De rede van Minister van Kleffens Hansje's kou is vandaag over Wij luisteren naar I'IJHO'L er op! FINANCIEN Geredden kwamen te IJmuiden aan Dagfilm W aterstanden DONDERDAG 25 JANUARI 1940 (Vervolg van pag. 1) Volkenbond Onze levenskracht "v, Begrip voor elkanders moeilijkheden! Lichtvaardig gepraat Geen wachttijd—Werkt direct Voorzorgsmaatregelen Vrijdag 26 Januari liet verzacht en geneest Bijna twee ton verduisterd Directeur tot 21/'2 jaar gevangenis straf veroordeeld Vierling geboren in Tjiamis AL OF NIET DOORGAAN VAN WEDSTRIJDEN MARKTEN 482ste STAATSLOTERIJ Drie van de 20 Noorsche schip breukelingen inmiddels overleden ;.oi o.ec* o.co oco x co* o.co o.oo o.oo o o-_ o IriO o In tijden als deze moeten wij allen ons wel bewust er toe zetten, politiek te denken. Dat eischt de toekomst van ons land als onafhan- *etijke staat en wij hebben noch tegenover ons zelf, noch tegenover onze nazaten, noch tegen over Europa, het recht anders te doen. De moeilijke onderhandelingen betreffende de bevoorrading van Nederland hebben nog niet tot overeenstemming geleid. De rechten en Menschen der oorlogvoerenden en de aan spraken en verlangens der onzijdigen staan op Pit gebied tegenover elkaar. Indien de ontwikkeling van zaken mii de over tuiging mocht geven, dat instelling van een or- Üaan, overeenstemmend met het in 1919 opge lichte Bureau voor Zeeoorlogsschade wensche- 'ijk en verantwoord zou zijn, zal ik gaarne het iPijne doen om tot die oprichting te geraken. Vooralsnog is de omvang der zaken echter niet Van dien aard. dat de stichting van zulk een instantie mij gerechtvaardigd of wenschelijk bou voorkomen. De Minister behandelde daarna het lidmaat schap van Nederland van den Volkenbond. Hij achtte het onjuist den Volkenbond voor te stel ten als een organisatie, waarin Frankrijk en ingeland het voor het zeggen zouden hebben. De Minister wenscht vast te stellen, dat op en duur bestendiging van het lidmaatschap van een Volkenbond met politieken inslag Pien zeker het Geneefsche Instituut, ondanks alles, nog steeds heeft behouden onmogelijk zai worden, indien het eenzijdig karakter van Pen Bond, waarop hij boven doelde, zou blijven Gehandhaafd. Een andere vraag is echter: is waarlijk het "ogenblik wel aangebroken, waarop de kleinere ataten. die in het conflict tusschen Frankrijk en Groót-Brittannië eenerzijds en Duitschland anderzijds neutraal wenschen te blijven, den Volkenbond moeten verlaten? Deze vraag hebben de kleinere Europeesche Staten, waaronder Nederland, ontkennend be antwoord. Zoolang er nog hoop bestaat, dat ten slotte, Pa een periode van ontwrichting en van storm, Pe organisatie van de Statengemeenschap zij het in gewijzigden vorm toch nog tot krach tig leven zal kunnen uitgroeien, zullen de klei de staten dezen Volkenbond trouw blijven. Eerst Pan, wanneer zij alle hoop op deze ontwikkeling Souden moeten opgeven, zou voor hen het "ogenblik 'zijn aangebroken om zich uit den Vol kenbond terug te trekken. Die positie achten zij thans echter niet aan wezig en het verloop van de jongste Volken- Pondsvergadering heeft hen zeker niet van de "hjuistheid dezer zienswijze overtuigd. Daar '"ch is wel duidelijk de eerbiediging van de zelf standigheid der kleine naties gebleken; daar 's wel duidelijk aan den dag gekomen de on juistheid van de bewering, dat de Volkenbond Poor twee oorlogvoerende mogendheden wordt Peheèrscht. Het was de kleine mogendheid, die het slachtoffer was van een aanval, welke het hiitiatief tot het bijeenroepen van die vergade- ting, overeenkomstig de voo. chriften van het ^olkenbondsverdrag, heeft genomen. Ik doel hier op het heldhaftige Finland. Dat op die ver gadering de politieke discussie zich heeft be- terkt tot het geschil, waarvoor zij was geconvo- "eerd, met uitsluiting dus van het gewapend Conflict, waarin de twee bedoelde groote mo gendheden waren gewikkeld, geschiedde op uit drukkelijk verlangen der kleine staten, die wei- Berden aan de bespreking omtrent eenig ander \tiolitiek punt deel te emen. En dat, men in de Baiivaarde resolutie elk denkbeeld van een ver- Wiéht'e collectieve actie ingevolge art. 16 van het Volkenbondsverdrag heeft laten varen, het 's wederom de wil der kleine mogendheden, die Peze houding heeft bepaald. Onder die omstandigheden is het wel ten Enenmale onbegrijpelijk, hoe men zou kunnen Volhouden, dat de staten, die lid van den Vol kenbond blijven, in den strijd tusschen Duitsch- '"hd eenerzijds en Engeland en Frankrijk an- Perzijds, hun neutraliteit zouden hebben prijs gegeven. De Volkenbond kan de neutraliteit in het "onflict tusschen Duitschlana en Engeland en G'ankriik niet, gelijk beweerd is, „ondermijnen", "bidat de Volkenbond zich buiten dit conflict houdt. Wie het tegendeel zou willen beweren, jhoet meer doen dan aankomen met een en kele redevoering in een Volkenbondsorgaan Waarin Nederland overigens niet is vertegen woordigd waarbij dof gedelegeerden der bel- hgerenten toespelingen op -en dusdanige sa- "Penknooping zijn gemaakt. Elk organisme, óók Pe Volkenbond, kan slechts aansprakelijk wor- P"n gesteld vöor zijn beslissingen, niet voor 'Peeningsuitingen van leden, voorzoover deze h'et in die beslissingen zijn gesanctionneerd. De resolutie van de Volkenbonds vergadering wekt de Staten, die daar toe in de gelegenheid zijn, op tot mate- tieelen en humanitairen steun aan Finland, als slachtoffer eener agressie Van de zijde van Sowjet-Rusland. Wie beweert, dat zij een verdere strekking heeft, spreekt onwaarheid. De kleine staten zullen aan de resolutie geen toe passing geven, die de grenzen harer strekking overschrijdt. Nederland al thans zeker niet. Voor het niet-politiekc Volkenbondswerk, Waarover speciaal de heer Vorrink sprak, heeft P" regeering de meest mogelijke belangstelling. De naaste toekomst, onzeker als zij is, zal P'cde aan ons volk menige beproeving bren- k"h, ook dan indien de oorlog in militairen jj111 buiten enze grenzen blijft. Het is goed aarop te zijn voorbereid, en te trachten den ^hienhang der dingen te begrijpen, opdat Ne tland met oud-vaderlandsche kloekheid "Maatregelen neme waar het kan, en voor het 'crige datgene wat het zich bewust is, alleen ?'6t te kunnen veranderen, aSrde en drage. manmoedig aan- Juist in een periode van materieelen te genspoed kunen en moeten wij toonen dat Wij het levenskrachtig volk zijn, waarop ons Uitzonderlijk hoog geboortecijfer en ons uit zonderlijk laag sterftecijfer wijzen, cijfers Waarvan het verschil zóó groot is dat wij daarin alle Europeesche groote mogend heden en de Vereenigde Staten achter ons 'aten. j h'ie vitaliteit is vóór den oorlog van 1914 wel in twijfel getrokken. Ook in den laatsten tJP is op onze levenskracht in het oorlogvoe- "M buitenland wel eens een verkeerd licht "Worpen, doch en dit moge ons tot gerust- strekken veeal in den vorm van be- ^'hsverwarring. Men stelde als gebrek aan rug graat voor, wat niets anders was dan een ^hbaring van het feit, dat onze kracht ter l geringer is dan die van de groote mogeni- ^P"n, zoodat wij ter zee geweld slechts in bij- jj'MPere gevallen met geweld kunnen keeren. ^,et gtuigt van oppervlakkigheid, wanneer de U^dehng ons phlegma houdt voor vadsig- ti. onze gezonde skepsis voro zelfvoldane on aandoenlijkheid, ons „Bezint eer gij begint" voor gemis aan besluitvaardigheid en wat de Duitscher noemt „Einsatzbereitschaft". Wan neer buitenlanders willen zien hoe het met de levenskracht van Nederland gesteld is, laten zij dan eens bij onze weermacht gaan kijken, of in Indië, of laat hen bij onze padvinders te gast gaan, of een Kaagweek maken, of een vierdaag- schen arstandsmarsch, of laat hen de Zuider zeewerken bezoeken. Zoloang Nederland, dat, mits het zelfstandig is, evenals trouwens Bel gië een element van rust vormt in Europa, het vrijheidlievende, arbeidzame land is dat het al tijd is geweest, sterk ook door den religieusen inslag zijner bewoners, de verscheidenheid hun ner gaven, hun ondernemingszin, vooruitstre vendheid en verrichtingen op het gebied van wetenschap en kunst zoolang verdient het de onaantastbaarheid van zijn gebied en zijn zelfstandigheid, voor welker bescherming het, zoo het moet, alles over heeft. Vertrouwen wij echter op welgefundeerde gegeven beloften, en op hth inzicht in het buitenland dat Neder lands ligging nu eenmala zoodanig is, in Euro pa zoowel als in Azië, dat geen groote mogend heid zich kan veroorloven, ons gebied in ande- rer handen te zien vallen. In onze dagen heeft de eisch vap bestaans- ruimte in meer dan een land de aandacht. Naar Nederlands inzicht kan en behoort dat probleem, dat voor onszelf in uitzonderlijke mate bestaat, met vreedzame middelen te wor den opgelost. Vergeleken met andere staten heb ben wij een buitengewoon groot bevolkings overschot. Op ons Europeesch gebied moeten wij het buitenland moge zich goed voorstel len wat dat beteekent per vierkante mijl 618 menschen voeden, dat is meer dan ander half maal zooveel als Duitschland, drie maal zooveel als Frankrijk, en nog altijd niet minder dan 100 zielen meer dan het Vereenigd ko ninkrijk. Acht en drie kwart millioen men schen te voeden in een land, welks bodem slechts vier millioen in het leven kan houden, dat is een kunststuk dat slechts mogelijk is door groote krachtsinspanning. Onze overzee- sche gebiedsdeelen, schoon niet geschikt voor duurzame vestiging van Europeanen, helpen ons daarbij, al is de groote bevolkingsdichtheid van Java (met 784 bewoners per vierkante mijl een der allerdichtstbevolkte gebieden ter we reld) een probleem op zichzelf. Die overzeesche rijksdeelen beschouwen wij niettemin niet als een voor anderen gesloten gebied, integendeel zijn anderen daar welkom onder onze milde wetgeving en ons bestuur, dat door bevoegde beoordeelaars in den vreemde aan anderen tot voorbeeld wordt gesteld. Hopen wij, dat tegen over die open deur de poorten bij anderen zich weldra opnieuw zullen openen. Wij moeten varen, wij moeten handel drijven, wij moeten anderen diensten bewijzen, anders kan ons volk niet bestaan. De landen die thans, om den te genstander te treffen, onzen handel beper kingen opleggen, mogen dat niet voorbij zien In de ultraprotectionistische en verarmende wereld, die wij thans kennen, moeten wij in de naaste toekomst dat feit hebben wij een voudig te aanvaarden, of wij willen of niet, op een vermindering van onzen levensstandaard zijn voorbereid. Hopen wij echter, dat gezond inzicht en verstandig beleid, wellicht door nood gedreven, weldra een. reactie in die we reld zullen teweeg brengen, opdat de barrières worden afgebroken die ook ons volk zoozeer benauwen. Daartoe is echter in de eerste plaats noodig begrip voor elkanders moeilijkheden. Hoe het niet moet, al ware het slechts omdat het op den duur zoo niet kan, heeft de liquidatie van den vorigen oorlog getoond. Het gebrek aan begrip voor hetgeen in het belang van Europa ten aanzien van Duitsch land had moeten en kunnen geschieden moest bij elke natie, en zeker bij een volk van die grootte, een krachtdadige reactie wekken. Overwegingen der overwinnaars hoe begrij pelijk op zichzelf, van hun standpunt gezien omtrent de schuld aan den oorlog van 1914 hebben het gewonnen van wijsheid in den trant van het Weener Congres, tot aller ongeluk. Mag men zich .niet afvragen, of het nu eindelijk geen tijd is geworden voor een juiste en verstandige regeling der zaken van Europa? Men zegt ons dat de tijd voor den vrede nog niet is gekomen. Maar wat baat doorvechten indien het. te eener zoo goed als te anderer zijde. tegen standers betreft die men. wegens hun grootte, op den duur niet vernietigen kan. ook al wilde men het en achtte men dat niet ontoelaatbaar? Zulke woorden mogen, dunkt mij, in dezen tijd wel eens gezegd worden op een plaats als deze, in een neutraal land, dat geen eigen gewin be oogt en noch West-, noch Midden-Europa zou willen zien ondergaan in verarming en bolsje wisme. Ik zou de vraag willen stellen: Hoe ver krijgt men betere waarborgen dan door zich om de tafel te scharen en. op grondslagen van werkelijkheid en rechtvaardigheid, met wederkeerige inachtneming van den eerbied dien men aan andere volken verschuldigd is, een regeling tot stand te brengen, die we gens haar intrinsieke waarde de belofte in zich houdt dat zij den vrede voor zeer ge- ruimen tijd verzekert? Er is dat zeg ik met grooten nadruk .niet gebleken dat zulk een resultaat onbereikbaar is. Het zijn dergelijke vragen, waarop 1940 ons wellicht het antwoord zal brengen. Moge dat antwoord overeenkomen met datgene wat in millioenen harten leeft, ook. ja wellicht in de eerste plaats, bij de oorlogvoerenden. Kan Nederland er toe bijdragen, dat men tot overleg komt, dan gaarne. Dat wij ten deze .di ligent zijn, hebben wij tezamen met België be wezen. Maar wij dringen ons niet op, en heeft men onze hulp om elkaar te vinden niet noo dig zeer wel. Als men elkaar maar weer vindt. Welke intusschen de invloed zal kunnen zijn dien de neutralen zullen vermogen te doen gelden op de toekomstige vredesregeling, is thans niet te voorzien. Ik wil dien invloed evenmin onderschatten als overschatten en wij zullen deze zaak met bijzondere opmerkzaam heid in het oog houden, maar wel moet mij van het hart dat de heer Van Embden dienaan gaande zéér optimistisch denkt In enkele buitenlandsche persorganen wordt degene, die zich mocht willen verstouten thans over vrede te spreken, reeds bij voorbaat ge doodverfd als handelend onder den invloed van den een of anderen oorlogsmoeden belligerent. Natuurlijk is ook Nederland aan herstel van den vrede veel gelegen. Maar wanneer het dien bepleit, kan het dat doen zonder bijbedoelingen, in de overtuiging daarmede ook de hoogste be langen voor te staan van de Statengemeenschap, waarmede het onafscheidelijk is verbonden. Een punt van groot belang, waaraan ik gaar ne nog enkele oogenblikken zou willen wijden, schijnt mij de hoogst lichtvaardige wijze, waar op men hier en in niet mindere mate elders gaandeweg welhaast gewoon dreigt te worden te spreken over invallen van buitenlandsche le gers in onzijdige landen. Men spreekt daarover, 3-MinutenVapo 1 Omkinderverkoudtoj Ir -9 V^5 of hoeSt Vte bestrijden, 'nne^enwt tegen bed- Door deze massage begint VapoRub direct door de huid te werken als een pappleister. Gelijktijdig ontstaan door de lichaamswarmte de heilzame dampen, die 18 x per minuut naar de ontstoken luchtwegen van neus, keel en borst worden in geademd. Door de urenlang aanhoudende, dub bele werking verzacht VapoRub de prikkeling, lost het slijm op, vermindert het hoesten en maakt het ademen gemakkelijk. Opgelucht en zich prettig voelend, valt het kind spoedig in een verkwikkenden slaap. 's Morgens is de ergste kou meestal voorbij. Verlaagde Prijs 90 ct. niet slechts in oorlogvoerende, maar evengoed in neutrale landen, alsof een dergelijke inval min of meer ware een zaak van opportuniteit, van toevallig inzicht aangaande oogenblikkelijk krijgsbelang, alsof over neutraal gebied, vooral ndien het kleinere staten geldt, elk oogenblik •ou kunnen worden beschikt om met betere kans den tegenstander te lijf tegaan. Het komt mij voor, dat het tijd is, daar tegen eens krachtig te waarschuwen. Want al dat onverschillig gepraat van „morgen kan dit of dat onzijdige land worden bin nengevallen", als ware dat de natuurlijkste zaak ter wereld, stompt op den duur de open bare meening af voor het verach telijke, het monsterlijke, dat in zulk een handelwijze, had zij inderdaad plaats, zou zijn gelegen. En wat in het bijzonder de bevolking der oorlogvoerende landen betreft, stompt dat ge praat bovendien haar gevoel af voor het be denkelijke, het gevaarlijke dat zulk bedrijf voor haar zelve oplevert. Nog afgezien immers van het feit, dat de betrokken neutrale staten, on geacht den tegenstander, er wel voor zouden weten te zorgen, dat zulk een inval geen militaire pleizierreis zou worden, komen hier moreele krachten in het geding, die geen oor logvoerende straffeloos zou kunnen onderschat ten. Men kan desnoods begrijpen, dat twee of meer staten, tusschen wie onoverbrugbare ge schillen bestaan, naar de wapenen grijpen. De moreele factor is daar zeker niet afwezig, maar betreft meer de wijze, waarop de strijd wordt ontketend en gevoerd, niet zoozeer het feit, dat de eene staat den anderen aanvalt. Geheel an ders ligt de zaak, indien een belligerent op grond van een of ander voorwendsel of drog reden een aanval zou doen op een onzijdige, met wien geen enkel serieus geschil hem ver deeld houdt. Dat raakt de collectiviteit in haar diepste roerselen, dat roept alom in de gansche wereld krachten op van weerzin, van verzet, van bittere haat en rechtmatigen drang naar vergelding. Het zij verre van mij, hier zedepreeken te willen houden. Maar wèl zou ik hier willen doen uitkomen, dat de internationale moraal zich evenmin op den duur tot zwijgen laat brengen als het menschelijk geweten, dat haar bron is; zij is een realiteit, een politieke realiteit, en dus een zakelijke factor, waarover men kan spreken zonder in moraliseeren te vervallen. Indien de bij allen, volkeren zoowel als individuen, aanwezige moraal geweld wordt aangedaan, dan is dat geen zaak van onder geschikt belang, waarover wie ook zich kan veroorloven met onverschilligheid, gelaten heid of lichtvaardigheid te spreken of te schrijven, maar dan komt allerlei in bewe ging, dat een beslissenden invloed kan heb ben op den loop van zaken. En daar komt nog iets bij. In alle oorlog voerende landen wordt de waarheid belicht door het prisma der propaganda. Maar nog nooit is zelfs de meest geraffineerde propaganda er in geslaagd in hoofdzaken, zooals die waarop ik thans doel, de waarheid door een perscampagne of anderszins zóó te verteekenen, dat zij onher kenbaar wordt. Ook daarom beduiden de mo reele waarden, waarop ik thans doel (al kunnen zij niet in meters, ponden of andere maten wor den uitgedrukt) veel, zeer veel zij kunnen zelfs den doorslag geven. Bovendien en daarmede moge ik eindigen wat geeft ons of anderen het recht, met een even bedenkelijke als onverantwoordelijke op pervlakkigheid den belligerenten bedoelingen aan te wrijven, die zóózeer in strijd zijn met elementaire eischen en behoeften van de inter nationale gemeenschap, waartoe zij zelf van nature behooren? Zeker, wanneer wij aan welke zijde dan ook aan onze grenzen vreemde strijdkrachten opmerken, dan moeten wij voorzorgsmaatrege len nemen niets toch is in zulk een geval gevaarlij key dan een militair vacuum of iets wat daarop gelijkt. Zulke voorzorgsmaatrege en ne men wij dan ook naar ^lle zijden. Maar ander zijds zou niets bedenkelijker zijn, dan uit die overweging te besluiten, dat de Staten willen leven naar de wet van het oerbosch: „homo homini lupus". Waar zou het met de wereld heen moeten, indien de menschen zich er in arren moede bij neerleggen, dat geen overweging een iegeering er van behoeft terug te houden, in een ander land binnen te vallen, en daar te vernielen, wat geslachten met geduld en toe wijding hebben opgebouwd, waarden, waar mede zij wezenlijke, opbouwende bijdragen hebben geleverd tot wat het blanke ras het meest eert? Voor een dergelijken afstand aan moeizaam verkregen beschavingsgoederen mag de wereld niet rijp gemaakt worden, integen deel, daartegen moet met klem worden ge waarschuwd. Voor eerbied voor elkanders erf, óók in de samenleving der Staten, zal Ne derland altijd bereid zijn op te komen op alle wijzen, die met onze positie strooken. Zelf handelt Nederland naar den regel, dat het richtig wil leven, anderen niet wil deren en ieder het zijne wil geven. Blijven wij ook in dit opzicht paraat en laten wij ons niet op sleeptouw nemen door den waan van den dag. HILVERSUM II 301.5 M. Al-ent. Programma. verzorgd door de NCRV 8.00 Berichten ANP 8.20 Gramofoonmuziek, 11.00 Gramofoonmuziek, 11.15 Zang, piano en gramofoonmuziek, 12.15 Gramofoonmuziek. (Om 12.30 Berichten ANP). 1.00 Quintolia en gramofoonmuziek. 3.00 Viool, piano en gra mofoonmuziek, 4.00 Friesche uitzending, 5.00 Dames-ensemble Van Eden en gramofoonmu ziek, 6.30 Tuinbouwpraatje. 7.45 Gramofoon muziek, 8.00 Berichten ANP. herhaling SOS- Berichten, 8.15 Koninklijke Marine-kapel en solist, 9.00 Christ, oratoriumvereeniging Haar lem. Haarlemsche orkestvereeniging en solist (opn.), 10.00 Berichten ANP. 10.05 Causerie „Ons gezin in de crisis", 10.35 Utrechtsch Stedelijk orkest (opn.), 11.15 Gramofoonmu ziek. HILVERSUM I 1875 en 414.4 M. 8.00 VARA, 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 4.00 VARA 9.00 VARA. 11.00—12.00 VARA 8.00 Berichten ANP. 8.10 Orgelspel, 8.30 Gramofoonmuziek, 10.20 Gramofoonmuziek, 10.40 Piano voordracht. 11.30 Viool en piano, 12.00 Gramofoonmuziek, 12.15 AVRO-Dansor- kest, 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek, I.00 AVRO-Amusementsorkest, 2.00 Voor de vrouw, 2.10 Gramofoonmuziek. 3.15 De Pal- laaïans, 4.00 Gramofoonmuziek met toelich ting, 4.30 Zang en piano, 5.30 Gramofoonmu ziek, 6.00 Orgelspel, 6 50 Zang en piano, 7.18 Berichten ANP, 9.00 Radiotooneel, 9.20 Frag menten uit de opera „Rigoletto", 10.20 De clamatie (gr. pl.), 10.25 Gramofoonmuziek, II.00 Berichten ANP, 11.00 Jazzmuz. (gr.pl.), 11.4012.00 Orgelspel ENGELAND 391 en 449 M. (Na 6.20 11.111. ook 342 M.) 12.20 BBC-Northern orkest, 1.20 Berich ten, 1.452.20 Zang en piano. 3.20 Billy Ternent's dansorkest, 4.20 Berichten, 4.35 BBC-Schots orkest en solist, 5.50 Victor Sil vester's dansorkest, 6.20 Berichten. 7.05 Dans muziek, 7.40 Pianovoordracht. 9.20 Berichten, 11.05 Orkestconcert, 11.50 Phil Cardew en zijn Band. 12.2012.35 Berichten. RADIO-PARIS, 1648 M. 12.05 Pianovoordracht, 12.20 Orkestconcert, 1.05 Cellwoordracht, 1.35 Zang. 2.00 Gramo foonmuziek, 2.05 Pianovoordracht. 2.30 Viool voordracht, 3.20 Orgelconcert, 4.50 Zang, 5.20 Chansons. Hierna: Zang, 6.35 Pianovoor dracht, 7.20 Orkestconcert, 9.05 Tweede deel van „L'Arlésienne", 11.05 Zang, 11.20 Orkest concert m. m. van solist, 12.0512.50 Nacht concert. KEULEN, 456 M. 5.50 Herm. Hagestedt's orkest, 7.408.50, 9.309.50 en 10.50 Gramofoonmuziek, 11.20 Concert, 12.20 Militair orkest, 1.15 Muzikaal tusschcnspel, 1.35 Populair concert. 2.20 Zang, 2.45 Gramofoonmuziek, 4.30 Jeugdconcert, 5.10 Omroeporkest en -vrouwenkoor 5.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Georg Grüber's orkest, 7.35 Gramofoonmuziek, 8.20 Gramofoonmu ziek, 8.45-11.20 Zie Deutschlandsender om 8.05 uur. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek, 12.51 en 1.30 Om roeporkest 1.502.20 en 5.55 Gramofoonmuz., 6.05 Pianovoordracht. 6.50 en 7.20 Zang, 7.35 Gramofoonmuziek, 8.50 Het Sint-Rombouts- koor uit Mechelen en solist. 10.3511.20 Fragmenten uit de opera „Cosi fan tutte (gr- Pb) 484 M.: 12.20 Gramofoonmuziek, 12.50 en 1.30, Ra dio-orkest, 1.502.20. 5.20 en 6.50 Gramo foonmuziek. 8.50 Orkest van het Elisabeth- werk en solisten, 10.5011.20 Gramofoonmu ziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.05 Omroepkleinorkest, 9.20 Berichten, 10.05 Gramofoonmuziek, 10.20 Politiek over- zich Hierna tot 12.20 Nachtconcert. Als Uw Handen ruw zijn of gesprongen en Uw Lippen schraal en pijnlijk; maar vooral ook bij brand- en snijwonden, ontvellingen en allerlei huidverwondingen Tegen den directeur van de N.V. Spaarhuis in liquidatie te Haarlem, die verduisteringen had gepleegd tot een totaal bedrag van 183.000, eischte de Officier van Justitie veertien dagen geleden een gevangenisstraf voor den tijd van V/2, jaar. De 68-jarige verdachte had jarenlang op zeer geraffineerde wijze geldsbedragen aan de instelling, welke hij leidde, onttrokken. Over een komstig den eisch werd hij Donderdag door de Haarlemsche rechtbank veroordeeld. BATAVIA, 25 Jan. (Aneta) Uit Tjiamis wordt gemeld, dat in de desa Palelah een in- heemsche vrouw moeder werd van een vierling, allen jongens. Moeder en kinderen maken het wel. Wij zullen in de eerstkomende weben géén berichten publiceeren van voetbal-, hockey- of korfbalwedstrijden, welke wegens de weersomstandigheden zijn afgelast, daar het voor de hand ligt. dat er in de eerste twee of drie weken van veldwedstrijden geen sprake kan zijn. Wanneer de mogelijkheid tot het spelen van de wedstrijden weer open is, zullen we dit aankondigen door de ge bruikelijke publicatie der programma's. AMSTERDAM, 25 Jan. Aardappelmarkt. De Am- sterdamsche aardappelprijzen waren heden onver anderd. Aanvoer 19000 kg. BROEK OP LANGENDIJK, 25 Jan. Aanvoer: 47700 Kg. roode kool f 4.50—5.20; 56500 Kg. gele kool f2.90—3.10; 64000 Kg. Deensche witte kool f 2.903.10; 500 Kg. savoye kool f 5.20; 11200 Kg', uien f 4.505, grove uien f 4.204.70 2800 Kg. peen f 2.40—3.40; 500 Kg. bieten f 3.50—3.60. GOUDA 25 Jan. Veemarkt. Aangevoerd in totaal 409 stuks, waarvan 69 slachtvarkens. Vette 3233 ct. per pond, levend met 2 pet. korting, 141 magere varkens 2545 per stuk, 103 biggen 1215 per stuk, 84 nuchtere kalve ren 312 per stuk, 1 schaap, 3 lammeren, 8 bokken en geiten 25 per stuk. Handel rede lijk. Algemeene markt. 103 partijen kaas. Prij zen le kw. 3033, 2e kw. 27.5029. 187 ponden boter. Goeboter 8085 ct., weiboter 7580 ct. per pond. Handel vlug. 61000 kipeieren, kleine kipeieren 3.603.70, kipeieren 44.25, eend eieren 3.503.75 per 100 stuks. Handel matig. GOUDA, 25 Jan. Coöp. Zuid-Holl. Eierveiling g. a. (C. Z. H. E.). Prijzen: 56/58 kg. 4—4.10, 59/60 kg. 4.10—4.20, 60/62 kg. 4.20—4.25, 62/70 kg. 4.25—4.80, bruine 58/70 kg. 4.10—5, kleine (Niet officieel) 5de klasse, 8ste lijst Trekking van Donderdag 25 Januari 1940 Hooge Prijzen 1000.— 1306 4871 6028 7617 10745 17446 t 400.— 15886 20022 T 200— 9411 12088 12482 13105 13521 t 100.— 2745 8263 10661 17817 18925 20124 Prijzen van f JO. 1041 1224 1225 1252 1313 1326 1448 1481 1539 1565 1704 1802 1829 1876 1883 2035 2062 2119 2121 2241 2244 2447 2646 2771 2782 282a 2938 2997 3015 3028 3052 3069 3071 3112 3278 3418 3449 3497 3614 3659 3769 4092 4390 4491 4613 46-5 4794 4821 4892 5106 5140 5640 5643 5758 5877 5915 5942 6072 6167 6275 6295 6303 6376 6426 6454 6550 6666 6693 >719 6765 '6872 6911 7086 7171 7463 7700 7779 7783 7810 1896 8170 8190 8198 8418 8511 8614 8619 8682 8796 8802 9053 9267 ->376 9419 9509 9566 9590 9673 9804 9810 9943 9992 10003 10147 10183 10278 10304 10362 10418 10427 1046a 10551 10645 10713 10815 10833 10860 .10898 11045 11158 11182 11201 11205 11307 11320 11398 11558 11913 12057 12101 12259 12262 12310 12338 12510 12655 12799 12930 13063 13109 1321x 13214 13322 13459 13470 13491 13513 13573 13737 13849 13861 14147 14189 14333 143.2 14391 14402 14568 14572 14612 14615 14897 15087 15136 15219 15249 15267 15281 15400 15605 15639 15750 15810 15980 15983 16028 16079 16100 16124 16254 16359 16431 16517 16594 16750 16758 16843 17057 17141 17223 17252 17297 17393 17440 17596 17713 17825 17863 17996 18105 18289 18344 18453 18507 18518 18561 18637 18646 18648 18658 19127 19223 19257 19287 19298 19487 19655 19712 19753 19866 19912 20237 20359 20407 20494 20690 20715 20923 20955 21014 21213 21363 21451 21454 21505 21769 21780 >1979 Nieten 1013 1023 1097 1100 1110 1149 1164 1193 1213 1217 1224 1243 134? 1269 1277 1283 1318 1347 1364 1385 1397 1399 1406 1416 1444 1484 1485 1529 1552 1572 1592 1397 1794 1796 1826 1852 1896 1905 1955 2024 2044 2091 2188 2239 2271 2328 2343 2443 2530 2633 2634 2647 2663 2682 2692 2695 2701 2776 2785 2832 2833 2847 2869 2884 2963 2987 3012 3022 3024 3037 3048 3111 3131 3136 3178 3186 3228 3259 3284 3286 3354 3424 3432 3460 3477 3514 3552 3554 3593 3637 3648 3649 3716 3731 3770 3779 3793 3904 3971 3997 4003 4051 4077 4097 4115 4128 4140 4180 4192 4197 4228 4259 4277 4364 4462 4473 4508 4528 4543 4551 4560 4580 4637 4646 4648 4652 4702 4853 4899 4929 4939 4956 4967 4981 4983 5002 5007 5050 5058 5072 5111 5211 5226 5341 5450 5462 5481 5562 5572 5578 5584 5603 5610 5625 5682 5686 5693 5696 5698 5733 5796 5820 5859 5908 5914 6025 6046 6053 6063 6070 6086 6092 6131 6240 6245 6270 6338 6361 6371 6379 6534 6561 6596 6668 6712 6718 6746 6814 6823 6839 6864 6868 6880 6915 6942 6953 7054 7058 7102 7114 7150 '7230 7276 7290 7311 7361 7413 7484 7549 7570 7589 7604 7655 7725 7747 7768 7777 7788 7804 7807 7828 7831 7849 7854 7929 7935 7964 7987 8069 8107 8143 8150 8167 8187 8217 8222 8247 8335 8354 8374 8515 8524 8541 8566 8586 8610 8659 8671 8689 8701 8760 8773 8776 8831 8851 8878 8931 8971 8983 9009 9010 9038 9114 9129 9205 9249 9317 9324 9334 9359 9385 9390 9484 9547 9577 9579 9584 9597 9600 9751 9806 9864 9915 9974 10012 10044 10057 10105 10119 10144 10145 10179 10188 10189 10192 10198 10203 10226 10227 10241 10260 10316 10327 103-"5 10491 10513 10524 10556 10567 10615 10684 10694 10758 10769 10778 10795 10800 10830 10851 10857 10965 11022 11025 11064 11080 11124 11175 11176 11231 11235 11267 11280 ■11344 11351 11356 11367 11368 11403 11471 11543 11570 11618 11623 11626 11702 11741 11744 11748 11763 11777 11800 11864 11888 11953 11978 11992 11999 12008 12035 12077 12081 12109 12146 12172 12219 12309 12321 12364 12391 12394 12405 12447 12472 12494 12516 12529 12541 12561 12565 12620 12652 12673 12687 12708 12794 12857 12893 12897 12910 12957 13039 13049 13179 13191 13201 13276 13304 13318 13333 13351 13361 13404 13413 13424 13448 13451 13494 13528 13561 13568 13588 13611 13661 13678 13777 13789 13875 13897 13989 14029 14036 14057 14098 14110 14171 14260 14307 14324 14325 14326 14350 14449 14460 14492 14537 14640 14671 14673 14678 14686 14701 14727 14731 14880 14881 14889 14932 14949 14941 14944 14947 14956 14960 15046 15255 15277 15324 15346 15415 15469 15481 15536 15585 15618 15637 15672 15696 15703 15707 15729 15763 15769 15789 15828 15834 15839 15849 15857 15890 15939 15954 15973 16005 16046 16051 16098 16157 16181 16203 16222 16312 16442 16449 16455 16464 16487 16506 16538 16549 16562 16572 16613 16620 16680 16689 16712 16738 16844 16877 16934 16942 16966 16973 17000 17074 17078 17102 17125 17131 17213 17253 17263 17271 17275 17286 17293 17324 17349 17363 17365 17372 17427 17439 17443 17457 17546 17548 17556 17561 17646 17671 17687 17693 17711 17749 17790 17827 17836 17903 17944 17969 17979 18026 18040 18072 18077 18080 18116 18126 18164 18170 18255 18260 18309 18399 18428 18467 18491 18497 18504 18511 18552 18598 18632 18650 18656 18677 18697 18710 18712 18784 18791 18845 18849 18906 18920 18931 18945 19000 19013 19025 19031 19047 19116 19143 19197 19258 19278 19315 19324 19335 19377 19394 19413 19463 19474 19477 19513 19587 19591 19596 19602 19660 19665 19767 19829 19874 19901 19915 19969 19971 19984 20002 20027 20043 20059 20096 20142 20160 20188 20212 20241 20266 20296 20301 20311 20373 20397 20425 20440 20474 20498 20556 20618 20638 20643 20645 20706 20710 20731 20749 20751 20783 20790 20807 20819 20824 20835 20970 20976 21013 21077 21085 21114 21116 21167 21179 21218 21220 21279 21351 21391 21400 21457 21585 21598 21616 21698 21736 21799 21797 21799 21810 21844 21869 21898 21911 21914 21921 21939 21960 21982 21990 22000 eieren 3.704 per 100 stuks. 's-HERTOGENBOSCH. 24 Jan. Veemarkt. Op de markt van heden waren aangevoerd 2550 stuks: 1655 runderen 61 vette kalveren. 397 nuchtere kalveren, 305 biggen, 7 zeugen. 15 loopers, 113 schapen-lammeren. De prijzen waren als volgt: kalfkoeien 140.00260. magere ossen en koeien 100.00130 per stuk. Vette ossen en koeien: le kwal. 7684 cent 2e kwal. 6672 cent, 3e kwal. 5460 cent per kg. Jongvee 90.00140, graskal veren 60.0085, nuchtere kalveren 7.0011. zeu gen 65.00—110. loopers 22.00—28. biggen 14.00— 20 schapen 22.0028, lammeren 14.0018 per st. Verdere mededeelingen. Aanvoer groot, vooral van vetvee. Prijzen over het algemeen wat hoo- ger dan vorige week met flauwen afloop. Vetvee le kwal. zeer schaarsch en duur. 2e kwal. en 3e kwal. hooger dan vorige week, afloop iets flauwer door een zeer grooten aanvoer. Stieren aanvoer matig, iets hooger. Graskalveren en jongvee aan voer matig prijshoudend. Weidevee weinig aan voer, iets hooger in prijs. Nuchtere kalveren veel aanvoer, vlotte handel,, iets hooger. Biggen zeer kleine aanvoer handel kalm, vast in prijs. Fok- varkens zeer kleine aanvoer, prijzen als vorige week. Schapen en lammeren goede aanvoer, vlotte handel, prijshoudend. NOORDSCHARWOUDE, 25 Jan. Aangevoerd: 109.200 Kg. roode kool f'4.70—5.20 45800 Kg. gele kool f 33.20; 60200 Kg. Deensche witte kool f 2.903; 5400 Kg. uien f 4.504 70, grove uien f 44.20, drielingen f 2, nep f 2.60. VINKEVEEN. 24 Jan. Coöp. Groenten- en Fruitveiling „Vinkeveen". Witlof: I 15.0020, II 8.0010. stek 5.006 per 100 kg. BARNEVELD, 25 Jan. Pluimveemarkt. Oude kippen 0.601.20, per Kg. 0.300.46; oude ha nen 0.600.90; jonge hanen 0.25—0.60, per Kg. 0.350.45; N.H. blauwen per Kg. 0.650.75; jongen hennen 0.80—1.40; duiven per paar 0.30 0.45; tamme eenden 0.200.35; jonge woerden 0 400.60; ganzen 1.502.25; kalkoenen per Kg. 0.500.60; tamme konijnen 0.752; wilde ko nijnen 0.550.80; fazanten (in jachttijd) 0.80 1.20. Aanvoer 13500. Handel tamelijk. Eiermarkt: witte eieren 4.30 tot 4.75; ge mengde 4.40 tot 4.35; bruine 4.60 tot 5; eenden eieren 350 tot 3.65, Aanvoer 796.000. De beurs te Parijs blijft terughoudend; desondanks openbaart zich een vastere stemming voor de Rentes, waaruit blijkt, dat het ingetreden pessimisme niet alge meen is. De weerstand van de Rentes kwam aan de Fransche aandeelenmarkt ten goe de. Ter Londensche beurze gaan geruchten, buiten de berichten omtrent een regeling van de Braziliaansche schulden-rege ling, over een op handen zijnde Engelsch- Braziliaansche ruil-overeenkomstop grond waarvan de betalingen van Braziliaansche goederen voor 50 pet. in Ponden Sterling zal geschieden. De rest zou worden voldaan .n Braziliaansche obligaties. De Baltimore and Ohio boekte in Decem ber j.l. aan bruto-ontvangsten 14.25 milt. doll, tegen 12.09 mill, dollar in December 1938. Aan netto's 1-47 mill. doll, tegen 1.74 mill. doll. Aan netto's in 1939 25.52 mill, doll, tegen 14.85 mill. doll, in het geheele jaar 1938. Wilson Comp. keert 1-50 doll, uit op rekening van het achterstallig dividend op de preferente aandeelen. De automobiel-productie in Amerika be droeg in December j.l. 373.767 personen- en 78.270 vrachtauto's tegen resp. 285.250 en C0.530 stuks in December 1938. De koperprijs in Amerika wordt door en kele fabrikanten verder verlaagd. Voor koperschroot wordt 1/4 de. per lb. lager geboden, n.l. 0.10 doll. De Shell Union en dochtermijen voeren uitbreidingsplannen uit; 8 mill. doll, zal worden uitgegeven voor de W ood-Illinois- raffinaderijen en 1.12 mill. doll, voor in stallatie voor de productie van natuurlijk gas in Texas. In Arkansas is men ook bezig met nieuwe installaties. De New-York Haven and Harford Railr. boekte in 1939 een netto-verlies van 230 .nill. doll, tegen 11.62 mill. doll, in 1938. Het verlies over December 1939 zou het kleinste zijn sedert 1932, toen het verlies over het geheele jaar 1.35 mill. doll, bedroeg. Ver wacht wordt dat de Interstate Commerce Commission tot reorganisatie-maatregelen zal overgaan. De Chicago Northwestern doet in zijn reorganisatieplan het voorstel, de kapitali satie van 547.56 mill. doll, tot 499.97 mill, doll, terug te brengen. De preferente en ge wone aandeelen zullen geen normale waar de meer hebben. De voorraad geraffineerd koper in Ame rika bedroeg per einde 1939 159.485 ton te gen 289.705 ton per einde 1938 en 316.543 ton per einde Juli 1939. In de laatste vijf maanden 1939 bedroegen de afleveringen in het binnenland 457.315 ton, de ruw-koper productie 409.072 ton; de productie van ge raffineerd koper 379.841 ton en de uitvoer 79.485 ton tegen resp. 59.681, 54.850, 57.339 en 16.127 ton in Juli 1939. De staalproductie in de Vereen. Staten bedraagt thans 32 pet. der capaciteit tegen 85 pet. de vorige week. Een verdere daling kan verwacht worden tenzij de staalor- dérs toenemen. Onder de exporteurs is een scherpe concurrentie in de prijzen ont staan. De Studebaker heeft wegens de groote vraag haar productie in Deccember j.l. met 10 pet. moeten verhoogen ten opzichte van November. De fabriekverkoopen bedroegen 12.500 automobielen, hetgeen het grootste aantal is sedert Maart 1929, toen 13.536 wa gens werden verkocht. De verkoopen over het geheele jaar bedroegen 112.300 tegen 52.605 in 1938 en 91.472 wagens in 1937. De American Locomotive ontving een or der van 1 mill. doll, voor de levering van locomotieven aan de Chileensche Staats spoorwegen. Donderdagmiddag om een uur is het Noorsche s.s. ,3orgholm" te IJmuiden binnengeloopen. Het bleek, dat het schip twintig opva renden van het s.s. ..Biarritz" aan boord had genomen. Van hen waren inmiddels drie personen overleden. DONDERDAG, 25 Jan. Waar nemingspunter - S «O te N c 3 5 S? LZ CA Waterhoogte 8 u vjn Se Gis Q> Q1 dert teren S a Keulen 6 u 39 56 36 38 0.1Ö -00§ Lobith 3.1 C 2 78 0.56 0.00 Nijmegen 10.75 9.53 3.00 St Andi W 5.56 4 69 0.00 4 10 Arnhem 10.52 8 99 0.07 Vreeswijk i 3.00 0— Westervoort 11.1) 9.53 0 06 Deventer 5.16 2 39 0,37 J.C0 Kampen 0.06 0.01 OOt O.CO* Mastr Ha 0.53 O.0i J.00 1) Borgn 43,10 41 20 0.13 Belfeld 14.23 i0 75 0 38 Venlo 13.70 0.06 Grave d 0.0t 0.00 2) Sluis 7.6) 5,38 0.07 0 00* Lith 0 82 1.36 t 00 C.13* drijfijs. ijs vast. - drijfsijs over 6/10 der rivierbreedte t blank water Stuwen open te Linne, Roermond. Belfeld, Sambeek en Lith. WATERSTAND OP DEN RUN 25 Jan. Rheim Breisact KehJ Maxau vlannh Lihi Mainz Pingen Caub 24 Jan. 25 Jan. 24 Jan. 0_ 0.— Cobienz '.63 1.83 0— 0.— Tri er 0.53 (.35 0.— 0.- Keulen (.04 0 94 'Jusseic 0— J.— 2.13 2 29 ftuhrort 0 64 0.72 0.— 0.— Duisburg 0.77 0.91 2.27 Schweinf 0— 1.52 Wurzburg (•- 1.28 4.85 5.00 Str&ssb. 0,— O*—

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 9