver voerd. Terzelfder tijd slipte een 33-jarige dame uit Heemstede op de Fonteinlaan. Een juist passee- rende personenauto raakte haar, waardoor zij een hoofd- en halswond bekwam. Een Roode Kruislid verbond haar, waarna zij per auto naar haar woning werd vervoerd. Or- tien voor twee schaatste een 41-jarige dame op het Noorder Buitenspaarne. Zij viel achterover en brak haar rechterpols. Na door den Ongevallendienst behandeld te zijn, werd zij per auto ter verdere behandeling naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo ge bracht. Gisteravond om half tien viel een 19-jarig meisje bij het schaatsen op de ijsbaan St. Mo- ritz, waardo-r zij een lichte hersenschudding h&ïï Volwaardig sirtu a sappelsmaa A I 1.40 PER FLACON - FAMILIEVERPAKKING 2.75 bekwam. De Ongevallendienst behandelde haar, waarna zij per auto naar huis werd vervoerd. Een 24-jarige dienstbode viel vanmorgen om 9 uur in de Pieter Kiesstraat. Met een hersen schudding werd zij een melkfabriek binnenge dragen. De Ongevallendienst verleende haar de eerste hulp. waarna zij per ziekenauto naar de Mariastichting werd gebracht. Dat niet alleen twee-beeners last hebben van de gladheid der wegen, bewees vanmorgen het paard, dat met zijn vier beenen geen kans zag den weg te houden. Het paard viel op de Nas- saubrug en het duurde geruimen tijd, voordat het beest weer op alle vier zijn hoeven stond. De tientallen omstanders voorzagen den voer man inmiddels van een buitensporig groote dosis goeden raad. Donderdagavond werd in de aula van her Kennemer Lyceum een door Wijk III georga niseerde O. en O.-avond gehouden, of, zooals het programma vermeldde, een G .en G.-avond (Goede Geest-avond door samenwerking van gasten en gastheeren). Een groot aantal mili tairen was van de partij. De voorzitter van Wijk III voor O. en O., de heer A. Hengeveld, sprak een kort openingswoord, waarin hij dank bracht aan allen, die door hun financieele bijdragen den avond mogelijk hadden gemaakt, aan het bestuur van het K. L. voor het afstaan van de zaal en aan de oversten Bond en Polis voor hun tegenwoordigheid en hun medewerking. Een afwisselend en goed verzorgd programma werd vervolgens afgewerkt. Conferencier H. Smits zorgde voor gezellige praatjes en anec dotes, de H.B.S.-band gaf opgewekte muziek- nummertjes, de Comedianten voerden aardige tooneelstukjes op en de goochelaar Mr. Lawoe wist zijn auditorium weer op gezellige wijze bij- den neus te nemen. Zeer goeden zang gaf de soldaat G. Kijk in de Vegte en de snelteeke- naar mr. Kroner toonde zich een kunstenaar met 't houtskool. Vermelden we ten slotte nog de waarlijk artistieke dansen van Hilly Mun- neke, de op sublieme wijze voorgedragen liedjes van de soubrette Annie Hensen en de humoris tische voordrachten van Jac. Timmermans, dan is 't duidelijk, dat er stof te over was, om een genoeglijken avond te verzekeren. En dien heb ben de gasten dan ook ten volle gehad. Voor Zondagavond a.s. heeft de bekende Tri- niteits-Lyceum-Voetbalclub „Alliance" ter gele genheid van haar 17-jarig bestaan een zeer ver zorgd soirée georganiseerd. De ongedwongen vroolijke en toch uiterst beschaafde soirée's van de vorige jaren hebben „Alliance" ook op dit gebied een reputatie verschaft. Uit het programma dat om 8 uur in gebouw „Domi" te Overveen aanvangt vermelden wij slechts „The Hawaian Syncopaters" en „The Rythrn Swingers" die de dansmuziek zullen verzorgen. Verdere inlichtingen zijn te verkrij gen bij F. Seveke, Baan 43, en A. Blankwater, Wouwermanstraat 86. Het Carnavalsfeest van de K. J. M. V. St. Augustinus wordt gehouden op Zondag 4 Fe bruari. Wij zijn erin geslaagd, aldus de „Neon"- ciroulaire, Prins Carnaval te laten komen. Hoe wei de Prins aan het front is heeft hij eenige uren van zijn verloftijd gereserveerd voor een bezoek aan onze vereeniging. In de Kunstzaal Leffelaar aan den Wagenweg wordt van 25 Januari tot en met 17 Februari een expositie gehouden van waskrijtteekeningen door A. v. d. Boon J.Ezn., van schilderijen en teekeningen door Edz. Koning en van gebruiks- aardewerk, ontworpen en uitgevoerd door mej M. Rozelaar. De tentoonstelling is dagelijks geopend van 10 tot 5 uur en Zondags van 2 tot 4 uur. IOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO Op den preekstoel is er al dik wijls tegen gemopperd: te laat ko men in de kerk is een zeer afkeu renswaardige gewoonte, die echter helaas door velen niet kan worden afgeleerd. Een impulsieve pastoor heeft de laatkomers eens met den vinger aangewezen. De geloovigen rilden! Er is nu echter een kapelaan, die een hypermoderne methode heeft toegepast. In Noordwijkerhout heeft men van zijn vinding kunnen profiteeren. Op een feestavond die zeer druk door de parochianen bezocht was, draaide hij een film over het parochieele leven. En op deze film zag men de laatkomers in de kerk, die ongemerkt „ge knipt" waren. Inderdaad, hier klapt het kerk boek dicht!! De Bloemendaalsche sociaal-democraten hebben gisteren de voetstappen gedrukt van de liberalen. In de sneeuw, die in de duinen ruim 30 c.M. hoog ligt. Het betrof hier een buitengewone bijeenkomst van de raadsleden en het college van B. en W. Het was niet zoo, maar het zou heusch nog niet zoo eigenaardig geweest zijn. als de burgemees ter den Raad in de duinen had bijeen ge roepen om hem te laten genieten van de prachtige wintergezichten, de Zwitsersche dik-besneeuwde duintoppen en de voortref felijke ski-valleien. Een sprookje was het daar aan den Zeeweg! De automobilisten en de wandelaars, die de gladde en gevaar lijke wegen trotseerden, genoten van 't land schap en konden bijna niet genoeg krijgen van de in witte mantels gehulde blonde duinen. De vreugde kan nog grooter zijn. wanneer men bedenkt, dat het voorjaar al dicht nabij is en dat over twee maanden de zon op luwe plek jes al zomersch kan branden. Dat doet de kou vergeten en den feilen Zuidooster. Daar stond de Raad dan in de sneeuw. Eerst 'n halven K.M. voorbij den Watertoren, bij duin top 89, dien U niet kent en dien U straks niet meer-zult kunnen kennen als de zandgravers komen en hem kopje na kopje kleiner maken. Als ze komen! Want de excursie was juist be legd om te oordeelen over dezen zandkam die zich angstig verscholen hield onder het dikke witte laken. De boomgroepen, hier en daar te gen en op den kam geplant, waren zwart en naakt en het was alsof ze hun armoede wilden demonstreeren. En velt men de armoedigen? En dan was er ook de lente-gedachte, die de hoo rnen in bloei zette en die het mijmerende raads lid deed twijfelen. Afgraven. Ongerept laten. Het doorzicht wordt veel mooier als de kam ver dwenen is. We moeten toch zand hebben! Verschillende opmerkingen werden in dezen zin gemaakt. Maar het was wethouder Ouwe hand, die vroolijk en vlot voor den dood van den kam pleitte en zich daarbij vasthield aan het oordeel van deskundigen. Er kan een heer lijke vijver komen, zei hij met een zomersche stem, terwijl hij langzaam in de sneeuw weg zakte. Vijf en twintig jaar kunnen we hier gra ven zonder dat er landschapsschoon vernield wordt. „Als U het met een emmertje en een schop doet, duurt het wellicht nog langer" spotte een vroede vader. Maar zijn grapje werd onmiddel lijk overtroefd door het malle geval, dat een collega languit in de sneeuw terecht kwam en daarna zonder een spier te vertrekken den duintop onder de loupe nam. De kiezers weten nu, dat het pad van hun troetelkinderen niet altijd over rozen gaat. Gelukkig behoefde top 89 niet absoluut te sterven. Bij het helmmonument dat héé] zie lig en héél eenzaam stond te blauwbekken was ook 'n kam, dien „de beul" op zijn lijst ge plaatst had. In zijn goedertierenheid had hij nog keus gelaten. Maar de beslissing zou op een der toppen moeten vallen, omdat de wethouder zand noodig heeft, voor de wegen en voor ter- reinophooging. Hij zou ook nog zand duur kun nen koopen van particulieren, maar die schud den de duinen ook niet uit hun mouw en moe dus eveneens afbreken. De raad zal straks, in de warme omgeving van de raadszaal beslis sen. De excursie diende slechts om ieder lid naar eer en geweten te doen stemmen. Maar er zijn argumenten gefluisterd, die er op wijzen dat top 89 een goede kans van blijvend leven maakt. Deze top ligt n.l. vrij dicht bij Overveen Het lijkt oogenschijnlijk wel wat voorbarig en nutteloos om eens te weten hoe onze gemeente er over zestig jaar zal uitzien. Welk doel zou dit voor de meeste onzer in gezetenen hebben? Bijna niemand zal zich hier over zorgen gaan maken of zich er op instel len. Zelfs de grondspeculanten niet. Maar toch is er één instelling in onze ge meente die deze zorg wél heeft en er wel dege lijk voor dient te waken dat de huidige Velsen- sche jeugd, die dan wellicht met gebogen rug gen en gerimpelde en ingevallen gezichten over onze pleinen en straten zal strompelen, al of niet voorzien van een stokje, ooit een ernstig verwijt zal moeten maken ove,r nagelaten han delingen die onze huidige vroede vaderen ver zuimd zouden hebben te nemen. Het huidig gemeentelijk bestuursapparaat im mers moet bü haar uitbreidingsplannen en al les wat daarmede verband houdt, en dit is niet gering, tijdig alle mogelijke voorzorgsmaatrege len nemen welke niet alleen gericht dienen te zijn om de vruchten te plukken in de eerste ja ren, doch zeker ook rekening moet worden ge houden met de toekomst. Ir. J. A. Verhoef, directeur van Openbare Werken in de gemeente Velsen, sprak in het Vereenigingsgebouw aan de Kalverstraat over het onderwerp: „Hoe zal onze gemeente zich in de toekomst ontwikkelen en hoe denkt de Overheid daaraan leiding te geven?" Allereerst kwam het probleem der bevolkings uitbreiding aan de orde. welke beheerscht wordt door geboorte, sterfte, vertrek en vestiging. Natuurlijk is het ten eenenmale onmogelijk juiste cijfers te kunnen voorspellen. Dit kan men zelfs niet eens binnen een tijdperk van slechts twee jaar. Immers, volgens de statistieken zou bij „eenzelfde" stijging als in de afgeloopen maanden nog op het eind van het volgend jaar onze 50.000ste medeburger en plaatsgenoot moe ten worden geboren. Doch eenieder zal begrijpen dat men alle be rekeningen niet au sérieux kan nemen. Doch wanneer men aan de globale cijfers vasthoudt, verwacht men dat Velsen over zestig jaar de honderdduizend inwoners zal zijn gepasseerd. Nadrukkelijk willen wij eir nogmaals op wij zen dat het slechts theoretische berekeningen zijn en men dus geen rekening houdt met in grijpende veranderingen als b.v. mogelijke massale en langdurige evacuatie, bloei van IJmuiden als industriestad en als voorhaven van Neerlands hoofdstad. Zal IJmuiden dan een belangrijk Marinestation zijn. hetgeen tal van marine-autoriteiten nu evenwel betwijfelen? Hoe zal het „hart van IJmuiden" kloppen, in casu het visscherijbedrijf. Zal, de visschersvloot door gebrek aan goede vischvangplaatsen of door internationale moeilijkheden zoodanig in eengeschrompeld zijn, dat ook de zeer vele plaatsgenooten die in dit groote bedrijf met zijn vele nevenbedrijven nu nog werk vinden, elders in het land werk moeten gaan zoeken? Zal het houten stempellokaaltje aan de Lo- rentzstraat en Heidestraat verdwenen zijn met zijn meer dan 2000 vaste dagelijksche klanten? Of zal dit aantal zoodanig zijn uitgebreid dat men hiervoor een groot gebouw heeft moeten oprichten? De financieele toestand der inwoners spreekt immers ook nog een woordje mee in de ver meerdering van het aantal inwoners? Dit zijn nog maar enkele vragen die ten nauwste verband houde.n met één der onder- deelen van het geheel, n.l. bevolkingsaanwas. De jongste historie van de Velsensche uit breidingsplannen dateeren van 1921. Deze plan nen bleken helaas niet doelmatig en het gevolg was dat hieraan ook niet de hand werd ge houden, waardoor tal van exploitatieplannen in duigen vielen. Zoo zijn er b.v. plannen geweest, goedgekeurd door Ged. Staten om van de gemeenteVelsen één groote stad te maken, doch hierbij kwamen de deskundigen tot de slotsom dat dit plan practisch onvervulbaar was, hoe groot het aan tal inwoners na 1921 ook zou toenemen. De directeur van O. W. kreeg opdracht een ander plan nader uit te werken, waarbij spr uitging van 6 punten, welke de speciale ligging- van onze gemeente omlijnen. Allereerst moger. niet alle terreinen als bouwterrein worden op- geëischt. Met tal van ontwikkelingsmogelijk heden moet hierbij rekening worden gehouden. Ook dient men hierbij niet te vergeten, dat in een bepaald gedeelte der gemeente de groei veel sneller zal zijn dan in diverse andere wijken Zoo bleek b.v. de laatste jaren dat vooral ln Santpoort groote terreinen zijn bebouwd met moderne woningen. Weliswaar zijn ook in Velsen-Noord, zooals Schulpen en Meerweide, belangrijke complexen woningen verrezen, alsook op de Burgemeester Rambonnetlaan, doch blijkens de statistieken is deze toename procentsgewijze belangrijk min der. IJmuiden gaf zelfs een vrij sterke daling te zien. Bij deze uitbreidingsplannen zal voorts reke ning gehouden moeten worden met vele objec ten. Alleen reeds wat het groote verkeer be treft staat men hier voor tal van onoplosbare vraagstukken. We denken hierbij slechts aan den bouw der tunnels, de verlegging der spoor baan. en de verdere ontwikkeling van het groote verkeer op deze oeververbinding in Vel sen. Juist doordat de oeververbindingen over het Noordzeekanaal betrekkelijk op grooten af stand liggen, mag verwacht worden, aldus spr.. dat de Velser tunnels wel een groote „zuig kracht" op het verkeer Noord-Zuid zullen blij ken te zijn. Dit maakt weer noodzakelijk, dat voor goede aanvoerwegen dient te worden ge zorgd en bijtijds deze terreinen worden aan gekocht en gereserveerd. Wat betreft uit het oogpunt van een econo- mischen exploitatie en efficiency dient weer reke ning te wrirden gehouden met tal van andere factoren. Een kom b.v. is veel voordeeliger te voorzien van gas en water, electriciteit enz. dan eer gestrekte bebouwing. Ditzelfde geldt voor diver se gemeentediensten als b.v. politie-toezicht, brandweer, G. R„ enz., enz. Ook het probleem der rioleering, hetgeen gewoonlijk een vrij kost bare geschiedenis is, stelt zijn eischen. Die heeft onze gemeente wel ondervonden bij de uiteengerafelde bebouwing van Santpoort. Het nieuwe uitbreidingsplan tracht van het be taalde lesgeld profijt te trekken en er voor te waken dat niet elke bezitter van een stukje grond, in welke uithoek dan ook, een eigen huisje gaat zetten en de gemeenschap op hooge kosten jaagt. Het plan tracht zulke uitwassen te voorkomen en de bebouwing zooveel moge lijk te concentreeren, te algemeenen nutte. Deze zeer beknopte uiteenzetting geeft voor velen eens een kleinen blik achter de coulissen van het gemeentelijk apparaat, dat er voor te waken heeft dat de sociaal-economische positie van onze gemeente ook in de toekomst voor ons en ons nageslacht een kostbaar en efficient erfstuk zal blijken te zijn. en dus is het misschien straks mogelijk om er een villa te plaatsen. En in een villa komen menschen te wonen, die goed belasting beta len! Het terrein bij 't helmmonument maakt meer kans om te sneuvelen. Doch het zal daarna pronken met een helderen vijver, waarin bootjes zullen wiegen en vogels zul len baden. Wethouder Ouwehand heeft vannacht niet prettig geslapen. Honderden duintoppen draaiden hem voor de oogen en dreigden hem te verpletteren. Hij hield echter voet bij stuk, omdat de plicht als wethouder hem zulks voorschrijft. Hij wil niemand zand in de oogen strooien. Maar als men toegeeft dat er zand móét zijn, hoe wil men de kwes tie dan oplossen? De Haarlemsche rechtbank heeft definitieve surséance van betaling verleend aan de N.V. Groot Badhuis te Zandvoort voor den tijd van een half jaar, ingaande 30 November 1939. Tot bewindvoerder werd benoemd mr. dr. F. A. Bij voet. Een paar jaar geleden is Jaap Emmer voor de eerste maal bij de H. O. V. opgetreden op een zomerconcert. Na zijn groote successen in het buitenland, Budapest, Weenen en Parijs, zal hij wederom solist zijn op het concert van Vrijdag a.s. met het vioolconcert in g-dur van Mozart. Het concert, dat onder leiding staat van Toon Verhey. wordt met de Trauermusik van Paul Hindemith geopend, hetwelk een eerste uitvoering is. De alt-solo in dit werk wordt door Fred. Leidner vertolkt. Na de pauze gaat de geliefde symphonie „Aus der neuen Welt" van A. Dvorak. De afdeeling Haarlem van den Kath. Graf. Bond hield Woensdag 24 Januari in het ge bouw St. Bavo een ledenvergadering, waarbij de voorzitter, de heer Th. E. Puts, in een openings woord, wijzende op den toestand in het be drijf, zeide, dat er van opleving nog weinig te bespeuren valt, opwekte goed toe te zien of de bepalingen van de C. A. O. nagekomen wor den en tenslotte een goede verdraagzaamheid onder de leden aanbeval. Een aantal nieuwe leden werden met een vriendelijk woord welkom geheeten. Op Zaterdag 3 Februari zal de afdeeling haar jaarfeest vieren. Hieraan zal medewerken het bekende gezelschap van Pierre Balledux. Zon dag 11 Februari is de jaarlijksche H. Mis, des morgens acht uur in de St. Jozefkerk aan de Jansstraat. Het financieel verslag van den penningmees ter werd goedgekeurd. Het voornaamste punt van de agenda was behandeling begrooting '40. Op verschillende punten werden ophelderin gen gevraagd en getracht wijzigingen aan te brengen. Na toelichting van het bestuur werd de begrooting ongewijzigd goedgekeurd. De twistappel in de afdeeling is altijd nog het abonnement op het weekblad „Herstel". Het bestuur meent echter, dat voor hetzelve de zaak is afgedaan. In den boezem der vergadering voelt men aan, dat men op deze kwestie nog wel nader terug komt. Na de rondvraag werd de vergadering ge sloten. Door militaire doeleinden is Ontwikkeling in Lisse hedenavond verhinderd de match tegen H. R. K. D. uit Haarlem te spelen. Deze wordt tot lateren datum uitgesteld. A.s, Maandag 29 Jan wordt bij bovengenoem de vereeniging de match H. R. K. D.D. I. D. Amsterdam gespeeld. H. R. K. D. zal alles in 't werk moeten stellen om zich deze sterke Am sterdammers van 't lijf te houden. Een T. E. P.- H. R. K. O.-combinatie gaat Donderdag 1 Febr. naar Adolf Kolping-Bennebroek om zijn klei ne kans op 't kampioenschap te verdedigen. Geboren 23 Jan.: z. van J. C. Zeldenthuis Struylaart; 24 Jan.: z. van A. C.# van Veen Bouw. Ondertrouwd 25 Jan.: P. A. Gerner en A. P. Karis; D. Muller en D. L. Rogers Lewis: A. H. van der Ploeg en G. A. van Nes. Getrouwd 25 Jan.: F. J. de Graaf en B. P. L. Vermij; L. A. F. H. van Wouw en H. van der Stadt. Overleden 23 Jan.: W. Maasde Veer, 78 j.. Baan; 24 Jan.: Chr. 7 j., d. van J. Hoenders, Karei van Manderstraat; J. van der Lende. 48 j., Hasselaersplein; C. C. Rooijmans—Dik, 32 j.. Kamperlaan; D. E. 16 d., d. van E. Groeneveld. Korte Wijngaardstraat. De groote danser Harald Kreutzberg, die reeds eerder in onze stad optrad, zal op 14 Februari in den Stadsschouwburg opnieuw optreden met medewerking van den componist-pianist Frie- drich Wilckens. Een winkelier te Haarlem, die begin October artikelen tegen een te hoogen prijs had- ver kocht, stond twee weken geleden voor de recht bank terecht wegens prijsopdrijving. Een boete van f 25 werd deswege door den Officier geëischt De rechtbank sprak den man vrij. Een 57-jarige koopman, die zeep gehamsterd had. werd veroordeeld tot een boete van f 15. De eisch was een maand gevangenisstraf. R. K. Volksbond. De Kring Santpoort van den Ned. Kath. Volksbond houdt Vrijdagavond om 8 uur in „De Viersprong" zijn jaarvergade ring. Gisteravond loeiden een kort oogenblik de IJmuider alarmsirenes voor luchtgevaar. Het bleek, dat de brandweer op weg was naar een mitailleursnest, ergens in IJmuiden, alwaar een der soldaten met zijn jas een petroleumvergas- ser omverstootte, waardoor een begin van brand ontstond. Daar zich in de nabijheid een hoe veelheid patronen bevond, werd voor alle zeker heid de brandweer gealarmeerd, doch de sol daten wisten den brand te blusschen, alleen de hoes van den mitrailleur ging hierbij ver loren. De mitrailleur bleef behouden, alsook de munitie. Tot ontruiming behoefde niet te wor den overgegaan. Gebouw St. Bavo: Hengelaars, 8 uur; RK. Bevolkingsbureau. 8 uur; Fed. Gr. en Fr. Han del. 8 uur; Kern vergadering Bouwvakbond. 8 u.; O. en O., 8 uur. De Kerkuil, N. Gracht: English Association, 8 uur. Brinkmann, Gr. Markt: R.K. Kruideniers, 8.30 uur. Gem. Concertzaal: Mozart-concert Lili Krauss, 8.15 uur. Rembrandt: „Pips met vacantie", alle leeftij den, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „De wreker", boven 18 jaar, 2 en 8.15 uur. Luxor: „Goodbye Mr. Chips", alle leeftijden, tijden. 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: Doorloopend programma. Spaame: „Marokkaansche liefde", ,3ulldog Drummond", boven 14 jaar. Gebouw St. Bavo: Onderling Hulpbetoon, 8 uur; Meubelmakers, 8 uur; H. G. K.. 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur; Schaakclub, 8 uur; Best. Spoorwegpersoneel, 8 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 105 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. De Kerkuil, N. Gracht: Dante Alighieri, 8.15 uur. De avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waargenomen door de volgende apotheken: C. Loomeyer. Barteljorisstraat 11; Park-apo theek, Kleverparkweg 13; Teyler-apotheek, Tey- lerplein 79. Steeds geopend zijn: C. E. Schotman, Binnen weg 206208; Elswout-apotheek, Bloemendaal- scheweg 341; Aerdenhout-apotheek, Zandvoort- schelaan, tel. 26772; Heemsteedsche apotheek, Binnenweg 28, tel. 28127; Bloemendaalsche Apotheek, Bloemendaalscheweg 85. telef. 22181. uit voorraad te leveren a 95 et. per H. L. Afgehaald 85 et. OOK BESCHIKBAAR VOOR DEN HANDEL OVERVEEN TELEF. 23517 Vanavond is er voor de leden van den R. K. Vrouwenbond een feestvergadering in Thalia. Opgevoerd wordt „Démasqué" door de tooneei- vereeniging „Alberdingh Thijm". Orkest onder leiding van Jan Nibbering. Kaarten verkrijg baar aan de zaal en bij het bestuur. Te Lisieux is overleden zuster Maria van het H. Hart, de zuster van de Kleine H. Theresia van het Kindje Jezus. Over haar afsterven meldt men ons het volgende: Enkele dagen geleden openbaarde zich bij zuster Maria van het H. Hart een ernstige longontsteking. Na een kleine verbetering in haar toestand, die zich hoopvol liet aanzien, verergerde deze Donderdagnamiddag zeer snel, zoodat des avonds reeds alle hoop werd opge geven. De zieke bleef bij bewustzijn. Zij was echter zoo uitgeput, dat zij bijna niet kon spreken. Ontroerend was het afscheid van haar mede zusters des avonds na de MetteA om 10 uur; voor allen had zij een hartelijk woord. Toen de Overste, Moeder Acnes, opmerkte, dat zij het Kruisbeeld niet meer kon vasthouden, nam zij dit plotseling met onverwachte vreugde, bracht het naar haar lippen en fluisterde: „Ik bemin U!" Het was ontroerend van eenvoud en groot heid. Zij bleef bij bewustzijn, maar verzwakte snel. Tegen 1 uur in den morgen zeide Moeder Agnes haar, dat de Kleine Theresia dicht bij haar was, om haar bij te staan, en zacht lispelde zij: „Ja". Enkele oogenblikken later articuleerde zij langzaam en fluisterend het Onze Vader het Wees Gegroet en een akte van overgave aan Gods Heiligen Wil. Toen het einde na derde, richtte zij haar half gesloten oogen naar het beeld van de H. Maagd. Slechts één enkel oogenblik bleef zij zoo nog liggen. Toen sloten haar oogen zich voor altijd. De Sportraad der Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie, die, zooals men weet, de diocesane instantie is, waarbij de R. K. Dames en Meisjessportvereenigingen in het Bisdom Haarlem zijn aangesloten, heeft het initiatief genomen tot het formeeren van een nieuwe technische adviezencommissie inzake gymna stiek. De installatie dezer commissie vond plaats op Zaterdag 20 Januari, in het Departementenhuis van de Vrouwelijke Jeugdbeweging te Amster dam, en werd verricht door den zeergeleerden heer A. M. A. Vollaerts, diocesaan directeur van de Vrouwelijke Jeugdbeweging. Tot leden van deze technische adviescom missie werden benoemd: mejuffrouw L. Beek, leerares lich. opv. M. O. te Amsterdam en da heeren J. Bongaarts, leeraar lich. opv. M. O. te Rotterdam; H. Goris, leeraar lich. opv. M. O. te Haarlem; H. de Klerk, leeraar lich. opv. M. O. te Delft; C. Richaers, leeraar lich. opv MO te Amsterdam. Naar wij vernemen is thans in den toestand van den heer H. F. Fluitman te Enkhuizen een zoodanige wijziging ten goede gekomen, dat men op een volledig herstel durft hopen. WASHINGTON, 24 Jan. (Havas). In de hoofd stad heeft het zoo hevig gesneeuwd, dat het geheele verkeer in de war was en alle lucht- diensten gestaakt moesten worden. Vannacht werd een sneeuwval van 20 cM. opgeteekend. Heden geen vischpri.izen Aancevoerd aan den afslag: Kleine partijtjes consignatiezendingen uit Noor. wegen en Denemarken. Snoekbaars 4345 cent per kg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5